آیا صندوق های سرمایه گذاری مطمئن هستند؟

آیا صندوق های سرمایه گذاری مطمئن هستند؟

یکی از دغدغه‌های همه ما پیدا کردن راهی مناسب برای سرمایه گذاری مطمئن در بازارهای مالی است؛ اما پیدا کردن چنین روش امن و مطمئنی کاری سخت و زمان‌گیر است. نوسان زیاد بازار ارز و طلا این بازار را تا حدی نا امن کرده است و از طرفی سود سپرده‌های بانکی نسبت به تورم وتغییرات بازار سوددهی پایینی دارند. صندوق های سرمایه گذاری به دلیل ناشناخته باقی‌ماندن در بین روش‌های سرمایه‌گذاری کمتر مورد توجه سرمایه‌گذران قرار گرفته‌اند. یکی از سوالات مهمی که در رابطه با صندوق‌ سرمایه‌ گذاری مطرح می‌شود این است که «آیا صندوق‌های سرمایه‌گذاری مطمئن هستند؟» و ما می‌توانیم با خیال آسوده سرمایه‌مان را به صندوق‌ها بسپاریم؟

واضح است که هدف از سرمایه‌گذاری کسب سود بیشتر است و همیشه سرمایه‌گذران برای به دست آوردن سود منطقی و قابل قبول به سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف مالی اقدام می‌کنند. باید به خاطر داشته باشیم که سرمایه‌گذاری صرفا موضوعی اقتصادی نیست و به مسائل سیاسی، اجتماعی و حتی فرهنگی مرتبط است.

جمله معروفی در میان فعالان اقتصادی وجود دارد که می‌گوید:

سرمایه ترسو است و از جایی که احساس عدم امنیت داشته باشد می‌گریزد.

بر اساس تحقیقاتی که بانک جهانی (World Bank) انجام داده‌است، یکی از عواملی که باعث کمرنگ شدن سرمایه‌گذاری‌های داخلی شده‌است، عدم اطمینان و ترس از امنیت سرمایه‌گذاری است.

امنیت سرمایه‌گذاری از مهمترین عواملی است که در میزان سرمایه‌گذاری افراد جامعه تاثیرگذار است. ترس از دست رفتن سرمایه همیشه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سرمایه‌گذاران است. جبران خسارت، ضمانت نقد شوندگی و اعتبار مرجعی که سرمایه‌مان را به آنجا می‌سپاریم از نکات مهم و کلیدی سرمایه‌گذاری است.

در کشورهای پیشرفته اغلب مردم برای سرمایه گذاری پر سود و مطمئن در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشارکت می‌کنند؛ چون صندوق های سرمایه گذاری توسط افراد حرفه‌ای و متخصص اداره می‌شوند و روشی مطمئن برای سرمایه‌گذاری و حفظ ارزش سرمایه در مقابل تورم به حساب می‌آیند.

بنابراین صندوق های سرمایه گذاری را می‌توان به عنوان یکی از بهترین گزینه های سرمایه گذاری در زمان تورم دانست.

امنیت صندوق های سرمایه گذاری

امنیت صندوق های سرمایه گذاری جهت سرمایه گذاری مطمئن

 صندوق سرمایه‌گذاری یکی از ابزارهای نوین مالی در کشورمان است. اما آیا صندوق‌های سرمایه‌گذاری مطمئن هستند؟ میزان ریسک صندوق های سرمایه گذاری چقدر است؟

در ایران حدود دویست صندوق سرمایه‌گذاری مختلف وجود دارد. دارایی‌های تحت مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری همیشه رو به افزایش بوده است. هم‌اکنون ارزش سرمایه‌ای که در صندوق‌ها وجود دارد نزدیک به هزار و ششصد هزار میلیارد ریال است. این عدد نشان می‌دهد که حرکت سرمایه‌های عمومی به سمت ابزارهای نوین مالی آغاز شده است.

