صندوق سرمایه گذاری (Mutual Fund) چیست؟ آشنایی با مفهوم صندوق سرمایه گذاری

عده کمی هستند که صندوق سرمایه گذاری را بشناسند. بقیه ممکن است از شنیدن نام آن یاد صندوق‌های دیگری بیفتند که هیچ ربطی به صندوق سرمایه گذاری ندارند. پس بد نیست بدانیم صندوق سرمایه گذاری چیست و چگونه کار می کند.

صندوق سرمایه گذاری مشترک به انگلیسی: mutual fund یکی از ابزارهای نوین مالی است که سرمایه جمع‌آوری شده از افراد مختلف را در دارایی‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌‌کند. حتی بسیاری از فعالان بازار سرمایه هم با این موضوع آشنایی کافی ندارند. البته نحوه عملکرد صندوق های سرمایه گذاری موضوع پیچیده‌ای نیست.

از آنجایی که در سرمایه گذاری پای پول و دارایی ما در میان است، باید حتما قبل از ورود به آن اطلاعات کافی در مورد بازاری که می خواهیم در آن سرمایه گذاری کنیم کسب کنیم و نحوه عملکرد و سوددهی آن را بررسی کنیم.

صندوق های سرمایه گذاری یکی از راهکارهای سرمایه گذاری در بازار سرمایه است، که به علت عدم آشنایی اکثریت افراد جامعه با ویژگی‌های قابل توجه آن کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

ویدئو – آشنایی با صندوق ‌های سرمایه‌ گذاری

انواع روش‌های سرمایه‌ گذاری در بازارهای مالی

انواع روش‌های سرمایه‌ گذاری در بازارهای مالی (مستقیم و غیرمستقیم)

در میان گزینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری، بازار بورس به عنوان یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای عموم افراد جامعه شناخته می‌شود.

بیشتر بخوانید
آموزش بورس از صفر تا صد

بورس مکانی است که شرکت‌های مختلف سهام‌شان را در آن عرضه می‌کنند و مردم با خرید سهام این شرکت‌ها، نقدینگی لازم برای تامین مالی آن‌ها را فراهم کرده و به کنترل تورم، رشد اقتصادی و پیشرفت جامعه کمک می‌کنند و در ازای آن در سودآوری شرکت‌ها سهیم شده و از آن نفع می‌برند.

انجام معاملات موفق در بازار بورس امری تخصصی است که نیاز به شناخت کامل این بازار و صرف وقت برای یادگیری و تحلیل آن دارد.

نباید از تمام کسانی که قصد ورود به بازار بورس را دارند، انتظار داشت که در این امر متخصص باشند. بنابراین سرمایه‌گذاری در بورس ریسک‌های زیادی دارد و ورود افراد غیرمتخصص به آن سرمایه فرد را به خطر می‌اندازد، اینجاست که نقش صندوق های سرمایه گذاری پر‌رنگ‌ می‌شود.

بطور کلی دو روش سرمایه‌گذاری در بورس وجود دارد:

 1. سرمایه‌گذاری مستقیم
 2. سرمایه‌گذاری غیرمستقیم

سرمایه‌گذاری مستقیم


سرمایه‌گذاری مستقیم و غیرمستقیم

 روشی است که فقط به درد کسانی که شناخت کاملی از بازار بورس دارند، می‌خورد. همان‌طور که گفته شد انجام معاملات موفق در بازار بورس امری تخصصی است که نیاز به صرف وقت، آگاهی کامل از اخبار و اطلاعیه‌ها، شناخت متغیرهای اقتصادی و سیاسی تاثیرگذار بر بازار و … دارد.

در غیر این صورت سرمایه‌گذاری فرد در بلند مدت نه تنها سودی در بر نخواهد داشت بلکه باعث می‌شود اصل سرمایه نیز به خطر بیفتد. در واقع سرمایه‌گذاری مستقیم زمانی اتفاق می‌افتد که فرد بصورت مستقیم و بدون کمک گرفتن از شخص یا نهادی واسطه در بورس سرمایه‌گذاری می‌کند.


سرمایه‌گذاری غیر‌مستقیم


نقطه مقابل سرمایه‌گذاری مستقیم سرمایه گذاری غیرمستقیم است. اگر کسی علاقه مند به سرمایه گذاری در بازار بورس باشد، اما اطلاعات و وقت کافی برای این کار را نداشته باشد باید از سرمایه‌گذاری در این بازار خودداری کند؟

خیر، در این حالت راه‌کاری برای جلوگیری از زیان احتمالی این افراد وجود دارد و آن کمک گرفتن از متخصصان سرمایه‌گذاری است.

 سرمایه گذاری غیرمستقیم در واقع همان سرمایه‌گذاری در صندوق های سرمایه گذاری یا استفاده از شرکت‌های سبدگردانی اختصاصی است، که در حال حاضر به عنوان یکی از محبوب‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در دنیا شناخته می‌‌شود، در این روش علاوه بر کسب سود میزان ریسک افراد در سرمایه‌گذاری تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که صندوق های سرمایه‌گذاری فقط مختص به افراد حقیقی عادی و غیرمتخصص نیست بلکه افراد حرفه‌ای و اشخاص حقوقی نیز می‌توانند در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

حال بیایید به دو سوال اصلی درمورد این صندوق ها پاسخ بدهیم: صندوق های سرمایه گذاری چگونه کار می‌کنند؟ و چگونه به یک ابزار ارزشمند برای سرمایه‌گذاری در این روز‌ها تبدیل شده‌اند؟

آشنایی با مفهوم صندوق سرمایه گذاری

آشنایی با مفهوم صندوق سرمایه گذاری

صندوق سرمایه گذاری نهادی است که مبالغ خرد و کوچک را از افراد حقیقی و حقوقی جمع‌آوری کرده و در سبدی متشکل از اوراق مشارکت، سهام، سپرده‌های بانکی و سایر اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کند.

در نتیجه شما به جای سرمایه‌گذاری روی سهمی خاص در سبدی متشکل از اوراق بهادار و سهامی مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنید، به بیان دیگر علاوه بر بهره‌گیری از دانش تیمی متخصص برای مدیریت سرمایه خود، پول خود را در سبدی متنوع از دارایی‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنید و با این عمل ریسک سرمایه‌گذاری خود را تا حد زیادی کاهش داده و سرمایه‌گذاری آسوده‌ای را تجربه خواهید کرد.

صندوق های سرمایه گذاری دو ویژگی اصلی دارند که آن‌ها را از دیگر روش‌های سرمایه‌گذاری متمایز می‌کند.

ویژگی اول مدیریت حرفه‌ای سرمایه‌ است. همان‌گونه که ذکر شد شما با سرمایه‌گذاری در صندوق های سرمایه گذاری از دانش تیمی متخصص برای مدیریت سرمایه خود بهره می‌برید که این امر ریسک شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

 ویژگی دوم تنوع در سرمایه‌گذاری است. در یک صندوق سرمایه گذاری ده‌ها یا حتی صدها سهم از شرکت‌های مختلف وجود دارد و زمانی که شما پولتان را در صندوق های سرمایه گذاری می‌گذارید، در اصل قسمت‌هایی از این شرکت‌ها را خریداری کرده‌اید.

برخی از سهام این شرکت‌ها ممکن است رشد کنند و برخی دیگر افت داشته ‌باشند، با این حال ارزش کلی صندوق سرمایه گذاری می‌تواند برآیند رو به رشدی داشته باشد و از آن جا که ارزش کلی صندوق در حال رشد است، پس شما هم سود می‌کنید!

نکته‌ی دیگری که در استفاده از صندوق ها اهمیت دارد این است که برای شروع لازم نیست پول زیادی داشته باشید تا بتوانید سرمایه‌گذاری کنید.


مثالی ساده برای درک بهتر مفهوم صندوق سرمایه گذاری


مفهوم صندوق سرمایه گذاری

این مثال شاید موضوع را ساده‌تر کند:

فرض کنید دو وسیله نقلیه موتور سیکلت و اتوبوس در اختیار شماست و می‌خواهید از نقطه «الف» به نقطه «ب» بروید. انتخاب شما کدام وسیله است؟

اگر موتورسیکلت را انتخاب ‌کنید، تنظیم زمان رسیدن به مقصد به عهده خودتان است مثلا می‌توانید وسط راه توقف کنید و چای بنوشید. انتخاب مسیر، هزینه‌ی سوخت و داشتن مهارت رانندگی نیز به عهده شماست.

اما اگر اتوبوس را انتخاب ‌کنید، زمان رسیدن به مقصد از قبل مشخص شده، کافی است روی صندلی بنشینید و با موبایل خود مشغول چک کردن صفحه‌ی شخصی‌تان در شبکه‌های اجتماعی شوید. در ضمن نیاز نیست روی رانندگی تمرکز کنید و نگران هر نوع حادثه غیر مترقبه باشید. علاوه بر این، هزینه‌ی استفاده از اتوبوس خیلی کمتر از موتورسیکلت است و آسایش و امنیت بیشتری هم دارد.

در سرمایه‌گذاری جمعی یا غیرمستقیم (اتوبوسی) هزینه های شما کم می‌شود و می‌توانید با آسودگی خاطر و حتی بدون اطلاع از چگونگی انجام معاملات، به اهداف مالی خود برسید.

صندوق سرمایه گذاری مانند یک اتوبوس است که مدیریت آن را راننده‌ای حرفه‌ای و متخصص به عهده گرفته و مسافران را به مقصد می‌رساند.

سرمایه‌گذاری فردی یا مستقیم (موتور سیکلتی) ابتکار عمل را در دستان شما قرار می‌دهد و ریسک‌هایی نظیر قدرت نقدشوندگی، تنوع سبد سرمایه‌گذاری، کارمزد معاملات و… را به شما تحمیل می‌کند.

