همه چیز دربارۀ صندوق سرمایه گذاری (Mutual Fund) | آشنایی با مفهوم صندوق سرمایه گذاری

علاوه بر سبد گردانی اختصاصی، صندوق های سرمایه گذاری مشترک هم یکی از بهترین روش‌های سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس به شمار می‌آیند. صندوق سرمایه گذاری مشترک یا mutual fund نوعی صندوق سرمایه گذاری است که در سبدهای مختلفی سرمایه گذاری می‌کند. سرمایه گذاری در سهام، اوراق یا سایر ابزارهای مالی که بر اساس ارزش و حجم انجام شده و قانون و محدودیتی در انتخاب ترکیب آن‌ها وجود ندارد.

سامانۀ معاملات آنلاین رسام

در ادامه تعریف صندوق سرمایه گذاری مشترک چیست؟ باید بگوییم که، صندوق های سرمایه گذاری نهادهای مالی هستند که پول و دارایی سرمایه گذاران را با تجربه و تخصص خود، به بهترین شکل ممکن مدیریت می‌کنند. این صندوق ها با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار تاسیس شده‌ و تحت نظارت همین سازمان فعالیت می‌کنند.

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

صندوق های سرمایه گذاری مشترک بهترین انتخاب برای آن‌هایی هستند که علم و وقت کافی برای فعالیت در بازار بورس را ندارند. صندوق های سرمایه گذاری مشترک این موقعیت را برای این افراد فراهم آورده است، تا آن‌ها هم بتوانند از طریق بازار بورس به روش غیر مستقیم کسب درآمد کنند.

صندوق های سرمایه گذاری مشترک علاوه بر در اختیار داشتن منابع مالی گسترده، پول و سرمایه سرمایه گذاران مختلف را جمع آوری کرده و سپس با استفاده از تخصص و تجربه متخصصان حاضر در گروه، کل این دارایی را مدیریت می‌کند. آن‌ها با پیش بینی بازار و محاسبه روند احتمالی بازار بهترین موقعیت‌ها را تشخیص داده و دارایی‌ها را به نسبت متناسب در بخش‌های مختلف سرمایه گذاری می‌کنند.


مثالی ساده برای درک بهتر مفهوم صندوق سرمایه گذاری


مفهوم صندوق سرمایه گذاری

این مثال شاید موضوع را ساده‌تر کند:

فرض کنید دو وسیله نقلیه موتور سیکلت و اتوبوس در اختیار شماست و می‌خواهید از نقطه «الف» به نقطه «ب» بروید. انتخاب شما کدام وسیله است؟

اگر موتورسیکلت را انتخاب ‌کنید، تنظیم زمان رسیدن به مقصد به عهده خودتان است مثلا می‌توانید وسط راه توقف کنید و چای بنوشید. انتخاب مسیر، هزینه‌ی سوخت و داشتن مهارت رانندگی نیز به عهده شماست.

اما اگر اتوبوس را انتخاب ‌کنید، زمان رسیدن به مقصد از قبل مشخص شده، کافی است روی صندلی بنشینید و با موبایل خود مشغول چک کردن صفحه‌ی شخصی‌تان در شبکه‌های اجتماعی شوید. در ضمن نیاز نیست روی رانندگی تمرکز کنید و نگران هر نوع حادثه غیر مترقبه باشید. علاوه بر این، هزینه‌ی استفاده از اتوبوس خیلی کمتر از موتورسیکلت است و آسایش و امنیت بیشتری هم دارد.

در سرمایه‌گذاری جمعی یا غیرمستقیم (اتوبوسی) هزینه های شما کم می‌شود و می‌توانید با آسودگی خاطر و حتی بدون اطلاع از چگونگی انجام معاملات، به اهداف مالی خود برسید.

صندوق سرمایه گذاری مانند یک اتوبوس است که مدیریت آن را راننده‌ای حرفه‌ای و متخصص به عهده گرفته و مسافران را به مقصد می‌رساند.

سرمایه‌گذاری فردی یا مستقیم (موتور سیکلتی) ابتکار عمل را در دستان شما قرار می‌دهد و ریسک‌هایی نظیر قدرت نقدشوندگی، تنوع سبد سرمایه‌گذاری، کارمزد معاملات و… را به شما تحمیل می‌کند.

سرنشین موتور سیکلت مانند یک شخص معامله‌گر است که بصورت مستقیم وارد بازار سرمایه می‌شود و تبعات تصمیماتی که می‌گیرد به عهده خودش است.

حال انتخاب شما کدام گزینه است؟ مدیریت سرمایه خود را به افراد حرفه‌ای واگذار ‌می‌کنید تا بدون صرف وقت بتوانید سود کسب کنید یا خودتان بصورت مستقیم و بدون کمک از شخص دیگر دست به این کار می‌زنید و ریسک‌های حاصل از آن را هم می‌پذیرید؟

انواع صندوق های سرمایه گذاری

انواع روش‌های سرمایه‌ گذاری در بازارهای مالی (مستقیم و غیرمستقیم)

صندوق های سرمایه گذاری بر اساس نوع فعالیتی که دارند، ترکیب دارایی‌های گوناگون و همچنین میزان بازدهی و ریسکی که دارند، به دسته‌های مختلف تقسیم می‌شوند. صندوق های سهامی، صندوق های با درآمد ثابت، مختلط و همچنین صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر سکه پرطرفدارترین صندوق های بازار بورس هستند.

می‌دهد ریسک بالاتری دارند. از نظر نوع معامله هم می‌توان صندوق ها را به دو دسته غیرقابل معامله و قابل معامله (بورسی) تقسیم کرد.

برای آشنایی بیشتر با هر یک از انواع صندوق های سرمایه گذاری، به مقاله موجود در لینک زیر مراجعه کنید.

انواع صندوق های سرمایه گذاری در ایران

انواع روش‌های سرمایه‌ گذاری در بازارهای مالی

در میان گزینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری، بازار بورس به عنوان یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای عموم افراد جامعه شناخته می‌شود. بورس مکانی است که شرکت‌های مختلف سهام‌شان را در آن عرضه می‌کنند و مردم با خرید سهام این شرکت‌ها، نقدینگی لازم برای تامین مالی آن‌ها را فراهم کرده و به کنترل تورم، رشد اقتصادی و پیشرفت جامعه کمک می‌کنند و در ازای آن در سودآوری شرکت‌ها سهیم شده و از آن نفع می‌برند.

انجام معاملات موفق در بازار بورس امری تخصصی است که نیاز به شناخت کامل این بازار و صرف وقت برای یادگیری و تحلیل آن دارد.

نباید از تمام کسانی که قصد ورود به بازار بورس را دارند، انتظار داشت که در این امر متخصص باشند. بنابراین سرمایه‌گذاری در بورس ریسک‌های زیادی دارد و ورود افراد غیرمتخصص به آن سرمایه فرد را به خطر می‌اندازد، اینجاست که نقش صندوق های سرمایه گذاری پر‌رنگ‌ می‌شود.

بطور کلی دو روش سرمایه‌گذاری در بورس وجود دارد:

 1. سرمایه‌گذاری مستقیم
 2. سرمایه‌گذاری غیرمستقیم

سرمایه‌گذاری مستقیم


روشی است که فقط به درد کسانی که شناخت کاملی از بازار بورس دارند، می‌خورد. همان‌طور که گفته شد انجام معاملات موفق در بازار بورس امری تخصصی است که نیاز به صرف وقت، آگاهی کامل از اخبار و اطلاعیه‌ها، شناخت متغیرهای اقتصادی و سیاسی تاثیرگذار بر بازار و … دارد.

در غیر این صورت سرمایه‌گذاری فرد در بلند مدت نه تنها سودی در بر نخواهد داشت بلکه باعث می‌شود اصل سرمایه نیز به خطر بیفتد. در واقع سرمایه‌گذاری مستقیم زمانی اتفاق می‌افتد که فرد بصورت مستقیم و بدون کمک گرفتن از شخص یا نهادی واسطه در بورس سرمایه‌گذاری می‌کند.


سرمایه‌گذاری غیر‌مستقیم


نقطه مقابل سرمایه‌گذاری مستقیم سرمایه گذاری غیرمستقیم است. اگر کسی علاقه مند به سرمایه گذاری در بازار بورس باشد، اما اطلاعات و وقت کافی برای این کار را نداشته باشد باید از سرمایه‌گذاری در این بازار خودداری کند؟ خیر، در این حالت راه‌کاری برای جلوگیری از زیان احتمالی این افراد وجود دارد و آن کمک گرفتن از متخصصان سرمایه‌گذاری است.

سرمایه گذاری غیرمستقیم در واقع همان سرمایه‌گذاری در صندوق های سرمایه گذاری یا استفاده از شرکت‌های سبدگردانی اختصاصی است، که در حال حاضر به عنوان یکی از محبوب‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در دنیا شناخته می‌‌شود، در این روش علاوه بر کسب سود میزان ریسک افراد در سرمایه‌گذاری تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که صندوق های سرمایه‌گذاری فقط مختص به افراد حقیقی عادی و غیرمتخصص نیست بلکه افراد حرفه‌ای و اشخاص حقوقی نیز می‌توانند در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

حال بیایید به دو سوال اصلی درمورد این صندوق ها پاسخ بدهیم: صندوق های سرمایه گذاری چگونه کار می‌کنند؟ و چگونه به یک ابزار ارزشمند برای سرمایه‌گذاری در این روز‌ها تبدیل شده‌اند؟

نحوه سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری

آشنایی با مفهوم صندوق سرمایه گذاری

برای یک سرمایه گذاری موفق در صندوق های سرمایه گذاری مشترک (Mutual fund)، پیش از هر چیز باید با نحوه و چگونگی خرید واحدهای سرمایه گذاری آشنا شده باشیم. اولین قدم، طی مراحل قانونی است و در کنار آن، شناخت کامل نیاز و کشش روحی خودمان. دیگر مراحل انتخاب صندوق سرمایه گذاری به شرح زیر خواهد بود.

1- بررسی کارنامه و تاریخچه صندوق از جمله، بازده، سود، میزان ریسک، اساسنامه

2- شناخت محدودیت سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری

3- آیا صندوق انتخابی از نوع معامله نشدنی است یا معامله شدنی

4- اگر صندوق غیرقابل معامله است، به شعب صندوق مراجعه کرده، مدارک مورد نیاز را ارائه داده و فرم‌های مربوطه را پر کنید.

