بهترین صندوق سرمایه گذاری را چگونه انتخاب کنیم؟ راهنمایِ گام به گام

بهترین صندوق سرمایه گذاری را چگونه انتخاب کنیم؟ راهنمایِ گام به گام

بعد از اینکه با انواع صندوق های سرمایه گذاری آشنا شدیم و بعد از اینکه مزایای صندوق های سرمایه گذاری نسبت به دیگر نهادهای مالی را فهمیدیم، شاید متقاعد شده باشیم که پول خود را به یک صندوق سرمایه بسپاریم. اما سوالی که پیش می‌آید این است که: بهترین صندوق سرمایه گذاری کدام است؟

در کدام صندوق سرمایه گذاری کنیم؟

انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری تنها به یک ملاک بستگی ندارد که مثلا بگوییم همان صندوقی که در ماه گذشته بیشترین بازدهی را داشته، یا آن صندوقی که در سال گذشته بهترین عملکرد را نشان داده، یا صندوق درآمد ثابت بهتر از صندوق مختلط است، یا صندوق های سهامی سود بیشتری دارند، یا …

در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری گزینه‌های زیادی تاثیرگذار هستند. سرمایه‌گذار نیز باید یکسری مراحل را طی کند تا راحت­‌تر بتواند صندوق سرمایه گذاری مناسب خودش را انتخاب کند.

مهم‌ترین فاکتورها در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری عبارتند از:

 1. روحیات و میزان ریسک پذیری فردِ سرمایه‌گذار
 2. مشخص کردن بازه سرمایه‌گذاری
 3. بررسی شرایط اقتصادی کشور
 4. مقایسه و انتخاب بهترین صندوق

در ادامه هریک از 4 فاکتور بالا را به تفصیل بررسی می‌کنیم. پیشنهاد می‌شود، برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری، صندوقی را انتخاب کنید که در تمامی فاکتورهای بالا از نظر شما بهترین گزینه باشد.


ریسک پذیر یا ریسک گریز؟ مساله این است!


در بازار سرمایه ریسک و بازده مورد انتظار رابطه‌ای مستقیم دارند. یعنی هرچه ریسک بیشتری بکنید انتظار شما از بازدهی پولتان بیشتر است، حالا ممکن است انتظار شما برآورده شود یا برآورد شما درست نباشد و به سود مورد نظر خود نرسید .

اولین گام برای انتخاب یک صندوق سرمایه گذاری خوب، توجه به روحیات و میزان ریسک پذیری شماست. یعنی شما برای رسیدن به سود مورد نظرتان تا چه حد حاضر به ریسک کردن هستید؟ آیا فردی هستید که ترجیح می‌دهد ریسک زیاد را به جان بخرد تا سود بیشتری نصیبش شود، یا آدم کم ریسکی هستید که بدنبال کسب سود کم و ماهیانه است؟

خبر خوب اینکه انواع صندوق های سرمایه گذاری با توجه به ترکیب دارایی خود امکان سرمایه گذاری را هم برای افراد ریسک پذیر و هم برای افراد ریسک گریز فراهم کرده‌اند. بطورکلی صندوق‌های سرمایه گذاری به سه دسته اصلی با درآمد ثابت، سهامی و مختلط تقسیم می‌شوند. این سه نوع صندوق با توجه به ترکیب دارایی خود و سهامی که در سبد خود دارند دارای میزان ریسک متفاوتی هستند.

در کدام صندوق سرمایه گذاری کنیم؟ بهترین صندوق سرمایه گذاری کدام است؟

صندوق های با درآمد ثابت چون بیشتر دارایی خود را (75 تا 95 درصد) به اوراق با درآمد ثابتِ کم ریسک مانند: سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت و … اختصاص می‌دهند، دارای کمترین میزان ریسک در بین انواع صندوق های سرمایه گذاری هستند. از طرفی صندوق های سهامی چون بیشتر ترکیب دارایی خود را به سهام موجود در بازار بورس (75 تا 95 درصد) تخصیص می‌دهند بیشترین ریسک را دارند. صندوق های مختلط هم حد وسط را گرفته‌اند و دارای ریسک و بازدهی متوسطی هستند.

نکته دیگری که بهتر است به آن اشاره شود، این است که صندوق های درآمد ثابت مانند سپرده‌های بانکی اغلب پرداخت سود ماهیانه به سرمایه گذاران خود دارند در حالی که در صندوق های سهامی و مختلط این مورد کمتر به چشم می‌خورد.

پس در نتیجه موارد گفته شده در بالا، می‌توان چند نکته زیر را گوشزد کرد:

 • اگر شما فردی ریسک گریز هستید و علاقه‌ای به ریسک کردن ندارید و از طرفی دوست دارید از سپرده خود در صندوق سود ماهیانه دریافت کنید، بهترین گزینه برای شما صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت است.
 • اگر شما فردی ریسک پذیر هستید که حاضر است برای سود بیشتر، ریسک بیشتری بکند بهترین گزینه برای شما صندوق های سرمایه گذاری سهامی هستند. این نوع صندوق ها بیشتر برای افرادی مناسب هستند که قصد سرمایه گذاری در بورس را دارند اما وقت و دانش کافی برای اینکار را ندارند.
 • اگر آدمی هستید که بدنبال ریسک و سود متوسط و معقول است، صندوق های مختلط بهترین گزینه برای سرمایه گذاری شما هستند.

