انواع صندوق های سرمایه گذاری در ایران

هر گروهی از افراد جامعه با هر سطح درآمد و تفکری می‌توانند سرمایه خودشان را به صندوق های سرمایه گذاری بسپارند. چند مدل صندوق سرمایه گذاری داریم که هر کدام ویژگی‌های مخصوص به خودش را دارد. بنابراین همه می‌توانند با هر مقدار درآمد و دانشی که دارند، صندوق مناسب خودشان را پیدا کنند. پس بد نیست یک آشنایی اولیه با انواع صندوق های سرمایه گذاری در ایران داشته باشیم.

مهم‌ترین خدمت صندوق‌ها بازدهی مطلوب و کم کردن ریسک سرمایه‌گذاران است که این ویژگی در انواع صندوق های سرمایه گذاری برای سرمایه‌گذاران غیر حرفه‌ای بسیار کاربردی است؛ زیرا با انتخاب یک صندوق سرمایه‌گذاری مناسب، دیگر نیازی به کسب اطلاعات تخصصی و صرف وقت اضافه نیست.

همچنین با توجه به اینکه برخی از صندوق­‌ها دارای تضمین سودآوری و برخی بدون تضمین هستند، افراد می­‌توانند با توجه به میزان ریسک­‌پذیری خود در یکی از انواع صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

ممکن است شما فردی ریسک‌گریز باشید که دریافت سود سالانه و بدون ریسک را ترجیح می‌دهید و یا بالعکس فردی ریسک‌پذیر باشید که به دنبال کسب سود بیشتر است و برای رسیدن به اهداف خود هرگونه ریسکی را می‌پذیرد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای هر دو دسته قابل استفاده است و می‌تواند نیاز هر دو گروه را تامین کند.

متداول‌ترین تقسیم‌بندی صندوق‌های سرمایه‌گذاری بر مبنای ترکیب دارایی‌های آن‌ها است به این معنی که صندوق‌ها سرمایه جمع آوری شده از افراد را در دارایی‌های مختلفی سرمایه‌گذاری می‌کنند. این دارایی‌ها می‌توانند گزینه‌های کم‌ریسک مانند سپرده بانکی و اوراق با درآمد ثابت یا گزینه‌های با ریسک بیشتر مانند بورس باشند.

ترکیب دارایی هر صندوق سرمایه گذاری نشان از نحوه مدیریت دارایی‌ها و رویکرد مدیر صندوق دارد. سرمایه گذاران با بررسی ترکیب دارایی صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند صندوق مورد نظر خود را انتخاب کنند. در نتیجه برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌گذاری ابتدا نیاز به آشنایی با انواع صندوق های سرمایه‌گذاری دارید.

ترکیب دارایی صندوق های سرمایه گذاری

انواع صندوق های سرمایه گذاری - ترکیب دارایی صندوق های سرمایه گذاری

ترکیب صندوق‌های سرمایه‌گذاری شامل اوراق مشارکت، سهام، سپرده‌های بانکی، وجه نقد و سایر دارایی‌ها است.

معمول‌ترین روش تقسیم بندی انواع صندوق‌ سرمایه‌ گذاری بر همین اساس است که صندوق‌ها را به سه نوع اصلی با درآمد ثابت، سهامی و مختلط تقسیم می‌کند. صندوق‌ها سرمایه‌های خود را در دارایی‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنند و با این عمل، علاوه بر تعیین استراتژی سرمایه‌گذاری گزینه‌های متنوعی برای سرمایه‌گذاری افراد به وجود می‌آورند.

برای کاهش ریسک و کنترل جریان نقدینگی موجود در صندوق‌ها قوانین محدودکننده‌ای از طرف سازمان بورس اوراق بهادار برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری لحاظ شده است.

طبق قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران و مواردی که در اساسنامه هر صندوق ذکر شده است، صندوق‌ها موظف‌اند میزان مشخصی از سرمایه‌های دریافتی را صرف دارایی‌های خاص کنند.

برای مثال صندوق‌های سرمایه‌گذاری مجاز نیستند که از هیچ سهمی بیشتر از 10% در سبد سرمایه‌گذاری خود داشته باشند. همچنین نمی‌توانند بیشتر از 30% از سبد سرمایه‌گذاری خود را در یک صنعت خاص وارد کنند. علاوه بر این، نگهداری بیش از 5% از هر سهم فرابورسی برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مجاز نیست.

صندوق‌های با درآمد ثابت هم نمی‌‌توانند بیشتر از 30% از ترکیب دارایی‌های خود را در سهام سرمایه‌گذاری کنند یا اینکه ملزم شده‌اند که حتما 70% از سرمایه خود را در اوراق بهادار با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده بانک سرمایه‌گذاری کنند.

انواع صندوق های سرمایه گذاری مشترک در ایران

ممکن است شما بخواهید با کمترین ریسک وارد بازار سرمایه شوید و امنیت پولتان را تضمین کنید. یا اینکه انتظار سودآوری بالایی از سرمایه خود داشته باشید و بخواهید با قبول ریسک منطقی، میزان سودتان را بیشینه کنید.

انواع صندوق های سرمایه گذاری مشترک در ایران را می‌توان از جهات مختلفی از جمله ترکیب دارایی‌ها، هدف سرمایه‌گذاری و اندازه دسته بندی کرد که مهم ترین های آن عبارتند از :


صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت


یکی از انواع صندوق ها صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت وجوه دریافت شده از سرمایه‌گذاران را در اوراق با درآمد ثابت، مثل اوراق بدهی یا سپرده‌های بانکی سرمایه‌گذاری می‌کنند و همواره جریان نقدینگی ثابتی را برای سرمایه گذاران خود فراهم می‌کنند.

سرمایه‌گذاری در این نوع صندوق‌ برای کسانی مناسب است که نمی‌خواهند ریسک کنند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت موظف به سرمایه‌گذاری حداقل ۷۵% و حداکثر 95% از دارایی‌های خود در اوراق با درآمد ثابت هستند.

برای مثال میانگین ترکیب دارایی‌های یک سال گذشته یکی از صندوق های با درآمد ثابت، در تاریخ 98/05/06 به شرح زیر بوده است:

انواع صندوق های سرمایه گذاری - ترکیب دارایی صندوق درآمد ثابت
اوراق با درآمد ثابت : 47.48 درصد سهام : 11.55 درصد
سپرده های بانکی و وجه نقد : 40.36 درصد سایر دارایی ها : 0.61 درصد

برای سرمایه‌گذارانی که ریسک کمتر را ترجیح می‌دهند، خرید واحدهای این نوع از صندوق‌ها منطقی‌تر است. بعضی از این نوع صندوق‌ها تقسیم سود دوره‌ای دارند که هنگام انتخاب صندوق باید به آن توجه کرد.