5- می‌توانید به جای مراجعه حضوری، پر کردن فرم‌ها و ارائه مدارک را به صورت آنلاین و از طریق سایت صندوق سرمایه گذاری انجام دهید.

6- اگر صندوق سرمایه گذاری ETF و قابل معامله است، با داشتن کد معاملاتی فعال در بورس و انجام ثبت نام در یک کارگزاری رسمی، به راحتی توانید واحدهای مورد نظر خود از صندوق های سرمایه گذاری را خریداری فرمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مشترک، به این لینک مراجعه کنید.

مزایای صندوق های سرمایه گذاری چیست؟

به اختصار مزایای صندوق های سرمایه گذاری عبارتند از :

 • تنوع
 • مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها
 • شفافیت اطلاعات مالی
 • بازدهی مناسب
 • صرفه‌جویی ناشی از مقیاس
 • به حداقل رساندن ریسک
 • تبدیل سرمایه های خرد به سرمایه‌گذاری‌ کلان
 • سرمایه گذاری آسان
 • نقدشوندگی بالا
 • ضامن نقد‌شوندگی

البته مقاله مفصلی درمورد مزایای صندوق ها نوشته ایم که با استفاده از لینک زیر می‌توانید آن را مطالعه کنید.

مقایسه و انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری

برای مقایسه و انتخاب بهترین صندوق های سرمایه گذاری با مراجعه به سایت سیگنال و صفحه اصلی صندوق های سرمایه گذاری دیتای لازم برای انجام این کار در اختیار شما قرار داده شده است. با استفاده از دیتای سایت سیگنال می‌توانید لیست تمامی صندوق های سرمایه گذاری ، بازدهی دوره ای ، ترکیب دارایی و … را مشاهده کرده و به راحتی صندوق‌ها را با هم مقایسه کنید.

همچنین می‌توانید به صفحه گزارش‌های تحلیلی سایت سیگنال بروید و با استفاده از گزارشات 10 صندوق سرمایه گذاری برتر ، بهترین گزینه‌ها را بصورت ماهانه شناسایی کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام
  از مزایای صندوق ها گفتید لطفا از ریسک آنها هم بگویید؟

 • سلام وقت بخیر.اطلاعاتی کامل و عالی بود.ولی میخوام بدونم کلاسی نیست که بتونیم حضوری شرکت کنیم و یاد بگیریم؟من اطرافم کسی سرمایه گذاری نکرده و بلد نیستن اصلا منم هر چقدر مطالب رو میخونم بازم حس میکنم اگر کسی باشه که حضوری باهاش صحبت کنم هم اطمینانم بیشتر میشه و هم بهتر متوجه میشم.

 • نحوی کسب سود در صندوق بادرآمد ثابت که در بورس عرضه میشود مثل صندوق خاتم چگونه میباشد

 • سلام.
  کسی که سهام عدالت گرفته آیا نیازه سرمایه گذاری در کارگذاری انجام بده؟

  • سلام، برای فروش سهام عدالت هیچ نیازی به پرداخت پول در کارگزاری وجود ندارد

 • سلام.ی سوال داشتم در مورد اوراق مشارکت.پارسا۲۱۱(مشارکت لیزینگ پارسیان ۳ ماهه ۱۸ درصد)ولی تاریخ سر رسید رو ۱۴۰۲/۱۱/۵ زده و فاصله تا سر رسید رو ۱۲۰۷ و بازده تا سر رسید رو ۲۸/۴ درصد.مثلا من آگه ده میلیون داشته باشم سود دهی ماهانه حساب میشه،سه ماهه حساب میشه یا تا زمان سررسید باهام تصفیه حساب میکنن؟؟؟میشه ی مثال ساده برام بزننین

 • سلام چگونه از پذیره نویسی صندوق های etf مثل صندوق مدیر که تازه تشکیل شده با خبر بشیم

  • سلام دوست عزیز
   باید اطلاعیه های ناظر سازمان بورس رو دنبال کنید. در سیگنال هم خبرهایی که در رابطه با صندوق ها باشه منتشر میشه.

 • سلام
  میخواستم ببینم به صندوق های ETF مثل دارا یکم یا نمادی مثل پالایش یکم هم افزایش سرمایه میخوره یا برای افزایش سرمایه فقط باید به صورت مستقیم سهام یک شرکت خاص رو خریداری کنیم؟

 • با سلام و وقت بخیر ببخشید از چه سایتی میتونیم صندوق سرمایه گذاری بخریم؟

 • صرف نظر از موانع قانونی. چرا تعداد نسبتاً زیادی شرکت سرمایه گذاری با سرمایه ثابت (closed end) درایارن وجود دارد ولی از صندوق سرمایه گذاری مشترک(mutual fund) به معنای واقعی آن خبری نیست؟

 • با سلام .
  معمولاً در خرید واحدی از صندوق etf باید به nav توجه کرد حالا اگر وضعیت صندوق از لحاظ تقاضا خوب باشد و حالت صعودی داشته باشد مسلماً فاصله زیادی بین قیمت navو قیمت فعلی معامله وجود دارد .
  سؤال بنده این است که در این حالت چه موقع اطلاح قیمت خرید یا فروش میگردد
  ثانیاً اگه شخص در موقع صعودی بودن خریداری کرده ودر حالت صعودی اقدام بفروش کرده با توجه به پایین بودن قیمت خرید واحد مشتری از کجا سود عایدش میگردد.
  ممنون از جوابگوی پر حوصله شما

  • سلام دوست عزیز
   لطفا مجددا سوالتون رو بپرسید. متاسفانه برای من مفهوم نبود.

 • سلام
  من قصد ازدواج دارم و دنبال یه راه کسب درآمد مطمئن هستم.آیا صندوق ها این تضمین رو دارند که سود قطعی بهمون بدن؟
  خودم داخل بورس فعالیت دارم ولی با توجه به اصلاحی که در یک ماهه ی اخیر ایجاد شد کمی در من استرس ایجاد کرد.
  در واقع منظورم اینه که میشه مثل بانک به صندوق ها(با درامد ثابت) اعتماد کرد و ماهانه سود کسب کرد؟

  • سلام دوست عزیز
   بله صندوق های با درآمد ثابت ریسک پایینی دارند و برخی از اونها سود های دوره ای پرداخت می کنند.

 • درود و خسته نباشید میگم و با سپاس از راهنماییهای شما
  یه پرسش کلی دارم،
  خرید واحدهای یک صندوق به صورت حضوری با خرید سهام اون صندوق از طریق یک کارگزاری
  تو دریافت سود و یا زیان پس هیچ فرقی نداره؟
  یعنی اگه یک نفر خودش بره و حضوری از واحدهای یک صندوق خرید کنه و بنده از یک کارگزاری و با استفاده از اپلیکیشن سهام همون صندوق رو خرید کنم،پس سود و زیان ما یکی هست یا نه؟
  ممنون از راهنمایی شما

  • سلام دوست عزیز
   جواب سوال شما منفی ست. سود صندوق به دلیل کاهش هزینه ها بیشتر میشه.
   در ضمن فقط خرید مهم نیست بلکه مدیریت دارایی ها و فروش به موقع نیز بسیار مهم نیست.
   در سرمایه گذاری فردی شما مجبورید کارمزد زیادی رو برای خرید و فروش سهام مختلف بپردازید اما صندوق ها کارمزد نمیدن.
   در زیان هم شما بیشتر از صندوق ضرر می کنید چون اگه مثلا در صندوق سرمایه گذاری کرده بودید میتونید واحدهاتون رو ابطال کنید(از محل جریان وجوه نقد در صندوق) اما ممکن است سهام شما در صف فروش قفل شود و نتونید بفروشید.

 • سلام با تشکر از مطالب خوب و مفید شما
  من مقدار ۱۰ میلیون پول دارم و میخواستم که سرمایه خود را افزایش دهم ولی نمیدونم که چه کاری باید انجام بدم صندوق های در امد ثابت هم سود پایینی دارن برای همون خواستم از شما بپرسم خیلی ممنون

 • با سلام مجدد
  در واقع سود ما در صندوقهای قابله معامله etf از طریق افرایش ارزش سهم و ضرر ما هنگام گاهش ارزش سهم در هنگام فروش در بازار بورس میباشد که توسط ما صورت میگیرد میباشد . درست عرض میکنم ؟

 • با عرض سلام وتشکر از اطلاع رسانی شیوای شما
  سوأل. در صندوقهای قابل معامله etf وقتی ما سهم آنها را ازطريق بورس خریداری میکنیم مدیریت این سهام با چه کسی میباشد . مشتری یا صندوق

 • سلام
  وقتی سهاممونو به صندوق ها بسپاریم فقط شامل فروش میشه یا سهمی هم برامون خریده میشه ؟

  • سلام دوست عزیز
   شما سهام تون رو به صندوقی نمیسپارید بلکه با سرمایه خودتون تعدادی از واحدهای صندوق رو میخرید. در این صورت در معاملات صندوق سهیم می شوید.

 • با سلام و خسته نباشید
  آیا صندوق های EFT سود دوره ای دارن مثلا همین دا را دوم سود دوره ای داره؟ و اگر داره چند وقت یک بار هستش سالی یک بار ماهی یک بار؟ ممنون

 • سلام
  سپاسگذار از مطالب بسیار ارزشمندتان
  سوال:ایا مدیریت صندوق سهامی در نوع غیر قابل معامله در بورس ویاETF در حال تغییر پرتفوی خود هست یا نه؟منظور اینکه در حال خرید وفروش سهم شرکتها می باشند یا اینکه سبد ثابتی دارند.
  ممنون

  • سلام دوست عزیز
   مدیریت صندوق در سهام معمولا به صورت فعال می باشد و تعداد کمی از صندوق ها مدیریت منفعل دارند.

 • سلام وقت بخیر میخاستم بدونم حداقل پولی که تو صندوق ها سرمایه گذاری میشه چقدره؟

  • سلام این مسئله در صندوق های مختلف با هم فرق میکنه و بستگی به قیمت هر واحد داره.