بازه سرمایه گذاری و شرایط اقتصادی


دومین گام در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری مشخص کردن بازه سرمایه گذاری و توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه است. مهمترین سوالی که باید قبل از سرمایه گذاری از خودتان بپرسید این است که می‌خواهید برای چه مدتی سرمایه‌تان صرف سرمایه‌گذاری کنید؟ می‌خواهید یک سرمایه‌گذاری چند ماه داشته باشد یا چند ساله؟

سرمایه گذاری چندماهه

اگر می‌خواهید فقط برای چند ماه وارد بازار سرمایه شوید، دو حالت پیش می‌آید:

 • شرایط اقتصادی عادی و آرام

در این شرایط بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری صندوق‌های درآمد ثابت هستند که میزان سوددهی آن‌ها بیشتر از سود سپرده‌های بانکی است.

 • شرایط تورمی و نوسان بازار

در صورتی که شرایط اقتصادی تورمی باشد و بازار مدام در حال نوسان باشد، نباید از ریسک کردن ترسید و حتی اگر می‌خواهید فقط برای 6 ماه سرمایه‌گذاری کنید، صندوق های مختلط و سهامی گزینه بهتری نسبت به صندوق های درآمدثابت هستند.

سرمایه گذاری بلند مدت

در سرمایه‌گذاری بلند مدت چند ساله (3 یا 4 سال به بالا)، اگر تورم یا نوسانی هم در اقتصاد وجود داشته باشد، چون سرمایه‌گذاری بلند مدت است، بالاخره به ثبات و آرامش می‌رسد. به همین دلیل بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری، انتخاب یک سبد ترکیبی از چند صندوق مختلط و سهامی است.

سرمایه‌گذاری در صندوق های درآمد ثابت با دید بلند مدت خیلی محافظه‌کارانه است و بازدهی کمتری هم به دنبال خواهد داشت. مخصوصا که در کشور ما هر چند سال یکبار تورم بزرگ اتفاق می‌افتد.

نکته مهمی که باید به آن اشاره شود این است که در کل ریسک صندوق های سرمایه گذاری بسیار کم است. زیرا صندوق های سرمایه گذاری تحت نظارت سازمان بورس تاسیس می‌شوند و فعالیت می‌کنند و به این دلیل که همیشه تحت نظارت هستند باید اطلاعات دقیق و درستی از سرمایه گذاری خود در وب سایتشان منتشر کنند.

بنابراین صندوق‌ها نمی‌توانند سرمایه مردم را در هر دارایی که می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند و هر ریسکی را بپذیرند. در نتیجه ریسک ورشکستگی یا صفر شدن سرمایه در صندوق‌ها بسیار کم است و تنها ریسکی که سرمایه‌گذاران را تهدید می‌کند، ریسک سود نکردن یا از دست دادن مقداری از سرمایه است.

بازه سرمایه گذاری بهترین صندوق سرمایه گذاری

انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت


بعد از اینکه تکلیفمان درمورد بازه‌ای که می‌خواهیم با توجه به شرایط اقتصادی کشور سرمایه‌گذاری کنیم مشخص شد، باید ببینیم بین چندین مدل صندوق سرمایه گذاری که وجود دارند و نوع صندوق انتخابی ما، کدامشان بهتر است؟

برای انتخاب بهترین صندوق درآمد ثابت باید به چند مورد توجه داشت:

 • سایز صندوق
 • نوسان سود صندوق در گذشته
 • مقایسه عملکرد صندوق مورد نظر نسبت به دیگر صندوق‌ها

سایز صندوق سرمایه گذاری

سایز صندوق اولین فاکتور است که به راحتی قابل بررسی است اما مورد توجه قرار نمی‌گیرد. سایز صندوق به میزان سرمایه‌ای که جذب کرده بستگی دارد و میزان دارایی‌های آن را نشان می‌دهد.

به عنوان مثال صندوق گنجینه زرین شهر بزرگترین صندوق درآمد ثابت است که ارزش خالص دارایی‌اش بیش از 28 هزار میلیارد تومان است. در حالی دارایی دو صندوق مثل گنجینه الماس بیمه دی و مشترک نوین نگر آسیا به ترتیب حدود 37 و 21 میلیارد تومان است. به عبارتی اندازه صندوق گنجینه زرین شهر، تقریبا هزار برابر این دو صندوق است!

بزرگی صندوق شاید نشان دهنده تعداد زیاد سرمایه‌گذاران و اعتماد عده بیشتری به این صندوق‌ها باشد، اما از طرف دیگر این میزان از دارایی، مدیریت صندوق را سخت‌تر می‌کند. به عبارتی صندوق‌های کوچک بهتر می‌توانند روی خرید سهام مانور بدهند و انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشند.

