صندوق قابل معامله در بورس یا ETF چیست؟

صندوق قابل معامله در بورس یا ETF چیست؟

وقتی اسم سرمایه گذاری به میان می آید ریسک پذیری و ترس از دست دادن سرمایه بزرگترین دغدغه سرمایه گذاران است. برای از بین بردن و یا کم کردن از میزان این ریسک راهکارهای مختلفی وجود دارد. مثلا یکی از این راه‌ها استفاده از صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک است. استفاده از افراد متخصص و حرفه و تقسیم سرمایه در بازارهای مختلف و با ریسک پایین راهکاری است که تقریبا همه صندوق‌ها از آن استفاده می‌کنند. یکی از انواع صندوق های سرمایه‌ گذاری، صندوق قابل معامله در بورس یا ETF است.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که علاقه‌مند به معامله آنلاین در بورس باشید اما بدلیل نداشتن وقت و دانش کافی نتوانسته‌اید این کار را بکنید، صندوق قابل معامله در بورس دقیقا برای همین طراحی شده است.

صندوق بورسی یا ETF چیست؟

صندوق قابل معامله صندوقی متشکل از دارایی‌های مختلف است که با ساختاری شبیه به صندوق سرمایه گذاری مشترک mutual fund مانند سهام عادی شرکت‌های مختلف در بورس اوراق بهادار معامله می‌شود.‌‌ یعنی برای سرمایه گذاری در این صندوق ها باید کد معاملاتی فعال در بورس داشته باشیم.

واحدهای سرمایه گذاری این صندوق ها از طریق کارگزاری ها قابل خرید و فروش هستند و قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه گذاری ETF معمولا زیر 10 هزار تومان است.

ETF  مخفف چیست؟

ETF مخفف چیست؟

ETF  مخفف عبارت  Exchange Traded Fund به معنی صندوق قابل معامله در بورس است. دیگر صندوق های سرمایه گذاری امکان معامله را ندارند و سرمایه گذاران برای خرید و فروش واحدهای سرمایه گذاری باید اغلب از طریق مراجعه به صندوقی که در آن سرمایه گذاری کرده اند اقدام کنند. ولی واحد سرمایه گذاری این نوع صندوق ها مشابه سهام عادی به راحتی قابل خرید و فروش است. یعنی هر میزان درصد از واحدهای کل یک صندوق را تهیه کنیم به همان نسبت از کل سرمایه گذاری صندوق بهره‌مند می شویم و چون قیمت این واحدها ارزان است گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری است.

تاریخچه پیدایش صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله

 • پیشینه شکل‌گیری صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله به بحران مالی سال 1987 باز می‌گردد. در سال 1987 روز دوشنبه که به دوشنبه سیاه معروف است شاخص داوجونز 508 واحد یا 22.61 درصد سقوط کرد و باعث وارد آمدن زیان 500 میلیارد دلاری به سرمایه‌گذاران در بورس شد.
 • سرمایه‌گذاران صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در آن سال به این دلیل که برای کشف قیمت واحدهای خود و فروش آن باید تا پایان آن روز منتظر می‌ماندند، بیشترین ضرر را متحمل شدند. از اینجا بود که ایده اولیه ایجاد صندوق قابل معامله مطرح شد.
 •  در تاریخ 29 ژوئن سال 1993 صندوق اسپایدر (SPDR) که در حال حاضر بزرگ‌ترین ETF جهان است کار خود را آغاز نمود. سرمایه‌گذاری اصلی این صندوق روی طلا است.
 • پذیره‌نویسی واحدهای صندوق‌های قابل معامل در ایران، برای اولین بار در بازار فرابورس در تاریخ 29 مرداد سال 1392 انجام شد و افتتاح تابلوی ETF در ششم مهرماه صورت گرفت.
 • در حال حاضر صندوق قابل معامله آرمان سپهر آشنا به عنوان قدیمی‌ترین صندوق بورسی کشور در حال فعالیت است. این صندوق در تاریخ 07/06/1392 فعالیت خود را آغاز نمود.

