هشتگ‌های داغ

صندوق سرمایه گذاری (Mutual Fund) چیست و چگونه کار می کند؟

صندوق سرمایه گذاری (Mutual Fund) چیست و چگونه کار می کند؟

شاید واژه صندوق سرمایه گذاری برای شما هم کمی ناملموس باشد و این سوال در ذهن شما به وجود آمده باشد که صندوق سرمایه گذاری چیست؟ و چگونه کار می‌کند؟ مطمئن باشید که تنها نیستید!

صندوق سرمایه گذاری جایی است که سرمایه جمع‌آوری شده از افراد مختلف را در دارایی‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌‌کند. بسیاری از فعالان بازار سرمایه نیز با این موضوع آشنایی کافی ندارند. اما این موضوع آنقدرها هم که فکر می‌کنید پیچیده نیست.

نکته مهمی که همیشه در امر سرمایه‌گذاری باید در نظر داشته ‌باشید، این است که قبل از شروع سرمایه‌گذاری در هر بازاری اطلاعات کافی در رابطه با آن بازار و نحوه عملکرد آن کسب کرده و سپس سرمایه‌گذاری خود را آغاز نمایید.

صندوق های سرمایه گذاری یکی از راهکارهای موجود برای سرمایه‌گذاری افراد در بازار سرمایه هستند که به علت عدم آشنایی اکثریت افراد جامعه با مفهوم صندوق سرمایه گذاری و ویژگی‌های قابل توجه آن کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند. در این مقاله ما شما را با مفهوم صندوق سرمایه‌گذاری و نحوه عملکرد آن آشنا می‌کنیم.

انواع روش‌های سرمایه‌ گذاری در بازارهای مالی

صندوق سرمایه گذاری (Mutual Fund) چیست و چگونه کار می کند؟

در میان گزینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری، بازار بورس همیشه به عنوان یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای عموم افراد جامعه شناخته می‌شود.

بورس مکانی است که شرکت‌های مختلف سهام‌شان را در آن عرضه می‌کنند و مردم با خرید سهام این شرکت‌ها، نقدینگی لازم برای تامین مالی آن‌ها را فراهم کرده و همچنین به کنترل تورم، رشد اقتصادی و پیشرفت جامعه کمک می‌کنند و در ازای آن در سودآوری شرکت‌ها سهیم شده و از آن نفع می‌برند.

انجام معاملات موفق در بازار بورس امری تخصصی است که نیاز به شناخت کامل این بازار و صرف وقت برای یادگیری و تحلیل آن دارد.

طبیعتا نباید از تمام کسانی که قصد ورود به بازار بورس دارند، انتظار داشت که در این امر متخصص بشوند. بنابراین سرمایه‌گذاری در بورس ریسک‌های زیادی دارد که ورود افراد غیرمتخصص به آن سرمایه فرد را به خطر می‌اندازد، اینجاست که نقش صندوق های سرمایه گذاری پر‌رنگ‌ می‌شود.

بطور کلی دو روش برای سرمایه‌گذاری افراد در بورس وجود دارد:

 1. سرمایه‌گذاری مستقیم
 2. سرمایه‌گذاری غیرمستقیم

سرمایه‌گذاری مستقیم

صندوق سرمایه گذاری (Mutual Fund) چیست و چگونه کار می کند؟

 روشی است که باید توسط افرادی که شناخت کاملی از بازار بورس دارند، اتخاذ شود. همان‌طور که ذکر شد انجام معاملات موفق در بازار بورس امری تخصصی است که نیاز به صرف وقت، آگاهی کامل از اخبار و اطلاعیه‌ها، شناخت متغیرهای اقتصادی و سیاسی تاثیرگذار بر بازار و … دارد.

در غیر این صورت سرمایه‌گذاری فرد در بلند مدت نه تنها سودی در بر نخواهد داشت بلکه باعث می‌شود اصل سرمایه نیز به خطر بیفتد. در واقع سرمایه‌گذاری مستقیم زمانی اتفاق می‌افتد که فرد بصورت مستقیم و بدون کمک گرفتن از شخص یا نهادی واسطه در بورس سرمایه‌گذاری می‌کند.

سرمایه‌گذاری غیر‌مستقیم

صندوق سرمایه گذاری (Mutual Fund) چیست و چگونه کار می کند؟

نقطه مقابل سرمایه‌گذاری مستقیم است، آیا فردی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بورس و کسب سود از انجام معاملات در این بازار است، اما اطلاعات و وقت کافی برای این کار را ندارد باید از سرمایه‌گذاری در این بازار به ناچار خودداری کند؟

خیر، در این حالت راه‌کاری برای جلوگیری از زیان احتمالی این افراد وجود دارد و آن کمک گرفتن از متخصصان سرمایه‌گذاری است.

 سرمایه گذاری غیرمستقیم در واقع همان سرمایه‌گذاری در صندوق های سرمایه گذاری است، که در حال حاضر به عنوان یکی از محبوب‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در دنیا شناخته می‌‌شود، در این روش علاوه بر کسب سود میزان ریسک افراد در امر سرمایه‌گذاری با بهره‌گیری از دانش افراد متخصص تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

البته باید به این نکته نیز اشاره نمود، که صندوق های سرمایه‌گذاری فقط مختص به افراد حقیقی عادی و غیرمتخصص نیست بلکه افراد حرفه‌ای و اشخاص حقوقی نیز می‌توانند در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری نمایند.

