صندوق سرمایه گذاری (Mutual Fund) چیست؟ آشنایی با مفهوم صندوق سرمایه گذاری

صندوق سرمایه گذاری (Mutual Fund) چیست؟ آشنایی با مفهوم صندوق سرمایه گذاری

عده کمی هستند که صندوق سرمایه گذاری را بشناسند. بقیه ممکن است از شنیدن نام آن یاد صندوق‌های دیگری بیفتند که هیچ ربطی به صندوق سرمایه گذاری ندارند. پس بد نیست بدانیم صندوق سرمایه گذاری چیست و چگونه کار می کند.

صندوق سرمایه گذاری مشترک به انگلیسی: mutual fund یکی از ابزارهای نوین مالی است که سرمایه جمع‌آوری شده از افراد مختلف را در دارایی‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌‌کند. حتی بسیاری از فعالان بازار سرمایه هم با این موضوع آشنایی کافی ندارند. البته نحوه عملکرد صندوق های سرمایه گذاری موضوع پیچیده‌ای نیست.

از آنجایی که در سرمایه گذاری پای پول و دارایی ما در میان است، باید حتما قبل از ورود به آن اطلاعات کافی در مورد بازاری که می خواهیم در آن سرمایه گذاری کنیم کسب کنیم و نحوه عملکرد و سوددهی آن را بررسی کنیم.

صندوق های سرمایه گذاری یکی از راهکارهای سرمایه گذاری در بازار سرمایه است، که به علت عدم آشنایی اکثریت افراد جامعه با ویژگی‌های قابل توجه آن کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

انواع روش‌های سرمایه‌ گذاری در بازارهای مالی

انواع روش‌های سرمایه‌ گذاری در بازارهای مالی (مستقیم و غیرمستقیم)

در میان گزینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری، بازار بورس به عنوان یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای عموم افراد جامعه شناخته می‌شود.

بورس مکانی است که شرکت‌های مختلف سهام‌شان را در آن عرضه می‌کنند و مردم با خرید سهام این شرکت‌ها، نقدینگی لازم برای تامین مالی آن‌ها را فراهم کرده و به کنترل تورم، رشد اقتصادی و پیشرفت جامعه کمک می‌کنند و در ازای آن در سودآوری شرکت‌ها سهیم شده و از آن نفع می‌برند.

انجام معاملات موفق در بازار بورس امری تخصصی است که نیاز به شناخت کامل این بازار و صرف وقت برای یادگیری و تحلیل آن دارد.

نباید از تمام کسانی که قصد ورود به بازار بورس را دارند، انتظار داشت که در این امر متخصص باشند. بنابراین سرمایه‌گذاری در بورس ریسک‌های زیادی دارد و ورود افراد غیرمتخصص به آن سرمایه فرد را به خطر می‌اندازد، اینجاست که نقش صندوق های سرمایه گذاری پر‌رنگ‌ می‌شود.

بطور کلی دو روش سرمایه‌گذاری در بورس وجود دارد:

 1. سرمایه‌گذاری مستقیم
 2. سرمایه‌گذاری غیرمستقیم

سرمایه‌گذاری مستقیم


سرمایه‌گذاری مستقیم و غیرمستقیم

 روشی است که فقط به درد کسانی که شناخت کاملی از بازار بورس دارند، می‌خورد. همان‌طور که گفته شد انجام معاملات موفق در بازار بورس امری تخصصی است که نیاز به صرف وقت، آگاهی کامل از اخبار و اطلاعیه‌ها، شناخت متغیرهای اقتصادی و سیاسی تاثیرگذار بر بازار و … دارد.

در غیر این صورت سرمایه‌گذاری فرد در بلند مدت نه تنها سودی در بر نخواهد داشت بلکه باعث می‌شود اصل سرمایه نیز به خطر بیفتد. در واقع سرمایه‌گذاری مستقیم زمانی اتفاق می‌افتد که فرد بصورت مستقیم و بدون کمک گرفتن از شخص یا نهادی واسطه در بورس سرمایه‌گذاری می‌کند.


