صندوق قابل معامله در بورس یا ETF چیست؟

صندوق قابل معامله در بورس یا ETF چیست؟

وقتی اسم سرمایه گذاری به میان می آید ریسک پذیری و ترس از دست دادن سرمایه بزرگترین دغدغه سرمایه گذاران است. برای از بین بردن و یا کم کردن از میزان این ریسک راهکارهای مختلفی وجود دارد. مثلا یکی از این راه‌ها استفاده از صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک است. استفاده از افراد متخصص و حرفه و تقسیم سرمایه در بازارهای مختلف و با ریسک پایین راهکاری است که تقریبا همه صندوق‌ها از آن استفاده می‌کنند. یکی از انواع صندوق های سرمایه‌ گذاری، صندوق قابل معامله در بورس یا ETF است.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که علاقه‌مند به معامله آنلاین در بورس باشید اما بدلیل نداشتن وقت و دانش کافی نتوانسته‌اید این کار را بکنید، صندوق قابل معامله در بورس دقیقا برای همین طراحی شده است.

صندوق بورسی یا ETF چیست؟

صندوق قابل معامله صندوقی متشکل از دارایی‌های مختلف است که با ساختاری شبیه به صندوق سرمایه گذاری مشترک mutual fund مانند سهام عادی شرکت‌های مختلف در بورس اوراق بهادار معامله می‌شود.‌‌ یعنی برای سرمایه گذاری در این صندوق ها باید کد معاملاتی فعال در بورس داشته باشیم.

واحدهای سرمایه گذاری این صندوق ها از طریق کارگزاری ها قابل خرید و فروش هستند و قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه گذاری ETF معمولا زیر 10 هزار تومان است.

ETF  مخفف چیست؟

ETF مخفف چیست؟

ETF  مخفف عبارت  Exchange Traded Fund به معنی صندوق قابل معامله در بورس است. دیگر صندوق های سرمایه گذاری امکان معامله را ندارند و سرمایه گذاران برای خرید و فروش واحدهای سرمایه گذاری باید اغلب از طریق مراجعه به صندوقی که در آن سرمایه گذاری کرده اند اقدام کنند. ولی واحد سرمایه گذاری این نوع صندوق ها مشابه سهام عادی به راحتی قابل خرید و فروش است. یعنی هر میزان درصد از واحدهای کل یک صندوق را تهیه کنیم به همان نسبت از کل سرمایه گذاری صندوق بهره‌مند می شویم و چون قیمت این واحدها ارزان است گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری است.

تاریخچه پیدایش صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله

 • پیشینه شکل‌گیری صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله به بحران مالی سال 1987 باز می‌گردد. در سال 1987 روز دوشنبه که به دوشنبه سیاه معروف است شاخص داوجونز 508 واحد یا 22.61 درصد سقوط کرد و باعث وارد آمدن زیان 500 میلیارد دلاری به سرمایه‌گذاران در بورس شد.
 • سرمایه‌گذاران صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در آن سال به این دلیل که برای کشف قیمت واحدهای خود و فروش آن باید تا پایان آن روز منتظر می‌ماندند، بیشترین ضرر را متحمل شدند. از اینجا بود که ایده اولیه ایجاد صندوق قابل معامله مطرح شد.
 •  در تاریخ 29 ژوئن سال 1993 صندوق اسپایدر (SPDR) که در حال حاضر بزرگ‌ترین ETF جهان است کار خود را آغاز نمود. سرمایه‌گذاری اصلی این صندوق روی طلا است.
 • پذیره‌نویسی واحدهای صندوق‌های قابل معامل در ایران، برای اولین بار در بازار فرابورس در تاریخ 29 مرداد سال 1392 انجام شد و افتتاح تابلوی ETF در ششم مهرماه صورت گرفت.
 • در حال حاضر صندوق قابل معامله آرمان سپهر آشنا به عنوان قدیمی‌ترین صندوق بورسی کشور در حال فعالیت است. این صندوق در تاریخ 07/06/1392 فعالیت خود را آغاز نمود.

ویژگی‌‌های صندوق‌های قابل معامله

ویژگی‌‌های صندوق‌های قابل معامله

از جمله ویژگی‌های صندوق‌های قابل معامله که آن را از سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری متمایز می‌کند، مولرد زیر را می‌توان نام برد:

 • این صندوق‌ها بصورت آنلاین در بورس قابل معامله هستند، و به آن‌ها صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در معاملات برخط نیز گفته می‌شود.
 • صندوق‌ بورسی در برگیرنده تمامی انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری دیگر است. (صندوق قابل معامله با درآمد ثابت – سهامی – مختلط – طلا – شاخصی و …)
 • NAV این صندوق‌ها هر 2 دقیقه یکبار بروزرسانی می‌شود، بنابراین لازم نیست برای خرید و فروش واحدهای خود مانند صندوق‌های غیرقابل معامله منتظر کشف قیمت تا روز بعد بمانید.
 • خرید و فروش واحدهای صندوق‌های قابل معامله معاف از مالیات است.
 • کارمزد صندوق‌های ETF از نوع درآمد ثابت فقط شامل کارمزد خرید و فروش واحد می‌شود کارمزد خرید ۰٫000725 و کارمزد فروش هم ۰٫000725 ضرب در کل قیمت خرید یا فروش می‌باشد و در مجموع کارمزد خرید و فروش 0.00145 است.
 • کارمزد صندوق‌های ETF از نوع سهامی فقط شامل کارمزد خرید و فروش واحد می‌شود کارمزد خرید ۰٫00464 و کارمزد فروش هم ۰٫00475 ضرب در کل قیمت خرید یا فروش می‌باشد و در مجموع کارمزد خرید و فروش 0.00939 است.
 • کارمزد صندوق‌های ETF از نوع مختلط فقط شامل کارمزد خرید و فروش واحد می‌شود کارمزد خرید ۰٫00243 و کارمزد فروش هم ۰٫00264 ضرب در کل قیمت خرید یا فروش می‌باشد و در مجموع کارمزد خرید و فروش 0.00507 است.
 • همچنین هزینه‌های عملیاتی صندوق قابل معامله در مقایسه با سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک به دلیل انتقال هزینه‌های ارائه خدمات مشتری از صندوق به کارگزاری، کمتر است.
 • صندوق ETF مانند اغلب صندوق‌های غیرقابل معامله ضامن نقدشوندگی ندارد، و در عوض رکن جدیدی به‌عنوان بازارگردان، فراهم آوردن نقدشوندگی در این صندوق‌ها را بر عهده دارد و در مواقعی که عرضه کننده ای وجود ندارد  یا تقاضای دیگری وجود نداشته باشد خرید و فروش واحدها را انجام می‌دهد.
 • تاسیس و فعالیت صندوق های قابل معامله تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است، بنابراین این صندوق‌ها شفافیت اطلاعاتی قابل توجهی دارند.
 • تفاوت اصلی این صندوق‌ها با صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک افزایش نقدشوندگی با بهره‌گیری از پتانسیل بازار بورس است.

ترکیب دارایی های صندوق های بورسی چگونه است؟

همان‌گونه که گفته شد صندوق‌های بورسی تمامی انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری را در بر می‌گیرد. دارایی هر یک از صندوق های ETF  با توجه به نوع آن صندوق متفاوت است. یعنی هر نوع از صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی، مبتنی بر طلا، شاخصی و مختلط می توانند بصورت قابل معامله در بازار بورس ارائه شوند. این صندوق‌ها با توجه به نوع فعالیت شان ترکیب دارایی متفاوتی دارند.

 مثلا ترکیب دارایی صندوق سهامی قابل معامله در بازار بورس مشابه صندوق های سهامی است و یا صندوق های شاخصی قابل معامله در بورس پیرو ترکیب دارایی استاندارد صندوق های شاخصی هستند و تنها تفاوت این صندوق‌ها با نوع معمولی آن در نوع ارائه و خرید و فروش آن‌هاست.

سرمایه گذاری در صندوق های  ETF  برای چه افرادی مناسب است؟

سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله در بورس (ETF)  می تواند برای همه مناسب باشد چون هم امکان بهره مندی از تنوع سبد خرید و هم کاهش میزان ریسک پذیری در این صندوق‌ها وجود دارد علاوه بر این به این دلیل که واحدهای سرمایه گذاری ای تی اف به صورت آنلاین قابل خرید و فروش است سرمایه گذاری در آن برای افرادی که بیشتر دوست دارند در بازار سهام سرمایه گذاری کنند جذاب است. اما در سرمایه گذاری این صندوق ها باید توجه کرد که صبر داشتن بسیار مهم است و حداقل باید مدت 6 ماه روی صندوق موردنظر زمان گذاشت تا به بازده مناسبی برسد.

مزایای صندوق های قابل معامله (ETF) چیست؟

این نوع صندوق ها علاوه بر داشتن تمام مزیت های صندوق های سرمایه گذاری مشترک، مزایای دیگری دارند که استفاده از این صندوق ها را برای سرمایه گذاران جذاب کرده است. در ادامه به این مزایا اشاره می کنیم.

مزایای صندوق های قابل معامله (ETF) چیست؟

خرید و فروش آسان و نقدشوندگی خوب


واحدهای سرمایه گذاری صندوق های قابل معامله به آسانی و بصورت آنلاین قابل معامله هستند این قابلیت از بزرگترین مزیت این نوع از صندوق هاست که آن ها را قابل رقابت با سرمایه گذاری در بازار سهام است. همچنین زمان بازپرداخت مبلغ فروش این واحدها حداکثر ظرف مدت 3 روز به حساب مشتری انتقال می یابد. بنابراین این صندوق‌ها نقدشوندگی بهتری نسبت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری غیرقابل معامله دارند.


محاسبه NAV آنی


میزان   NAV یا ارزش خالص دارایی های صندوق ها معمولا برای روزکاری بعد محاسبه می‌شود یعنی برای خرید یک واحد سرمایه گذاری هر صندوق باید قیمت فردا آن واحد محاسبه شود ولی در صندوق های EFT  میزان NAV هر دو دقیقه محاسبه می شود و برای خرید آنلاین و محاسبه قیمت هر واحد مشکلی وجود ندارد.


معافیت مالیاتی


طبق قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی، خرید و فروش واحدهای سرمایه گذاری صندوق های ETF معاف از مالیات است. و همان‌گونه که قبلا ذکر شد برای خرید و فروش این واحدها هیچ گونه مبلغی جز کارمزد خرید و فروش دریافت نمی‌شود.


بدون نیاز به صف خرید و فروش


درست است که ساز و کار سرمایه گذاری در این صندوق ها مشابه بازار سهام است اما سرمایه گذاران برای معامله واحدهای این صندوق‌ها نیازی به منتظر بودن در صف خرید و یا فروش ندارند و به صورت آنی قابل معامله هستند.


شفافیت


صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در طول روز و هنگامی که بازارها باز هستند، خرید و فورش می‌شوند. قیمت‌گذاری سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در طول ساعت کاری بورس بصورت پیوسته است. بنابراین سرمایه‌گذاران صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در لحظه می‌دانند چه مبلغی برای خرید سهام پرداخت کرده یا چه مبلغی برای فروش سهام دریافت می‌کنند.

