صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت (Fixed Income) چیست؟

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت (Fixed Income) چیست؟

میزان سرمایه هر یک از ما محدود است و به همین دلیل امکان سرمایه‌گذاری در کارهای بزرگ را نداریم. برای استفاده از مزایای سرمایه‌گذاری‌های بزرگ نیاز به سرمایه زیاد و مدیریت سرمایه است. برای رفع این نیاز صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعالیت خودشان را آغاز کرده‌اند تا با جمع شدن سرمایه‌های کوچک بتوان سرمایه‌ای بزرگ تشکیل داد. در این مطلب می‌خواهیم شما را با مفهوم صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت آشنا کنیم.

تعریف صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت نوعی از صندوق های سرمایه گذاری است که همه افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند با سرمایه‌گذاری در آن بصورت دوره‌ای سود دریافت کنند. سیاست سوددهی صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت معمولا پرداخت سود بصورت یک ماهه یا سه ماهه است و اگر به غیر از این باشد این موارد در امید نامه صندوق ذکر می‌شود.

برای انتخاب بهترین صندوق با درآمد ثابت باید به کارنامه صندوق در سال‌های قبل و میزان بازدهی آن توجه کرد. میزان سود سالیانه صندوق‌ها معمولا از قبل پیش بینی می‌شود این پیش بینی صددرصد دقیق نیست و در عمل ممکن است کمی بیشتر و یا کمتر سودآوری داشته باشد.

صندوق‌های با درآمد ثابت نسبت به دیگر صندوق‌ها ریسک کمتری دارند و میزان سود آن‌ها در مقایسه با دیگر انواع صندوق، کمتر است. بنابراین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت را می‌توان به عنوان یکی از روش‌های مطمئن سرمایه‌ گذاری به حساب آورد.

نحوه عملکرد صندوق‌ های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

متداول‌ترین شیوه دسته‌بندی صندوق‌های سرمایه گذاری بر مبنای ترکیب دارایی صندوق‌ها است. که بر این اساس صندوق‌های سرمایه گذاری به سه دسته صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت، سهامی و مختلط تقسیم می‌شوند.

سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، حداقل ریسک را دارد؛ چون این نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری حداقل 70 درصد و حداکثر 95 درصد از سرمایه خود را روی اوراق مشارکت، سپرده‌های بانکی، گواهی سپرده بانکی و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند. لازم به ذکر است سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار از امن‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری است؛ زیرا بانک‌ها پشتوانه پرداخت این اوراق هستند و سود آنها مشخص است و سود آن در زمان تعیین شده پرداخت می‌شود. باقی مانده سرمایه صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت به میزان حداقل 5 درصد و حداکثر 30 درصد در بازار سهام سرمایه‌گذاری می‌شود.

اوراق با درآمد ثابت سهام
70 الی 95 درصد 5 الی 30 درصد

نمودار زیر نشان‌دهنده ترکیب دارایی نمونه‌ای از صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت است:

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت (Fixed Income) چیست؟

برای مشارکت در صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت چقدر سرمایه لازم است؟

برای شروع باید با مفهوم واحد سرمایه‌گذاری و یا یونیت (Unit) که کوچکترین جز سرمایه‌گذاری در یک صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت است، آشنا شویم. هر واحد سرمایه‌گذاری قابل خرید و فروش (صدور و ابطال) است و ویژگی‌های مشابهی با سهام درشرکت‌ها دارد.

یعنی ممکن است ارزش هر واحد سرمایه‌گذاری در بازه‌های مختلف تغییر کند. برای استفاده از مزایای صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت باید حداقل یک واحد سرمایه‌گذاری تهیه کرد. معمولا قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری در صندوق‌های بادرآمد ثابت غیر قابل معامله در بورس حدود 100 هزارتومان است.

مزایای صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت چیست؟

مزایای صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت عبارتند از:

 • ریسک کم
 • حفظ ارزش سرمایه در مقابل تورم
 • پرداخت سودی ثابت که معمولا بیشتر از سود پرداختی توسط بانک‌ها است

سرمایه‌گذاری همیشه همراه با ریسک و هیجان است و برای افراد با ریسک‌پذیری پایین کار بسیار سختی است.  صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت کمترین ریسک ممکن را دارد و سودی بیشتر از سپرده‌های بانکی نصیب سرمایه‌گذار می‌کند.

همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت اکثرا ضامن نقدشوندگی و جبران خسارت احتمالی دارند و معمولا بانک‌ها، بیمه‌ها و یا نهاد‌های سرمایه‌گذاری بزرگ از آن‌ها حمایت می‌کنند.