سرنشین موتور سیکلت مانند یک شخص معامله‌گر است که بصورت مستقیم وارد بازار سرمایه می‌شود و تبعات تصمیماتی که می‌گیرد به عهده خودش است.

حال انتخاب شما کدام گزینه است؟ مدیریت سرمایه خود را به افراد حرفه‌ای واگذار ‌می‌کنید تا بدون صرف وقت بتوانید سود کسب کنید یا خودتان بصورت مستقیم و بدون کمک از شخص دیگر دست به این کار می‌زنید و ریسک‌های حاصل از آن را هم می‌پذیرید؟

مزایای صندوق های سرمایه گذاری چیست؟

به اختصار مزایای صندوق های سرمایه گذاری عبارتند از :

 • تنوع
 • مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها
 • شفافیت اطلاعات مالی
 • بازدهی مناسب
 • صرفه‌جویی ناشی از مقیاس
 • به حداقل رساندن ریسک
 • تبدیل سرمایه های خرد به سرمایه‌گذاری‌ کلان
 • سرمایه گذاری آسان
 • نقدشوندگی بالا
 • ضامن نقد‌شوندگی

البته مقاله مفصلی درمورد مزایای صندوق ها نوشته ایم که با استفاده از لینک زیر می‌توانید آن را مطالعه کنید.

انواع صندوق های سرمایه گذاری

بطورکلی صندوق ها به سه نوع اصلی درآمد ثابت، در سهام و مختلط تقسیم می‌شوند که هریک با توجه به ترکیب دارایی و سیاستی که اتخاذ می‌کنند ریسک متفاوتی دارند.

به عنوان مثال صندوق های درآمد ثابت با توجه به اینکه 75 الی 95 درصد از سرمایه خود را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه ‌گذاری می‌کنند ریسک کمی دارند اما از طرفی صندوق های سهامی که 75 الی 95 درصد از دارایی هایشان را سهام بورسی تشکیل می‌دهد ریسک بالاتری دارند. از نظر نوع معامله هم می‌توان صندوق ها را به دو دسته غیرقابل معامله و قابل معامله (بورسی) تقسیم کرد.

برای آشنایی بیشتر با انواع صندوق ها می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

مقایسه و انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری

برای مقایسه و انتخاب بهترین صندوق های سرمایه گذاری با مراجعه به سایت سیگنال و صفحه اصلی صندوق های سرمایه گذاری دیتای لازم برای انجام این کار در اختیار شما قرار داده شده است. با استفاده از دیتای سایت سیگنال می‌توانید لیست تمامی صندوق های سرمایه گذاری ، بازدهی دوره ای ، ترکیب دارایی و … را مشاهده کرده و به راحتی صندوق‌ها را با هم مقایسه کنید.

همچنین می‌توانید به صفحه گزارش‌های تحلیلی سایت سیگنال بروید و با استفاده از گزارشات 10 صندوق سرمایه گذاری برتر ، بهترین گزینه‌ها را بصورت ماهانه شناسایی کنید.

نحوه سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری

نحوه خرید واحدهای صندوق بستگی به نوع معامله آن دارد. اگر صندوق از نوع غیرقابل معامله باشد دو راه دارید:

 1. مراجعه حضوری به شعب صندوق، ارائه مدارک لازم و پرکردن فرم‌های مربوطه
 2. استفاده از سایت اصلی هر صندوق، ارائه اسکن مدارک و پر کردن فرم‌ها بصورت آنلاین

اما اگر صندوق از نوع قابل معامله (ETF) باشد، با داشتن کد معاملاتی فعال در بورس و ثبت نام در یکی از کارگزاری‌ها رسمی کشور به راحتی می‌توانید مانند سهام عادی در بورس واحدهای صندوق مورد نظر خود را خریداری کنید.

همچنین برای آشنایی بیشتر با صندوق و شروع سرمایه گذاری در آن‌ می‌توانید به صفحه ” از کجا شروع کنم؟ ” سایت ما مراجعه کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام, ممنون از مطالب خوبتون, یک سوال داشتم اگه لطف کنید راهنمایی کنید اینکه در کدام صندوق سرمایه گذاری کنیم؟

  • بهادر آذری

   سلام، خیلی ممنون از نظرتون. معمولا تصمیم گیری برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری به چند فاکتور مختلف بستگی داره، اول اینکه شما فردی ریسک پذیر هستید یا ریسک گریز؟ تا مشخص بشه کدام نوع از صندوق های سرمایه گذاری برای شما مناسب تره. پس از مشخص شدن نوع صندوق معیار انتخاب شما میتونه براساس کارنامه صندوق و بازدهی یک سال گذشته صندوق ها باشه.

 • ممنون از پاسختون, سوال دیگه اینکه برای بررسی کارنامه صندوق ها و شناسایی 10 صندوق سرمایه گذاری برتر از چه منبعی میتونم استفاده کنم؟

  • بهادر آذری

   ما در سایت سیگنال بصورت هفتگی گزارش های تحلیلی در رابطه با پربازده ترین صندوق ها و مقایسه صندوق ها داریم. با مراجعه به قسمت گزارش های تحلیلی صندوق ها میتونید از این مطالب استفاده کنید و صندوق مورد نظرتون رو انتخاب کنید.

 • مهدی علیزاده

  ممنون از مطلب مفیدتون, سوالی که داشتم اینکه آیا صندوق های سرمایه گذاری مطمئن هستند؟

 • ناشناس

  عالی بود خیلی استفاده کردم به عنوان یک دبیر اقتصاد

  • بهادر آذری

   سلام، سپاس از توجه شما، پس حتما مطالب آموزشی دیگمون رو هم دنبال کنید.

 • سلام
  مطلبتون خیلی مفید بود(برای مبتدی هایی چون من)

  • بهادر آذری

   سلام، سپاس از نظرتون. حتما مطالب آموزشی دیگمون هم دنبال کنید.

 • امیر عباسی

  سلام
  من میخام در یک صندوق سرمایه گذاری کنم و در شهر مشهد ساکن هستم. آيا امکان معامله آنلاين هست یا حتما باید حضوري باشه??تو سایت های صندوق ها ک نگاه میکردم چیزی پیدا نکردم و حتی ب تلفن ها هم جوابی ندادن

  • بهادر آذری

   سلام، بله امکان معامله آنلاین در برخی از صندوق‌ها وجود داره به عنوان مثال صندوق سهم آشنا در صفحه اصلی ابتدا وارد قسمت ورود سرمایه گذاران بشید سپس وارد قسمت راهنما اونجا کامل توضیح داده مراحل ثبت نام و خرید واحد صندوق هارو. سایت خیلی از صندوق ها به همین شکله. برای شما که در مشهد ساکن هستید صندوق های سرمایه گذاری زیادی در مشهد شعبه دارند میتونید با ورود به قسمت شعب سایت صندوق ها شعبه های صندوق رو مشاهده کنید. حتی اگر هم شعبه نداشته باشند میتونید به راحتی و بصورت آنلاین واحدهای صندوق مورد نظرتون رو بخرید.

 • پوریا عابدی خلیلی

  سلام خیلی مفید بود استفاده کردم ممنون

  • بهادر آذری

   سلام، سپاس از شما، با ما همراه باشید

 • سلام ، چگونه میتوان ریسک تورمی را ازبین برد یا کاهش داد . یعنی با سرمایه‌گذاری ضمن کسب سود ، سرمایه دچار نقصان ناشی از تورم نشود

  • بهادر آذری

   سلام. بهترین راه برای کاهش ریسک تورم و حفظ ارزش پول ورود به یکی از بازارهای سرمایه گذاری و شروع سرمایه گذاری در اون‌هاست. صندوق های سرمایه گذاری از جمله ابزارهای نوین مالی هستند که شما با سرمایه گذاری در اون ها بدون صرف وقت و نیاز به دانش در کنار کسب سود میتونید ارزش پولتونو حفظ کنید و حتی افزایش بدید

 • احمد دارابی

  در صندوق های ETF وقتی تعدادی واحد خریداری کردیم. آیا کارمزد خرید و مالیات بهش میخوره یا خیر.
  در صورتی که بهش بخوره در واقع ۱.۴۲ درصد کمتر از سودی هست که تو سایت نشون میده.

 • علی مظاهری

  سلام, ممنون از مطالب بسیار خوبتون, من آشنایی قبلی با صندوق سرمایه گذاری مشترک دارم. اگر لطف کنید و معرفی دو صندوق پیشرو مفید و صندوق سهم آشنا رو در مطالبتون بزارید خیلی خوب میشه. ممنون از تیم سیگنال.

  • بهادر آذری

   سلام و درود. دخواست شما به تیم تحلیل ارسال شد، امیدوارم به زودی اجرا بشه. همچنین میتونید با مراجعه به صفحه گزارش های تحلیلی صندوق های سرمایه گذاری سایت سیگنال گزارشات بهترین صندوق های سرمایه گذاری و مقایسه صندوق های سرمایه گذاری با بانک و شاخص کل بورس و فرابورس رو مشاهده کنید.

 • سلام. اینکه گفتین صندوق ها ضامن نقدشوندگی دارن یعنی چی؟ بعد همشون ضامن نقدشوندگی رو دارن؟ از کجا بفهمیم؟

  • بهادر آذری

   سلام. منظور از ضامن نقدشوندگی نهادی حقوقیه که ضمانت میکنه در صورتی که صندوق نتونست نقدینگی سرمایه گذاران رو تامین کنه مقدار لازم رو به سرمایه گذار پرداخت کنه. خیر تمام صندوق ها ضامن نقدشوندگی ندارند. میتونید در مقاله ” لیست صندوق های سرمایه گذاری با ضامن نقدشوندگی “، صندوق های دارای ضامن نقدشوندگی رو مشاهده کنید.

