صندوق سرمایه‌گذاری مختلط چیست و چگونه کار می‌کند؟

صندوق سرمایه‌گذاری مختلط چیست و چگونه کار می‌کند؟

در مطالب قبلی درباره صندوق‌های سرمایه ‌گذاری درآمد ثابت و صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری در سهام صحبت کردیم. صندوق سرمایه گذاری مختلط از لحاظ میزان ریسک و بازده گزینه‌ای میان این دو است. یعنی برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها نیاز به ریسک‌پذیری بالا در حد صندوق‌های سهامی نیست و همزمان میزان سوددهی آن از صندوق‌های درآمد ثابت بیشتر است.

تعریف صندوق سرمایه گذاری مختلط

صندوق سرمایه گذاری مختلط نوعی از صندوق های سرمایه گذاری مشترک است که معمولا دارایی‌های خود را با نسبت 40 تا 60 درصد در بازار سهام و 40 تا 60 درصد در اوراق با درآمد ثابت مانند سپرده‌های بانکی – اوراق مشارکت و … سرمایه‌گذاری می‌کنند.

ترکیب دارایی‌ها در صندوق‌های سرمایه‌گذاری تاثیر مستقیم روی میزان ریسک‌ و سودآوری صندوق دارد.

 هرچه مقدار سرمایه‌گذاری در بازار سهام بیشتر باشد انتظار سودآوری بیشتر می‌شود و به دلیل طبیعت نوسانی بازار سهام میزان ریسک‌ افزایش می‌یابد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط نسبت به دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری ترکیب دارایی بهینه‌تری دارد.

صندوق سرمایه گذاری مختلط چگونه کار می‌کنند؟

صندوق‌ های سرمایه ‌گذاری مختلط معمولا بازده بیشتری نسبت به صندوق‌های درآمد ثابت و سپرده بانکی دارند و چون تقریبا نیمی از سرمایه خود را دراوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند میزان ریسک‌ این صندوق‌ها پایین‌تر از صندوق‌های سهامی است. اما با رشد بازار سهام بازده این نوع صندوق‌ها از صندوق‌های درآمد ثابت بیشتر است.

اوراق با درآمد ثابتسهامی
40 تا 60 درصد40 تا 60 درصد

در واقع صندوق های مختلط از لحاظ میزان ریسک و بازدهی مورد انتظار حد میانی صندوق های با درآمد ثابت و سهامی هستند.

ترکیب دارایی های صندوق سرمایه گذاری مختلط

مزایای صندوق سرمایه‌گذاری مختلط چیست؟

صندوق های سرمایه گذاری مختلط مزایای بازار سهامی و اوراق با درآمد ثابت را بطور همزمان دارند.

به بیان ساده‌تر این صندوق‌ها بدلیل سرمایه گذاری بخشی از سرمایه در بازار سهام پتانسیل کسب بازده بالا و بدلیل سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت نوسانات قیمتی کمی دارند. در واقع دو مزیت کلیدی صندوق با درآمد ثابت و سهامی را با هم ایجاد می‌کنند.

لازم به ذکر است در زمان رکود اقتصادی، سرمایه‌گذاران در این صندوق‌ها به دلیل ترکیب همزمان اوراق درآمد ثابت و سهامی، زیان کمتری نسبت به صندوق‌های سهامی و در صورت رونق اقتصادی و رشد بازارِ بورس، سود بالاتری نسبت به صندوق های با درآمد ثابت را تجربه می‌کنند.

صندوق سرمایه گذاری مختلط مناسب چه افرادی است؟

مقایسه بازده صندوق درآمد ثابت و مختلط

این صندوق ها با توجه به اینکه حد میانی ریسک و بازده را دارند بیشتر مناسب افرادی است که میانه‌رو می‌باشند. بدین معنی که به دنبال سود معقولی با در نظر گرفتن ریسک‌پذیری متوسط هستند.

