صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت (Fixed Income) چیست؟

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت (Fixed Income) چیست؟

میزان سرمایه هر یک از ما محدود است و به همین دلیل امکان سرمایه‌گذاری در کارهای بزرگ را نداریم. برای استفاده از مزایای سرمایه‌گذاری‌های بزرگ نیاز به سرمایه زیاد و مدیریت سرمایه است. برای رفع این نیاز صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعالیت خودشان را آغاز کرده‌اند تا با جمع شدن سرمایه‌های کوچک بتوان سرمایه‌ای بزرگ تشکیل داد. در این مطلب می‌خواهیم شما را با مفهوم صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت آشنا کنیم.

تعریف صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت نوعی از صندوق های سرمایه گذاری است که همه افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند با سرمایه‌گذاری در آن بصورت دوره‌ای سود دریافت کنند. سیاست سوددهی صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت معمولا پرداخت سود بصورت یک ماهه یا سه ماهه است و اگر به غیر از این باشد این موارد در امید نامه صندوق ذکر می‌شود.

برای انتخاب بهترین صندوق با درآمد ثابت باید به کارنامه صندوق در سال‌های قبل و میزان بازدهی آن توجه کرد. میزان سود سالیانه صندوق‌ها معمولا از قبل پیش بینی می‌شود این پیش بینی صددرصد دقیق نیست و در عمل ممکن است کمی بیشتر و یا کمتر سودآوری داشته باشد.

صندوق‌های با درآمد ثابت نسبت به دیگر صندوق‌ها ریسک کمتری دارند و میزان سود آن‌ها در مقایسه با دیگر انواع صندوق، کمتر است. بنابراین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت را می‌توان به عنوان یکی از روش‌های مطمئن سرمایه‌ گذاری به حساب آورد.

نحوه عملکرد صندوق‌ های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

متداول‌ترین شیوه دسته‌بندی صندوق‌های سرمایه گذاری بر مبنای ترکیب دارایی صندوق‌ها است. که بر این اساس صندوق‌های سرمایه گذاری به سه دسته صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت، سهامی و مختلط تقسیم می‌شوند.

سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، حداقل ریسک را دارد؛ چون این نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری حداقل 70 درصد و حداکثر 95 درصد از سرمایه خود را روی اوراق مشارکت، سپرده‌های بانکی، گواهی سپرده بانکی و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند. لازم به ذکر است سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار از امن‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری است؛ زیرا بانک‌ها پشتوانه پرداخت این اوراق هستند و سود آنها مشخص است و سود آن در زمان تعیین شده پرداخت می‌شود. باقی مانده سرمایه صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت به میزان حداقل 5 درصد و حداکثر 30 درصد در بازار سهام سرمایه‌گذاری می‌شود.

اوراق با درآمد ثابت سهام
70 الی 95 درصد 5 الی 30 درصد

نمودار زیر نشان‌دهنده ترکیب دارایی نمونه‌ای از صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت است:

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت (Fixed Income) چیست؟

برای مشارکت در صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت چقدر سرمایه لازم است؟

برای شروع باید با مفهوم واحد سرمایه‌گذاری و یا یونیت (Unit) که کوچکترین جز سرمایه‌گذاری در یک صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت است، آشنا شویم. هر واحد سرمایه‌گذاری قابل خرید و فروش (صدور و ابطال) است و ویژگی‌های مشابهی با سهام درشرکت‌ها دارد.

یعنی ممکن است ارزش هر واحد سرمایه‌گذاری در بازه‌های مختلف تغییر کند. برای استفاده از مزایای صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت باید حداقل یک واحد سرمایه‌گذاری تهیه کرد. معمولا قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری در صندوق‌های بادرآمد ثابت غیر قابل معامله در بورس حدود 100 هزارتومان است.

مزایای صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت چیست؟

مزایای صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت عبارتند از:

 • ریسک کم
 • حفظ ارزش سرمایه در مقابل تورم
 • پرداخت سودی ثابت که معمولا بیشتر از سود پرداختی توسط بانک‌ها است

سرمایه‌گذاری همیشه همراه با ریسک و هیجان است و برای افراد با ریسک‌پذیری پایین کار بسیار سختی است.  صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت کمترین ریسک ممکن را دارد و سودی بیشتر از سپرده‌های بانکی نصیب سرمایه‌گذار می‌کند.

همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت اکثرا ضامن نقدشوندگی و جبران خسارت احتمالی دارند و معمولا بانک‌ها، بیمه‌ها و یا نهاد‌های سرمایه‌گذاری بزرگ از آن‌ها حمایت می‌کنند.

بعضی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری امکانات ویژه‌ای برای سپرده‌گذاران در نظر می‌گیرند به عنوان مثال اعطا تسهیلات بسته به میزان مبلغ سرمایه‌گذاری. همچنین سرمایه‌گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت می‌تواند به عنوان ضامن در سایر فعالیت‌های مالی محسوب شود.

با توجه امیدنامه هر کدام از صندوق‌ها سیاست متفاوتی را اتخاذ می‌کنند و میزان و شرایط سوددهی  متفاوتی دارند. سوددهی صندوق‌ها می‌تواند ماهیانه، سه‌ ماهه، شش‌ ماهه و یا سالیانه باشد. در صورتی که این تقسیم سود به صورت سالیانه انجام شود میزان افزایش سرمایه بیشتر از حالت تقسیم سود ماهانه است.

نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

تعریف صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

همه افراد بالای 18 سال می‌توانند برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت صندوق اقدام کنند. برای این کار می‌توان به دفاتر صندوق سرمایه‌گذاری مراجعه و واحد سرمایه‌گذاری تهیه کرد.

همچنین برخی از صندوق‌های با درآمد ثابت امکان خرید و فروش واحدها بصورت آنلاین را برای افراد فراهم کرده‌اند که از طریق سایت صندوق می‌شود واحد سرمایه‌گذاری خرید.

هر سهامدار صندوق می‌تواند هر زمان که بخواهد سرمایه‌ خود را از صندوق خارج کند اما باید دقت داشته باشد که نسبت به زمانی که سهام را خریداری کرده است ارزش هر واحد سرمایه‌گذاری در چه وضعیتی قرار داد چون ارزش هر واحد بسته به شرایط لحظه‌ای بازار ممکن است کاهش و یا افزایش پیدا کند اما در نهایت به پیش‌بینی انجام شده نزدیک می‌شود.

در کدام صندوق سرمایه‌گذاری کنیم؟

در حال حاضر 194 صندوق سرمایه‌گذاری با شرایط و انواع مختلف (سهامی، بازارگردانی، مختلط و..) در بازار کشور فعال هستند که از این تعداد 73 صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت فعالیت می‌کنند. هر فردی با تواجه به نیازها و شرایط خود می‌تواند با مطالعه و مقایسه نمودارها و تحلیل‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صندوق مناسب خود را بیابد.همان‌گونه که پیش از این ذکر شد برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری باید کارنامه صندوق را بررسی کنید.

برای شناسایی 10 صندوق سرمایه گذاری برتر می‌توانید در سایت سیگنال گزارش‌های هفتگی، ماهانه و سالانه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلف را مشاهده کنید. با مطالعه و بررسی گزارش‌های ماه‌ها و سال‌های گذشته صندوق‌ها می‌توان میزان کارایی و ارزش هر سهم صندوق را ارزیابی کرد. با توجه به دغدغه‌ها، شرایط و سلیقه افراد صندوق‌های مختلف با میزان ریسک و سود متفاوت وجود دارد.

نتیجه‌گیری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت نوعی سرمایه‌گذاری کم ریسک است که سودی بیشتر از سپرده‌های بانکی دارد. افراد برای بهره‌مندی از مزایا این صندوق‌ها می‌توانند با مطالعه سابقه آن‌ها در گذشته صندوق مورد نظر خود را انتخاب کنند.

آیا شما فردی ریسک گریز هستید؟ اگر این‌گونه است سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما می‌باشد.اما اگر شما فردی هستید که همیشه به دنبال ریسک و تجربه‌های جدید میباشید، بهتر است با صندوق‌های سرمایه گذاری سهامی آشنا بشوید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
امتیازدهی
[تعداد: 51    میانگین: 4.3/5]

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات کاربران
 • خیلی بد بود میشه

  • بهادر آذری

   سلام، ممنون از نظرتون، لود شدن مطالب روی سایت در دست بررسی و بهبوده و به زودی این قضیه کاملا رفع میشه.

