راهنمای خرید و سرمایه گذاری در انواع صندوق های سرمایه گذاری

برای ورود به بازار سرمایه باید چند مرحله را گذراند. صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک (Mutual fund) هم از این قاعده جدا نیستند و برای اینکه یک سرمایه گذاری خوب داشته باشیم، باید با نحوه خرید واحد سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری آشنا باشیم.

اما منظور از نحوه خرید و سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری، فقط مراحل قانونی سرمایه گذاری نیست. صندوق‌های سرمایه‌گذاری انواع مختلفی دارند و هر فرد با توجه به نیازها و روحیات خود می‌تواند صندوق مناسب‌ را انتخاب کند. اما چگونه؟ در کدام صندوق سرمایه گذاری کنیم؟ این کار خودش مراحلی دارد و بهتر است با مشخصه‌های بهترین صندوق سرمایه گذاری آشنا شویم.

بعد از طی این مرحله یعنی یافتن بهترین صندوق سرمایه گذاری متناسب با خصوصیات و شرایط مورد نظر، چگونه در صندوق سرمایه گذاری کنیم؟ در این مطلب می‌خواهیم تمام مواردی که برای خرید و سرمایه‌ گذاری در صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری مورد نیاز است را بررسی کنیم و با اصطلاحات مرتبط با آن آشنا شویم.

مشاهده آنلاین بازدهی صندوق های سرمایه گذاری

انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌ گذاری – در کدام صندوق سرمایه گذاری کنیم؟


انواع صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری را با توجه به نوع فعالیت و میزان ریسک‌پذیری می‌توان به دسته‌های درآمدثابت، سهامی، مختلط و.. تقسیم کرد. برای انتخاب یک صندوق مناسب برای سرمایه‌گذاری باید نکاتی درباره خودمان و صندوق‌های سرمایه‌گذاری بدانیم.

بررسی کارنامه صندوق‌های سرمایه گذاری

اولین فاکتوری که در هنگام انتخاب و خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری باید به آن توجه کنیم، میزان ریسک‌پذیری است. توان ریسک‌پذیری در افراد مختلف کاملا متفاوت است مثلا فردی می‌تواند روی سرمایه خود ریسک بالا را بپذیرد و این اتفاق زندگی روزمره او را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد در حالی که ممکن است فرد دیگری با کوچکترین نوسان در بازار، دچار اضطراب شود. پس برای سرمایه گذاری شناخت روحیات خودمان و میزان توقعی که از بازار داریم اهمیت زیادی دارد.

دومین فاکتور که در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری باید به آن توجه شود بررسی کارنامه صندوق‌های سرمایه گذاری و میزان بازدهی دوره‌ای آن‌ها است. هر کدام از صندوق‌های سرمایه‌گذاری بسته به کارنامه خود و نوع سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی، دارای مزایا و معایبی هستند. قبل از سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها باید با دقت درباره آن‌ها مطالعه کنیم تا از تمام جزئیات و شرایط آن‌ها آگاه باشیم.

کدام صندوق برای سرمایه گذاری بهتر است؟


همان‌طور که گفته شد، برای خرید سهام و سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری باید کارنامه صندوق‌ها را بررسی کنیم و از شرایط آن‌ها آگاه باشیم. بنابراین در انتخاب صندوق‌ها باید به موارد زیر توجه کرد:

 • بازده صندوق های سرمایه‌گذاری
 • میزان ریسک صندوق‌های سرمایه‌گذاری
 • استفاده از سایت‌های مرجع (سیگنال)

1- سود صندوق‌ های سرمایه گذاری

برای ارزیابی یک صندوق سرمایه‌گذاری، بهترین راه بررسی میزان بازده صندوق در دوران فعالیتش است. بازده میزان پاداش سرمایه‌گذار در قبال مدت زمانی است که سرمایه‌گذاری کرده. به عنوان مثال سرمایه‌گذار بازه 6 ماهه و یا یکساله را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کند که ممکن است میزان بازدهی صندوق در این دو دوره زمانی متفاوت باشد.

بازده می‌تواند بازده حقیقی باشد که صندوق به آن دست پیدا کرده است و یا بازده مورد انتظار باشد که مدیر صندوق برای سال آینده پیش‌بینی کرده‌است.

در سایت سیگنال می‌توانید گزارش‌های تحلیلی پربازده‌ترین صندوق های سرمایه گذاری را بصورت هفتگی و ماهانه دنبال کرده و در نتیجه بهترین صندوق سرمایه گذاری را انتخاب کنید. همچنین برای آشنایی با نحوه محاسبه سود صندوق های سرمایه گذاری می‌توانید لینک زیر را مطالعه کنید.

2- میزان ریسک صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری

مورد بعدی برای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری و شناسایی یک صندوق ایده‌آل ارزیابی میزان ریسک صندوق است. باید میزان بازده و ریسک صندوق را با دیگر بازارهای مالی و یا دیگر صندوق‌ها مقایسه کرد تا در نهایت بتوان به ارزیابی درستی درباره انتخاب صندوق مناسب رسید.

3- اطلاعات صندوق های سرمایه گذاری

برای سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری باید از اطلاعات موجود در سایت‌های مرجع استفاده کرد. یکی از بهترین مراجع آنلاین برای دسترسی به اطلاعات صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سایت سیگنال است.

در سایت سیگنال می‌توانید علاوه بر دسترسی به یکی از بهترین مراجع آنلاین قیمت صندوق های سرمایه گذاری، عملکرد صندوق ها را در طول زمان بررسی کنید، سود هر صندوق را در مقایسه با بقیه صندوق ها بررسی کنید و به جدید ترین اطلاعیه ها و اخبار صندوق ها دسترسی پیدا کنید.

بررسی و مقایسه تمام صندوق های سرمایه گذاری کشور بر اساس این معیارها، کار دشوار و گیج کننده ای است که نیازمند تجربه و تخصص است. با توجه به نیاز شدید سرمایه گذاران به نتایج این بررسی، سامانه هوشمند رتبه‌بندی صندوق‌های سرمایه‌گذاری سیگنال وابسته به پردازش اطلاعات مالی پارت، بر اساس امتیازدهی به مهمترین معیارهای عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری بر پایه مدل انحصاری شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت(سیگنال) طراحی و پیاده‌سازی شده است. این سامانه در تلاش است با بررسی تمام ابعاد عملکردی صندوق‌ها، برترین و بهترین‌ها را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد.

نتایج این رتبه بندی به صورت ماهانه از طریق سیگنال منتشر می شود تا همه سرمایه گذاران بتوانند در تصمیم گیری های خود برای انتخاب صندوق های سرمایه گذاری از آن استفاده کنند.

در کدام صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت سرمایه گذاری کنم


اگر فرد ریسک گریزی هستید، به سود نقدی ماهانه نیاز یا علاقه دارید و می خواهید که هر لحظه امکان برداشت پول خود را داشته باشید، قطعا صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت یکی از بهترین گزینه های پیش روی شما خواهد بود. در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذرای درآمد ثابت برای سرمایه گذاری علاوه بر استفاده از لیست رتبه بندی صندوق های گذاری باید به چند موضوع دیگر هم توجه داشته باشید:

 • آیا صندوق سود ماهیانه دارد؟

دقت کنید که تعداد محدودی از صندوق های درآمد ثابت پرداخت سود ماهیانه ندارند، پس اگر به این سود نیاز دارید حتما این مورد را بررسی کنید. استفاده از صندوق هایی که پرداخت سود دوره ای ندارند، بیشتر برای کسانی که به دنبال سرمایه گذاری های بلند مدت با ریسک کم هستند توصیه می شود.

 • زمان پرداخت سود

همه صندوق ها سود خود را در یک تاریخ مشخص واریز نمی‌کنند. اگر زمان پرداخت سود برای شما اهمیت دارد، می‌توانید با مراجعه به نمودار قیمت یا سایت هر صندوق این تاریخ را بررسی کنید.

 • روش سرمایه گذاری در صندوق

صندوق های درآمد ثابت مثل هر صندوق دیگری به دو دسته صندوق های ETF و صندوق های مبتنی بر صدور و ابطال تقسیم می شوند. سرمایه گذاری در صندوق های مبتنی بر صدور و ابطال به جز مواردی که امکان سرمایه گذاری آنلاین از طریق سیگنال یا سایت صندوق را فعال کرده اند، نیازمند مراجعه حضوری به شعب صندوق است.

در کدام صندوق سرمایه گذاری سهامی سرمایه گذاری کنم


صندوق های سرمایه گذاری سهامی یک انتخاب مناسب برای سرمایه گذاران ریسک پذیری است که فرصت کافی برای مدیریت سرمایه در بازار بورس را ندارند. سرمایه گذاران در این صندوق ها علاوه بر استفاده از نتایج رتبه بندی صندوق های سرمایه گذاری باید به چند نکته دیگر نیز توجه کنند:

 • صندوق در چه صنایعی سرمایه گذاری کرده است؟

این موضوع برای کسانی که سرمایه گذاری های دیگری در بورس دارند اهمیت دارد. در صورتی که خود شما هم سرمایه گذاری هایی در یک صنعت بورسی دارید، برای کاهش ریسک سرمایه گذاری ترجیحا در صندوقی سرمایه گذاری کنید که بیشترین سهم از سرمایه گذاری های خود را در آن صنعت انجام نداده باشد.

 • اختلاف NAV و قیمت صدور در صندوق های ETF

در زمان سرمایه گذاری در صندوق های سهامی ETF دقت کنید که اختلاف NAV و قیمت صدور واحدهای این صندوق ها زیاد نباشد. این اختلاف نشان دهنده وجود حباب قیمت است و در صورتی که حباب قیمت افزایش پیدا کند، احتمال کاهش کوتاه مدت قیمت افزایش پیدا می‌کند.

در کدام صندوق سرمایه گذاری طلا سرمایه گذاری کنم


استفاده از صندوق های سرمایه گذاری طلا، به کسانی که علاقه دارند در طلا و سکه سرمایه گذاری کنند اما نمی خواهند هزینه های جانبی، ریسک نگهداری و تقلب در خرید و فروش این دارایی ها را تحمل کنند توصیه می شود. این صندوق ها با سرمایه گذاری در اوراق مالی مبتنی بر طلا و سکه، به شما این امکان را می دهند که از نوسانات قیمت طلا و سکه سود ببرید بدون اینکه هزینه های خرید و فروش طلا و سکه را داشته باشید.

در انتخاب صندوق سرمایه گذاری طلا به موارد زیر دقت کنید:

 • عملکرد صندوق در مقایسه با دارایی پایه

قبل از انتخاب صندوق سرمایه گذرای طلا ، عملکرد صندوق ها را در مقایسه با دارایی پایه بررسی کنید. برای این مقایسه کافیست در صفحه مربوط به نماد صندوق در اپلیکیشن سیگنال، بعد از انتخاب گزینه مقایسه، دارایی پایه (مثلا طلا 18 عیار) را انتخاب کنید.

 • حباب قیمت طلا(یا سکه)

برای انتخاب بهترین زمان سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر قیمت طلا و سکه علاوه بر تحلیل تکنیکال قیمت طلا و سکه به حباب قیمتی این دارایی هم دقت کنید. خرید در حباب قیمتی منفی در صورتی که انتظار افزایش قیمت در بازه زمانی مورد نظر برای سرمایه گذاری را داشته باشید به حداکثر شدن سود شما کمک خواهد کرد.

در کدام صندوق سرمایه گذاری مختلط سرمایه گذاری کنم


صندوق های سرمایه گذاری مختلط با ایجاد تعادل بین ریسک و بازدهی صندوق های درآمد ثابت و صندوق های سهامی سعی می کنند به عنوان یک دارایی واسط، به نیازهای افرادی که ریسک پذیری متوسط دارند پاسخ دهند. برای انتخاب صندوق سرمایه گذاری مختلط باید علاوه بر رتبه بندی صندوق ها و نکاتی که برای سرمایه گذاری در صندوق های سهامی اشاره شد به میزان ریسک صندوق هم توجه کرد.

ریسک این صندوق ها با توجه به سهم دارایی های ثابت در سبد سرمایه گذاری صندوق برآورد می شود. برای بررسی این موضوع کافیست به صفحه هر صندوق در اپلیکیشن سیگنال مراجعه کنید و نموداردارایی های صندوق را بررسی کنید.

محدودیت میزان سرمایه‌ گذاری در صندوق های سرمایه گذاری


حداقل و حداکثر میزان سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری از جمله مواردی است که در امیدنامه آن صندوق ذکر می‌شود.

محدودیت میزان سرمایه‌گذاری در صندوق های سرمایه گذاری

معمولا این نرخ بین یک تا ده واحد (Unit) برای حداقل و 5% از کل دارایی‌های صندوق برای حداکثر تعداد واحدهای خرید (صدور) تعیین می‌شود.

یعنی حداقل میزان سرمایه‌ای که افراد می‌توانند در صندوق‌ها سرمایه گذاری کنند برابر با یک یا ده واحد است. به بیان ساده‌، شما می‌توانید تنها با خرید یک واحد در در اکثر صندوق‌ها، سرمایه گذاری کنید. حداکثر میزان سرمایه‌ای که یک فرد حقیقی می‌تواند در صندوق‌ها سرمایه گذاری نماید نیز 5% از کل دارایی‌های صندوق است.

لازم به ذکر است که این اعداد مطلق نیستند و هریک از صندوق‌ها ممکن است میزان متفاوتی برای حداقل و حداکثر سرمایه خود در نظر گرفته باشند. حتی ممکن است صندوقی محدودیت حداکثری برای سرمایه گذاری نداشته باشد. تمامی این موارد در امیدنامه صندوق‌ها ذکر می‌شود.

مراحل اولیه شروع سرمایه‌ گذاری و نحوه خرید واحد در صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری


برای شروع خرید واحد و سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری نیاز است که با توجه به ساز و کار اداری صندوقی که انتخاب کرده‌اید به صورت حضوری یا مجازی اقدام به ثبت نام کنید. اطلاعات مربوط به ثبت نام معمولا در بخش «شرایط ثبت نام» سایت رسمی صندوق های سرمایه‌گذاری قرار دارد.

مراحل اولیه شروع سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری

برای ثبت نام در صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیاز به مراجعه حضوری به دفاتر صندوق‌ها و ارائه مدارک شناسایی هویتی مانند کارت ملی و شناسنامه است. البته در حال حاضر برخی از صندوق‌های سرمایه گذاری، امکان ثبت نام و خرید اینترنتی را برای مشتریان خود فراهم کرده‌اند. بنابراین اگر قصد ثبت نام اینترنتی در صندوق مورد نظرتان را دارید، باید اسکن مدارک شناسایی خود را داشته باشید.

روال و نحوه ثبت نام اغلب صندوق‌ها به همین صورت است جز «صندوق‌های قابل معامله بورسی ETF» که برای خرید واحدهای سرمایه‌گذاری آن‌ها باید از طریق بازار بورس اقدام کرد. برای خرید واحدهای صندوق های بورسی باید کد معاملاتی بورسی فعال داشته باشید و مانند سهام عادی بازار بورس واحدهای این صندوق ها را خرید و فروش کنید.

به خاطر داشته باشید وقتی در عملیات خرید (صدور) هر واحد در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبلغی پرداخت می‌کنید، ممکن است قیمت آن با قیمت فروش (ابطال) در همان روز برابر نباشد. علاوه بر این در هر خرید و فروش، مبلغی بابت کارمزد صدور یا ابطال هزینه می‌شود. پس برای سود بردن در صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید حتما قیمت واحدهای سرمایه‌گذاری تغییر مثبت داشته باشند.