 • مهدی نبی لو

  سلام و عرض ادب.
  چرا در همه استانها صندوقها برای مراجعه حضوری شعبه ندارند؟
  آیا صدور وابطال از طریق اپلکیشن امنیت دارد؟
  برای هرچند روزی که در صندوق سرمایه گذاری کردیم سود تعلق می گیرد یا سررسید پرداخت سود دارند؟
  سپاسگزارم?

  • بهادر آذری

   سلام و درود. بطورکلی سه روش برای سرمایه گذاری در صندوق ها وجود داره، روش اول مراجعه حضوری به شعب صندوق و ارائه مدارک لازم، روش دوم مراجعه به سایت تخصصی صندوق ها و ارائه اسکن مدارک و روش سوم استفاده از اپلیکیشن صندوق ها (البته استفاده از روش سوم هنوز در تمامی صندوق ها مقدور نیست.) تمامی این روش ها به یک اندازه امن هستند و مشکلی در ثبت نام و خرید واحد برای شما به وجود نمیاد. از لحاظ سود دهی صندوق های سرمایه گذاری به دو روش سود میدن و این بستگی داره شما چه صندوقی انتخاب کنید. اگر صندوق انتخابی شما دارای پرداخت سود دوره ای باشه سررسید مبلغ سود به حسابتون واریز میشه اما اگر صندوق انتخابی شما پرداخت سود دوره ای نداشته باشه شما از افزایش ارزش واحدهای صندوق سود میبرید به عنوان مثال امروز هر واحد صندوق رو خریدید 100 هزار تومان و سه ماه بعد ارزش هر واحد شده 200 هزار تومان شما هر زمان که واحدهای خود رو بفروشید به اندازه این اختلاف قیمت در تمامی واحدها سود میکنید. بهتون پیشنهاد میکنم دو مقاله آموزشی ما با عنوان ” نحوه خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری ” و ” صندوق های سرمایه گذاری به چند روش سود می‌دهند؟ ” رو مطالعه کنید.

 • م طاهری

  عالی

 • امیرحسین

  سلام. از مقاله خوبتون متشکرم. کاش اطلاعاتی در مورد سود تقریبی هر کدام از صندوق ها می دادید.

 • احسان فرخ نژاد

  عالی

 • سلام من مبلغی پول وام گرفتم کدوم صندوق برای سرمایه گذاری من خوبه که هم سرمایه ام از بین نره هم بتونم قسط هاش رو بدم با تشکر

 • سلام
  من قصد سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری سهام داشتم.به همین منظور با شماره تلفن چند شرکت چندین بار و چند روز پشت سر هم تماس گرفتم ولی کسی حتی جواب تلفن را نداد. در نهایت یکی از صندوق ها تلفن را جواب داد و گفت فعلا صدور نداریم و قطع کرد.وقتی الان اینطورند پس فردا که پول را گرفتند چه کار می کنند

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. در حال حاضر بسیاری از صندوق ها در حال تمدید مجوزهاشون هستند. بهتره اینجور موارد رو از سایت خود صندوق ها پیگیری کنید.

 • ناشناس

  سلام
  باید سرمایه چه قدر باشد

  نوع سرمایه گذاری خوب است!

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری از 100 هزار تومان تا چند میلیون تومن امکان پذیر است و قیمت واحد سرمایه گذاری کاملا به نوع صندوق و استراتژی صندوق بستگی داره. صندوق های قابل معامله قیمت هر واحدشون به چند هزار تومان هم میرسه (اما به علت قانون بازار بورس باید حداقل 100 تومن واحد بخرید) و صندوق های سرمایه گذاری غیرقابل معامله ممکنه قیمت هر واحدشون به عنوان مثال تا 8 میلیون تومان هم برسه.

 • سلام..
  اگه ممکنه درباره عملکرد و تفاوت صندوق مختلط و چگونگی سوددهی این نوع صندوق‌ها راهنمایی و توضیح بفرمایین..مرسی

 • علیخانی

  سلام ممنون از توضیحات خوب شما در ترکیب دارایی صندوقها یک گزینه تحت عنوان ۵ سهم با وزن بیشتر دیده میشه منظور چست کمی توضیح دهید

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و وقت بخیر خدمت شما. منظور اینه که اون پنج نماد در پرتفوی صندوق نسبت به سایر نمادها درصد بیتشریو به خودشون اختصاص دادن و بیشتر دارایی صندوق به اون نمادها تخصیص داده شده.

 • ممنون از برنامه خوبتون در کدامیک از صندوقها منظورم درامد ثابت و سهامی و مختلط ارزش پول حفظ میشه البته جدای از سوددهی یعنی تورم روی کدوم از صندوقها اثرش کمتره

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. ساختار صندوق های درآمد ثابت بیشتر شبیه بانک است و با پرداخت سود ماهانه قیمت سهام خریداری شما به ارزش مبنا برمیگرده، اما در صندوق های مختلط و سهامی این قضیه متفاوته و شما از اختلاف قیمت بین واحدهای خریداری شده با قیمت فروش واحدها سود می‌کنید. بنابراین صندوق های سهامی و مختلط گزینه های خوبی برای حفظ ارزش پول در برابر تورم هستند.

 • سلام ببخشید چرا صندوقهای قابل معامله بازده کمتری نسبت به صندوقهای غیر قابل معامله داره ممنون

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و وقت بخیر. همچین چیزی درست نیست و بسیاری از مواقع بالعکسه این اتفاق میفته. بازدهی یک صندوق کاملا به عملکرد مدیریت و پرتفویی که داره وابستست.

 • قاسم حسینی

  مطالب عالی

 • آمرتضی

  درود
  وقتتون بخیر
  با تشکر از مطالب خوبتون
  سوالی که داشتم اینه که پایین ترین سرمایه ای که میتونه تو بورس کار کنه چقدره
  امکان افزایش صعودی سرمایه گذاری تو آینده رو هم داره ؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. سپاس از لطف شما. طبق قانون بازار بورس و اوراق بهادار حداقل مبلغ برای سرمایه گذاری 100 هزار تومن است. اینکه سرمایه گذاریتون رو افزایش بدید بستگی به استراتژی معاملاتی خودتون داره ولی بله امکانش هست. پیشنهاد میکنم از بخش تحلیل بازار سهام گزارشات مارو دنبال کنید تا بیشتر با این بازار آشنا بشید.

   • ناشناس

    سلام مطالب عالی و کاربردی بودن ممنون

 • مهاجری

  باسلام وعرض ادب خدمت کارشناسان محترم
  بنده درسجام ثبت نام کردم وپیشخوان دولت هم احراز هویت نمودم وکد پیگیری وکد معاملاتی را دریافت کردم حال باید چکارکنم
  می خوام در صندوق سرمایه گذاری سپرده گذاری؟ باتشکر مهاجری

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. باید به یکی از شعب صندوق ها بصورت حضوری مراجعه کنید یا بصورت آنلاین از طریق سایت صندوق اقدام کنید و پس از ارائه یکسری مدارک میتونید در صندوق ثبت نام کرده و پس از یک روز از درخواست صدور واحد، واحدهای صندوق به شما تعلق میگیره.

 • م.اسماعیلی

  سلام صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت معمولا در یک سطح سود پرداخت میکنند ولی بعضی از صندوق ها سود های بیشتری پرداخت میکنند که این اختلاف درصد سود بسیار زیاد است دلیل این کار چیست؟؟؟آیا میشود به این صندوق ها اطمینان کرد؟؟؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. این بستگی به ترکیب دارایی صندوق داره. صندوق های درآمد ثابت دستشون بازه که تا 25 درصد از داراییشون رو به سهام بورسی اختصاص بدن. اینکار با توجه به شرایط فعلی بورس باعث میشه اون دست از صندوق ها که قسمت بیشتری از داراییشون رو به خرید سهام تخصیص دادن سود سازی بیشتری هم داشته باشند و امری طبیعیه. بهتون پیشنهاد میکنم مقاله آموزشی ما با عنوان ” آیا صندوق های سرمایه گذاری مطمئن هستند؟ ” رو مطالعه کنید.

 • ممنون از اطلاعات ارزنده شما با آرزوی موفقیت.

 • ذبیح اله حسینی دامنجانی

  از کجا شروع کنم

 • شهروزمحمودی

  بادرود و سپاس از مطالب خودتون
  باتوجه به اینکه شرکتها بخشی از سود دوره ای را بین سهامداران تقسیم میکنندآیا صندوقهای سرمایه گذاری این سود را در ارزش واحد های سرمایه گذاری سرمایه گذارها اعمال میکنند یا خیر؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. صندوق های سرمایه گذاری از دو طریق به سرمایه گذاران سود میدن یا با پرداخت سود دوره ای یا سودی که از اختلاف قیمت خرید با فروش واحدها عاید سرمایه گذار میشه. قبلا مقاله ای در این رابطه منتشر کردیم که میتونید از این لینک مطالعه کنید.

 • امین عبدالوند

  فرق صندوق سرمایه گذاری با سهام چیست

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. صندوق سرمایه گذاری نوعی سرمایه گذاری مستقیم در بورسه و در واقع نیازی نیست که شما برای گردش سرمایتون در بورس وقت بزارید. پولتون را به یک تیم متخصص میسپرید و سود کسب می‌کنید. بهتون پیشنهاد میکنم مقاله آموزشی سرمایه گذاری مستقیم و غیرمستقیم رو مطالعه کنید. موفق باشید.

 • رسول خداپرست

  سلام. اطلاعات شما کاملأ جامع و مفید هست . امیدوارم در این شرایط اقتصادی راهنمای خوبی برای ما باشد. موفق باشید.