 • سحر روشنی

  سلام . ببخشید یه سوال داستم.اگه میزان سود یک صندوق کمتر از ۲۰درصد بشه چه اتفاقی میوفته؟

  • بهادر آذری

   سلام، قانونی وجود داره که اگر میزاان سود یک صندوق درآمد ثابت از یک مقدار خاص کمتر بشه سرمایه مدیریت صندوق بین سهامداران صندوق تقسیم میشه. این مقدار خاص در امید نامه صندوق ها ذکر میشه.

 • علیرضا

  این صندوق ها چند درصد سود دارن تقریبا؟ مثلا من یک سهم بخرم، بعد اون یک ماه یا سه ماه چقدر میاد روش؟

  • بهادر آذری

   سلام، میزان بازده صندوق های با درآمد ثابت متقاوته اما معمولا بازدهی بالاتری نسبت به بانک دارن. برای بررسی و اطلاع از پربازده ترین صندوق های با درآمد ثابت میتونین از گزارشات تحلیلی صندوق های سرمایه گذاری سایت سیگنال استفاده کنید.

 • حسین ضیائی

  لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله از کجا میتونم پیدا کنم؟

  • بهادر آذری

   سلام، لیست تمامی صندوق ها در صفحه اصلی صندوق‌ها در سایت ما وجود داره. میتونید با مراجعه به اون صفحه انواع مختلف صندوق ها (قابل معامله و غیر قابل معامله) رو مشاهده کنید.

 • سلام.در صندوق سرمایه گذاری با درامد ثابت، بادهی همون سود است.
  ؟ یعنی اگه بازدهی سالانه ۱۱۵٪ است یعنی مثلا یک سهم ۱۰۰ تومنی من الان شده ۲۱۵ تومن؟

  • بهادر آذری

   سلام، بله منظور از بازدهی همون سود است یعنی پول شما نسبت به پارسال 115 درصد رشد داشته.

 • حمید کاظمی

  سلام خسته نباشین
  میخواستم تو صندوق صبای هدف سرمایه گذاری کنم
  خیلی بازده خوبی داری ولی میترسم نه نقد شونده داره و نه شعبه ای یا چیزی؟درسته؟
  در حقیقت من فقط یا سایت میشناسمش درسته؟
  اعتماد سازیش چطوریه؟

 • حمید کاظمی

  سلام میخواستم سرمایا گذاری کنم تو صندوق صبای اشنا ولی یکم میترسم پوله خودمم نتونه برگردونه
  نه ضامن نقد شونده داره و نه شعبه ای چیزی
  فقط یه سایت میشناسیمش درسته؟یا من اشتباه تصور میکنم؟ لطفا راهنماییم کنین

  • بهادر آذری

   سلام، صندوق سرمایه گذاری صبای هدف دارای شعبه ای در تهران خیابان شهید بهشتی هست. شما با مراجعه به سایت صندوق و در قسمت شعب صندوق میتونید این اطلاعات و آدرس دقیق دفتر صندوق رو مشاهده کنید. صندوق های سرمایه گذاری همه تحت نظارت سازمان بورس عمل می کنند اگر داخل سایت همین صندوق دقت کنید در قسمت بالا نوشته شده ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار، در مورد ضامن نقدشوندگی باید بگم که ضامن یک رکنه که وجودش در صندوق الزامی نیست و نداشتن ضامن برای یک صندوق به نشونه این نیست که صندوق امن و مطمئن نیست. صندوق های سرمایه گذاری کاملا مطمئن هستند. برخی از صندوق ها به این دلیل که خیلی شناخته شده هستند و اعتماد مشتریانشونو جذب کردند دیگه نیازی به ضامن ندارند و اسمشون خودش ضامنه. اگر قصد خرید واحدهای صندوق رو دارید از قسمت ورود سرمایه گذاران در سایت صندوق به راحتی میتونید اقدام کنید.

 • سلام من در دو صندوق آباد بانک مسکن و آتیه نوین بانک اقتصاد نوین سرمایه گذاری کردم، آیا این صندوق ها متعلق به خود بانک هستند یا نه؟

  • بهادر آذری

   سلام. بله این دو صندوق متعلق به بانک مسکن و اقتصاد نوین هستند. لیست تمامی صندوق های سرمایه گذاری بانکی رو میتونید از این لینک مشاهده کنید.

 • ناشناس

  سلام ، ضمن تشکر از مطالب بسیار ارزنده لطف فرموده در خصوص صندوق قابل معامله و غیر قابل معامله هم توضیحاتی رو بزارین.

 • سعید ارگنجی

  چطور شروع به کار کنم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. برای شروع سرمایه گذاری در صندوق ها بهتون پیشنهاد میکنم از صفحه ” از کجا شروع کنم؟ ” سیگنال استفاده کنید.