اصطلاحات رایج در صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری


در صندوق‌های سرمایه‌گذاری تعدادی اصطلاح وجود دارد که بهتر است قبل از شروع به سرمایه‌گذاری و ورود به این بازار با آن‌ها آشنا شوید.

اصطلاحات رایج در صندوق‌های سرمایه‌گذاری

قیمت صدور و قیمت ابطال

در بازار سهام و یا دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری از واژه های خرید و یا فروش استفاده می‌شود، در صورتی که در صندوق‌های سرمایه‌گذاری از «صدور» معادل «خرید» و از واژه «ابطال» به معنی «فروش» واحدهای سرمایه گذاری استفاده می‌شود.

ارزش خالص دارایی‌ها (NAV)

یکی از شاخص های سنجش صندوق‌های سرمایه‌گذاری، ارزش خالص دارایی‌ها یا Net Asset Value  است. ارزش خالص دارایی‌ها کاربرد زیادی برای بخش سرمایه‌گذاری دارد. NAV هر واحد سرمایه گذاری حاصل کسر بدهی‌ها از دارایی‌ها و درنهایت تقسیم بر تعداد واحد‌های سرمایه‌گذاری منتشر شده است و فرمول آن به صورت زیر است:

تعداد واحدهای منتشر شده ÷ (بدهی‌ها – دارایی‌ها) = NAV

ارزش خالص دارایی‌های هر صندوق در انتهای هر روز محاسبه می‌شود و روی وبسایت رسمی هر صندوق قرار می‌گیرد. قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری برای صدور و یا ابطال، با توجه به ارزش خالص دارایی محاسبه می‌شود.

واحد سرمایه‌ گذاری (unit)

واحد سرمایه گذاری (Unit) کوچکترین بخش قابل معامله (خرید و فروش) در صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. به عنوان مثال ما برای سرمایه‌گذاری در اکثر صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید حداقل یک واحد سرمایه‌گذاری در صندوق را خریداری کنیم.

ضامن نقدشوندگی

بعضی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای ضامن نقد شوندگی هستند، داشتن ضامن نقد شوندگی به معنا وجود منبعی معتبر برای پشتیبانی از نقد شدن اصل سرمایه و حداقل سود بازار است. وجود ضامن نقد شوندگی از این جهت برای سرمایه‌گذاران جذاب است که با سرمایه‌گذاری در این نوع صندوق‌ها، دیگر دغدغه‌ای برای ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری ندارند. یعنی بازگشت سرمایه در صندوق‌های دارای ضامن نقد شوندگی کاملا تضمین شده است.

فروش یا ابطال واحد در صندوق‌ های سرمایه گذاری چیست؟


برای خروج از سرمایه‌گذاری و  یا همان ابطال واحد سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذار باید به صورت حضوری به یکی از شعب معرفی شده در سایت صندوق‌ها، مراجعه کند و یا اینترنتی اقدام به ابطال تمام واحد‌های سرمایه‌گذاری و یا تعدادی از آنها را نماید.

فروش یا ابطال واحد در صندوق‌های سرمایه گذاری چیست؟

محاسبه قیمت ابطال هر واحد سرمایه‌گذاری، بر اساس قیمت ابطال واحد سرمایه‌گذاری روز کاری بعد از تاریخ درخواست ابطال انجام می‌شود. یعنی واحد سرمایه‌گذاری به قیمت ابطال روز بعد محاسبه می‌شود و بعد از گذشتن مدتی که در امیدنامه صندوق ذکر شده است مبلغ ابطال شده به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود. این مدت زمان کاملا قراردادی است، مثلا برای بعضی از صندوق‌ها آنی و برای برخی بین 3 تا 7 روز کاری لحاظ شده است.

نتیجه‌گیری


در حال حاضر صندوق‌های سرمایه گذاری به عنوان یکی از ابزارهای نوین مالی توسط کشورهای توسعه یافته جهان بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند و اکثر افراد از صندوق‌های سرمایه گذاری به عنوان جانشین مناسب بانک  برای حفظ سرمایه خود استفاده می‌کنند.

در کشور ایران با توجه به عدم آشنایی کافی جامعه با صندوق‌های سرمایه گذاری و چگونگی عملکرد آن‌ها، افراد کمتری سرمایه خود را به صندوق‌ها سپرده‌اند. این در حالیست که اگر همان افراد با مزایایی که صندوق‌ سرمایه‌گذاری برای آن‌ها فراهم می‌کند و نحوه سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری آشنا شوند، ممکن است رویکرد متفاوتی داشته باشند.

در این مقاله چگونگی سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری را به زبان ساده گفتیم. نظر شما در مورد سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری چیست؟ آیا سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری را به عنوان راهکاری مطمئن برای حفظ سرمایه خود انتخاب می‌کنید؟

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • با سلام کدام صندوقهای درآمد ثابت امکان ثبت نام غیر حضوری دارند؟

 • ایا تاریخ خرید از نظر قیمت صدور در میزان سود یا زیان ما تاثیر دارد یا در هر صورت زمان خرید فرقی نمیکند؟

 • سلام
  شما توی این مقاله نوشتین حداقل واحدهای شرکت برای خرید حدودا ۱ تا ده تاست
  درحالی که حداقل واحد
  آسمان یکم ۵ هزار
  توسعه اندوخته ۵ میلیون واحد
  سرو سودمند ۵ میلیون
  هستی بخش آگاه ۱۰۰هزارتاست
  اینا خیییییلی زیاده

  من اشتباه نگاه میکنم؟یا واقعا واحدا بالاست!
  تازه میخوام به سرمایه گذاری توی صندوقا ورود کنمو اطلاعاتم فقط از مقاله های سایت شماست

   • سلام دوست عزیز
    به آموزش های بخش بورس در سیگنال مراجعه کنید.

 • سلام ، بهترین زمان صدور و ابطال برای صندوق های سهامی که سود دوره ای ندارند رو چه جوری متوجه بشیم ؟

  • سلام دوست عزیز
   صندوق های سهامی عمدتا تقسیم سود دوره ای ندارند. بهترین زمان هم با توجه به وضعیت بازار تعیین میشه. برای اینکه موضوع زمان خرید و فروش صندوق ها رو عمیق تر یاد بگیرید پیشنهاد می کنم ویدئوی آموزشی ما رو در این لینک ببینید.

 • سلام سئوالم درموردطب ضامن نقد شوندگی است اگر فرضا من یک میلیون سرمایه گذاری کنم (درآمد ثابت)بعدازیکسال میشود اصل پول وسودانرا خارج کرد؟

  • سلام دوست عزیز
   ضامن نقدشوندگی در هیچ صندوقی تضمینی برای اصل سرمایه یا سود ارائه نمی کند بلکه تضمین برای نقدشوندگی می باشد. یعنی هر زمان که مایل بودید می تونید پولتون رو نقد کنید.

 • سلام بهترین زمان ثبت نام و خرید واحد در صندوق در امد ثابت چه زمانی هست مثلا اول ماه اخر یا وسط ماه

  • سلام دوست عزیز
   این مورد بستگی به اون صندوق و تاریخ تقسیم سودش داره.

 • سلام. وقت بخیر
  ممنون از اطلاعات و آموزش های خوبتون
  اکثریت صندوق ها ضامن نقدشوندگی ندارن یعنی اگر در این صندوق ها سرمایه‌گذاری کنیم بعد از مدتی اصل سرمایه برنمی‌گرده؟؟ اگه ابطال هم بزنیم یعنی سرمایه ما با کسر کارمزد ابطال برنمی‌گرده؟

  • سلام دوست عزیز
   ضامن نقدشوندگی وظیفه ش بازگشت سرمایه یا تضمین اصل سرمایه نیست. فقط ضمانت میکنه که هر وقت خواستید واحدهاتون رو ابطال کنید نقدینگی لازم در صندوق فراهم باشه.

 • با سلام و تشکر از راهنمایی ها و مطالب مفید
  سوال من این است که معتبر بودن یک صندوق و سایت آن با توجه به کلاهبرداری های زیاد در فضای مجازی چطور مشخص میشه؟

  • سلام دوست عزیز
   لیست صندوق های دارای مجوز در سایت سازمان بورس قابل مشاهده است. آدرس سایت هر صندوق رو هم میتونید از اونجا ببینید. در ضمن اطلاعاتی که در سایت و اپلیکیشن سیگنال هم وجود داره عینا از سایت سازمان بورس استخراج شده و معتر می باشد. شما میتونید با مراجعه به سربرگ مشخصات هر صندوق، آدرس معتبر صندوق ها رو ببینید.

 • سلام وقت بخیر
  اگر صندوقی هر واحدش 37 میلیون تومان باشه به این معنیه که حداقل 37 میلیون باید جهت سرمایه گذاری داشت؟اگر مثلا 60 میلیون موجودیمون باشه به اندازه همون 37 میلیون میشه سرمایه گذاری کرد درسته؟یا اینکه 74 میلیون داشته باشیم تا بشود دو واحد خریداری کرد

  • سلام دوست عزیز
   بله درسته. برای هر واحد باید به ارزش همون سرمایه داشته باشید و کمتر از یک واحد مثلا 1.5 واحد نمیشه خرید.

 • سلام. چنتا سوال داشتم از خدمتتون.ممنون میشم راهنماییم کنین
  1- آیا جریمه تعجیل در خروج در صندوق های ETF سهامی مثل سرو مدبران، هم وجود داره؟ مثلا اگر امروز بخرم و فردا بفروشم جریمه میشم؟
  2-کارمزد معامله صندوق های etf به چه صورته؟ همون مجموعا 1.5 درصد در خرید و فروش مثل سایر شرکت ها؟
  3- صندوق های etf سهامی هم مثل سهام سایر شرکتها، سودشون با خرید در نقطه مناسب و فروش حاصل میشه؟یعنی تحلیل تکنیکال کنم نمودارش رو؟
  4- کارمزد صدور، ابطال و … به چه صورت حساب میشن؟

  • سلام دوست عزیز
   1-خیر صندوق های ETF جریمه ابطال زودهنگام ندارند و فقط کارمزد های مصوب در خرید و فروش رو دریافت می کنند.
   2- کارمزد معاملات واحدهای صندوق ها کمتره . این مورد رو از کارگزارتون بپرسید چون ممکنه در کارگزاری های مختلف اندکی متفاوت باشه.
   3- بله
   4- به این لینک مراجعه کنید.

 • با سلام و احترام ضمن عرض تشکر بابت مطالب مفید و کاربردی
  در صورتی که صندوق های درآمد ثابت سرمایه گذاری کنیم مثل اکسیر فارابی دوم
  اگر 60 میلیون سرمایه گذاری کنیم آیا سود ماهیانه واریز می شود؟
  اگر بعد از شش ماه واحدهای خودمون رو ابطال کنیم از اصل پول به خاطر دریافت سود ماهیانه کم می‌شود؟
  مثلا 500 واحد سرمایه گذاری هرکدوم به مبلغ 100 هزار تومان می‌شود 50 میلیون تومان
  برای برگشت سرمایه خودمون قیمت ابطال 99 هزار تومان می‌شود 49 میلیون پانصد هزار تومان و کارمزد ابطال هر برگ 2000 تومان می‌شود یک میلیون تومان
  آیا بعد از شش ماه که سود به صورت ماهیانه پرداخت شده‌، مبلغ 48 میلیون و پانصد هزار تومان به ما برای برگشت سرمایه پرداخت می شود؟

  • سلام دوست عزیز
   برخی از صندوق های بادرآمد ثابت تقسیم سود ماهانه دارند و برخی اصلا سود تقسیم نمی کنند بلکه ارزش واحدهاشون تغییر می کنه. صندوق اکسیر فارابی دوم به صورت ماهانه تقسیم سود دارد. سیاست های تقسیم سود و جریمه های مربوط به ابطال واحد و سایر جزئیات رو از روابط عمومی هر صندوق جویا بشید. به طور کلی صندوق ها بعد از تقسیم سود قیمتشون افت میکنه پس بهتره در زمانی که در اوج هستند بفروشید.

 • سلام
  من در حال حاضر حدود ۵ میلیارد تومان دارایی بصورت سهام شرکتهای مختلف دارم.آیا برای سرمایه گذاری در صندوقها باید همه سهامهایم را نقد کنم و بعد در یکی از صندوقها سرمایه گذاری کنم یا می توانم با همین سبد سهامم وارد صندوق شوم؟

  • سلام دوست عزیز
   شما باید همه سرمایه های خودتون رو نقد کنید بعد وارد صندوقی بشید. اگه نمیخواهید این کار رو بکنید میتونید از خدمات شرکت های سبدگردانی استفاده کنید.

 • سلام و عرض ادب
  بهترین گزینه برای سرمایه گذاری در صندوق کدوم روش هست؟ برای درآمد قابت بالاترین سود مربوط به کدوم صندوق هسن؟اگه راهتمایی کنید ممنون میشم

 • با سلام من ۶۰۰واحد از صندوق صبا هدف خریداری کردم دو ماه هیچ سودی نداده باتوجه به نوسانات بازار بورس قابل قبول ولی اصل پول چرا تغییر کرده از ۶۰ میلیون ۶میلیون کم شده وقتی پولی را سرمایه گذاری در موسسه یا بانک یا صندوق انجام میدیم اصل پول تغییر نمیکنه ولی سود میتونه متغییر باشه خواهشمندم پاسخ اینجانب رابدهید

 • سلام
  ببخشید آیا سرمایه گذاری در این صندوق ها برای اتباع خارجی و با کارت آمایش هم ممکنه یا نه ؟

  • سلام
   باید ثبت نام در سجام و احراز هویت رو حتما انجام بدین اگه این کار صورت بگیره سرمایه گذاری در صندوق ها مانعی نداره.

 • سلام و خسته نباشید، برای خرید واحد های صندوق های سهامی etf باید در زمان های خاص و تعیین شده ای خریدو انجام بدم یا هر زمان که قصد خرید داشته باشم میتونم به هر میزان که خواستم خرید کنم؟

  • سلام
   در ساعات کاری بورس میتونید این صندوق ها رو معامله کنید.

 • سلام
  آیا صندوقهای ETF هم پرداخت سود دوره ای یا همان ماهانه و فصلی و …دارند?
  و اگر تقسیم سود دوره ای دارند از چه طریقی واریز میشود?
  نحوه سود دهی و پرداخت سود صندوقهای ETF چگونه است?

  • سلام دوست عزیز
   برخی از صندوق های درآمد ثابت ETF تقسیم سود دوره ای دارند. سود از طریق کارگزاری و شماره حسابی که نزد سجام اعلام شده است واریز می شود.

 • با سلام ..کدوم صندوق بورسی برای سرمایه گذاری سود بیشتری میده میشه راهنمایی کنید

  • سلام دوست عزیز
   متغیره باید عملکرد صندوق ها رو بررسی کنید.

 • سلام و با تشکر از اطلاعات مفیدتون
  میخواستم بدونم آیا صندوقهای وجود دارند که سود ماهیانه واریز کنند و یا افزایش سرمایه در ماه داشته باشند
  ممنون

 • آیا خرید واحد ی از صندوق سپرده گذاری سود ثابت دارد مانند بانک یا مانند خرید سهام تابع افزایش یا کاهش قیمت است

  • سلام دوست عزیز
   سود در صندوق ها بستگی به نوع آنها دارد. پیشنهاد می کنم به این لینک مراجعه کنید.