 • با سلام و احترام و ممنون از سیگنال، میخواستم بدونم در بورس کدام صندوق سرمایه گزاری بهتره

  • سلام دوست عزیز
   به گزارش های تحلیلی صندوق های سرمایه گذاری مراجعه کنید.

 • وقت بخیر. با توجه به کاهش سرمایه گذاری در سهام به پنج درصد در صندوق درآمدهای ثابت به نظر شما باز هم برای سرمایه گذاری و دریافت سود مناسب هست یا بانک در این صورت ارجحیت داره؟

  • سلام دوست عزیز
   بستگی به وضعیت بورس و اوراق با درآمد ثابت داره. نمیشه به طور مطلق گفت در این صورت بانک بهتره . صندوق های مختلفی در بازار سرمایه کشور هستند که میتوانند بازدهی بهتری از نرخ سود سپرده های بانکی داشته باشند.

 • سلام خسته نباشید چطوری میتونم سرمایه‌گذاری کنم لطفا راهنمایی کنید

 • سلام میخواستم بپرسم اگر فرض کنیم بورس حباب باشه و این حباب بترکه صندوق های سرمایه نسبت به کسی که مستقیم تو بورس سرمایه گذاری کرده چقدر ضرر می‌کنه

 • عالی ولی من ندارم کاش با سرمایه کم میتونستم انتخاب کنم

 • سلام.ممنون از مطالب خوبتون.
  میشه لطف کنین در موردetf مدیر که الان داره پذیره نویسی میشه،توضیح بدین.واینکه چون از طریق فرابورس داره عرضه میشه،ارزش داره سرمایه گذاری در اون نسبت به صندوق های بورس؟

  • سلام دوست عزیز
   این صندوق جدیده و اطلاعات زیادی از جزئیات آن در دست نیست.

 • سلام. ممنون از سایت زیبا و پرمحتواتون
  من کد بورسی دارم و بصورت ابتدایی خریدوفروش میکنم اگه بخوام سرمایه ام رو بدم به سبد گردان ایا این صندوق هد حکم سبد گردان رو دارن ؟ در غیر اینصورت اگه بخوام در صندوق های پر ریسک معتبرو مطمعن اینکارو بکنم راهنمایی بفرمایید
  نحوه درصد سود و ….

  • سلام
   صندوق در واقع مثل یک سبدگردان عمومی میمونه. برای اطلاع از نحوه عملکرد صندوق ها به گزارش های تحلیلی سیگنال مراجعه کنید.

 • درود وعرض ادب واحترام
  عالی بود از دانشی که به اشتراک گذاشتید استفاده کردم👌👌

 • سلام خسته نباشید ، ایا راهی وجود داره که برای پرداخت به حساب صندوق ها احتیاج به حضور در بانک نباشه؟ چون همه امکان حضور فیزیکی در بانک رو ندارن ، در صمن صندوق های سرمایه گذاری اصلا پاسخگو نیستن نه تلفنی نه پیام نه ایمیل ، تکلیف سرمایه گذارها چیه با این وضعیت

  • سلام در صورتی که در قسمت “شرایط ثبت نام” در سایت صندوق شیوه دیگه ای معرفی شده باشه میتونید از اون روش ها استفاده کنید. برخی از صندوق ها با ثبت نام آنلاین و اخذ اسکن مدارک، امکان سرمایه گذاری رو بدون مراجعه حضوری فراهم کرده اند.

 • سلام مطالب خوبی نوشته شده است اگر بشود چند نوع سهام رو روزانه تحلیل کرد عالی میشود

 • سلام .وقت بخیر
  من میخواستم برای پسرم ک تنها 2 سالش هست در بازار بورس سرمایه گزاری کنم تا در اینده برای او مفید باشد.میتونید من راهنمایی کنید ک چکاری رو بکنم بهتر است ؟؟؟

  • سلام
   باید ابتدا در سایت سجام ثبت نام کنید و سپس مراحل احراز هویت رو انجام بدید. بعد از اون میتونید در صندوق های سرمایه گذاری وارد بشید.

  • سلام . پیشنهاد می کنم با توجه به انواع مختلف صندوق ها به بخش آموزش سیگنال مراجعه کنید و مقاله مربوط به صندوق های سهامی، مختلط و با درآمد ثابت رو بخونید.

 • سلام وقت بخیر برای شرکت در صندوق های سرمایه چه کاری باید انجام داد من کد بورسی دارم و تا الان در بورس معامله میکردم اما باتوجه به توضیحات ناب شما متوجه شدم که ریسک صندوق خیلی به مراتب کمتر هست لطفاً راهنمایی کنید چطوری خریداری کنم

 • سلام باتشکراز زحمات شما،چندبارپیام دادم لطفاجواب بدید ارزش کاوان آینده درحال حاضرصدور واحد دارد یاندارد سایت صندوق اطلاع رسانی نداره وتلفن هم جواب نمیدن

 • سلام لطفاسوالمو جواب بید،ایاصندوق اندیشه کاوان آینده صدور واحد داره واگرنداره چه زمانی برای صدورباید اقدام کنیم چون توسایت اطلاعاتی نداده وتلفن دفترهم اصلا جواب نمیدن لطفا کامل جواب بدید باتشکر

  • سلام دوست عزیز… طبق آخرین اطلاعیه ای که در سایت صندوق هست، امکان صدور واحد در این صندوق برقرار هست.

 • سلام ببخشید فرق صندوقهای سرمایه گذاری و شرکتهای شرمایه گذری در چیه؟

 • با سلام ببخشید برای ورود به صندوق ها باید کد بورسی داشته باشیم؟کلا نحوه ثبت نام صندوق هارو بگین ممنون میشم

 • از مجموعه سیگنال بابت ارائه آموزش تشکر میکنم لیکن از استادان این مجموعه میخواستم که در راستای شناسایی عرضه اولیه سهام اطلاع رسانی کنید🙏🙏🙏

 • سلام، ابطال سهم یا برداشت پول زمان بر هست و قراردادها زمان دار است؟ مثلا حداقل ۳ماه

  • سلام
   ابطال واحد ها در صندوق های سرمایه گذاری بین دو تا هفت روز کاری زمان می برد. شما هیچ قرارداد زمانداری با صندوق نمی بندین.

  • سلام
   ابطال واحد ها در صندوق های سرمایه گذاری بین دو تا هفت روز کاری زمان می برد. شما هیچ قرارداد زمانداری با صندوق نمی بندین.

  • ابطال واحد ها در صندوق های سرمایه گذاری بین دو تا هفت روز کاری زمان می برد. شما هیچ قرارداد زمانداری با صندوق نمی بندین.

 • سلام .شما نوشتید مراجعه حضوری به صندوق..سوال من این هست که ما از کجا بدونیم شعب هر صندوق کجاست؟؟؟البته بجز یکی دوومورد که برای بانک بود

 • با سلام خدمت شما عزیزان
  بفرمایید این صندوق ها حداقل سالانه چند درصد سود فراهم میکنن؟

 • سلام
  میگم ای صندوق های درامد ثابت ماهانه سود ثابتی پرداخت میکنن یا خبر؟

 • من حدود ۵۰میلیون ندارم و میخواستم تو شرکتهای سهامی سرمایه گذاری کنم .امکانش هست که این صندوق ضرر بدن یا دیگه رشد نکنن چون تو سال گذشته خیلی رشد داشتن

 • سلام ممنون از معرف انواع سرمایه‌گذاری ها سهام صندوقهای را چگونه میشه خرید

 • سلام‌ممنون از برنامه خوبتون. ببخشی من حدود یکماه تو بورس کارگزاری مفید شرکت کردم.الان که کامنتهانون رو خوندم.این درامد ثابت.چیه.یا سود ماهیانه چجوریه؟صندوق سرمایه گزاری‌چیه.من مثلا.نماد فملی خریدم.با کپشیر.بنظرتون چه بخرم .یا چکارکنم .۲۰تومن وارد کردم هنوز‌چیزی گیرم‌ نیومده.محض رضا خدا بهم بگین چکارکنم.من ازسرپل ذهاب مزاحم میشم.ممنون

 • سلام آیا به صندوقها هم سود مرکب تعلق می گیرد یا که این نوع سود فقط مختص به سهام شرکت ها می باشد.

 • صندوقها سبد گردانی نیز انجام می‌دهند نحوه خرید غیر حضور به چه گونه است

  • سلام
   کار صندوق با کار سبدگردان ها متفاوت است اما ممکن است شرکتی که صندوق رو مدیریت میکنه سبدگردانی هم انجام بده

 • سلام سود واحد های صندوقهایetf مانند سهام بقیه شرکت ها بصورت سود مرکب محاسبه میشه

 • سلام ممنون از اطلاعات مربوط به آشنایی با صندوقها. چرخه مشارکت در صندوقها را با ذکر مثالی از سرمایه و سود ذینفعان حقیقی را در یک دوره زمانی معین مثل نه ماهه سال ۹۸ وبه همراه سه ماهه ۹۹ باذکررعدد و رقم مثال بیاورید. تا در محدوده مثال حداقل و حداکثر سود عایدی بدست مشتریان سرمایه گذار مشخص شود.

  • سلام دوست عزیز… با توجه به انواع مختلف صندوق ها بازدهی ها متفاوت خواهد بود. شما میتونید با مراجعه به سایت هر صندوق از قسمت بازدهی دوره ای در بازه های زمانی مختلف بازدهی صندوق مورد نظرتون رو ببینید.

 • سلام
  واحدهای برخی از صندوقها علاوه بر سایت خود صندوق توسط سامانه های معاملاتی دیگه ای هم فروش میره مثلا وقتی وارد قسمت مربوط به صندوق سهم آشنا تو برنامه سیگنال میشم از طریق قسمت اطلاعات بیشتر وارد سامانه معاملاتی رسام میشم یا مثلا سهام صندوق ثروت آفرین از طریق آی بی شاپ معامله میشه خواستم در مورد این سامانه های معاملاتی بدونم اولا خرید از اونها معتبره و مشکلی پیش نمیاره؟ دوما چه تعداد از این سامانه های معاملاتی هستند و مشخصاتشون را از کجا میشه بدست آورد؟

  • سلام دوست عزیز… بعضی از صندوق ها سامانه های معاملاتی مختلفی رو برای سرمایه گذاران فراهم کردند. سامانه رسام یکی از این سامانه هاست و کاملا معتبر می باشد. در حال حاضر سامانه های معاملاتی زیادی برای صندوقها وجود نداره. ما از تعداد و مشخصات سامانه های مختلف اطلاع نداریم.