صندوق های سرمایه گذاری برای فعالیت حتما نیاز به تاییدیه سازمان بورس دارند. علاوه بر این تضمین نقد شوندگی در اغلب صندوق‌ها توسط بیمه‌ها و یا بانک‌ها وجود دارد. به صورت خلاصه ویژگی‌هایی که صندوق‌ها را گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری امن تبدیل کرده است به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

 • فعالیت تحت نظارت سازمان بورس
 • نقدشوندگی بالا
 • بازده مناسب و ریسک کم
 • مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها

یکی از نکاتی که خیلی مهم است و باید به آن اشاره شود این است ک عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری از لحاظ ماهیت با موسسات مالی و اعتباری که در سالیان گذشته سرمایه افراد را جذب کرده و سپرده‌گذاران را مشکل مواجه ساختند و حتی اصل پول مردم را برنگرداند، بسیار متفاوت می‌باشند.

صندوق های سرمایه گذاری تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کنند و هیچ صندوقی بدون مجوز سازمان بورس فعال نیست و هیچ ربطی به موسسات و صندوق‌های قرض الحسنه که بدون مجوز بانک مرکز فعالیت می‌کردند، ندارند. به همین دلیل نیز بسیار مطمئن و امن هستند.

فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت نظارت سازمان بورس

صندوق های سرمایه گذاری مطمئن تحت نظارت سازمان بورس

فعالیت مالی صندوق‌‌ سرمايه‌گذاري در ایران کاملا قانونی است و از مصادیق بند۲۱ ماده یک قانون بازار اوراق بهادار مصوب مجلس شوراي اسلامي هستند که در آذرماه ۱۳۸۴ و بنده ماده یک قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به‌منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی مصوب آذرماه ۱۳۸۸ است و با الهام از متعارف‌ترين شكل از صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري در ساير كشورها طراحي شده‌است.

براساس دستورالعمل تاسیس صندوق سرمایه گذاری مطابق بند۲۰ و ۲۱ ماده یک قانون بازار اوراق بهادار (مصوب آذر ماه ۱۳۸۴ مجلس شورای اسلامی) صندوق‌های سرمایه‌گذاری از جمله نهادهای مالی هستند که فعالیت اصلی آن‌ها سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار است و مالکان آن به نسبت سرمایه‌گذاری خود در سود و زیان صندوق شریک هستند.

مجوز تأسیس و فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط سازمان بورس و اوراق بهادار صادر می‌شود و فعالیت آن‌ها تحت نظارت سازمان انجام می‌گیرد.

نقدشوندگی بالای صندوق های سرمایه گذاری

نقدشوندگی بالای صندوق های سرمایه گذاری

یکی از ویژگی‌های اصلی صندوق‌های سرمایه‌گذاری میزان نقد‌شوندگی آن‌ها است. همه سرمایه‌گذاری‌ها با هدف از پیش تعیین شده‌ای فعالیت می‌کنند و در نهایت باید نقد شوند.

چالش اصلی این است که آیا می‌توانید هر زمان که خواستید سرمایه خود را نقد کنید یا نه؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری این امکان را به خوبی برای سرمایه‌گذاران فراهم آورده‌اند که در هر زمانی بتوانند پول خود را نقد کنند. این فرآیند با پشتوانه دارایی‌هایی است که صندوق‌ها برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند. این دارایی‌ها شامل: سپرده‌های بانکی، سهام، اوراق با درآمد ثابت و … است که همگی نقدشوندگی بالایی دارند.

علاوه بر این، اکثر صندوق‌های سرمایه‌گذاری با بهره‌گیری از ضامن نقدشوندگی، بازگشت و نقد شدن پول افراد را تضمین می‌کنند. ضامن نقدشوندگی شرکتی حقوقی است که ریسک نقدشوندگی سرمایه را به عهده می‌گیرد.