این افراد با سرمایه گذاری در این صندوق ها می‌توانند بطور همزمان ویزگی‌های صندوق با درآمد ثابت و سهامی را تجربه کنند.

چطور در صندوق سرمایه گذاری مختلط سرمایه‌ گذاری کنیم؟

همه افراد بالای 18 سال می‌توانند با مراجعه به سایت معتبر صندوق‌های سرمایه‌گذاری و یا با مراجعه حضوری به دفاتر صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط اقدام به خرید (صدور) واحدهای سرمایه‌گذاری نمایند.

واحدهای سرمایه‌گذاری به دو دسته عادی و ممتاز تقسیم می‌شوند. میزان سود دهی، ضرر و تمامی امتیازات صندوق برای هر دو حالت برابر است.

 تنها تفاوت سرمایه‌گذاران عادی و ممتاز در این است با سرمایه‌گذاری به میزان مشخصی در واحدهای ممتاز امکان حق رای برای سرمایه‌گذار ایجاد می‌شود در حالیکه سرمایه‌گذاران عادی تنها امکان فروش (ابطال)  واحد سرمایه‌گذاری خود را دارند.

برای ورود به بازار سرمایه‌گذاری در صندوق‌های مختلط کافیست یک واحد سرمایه‌گذاری (unit)  تهیه کنیم که با توجه به شرایط بازار می‌تواند با دامنه کوچکی نوسان داشته باشد.

در کدام صندوق سرمایه گذاری مختلط سرمایه گذاری کنیم؟

مقایسه میزان ریسک صندوق مختلط و سهامی

بر اساس آخرین آمار تعداد 20 صندوق سرمایه گذاری مختلط فعال در ایران وجود دارد و ارزش خالص دارایی‌های آن‌ها 2286 میلیارد تومان است که بصورت میانگین بازدهی سالانه حدود 68 درصدی داشته اند. همچنین حدود 12هزار و 914 نفر از افراد حقیقی و حقوقی در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

برای شناسایی صندوق سرمایه‌گذاری مختلط مناسب نیاز به بررسی کارنامه این صندوق‌ها در بازه زمانی بلند مدت است. بررسی کوتاه مدت کارنامه صندوق‌ها با توجه به نوسان بازار نمی‌تواند دید دقیقی از وضعیت آن صندوق به ما ارائه بدهد.

مثلا در یک ماه وضعیت شاخص بورس ریزشی بوده است و ممکن است صندوقی در آن ماه بازده کمی داشته باشد در حالیکه بازده سالیانه آن مثبت بوده است و یا بالعکس. پس برای بررسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیاز به توجه پیشینه فعالیت صندوق مورد نظر است.

در سایت سیگنال می‌توانید با استفاده از گزارشات بهترین و پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه گذاری در بخش گزارش‌های تحلیلی مناسب‌ترین صندوق را انتخاب و شروع به سرمایه‌گذاری نمایید.

نتیجه گیری

صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط ابزاری مناسب برای سرمایه‌گذاری افراد با میزان ریسک پذیری نرمال و با سودهی بالاتر از سپرده بانکی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت است.

این صندوق‌ها را می‌توان به عنوان یکی از مناسب‌ترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری در میان صندوق‌ها به حساب آورد. بطوریکه سرمایه گذاری در آن‌ها برای افراد تازه وارد که تجربه قبلی سرمایه گذاری در صندوق ها را نداشته‌اند و به دنبال بازدهی مورد انتظار مطلوب با ریسک متوسط هستند بسیار مناسب است.

آیا شما نیز صندوق های مختلط را برای سرمایه گذاری انتخاب می‌کنید؟ نظرات خود را با سایت سیگنال در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام
  ممنون از برنامه خوبتون میخاستم بدونم صندوق های مختلط سود را چگونه پرداخت میکنند ماهانه یابستگی به سود دهی بازار داره؟

  • سلام دوست عزیز
   اغلب صندوق های مختلط تقسیم سود دوره ای ندارند.