 • سلام ممنون از کار قشنگتون . لطفا بفرمائید با چ مقدار پول میشه تو صندوقهای سرمایه گذاری ،سرمایه گذاری کرد (میانگین)

 • عالی بود ، شاید باورتون نشه ولی در مورد پروژه ای که در دست اقدام دارم اطلاعات خوبی بدست آوردم

 • با سلام و خسته نباشی میشه بگین نحوه سرمایه گذاری در صندوق ها چه جوری یا باید به کجا مراجع کنیم ممنون

 • سلام
  خبر دارید چرا سایت صندوق گنجینه رفاه از دسترس خارج شده؟
  ورشکست شده ؟

  • سلام دوست عزیز… سایت این صندوق مشکلی نداره فقط تعداد واحدهای سرمایه گذاریش تموم شده و قادر به جذب سرمایه جدید نیست.

 • سلام خسته نباشید،من تازه وارد بازار بورس شدم دنبال سود آنچنانی هم نیستم آدم ریسک گریزی هم هستم ، به نظر تون کدوم صندوق برای سرمایه گذاری خوبه و چقدر سرمایه لازمه؟؟؟؟

  • سلام
   صندوق های با درآمد ثابت برای کنترل ریسک مناسب تره.

 • سلام،واقعا ممنون از نرم افزار خوبتون.برای مبتدیهایی مثل من عالیه.خدا قوت.سوالم اینه شنیدم نمودارها هم تحلیل دارن که زمان ورود و خروج رو میشه از روش حدس زد،ایا درسته؟و کجا میتونم این تحلیلهارو یاد بگیرم.بازم ممنون از اپلیکیشن کاربردی و فوق العادتون

 • سلام سپاس از مطالب مفید تون میخواستم بدونم تفاوت صندوق های ETF با صندوق های دیگه چیه؟

 • با سلام و تشکر. پیشنهاد میکنم اگر برای شما مقدور است مشاوره هم بدهید. البته منظورم نکات کلی نیست. مثلا فردی میخواهد یکصد میلیون تومان در صندوقها سرمایه گذاری کند و ریسک پذیری متوسط هم دارد. شما میتوانید با استفاده از کارشاسان خبره چند پیشنهاد به او ارایه کنید و البته مبلغی هم به عنوان حق مشاوره دریافت کنید. اگر سوالی هم داشت پاسخ دهید. البته مشاور ، مسول اقدام آن فرد نیست. اگر این کار را انجام دهید افراد زودتر به نتیجه میرسند و با دقت بیشتری سرمایه گذاری مینمایند.

  • سلام دوست عزیز… ممنونیم از نظر و پیشنهادتون. با ما همراه باشید

 • با سلام
  آیا صندوق مشترک یکم آبان که در اپلیکیشن سیگنال هست
  قابل تایید هست؟

  • سلام دوست عزیز… تمامی صندوق های سرمایه گذاری که اسامی شون رو مشاهده می کنید زیر نظر سازمان بورس و با مجوز فعالیت می کنند. انتخاب هر صندوق برای سرمایه گذاری به عهده شماست.

 • سلام،خواسم بدونم ک چطور میشود سهام عدالتم رو هم وارد صندوق کرده وبا سهام دولتیم یکی کنم

  • سلام
   شما میتونید سهام عدالت رو بفروشید و در صندوق مورد علاقه تون سرمایه گذاری کنید!

 • با سلام وخسته نباشید..

  بنده میخواهم وارد بازار بورس شوم ولی هیچ اطلاعاتی ندارم.

  چقدر سرمایه وارد کنم ؟

 • سلام ممکنه توضیح بدید که منظور از آلفا و بتا در جدول مشخصات صندوق های سرمایه گذاری که در سایت فیپ ایران هست چیه؟ممنونم از اپلیکیشن عالیتون.

  • سلام دوست عزیز… آلفا و بتا معیارهایی برای اندازه گیری ریسک هستند و فرمول های ریاضی خاصی دارند. در محاسبه بتا نرخ تغییرات روزانه NAV صندوق و نرخ تغییرات روزانه شاخص کل استفاده میشه. درباره صندوق ها این ضرایب برای سنجش ریسک صندوق در مقایسه با شاخص کل آورده میشه. به طور کلی هر چه عدد آلفا و بتا به صفر نزدیک تر باشه میزان انطباق ریسک صندوق با شاخص کل بیشتره و در صورتی که بالای صفر باشه نشون دهنده ی اینه که ریسک صندوق نسبت به شاخص کل بیشتره.

 • سلام
  من در سرمایه گذاری بانک سامان کد بورسی دارم؟؟
  الان میخوام صندوق سرمایه گذاری ثابت مشترک صنعت و معدن ثبت نام کنم. میتونم همزمان این دو تا کد رو داشته باشم؟؟ یکی بابت بورس و دومی بابت صندوق درامد ثابت.

 • سلام ببخشید برای اینکه بتونیم در صندوق سرمایه گذاری کنیم،نیاز به ثبت نام در سایت سجام داریم، و اینکه دیگه برای خودِ صندوق تیازی به احراز هویت نیست؟

  • سلام دوست عزیز… برای ثبت نام در تمام صندوق ها ثبت نام در سجام الزامی ست.

 • باسلام.از نکات آموزشی و کلیدی و کاربردی شما استفاده کردم.باتشکر

 • سلام،چطور میشه به این صندوق ها اعتماد کرد؟ اول بخاطر قدرت نقد شوندگی که تضمینی نداره، دوم بخاطر اخباری از ورشکستگی و کلاهبرداری انواع صندوق های سرمایه گذاری و بازنشستگی ؟ آیا این صندوق ها فرقی داره ؟ ممنون از توجه شما

  • سلام دوست عزیز… بله ساختار این صندوق ها با موسسات کلاهبرداری متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

 • سلام خسته نباشید
  ممنون از مطالب آموزنده تون
  چندتا سوال داشتم
  اول اینکه شروع آموزش مطالب آموزشی بورس از کدوم مطلب هست
  دوم اینکه ما شهرستان هستیم و کلاس آموزشی بورس نیست اینجا و علاقه به یادگیری هم داریم میشه برای ما مبتدیان بورس به صورت ی فیلم آموزشی، اموزش ورود و خرید سهام هم توضیح بدید مثل فیلم آموزشی دریافت کد بورسی واقعا عالی بود
  من و چندتا از همکاران چند وقته کد بورسی که به به لطف این اپلیکیشن به صورت انلاین دریافت کردیم به صورت انلاین دریافت کردیم نمی دونیم بعدش باید چکار کنیم
  ممنون میشیم لطف میکنید راهنمایی بفرماید

  • سلام دوست عزیز… بعد از دریافت کد بورسی باید در یک کارگزاری ثبت نام کنید تا دسترسی آنلاین به معاملات داشته باشید. برای مطالعه آموزش های بورس به این لینک مراجعه کنید.

 • با سلام و عرض خدا قوت… در مورد صندوقهای داریی یکم که گفتن سهم خریداری شده در پرتفوی افراد قابل رویت هست، برای بنده این اتفاق نیفتاده ، آیا کلا سهم خریداری شده پذیرفته نشده؟ اگر پذیرفته نشده باشه باید پولش به حسابم برگرده ولی برنگشت…. چطور باید پیگیری کنم… لطفاً راهنمایی بفرمایید

  • سلام باید دستور تغییر کارگزار ناظر رو از طریق سامانه کارگزاری خودتون ارسال کنید.

 • سلام.آیا صندوق ها ماهیانه سود میدهند که بحسابمون بیاد؟چه نوع صندوق سرمایه گذاری است؟تقریبا تواین وضع بورس حداقل درصد سود درماه چقدراست؟ ممنون از شما

 • با عرض سلام و خسته نباشید،در صندوقهای درآمد ثابت همانطور که میدانیم سود آخر ماه براساس جمع سود در روزهای یکماهه قبل است ،سوالم اینجاست آیا روزهای تعطیل صندوقی سودی دارد یا نه و آیا این سودی که صندوق میده واسه روزهای کاری هست؟
  چون در بازده صندوق درصد سود در روزهای تعطیل ۰ هست

  • سلام دوست عزیز… بازدهی محاسبه شده در صندوق ها در روزهای کاری انجام میشه.

 • سلام
  وقت شما به خیر
  من چند ماه پیش از طریق سایت سیگنال با صندوق ها آشنا شدم و صندوق های سهامی رو انتخاب کردم
  ضمن تشکر و قدردانی از راهنمایی و زحمات شما
  خواستم بدونم صندوق های سرمایه گذاری در سهام
  کارمزد خدمات خودشون رو چگونه از سرمایه گذاران دریافت می کنن (در اساس نامه و امید نامه به این موضوع اشاره نشده) آیا درصدی از سود روزانه رو برای خودشون برداشت میکنن؟
  من آخرین پرتقوی ماهانه دو تا از صندوق ها رو به صورت روزانه چک می کنم مثلا یک روز که قیمت پایانی همه سهم های موجود در پرتفوی صندوق نزدیک ۵ درصد باشه ، در نهایت تعجب روز بعد بازدهی صندوق رو برای روز قبل اعلام میکنن نوشته ۳ درصد (کمی بیشتر یا کمتر) در حالی که باید نزدیک همون ۵ درصد باشه
  مدت هاست این موضوع ذهنم رو مشغول کرده
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
  🙏🙏🙏

  • سلام دوست عزیز… کارمزد صندوق های سهامی بسیار پایین است و از محل اختلاف قیمت بین صدور و کارمزد فراهم میشه. هزینه های صندوق رو از این لینک ببینید. در مورد تغییرات پرتفوی هم به این دلیل که ما دسترسی روزانه به معاملات صندوق نداریم نمیتونیم بگیم که حتما سهم هایی که در ماه قبل در پرتفوی بوده است همچنان در صندوق موجود می باشد. اصولا محاسبه بازدهی صندوق ها به صورت روزانه همون چیزی ست که در سایت صندوق ها اعلام میشه و امکان رصد لحظه ای اون وجود نداره.