سرمایه‌گذاری غیر‌مستقیم


نقطه مقابل سرمایه‌گذاری مستقیم سرمایه گذاری غیرمستقیم است. اگر کسی علاقه مند به سرمایه گذاری در بازار بورس باشد، اما اطلاعات و وقت کافی برای این کار را نداشته باشد باید از سرمایه‌گذاری در این بازار خودداری کند؟

خیر، در این حالت راه‌کاری برای جلوگیری از زیان احتمالی این افراد وجود دارد و آن کمک گرفتن از متخصصان سرمایه‌گذاری است.

 سرمایه گذاری غیرمستقیم در واقع همان سرمایه‌گذاری در صندوق های سرمایه گذاری یا استفاده از شرکت‌های سبدگردانی اختصاصی است، که در حال حاضر به عنوان یکی از محبوب‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در دنیا شناخته می‌‌شود، در این روش علاوه بر کسب سود میزان ریسک افراد در سرمایه‌گذاری تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که صندوق های سرمایه‌گذاری فقط مختص به افراد حقیقی عادی و غیرمتخصص نیست بلکه افراد حرفه‌ای و اشخاص حقوقی نیز می‌توانند در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

حال بیایید به دو سوال اصلی درمورد این صندوق ها پاسخ بدهیم: صندوق های سرمایه گذاری چگونه کار می‌کنند؟ و چگونه به یک ابزار ارزشمند برای سرمایه‌گذاری در این روز‌ها تبدیل شده‌اند؟

آشنایی با مفهوم صندوق سرمایه گذاری

آشنایی با مفهوم صندوق سرمایه گذاری

صندوق سرمایه گذاری نهادی است که مبالغ خرد و کوچک را از افراد حقیقی و حقوقی جمع‌آوری کرده و در سبدی متشکل از اوراق مشارکت، سهام، سپرده‌های بانکی و سایر اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کند.

در نتیجه شما به جای سرمایه‌گذاری روی سهمی خاص در سبدی متشکل از اوراق بهادار و سهامی مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنید، به بیان دیگر علاوه بر بهره‌گیری از دانش تیمی متخصص برای مدیریت سرمایه خود، پول خود را در سبدی متنوع از دارایی‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنید و با این عمل ریسک سرمایه‌گذاری خود را تا حد زیادی کاهش داده و سرمایه‌گذاری آسوده‌ای را تجربه خواهید کرد.

صندوق های سرمایه گذاری دو ویژگی اصلی دارند که آن‌ها را از دیگر روش‌های سرمایه‌گذاری متمایز می‌کند.

ویژگی اول مدیریت حرفه‌ای سرمایه‌ است. همان‌گونه که ذکر شد شما با سرمایه‌گذاری در صندوق های سرمایه گذاری از دانش تیمی متخصص برای مدیریت سرمایه خود بهره می‌برید که این امر ریسک شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

 ویژگی دوم تنوع در سرمایه‌گذاری است. در یک صندوق سرمایه گذاری ده‌ها یا حتی صدها سهم از شرکت‌های مختلف وجود دارد و زمانی که شما پولتان را در صندوق های سرمایه گذاری می‌گذارید، در اصل قسمت‌هایی از این شرکت‌ها را خریداری کرده‌اید.

برخی از سهام این شرکت‌ها ممکن است رشد کنند و برخی دیگر افت داشته ‌باشند، با این حال ارزش کلی صندوق سرمایه گذاری می‌تواند برآیند رو به رشدی داشته باشد و از آن جا که ارزش کلی صندوق در حال رشد است، پس شما هم سود می‌کنید!

نکته‌ی دیگری که در استفاده از صندوق ها اهمیت دارد این است که برای شروع لازم نیست پول زیادی داشته باشید تا بتوانید سرمایه‌گذاری کنید.


مثالی ساده برای درک بهتر مفهوم صندوق سرمایه گذاری


مفهوم صندوق سرمایه گذاری

این مثال شاید موضوع را ساده‌تر کند:

فرض کنید دو وسیله نقلیه موتور سیکلت و اتوبوس در اختیار شماست و می‌خواهید از نقطه «الف» به نقطه «ب» بروید. انتخاب شما کدام وسیله است؟

اگر موتورسیکلت را انتخاب ‌کنید، تنظیم زمان رسیدن به مقصد به عهده خودتان است مثلا می‌توانید وسط راه توقف کنید و چای بنوشید. انتخاب مسیر، هزینه‌ی سوخت و داشتن مهارت رانندگی نیز به عهده شماست.