سرمایه‌گذاران با سرمایه‌گذاری در صندوق‌‌های با درآمد ثابت از دو راه می‌توانند سود کسب کنند:

 • افزایش ارزش خالص دارایی‌ها یا (NAV (Net Asset Value

زمانی که ارزش دارایی‌های صندوق بیشتر می‌شود، قیمت واحدهای صندوق نیز افزایش می‌یابد. در این حالت سرمایه‌گذار از افزایش قیمت واحدهای سرمایه‌گذاری بهره می‌برد. در نمودار زیر افزایش ارزش صندوقی را می‌بینیم که تقسیم سود دوره‌ای ندارد و فقط از افزایش ارزش دارایی‌ها سود می‌سازد:

انواع صندوق های سرمایه گذاری - قیمت صندوق درآمد ثابت
 • تقسیم سود دوره‌ای

برخی از صندوق‌ها (درآمد ثابت و مختلط) به صورت ماهانه یا سه ماهه سود حاصل از افزایش ارزش دارایی‌های خود را بین سرمایه‌گذاران تقسیم می‌کنند. باید توجه داشت زمانی که صندوق سود تقسیم می‌کند، قیمت هر واحد صندوق افت می‌کند و به ارزش اسمی خود باز می‌گردد. در زیر نمودار قیمت صندوق با درآمد ثابتی را می‌بینید که پرداخت سود ماهیانه دارد:

انواع صندوق های سرمایه گذاری - تقسیم سود دوره ای صندوق درآمد ثابت

صندوق سرمایه گذاری سهامی


صندوق سهامی یکی دیگر از انواع صندوق های سرمایه گذاری است. براساس الزامات سازمان بورس و اوراق بهادار، این نوع صندوق‌ برعکس صندوق‌ درآمد ثابت حداقل 70% از وجوه دریافت شده از سرمایه‌گذاران را در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق ‌بهادار سرمایه‌گذاری می‌کند.

طبق سابقه و عملکردی که از بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری ثبت شده است؛ صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام، پربازده‌ترین نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری بوده‌اند. برای مثال ترکیب دارایی نمونه‌ای از صندوق‌های سهامی بصورت زیر است:

انواع صندوق های سرمایه گذاری - ترکیب داریی صندوق در سهام

برای سرمایه‌گذارانی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بازار سهام هستند، خرید واحدهای این نوع از صندوق‌ها جذاب­تر است. ریسک این نوع صندوق‌ها از صندوق‌های دیگر بیشتر است و به همین میزان سرمایه‌گذاران انتظار بازده بالاتری دارند.

 صندوق‌های سهامی اغلب تقسیم سود دوره‌ای ندارند و سرمایه‌گذاران فقط از افزایش قیمت واحدهای صندوق سود می‌برند.

 باید توجه داشت که این نوع صندوق‌ها به علت وابستگی زیاد به بازار بورس در دوران رشد اقتصادی عملکرد بهتری دارند در عوض در دوران رکود اقتصادی سود پایینی داشته یا حتی زیان‌ده باشند. در نمودار زیر تغییرات قیمت نمونه‌ای از صندوق های سرمایه گذاری سهامی را مشاهده می‌کنید:

انواع صندوق های سرمایه گذاری - قیمت صندوق سهامی

صندوق‌ سرمایه گذاری مختلط


صندوق های سرمایه‌گذاری مختلط را می‌توان حد میانی صندوق‌های با درآمد ثابت و صندوق‌های سهامی و یکی از سه دسته بندی اصلی انواع صندوق سرمایه گذاری دانست. به این معنی که نیمی از سرمایه را  در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار و نیم دیگر را در اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند.

بنابراین نسبت به صندوق‌های سهامی دارای ریسک کمتر و نسبت به صندوق‌های با در‌امد ثابت ریسک بیشتری دارند. و از لحاظ ریسک و بازده بین صندوق‌های با درآمد ثابت و صندوق‌های سهامی قرار می‌گیرند.

 ترکیب دارایی‌ها در این نوع صندوق‌ها، بر اساس الزامات بورس، بین ۴۰ تا ۶۰ درصد در بورس و  بطور مشابه بین 40 تا 60 درصد در اوراق بهادار با درآمد ثابت در نظر گرفته‌شده است.

برای مثال ترکیب دارایی نمونه‌ای از صندوق های سرمایه‌گذاری مختلط را در زیر می‌بینیم:

انواع صندوق های سرمایه گذاری - ترکیب دارایی صندوق مختلط

از آنجایی که صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط نیمی از ترکیب دارایی خود را به سرمایه‌گذاری در سهام اختصاص می‌دهند، نسبت به صندوق‌های سهامی تاثیرپذیری کمتری از تورم دارند. و از طرفی در شرایط رکودی نیز به دلیل سرمایه‌گذاری نیمی از دارایی خود در اوراق با درآمد ثابت، از فشار افت قیمت ها تا حدودی در امان هستند.

در نمودار زیر تغییرات قیمت نمونه‌ای از صندوق های سرمایه‌گذاری مختلط را مشاهده می‌کنید:

انواع صندوق های سرمایه گذاری - قیمت صندوق مختلط

صندوق سرمایه گذاری طلا


امروزه در کنار امکان خرید و فروش فیزیکی طلا می‌توان گواهی سپرده طلا یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا را نیز معامله کرد. یکی دیگر از انواع صندوق سرمایه گذاری در ایران صندوق های سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا هستند که روش نوینی برای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم بر روی طلا می‌باشند. این صندوق‌ها هم نیاز مخاطبان بازار سرمایه را برطرف می‌کنند و هم چالش‌ها و دغدغه‌های خرید سنتی طلا را ندارند.

در کشورمان بانک های رفاه و صادرات با همکاری بورس کالای ایران، اوراق گواهی سپرده طلا را برای مشتریان صادر می‌کنند. این اوراق که دقیقا کارکرد طلا را دارد هم خطرات نگهداری طلا به صورت سنتی از جمله دزدی، حمل و نقل و … را ندارد و هم قدرت نقدشوندگی بالایی دارد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا سرمایه‌های جمع‌آوری شده از مشتریان را ، در گواهی سپرده سکه و طلا پذیرفته شده در بورس، سرمایه‌گذاری می‌کنند. حداقل ۷۰ درصد سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها در سکه طلا و اوراق مشتقه مبتنی بر طلا و مابقی در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود.

با توجه به اینکه خریداری طلا و سکه به‌صورت فیزیکی ریسک‌هایی از قبیل احتمال سرقت، تقلب و … را دارا است و جهت پوشش این زیان، نیاز به هزینه وجود دارد سرمایه‌گذاران می‌توانند ای ریسک‌ها را با سرمایه‌گذاری در صندوق طلا پوشش دهند.

نمودار تغییرات قیمت نمونه‌ای از صندوق‌های مبتنی بر طلا را در زیر مشاهده می‌کنید:

انواع صندوق های سرمایه گذاری - قیمت صندوق طلا

همچنین ترکیب دارایی‌های این صندوق به صورت زیر می‌باشد:

انواع صندوق های سرمایه گذاری - ترکیب دارایی صندوق مبتنی بر طلا

صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی


این نوع از صندوق‌ها با هدف بازارگردانی مجموعه‌ای از سهام مشخص شده در امیدنامه صندوق تأسیس شده اند. بنابراین صندوق‌های اختصاصی بازارگردانی به غیر از سهام و حق تقدم خرید سهام، در سایر دارایی‌ها سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.

عملکرد این صندوق‌ها نقدشندگی سهام را زیاد می‌کند. همچنین باعث حرکت قیمت سهام به سمت ارزش ذاتی‌اش می‌شود. صندوق‌های اختصاصی بازارگردانی از تشکیل صف‌های خرید و فروش در سهام جلوگیری می‌کنند و باعث روان شدن معاملات می‌شوند.

به دلیل ماهیت و ماموریت صندوق‌های اختصاصی بازارگردانی، مشتری‌های آنها معمولا افراد حقوقی هستند. برای مثال در زمان انتشار این مقاله نمونه‌ای از این صندوق‌ها بازارگردان سهام شرکت‌های «آسان پرداخت پرشین»، «ریل سیر کوثر»، «مهندسی نصیر ماشین»، «آسیاتک»، «شهداب ناب خراسان» و «گز سکه» بوده است.