شفافیت احتمال تقلب یا سوء استفاده از طرف مدیران صندوق را کاهش می‌دهد. ساختار صندوق های قابل معامله به گونه‌ای است که شفافیت مالی قابل توجهی دارد.


هزینه‌های پایین‌تر


هزینه‌های عملیاتی صندوق بورسی نسبت به صندوق سرمایه گذاری غیرقابل معامله کمتر است. دلیل آن انتقال هزینه‌های ارائه خدمات مشتری از صندوق به کارگزاری است، برای مثال صندوق قابل معامله نیازی به ارائه خدمات خرید و فروش، ارتباط با مشتریان و … ندارند، چون این کارها توسط کارگزاری انجام می‌شود.

معایب صندوق های سرمایه گذاری ETF  چیست؟

امکان خرید و فروش لحظه ای در بورس همانطور که می تواند به عنوان مزیت این نوع صندوق ها مطرح شود اما در شرایطی می تواند برای سرمایه گذاران نوپا که کمتر توانایی کنترل هیجانات خود را دارند زیان آور باشد چون برای دستیابی به بازدهی مطلوب نیاز به صرف زمان مناسب است. اما افراد تازه کار شاید کند بودن و یا ضرر کوتاه مدت احتمالی صندوق را نتوانند تحمل کنند و با ضرر سرمایه خود را خارج کنند. در صورتیکه ذات سرمایه گذاری در صندوق های غیر قابل معامله در بورس بر اساس سرمایه گذاری میان مدت و یا بلند مدت است.

لیست صندوق‌ های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس

لیست صندوق‌ های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس

در حال حاضر 29 صندوق سرمایه گذاری ETF در کشور فعالیت می‌کنند که 12 صندوق قابل معامله با درآمد ثابت، 8 صندوق سهامی، 4 صندوق ETF طلا ، 3 صندوق مختلط و 2 صندوق شاخصی هستند.

برای اطلاع از لیست صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس با مراجعه به سایت سیگنال و صفحه صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانید لیست آخرین صندوق‌های ETF فعال را مشاهده کنید.

بهترین صندوق سرمایه گذاری بورسی کدام است؟

برای شروع سرمایه گذاری در این صندوق‌ها باید کارنامه صندوق های ETF  را در بازه حداقل 6 ماهه بررسی کنیم و بر اساس وضعیت فعالیت صندوق و میزان بازدهی آن صندوق مورد نظر را انتخاب کنیم. برای بررسی اطلاعات صندوق های سرمایه گذاری و مشاهده 10 صندوق سرمایه گذاری برتر بورسی به صفحه گزارش‌های تحلیلی سایت سیگنال مراجعه کنید. در این صفحه می‌توانید اطلاعات و تحلیل‌های دوره‌ای از بازده سالانه، قیمت صدور خالص دارایی های هر صندوق و … را مشاهده کنید.

بعد از یافتن صندوق مورد نظر باید از طریق یک کارگزاری معتبر برای خرید واحدهای سرمایه گذاری اقدام کنید.

مراحل شروع سرمایه گذاری در صندوق ETF

 • دریافت کد بورسی از یک کارگزاری
 • انتخاب بهترین و مناسب‌ترین صندوق ETF با بررسی کارنامه صندوق‌ها
 • ثبت سفارش در سامانه معاملات آنلاین و خرید واحدهای صندوق
 • فروش واحدهای صندوق در زمان دلخواه

نکته: در انتخاب صندوق مناسب باید حواسمان با بازار ارائه صندوق باشد چون در حال حاضر تعدادی صندوق سرمایه گذاری ETF  فعال در فرابورس و دیگر بازارهای مالی فعالیت می‌کنند و ممکن است از لحاظ اعتبار و یا نقد شوندگی شرایط متفاوتی با صندوق های فعال در بورس داشته باشند چون معمولا صندوق‌هایی که استاندارهای ورود به بازار بورس را ندارند در فرابورس فعالیت می‌کنند.

نتیجه‌گیری

صندوق‌های ETF با ساختاری شبیه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و با استفاده از پتانسیل معاملات آنلاین بورس به یکی از گزینه‌های محبوب برای سرمایه‌گذاری افراد در دنیا تبدیل شده‌اند.

اگر شما نیز علاقه‌مند به انجام معاملات آنلاین در بورس هستید اما وقت و دانش کافی برای اینکار را ندارید صندوق‌های قابل معامله گزینه‌ای مناسب برای شما هستند، این صندوق‌ها با ساختاری مدیریت شده میزان ریسک سرمایه‌گذاری را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

آیا شما نیز قصد شروع سرمایه گذاری در این صندوق‌ها را دارید؟ نظرات خود را با سایت سیگنال در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سروش حکمت پور

  سلام وقت بخیر
  با تشکر از تیم سیگنال میخواستم بدونم صندوق های با درآمد ثابت ETF چگونه سود ماهانه رو پرداخت میکنن؟ آیا در اخر ماه که افزایش قیمت روی یونیت میاد به میزان اختلاف قیمت اول ماه و اخر ماه سود حاصله به حساب کسانی که دارن واریز میشه؟ یا باید دارندگان آخر ماه یونیت رو بفروشن و باز اول ماه خرید کنن تا سود رو دریافت کنن؟
  با تشکر

  • بهادر آذری

   سلام و درود. مبلغ سود به حساب سرمایه گذار در تاریخ سررسید واریز میشه، و نیازی به فروش واحد و خرید مجدد اون نیست!

   • سلام. در صندوق ETF با درآمد ثابت علاوه بر قیمتی که بر اساس عرضه و تقاضا تعیین میشه سود ثابت هم تعلق میگیره؟

 • حسینی نیا

  ممنون از توضیحاتتون ولی در مورد چگونگی واریز سود صحبتی نکردیدکه مهمترین موضوعه هیچ صحبتی نکردید

 • شایان خوشه

  سلام صندوق های etf سود ماهیانه میدن یا مثل سهام سودش تو خرید و فروش اونهاست؟

 • پویا غلامی

  سلام
  ممنون از توضیحات خوبتون.
  اما من هنوز تفاوت صندوقهای ETF با صندوقهای سرمایه گذاری مشترک رو دقیقا متوجه نشدم؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. صندوق ETF قابل معامله در بورسه یعنی شما میتونید واحدهای این نوع صندوق ها را مثل سهام عادی خرید و فروش کنید اما در صندوق سرمایه گذاری مشترک قابلیت معامله در بورس وجود نداره و باید با مراجعه به شعب یا سایت صندوق در صندوق ثبت نام کنید و واحد سرمایه گذاری بخرید. بهتون پیشنهاد میکنم مقاله آموزشی ما با عنوان ” صندوق غیرقابل معامله چیست؟ ” رو حتما مطالعه کنید.

   • پویا غلامی

    ممنونم. مطالعه شد.
    پس اینطور که متوجه شدم صندوق قابل معامله نسبت به غیرمعامله سرعت مانور بیشتری داره و نیاز به انتظار برای تعیین NAV نداره. از طرفی نهایت تاخیر صندوق غیرقابل معامله هم همون 1 روز جهت محاسبه NAV در پایان روز هستش. یعنی از لحاظ زمانی، اختلافشون فقط 1 روز هست.
    اما به نظر میاد صندوقهای غیرقابل معامله حد ضرر مناسب تری داشته باشند چرا که در شرایط ریزش بازار، در نهایت خود صندوق در پایان روز سهام شما رو نقد میکنه، اما صندوق قابل معامله رو در شرایط ریزشی بازار و نبود خریدار، ممکنه نشه نقد کرد…صحیحه؟

   • کارشناس تیم سیگنال

    محاسبه nav در صندوق های قابل معامله هر دو دقیقه انجام میشه در حالی برای صندوق های دیگه در پایان روز محاسبه میشه. درباره نقد کردن صندوق هم صندوق های قابل معامله به صورت آنی امکان نقد شدن دارند ولی صندوق های غیر قابل معامله با یک تا دو روز تاخیر پول رو نقد می کنند. بنابراین سرعت عمل در صندوق های قابل معامله بیشتره و در شرایط بحرانی برای سرمایه گذار مناسب تره. فرض کنید شما پیشبینی کرده اید که بازار نزول میکنه و قصد دارید سرمایه تون رو نقد کنید. در صندوق های قابل معامله در همون روز میتونید این کار رو انجام بدید اما در صندوق های غیر قابل معامله باید منتظر بمونید که مثلا دو روز از درخواست شما بگذره و بعد سرمایه شما نقد میشه. در این حالت ممکنه بازار طبق پیشبینی شما بیشتر نزول کنه و طبیعتا از ارزش سرمایه گذاری شما هم کم میشه.

   • پویا غلامی

    متوجه منظور شما از سرعت بیشتر نقدشوندگی صندوق قابل معامله شدم.
    اما منظور بنده از لحاظ ریسک کلی روی این صندوقها در شرایط به شدت بحرانی (یافورس ماژور) هستش. این که اساسا صندوق قابل معامله در شرایط ریزش شدید بازار توان نقد کردن حجم بالایی از سهام رو داره؟ (نه طبق پیشبینی من و قبل از ریزش، بلکه زمانی که عملا ریزش به وقوع پیوسته). در واقع موضوع مورد نظر بنده به نحوی توان و ضمانت نقدشوندگی هست. و اینکه اساسا در این خصوص تفاوتی بین صندوق قابل معامله و غیرقابل معامله وجود داره؟

  • امیر صالحی

   سلام، در مورد سوال شما که سوال خودمم بود توی متن این رو پیدا کردم:
   “صندوق ETF مانند اغلب صندوق‌های غیرقابل معامله ضامن نقدشوندگی ندارد، و در عوض رکن جدیدی به‌عنوان بازارگردان، فراهم آوردن نقدشوندگی در این صندوق‌ها را بر عهده دارد و در مواقعی که عرضه کننده ای وجود ندارد  یا تقاضای دیگری وجود نداشته باشد خرید و فروش واحدها را انجام می‌دهد.”

 • سلام.با تشکر از توضیحاتتون.ببخشید گفتین ک کسایی ک تازه وارد بورس شده باشن شاید اشتباه خرید و فروش کنن و سرمایشون از دست بره…خواستم بدونم اگه صندوق سهامی هم همین طور هست خرید و فروشش یعنی من خودم باید در لحظه خرید یا فروش کنم،برای کسی ک تازه میخواد سرمایه گذاری کنه سهامی بهتره یا صندوق قابل معامله ؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام. خیر در صندوق ها شما دغدغه خرید و فروش ندارید. صندوق توسط تیمی حرفه ای و متخصص در حوزه مالی مدیریت و کنترل میشه و اونا خودشون تشخیص میدن چه سهامی بخرن و چه سهامی بفروشن. فقط کافیه شما پولتون رو به صندوق بسپرید، تو خونه بشینید و سود ببرید. خرید و فروش سهام با شما نیست. پیروز باشید.