یک صندوق بزرگ مجبور است تمام سرمایه‌اش را بین دارایی‌های متنوع پخش کند و مدیریت این میزان دارایی و تنوع در سرمایه‌گذاری، خودش یک چالش بزرگ برای صندوق باشد. همچنین خرید و فروش دارایی‌ها سخت‌تر می‌شود و ممکن است یک سری از موقعیت‌ها از دستش خارج شوند.

در عوض یک صندوق کوچک به راحتی می‌تواند بین دارایی‌ها و سهام مختلف در حرکت باشد و دستش برای افزایش سود مجموعه بازتر باشد.

برای همین اگر لیست صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت را به ترتیب سودی که در سال گذشته داشته‌اند مرتب کنیم، تقریبا دارایی همه صندوق‌های صدر این لیست کمتر از 100 میلیارد تومان است. البته صندوق‌های کوچک هم با توجه به عملکردشان به مرور زمان افزایش سقف می‌دهند و دارایی‌شان افزایش می‌یابد که این موضوع روی سودآوری آن‌ها تاثیرگذار خواهد بود.

برای مثال میزان پرداخت سود ماهیانه به ازای هر واحد دو صندوق صبای هدف (با 16 میلیارد دارایی) و صندوق امین آشنا (با 2000 میلیارد دارایی) را با هم مقایسه می‌کنیم:

پرداخت سود دوره ای صندوق صبا هدف - بهترین صندوق سرمایه گذاری
نمودار – سود صندوق صبا هدف
پرداخت سود ماهیانه صندوق امین آشنا ایرانیان - بهترین صندوق سرمایه گذاری
نمودار – سود صندوق امین آشنا

همانطور که پیداست، میزان سوددهی امین آشنا (سایز بزرگ) تقریبا ثابت بوده و سوددهی صبای صدف به ازای هر واحد (سایز کوچک) در فروردین 98 حتی به 73,158 ریال هم رسیده است.

نوسان سود صندوق در گذشته

نکته دیگری که باید در بررسی صندوق‌های درآمد ثابت مد نظر داشته باشیم، میزان ثبات و نوسان سود صندوق در ماه‌های گذشته است.

برای مثال دو صندوق را در نظر بگیرید که میزان سوددهی هر کدام در بازه 6 ماهه را مورد بررسی قرار داده‌ایم. نتیجه بررسی این شده که یک صندوق سود ماهیانه بیشتر از 1.5 درصد داشته و بیشترین میزان سوددهی آن در یک ماه 2.4 درصد بوده است، ولی کمترین سوددهی آن همین 1.5 درصد بوده است.

در مقابل صندوق دیگر در یک ماه به 3 درصد سود هم رسیده، اما در ماه‌های دیگر نوسان داشته و یکی از ماه‌ها سود 0.5 درصد را تجربه کرده است.

حال اگر بخواهید در یکی از این دو صندوق سرمایه‌گذاری کنید، کدام را انتخاب می‌کنید؟ مشخصا صندوقی که نوسان کمتری داشته است و خیالمان از میزان حداقل سودی که در هر ماه می‌دهد راحت باشد.

احتمالا می‌خواهید بدانید چرا نوسان سود صندوق‌ها با هم فرق دارد و برای بعضی از آن‌ها بیشتر است؟

چرا صندوق‌ها نوسان سود دارند؟

نوسان در سوددهی صندوق‌ها به دو دلیل است:

 • ترکیب دارایی صندوق
 • میزان ریسک سبد سهامی صندوق

ترکیب دارایی صندوق – نسبتی از دارایی صندوق که در سهام سرمایه گذاری شده است

از آنجایی که صندوق های درآمد ثابت درصدی از دارایی‌های خود (طبق دستورالعمل سازمان بورس بین 5 تا 25 درصد) را در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند، نوسانی که سود این قسمت از سرمایه‌گذاری دارد روی سود کل صندوق تاثیر می‌گذارد.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که اگر صندوقی نوسان سود زیادی دارد، به این دلیل است که درصد بالاتری از سبد خود را روی بازار سهام سرمایه‌گذاری کرده است. البته صندوق‌ها هر ماه اطلاعات شفافی از سبد سرمایه‌گذاری خود منتشر می‌کنند که در آن نسبت و درصد سرمایه‌گذاری‌های خود در بازار سهام، اوراق با درآمد ثابت و … را بیان کرده‌اند.

همچنین از آنجایی که بازار سهام ریسک بیشتری نسبت به اوراق بادرآمد ثابت دارد، بنابراین هر چه درصد سهام در سبد سرمایه‌گذاری یک صندوق بیشتر باشد، آن صندوق ریسکی‌تر خواهد بود. البته این ریسک پذیری ممکن است با سوددهی بیشتری همراه باشد.