ویژگی‌‌های صندوق‌های قابل معامله

ویژگی‌‌های صندوق‌های قابل معامله

از جمله ویژگی‌های صندوق‌های قابل معامله که آن را از سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری متمایز می‌کند، مولرد زیر را می‌توان نام برد:

 • این صندوق‌ها بصورت آنلاین در بورس قابل معامله هستند، و به آن‌ها صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در معاملات برخط نیز گفته می‌شود.
 • صندوق‌ بورسی در برگیرنده تمامی انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری دیگر است. (صندوق قابل معامله با درآمد ثابت – سهامی – مختلط – طلا – شاخصی و …)
 • NAV این صندوق‌ها هر 2 دقیقه یکبار بروزرسانی می‌شود، بنابراین لازم نیست برای خرید و فروش واحدهای خود مانند صندوق‌های غیرقابل معامله منتظر کشف قیمت تا روز بعد بمانید.
 • خرید و فروش واحدهای صندوق‌های قابل معامله معاف از مالیات است.
 • کارمزد صندوق‌های ETF از نوع درآمد ثابت فقط شامل کارمزد خرید و فروش واحد می‌شود کارمزد خرید ۰٫000725 و کارمزد فروش هم ۰٫000725 ضرب در کل قیمت خرید یا فروش می‌باشد و در مجموع کارمزد خرید و فروش 0.00145 است.
 • کارمزد صندوق‌های ETF از نوع سهامی فقط شامل کارمزد خرید و فروش واحد می‌شود کارمزد خرید ۰٫00464 و کارمزد فروش هم ۰٫00475 ضرب در کل قیمت خرید یا فروش می‌باشد و در مجموع کارمزد خرید و فروش 0.00939 است.
 • کارمزد صندوق‌های ETF از نوع مختلط فقط شامل کارمزد خرید و فروش واحد می‌شود کارمزد خرید ۰٫00243 و کارمزد فروش هم ۰٫00264 ضرب در کل قیمت خرید یا فروش می‌باشد و در مجموع کارمزد خرید و فروش 0.00507 است.
 • همچنین هزینه‌های عملیاتی صندوق قابل معامله در مقایسه با سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک به دلیل انتقال هزینه‌های ارائه خدمات مشتری از صندوق به کارگزاری، کمتر است.
 • صندوق ETF مانند اغلب صندوق‌های غیرقابل معامله ضامن نقدشوندگی ندارد، و در عوض رکن جدیدی به‌عنوان بازارگردان، فراهم آوردن نقدشوندگی در این صندوق‌ها را بر عهده دارد و در مواقعی که عرضه کننده ای وجود ندارد  یا تقاضای دیگری وجود نداشته باشد خرید و فروش واحدها را انجام می‌دهد.
 • تاسیس و فعالیت صندوق های قابل معامله تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است، بنابراین این صندوق‌ها شفافیت اطلاعاتی قابل توجهی دارند.
 • تفاوت اصلی این صندوق‌ها با صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک افزایش نقدشوندگی با بهره‌گیری از پتانسیل بازار بورس است.

ترکیب دارایی های صندوق های بورسی چگونه است؟

همان‌گونه که گفته شد صندوق‌های بورسی تمامی انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری را در بر می‌گیرد. دارایی هر یک از صندوق های ETF  با توجه به نوع آن صندوق متفاوت است. یعنی هر نوع از صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی، مبتنی بر طلا، شاخصی و مختلط می توانند بصورت قابل معامله در بازار بورس ارائه شوند. این صندوق‌ها با توجه به نوع فعالیت شان ترکیب دارایی متفاوتی دارند.

 مثلا ترکیب دارایی صندوق سهامی قابل معامله در بازار بورس مشابه صندوق های سهامی است و یا صندوق های شاخصی قابل معامله در بورس پیرو ترکیب دارایی استاندارد صندوق های شاخصی هستند و تنها تفاوت این صندوق‌ها با نوع معمولی آن در نوع ارائه و خرید و فروش آن‌هاست.

سرمایه گذاری در صندوق های  ETF  برای چه افرادی مناسب است؟

سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله در بورس (ETF)  می تواند برای همه مناسب باشد چون هم امکان بهره مندی از تنوع سبد خرید و هم کاهش میزان ریسک پذیری در این صندوق‌ها وجود دارد علاوه بر این به این دلیل که واحدهای سرمایه گذاری ای تی اف به صورت آنلاین قابل خرید و فروش است سرمایه گذاری در آن برای افرادی که بیشتر دوست دارند در بازار سهام سرمایه گذاری کنند جذاب است. اما در سرمایه گذاری این صندوق ها باید توجه کرد که صبر داشتن بسیار مهم است و حداقل باید مدت 6 ماه روی صندوق موردنظر زمان گذاشت تا به بازده مناسبی برسد.