 • صندوق پالایشی یکم بانک ملت مورد تایید هست چجوری باید خرید کنیم و سودش کی مشخص میشه

  • سلام دوست عزیز
   به سایت صندوق مراجعه کنید و شرایط ثبت نام را بخوانید.

 • سلام لطفا بفرماید الان که بازار در اصلاح یا ریزش هست خرید واحد صندوق به صلاح است یا صبر کنیم تا روند صعودی بازار شروع بشه؟

  • سلام دوست عزیز
   الان میشه صندوق های با درآمد ثابت رو انتخاب کرد و زمانی که بازار صعودی شد به صندوق های سهامی وارد شد.

 • برای انتخاب صندوق سرمایه گذاری، ایا قابل معامله بودن یا قابل معامله نبودن در بورس، فاکتور مهمی است؟ میخوام برای اولین بار در صندوق سرمایه گذاری، سرمایه بذارم. کد بورسی هم دارم. منتها نمیدونم کدام نوع صندوق رو انتخاب کنم؟ تنها تفاوت شون، قابل معامله بودن در بورسه؟ کدوم رو انتخاب کنیم بهتره؟

  • سلام دوست عزیز
   بله این مسئله خیلی مهمه و میتونه روی تصمیم گیری شما تاثیر بذاره. صندوق های قابل معامله سریع تر و راحت تر معامله میشن ولی سایر صندوق ها چند روز طول میکشه که صدور یا ابطال بزنند. بازدهی صندوق ها ارتباطی به نحوه معامله اونها نداره چون بازدهی صندوق به مدیریت اون برمیگرده. در این لینک میتونید اطلاعات جامع تری رو ببینید.

 • سلام پر رزق باشید و با امید سلامتی همه زحمت کشان سیگنال؛
  1-پیشنهاد:حجم پیام ها زیاده و برای دیدن پاسخ شما عزیزان باید کلی پیام رو رد کنیم فکری بحالش کنید.
  ۲-درخواست:صندوق های غیرقابل معامله که ثبتنامشون و صدور و ابطالشون آنلاینه تو یه مقاله ای بارمون لییت کنید خیلی ممنونم

  • سلام دوست عزیز
   درخواست شما به تیم سیگنال منتقل شد. با ما همراه باشید.

 • بادرود و سلام و عرض خسته نباشی وقلباً تشکر از همکاری و راهنمایی بنده سپاسگزارم لطف بفرمایید مر در رابطه سرمایه گداری در صندوق سرمایه گداری راهنمایی و کمک بنمایید و شرایط و زمان و مکان و بازدهی مطلوب در سرمایه گداری بهترین صندوق و گروه و شرکت
  بادرودی فراوان از لطف و وقت شریف شما

 • سلام برای شروع سرمایه گذاری در صندوق ها و ارائه مدارک شناسایی دقیقا کجا باید بریم. آیا صندوقهای معتبر معرفی شده در همه شهرها شعبه برای ثبت نام و سرمایه گذاری دارند؟

  • سلام دوست عزیز
   همه صندوق ها در شهرهای مختلف شعبه ندارند. برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه سرمایه گذاری در صندوق به سایت صندوق مراجعه کنید و با روابط عمومی آن تماس بگیرید.

 • درود برشما .به تموم سوالات با حوصله پاسخ داده اید .خسته نباید و تشکر از برنامه خوبتان

 • سلام. آیا صندوق های سرمایه گذاری مشترک سهامی، تمام بازده کسب شده ی اعلامی را از زمان صدور تا ابطال، به سرمایه گذار پرداخت میکنند؟ مثلا اگر بعد از یکسال سرمایه گذاری در صندوق، بازده سالانه 600 درصد اعلام شود و ما قصد ابطال داشته باشیم، 600 درصد سود به سرمایه ما تعلق میگیرد؟

  • سلام دوست عزیز
   بله صندوق های سهامی بازده کسب شده را به سرمایه گذار می دهند.

 • سلام لطفا بفرمایید ایا صندوقهایی که اعلام میکنند که ضامن نقد شوندگی ندارند اما بازدهی بالایی دارند درایران قابل اطمینان هستند.؟

  • سلام دوست عزیز
   همه صندوق ها زیر نظر سازمان بورس هستند. برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

 • سلام.میخوام درنیکوکاری ایتام برکت سرمایه گزاری کنم<چه کاربایدکرد وازچه روشی.ممنون

  • سلام دوست عزیز
   به سایت صندوق مراجعه کنید و نحوه ورود به صندوق رو بخونید.

 • سلام
  من تو یکی ا صندوق ها ثبت نام کردم و یه کد رهگیری ارسال شد الان نمیتونم وارد نرم افزار صندوق بشم میشه راهنمایی کنید سپاس

 • سلام.ببخشید.یه سوال…؟ایا صندوق دارا دوم هم مثل عرضه اولیه ها. خود کاگزاری ثبت خرید میکنه..یا باید خودمن سفارش بین..ممنون.تشکــــــــر…

  • سلام دوست عزیز
   ساختار صندوق دارا دوم با عرضه های اولیه متفاوت است و برای سفارش خرید باید خودتون سفارش رو وارد کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد صندوق دارا دوم به این لینک مراجعه کنید.

 • در ثبت نام صندوق ها پس از ثبت شماره موبايل کد تاييأ موبايل مي خواهد . آنرا از کجا باید گرفت؟

  • سلام
   احتمالا کد تایید به شماره موبایلی که زدید، ارسال میشه.

 • سلام. ممنون از توضیحات خوبتون. من مبتدی هستم و میخواهم صندوق بخرم آیا میتوانم از داخل کارگزاری خرید کنم یا حتما باید مراجعه حضوری به دفاتر صندوق ها داشته باشم؟ منظور از دفاتر صندوق همین پیشخوان ها هستند؟ خرید های اینترنتی صندوق ها چگونه هستند؟

  • سلام دوست عزیز
   صندوق های etf رو از طریق کارگزاری میتونید معامله کنید و سایر صندوق ها رو باید با مراجعه به “شرایط ثبت نام” در سایت صندوق جویا بشید. دفاتر صندوق ها در سایت صندوق ها مشخص شده اند.

 • سلام خسته نباشید
  با گرفتن کد بورسی و ثبت نام در کارگزاری یه تعداد صندوق مخصوص کارگزاری هستن
  سوالم اینه که هر صندوقی کارگزاری خودشو داره؟ یا با یه کارگزاری میشه از هر صندوقی معامله کرد؟؟

  • سلام با داشتن کد بورسی میتونید در هر صندوقی که مایل هستید سرمایه گذاری کنید.

 • سلام و خسته نباشید به تیم پرقدرتمند سیگنال میخواستم بدونم نحوه محاسبه حداقل و حداکثر سرمایه گذاری در صندوق ها چطور محاسبه میشود به طور مثال صندوق سرمایه گذاری مشترک نقش جهان در امیدنامه خود حداقل سرمایه گذاری را 5000واحد اعلام کرده هر واحد صدور هم 100هزارتومان است یعنی حداقل سرمایه گذاری در این صندوق 500میلیون تومان است لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • سلام دوست عزیز
   معمولا حداقل سرمایه گذاری در صندوق ها به اندازه یک واحد سرمایه گذاری می باشد. برای اطلاع بیشتر با صندوق مورد نظر تماس بگیرید.

 • سلام
  ممنونم از اطلاعات شما
  حتما یکی از موارد سرمایه گذاری من صندوق سرمایه گذاری است

 • سلام.وقت به خیر
  من میخواستم تو صندوق ارزش آفرینان بانک دی سرمایه گذاری کنم ولی الان اکثر صندوق ها ظرفیتشون تکمیله.چطور باید تو این صندوق ها سرمایه گذاری کنم؟

  • سلام
   در صورتی که صندوق ظرفیت نداشته باشه فقط در صورتی میتوان وارد صندوق شد که یک نفر دیگه واحدهاشو ابطال کنه تا جا باز بشه.

 • آیا خرید (صدور) درصندوقهای سرمایه گذاری در ساعت مشخص یا اداری باید انجام بشود؟
  ممنون

  • سلام در قسمت “شرایط ثبت نام” در سایت صندوق این موارد مشخص شده است.

 • سلام
  من کد بورس فعال دارم الان برای سرمایه گذاری در صندوق از کجا شروع کنم

  • سلام
   شما میتونید با دسترسی به کارگزاری ها صندوق های ETF رو بخرید و برای سایر صندوقها مطابق دستورالعمل گفته شده در این مطلب عمل کنید.

 • سلام
  اگر قیمت یک صندوق بالاتر از ارزش خالص دارایی اون باشه ، این نشان دهنده ی چیه ؟
  آیا اون صندوق برای سرمایه گداری مناسبه ؟

  • سلام
   در این صورت ریسک سرمایه گذاری برای خریداران زیاد است.

 • ای کاش زمان معاملات شون رو هم می نوشتید
  من متوجه نشدم که تو چه زمانی ETF ها معامله میشن؟

  آیا از ساعت 12:30 تا 15:30 روزهای شنبه تا چهارشنبه درسته؟

  • سلام، ساعت معاملات بر اساس اطلاعیه ناظر بازار مشخص میشه اما اکثر صندوق ها د رحال حاضر در بازه عادی معاملات قرار دارند

 • سلام..به ادمین و مدیران این سایت پر محتوا

  من صندوق صنوین گرفتم اما بعدا متوجه شدم که قیمت ابطال با قیمت صدور و قیمت صف خرید وفروش روزانه اتفاق می افتد تفاوت چندانی دارد.. ایا من چگونه باید خرید و فروش کنم؟
  هنگام فروش واحد های خود ایا با قیمت صف خرید و فروش فعلی انجام میشود یا باقیمت nav (که خیلی کمتر از قیمت معامله فعلی هست) سود محاسبه میشود؟؟

  سپاسگذارم

  • سلام دوست عزیز… صندوق های قابل معامله در بورس یا ETF رو فقط از طریق کارگزاری و به قیمت تابلو میشه خرید و فروش کرد. NAV صندوق ممکن است از قیمت معاملاتی فاصله بگیره که در این صورت ریسک های سرمایه گذاری تغییر میکنه.

 • سلام . وقتی مدت فعالیت صندوق به پایان می‌رسد تکلیف کسانی که در آن صندوق واحد دارند چه میشود ؟

  • سلام
   صندوق اعلام میکنه که مثلا مدت فعالیتش تمدید شده یا اینکه سرمایه گذارها میتونن برن سرمایه شونو نقد کنند

 • سلام ، ببخشید من در صندوق اندیشه فردا ( یا حالا کلی ) ثبت نام کردم و تصویر شناسنامه و کارت ملی هم بارگذاری کردم و نوشتن که ثبت نام شدم میتونم وارد بشم ، یک طورایی مثل احراز هویت بورس که به شکل غیر حضوری برقرار شد ، اونجا پرسیدم هنوز جواب ندادن چند روزه ، الان من ثبت نام شدم یا نیازی به احراز هویت حضوری هست؟! امضا و عکس سه در چهار شناسنامه و کارت ملیمم همون جا اینترنتی اسکن کردم ، اخطاری هم نیست ولی از طریق اپلیکیشن همراه صندوق قسمت صدور میزنه کاربر گرامی ثبت نام شما تایید نشده لطفا به پشتیبانی تیکت بزنید ، ولی از طریق سایت خودشون مشکلی نیست فقط نوشته شده به صورت اینترنتی در حال حاظر نیست ، من الان نفهمیدم احراز هویت شدم ، نشدم ، لازمه حضوریه ، نیست!

 • سلام
  من از طریق کارگزاری بورس ۱۰۰سهم از صندوق قابل معامله با درآمد ثابت تضمین نقدشوندگی خریدم، احیانا هر زمان بخوام میتونم همونجا سریع بفروشم و پول بیاد توو قدرت خریدم، درسته؟ جریمه اینا که نداره

 • سلام ضمن تشکر از مقاله بسیار مفید و روان. یه سوالی دارم
  یه نفر میگفت خرید بورس مثل خرید یه آپارتمان هست که بدیش کرایه. یعنی هم ارزش ملک بالا میره هم ازش کرایه میگیری (البته در صورت بالا رفتن قیمت) خواستم بدونم در مورد صندوق های سرمایه گذاری چطوریه؟. علاوه بر سودی که دوره ایی میدن آخر سر که مشتری خواست خارج بشه ارزش سهامش به روز حساب میشه ؟

  • سلام این مورد در صندوق های مختلف متفاوته. در صندوق های درآمد ثابت سرمایه گذاری مثل بانک میمونه و ارزش پول اولیه معمولا تغییری نمیکنه اما در صندوق های سهامی اینطور نیست ولی باز صندوق های سهامی تقسیم سود ندارند.

 • من گيج شدم واقعا، سرمايه گذاري توي بورس پرسودتره يا صندوق ها؟

 • سلام وقت بخیر ، من الان کد 10 رقمی ثبت نام سجام رو گرفتم ، آیا حتما باید احراز هویت سجام هم انجام داده باشم تا بتونم در صندوق های مشترک سرمایه گذاری کنم یا با همین کد 10 رقمی هم ممکنه ؟
  و اینکه احراز هویت غیر حضوری چقد طول میکشه معمولا ؟

  • سلام
   بله احراز هویت هم باید انجام بدید. غیرحضوری معمولا بین یک تا دو هفته طول میکشه.

 • عرض سلام و خسته نباشید
  آیانام تمام صندوقها در کارگذاری ها موجود است و اینکه آیاازطریق کارگذاری ها میشود اقدام به خرید یا فروش کرد ، در ضمن بنده در کار گذاری مفید دنبال بعضی از صندوقها گشتم که نام شان موجود نبود.

  • سلام
   فقط صندوق های etf رو میتونید از طریق سامانه کارگزاری ها خریداری کنید.

 • باسلام
  درمورد صندوق های بادرآمد ثابت
  با توجه به اینکه معمولا در آخر ماه (یا روز خاصی از ماه) قیمت واحد را اصلاح میکنند، سوال اینکه آیا تاریخ خرید باید با تاریخ اصلاح هماهنگی خاصی داشته باشد؟
  مثلا آیا باید تا بعد از اصلاح قیمت صبر کنیم یا فرقی نمی کند؟

  • سلام
   اصلاح قیمت در صندوق های با درآمد ثابت به دلیل تقسیم سود می باشد. هر چه نزدیک تر به تاریخ پرداخت سود خرید کنید قیمت واحدها بیشتر خواهد بود.

   • منظورتون از ‌”نزدیکتر به تاریخ پرداخت سود” قبلش هست دیگه؟ چون بعدش که احتمالا قیمت‌ها کم میشه

 • سلام
  ببخشید یه سوال
  تمام مراحل ثبت نام در صندوق رو انجام میدم ولی یه دفه از برنامه خارج میشم
  دلیلش چیه؟؟

 • سلام، با بررسی تحلیل ها سایت شما صندوق مشترک نقش جهان را انتخاب کردم، مدارک آپلود کردم، اما بعد از ۲ هفته صدور فعال نشده،
  خب این تلفن صندوق را دو هفته است میگیرم، چرا میگوید مشترک مورد نظر در دسترس نمیباشد،
  یعنی چه؟
  میشود راهنمایی کنید
  اگر الان برای صدور جواب ندهد، فردا ابطال بزنیم و نشود چه کسی جواب میدهد

  ممنون میشم یک تلفن بدهید.