حال بیایید نگاه دقیق‌تری به صندوق های سرمایه گذاری داشته باشیم. صندوق های سرمایه گذاری چگونه کار می‌کنند؟ و چگونه به یک ابزار ارزشمند برای سرمایه‌گذاری در این روز‌ها تبدیل شده‌اند؟

آشنایی با مفهوم صندوق سرمایه گذاری

صندوق سرمایه گذاری (Mutual Fund) چیست و چگونه کار می کند؟

به بیان ساده، صندوق سرمایه گذاری نهادی است که مبالغ خرد و کوچک را از افراد حقیقی و حقوقی جمع‌آوری کرده و در سبدی متشکل از اوراق مشارکت، سهام، سپرده‌های بانکی و سایر اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کند.

در نتیجه شما به جای سرمایه‌گذاری در سهمی خاص در سبدی متشکل از اوراق بهادار و سهامی مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنید، به بیانی دیگر علاوه بر بهره‌گیری از دانش تیمی متخصص برای مدیریت سرمایه خود، پول خود را در سبدی متنوع از دارایی‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنید و با این عمل ریسک سرمایه‌گذاری خود را تا حد زیادی کاهش داده و سرمایه‌گذاری آسوده‌ای را تجربه خواهید کرد.

صندوق های سرمایه گذاری دو ویژگی اصلی دارند که آن‌ها را از دیگر روش‌های سرمایه‌گذاری متمایز می‌کند.

ویژگی اول مدیریت حرفه‌ای سرمایه‌ است. همان‌گونه که ذکر شد شما با سرمایه‌گذاری در صندوق های سرمایه گذاری از دانش تیمی متخصص برای مدیریت سرمایه خود بهره می‌برید که این امر ریسک شما را تا حد زیادی در امر سرمایه‌گذاری کاهش می‌دهد.

 ویژگی دوم تنوع در سرمایه‌گذاری است که با استفاده از صندوق های سرمایه گذاری می‌توانید از این ویژگی بهره ببرید. در یک صندوق سرمایه گذاری ده‌ها یا حتی صدها سهم از شرکت‌های مختلف وجود دارد و زمانی که شما پولتان را در صندوق های سرمایه گذاری می‌گذارید، در اصل قسمت‌هایی از این شرکت‌ها را خریداری کرده‌اید.

برخی از سهام این شرکت‌ها ممکن است رشد کنند و برخی دیگر افت داشته ‌باشند، با این حال ارزش کلی صندوق سرمایه گذاری می‌تواند برآیند رو به رشدی داشته باشد و از آن جا که ارزش کلی صندوق در حال رشد است، پس شما سود می‌کنید!

نکته‌ی دیگری که در استفاده از صندوق های سرمایه گذاری حائز اهمیت می‌باشد این است که برای شروع کار لازم نیست پول زیادی داشته باشید تا بتوانید سرمایه‌گذاری کنید.

مثالی ساده برای درک بهتر مفهوم صندوق سرمایه گذاری

این مثال شاید موضوع را ساده‌تر کند:

فرض کنید دو وسیله نقلیه موتور سیکلت و اتوبوس در اختیار شما است و می‌خواهید از نقطه «الف» به نقطه «ب» بروید. انتخاب شما کدام وسیله است؟

اگر موتورسیکلت را انتخاب ‌کنید، تنظیم زمان رسیدن به مقصد به عهده خودتان است پس می‌توانید وسط راه توقف کنید و چای بنوشید. انتخاب مسیر، هزینه‌ی سوخت و داشتن مهارت رانندگی نیز به عهده شماست.

اما اگر اتوبوس را انتخاب ‌کنید، زمان رسیدن به مقصد از قبل مشخص شده، کافی است شما روی صندلی بنشینید و با موبایل خود مشغول چک کردن صفحه‌ی شخصی‌تان در شبکه‌های اجتماعی باشید.

در ضمن نیاز نیست بر رانندگی تمرکز کنید و نگران هر نوع حادثه غیر مترقبه باشید علاوه بر این، هزینه‌ی استفاده از اتوبوس خیلی کمتر از موتورسیکلت است و آسایش و امنیت بیشتری دارد.

در سرمایه‌گذاری جمعی یا غیرمستقیم (اتوبوسی) هزینه های شما کاهش می‌یابد و می‌توانید با آسودگی خاطر و حتی بدون اطلاع از چگونگی انجام معاملات، به اهداف مالی خود برسید.

اتوبوس مانند یک صندوق سرمایه گذاری است که مدیریت آن را راننده‌ای حرفه‌ای و متخصص به عهده گرفته ‌است و مسافران را به مقصد می‌رساند.

سرمایه‌گذاری فردی یا مستقیم (موتور سیکلتی) ابتکار عمل را در دستان شما قرار می‌دهد و ریسک‌هایی نظیر قدرت نقدشوندگی، تنوع سبد سرمایه‌گذاری، کارمزد معاملات و… را به شما تحمیل می‌کند.