مزایای صندوق های قابل معامله (ETF) چیست؟

این نوع صندوق ها علاوه بر داشتن تمام مزیت های صندوق های سرمایه گذاری مشترک، مزایای دیگری دارند که استفاده از این صندوق ها را برای سرمایه گذاران جذاب کرده است. در ادامه به این مزایا اشاره می کنیم.

مزایای صندوق های قابل معامله (ETF) چیست؟

خرید و فروش آسان و نقدشوندگی خوب


واحدهای سرمایه گذاری صندوق های قابل معامله به آسانی و بصورت آنلاین قابل معامله هستند این قابلیت از بزرگترین مزیت این نوع از صندوق هاست که آن ها را قابل رقابت با سرمایه گذاری در بازار سهام است. همچنین زمان بازپرداخت مبلغ فروش این واحدها حداکثر ظرف مدت 3 روز به حساب مشتری انتقال می یابد. بنابراین این صندوق‌ها نقدشوندگی بهتری نسبت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری غیرقابل معامله دارند.


محاسبه NAV آنی


میزان   NAV یا ارزش خالص دارایی های صندوق ها معمولا برای روزکاری بعد محاسبه می‌شود یعنی برای خرید یک واحد سرمایه گذاری هر صندوق باید قیمت فردا آن واحد محاسبه شود ولی در صندوق های EFT  میزان NAV هر دو دقیقه محاسبه می شود و برای خرید آنلاین و محاسبه قیمت هر واحد مشکلی وجود ندارد.


معافیت مالیاتی


طبق قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی، خرید و فروش واحدهای سرمایه گذاری صندوق های ETF معاف از مالیات است. و همان‌گونه که قبلا ذکر شد برای خرید و فروش این واحدها هیچ گونه مبلغی جز کارمزد خرید و فروش دریافت نمی‌شود.


بدون نیاز به صف خرید و فروش


درست است که ساز و کار سرمایه گذاری در این صندوق ها مشابه بازار سهام است اما سرمایه گذاران برای معامله واحدهای این صندوق‌ها نیازی به منتظر بودن در صف خرید و یا فروش ندارند و به صورت آنی قابل معامله هستند.


شفافیت


صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در طول روز و هنگامی که بازارها باز هستند، خرید و فورش می‌شوند. قیمت‌گذاری سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در طول ساعت کاری بورس بصورت پیوسته است. بنابراین سرمایه‌گذاران صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در لحظه می‌دانند چه مبلغی برای خرید سهام پرداخت کرده یا چه مبلغی برای فروش سهام دریافت می‌کنند.

شفافیت احتمال تقلب یا سوء استفاده از طرف مدیران صندوق را کاهش می‌دهد. ساختار صندوق های قابل معامله به گونه‌ای است که شفافیت مالی قابل توجهی دارد.


هزینه‌های پایین‌تر


هزینه‌های عملیاتی صندوق بورسی نسبت به صندوق سرمایه گذاری غیرقابل معامله کمتر است. دلیل آن انتقال هزینه‌های ارائه خدمات مشتری از صندوق به کارگزاری است، برای مثال صندوق قابل معامله نیازی به ارائه خدمات خرید و فروش، ارتباط با مشتریان و … ندارند، چون این کارها توسط کارگزاری انجام می‌شود.

معایب صندوق های سرمایه گذاری ETF  چیست؟

امکان خرید و فروش لحظه ای در بورس همانطور که می تواند به عنوان مزیت این نوع صندوق ها مطرح شود اما در شرایطی می تواند برای سرمایه گذاران نوپا که کمتر توانایی کنترل هیجانات خود را دارند زیان آور باشد چون برای دستیابی به بازدهی مطلوب نیاز به صرف زمان مناسب است. اما افراد تازه کار شاید کند بودن و یا ضرر کوتاه مدت احتمالی صندوق را نتوانند تحمل کنند و با ضرر سرمایه خود را خارج کنند. در صورتیکه ذات سرمایه گذاری در صندوق های غیر قابل معامله در بورس بر اساس سرمایه گذاری میان مدت و یا بلند مدت است.