نمودار دارایی صندوق اختصاصی بازارگردانی را در زیر مشاهده می‌کنید:

انواع صندوق های سرمایه گذاری - صندوق بازارگردانی

صندوق سرمایه گذاری شاخصی


صندوق شاخصی بر مبنای یکی از شاخص‌های بازار سرمایه پرتفوی خود را تشکیل می‌دهند این شاخص می‌توان شاخص کل یا یکی دیگر از شاخص‌های بازار سهام باشد. در نتیجه عملکرد و بازدهی آن‌ها مشابه با  شاخص مربوطه است.

مزیت اصلی این صندوق‌ها حذف هزینه‌های ناشی از سبدگردانی و مدیریت صندوق است.


صندوق ‌سرمایه گذاری نیکوکاری


هدف از تشکیل این نوع صندوق‌ها، تخصیص سرمایه افراد به امور خیرخواهانه است. ساختار صندوق‌های نیکوکاری به نحوی است که از سرمایه گذاری در امور خیرخواهانه اطمینان حاصل می‌شود و برای این کار از ارکان نظارتی نظیر حسابرس و متولی صندوق استفاده می‌شود.

در این نوع سرمایه گذاری فرد سرمایه گذار می‌تواند مشخص کند که چه میزان از سرمایه‌ و سود ناشی از آن به امور خیرخواهانه تخصیص داده شود.

ممکن است فردی کل سود خود را به امور خیرخواهانه تخصیص دهد و یا قسمتی از آن را. حتی این امکان وجود دارد که اصل سرمایه و سود آن به امور نیکوکارانه تخصیص داده شود که در این صورت پس از انحلال صندوق اصل سرمایه فرد نیز صرف امور خیرخواهانه خواهد شد.


صندوق های سرمایه گذاری تامین مالی


همان‌طور که ذکر شد انواع صندوق سرمایه گذاری در ایران بر مبنای فاکتورهایی از قبیل ترکیب دارایی ها، هدف، اندازه و … دسته بندی می‌شوند. در این میان سه نوع صندوق وجود دارد که با هدف تامین مالی به وجود آمده‌اند که عبارتند از:

1. صندوق های سرمایه گذاری پروژه

صندوق پروژه صندوقی است که با هدف تامین مالی پروژه های مختلف و اجرای آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع این نوع از صندوق‌ها سرمایه جمع آوری شده افراد را برای ساخت و بهره‌وری پروژه از پیش تعیین شده‌ای مورد استفاده قرار می‌دهند.

 برای این‌کار ابتدا شرکت سهامی خاصی با عنوان شرکت پروژه تاسیس می‌شود. پس از اتمام پروژه این شرکت به سهامی عام تبدیل شده و به سرمایه گذاران به اندازه سهمی که داشته‌اند از سهام شرکت مربوطه واگذار می‌شود.

2. صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان

یکی دیگر از انواع صندوق سرمایه گذاری تامین مالی صندوق زمین و ساختمان است. این نوع از صندوق‌ها با هدف تامین مالی پروژه‌های ساختمانی به وجود آمده‌اند که با مجوز سازمان بورس در قالب یک شخصیت حقوقی تاسیس می‌شوند.

صندوق زمین و ساختمان می‌تواند به عنوان گزینه‌ای جایگزین وام عمل کند. یکی از اهداف این صندوق‌ها حفظ ارزش پول سرمایه گذاران در مقابل افزایش قیمت زمین یا ساختمان است، که پس از اتمام پروژه و فروش واحدهای ساختمانی سود آن بین افراد تقسیم می‌شود.

3. صندوق های سرمایه گذاری جسورانه

صندوق‌های جسورانه یکی دیگر از انواع صندوق سرمایه گذاری در ایران است که با هدف تامین مالی شرکت‌های نوپا و شرکت‌های کوچک تاسیس شده‌اند. ریسک این نوع از صندوق‌ها بسیار بالا است و در نتیجه بازدهی مورد انتظار بالاتری نیز دارند به همین دلیل به این نوع از صندوق‌ها جسورانه گفته می‌شود.

این صندوق‌ها سرمایه جمع آوری شده افراد حقیقی و حقوقی را به سرمایه گذاری در شرکت‌هایی که به منابع مالی کافی دسترسی ندارند و صنایع نوظهور، تخصیص می‌دهد تا افراد بتوانند از آن نفع ببرند.


صندوق سرمایه گذاری قابل معامله بورسی (ETF)


انواع صندوق های سرمایه گذاری - صندوق بورسی

سرمایه‌گذاری آسان یکی از مهمترین ویژگی‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. در این میان صندوق‌های قابل معامله در بورس کار را راحت‌تر کرده‌اند و با چند کلیک می‌توان در انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشارکت کرد و یا سرمایه را نقد کرد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله تمام انواع صندوق های سرمایه گذاری‌ که پیش از این در مورد آن‌ها صحبت شد را در بر می‌گیرند. این صندوق‌ها مانند سهام قابل معامله در بورس خرید و فروش می‌شوند و می‌توان به راحتی آنها را معامله کرد. از نظر ماهیت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله خود به سه نوع با درآمد ثابت، سهامی و مختلط تقسیم می‌شوند.

صندوق‌های قابل معامله در بورس به این دلیل که به صورت آنلاین خرید و فروش می‌شوند، قابلیت نقدشوندگی بالاتری نسبت به صندوق های غیرقابل معامله دارند. ارزش خالص دارایی‌ها در صندوق های قابل معامله، به صورت لحظه‌ای محاسبه می‌شود، در حالی که در سایر صندوق‌ها با یک روز تاخیر محاسبه و منتشر می‌شود.

قیمت واحد‌های سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله ارزان‌تر از صندوق‌های غیر قابل معامله است و این مسئله امکان سرمایه‌گذاری‌های کوچک‌تر را فراهم می‌کند.

نتیجه‌گیری

در این مقاله آموزشی شما را با انواع صندوق سرمایه‌گذاری آشنا کردیم. همان‌طور که ذکر شد متداول‌ترین نوع دسته‌بندی صندوق‌ها براساس ترکیب دارایی‌ها آن‌ها است که بر این اساس می‌توان آن‌ها را به سه دسته اصلی درآمد ثابت، سهامی و مختلط تقسیم‌بندی کرد.

اما بعد از بررسی انواع صندوق‌ های سرمایه‌گذاری نکته مهم و قابل بررسی این است که آیا صندوق‌ های سرمایه گذاری مطمئن هستند یا خیر؟ به نظر خودتان کدام صندوق مناسب شماست؟ اگر سوالی دارید، در قسمت نظرات بپرسید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • تفاوت صندوقهایی که ضامن نقد شوندگی دارند با صندوقهایی که ضامن نقد شوندگی ندارند چیست

 • سلام ..میشه بگید چرا برای خرید صندوق های با درآمد ثابت جلوی بعضی از آنها زده etf و جلوی بعضی دیگه این کلمه را ننوشته ..اینها چه تفاوتی دارند ممنون

  • سلام دوست عزیز
   صندوق های ETF در بورس قابل معامله هستند و سایر صندوق ها به شیوه های دیگه خرید و فروش می شوند.

 • سلام ببخشید صندوقهای قابل معامله یا همان etfرا هم باید به صورت حضوری درکارگزاری خریداری کنیم؟

  • سلام
   خیر نیاز به مراجعه حضوری نیست. مشابه سهام عادی میتونید صندوق های etf رو معامله کنید.