بازده مناسب و ریسک کم صندوق های سرمایه گذاری مطمئن

بازده مناسب و ریسک کم صندوق های سرمایه گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری به سه نوع تقسیم می‌شوند: با درآمد ثابت، سهامی و مختلط

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت با پشتوانه مالی و مدیریتی تیم‌های خبره مسئولیت دارایی سرمایه‌گذاران را بر عهده می‌گیرند و بازدهی بالاتر از بانک و ریسک پایین را فراهم می‌کنند. طبق گزارش‌های اعلامی صندوق‌های با درآمد ثابت کشور، همگی این صندوق‌ها توانسته‌اند در سال ۱۳۹۶ بازدهی بالاتر از نرخ سود بانکی نصیب سرمایه‌گذاران خود کنند؛ به گونه‌ای که حدود ۵۰ درصد این صندوق‌ها در سال گذشته بازدهی بالاتر از ۲۰ درصد را ثبت کرده‌اند و میانگین بازدهی این گروه نیز ۲۰ درصد بوده است.

این آمار و ارقام و ترکیب دارایی این صندوق‌ها، باعث شده که سرمایه‌گذاران نسبت به بازدهی مناسب این صندوق‌ها اطمینان داشته باشند. با توجه به نرخ مصوب و ثابت سود سپرده‌های بانکی و از سوی دیگر ماه شمار شدن محاسبه سود بانکی، جذابیت‌های سرمایه‌گذاری در بانک‌ها کمتر شده است.

در طرف مقابل صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت به دلیل وجود اوراق بهادار و سهام، سود بالاتر و امکان محاسبه روز شمار را فراهم کرده‌اند.

 سپرده‌های بلند مدت بانکی حداکثر یکساله هستند و اگرچه امکان برداشت دارند، ولی همراه با نرخ شکست هستند. در صورتی که صندوق‌های با درآمد ثابت نرخ شکست ندارند و هر زمان قابل برداشت هستند.

نرخ شکست جریمه‌ای است که بانک‌ها برای سپرده‌گذارانی که قبل از موعد سپرده بلند مدت سرمایه‌ خود را از حساب خارج می‌کنند، در نظر می‌گیرد.

برای اطلاع از میزان بازدهی دوره‌ای صندوق های سرمایه گذاری و عملکرد آن‌ها می‌توانید از اطلاعات موجود در وب سایت سیگنال استفاده کنید.

مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها در صندوق های سرمایه گذاری

مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها در صندوق های سرمایه گذاری مطمئن

صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط افراد متخصص مدیریت می‌شود که با بررسی بازار بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری را انتخاب کرده و سرمایه افراد را به گردش در می‌آورند. قطعا احتمال موفقیت افرادی که با تمرکز بالا بازار را رصد می‌کنند و حرفه اصلی‌شان معامله‌گری است خیلی بیشتر از افراد عادی است.

در نتیجه صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای افرادی که وقت و دانش کافی برای ورود به بازار سرمایه را ندارند می‌توانند به عنوان راهکاری مناسب برای سرمایه‌گذاری مطمئن در نظر گرفته شود. با این کار شما سرمایه خود را بدست افراد متخصصی سپرده‌اید که با استفاده از تجربه خود پول شما را به گردش در می‌آورند.

نتیجه‌گیری

صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مي‌توانند در شرايط كنوني اقتصاد ايران كه بسياري از بنگاه‌هاي بزرگ و كوچك با چالش نقدينگي روبه‌رو هستند و نوسانات ناشي از تصميمات نادرست در ورود سرمايه به بازارهاي متفاوت باعث ضربه به پیکر اقتصادی کشور مي‌شود، روش امنی برای سرمایه‌گذاری باشند و زمينه ورود ساير افراد حقيقي و حقوقي را براي كسب بازدهي تعريف شده و مناسب مهيا سازد.

با این توضیحات می‌توان صندوق‌های سرمایه‌گذاری را ابزاری دانست که هم برای سرمایه‌گذار و هم برای سرمایه‌پذیر، فواید و مزایای جذاب‌تری نسبت به سایر گزینه‌های سرمایه‌گذاری دارد و علاوه بر آن با توجه به توضیحات بالا، می‌شود به این نتیجه رسید که صندوق‌های سرمایه‌گذاری بسیار مطمئن هستند.

