نحوه سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری | راهنمای خرید صندوق سرمایه گذاری

نحوه سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری | راهنمای خرید صندوق سرمایه گذاری

برای ورود به بازار سرمایه باید چند مرحله را گذراند. صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک (Mutual fund) هم از این قاعده جدا نیستند و برای اینکه یک سرمایه گذاری خوب داشته باشیم، باید با نحوه خرید واحد سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری آشنا باشیم.

اما منظور از نحوه خرید و سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری، فقط مراحل قانونی سرمایه گذاری نیست. صندوق‌های سرمایه‌گذاری انواع مختلفی دارند و هر فرد با توجه به نیازها و روحیات خود می‌تواند صندوق مناسب‌ را انتخاب کند. اما چگونه؟ در کدام صندوق سرمایه گذاری کنیم؟ این کار خودش مراحلی دارد و بهتر است با مشخصه‌های بهترین صندوق سرمایه گذاری آشنا شویم.

بعد از طی این مرحله یعنی یافتن بهترین صندوق سرمایه گذاری متناسب با خصوصیات و شرایط مورد نظر، چگونه در صندوق سرمایه گذاری کنیم؟ در این مطلب می‌خواهیم تمام مواردی که برای خرید و سرمایه‌ گذاری در صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری مورد نیاز است را بررسی کنیم و با اصطلاحات مرتبط با آن آشنا شویم.

انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌ گذاری – در کدام صندوق سرمایه گذاری کنیم؟

بررسی کارنامه صندوق‌های سرمایه گذاری

انواع صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری را با توجه به نوع فعالیت و میزان ریسک‌پذیری می‌توان به دسته‌های درآمدثابت، سهامی، مختلط و.. تقسیم کرد. برای انتخاب یک صندوق مناسب برای سرمایه‌گذاری باید نکاتی درباره خودمان و صندوق‌های سرمایه‌گذاری بدانیم.

اولین فاکتوری که در هنگام انتخاب و خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری باید به آن توجه کنیم، میزان ریسک‌پذیری است. توان ریسک‌پذیری در افراد مختلف کاملا متفاوت است مثلا فردی می‌تواند روی سرمایه خود ریسک بالا را بپذیرد و این اتفاق زندگی روزمره او را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد در حالی که ممکن است فرد دیگری با کوچکترین نوسان در بازار، دچار اضطراب شود. پس برای سرمایه گذاری شناخت روحیات خودمان و میزان توقعی که از بازار داریم اهمیت زیادی دارد.

دومین فاکتور که در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری باید به آن توجه شود بررسی کارنامه صندوق‌های سرمایه گذاری و میزان بازدهی دوره‌ای آن‌ها است. هر کدام از صندوق‌های سرمایه‌گذاری بسته به کارنامه خود و نوع سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی، دارای مزایا و معایبی هستند. قبل از سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها باید با دقت درباره آن‌ها مطالعه کنیم تا از تمام جزئیات و شرایط آن‌ها آگاه باشیم.

بررسی کارنامه صندوق‌ های سرمایه گذاری – کدام صندوق برای سرمایه گذاری بهتر است؟

بررسی کارنامه صندوق‌های سرمایه گذاری

همان‌طور که گفته شد، برای خرید سهام و سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری باید کارنامه صندوق‌ها را بررسی کنیم و از شرایط آن‌ها آگاه باشیم. بنابراین در انتخاب صندوق‌ها باید به موارد زیر توجه کرد:

 • بازده صندوق های سرمایه‌گذاری
 • میزان ریسک صندوق‌های سرمایه‌گذاری
 • توجه به اساسنامه و امیدنامه صندوق های سرمایه گذاری
 • استفاده از سایت‌های مرجع (سیگنال)

سود صندوق‌ های سرمایه گذاری

برای ارزیابی یک صندوق سرمایه‌گذاری، بهترین راه بررسی میزان بازده صندوق در دوران فعالیتش است. بازده میزان پاداش سرمایه‌گذار در قبال مدت زمانی است که سرمایه‌گذاری کرده. به عنوان مثال سرمایه‌گذار بازه 6 ماهه و یا یکساله را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کند که ممکن است میزان بازدهی صندوق در این دو دوره زمانی متفاوت باشد.