 • محمدرضا ضرغامی

  با تقدیم سلام و وقت بخیر، کد بورسی دارم و در چند شرکت سرمایه گذاری ، سرمایه گذاری کردم. اما فعال نبودم الان با توجه به برگشت از تحصیلاتم، میخوام با یک کارگزاری ارتباط داشته باشم اما با کارگزاری مفید با شماره ۸۷۰۰ دو هفته است در ارتباط هستم حتی در پیغام گیر کارگزاری شماره همراهم را دادم ولی دریغ از یک ار تباط ساده ؟ ؟ لطفا راهنمایی فرمائید.

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. ما از پاسخگویی یا عدم پاسخگویی کارگزاری ها و دلیلش خبردار نیستیم. میتونید از چت استفاده کنید یا کارگزاری های دیگرو امتحان کنید. پیروز باشید.

 • سودابه آرپناهی

  مچکرم از اطلاعاتی که در اختیار ما گذاشتید.

 • رحیم همتی

  باسلام و خسته نباشید.سود صندوق غیر قابل معامله و قابل معامله کدومش بیشتره ؟و اینکه صندوق غیر قابل معامله در بانکها هستن فقط ؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. نمیشه گفتسود کدوم بیشتره ممکنه صندوقی ETF باشه ولی سود بیشتری از یک صندوق غیرمعامله داشته باشه یا بالعکس. برای آشنایی با صندوق های غیرقابل معامله مقاله آموزشی ما رو از این لینک مطالعه کنید.

 • رحیم همتی

  سلام با تشکر.میخواستم بدونم ک صندوق هاییک سود ماهانه میدن از صندوقهایی ک سود ۳ ماهه یا شش ماهه میدن سود کمتری میدن ؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. خیر سود صندوق ربطی به پرداخت دوره ای اون نداره. ممکنه صندوقی پرداخت سود ماهیانه داشته باشه ولی نسبت به صندوقی که پرداخت سود سه ماهه داره در اون ماه سو بیشتری بسازه یا بالعکس. بنابرابن دوره پرداخت سود ربطی به بازدهی صندوق نداره که بگیم صندوقی که پرداخت سود ماهانه داره از سه ماهه بهتره یا بالعکس.

 • امید کریمی

  مطالب بسیار ساده و دقیق و جز به جز توضیح داده شده و نیاز به توضیح اضافه دیگری نیست

 • مرتضی کربلائی حسینی

  سلام وقت بخیر
  می خواستم بدونم که آیا برای سرمایه گذاری در صندوق های سهامی نیاز به داشتن به داشتن کد بورس می باشد و اینکه خواستم تشکر کنم از اپلیکیشن عالی ای که تهیه کردید اگر نحوه تقسیم سود رو هم در قسمت صندوق ها بیارید عالی ترم میشه مثلا نحوه تقسیم سود ماهانه ، شش ماهه یا سالانه است و تاریخ واریز سود چه زمانی می باشد؟
  با تشکر

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. بستگی به نوع صندوق داره. اگر صندوق انتخابی شما قابل معامله در بورس باشه بله باید کد بورسی داشته باشید، اما اگر قابل معامله نباشه نیاز به کد بورسی نیست. قبلا مطلبی در سایت سیگنال منتشر شده که در اون لیست تمام صندوق های سرمایه گذاری با پرداخت سود ماهیانه، سه ماهه و شش ماهه وجود داره، میتونید از این لینک به این مطلب دسترسی داشته باشید.

 • طاهر طاهری

  سلام‌ممنون از مطالب ارزشمندتون
  یه سوال من یکم سرمایه داشتم که تو بورس مستقیم سرمایه گذاری کردم البته با مشاوره یه فرد مورد اطمینان
  میخواستم بدونم به صورت غیر مستقیم اگر بخواهم سرمایه گذاری کنم که ریسک خیلی زیادی نداشته باشه از کجا و کدوم صندوق شروع کنم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. قبلا مقاله ای درباره نحوه انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری منتشر کردیم که میتونید از این لینک مطالعه کنید.

 • احمدرضا صفری

  فوق العاده برنامه خوبی است تشکرازشما

 • سید فرید اسماعیلی

  سلام وقت بخیر
  سود محقق شده یکی از صندوق های سرمایه گذاری ۴۱٪ بوده که۲۳٪ به سپرده گذار پرداخت نموده و الباقی سود(۱۸٪) را مطابق با امیدنامه در خالص ارزش دارایی ذخیره کرده است این به چه معناست ؟
  در صورت امکان راهنمایی فرمائید.تشکر
  در صورت امکان توضیح

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. 23% از سود ماهیانتون براتون واریز میشه و بقیه سودتون به ارزش واحدهایی که خریدین افزوده میشه مثلا اگر واحدهارو به قیمت 1000 تومن خریدید قیمت واحدهاتون میشه 1180 تومن و با این قیمت میتونید بفروشید و از طرفی 23 درصد سود هم براتون واریز شده.

 • سلام خیلی ممنون از برنامه خوبتون این برنامه برای افراد تازه واردی مثل من خیلی خوبه…فقط چند تا سوال داشتم… ممنون میشم پاسخ بدید…
  در کامنت های پست قبلی میخوندم اگر من ۳۵ میلیون سرمایه گذاری کنم و پرداخت سود ماهانه داشته باشه و بازدهی اون تو یک ماه ده درصد باشه ایا به من بعد از یک ماه ۳۵۰۰۰۰۰ تومان سود میده؟؟
  یا نه اونی که در بازدهی دوره ای زده سود هر سهم به فرض مثال ۵۰۰۰ تومان است اگر من ۱۰۰ تا سهم داشته باشم میشه ۵۰۰۰۰۰ تومان میشه؟
  در حالی که ماشین حساب بازدهی خود سایت نظر اول و نزدیک به نظر شما رو تایید میکنه…
  ایا به ماشین حساب های بازدهی موجود در سایت صندوق معتبره؟؟
  ممنون از صبوری و پاسخگویی

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، سپاس از لطف و محبت شما. در واقع هر دو حالتی که شما گفتید یکی هستند، فرض کنید با 35 میلیون 100 واحد از صندوقی رو خریدید (قیمت هر واحد 350 هزار تومان) ماه بعد صندوق 10 درصد به ازای هر واحد سود داده یعنی قیمت هر واحد شده 385 هزار تومان حالا 385 هزار تومان رو ضرب در تعداد کل واحدهاتون یعی 100 بکنید میشه 38 میلیون و پونصد تومان که یعنی شما 3 و نیم میلیون تومان سود کردید یا خیلی راحت از همون اول 35 میلیونتون رو ضربدر ده درصد کنید تا مقدار سودتون (3.5 میلیون) بدست بیاد. هر دو روش یکی هستند.
   بله، ماشین حساب های بازدهی صندوق ها معتبر هستند.

 • ناشناس

  بسیار عالی. توضیحات روان وخوب برا افراد تازه وارد

 • رضا رشیدی

  سلام ممنون بابت مطالب خوب
  من میخوام سرمایه گذاری کنم و ریسک گریز هستم کجا چه جوری سرمایه گذاری کنم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام. اگر فردی ریسک گریز هستید بهترین گزینه برای شما صندوق های درآمد ثابت هستند.

 • داود قنبری

  اتباع خارجی که مدرک شناسایی ایران را دارند میتوانند در بورس سرمایه گذاری کنن؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. بله مشکلی نداره. برای اطلاعات بیشتر با کارگزاری ها تماس بگیرید.

 • سلام خسته نباشید
  یه سوال داشتم
  آیا با سرمایه گذاری در صندوق ها امکان این هست که پول دیگه برگشت نخوره مثل سرمایه گذاری تو موسسات مالی و هزار موسسه دیگه که پول مردم رو خوردن. آیا تضمینی وجود داره یا قانون مشخصی

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. صندوق های سرمایه گذاری با مجوز سازمان بورس تاسیس میشن و تحت نظارت این سازمان فعالیت میکنند بنابراین امنیت خوبی دارند، قبلا مقاله ای در رابطه با امنیت صندوق های سرمایه گذاری منتشر کردیم که میتونید از این لینک مطالعه کنید.

 • سلام. من صندوق کارگزاری پارسیان شرکت کردم. میخواستم بدونم این صندوق که سود دوره ای میده، هنگام ابطال سهام با توجه به افزایشی که قیمت سهام داشته، پول ما به همان قیمت روز واریز میشه؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. بله، پول واحدهای شما به ارزش ابطال آخرین روز براتون واریز میشه.

 • سلام حداقل مدرک تحصیلی وحداقل سن برای سرمایه گزاری در بورس چیه

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام. شرط مدرک تحصیلی برداشته شده ولی باید به سن قانونی (18 سال) رسیده باشید. البته افراد زیر 18 سال می‌تونند کد آفلاین داشته باشند

 • رضا محمدی

  اگه صد میلیون در یکی از صندوقها سرمایه گذاری کنم بعد مثلا یک ماه حدود چقدر سود می برم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. عدد مطلقی نمیشه تعریف کرد، اما در سال های اخیر اغلب صندوق های سرمایه گذاری بازدهی خوب و قابل توجهی داشتند.

 • محسن شایان

  سلام وقت بخیر.
  یه سوال داشتم ازتون.من در صندوق مشترک ارزش کاوان آینده قصد سرمایه گذاری داشتم.اول اینکه بصورت آنلاین امکان خرید هست؟
  دوم اینکه هر بار وارد این سایتشون شدم زده بود که :
  تکمیل ظرفیت صندوق

  سرمایه گذاران محترم، با توجه به تکمیل ظرفیت واحدهای سرمایه گذاری،

  خواهشمند است تا اطلاع ثانوی و افزایش سقف واحدها

  از واریز مبلغ به حساب صندوق خودداری نمایید.