ترکیب دارایی بهترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت

میزان ریسک سبد سهامی صندوق

حتی اگر دو صندوق مقدار یکسانی از دارایی‌های خود را در بازار سهام سرمایه‌گذاری کنند، باز هم عامل دیگری در تفاوت سوددهی این دو صندوق تاثیرگذار است و آن استراتژی سرمایه‌گذاری صندوق و میزان ریسک پذیری آن‌هاست.

ریسک کردن در بازار سهام یک شمشیر دو لبه است که گاهی باعث افزایش سوددهی و گاهی هم باعث ضرر می‌شود. یعنی وقتی می‌گوییم یک سهم نسبت به دیگری ریسک بیشتری دارد، این یعنی احتمالا سوددهی خوبی داشته باشد و از طرف دیگر ممکن است دچار ضرر بیشتری هم بشود.

به عنوان مثال صندوق صبای هدف در چند ماه متوالی سود وسوسه کننده 3 تا 5 درصد را داشت و سر و صدای زیادی هم راه انداخته بود. این صندوق، با توجه به گزارش ماهانه‌ای که منتشر می‌کرد، درصد زیادی از سبد خود را به سهم‌های با ریسک بالا اختصاص داده بود و به همین دلیل در زمان صعود بورس، سبد سهامی صبای هدف هم سود بیشتری به همراه داشت. اما اگر در همین مدت بازار بورس اصلاح می‌شد، سبد سهامی این صندوق ضرر می‌کرد و سوددهی آن کاهش می‌یافت.

در مقابل صندوق‌های دیگر مثل اکسیر دوم فارابی، اعتماد آفرین پارسیان و بسیاری از صندوق‌های رتبه متوسط لیست صندوق‌ها، در سهم‌های کم ریسک بازار سرمایه‌گذاری می‌کنند. برای همین نه در زمان صعود بورس خیلی سود می کنند و نه در زمان اصلاح بازار ضرر می‌کنند و در نتیجه سودشان نوسان زیادی ندارد.

میزان ریسک سبد سهامی برترین صندوق سرمایه گذاری

بین دو صندوق با نوسان سود متفاوت، کدام بهتر است؟

شاید دیدن سود خوب چند ماهه یک صندوق مثل صبای هدف وسوسه کننده باشد و سرمایه‌گذاران بخواهند وارد این صندوق شوند، ولی باید حواسشان باشد که این سود ممکن است فقط برای چند ماه بوده باشد و در زمانی که بازار بورس دچار رکود می‌شود، سود سبد سهامی این صندوق هم کاهش یابد و در مجموع سود بسیار کمی داشته باشد.

در نتیجه سرمایه‌گذار خودش باید تصمیم بگیرد که سود مطمئن بدون نوسان را ترجیح می‌دهد یا ریسک بالاتر با احتمال سود بیشتر.

این انتخاب به بازه سرمایه‌گذاری هم بستگی دارد. یعنی اگر بخواهید پولتان را فقط به مدت یک یا دو ماه سرمایه‌گذاری کنید، بهتر است در صندوقی با نوسان کم باشد، چرا که ممکن است از شانس بد دقیقا در ماهی که بازار بورس شرایط خوبی ندارد وارد صندوق شوید و چنانچه صندوق ریسکی باشد، ضرر کنید.

اما چنانچه هدفتان برای سرمایه‌گذاری بازه میان مدت و بلند مدت است، با توجه به شرایط بازار بورس، صندوق‌های ریسکی با درصد بیشتر سهام در سبد خود بهتر هستند.

مقایسه و انتخاب بهترین صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت

اینکه عملکرد یک صندوق در ماه‌های گذشته را بررسی کنیم و نتیجه بگیریم این صندوق برای سرمایه‌گذاری خوب است یا نه، معیار خوبی برای انتخاب صندوق مناسب نیست. بلکه باید عملکرد صندوق‌ها را با هم مقایسه کرد. یعنی نمی‌شود عملکرد سه ماه گذشته یک صندوق را ببینیم و از آنجایی که میزان سوددهی آن کمتر از 1 درصد بوده، نتیجه بگیریم صندوق مناسبی نیست.

بلکه باید عملکرد صندوق‌های دیگر را در همین بازه بررسی کنیم. اگر اکثر صندوق‌ها در این بازه سود خوبی داشته‌اند و این صندوق نتوانسته مثل آن‌ها باشد، پس نتیجه‌گیری ما درست است و سوددهی پایین این صندوق بخاطر عملکرد ضعیف تیم مدیریتی آن است.

 اما اگر اکثر صندوق‌ها نتوانسته‌اند سود خوبی داشته باشند، پس مشکل جای دیگری است و به شرایط بازار به ویژه بازار اوراق بدهی و سهام برمی‌گردد. ممکن است بازار سهام در این بازه زمانی نزولی بوده باشد یا در سود اوراق بادرآمد ثابت تغییری رخ داده باشد که روی سوددهی همه صندوق‌ها تاثیرگذار بوده‌اند.