 • عرض سلام و ادب،
  نظر به فرمایش شما که بازده اعلامی صندوق با درآمد ثابت به معنای درصد سود پرداختی به سرمایه گذار نیست، یعنی اگر صندوق با درآمد ثابتی پرداخت سود دوره ای به صورت ماهانه داشت و در یک ماه ۵۰ درصد بازدهی داشت ولی «سود پیش بینی شده» آن ۲۰ درصد بود، سرمایه گذار فقط همان ۲۰ درصد سود پیش بینی شده را دریافت میکند و سهمی از ۳۰ درصد مابه التفاوت نخواهد داشت؟
  با سپاس

  • سلام دوست عزیز
   سهم سرمایه گذار همون سودی هست که صندوق مجاز به پرداختش هست و مابه التفاوت در پایان سال مالی صندوق به صورت بکجا واریز میشه.

 • عرض ادب و تحیت،
  آیا نرخ بازده «سالانه» یک صندوق ِِ با درآمد ثابت که روی اپلیکیشن سیگنال هم قابل مشاهده است به معنای این است که آن صندوق در طول یکسال گذشته همین مقدار سود به سرمایه گذار پرداخت کرده است؟ فارغ از اینکه نرخ سود پیش بینی شده ی اعلامی توسط صندوق کمتر از بازده واقعی بوده باشد. مثلاً صندوقی پیش بینی سود را ۲۰٪ اعلام کرده ولی بازده آن در سال گذشته ۶۰٪ بوده است؛ آیا سرمایه گذار در عمل هم ۶۰٪ سود دریافت کرده یا همان ۲۰٪ را؟
  سپاس بیکران از راهنمایی شما

  • سلام دوست عزیز
   خیر. این بازدهی سالانه به معنای “سود پرداختی” نیست بلکه به معنای “بازدهی کسب شده توسط صندوق” می باشد. در مورد صندوق های با درآمد ثابت سیاست تقسیم سود باید در هر صندوق به طور خاص بررسی بشه و از این نظر بهتره که با روابط عمومی صندوق مورد نظر تماس بگیرید.

 • ضمن سلام و تشکر بنده پانزده سال قبل تعدادی سهام به ارزش یک میلیون تومن خریدم اما نزدیک به ۱۸ سال بعد حالا که ارزش سهامم را بررسی کردم در کمال تعجب دیدم که ارزش سهامم به ۱۴ میلیون تومن هم نرسیده دلیلش چیه ؟ اگه هرجای دیگه سرمایه گذاری کرده بودم بهتر نبود ؟؟ تشکر

 • عرض ادب و تحیت،
  در ابتدا از دست اندرکاران وبسایت و اپلیکیشن سیگنال بابت مطالب مفید و کاربردی صمیمانه سپاسگزاری می کنم.
  پرسش اول اینجانب این است که آیا شکلی از صندوق های سرمایه گذاری وجود دارد که در آن میزانی از سود (یک کف ِِ سود) تضمین شود، و علاوه بر آن درصدی از سود حاصل از معاملات صندوق هم به سرمایه گذار پرداخت گردد؟
  و پرسش دوم اینکه آیا دیگر چیزی تحت عنوان سود تضمینی از سود صندوق های درآمد ثابت ارائه نمی گردد و تنها پیش بینی سود صورت می گیرد؟ و در اینصورت دیگر هیچ میزانی از سود تضمین نمی شود؟
  با سپاس

  • سلام دوست عزیز
   تضمین سود به دلیل مشکلات شرعی کاملا حذف شده ولی برخی از صندوق ها میتوانند پیشبینی سود داشته باشند. برای اطلاع از صندوق های با تقسیم دوره ای به این لینک مراجعه کنید.

 • باسلام و خسته نباشید بابت مطالب عالیتون یک سوال:
  سود مرکب شامل کدوم یک از صندوق ها میشه؟
  صندوقها هم مثل سهام بورسی برای سود سهم سود میدن یا فقط اصل پول ملاک هست؟

  • سلام دوست عزیز
   سود مرکب مختص صندوق خاصی نیست. در همه انواع سرمایه گذاری در صورتی که سود بدست آمده برای سرمایه گذاری مجدد در نظر گرفته بشه، سود مرکب بدست میاد. صندوق ها واحد دارند نه سهم و برای سود واحد جدیدی ندارند فقط قیمت واحد افزایش پیدا میکنه.

 • با سلام و عرض خسته نباشید
  در قسمت صندوقها ، میزان در صدی که جلوی هر صندوق سرمایه گذاری زده شده ، در چه بازه ی زمانی هست ؟
  متشکرم

 • سلام.آیا با خرید صندوق های سرمایه گذاری سهامی که توی صندوق وجود داره متعلق به سهامداره یا صاحب صندوق؟.مثلا در پالایشی یکم آیا مالکیت سهام پتروشیمی های موجود در صندوق به نام منی که سهام رو خریدم میشه یا نه من فقط سهامدار صندوق ام؟

  • سلام
   شما که صندوق رو میخرید سهامدار صندوق میشید نه سهام آن. مدیران صندوق به طور مستقیم صاحبان سهام هستند و شما به طور غیرمستقیم.

 • درود. واقعن که خدا قوت. من تازه میخام وارد بورس بشم و دارم تحقیق میکنم و از پادکست های شما شروع کردم. البته که مطالب اموزنده خوبی دارد و بابتش از تون تشکر میکنم. فقط یه اشکال خیلی بزرگ داخل این پادکست ها هس، اونم این اهنگهای ناهنجاره که یهو وسط صحبتهای این خانم پخش میشه. بابا پرده گوشمونا پاره کرد. اخه این دیگه چه جور اهنگ گذاشتنه. خاهشن این اهنگا را یا بردارید یا یه چیز درست و حسابی بزارید. ممنون

  • سلام دوست عزیز
   پیشنهاد شما به تیم تولیدمحتوای سیگنال منتقل شد. ممنونیم از شما.

 • آیا می توان واحدهای صندوق etf را از طریق سایت صندوق به قیمت nav ابطال به صندوق فروخت ؟ و همچنین واحدهای صندوق را به قیمت nav صدور خرید ؟

  • سلام دوست عزیز
   صندوق های ETF را نه ولی سایر صندوق ها را بله.

 • سلام وقت بخیر تو صندوق با درآمد ثابت البرز ثبت نام کردم که سایتش نوشته ضامن نقدینگی هستند ولی بعد از ثبت نام دوباره فرم فرستادن که ضامن نیستم در صورت تمایل امضا کنید آیا قابل اطمینان هست لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   گویا این صندوق تغییراتی در ارکان صندوق اعمال کرده ولی هنوز در سایت خودش نشون نمیده. این صندوق زیر نظر سازمان بورس فعالیت می کند.

 • درود،
  وقت بخیر
  ایا کارگزاری آگاه صندوق سرمایه گزاری داره؟؟
  سپاس

  • سلام
   شرکت سبدگردان آگاه چند صندوق سرمایه گذاری داره.

 • درود،،برای ورود به صندوق های سرمایه گزاری از کجا باید شروع کرد،به کجا باید مراجعه کنم؟؟؟سپاس

 • سلام و عرض ادب . ممنون از مطالب و اطلاعات فوق العادتون . میتونم در مورد نحوه فروش در صندوق های سرمایه گذاری مختلف اطلاعاتی بدین . اصلا میشه فروخت یا باید منتظر دوره موند اگه میشه شرایطش چیه؟
  ممنون

 • سلام
  احتراما میخواستم نظر شما را در مورد صندوق تازه تاسیس مدیر که زیر نظر سازمان بازنشستگی هیت بپرسم ایا برا خرید خوبه؟

  • سلام
   هنوز اطلاعات زیادی درباره جزئیات این صندوق در دسترس نیست.