بازده می‌تواند بازده حقیقی باشد که صندوق به آن دست پیدا کرده است و یا بازده مورد انتظار باشد که مدیر صندوق برای سال آینده پیش‌بینی کرده‌است.

در سایت سیگنال می‌توانید گزارش‌های تحلیلی پربازده‌ترین صندوق های سرمایه گذاری را بصورت هفتگی و ماهانه دنبال کرده و در نتیجه بهترین صندوق سرمایه گذاری را انتخاب کنید. همچنین برای آشنایی با نحوه محاسبه سود صندوق های سرمایه گذاری می‌توانید لینک زیر را مطالعه کنید.

میزان ریسک صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری

مورد بعدی برای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری و شناسایی یک صندوق ایده‌آل ارزیابی میزان ریسک صندوق است. باید میزان بازده و ریسک صندوق را با دیگر بازارهای مالی و یا دیگر صندوق‌ها مقایسه کرد تا در نهایت بتوان به ارزیابی درستی درباره انتخاب صندوق مناسب رسید.

اساسنامه و امیدنامه صندوق‌ های سرمایه گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با توجه به امکانات و افراد متخصصی که در اختیار دارند، تلاش می‌کنند که سرمایه‌گذاری بهتر و دقیق‌تری در بازار داشته باشند تا ریسک کمتر و بازدهی بیشتری برای سرمایه‌گذاران خود فراهم کنند.

 اختیارات این صندوق ها در اساسنامه و امیدنامه آن‌ها تنظیم شده است و مدیران سرمایه گذاری مسئول هستند با توجه به موارد تعیین شده، مدیریت دارایی سرمایه‌گذاران را انجام دهند.

مطالعه دقیق اساسنامه و امیدنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری کمک زیادی به انتخاب صندوق مناسب هر فرد می‌کند، چون تمام شرایط فعالیت صندوق‌ها در اساسنامه و امیدنامه آن‌ها نوشته شده است.

هدف وجود اساسنامه و امیدنامه، قانونمندی نحوه مدیریت صندوق ها است. چرا که با تنظیم امیدنامه و اساسنامه خیال سرمایه‌گذاران از بابت مدیریت اصولی دارایی‌هایشان آسوده خواهد شد.

در اساسنامه اختیارات مدیران برای انتخاب حدود و نوع دارایی‌ها و حداقل یا حداکثر قانونی هر دسته از دارایی‌های صندوق تعیین می‌شود.

دسترسی به اطلاعات صندوق های سرمایه گذاری با استفاده از سایت های مرجع

برای سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری باید از اطلاعات موجود در سایت‌های مرجع استفاده کرد.

یکی از بهترین مراجع آنلاین برای دسترسی به اطلاعات صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سایت سیگنال است. در سایت سیگنال می‌توانید اطلاعات جامع فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری را مشاهده کنید. همچنین با کمک دیتا و گزارش‌های تحلیلی این سایت از جمله 10 صندوق سرمایه گذاری برتر و پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری که بصورت ماهانه منتشر می‌شود می‌توانید صندوق ها را مقایسه و در نتیجه بهترین صندوق سرمایه گذاری را انتخاب کنید. به علاوه گزارشات ماهانه صندوق‌ها و اطلاعاتی در مورد انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری بصورت روزانه بروز رسانی می‌شوند.

محدودیت میزان سرمایه‌ گذاری در صندوق های سرمایه گذاری

محدودیت میزان سرمایه‌گذاری در صندوق های سرمایه گذاری

حداقل و حداکثر میزان سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری از جمله مواردی است که در امیدنامه آن صندوق ذکر می‌شود.

معمولا این نرخ بین یک تا ده واحد (Unit) برای حداقل و 5% از کل دارایی‌های صندوق برای حداکثر تعداد واحدهای خرید (صدور) تعیین می‌شود.

یعنی حداقل میزان سرمایه‌ای که افراد می‌توانند در صندوق‌ها سرمایه گذاری کنند برابر با یک یا ده واحد است. به بیان ساده‌، شما می‌توانید تنها با خرید یک واحد در در اکثر صندوق‌ها، سرمایه گذاری کنید. حداکثر میزان سرمایه‌ای که یک فرد حقیقی می‌تواند در صندوق‌ها سرمایه گذاری نماید نیز 5% از کل دارایی‌های صندوق است.

