هشتگ‌های داغ

نحوه سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری

نحوه سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری انواع مختلفی دارند و هر فرد با توجه به نیازها و روحیات خود می‌تواند صندوق مناسب‌ را انتخاب کند. اما چگونه؟ در کدام صندوق سرمایه گذاری کنیم؟ بعد از طی این مرحله یعنی یافتن بهترین صندوق سرمایه گذاری متناسب با خصوصیات و شرایط مورد نظر، چگونه در صندوق سرمایه گذاری کنیم؟ در این مطلب می‌خواهیم تمام مواردی که برای نحوه سرمایه‌ گذاری در صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری مورد نیاز است را بررسی کنیم و با اصطلاحات مرتبط با آن آشنا شویم.

انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌ گذاری

بررسی کارنامه صندوق‌های سرمایه گذاری

انواع صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری را با توجه به نوع فعالیت و میزان ریسک‌پذیری می‌توان به دسته‌های درآمدثابت، سهامی، مختلط و.. تقسیم کرد. برای انتخاب یک صندوق مناسب برای سرمایه‌گذاری باید نکاتی درباره خودمان و صندوق‌های سرمایه‌گذاری بدانیم.

اولین فاکتوری که در هنگام انتخاب و سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری باید به آن توجه کنیم، میزان ریسک‌پذیری است. توان ریسک‌پذیری در افراد مختلف کاملا متفاوت است مثلا فردی می‌تواند روی سرمایه خود ریسک بالا را بپذیرد و این اتفاق زندگی روزمره او را تحت الشعاع قرار نمی‌دهد ولی فرد دیگری ممکن است با کوچکترین نوسان در بازار دچار اضطراب شود پس برای سرمایه گذاری شناخت روحیات خودمان و میزان توقعی که از بازار داریم اهمیت زیادی دارد.

دومین فاکتور که در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری باید به آن توجه شود بررسی کارنامه صندوق‌های سرمایه گذاری و میزان بازدهی دوره‌ای آن‌ها است. هر کدام از صندوق‌های سرمایه‌گذاری بسته به کارنامه خود و نوع سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی، دارای مزایا و معایبی هستند. قبل از سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها باید با دقت درباره آن‌ها مطالعه کرد تا از تمام جزئیات و شرایط آن‌ها آگاه شد.

بررسی کارنامه صندوق‌ های سرمایه گذاری

بررسی کارنامه صندوق‌های سرمایه گذاری

همان‌طور که ذکر شد برای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری باید کارنامه صندوق‌ها را مورد بررسی قرار داد و از شرایط آن‌ها آگاه شد. بنابراین در انتخاب صندوق‌ها باید به موارد زیر توجه کرد:

 • بازده صندوق های سرمایه‌گذاری
 • میزان ریسک صندوق‌های سرمایه‌گذاری
 • توجه به اساسنامه و امیدنامه صندوق های سرمایه گذاری
 • استفاده از سایت‌های مرجع

بازده صندوق‌ های سرمایه گذاری

برای ارزیابی یک صندوق سرمایه‌گذاری باید میزان بازده صندوق سنجیده شود. بازده میزان پاداش سرمایه‌گذار در قبال مدتی است که اقدام به سرمایه‌گذاری می‌نماید. به عنوان مثال سرمایه‌گذار بازه 6 ماهه و یا یکساله را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کند که در این حالت ممکن است میزان بازده صندوق متفاوت باشد. این میزان بازده می‌تواند بازده حقیقی باشد که صندوق به آن دست پیدا کرده است و یا بازده مورد انتظار که مدیر صندوق برای سال آینده پیش‌بینی کرده‌است.

در سایت سیگنال می‌توانید گزارش‌های تحلیلی پربازده‌ترین صندوق های سرمایه گذاری را بصورت هفتگی و ماهانه مشاهده کنید و در نتیجه بهترین صندوق را انتخاب کنید.