  • سلام
   مسئولیت پاسخگویی صندوق ها با مدیران آن می باشد. برای انتخاب صندوق موارد مختلف از جمله مشتری مداری رو در نظر بگیرید.

 • سلام،از خرید و فروش بورسی و فرابورسی و سود و ضرر های متفاوتش میخوام جداشم صندوق های بورسی و … بگیرم
  نظرتون چیه؟
  صندوق ها رو توی پورتوفوری حساب کارگزاریم میتونم بخرم یا از طریق دیگه ای باید اقدام کنم
  ،و اینکه هرموقع بخوام میتونم واحد های بورسی رو بخرم و بفروشم؟

  • سلام
   صندوق های ETF رو میتونید از حساب کارگزاری بخرید اما سایر صندوق ها رو نه. ETFها رو میتونید هر زمان که خواستید در تایم بازار معامله کنید.

 • سلام آیا واحدهای صندوق etf فقط قابل معامله هستند یا میشه اونا رو هم ابطال کرد؟

  • سلام دوست عزیز… صندوق های ETF رو میشه از سامانه معاملات کارگزاری خرید و فروش کرد

 • سلام من مبتدی هستم میخوام تو یکی از صندوق های سهامی سرمایه گزاری کنم بعد اینکه در سجام ثبت نام کردم بقیه مراحلش چیه چه کار باید بکنم
  واینکه میتونیم بعد یه مدت اگه خواستیم پول اضافه کنیم به اون مبلغی که از قبل تو صندوق گذاشتیم؟

  • سلام
   برای اطلاع از نحوه سرمایه گذاری در صندوق به این لینک مراجعه کنید. برای اضافه کردن سرمایه هم مشکلی نیست.

 • سلام ممنون از توضیحاتتون، میشه لطفا در مورد اهمیت ضامن نقدشوندگی یه توضیحی بدین اینکه بعضی از صندوق ها ضامن نقدشوندگی ندارند به این معناست که امکان از بین رفتن سرمایه اولیه وجود داره؟
  و یه سوال دیگه صندوق هایی که کلا تقسیم سود دوره ای ندارند چطوری میشه از سودش بهره مند شد؟

  • سلام
   برای ضامن نقدشوندگی به این لینک مراجعه کنید. صندوق هایی که سود تقسیم نمی کنند سرمایه گذار از محل اختلاف بین قیمت صدور و ابطال بهره می بره.

 • سلام.صدور واحدهای این صندوق ها فقط حضوریه؟چرا اینترنتی نمیشه؟؟؟

 • سلام، برای سرمایه گذاری در صندوق حتما باید اول در سامانه سجام ثبت نام نماییم؟
  با تشکر

 • سلام بنده ۵۰ ملیون پول دارم.میخوام وارده بورسش کنم.و اگاهی کافی از بورس ندارم.واسه شروع بایستی صندوق سرمایه بخرم (ترجیحا چه صندوقی)اگه راهنمایی کنید ممنون میشم.یا خودم مستقیم برم سهام بخرم.پیشنها بدید لطفا

  • سلام دوست عزیز…. بهتره که شما از طریق صندوق های سرمایه گذاری وارد بازار بورس بشید. برای انتخاب صندوق مناسب گزارش های تحلیلی سیگنال رو دنبال کنید.

 • سلام لطفاً راهنمایی کنید من می‌خوام توی یک صندوق سهامی سرمایه گذاری کنم ولی امید نامه چند صندوق رو مطالعه کردم همشون حداقل ۵۰۰۰ واحد هستن که خیلی پول زیادی میشه من می‌خوام ۱۰ ملیون سرمایه گذاری کنم چیکار کنم ممنون میشم جواب بدید

  • سلام دوست عزیز
   خرید حداقل یک واحد از صندوق های سهامی کافیه و شما میتونید حداقل به ارزش یک واحد از اکثر صندوق ها خرید داشته باشید

 • سلام.خ
  بیست ملیون تو صندوق سپهر صادرات بزاریم،اگر سود یکی از دوره ها مثلا دوره یک ماهه ۳۰ درصد باشه ،یعنی ۶ ملیونه سود یک ماهش؟

 • سلام
  میخواستم بدونم که برای ثبت نام در صندوق در چه بانکی باید حساب داشت؟از کجا باید بفهمیم که چه حسابی رو باید بدیم؟ ممنون

  • سلام برای ثبت نام در تمام صندوق ها باید در سجام ثبت نام کنید و شماره حسابی که اونجا اعلام کردید برای صندوق ملاک خواهد بود.

 • سلام
  به نظر شما سرمایه گذاری در صندوق به صورت بورسی بهتره یا غیر بورسی ؟؟
  و کدوم یکی در میان مدت یا سالانه سود بیشتری داره؟

  • سلام دوست عزیز
   نمیشه به طور کلی گفت کدوم بهتره. صندوق های بورسی و غیربورسی هر کدوم مزایا و معایبی دارند و سرمایه گذار باید با بررسی تمام جوانب یک کدوم رو یا هر دو شیوه رو انتخاب بکنه. بازده هم ارتباطی به نوع معامله صندوق نداره.

 • سلام ببخشید شما فرمودید که واحد های سرمایه به قیمت NAV صدور خریداری میشود، بنده سهام 2 تا از صندوق های Etf با درآمد ثابت رو خریداری کردم ولی قیمت خرید من به قیمت سهام صندوق محاسبه شده و نه NAV صدور که خوب این قیمت خیلی کمتر از NAV صدوره؟؟!!
  همچنین نرخ فروش هم فرمودین NAV ابطاله که خوب که سهام صندوق ها دارن با همون قیمت سهم فروخته میشوند؟؟!!
  ممنون میشم در این رابطه توضیح بفرمایید

  • سلام دوست عزیز… قیمت تابلوی یک صندوق ممکن است با قیمت صدور یا ابطال واحد های سرمایه گذاری تفاوت داشته باشه. این اختلاف در صندوق های قابل معامله در بورس دیده میشه و به دلیل فشار عرضه یا تقاضا ایجاد میشه.

 • با سلام لطفا مراحل ثبت نام در صندوق قابل معامله را بیان بفرمایید..با تشکر

  • سلام
   برای معامله صندوق های قابل معامله باید کد بورسی داشته باشید و از طریق سامانه کارگزاری اقدام به خرید یا فروش کنید.

 • سلام، ببخشید موقع ابطال جمع پول خودمون و سود با همدیگه باید ضریب NAVباشه و واحد تشکیل بده یا فقط سود حاصله؟ و اگر سود حاصله به قیمت روز هنوز 1واحد رو کامل نکنه نمیشه ابطال رو انجام داد و سود رو گرفت؟

  • سلام دوست عزیز… سرمایه اولیه شما از سود شما جدا نیست. شما وقتی به یک قیمتی واحد خریداری می کنید در صورتی که قیمت هر واحد افزایش پیدا کنه شما هم به همون نسبت منتفع میشید. اینکه سود شما به ارزش یک واحد برسه اصلا درست نیست و چنین چیزی وجود نداره.

 • با عرض سلام و وقت بخیر، ببخشید میشه بفرمایید مثلا من با پولم تونستم 2تا واحد بخرم، حالا این سودهایی که میاد روی پولم وقتی به جایی برسه که قیمت NAVروز باشه به تعداد واحدها اضافه میشه؟ و سوال بعدی اینکه وقتی میخام ابطال کنم پول خودم و سودش باید یه ضریبی از NAVباشه که بشه ابطالش کرد؟ یعنی تعداد واحد رندی باید موقع ابطال تشکیل شده باشه؟

  • سلام دوست عزیز… به تعداد واحدهای شما اضافه نمیشه بلکه ارزش هر واحد بیشتر میشه.

 • سلام اول باید تشکر کنم از زحماتتون که بسیار عالی و جامع فعالیت میکنید،و کمک بسیاری با برنامه ی اندرویدتون گرفتم فقط تنها مشکلی دارم اینه که من تو چندتا صندوق از طریق سایتهاشون ثبت نام کامل انجام دادم ولی برای صدور واحد اخطار میاد که ثبت نام شما تکمیل نشده،تلفن تماس صندوق ها هم یا جواب نمیدن یا مشغولن لطفا بگین باید چجوری پیگیری کنم این موضوع را؟

  • سلام دوست عزیز… راه ارتباطی با صندوق ها همون شماره هایی ست که اعلام می کنند البته بعضی دیگر از صندوق ها که فعالیت رسانه ای بهتری دارند دارای سایت قوی و شبکه های اجتماعی نیز هستند.

 • درود خسته نباشید
  صندوق افق ملت قابل معامله است و دارای ضامن نقد شدن؟؟؟؟
  سپاس

  • سلام دوست عزیز… صندوق افق ملت جزو صندوق های قابل معامله در بورس می باشد. ضامن نقدشوندگی نداره ولی رکن بازارگردان در این صندوق معاملات را روان می کنه.

 • سلام… فرض کنیم صندوقی اعلام کرده که در سال ۵۰۰ درصد سود محقق کرده، به طور تقریبی و میانگین چقدر از این ۵۰۰ درصد به من سرمایه‌گذار میرسه و چقدر خودشون برمیدارن؟ مرسی

  • سلام دوست عزیز… در صورتی که صندوق از نوع سهامی باشه درصد کمی رو به عنوان کارمزد بر میدارن و تقریبا به همون میزان که بازدهی کسب شده، سرمایه گذار هم منتفع میشه.

 • با سلام
  صندوق در سهام را انتخاب کرده‌ام ولی تردید دارم که زمان خرید واحدها کِی باشد بهتر است. البته الان که همه رشد دارند ولی باز نمیدانم مثلا این هفته بخرم بهتر است یا هفته دیگر. سرمایه گذاری ام بلند مدت است مثلا ۶ ماه. ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید برای زمان خرید

  • سلام دوست عزیز… همه چیز بستگی به وضعیت بازار بورس داره نمیشه زمان دقیقی رو پیشنهاد داد.

  • سلام دوست عزیز… بله در صورتی که واحدهای سرمایه گذاری رو نگه دارید از قدرت سود مرکب بهره مند میشوید.

 • سلام وقتتون بخیر ؛لینک ثبت نام در صندوق های سرمایه گذاری رو میخواستم

  • سلام دوست عزیز… از صفحه اصلی صندوق های سرمایه گذاری لیست صندوق رو ببینید و با کلیک بر روی اسم هر صندوق اطلاعات مختلف درباره هر صندوق رو ملاحظه بفرمایید. برای اطلاع از نحوه سرمایه گذاری در صندوق به سایت صندوق مراجعه کنید.

 • سلام و خسته نباشید.
  میشه بصورت غیر حضوری در صندوق ارزش کاوان آینده، ثبت نام و صدور و ابطال کرد؟
  http://www.arzeshkavanfund.ir/
  اگه به این سوالم پاسخ بدید بینهاااااایت ممنون میشم.

  • سلام دوست عزیز… برای اطلاع از نحوه سرمایه گذاری در این صندوق باید با خود صندوق تماس بگیرید.

 • سلام آیا همزمان میتونم در دو صندوق سرمایه گذاری ثبت نام کنم یا خیر؟

 • این صندوق ها هم نمودار دارن ؟مث سهام میشه بررسی بشن از نظر تکنیکال ؟ سوال دوم درباره قیمت خرید و فروش گفتید توجه کنیم میشه بیشتر توضیح بدید …‌مث سهام مگه نیست رنج قیمت ندارن ؟

  • سلام دوست عزیز… بله میشه نمودار صندوق ها رو مورد بررسی قرار داد. رنج قیمت صندوق در بازه قیمت صدور و ابطال صندوق قرار دارد. در این خصوص باید به قیمت آماری صندوق نیز توجه نمود. اختلاف بالای بین قیمت آماری و قیمت صدور طبیعتا ریسک سرمایه گذاری رو بیشتر میکنه.

 • سلام من به امیدنامه چندین صندوق سر زدم حداقل واحدهای سرمایه گذاری ۵۰۰۰ تا بود با این حساب اگر مبلغ حداقل یک واحد سرمایه گذاری ۱۰۰ هزار باشه میشه ۵۰۰ میلیون .مثلا ایا صندوقی هست که بشه با ۱۰ یا ۲۰ میلیون شروع کنم اگه باشه اسمشو بگید ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام دوست عزیز… بسیاری از صندوق ها رو میشه به ازای خرید تنها یک واحد از صندوق خریداری کرد.

 • سلام و خسته نباشید.
  بعضی از صندوق های غیر قابل معامله، که ثبت نامشون حضوری هست، ظاهرا بدلیل کرونا، ثبت نام غیر حضوری و آنلاین دایر کردند.
  برای مثال صندوق مشترک نقش جهان در قسمت “ورود سرمایه گذاران” گزینه ای با عنوان ثبت نام داره.
  آیا برداشت من درست هست؟ میشه در این صندوق ها (که ثبت نام حضوری بوده) اما به دلیل شیوع کرونا “ثبت نام” اینترنتی رو در سایتشون قرار دادن، بصورت غیر حضوری ثبت نام کرد؟
  اگر جواب مثبت هست ، آیا امکان ابطال واحدها بصورت غیر حضوری هم ممکنه؟
  سوالم بخصوص در مورد صندوق نقش جهانhttps://jnf.irbrokersite.ir/Customer/Loginهست
  باتشکر

  • سلام دوست عزیز… بله این امکان در بعضی از صندوق ها فعال شده است. ثبت نام در سجام برای ثبت نام در همه صندوق ها الزامی ست.

 • سلام و تشکر فراوان از برنامه خوبتون،
  میخواستم بدونم چرا اکثر صندوقها مثل کاریزما وقتی وارد سایتشون میشیم ثبت نام ندارن؟ باید چطوری ثبت نام کنیم؟ یا بعضی هم ماشين حساب بازدهی ندارن، چطوری سودشون رو محاسبه کنیم؟

  • سلام دوست عزیز… صندوق هایی که در بورس قابل معامله هستند رو صرفا باید از طریق کارگزاری معامله کنید. صندوق سپهر کاریزما هم با نماد “کاریس” جزو صندوق های ETF می باشد.

  • سلام دوست عزیز… صندوق ها از نظر تقسیم سود دو نوع هستند، بعضی ها پرداخت سود دارند و بعضی دیگر سودی پرداخت نمی کنند.

 • الان اکثر صندوقها عضو جدید نمیگیرند منظورم چند صندوق برتر ه در اینمورد چه باید کرد
  ضمنا پذیره نویسی برای صندوق تازه تاسیس ارزش از سه شنبه شروع میشه تا چه حد میشه به صندوق تازه تاسیس اطمینان کرد،لطفا راهنمایی کنید

  • سلام دوست عزیز… در صورتی که سقف واحدهای یک صندوق پر شده باشه امکان سرمایه گذاری در اون وجود نداره و تا زمانی که افزایش تعداد واحد و مجوز سازمان بورس برای صندوق صادر نشه، کاری نمیشه کرد. صندوق های تازه تاسیس به این دلیل که عملکردی از گذشته شون نیست حتما باید با بررسی مدیران اون همراه باشه.

 • ضمن تشکر از زحمات شما.بسیار عالی است.یک سوال دارم.محبت کنید جواب بدهید.چگونه میشود با دانستن نام صندوق نماد آنرا پیدا کرد؟اگه محبت کنید نما صندوق ها را هم بنویسید عالی میشود.

  • سلام دوست عزیز….صندوق های قابل معامله در بورس نماد دارند. شما میتونید با مراجعه به این لینک لیست تمام صندوق های ETF رو ببینید.