لازم به ذکر است که این اعداد مطلق نیستند و هریک از صندوق‌ها ممکن است میزان متفاوتی برای حداقل و حداکثر سرمایه خود در نظر گرفته باشند. حتی ممکن است صندوقی محدودیت حداکثری برای سرمایه گذاری نداشته باشد. تمامی این موارد در امیدنامه صندوق‌ها ذکر می‌شود.

مراحل اولیه شروع سرمایه‌ گذاری و نحوه خرید واحد در صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری

مراحل اولیه شروع سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری

برای شروع خرید واحد و سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری نیاز است که با توجه به ساز و کار اداری صندوقی که انتخاب کرده‌اید به صورت حضوری یا مجازی اقدام به ثبت نام کنید. اطلاعات مربوط به ثبت نام معمولا در بخش «شرایط ثبت نام» سایت رسمی صندوق های سرمایه‌گذاری قرار دارد.

برای ثبت نام در صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیاز به مراجعه حضوری به دفاتر صندوق‌ها و ارائه مدارک شناسایی هویتی مانند کارت ملی و شناسنامه است. البته در حال حاضر برخی از صندوق‌های سرمایه گذاری، امکان ثبت نام و خرید اینترنتی را برای مشتریان خود فراهم کرده‌اند. بنابراین اگر قصد ثبت نام اینترنتی در صندوق مورد نظرتان را دارید، باید اسکن مدارک شناسایی خود را داشته باشید.

روال و نحوه ثبت نام اغلب صندوق‌ها به همین صورت است جز «صندوق‌های قابل معامله بورسی ETF» که برای خرید واحدهای سرمایه‌گذاری آن‌ها باید از طریق بازار بورس اقدام کرد. برای خرید واحدهای صندوق های بورسی باید کد معاملاتی بورسی فعال داشته باشید و مانند سهام عادی بازار بورس واحدهای این صندوق ها را خرید و فروش کنید.

به خاطر داشته باشید وقتی در عملیات خرید (صدور) هر واحد در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبلغی پرداخت می‌کنید، ممکن است قیمت آن با قیمت فروش (ابطال) در همان روز برابر نباشد. علاوه بر این در هر خرید و فروش، مبلغی بابت کارمزد صدور یا ابطال هزینه می‌شود. پس برای سود بردن در صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید حتما قیمت واحدهای سرمایه‌گذاری تغییر مثبت داشته باشند.

اصطلاحات رایج در صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری

اصطلاحات رایج در صندوق‌های سرمایه‌گذاری

در صندوق‌های سرمایه‌گذاری تعدادی اصطلاح وجود دارد که بهتر است قبل از شروع به سرمایه‌گذاری و ورود به این بازار با آن‌ها آشنا شوید.

قیمت صدور و قیمت ابطال

در بازار سهام و یا دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری از واژه های خرید و یا فروش استفاده می‌شود، در صورتی که در صندوق‌های سرمایه‌گذاری از «صدور» معادل «خرید» و از واژه «ابطال» به معنی «فروش» واحدهای سرمایه گذاری استفاده می‌شود.

ارزش خالص دارایی‌ها (NAV)

یکی از شاخص های سنجش صندوق‌های سرمایه‌گذاری، ارزش خالص دارایی‌ها یا Net Asset Value  است. ارزش خالص دارایی‌ها کاربرد زیادی برای بخش سرمایه‌گذاری دارد. NAV هر واحد سرمایه گذاری حاصل کسر بدهی‌ها از دارایی‌ها و درنهایت تقسیم بر تعداد واحد‌های سرمایه‌گذاری منتشر شده است و فرمول آن به صورت زیر است:

تعداد واحدهای منتشر شده ÷ (بدهی‌ها – دارایی‌ها) = NAV

ارزش خالص دارایی‌های هر صندوق در انتهای هر روز محاسبه می‌شود و روی وبسایت رسمی هر صندوق قرار می‌گیرد. قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری برای صدور و یا ابطال، با توجه به ارزش خالص دارایی محاسبه می‌شود.