 • سلام لطفا توضیح بفرمایید جهت دسترسی به لیست انواع صندوقها و نماد آنها و سایت صندوقها جهت ملاحظه عملکرد های یک سال تا پنچ سال قبل و پرتفوی و… صندوقها چگونه از سایت سیگنال استفاده کنیم آیا بهتر نیست در صفحه اصلی چنین امکانی رو فراهم کرد؟ با تشکر

 • سلام وقت بخیر قربان من از طریق سیگنال وغیرحضوری کد بورسی گرفتم آیا بااین کد میتوانم خرید وفروش کنم؟چگونه؟
  درضمن درکارگذاری آگاه ثبت نام کردملازم است برای آن هم احراز هویت کنم یا همین احراز هویت کافی است ودیگر نیاز به گرفتن کد بورسی در آگاه نیست؟
  ممنون میشوم راهنمایی نمایید.

  • سلام دوست عزیز… کد بورسی مثل کد ملی میمونه که برای هر فرد ثابته و از هر جایی که اقدام بکنید فرقی نمیکنه.

 • سلام لطفا من نیاز به درامد سریع یعنی در عرض امروز و فردا دارم و ثابت باشه چه کنم و دوم ایا صندوق یا صندوقهای سرمایه گذاری یا درامد زای یا کشاورزی هم هست؟؟ و من برادرم حدود ۵۰ تن پیاز و در مرحله برداشت هست ایا میشه از این طریق (صندوق ها) برداشت سرمایه گذاری یا بفروش رساندش و اگه در اینجا موجود نیست همچین چیزی لطفا هر جا و مکان یا برنامه ای معرفی کنید لطف که بفروش برسد همینطور برا درامدزای خودم که مطمٸن باشد لطفا و خواهشا معرفی کنید ضروری و خیلی زیاد لازمممم…. بسیار ممنون و دعا برا موفقیت شما عزیزااااان….منتظر جواب هستم خیلی زود لطفا….

 • سلام
  آیا امکان خرید واحد های صندوق های سرمایه گذاری به صورت اعتباری وجود دارد؟

 • سلام وقت بخیر
  من می‌خواهم در یکی از صندوق های سرمایه گذاری، سرمایه گذاری کنم، سهام عدالت هم دارم.
  لطفآ مرا راهنمایی کنید ممنونم

 • سلام خیلی قابل استفاده بود ممنون فقط یه سوال داشتم تو نمادهای بورسی صندوق زرین پارسیان که تو سیگنال معرفی کرده نبود تو چه قسمتی از ایزی تریدر پیداش کنم

 • سلام
  خیلی عالی بود من بعنوان تازه کار خیلی استفاده کردم

 • سلام وعرض ادب با توجه به اینکه طی یک هفته گذشته و حتی ده روز گذشته روند سود سهام برخی صندوق های یکم نزولی بوده است روند در پیش رو را برای سرمایه گذاری در صندوق یکم چطور می بینید آیا افزایش می یابد و یا مرتب در حال نزول می باشد

 • سلام میشه در مورد زمان مناسب سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاریدتوضیح بدید؟

  • سلام دوست عزیز…صندوق ها ابزار های سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه هستند و زمان فعالیت در آنها بستگی به استراتژی شخصی هر فرد داره.

 • با سلام به نظر شما شرکت های سبد گردان (با ریسک متوسط) سود دهی بهتری دارند یا صندوقهای سهامی ؟(صندوقی که دریک سال گذشته بازده خوبی داشته)

  • سلام دوست عزیز…باید مقایسه دقیقی بین بازدهی ها انجام بشه.

 • سلام
  قبلاً از زحمات شما و همکاران کمال تشکر و قدردانی را دارم ، سوال اینکه در سایت سیگنال تمام اطلاعات مربوط به همه صندوقهای سرمایه گذاری در بورس ذکر شده یا به تعداد معدود و محدودی اشاره شده است ؟؟
  ممنون

  • سلام دوست عزیز…در حال حاضر جامع ترین سایتی که درباره صندوق های سرمایه گذاری اطلاعات تحلیلی تهیه میکنه، سایت سیگنال است. در سیگنال اطلاعات همه صندوق های سرمایه گذاری دارای مجوز از سازمان بورس وجود دارند.

 • سلام میشه غیرحضوری سرمایه گذاری کنم
  چون من هیچی سردرنمیارم ممنون ازلطفتون

  • سلام دوست عزیز… بله میشه. در مقالات آموزشی سیگنال همراه ما باشید.

 • سلام
  چطور میتونم زمان مناسب برای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری رو بفهمم؟؟؟
  الان زمان‌مناسبی برای سرمایه گذاری درصندوق ها هست؟؟

  • سلام دوست عزیز.. صندوق ها تابع نوسانات بورس هستند. با گزارشات تحلیلی صندوق ها و اخبار اقتصادی سیگنال همراه باشید.

 • از مطالب خوبتان در سایت کمال تشکر رادارم . بسیار آموزنده و مفید همه چیز را توضیح دادین.میتونم بابت سرمایه گذاری بلند مدت در صندوقهای سرمایه گذاری (سهامی و مختلط) از نظرات کارشناسی شما بهره مند شوم.

  • سلام دوست عزیز.. همراهی شما افتخار ماست. با گزارشات تحلیلی کارشناسان ما در سیگنال همراه باشید.

 • با سلام،
  مي خواستم بدانم آیا می شود هم زمان هم در صندوق‌های سرمایه گذاری شرکت کرده و هم بصورت مستقیم به خرید و فروش سهام اقدام نمود.
  ضمناً رنگ سفید قلم در زمینه خاکستری کم رنگ اصلاً قابل رؤیت نیست.

  • سلام دوست عزیز… بله امکان انجام معامله همزمان با سرمایه گذاری در صندوق ها وجود داره. ممنونیم

 • با سلام
  چرا صندوقهایی مانند صندوق هستی بخش آگاه یا آتیه مس درخشان که قابل معامله در بورس هستند قیمتی که توی سایت صندوقها زده با قیمتی که توی سایت tsetmc هست با هم متفاوته مثلن در تاریخ ۳۱ اردیبهشت قیمت پایانی هستی بخش آگاه(آگاس) توی سایت tsetmc زده ۱۶۴۵۵۹ ریال ولی توی سایت صندوق زده ۱۶۸۴۶۸ ریال علت این تفاوت قیمت چیه؟

  • سلام دوست عزیز… علت این امر تقاضای زیاد برای خرید واحدهای این صندوق هاست که باعث شده قیمت معاملات از قیمت صدور و ابطال فاصله زیادی بگیره و ریسک سرمایه گذاری رو بیشتر کنه.

 • با سلام، من ثبت نام کردم و خواستم که درخواست صدور بدم مینویسه که حساب شما غیر فعال است میخواستم بدونم چقدر طول میکشه فعال شه؟

 • درود و عرض ادب
  ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما
  من امروز اقدام به خرید سهام کردم اما نمیدونم صندوق واسطه گری یکم بوده یا ن.
  چجور می تونم متوجه بشم که اشتباه کردم در خرید یا ن

  • سلام سابقه خرید و فروش رو از پلتفرم معاملاتی تون نگاه کنید.

 • سلام صندوقی هست که سود ثابت ماهیانه داشته باشه که بیاد توحساب

  • سلام دوست عزیز… بله صندوق های درآمد ثابت زیادی این امکان رو دارند. برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

 • با سلام خدمت شما و سپاس از برنامه خوبتون _کارمزد صندوق ها چگونه است ؟؟و آیا کار مزد صندوق ها با همدیگه فرقی داره یا ن؟؟

 • با سلام و عرض ادب و احترام خدمت تیم حرفه ایی سیگنال چند سوال داشتم از خدمتتون (ا) اگر بنا به دلایلی یک صندوق سرمایه گذاری منحل شود خصوصا صندوق های فاقد ضامن نقد شوندگی شرایط انحلال و تسویه حساب سرمایه گذاران به چه صورت انجام می‌شود (2) نوسانات بازار سرمایه در ارزش محاسبه هر واحد سرمایه گذاری در زمان تسویه سپرده سرمایه گذاران لحاظ می گردد(3) مدت زمانی که سپرده به شخص عودت داده می‌شود چقدر است. (با سپاس)

  • سلام دوست عزیز… 1- صندوق ها موظفند تا به آخرین ارزش خالص دارایی ها حساب سرمایه گذاران را تسویه کنند. 2-بله محاسبه میشه. 3- بستگی به فرآیند امور اداری داره

 • من تازه وارد بورس شدم و بسیار برای کبتدی ها اموزنده هست
  عالی

  • سلام دوست عزیز… برای انتخاب صندوق مناسب به گزارش های سیگنال مراجعه کنید.

 • باسلام وعرض ادب واقعا مفیدبود و بر اطلاعات من افزوده شد که راحت تر تصمیم بگیرم

 • با سلام
  از شما واقعا باید تشکر و قدر دانی کنیم بخاطر مطالب مفیدتون .دست مریزاد.تنها سوالی که برام پیش اومده اینه که سود سپرده گذاری مشخصه یا اینکه همانطوریکه خودمون توی بورس کسب سود میکنیم یا ضرر میدیم هست.

  • سلام دوست عزیز… سود در صندوق های مختلف متفاوت است. پیشنهاد می کنم دیگر مقالات آموزشی سیگنال رو هم ببینید.

 • سلام خسته نباشید و تشکر ازتون
  ببخشیدمن توی کارگزاری ثبت نام کردم وکد بورسی برام اومده اما هنوز رمز و نام کاربری ورود ب کارگزاری نیومده ایا میتونیم توی صندوق سرمایه گذاری کنم ؟و اینکه صندوق ها سود دهی شون صرفا از طریق گرون تر شدن واحد هاست ؟

  • سلام دوست عزیز… برای صندوق های بورسی حتما باید دسترسی به معامله از طریق کارگزاری داشته باشید اما سایر صندوق ها رو میتونید صرفا با ثبت نام در سجام خریداری کنید. درباره نحوه سوددهی صندوق ها به مقالات آموزشی سیگنال مراجعه کنید.

 • میخواستم بدونم سرمایه گذاری در صندوقهای سهامی بهتره یا صندوقهای etf سهامی :
  مثلا صندوق مشترک کاریزما و یا صندوق سپهر کاریزما

  • سلام دوست عزیز… انتخاب صندوق به عوامل مختلفی بستگی داره. میزان بازدهی، سرعت معاملات، قدرت نقدشوندگی و مدیریت صندوق از جمله مهترین عوامل هستند. شما باید با توجه به شرایط خودتون بهترین صندوقی که مناسب خودتون هست رو انتخاب کنید.