اما اگر اتوبوس را انتخاب ‌کنید، زمان رسیدن به مقصد از قبل مشخص شده، کافی است روی صندلی بنشینید و با موبایل خود مشغول چک کردن صفحه‌ی شخصی‌تان در شبکه‌های اجتماعی شوید. در ضمن نیاز نیست روی رانندگی تمرکز کنید و نگران هر نوع حادثه غیر مترقبه باشید. علاوه بر این، هزینه‌ی استفاده از اتوبوس خیلی کمتر از موتورسیکلت است و آسایش و امنیت بیشتری هم دارد.

در سرمایه‌گذاری جمعی یا غیرمستقیم (اتوبوسی) هزینه های شما کم می‌شود و می‌توانید با آسودگی خاطر و حتی بدون اطلاع از چگونگی انجام معاملات، به اهداف مالی خود برسید.

صندوق سرمایه گذاری مانند یک اتوبوس است که مدیریت آن را راننده‌ای حرفه‌ای و متخصص به عهده گرفته و مسافران را به مقصد می‌رساند.

سرمایه‌گذاری فردی یا مستقیم (موتور سیکلتی) ابتکار عمل را در دستان شما قرار می‌دهد و ریسک‌هایی نظیر قدرت نقدشوندگی، تنوع سبد سرمایه‌گذاری، کارمزد معاملات و… را به شما تحمیل می‌کند.

سرنشین موتور سیکلت مانند یک شخص معامله‌گر است که بصورت مستقیم وارد بازار سرمایه می‌شود و تبعات تصمیماتی که می‌گیرد به عهده خودش است.

حال انتخاب شما کدام گزینه است؟ مدیریت سرمایه خود را به افراد حرفه‌ای واگذار ‌می‌کنید تا بدون صرف وقت بتوانید سود کسب کنید یا خودتان بصورت مستقیم و بدون کمک از شخص دیگر دست به این کار می‌زنید و ریسک‌های حاصل از آن را هم می‌پذیرید؟

مزایای صندوق های سرمایه گذاری چیست؟

به اختصار مزایای صندوق های سرمایه گذاری عبارتند از :

 • تنوع
 • مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها
 • شفافیت اطلاعات مالی
 • بازدهی مناسب
 • صرفه‌جویی ناشی از مقیاس
 • به حداقل رساندن ریسک
 • تبدیل سرمایه های خرد به سرمایه‌گذاری‌ کلان
 • سرمایه گذاری آسان
 • نقدشوندگی بالا
 • ضامن نقد‌شوندگی

البته مقاله مفصلی درمورد مزایای صندوق ها نوشته ایم که با استفاده از لینک زیر می‌توانید آن را مطالعه کنید.

انواع صندوق های سرمایه گذاری

بطورکلی صندوق ها به سه نوع اصلی درآمد ثابت، در سهام و مختلط تقسیم می‌شوند که هریک با توجه به ترکیب دارایی و سیاستی که اتخاذ می‌کنند ریسک متفاوتی دارند.

به عنوان مثال صندوق های درآمد ثابت با توجه به اینکه 75 الی 95 درصد از سرمایه خود را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه ‌گذاری می‌کنند ریسک کمی دارند اما از طرفی صندوق های سهامی که 75 الی 95 درصد از دارایی هایشان را سهام بورسی تشکیل می‌دهد ریسک بالاتری دارند. از نظر نوع معامله هم می‌توان صندوق ها را به دو دسته غیرقابل معامله و قابل معامله (بورسی) تقسیم کرد.

برای آشنایی بیشتر با انواع صندوق ها می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

مقایسه و انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری

برای مقایسه و انتخاب بهترین صندوق های سرمایه گذاری با مراجعه به سایت سیگنال و صفحه اصلی صندوق های سرمایه گذاری دیتای لازم برای انجام این کار در اختیار شما قرار داده شده است. با استفاده از دیتای سایت سیگنال می‌توانید لیست تمامی صندوق های سرمایه گذاری ، بازدهی دوره ای ، ترکیب دارایی و … را مشاهده کرده و به راحتی صندوق‌ها را با هم مقایسه کنید.