  در صورت واریز مبلغ به حساب صندوق، مبلغ مذکور عودت داده می شود.

  خاطر نشان می‌سازد با توجه به هشدارهای جدی وزارت بهداشت در خصوص شیوع ویروس کرونا، از هرگونه پذیرش حضوری معذوریم.

  ضمناً ساعات پاسخگویی صندوق مطابق با ابلاغیه وزارت بهداشت خواهد بود.

  میخواستم بدونم اینها در چند روزهای آتی باز هم اقدام به ثبت نام جدید برای صدور واحد می کنند یا خیر؟
  تشکر

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. برای ثبت نام در اغلب صندوق های سرمایه گذاری برای بار اول باید حضوری به یکی از شعب صندوق مراجعه کنید یا با پشتیبانی صندوق تماس بگیرید و ببینید امکان خرید واحد بصورت آنلاین برای بار اول فراهمه یانه. خب طبق اطلاعیه این صندوق فعلا سقف واحدها پر شده و واحدی برای صدور وجود نداره، بنابراین فعلا نمیتونید در این صندوق سرمایه گذاری کنید. در صورت آزاد شدن واحد با اضافه شدن واحدهای جدید در سایت صندوق اعلام میشه.

 • ابوالفضل پورحداد

  سلام چطوری میتونم به یکی از شعب سرمایه گذاری برم یعنی به چه نامی هستند شعبشون

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. به سایت تخصصی صندوق ها برید و در منوی شعب صندوق میتونید آدرس شعب اون صندوق رو مشاهده کنید.

 • حمید رضا شاملو

  مطلب بسیار مفید و مهمی بود که در کوتاه ترین شکل مفهوم کاملی را از صندوق های سرمایه گذاری ارایه نمود
  با سپاس فراوان

 • رامین فتاحی

  باسلام و خسته نباشید
  اگر امکانش هست لیست صندوق هایی که به صورت غیر حضوری ثبت نام انجام میدن رو اعلام کنید،برای کسانی که در شهرهای کوچک و دور افتاده زندگی میکنن حضوری خیلی مشکله،تشکر از سیگنال

 • جعفر مریدی

  سلام وعرض ادب وسپاس بیکران از اپلیکیشن بسیار مفید شما لطفا روش سیو یا دخیره کردن سود سهام را توضیح بفرمایید

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. در مقالات آموزشی بعدی به این مبحث هم پرداخته خواهد شد. با ما همراه باشید.

 • عظیم علوی

  سللام صندوق خوبی است تازه مطالعه کردم انشالال بعد از اشنایی کافی سرمایه گذاری میکنیم

 • ناشناس

  خوبه مطالب فقط تقسیم سود چطوره؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. برخی صندوق های سرمایه گذاری (معمولا درآمد ثابت) بصورت دوره ای (ماهانه، سه ماهه، شش ماهه) به حساب سرمایه گذاران سود واریز می کنند. قبلا در مقاله ای روش های سود دهی صندوق های سرمایه گذاری را مفصل توضیح دادیم که میتونید از این لینک مطالعه کنید.

 • غلامرضا یاری

  سلام وقت بخیر برای سرمایه گذاری بایستی به کجا مراجعه کنم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. اگر صندوق از نوع غیرقابل معامله باشه به یکی از شعب صندوق یا سایت صندوق. اما اگر صندوق قابل معامله در بورس هست باید کد بورسی داشته باشید و واحدهای صندوق را مثل سهام بورسی خریداری کنید.

 • ناشناس

  سلام من تازه آشنا شدم با صندوق ها هیچ اطلاعاتیم ندارم چه جوری میتونم اطلاعات بگیرم و واح صندق دریافت کنم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. پیشنهاد میکنم مقالات آموزشی ما را بصورت کامل از این لینک مطالعه کنید تا بیشتر با صندوق های سرمایه گذاری آشنا بشید.

 • فرشاد ‌کریمی

  بسیار مفید و آموزنده و کاربردی بود..فوق العاده اید

 • ببخشین میشه بگین کدوم صندوق درصد بالایی میده تا پول رو در آنجا سرمایه گذاری کنم چون من نمیدونم کدومش درصدش بالاس

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری را در این لینک میتونید مشاهده کنید.

 • اسماعیل محمدی

  سلام میخواستم بدونم چرا صندوق مشترک پیشرو انقدر افت کرد دلیلش چی میتونه باشه ایا شما در این رابطه اطلاعی دارید؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، عملکرد یک صندوق برمیگرده به مدیریت اون و پرتفویی که داره. بنابراین احتمالا این صندوق نتونسته سهام مناسبی برای خرید انتخاب کنه.

 • محمدحسین

  عالی بود

 • اطلاعات خوبی ارائه شده. متشکرم

 • علیرضا کرمی

  ممنون از رهنما ی خوبتان

 • با سلام
  ایکاش فیلم هم برای آموزش قرار میدادید.

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، به زودی آموزش های ویدئویی هم به مطالب اضافه میشه. با ما همراه باشید.

 • حسن بیات

  باتشکر توضیحات روان بود🙏🙏🙏🙏

 • علی آغاز نشتیفانی

  سلام این برنامه خوب هست

 • ناشناس

  عالی

 • ناشناس

  عالی و بسیار مفید بود

 • حسین عشقی

  ممنون از مطالب مفید شما.

 • خیلی عالیه ممنون از راهنمایی های خوبتون

 • مهدی رویین تن

  با تشکر از برنامه مفید سیگنال… سوالی که برای اینجانب ایجاد شده . در صورت ابطال واحدهای صندوق (یا فروش واحدها) آیا باید حتما در صف فروش قرار بگیریم یا 100درصد پس از گذشت 6روز واحدها نقد می شوند؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز …نقدشوندگی در صندوق ها معایبی مثل قرار گرفتن در صف های خرید و فروش رو نداره. صندوق ها موظف هستند بعد از دریافت درخواست ابطال واحد منابع مورد نیاز سرمایه گذار رو تامین کنند.

 • امین هاشمی

  بسیار عالی هستید

 • مصطفی قازی

  اطلاعات بسیار کاملی بود برای کسانی که پول هاشون رو در بانک نگه داری میکنند کار بسیار اشتباهی میکنند.

 • عبدالعلی مرتضوی فرد

  بسیار سودمند وعالی بود

 • ناشناس

  سلام اگه من تو یه کارگزاری مثلا مفید ثبت نام کنم حتماً باید از صندوق های اونا استفاده کنم؟ یا اینکه میتونم واحد هر صندوقی خواستم رو بخرم؟؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز.. کارگزاری ها واسط شما با بورس هستند و هیچ الزامی وجود نداره که فقط صندوق های خاصی رو خریداری کنید. میتونید تمام صندوق های بورسی رو معامله کنید.

 • مهدی ساوه

  سلام و خداقوت.
  لذت بردم از مطالب خوبتون.
  خواستم بپرسم به سود ماهانه صندوق های سهامی قابل معامله سود مرکب هم تعلق میگیره؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز…صندوق های سهامی قابل معامله، سود ماهانه ندارند و سرمایه گذاران صرفا از تفاوت قیمت واحدها در زمان خرید و فروش بهره می برند.

 • اسدراله امینی

  سوالی در رابطه با صندوق با درآمد ثابت داشتم
  درصد سود چقدر است
  اگر یکصد میلیون تومان داشته باشیم سود ماهانه با کسر کارمزد چقدر می شود
  آیا ضمانت نقد شوندگی دارد
  با تشکر

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز.. سوال شما خیلی کلی ست و بستگی به صندوقی داره که انتخاب می کنید. توصیه می کنیم از گزارش های تحلیلی کارشناسان ما در سیگنال استفاده کنید.

 • سلام وتشکربابت سایت خیلی خوبی که دارید،لطفاراهنمایی بفرماییدکه اگرازصندوق سرمایه گذاری شکایت داشته باشیم،چگونه بایداقدام کنیم؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز…نهاد ناظر بر صندوق ها، سازمان بورس است.

 • مجید رشیدی

  سلام ممنون از سایت خوبتان

 • علیرضا رهنمای حقیقی

  اطلاعات ارزشمند و در راستای تصمیم گیری در اختیار بنده قرارداد

 • میخواستم بدونم سرمایه گذاری در صندوقهای سهامی بهتره یا صندوقهای etf سهامی :
  مثلا صندوق مشترک کاریزما و یا صندوق سپهر کاریزما

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… انتخاب صندوق به عوامل مختلفی بستگی داره. میزان بازدهی، سرعت معاملات، قدرت نقدشوندگی و مدیریت صندوق از جمله مهترین عوامل هستند. شما باید با توجه به شرایط خودتون بهترین صندوقی که مناسب خودتون هست رو انتخاب کنید.

 • سلام خسته نباشید و تشکر ازتون
  ببخشیدمن توی کارگزاری ثبت نام کردم وکد بورسی برام اومده اما هنوز رمز و نام کاربری ورود ب کارگزاری نیومده ایا میتونیم توی صندوق سرمایه گذاری کنم ؟و اینکه صندوق ها سود دهی شون صرفا از طریق گرون تر شدن واحد هاست ؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… برای صندوق های بورسی حتما باید دسترسی به معامله از طریق کارگزاری داشته باشید اما سایر صندوق ها رو میتونید صرفا با ثبت نام در سجام خریداری کنید. درباره نحوه سوددهی صندوق ها به مقالات آموزشی سیگنال مراجعه کنید.

 • عباس تذرو

  با سلام
  از شما واقعا باید تشکر و قدر دانی کنیم بخاطر مطالب مفیدتون .دست مریزاد.تنها سوالی که برام پیش اومده اینه که سود سپرده گذاری مشخصه یا اینکه همانطوریکه خودمون توی بورس کسب سود میکنیم یا ضرر میدیم هست.