 • اطلاعات ارزشمند و در راستای تصمیم گیری در اختیار بنده قرارداد

 • سلام وتشکربابت سایت خیلی خوبی که دارید،لطفاراهنمایی بفرماییدکه اگرازصندوق سرمایه گذاری شکایت داشته باشیم،چگونه بایداقدام کنیم؟

  • سلام دوست عزیز…نهاد ناظر بر صندوق ها، سازمان بورس است.

 • سوالی در رابطه با صندوق با درآمد ثابت داشتم
  درصد سود چقدر است
  اگر یکصد میلیون تومان داشته باشیم سود ماهانه با کسر کارمزد چقدر می شود
  آیا ضمانت نقد شوندگی دارد
  با تشکر

  • سلام دوست عزیز.. سوال شما خیلی کلی ست و بستگی به صندوقی داره که انتخاب می کنید. توصیه می کنیم از گزارش های تحلیلی کارشناسان ما در سیگنال استفاده کنید.

 • سلام و خداقوت.
  لذت بردم از مطالب خوبتون.
  خواستم بپرسم به سود ماهانه صندوق های سهامی قابل معامله سود مرکب هم تعلق میگیره؟

  • سلام دوست عزیز…صندوق های سهامی قابل معامله، سود ماهانه ندارند و سرمایه گذاران صرفا از تفاوت قیمت واحدها در زمان خرید و فروش بهره می برند.

 • سلام اگه من تو یه کارگزاری مثلا مفید ثبت نام کنم حتماً باید از صندوق های اونا استفاده کنم؟ یا اینکه میتونم واحد هر صندوقی خواستم رو بخرم؟؟

  • سلام دوست عزیز.. کارگزاری ها واسط شما با بورس هستند و هیچ الزامی وجود نداره که فقط صندوق های خاصی رو خریداری کنید. میتونید تمام صندوق های بورسی رو معامله کنید.

 • اطلاعات بسیار کاملی بود برای کسانی که پول هاشون رو در بانک نگه داری میکنند کار بسیار اشتباهی میکنند.

 • با تشکر از برنامه مفید سیگنال… سوالی که برای اینجانب ایجاد شده . در صورت ابطال واحدهای صندوق (یا فروش واحدها) آیا باید حتما در صف فروش قرار بگیریم یا 100درصد پس از گذشت 6روز واحدها نقد می شوند؟

  • سلام دوست عزیز …نقدشوندگی در صندوق ها معایبی مثل قرار گرفتن در صف های خرید و فروش رو نداره. صندوق ها موظف هستند بعد از دریافت درخواست ابطال واحد منابع مورد نیاز سرمایه گذار رو تامین کنند.

  • سلام، به زودی آموزش های ویدئویی هم به مطالب اضافه میشه. با ما همراه باشید.

 • سلام میخواستم بدونم چرا صندوق مشترک پیشرو انقدر افت کرد دلیلش چی میتونه باشه ایا شما در این رابطه اطلاعی دارید؟

  • سلام، عملکرد یک صندوق برمیگرده به مدیریت اون و پرتفویی که داره. بنابراین احتمالا این صندوق نتونسته سهام مناسبی برای خرید انتخاب کنه.

 • ببخشین میشه بگین کدوم صندوق درصد بالایی میده تا پول رو در آنجا سرمایه گذاری کنم چون من نمیدونم کدومش درصدش بالاس

 • سلام من تازه آشنا شدم با صندوق ها هیچ اطلاعاتیم ندارم چه جوری میتونم اطلاعات بگیرم و واح صندق دریافت کنم

  • سلام دوست عزیز. پیشنهاد میکنم مقالات آموزشی ما را بصورت کامل از این لینک مطالعه کنید تا بیشتر با صندوق های سرمایه گذاری آشنا بشید.

 • سلام وقت بخیر برای سرمایه گذاری بایستی به کجا مراجعه کنم

  • سلام و عرض ادب. اگر صندوق از نوع غیرقابل معامله باشه به یکی از شعب صندوق یا سایت صندوق. اما اگر صندوق قابل معامله در بورس هست باید کد بورسی داشته باشید و واحدهای صندوق را مثل سهام بورسی خریداری کنید.

  • سلام و عرض ادب. برخی صندوق های سرمایه گذاری (معمولا درآمد ثابت) بصورت دوره ای (ماهانه، سه ماهه، شش ماهه) به حساب سرمایه گذاران سود واریز می کنند. قبلا در مقاله ای روش های سود دهی صندوق های سرمایه گذاری را مفصل توضیح دادیم که میتونید از این لینک مطالعه کنید.

 • سللام صندوق خوبی است تازه مطالعه کردم انشالال بعد از اشنایی کافی سرمایه گذاری میکنیم

 • سلام وعرض ادب وسپاس بیکران از اپلیکیشن بسیار مفید شما لطفا روش سیو یا دخیره کردن سود سهام را توضیح بفرمایید

  • سلام و عرض ادب. در مقالات آموزشی بعدی به این مبحث هم پرداخته خواهد شد. با ما همراه باشید.

 • باسلام و خسته نباشید
  اگر امکانش هست لیست صندوق هایی که به صورت غیر حضوری ثبت نام انجام میدن رو اعلام کنید،برای کسانی که در شهرهای کوچک و دور افتاده زندگی میکنن حضوری خیلی مشکله،تشکر از سیگنال

 • مطلب بسیار مفید و مهمی بود که در کوتاه ترین شکل مفهوم کاملی را از صندوق های سرمایه گذاری ارایه نمود
  با سپاس فراوان

 • سلام چطوری میتونم به یکی از شعب سرمایه گذاری برم یعنی به چه نامی هستند شعبشون

  • سلام دوست عزیز. به سایت تخصصی صندوق ها برید و در منوی شعب صندوق میتونید آدرس شعب اون صندوق رو مشاهده کنید.

 • سلام وقت بخیر.
  یه سوال داشتم ازتون.من در صندوق مشترک ارزش کاوان آینده قصد سرمایه گذاری داشتم.اول اینکه بصورت آنلاین امکان خرید هست؟
  دوم اینکه هر بار وارد این سایتشون شدم زده بود که :
  تکمیل ظرفیت صندوق

  سرمایه گذاران محترم، با توجه به تکمیل ظرفیت واحدهای سرمایه گذاری،

  خواهشمند است تا اطلاع ثانوی و افزایش سقف واحدها

  از واریز مبلغ به حساب صندوق خودداری نمایید.

  در صورت واریز مبلغ به حساب صندوق، مبلغ مذکور عودت داده می شود.

  خاطر نشان می‌سازد با توجه به هشدارهای جدی وزارت بهداشت در خصوص شیوع ویروس کرونا، از هرگونه پذیرش حضوری معذوریم.

  ضمناً ساعات پاسخگویی صندوق مطابق با ابلاغیه وزارت بهداشت خواهد بود.

  میخواستم بدونم اینها در چند روزهای آتی باز هم اقدام به ثبت نام جدید برای صدور واحد می کنند یا خیر؟
  تشکر

  • سلام و عرض ادب. برای ثبت نام در اغلب صندوق های سرمایه گذاری برای بار اول باید حضوری به یکی از شعب صندوق مراجعه کنید یا با پشتیبانی صندوق تماس بگیرید و ببینید امکان خرید واحد بصورت آنلاین برای بار اول فراهمه یانه. خب طبق اطلاعیه این صندوق فعلا سقف واحدها پر شده و واحدی برای صدور وجود نداره، بنابراین فعلا نمیتونید در این صندوق سرمایه گذاری کنید. در صورت آزاد شدن واحد با اضافه شدن واحدهای جدید در سایت صندوق اعلام میشه.

 • اگه صد میلیون در یکی از صندوقها سرمایه گذاری کنم بعد مثلا یک ماه حدود چقدر سود می برم

  • سلام دوست عزیز. عدد مطلقی نمیشه تعریف کرد، اما در سال های اخیر اغلب صندوق های سرمایه گذاری بازدهی خوب و قابل توجهی داشتند.

  • سلام. شرط مدرک تحصیلی برداشته شده ولی باید به سن قانونی (18 سال) رسیده باشید. البته افراد زیر 18 سال می‌تونند کد آفلاین داشته باشند

 • سلام. من صندوق کارگزاری پارسیان شرکت کردم. میخواستم بدونم این صندوق که سود دوره ای میده، هنگام ابطال سهام با توجه به افزایشی که قیمت سهام داشته، پول ما به همان قیمت روز واریز میشه؟

  • سلام و عرض ادب. بله، پول واحدهای شما به ارزش ابطال آخرین روز براتون واریز میشه.

 • سلام خسته نباشید
  یه سوال داشتم
  آیا با سرمایه گذاری در صندوق ها امکان این هست که پول دیگه برگشت نخوره مثل سرمایه گذاری تو موسسات مالی و هزار موسسه دیگه که پول مردم رو خوردن. آیا تضمینی وجود داره یا قانون مشخصی

  • سلام و عرض ادب. صندوق های سرمایه گذاری با مجوز سازمان بورس تاسیس میشن و تحت نظارت این سازمان فعالیت میکنند بنابراین امنیت خوبی دارند، قبلا مقاله ای در رابطه با امنیت صندوق های سرمایه گذاری منتشر کردیم که میتونید از این لینک مطالعه کنید.

 • اتباع خارجی که مدرک شناسایی ایران را دارند میتوانند در بورس سرمایه گذاری کنن؟

  • سلام و عرض ادب. بله مشکلی نداره. برای اطلاعات بیشتر با کارگزاری ها تماس بگیرید.

 • سلام ممنون بابت مطالب خوب
  من میخوام سرمایه گذاری کنم و ریسک گریز هستم کجا چه جوری سرمایه گذاری کنم

  • سلام. اگر فردی ریسک گریز هستید بهترین گزینه برای شما صندوق های درآمد ثابت هستند.