آیا شما صندوق‌های سرمایه‌گذاری را به عنوان راهکاری مطمئن برای سرمایه‌گذاری خود انتخاب می‌کنید؟ اگر جواب شما مثبت است، حال شاید به دنبال پاسخ این سوال باشید که نحوه سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری چگونه است؟

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
امتیازدهی
[تعداد: 53    میانگین: 4.2/5]

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات کاربران
 • مهدی علیزاده

  سلام, ممنون از مطالب مفیدتون, آیا امکان ورشکستگی صندوق سرمایه گذاری وجود داره؟ یا اصلا تا به حال صندوقی بوده که ورشکسته بشه؟

  • بهادر آذری

   سلام، سپاس از لطف شما. برای آگاهی از جواب این سوال بهتر است مطلب آموزشی ما با عنوان ” ورشکستگی صندوق سرمایه گذاری ” رو مطالعه کنید.

 • خیلی ممنون مطلب خوبی بود.

 • مطلب خوب و مفیدی بود ممنون

 • کاظم برزگر

  سلام درحال حاضر کدام صندوق بالا ترین نرخ سودراداردو ضامن نقد شونگی بانکی هم دارد میباشد وچنددرصد سود میدهد.

  • بهادر آذری

   سلام، لیست صندوق های سرمایه گذاری و میزان بازدهی و اطلاعات تکمیلی رو میتونید در سایت سیگنال صفحه صندوق های سرمایه گذاری مشاهده کنید. اگر به دنبال نرخ سود بالا هستید صندوق‌های سهامی اغلب سود بالاتری نسبت به سایر صندوق ها دارن.

 • حامد اسدزاده

  با سلام
  چه ضمانتی وجود داره که صاحبان صندوق با نقدینگی موجود در صندوق فرار نکنن☺ منظور اینکه چطور کنترول میشن تشکر

  • بهادر آذری

   سلام، همانطور که در مقاله توضیح داده شد صندوق‌های سرمایه‌گذاری با مجوز سازمان بورس تاسیس میشن و با نظارت سازمان بورس فعالیت می‌کنند، بنابراین سازمان بورس به عنوان یک نهاد نظارتی بر عملکرد و فعالیت صندوق‌ها نظارت کامل داره. در 10 سال اخیر که صندوق‌ها کارشونو داخل ایران شروع کردن تا حالا هیچوقت همچین مشکلی وجود نداشته.

 • عرض ادب و احترام
  با توجه به اینکه عموم مردم موقع امضای قرار دادهای بانکی به عنوان مثال سپرده گذاری، بدون مطالعه شرایط مندرج در قرارداد( به دلایل مختلف از جمله بی حوصلگی و عمدتا عدم فهم مفاهیم حقوقی مندرج در قرارداد) اقدام به امضای آن میکنند؛ آیا در اساسنامه یا امیدنامه صندوق های سرمایه گذاری بندهایی هست که مدیران صندوق در مواقع لازم بتوانند با سوء استفاده از آن به ضرر سرمایه گذران و تضییع حقوق آنها اقدام کنند؟ ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید.

  • بهادر آذری

   سلام و احترام، در امیدنامه و اساسنامه صندوق‌ها تمامی ویژگی‌ها از جمله: اهداف صندوق، ترکیب دارایی‌ها، ارکان صندوق، نحوه سود صندوق‌های سرمایه گذاری و … با جزئیات کامل و شفاف آوره شده. با مراجعه به سایت اختصاصی هر صندوق میتونید اساسنامه و امیدنامه صندوق مربوطه را دانلود و مشاهده کنید. پیشنهاد اینه که کلا در امر سرمایه گذاری در هر بازاری همیشه شرایط اون بازارو برای درک بهتر مطالعه کنید. پیشنهاد میشه حتما مقاله آموزشی ما با عنوان “اساسنامه و امیدنامه صندوق سرمایه گذاری چیست؟” رو مطالعه کنید. و در مورد هر صندوق قسمت هزینه ها و نحوه سوددهی صندوق رو مطالعه کنید که بدونید چه هزینه هایی از شما اخذ میشه و نحوه سوددهی صندوق به شما چگونه است.