 • سلام صندوق سرمایه بانک توسعه ثبت نام کردم عملیات با موفقیت انجام شده کد رهگیری بهم داده ولی پیامک کد کاربری نیومده، هر چی با اپراتور تماس میگیرم جواب نمیدن ممنون میشم راهنماییم کنید

 • سلام چطوری میشه توی صندوق سهم اشنا سرمایه گذاری کرد.هرچقدر تلاش کردم نشد

  • سلام دوست عزیز… به سایت صندوق مراجعه کنید و با روابط عمومی صندوق تماس بگیرید.

 • با سلام
  تو مطالبتون گفتید در صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله نحوه سرمایه گزاری بدین شکله که در بستر کارگزاریهای مجوزدار بورس و اوراق بهادار خرید واحدهای صندوق(صدور) انجام میشه و نیاز به کار خاص دیگری نیست،اما در سایت همین صندوقها که وارد میشی در مورد نحوه سرمایه گزاری صندوق مطالب دیگه ای رو عنوان میکنند مثل تکمیل پرونده و شناسایی سرمایه گزار و پذیره نویسی اولیه و …
  میشه بیشتر توضیح بدید.یعنی کسی که ابتدا باید تو صندوق سرمایه گزاری کنه باید حضوری بره صندوق و فرم پذیره نویسی اولیه رو پر کنه؟

  • سلام دوست عزیز… برای سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله در بورس کافیه که کد بورسی داشته باشید و نماد صندوق مد نظرتون رو در حساب کارگزاری تون جستجو کنید و خرید خودتون رو انجام بدید. مواردی که در سایت صندوق ها مشاهده کدید موارد کلی مربوط به تمام صندوق هاست.

 • سلام. برای وارد شدن به بورس ثبت نام در سحام رو انجام دادم و منتظر کد سجامی هستم، تا برای اهراز هویت مراجعه کنم. سوالم اینه ک باید یک کار گزاری رو انتخاب کنیم، آیا کارگزاری های تمام صندوق ها رو پشتیبانی می‌کنند؟؟ چون خودم دیدم ک تو کارگزاری فقط اسم چند صندوق محدود بود.

  • سلام دوست عزیز… شما میتونید از طریق هر کارگزاری که هستید تمام صندوق های بورسی رو معامله کنید اما برای صندوق های غیربورسی نیازی به اقدام از طرف کارگزاری نیست و ثبت نام در سجام کافی ست.

 • باعرض سلام و تشکر از سایت پرمحتوایتان ، امثال بنده که هیچگونه آشنایی با صندوقهای سرمایه گذاری نداریم ،آیا این امکان وجود دارد که در ابتدا،صندوقهای پربازده و بدون دغدغه را برایمان معرفی نموده و سپس چگونگی ثبت نام و آدرس محل شعب را معرفی و توضیحات بیشتری را بفرمایید.با سپلس

  • سلام دوست عزیز… گزارشات تحلیلی کارشناسان سیگنال در اختیار شماست.

  • سلام دوست عزیز… این مورد رو از کارگزاری ها و سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) پیگیری کنید.

 • سلام خسته نباشید
  ببخشید میخاستم بدونم چطوری میشه سهام عدالت رو وارد صندوق سرمایه گذاری کرد؟ ممنون

  • سلام دوست عزیز… میتونید سهام عدالت رو بفروشید و در هر صندوقی که مایل باشید وارد کنید.

 • سلام من در اپلیکیشن همراه صندوق در صندوق مشترک البرز ثبت نام کردم ولی هنوز واخدی ازش خرید نکردم نمیدونم آیا مراحعه حضوری باید بروم یا میتونم تمام مراحل سرمایه گذاری و صدور و ابطال رو از طریق اپلیکیشن همراه صندوق انجام دهم؟؟؟
  می تونید مراحل قانونی صدور واحد سرمایه گذاریدر صندوق را شرح دهید؟
  من کد بورسی دارم و در کارگزاری ثبت نام کردم ولی سرمایه گذاری در صندوق رو میتونم کامل اینترنتی انجام دهم؟

  • سلام دوست عزیز…جهت اطلاع بیشتر درباره نحوه معامله صندوق ها به این لینک مراجعه کنید و قبل از اقدام به سرمایه گذاری حتما با صندوق تماس بگیرید.

 • ببخشید سوال خودم رو درج میکنم ولی نمایش داده نمیشه ، یه ابهامی در مورد صندوق سپهر اول دارم که ازتون کمک و راهنمایی میخوام

 • باسلام و خسته نباشید
  با توجه به اینکه اکثر صندوق ها دفتر در شهرستان ها ندارند و در برخي از سایت های صندوق ها دفاتر پیشخوان به عنوان مرکز احراز هویت مشخص کردند اگر مشکلی در زمینه افزایش یا ابطال سرمایه گذاری باشه چگونه این دفاتر پاسخگو می باشند این در صورتی که امکان ارتباط با صندوق ها بسیار سخت یا غیر ممکنه و خدمات ارائه شده از طریق مجازی کامل نباشه.
  لطفا چگونگی ارتباط با صندوق ها و سرمایه گذاری مطمئن در این زمینه انجام داد.
  باتشکر.

  • سلام دوست عزیز… مشکلات صندوق ها رو دفاتر پاسخگو نیستند باید با روابط عمومی صندوق تماس بگیرید.

 • باسلام و خسته نباشید
  با توجه به اینکه اکثر صندوق دفتر در شهرستان ها ندارند و در برخي از سایت های صندوق ها دفاتر پیشخوان به عنوان مرکز احراز هویت مشخص کردند اگر مشکلی در زمینه افزایش یا ابطال سرمایه گذاری باشه چگونه این دفاتر پاسخگو می باشند این در صورتی که امکان ارتباط با صندوق ها بسیار سخت یا غیر ممکنه و خدمات ارائه شده از طریق مجازی کامل نباشه.
  لطفا راهنمایی بفرمایید چگونگی ارتباط با صندوق ها و سرمایه گذاری مطمئن در این زمینه انجام داد.
  باتشکر.

  • سلام دوست عزیز… برای ارتباط با صندوق ها به سایت اختصاصی هر صندوق مراجعه کنید.

 • سلام وقت بخیر
  امکان انتقال سهام عدالت در این سامانه‌های ثبت نامی صندوق‌ها وجود نداره؟ صدور واحدشون فقط با پرداخت الکترونیکه ظاهرا

 • سلام و عرض احترام
  وقت بخیر
  ببخشید من 2 روز پیش هم این سوال و متن رو درج کردم ولی منتشر نشد ، لطفا منتشر کنید و اگر مقدوره راهنمایی بفرمائید که بتونم سرمایه گذاری مناسبی رو تجربه کنم .

  قبل از طرح سوالم ، پوزش میخوام بابت طولانی شدن پرسشم . چون خیلی گشتم در سایت ها و … و نتونستم ، این پاسخ رو پیدا کنم .

  1 – سوالم این هست که با توجه به اینکه مثلا ارزش امروز صدور هر واحد مثلا 2000000 تومان باشد و بنده بخواهم سرمایه گزاری حداقلی را فعلا شروع کنم ، کمترین مبلغی که میتوانم به حساب صادرات شما واریز کنم ، چقدر است ؟

  2 – آیا دقیقا همان 2000000 تومان باید باشد یا نه کمی بیشتر به جهت هزینه صدور و کارمزد صندوق ؟

  3 – اگر بله ، دقیقا چقدر بیشتر باشه و اینکه اگر مثلا با همین قیمت 2000000 تومان به ازای صدور هر واحد ، بنده مبلغ 11 میلیون تومان به حساب شما واریز کنم ، باید در کادر مبلغ در قسمت صدور ، مبلغ را چقدر ذکر کنم ؟ بنویسم 10000000 میلیون تومان که بشه 5 واحد برای بنده صادر کنید یا خیر همان 11 میلیون را باید ذکر کنم ، بر فرض صدور 5 واحد 2000000 تومانی برای بنده اون مبلغ خرده اضافه که یک میلیون میشود به حساب مبدا بنده خودکار عودت میگردد یا خیر ؟ یعنی مبالغ اعشار اضافی و خرده خودکار عودت میگردد همون زمان صدور و شما فقط اعداد رند مثلا 1 یا 2 یا 4 یا 10 واحد میتوانید صادر نمایید و 1.5 واحد مقدور نمیباشد .
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید . سپاس

 • درود
  من الان دارم با کد بورسی که گرفتم دارم معامله انجام میدم ولی چون زیاد آدم ریسک پذیری نیستم میخوام برم تو صندوق سرمایه گذاری کنم میخواستم سوال کنم اگه بخوام تو صندوق ها سرمایه گذاری کنم فقط باید صندوق ها رو انتخاب و گزینه خرید رو بزنم یا نه باید کار دیگه ای انجام بدم؟

  • سلام دوست عزیز… در صورتی که صندوق با درآمد سود انتخاب کنید برای اعلام شماره حساب جهت واریز سودهای تقسیمی باید با صندوق تماس بگیرید. برای صندوق هایی هم که تقسیم سود ندارند نیاز به کار خاصی نیست.

 • سلام و عرض احترام
  قبل از طرح سوالم ، پوزش میخوام بابت طولانی شدن پرسشم . چون خیلی گشتم در سایت ها و … و نتونستم پاسخ رو پیدا کنم .

  1 – سوالم این هست که با توجه به اینکه مثلا ارزش امروز صدور هر واحد در صندوق سپهر اول کارگزاری بانک صادرات مثلا 2000000 تومان باشد و بنده بخواهم سرمایه گزاری حداقلی را فعلا شروع کنم ، کمترین مبلغی که میتوانم به حساب صادرات شما واریز کنم ، چقدر است ؟

  2 – آیا دقیقا همان 2000000 تومان باید باشد یا نه کمی بیشتر به جهت هزینه صدور و کارمزد صندوق ؟

  3 – اگر بله ، دقیقا چقدر بیشتر باشه و اینکه اگر مثلا با همین قیمت 2000000 تومان به ازای صدور هر واحد ، بنده مبلغ 11 میلیون تومان به حساب شما واریز کنم ، باید در کادر مبلغ در قسمت صدور ، مبلغ را چقدر ذکر کنم ؟ بنویسم 10000000 میلیون تومان که بشه 5 واحد برای بنده صادر کنید یا خیر همان 11 میلیون را باید ذکر کنم ، بر فرض صدور 5 واحد 2000000 تومانی برای بنده اون مبلغ خرده اضافه که یک میلیون میشود به حساب مبدا بنده خودکار عودت میگردد یا خیر ؟

  4 – یعنی مبالغ اعشار اضافی و خرده خودکار عودت میگردد همون زمان صدور و شما فقط اعداد رند مثلا 1 یا 2 یا 4 یا 10 واحد میتوانید صادر نمایید و 1.5 واحد مقدور نمیباشد . درست متوجه شدم .

  عزیزان ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • سلام دوست عزیز… همراهی شما افتخار ماست.
   1-بله حداقل باید باید به اندازه یک واحد سرمایه داشته باشید.
   2-کارمزد معاملات صندوق ها در اختلاف بین قیمت صدور و ابطال وجود داره و نیازی به پرداخت کارمزد دیگه ای نیست.
   3-اگر مبلغ واریزی بیشتر باشه به حساب شما برمیگرده اما حتما قبل از اقدام به واریز به حساب صندوق، با صندوق تماس بگیرید.
   4-تعداد واحدها نمیتونه نصف و نیمه باشه. مثلا 1.5 واحد نداریم.

 • با سلام.
  ایکاش در اپلیکیشن سیگنال، صندوقهای مطمئن و پرسود رو معرفی می کردید

 • با سلام من با صد ملیون می خواهم در صندوق سرمایه گذاری شرکت کنم بانک ماهانه یک ملیون و دوبست به من سود میداده به نظرتون بهترین سرمایه گذاری با این مبلغ چیه ؟

  • سلام دوست عزیز… متاسفانه ما نمیتونیم پیشنهاد مشخصی برای سرمایه گذاری های فردی داشته باشیم.

 • سلام
  یک قسمتی از سایتتون درباره نحوه سوددهی صندوق‌های مختلف بود که هر صندوقی ماهانه یا سه ماه و … سود میده. میشه لطفا لینکش رو برام بگذارید پیدا نمیکنم.

 • سلام
  چطور میشه با یک بار ثبت نام و احراز هویت، در چند صندوق مختلف سرمایه گذاری کرد؟
  یعنی نیاز نباشه در تک تک آنها مجدد احراز هویت نمود.

  • سلام دوست عزیز… ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام برای شروع سرمایه گذاری در همه صندوق ها اجباری ست. سایر احزار هویت ها بر اساس تصمیمات مدیران هر صندوق می باشد.

 • سلام خسته نباشید ، میخواستم تو صندوق اندیشه فردا و تجربه ایرانیان سرمایه گذاری کنم ولی مسئولان بانک یکی گفته ۲هفته جمع کردن صندوق رو و دیگری گفت اصلا بازدهی که نشون دادین نیست بلکه ۲۰درصده!! یعنی اساسا صندوقی در کار نیست؟ یا خدمات دهی فقط تو تهرانه؟ من شهرستانیم

  • سلام دوست عزیز… اطلاعات تماس صندوق ها رو از صفحه صندوق های سیگنال دریافت کنید و با روابط عمومی صندوق تماس بگیرید. مطابق سایت صندوق های نامبرده، فعالیت هر دو صندوق ادامه داره.

 • با سلام .ضمن تشکر از شما .برای کسانی که سهام دولتی صندق یکم را خریداری کردن برای فروش باید باید بعد از کد بورسی چه اقدامی انجام بدن واگه هیچ اقدامی نشه مثلا تا ۶ماه دیگه تاثیری دارد .یا در صندق خاصی باید برای سرمایه گذاری ثبت نام کنیم .تشکر.

  • سلام دوست عزیز…برای خرید و فروش این صندوق نیاز به دریافت کدبورسی و دسترسی به معاملات دارید.

 • سلام
  یک سوال داشتم در صندوق سرمایه گذاری سهامی قسمت ماشین حساب مثلا من اومدم مبلغ 10 میلیون تومان بازه زمانی اردیبهشت تا خرداد انتخاب کردم تقریبا بین 4 تا 5 میلیون تومان نوشته میخاستم بدونم اگر بعد یک ماه ابطال کنیم چقدر بهمون میرسه با تشکر

  • سلام دوست عزیز… بازدهی صندوق ها در ماشین حساب بازدهی بر اساس عملکرد گذشته صندوق می باشد. در صورتی که کارمزد و جریمه ابطال زودهنگام رو در نظر نگیریم همون مقداری که گفتید رو میتونید برداشت کنید.

 • شما گفتید که با 5 میلیون تومن هم می شه در صندوق ها سرمایه گذاری کرد، اما امروز که حداثل و حداکثر میزان سرمایه گذاری در چند صندوق بالای جدول رو می دیدم، حداقل 5000 یا 50000 هزار واحد بود که ضربدر 10 میلیون تومن مبلغ هر واحد کنیم، میشه چیزی حدود 5 تا 50 میلیارد تومن!!! این برای عموم نیست…

  • سلام دوست عزیز… مبلغ هر واحد سرمایه گذاری در صندوق های مختلف مشابه هم نیست و بستگی به اندازه صندوق داره. کف و سقف قابل سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مختلف نیز بر اساس قوانین سازمان بورس برای صندوق ها مشخص می شه. رقمی که شما گفتید صحیح نیست. بهتر است دقیق تر بررسی بنمایید.