همچنین می‌توانید به صفحه گزارش‌های تحلیلی سایت سیگنال بروید و با استفاده از گزارشات 10 صندوق سرمایه گذاری برتر ، بهترین گزینه‌ها را بصورت ماهانه شناسایی کنید.

نحوه سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری

نحوه خرید واحدهای صندوق بستگی به نوع معامله آن دارد. اگر صندوق از نوع غیرقابل معامله باشد دو راه دارید:

 1. مراجعه حضوری به شعب صندوق، ارائه مدارک لازم و پرکردن فرم‌های مربوطه
 2. استفاده از سایت اصلی هر صندوق، ارائه اسکن مدارک و پر کردن فرم‌ها بصورت آنلاین

اما اگر صندوق از نوع قابل معامله (ETF) باشد، با داشتن کد معاملاتی فعال در بورس و ثبت نام در یکی از کارگزاری‌ها رسمی کشور به راحتی می‌توانید مانند سهام عادی در بورس واحدهای صندوق مورد نظر خود را خریداری کنید.

همچنین برای آشنایی بیشتر با صندوق و شروع سرمایه گذاری در آن‌ می‌توانید به صفحه ” از کجا شروع کنم؟ ” سایت ما مراجعه کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
امتیازدهی
[تعداد: 103    میانگین: 4/5]

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات کاربران
 • سلام, ممنون از مطالب خوبتون, یک سوال داشتم اگه لطف کنید راهنمایی کنید اینکه در کدام صندوق سرمایه گذاری کنیم؟

  • بهادر آذری

   سلام، خیلی ممنون از نظرتون. معمولا تصمیم گیری برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری به چند فاکتور مختلف بستگی داره، اول اینکه شما فردی ریسک پذیر هستید یا ریسک گریز؟ تا مشخص بشه کدام نوع از صندوق های سرمایه گذاری برای شما مناسب تره. پس از مشخص شدن نوع صندوق معیار انتخاب شما میتونه براساس کارنامه صندوق و بازدهی یک سال گذشته صندوق ها باشه.

 • ممنون از پاسختون, سوال دیگه اینکه برای بررسی کارنامه صندوق ها و شناسایی 10 صندوق سرمایه گذاری برتر از چه منبعی میتونم استفاده کنم؟

  • بهادر آذری

   ما در سایت سیگنال بصورت هفتگی گزارش های تحلیلی در رابطه با پربازده ترین صندوق ها و مقایسه صندوق ها داریم. با مراجعه به قسمت گزارش های تحلیلی صندوق ها میتونید از این مطالب استفاده کنید و صندوق مورد نظرتون رو انتخاب کنید.

 • مهدی علیزاده

  ممنون از مطلب مفیدتون, سوالی که داشتم اینکه آیا صندوق های سرمایه گذاری مطمئن هستند؟

 • ناشناس

  عالی بود خیلی استفاده کردم به عنوان یک دبیر اقتصاد

  • بهادر آذری

   سلام، سپاس از توجه شما، پس حتما مطالب آموزشی دیگمون رو هم دنبال کنید.

 • سلام
  مطلبتون خیلی مفید بود(برای مبتدی هایی چون من)

  • بهادر آذری

   سلام، سپاس از نظرتون. حتما مطالب آموزشی دیگمون هم دنبال کنید.

 • امیر عباسی

  سلام
  من میخام در یک صندوق سرمایه گذاری کنم و در شهر مشهد ساکن هستم. آيا امکان معامله آنلاين هست یا حتما باید حضوري باشه??تو سایت های صندوق ها ک نگاه میکردم چیزی پیدا نکردم و حتی ب تلفن ها هم جوابی ندادن

  • بهادر آذری

   سلام، بله امکان معامله آنلاین در برخی از صندوق‌ها وجود داره به عنوان مثال صندوق سهم آشنا در صفحه اصلی ابتدا وارد قسمت ورود سرمایه گذاران بشید سپس وارد قسمت راهنما اونجا کامل توضیح داده مراحل ثبت نام و خرید واحد صندوق هارو. سایت خیلی از صندوق ها به همین شکله. برای شما که در مشهد ساکن هستید صندوق های سرمایه گذاری زیادی در مشهد شعبه دارند میتونید با ورود به قسمت شعب سایت صندوق ها شعبه های صندوق رو مشاهده کنید. حتی اگر هم شعبه نداشته باشند میتونید به راحتی و بصورت آنلاین واحدهای صندوق مورد نظرتون رو بخرید.