میزان ریسک صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری

مورد بعدی برای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری و شناسایی یک صندوق ایده‌آل ارزیابی میزان ریسک صندوق است. باید میزان بازده و ریسک صندوق را با دیگر بازارهای مالی و یا دیگر صندوق‌ها مقایسه کرد تا در نهایت بتوان به ارزیابی درستی درباره انتخاب صندوق مناسب رسید.

اساسنامه و امیدنامه صندوق‌ های سرمایه گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با توجه بر امکانات و افراد متخصصی که در اختیار دارند، تلاش می‌کنند که سرمایه‌گذاری بهتر و دقیق‌تری در بازار داشته باشند تا ریسک کمتر و بازدهی بیشتری برای سرمایه‌گذاران فراهم کنند.

 اختیارات این صندوق ها در اساسنامه و امیدنامه آن‌ها تنظیم شده است و مدیران سرمایه گذاری مسئول هستند با توجه به موارد تعیین شده مدیریت دارایی سرمایه‌گذاران را انجام دهند.

مطالعه دقیق اساسنامه و امیدنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری کمک زیادی به انتخاب صندوق مناسب هر فرد می‌کند چون تمام شرایط فعالیت صندوق‌ها در اساسنامه و امیدنامه درج می‌شود.

هدف وجود اساسنامه و امیدنامه قانونمندی نحوه مدیریت صندوق ها است چون با تنظیم امیدنامه و اساسنامه سرمایه‌گذاران خیالشان از بابت مدیریت اصولی دارایی‌یشان آسوده خواهد شد.

در اساسنامه اختیارات مدیران برای انتخاب  حدود و نوع دارایی‌ها و حداقل یا حداکثر قانونی  هر دسته از دارایی‌های صندوق تعیین می‌شود.

استفاده از سایت های مرجع

برای سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری باید از اطلاعات موجود در سایت‌های مرجع استفاده کرد.

سایت‌ اصلی مرجع اطلاعات صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سایت رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار است. در این سایت می‌توانید اطلاعات جامع فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری را مشاهده کنید همچنین فایل‌های مربوط به امیدنامه و اساسنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری، گزارشات ماهانه صندوق‌ها و اطلاعات انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری بصورت مرتبط بروز رسانی می‌شوند.

 سایت های رسام، سیگنال و fipiran نیز اطلاعات خوبی درباره روند فعالیت انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اختیار ما قرار می‌دهند.

محدودیت میزان سرمایه‌ گذاری در صندوق های سرمایه گذاری

محدودیت میزان سرمایه‌گذاری در صندوق های سرمایه گذاری

حداقل و حداکثر میزان سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری از جمله مواردی است که در امیدنامه آن صندوق ذکر می‌شود.

معمولا این نرخ بین یک تا ده واحد (Unit) برای حداقل و 5% از کل دارایی‌های صندوق برای حداکثر تعداد واحدهای خرید (صدور) تعیین می‌شود.

یعنی حداقل میزان سرمایه‌ای که افراد می‌توانند در صندوق‌ها سرمایه گذاری نمایند برابر با یک یا ده واحد است به بیان ساده‌تر در اکثر صندوق‌های سرمایه گذاری شما با خرید یک واحد می‌توانید در صندوق مربوطه سرمایه گذاری نمایید. و حداکثر میزان سرمایه‌ای که یک فرد حقیقی می‌تواند در صندوق‌ها سرمایه گذاری نماید حداکثر 5% از کل دارایی‌های صندوق است.

ذکر این نکته نیز مهم است که این اعداد مطلق نمی‌باشند و در هریک از صندوق‌ها ممکن است میزان متفاوتی برای سرمایه حداقل و حداکثری در نظر گرفته شود. و یا حتی امکان دارد که صندوقی محدودیت حداکثری برای سرمایه گذاری نداشته باشد. تمامی این موارد در امیدنامه صندوق‌ها ذکر می‌شود.