واحد سرمایه‌ گذاری (unit)

واحد سرمایه گذاری (Unit) کوچکترین بخش قابل معامله (خرید و فروش) در صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. به عنوان مثال ما برای سرمایه‌گذاری در اکثر صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید حداقل یک واحد سرمایه‌گذاری در صندوق را خریداری کنیم.

ضامن نقدشوندگی

بعضی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای ضامن نقد شوندگی هستند، داشتن ضامن نقد شوندگی به معنا وجود منبعی معتبر برای پشتیبانی از نقد شدن اصل سرمایه و حداقل سود بازار است. وجود ضامن نقد شوندگی از این جهت برای سرمایه‌گذاران جذاب است که با سرمایه‌گذاری در این نوع صندوق‌ها، دیگر دغدغه‌ای برای ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری ندارند. یعنی بازگشت سرمایه در صندوق‌های دارای ضامن نقد شوندگی کاملا تضمین شده است.

فروش یا ابطال واحد در صندوق‌ های سرمایه گذاری چیست؟

فروش یا ابطال واحد در صندوق‌های سرمایه گذاری چیست؟

برای خروج از سرمایه‌گذاری و  یا همان ابطال واحد سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذار باید به صورت حضوری به یکی از شعب معرفی شده در سایت صندوق‌ها، مراجعه کند و یا اینترنتی اقدام به ابطال تمام واحد‌های سرمایه‌گذاری و یا تعدادی از آنها را نماید.

محاسبه قیمت ابطال هر واحد سرمایه‌گذاری، بر اساس قیمت ابطال واحد سرمایه‌گذاری روز کاری بعد از تاریخ درخواست ابطال انجام می‌شود. یعنی واحد سرمایه‌گذاری به قیمت ابطال روز بعد محاسبه می‌شود و بعد از گذشتن مدتی که در امیدنامه صندوق ذکر شده است مبلغ ابطال شده به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود. این مدت زمان کاملا قراردادی است، مثلا برای بعضی از صندوق‌ها آنی و برای برخی بین 3 تا 7 روز کاری لحاظ شده است.

نتیجه‌گیری

در حال حاضر صندوق‌های سرمایه گذاری به عنوان یکی از ابزارهای نوین مالی توسط کشورهای توسعه یافته جهان بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند و اکثر افراد از صندوق‌های سرمایه گذاری به عنوان جانشین مناسب بانک  برای حفظ سرمایه خود استفاده می‌کنند.

در کشور ایران با توجه به عدم آشنایی کافی جامعه با صندوق‌های سرمایه گذاری و چگونگی عملکرد آن‌ها، افراد کمتری سرمایه خود را به صندوق‌ها سپرده‌اند. این در حالیست که اگر همان افراد با مزایایی که صندوق‌ سرمایه‌گذاری برای آن‌ها فراهم می‌کند و نحوه سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری آشنا شوند، ممکن است رویکرد متفاوتی داشته باشند.

در این مقاله چگونگی سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری را به زبان ساده گفتیم. نظر شما در مورد سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری چیست؟ آیا سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری را به عنوان راهکاری مطمئن برای حفظ سرمایه خود انتخاب می‌کنید؟

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
امتیازدهی
[تعداد: 38    میانگین: 4.4/5]

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات کاربران
 • لیست صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس رو چجوری میتونم پیدا کنم؟

  • بهادر آذری

   سلام، برای مشاهده لیست صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در صفحه اصلی صندوق ها میتونید لیست صندوق هارو مشاهده کنید. همچنین مقایسه صندوق های سرمایه گذاری به زودی به سایت افزوده خواهد شد.

 • خیلی ممنون از توضیحاتتون
  میخواستم بدونم آیا متوسط سود سالیانه ای که با سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری بدست میاد خیلی تفاوت دارد نسبت به سرمایه گذاری در بانک؟ و اینکه چند درصد احتمال این هست که صندوق های سرمایه گذاری در طول یک سال زیان بدهند؟

  • بهادر آذری

   ممنون از نظرتون، بله صندوق های سرمایه گذاری در چند سال اخیر بازدهی بالاتری نسبت به بانک داشتند، متوسط بازدهی صندوق ها در سال 97، 86 درصد بوده این در حالیه که بازدهی بانک ها حداکثر 20 درصد بوده. در چند سال اخیر خیلی کم پیش اومده که صندوقی زیان ده باشه و اگر هم بوده در بلندمدت جبران شده. شما با توجه به کارنامه صندوق میتونید صندوقی مطمئن و سود ده رو انتخاب کنید

