از کجا شروع کنم؟

اگر در این حوزه تازه وارد هستید و می‌خواهید با مفاهیم و اصول اولیه صندوق‌های سرمایه‌گذاری آشنا شوید ما این مسیر را برای شما هموار کرده‌ایم، تا با چند کلیک به دنیای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد شوید.

مبانی صندوق‌های سرمایه‌گذاری

با مفاهیم اولیه صندوق‌های سرمایه‌گذاری آشنا شوید و صندوق‌ها را بشناسید

1

اهمیت سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی

با توجه به تورم موجود در جوامع و کاهش ارزش پول پیدا کردن راه‌کاری مناسب برای حفظ ارزش پول در مقابل تورم بسیار مهم است. با سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی نه تنها به رشد و شکوفایی اقتصاد جامعه کمک می‌کنید بلکه ارزش سرمایه خود را در مقابل تورم حفظ کرده و بطور همزمان سود کسب می‌کنید.

2

صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

صندوق سرمایه‌گذاری به انگلیسی (Mutual Fund) یکی از بازارهای نوین مالی و یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری در زمان تورم است. نحوه عملکرد صندوق‌ها به این گونه است که مبالغ کوچک و خرد را از افراد مختلف جمع‌آوری نموده و با مدیریتی حرفه‌ای و با استفاده از دانش افراد متخصص در دارایی‌های مالی مختلف به منظور کسب سود سرمایه‌گذاری می‌کنند.

3

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در ایران و جهان

براساس آخرین مطالعات به عمل آمده به علت تورمی که بعد از دهه 80 میلادی به وجود آمد در حال حاضر از 3 شهروند آمریکایی یک نفر سرمایه خود را به صندوق ها سپرده است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سال 1388 کار خود را در ایران آغاز نمودند. در حال حاضر ارزش سرمایه‌ای که در صندوق‌ها وجود دارد نزدیک به 1600 هزار میلیارد ریال است، این عدد نشان می‌دهد که در کشور ایران نیز حرکت سرمایه‌های عمومی به سمت صندوق‌ها آغاز شده است.

4

آیا می‌توانم پول خود را با خیال راحت به صندوق‌ها بسپارم؟

یکی از سوالات مهمی که در رابطه با صندوق‌ها مطرح می‌شود این است که آیا صندوق‌های سرمایه‌گذاری مطمئن هستند؟ ابتدا ذکر این نکته بسیار مهم است که صندوق‌های سرمایه‎‌گذاری ساختاری کاملا متفاوت با موسسات مالی و اعتباری دارند که در سالیان اخیر باعث به وجود آمدن مشکلات زیاد و از بین بردن اعتماد مشتریان شدند. همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت نظارت کامل سازمان بورس تاسیس شده و فعالیت می‌کنند بنابرین کاملا مطمئن هستند.

مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری چه مزایایی دارد؟

5

مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها

برای ورود به بازار سرمایه نیاز به دانش و وقت کافی دارید، اما اگر هیچ‌ کدام از این دو فاکتور را نداشته باشید چگونه می‌توانید در بازارهای مالی سرمایه‌گذاری کنید؟ با استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری و با بهره‌گیری از مدیریتی حرفه‌ای و دانش تیمی متخصص که سال‌ها در این حوزه فعالیت داشته‌اند، می‌توانید با خیالی اسوده و بصورت غیرمستقیم در بازارهای مالی سرمایه‌گذاری کرده و علاوه بر کاهش ریسک سرمایه‌گذاری، سود کسب کنید.

6

نقدشوندگی خوب صندوق‌های سرمایه‌گذاری

همه سرمایه‌گذاری‌ها یک روز باید نقد شوند و به هدف از پیش تعیین شده خودشان برسند. چالش اصلی این است که آیا می‌توانید هر زمان که خواستید سرمایه خود را نقد کنید یا نه؟ امروزه که حدودا دویست صندوق سرمایه‌گذاری مختلف در کشور فعالیت می‌کنند، سرمایه‌گذاران بدون نگرانی و با آسودگی خاطر می‌توانند در بازار سهام سرمایه‌گذاری نموده و دیگر دغدغه نقدشوندگی سهام‌شان را نداشته باشند. بسیاری از صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای تضمین نقدشوندگی به مشتری از رکنی به نام ضامن نقدشوندگی استفاده می‌کنند.

7

شفافیت اطلاعاتی صندوق‌های سرمایه‌گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری موظف به ارائه گزارش‌های منظم از ریز معاملات و نحوه سرمایه‌گذاری‌های خود هستند. این امر در بستر قوانین شفاف و سخت‌گیرانه سازمان بورس انجام می‌گیرد. برای مثال در انتهای هر ماه صندوق‌های سرمایه‌گذاری گزارشی از تمام سرمایه‌گذاری‌های انجام شده و تغییرات احتمالی در ارزش دارایی‌ها ارائه می‌کنند و همچنین ارزش خالص دارایی‌های صندوق بصورت روزانه از طریق سایت اختصاصی صندوق‌ها گزارش می‌شود.