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… سود در صندوق های مختلف متفاوت است. پیشنهاد می کنم دیگر مقالات آموزشی سیگنال رو هم ببینید.

 • حسن بیکدلی

  باسلام وعرض ادب واقعا مفیدبود و بر اطلاعات من افزوده شد که راحت تر تصمیم بگیرم

 • حمیدرضا

  سلام وقت بخیر
  بنظرتون صندوق آتیه بانک ملت برای شروع خوبه؟؟؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… برای انتخاب صندوق مناسب به گزارش های سیگنال مراجعه کنید.

 • امیررضا مومنی

  من تازه وارد بورس شدم و بسیار برای کبتدی ها اموزنده هست
  عالی

 • حسن حاجبی

  بسیار زیبا و جذاب تعریف شده

 • با سلام و عرض ادب و احترام خدمت تیم حرفه ایی سیگنال چند سوال داشتم از خدمتتون (ا) اگر بنا به دلایلی یک صندوق سرمایه گذاری منحل شود خصوصا صندوق های فاقد ضامن نقد شوندگی شرایط انحلال و تسویه حساب سرمایه گذاران به چه صورت انجام می‌شود (2) نوسانات بازار سرمایه در ارزش محاسبه هر واحد سرمایه گذاری در زمان تسویه سپرده سرمایه گذاران لحاظ می گردد(3) مدت زمانی که سپرده به شخص عودت داده می‌شود چقدر است. (با سپاس)

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… 1- صندوق ها موظفند تا به آخرین ارزش خالص دارایی ها حساب سرمایه گذاران را تسویه کنند. 2-بله محاسبه میشه. 3- بستگی به فرآیند امور اداری داره

 • با سلام خدمت شما و سپاس از برنامه خوبتون _کارمزد صندوق ها چگونه است ؟؟و آیا کار مزد صندوق ها با همدیگه فرقی داره یا ن؟؟

 • سعید صالحی کاهکش

  سلام صندوقی هست که سود ثابت ماهیانه داشته باشه که بیاد توحساب

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… بله صندوق های درآمد ثابت زیادی این امکان رو دارند. برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

 • خلیل امیدی نیا

  بسیار عالی بود استفاده کردم

 • غلامرضا اسماعیلی

  متشکرم از برنامه خوبتان

 • مهرداد علی پور

  درود و عرض ادب
  ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما
  من امروز اقدام به خرید سهام کردم اما نمیدونم صندوق واسطه گری یکم بوده یا ن.
  چجور می تونم متوجه بشم که اشتباه کردم در خرید یا ن

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام سابقه خرید و فروش رو از پلتفرم معاملاتی تون نگاه کنید.

 • هادی احمدی

  با سلام، من ثبت نام کردم و خواستم که درخواست صدور بدم مینویسه که حساب شما غیر فعال است میخواستم بدونم چقدر طول میکشه فعال شه؟

 • با سلام
  چرا صندوقهایی مانند صندوق هستی بخش آگاه یا آتیه مس درخشان که قابل معامله در بورس هستند قیمتی که توی سایت صندوقها زده با قیمتی که توی سایت tsetmc هست با هم متفاوته مثلن در تاریخ ۳۱ اردیبهشت قیمت پایانی هستی بخش آگاه(آگاس) توی سایت tsetmc زده ۱۶۴۵۵۹ ریال ولی توی سایت صندوق زده ۱۶۸۴۶۸ ریال علت این تفاوت قیمت چیه؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… علت این امر تقاضای زیاد برای خرید واحدهای این صندوق هاست که باعث شده قیمت معاملات از قیمت صدور و ابطال فاصله زیادی بگیره و ریسک سرمایه گذاری رو بیشتر کنه.

 • مصطفی احمدی

  با سلام،
  مي خواستم بدانم آیا می شود هم زمان هم در صندوق‌های سرمایه گذاری شرکت کرده و هم بصورت مستقیم به خرید و فروش سهام اقدام نمود.
  ضمناً رنگ سفید قلم در زمینه خاکستری کم رنگ اصلاً قابل رؤیت نیست.

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… بله امکان انجام معامله همزمان با سرمایه گذاری در صندوق ها وجود داره. ممنونیم

 • از مطالب خوبتان در سایت کمال تشکر رادارم . بسیار آموزنده و مفید همه چیز را توضیح دادین.میتونم بابت سرمایه گذاری بلند مدت در صندوقهای سرمایه گذاری (سهامی و مختلط) از نظرات کارشناسی شما بهره مند شوم.

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز.. همراهی شما افتخار ماست. با گزارشات تحلیلی کارشناسان ما در سیگنال همراه باشید.

 • سلام
  چطور میتونم زمان مناسب برای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری رو بفهمم؟؟؟
  الان زمان‌مناسبی برای سرمایه گذاری درصندوق ها هست؟؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز.. صندوق ها تابع نوسانات بورس هستند. با گزارشات تحلیلی صندوق ها و اخبار اقتصادی سیگنال همراه باشید.

 • کریم جم زاد

  سلام میشه غیرحضوری سرمایه گذاری کنم
  چون من هیچی سردرنمیارم ممنون ازلطفتون

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… بله میشه. در مقالات آموزشی سیگنال همراه ما باشید.

 • احسان الدین

  سلام
  قبلاً از زحمات شما و همکاران کمال تشکر و قدردانی را دارم ، سوال اینکه در سایت سیگنال تمام اطلاعات مربوط به همه صندوقهای سرمایه گذاری در بورس ذکر شده یا به تعداد معدود و محدودی اشاره شده است ؟؟
  ممنون

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز…در حال حاضر جامع ترین سایتی که درباره صندوق های سرمایه گذاری اطلاعات تحلیلی تهیه میکنه، سایت سیگنال است. در سیگنال اطلاعات همه صندوق های سرمایه گذاری دارای مجوز از سازمان بورس وجود دارند.

 • امیر بیگلری

  با سلام به نظر شما شرکت های سبد گردان (با ریسک متوسط) سود دهی بهتری دارند یا صندوقهای سهامی ؟(صندوقی که دریک سال گذشته بازده خوبی داشته)

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز…باید مقایسه دقیقی بین بازدهی ها انجام بشه.

 • مریم ج

  سلام میشه در مورد زمان مناسب سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاریدتوضیح بدید؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز…صندوق ها ابزار های سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه هستند و زمان فعالیت در آنها بستگی به استراتژی شخصی هر فرد داره.

 • سلام
  اطلاعات بسیار مفیدی بود.
  ممنون

 • ناشناس

  سلام وعرض ادب با توجه به اینکه طی یک هفته گذشته و حتی ده روز گذشته روند سود سهام برخی صندوق های یکم نزولی بوده است روند در پیش رو را برای سرمایه گذاری در صندوق یکم چطور می بینید آیا افزایش می یابد و یا مرتب در حال نزول می باشد

 • جلال حسین پور

  سلام
  خیلی عالی بود من بعنوان تازه کار خیلی استفاده کردم

 • علی عسلیان

  سلام خیلی قابل استفاده بود ممنون فقط یه سوال داشتم تو نمادهای بورسی صندوق زرین پارسیان که تو سیگنال معرفی کرده نبود تو چه قسمتی از ایزی تریدر پیداش کنم

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… صندوق زرین پارسیان به صورت قابل معامله در بورس نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه سرمایه گذاری با صندوق تماس بگیرید.

 • محمدابراهیم ابزر

  سلام وقت بخیر
  من می‌خواهم در یکی از صندوق های سرمایه گذاری، سرمایه گذاری کنم، سهام عدالت هم دارم.
  لطفآ مرا راهنمایی کنید ممنونم

 • محمد رضا شاهپوری

  سلام
  آیا امکان خرید واحد های صندوق های سرمایه گذاری به صورت اعتباری وجود دارد؟

 • سلام لطفا من نیاز به درامد سریع یعنی در عرض امروز و فردا دارم و ثابت باشه چه کنم و دوم ایا صندوق یا صندوقهای سرمایه گذاری یا درامد زای یا کشاورزی هم هست؟؟ و من برادرم حدود ۵۰ تن پیاز و در مرحله برداشت هست ایا میشه از این طریق (صندوق ها) برداشت سرمایه گذاری یا بفروش رساندش و اگه در اینجا موجود نیست همچین چیزی لطفا هر جا و مکان یا برنامه ای معرفی کنید لطف که بفروش برسد همینطور برا درامدزای خودم که مطمٸن باشد لطفا و خواهشا معرفی کنید ضروری و خیلی زیاد لازمممم…. بسیار ممنون و دعا برا موفقیت شما عزیزااااان….منتظر جواب هستم خیلی زود لطفا….

 • عالی وبسیار خوب تشکر از شما

 • عالی وبسیار خوب

 • جزا مصطفی زاده

  این صندوق غیر مستقیم هم مثل و عین سپرده بانک است.

 • اکبرجباری

  سلام وقت بخیر قربان من از طریق سیگنال وغیرحضوری کد بورسی گرفتم آیا بااین کد میتوانم خرید وفروش کنم؟چگونه؟
  درضمن درکارگذاری آگاه ثبت نام کردملازم است برای آن هم احراز هویت کنم یا همین احراز هویت کافی است ودیگر نیاز به گرفتن کد بورسی در آگاه نیست؟
  ممنون میشوم راهنمایی نمایید.

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… کد بورسی مثل کد ملی میمونه که برای هر فرد ثابته و از هر جایی که اقدام بکنید فرقی نمیکنه.

 • میلاد امینی

  ممنون بابت راهنمایی هاتون

 • سعیدمحمدی

  خیلی عالی است

 • Abbas jamshydy

  سلام ضمن تشکر صندوق سرمایه گذاری هوشمند را درنظر بگیرید.