 • هادی نجفی

  سلام ، ممنون از سایت بی نظیرتون،
  در خصوص نقد شوندگی صندوق قابل معامله، اگر تقاضایی برای واحد عرضه شده ما وجود نداشته باشه شرایطی برای ابطال واحد وجود داره؟ یا باید منتظر خریدار باشیم؟ اساسا باید با دید سهام یک شرکت بهش نگاه کنیم؟
  نقش بازار گردان اینجا چجوری هست؟
  اگر اشتباه نکنم در صندوق های غیر معامله ای ابطال کمتر از سه ماه بین ۱ تا ۵ درصد جریمه داره،

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. محاسبه nav در صندوق های قابل معامله هر دو دقیقه انجام میشه در حالی برای صندوق های دیگه در پایان روز محاسبه میشه. درباره نقد کردن صندوق هم صندوق های قابل معامله به صورت آنی امکان نقد شدن دارند ولی صندوق های غیر قابل معامله با یک تا دو روز تاخیر پول رو نقد می کنند. بنابراین سرعت عمل در صندوق های قابل معامله بیشتره و در شرایط بحرانی برای سرمایه گذار مناسب تره. فرض کنید شما پیشبینی کرده اید که بازار نزول میکنه و قصد دارید سرمایه تون رو نقد کنید. در صندوق های قابل معامله در همون روز میتونید این کار رو انجام بدید اما در صندوق های غیر قابل معامله باید منتظر بمونید که مثلا دو روز از درخواست شما بگذره و بعد سرمایه شما نقد میشه. در این حالت ممکنه بازار طبق پیشبینی شما بیشتر نزول کنه و طبیعتا از ارزش سرمایه گذاری شما هم کم میشه.

 • سلام ممنون برای اپ فوق العاده تون یه سوال از کجا بفهمیم که صندوق مورد نظر در بورس کار میکنه یا فرا بورس؟؟؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. کافیه به سایت tsetmc.com مراجعه کنید و در قسمت جست و جو نام نماد صندوق رو جست و جو کنید تا اطلاعاتش بهتون نمایش داده بشه.

 • فرشید شمس

  سلام وقت بخیر
  میخواستم دقیق بدونم کارمزد خرید و فروش واحد های صندوق قابل معامله با درآمد ثابت چه مقداره؟، چون نوشتین کارمزد خرید ۰٫۴۸۶ درصد و کارمزد فروش ۰٫۵۲۹ درصد از قیمت واحد، من تو سایت کارگزاری فارابی مجموعشو 0/14 درصد دیدم،‌ آیا کارمزد افزایش پیدا کرده؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. حرف شما درسته. کارمزد برای انواع صندوق‌های ETF (درآمد ثابت، سهامی و مختلط) فرق میکنه. متن کامل شد.

 • رحیم همتی

  با تشکر.یسوال داشتم درمورد درصد سود ماهیانه صندوق قابل معامله مثلن نوشته بازده ماهانه ۹.۶درصد بازده ماهیانه داشته.اگه من ۵۰ میلیون تو این صندوق داشته باشم با بازده ۹.۶چقد میشه .باتشکر از سیگنال

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. سود شما میشه 4 میلیون و 800 هزار تومان. پیروز باشید.

 • نرگس ایزدی

  بهترین صندوق سرمایه گذاری EFT کدام است

 • سلام و درود
  در مورد صندوق های EFT بین کسی که تو خود صندوق ثبت نام میکنه و سرمایه گذاری میکنه با کسی که تو بورس سهام اون صندوق را خرید و فروش میکنه فرقی هست ؟ یعنی هر دو به یک اندازه سود یا زیان میکنن ؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام. خرید واحدهای صندوق فقط از طریق کارگزاری و با کد بورسی فراهمه. بنابراین برای همه سود به یک صورت است.

 • محمدعلی باقری

  سلام، خداقوت
  در صفحه ی معملات هر صندوق یک NAV ابطال وجود داره که از قیمت معاملات جاری صندوق کمتره، به فرض بنده صاحب واحد های صندوق هستم، آخرین قیمت 130000 ریال هست و NAV ابطال 121000، اگر قصد فروش داشته باشم مبنای قیمت کدام است؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، مبنای فروش واحدهای شما nav ابطاله که آخر هر روز در سایت صندوق اعلام میشه.

 • رامین فتاحی

  با سلام به سیگنالی های عزیز
  میخواستم بدونم در صندوق های قابل معامله رابطه مستقیمی بین افزایش ارزش واحد ها و افزایش ارزش نماد بورسی آن صندوق وجود دارد،و اینکه چطور به افزایش نماد بورسی چند سال گذشته دست پیدا کنیم؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام. بله سهام همون واحد صندوق هست. باید به سایت اختصاصی صندوق مراجعه کنید و د قسمت نمودارها بازدهی صندوق رو بررسی کنید.

 • رامین فتاحی

  سلام سیگنال عزیز
  این تعبیر درسته که در صندوق های قابل معامله دو نوع سرمایه گذاری داریم یک خرید واحد صندوق،دو خرید سهام صندوق در بورس
  خرید سهام صندوق قابل معامله ریسک بیشتری داره تا خرید واحد صندوق قابل معامله
  برداشت من درست بوده؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، خیر. واحد یا سهام صندوق هر دو یک معنی دارند، بنابراین اختلافی هم در ریسک ندارند.

 • رامین فتاحی

  سلام،ریسک سود و زیان صندوق های قابل معامله بیشتره از صندوق های مشترک؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، خیر. بستگی به نوع صندوق داره. کم ریسک ترین نوع صندوق ها صندوق های با درآمد ثابت هستند حالا چه از نوع قابل معامله چه غیرقابل معامله.

 • در صورتیکه پیش بینی به موقع در خصوص بازار نزولی انجام نشود و بازار شروع به سقوط کند و خریداری هم در آن شرایط وجود نداشته باشد چه اتفاقی برای سهام خریداری شده خواهد افتاد؟
  آیا باید روزها منتظر پیدا شدن یک خریدار بمانیم؟
  ضمنا آیا درصد کاهش یا افزایش قیمت روزانه در صندوقهای قابل معامله نیز مانند بقیه سهامهای بورس در بازه منفی و مثبت ۵٪ صورت میگیرد یا نامحدود است؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، سهمتون میره توی صف فروش و ممکنه حتی چند روز هم نشه سهم را فروخت. بازه قیمتی صندوق های etf محدودیت نداره.

 • سلام.تشکر فراوون از مطالبتون. 3 روزه سیستمم روشنه و داخل سایتتون هستم.از بس جذابه.بازم تشکر
  یک سوال.من الان انتخابم رو کردم.فلان صندوق سهامی در در صندوق های قابل معامله.و میزان سرمایه ام هم مشخصه و کد معاملاتی هم گرفتم و در کارگزاری هم ثبت نام کردم.حالا برای سرمایه گذاری باید چه کار کنم؟چون تاحالا در بورس فعالیتی نداشتم و مبتدی ام.ممنون میشم پاسخ رو به ایمیل ام ارسال کنید.اجرتون با خدا.تنتون سلامت

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. سپاس از شما. باید سفارش خرید بزارید. تو این مقاله بصورت کامل نحوه خرید و فروش در بورس رو توضیح دادیم.

 • وحید براتیان

  سلام حسته نباشین
  ممنون بابت سایت خوبتون
  1.توی یکی از کامنت ها دیدم ک شما گفتین صندوق های قابل معامله در بورس فقط از بورس و از طریق کارگزاری امکان معامله وسرمایه گذاری هستش >خب اگه اینجوریه این صندوق درآمد ثابت هایی ک پرداخت سود ماهیانه دارن چ جوری سود ماهیانه ب کسانی ک سهامشنو. دارن میدن ؟؟
  2.صندوق هایETFسهامی فقط از طریق رشد قیمت سهامشون باعث سود ما میشن؟>
  پس اگر یک صندوق سهامی در طی ماه های پیاپی رشد داشته باشه ینی عملکرد مثبت در سرمایه گذاری های خودش داشته باشه قیمت هر واحد سهام این شرکت رشد خواهد کرد ؟ و امکان کم شدن قیمتش نیست؟
  تشکر

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب.
   1. باید با صندوق تماس گرفت و شماره حساب داد. مثل پرداخت سود سهام شرکت ها
   2. علاوه بر عملکرد صندوق، عرضه و تقاضا هم بر قیمت واحدهای صندوق های بروسی تاثیر میگذارد.

 • محمد خلیلی

  با سلام و تشکر بابت مطالب مفیدتون
  از کجا بفهمیم یک صندوق بورسی است یا فرابورسی؟ لیست “نماد” صندوقهای بورسی را از کجا پیدا کنیم؟
  با سپاس

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، در صفحه صندوق های سرمایه گذاری سایت سیگنال در کنار نام صندوق های بورسی برچسب ETF وجود داره و صندوق های غیر بورسی برچسبی ندارند، از این طریق می‌تونید این نوع صندوق ها را شناسایی کنید.

 • سلام
  خواستم بدونم صندوق های قابل معامله سهامی و مختلط که خودشون در بازار بورس تریدینگ می کنن از بازدهیشون هم سودی به ما می رسه یا فقط از خرید و فرششون می تونیم سود کنیم؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، هم عملکرد صندوق و هم عرضه و تقاضا در بازار روی قیمت واحدهای این صندوق ها تاثیر گذار هستند.

 • سید فرشید

  باسلام خدمت کارشناسان محترم سایت سیگنال
  بنده تازه وارد هستم ، طی بررسی که از اپلیکیشن خوبه سیگنال داشتم دیدم صندوق سرمایه گذاری آسمان آرمانی سهام طی یک ماه گذشته ۵۱.۴۴ درصد بازدهی داشته، آیا بنده مبلغ بیست میلیون تومان رو در این صندوق بعنوان سرمایه گذاری قرار بدم بعد از یک ماه با این مقدار درصد سود میتونم برداشت کنم یا فرمول دیگه ای داره؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. این صندوق از نوع قابل معامله در بورس هست و مثل سهام بورسی قابلیت خرید و فروش داره. بنابراین بله میتونید بعد یک ماه واحدهای خریداری شده را بفروشید.

 • فرامرز آذری

  سلام
  من تازه اشنا شدم با این نوع از صندوق ها ، امروز نگاه میکردم بازده روزانشونو و یه سوالی پیش اومد برام.
  این صندوقها دیگه مثل سهامهای عادی دامنه مثبت و منفی پنج ندارن؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. خیر، محدودیت دامنه نوسان برای صندوق های ETF وجود نداره.

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  و تشکر بابت برنامه خیلی خوبتون
  ی سوال
  با توجه به اینکه صندوق های قابل معامله سهامی دامنه نوسان ندارن
  آیا میشه با هیجانات بازار قیمت این سهام این صندوق ها رو به یک سوم یا نصف رسوند
  یا به عبارتی با هبجان قیمت رو بیارن پایین و با فروش مردم خودشون خریدار باشن
  اگه اینطوره اون موقع NAVچه تاثیری داره

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، NAV نشون دهنده خالص ارزش دارایی صندوقه. حالا قیمت معامله صندوق هرچی از NAV صندوق فاصله بگیره حالا چه مثبت چه منفی نشون دهنده اختلاف قیمتی صندوق با ارزش واقعی واحدها تو اون صندوق هست. هرچی این فاصله کمتر باشه ریسک سرمایه گذاری در صندوق هم کمتره.