 • سجاد هستم

  سلام سایت و نرم افزار مفیدی دارین
  من مبتدی هستم و اگر بخوام توی این بازار وارد بشم باید از کجا شروع کنم یعنی اولین چیزی که لازمه بدونم و یا یاد بگیرم د موردش چی هست ممنون میشم راهنمایی کنید

 • سعید نیسی زاده

  سلام من مبتدی هستم و میخواهم در یکی از صندوقهای سرمایه گذاری کنم.و برای کسب تجربه از یک مبلغ کمی شروع کنم سوال من اینه حداقل سرمایه برای شروع با توجه به یونیت ها که قیمت اونها در صندوقها متفاوت هستش چقدره؟؟؟ حداقل واحدهایی که میشه خرید چقدره؟ آیا میشه فرضا با ۵ میلیون تومن شروع کرد

  • بهادر آذری

   سلام، قیمت هر واحد صندوق سرمایه گذاری بسته به نوع صندوق متفاوته. به عنوان مثال صندوق های قابل معامله بورسی قیمت واحدهاشون به چند هزار تومن هم میرسه (اما چون این صندوق ها در بورس معامله می‌شوند طبق قانون بورس باید حداقل 100 هزارتومن واحد صندوق خریداری کنید.) در سایر صندوق ها (غیر قابل معامله) معمولا قیمت هر واحد سرمایه گذاری بین 100 هزار تومان تا چند میلیون تومانه. برای آگاهی از قیمت واحد هرکدوم از صندوق ها می‌تونید به صفحه صندوق های سرمایه گذاری سایت سیگنال مراجعه کنید. و در قسمت قیمت صدور قیمت هریک از واحدهای صندوق ها رو مشاهده کنید. بله با 5 میلیون تومان هم میشه به عنوان مثال اگرقیمت هر واحد صندوقی که انتخاب میکنید 100 هزار تومن باشه با 5 میلون تومن میشه 50 واحد از اون صندوق رو خریداری کنید (5 میلیون تقسیم بر 100 هزار). بنابراین حتی با مبلغ 100 هزار تومن (در بعضی از صندوق ها) هم میتونید سرمایه گذاری خودتون رو شروع کنید.

 • سعید نیسی زاده

  سلام من مبتدی هستم.و سوالم اینه حداقل سرمایه مجاز هر صندوق جهت پذیرش سرمایه گذار چقدره مثلا میشه با ۵ میلیون تومن مشارکت کرد

 • ببخشید من میتونم با کد بورسی که دارم توی صندوقها سرمایه گذاری کنم؟ فقط نوع خاصیشون رو میتونم یا همشون رو میشه؟ کدوم صندوق سودش از بقیه بیشتره؟

  • بهادر آذری

   سلام، صندوق ها براساس نوع معامله به دو نوع قابل معامله بورسی و غیرقابل معامله تقسیم میشن. اگر صندوقی که انتخاب کردید از نوع بورسی باشه بله با کد فعال بورسی میتونید واحدهای صندوق مورد نظرو بخرید. اما اگر از نوع غیربورسی باشه دو راه دارید مراجعه حضوری به دفاتر صندوق یا استفاده از سایت صندوق و ثبت نام آنلاین. پیشنهاد میکنم مقاله ” صندوق قابل معامله بورسی چیست؟ ” رو حتما مطالعه کنید. برای آگاهی از بهترین و بالاترین سود صندوق های سرمایه گذاری و مقایسه صندوق ها میتونید از گزارش های تحلیلی سایت سیگنال استفاده کنید.

 • مهدی نوری

  سلام, ممنون از راهنمای کامل و جامع خرید صندوق سرمایه گذاری, آینده صندوق های سرمایه گذاری رو چجوری پیش بینی میکنید؟ و اینکه آیا سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری خوب است؟

  • بهادر آذری

   سلام. سپاس از شما. صندوق های سرمایه گذاری از سال 88 در ایران تاسیس شدند، و در حال حاضر ارزش سرمایه این صندوق ها چیزی حدود 1600 هزار میلیارد ریال تخمین زده شده این موارد رو میتونید در مقاله ما با عنوان ” صندوق های سرمایه گذاری در ایران و جهان ” مطالعه کنید. صندوق های سرمایه گذاری به عنوان یکی از ابزارهای نوین مالی برای حفظ ارزش پول در مقابل تورم عملکرد خوبی در سال های گذشته داشتند و به عنوان راهکاری خوب برای سرمایه گذاری میشه روی صندوق ها حساب کرد.