 • محمدرضا محمدی

  برای سرمایه گذاری توی صندوق ها فقط باید یک صندوق رو انتخاب کرد یا میشه چندتا صندوق رو سرمایه گذاری کرد؟ تا حالا صندوقی بوده که ورشکسته بشه یا سرمایه گذاراش پولاشون رو نتونن بگیرن؟

  • بهادر آذری

   سلام. میشه چند تا صندوق هم انتخاب کرد اما یکی از مزایای صندوق ها داشتن پرتفویی متنوعه یعنی با سرمایه گذاری در یک صندوق سرمایه گذاری شما در سهام مختلف بازار بورس بصورت غیرمستقیم سرمایه گذاری کردید. خیر، تا حالا صندوقی ورشکسته نشده میتونید مقاله ما با عنوان” ورشکستگی صندوق سرمایه گذاری ” رو مطالعه کنید.

 • محمدامیرب

  سلام خسته نباشید
  بنده چه جوری میتونم از اخبار بورسی به روز و تحلیل های به روز با خبر بشم؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. با مراجعه به صفحه سهام سایت سیگنال میتونید به روزترین تحلیل ها و اخبار روز رو دنبال کنید.

 • زهرا پهلوانی

  معرفی نامه برای سرمایه گذاری را از کجا باید گرفت

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، امیدنامه و اساسنامه هر صندوق رو از سایت اختصاصی خود صندوق میتونید دانلود کنید. برای آشنایی بیشتر با اساسنامه و امیدنامه پیشنهاد میکنم مقاله آموزشی ما با عنوان ” اساسنامه و امیدنامه صندوق سرمایه گذاری ” رو حتما مطالعه کنید.

 • مصطفی توکلی

  بسیارعالی چون بنده در۴ سال گذشته تمام پس انداز ۴۰ ساله خودرابادواشتباه درسرمایه گذاری در مواردی که تخصصی نداشتم ازدست دادم .امیدوارم که بتوانم باسرمایه اندکی که دارم حداقل ضررهای گذشته روجبران کنم .انشاالله

  • آرین احمدی

   دوست عزیز سرمایتونو تو صندوق های درآمد ثابت گذاشته بودید؟

 • سلام ، وقت بخیر
  حدود ۱ سالی میشه که تو صندوق های درآمد ثابت سرمایه گذاری کردم و هر وقت هم خواستم نقد شده و پول رو دادن.

  الان چند روزیه که به فکر سرمایه گذاری صندوق های سهامی شدم
  ولی خیلی نگران ضرر و زیانش هستم

  حالا نمیدونم چکار کنم…. نظر شما چیه؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و وقت بخیر. صندوق های سهامی بیشترین ریسک رو بین انواع صندوق های سرمایه گذاری دارند. این کاملا به استراتژی معاملاتی شما و میزان ریسک پذیریتون برمیگرده اگر تحمل ریسک بیشتر و احتمال سود بیشتر (شاید هم زیان بیشتر) رو دارید گزینه خوبی محسوب میشه اما اگر فردی ریسک گریز هستید پیشنهاد میشه از صندوق های مختلط استفاده کنید که ریسک متوسطی دارند.

   • سلام.وقت بخیر.این که بیشترین سود رو صندوق های سهام میدن ک خیلی خوبه.
    ولی چرا شما میگین ریسکش بالاست.یعنی چی؟
    یعنی شاید ضرر بده.
    ؟؟

   • کارشناس تیم سیگنال

    سلام دوست عزیز. صندوق های سهامی چون نسبت به سایر صندوق ها درصد بیشتری از پرتفوشون رو به بازار سهام تخصیص میدن به علت نوسانات بازار سهام ریسک بالاتری دارند. اما یک قانون در بازار وجود داره که ریسک بالاتر انتظار سود بالاتری هم داره. درسته بازدهی بالاتری دارند ولی برای رسیدن به این بازدهی شما باید ریسک بیشتری هم بکنید. البته ذکر این نکته مهمه که صندوق های سرمایه گذاری بطورکلی جزو کم ریسک ترین ابزارهای مالی حال حاضر هستند.