8

بازدهی خوب صندوق‌های سرمایه‌گذاری در مقایسه با بانک‌ها

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در مقایسه با بسیاری از روش‌های شناخته شده مانند سپرده‌گذاری در بانک‌ها بازدهی بهتری دارند. متوسط بازدهی صندوق‌های سرمایه گذاری در یک سال اخیر برابر با 81.6 درصد بوده این در حالی است که حداکثر سود سپرده‌های بانکی بلندمدت فقط 20% بوده است. البته ذکر این نکته مهم است که بسیاری از بانک‌ها نیز صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی دارند که می‌توانید در آن‌ها سرمایه‌گذاری نمایید.

انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری

انواع مختلف صندوق‌های سرمایه‌گذاری و تعریف هرکدام چیست؟ چه تفاوتی باهم دارند؟

9

انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری براساس فاکتورهای مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. متداول‌ترین تقسیم بندی صندوق‌ها براساس ترکیب دارایی‌های صندوق است. بر این اساس صندوق‌های سرمایه‌گذاری به 4 نوع اصلی با درآمد ثابت، سهامی، مختلط و مبتنی بر طلا تقسیم می‌شوند. که هرکدام با توجه به نوع ترکیب دارایی و سیاست مالی که دارند دارای ریسک و بازده متفاوتی می‌باشند.

10

صندوق سرمایه‌گذاری غیرقابل معامله

صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا قابل معامله هستند یا غیرقابل معامله. منظور از صندوق‌های سرمایه‌گذاری غیرقابل معامله صندوق‌هایی است که در بورس معامله نمی‌شوند. برای خرید واحدهای این نوع صندوق‌ها باید یا به صورت حضوری به دفتر صندوق مراجعه کرده و یا از طریق سایت اختصاصی صندوق واحد خریداری کنید. البته خرید واحد بصورت آنلاین از سایت هنوز در برخی از صندوق‌ها امکان‌پذیر نیست.

11

صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله یا ETF

منظور از صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله صندوقی است که مانند سهام عادی شرکت‌های مختلف در بازار بورس معامله می‌شود. بنابراین برای خرید واحد این نوع صندوق‌ها ابتدا باید کد معاملاتی فعال در بورس داشته باشید تا به راحتی بتوانید واحدهای این صندوق‌ها را مانند یک سهام عادی خرید و فروش کنید. صندوق‌های‌ قابل معامله مزایای زیادی از جمله خرید و فروش آسان – معافیت از مالیات – هزینه‌های کم و ... دارند.

شروع به سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری

چطور سرمایه‌گذاری کنیم؟ برای سرمایه‌گذاری از کجا شروع کنیم؟ پاسخ خود را در این بخش جستجو کنید

12

اطلاعات صندوق‌های سرمایه‌گذاری را از کجا بدست بیاورم؟

اولین گام برای شروع سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها بررسی اطلاعات صندوق‌ها، مقایسه آن‌ها و در نتیجه انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌گذاری است. با مراجعه به صفحه صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سایت سیگنال می‌توانید به تمامی این اطلاعات از جمله میزان بازدهی دوره‌ای صندوق‌ها – مقایسه صندوق‌ها با یکدیگر – معرفی صندوق‌ها – لیست صندوق‌های سرمایه‌گذاری براساس نوع صندوق و ... به راحتی دسترسی داشته باشید.

13

انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌گذاری

برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌گذاری چند عامل را در نظر بگیرید عامل اول میزان ریسک پذیری شما است، صندوق‌ها براساس ترکیب دارایی که دارند داری ریسک متفاوتی هستند به عنوان مثال اگر فردی کم ریسک هستید صندوق با درآمد ثابت گزینه‌ای مناسب‌تر برای شما است. عامل بعدی که باید به آن توجه شود میزان بازدهی صندوق در گذشته است. تمامی این عوامل را در نظر بگیرید تا بتوانید بهترین صندوق سرمایه‌گذاری را انتخاب کنید. لیست تمامی صندوق‌ها و 10 صندوق سرمایه‌گذاری برتر را در صفحه گزارش‌های تحلیلی صندوق‌ها می‌توانید مشاهده کنید.

14

چگونه سرمایه‌گذاری خود را در صندوق‌های سرمایه‌ گذاری شروع کنم؟

برای خرید واحدهای صندوق اگر صندوق انتخابی از نوع قابل معامله باشد باید کدمعاملاتی فعال در بورس داشته باشید تا به راحتی بتوانید واحدهای صندوق مورد نظر را بخرید. اما اگر صندوق انتخابی شما غیرقابل معامله است از دو روش می‌توانید واحد سرمایه‌گذاری بخرید، روش اول مراجعه حضوری به دفتر صندوق و پر کردن فرم ثبت نام و ارائه مدارک لازم است. و روش دوم استفاده از سایت اختصاصی صندوق و ارائه مدارک اسکن شده می‌باشد. البته امکان استفاده از روش دوم در تمامی صندوق‌های غیرقابل معامله وجود ندارد.