 • با سلام و عرض ادب
  برای بنده فکر میکنم صندوقهای مختلط مناسب باشند ولیکن نوعی از سرمایه گزاری یا سهام گزاری را دنبال می‌نمایم که به صورت ماهانه سودی را حاصل نماید و طبق تورم سرمایه یا سهام هم بالا رود
  با تشکر بسیار

  • سلام
   صندوق های سرمایه گذاری سهامی به شما پیشنهاد میشه.

 • سلام قبل از اینکه این برنامه رو باز کنم دنبال یک صندوق سرمایه گذاری میگشتم ، وقتی این برنامه روبازکردم توقع داشتم اول اسامی صندوقها رو ببینم بعد توضیحات را …بهترنبود اینکارو میکردید؟ برای پیداکردن صندوق مورد نظر چه باید کرد؟

  • سلام
   شما میتونید با جستجوی اسامی صندوق ها به صفحه صندوق در سیگنال برید و اطلاعات اون صندوق رو ببینید.

 • شرمنده بنده قبل از دیدگاه‌دادن‌نی خوام‌بدونم‌چجوری عضو یه صندوق بشم می خوام بخرم

 • سلام میخواستم ببینم می توان در چندتا صندوق سرمایه‌گذاری سرمایه گذاری نماید

 • سلام اگه ممکنه نام یک صندوق با ریسک متوسط بهم معرفی کنید ممنون میشم

 • سلام.میشه بصورت بازده درصدی، مقدار ریسک سرمایه گذاری رو برای هرکدام از صندوقها مشخص کرد؟مثلا صندوق x بین ۶۰تا۷۰درصدسوددهی و ۲۰تا۳۰درصد ریسک زیان دارد.این تحلیل عملی هس؟

  • سلام این مسئله رو با فاکتور های علمی در زمینه سنجش ریسک در سرمایه گذاری میشه حساب کرد و به اطلاعات مختلفی نیاز هست نه فقط بازدهی

 • سلام
  ممنون از توضیحات خوبتون
  برای من سوالی پیش اومده
  صندوق با درآمد ثابت ممکنه ضرر هم داشته باشه و سودی تعلق نگیره؟
  من شنیدم این صندوقها ضرر ندارند و 100 درصد حداقل 24 درصد سود سالیانه دارند و اگر بیشتر سود کنند هم برای مشتری در نظر میگیرند. آیا صحت دارد؟ چون گفته میشه به جای بانک در این صندوق پول قرار دهید چون حداقل 24درصد سود دارند و ضرر ندارند و سودش از بانک بیشتر است.
  و اینکه سود پول ماهیانه پرداخت میشود یا سالیانه باید برداشت کرد؟
  آیا بعد از مدتی امکان افزایش سرمایه در حساب صندوق وجود دارد؟
  تمام سوالات درباره صندوق درآمد ثابت است.

  • سلام
   خیر احتمالش خیلی کمه که صندوق با درآمد ثابت ضررده باشه. سود سالانه در صندوق ها متفاوت است و ممکن است از 24 درصد هم کمتر باشه. سال گذشته تا 40 درصد هم داشتیم. این صندوق ها جایگزین مناسبی برای سرمایه گذاری بانک هستند.برخی صندوق ها پرداخت سود ماهانه دارند چون خیلی متفاوت هستند و برای همه سلیقه ها صندوق وجود داره بهتره با دقت بالا صندوق مناسب خودتون رو پیدا کنید. امکان افزایش سرمایه وجود داره.

 • باسلام وعرض ادب خیلی ممنونم درمورد مطالب بسیار اموزنده درمورد بورس وسرمایه گزاری ازهمه شماممنونم،ازتون یه خواهش دارم لطفا منو راهنمایی کنید ممنون میشم،من یه کمی پول پسندازکردم میخام توی بورس یه جایی که هم ریسکشکم باشه هم سود بهتری بده سرمایه گزاری کنم توروخدا راهنماییم کنید کدام صندوق سرمایه گزاری کنم یاکدام سهام روبخرم که سود بیشتر وریسک کمتری داره یه دنیا ممنونم

 • با سلام وخسته نباشید من یاسوجم هرکجا میپرسم در مورد صندوقا اصلا اطلاعی ندارن نمیدونم برم کجا سرمایه بذا رم لطفا اگه در شهر ما اطلاعی دارین که کجا برم برا سرمایه گذاری راهنما ییم کنید

  • سلام دوست عزیز… بعضی از صندوق ها امکان سرمایه گذاری حضوری در محل صندوق دارند ولی بعضی از صندوق ها رو میشه به طریق آنلاین خریداری کرد. برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

 • سلام من یک صندوق رو انتخاب کردم از کجا تشخیص بدم که چه نوع صندوقی هست؟

  • سلام
   در لیست صندوق ها در سایت سیگنال میتونید تقسیم بندی صندوق ها رو ببینید. اسم صندوق رو در لیست سرچ کنید مشخص میشه

  • سلام
   در سیگنال به معرفی صندوق های برتر از نظر بازدهی می پردازیم. با گزارش های تحلیلی ما همراه باشید.

 • سلام
  ممنون از محتوای خوبتون
  تورم و رکود اقتصادی چگونه بر صندوق های سهامی و درآمد ثابت اثرگذار است؟

  • سلام دوست عزیز
   صندوق های سهامی تابع رشد یا افت در بورس هستند.

 • درودبرشما بسیارلذت بردم از مقاله جنابعالی
  درمورد اطمینان ازصندوقهاخبرندارم
  که کدامیک شفافترعمل میکند! اما بنظرم بورس محل جمع آوری نقدینگی سرگردان است که اگرمدیریت شود بسیاری از پروژه های ملی وپرسودرامیتواندخریداری کند،هم به سهامداران سودمیرسد،هم مشکلات بیکاری رامیتواند حل بکندوهم اینکه به آبادانی کشور کمک کند
  من فکرمیکنم اگربورس رایک صنعت بحساب بیاوریم درکشورمان جای پیشرفت زیادی دارد
  البته بورس یک حسابداری مالی و مدیریت جدیدهست من بااینکه کارمنددولت بودم تازه متوجه فعالیت،بورس شده ام اطلاع رسانی زیادی نیازداریم که ازاساتید خاهش میکنم اطلاعات ماهاراتکمیل بکنند
  شنیدم که کشورامارات متحده آبادانیش مربوط به بورس وفروش سهاموپذیره نویسی است
  ما نیاز داریم دراقتصادمان حس امنیت بکنیم
  به امید آنروز وسپاس ازدست اندرکاران سایت
  سیگنال
  یاحق

 • سلام آیا افزایش قیمت طلا و دلار باعث افت قیمت صندوقهای سهامی میشود؟ویا چه عاملی باعث افت قیمت صندوقهای سهامی میشود؟باتشکر

  • سلام دوست عزیز… قیمت صندوق های سهامی تابع رشد یا افت شاخص کل بورس می باشد.

 • ببخشید حداقل سرمایه مورد نیاز در صندوق سرمایه گذاری غیر مستقیم چقدره؟

  • سلام معمولا به اندازه ارزش یک واحد سرمایه گذاری کفایت می کنه.