 • مهدی.ب

  با سلام..آیا در صندوق ها با درآمد ثابت…اصل پولی که سرمایه گذاری کردیم.حفظ میشه…یا بستگی به بازار دارد؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. صندوق های با درآمد ثابت از کم ریسک ترین گزینه های سرمایه گذاری در ایران هستند. این صندوق ها سود 20 درصد در سال و ارزش مبنای واحدهای خریداری شده رو تضمین می‌کنند و احتمالش بسیار کمه که اصل پول شما به خطر بیفته.

 • رهام همتی

  سلام خیلی ممنون از برنامه خوبتون…

 • سلام..ببخشید برای این صندق با درامد ثابت یعنی به این صورت هست که مثلا من یک میلیون پول میذارم و ماه ماه یا مثلا سه ماه یکبار سودشو واریز میکنن به حسابم و میتونم برداشت کنم؟
  اونوقت پول اصلی که مثلا یک میلیون باشه تو همون صندوق میمونه و سودشو مثل حقوق ماه ب ماه برداشت میتونم بکنم؟
  امیدوارم تونسته باشم منظورو برسونم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. بله همینطوره. صندوق درآمد ثابت اگر پرداخت سود دوره ای داشته باشه بصورت ماهیانه یا سه ماهه یا شش ماهه سود رو به حسابتون واریز میکنه. مثل سپرده گذاری در بانک با این تفاوت که سود صندوق های سرمایه گذاری بیشتر از بانکه.

 • حامد رضایی

  سلام اگه سرمایه که گذاشتیم تو سال تورم چند برابر بشه اصل سرمایه هم باتورم بیشتر میشه

 • ناشناس

  باعرض سلام صندوق صنعت ومعدن در بندرعباس شعبه ندارد چیکار باید بکنم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. بصورت آنلاین ثبت نام کنید، سپس با یکی از شماره تلفن های صندوق در تهران تماس بگیرید و بهشون بگید دسترسی آنلاین بهتون بدن. پیروز باشید.

 • سلام. اینکه نوشتین حفظ سرمایه در مقابل تورم معنیش اینه که علاوه بر سود دوره ایی ارزش سهام هم در صندوق های ثابت بالا میره؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. اغلب صندوق های درآمد ثابتی که پرداخت سود دارند سیو سود هم دارند، یعنی یک قسمتی از سود ماهیانتون رو به حسابتون واریز می‌کنند و قسمتیش رو نگه می‌دارند تا ارزش سرمایتون افزایش پیدا کنه. به عنوان مثال صندوق صنعت و معدن 25% از سود ماهانه رو برای شما واریز میکنه و 75% باقیمونده به ارزش سرمایتون افزوده میشه. برای آشنایی با انواه روش های سوددهی صندوق ها پیشنهاد میکنم مقاله آموزشی ما رو از این لینک مطالعه کنید. پیروز باشید.

 • ناشناس

  سلام خرید سهام بهتره و سود دهی بیشتر داره یا در صندوقهای سرمایه گذاری؟ میخوام به سود زیاد بدست بیارم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. هردو در سال های اخیر عملکرد خوبی داشتن. اگر با بورس آشنایی دارید و میتونید بصورت مستقیم در بورس سرمایه گذاری کنید گزینه بهتریه اما اگر تجربه و وقت کافی ندارید صندوق های سرمایه گذاری گزینه های بی دردسرتری هستن.

 • رحیم همتی

  سلام با تشکر از راهنماییهاتون‌.خواستم بدونم من میخوام ۵۰ میلیون پول توی صندوق درامد ثابت سرمایه گذاری کنم ک سود ماهیانه بده.اگه یکسال این پول توی صندوق باشه بعد از یکسال اصل پول من هم بیشتر میشه غیر از سودی ک من ماهیانه گرفتم یا ن همون پولی ک اول گذاشتم همونو دارم ؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. ارزش واحدهای صندوق درآمد ثابت بعد از تقسیم سود به ارزش مبنا برمیگرده، پس میشه گفت همون سرمایه اولیتون رو بعد یکسال دارید. (مثل بانک ولی با سود بیشتر) البته برخی از صندوق های درآمد ثابت این امکان رو به شما میدن که مثلا 25% از سودتون رو ماهیانه پرداخت میکنن و 75% باقیمانده رو به ارزش واحدهاتون اضافه میکنن، در اینصورت بعد یکسال سرمایه اولیه شما هم افزایش پیدا کرده و از سود مرکب استفاده می‌کنید.