 • با سلام و با تشکر از سایت بسیار خوب سیگنال و کارشناسان محترم آن. آیا تغییرات قیمت سهام باعث بالا و پایین شدن NAV صندوق های قابل معامله میشه و در نتیجه بر روی قیمت هر واحد صندوق اثر مثبت یا منفی میذاره؟ از بین صندوق های قابل معامله کدوم بهتره با درآمد ثابت، مختلط یا در سهام؟ ابطال در مورد صندوقهای قابل معامله به چه معناست؟ با تشکر

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، قیمت واحدهای صندوق های etf مانند سهام بورسی با توجه به عرضه و تقاضا افزایش یا کاهش پیدا میکنه. اینکه بگیم کدوم نوع بهتره کاملا بستگی به خود شما و روحیاتتون داره. اگر فرد ریسک گریزی هستید صندوق های درآمد ثابت و اگر ریسک پذیر هستید صندوق های سهامی و مختلط میتونه برای شما مناسب باشه. منظور از ابطال فروش واحدهاست.

 • روح اله میرزایی

  ممنون از اطلاعات خوبتون بسیار عالی وجامع

 • مصطفی کریمی

  سلام بسیار دقیق و کامل توضیح داده شده ممنونم اطلاعات من در مورد ای تی اف خیلی بیشتر شد

 • توضیحات عالی بود. لطفا این سوال هم پاسخ بفرمایید.
  آیا همیشه قیمت عرضه و تقاضا از nav تبعیت می کنه؟ به نظر میرسه هیچ تضمینی برای این امر وجود نداره. پس اگر این طور باشه، آیا میشه با خیال راحت سهام صندوق قابل معامله را بخریم و چندین ماه بهش سر نزنیم. چون ممکنه صندوق و nav اون خوب باشه ولی قیمت عرضه و تقاضا خوب نباشه.
  شاهد من اینه که چند ماه پیش اکثرا قیمت عرضه و تقاضا پایین تر از nav بود ولی الان بیشتر شده. بعید نیست دوباره به شرایط قبل برگردیم.
  پیشاپیش تشکر می کنم از پاسختون

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز.. قیمت عرضه و تقاضا بر اساس حجم و تعداد خریداران و فروشندگان مشخص میشه و ممکن است این قیمت از nav صندوق فاصله بگیره. معمولا در زمانی که بازار با صف های خرید یا فروش مواجه میشه، تقاضا و عرضه در صندوق ها شدت می گیره و باعث میشه که قیمت ها از nav فاصله بگیره. در حال حاضر در صندوق های سهامی قیمت nav از قیمت تابلوی صندوق ها کمتر هست و این مسئله ریسک سرمایه گذاری رو زیاد تر میکنه.

 • رقیه فتح اله پور

  عرضه ای که دولت انجام داده‌کدام نوع از صندوق هاست .درامد ثابت، سهامی،یا مختلط ؟؟ و قابل معامله هست یا نه؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… صندوق ETF دولتی در قالب صندوق های سهامی تعریف میشه چون بیشترین حجم از پرتفوی صندوق رو سهام تشکیل داده است. طبق اظهارات مسئولین این صندوق بعد از مدتی قابل معامله خواهد شد. با ما همراه باشید.

 • سلام. تفاوت etf های بزرگ و کوچک در چیه .

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… تفاوت در میزان دارایی تحت مدیریت آنهاست.

 • سلام 100تومن پول بازنشستگی دارم می خواهم درآمد ثابت ماهانه داشته باشم کدوم صندوق بهتره و علی الحساب چقدر می ده

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز برای انتخاب و بررسی صندوق های با درآمد ثابت به گزارش های تحلیلی صندوق ها مراجعه کنید.

 • سلام
  لطفا بفرمائید کسانی که تازه واردبورس میشوندبرای خرید واحدهای صندوق های قابل معامله باید یک ماه صبر کنند یاامکانش هست؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز…چنین محدودیتی در حال حاضر وجود نداره

 • فرشاد محرمی

  سلام من یه مقدار سهام دولتیetfخریداری کردم,پول رو کم کرد و تمام!الان بصورته من نباید کاری انجام بدم؟اگر بخام پول یا سودم رو بردارم باید به کجا مراجعه کنم؟!

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز باید تا زمانی که این صندوق در بورس قابل معامله میشه صبر کنید

 • نعمت اله نارویی

  اطلاعات بدردبخوریداره برای افرادی که برای اولین بار در سهام شرکت کردن،خیلی خوبه ممنون

 • نعمت اله نارویی

  در مورد پذیره‌نویسی بانک پارسیان یا هر بانک دیگری حتما باید در آن بانک حساب بانکی داشته باشیم یا خیر؟ و شماره شبای خواسته شده در ثبت نام پذیره‌نویسی باید متعلق به همان بانک باشد یا هر شبای دیگری داشته باشی کفایت می کند؟ ممنون میشم اگه جواب بدین.

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوس عزیز… برای سرمایه گذاری در صندوق های بانکی نیاز نیست در آن بانک حساب داشته باشید اما ممکن است بانک ها قوانین خاص خود را داشته باشند. در این خصوص قبل از اقدام به سرمایه گذاری با روابط عمومی صندوق تماس بگیرید.

 • حسن صدیق نجاتی

  اگر امکان داشت مبلغ زیاد باشد

 • ناشناس

  سلام این صندوق که از ۳ بانک و ۲ شرکت تشکیل شده که سهام تک تک انها رو جمع کنیم به ۱۰ هزار تومن نمیرسه پس چرا این قیمت رو زدن

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز..تعداد سهام از هر شرکت رو هم در نظر بگیرید

 • الفی اتکینز

  سلام دوستان. یه سوال برام پیش اومده. فرض کنید من پول لازم شدم و میخوام موجودی یکی از صندوق های ETF خودمو فروش بزنم. اما می بینم که قیمتش از NAV پایین تره. آیا روشی هست که بتونم دارایی صندوقمو با قیمت NAV به خود صندوق برگردونم (به عبارت دیگه چجوری باید واحدهامو ابطال کنم؟).
  آیا در این صورت پولم با تاخیر به دستم می رسه؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز…برای ابطال واحد ها در صندوق های etf در صورتی که تقاضا برای قیمت اعلامی شما وجود داشته باشه معامله صورت میگیره در غیر اینصورت حتی اگر قیمت واحد ها از nav صندوق نیز کمتر باشه قادر نیستید به قیمت درخواستی تون فروش بزنید.

 • با توجه به آموزش بالا پس در هر حالتی (مخصوصا سقوط شدید بازار) ما در ETF به صورت آنی میتونیم سهاممون رو بفروشیم و در صف نمیمونیم، درسته؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز. صندوقهای etf دارای رکن بازارگردان هستند که از بروز چنین مشکلاتی نظیر صف های خرید و فروش جلوگیری میکنه و به روان شدن معاملات کمک میکنه.

 • واقعا دستتون درد نکنه مطالب خیلی ساده و مفید و قابل فهم👏👏👏👏

 • سلام با تشکر از مطالبتون
  صندوق های etf, اگر این همه مزایا دارند ولی بازدهی یا سوددهی سالانشون طبق جداول سایت شما به اندازه ی بازدهی سالانه صندوق های مشترک نیست و همچنان ص
  ندوق های مشترک در صدر جدول هستند پس من برداشت کردم که صندوق های مشترک سوددهی بیشتری دارند و انتخاب بهتری هستند
  آیا برداشت من درسته؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… اگر مبنای انتخاب رو صرفا بازدهی صندوق در نظر بگیریم نظر شما درسته و در سال 98 صندوق های عادی بهتر از صندوق های ETF بوده اند. در ضمن باید توجه داشت که نوع صندوق بر روی بازدهی آن تاثیر مستقیمی ندارد و بازدهی های بالاتر در صندوق هایی ست که مدیریت بهتری دارند.

 • سلام وقت بخیر خدا قوت
  کاش همه ی سایت های بورسی از شما یاد می گرفتن که اطلاعات رو کاملا شفاف و جامع در اختیار مخاطب میگذارید
  و جالبتر حساسیت شما به پاسخگویی کامل به سوالات مخاطبین

  تو ایران کمتر چنین سایتی با این خصوصیات خوب و ارزنده پیدا میشه
  جای تقدیر فراوان دارد و آرزوی سلامتی و موفقیت برای کادر پرتلاش سیگنال

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز…ممنونیم از لطف و محبت تون. همراهی شما افتخار ماست.

 • امین محمدی

  با سلام و عرض ادب و خداقوت بابت وب سایت عالیتون. یه سوال داشتم. اگه بخوایم سهام صندوق etf مون رو بفروشیم و هیچ مشتری نباشه تکلیفمون چیه, آیا باید چند روز منتظر مشتری موند یا خود صندوق سهم ما رو میخره. ممنون

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… صندوقهای ETF دارای رکن بازارگردان هستند که از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری میکنه و نمیذاره صف خرید یا فروش تشکیل بشه.

 • طاهره معصومی

  سلام ، من امروز مبلغ ۲ میلیون صندوق ای تی اف دولتی خرید کردم ، از حسابم کسر شد و کد پیگیری داد ولی مجدد که وارد شدم با کد پیگیری نوشته عملیات ناموفق چرااا؟؟؟؟

 • ماروسی

  با سلام
  در مورد صندوق های سهامی
  در مورد NAV ابطال و صدور
  محاسبه NAV = ارزش کل دارایی ها خالص / تعداد واحد که عدد بدست آمده برابر با NAV ابطال است و NAV صدور همیشه بکم بزرگتر هست به خاطر هزینه های مالیات و خریدو فروش و … درسته ؟
  اما در صندوق عای سهامی مبتنی بر ETF
  محاسبه ی NAV = ارزش کل دارایی های خالص / تعداد واحد
  ولی NAV ابطال و صدور بر اساس عرضه و تقاضا از NAV اصلی فاصله میگیرد درسته ؟

  ولی اگر NAV ابطال مثبت فاصله بگیره یعنی بیشتر از ارزشش داریم میفروشم پس به نفع فروشندگان هست و به ضرر خریداران درسته ؟ ولی اگر NAV ابطال منفی فاصله بگیرد یعنی کمتر از ارزشش داریم میفروشیم پس به ضرر فروشندگان و به نفع خریداران است درسته ؟

  اینکه ارزش واحد های ما افزایش پیدا کند بستگی دارد به میزان رشد آن 5 نماد در این واحد یعنی 2 بیمه و 3 بانک درسته که اگر هر 5 تا رشد داشته باشند عالی میشه ولی اگر میانگین مثبت هم باشد خوب است ولی اگر میانگین منفی باشند قیمت NAV کاهش پیدا میکند درسته ؟

  دقیقا زمانی که واحد های صندوق نزدیک به NAV صندوق فروش و خرید شود به سود خریدار و فروشنده خواهد بود درسته ؟
  همینطور برای صندوق های سهامی صادق هست بنابراین اینکه صندوق سهامی بخریم یا صندوق سهامی ETF میزان سوددهی به مدیریت و خوب بودن پورتفوی سهامی آن صندوق هست درسته ؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… بله. نظرتون درباره اختلاف بین قیمت صدور و ابطال درسته. در صندوق های ETF عامل عرضه و تقاضا ریسک سرمایه گذاری در این صندوق ها زیاد میکنه به طوری که اگه قیمت تابلو از قیمت صدور و ابطال فاصله زیادی بگیره، ریسک افزایش پیدا میکنه.
   دوست عزیز قسمت دوم سوال شما مربوط به صندوق ETF دولتی می باشد. با توجه به این که این صندوق هنوز در بازار سرمایه قابل معامله نشده است نمیتوان درباره سازو کار آن نظر داد.
   انتخاب صندوق ها به عوامل مختلفی از جمله میزان بازدهی و نحوه مدیریت آن بستگی دارد.