 • سلام من دارایکم رو خرید زدم ولی هنوز به سبدم اصافه نشده علتش چی میتونه باشه
  ممنون

  • سلام، این دارایی بعد از ثبت صندوق وارد کد بورسی شما میشه که این موضوع چند روزی طول میکشه

 • اطلاعات مفیدی را ارائه دادید،با سپاس از زحمات شما اگر خواننده را راهنمایی بیشتری جهت سرمایه‌گذاری در صندوق ها کنید،مثلا آدرس وب سایت صندوقها را درج کنید بیشترمفیدخواهدبود،با سپاس از توضیحات شما

  • سلام دوست عزیز… آدرس صندوق ها در صفحه اختصاصی هر صندوق در سیگنال موجود می باشد. با ما همراه باشید.

 • سلام
  بعد از واریز پول به صندوقETFو دریافت کد بورسی بعد از ۲ماه سهام خریداری شده وارد پرتفوی میشه؟و از اونجا باید بفروشیم؟

 • باسلام و عرض ادب و احترام مطالبتان بسیار عالی و جامع است از اینکه وفت می گذارید سپاسگزارم

 • با سلام,سپاس از وقتی که برای راهنمایی گذاشتید اگر من برای مثال یک صندوق با درآمد ثابت رو اول ماه با قیمت صدور بگیرم مثلا10010ریال و یک یا چند روز قبل از ابطال 10500 بفروشم,و مجداد این کار رو برای هر ماه تکرار کنم آیا مشکلی پیش خواهد آمد یا خیر؟؟؟با تشکر

  • سلام دوست عزیز… مشکلی پیش نمیاد ولی باید کارمزد معاملات رو در نظر بگیرید. سرمایه گذاری در صندوق ها در بلند مدت بهتر خواهد بود.

 • با سلام.من کد بورسی دارم واز طریق کد ملی سهام صندوق سرمایه گذاریetf را خریدم.چجوری میتونم این سهام رو به پورتفوم اضافه کنم؟

  • سلام دوست عزیز… اگه منظورتون صندوق ETF دولتی ست باید تا زمان پایان معاملات و اعلام خبرهای سازمان بورس در خصوص این صندوق صبر کنید.

  • سلام دوست عزیز اگه جواب سوالاتتون رو از مقاله های آموزشی سیگنال پیدا نکردید با روابط عمومی صندوق ها تماس بگیرید

 • سلام یه چندتا سوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدید
  یه مدتی میشه درباره بورس اطلاعاتی کسب کردم ولی نمیخوام فعلا وارد بورس بشم
  میخوام داخل این صندوق های سرمایه گذاری سهام بخرم
  بین این دو صندوق کدوم رو پیشنهاد میدید 1- اختصاصی بازارگردانی گروه گردشگری ایرانیان2- اختصاصی بازارگردانی گنجینه سپهر صادرات
  بعد محل زندگی من استان گیلانه صندوقی که انتخاب کنم باید به محل زندگی ربطی داشته باشه یا نه؟
  با تشکر از سایت خوبتون

  • سلام دوست عزیز… دقت کنید که صندوق های اختصاصی بازارگردانی مخصوص حقوقی هاست و شما نمیتونید واحدهای اون رو خریداری کنید. صندوق انتخابی شما به محل زندگی تون بستگی نداره و اگه مایل باشید در سهام سرمایه گذاری کنید میتونید از لیست صندوق های سهامی صندوق مورد نظرتون رو انتخاب کنید.

 • ممنون بابت سایت و محتوی مفیدی که دارید. جز محدود سایت های ایرانی با رابط کاربری مناسب.

 • سلام. ببخشین میشه جواب بدینن. من دانشجوام. میخام توی صندوق سرمایه گذاری سرمایه گذاری کنم. میخام پولم تویه 6 ماه یا 1 سال بازده خوبی بهم بده. قدرت ریسکمم با توجه به اینکه این سرمایه خیلی برام مهمه متوسطه. حالا تویه چه صندوقی سرمایه بزارم؟ اخه اشنایی ندارم من. و تقربا هیچی سرم نمیشه. و مراحل رو اگه میشه بگین. اول چیکار کنم؟ کد بورسی باید بگیرم؟ بعدش تو کدوم سایت برم ثبت نام کنم؟ چطور روزانه چک کنم سرمایمو که بفهمم بازدش چقد بوده؟ استان محل زنگی هم لرستانه. خرم اباد

  • سلام دوست عزیز… با توجه به توضیحاتی که شما دادید و احتمالا جوان هستید پیشنهاد میکنم صندوق های سهامی رو بررسی بفرمایید. اما اگه میخاین ریسک زیادی نداشته باشه صندوق های مختلط هم انتخاب خوبی هستند. در صورتی که نیاز حیاتی به سرمایه دارید بهتر است از صندوق های با درآمد ثابت بهره ببرید. برای سایر سوالاتتون آموزش ها و گزارشات تحلیلی سیگنال رو دنبال کنید.

 • سلام آیا میتوان در بیش از ۱۰ صندوق مختلف سرمایه گذاری کرد

  • سلام دوست عزیز… بله مشکلی بابت این موضوع وجود نداره. حتی توصیه میشه که اصل تنوع در سرمایه گذاری رو در انتخاب صندوق ها هم در نظر بگیرید و فقط در یک صندوق سرمایه گذاری نکنید. موفق باشید

 • سلام یه سوال مثلا اگه بازده یه صندوق در سال ۶۰۰ درصد باشه یعنی سرمایه اولیه رو ۶ برابر میکنه؟

 • سلام ،حداقل مبلغ برای صندوق کارگزاری مشترک چندتومان؟یانه با۳۰تا۳۵میلیون هم امکانش هست؟

  • سلام دوست عزیز.. با مبلغی که شما ذکر کردید امکان سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مختلف وجود داره. البته باید توجه داشت که قیمت واحدهای سرمایه گذاری در صندوق های مختلف متفاوت است.

 • سلام من تازه وارد بورس شدم و زیاد سر در نمیارم الان میخوام از صندوق مثلا اگاس خرید کنم باید بازه قیمتی که میخوام بخرم بین چه قیمت هایی باشه که موفق به خرید بشم توو اون کادری که نوشته قیمت باید چه قیمتی وارد کنم دقیقا

  • سلام دوست عزیز… در صندوق های قابل معامله در بورس باید قیمت پیشنهادی تون رو در بازه ای که عرضه و تقاضا در آن بازه شکل گرفته است، سفارش خود را وارد کنید.

 • سلام
  من کد بورسیمو تو کارگزاری مفید دریافت کردم و در صندوق مشترک البرز ثبت نام کردم
  صفحه کاربری هم فعال شده ولی درخواست صدور واحد که میزنم مینویسه صدور واحد شما تایید نشده است؟
  چکار باید کنم؟
  ممنون

  • سلام دوست عزیز… در این خصوص با روابط عمومی صندوق تماس بگیرید

 • سلام ، حداقل و حد اکثر مدت زمان قراردادها با یه صندوق سرمایه گذاری چقدره ؟

  • خرید واحدهای صندوقهای سرمایه گذاری فاقد مدت زمان می باشند

 • سلام فرق بین صندوق بارارگردانی با سهامی چی هست من می خواستم تو صندوق بازارگردانی تجارت ایرانیان اعتماد سرمایه گذاری کنم فرقش با کاوان اینده

  • سلام دوست عزیز.. صندوق های بازارگردانی مخصوص حقوقی هاست. پیشنهاد می کنیم مقاله آموزشی ما در این لینک که به معرفی صندوق های بازارگردانی پرداخته است را مطالعه کنید.

 • سلام و عرض ادب
  آیا برای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری اعم از سهامی و درآمد ثابت نیاز است حتماً در سجام ثبت نام انجام دهیم ؟ چون من چند روز پیش بصورت آنلاین درخواست صدور داشتم و الان به من بدون ثبت نام در سجام واحد تعلق گرفته است ؟

  • سلام دوست عزیز… بله قبل از اقدام به سرمایه گذاری در هر نوع صندوقی حتما باید در سجام ثبت نام خودتون رو کامل کرده باشید. صندوق ها موظفند به سرمایه گذارانی که در سجام ثبت نام نکرده اند اطلاع بدهند تا این کار را انجام دهند.

 • سلام لطفا کمکم کنید
  من توی صندوق درامد ثابت بانک ملت خاستم ثبت نام کنم که در انتهای فرم ثبت نامشون کد تایید موبایل ازم خاستن در حالی ک چند بار امتحان کردم ولی فایده ای نداشت
  الان توی صندوق درامد ثابت اندیشه فردا ثبت نام کردم وارد پنل سرمایه گذارانم شدم ولی گزینه ی صدور واحد ناپدید شده واسم فقط گزینه ی ابطال هستش !!
  ازتون خاهش میکنم اگه راهی سراغ دارین اگه صندوقی سراغ دارین که اذیت نکنه یا هر چی
  لطفا کمکم کنید واقعا برام مهمه
  ممنونم

  • سلام دوست عزیز… این موارد رو با صندوق مورد نظرتون پیگیری کنید. در حالت کلی می توان گفت صندوق های بورسی سریع تر و راحت تر هستند.

 • سلام خیلی ممنون از توضیحاتتون. آیا در صندوقهای سرمایه‌گذاری سود پول ماهیانه مثل بانک پرداخت میشود؟ یا اینکه آخر ۳ماه یا۶ماه یا یکسال پرداخت میشود؟

  • سلام بستگی به صندوق داره. بعضی ها ماهانه سود پرداخت میکنند

 • سلام خسته نباشید
  دوتا سوال داشتم
  سرمایه گذاری بلند مدت و کوتاه مدت هم داره؟ مثلا یه مبلغی رو وارد صندوق کنیم،به جای سود گرفتن ماهیانه ارزش اون واحد بره بالا
  و اینکه میگن در زمان عرضه اولیه بخرید مربوط به صندوق هم میشه؟یعنی تو قیمت پایین بخریم به مرور زمان باارزش بشه مثل سهام عدالت که ده برابر شده

  • سلام دوست عزیز…سرمایه گذاری و نحوه دریافت سود بستگی به انتخاب شما داره. متاسفانه سوال دومتون مفهوم نیست.

 • سلام بنده تجربه ندارم میخواستم صندوق امین آشنا از طریق ورود سرمایه گذاران واحد بخرم.سوال اول.بنده نزدیک به 40 میلیون دارم میخوام آنلاین بریزم آیا میشه انقدر واحد در روز اول خرید.سوال دوم بنده در بانک حکمت ایرانیان حساب ندارم و در آینده دارم آیا میتوانم از آینده پول به حساب صندوق بریزم.سوال سوم.بنده در سجام ثبت نام نکردم آیا لازم است برای خریدثبت نام کنم.ممنون اگر جواب بدید

  • سلام دوست عزیز… درباره نوع و مقدار واریزی به صندوق ها حتما قبل از انجام واریز با صندوق تماس بگیرید. برای ثبت نام و احراز هویت در تمامی صندوق ها، ثبت نام در سامانه سجام الزامی ست.

 • سلام من میخوام 20 میلیون سرمایه گذاری کنم 20 سالنه توصیه شما چیه. اگه 20 میلیون از صندوقی که سود سالانش 383 درصده و قیمیت صدورش 177/801 ریال با صندوقی که سود سالانش 649 درصده و قیمت صدور هر واحدش 107/512/522 ریال باشه کدوم صندوق بیشتر سود میده تو سال . یه سوال دیکه میشه از واحد های سهامی Etf خرید کرد ممنون

  • سلام دوست عزیز… متاسفانه ما نمیتونیم صندوقی رو پیشنهاد بدیم. شما باید بر اساس فاکتور های مختلفی که بررسی می کنید صندوق مناسب خودتون رو انتخاب نمایید. خرید صندوق های ETF از طریق کارگزاری صورت میگیرد.

 • سلام وقت به خیر؛ ی پیامی رو دیدم که زده بود چند بانک معتبر ثبت نام واحد صندوق سرمایه گذاری رو از تاریخ ۱۴ تا ۳۱ اردیبهشت انجام میده هیچ سررشته ای تو این زمینه ندارم به نظرتون خریداری کنم ؟

  • سلام، منظور صندوق های etf دولته که قراره به هر فرد حقیقی 2 میلیون تومان سهم برسه. به زودی مقاله آموزشی در این مورد منتشر میکنیم. با ما همراه باشید.

 • این درصدهایی که اعلام شده برای بازده سال گذشته اند امکان اینکه امسال کمتر باشه وجود داره؟ انتخاب و بررسی و تصمیم ما باید بر چه اساس باشه وانتخاب کنیم که مطمئن باشیم و تخمین سود بزنیم واسه افراد ریسک گریز مخصوصا که میخواهند انتهاب کم ریسک ولی بازده بیشتر ازبانک داشته باشن

  • سلام و عرض ادب. بله، امکان داره عملکرد خوب یک صندوق سال بعد تکرا نشه یا بالعکس حتی بهتر هم بشه. همه چیز به مدیر صندوق، پرتفوی سرمایه گذاری و شرایط بازار بستگی داره. برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری پیشنهاد میشه معیارهای این مقاله را مد نظر قرار بدید.

 • سلام…یه سوالی در مورد صندوق های قابل معامله تو بورس داشتم مثه آگاس…قیمت خرید اینا همونیه که به صورت لحظه ای خرید و فروش میشه؟
  و اینکه قیمت فروش میشه ناو ابطال یا قیمت فروش میشه همونی که اونجا نوشته میشه؟
  یکم ممنون میشم توضیخ بدید

  • سلام، قیمتی که در کارگزاری نمایش داده میشه قیمت هایی هست که واحد صندوق داره معامله میشه. پیشنهاد میشه nav صدور و ابطال صندوق را در سایت صندوق چک کنید و نزدیک به قیمت nav سفارش بزارید.

 • سلام و عرض ادب
  من میخوام چند واحد سرمایه گذاری مسترک یکم سامان بخرم. امروز توی سایت نگاه میکنم و مثلا هر واحد یک یک میلیون و نهصد و … است. فردای آن روز که میخوام پول واریز کنم و سه سهم بخرم باید همین عدد رو در سه ضرب کنم و پرداخت کنم یا باید بیشتر بریزم. چون قیمت آن روز بالاتر می رود؟؟؟ هر روز که تصمیم بگیری باید چقدر بیشتر بریزی که بتونی مقدار سهم دلخواه رو بخری؟؟ چقدر باید بیشتر ریخت؟؟ مقدار اضافی برگردانده می شود؟؟
  ممنونم.

  • سلام و عرض ادب. هر روز که اقدام به خرید واحدهای صندوق کنید واحد به ارزش nav صدور روز بعد به شما فروخته میشه. اگر مبلغ اضافی باقی بمونه به حساب شما برگشت داده میشه.

 • سلام
  تا انجاییکه مطلع شدم سرمایه گذاری در اکثر صندوقهای سرمایه گذاری نیاز به مراجعه حضوری دارند و اکثر شعب صندوقها هم فقط در تهران هستند بنابراین معمولا امکان سرمایه گذاری برای افراد ساکن شهرستانها وجود نداره درسته؟

  • سلام و عرض ادب. برخی از صندوق ها در شهرهای دیگخه شعبه ندارند اما بصورت آنلاین و از طریق سایت صندوق امکان خرید واحد وجود داره. بهتره با پشتیبانی صندوق مورد نظر تماس بگیرید هر صندوق قوانین خودشو داره و ممکنه برخی از صندوق ها به شما امکان خرید واحد بصورت اینترنتی هم بدن.