 • با سلام .
  در بخش اطلاعات مربوط به صندوق که بازدهی صندوق در زمان های مختلف ثبت شده اون درصد بازدهی که ثبت شده ایا مربوط به رشد خود واحد است؟؟
  مثلا اگر بازدهی یه سال پیش صندوقی 100 درصد ثبت شده ایا این به این معنی است که اگر کسی یک سال پیش واحدی از اون صندوق میخریده الان قیمت اون واحد 100 درصد رشد میکرده؟؟

 • مسعود سلطانى

  سلام وقت بخير ، لطفا بفرماييد براى ثبت نام بعد مطالعه شرايط و نوع صندوق چكار بايد بكنم ؟ شروع كار و ثبت نام به صورت حضورى انجام ميشه يا اينترنتى ، تشكر

  • بهادر آذری

   سلام و درود. به هر دو صورت قابل انجامه. بستگی داره چه نوع صندوقی انتخاب کنید. اگر صندوق انتخابی شما بورسی باشه باید با ثبت نام در یکی از کارگزاری ها و داشتن کد معاملاتی فعال مثل سهام عادی واحدهای صندوق رو خریداری کنید. اما اگر صندوق انتخابی غیربورسیه برای خرید اون یا باید حضوری به شعب صندوق مراجعه کنید و یا بصورت آنلاین از سایت صندوق اقدام کنید. هر دو حالت امکان پذیره.

 • پوریا بهرامی

  سلام
  ببخشید من یک راهنمایی میخواهم
  اومدم توی یکی از صندوق های سرمایه گذاری سهامی چند واحد سرمایه گذاری بخرم یک سوال دهنمو درگیر کرده بود….
  یک گزینه داشت ک اگه تیکشو بزنی سود حاصل از صندوق مجددا برات سرمایه گذاری میشه
  یعنی چی این؟
  مگه غیر اینه ک اگه واحد سرمایه گذاری بخری اگه ارزشش بره بالا همون سودته و ارزش سهمت بالا رفته
  دیگه سودش چطور سرمایه گذاری میشه؟
  ممنونم

  • بهادر آذری

   سلام، احتمالا صندوقی که شما انتخاب کردید پرداخت سود دوره ای داشته، منظور از اون گزینه ای که شما میگید استفاده از سود مرکبه. یعنی اگر شما 10 واحد صندوق خریدید و حالا سود کردید یا میتونید درخواست بدید سود به حسابتون واریز بشه یا با مبلغ سودتون تعداد واحدهاتون مثلا از 10 تا برسه به 20 تا و در ماه بعد بیشتر سود کنید و ماه بعد هم به همین شکل.

 • محمد ف

  با سلام و عرض خداقوت
  من دوتا سوال داشتم خیلی خوسحال میشم سریع جواب بدین
  صندوقهایی که دوره تقسیم سودشون ماه ب ماه هست یا 3 ماهه یا حتی 6 ماهه ، در پایان این دوره ها سود تقسیمی چه رابطه ای با بازده صندوق در مدت همان دوره دارد؟
  مثلا بازده صندوق مختلطی در فصلی 16% هست و آخر فصل دوره تقسیم سود هست
  و فرضا ما مقداری سرمایه گذاشتیم در صندوق.
  اکنون چه مقدار سود به ما میدن؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. بستگی به نوع صندوق داره. در مورد صندوق های با درآمد ثابت اینجوریه که به اندازه تفاوت ارزش واحدهای صندوق با 100 هزار تومان بهتون بصورت ماهیانه سود میدن. اما در صندوق های مختلط و سهامی پرداخت سود بستگی به سیاست پرداخت صندوق داره که میتونه
   همه یا قسمتی از بازدهی بدست آمده به ازای هر واحد سرمایه گذاری رو تقسیم کنه.