 • حسن محمدپور

  سلام خسته نباشین.تشکر میکنم از برنامه ی خوبتون خیلی عالیه دست مریزاد..سوالی داشتم??میخواستم بدونم جریمه ابطال به صندوق قابل معامله تعلق میگیره یا مبنای ابطال واحد همون navابطاله.به عبارتی اگه بخوایم واحدهای صندوق قابل معامله رو بفروشیم براساس تقاضا برمبنای navفروخته میشه یانه ??ممنون میشم توضیح کامل بفرمایید..تشکر

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… صندوق های قابل معامله جریمه ابطال ندارند و تنها کارمزد معاملات و اختلاف قیمت بین صدور و ابطال برای شما لحاظ میشه.

 • سلام ایا خوب هست صندوق دولت دارا یکم را خریداری کنیم حداقل خود پول بر میگردد

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… متاسفانه ما نمیتونیم در این خصوص پیشنهادی داشته باشیم. موفق باشید

 • نورالله رضایی

  سلام خواستم بگم که یه مبلغی ازصندوق واسطه گری مالی یکم بانک کشاورزی خرید کردیم الان وظیفه ما چیست چکار بابد انجام دهیم کد بورسی هم داریم

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… شما لازم نیست کاری انجام بدید… در زمان تخصیص واحد های سرمایه گذاری(حداقل دو ماه دیگه) این صندوق به پرتفوی بورسی شما اضافه میشه.

 • رحیم تهرانی

  باسلام خیلی مفید بود متشکرم

 • م.سوسن

  باسلام..خواستم بدونم این سهامی که دولت گذاشته که هر سهم دو میلیونه.اگه من ۱۰ سهم بگیرم برای اعضای خانواده که کلا ۲۰ میلیون میشه سودش چقدر میشه؟؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… سود سازی صندوق ها قابل پیشبینی نیست و تابع نوسانات بازار بورس می باشد.

 • مازیار فرجی

  سلام من ۲,۰۰۰,۰۰۰ پول دادم همون روزای اول که این صندوق باز شد. از طریق بانک ملت. ولی هیچ پیامی برام نیومده که همچین چیزی خریدم یا نه. طبیعی هست؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز.. اگه منظورتون صندوق ETF دولتی ست باید تا زمان تقسیم واحد ها به سرمایه گذاران صبر کنید. اگه تاخیری دیدید با کارگزارتون تماس بگیرید.

 • سلام از درگاه بانک etf خریداری کردم آیا روشی بران مشاهده و یا انتقال آن در ترید شخصی ام هست

 • یاشار آبین

  با سلام، من در صندوق سرمایه گذاری مشترک بانک تجارت که اطلاعیه اش رو توی نرم افزارتون گذاشتید سرمایه گذاری کردم.از کجا و از چه زمانی و چه طریقی میتونم سرمایمو رصد کنم؟چجوری میتونم نقد کنم و بفروشمش؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… اگه منظورتون صندوق کارگزاری بانک تجارت هست به این لینک مراجعه کنید و اطلاعات صندوق رو دریافت کنید.

 • ناشناس

  سلام
  در این چند روز گفته میشه که ارزش سهام دولت در صندوق دارا یکم، دو برابر شده،
  به فرض در روزی که فروش سهام آزاد بشه و بیشتر مردم سهام خودشون رو بفروشن، چه اتفاقی رخ میده، سهام سقوط میکنه یا ورشکسته میشه یا سهام بلوکه میشه، لطفا راهنمایی کنید. ممنون

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… سازو کار این صندوق با توجه به اینکه جدید هست قابل پیشبینی نیست

 • آریا جمشیدی

  باسلام من الان کد سپرده گذاری توی این صندوق و گرفتم و ثبت نام کردم ولی برای مراحل بعد نمیدونم چکار کنم راهنمایی میفرمایید

 • علیرضا

  باسلام دیروز مبلغ 2میلیون تومان از سهام دولتی یا همون EFT که باهر کد ملی فقط تا ۲میلیون قابل خریداری هست‌، خریداری کردم وکد رهگیری گرفتم .آیا باید کد بورسی بگیرم یا احتیاجی نیست واگر بعد از۲ماه که قابل فروش است بخواهم بفروشم به کجا باید مراجعه کنم؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… برای معامله کردن در بورس اخذ کد بورسی الزامی ست. برای فروش این صندوق هم باید کارهای ثبت نام در بورس رو انجام بدید و از طریق کد بورسی اقدام به فروش کنید.

 • حدادان

  سلام.،من سهام etfرا خریدم ولی الان متوجه شدم تولیست سفارشاتم نیست پول هم کسر شده به کجا مراجعه کنم لطفا ارشاد فرمایید

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… اگه منظورتون صندوق etf دولتی ست در زمان قابل معامله شدن این صندوق به پرتفوتون اضافه خواهد شد.

 • سلام آیا میشه پولمون رو پس گرفت دارم یه سوالی میپرسم که همه سوالشون هستش ولی روشون نمیشه بپرسن

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… سوال شما واضح نیست.

 • علی دارا

  سلام عرض ادب
  چند روز پیش در واحد سرمایه گذاری صندوق یکم سهام خریداری کردم از طریق اپلیکیشن اپ کد بورسیم امروز به دستم رسید و وارد کارگذاری مفید شدم ولی هیچ جایی ننوشته ک من سهام صندوق یکم و خریداری کردم، چجوری میتونم این سهام و خرید و فروش کنم ممنون میشم راهنمایی کنید🙏

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… این صندوق هنوز قابل معامله نشده است. زمانی که قابل معامله بشه میتونید از طریق کارگزاری معامله کنید.

 • رضا قرشی

  با گواهی سپرده سکه میشود درصندوق طلا سرمایه گذاری کرد

 • حسن جهان نورد

  با سلا م :صندوق سرمایه گذاری واسطه گری یکم در لیست های موجود آپ سیگنال جستجو کردم نبود .

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز.. اطلاعات این صندوق هنوز منتشر نشده است.

 • مجید بهرامی

  سلام و عرض تشکر از سایت حرفه ای و عالیتون.
  یه سوال داشتم: چرا (طبق اطلاعات سایت) بازدهی صندوق های سهامی غیر معامله از ETF ها بالاتره؟(بعضا تا بیش از ۲۰۰٪ نسبت به اولین صندوق ETF) و رده های تا ۱۰ الی ۱۵ جدول بازدهی اول مربوط به غیر قابل معامله هاست؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… بازدهی متفاوت در صندوق ها مربوط به نوع مدیریت اونهاست.

 • سلام.یعنی صندوقی که طول عمر بالایی داره ولی در فرابورس فعال هست معیارهای لازم در بورس رو نداشته و ازین جهت قابل سرمایه گذاری نیست؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… تمامی صندوق های ETF زیر نظر فرابورس فعالیت می کنند.

 • سلام وقت به خیر
  صندوق های قابل معامله که پرداخت سود دوره ای دارند سود حاصله در حساب معرفی شده به کارگذاری واریز انجام میشه یا حساب بانک معرفی شده توسط صندوق سرمایه گذاری…تشکر

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… برخی به حساب کارگزاری میریزند برخی به شماره حسابی که به نام شما ثبت شده. البته ممکن است نیاز به هماهنگی و اعلام شماره حساب به صندوق باشه

 • باسلام و تشکر از مطالب و گزارشات خوبتون
  توي صندوق سرمايه گذاري مشترکي (درآمد ثابت) بيش از يکسال هست که سرمايه گذاري کردم صدور و ابطال واحد ها را بصورت آنلاين انجام ميدم چون دسترسي به دفتر يا شعبه اون توي شهر خود ندارم الان چيزي بيش از 10 روز هست مدير صندوق امکان ابطال (وصدور )واحد هاي صندوق را موقتا با عنوان مشکلات فني از مشترياش سلب کرده است البته تصور خودم اينه بعلت هجوم مردم براي تامين نقدينگي براي ثبت نام کردن ويا بعد از برنده شدن در قرعه کشي هاي خودرو شرکت ايرانخودرو و سايپاست سوال من اينجاست به کجا ميشه اين شکايت رو برد و عملا چطور با نظارت سازمان بورس بر صندوق ها اين گونه ميشه که يک صندوق به دلايل واهي حق ابطال واحد ها رو از مشترياش به تاخير ميندازه ؟!!

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… رکن متولی در صندوق ها برای نظارت بر عملکرد صندوق و به نوعی وکیل مدافع مردم در برابر صندوق هست. مشکلات خاص هر صندوق رو باید دقیق بررسی کرد و اگه قصوری بوده از راه های قانونی و حقوقی پیگیری کرد.

 • محمودی

  آیا صندوق های etf
  eps و p/e دارند؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… خیر

 • اسماعیل

  سلام بنده از بانک مسکن و اپلیکیشن آپ زمانی که دولت اعلام کرد در صندوق دارا یکم یه مبلغی پول دادم و احراز هویت در سیگنال شدم و کد معاملاتی برام صادر شده حالا باید چکارکنم؟هیچ پیامی از بانک مسکن برام فرستاده نشده و هیچ مدرکی ندارم که پول دادم حالا باید چکارکنم ؟ فقط اپلیکیشن آپ یه چیزهایی موجود هست.لطفا راهنمایی ام کنید آیا حالا باید به یک کارگذاری رجوع کنم یا لازم نیست؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… شما باید احراز هویت بشید و در یک کارگزاری ثبت نام کنید.

 • زکیه وجدانی

  با سلام آیا صندوق هایetfرا میتوان به کارگزینی سپرد تا بفروشند؟یا فقط هر شخص باید دارایی های خود را بفروشد؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… منظورتون از کارگزینی چه نهادی ست؟

 • ماروسی

  سلام صندوق تجربه ایرانیان، اگر صندوق مختلط است
  طبق توضیحات شما مقداری باید سود دوره ای داشته باشد پس چرا در سایتش هیچ داده ای در بخش سود دوره ای ثبت نشده است؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… صندوق های مختلط الزامی به پرداخت سود دوره ای ندارند.

 • محمد حسینی

  اگرسهمی از صندوق سهامی etf را در سیستم کارگزاری و بورس خریداری کنیم و حال قصد فروش داشته باشیم میتوان از طریق صندوق ابطال کرد یا فقط باید در خود سامانه مثل سایر سهام ها بفروشیم
  سپاس بابت سایت

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… معاملات صندوق های etf صرفا از سامانه های کارگزاری فراهم شده است و امکان معامله مستقیم با صندوق وجود نداره.

 • سلام، وقت بخیر
  من صندوق دارایکم رو از طریق آپ خریدم، امروز درخواست تغییر کارگزاری دادم که وارد پرتفوی حسابم بشه، پیام اومده واسم که باید در سجام احراز هویت بشم. موقع ثبت نام کد بورسی که احراز هویت شدم، الان باید چیکار کنم؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… این موارد رو از سجام باید پیگیری کنید.

 • محمد رمضانی

  سلام و درود
  ببخشید می خواستم بپرسم این صندوق ETFکه عرضه شد من 2تومنشو کامل خریدم حالا میگن دوباره اواخر تیر دوباره عرضه خواهد شد می خواستم بپرسم دوباره هم می تونم مشارکتی داشته باشه و صندوق بخرم یا نه!؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… صندوقی که در تیرماه عرضه میشه یک صندوق دیگه ست.