 • سلام برای سرمایه گذاری با مبلغ ۵۰۰ م چه صندوقی سوددهی بالایی داره؟

 • برای صدور واحد نیاز از هر صندوقی نیاز به دریافت کد بورسی هست؟
  تشکر از تیم حرفه ایه سیگنال

  • سلام، اگر صندوق قابل معامله در بورس باشه بله در غیر اینصورت خیر نیازی نیست.

   • سلام، بله. این داده ها از سایت خود صندوق ها استخراج شده و معتبر هستند

 • سلام خدمت شما.
  اگر امکانش فراهم بود ممنون میشم مطلب آموزشی راجع به مطالعه صورت های مالی صندوق های سرمایه گذاری تولید کنید.

  با تشکر از شما.

 • سلام با سرمایه گذاری تو صندوق‌های etf سود ماهانه به حساب بصورت اتوماتیک واریز میشه، یا فقط با خرید و فروشش میشه به سود رسید؟
  ممنونم

  • سلام، اگر صندوق تقسیم سود داشته باشه براتون واریز میشه در غیر اینصورت خیر.

 • سلام و عرض ادب
  من چنتا سوال داشتم، میخواستم در صندوق مشترک بانک خاورمیانه سرمایه گذاری کنم .چون سهامی هستش باید کد بورسی بگیرم؟
  و اینکه تو سایتشون میرم گفتن قبل مراجعه حضوری تو سایت ثبت نام کنید ولی فرم مشخصات سرمایه گذاری میخواد،تماس گرفتم گفتن صندوق ها فروش ندارند تا کی فروش ندارند؟شما اطلاع دارید؟

  • سلام. این صندوق از نوع قابل معامله در بورس نیست پس کد بورسی هم نمیخواد. سقف واحدهای صندوق پر شده اگر واحدی اضافه شد و امکان سرمایه گذاری بود در سایت خود صندوق اعلام میشه.

 • با سلام
  در صندوق های سرمایه ثابت etf مستقیم از بورس خریداری میشه و ثبت نامی داخل سایت صندوق انجام نمیشه. پس چجوری صندوق سود ماهیانه واریز می کنه؟ امکان داره از اختلاف قیمت ایجاد شده در هر ماه سهام بده؟ برای مثال صندوق گنجینه آینده روشن

  • سلام. بله میتونید مستقیما از طریق سامانه معاملات کارگزاری واحد این صندوق ها رو خریدای کنید، سودتون به حسابی که در سامانه سجام تعریف کردید واریز میشه.

 • با سلام،برای سرمایه گذاری در صندوق مشترک نیاز به کد بورسی هست؟یا همون کد سجام کفایت میکنه؟با تشکر از سیگنال عزیز

  • سلام. اگر صندوق انتخابی شم از نوع قابل معامله باشه بله در غیراینصورت نیازی نیست.

 • باسلام تشکر میکنم از مطالب مفید سایت
  سوالی داشتم از خدمتتون اونم این بود که تفاوت قیمتی واحد در هر صندوق که وجود داره مثلا یک صندوق قیمت واحدش 10000 و قیمت واحد صندوق دیگه ای 1000000 حالا اگر ما در صندوقی که قیمت واحدش کمتر هست و میتونیم تعداد واحد بیشتری تهیه کنیم ،سرمایه گذاری کنیم بهتره یا در صندوقی که قیمت واحد بالا و تعداد کمی را میتوانیم تهیه کنیم؟
  مثلا 10 میلیون داریم بریم یک واحد ده میلیونی بخریم یا بریم 1000 واحد 10000 بخریم

  • سلام دوست عزیز. نمیشه این رو به عنوان یک معیار برای خوب یا بد بودن یک صندوق در نظر گرفت، همه چیز بستگی به عملکرد مدیریت صندوق و پورتفوی اون صندوق داره. البته سایز صندوق میتونه در عملکرد صندوق تاثیر گذار باشه. بهتون پیشنهاد میکنم مقاله آموزشی ما با عنوان نحوه انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری رو مطالعه کنید.

 • سلام
  توی همه این صندوق های سهامی قابل معامله گفتن که باید حداقل ۵۰۰۰۰۰۰ واحد برای شروع فعالیت بخرید.
  شما که گفتید با یک واحد هم میشه که.

  • سلام. حداقل سرمایه گذاری در بورس 100 هزار تومان است بسته به قیمت واحدهای صندوق شما باید حداقل 100 هزار تومان خرید کنید که ممکنه اون 100 هزار تومن بشه 50 واحد یا 500 واحد و از صندوق به صندوق متفاوته.

 • سلام ممنون از مطالبتون خیلی به یادگیریم کمک کرد. سوالم درباره شرایط ثبت نام و نحوه ثبت‌نام در صندوق های سرمایه گذاری در شهرستانها مثلا شهرستان تبریز که که حضوریه می خواستم بدونم که اگر مثلاً سود دهی صندوق خوب نباشه یا اگر بخوام سرمایم رو به صندوق دیگری انتقال بدم بازهم باید همان کارهایی که تو ثبت نام قبلی انجام دادمو انجام بدم؟
  یا اگه صندوق مد نظر من نه سایت داشته باشه نه شعبه در تبریز داشته باشه تکلیف چیه؟

  • سلام و عرض ادب. اگر قصد عوض کردن صندوقتون رو دارید به جز مرحله احراز هویت در سجام باید مراحل ثبت نام در صندوق جدید رو طی کنید، صندوق های سرمایه گذاری همشون سایت دارند ولی اگر شعبه ای در شهر شما نداره بهتره با صندوق تماس بگیرید تا ببینید آیا صدور واحد بصورت آنلاین دارند یا خیر. اگر داشتند که چه بهتر و اگر نداشتند باید حتما حضوری مراجعه کنید.

  • سلام و عرض ادب. اگر صندوق انتخابی شما پرداخت سود دوره ای داشته باشه، بله واریز میشه.

 • باسلام.
  سوالی که دارم اینه که شما با خرید واحدهای صندوقهای سرمایه گزاری فقط از اختلاف قیمتی که واحدهای صندوق در آینده پیدا میکنن و از ابطال آن واحدها سود میکنید یا شود دیگری نیز میبرید؟ زیرا مثلا در یکی از سایتها دیدم بازده سالانه آن صندوق حدود ۳۰۰ در صد بود ولی در قسمت سودهای آتی دو سال گذشته رو چک کردم متاسفانه صفحه خالی بود آیا این سود به صاحبان واحدهای صندوق تقسیم نمیشود؟ اگه تقسیم میشه چند وقت یه باره؟ و از این ۳۰۰ درصد چند درصد به صاحبان واحدها پرداخت میشه؟ مثلا صندوق ارزش کاوان آینده. متشکرم

  • سلام و عرض ادب. صندوق های سرمایه گذاری به دو صورت به سرمایه گذاران سود میدن، یا از اختلاف قیمت خرید با فروش واحدها یا با پرداخت سود دوره ای. قبلا مقاله ای در رابطه با نحوه پرداخت سود صندوق ها منتشر کردیم که پیشنهاد میشه از این لینک مطالعه کنید.

 • سلام
  ممنون از سایت و اپ عالی و بی نظیرتون
  یک سوال داشتم و اون اینه که در یک صندوق قابل معامله در بورس خریدن واحد از سایت یا دفتر خود صندوق رو پیشنهاد می کنید یا خریدن سهمشون از فرابورس رو؟
  واحد یا سهم اینا با هم چه فرقی دارن؟
  سپاس

  • سلام دوست عزیز. اگر صندوق قابل معامله در بورس باشه باید واحدهای صندوق رو از طریق سامانه معاملات و پلتفرم کارگزاریتون خریداری کنید. قبلا مقال ای در رابطه با واحدهای صندوق سرمایه گذاری منتشر کردیم که میتونید از این لینک مطالعه کنید.

 • خیلی عالی تشکر از همه زحمات شما عزیزان سپاسگزارم

 • سلام اگر من بخواهم از چند صندوق سرمایه گذاری سهام بخرم مثلا از ۵ صندوق برای دریافت کد بورسی باید به کدام کارگزاری این صندوقها مراجعه کنم باید ازهرپنج تا کد بورسی بگیرم یا یکی کافیه؟ممنون میشم زود جواب بدید

  • سلام دوست عزیز. اگر منظورتون سرمایه گذاری در صندوق های قابل معاملست لازم نیست به جایی مراجعه کنید فقط باید یکبار به کارگزاری مراجعه کرده و کد بورسی دریافت کنید، هر فرد حقیقی میتونه یک کد بورسی داشته باشه و داشتن چند کد لزومی نداره.

 • سلام خسته نباشین میخواستم ازتون بپرسم که من قصد سرمایه گذاری در صندوق اندیشه فردا رو دارم.مراحل ثبت نام اینترنتی رو انجام دادم و الان نام کاربری و رمز عبور دارم
  ولی نمیتونم صدور بزنم
  آیا حتما باید حتما حضوری به شعبه تهران مراجعه کنم؟اینطوری که خیلی سخت میشه

  • سلام دوست عزیز. پیشنهاد میشه با پشتیبانی صندوق تماس بگیرید تا اگر امکانش باشه بهتون بصورت آنلاین برای ثبت سفارش صدور دسترسی بدن.

 • با سلام
  سوالی داشتم از خدمتتان
  میخواستم بدونم در صندوق های etf هم میشه نوسان گیری کرد یا جریمه میشیم؟
  و اینکه اگر به عنوان مثال یک واحد خرید داشتیم از صندوق های سهامی غیر etf ، بازده مثلاً 60 درصدی به غیر از سرمایه اولیه هست یا نه ، و این بازده را می‌شود ربح مرکب کرد یا نه؟
  قبلاً از سایت و اَپ خوبتون که ارائه فرمودید تشکر می‌کنم

  • سلام بر شما دوست عزیز…نوسان گیری در بورس در صورتی که با قوانین سازمان بورس مغایرتی نداشته باشد، هیچ اشکالی ندارد و تفاوتی بین شرکت ها و صندوق ای تی اف وجود ندارد.
   سود شما از صندوق بر روی سرمایه اولیه تان محسوب می شود. در صورتی که سرمایه خود را در صندوق نگه دارید به علت رشد مرکب صندوق و افزایش قیمت واحدهای سرمایه گذاری، شما هم به طور غیرمستقیم از سود مرکب استفاده خواهید کرد.

 • سلام
  در مورد صندوق‌های etf چرا قیمت صدور واحد که توسط خود سایت صندوق ارائه میشه با قیمت هایی که تو بورس معامله میشه فرق دارن.؟
  مثلا قیمت صدور هر واحد هستی بخش آگاه الان 9400 تومن هست ولی میبینی تو سایت tsetmc با قیمتهای دیگه معامله میشه!!!!
  ممنون میشم راهنماییم کنین

  • سلا دوست عزیز. قیمت موجود در سایت صندوق ها در پایان هرروز آپدیت میشه اما در سایت tsetmc بر اثر عرضه و تقاضا قیمت ها لحظه ای ممکنه تغییر بکنه و دلیل این تفاوت اینه.

 • سلام وقتتون بخیر.
  سوال من اینه که منظور از تاریخ پایان فعالیت صندوق چیست؟ یعنی بعد از اون تاریخ صندوق منحل میشه و سرمایه اولیه افراد رو بهشون برمیگردونن؟ آیا هنگام سرمایه گذاری باید به این تاریخ هم توجه کنیم؟

  • سلام دوست عزیز. خیر، منظور تاریخیه که مجوز صندوق تموم میشه ولی این اتفاق دلیلی بر انحلال صندوق نیست. بعد از اتمام مجوز صندوق ها موظف هستند مجوزشون رو تمدید کنند و بعد به فعالیت ادامه بدن و هیچ مشکلی به وجود نمیاد.

 • سلام
  برای سرمایه گذاری در صندوق ها باید کدمعاملاتی داشته باشیم؟
  اگه بازدهی از آغاز فعالیت یک صندوق را بر سالهای شروع به کارشون تقسیم کنیم میانگین بازده سالانه به دست میاد؟
  ممنون از سایت و اپلیکیشن خوبتون

  • سلام و عرض ادب. ابتدا باید در سامانه سجام احراز هویت شما انجام بشه، سپس بستی به این داره که صندوق انتخابی شما قابل معامله در بورس هست یا خیر. اگر صندوق از نوع قابل معامله یا ETF باشه باید کد معاملاتی داشته باشید اما اگر صندوق قابل معامله نباشه نیازی به کد معاملاتی نیست و میتوید با مراجعه حضوری یا با استفاده از سایت صندوق واحدهای صندوق رو خریداری کنید. اگر بازدهی از آغاز فعالیت رو تقسیم بر تعداد سال ها کنید یک میانگین تقریبی بدست میاد.

 • با سلام
  اگر صندوقی ضامن نقد شوندگی نداشته باشه..یعنی در صورت ورشکستگی کل سرمایه ما از بین رفته؟ نتیجه اینه که اعتباری نسبت به صندوق هایی که ضامن معرفی شده اند ،ندارند؟؟
  سپاس

 • اطلاعات جامعی درمورد سرمایه گذاری در صندوق کسب کردم از تهیه کنندگان این برنامه تشکر مینمایم.

 • سلام و خداقوت
  الان من میخواهم در صندوق سهامی شرکت کنم چکار کنم؟
  مثلا صندوق سهامی سامان رو توضیح بدین تشکرو سپاس فراوان از زحماتتان

  • سلام و عرض ادب. برای ورود به صندوق های سرمایه گذاری باید ابتدا در سامانه سجام ثبت نام کنید. سپس با مراجعه حضوری به شعب صندوق (یا در برخی از صندوق ها بصورت آنلاین) درخواست صدور واحد کنید. در همه صندوق ها مراحل همینه، اینجوری نیست که مثلا صندوق سامان فرقی داشته باشه. پیشنهاد میشه برای راهنمایی بیشتر با خود صندوق تماس بگیرید. موفق و پرسود باشید.

 • با سلام
  سوال من اینه که اگه در یک صندوق سهامی سرمایه گذاری کرده باشی و در عرض یک ماه سود خوبی داشته باشه بهتره در بلند مدت اینو نگه داری یا ابطال کنی و دوباره بخری؟ چون ممکنه بعد از این مدت روند کاهشی داشته باشه

  • سلام و درود. اصطلاحی در صندوق های سرمایه گذاری هست که بهش میگن ” جریمه تعجیل در خروج ” به این صورت که اگر شما سرمایتونو به صندوق بسپرید و زودتر از مدتی که در امیدنامه و شرایط صندوق گفته شده پولتونو خارج کنید جریمه بهتون تعلق میگیره. معمولا در صندوق ها این بازه سه ماهه انتخاب میشه. نکته دوم اینکه بطورکلی صندوق های سرمایه گذاری مناسب سرمایه گذاری بلند مدت هستند و تجربه نشون داده در بلند مدت اغلب برای سرمایه گذارانشون سود ده بودند.