مراحل اولیه شروع سرمایه‌ گذاری در صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری

مراحل اولیه شروع سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری

برای شروع سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری نیاز است که با توجه به ساز و کار اداری صندوقی که انتخاب کرده‌اید به صورت حضوری و یا مجازی اقدام به ثبت نام کنید. معمولا اطلاعات مربوط به ثبت نام در بخش «شرایط ثبت نام» هر سایت رسمی صندوق سرمایه‌گذاری قرار دارد.

برای ثبت نام در صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیاز به مراجعه حضوری به دفاتر صندوق‌ها و ارائه مدارک شناسایی هویتی مانند کارت ملی و شناسنامه می‌باشد. البته در حال حاضر برخی از صندوق‌های سرمایه گذاری امکان ثبت نام و خرید اینترنتی را برای مشتریان خود فراهم کرده‌اند اگر قصد ثبت نام اینترنتی در صندوق مورد نظرتان را دارید، باید اسکن مدارک شناسایی خود را داشته باشید.

روال ثبت نام اغلب صندوق‌ها به همین صورت است جز «صندوق‌های ETF» که برای خرید واحدهای سرمایه‌گذاری آن‌ها می‌بایست از طریق بازار بورس اقدام کرد.

به خاطر داشته باشید وقتی در عملیات خرید (صدور) هر واحد در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبلغی پرداخت می‌کنید ممکن است قیمت آن با قیمت فروش (ابطال) در همان روز برابر نباشد. علاوه بر این در هر خرید و فروش مبلغی بابت کارمزد صدور یا ابطال هزینه می‌شود پس برای سود بردن در صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید حتما قیمت واحدهای سرمایه‌گذاری تغییر مثبت داشته باشد.

اصطلاحات رایج در صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری

اصطلاحات رایج در صندوق‌های سرمایه‌گذاری

در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بعضی از اصطلاحات وجود دارد که قبل از شروع به سرمایه‌گذاری و ورود به این بازار باید با آن‌ها آشنا شوید.

قیمت صدور و قیمت ابطال

در بازار سهام و یا دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری از واژه های خرید و یا فروش استفاده می‌شود در صورتی که در صندوق‌های سرمایه‌گذاری از «صدور» معادل «خرید» و از واژه «ابطال» به معنی «فروش» واحدهای سرمایه گذاری استفاده می‌شود.

ارزش خالص دارایی‌ها (NAV)

یکی از شاخص های سنجش صندوق‌های سرمایه‌گذاری ،ارزش خالص دارایی‌ها یا Net Asset Value  است. ارزش خالص دارایی‌ها کاربرد زیادی برای بخش سرمایه‌گذاری دارد. NAV حاصل کسر بدهی‌ها از دارایی‌ها و درنهایت تقسیم بر تعداد واحد‌های سرمایه‌گذاری منتشر شده است و فرمول آن به صورت زیر است.

تعداد واحدهای منتشر شده ÷ (بدهی‌ها – دارایی‌ها) = NAV

ارزش خالص دارایی‌های هر صندوق در انتها هر روز محاسبه می‌شود و روی وبسایت رسمی هر صندوق قرار می‌گیرد. قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری برای صدور و یا ابطال با توجه به ارزش خالص دارایی محاسبه می‌شود.

واحد سرمایه‌ گذاری (unit)

واحد سرمایه‌گذاری کوچکترین بخش قابل معامله (خرید و فروش) در صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. به عنوان مثال ما برای سرمایه‌گذاری در اکثر صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید حداقل یک واحد سرمایه‌گذاری در صندوق را خریداری کنیم.

ضامن نقدشوندگی

بعضی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای ضامن نقد شوندگی هستند، داشتن ضامن نقد شوندگی به معنا وجود منبعی معتبر برای پشتیبانی از نقدشدن اصل سرمایه و حداقل سود بازار است. وجود ضامن نقد شوندگی از این جهت برای سرمایه‌گذاران جذاب است که با سرمایه‌گذاری در این نوع صندوق‌ها دغدغه‌ای برای ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری ندارند. یعنی بازگشت سرمایه در صندوق‌های دارای ضامن نقد شوندگی کاملا تضمین شده است.