لیست صندوق‌ های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس

لیست صندوق‌ های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس

در حال حاضر 29 صندوق سرمایه گذاری ETF در کشور فعالیت می‌کنند که 12 صندوق قابل معامله با درآمد ثابت، 8 صندوق سهامی، 4 صندوق ETF طلا ، 3 صندوق مختلط و 2 صندوق شاخصی هستند.

برای اطلاع از لیست صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس با مراجعه به سایت سیگنال و صفحه صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانید لیست آخرین صندوق‌های ETF فعال را مشاهده کنید.

بهترین صندوق سرمایه گذاری بورسی کدام است؟

برای شروع سرمایه گذاری در این صندوق‌ها باید کارنامه صندوق های ETF  را در بازه حداقل 6 ماهه بررسی کنیم و بر اساس وضعیت فعالیت صندوق و میزان بازدهی آن صندوق مورد نظر را انتخاب کنیم. برای بررسی اطلاعات صندوق های سرمایه گذاری و مشاهده 10 صندوق سرمایه گذاری برتر بورسی به صفحه گزارش‌های تحلیلی سایت سیگنال مراجعه کنید. در این صفحه می‌توانید اطلاعات و تحلیل‌های دوره‌ای از بازده سالانه، قیمت صدور خالص دارایی های هر صندوق و … را مشاهده کنید.

بعد از یافتن صندوق مورد نظر باید از طریق یک کارگزاری معتبر برای خرید واحدهای سرمایه گذاری اقدام کنید.

مراحل شروع سرمایه گذاری در صندوق ETF

 • دریافت کد بورسی از یک کارگزاری
 • انتخاب بهترین و مناسب‌ترین صندوق ETF با بررسی کارنامه صندوق‌ها
 • ثبت سفارش در سامانه معاملات آنلاین و خرید واحدهای صندوق
 • فروش واحدهای صندوق در زمان دلخواه

نکته: در انتخاب صندوق مناسب باید حواسمان با بازار ارائه صندوق باشد چون در حال حاضر تعدادی صندوق سرمایه گذاری ETF  فعال در فرابورس و دیگر بازارهای مالی فعالیت می‌کنند و ممکن است از لحاظ اعتبار و یا نقد شوندگی شرایط متفاوتی با صندوق های فعال در بورس داشته باشند چون معمولا صندوق‌هایی که استاندارهای ورود به بازار بورس را ندارند در فرابورس فعالیت می‌کنند.

نتیجه‌گیری

صندوق‌های ETF با ساختاری شبیه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و با استفاده از پتانسیل معاملات آنلاین بورس به یکی از گزینه‌های محبوب برای سرمایه‌گذاری افراد در دنیا تبدیل شده‌اند.

اگر شما نیز علاقه‌مند به انجام معاملات آنلاین در بورس هستید اما وقت و دانش کافی برای اینکار را ندارید صندوق‌های قابل معامله گزینه‌ای مناسب برای شما هستند، این صندوق‌ها با ساختاری مدیریت شده میزان ریسک سرمایه‌گذاری را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

آیا شما نیز قصد شروع سرمایه گذاری در این صندوق‌ها را دارید؟ نظرات خود را با سایت سیگنال در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
امتیازدهی
[تعداد: 21    میانگین: 4.4/5]

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات کاربران
 • سروش حکمت پور

  سلام وقت بخیر
  با تشکر از تیم سیگنال میخواستم بدونم صندوق های با درآمد ثابت ETF چگونه سود ماهانه رو پرداخت میکنن؟ آیا در اخر ماه که افزایش قیمت روی یونیت میاد به میزان اختلاف قیمت اول ماه و اخر ماه سود حاصله به حساب کسانی که دارن واریز میشه؟ یا باید دارندگان آخر ماه یونیت رو بفروشن و باز اول ماه خرید کنن تا سود رو دریافت کنن؟
  با تشکر

  • بهادر آذری

   سلام و درود. مبلغ سود به حساب سرمایه گذار در تاریخ سررسید واریز میشه، و نیازی به فروش واحد و خرید مجدد اون نیست!