 • سلام.ممنون از برنامه کاملتون.از چه طریقی میتونم تو یکی از این صندوقها سرمایه گذاری کنم؟به زبان ساده چجوری میتونم سرمایمو تو صندوق برارم

 • با سلام خدمت پرسنل سیگنال
  واقعا از اطلاعات مفیدتون استفاده کردم
  آجر کم عند الله
  ببخشید سوالی دارم من حدود 100میلیون میخواهم سرمایه گذاری کنم در یکی از صندوق های مطرح و سود ده و طبق مقایسه خودتون فکر میکنم که کاوان آینده بهتر از بقیه باشد
  فقط موردی که هست اینکه هزینه صدور بعضی صندوق ها با بعضی دیگر خیلی
  متفاوته مثلاً هزینه صدور در کاوان آینده با سپهر صادرات خیلی فرق می‌کنه به نظرتون کدوم بهتره یعنی هر چی بالاتر باشه بهتره یا پایین تر آیا در کلیتش فرق میکنه
  مورد بعدی هزینه ابطالشونه یعنی هر موقع ما ابطال کردیم دقیقه همون مبلغ ما به تفاوت کسر میشه
  مورد بعدی آیا سرمایه صندوق هم مهمه یا نه
  خیلی
  ممنون میشم جوابمو سریعتر بدین
  مچکرم از پاسخگویی شما دوستان

  • سلام دوست عزیز… گزارش های سیگنال به عنوان پیشنهاد خرید یا فروش نیست و صرفا عملکرد گذشته صندوق ها رو نشون میده. قیمت واحدهای هر صندوق با توجه با موارد مختلفی از جمله دارایی صندوق مشخص میشه و نمیشه به طور کلی گفت که هر چی قیمت واحد یک صندوق کمتر باشه بهتر است. سرمایه صندوق اندازه صندوق رو مشخص می کنه. هر چی اندازه صندوق بزرگتر باشه مدیریت اون سخت تر و احتمالا حرفه ای تر خواهد بود.

 • با سلام و تشکر از اطلاعات مفیدتون
  اینکه برخی از صندوق ها ضامن نقد شوندگی ندارند به چه معنی می تواند باشد.
  در ضمن برخی از صندوق ها با درامد ثابت سود بازدهی یکماه شان از بانک ها هم کمتر است مثلا 7 درصد آیا ملاک بازدهی یکماهه است یا 3 ماهه؟

  • سلام دوست عزیز…
   برای اطلاع بیشتر درباره ضامن نقدشوندگی به این لینک مراجعه کنید.
   بازهی صندوق های درآمد ثابت در سایت صندوق موجود است. بازه مورد مطالعه مهم است.

 • با سلام
  تفاوت صندوق های سهامی و قابل معامله در بورس چی هست؟
  چرا نرخ بازدهیشون اینقدر با هم تفاوت داره؟

  • سلام دوست عزیز… صندوق های سهامی یک نوع از صندوق های سرمایه گذاری هستند در حالی که صندوق قابل معامله در بورس یک شیوه خرید و فروش درباره صندوق هاست و ارتباطی به نوع صندوق نداره. صندوق های قابل معامله در بورس در انواع سهامی، مختلط و درآمد ثابت وجود دارند.

 • سلام ودرود بعد از ثبت نام در سامانه سجام وبعد از احراز حویت الکتریکی در سامانه سجام برای ثبت نام در صندوقهای سرمایه گذاری ایا لازم هست به شعبه های صندوقها مراجعه کرد؟

  • سلام دوست عزیز… برای اطلاع از نحوه ثبت نام در صندوق مورد نظر به سایت صندوق مراجعه کنید. بسیاری از صندوق ها امکان سرمایه گذاری آنلاین رو فراهم کردند و دیگه نیازی به مراجعه حضوری نیست اما چون طرح جامع و یکسانی برای صندوق ها وجود نداره باید هر صندوق رو به صورت خاص بررسی کرد.
   این لینک هم میتونه براتون مفید باشه.

 • سلام
  من حدودا دو سال هستش که در صندوق با درآمد ثابت اندوخته پایدار سپهر سرمایه‌گذاری کردم. دوره پرداخت سود این صندوق ماهیانه هستش و کف سود تضمین شده ۲۰ درصد هستش. اما این ماه هر واحد یک میلیون ریالی این صندوق حدود ۶۹۰۰۰ ریال افزایش ارزش پیدا کرد و در اقدامی تعجب برانگیز این صندوق بازهم همون سود حدود سالیانه ۲۰ درصد رو واریز کرد درحالیکه در تمام این سالها رسم بر این بود که حاصل تفریق مبلغ ابطال هر واحد در پایان دوره و قیمت پایه بعنوان سود اون دوره محاسبه و بحساب سرمایه‌گذار واریز میشد.
  خواستم ببینم روش این صندوق قانونی هستش یا مشکلی داره؟

  • سلام دوست عزیز… فرمول محاسبه سود های پرداختی به سرمایه گذاران در صندوق با هم متفاوت است و بستگی به تصمیم مدیران آن دارد. بهتر است در این خصوص با روابط عمومی صندوق تماس بگیرید.

 • سلام برای گرفتن صندوقهای قابل معامله (etf) آیا باید به دفتر صندوقها مراجعه کنم یا در پنل معاملاتی خودم هم میشه اونو خریدوفروش کنم؟چون خودم کد بورسی دارم.

  • سلام دوست عزیز… داشتن کد بورسی و دسترسی به معاملات از طریق کارگزاری کافی ست و نیازی به ثبت نام دیگه ای نیست.

 • مقالتان عالی بودامامن سوالی داشتم من حدودیک ماه پیش ازصندوق etfدولتی بانرخ ۲۰درصدتخفیف خریداری کردم کدبورسی هم ازسامانه سجام گرفته ام چگونه متوانم ازسهام خریداری شده مطلع شوم متشکرم لطفاجوابتان رابه جیمیلم بفرستید

  • سلام دوست عزیز… این صندوق دارای ساختار و ماهیت خاصی ست و از اول تیر ماه 99 قابل معامله خواهد بود.

 • با سلام و تشکر از سایت عالیتون
  یه سوال داشتم:
  طبق لیست شما مثلا صندوق خوارزمی ETF نیست ولی چرا توی بورس و به صورت آنلاین با نماد وخارزم قابل خرید و فروشه؟

  • سلام دوست عزیز… نماد وخارزم مربوط به صندوق خوارزمی نمی باشد!!!

 • سلام دوست عزیز… مدیریت سهام عدالت و تصمیم برای آینده ی اون به عهده سرمایه گذار است. ارتباطی بین سهام عدالت و صندوق وجود نداره. دقت کنید که صندوق etf دولتی متفاوت از سهام عدالت هست. شما میتونید سهام عدالت رو بفروشید و هرجایی که مایل هستید سرمایه گذاری کنید.

 • سلام. با تشکر از مطالب مفیدتون. کدام صندوق های ETF سود ماهیانه دارن؟

 • سلام و درود یک سوال داشتممیخواستم ممنون میشم راهنمایی کنیدمن میخوام سهام عدالتما تو صندوق سرمایه گذاری کنم ولی سردر گمم و نمیدونم چه کاری انجام بدم ایا اول در صندوق مورد نظر اول باید ثبت نام و احراز حویت بشم؟ و دقیقا باید چیکار کنم باید برم سایت سهام عدالت؟ چطور سهاما باید انتقال داد؟ سوالی دیگه که داشتم اینه که بعد از اینکه در سامانه سجام ثبت نام کردم و بعد بخوام تو صندوق ها ثبت نام کنم لازمه حضوری برم شعبه صندوق یا ن؟ و سوال اخرم این که میشه سهام عدالت والدین خودما وارد صندوقی خودم ثبت نام کردم وارد کنم؟

  • سلام دوست عزیز… سهام عدالت قابل انتقال به صندوق نیست. شما خیلی راحت میتونید سهام عدالت رو بفروشید و مراحل ورود به صندوق رو انجام بدید. نحوه ثبت نام در صندوق ها رو از سایت صندوق ببینید. این لینک هم میتونه مفید باشه.