 • پوریا عابدی خلیلی

  سلام خیلی مفید بود استفاده کردم ممنون

  • بهادر آذری

   سلام، سپاس از شما، با ما همراه باشید

 • سلام ، چگونه میتوان ریسک تورمی را ازبین برد یا کاهش داد . یعنی با سرمایه‌گذاری ضمن کسب سود ، سرمایه دچار نقصان ناشی از تورم نشود

  • بهادر آذری

   سلام. بهترین راه برای کاهش ریسک تورم و حفظ ارزش پول ورود به یکی از بازارهای سرمایه گذاری و شروع سرمایه گذاری در اون‌هاست. صندوق های سرمایه گذاری از جمله ابزارهای نوین مالی هستند که شما با سرمایه گذاری در اون ها بدون صرف وقت و نیاز به دانش در کنار کسب سود میتونید ارزش پولتونو حفظ کنید و حتی افزایش بدید

 • احمد دارابی

  در صندوق های ETF وقتی تعدادی واحد خریداری کردیم. آیا کارمزد خرید و مالیات بهش میخوره یا خیر.
  در صورتی که بهش بخوره در واقع ۱.۴۲ درصد کمتر از سودی هست که تو سایت نشون میده.

 • علی مظاهری

  سلام, ممنون از مطالب بسیار خوبتون, من آشنایی قبلی با صندوق سرمایه گذاری مشترک دارم. اگر لطف کنید و معرفی دو صندوق پیشرو مفید و صندوق سهم آشنا رو در مطالبتون بزارید خیلی خوب میشه. ممنون از تیم سیگنال.

  • بهادر آذری

   سلام و درود. دخواست شما به تیم تحلیل ارسال شد، امیدوارم به زودی اجرا بشه. همچنین میتونید با مراجعه به صفحه گزارش های تحلیلی صندوق های سرمایه گذاری سایت سیگنال گزارشات بهترین صندوق های سرمایه گذاری و مقایسه صندوق های سرمایه گذاری با بانک و شاخص کل بورس و فرابورس رو مشاهده کنید.

 • سلام. اینکه گفتین صندوق ها ضامن نقدشوندگی دارن یعنی چی؟ بعد همشون ضامن نقدشوندگی رو دارن؟ از کجا بفهمیم؟

  • بهادر آذری

   سلام. منظور از ضامن نقدشوندگی نهادی حقوقیه که ضمانت میکنه در صورتی که صندوق نتونست نقدینگی سرمایه گذاران رو تامین کنه مقدار لازم رو به سرمایه گذار پرداخت کنه. خیر تمام صندوق ها ضامن نقدشوندگی ندارند. میتونید در مقاله ” لیست صندوق های سرمایه گذاری با ضامن نقدشوندگی “، صندوق های دارای ضامن نقدشوندگی رو مشاهده کنید.

 • مهدی نبی لو

  سلام و عرض ادب.
  چرا در همه استانها صندوقها برای مراجعه حضوری شعبه ندارند؟
  آیا صدور وابطال از طریق اپلکیشن امنیت دارد؟
  برای هرچند روزی که در صندوق سرمایه گذاری کردیم سود تعلق می گیرد یا سررسید پرداخت سود دارند؟
  سپاسگزارم?

  • بهادر آذری

   سلام و درود. بطورکلی سه روش برای سرمایه گذاری در صندوق ها وجود داره، روش اول مراجعه حضوری به شعب صندوق و ارائه مدارک لازم، روش دوم مراجعه به سایت تخصصی صندوق ها و ارائه اسکن مدارک و روش سوم استفاده از اپلیکیشن صندوق ها (البته استفاده از روش سوم هنوز در تمامی صندوق ها مقدور نیست.) تمامی این روش ها به یک اندازه امن هستند و مشکلی در ثبت نام و خرید واحد برای شما به وجود نمیاد. از لحاظ سود دهی صندوق های سرمایه گذاری به دو روش سود میدن و این بستگی داره شما چه صندوقی انتخاب کنید. اگر صندوق انتخابی شما دارای پرداخت سود دوره ای باشه سررسید مبلغ سود به حسابتون واریز میشه اما اگر صندوق انتخابی شما پرداخت سود دوره ای نداشته باشه شما از افزایش ارزش واحدهای صندوق سود میبرید به عنوان مثال امروز هر واحد صندوق رو خریدید 100 هزار تومان و سه ماه بعد ارزش هر واحد شده 200 هزار تومان شما هر زمان که واحدهای خود رو بفروشید به اندازه این اختلاف قیمت در تمامی واحدها سود میکنید. بهتون پیشنهاد میکنم دو مقاله آموزشی ما با عنوان ” نحوه خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری ” و ” صندوق های سرمایه گذاری به چند روش سود می‌دهند؟ ” رو مطالعه کنید.