بعضی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری امکانات ویژه‌ای برای سپرده‌گذاران در نظر می‌گیرند به عنوان مثال اعطا تسهیلات بسته به میزان مبلغ سرمایه‌گذاری. همچنین سرمایه‌گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت می‌تواند به عنوان ضامن در سایر فعالیت‌های مالی محسوب شود.

با توجه امیدنامه هر کدام از صندوق‌ها سیاست متفاوتی را اتخاذ می‌کنند و میزان و شرایط سوددهی  متفاوتی دارند. سوددهی صندوق‌ها می‌تواند ماهیانه، سه‌ ماهه، شش‌ ماهه و یا سالیانه باشد. در صورتی که این تقسیم سود به صورت سالیانه انجام شود میزان افزایش سرمایه بیشتر از حالت تقسیم سود ماهانه است.

نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

تعریف صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

همه افراد بالای 18 سال می‌توانند برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت صندوق اقدام کنند. برای این کار می‌توان به دفاتر صندوق سرمایه‌گذاری مراجعه و واحد سرمایه‌گذاری تهیه کرد.

همچنین برخی از صندوق‌های با درآمد ثابت امکان خرید و فروش واحدها بصورت آنلاین را برای افراد فراهم کرده‌اند که از طریق سایت صندوق می‌شود واحد سرمایه‌گذاری خرید.

هر سهامدار صندوق می‌تواند هر زمان که بخواهد سرمایه‌ خود را از صندوق خارج کند اما باید دقت داشته باشد که نسبت به زمانی که سهام را خریداری کرده است ارزش هر واحد سرمایه‌گذاری در چه وضعیتی قرار داد چون ارزش هر واحد بسته به شرایط لحظه‌ای بازار ممکن است کاهش و یا افزایش پیدا کند اما در نهایت به پیش‌بینی انجام شده نزدیک می‌شود.

در کدام صندوق سرمایه‌گذاری کنیم؟

در حال حاضر 194 صندوق سرمایه‌گذاری با شرایط و انواع مختلف (سهامی، بازارگردانی، مختلط و..) در بازار کشور فعال هستند که از این تعداد 73 صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت فعالیت می‌کنند. هر فردی با تواجه به نیازها و شرایط خود می‌تواند با مطالعه و مقایسه نمودارها و تحلیل‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صندوق مناسب خود را بیابد.همان‌گونه که پیش از این ذکر شد برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری باید کارنامه صندوق را بررسی کنید.

برای شناسایی 10 صندوق سرمایه گذاری برتر می‌توانید در سایت سیگنال گزارش‌های هفتگی، ماهانه و سالانه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلف را مشاهده کنید. با مطالعه و بررسی گزارش‌های ماه‌ها و سال‌های گذشته صندوق‌ها می‌توان میزان کارایی و ارزش هر سهم صندوق را ارزیابی کرد. با توجه به دغدغه‌ها، شرایط و سلیقه افراد صندوق‌های مختلف با میزان ریسک و سود متفاوت وجود دارد.

نتیجه‌گیری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت نوعی سرمایه‌گذاری کم ریسک است که سودی بیشتر از سپرده‌های بانکی دارد. افراد برای بهره‌مندی از مزایا این صندوق‌ها می‌توانند با مطالعه سابقه آن‌ها در گذشته صندوق مورد نظر خود را انتخاب کنند.

آیا شما فردی ریسک گریز هستید؟ اگر این‌گونه است سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما می‌باشد.اما اگر شما فردی هستید که همیشه به دنبال ریسک و تجربه‌های جدید میباشید، بهتر است با صندوق‌های سرمایه گذاری سهامی آشنا بشوید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
امتیازدهی
[تعداد: 27    میانگین: 4.2/5]

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات کاربران
 • خیلی بد بود میشه

  • بهادر آذری

   سلام، ممنون از نظرتون، لود شدن مطالب روی سایت در دست بررسی و بهبوده و به زودی این قضیه کاملا رفع میشه.

 • سحر روشنی

  سلام . ببخشید یه سوال داستم.اگه میزان سود یک صندوق کمتر از ۲۰درصد بشه چه اتفاقی میوفته؟

  • بهادر آذری

   سلام، قانونی وجود داره که اگر میزاان سود یک صندوق درآمد ثابت از یک مقدار خاص کمتر بشه سرمایه مدیریت صندوق بین سهامداران صندوق تقسیم میشه. این مقدار خاص در امید نامه صندوق ها ذکر میشه.