 • رضا محبی

  ایا با دو یا سه میلیون تومان میتونم وارد سرمایه گذاری شوم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، بله امکان خرید واحدهای صندوق های سرمایه گذاری با چندصد تومان هم فراهمه. البته کاملا بستگی به صندوق انتخابیه شما داره. ممکنه قیمت هر واحد یک صندوق به چند میلیون تومن هم برسه مثلا صندوقی داریم که قیمت هر واحدش 8 میلیون تومنه و از اونجایی که شما باید حداقل یک واحد از صندوق رو بخرید پس با دو سه تومن امکانش فراهم نیست و از طرفی صندوقی هم داریم که قیمت هر واحدش مثلا 200 هزار تومنه و شما با دو میلیون تومن میتونید 10 واحد از این صندوق رو خریداری کنید. پس بله امکان خرید سهام صندوق سرمایه گذاری با دو سه میلیون تومان هم هست.

 • علی حکیمی

  با سلام
  سوالم اینه که سود واریزی ماهانه متغیر هستش. مثلا صندقی در ماه ۷درصد سود کرد، همون ۷درصد رو برای سرمایه گذار واریز میکنن؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. بله، ممکنه صندوقی در یک ماه مثلا 11 درصد بازدهی داشته باشه و به همون مقدار برای شما واریز بشه اما ماه بعد عملمکرد خوب خودشو تکرار نکنه و این بازدهی مثلا بشه 2 درصد. برای آشنایی بیشتر با بازدهی صندوق سرمایه گذاری پیشنهاد میکنم مقاله ما با عنوان ” بازدهی صندوق سرمایه گذاری و نحوه محاسبه آن ” رو مطالعه کنید. همچنین میتونید به لیست صندوق های سرمایه گذاری با پرداخت سود دوره ای از اینجا دسترسی داشته باشید.

 • درود بر شما
  هر دفعه برای صدور و ابطال واحد‌های سرمایه باید به شعب اون صندوق بریم و کلی کاغذ بازی کنیم؟
  اگه این موضوع درست باشه و اینکه قیمت بعضی واحد‌ها نزدیک به ده میلیون هم میرسه باعث میشه که سرمایه گذاری توی این صندوق‌ها خیلی سخت بشه مخصوصاً اینکه غالباً فقط توی تهران شعبه دارن

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. لازم نیست هر دفعه بصورت حضوری این کارو انجام بدید تمامی کارها از ثبت نام تا صدور و ابطال واحدها بصورت آنلاین و به راحتی قابل انجامه.

 • مهران زارع

  سلام
  حداقل سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری مشترک تجربه ایرانیان بانک آینده چقدره؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و دورد. برای سرمایه گذاری در هر صندوقی (به غیر از etf) شما باید حداثل یک واحد سرمایه گذاری از اون صندوق رو بخرید. در حال حاضر قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق تجربه ایرانیان 1037000 تومان است. یعنی باید حداقل یک میلیون و سی و هفت تومان پول داشته باشید.

 • مهدی سجادپور

  سلام و وقت بخیر
  از اونجا که برای اکثر مخاطبان نرم افزار سیگنال خیلی مهمه صندوقی که میخوان انتخاب کنن قابلیت سرمایه‌گذاری و خرید واحدها به صورت غیرحضوری و آنلاین رو داره یا خیر، پیشنهاد میکنم دو لیست تفکیک شده از این لحاظ (قابل خرید آنلاین_ قابل خرید حضوری) تهیه فرموده و در اختیار مخاطبان قرار دهید
  بی نهایت از تلاش بی وقفه شما متشکرم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. پیشنهاد خوب شما حتما مدنظر ما قرار میگیره. موفق و پیروز باشید.