 • سلام خیلی ممنون از برنامه خوبتون این برنامه برای افراد تازه واردی مثل من خیلی خوبه…فقط چند تا سوال داشتم… ممنون میشم پاسخ بدید…
  در کامنت های پست قبلی میخوندم اگر من ۳۵ میلیون سرمایه گذاری کنم و پرداخت سود ماهانه داشته باشه و بازدهی اون تو یک ماه ده درصد باشه ایا به من بعد از یک ماه ۳۵۰۰۰۰۰ تومان سود میده؟؟
  یا نه اونی که در بازدهی دوره ای زده سود هر سهم به فرض مثال ۵۰۰۰ تومان است اگر من ۱۰۰ تا سهم داشته باشم میشه ۵۰۰۰۰۰ تومان میشه؟
  در حالی که ماشین حساب بازدهی خود سایت نظر اول و نزدیک به نظر شما رو تایید میکنه…
  ایا به ماشین حساب های بازدهی موجود در سایت صندوق معتبره؟؟
  ممنون از صبوری و پاسخگویی

  • سلام، سپاس از لطف و محبت شما. در واقع هر دو حالتی که شما گفتید یکی هستند، فرض کنید با 35 میلیون 100 واحد از صندوقی رو خریدید (قیمت هر واحد 350 هزار تومان) ماه بعد صندوق 10 درصد به ازای هر واحد سود داده یعنی قیمت هر واحد شده 385 هزار تومان حالا 385 هزار تومان رو ضرب در تعداد کل واحدهاتون یعی 100 بکنید میشه 38 میلیون و پونصد تومان که یعنی شما 3 و نیم میلیون تومان سود کردید یا خیلی راحت از همون اول 35 میلیونتون رو ضربدر ده درصد کنید تا مقدار سودتون (3.5 میلیون) بدست بیاد. هر دو روش یکی هستند.
   بله، ماشین حساب های بازدهی صندوق ها معتبر هستند.

 • سلام وقت بخیر
  سود محقق شده یکی از صندوق های سرمایه گذاری ۴۱٪ بوده که۲۳٪ به سپرده گذار پرداخت نموده و الباقی سود(۱۸٪) را مطابق با امیدنامه در خالص ارزش دارایی ذخیره کرده است این به چه معناست ؟
  در صورت امکان راهنمایی فرمائید.تشکر
  در صورت امکان توضیح

  • سلام و عرض ادب. 23% از سود ماهیانتون براتون واریز میشه و بقیه سودتون به ارزش واحدهایی که خریدین افزوده میشه مثلا اگر واحدهارو به قیمت 1000 تومن خریدید قیمت واحدهاتون میشه 1180 تومن و با این قیمت میتونید بفروشید و از طرفی 23 درصد سود هم براتون واریز شده.

 • سلام‌ممنون از مطالب ارزشمندتون
  یه سوال من یکم سرمایه داشتم که تو بورس مستقیم سرمایه گذاری کردم البته با مشاوره یه فرد مورد اطمینان
  میخواستم بدونم به صورت غیر مستقیم اگر بخواهم سرمایه گذاری کنم که ریسک خیلی زیادی نداشته باشه از کجا و کدوم صندوق شروع کنم

  • سلام دوست عزیز. قبلا مقاله ای درباره نحوه انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری منتشر کردیم که میتونید از این لینک مطالعه کنید.

 • سلام وقت بخیر
  می خواستم بدونم که آیا برای سرمایه گذاری در صندوق های سهامی نیاز به داشتن به داشتن کد بورس می باشد و اینکه خواستم تشکر کنم از اپلیکیشن عالی ای که تهیه کردید اگر نحوه تقسیم سود رو هم در قسمت صندوق ها بیارید عالی ترم میشه مثلا نحوه تقسیم سود ماهانه ، شش ماهه یا سالانه است و تاریخ واریز سود چه زمانی می باشد؟
  با تشکر

  • سلام و عرض ادب. بستگی به نوع صندوق داره. اگر صندوق انتخابی شما قابل معامله در بورس باشه بله باید کد بورسی داشته باشید، اما اگر قابل معامله نباشه نیاز به کد بورسی نیست. قبلا مطلبی در سایت سیگنال منتشر شده که در اون لیست تمام صندوق های سرمایه گذاری با پرداخت سود ماهیانه، سه ماهه و شش ماهه وجود داره، میتونید از این لینک به این مطلب دسترسی داشته باشید.

 • مطالب بسیار ساده و دقیق و جز به جز توضیح داده شده و نیاز به توضیح اضافه دیگری نیست

 • سلام با تشکر.میخواستم بدونم ک صندوق هاییک سود ماهانه میدن از صندوقهایی ک سود ۳ ماهه یا شش ماهه میدن سود کمتری میدن ؟

  • سلام دوست عزیز. خیر سود صندوق ربطی به پرداخت دوره ای اون نداره. ممکنه صندوقی پرداخت سود ماهیانه داشته باشه ولی نسبت به صندوقی که پرداخت سود سه ماهه داره در اون ماه سو بیشتری بسازه یا بالعکس. بنابرابن دوره پرداخت سود ربطی به بازدهی صندوق نداره که بگیم صندوقی که پرداخت سود ماهانه داره از سه ماهه بهتره یا بالعکس.

 • باسلام و خسته نباشید.سود صندوق غیر قابل معامله و قابل معامله کدومش بیشتره ؟و اینکه صندوق غیر قابل معامله در بانکها هستن فقط ؟

  • سلام دوست عزیز. نمیشه گفتسود کدوم بیشتره ممکنه صندوقی ETF باشه ولی سود بیشتری از یک صندوق غیرمعامله داشته باشه یا بالعکس. برای آشنایی با صندوق های غیرقابل معامله مقاله آموزشی ما رو از این لینک مطالعه کنید.

 • با تقدیم سلام و وقت بخیر، کد بورسی دارم و در چند شرکت سرمایه گذاری ، سرمایه گذاری کردم. اما فعال نبودم الان با توجه به برگشت از تحصیلاتم، میخوام با یک کارگزاری ارتباط داشته باشم اما با کارگزاری مفید با شماره ۸۷۰۰ دو هفته است در ارتباط هستم حتی در پیغام گیر کارگزاری شماره همراهم را دادم ولی دریغ از یک ار تباط ساده ؟ ؟ لطفا راهنمایی فرمائید.

  • سلام دوست عزیز. ما از پاسخگویی یا عدم پاسخگویی کارگزاری ها و دلیلش خبردار نیستیم. میتونید از چت استفاده کنید یا کارگزاری های دیگرو امتحان کنید. پیروز باشید.

 • سلام. اطلاعات شما کاملأ جامع و مفید هست . امیدوارم در این شرایط اقتصادی راهنمای خوبی برای ما باشد. موفق باشید.

  • سلام و عرض ادب. صندوق سرمایه گذاری نوعی سرمایه گذاری مستقیم در بورسه و در واقع نیازی نیست که شما برای گردش سرمایتون در بورس وقت بزارید. پولتون را به یک تیم متخصص میسپرید و سود کسب می‌کنید. بهتون پیشنهاد میکنم مقاله آموزشی سرمایه گذاری مستقیم و غیرمستقیم رو مطالعه کنید. موفق باشید.

 • بادرود و سپاس از مطالب خودتون
  باتوجه به اینکه شرکتها بخشی از سود دوره ای را بین سهامداران تقسیم میکنندآیا صندوقهای سرمایه گذاری این سود را در ارزش واحد های سرمایه گذاری سرمایه گذارها اعمال میکنند یا خیر؟

  • سلام و عرض ادب. صندوق های سرمایه گذاری از دو طریق به سرمایه گذاران سود میدن یا با پرداخت سود دوره ای یا سودی که از اختلاف قیمت خرید با فروش واحدها عاید سرمایه گذار میشه. قبلا مقاله ای در این رابطه منتشر کردیم که میتونید از این لینک مطالعه کنید.

 • سلام صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت معمولا در یک سطح سود پرداخت میکنند ولی بعضی از صندوق ها سود های بیشتری پرداخت میکنند که این اختلاف درصد سود بسیار زیاد است دلیل این کار چیست؟؟؟آیا میشود به این صندوق ها اطمینان کرد؟؟؟

  • سلام دوست عزیز. این بستگی به ترکیب دارایی صندوق داره. صندوق های درآمد ثابت دستشون بازه که تا 25 درصد از داراییشون رو به سهام بورسی اختصاص بدن. اینکار با توجه به شرایط فعلی بورس باعث میشه اون دست از صندوق ها که قسمت بیشتری از داراییشون رو به خرید سهام تخصیص دادن سود سازی بیشتری هم داشته باشند و امری طبیعیه. بهتون پیشنهاد میکنم مقاله آموزشی ما با عنوان ” آیا صندوق های سرمایه گذاری مطمئن هستند؟ ” رو مطالعه کنید.

 • باسلام وعرض ادب خدمت کارشناسان محترم
  بنده درسجام ثبت نام کردم وپیشخوان دولت هم احراز هویت نمودم وکد پیگیری وکد معاملاتی را دریافت کردم حال باید چکارکنم
  می خوام در صندوق سرمایه گذاری سپرده گذاری؟ باتشکر مهاجری

  • سلام و عرض ادب. باید به یکی از شعب صندوق ها بصورت حضوری مراجعه کنید یا بصورت آنلاین از طریق سایت صندوق اقدام کنید و پس از ارائه یکسری مدارک میتونید در صندوق ثبت نام کرده و پس از یک روز از درخواست صدور واحد، واحدهای صندوق به شما تعلق میگیره.

 • درود
  وقتتون بخیر
  با تشکر از مطالب خوبتون
  سوالی که داشتم اینه که پایین ترین سرمایه ای که میتونه تو بورس کار کنه چقدره
  امکان افزایش صعودی سرمایه گذاری تو آینده رو هم داره ؟

  • سلام و عرض ادب. سپاس از لطف شما. طبق قانون بازار بورس و اوراق بهادار حداقل مبلغ برای سرمایه گذاری 100 هزار تومن است. اینکه سرمایه گذاریتون رو افزایش بدید بستگی به استراتژی معاملاتی خودتون داره ولی بله امکانش هست. پیشنهاد میکنم از بخش تحلیل بازار سهام گزارشات مارو دنبال کنید تا بیشتر با این بازار آشنا بشید.

 • سلام ببخشید چرا صندوقهای قابل معامله بازده کمتری نسبت به صندوقهای غیر قابل معامله داره ممنون

  • سلام و وقت بخیر. همچین چیزی درست نیست و بسیاری از مواقع بالعکسه این اتفاق میفته. بازدهی یک صندوق کاملا به عملکرد مدیریت و پرتفویی که داره وابستست.