یک روش مرسوم برای تشخیص عملکرد صندوق های درآمد ثابت، مقایسه بازدهی هر صندوق درآمد ثابت با میانگین بازدهی کل صندوق‌های درآمد ثابت است. بنابراین اگر بازده یک صندوق از میانگین کل صندوق‌ها بیشتر باشد، می‌توانیم نتیجه بگیریم که عملکرد صندوق نسبت به متوسط بازار بهتر بوده است.

به عنوان مثال از مقایسه نمودار بازده صندوق درآمد ثابت لوتوس پارسیان با میانگین بازدهی کل می‌توان نتیجه گرفت این صندوق عملکرد بهتری نسبت به متوسط بازار داشته است.

مقایسه بهترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت با میانگین
نمودار – مقایسه بازدهی صندوق لوتوس پارسیان با میانگین

یکی دیگر از روش‌های مرسوم برای تشخیص بهترین صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت مقایسه آن‌ها با بانک است. صندوق‌های درآمد ثابت به علت ساختار و ماهیتی که دارند شباهت زیادی به بانک داشته و بسیاری این نوع از صندوق ها را جایگزین خوبی برای بانک می‌دانند. به عنوان مثال در نمودار زیر که برگرفته از یکی از گزارش های سایت سیگنال است، سود صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت با بانک در پاییز 98 مقایسه شده و نتیجه آن بوده که در پاییز 98 بهترین صندوق های درآمد ثابت بازدهی بالاتری نسبت به بانک برای سرمایه گذاران خود به ارمغان آورده‌اند.

مقایسه بهترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت با بانک پاییز 98
نمودار مقایسه بهترین صندوق های درآمد ثابت با بانک در پاییز 98

مقایسه و انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری مختلط و سهامی


از آنجا که صندوق های درآمد ثابت اکثر دارایی خود را روی اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری می­‌کنند و درصد کمی از دارایی­‌های خود را روی سهام شرکت­های پذیرفته شده در بورس، بنابراین منطقی است اگر بازدهی یک صندوق درآمد ثابت را با میانگین بازدهی صندوق های درآمد ثابت مقایسه کنیم و بازدهی صندوق های مختلط و سهامی را که اکثر ترکیب دارییشان سهام بورسی است را با بازدهی بازار و شاخص کل بورس مقایسه کنیم.

در ابتدا بد نیست بدانید بازار صندوق های مختلط و سهامی باهم، از بازار صندوق های درآمد ثابت بسیار کوچکتر است. طوری که مجموع ارزش دارایی‌های صندوق های درآمد ثابت بیش از 150 هزار میلیارد است، در حالی که ارزش صندوق های سهامی و مختلط با هم، کمتر از 3 هزار میلیارد است.

این موضوع نشان دهنده جوان بودن این بازار است، البته به تدریج به تعداد این صندوق‌ها اضافه می‌شود و صندوق‌ها افزایش سقف می‌دهند و بازار صندوق‌های سهامی و مختلط در آینده گسترش خواهد یافت.

تمام معیارهایی که برای انتخاب صندوق درآمد ثابت مناسب گفته شد، برای صندوق های سهامی و مختلط هم کاربرد دارد، با یک تفاوت، تفاوت هم در مقایسه بازدهی صندوق است که در صندوق های درآمد ثابت منطقی است اگر بازدهی صندوق را با متوسط بازدهی کل صندوق های درآمد ثابت مقایسه کنیم ولی درمورد صندوق های سهامی و مختلط بهتر است بازدهی صندوق را با شاخص کل بورس بسنجیم.

از آنجایی که این صندوق‌ها درصد بیشتر یا حتی اغلب سبد دارایی خود را به خرید سهام اختصاص می‌دهند، بنابراین باید با شاخص کل مقایسه شوند.

این صندوق‌ها معمولا نموداری از مقایسه عملکرد خود با شاخص کل بورس را روی سایت خود قرار می‌دهند تا سرمایه‌گذاران به راحتی بتوانند بررسی‌های لازم را انجام دهند و صندوق مناسب را انتخاب کنند. به عنوان مثال نمودار زیر برگرفته از گزارشی است که توسط تیم سیگنال تهیه شده و بهترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی را با شاخص کل بورس و فرابورس در پاییز 98 مقایسه می‌کند:

مقایسه بهترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی با شاخص کل پاییز 98
نمودار – مقایسه بهترین صندوق های سهامی با شاخص کل بورس و فرابورس در پاییز 98

با توجه به نمودار بالا، مشاهده می‌کنید که بهترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی توانسته‌اند در پاییز 98 بازدهی بهتری نسبت به شاخص کل بورس و فرابورس به ثبت برسانند.

چگونه و از کجا بهترین صندوق‌های سرمایه گذاری را با یکدیگر مقایسه کنیم؟

در حال حاضر بیش از 200 صندوق سرمایه گذاری در ایران فعالیت می‌کنند. حالا سوالی که پیش می‌آید این است که از کجا و چگونه تمامی این صندوق ها را با هم مقایسه کنیم؟ یا چگونه صندوق های مختلف را با بانک و شاخص بورس مقایسه کنیم؟

نگران نباشید! با استفاده از دیتای صفحه صندوق های سرمایه گذاری که سایت سیگنال در اختیار شما قرار می‌دهد به راحتی می‌توانید به لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری، بازدهی سالانه – 6 ماهه – فصلی و ماهانه آن‌ها دسترسی داشته باشید و تمامی صندوق‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید.