 • سلام و خسته نباشید
  من همه ی سرمایمو نزدیک ۲۰۰ میلیون توی یکی از صندوق ها سرمایه گذاری کردم.
  ولی چندتا مسئله فکرمو درگیر کرده
  ۱.اگه با صندوقی مشکلی داشته باشیم کجا باید پیگیر بشیم؟
  ۲. چند روز بعد از واریز وجه صندوق موظفه سهم رو صدور کنه؟
  ۳.ایا صدور سهم به قیمت خریده روزی که پول واریز شده باید باشه یا روز بعد؟
  ۴.چرا راه های ارتباطی خوبی با صندوق های پر بازده و رده بالا نیست؟
  من هر روز زنگ میزنم ولی تلفنی جواب داده نمیشه .پول واریز کردم دو سه مرحله هنوز تایید نشده.نمایندگی هم اکثر صندوق ها فقط تهران دارند و برای ما شهرستانی ها سخته رفتن به تهران.از طریق ایمیل هم پاسخگویی مناسب نمیشه.
  باید راه های ارتباطی و نمایندگی ها طوری باشه که مشتری بتونه به صندوق ها اعتماد کنه و سرمایشو بده به اونها
  من با مطالعه مقاله های مفید سایت سیگنال با صندوق ها اشنا شدم بسیار برنامه خوب و کاربردی برای مقایسه و اموزش هست.
  فقط اگه این پل ارتباطی محکم تر بشه خیال من سرمایه گذار هم راحت تر میشه.نه اینکه شب خواب ببینیم پولمون دود شده😅😅
  بازم تشکر میکنم از دوستان زحمت کش برنامه سیگنال

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز
   صندوق ها زیر نظر سازمان بورس فعالیت می کنند و نهاد ناظر بر نهادهای مالی پیگیر مسائل مربوط به اونهاست. در مورد صدور واحد معمولا صندوق با قیمت صدور فردا برای سرمایه گذار واحد صادر میکنه و دو روز طول میکشه که واحد ها به نام سرمایه گذار ثبت بشه. این زمان به دلیل محاسبه به روز قیمت های صدور می باشد. با اینحال ممکنه به دلایل مختلف صندوقی زمان بیشتری به این کار اختصاص بده. توصیه میکنیم که قبل از اقدام به سرمایه گذاری در هر صندوق حتما حتما با صندوق تماس بگیرید و جزئیات مد نظرتون رو ازشون بپرسین.
   در مورد راه های ارتباطی ما هم اطلاعی نداریم ولی میدونیم که قاعدتا صندوق ها موظفند به سرمایه گذاران شون جواب بدن. درباره مطمئن بودن صندوق ها نگرانی خاصی نداشته باشید چون ساختار صندوق ها اساسا اجازه ی سو استفاده از سرمایه رو نمیده و اونها در چارچوب قوانین سازمان بورس رفتار می کنند. مواردی هم مثل پاسخگو بودن یا نبودن صندوق نیز در حیطه مشتری مداری صندوق ها تعریف میشه.
   ممنون که همراه ما هستید با آرزوی موفقیت و شادکامی برای شما

 • با سلام
  سوال من اینه که اگه در یک صندوق سهامی سرمایه گذاری کرده باشی و در عرض یک ماه سود خوبی داشته باشه بهتره در بلند مدت اینو نگه داری یا ابطال کنی و دوباره بخری؟ چون ممکنه بعد از این مدت روند کاهشی داشته باشه

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. اصطلاحی در صندوق های سرمایه گذاری هست که بهش میگن ” جریمه تعجیل در خروج ” به این صورت که اگر شما سرمایتونو به صندوق بسپرید و زودتر از مدتی که در امیدنامه و شرایط صندوق گفته شده پولتونو خارج کنید جریمه بهتون تعلق میگیره. معمولا در صندوق ها این بازه سه ماهه انتخاب میشه. نکته دوم اینکه بطورکلی صندوق های سرمایه گذاری مناسب سرمایه گذاری بلند مدت هستند و تجربه نشون داده در بلند مدت اغلب برای سرمایه گذارانشون سود ده بودند.

 • سلام و خداقوت
  الان من میخواهم در صندوق سهامی شرکت کنم چکار کنم؟
  مثلا صندوق سهامی سامان رو توضیح بدین تشکرو سپاس فراوان از زحماتتان

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. برای ورود به صندوق های سرمایه گذاری باید ابتدا در سامانه سجام ثبت نام کنید. سپس با مراجعه حضوری به شعب صندوق (یا در برخی از صندوق ها بصورت آنلاین) درخواست صدور واحد کنید. در همه صندوق ها مراحل همینه، اینجوری نیست که مثلا صندوق سامان فرقی داشته باشه. پیشنهاد میشه برای راهنمایی بیشتر با خود صندوق تماس بگیرید. موفق و پرسود باشید.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
چهارشنبه
30 بهمن 1398