   • سلام. در صندوق ETF با درآمد ثابت علاوه بر قیمتی که بر اساس عرضه و تقاضا تعیین میشه سود ثابت هم تعلق میگیره؟

 • حسینی نیا

  ممنون از توضیحاتتون ولی در مورد چگونگی واریز سود صحبتی نکردیدکه مهمترین موضوعه هیچ صحبتی نکردید

 • شایان خوشه

  سلام صندوق های etf سود ماهیانه میدن یا مثل سهام سودش تو خرید و فروش اونهاست؟

 • پویا غلامی

  سلام
  ممنون از توضیحات خوبتون.
  اما من هنوز تفاوت صندوقهای ETF با صندوقهای سرمایه گذاری مشترک رو دقیقا متوجه نشدم؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. صندوق ETF قابل معامله در بورسه یعنی شما میتونید واحدهای این نوع صندوق ها را مثل سهام عادی خرید و فروش کنید اما در صندوق سرمایه گذاری مشترک قابلیت معامله در بورس وجود نداره و باید با مراجعه به شعب یا سایت صندوق در صندوق ثبت نام کنید و واحد سرمایه گذاری بخرید. بهتون پیشنهاد میکنم مقاله آموزشی ما با عنوان ” صندوق غیرقابل معامله چیست؟ ” رو حتما مطالعه کنید.

   • پویا غلامی

    ممنونم. مطالعه شد.
    پس اینطور که متوجه شدم صندوق قابل معامله نسبت به غیرمعامله سرعت مانور بیشتری داره و نیاز به انتظار برای تعیین NAV نداره. از طرفی نهایت تاخیر صندوق غیرقابل معامله هم همون 1 روز جهت محاسبه NAV در پایان روز هستش. یعنی از لحاظ زمانی، اختلافشون فقط 1 روز هست.
    اما به نظر میاد صندوقهای غیرقابل معامله حد ضرر مناسب تری داشته باشند چرا که در شرایط ریزش بازار، در نهایت خود صندوق در پایان روز سهام شما رو نقد میکنه، اما صندوق قابل معامله رو در شرایط ریزشی بازار و نبود خریدار، ممکنه نشه نقد کرد…صحیحه؟

   • کارشناس تیم سیگنال

    محاسبه nav در صندوق های قابل معامله هر دو دقیقه انجام میشه در حالی برای صندوق های دیگه در پایان روز محاسبه میشه. درباره نقد کردن صندوق هم صندوق های قابل معامله به صورت آنی امکان نقد شدن دارند ولی صندوق های غیر قابل معامله با یک تا دو روز تاخیر پول رو نقد می کنند. بنابراین سرعت عمل در صندوق های قابل معامله بیشتره و در شرایط بحرانی برای سرمایه گذار مناسب تره. فرض کنید شما پیشبینی کرده اید که بازار نزول میکنه و قصد دارید سرمایه تون رو نقد کنید. در صندوق های قابل معامله در همون روز میتونید این کار رو انجام بدید اما در صندوق های غیر قابل معامله باید منتظر بمونید که مثلا دو روز از درخواست شما بگذره و بعد سرمایه شما نقد میشه. در این حالت ممکنه بازار طبق پیشبینی شما بیشتر نزول کنه و طبیعتا از ارزش سرمایه گذاری شما هم کم میشه.

   • پویا غلامی

    متوجه منظور شما از سرعت بیشتر نقدشوندگی صندوق قابل معامله شدم.
    اما منظور بنده از لحاظ ریسک کلی روی این صندوقها در شرایط به شدت بحرانی (یافورس ماژور) هستش. این که اساسا صندوق قابل معامله در شرایط ریزش شدید بازار توان نقد کردن حجم بالایی از سهام رو داره؟ (نه طبق پیشبینی من و قبل از ریزش، بلکه زمانی که عملا ریزش به وقوع پیوسته). در واقع موضوع مورد نظر بنده به نحوی توان و ضمانت نقدشوندگی هست. و اینکه اساسا در این خصوص تفاوتی بین صندوق قابل معامله و غیرقابل معامله وجود داره؟

  • امیر صالحی

   سلام، در مورد سوال شما که سوال خودمم بود توی متن این رو پیدا کردم:
   “صندوق ETF مانند اغلب صندوق‌های غیرقابل معامله ضامن نقدشوندگی ندارد، و در عوض رکن جدیدی به‌عنوان بازارگردان، فراهم آوردن نقدشوندگی در این صندوق‌ها را بر عهده دارد و در مواقعی که عرضه کننده ای وجود ندارد  یا تقاضای دیگری وجود نداشته باشد خرید و فروش واحدها را انجام می‌دهد.”