همچنین با استفاده از صفحه گزارش‌های تحلیلی صندوق های سرمایه گذاری در سایت سیگنال می‌توانید بصورت ماهانه، فصلی، 6 ماهه و سالیانه عملکرد صندوق های سرمایه گذاری را با بانک‌ها و شاخص بورس و فرابورس مقایسه کنید. از جمله گزارش‌های محبوب این صفحه می‌توان به گزارش 10 صندوق سرمایه گذاری برتر اشاره کرد که توسط کارشناسان مجربِ سیگنال تهیه شده و هر ماه در این صفحه نمایش داد می‌شود. به عنوان مثال لیست 10 صندوق سرمایه گذاری برتر در پاییز سال 98 به شرح لینک زیر بوده است:

جمع‌بندی، بهترین صندوق سرمایه گذاری باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

با توجه به موارد گفته شد در بالا می‌توان نتیجه گرفت، یک صندوق سرمایه گذاری خوب باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • نوع صندوق انتخابی با روحیات و میزان ریسک پذیری شما مطابقت داشته باشد.
 • نوع صندوق و مقدار سرمایه گذاری، با توجه به بازه سرمایه گذاری شما (کوتاه مدت یا بلند مدت) و شرایط اقتصادی جامعه انتخاب شود.
 • برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری، صندوق‌های مختلف را با یکدیگر و با بانک و شاخص بورس مقایسه کنیم.
 • اگر بدنبال دریافت سود ماهیانه هستیم، سعی کنیم صندوقی را انتخاب کنیم که پرداخت سود دوره‌ای داشته باشد.
 • برای اطمینان بیشتر می‌توانیم صندوقی را انتخاب کنیم که دارای ضامن نقدشوندگی باشد.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
امتیازدهی
[تعداد: 24    میانگین: 4.5/5]

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات کاربران
 • سینا غریب

  واقعا ممنونم از مطالب بسیار خوبتون. و تبریک میگم به دست اندرکاران این برنامه

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. سپاس از لطف و همراهی شما. با سیگنال همراه باشید.

 • سلام صندوق سهامی بورسیران واسه سرمایه گذاری یک ساله خوبه؟
  و اینکه میشه گفت وضعیت شاخص بورس با بازده صندوق های سرمایه گذاری رابطه دارد؟ یعنی در تحلیل عملکرد صندوق تاثیر گذار هست یا نه؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. برای اطلاع از وضعیت صندوق ها و دسترسی به لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری میتونید از گزارش های تحلیلی سیگنال استفاده کنید. بله، همونطور که در این مطلب گفته شد چون درصدی از دارایی صندوق ها به بازار سهام اختصاص داره وضعیت بورس روی صندوق ها تاثیر مستقیم داره.

 • آقا توی همین تحلیل هاتون که میذارین و من نگاه کردم، دیدم مثلا هر فصل یه سری صندوق بهتر بودن. خب اگر قراره هر فصل یه مدل صندوق وضعیتشون خوب باشه و سود بدن، از کجا معلوم همون موقع که ما می‌خوایم سرمایه گذاری کنیم، آخرش کدومشون سود بیشتر میده؟ به شرایط اجتماعی و سیاسی هم ربط داره درسته؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. اگر دقت کرده باشید صندوق هایی هم هستند که در این لیست تکرار شدن (ممکنه رتبشون تغییر کنه و مثلا یک ماه رتبه اول باشن و ماه دیگری رتبه ششم) شما میتونید با استفاده از لیست 10 صندوق سرمایه گذاری برتر در هر ماه صندوق هایی که کمترین نوسان رو داشتن شناسایی کرده و در اون صندوق ها سرمایه گذاری کنید.

 • حسن احمدی

  اگر آدرس صندوق ها رو در لیستی قرار دهید خیلی خوب است. من نمیدونم توی شهر ما صندوقها دفتر دارند یا نه

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. سپاس از پیشنهاد خوب شما. حتما برای مقالات آتی این موضوع مدنظر ما خواهد بود.

 • ماندانا رستگار

  ممنون از مطلب خوبی که نوشتید. این همه سال بیخودی پولمون رو توی بانک گذاشته بودیم. حداقل صندوق درآمد ثابت می خریدیم تا سود بیشتری میبردیم. ای کاش می شد صندوق ها رو توی سامانه سیگنال خرید و فروش می کردیم.

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. سپاس از لطف و نظر شما. بله کاملا حرفتون درسته و صندوق های درآمد ثابت بازدهی بیشتری نسبت به بانک دارند. امیدواریم در آینده امکان خرید و فروش هم به امکانات سایت اضافه بشه. سپاس از همراهیتون. موفق و پرسود باشید.