 • سلام و خسته نباشید
  من همه ی سرمایمو نزدیک ۲۰۰ میلیون توی یکی از صندوق ها سرمایه گذاری کردم.
  ولی چندتا مسئله فکرمو درگیر کرده
  ۱.اگه با صندوقی مشکلی داشته باشیم کجا باید پیگیر بشیم؟
  ۲. چند روز بعد از واریز وجه صندوق موظفه سهم رو صدور کنه؟
  ۳.ایا صدور سهم به قیمت خریده روزی که پول واریز شده باید باشه یا روز بعد؟
  ۴.چرا راه های ارتباطی خوبی با صندوق های پر بازده و رده بالا نیست؟
  من هر روز زنگ میزنم ولی تلفنی جواب داده نمیشه .پول واریز کردم دو سه مرحله هنوز تایید نشده.نمایندگی هم اکثر صندوق ها فقط تهران دارند و برای ما شهرستانی ها سخته رفتن به تهران.از طریق ایمیل هم پاسخگویی مناسب نمیشه.
  باید راه های ارتباطی و نمایندگی ها طوری باشه که مشتری بتونه به صندوق ها اعتماد کنه و سرمایشو بده به اونها
  من با مطالعه مقاله های مفید سایت سیگنال با صندوق ها اشنا شدم بسیار برنامه خوب و کاربردی برای مقایسه و اموزش هست.
  فقط اگه این پل ارتباطی محکم تر بشه خیال من سرمایه گذار هم راحت تر میشه.نه اینکه شب خواب ببینیم پولمون دود شده😅😅
  بازم تشکر میکنم از دوستان زحمت کش برنامه سیگنال

  • سلام دوست عزیز
   صندوق ها زیر نظر سازمان بورس فعالیت می کنند و نهاد ناظر بر نهادهای مالی پیگیر مسائل مربوط به اونهاست. در مورد صدور واحد معمولا صندوق با قیمت صدور فردا برای سرمایه گذار واحد صادر میکنه و دو روز طول میکشه که واحد ها به نام سرمایه گذار ثبت بشه. این زمان به دلیل محاسبه به روز قیمت های صدور می باشد. با اینحال ممکنه به دلایل مختلف صندوقی زمان بیشتری به این کار اختصاص بده. توصیه میکنیم که قبل از اقدام به سرمایه گذاری در هر صندوق حتما حتما با صندوق تماس بگیرید و جزئیات مد نظرتون رو ازشون بپرسین.
   در مورد راه های ارتباطی ما هم اطلاعی نداریم ولی میدونیم که قاعدتا صندوق ها موظفند به سرمایه گذاران شون جواب بدن. درباره مطمئن بودن صندوق ها نگرانی خاصی نداشته باشید چون ساختار صندوق ها اساسا اجازه ی سو استفاده از سرمایه رو نمیده و اونها در چارچوب قوانین سازمان بورس رفتار می کنند. مواردی هم مثل پاسخگو بودن یا نبودن صندوق نیز در حیطه مشتری مداری صندوق ها تعریف میشه.
   ممنون که همراه ما هستید با آرزوی موفقیت و شادکامی برای شما

 • سلام و وقت بخیر
  از اونجا که برای اکثر مخاطبان نرم افزار سیگنال خیلی مهمه صندوقی که میخوان انتخاب کنن قابلیت سرمایه‌گذاری و خرید واحدها به صورت غیرحضوری و آنلاین رو داره یا خیر، پیشنهاد میکنم دو لیست تفکیک شده از این لحاظ (قابل خرید آنلاین_ قابل خرید حضوری) تهیه فرموده و در اختیار مخاطبان قرار دهید
  بی نهایت از تلاش بی وقفه شما متشکرم

  • سلام و عرض ادب. پیشنهاد خوب شما حتما مدنظر ما قرار میگیره. موفق و پیروز باشید.

 • سلام
  حداقل سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری مشترک تجربه ایرانیان بانک آینده چقدره؟

  • سلام و دورد. برای سرمایه گذاری در هر صندوقی (به غیر از etf) شما باید حداثل یک واحد سرمایه گذاری از اون صندوق رو بخرید. در حال حاضر قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق تجربه ایرانیان 1037000 تومان است. یعنی باید حداقل یک میلیون و سی و هفت تومان پول داشته باشید.

 • درود بر شما
  هر دفعه برای صدور و ابطال واحد‌های سرمایه باید به شعب اون صندوق بریم و کلی کاغذ بازی کنیم؟
  اگه این موضوع درست باشه و اینکه قیمت بعضی واحد‌ها نزدیک به ده میلیون هم میرسه باعث میشه که سرمایه گذاری توی این صندوق‌ها خیلی سخت بشه مخصوصاً اینکه غالباً فقط توی تهران شعبه دارن

  • سلام و درود. لازم نیست هر دفعه بصورت حضوری این کارو انجام بدید تمامی کارها از ثبت نام تا صدور و ابطال واحدها بصورت آنلاین و به راحتی قابل انجامه.

   • همه صندوق ها امکان خرید و فروش آنلاین دارن؟ مقاله ای راجب این موضوع داخل سایت وجود داره؟

   • سلام و عرض ادب. همونجور که در این مقاله هم گفته شد برخی از صندوق ها این امکان رو برای سرمایه گذاران فراهم کردند. میتونید به سایت صندوق انتخابیتون مراجعه کنید و ببینید خرید و فروش آنلاین داره یا خیر. موفق باشید.

 • با سلام
  سوالم اینه که سود واریزی ماهانه متغیر هستش. مثلا صندقی در ماه ۷درصد سود کرد، همون ۷درصد رو برای سرمایه گذار واریز میکنن؟

  • سلام و درود. بله، ممکنه صندوقی در یک ماه مثلا 11 درصد بازدهی داشته باشه و به همون مقدار برای شما واریز بشه اما ماه بعد عملمکرد خوب خودشو تکرار نکنه و این بازدهی مثلا بشه 2 درصد. برای آشنایی بیشتر با بازدهی صندوق سرمایه گذاری پیشنهاد میکنم مقاله ما با عنوان ” بازدهی صندوق سرمایه گذاری و نحوه محاسبه آن ” رو مطالعه کنید. همچنین میتونید به لیست صندوق های سرمایه گذاری با پرداخت سود دوره ای از اینجا دسترسی داشته باشید.

  • سلام، بله امکان خرید واحدهای صندوق های سرمایه گذاری با چندصد تومان هم فراهمه. البته کاملا بستگی به صندوق انتخابیه شما داره. ممکنه قیمت هر واحد یک صندوق به چند میلیون تومن هم برسه مثلا صندوقی داریم که قیمت هر واحدش 8 میلیون تومنه و از اونجایی که شما باید حداقل یک واحد از صندوق رو بخرید پس با دو سه تومن امکانش فراهم نیست و از طرفی صندوقی هم داریم که قیمت هر واحدش مثلا 200 هزار تومنه و شما با دو میلیون تومن میتونید 10 واحد از این صندوق رو خریداری کنید. پس بله امکان خرید سهام صندوق سرمایه گذاری با دو سه میلیون تومان هم هست.

 • با سلام و عرض خداقوت
  من دوتا سوال داشتم خیلی خوسحال میشم سریع جواب بدین
  صندوقهایی که دوره تقسیم سودشون ماه ب ماه هست یا 3 ماهه یا حتی 6 ماهه ، در پایان این دوره ها سود تقسیمی چه رابطه ای با بازده صندوق در مدت همان دوره دارد؟
  مثلا بازده صندوق مختلطی در فصلی 16% هست و آخر فصل دوره تقسیم سود هست
  و فرضا ما مقداری سرمایه گذاشتیم در صندوق.
  اکنون چه مقدار سود به ما میدن؟

  • سلام و درود. بستگی به نوع صندوق داره. در مورد صندوق های با درآمد ثابت اینجوریه که به اندازه تفاوت ارزش واحدهای صندوق با 100 هزار تومان بهتون بصورت ماهیانه سود میدن. اما در صندوق های مختلط و سهامی پرداخت سود بستگی به سیاست پرداخت صندوق داره که میتونه
   همه یا قسمتی از بازدهی بدست آمده به ازای هر واحد سرمایه گذاری رو تقسیم کنه.

 • سلام
  ببخشید من یک راهنمایی میخواهم
  اومدم توی یکی از صندوق های سرمایه گذاری سهامی چند واحد سرمایه گذاری بخرم یک سوال دهنمو درگیر کرده بود….
  یک گزینه داشت ک اگه تیکشو بزنی سود حاصل از صندوق مجددا برات سرمایه گذاری میشه
  یعنی چی این؟
  مگه غیر اینه ک اگه واحد سرمایه گذاری بخری اگه ارزشش بره بالا همون سودته و ارزش سهمت بالا رفته
  دیگه سودش چطور سرمایه گذاری میشه؟
  ممنونم

  • سلام، احتمالا صندوقی که شما انتخاب کردید پرداخت سود دوره ای داشته، منظور از اون گزینه ای که شما میگید استفاده از سود مرکبه. یعنی اگر شما 10 واحد صندوق خریدید و حالا سود کردید یا میتونید درخواست بدید سود به حسابتون واریز بشه یا با مبلغ سودتون تعداد واحدهاتون مثلا از 10 تا برسه به 20 تا و در ماه بعد بیشتر سود کنید و ماه بعد هم به همین شکل.

 • سلام وقت بخير ، لطفا بفرماييد براى ثبت نام بعد مطالعه شرايط و نوع صندوق چكار بايد بكنم ؟ شروع كار و ثبت نام به صورت حضورى انجام ميشه يا اينترنتى ، تشكر

  • سلام و درود. به هر دو صورت قابل انجامه. بستگی داره چه نوع صندوقی انتخاب کنید. اگر صندوق انتخابی شما بورسی باشه باید با ثبت نام در یکی از کارگزاری ها و داشتن کد معاملاتی فعال مثل سهام عادی واحدهای صندوق رو خریداری کنید. اما اگر صندوق انتخابی غیربورسیه برای خرید اون یا باید حضوری به شعب صندوق مراجعه کنید و یا بصورت آنلاین از سایت صندوق اقدام کنید. هر دو حالت امکان پذیره.

 • با سلام .
  در بخش اطلاعات مربوط به صندوق که بازدهی صندوق در زمان های مختلف ثبت شده اون درصد بازدهی که ثبت شده ایا مربوط به رشد خود واحد است؟؟
  مثلا اگر بازدهی یه سال پیش صندوقی 100 درصد ثبت شده ایا این به این معنی است که اگر کسی یک سال پیش واحدی از اون صندوق میخریده الان قیمت اون واحد 100 درصد رشد میکرده؟؟

 • سلام, ممنون از راهنمای کامل و جامع خرید صندوق سرمایه گذاری, آینده صندوق های سرمایه گذاری رو چجوری پیش بینی میکنید؟ و اینکه آیا سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری خوب است؟

  • سلام. سپاس از شما. صندوق های سرمایه گذاری از سال 88 در ایران تاسیس شدند، و در حال حاضر ارزش سرمایه این صندوق ها چیزی حدود 1600 هزار میلیارد ریال تخمین زده شده این موارد رو میتونید در مقاله ما با عنوان ” صندوق های سرمایه گذاری در ایران و جهان ” مطالعه کنید. صندوق های سرمایه گذاری به عنوان یکی از ابزارهای نوین مالی برای حفظ ارزش پول در مقابل تورم عملکرد خوبی در سال های گذشته داشتند و به عنوان راهکاری خوب برای سرمایه گذاری میشه روی صندوق ها حساب کرد.

 • ببخشید من میتونم با کد بورسی که دارم توی صندوقها سرمایه گذاری کنم؟ فقط نوع خاصیشون رو میتونم یا همشون رو میشه؟ کدوم صندوق سودش از بقیه بیشتره؟

  • سلام، صندوق ها براساس نوع معامله به دو نوع قابل معامله بورسی و غیرقابل معامله تقسیم میشن. اگر صندوقی که انتخاب کردید از نوع بورسی باشه بله با کد فعال بورسی میتونید واحدهای صندوق مورد نظرو بخرید. اما اگر از نوع غیربورسی باشه دو راه دارید مراجعه حضوری به دفاتر صندوق یا استفاده از سایت صندوق و ثبت نام آنلاین. پیشنهاد میکنم مقاله ” صندوق قابل معامله بورسی چیست؟ ” رو حتما مطالعه کنید. برای آگاهی از بهترین و بالاترین سود صندوق های سرمایه گذاری و مقایسه صندوق ها میتونید از گزارش های تحلیلی سایت سیگنال استفاده کنید.

 • سلام من مبتدی هستم.و سوالم اینه حداقل سرمایه مجاز هر صندوق جهت پذیرش سرمایه گذار چقدره مثلا میشه با ۵ میلیون تومن مشارکت کرد

 • سلام من مبتدی هستم و میخواهم در یکی از صندوقهای سرمایه گذاری کنم.و برای کسب تجربه از یک مبلغ کمی شروع کنم سوال من اینه حداقل سرمایه برای شروع با توجه به یونیت ها که قیمت اونها در صندوقها متفاوت هستش چقدره؟؟؟ حداقل واحدهایی که میشه خرید چقدره؟ آیا میشه فرضا با ۵ میلیون تومن شروع کرد

  • سلام، قیمت هر واحد صندوق سرمایه گذاری بسته به نوع صندوق متفاوته. به عنوان مثال صندوق های قابل معامله بورسی قیمت واحدهاشون به چند هزار تومن هم میرسه (اما چون این صندوق ها در بورس معامله می‌شوند طبق قانون بورس باید حداقل 100 هزارتومن واحد صندوق خریداری کنید.) در سایر صندوق ها (غیر قابل معامله) معمولا قیمت هر واحد سرمایه گذاری بین 100 هزار تومان تا چند میلیون تومانه. برای آگاهی از قیمت واحد هرکدوم از صندوق ها می‌تونید به صفحه صندوق های سرمایه گذاری سایت سیگنال مراجعه کنید. و در قسمت قیمت صدور قیمت هریک از واحدهای صندوق ها رو مشاهده کنید. بله با 5 میلیون تومان هم میشه به عنوان مثال اگرقیمت هر واحد صندوقی که انتخاب میکنید 100 هزار تومن باشه با 5 میلون تومن میشه 50 واحد از اون صندوق رو خریداری کنید (5 میلیون تقسیم بر 100 هزار). بنابراین حتی با مبلغ 100 هزار تومن (در بعضی از صندوق ها) هم میتونید سرمایه گذاری خودتون رو شروع کنید.

 • سلام سایت و نرم افزار مفیدی دارین
  من مبتدی هستم و اگر بخوام توی این بازار وارد بشم باید از کجا شروع کنم یعنی اولین چیزی که لازمه بدونم و یا یاد بگیرم د موردش چی هست ممنون میشم راهنمایی کنید

 • خیلی ممنون از توضیحاتتون
  میخواستم بدونم آیا متوسط سود سالیانه ای که با سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری بدست میاد خیلی تفاوت دارد نسبت به سرمایه گذاری در بانک؟ و اینکه چند درصد احتمال این هست که صندوق های سرمایه گذاری در طول یک سال زیان بدهند؟

  • ممنون از نظرتون، بله صندوق های سرمایه گذاری در چند سال اخیر بازدهی بالاتری نسبت به بانک داشتند، متوسط بازدهی صندوق ها در سال 97، 86 درصد بوده این در حالیه که بازدهی بانک ها حداکثر 20 درصد بوده. در چند سال اخیر خیلی کم پیش اومده که صندوقی زیان ده باشه و اگر هم بوده در بلندمدت جبران شده. شما با توجه به کارنامه صندوق میتونید صندوقی مطمئن و سود ده رو انتخاب کنید

 • لیست صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس رو چجوری میتونم پیدا کنم؟

  • سلام، برای مشاهده لیست صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در صفحه اصلی صندوق ها میتونید لیست صندوق هارو مشاهده کنید. همچنین مقایسه صندوق های سرمایه گذاری به زودی به سایت افزوده خواهد شد.