 • صادق شمس

  سلام، روز بخیر
  آیا صندوق‌های ETF برای سرمایه‌گذاری بلند مدت مناسب هستن؟ یا اینکه برای trade کردن ساخته شدن؟ آیا در بلند مدت تفاوتی بین ETF و صندوق‌های مشترک هست؟ متشکرم

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… ماهیت صندوق ها برای سرمایه گذاری بلند مدت مناسب تر است. تفاوت صندوق های etf با سایر صندوق ها در زمان آن نیست بلکه در مدیریت آن است.

 • اسماعیل خدمتی

  سلام خدا قوت میخواستم بدونم برای خرید سهام صندوق های قابل معامله مثل سهام های عادی 500 هزار تومن کافیه و هر موقع که بخوایم میتونیم خرید کنیم؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… بله

 • سلام ممنون از وقتی که میزارید و جواب سوالات رو میدید
  میخواستم بدونم صندوق های قابل معامله ای که از طریق خود سایت صندوق هم قابل خریداری شدن هست مثل صایند ایا سودشان با خرید و فروش از سامانه معاملات یکی هست؟
  و اینکه آیا بازدهی که صندوق ها اعلام میکنند بر اساس نوسان قیمت هست یا دارایی آخر ماه ؟
  چون من یکماه صندوقETF با درامد ثابت داشتم که نوسان منفی زیاد خورده بود در حالی که بازده 4 درصد ماهانه اعلام کرده بود

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… ممنون که با ما همراه هستید. صندوق قابل معامله ای که از طریق خود سایت صندوق هم قابل خریداری شدن باشه؛ اصلا وجود نداره و صندوق های قابل معامله صرفا از طریق سامانه معاملات قابل خرید و فروش هستند. بازدهی صندوق ها بر اساس قیمت در بازه زمانی معرفی میشه.

 • محمد رمضانی

  سلام و درود
  ببخشید یه سوال داشتم می خواستم بپرسم به نظر شما صندوق هامون رو بفروشیم یا نگه داریم!؟!؟
  اگه نگهشون داریم امکان داره ارزششون بیشتر هم بشه!؟
  ممنون بابت زحمات شما🙏🌹

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… با توجه به روند رو به افزایش بازار سرمایه به نظر میرسه که صندوق ها هم همچنان در روند صعودی قرار خواهند داشت.

 • بهرام کرمی

  ممنون بسیارعالی

 • با سلام و احترام قصد دارم از طریق تسهیلات صندوق بازنشستگی سهام صندوق ETF مربوط به صندوق بازنشستگی کشوری خریداری نمایم آیا من خودم باید مستقیم وارد بورس شوم یا صندوق موصوف دارای کارگزار می باشد ممنون از راهنمایی و توضیحات کاربران سامانه

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… برای معامله صندوق های etf باید کد بورسی داشته باشید و از طریق کارگزاری اقدام به سرمایه گذاری کنید.

 • عبداله بهرامی

  من از طریق کار گزاری اگاه صندوق دارا یکم یکصد سهم به مبلغ یک میلیون خریدم تا حالا نیومده تو پرتفوی بورسیم تغیر کارگزار ناظر هم زدم میگه شما درخواست نداده اید در صورتی که یک ملیون تومان از حسابم کم شده و بلوکه شده ازاد هم نمیشه راهنمایی کنید باید چکار کنم

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… این مشکل مربوط به کارگزاری می باشد و احتمالا در روزهای آینده حل میشه

 • زهره نورانیان راد

  اطلاعاتتون بسیار عالی بود

 • جانان طیار

  سلام بنده این سهام رو از برنامه آپ خریداری کردم ولی کد بورسی داشتم زمانی که خرید کردم و با کد بورسی نخریدم با توجه ب اینکه تغییر کارگزار ناظر دادم پنج روز کاریه و برام پیام مشاهده شد فرستاده کارگزار ناظر ولی همچنان در پورتفوم نیومده دارا یکم
  میخواستم راهنمایی کنید با تشکر

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، معمولا فرآیند تغییر کارگزار ناظر کمتر از 2 روز کاری طول میکشه اما شاید به دلیل درخواست های زیاد در این روزها کمی بیشتر طول بکشد، بااین وجود با کارگزار خودتون تماس بگیرید تا وضعیت درخواستتون رو به شما اطلاع بدن

 • سیدمسلم اللهی

  با سلام خدمت کار شناس محترم می خواستم بدانم قرار بود درماهای تیر ومرداد دو صندوق جهت پذیره نویسی بگذارندچه شد

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   باید منتظر اعلام دولت ماند

 • سلام و عرض خداقوت.
  واحدهای صندوقهای قابل معامله بورسی etf
  را اگه خواسته باشیم بفروشیم و خریداری اصلا نباشه ایا خود صندوق از ما می خره و ایا با قیمت ناو میخره یا پایینتر؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام صندوق های ETF با داشتن رکن بازارگردان معمولا دچار گره معاملاتی نمیشن و با قیمت تابلو معاملات صورت میگیره.

 • واحدهای صندوق قابل معامله بورسی etfرو اگه قرار باشه بازار گردان از ما نخره و باید خریدار پیدا بشه پس در مواقع ریزش چه فرقی داره نقدشوندگیش با فروش سهم ؟
  اگه قیمت ناوش بر اساس عرضه و تقاضاست در بازار کاملا ریزشب که خریداری نباشه ارزش واقعی ناوش به چه درد میخوره؟
  پس خاصیت نقدشوندگیش کجاست؟
  با سپاس.

 • با سلام
  آیا امکان معرفی کارشناس جهت خرید صندوق وجود دارد؟ با تشکر

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام شما میتونید از گزارش های تحلیلی سیگنال استفاده کنید. سیگنال در حال حاضر مشاوره اختصاصی نداره

 • سلام.خسته نباشید.دو سوال داشتم.
  1-چه دلیلی دارد که برای صندوقهای etfهم NAV صدور و هم ابطال ارایه میشود؟ برای صندوقهای غیر قابل معامله تفاوت این دو مقدار را میفهمم.ولی برای قابل معامله نه.
  2-سوال دوم اینست:میدانیم که هیجانات بازار روی قیمت روی تابلو صندوق های etf تاثیر میگذارد اما آیا هیجانات بازار در قیمت NAV صدور (یا ابطال) صندوق های etf هم تاثیر دارد؟ یعنی مثلا صرفا افزایش تمایل به صندوقهاروی قیمت NAV شان تاثیر میگذارد؟
  اگر پاسختان منفی است،بازدهی بیش از 5% NAV صدور برخی صندوقهای سهامی در برخی روزها را چگونه توجیح می کنید؟(مثلا صندوق سرو در تاریخ 11/4).
  با توجه به اینکه حداکثر افزایش قیمت سهام در بورس 5% است اگر تمام سبد داراییشان هم 5% رشد کرده باشد،نباید بازدهیشان بیش از 5%باشد. خواهشمندم مخصوصا سوال دوم را کامل توضیح دهید و پیشاپیش تشکر میکنم

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   NAV| به معنای ارزش خالص دارایی هاست و از روی ارزش سهام پرتفوی صندوق مشخص میشه.
   1. تمامی صندوق های موظفند NAV رو در پایان روز کاری اعلام کنند و تفاوتی بین صندوق های مشترک و قابل معامله وجود نداره. در واقع NAV در صندوق های قابل معامله در بورس به سرمایه گذار کمک می کند که بداند قیمت خرید یا فروشش چقدر به ارزش واقعی صندوق نزدیک است.
   2.هیجانات روی قیمت NAV تاثیر غیرمستقیم می گذارد. به این معنا که ارزش سهام موجود در پرتفوی صندوق بالا می رود و طبیعتا NAV صندوق نیز بیشتر می شود. افزایش عرضه یا تقاضا بر قیمت تابلوی صندوق ETF تاثیرگذار است نه قیمت NAV صندوق.
   فاصله گرفتن قیمت تابلو از NAV صندوق مسئله مهمی درباره صندوق های ETF است. اگر دارایی های صندوق تغییری داشته باشه NAV هم دچار نوسان میشه. قیمت خرید و فروش واحدهای یک صندوق طبیعتا باید نزدیک به NAV باشه تا معامله منطقی باشه. یعنی شما صندوقی رو به ارزش معین در امروز میخرید به این امید که NAV صندوق در آینده بیشتر بشه و بتونید از این تفاوت قیمت بهره ببرید. حالا در صورتی که قیمت خرید شما از NAV فعلی صندوق بیشتر باشه، ریسک سرمایه گذاری بیش از حد منطقی خواهد بود و چنین سرمایه گذاری توصیه نمیشه. موفق باشید.

 • الیاس سلیمانی

  سلام
  ۲۰۰۰۰۰۰۰ ریال در صندوق etfاز طریق آپ خریداری کردم و کد پیگیری دریافت کردم کد بورسی هم دارم چه اقدام دیگری لازمه انجام دهم تا بتوانم خرید یا فروش کنم

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   برای معامله باید از سیستم معاملات کارگزاری اقدام کنید

 • فریدون احمدی

  باسلام
  ۲۰۰۰۰۰۰ تومن سهام etfخریداری کرده ام هنوز پرتفوی سهام من صفر ریاله و احراز هویت هم شدم در ضمن کد بورسی ندارم.
  لطفا راهنمایی کنید…..

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام باید کد بورسی بگیرید و از طریق سامانه کارگزاری اقدام به معامله کنید.

 • مهناز امینی

  برای انتخاب یک صندوق سرمایه گذاری بورسی همین فاکتور که بازدهی سالانش بیشتر از بقیه صندوق ها باشه کافیه؟ در مورد صندوق های etf اگه در صفحش نوشته باشه حقوقی۱۰۰٪ و حقیقی ۰٪ نمیتونیم سرمایه گذاری کنیم؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… برجسته ترین عامل در انتخاب یک صندوق میزان بازدهی و عملکرد گذشته اون صندوق هست. برای سرمایه گذاری در هر صندوق علاوه بر فراهم کردن مقدمات لازم بهتر است قبلا با صندوق تماس بگیرید. ممکن است بعضی از صندوق ها شرایط خاصی برای پذیرش سرمایه گذار داشته باشند.

 • سلام
  ببخشید یک سوال برای من پیش آمده، فروش سهام ETF در بورس یا فرابورس هر دو معاف از مالیات است؟ چون کارگزاری من موقع فروش سهم یک صندوق ETF بورسی، مالیات کسر کرده؟
  ممنون می شوم راهنمایی کنید

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… etf ها همگی زیر نظر فرابورس هستند. مالیات ها هم باید ببینید چه مقدار و بابت چی بوده، ممکن است کارمزد معمول کارگزاری بوده باشه

 • سلام
  1- تفاوت یک صندوق ETF و یک شرکت بورسی در چیست؟
  2- در متن مقاله نوشته بودید برای سهام ETF صف خرید و فروش وجود ندارد و همچنین در این گونه صندوق ها ، سبدگردان نقش ضامن نقد شوندگی را بازی می کند ولی در پاسخ یکی از دوستان گفته بودید در شرایط بحرانی که همه متقاضی فروش سهام ETF باشند ، اگر خریداری وجود نداشته باشد ، صف فروش ایجاد می شود و ممکن است برای فروش چند روز منتظر بمانید. این دو مطلب با هم متناقض هستند. اگر ممکن است توضیح بیشتری در این مورد بدهید.
  با تشکر

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… ماهیت صندوق ها و کاری که انجام میدهند با شرکت های بورسی فرق میکنه. این صندوق ها با دارا بودن رکن بازارگردان معاملات روان و بدون مشکلی دارند. قبلا برای صندوق های etf محدودیت نوسان وجود نداشت. اما الان محدودیت نوسان 10 درصد در روز براشون در نظر گرفته شده که طبیعتا ممکن است باعث ایجاد صف خرید و فروش بشه.