 • سلام خسته نباشید میخواستم بپرسم برای سرمایه گزاری بلند مدت در صندوق مختلط وبهرمندی از سود مرکب چگونه باید عمل کرد ؟واینکه در صندوق های پرداخت دوره ای اگر بازار منفی باشد بجای دریافت سود ضرر حاصل شده را چگونه ازما دریافت میکنند ؟بطور کل سود دوره ای از کجا حاصل میشه

  • سلام دوست عزیز
   سود مرکب در سرمایه گذاری بلند مدت حاصل میشه و نیاز نیست شما کار خاصی انجام بدید. در صورتی که سودهای محقق شده رو برداشت نکنید در آینده قدرت سود مرکب رو لمس می کنید. صندوق هایی که پرداخت سود دارند در صورتی که بازدهی منفی داشته باشند سودی پرداخت نمی کنند و تنها ارزش واحدهایشان کاهش می یابد.

 • سلام میشه لطفایکی ازبهترین صندوق مختلط برای سرمایه گذاری معرفی کنین؟

 • با سلام لطفا آموزشی تخصصی تر بزارید آموزشی تکنیکهای نحوه بررسی وضعیت شرکتها که با آگاهی بیشتری خرید کنیم

 • سلام و عرض خسته نباشید و خدا قوت ب تیم حرفه ای سیگنال
  سوال من اینه ک اگر من ۱۰۰ میلیون سرمایه گذاری کنم در سهام مختلط میانگین سالانه ۱۰۰ درصد سود تعلق بگیر و طی ۱۰ ب صورت مرکب سالانه انجام بدم ک از لحاظ سود ب چندید میلیارد میرسه
  خواستم بدونم واقعا این کار شدنی هست؟؟!!
  و ایا قابل اطمینان هست در مبالغ بالا این صندوق ها
  ممنون میشم جواب کلی بدین
  با تشکر.

  • سلام دوست عزیز
   سود مرکب مربوط به صندوق خاصی نیست بلکه در سرمایه گذاری بلند مدت سود مرکب اتفاق می افتد.

 • با عرض سلام خدمت تیم پر تلاش سیگنال
  ببخشید یه سوال داشتم میدونم که برای کسب سود در صندوق های سهامی و مختلط باید صبر کرد.خواستم بدونم6ماه به نظرتون کافیه؟یا در درامد ثابت سرمایه گذاری کنم؟ممنون از پاسختون

  • سلام دوست عزیز
   پاسخ دقیقی وجود نداره چون وضعیت بازار بورس معلوم نیست در 6 ماه آینده چطور خواهد بود.

 • با سلام و خسته نباشید به تیمِ سیگنال
  ما میتونیم در همه ی صندوق های سرمایه گذاری فعالیت کنیم یا فقط آن دسته از صندوق هایی که زیر نظر کارگذاری هستش میتونیم سرمایه گذاری کنیم؟
  با تشکر

  • سلام دوست عزیز
   فرقی نمیکنه میتونید در همه صندوق ها فعالیت کنید.

 • سلام لطفا جواب بدین. صندوق مختلط ماهانه سود میده بهمون یا مثل صندوق سهامی سودمون فقط با افزایش ارزش واحد صندوقه؟

  • سلام
   معمولا صندوق های مختلط تقسیم سود دوره ای ندارند. برای مشاهده لیست صندوق های دارای تقسیم سود، به این لینک مراجعه کنید.

 • باسلام و تشکر از راهنمایی و آموزش دقیق شما فقط بگین این صندوق هارو کجا میشه پیدا کرد و آیا سیگنال یه همچین صندوق های داره؟

  • سلام . در این لینک میتونید در لیست صندوق ها تمامی صندوق ها رو با توجه به انواع آن ببینید. سیگنال، هیچ نوع صندوقی نداره و فقط خدمات مربوط به تحلیل اطلاعاتی صندوق ها رو انجام میده.