 • من از سیگنال کمال تشکر دارم با مطا لعه مطالب ان پولمو از بانک برداشتم ودر صندوق سهامی ریختم سرمایه ام نزدیک دو برابر شده

  • سلام دوست عزیز.. خوشحالیم که مطالب ما براتون مفید بوده. موفق باشید

 • صندوقها مخارجشون از کجا تامین میشه ؟ از سودهای مشتریها درصد بر میدارن ؟ چه درصدی؟

 • سلام خسته نباشید من میخواستم در صندوق های سرمایه گذاری مختلط،سرمایه گذاری کنم بااین شرط که بتوانم بطور روزشمار و ماهیانه سود خودرادریافت کنم .میشه چند مورد معرفی کنید ممنون میشم

 • من حدود یک ماه پیش توی صندوق مختلط سرمایه گذاری کردم
  ولی توی این ۱ ماه ۵ در صد هم از کل پول رو ضرر کردم و از دستم رفته ☹

 • سلام صندوق های سرمایه گذاری با سود دهی متغیر چنددرصدسود از کارگذاران میگیرن.
  و صندوق هایی ک فقط قیمت واحد های خریداری شده میره بالا چند درصد سود برمیدارن

 • سلام ببخشید الان با وجود تورم صندوق سرمایه گذاری سهامی ایا مناسب هست یا خیر؟

  • سلام دوست عزیز صندوق های سهامی تابع نوسانات بازار بورس و سهام هستند

 • سلام من می‌خواهم سهام عدالت خودم رو به یکی ازصندوق های سرمایه گذاری بسپارم چون آشنایی کامل به بورس ندارم به نظرشما کدام صندوق برای من مناسب تره وآیا صندوق ها جای مطمئنی برای سرمایه گذاری هستند

 • سلام برا افرادی که تازه میخوان وارد بورس بشن و هیچ تجربه ای ندارن.کدوم صندوق ها رو پیشنهاد میکنید

 • سلام .باعرض خسته نباشین میخواستم بدونم صندوق پیشروی کارگزاری مفیدازچه نوع صندوقهایی بوده وسرمایه گذاری وسوددهی آن به چه نحوی است آیابرای سرمایه گذاری مصلحت میدونین یانه.باتشکر

  • سلام دوست عزیز… صندوق پیشرو از انواع صندوق های سهامی ست و بازدهی سالانه آن 300 درصد بوده است. شما میتونید با مراجعه به بخش تحلیل های صندوق های سرمایه در سیگنال، صندوق مناسب خودتون رو انتخاب کنید.

 • سلام
  حتما باید در صندوق های نیکوکاری قسمتی از سود سرمایه گذار برای اهداف نیکوکاری تخصیص داده بشه یا امکانش‌هست همه ی سود یک دوره بدون در نظر گرفتن برای نیکوکاری به سرمایه گذار داده بشه؟

  • سلام دوست عزیز…ماهیت صندوق های نیکوکاری برای اهداف نیکوکارانه است و در کنار آن سرمایه گذار می تواند از عوائد صندوق نیز استفاده کند. برای آشنایی با صندوق های نیکوکاری به این لینک مراجعه کنید.

 • سلام. ممنون از مطلب خوب‌تان
  اگر سیر مطالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری را در انتهای هر مطلب بگذارید، خواندن مطالب خیلی بهتر می‌شود.
  مثلاً در انتهای تمام مطالب مرتبط با صندوق‌های سرمایه‌گذاری، چارتی با عنوان «مراحل خواندن این موضوع» قرار بگیرد و از ابتدا لینک تک تک مطالب قرار گیرد. مثلاً همین مطلب درس یکم باشد بعد درس بعدی و … تا انتها.

  • سلام دوست عزیز ممنونیم از توجه و پیشنهاد خوبتون. خوشحالیم که مطالب براتون مفید بوده. با ما همراه باشید.

 • سلام و خداقوت
  ببخشید یه سوال ایا صندوق های با درامد ثابت میتوانند زیان ده باشند ؟ صندوق های مختلط چطور ؟ مورد داشتیم ایا ؟ باتشکر از پاسختون

  • سلام دوست عزیز… صندوق های با درآمد ثابت به دلیل اینکه سرمایه گذاری کم ریسکی انجام میدن، عموما زیان ده نیستند اما صندوق های مختلط چون به نوعی تحت تاثیر نوسانات بورس هستند میتونند ضرر ده هم باشند. برای بررسی دقیق تر باید بازه زمانی مشخصی رو در نظر بگیرید.

 • آقا خسته نباشید واقعا من از اطلاعات خوب سیگنال استفاده میکنم خیلی خوبه عالی

 • سلام کوتاه میگم سوالمو اینکه میگن بازده فلان صندوق این ماه ۲۰ درصد بوده آیا مثه بانک حساب میکنن که بعداً تقسیم بر ۱۲ ماه میکنن و سود تقسیم میشه ؟ مثلاً صدمیلیون اگه ۲۰ میلیون سودش باشه اینو تقسیم بر ۱۲ ماه میکنن یا فقط منظورشون ۲۰ میلیون برای همون ماهه
  آخه بازدهی ها هر کدوم یه چیزی رو میگه

  • سلام، اگر بازدهی ماهانه 20 درصد اعلام شده منشور برای همون ماه هست و تقسیم بر 12 نمیشه. بازدهی صندوق ها را میتونید از سایت اختصاصی هر صندوق بررسی کنید.

 • آیا صندوقهای غیر قابل معامله که از طریق کد بورسی قابل خرید نیستند سود بیشتری میدهند؟

  • سلام و عرض ادب. نمیشه قطعی جواب داد. اما سال گذشته بازدهی صندوق های غیربورسی بیشتر از ETF ها بود.

 • ممنون از مطالبتان خیلی مفید بود.کاش این موارد جزو دروس دانشگاه یا دبیرستان بود.
  سوال.بازه سود صندوق‌های با درآمد ثابت چقدره

  • سلام و عرض ادب. ممنون از لطف شما. نمیشه بازه مطلقی براش تعریف کرد اما اغلب حداقل سود سالیانه صندوق های سرمایه گذاری بالای 20 درصده.

 • با سلام.اینکه مثلا در یه صندوق سالیانه 200 درصد سود زده یعنی ما 100 میلیون بزاریم کلا با سرمایه خودمون آخر سال 300 میلیون میشه.یکم منطقی به نظر نمیاد.اطف میکنین توضیح بفرمایین

  • سلام دوست عزیز. بله همینطوره. اگر صندوق پرداخت سود داشته باشه در دوره های مشخص شده مقداری از اون سود براتون واریز میشه اگر هم نداشته باشه بعد از یکسال ارزش فروش واحدهاتون میشه 300 میلیون تومان.

 • سلام خسته نباشید
  مثلا توی یه سایت نوشته بازده صندوق سالانه مثلا 200درصد یعنی بعد از یکسال سود 200درصدی به ما میده؟

 • صندوق های سرمایه گزاری طلا جزو کدام دسته هستند، لطفاً لینک مجزا برای توضیح مشخصات این نوع صندوق ها بگذارید.

 • سلام. روزتون بخیر. ببخشید یه سوال خدمتتون داشتم. ایا باید بعد از ۹۰ روز سهم صندوق سهامی رو باطل کنیم و مجدد صدور بزنیم یا می تونیم دراز مدت سهم رو داشته باشیم؟ رویه همه صندوق ها مثل هم هست؟

  • سلام و عرض ادب.میتونید تا هر زمانی که خواستید واحدهاتون رو نگهدارید. معمولا صندوق ها بازه ای رو برای جریمه تعجیل در خروج در نظر میگیرند که این بازه اغلب 90 روزست. یعنی زودتر از 90 روز واحدهاتون رو باطل کنید بهتون جریمه تعلق میگیره.