فروش یا ابطال واحد در صندوق‌ های سرمایه گذاری چیست؟

فروش یا ابطال واحد در صندوق‌های سرمایه گذاری چیست؟

برای خروج از سرمایه‌گذاری و  یا همان ابطال واحد سرمایه‌گذاری باید سرمایه‌گذار به صورت حضوری به یکی از شعب معرفی شده در اساسنامه، مراجعه نماید و یا اینترنتی اقدام به ابطال تمام واحد‌های سرمایه‌گذاری و یا تعدادی از آنها را نماید.

محاسبه قیمت ابطال هر واحد سرمایه‌گذاری، بر اساس قیمت ابطال واحد سرمایه‌گذاری روز کاری بعد از تاریخ درخواست ابطال انجام می‌شود. یعنی واحد سرمایه‌گذاری به قیمت ابطال روز بعد محاسبه می‌شود و بعد از گذشتن مدتی که در امیدنامه صندوق ذکر شده است مبلغ ابطال شده به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود. این مدت زمان کاملا قراردادی است مثلا برای بعضی از صندوق‌ها آنی و برای برخی بین 3 تا 7 روز کاری لحاظ شده است.

نتیجه‌گیری

در حال حاضر صندوق‌های سرمایه گذاری به عنوان یکی از ابزارهای نوین مالی توسط کشورهای توسعه یافته جهان بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند و اکثر افراد از صندوق‌های سرمایه گذاری به عنوان جانشین مناسبی برای بانک و حفظ سرمایه خود استفاده می‌کنند.

در کشور ایران با توجه به عدم آشنایی کافی جامعه با صندوق‌های سرمایه گذاری و چگونگی عملکرد آن‌ها افراد کمتری سرمایه خود را به صندوق‌ها سپرده‌اند. این در حالیست که اگر همان افراد با مزایایی که صندوق‌ سرمایه گذاری برای آن‌ها فراهم می‌کند و نحوه سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری آشنا بشوند ممکن است رویکرد متفاوتی داشته باشند.

ما در این مقاله آموزشی به زبان ساده چگونگی سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری را بیان نمودیم. نظر شما در مورد سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری چیست؟ آیا شما نیز سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری را به عنوان راهکاری مطمئن برای حفظ سرمایه خود انتخاب می‌کنید؟

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
امتیازدهی
[تعداد: 7    میانگین: 4.3/5]

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات کاربران
 • لیست صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس رو چجوری میتونم پیدا کنم؟

  • بهادر آذری

   سلام، برای مشاهده لیست صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در صفحه اصلی صندوق ها میتونید لیست صندوق هارو مشاهده کنید. همچنین مقایسه صندوق های سرمایه گذاری به زودی به سایت افزوده خواهد شد.

 • خیلی ممنون از توضیحاتتون
  میخواستم بدونم آیا متوسط سود سالیانه ای که با سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری بدست میاد خیلی تفاوت دارد نسبت به سرمایه گذاری در بانک؟ و اینکه چند درصد احتمال این هست که صندوق های سرمایه گذاری در طول یک سال زیان بدهند؟

  • بهادر آذری

   ممنون از نظرتون، بله صندوق های سرمایه گذاری در چند سال اخیر بازدهی بالاتری نسبت به بانک داشتند، متوسط بازدهی صندوق ها در سال 97، 86 درصد بوده این در حالیه که بازدهی بانک ها حداکثر 20 درصد بوده. در چند سال اخیر خیلی کم پیش اومده که صندوقی زیان ده باشه و اگر هم بوده در بلندمدت جبران شده. شما با توجه به کارنامه صندوق میتونید صندوقی مطمئن و سود ده رو انتخاب کنید

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
28 مهر 1398