 • ممنون از برنامه خوبتون در کدامیک از صندوقها منظورم درامد ثابت و سهامی و مختلط ارزش پول حفظ میشه البته جدای از سوددهی یعنی تورم روی کدوم از صندوقها اثرش کمتره

  • سلام و درود. ساختار صندوق های درآمد ثابت بیشتر شبیه بانک است و با پرداخت سود ماهانه قیمت سهام خریداری شما به ارزش مبنا برمیگرده، اما در صندوق های مختلط و سهامی این قضیه متفاوته و شما از اختلاف قیمت بین واحدهای خریداری شده با قیمت فروش واحدها سود می‌کنید. بنابراین صندوق های سهامی و مختلط گزینه های خوبی برای حفظ ارزش پول در برابر تورم هستند.

 • سلام ممنون از توضیحات خوب شما در ترکیب دارایی صندوقها یک گزینه تحت عنوان ۵ سهم با وزن بیشتر دیده میشه منظور چست کمی توضیح دهید

  • سلام و وقت بخیر خدمت شما. منظور اینه که اون پنج نماد در پرتفوی صندوق نسبت به سایر نمادها درصد بیتشریو به خودشون اختصاص دادن و بیشتر دارایی صندوق به اون نمادها تخصیص داده شده.

 • سلام..
  اگه ممکنه درباره عملکرد و تفاوت صندوق مختلط و چگونگی سوددهی این نوع صندوق‌ها راهنمایی و توضیح بفرمایین..مرسی

  • سلام و درود. سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری از 100 هزار تومان تا چند میلیون تومن امکان پذیر است و قیمت واحد سرمایه گذاری کاملا به نوع صندوق و استراتژی صندوق بستگی داره. صندوق های قابل معامله قیمت هر واحدشون به چند هزار تومان هم میرسه (اما به علت قانون بازار بورس باید حداقل 100 تومن واحد بخرید) و صندوق های سرمایه گذاری غیرقابل معامله ممکنه قیمت هر واحدشون به عنوان مثال تا 8 میلیون تومان هم برسه.

 • سلام
  من قصد سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری سهام داشتم.به همین منظور با شماره تلفن چند شرکت چندین بار و چند روز پشت سر هم تماس گرفتم ولی کسی حتی جواب تلفن را نداد. در نهایت یکی از صندوق ها تلفن را جواب داد و گفت فعلا صدور نداریم و قطع کرد.وقتی الان اینطورند پس فردا که پول را گرفتند چه کار می کنند

  • سلام و عرض ادب. در حال حاضر بسیاری از صندوق ها در حال تمدید مجوزهاشون هستند. بهتره اینجور موارد رو از سایت خود صندوق ها پیگیری کنید.

 • سلام من مبلغی پول وام گرفتم کدوم صندوق برای سرمایه گذاری من خوبه که هم سرمایه ام از بین نره هم بتونم قسط هاش رو بدم با تشکر

 • سلام. از مقاله خوبتون متشکرم. کاش اطلاعاتی در مورد سود تقریبی هر کدام از صندوق ها می دادید.

 • سلام و عرض ادب.
  چرا در همه استانها صندوقها برای مراجعه حضوری شعبه ندارند؟
  آیا صدور وابطال از طریق اپلکیشن امنیت دارد؟
  برای هرچند روزی که در صندوق سرمایه گذاری کردیم سود تعلق می گیرد یا سررسید پرداخت سود دارند؟
  سپاسگزارم?

  • سلام و درود. بطورکلی سه روش برای سرمایه گذاری در صندوق ها وجود داره، روش اول مراجعه حضوری به شعب صندوق و ارائه مدارک لازم، روش دوم مراجعه به سایت تخصصی صندوق ها و ارائه اسکن مدارک و روش سوم استفاده از اپلیکیشن صندوق ها (البته استفاده از روش سوم هنوز در تمامی صندوق ها مقدور نیست.) تمامی این روش ها به یک اندازه امن هستند و مشکلی در ثبت نام و خرید واحد برای شما به وجود نمیاد. از لحاظ سود دهی صندوق های سرمایه گذاری به دو روش سود میدن و این بستگی داره شما چه صندوقی انتخاب کنید. اگر صندوق انتخابی شما دارای پرداخت سود دوره ای باشه سررسید مبلغ سود به حسابتون واریز میشه اما اگر صندوق انتخابی شما پرداخت سود دوره ای نداشته باشه شما از افزایش ارزش واحدهای صندوق سود میبرید به عنوان مثال امروز هر واحد صندوق رو خریدید 100 هزار تومان و سه ماه بعد ارزش هر واحد شده 200 هزار تومان شما هر زمان که واحدهای خود رو بفروشید به اندازه این اختلاف قیمت در تمامی واحدها سود میکنید. بهتون پیشنهاد میکنم دو مقاله آموزشی ما با عنوان ” نحوه خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری ” و ” صندوق های سرمایه گذاری به چند روش سود می‌دهند؟ ” رو مطالعه کنید.

 • سلام. اینکه گفتین صندوق ها ضامن نقدشوندگی دارن یعنی چی؟ بعد همشون ضامن نقدشوندگی رو دارن؟ از کجا بفهمیم؟

  • سلام. منظور از ضامن نقدشوندگی نهادی حقوقیه که ضمانت میکنه در صورتی که صندوق نتونست نقدینگی سرمایه گذاران رو تامین کنه مقدار لازم رو به سرمایه گذار پرداخت کنه. خیر تمام صندوق ها ضامن نقدشوندگی ندارند. میتونید در مقاله ” لیست صندوق های سرمایه گذاری با ضامن نقدشوندگی “، صندوق های دارای ضامن نقدشوندگی رو مشاهده کنید.

 • سلام, ممنون از مطالب بسیار خوبتون, من آشنایی قبلی با صندوق سرمایه گذاری مشترک دارم. اگر لطف کنید و معرفی دو صندوق پیشرو مفید و صندوق سهم آشنا رو در مطالبتون بزارید خیلی خوب میشه. ممنون از تیم سیگنال.

  • سلام و درود. دخواست شما به تیم تحلیل ارسال شد، امیدوارم به زودی اجرا بشه. همچنین میتونید با مراجعه به صفحه گزارش های تحلیلی صندوق های سرمایه گذاری سایت سیگنال گزارشات بهترین صندوق های سرمایه گذاری و مقایسه صندوق های سرمایه گذاری با بانک و شاخص کل بورس و فرابورس رو مشاهده کنید.

 • در صندوق های ETF وقتی تعدادی واحد خریداری کردیم. آیا کارمزد خرید و مالیات بهش میخوره یا خیر.
  در صورتی که بهش بخوره در واقع ۱.۴۲ درصد کمتر از سودی هست که تو سایت نشون میده.

 • سلام ، چگونه میتوان ریسک تورمی را ازبین برد یا کاهش داد . یعنی با سرمایه‌گذاری ضمن کسب سود ، سرمایه دچار نقصان ناشی از تورم نشود

  • سلام. بهترین راه برای کاهش ریسک تورم و حفظ ارزش پول ورود به یکی از بازارهای سرمایه گذاری و شروع سرمایه گذاری در اون‌هاست. صندوق های سرمایه گذاری از جمله ابزارهای نوین مالی هستند که شما با سرمایه گذاری در اون ها بدون صرف وقت و نیاز به دانش در کنار کسب سود میتونید ارزش پولتونو حفظ کنید و حتی افزایش بدید

 • سلام
  من میخام در یک صندوق سرمایه گذاری کنم و در شهر مشهد ساکن هستم. آيا امکان معامله آنلاين هست یا حتما باید حضوري باشه??تو سایت های صندوق ها ک نگاه میکردم چیزی پیدا نکردم و حتی ب تلفن ها هم جوابی ندادن

  • سلام، بله امکان معامله آنلاین در برخی از صندوق‌ها وجود داره به عنوان مثال صندوق سهم آشنا در صفحه اصلی ابتدا وارد قسمت ورود سرمایه گذاران بشید سپس وارد قسمت راهنما اونجا کامل توضیح داده مراحل ثبت نام و خرید واحد صندوق هارو. سایت خیلی از صندوق ها به همین شکله. برای شما که در مشهد ساکن هستید صندوق های سرمایه گذاری زیادی در مشهد شعبه دارند میتونید با ورود به قسمت شعب سایت صندوق ها شعبه های صندوق رو مشاهده کنید. حتی اگر هم شعبه نداشته باشند میتونید به راحتی و بصورت آنلاین واحدهای صندوق مورد نظرتون رو بخرید.

  • سلام، سپاس از نظرتون. حتما مطالب آموزشی دیگمون هم دنبال کنید.

  • سلام، سپاس از توجه شما، پس حتما مطالب آموزشی دیگمون رو هم دنبال کنید.

 • ممنون از مطلب مفیدتون, سوالی که داشتم اینکه آیا صندوق های سرمایه گذاری مطمئن هستند؟

 • ممنون از پاسختون, سوال دیگه اینکه برای بررسی کارنامه صندوق ها و شناسایی 10 صندوق سرمایه گذاری برتر از چه منبعی میتونم استفاده کنم؟

  • ما در سایت سیگنال بصورت هفتگی گزارش های تحلیلی در رابطه با پربازده ترین صندوق ها و مقایسه صندوق ها داریم. با مراجعه به قسمت گزارش های تحلیلی صندوق ها میتونید از این مطالب استفاده کنید و صندوق مورد نظرتون رو انتخاب کنید.

 • سلام, ممنون از مطالب خوبتون, یک سوال داشتم اگه لطف کنید راهنمایی کنید اینکه در کدام صندوق سرمایه گذاری کنیم؟

  • سلام، خیلی ممنون از نظرتون. معمولا تصمیم گیری برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری به چند فاکتور مختلف بستگی داره، اول اینکه شما فردی ریسک پذیر هستید یا ریسک گریز؟ تا مشخص بشه کدام نوع از صندوق های سرمایه گذاری برای شما مناسب تره. پس از مشخص شدن نوع صندوق معیار انتخاب شما میتونه براساس کارنامه صندوق و بازدهی یک سال گذشته صندوق ها باشه.