 • محمد حسن صادقی

  سلام لطفا توضیح بفرمایید جهت دسترسی به لیست انواع صندوقها و نماد آنها و سایت صندوقها جهت ملاحظه عملکرد های یک سال تا پنچ سال قبل و پرتفوی و… صندوقها چگونه از سایت سیگنال استفاده کنیم آیا بهتر نیست در صفحه اصلی چنین امکانی رو فراهم کرد؟ با تشکر

 • سلام
  وقت شما به خیر
  من چند ماه پیش از طریق سایت سیگنال با صندوق ها آشنا شدم و صندوق های سهامی رو انتخاب کردم
  ضمن تشکر و قدردانی از راهنمایی و زحمات شما
  خواستم بدونم صندوق های سرمایه گذاری در سهام
  کارمزد خدمات خودشون رو چگونه از سرمایه گذاران دریافت می کنن (در اساس نامه و امید نامه به این موضوع اشاره نشده) آیا درصدی از سود روزانه رو برای خودشون برداشت میکنن؟
  من آخرین پرتقوی ماهانه دو تا از صندوق ها رو به صورت روزانه چک می کنم مثلا یک روز که قیمت پایانی همه سهم های موجود در پرتفوی صندوق نزدیک ۵ درصد باشه ، در نهایت تعجب روز بعد بازدهی صندوق رو برای روز قبل اعلام میکنن نوشته ۳ درصد (کمی بیشتر یا کمتر) در حالی که باید نزدیک همون ۵ درصد باشه
  مدت هاست این موضوع ذهنم رو مشغول کرده
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
  🙏🙏🙏

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… کارمزد صندوق های سهامی بسیار پایین است و از محل اختلاف قیمت بین صدور و کارمزد فراهم میشه. هزینه های صندوق رو از این لینک ببینید. در مورد تغییرات پرتفوی هم به این دلیل که ما دسترسی روزانه به معاملات صندوق نداریم نمیتونیم بگیم که حتما سهم هایی که در ماه قبل در پرتفوی بوده است همچنان در صندوق موجود می باشد. اصولا محاسبه بازدهی صندوق ها به صورت روزانه همون چیزی ست که در سایت صندوق ها اعلام میشه و امکان رصد لحظه ای اون وجود نداره.

 • امیر بیگلری

  با عرض سلام و خسته نباشید،در صندوقهای درآمد ثابت همانطور که میدانیم سود آخر ماه براساس جمع سود در روزهای یکماهه قبل است ،سوالم اینجاست آیا روزهای تعطیل صندوقی سودی دارد یا نه و آیا این سودی که صندوق میده واسه روزهای کاری هست؟
  چون در بازده صندوق درصد سود در روزهای تعطیل ۰ هست

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… بازدهی محاسبه شده در صندوق ها در روزهای کاری انجام میشه.

 • حامد خاقانی

  ممنون از مطالب خوب و مفیدتان

 • سلام.آیا صندوق ها ماهیانه سود میدهند که بحسابمون بیاد؟چه نوع صندوق سرمایه گذاری است؟تقریبا تواین وضع بورس حداقل درصد سود درماه چقدراست؟ ممنون از شما

 • با سلام و عرض خدا قوت… در مورد صندوقهای داریی یکم که گفتن سهم خریداری شده در پرتفوی افراد قابل رویت هست، برای بنده این اتفاق نیفتاده ، آیا کلا سهم خریداری شده پذیرفته نشده؟ اگر پذیرفته نشده باشه باید پولش به حسابم برگرده ولی برنگشت…. چطور باید پیگیری کنم… لطفاً راهنمایی بفرمایید

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام باید دستور تغییر کارگزار ناظر رو از طریق سامانه کارگزاری خودتون ارسال کنید.

 • نفس محمدی

  سلام خسته نباشید
  ممنون از مطالب آموزنده تون
  چندتا سوال داشتم
  اول اینکه شروع آموزش مطالب آموزشی بورس از کدوم مطلب هست
  دوم اینکه ما شهرستان هستیم و کلاس آموزشی بورس نیست اینجا و علاقه به یادگیری هم داریم میشه برای ما مبتدیان بورس به صورت ی فیلم آموزشی، اموزش ورود و خرید سهام هم توضیح بدید مثل فیلم آموزشی دریافت کد بورسی واقعا عالی بود
  من و چندتا از همکاران چند وقته کد بورسی که به به لطف این اپلیکیشن به صورت انلاین دریافت کردیم به صورت انلاین دریافت کردیم نمی دونیم بعدش باید چکار کنیم
  ممنون میشیم لطف میکنید راهنمایی بفرماید

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… بعد از دریافت کد بورسی باید در یک کارگزاری ثبت نام کنید تا دسترسی آنلاین به معاملات داشته باشید. برای مطالعه آموزش های بورس به این لینک مراجعه کنید.

 • مهدی پناهنده

  سلام،چطور میشه به این صندوق ها اعتماد کرد؟ اول بخاطر قدرت نقد شوندگی که تضمینی نداره، دوم بخاطر اخباری از ورشکستگی و کلاهبرداری انواع صندوق های سرمایه گذاری و بازنشستگی ؟ آیا این صندوق ها فرقی داره ؟ ممنون از توجه شما

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… بله ساختار این صندوق ها با موسسات کلاهبرداری متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

 • عباس حیدری

  باسلام.از نکات آموزشی و کلیدی و کاربردی شما استفاده کردم.باتشکر

 • سلام ببخشید برای اینکه بتونیم در صندوق سرمایه گذاری کنیم،نیاز به ثبت نام در سایت سجام داریم، و اینکه دیگه برای خودِ صندوق تیازی به احراز هویت نیست؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… برای ثبت نام در تمام صندوق ها ثبت نام در سجام الزامی ست.

 • سلام
  من در سرمایه گذاری بانک سامان کد بورسی دارم؟؟
  الان میخوام صندوق سرمایه گذاری ثابت مشترک صنعت و معدن ثبت نام کنم. میتونم همزمان این دو تا کد رو داشته باشم؟؟ یکی بابت بورس و دومی بابت صندوق درامد ثابت.

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… بله مشکلی نداره

 • شادی محمدی

  سلام ممکنه توضیح بدید که منظور از آلفا و بتا در جدول مشخصات صندوق های سرمایه گذاری که در سایت فیپ ایران هست چیه؟ممنونم از اپلیکیشن عالیتون.

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… آلفا و بتا معیارهایی برای اندازه گیری ریسک هستند و فرمول های ریاضی خاصی دارند. در محاسبه بتا نرخ تغییرات روزانه NAV صندوق و نرخ تغییرات روزانه شاخص کل استفاده میشه. درباره صندوق ها این ضرایب برای سنجش ریسک صندوق در مقایسه با شاخص کل آورده میشه. به طور کلی هر چه عدد آلفا و بتا به صفر نزدیک تر باشه میزان انطباق ریسک صندوق با شاخص کل بیشتره و در صورتی که بالای صفر باشه نشون دهنده ی اینه که ریسک صندوق نسبت به شاخص کل بیشتره.

 • نادر فاضل زاده

  ممنون از مطالب خوبتان بسیار مفید بود

 • وحید نوروزی

  خیلی خوب،لطفا ازمعایب آن هم بگویید،تشکر

 • شهرام کوهزادی چگنی

  با سلام وخسته نباشید..

  بنده میخواهم وارد بازار بورس شوم ولی هیچ اطلاعاتی ندارم.

  چقدر سرمایه وارد کنم ؟

 • عباس نیکویی

  سلام،خواسم بدونم ک چطور میشود سهام عدالتم رو هم وارد صندوق کرده وبا سهام دولتیم یکی کنم

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   شما میتونید سهام عدالت رو بفروشید و در صندوق مورد علاقه تون سرمایه گذاری کنید!

 • امیر بیگلری

  با سلام
  آیا صندوق مشترک یکم آبان که در اپلیکیشن سیگنال هست
  قابل تایید هست؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… تمامی صندوق های سرمایه گذاری که اسامی شون رو مشاهده می کنید زیر نظر سازمان بورس و با مجوز فعالیت می کنند. انتخاب هر صندوق برای سرمایه گذاری به عهده شماست.

 • حسن یگانه

  عالی بود اطلاعاتتون و سپاسگزارم

 • محمد الهی

  با سلام و تشکر. پیشنهاد میکنم اگر برای شما مقدور است مشاوره هم بدهید. البته منظورم نکات کلی نیست. مثلا فردی میخواهد یکصد میلیون تومان در صندوقها سرمایه گذاری کند و ریسک پذیری متوسط هم دارد. شما میتوانید با استفاده از کارشاسان خبره چند پیشنهاد به او ارایه کنید و البته مبلغی هم به عنوان حق مشاوره دریافت کنید. اگر سوالی هم داشت پاسخ دهید. البته مشاور ، مسول اقدام آن فرد نیست. اگر این کار را انجام دهید افراد زودتر به نتیجه میرسند و با دقت بیشتری سرمایه گذاری مینمایند.

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… ممنونیم از نظر و پیشنهادتون. با ما همراه باشید

 • سلام سپاس از مطالب مفید تون میخواستم بدونم تفاوت صندوق های ETF با صندوق های دیگه چیه؟

 • بتول توکلی

  سلام،واقعا ممنون از نرم افزار خوبتون.برای مبتدیهایی مثل من عالیه.خدا قوت.سوالم اینه شنیدم نمودارها هم تحلیل دارن که زمان ورود و خروج رو میشه از روش حدس زد،ایا درسته؟و کجا میتونم این تحلیلهارو یاد بگیرم.بازم ممنون از اپلیکیشن کاربردی و فوق العادتون

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   بهتره تحلیل تکنیکال رو یاد بگیرید.