  • سلام دوست عزیز
   اگه سوالی در این رابطه دارید در خدمت هستم

 • سلام در صندوق های سرمایه گذاری مختلط آیا احتمال ضرر (کم شدن سرمایه اولیه) هم وجود دارد؟ در بدترین حالت چه میزان (چند درصد) از سرمایه اولیه کم می شود؟

  • سلام. عملکرد گذشته صندوق ها میتونه راه خوبی برای ارزیابی صندوق باشه. نمیشه به طور دقیق گفت حداکثر چقدر ممکنه افت بازدهی در صندوق های مختلط رخ بده ولی احتمالش قطعا وجود داره.

 • سلاام. تو مشخصات چندتا از صندوقا که
  دیدم نوشته بود ضامن نقد شوندگی ندارد. ممکنه کمی بیشتر توضیح بدین؟

 • سلام باتشکر از برنامه خوبتون.خواستم بدونم صندوق مختلط سود ماهیانه هم داره یا ن.

 • سلام وقت بخیر.ممنون از برنانه خوبتون.من میخواستم توی صندوقی سرمایه گذاری کنم ک سود ماهانه بگیرم ایا صندوق مختلط هست ک سود ماهانه داشته باشن

 • سلام و تشکر از سایت خوب شما
  یه سوال داشتم که ایا صندوق سرمایه گذاری مشترک در حالت بد بورس و سهام میتونه ماهانه 15درصد سود را نصیب ما بکنه یا نه

  • سلام دوست عزیز… صندوق ها انواع مختلفی دارند و ریسک و بازده هر نوع هم با شرایط بازار بورس متفاوت است. صندوق ها تابع نوسانات بازار بورس هستد و زمانی که بازده منفی در بازار سرمایه وجود داشته باشه، قطعا صندوق ها هم نمیتونند بازدهی بالایی داشته باشند.

 • سلام چگونه در صندوق مختلط سرمایه گذاری کنیم
  به کجا مراجعه کنیم

  • سلام دوست عزیز به بخش مقالات آموزشی سیگنال مراجعه کنید و مقاله نحوه سرمایه گذاری در صندوق ها رو ببینید.

 • سلام من دویا سه ساله میخوام پس انداز کنم چه صندوقی رو پیشنهاد میکنید برای من ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام دوست عزیز با مراجعه به بخش صندوق ها از گزارشات و مقالات آموزشی سیگنال به اطلاعات خوبی دست پیدا خواهید کرد.

 • سلام ممنون ازتوصیحات سوال داشتم بنده درکارگزاری تدبیرگران فردا عضو هستم وازاین سهام ها مثل شستاوعسل وعیره خریدم ایا میتونم درسرمایه گداری صندوق مختلط راانتخاب وفعالیت بکنم

  • سلام دوست عزیز… بله میتونید صندوق های قابل معامله از نوع قابل معامله در بورس رو از طریق کارگزاری تون معامله کنید.

 • باسلام
  حداقل مبلغ مورد نیاز جهت سرمایه گذاری در صندوق های مختلط؟؟

  • سلام دوست عزیز… این مورد بستگی به قوانین سازمان بورس و تصمیمات داخلی صندوق ها داره اما به طور کلی میشه گفت با حداقل 500 هزار تومن میشه در صندوق های مختلف سرمایه گذاری کرد.

 • سلام، ای صندوقها پرداخت سود دوره ای(ماهیانه، فصلی، شش ماهه) رو هم دارن؟

  • سلام دوست عزیز … برای مشاهده لیست صندوق هایی که پرداخت سود دوره ای دارن به این لینک مراجعه کنید.