 • محمدرضا قائدیان

  عالی عالی

 • مطالب خیلی مفید بود.

 • ابراهیم شجاعی

  خیلی ممنون از مقالات خوب و کاربردیتون. سوالی که برام پیش اومد اینه که اگر بخوام در این صندوقها سرمایه گذاری کنم, امنیتشون چجوریه؟ میشه بهشون اطمینان کرد؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. صندوق های سرمایه گذاری با مجوز سازمان بورس تاسیس میشن و تحت نظارت سازمان بورس فعالیت می‌کنند. به همین دلیل هم باید اطلاعاتشون رو بصورت شفاف در سایت تخصصی خودشون افشا کنند. بهتون پیشنهاد میکنم مقاله آموزشی ما با عنوان ” آیا صندوق های سرمایه گذاری مطمئن هستند؟ ” رو حتما مطالعه کنید.

 • تبریک به تیم تولید محتوا سایت سیگنال بسیار مفیده ساده و کاربردی

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. سپاس از لطف و نظر شما. خوشحالیم که کار ما رضایت شمارو به همراه داشته. موفق و پرسود باشید.

 • سلام
  مطلب جامع بود اما چند نکته دیگه هم باید اضافه بشه،که انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری رو راحت تر کنه
  ‏ _ابتدا صندوق ها را به ترتیب بازدهی مرتب کنید (مثلا سالانه که معیار بلند مدت تری است) بدین شکل میتوانید تقریبا صندوق هایی که در یکسال گذشته بیشترین بازدهی رو ثبت کردند مشاهده نمایید. اگر این چینش رو بر اساس 6 ماهه و 3ماهه و ماهانه نیز انجام دهید معمولا صندوق های مشخصی رو میبینید.‏که این به شما نشان میده که معمولا صندوق های برتر از تعداد مشخصی فراتر نمیروند و آنهایی که خوب هستند در بازه های زمانی مختلف نیز جز صندوق های برتر بازارند. اگر صندوقی در بازه ای زمانی از شاخص بورس عقبتر باشد میشود نتیجه‏ گرفت که مدیریت خوبی در صندوق صورت نگرفته است که بازدهی آن از شاخص بورس کمتر بوده.
  حال توجه کنید اگر صندوقی مثلا در بازدهی سالانه وضعیت خوبی دارد اما در بازدهی 6 ماهه خوب نیست به این معنیست که احتمالا اکثر بازدهی برای دوره ی قبلی بوده و از بازدهی جدید بازار‏جا مانده.همچنین اگر صندوقی بازدهی سال خوب نداشته اما ماهانه ی خوبی دارد، شاید انتخاب مناسبی نباشد چون ممکن است این بازدهی دفعتا ایجاد شده باشد. پس حواستان باشد که لزوما بازدهی در یک دوره ی خاص دلیلی بر خوب بودن صندوق نیست و باید‏بازدهی آن را در دوره های مختلف تحلیل کرد.
  همچنین نباید نگران نقد نشدن سرمایه تون باشید، چون از محل فروش سهام و موجودی نقد صندوق،‏مبالغ سرمایه گذاری شده عودت داده میشه.پس معمولابین 2 تا 7 روز کاری (بسته به نوع امیدنامه صندوق) این مبالغ بازپرداخت خواهند شد.به این ترتیب یکی از ریسک های بازار سرمایه یعنی نقد شوندگی برای سرمایه گذار مرتفع شده .چون درگیر بسته بودن نماد‏نقد شونده بودن سهم (صف خرید یا فروش) سود مجامع و … نخواهید بود.
  ‏‎و در نهایت،در نظر داشته باشیدکه عدد nav به خودی خود مهم نیست،بلکه تغییرات nav مهمه.مثلا 2 صندوق رو در نظر بگیرید.اگر در اولی یک واحد صندوق 5 میلیون تومان باشد، بعد از 20 درصد افزایش، قیمت آن به 6 میلیون تومان میرسد.حالا اگر در صندوق دوم قیمت هر واحد 400 هزار تومان باشد، پس از 20 درصد افزایش،قیمت آن به 480 هزار تومان خواهد رسید.البته مردم عادی به جهت ذهنی آمادگی خرید واحد های ارزانتر رو دارند تا گرانتر.
  نهایتا بهتره از بین چند صندوق باقی مونده 2 صندوق کوچک تر رو انتخاب کنید و سرمایه تون رو تو اون 2 صندوق سرمایه گذاری کنید.به این ترتیب از پرتفوی متنوع تری بهره میبرید.