 • علیرضا

  این صندوق ها چند درصد سود دارن تقریبا؟ مثلا من یک سهم بخرم، بعد اون یک ماه یا سه ماه چقدر میاد روش؟

  • بهادر آذری

   سلام، میزان بازده صندوق های با درآمد ثابت متقاوته اما معمولا بازدهی بالاتری نسبت به بانک دارن. برای بررسی و اطلاع از پربازده ترین صندوق های با درآمد ثابت میتونین از گزارشات تحلیلی صندوق های سرمایه گذاری سایت سیگنال استفاده کنید.

 • حسین ضیائی

  لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله از کجا میتونم پیدا کنم؟

  • بهادر آذری

   سلام، لیست تمامی صندوق ها در صفحه اصلی صندوق‌ها در سایت ما وجود داره. میتونید با مراجعه به اون صفحه انواع مختلف صندوق ها (قابل معامله و غیر قابل معامله) رو مشاهده کنید.

 • سلام.در صندوق سرمایه گذاری با درامد ثابت، بادهی همون سود است.
  ؟ یعنی اگه بازدهی سالانه ۱۱۵٪ است یعنی مثلا یک سهم ۱۰۰ تومنی من الان شده ۲۱۵ تومن؟

  • بهادر آذری

   سلام، بله منظور از بازدهی همون سود است یعنی پول شما نسبت به پارسال 115 درصد رشد داشته.

 • حمید کاظمی

  سلام خسته نباشین
  میخواستم تو صندوق صبای هدف سرمایه گذاری کنم
  خیلی بازده خوبی داری ولی میترسم نه نقد شونده داره و نه شعبه ای یا چیزی؟درسته؟
  در حقیقت من فقط یا سایت میشناسمش درسته؟
  اعتماد سازیش چطوریه؟

 • حمید کاظمی

  سلام میخواستم سرمایا گذاری کنم تو صندوق صبای اشنا ولی یکم میترسم پوله خودمم نتونه برگردونه
  نه ضامن نقد شونده داره و نه شعبه ای چیزی
  فقط یه سایت میشناسیمش درسته؟یا من اشتباه تصور میکنم؟ لطفا راهنماییم کنین

  • بهادر آذری

   سلام، صندوق سرمایه گذاری صبای هدف دارای شعبه ای در تهران خیابان شهید بهشتی هست. شما با مراجعه به سایت صندوق و در قسمت شعب صندوق میتونید این اطلاعات و آدرس دقیق دفتر صندوق رو مشاهده کنید. صندوق های سرمایه گذاری همه تحت نظارت سازمان بورس عمل می کنند اگر داخل سایت همین صندوق دقت کنید در قسمت بالا نوشته شده ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار، در مورد ضامن نقدشوندگی باید بگم که ضامن یک رکنه که وجودش در صندوق الزامی نیست و نداشتن ضامن برای یک صندوق به نشونه این نیست که صندوق امن و مطمئن نیست. صندوق های سرمایه گذاری کاملا مطمئن هستند. برخی از صندوق ها به این دلیل که خیلی شناخته شده هستند و اعتماد مشتریانشونو جذب کردند دیگه نیازی به ضامن ندارند و اسمشون خودش ضامنه. اگر قصد خرید واحدهای صندوق رو دارید از قسمت ورود سرمایه گذاران در سایت صندوق به راحتی میتونید اقدام کنید.

 • سلام من در دو صندوق آباد بانک مسکن و آتیه نوین بانک اقتصاد نوین سرمایه گذاری کردم، آیا این صندوق ها متعلق به خود بانک هستند یا نه؟

  • بهادر آذری

   سلام. بله این دو صندوق متعلق به بانک مسکن و اقتصاد نوین هستند. لیست تمامی صندوق های سرمایه گذاری بانکی رو میتونید از این لینک مشاهده کنید.

 • ناشناس

  سلام ، ضمن تشکر از مطالب بسیار ارزنده لطف فرموده در خصوص صندوق قابل معامله و غیر قابل معامله هم توضیحاتی رو بزارین.

 • سعید ارگنجی

  چطور شروع به کار کنم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. برای شروع سرمایه گذاری در صندوق ها بهتون پیشنهاد میکنم از صفحه ” از کجا شروع کنم؟ ” سیگنال استفاده کنید.

 • با سلام..آیا در صندوق ها با درآمد ثابت…اصل پولی که سرمایه گذاری کردیم.حفظ میشه…یا بستگی به بازار دارد؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. صندوق های با درآمد ثابت از کم ریسک ترین گزینه های سرمایه گذاری در ایران هستند. این صندوق ها سود 20 درصد در سال و ارزش مبنای واحدهای خریداری شده رو تضمین می‌کنند و احتمالش بسیار کمه که اصل پول شما به خطر بیفته.

 • رهام همتی

  سلام خیلی ممنون از برنامه خوبتون…

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
چهارشنبه
30 بهمن 1398