 • م طاهری

  عالی

 • امیرحسین

  سلام. از مقاله خوبتون متشکرم. کاش اطلاعاتی در مورد سود تقریبی هر کدام از صندوق ها می دادید.

 • احسان فرخ نژاد

  عالی

 • سلام من مبلغی پول وام گرفتم کدوم صندوق برای سرمایه گذاری من خوبه که هم سرمایه ام از بین نره هم بتونم قسط هاش رو بدم با تشکر

 • سلام
  من قصد سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری سهام داشتم.به همین منظور با شماره تلفن چند شرکت چندین بار و چند روز پشت سر هم تماس گرفتم ولی کسی حتی جواب تلفن را نداد. در نهایت یکی از صندوق ها تلفن را جواب داد و گفت فعلا صدور نداریم و قطع کرد.وقتی الان اینطورند پس فردا که پول را گرفتند چه کار می کنند

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. در حال حاضر بسیاری از صندوق ها در حال تمدید مجوزهاشون هستند. بهتره اینجور موارد رو از سایت خود صندوق ها پیگیری کنید.

 • ناشناس

  سلام
  باید سرمایه چه قدر باشد

  نوع سرمایه گذاری خوب است!

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری از 100 هزار تومان تا چند میلیون تومن امکان پذیر است و قیمت واحد سرمایه گذاری کاملا به نوع صندوق و استراتژی صندوق بستگی داره. صندوق های قابل معامله قیمت هر واحدشون به چند هزار تومان هم میرسه (اما به علت قانون بازار بورس باید حداقل 100 تومن واحد بخرید) و صندوق های سرمایه گذاری غیرقابل معامله ممکنه قیمت هر واحدشون به عنوان مثال تا 8 میلیون تومان هم برسه.

 • سلام..
  اگه ممکنه درباره عملکرد و تفاوت صندوق مختلط و چگونگی سوددهی این نوع صندوق‌ها راهنمایی و توضیح بفرمایین..مرسی

 • علیخانی

  سلام ممنون از توضیحات خوب شما در ترکیب دارایی صندوقها یک گزینه تحت عنوان ۵ سهم با وزن بیشتر دیده میشه منظور چست کمی توضیح دهید

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و وقت بخیر خدمت شما. منظور اینه که اون پنج نماد در پرتفوی صندوق نسبت به سایر نمادها درصد بیتشریو به خودشون اختصاص دادن و بیشتر دارایی صندوق به اون نمادها تخصیص داده شده.

 • ممنون از برنامه خوبتون در کدامیک از صندوقها منظورم درامد ثابت و سهامی و مختلط ارزش پول حفظ میشه البته جدای از سوددهی یعنی تورم روی کدوم از صندوقها اثرش کمتره

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. ساختار صندوق های درآمد ثابت بیشتر شبیه بانک است و با پرداخت سود ماهانه قیمت سهام خریداری شما به ارزش مبنا برمیگرده، اما در صندوق های مختلط و سهامی این قضیه متفاوته و شما از اختلاف قیمت بین واحدهای خریداری شده با قیمت فروش واحدها سود می‌کنید. بنابراین صندوق های سهامی و مختلط گزینه های خوبی برای حفظ ارزش پول در برابر تورم هستند.

 • سلام ببخشید چرا صندوقهای قابل معامله بازده کمتری نسبت به صندوقهای غیر قابل معامله داره ممنون

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و وقت بخیر. همچین چیزی درست نیست و بسیاری از مواقع بالعکسه این اتفاق میفته. بازدهی یک صندوق کاملا به عملکرد مدیریت و پرتفویی که داره وابستست.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
چهارشنبه
30 بهمن 1398