 • سلام اینطور که من فهمیدم قیمت خرید و فروش واحد های صندوق در etf همان قیمت ناشی از عرضه و تقاضا هست (و nav جنبه نمایشی و اطلاع رسانی قیمت ذاتی رو داره )و قیمت خرید و فروش واحد ها در صندوق غیر قابل معامله همان nav هست. اگر اینطور باشه:
  میزان سودی که در صندوق غیرقابل معامله میکنیم ناشی از بازدهی سهام موجود در پرتفوی هر واحد هست (nav) , در حالیکه در etf میزان سود ناشی از قیمت خرید و فروش واحد ها هست . به عبارت دیگر در etf هیجانات بازار در دوجا بروی سود ما اثر میگذارد اولی به صورت مستقیم در زمان خرید و فروش واحدها و دومی به صورت غیر مستقیم در زمان خرید و فروش سهام پرتفوی صندوق . که اگر این درست باشه به نوعی ریسک سرمایه گذاری در etf بیشتر هست از صندوق غیرقابل معامله (مگر اینه صندوق کنترل بازار رو بدست بگیرد و اجازه نوسان زیاد قیمت ناشی از خرید و فروش از nav را ندهد ) درسته؟؟؟؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… در صورتی که قیمت معامله از nav صندوق فاصله بگیره ریسک سرمایه گذاری بیشتر میشه و این موضوع ممکن است در هر نوع صندوقی رخ بده. البته در صندوق های etf به دلیل افزایش تعداد معاملات و حجم مشتریان و دسترسی آنلاین به معاملات، بیشتر ممکن است چنین چیزی رخ بدهد.

 • با سلام و خسته نباشید
  آیا مفهوم و استراتژی حد ضرر در مورد صندوق های قابل معامله هم کاربرد و مصداق داره؟یا خیر
  در خرید سهام با شیوه ی تکنیکال توصیه میشه برای خودمون حد ضرر تعیین کنیم که اگر زیانمون از درصد بخصوصی بیشتر شد سهم رو ولو با ضرر بفروشیم تا از زیان احتمالی بیشتر جلوگیری کنیم.آیا این استراتژی در مورد etfها هم بکار گرفته میشه یا خیر؟ بخصوص آیا اگر سرمایه گذار دید بلند مدت داشته باشه بازم باید حد ضرر تعیین کنه؟ یاضرورتی نداره؟با تشکر فراوان از سایت و کارشناسان بسیار خوبتون.

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   حد ضرر یکی از اصول معاملاتی ست و برای هر سرمایه گذاری میتونه کاربرد داشته باشه.

 • علیرضا

  سلام
  من از طریق کارگزاری خودم تعدادی سهم از یک صندوق etf خریداری کردم. در عین حال همون صندوق برا خودش سایت داره و ورود کاربران و قیمت لحظه ای واحدها و همچنین قیمت صدور و ابطال. در عین حال قبل از ورود پیغامی روی صفحه میاد که همه خرید ها و ابطالها از طریق کارگزاریه. سوالم اینه پس فایده ایجاد سایت مستقل چیه؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   تمام صندوق ها موظف هستند که سایت رسمی داشته باشند. برای اطلاع رسانی و افشای صورت های مالی صندوق این قانون اجرا میشه. معاملات صندوق های ETF صرفا از طریق سامانه کارگزاری ها انجام میشه نه سایت صندوق.

 • با سلام و خسته نباشید
  آیا در مورد صندوق های قابل معامله هم باید حد ضرر تعیین کنیم؟
  یعنی اگر ارزش واحد صندوق از حد خاصی پایینتر رفت برای جلوگیری از ضرر بیشتر آن را بفروشیم؟ یا نه حد ضرر و حد سود در مرد صندوق های قابل معامله کاربردی ندارند؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   حد ضرر یکی از اصول معاملاتی ست و بهتره که در هر نوع سرمایه گذاری در بازارهای مالی ازش استفاده کرد

 • وقت بخیر و ممنون از توضیحات واضحتون
  وقتی یک صندوق قابل معامله NAV ابطال داره و بازارگردان اون رو تضمین کرده پس چرا گاهی ارزش خرید و فروش کمتر از ارزش ابطال صندوقه. مگه نباید بازارگردان در صورتی که خریداری نباشه واحد رو به ارزش ابطال بخره. حتی جایی گفتید که ممکنه صف فروش هم تشکیل بشه

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   بازارگردان در صندوق های ETF قیمت ابطال رو تضمین نمیکنه فقط مسئول روان کردن و متعادل کردن معاملات است. در صورتی که تقاضا یا عرضه از سوی سرمایه گذاران به حدی باشد که معاملات از NAV فاصله بگیره بازارگردان ممکنه نتونه تعادل رو در اون روز خاص برقرار کنه. کار بازارگردان در بلند مدت اینه که ارزش صندوق نزدیک به NAV اون حرکت کنه.

 • مهران محمدزادگان

  سلام و احترام
  و با تشکر فراوان ار راهنمایی
  ضامن نقد شوندگی چیست ؟ و نبود آن در بسیاری از صندوقها آیا مسئله مهمی است؟ فردی گفت که در صورت ورشکستگی صندوق بخش جزئی از اصل سرمایه را پرداخت میکند آیا درست است؟

 • درود
  آیا قیمت معاملاتی سهم یک صندوق ETF تاثیری بر روی NAV ان دارد؟
  برحسب قاعده جواب باید منفی باشد ولی در برخی صندوقها اینگونه است

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   قیمت NAV از روی دارایی های روز صندوق محاسبه میشه. ممکن است به علت فشار عرضه یا تقاضا، قیمت معامله از قیمت NAV صندوق فاصله بگیره.

 • فریبا لاجوردی

  با سلام. شما فرمودید که کسانی که به فعالیت در بورس علاقه دارند ولی دانش و زمان کافی را ندارند بهترین گزینه صندوق های سهامی ETF است علاوه بر اون فرمودید که این صندوق مانند سهام عادی در بورس خرید و فروش میشوند حال سوال من این است که بنده که دانش کافی رو ندارم از کجا متوجه شوم که بهترین زمان خرید و فروش صندوق کی هست تا به سود برسم؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام صندوق های ETF سهامی تابع شاخص کل بورس هستند. اگه شما فکر می کنید وضعیت بورس خوبه و در آینده رشد میکنه اونوقت میتونید یکی از این صندوق ها رو انتخاب کنید.

 • علی رخشانی

  با سلام
  بنده مدتی پیش از طریق سایت و سامانه یکی از بانکها اقدام به ثبت نام در صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت(ETF(نموده ام و متعاقبا شماره‍ ای بیست رقمی دریافت کرده ام.سؤالم اینست که آیا با این شماره میتوانم به کارگزاری مراجعه واحراز هویت و سپس کدبورسی داشته باشم؟!
  با تشکر

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام بله میتونید. ثبت نام در کارگزاری مراحل ساده ای داره

 • جواد یزدان مدد

  سلام بنده حدود دوسه ماه پیش سهام ETf به مبلغ دومیلیون تومان خریداری کرده ام و در سجام هم ثبت نام کرده کد بورسی معاملاتی هم دارم و کارگزاری مفید را برای معامله انتخاب کرده ام ولی نمدانم سهام کدام صندوق ETfرا برایم آپ خریداری کرده ممنون میشم راهنمای کنید

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   حتما باید احراز هویت هم شده باشید. سپس در درگاه یکپارچه ذینفعان دارایی خودتون رو مشاهده کنید. برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

 • طاهره رحمانی خواجویی

  درود

  از آشنایی با نرم افزار سیگنال خرسند شدم و از خواندن بندهایی که برای شرح ویژگی های انواع صندوق ها بهره بردم.
  با سپاس از گروه سیگنال
  بدرود

 • میرزایی

  با سلام و تشکر از صبوری ودقت در پاسخ دادن شما به سوالات
  سوال من اینه که در صندوق های با درآمد ثابت عددی که به عنوان بازدهی صندوق نوشته شده همون سودیه که به حساب اعضا واریز میشه یا نه
  ممنون از شما

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   ممنونیم از شما
   خیر، سود پرداختی صندوق ها با بازدهی کسب شده ای که در سایت صندوق درج شده متفاوت است و بستگی داره که سیاست پرداخت سود در اون صندوق خاص به چه شکلی هست. اطلاعات دقیق رو میتونید با تماس با روابط عمومی صندوق ها جویا بشید.

 • میرزایی

  با سلام و تشکر از شما
  در صندوق های etfشما فرمودید اگه مشتری خرید نباشه صندوق باز گردانی کار خریدو انجام میده و ما معطل مشتری نمیمونیم حالا اگه این اتفاق افتاد که صندوق بازگردانی خرید سهام مارو انجام بده به نرخ avnمعامله انجام میشهیا آخرین قیمت روز
  ممنون از شما

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   بازارگردان در صندوق های etf به قیمت تابلو خرید و فروش میکنه و ماهیت وجودی این رکن برای همینه که معاملات راحت بشه در ضمن در بلند مدت قیمت صندوق به سمت ارزش ذاتی ش سوق داده بشه. پس الزامی وجود نداره که به قیمت nav بخرن یا بفروشن. موفق باشید.

 • اسماعیل محمدی

  سلام ببخشید چرا باوجود اینکه سازمان بورس نماد وساپا رو جز صندوقهای etf محسوب کرده ولی توی تحلیلهای
  سایت سیگنال حرفی از نماد وساپا زده نمیشه؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   نماد “وساپا” صندوق نیست. بلکه شرکت سرمایه گذاری سایپاست. شرکت های سرمایه گذاری با صندوق ها تفاوت دارند.

 • در مورد صندوق ETF یک مورد مبهم در ذهن وجود دارد:
  به لحاظ مفهومی ارزش هر سهم صندوق توسط عرضه/تقاضا واحد نماد صندوق مشخص می شود یا ارزش سهام درون پرتفوی صندوق؟
  به عنوان مثال فرضی: اگر عرضه/تقاضا در نماد صندوق به سمت کاهش ارزش سهم برود (عرضه ی زیاد و تقاضای کم) و دائما قیمت را پایین ببرد ولی سهام درون پرتفوی صندوق افزایشی باشند. قیمت واحد صندوق چگونه از ارزش اچزای خود تاثیر می پذیرد؟ (چون بنظر میرسه دراین شرایط نماد صندوق ریزشی است ولی ترکیب سهم ها ذاتاً افزایشی اند)

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   ارزش مبنای هر واحد سرمایه گذاری در صندوق بر اساس ارزش سهام و دارایی های جذب شده در اون صندوق مشخص میشه. عامل عرضه و تقاضا ممکن است باعث بشه که قیمت معاملاتی از قیمت nav فاصله بگیره. در صورتی که قیمت معامله از nav پایین تر باشه برای خریداران جذاب هست. وجود رکن بازارگردان در صندوق های etf برای همینه که در بلند مدت قیمت معامله به قیمت nav سوق پیدا کنه. این مسئله مثل یک حباب مثبت یا منفی میمونه.