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و وقت بخیر خدمت شما. سپاس از این نظرتون و وقتی که برای نوشتنش گذاشتید. موارد خیلی خوب و به جایی بود.
   در رابطه با اینکه سرمایه گذاران باید لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری رو در بلند مدت بررسی کنند، در همین مطلب گفته شد که مخاطبان میتونن از گزارش های تحلیلی سایت سیگنال برای اینکار (بخصوص گزارش های 10 صندوق سرمایه گذاری برتر که بصورت سالانه – شش ماهه – سه ماهه و ماهانه منتشر میشه) استفاده کنن و حرف شما کاملا بجا و درست بود.
   در رابطه با نقدشوندگی صندوق هم قبلا مطلبی گذاشته شده و نقدشوندگی یکی از مزایای صندوق های سرمایه گذاری محسوب میشه مخاطبان ما میتونن از مقاله ” مزایای صندوق های سرمایه گذاری ” که قبلا در سایت قرار داده شده این موارد رو مطالعه کنند.
   در رابطه با خالص ارزش دارایی یا همون NAV هم حرف شما کاملا درسته، ما در این مطلب سعی کردیم به زبان خیلی ساده نحوه انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری رو برای مخاطبان بیان کنیم و به ناچار از پیچیدگی و عبارات گیج کننده تا حد امکان استفاده نکردیم.
   در نهایت راهنمایی شما برای ما بسیار خوب و ارزشمنده. با سپاس از همراهیتون. موفق و پرسود باشید.

 • خییییییلی ممنونم
  ایتقد مطلب خوبی بود که ازش یادداشت برداشتم
  مرسی

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. خوشحالیم که این مقاله رضایت شمارو به همراه داشته. با سیگنال همراه باشید.

 • ممنون از مطلب عالیتون.
  کاملا قابل استفاده بود.

 • نکته ای اللن جای سوال هست اونم این هست که الان بورس فعلی کاملا شارپ و صعودی هست…
  اگر یه زمانی سکون باشه اون موقع سود حداکثر چند درصدی میشه؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و وقت بخیر خدمت شما. سپاس از لطفتون. برای اطلاع از بازدهی و عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در بازه های زمانی مختلف میتونید به صفحه گزارش های تحلیلی صندوق های سرمایه گذاری سیگنال مراجعه کنید و با استفاده از گزارش های ما عملکرد صندوق ها را در ماه های مختلف با هم مقایسه کنید.

 • علیرضا

  سلام.وقت بخیر.اگر سرمایه گذار صندوق درآمد ثابت “حقیقی یا حقوقی” باشه آیا در میزان سود دهی صندوق هم تاثیر متفاوت میذاره؟
  به عبارت دیگه آیا تعداد بالای سرمایه گذار حقیقی برای یه صندوق بهتره یا حقوقی؟یا تفاوتی نداره؟
  ممنون

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. نمیشه به عنوان معیار قابل توجهی بهش اشاره کرد. اما بی تاثیر نیست بیشترین تاثیر در عملکرد صندوق ناشی از ترکیب دارایی های صندوق و اوراقیه که خریداری میکنه.

 • احمدیوسف

  سلام اسم صندوق ها داخل بورس راهنمایی کنید پیدا کنیم ممنون

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. در سایت tse و در قسمت سرچ نام صندوق مورد نظر رو جست و جو کنید اگر از نوع قابل معامله در بورس باشه نام صندوق و نماد صندوق نشون داده میشه.

 • بادرود وادب خدمت شما
  آیا جایی برای مشاوره هست که بی طرفانه و صراحتا بگه در کدام صندوق سرمایه گذاری کنیم، من به چند تا صندوق زنگ زدم، گفتند فعلا واحد خرید نداریم بعدا تماس بگیرید

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. شرکت مشاوره ای در این زمینه وجود نداره. اما میتونید با استفاده از مطالب آموزشی ما بدون نیاز به شخص سومی خودتون اینکارو انجام بدید.

 • رای اشتباهی ثبت کردم چطور میتونم عوضش کنم؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. متاسفانه امکان اصلاح وجود نداره. با ما همراه باشید.

 • شرکت های بورسی از طریق افزایش سرمایه قیمت هر سهم خودشون رو کاهش میدن. صندوق های ETF چطور بعد از یک رشد قابل توجه ارزش هر واحد از سهم خودشون رو کاهش میدن؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. صندوق های ای تی اف در صورتی که تقسیم سود داشته باشن به دلیل خروج نقدینگی از صندوق قیمت واحدها کاهش پیدا میکنه و در صورتی که تقسیم سود نداشته باشند قیمت واحد های سرمایه گذاری تغییری نمیکنه. مثل صندوق های سهامی که قیمت واحدها در بلند مدت همواره افزایشی بوده است.

 • خیلی خوب و جامع و کامل بود مرررسی

 • فاطیما

  با سلام. ممنون از اطلاعات جامعتون. متاسفانه من متوجه نشدم در مورد صندوق مختلط آیا اصلن اصل پولمون برمیگرده مثل بانک ؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. صندوق های مختلط و سهامی سود رو تضمین نمی‌کنند و شما در سود و زیان صندوق شریک هستید حالا ممکنه سود کنید و اصل پولتون بیشتر بشه یا صندوق کمی ضرر کنه و اصل پول شما کمتر هم بشه. اما مشکلی در نقد کردن پول وجود نداره و به راحتی میتونید پولتون رو نقد کنید.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
پنجشنبه
1 اسفند 1398