 • رحیم همتی

  سلام اینکه میگید پول ما دربرابر تورم با سرمایه گذاری توی صندوق ارزشش حفظ میشه یکم توضیح بدین ؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. سودی که این روزها بانک ها میدن از نرخ تورم عقب مونده و دیگه جوابگوی نیاز سرمایه گذاران نیست. شما با سرمایه گذاری در صندوق ها میتونید با گذشت زمان ارزش پولتون رو هم زیاد کنید و از سود مرکب بهره ببرید.

 • سيد موسوی

  سلام
  میشه راهنمایی کنید ازاین برنامه کجا میتونم سیگنال خرید و بعد وپیداکنم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. ما سیگنال خرید و فروش نداریم. اما میتونید از گزارشات تحلیلی تهیه شده توسط کارشناسان سیگنال در جهت آگاهی از وضعیت بازار استفاده کنید، همچنین میتونید تحلیل های بیشتر رو در کانال سیگنال به آدرس Signal_tahlil مشاهده کنید.

 • رحیم همتی

  با تشکر از برنامه خوبتون.یوسال دیگ داشتم درمورد صندوق درامد ثابت ک چندروز پیش توی سال ۹۸ بورس ریزش زیادی داشت این ریزش تاثیر روی صندوق درماد ثابت هم میذاره یا ن اگه میذاره؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. صندوق های درآمد ثابت چون 75 الی 90 درصد از پورتفوشون رو اوراق کم ریسک با درآمد ثابت تشکیل میده و مابقی رو سهام بورسی، معمولا تاثیر کمتری نسبت به سایر صندوق ها از افت و خیزهای بورسی میگیرند اما بی تاثیر هم نیست.

 • محمد حیدری کیا

  در صندوق با درآمد ثابت می توان مثل حساب کوتاه مدت واریز و برداشت داشت اصطلاحا صدور و ابطال داشت ….یه طورای به عنوان حساب کوتاه مدت ازش استفاده کرد …به راحتی برداشت کنیم و دوباره بهش اظافه کنیم

 • با سلام و عرض خسته نباشید من مدتی هست ک در صندوق امید توسعه ۳۰ میلیون تومان سرمایه گذاری کردم دو روز بعد برای مشاهده ب داخل سایت رفتم ولی میزان دارایی ۲۹۴۰۰ اعلام شد آیا این صندوق ها در ابتدا کارمزد شرکت خود رو بر میدارن بدون اینکه پول من سودی کرده باشه!!!؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. اینجور موارد رو بهتره از خود صندوق پیگیری کنید. پیشنهاد میشه امیدنامه صندوق رو مطالعه کنید تا با کلیه قوانین صندوق اشنا بشید، قوانین صندوق ها ممکنه با هم فرق داشه باشه.

 • آزاده ی

  سلام چرا واحد های سرمایه گزاری صندوق ثابت متفاوتن ؟ مثلا تو امین یکم 1017 تومان هست امروز توی اندیشه فردا 101 هزار تومان حدودا.و چرا یه سری صندوق ها نماد ندارن که بشه توی اپ خرید و فروششون کرد؟ و واریز ماهیانه هارو از کجا میشه متوجه شد؟ تو خود اپ اساتریدر منظورمه

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. ارزش واحد صندوق های سرمایه گذاری براساس فرمولی محاسبه میشه که در مقاله ” nav چیست ” قبلا توضیح دادیم و میتونید مطالعه کنید، این اختلاف قیمت هم کاملا طبیعیه. صندوق هایی که نماد دارند از نوع قابل معامله در بورس هستند و مابقی صندوق ها قابلیت معامله در بورس رو ندارند و باید بصورت حضوری به شعب صندوق مراجعه کنید. برای اینکه متوحه بشید یک صندوق پرداخت سود ماهیانه داره یا نه به سایت صندوق مراجعه کنید و در قسمت سودهای دوره ای میتونید تاریخ پرداخت سودهای صندوق رو در صورت وجود مشاهده کنید.

 • محمد حیدری کیا

  در صندوق با درآمد ثابت قابل معامله در بورس (ETF) سود ماهیانه یا دوره ای به حسابمون واریز میشه؟ یا چطور به حسابمون واریز میشه…

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. اگر صندوق پرداخت سود دوره ای داشته باشه بله به حسابی که در کارگزاری ثبت کردید پول واریز میشه.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
17 فروردین 1399