سرنشین موتور سیکلت مانند یک شخص معامله‌گر است که بصورت مستقیم وارد بازار سرمایه می‌شود و تبعات تصمیماتی که اتخاذ می‌کند به عهده خودش است.

در این حالت انتخاب شما کدام گزینه است؟ مدیریت سرمایه خود را به افراد حرفه‌ای واگذار ‌می‌کنید تا بدون صرف وقت بتوانید سود کسب کنید یا خودتان بصورت مستقیم و بدون کمک از شخصی ثالث دست به این کار می‌زنید و ریسک‌های حاصل از آن را متحمل می‌شوید؟

نتیجه گیری

صندوق سرمایه‌گذاری یکی از ابزارهای مدرن سرمایه‌گذاری در دنیا است که با مدیریت حرفه‌ای و استفاده از قدرت جمعی سرمایه‌ها، این امکان را به عموم مردم می‌دهد که با اطمینان بیشتری وارد بازار سهام و دنیای بورس بشوند و از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در آن به شکل مطلوب استفاده کنند.

صندوق های سرمایه گذاری امکاناتی را فراهم می‌کنند تا سرمایه‌های اندک مردم بتواند وارد یک چرخه سرمایه‌گذاری مفید بشود، با این کار از یک طرف سرمایه‌گذاری بزرگ‌تر و قوی‌تری شکل می‌گیرد و از طرف دیگر سرمایه‌گذار هم می‌تواند از قدرت یک سرمایه‌گذاری در مقیاس بزرگ‌تر نفع ببرد.

نظر شما راجع به سرمایه‌گذاری در صندوق های سرمایه گذاری چیست؟ در انتهای همین مقاله نظرات خود را با وب سایت سیگنال در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
امتیازدهی
[تعداد: 20    میانگین: 4.3/5]

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات کاربران
 • سلام, ممنون از مطالب خوبتون, یک سوال داشتم اگه لطف کنید راهنمایی کنید اینکه در کدام صندوق سرمایه گذاری کنیم؟

  • بهادر آذری

   سلام، خیلی ممنون از نظرتون. معمولا تصمیم گیری برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری به چند فاکتور مختلف بستگی داره، اول اینکه شما فردی ریسک پذیر هستید یا ریسک گریز؟ تا مشخص بشه کدام نوع از صندوق های سرمایه گذاری برای شما مناسب تره. پس از مشخص شدن نوع صندوق معیار انتخاب شما میتونه براساس کارنامه صندوق و بازدهی یک سال گذشته صندوق ها باشه.

 • ممنون از پاسختون, سوال دیگه اینکه برای بررسی کارنامه صندوق ها و شناسایی 10 صندوق سرمایه گذاری برتر از چه منبعی میتونم استفاده کنم؟

  • بهادر آذری

   ما در سایت سیگنال بصورت هفتگی گزارش های تحلیلی در رابطه با پربازده ترین صندوق ها و مقایسه صندوق ها داریم. با مراجعه به قسمت گزارش های تحلیلی صندوق ها میتونید از این مطالب استفاده کنید و صندوق مورد نظرتون رو انتخاب کنید.

 • مهدی علیزاده

  ممنون از مطلب مفیدتون, سوالی که داشتم اینکه آیا صندوق های سرمایه گذاری مطمئن هستند؟

 • ناشناس

  عالی بود خیلی استفاده کردم به عنوان یک دبیر اقتصاد

  • بهادر آذری

   سلام، سپاس از توجه شما، پس حتما مطالب آموزشی دیگمون رو هم دنبال کنید.

 • سلام
  مطلبتون خیلی مفید بود(برای مبتدی هایی چون من)

  • بهادر آذری

   سلام، سپاس از نظرتون. حتما مطالب آموزشی دیگمون هم دنبال کنید.

 • امیر عباسی

  سلام
  من میخام در یک صندوق سرمایه گذاری کنم و در شهر مشهد ساکن هستم. آيا امکان معامله آنلاين هست یا حتما باید حضوري باشه??تو سایت های صندوق ها ک نگاه میکردم چیزی پیدا نکردم و حتی ب تلفن ها هم جوابی ندادن

  • بهادر آذری

   سلام، بله امکان معامله آنلاین در برخی از صندوق‌ها وجود داره به عنوان مثال صندوق سهم آشنا در صفحه اصلی ابتدا وارد قسمت ورود سرمایه گذاران بشید سپس وارد قسمت راهنما اونجا کامل توضیح داده مراحل ثبت نام و خرید واحد صندوق هارو. سایت خیلی از صندوق ها به همین شکله. برای شما که در مشهد ساکن هستید صندوق های سرمایه گذاری زیادی در مشهد شعبه دارند میتونید با ورود به قسمت شعب سایت صندوق ها شعبه های صندوق رو مشاهده کنید. حتی اگر هم شعبه نداشته باشند میتونید به راحتی و بصورت آنلاین واحدهای صندوق مورد نظرتون رو بخرید.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
28 مهر 1398