 • مصطفی زارعی

  ممنون از اطلاعات خوب تون🌹🌹🌹

 • سعید عبدالهی

  سلام خسته نباشید،من تازه وارد بازار بورس شدم دنبال سود آنچنانی هم نیستم آدم ریسک گریزی هم هستم ، به نظر تون کدوم صندوق برای سرمایه گذاری خوبه و چقدر سرمایه لازمه؟؟؟؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   صندوق های با درآمد ثابت برای کنترل ریسک مناسب تره.

 • سلام
  خبر دارید چرا سایت صندوق گنجینه رفاه از دسترس خارج شده؟
  ورشکست شده ؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… سایت این صندوق مشکلی نداره فقط تعداد واحدهای سرمایه گذاریش تموم شده و قادر به جذب سرمایه جدید نیست.

 • اسفندیار بهاروندی

  با سلام و خسته نباشی میشه بگین نحوه سرمایه گذاری در صندوق ها چه جوری یا باید به کجا مراجع کنیم ممنون

 • حمید امیری

  عالی بود ، شاید باورتون نشه ولی در مورد پروژه ای که در دست اقدام دارم اطلاعات خوبی بدست آوردم

 • امیرعلی

  سلام ممنون از کار قشنگتون . لطفا بفرمائید با چ مقدار پول میشه تو صندوقهای سرمایه گذاری ،سرمایه گذاری کرد (میانگین)

 • افشین حامدی

  سلام
  واحدهای برخی از صندوقها علاوه بر سایت خود صندوق توسط سامانه های معاملاتی دیگه ای هم فروش میره مثلا وقتی وارد قسمت مربوط به صندوق سهم آشنا تو برنامه سیگنال میشم از طریق قسمت اطلاعات بیشتر وارد سامانه معاملاتی رسام میشم یا مثلا سهام صندوق ثروت آفرین از طریق آی بی شاپ معامله میشه خواستم در مورد این سامانه های معاملاتی بدونم اولا خرید از اونها معتبره و مشکلی پیش نمیاره؟ دوما چه تعداد از این سامانه های معاملاتی هستند و مشخصاتشون را از کجا میشه بدست آورد؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… بعضی از صندوق ها سامانه های معاملاتی مختلفی رو برای سرمایه گذاران فراهم کردند. سامانه رسام یکی از این سامانه هاست و کاملا معتبر می باشد. در حال حاضر سامانه های معاملاتی زیادی برای صندوقها وجود نداره. ما از تعداد و مشخصات سامانه های مختلف اطلاع نداریم.

 • ب باغان

  سلام ممنون از اطلاعات مربوط به آشنایی با صندوقها. چرخه مشارکت در صندوقها را با ذکر مثالی از سرمایه و سود ذینفعان حقیقی را در یک دوره زمانی معین مثل نه ماهه سال ۹۸ وبه همراه سه ماهه ۹۹ باذکررعدد و رقم مثال بیاورید. تا در محدوده مثال حداقل و حداکثر سود عایدی بدست مشتریان سرمایه گذار مشخص شود.

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… با توجه به انواع مختلف صندوق ها بازدهی ها متفاوت خواهد بود. شما میتونید با مراجعه به سایت هر صندوق از قسمت بازدهی دوره ای در بازه های زمانی مختلف بازدهی صندوق مورد نظرتون رو ببینید.

 • عزیز سهرابی

  سلام سود واحد های صندوقهایetf مانند سهام بقیه شرکت ها بصورت سود مرکب محاسبه میشه

 • ولی الله سلیمانی

  صندوقها سبد گردانی نیز انجام می‌دهند نحوه خرید غیر حضور به چه گونه است

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   کار صندوق با کار سبدگردان ها متفاوت است اما ممکن است شرکتی که صندوق رو مدیریت میکنه سبدگردانی هم انجام بده

 • سلام آیا به صندوقها هم سود مرکب تعلق می گیرد یا که این نوع سود فقط مختص به سهام شرکت ها می باشد.

 • مسلم برزگر

  خیلی وقت بود دنبال چنین آموزشی بودم

 • رامین پرمه

  سلام‌ممنون از برنامه خوبتون. ببخشی من حدود یکماه تو بورس کارگزاری مفید شرکت کردم.الان که کامنتهانون رو خوندم.این درامد ثابت.چیه.یا سود ماهیانه چجوریه؟صندوق سرمایه گزاری‌چیه.من مثلا.نماد فملی خریدم.با کپشیر.بنظرتون چه بخرم .یا چکارکنم .۲۰تومن وارد کردم هنوز‌چیزی گیرم‌ نیومده.محض رضا خدا بهم بگین چکارکنم.من ازسرپل ذهاب مزاحم میشم.ممنون

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   گزارش های تحلیلی سیگنال رو دنبال کنید.

 • محمد امیری

  سلام ممنون از معرف انواع سرمایه‌گذاری ها سهام صندوقهای را چگونه میشه خرید

 • من حدود ۵۰میلیون ندارم و میخواستم تو شرکتهای سهامی سرمایه گذاری کنم .امکانش هست که این صندوق ضرر بدن یا دیگه رشد نکنن چون تو سال گذشته خیلی رشد داشتن

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… بله امکانش هست

 • سلام
  از کجا میتونم در این صندوق ها سرمایه گذاری کنم؟

 • احمد احمدی

  سلام
  میگم ای صندوق های درامد ثابت ماهانه سود ثابتی پرداخت میکنن یا خبر؟

 • با سلام خدمت شما عزیزان
  بفرمایید این صندوق ها حداقل سالانه چند درصد سود فراهم میکنن؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   متفاوت است و بستگی به نوع صندوق هم داره

 • سلام .شما نوشتید مراجعه حضوری به صندوق..سوال من این هست که ما از کجا بدونیم شعب هر صندوق کجاست؟؟؟البته بجز یکی دوومورد که برای بانک بود

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   آدرس شعب صندوق در سایت صندوق ها موجود است.

 • توحید شایسته

  سلام، ابطال سهم یا برداشت پول زمان بر هست و قراردادها زمان دار است؟ مثلا حداقل ۳ماه

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   ابطال واحد ها در صندوق های سرمایه گذاری بین دو تا هفت روز کاری زمان می برد. شما هیچ قرارداد زمانداری با صندوق نمی بندین.

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   ابطال واحد ها در صندوق های سرمایه گذاری بین دو تا هفت روز کاری زمان می برد. شما هیچ قرارداد زمانداری با صندوق نمی بندین.

  • کارشناس تحلیل بازار

   ابطال واحد ها در صندوق های سرمایه گذاری بین دو تا هفت روز کاری زمان می برد. شما هیچ قرارداد زمانداری با صندوق نمی بندین.

 • کامران برزگر

  از مجموعه سیگنال بابت ارائه آموزش تشکر میکنم لیکن از استادان این مجموعه میخواستم که در راستای شناسایی عرضه اولیه سهام اطلاع رسانی کنید🙏🙏🙏

 • حداقل سرمایه برای صندوق سرمایه گذاری و کارمزد صندوق چقدر است؟

 • بهروزظریفی

  با سلام ببخشید برای ورود به صندوق ها باید کد بورسی داشته باشیم؟کلا نحوه ثبت نام صندوق هارو بگین ممنون میشم

 • ناشناس

  سلام ببخشید فرق صندوقهای سرمایه گذاری و شرکتهای شرمایه گذری در چیه؟

 • مصطفی مهرجو

  سلام لطفاسوالمو جواب بید،ایاصندوق اندیشه کاوان آینده صدور واحد داره واگرنداره چه زمانی برای صدورباید اقدام کنیم چون توسایت اطلاعاتی نداده وتلفن دفترهم اصلا جواب نمیدن لطفا کامل جواب بدید باتشکر

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… طبق آخرین اطلاعیه ای که در سایت صندوق هست، امکان صدور واحد در این صندوق برقرار هست.

 • مصطفی مهرجو

  سلام باتشکراز زحمات شما،چندبارپیام دادم لطفاجواب بدید ارزش کاوان آینده درحال حاضرصدور واحد دارد یاندارد سایت صندوق اطلاع رسانی نداره وتلفن هم جواب نمیدن

 • نرگس خانوم

  سلام وقت بخیر برای شرکت در صندوق های سرمایه چه کاری باید انجام داد من کد بورسی دارم و تا الان در بورس معامله میکردم اما باتوجه به توضیحات ناب شما متوجه شدم که ریسک صندوق خیلی به مراتب کمتر هست لطفاً راهنمایی کنید چطوری خریداری کنم

 • منظور از بازدهی در صندوق چه میباشد

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام . پیشنهاد می کنم با توجه به انواع مختلف صندوق ها به بخش آموزش سیگنال مراجعه کنید و مقاله مربوط به صندوق های سهامی، مختلط و با درآمد ثابت رو بخونید.

 • فریبا حاتمی

  سلام .وقت بخیر
  من میخواستم برای پسرم ک تنها 2 سالش هست در بازار بورس سرمایه گزاری کنم تا در اینده برای او مفید باشد.میتونید من راهنمایی کنید ک چکاری رو بکنم بهتر است ؟؟؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   باید ابتدا در سایت سجام ثبت نام کنید و سپس مراحل احراز هویت رو انجام بدید. بعد از اون میتونید در صندوق های سرمایه گذاری وارد بشید.

 • رضا معینیان

  سلام مطالب خوبی نوشته شده است اگر بشود چند نوع سهام رو روزانه تحلیل کرد عالی میشود

 • ابراهیم فتحی

  ممنون اطلاعات عالی

 • جمشید ارحمی

  سلام چجوری سلام چطوری سهام میتونم بخرم کد معاملاتی دارم

 • محسن منصوری

  سلام
  مزایا رو گفتید