 • سلام ازتدن خواهش میکنم کسایی که توی این صندوقا سرمایه گذاری کردن بهم بگن که بهترین صندوق مختلط یا صندوق ثابت کدومه و بهم بگید اصلا خوب هست یا نه لطفا کمکم کنید

 • سلام
  از داشتن سیگنال وااقعا راضیم منو که خیلی راهنمایی کرد عالی بود

 • سلام در صندوق های “مختلط” با فرض سرمایه گذاری یک ساله در صورت ریزش بورس و رکود ممکنه مبلغ سرمایه به نصف کاهش پیدا کنه یا در طی یک سال بازده آن حتی از سود بانکی هم کمتر بشه؟ کلا بدترین حالتی که در صندوق های مختلط ممکن رخ بده چیه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام، صندوق های مختلط 40 تا 60 درصد سهام در پرتفوشون دارن. بنابراین به بازار بورس وابسته هستند در صورت ریزش بازار انتظار میره که عملکرد این صندوق ها هم تضعیف بشه و شاید گاهی مواقع بازدهی منفی داشته باشند.

 • با سلام و عرض ادب
  بی نهایت از راهنمایی های مفید و دقیق شما سپاسگذارم. مطالب شما بشدت در تصمیم گیری بنده موثر و مفید بود. خواستم از شما تشکر کنم.

 • سلام‌ممنون از اطلاعات خوبی که میدین. یه سوال داشتم صندوق های مختلط چه جوری سود میدن؟ ماهیانه سود واریز میشه یا مثل سهام قیمت هر سهم افزایش پیدا میکنه؟ ممنون میشم راهنمایی کنین

  • سلام، تعداد صندوق های مختلطی که پرداخت سود دارند خیلی کمه و اکثرا از اختلاف قیمت خرید و فروش واحدها به شما سود میدن.

 • سلام و خداقوت و تبریک سال نو
  میخواستم بپرسم آیا بعداز اینکه در یک صندوق مختلط سرمایه گذاری یکساله انجام دادیم می‌توانیم هرماه به مبلغ سرمایه مون اضافه تر کنیم؟

  • سلام و عرض ادب. بله امکانش هست. شما هر وقت بخواید میتونید واحد بیشتری خریداری کنید حتی زودتر از یکسال.

 • سلام و عرض سپاس
  من برای یه بازه زمانی 5 الی 6 ماهه میخوام پولم رو ر صندوق سرمایه گذاری کنم
  شما تو این مطلب راجع به بازه زمانی سرمایه گذاری صحبتی نکردید ، میتونید راهنمایی کنید که بازه سرمایه گذاری تو این صندوق ها میان مدت هست یا بلند مدت؟
  برای بازه 6 ماهه چه صندوقی رو پبشنهاد میکنید؟
  با تشکر

  • سلام و عرض ادب خدمت شما. صندوق های سرمایه گذاری بیشتر برای سرمایه گذاری های میان مدت (یکساله) و بلندمدت (سه تا پنج ساله) مناسب هستند. ما نمیتونیم صندوقی رو پیشنهاد کنیم، اما میتونید با استفاده از گزارش های تحلیلی ما صندوق سرمایه گذاری مناسب با شرایط و روحیات خودتون انتخاب کنید.

  • سلام و عرض ادب. صندوق های سرمایه گذاری به دو روش به سرمایه گذارانشون سود میرسونن. یکی از طریق پرداخت سود دوره ای و واریز به حساب سرمایه گذار و یک روش دیگه هم سود بردن از اختلاف قیمت خرید با فروش واحدهای صندوق. بهتون پیشنهاد میکنم مقاله آموزشی ما با عنوان ” صندوق های سرمایه گذاری به چند روش سود می دهند؟ ” رو حتما مطالعه کنید.

 • مرسی که درباره صندوق سرمایه گذاری مختلط توضیح داده بودین لطفا درباره بقیه صندوق های سرمایه گذاری هم مطلب بنویسید

  • سلام، ممنون از لطف شما، مطالب آموزشی برای تمامی انواع صندوق های سرمایه گذاری به زودی روی سایت قرار میگیره.