 • با سلام
  کدوم صندوق ها سود دوره ای دارن؟ همه صندوق های درآمد ثابت سود دوره ای دارن؟ و اینکه صندوق سهامی کدومشون سود دوره ای داره؟

  • سلام دوست عزیز. میتونید به لیست کامل صندوق های سرمایه گذاری با پرداخت سود دوره ای از این لینک دسترسی داشته باشید.

 • سلام چطوری میتونم در صندوق های سرمایه گذاری ثبت نام کنم ونحوه خرید آن چگونه است؟ممنونم راهنمایی کنید.

 • سلام.حدودا چقد سرمایه اولیه میخواد تا به چشم بیاد در امدش

  • سلام و عرض ادب. این بستگی به خود شما داره. امکان ورود به صندوق های سرمایه گذاری از 100 هزار تومان تا چند صد میلیون تومان یا حتی مبالغ بالاتر هم وجود داره. پیشنهاد میشه بدون اون قسمت از سرمایتون که قصد پس انداز دارید رو به صندوق ها بسپارید. موفق و پیروز باشید.

 • با عرض سلام و توفیق الهی برای شما
  خیلی عالی است.
  از اینکه معلومات و راهنمائیهائی که در اختیار ما قرار میدهید کمال قدردانی و تشکر را داریم.

 • سلام. تو صندوق های جسورانه افراد حقیقی هم میتونن سرمایه گذاری کنن؟
  این صندوق ها تقسیم سود دوره ای دارن؟

  • سلام و درود. بله امکان سرمایه گذاری افراد حقیق هم در صندوق های جسورانه وجود داره. خیر صندوق های جسورانه پرداخت سود ندارند. برای آشنایی بیشتر با این صندوق ها پیشنهاد میشه مقاله ما با عنوان ” صندوق جسورانه چیست؟ ” رو مطالعه کنید.

  • سلام و وقت بخیر. بله، امکان سرمایه گذاری در صندوق ها از مبلغ چند هزار تومان تا 8 میلیون تومان وجود داره. بستگی به صندوق انتخابیتون داره ممکنه قیمت هر واحد صندوق انتخابی شما مثلا 100 هزار تومان باشه و شما با 500 تومن بتونید 5 واحد اون صندوقو خریداری کنید. یا بالعکس امکان داره قیمت هر واحد صندوق انتخابیتون 5 میلیون تومان باشه و شما اصلا نتونید با 500 تومن در اون صندوق سرمایه گذاری کنید. اما به هر حال امکان ورود به صندوق های سرمایه گذاری با 500 هزار تومن وجود داره.

 • سلام ممنون از مطالب خوبتون،درمورد سودی که صندوق به سرمایه گذارمیده سوال داشتم،که ایا سود واقعی رو میده ؟ازکجا بدونیم تمام یود رو پرداخت میکنه؟نظارت براعمال صندوق ها باکیست که تخلف صورت نگیرد وسودسرمایه گذارتمام کمال بهس برسه

 • عالی بود ممنون
  به نظر تون کدوم صندوق برای سرمایه گذاری بهتره؟

  • سلام و عرض ادب. اگر منظورتون اینه که کدوم نوع از صندوق ها بهتره. این کاملا بستگی به روحیه شما و میزان ریسک پذیریتون داره اگر فردی ریسک گریز هستید و به دنبال درآمد ماهیانه پیشنهاد میشه از صندوق های با درآمد ثابت استفاده کنید، اما اگر فردی ریسک پذیر هستید که حاضرید برای کسب سود بیشتر ریسک کنید پیشنهاد میشه صندوق های مختلط و بخصوص سهامیو برای سرمایه گذاری انتخاب کنید. با سپاس از همراهی شما با سیگنال.

 • برای اینکه سود بیشتر ببریم و کمتر ضرر کنیم باید مثل بورس توی چندتا صندوق سرمایه گذاری کنیم؟ بهترین صندوقها رو که سود بیشتر داشتن رو از کجا میتونیم تشخیص بدیم؟

  • سلام. هرکدام از صندوق ها خودشون در چند سهام مختلف سرمایه گذاری میکنند، و سبد سرمایه گذاری دارند بنابراین لازم نیست در چند صندوق سرمایه گذاری کنید. برای آگاهی از بهترین صندوق های سرمایه گذاری با بالاترین سود میتونید از تحلیل های موجود در صفحه گزارش های تحلیلی صندوق سرمایه گذاری سایت سیگنال استفاده کنید.

 • سلام, ممنون از مطالب خوب و جامعتون. سوالی که برای من پیش اومد اینکه چطوری میتونم لیست صندوق های سرمایه گذاری دسترسی داشته باشم؟ و اینکه بهترین صندوق سرمایه گذاری رو چجوری میشه انتخاب کرد؟ کدام نوع از صندوق ها برای سرمایه گذاری بهتر هستند؟

  • سلام، سپاس از همراهی شما. در صفحه صندوق های سرمایه گذاری میتونید به لیست کامل انواع صندوق های سرمایه گذاری دسترسی داشته باشید. اینکه کدام نوع از صندوق ها بهتر هستند کاملا بستگی به خودتون داره و اینکه فردی ریسک پذیر هستید یا ریسک گریز و بازدهی مورد انتظارتون از سرمایه گذاری چقدره. صندوق های درآمد ثابت و مختلط ریسک کمی دارند و صندوق های سهامی و شاخصی ریسک بیشتر و به تبع بازدهی مورد انتظار بیشتری دارند، بعد از اینکه تصمیم گرفتید در کدوم نوع از صندوق ها سرمایه گذاری کنید حالا باید بررسی کنید ببنید کدوم صندوق از نوع انتخابی شما عملکرد بلند مدت بهتری داشته برای این کار میتونید از گزارشات تحلیلی ما در سایت سیگنال استفاده کنید.

 • چرا دسته بندی جدیدی با عنوان صندوق های بانکی ایجاد کردید؟؟؟؟
  این صندوق ها عمدتا شامل همان صندوق های با درامد ثابت هستن اینطوری باعث سردرگمی مخاطبین خواهید شد

  • سلام، حرف شما کاملا درسته. اما اگر به متن توجه کنید گفتیم به این دلیل که پرطرفدار هستن تو ایران زیاد استفاده میشه از کلمه صندوق سرمایه گذاری بانکی. و اینکه ممکنه از انواع مختلف درآمد ثابت – سهامی و مختلط باشند.

 • سلام.چرا کارکنان بانکها از صندوقهای مربوط به بانک خودوقوانین صندوق اطلاعات چندانی ندارند؟

  • سلام، با احترام. باید با شماره خود صندوق تماس بگیرید و سوالاتتون رو از کارکنان صندوق بپرسید نه کارکنان بانک.

 • سلام…. صندوق های بازارگردانی فقط مختص به حقوقی هاست یا حقیقی ها هم میتونند سرمایه گذاری کنند؟

  • سلام، صندوق بازارگردانی فقط برای افراد حقوقیه، و امکان سرمایه گذاری افراد حقیق در اون ها وجود نداره. به زودی مقاله آموزشی صندوق بازارگردانی روی سایت قرار میگیره میتونید با مطالعه اون مقاله اطلاعات بیشتری راجع به این صندوق ها کسب کنید. با تشکر از توجه شما

 • سلام،ممنون از آموزش های خوبتون،لطفا مزایای صندوق های سرمایه گذاری رو بیشتر واسمون توضیح بدین.ممنون