 • سلام. آیا بازارگردان اجباری به خرید واحدهای صندوق در صف فروش یا فروش آنها در صف خرید دارد یا خیر؟ مثل خیلی از کامنتهایی که سوال پرسیده اند در مواقعی که براثر یک خبر آنی کل بازار بورس منفی شد و همه در صف فروش شروع به عرضه می کنند آیا در این صندوقهای قابل معامله این اطمینان وجود دارد که بتوان سهم را در همان روز فروخت یا خیر؟ اگر خیر آیا این صندوقها با توجه به اینکه حجم مبنایشان یک است، در چنین مواقعی خیلی پر ریسک نیستند؟ چون با فروش حتی 1 سهم در کف قیمت، با توجه به بازه نوسان 10 درصدی این صندوقها، هر روز می توانند 10 درصد از قیمتشان کم شود.

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام وظیفه بازارگردان اینه که معاملات را روان کنه و قیمت صندوق رو به سمت ارزش ذاتیش سوق بده. اجباری در انجام معاملات وجود نداره. از نظر نقدشوندگی صندوقها در زمان ایجاد صف های خرید یا فروش، بهتر عمل می کنند و حجم معاملاتشون منطقی تره. تا حالا صندوقی نداشتیم که در صف فروش قفل بشه و این آمار خیلی خوبیه. در مورد حجم مبنا و نوسان قیمت هم، بازارگردان اجازه سفته بازی و تغییر قیمت رو نمیده.

 • سلام و تشکر از اپلیکیشن خوبتون، صندوقهای eft هم مثل سهامی اگر زودتر از سه ماه بخوایم ابطال بزنیم جریمه داره؟ و من تو امیدنامه ی چند تا صندوق حداقل و حداکثر واحد صدور رو پیدا نکردم چجوری باید این مورد رو بفهمم ؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   خیر صندوق های ETF جریمه ابطال زودهنگان ندارند. حداقل و حداکثر واحد صدور رو میتونید با تماس با صندوق جویا بشید.

 • امیرحسین سبزبهار

  سلام و درود میخواستم بپرسم صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله از طریق بانک ها هم پذیره نویسی دارن یا فقط از طریق بورس انجام میشه؟؟؟
  با تشکر

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   صرفا از طریق سامانه معاملات کارگزاری ها

 • حامد حسین زاده

  بسیار عالی و کامل👍

 • محمد شعبانی

  سلام و احترام
  ببخشید فرق صندوقهای سرمایه گذاری و شرکتهای سرمایه گذاری چیه؟

 • زهره نعمتی

  سلام وقت بخیر،برای صندوق سرمایه‌گذاری سهامی گفتین که باید کدبورسی داشته باشیم بعد از اینکه کدبورسی رو گرفتیم چجوری سرمایه‌امونو وارد صندوق بکنیم؟؟

 • مهرانگیز پناهی

  با سلام و تشکر از شما من در صندوق دارا یکم ثبت نام کردم تو سبد داراییم اولا دریافت رو که میزنم گوهای سهام نمیاد برام و فقط ارزش سهمم که ۲۰۰ واحد هست نوشته شده و نوشته غیر قابل فروش چکار باید کنم میشه راهنماییم کنید ممنونم

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   این مسئله رو باید از طریق کارگزاری تون پیگیری کنید.

 • جهانگیر

  سلام
  تعداد واحد های صندوق های ETF در بدو تشکیل صندوق ۰ هست و کم کم با خرید واحد ها توسط سرمایه گزارها، تعدادواحد ها افزایش پیدا می کنه؟ میشه لطفا توضیح بدید وقتی یک ETF تشکیل میشه ساز و کارش به چه صورت هست ینی ی تعداد آدم باهم پول میزارن رو هم این میشه سرمایه اولیه صندوق و میرن باهاش سهام میخرن بعد میان شروع میکنن به فروش واحد؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام برای تاسیس صندوق، موسسان موظفند که تعدادی واحد که با نام واحد ممتاز شناخته میشه رو از صندوق در اختیار داشته باشند. در مرحله پذیره نویسی صندوق، واحدهای عادی منتشر میشه. برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

 • سلام وقت بخیر. کارمزد صندوق های سهامی فرق دارند؟ برای مثال من همین الان خرید زدم دیدم افق ملت حدود 1.3 درصد کارمزد میگیره که تقریبا به اندازه سهام عادی هستش!!!!

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   صندوق های سهامی قابل معامله در بورس، کارمزد معمول معاملات آنلاین رو دارند.

 • کامران برزگر

  من میخوام سهام بخرم که در بلند مدت سود خوبی داشته باشه کدام صندوق ETFپیشنهاد میدهید

 • مهدی سوفالی

  سلام. ضمن تشکر از مطالب مفید.
  فرموده بودید برخی از صندوقهای قابل معامله در فرا بورس فعال هستند برای تشخیص اینکه صندوقهای قابل معامله در بورس فعال هستن یا فرا بورس چه روشی هست. ممنون

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   صندوق های قابل معامله یا ETF همگی در فرابورس تعریف می شوند. بورسی بودن یا فرابورسی بودن صندوق ها کلا مسئله مهمی نیست.

 • دهقانی

  سلام و عرض ادب خدمت کارشناسان سیگنال. ببخشید میخواستم بدونم دارا دوم رو خودمون باید بخریم یا میتونیم مثل عرضه اوليه به کارگزاری واگذار کنیم؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، درخواست خرید دارادوم باید توسط خود شما ثبت بشه

 • سلام من چهار ماه پیش یه مبلغی خریدم ولی هنوز تو پرتفوم نیومده چیکار باید کنم

 • یداله پور

  سلام و ممنون بابت مطالب مفید. سوال من اینه چطور می توان اطلاعات به روز تعداد سهام شرکتهای پورتفوی صندوقهای قابل معامله را دید ( منظورم برای بررسی ارزش سهم شرکتهای پورتفوی صندوق هست/ بعنوان نمونه صندوق دارایکم که پورتفوی بانکی ها و بیمه هست را چطور می توان در لحظه تعداد سهام درگیر در پورتفوی را مشاهده کرد) ممنون بابت راهنمایی

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   شما میتونید به صفحه سایت صندوق بروید و از قسمت گزارش ها، صورت های مالی صندوق رو ببینید.

 • باسلام.
  1-فرضا من تعدادی واحدetf سهامی بخرم و بعد دو ماه اونو بفروشم بهم سود تعلق میگیره؟
  2-من وقتی تعدادی واحد میخرم صندوق مثل سبدگردانا بلافاصله با پول واریزی من سهام می‌خره و از بازده اون به من سود میده یا بطور کلی از بازده همه سهاماش سرشکن میکنه و بهم سود میده؟
  علت افزایش قیمت واحدها در بورس چیه وقتی ناو اون هر دو دقیقه آپدیت میشه؟ آیا این صندوقها هم دارای صورتهای مالی هستن؟ مجمع دارن؟ سود انباشته دارن که بخوان از اون افزایش سرمایه بدن؟
  4- دامنه نوسان اون برای روز بعد چه جوری حساب میشه؟
  با تشکر

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   تضمینی برای کسب سود در صندوق های سهامی وجود نداره.
   شما از مدیریت صندوق بهره میبرید. تفاوت قیمت nav در زمان خرید و فروش، سود یا ضرر شما رو نشون میده. ارزش دارایی های صندوق در قیمت nav لحاظ میشه. صورت های مالی صندوق ها مشابه سهام نیست اما صورت مالی دارند و در سایت صندوق میتونید در قسمت گزارشات، ملاحظه کنید.
   برای صندوق های etf دامنه نوسان از روی قیمت پایانی روز قبل محاسبه میشه و دامنه نوسان آنها 10 درصد است. سایر صندوق ها هم دامنه نوسان ندارند.

 • فائزه مقدم

  سلام و درود بر شما بنده سهام دارای دوم خریدم اول از کافی نت خریدم از یه درگاه برام خریدن وبعد خواستم سهمم رو افزایش بدم از پست بانک و اونا هم از یه درگاه دیگه برام سهم خریدن آیا مشکلی بوجود نمیاد و این سهم ها یه جا جم میشه ؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   ثبت سفارش فقط یک بار مورد تایید است.

 • عباس دمرچیلو

  نمیتوانم‌واردبورس‌شوم‌بایدچه‌به‌کنم

 • سلام ببخشید من به اندازه کافی از صندوق معاملاتی اطلاعی ندارم میشه توضیح بدید ممنون

 • رضا عبداللهی

  درود و خسته نباشید میگم،با سپاس بابت ارائه پستهای آموزنده شما
  یه پرسشی داشتم،یه جایی خوندم که صندوقهای سرمایه گذاری با سود ثابت در دراز مدت سود ترکیبی هم دارن،آیا در صندوقهای سرمایه گذاری سهامی هم این سود هست یا نه؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   سود صندوق های سهامی مانند سهام عادی و از محل افزایش نرخ واحدهاست.

 • سلام
  خرید واحدهای صندوق قابل معامله در چه ساعاتی باید انجام شود؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   در ساعت معمول معاملات بازار بورس. از 9 تا 12.30 روزهای کاری

 • مهدي شفيعي

  با سلام و احترام
  آيا صندوق هاي قابل معامله در بورس، مجاز به نقد كردن سهام خود در بازه هاي زماني دلخواه هستند ؟
  به عنوان مثال اگر تيم يك صندوق تشخيض دهد كه بايستي ۵۰ درصد سهام خود را بفروش برساند، آيا مجاز به انجام اين كار هست ؟!
  و يااينكه قانوني وجود دارد كه اين صندوق ها به عنوان مثلا بيش از ۱۰ درصد نمي توانند نقد كنند ؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   قوانین صندوق ها در ترکیب دارایی مشخص است. مثلا صندوق سهامی نمیتونه در هر زمان کمتر از 70 درصد در پرتفوش سهام داشته باشه. این قوانین در امیدنامه و اساسنامه همه صندوق ذکر شده و در سایت صندوق موجود است.

 • امیر علی

  با عرض سلام و خسته نباشید
  آقا واسه من سواله چرا روزی که بازار کلا مثبته اکثر صندوقهای etc مخصوصا آگاس منفی هستن؟

 • امیر علی

  با عرض سلام و خسته نباشید
  آقا واسه من سواله چرا روزی که بازار کلا مثبته نصف صندوقهای etf مخصوصا آگاس باید منفی باشه؟

 • محمدرضا

  با سلام
  میخواستم بپرسم صندوق دارایکم با توجه به منع نوسانگیری روزانه این قابلیت رو داره همچنان؟

 • سلام و سپاس، بازده صندوق etf سهامی مثلا یک ساله ، که گزارش شده، بر مبنای nav هست یا قیمت آخرین یا پایانی تابلو؟( با توجه به اینکه قیمت پایانی یا آخرین روی تابلو، عموما با مبلغ nav تفاوت دارد)

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   بر اساس nav می باشد.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
26 مهر 1400