 • جعفر حسینی یدکی

  سلام و خسته نباشید من در کارگزاری آگاه تو بورس ثبت نام کردم و تمایل دارم تو صندوقها هم سرمایه گذاری کنم میشه لطفا راهنمایی کنید؟

 • با سلام
  ممنون از مطالب جامع و عالی تون..

  من سایت چند صندوق سهامی و چک کردم..
  چندین بار (در ساعات اداری ، چندین روز) به تلفنی که داده بودند زنگ زدم ولی کسی جوابگو نبود..
  ایمیلی هم نبود !!!
  یه آدرس بود که نمیدونم درست هست یا نه..

  برا ما که تهران نیستیم، چطور باید راستی آزمایی کرد؟؟؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. الان به این علت که آخر سال هست و صندوق ها در حال تمدید مجوز و بستن حساب ها هستند کمی در پاسخگویی مشکل دارند. پیشنهاد میشه بعد از سال نو با صندوق ها در تماس باشید تا اطلاعات کامل رو در اختیارتون بزارند. همچنین برخی از صندوق ها دارای شعب در شهرستان ها هم هستند میتونید در قسمت شعب سایت صندوق انتخابیتون کلیه شعب صندوق رو مشاهده کنید و در صورت امکان بصورت حضوری به یکی از اون‌ها مراجعه کنید.

 • مصطفی احمد خانی

  بهترین انتخاب صندوق های سرمایه گذاری با سود ثابت و تضمین نقدینگی شونده را چگونه میتوان انتخاب کرد .

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. میتونید از این لینک به لیست تمامی صندوق های سرمایه گذاری دارای ضامن نقدشوندگی دسترسی داشته باشید.

 • مهران شریف

  با سلام
  ممنون از اطلاعات خیلی خوبی که در اختیار ما قرار میدین.
  2 تا سوال داشتم:
  1- چرا در صندوق های سرمایه گذاری سهامی ETF (که البته به دلیل آنلاین بودن بنده بیشتر ترجیح میدم سرمایه گذاریم رو باهاشون شروع کنم و و وقت کار اداری ندارم) همیشه قیمت هر واحد سرمایه گذاریشون بین 1000 تا 10000 تومن هست و هیچکدوم از این بازه تکون نخورده. یعنی من اگه یه صندوق رو با قیمت واحد 9500 تومن بخرم نباید انتظار داشته باشم که بیشتر از 10 تومن بشه؟

  2- آیا میشه با اندیکاتورها و اسیلاتورها روند قیمت های صندوق های سهامی رو تحلیل و پیش بینی کرد؟

  ممنون

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز… صندوق های سهامی قابل معامله در بورس از نظر قیمت هر واحد سرمایه گذاری از صندوق های غیر قابل معامله در بورس ارزان تر هستند و این امر جذابیت وارد شدن و خرید تعداد واحد های بیشتر رو در این نوع صندوق ها فراهم میکنه. در مورد بازه ی قیمتی که گفتید، خیر اینطور نیست. ممکن هست قیمت صندوق از ده هزار تومن هم بالاتر بره. اینکه تا الان بالاتر نرفته دلیل نمیشه که کلا زیر ده هزار تومن میمونه. هر چقدر که ارزش دارایی های یک صندوق بیشتر بشه، قدرت سرمایه گذاری اون هم بیشتر میشه و در نتیجه nav صندوق رشد میکنه.
   ندیکاتور و اسیلاتور ابزار های تحلیل تکنیکال هستند و در هر بازاری که با نمودار بشه تغییر قیمت اون رو نشون داد میشه تحلیل رو انجام داد. ما در سیگنال قبلا این کار رو انجام دادیم.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
10 فروردین 1399