 • سلام.با تشکر از توضیحاتتون.ببخشید گفتین ک کسایی ک تازه وارد بورس شده باشن شاید اشتباه خرید و فروش کنن و سرمایشون از دست بره…خواستم بدونم اگه صندوق سهامی هم همین طور هست خرید و فروشش یعنی من خودم باید در لحظه خرید یا فروش کنم،برای کسی ک تازه میخواد سرمایه گذاری کنه سهامی بهتره یا صندوق قابل معامله ؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام. خیر در صندوق ها شما دغدغه خرید و فروش ندارید. صندوق توسط تیمی حرفه ای و متخصص در حوزه مالی مدیریت و کنترل میشه و اونا خودشون تشخیص میدن چه سهامی بخرن و چه سهامی بفروشن. فقط کافیه شما پولتون رو به صندوق بسپرید، تو خونه بشینید و سود ببرید. خرید و فروش سهام با شما نیست. پیروز باشید.

 • هادی نجفی

  سلام ، ممنون از سایت بی نظیرتون،
  در خصوص نقد شوندگی صندوق قابل معامله، اگر تقاضایی برای واحد عرضه شده ما وجود نداشته باشه شرایطی برای ابطال واحد وجود داره؟ یا باید منتظر خریدار باشیم؟ اساسا باید با دید سهام یک شرکت بهش نگاه کنیم؟
  نقش بازار گردان اینجا چجوری هست؟
  اگر اشتباه نکنم در صندوق های غیر معامله ای ابطال کمتر از سه ماه بین ۱ تا ۵ درصد جریمه داره،

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. محاسبه nav در صندوق های قابل معامله هر دو دقیقه انجام میشه در حالی برای صندوق های دیگه در پایان روز محاسبه میشه. درباره نقد کردن صندوق هم صندوق های قابل معامله به صورت آنی امکان نقد شدن دارند ولی صندوق های غیر قابل معامله با یک تا دو روز تاخیر پول رو نقد می کنند. بنابراین سرعت عمل در صندوق های قابل معامله بیشتره و در شرایط بحرانی برای سرمایه گذار مناسب تره. فرض کنید شما پیشبینی کرده اید که بازار نزول میکنه و قصد دارید سرمایه تون رو نقد کنید. در صندوق های قابل معامله در همون روز میتونید این کار رو انجام بدید اما در صندوق های غیر قابل معامله باید منتظر بمونید که مثلا دو روز از درخواست شما بگذره و بعد سرمایه شما نقد میشه. در این حالت ممکنه بازار طبق پیشبینی شما بیشتر نزول کنه و طبیعتا از ارزش سرمایه گذاری شما هم کم میشه.

 • سلام ممنون برای اپ فوق العاده تون یه سوال از کجا بفهمیم که صندوق مورد نظر در بورس کار میکنه یا فرا بورس؟؟؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. کافیه به سایت tsetmc.com مراجعه کنید و در قسمت جست و جو نام نماد صندوق رو جست و جو کنید تا اطلاعاتش بهتون نمایش داده بشه.

 • فرشید شمس

  سلام وقت بخیر
  میخواستم دقیق بدونم کارمزد خرید و فروش واحد های صندوق قابل معامله با درآمد ثابت چه مقداره؟، چون نوشتین کارمزد خرید ۰٫۴۸۶ درصد و کارمزد فروش ۰٫۵۲۹ درصد از قیمت واحد، من تو سایت کارگزاری فارابی مجموعشو 0/14 درصد دیدم،‌ آیا کارمزد افزایش پیدا کرده؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. حرف شما درسته. کارمزد برای انواع صندوق‌های ETF (درآمد ثابت، سهامی و مختلط) فرق میکنه. متن کامل شد.

 • رحیم همتی

  با تشکر.یسوال داشتم درمورد درصد سود ماهیانه صندوق قابل معامله مثلن نوشته بازده ماهانه ۹.۶درصد بازده ماهیانه داشته.اگه من ۵۰ میلیون تو این صندوق داشته باشم با بازده ۹.۶چقد میشه .باتشکر از سیگنال

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. سود شما میشه 4 میلیون و 800 هزار تومان. پیروز باشید.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
10 فروردین 1399