صندوق سرمایه گذاری سهامی چیست و چگونه کار می‌کند؟

صندوق سرمایه گذاری سهامی چیست و چگونه کار می‌کند؟

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در هنگام سرمایه‌گذاری میزان ریسک پذیری فرد است. صندوق‌های سرمایه گذاری سرمایه خرد را از افراد جمع‌آوری نموده و در دارایی‌های مختلف سرمایه گذاری می‌کنند، در نتیجه افراد با هر روحیه و سلیقه‌ای را به خود جذب می‌کنند. اگر شما فردی ریسک‌ پذیر هستید که برای رسیدن به سود بیشتر عواقب ناشی از ریسک کردن را متحمل می‌شود یکی از گزینه‌های مناسب سرمایه‌گذاری برای شما صندوق سرمایه گذاری سهامی است.

تعریف صندوق سرمایه گذاری سهامی

صندوق سهامی نوعی صندوق سرمایه گذاری مشترک است که اکثر سبد دارایی آن را سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تشکیل می‌دهد. این صندوق‌ها برخلاف صندوق‌ سرمایه گذاری با درآمد ثابت اغلب تقسیم سود دوره‌ای ندارند.

سود صندوق سهامی ناشی از تفاوت قیمت خرید و فروش واحدهای صندوق است. یعنی سرمایه‌گذاران از افزایش قیمت واحدهای صندوق سود می‌برند و همان‌طور که ذکر شد این صندوق‌ها اغلب تقسیم سود دوره‌ای ندارند.

صندوق‌های سهامی کوچک معمولا بین 5 تا 50 هزار و صندوق های سهامی بزرگ بین 50 تا 500 هزار واحد سرمایه‌گذاری قابل انتشار دارند.

سیاست مالی این صندوق ها از جمله سوددهی، سیاست مدیریتی، ترکیب دارایی‌ها و … در امیدنامه آن‌ها ذکر شده است و بهتر است همیشه قبل از سرمایه گذاری در صندوق‌ها امیدنامه آن‌ها مطالعه بشود.

برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری سهامی باید به کارنامه صندوق در سال‌های قبل و میزان بازدهی آن توجه کرد.

این صندوق‌ها به دلیل سرمایه گذاری بخش اعظمی از سرمایه در بازار سهام نسبت به دیگر صندوق‌ها دارای ریسک بیشتری است و در نتیجه انتظار سود بیشتری نسبت به دارایی‌های با درآمد ثابت مانند سپرده‌های بانکی و اوراق مشارکت دارد.

بنابراین صندوق سهامی بیشتر مناسب افراد ریسک پذیر با دید سود در بلند مدت است. لازم به ذکر است که صندوق های سهامی معمولا ضامن نقدشوندگی ندارند.

نحوه عملکرد صندوق سرمایه گذاری سهامی

همان‌گونه که ذکر شد بخش اعظمی از دارایی‌های صندوق سهامی را سهام شرکت‌های بورسی تشکیل می‌دهد. بنابراین به علت نوسانات بازار بورس ریسک سرمایه‌گذاری در این نوع صندوق‌ها نسبت به سایر صندوق‌های سرمایه گذاری بیشتر است. در نتیجه قیمت واحدهای صندوق‌های سهامی دارای نوسان است و ممکن است در بازه‌های مختلف کوتاه مدت نزولی باشد. اما همان‌گونه که ذکر شد این نوع از صندوق‌ها مناسب افراد با دید بلند مدت هستند و در بلند مدت قیمت واحد صندوق افزایش می‌یابد.

صندوق‌های سهامی در دوران رونق اقتصادی عملکرد مطلوبی دارند، اما تضمینی برای عملکرد مطلوب صندوق‌های سهامی در دوران رکود اقتصادی وجود ندارد و حتی ممکن است این صندوق‌ها در دوران رکود زیان ده باشند.

البته ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که ریسک صندوق‌های سهامی با استفاده از مدیریت حرفه‌ای و بکارگیری دانش تخصصی قابل کنترل است و کاهش می‌یابد. اما بدلیل طبیعت نوسانی بازار سهام نمی‌شود مقدار ریسک این صندوق‌ها را صفر کرد.

همان‌طور که قبلا ذکر شد متداول‌ترین روش دسته بندی انواع صندوق سرمایه‌گذاری بر مبنای ترکیب دارایی‌های صندوق‌ها است.

صندوق سهامی 70 الی 95 درصد از سرمایه جمع آوری شده را در سهام و حق تقدم سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار سرمایه گذاری می‌کند و مابقی سرمایه به میزان 5 الی 30 درصد را در اوراق با درآمد ثابت مانند سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت و سایر دارایی‌های با درآمد ثابت سرمایه گذاری می‌کند.

نمودار زیر نشان‌دهنده ترکیب دارایی نمونه‌ای از صندوق سرمایه گذاری سهامی است:

ثبت نام صندوق از طریق سامانه سرمایه گذاری آنلاین

صندوق سرمایه گذاری سهامی مناسب چه افرادی است؟

طبیعت بازار سهام به گونه‌ای است که در بلند مدت عملکرد بهتری دارد. بطوریکه با صرف وقت و استفاده از دانش تخصصی در بلند مدت سود ده می‌باشد. بنابراین صندوق‌ های سهامی مناسب افرادی است که علاقه‌مند به سرمایه گذاری بلند مدت در بازار بورس و کسب بازدهی بالاتر نسبت به سرمایه‌گذاری در بانک هستند اما وقت و دانش کافی برای انجام این کار را ندارند.

مزیت صندوق سهامی نسبت به سرمایه گذاری مستقیم

برای سرمایه گذاری بصورت مستقیم در بازار بورس نیاز به مطالعه اخبار اقتصادی و بررسی صنایعی که در آن‌ها سرمایه گذاری نموده‌اید است و این کار نیاز به صرف وقت و دانش تخصصی برای تحلیل و پیش بینی قیمت‌ها و در نتیجه کسب سود دارد. در نتیجه سرمایه گذاری مستقیم ریسک بیشتری نسبت به سرمایه گذاری در صندوق سهامی دارد.

همچنین مدیریت صندوق‌های سرمایه گذاری توسط افراد متخصص در این حوزه انجام می‌شود. بنابراین ریسک سرمایه گذاری برای افراد غیرحرفه‌ای تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

برای مشارکت در صندوق‌ سهامی چقدر سرمایه لازم است؟

برای سرمایه گذاری در صندوق‌های سهامی باید حداقل یک واحد یا یونیت سرمایه گذاری خریداری نمایید. واحد یا یونیت سرمایه گذاری کوچکترین جزء سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری است.

البته برخی از صندوق‌ها مقدار حداقل سرمایه گذاری را 10 واحد سرمایه گذاری در نظر می‌گیرند. تمامی این موارد در اساسنامه و امیدنامه صندوق‌ها ذکر می‌شود. در ضمن حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله در بورس یا ETF معادل حداقل مبلغ مجاز ارسال سفارش در سامانه‌های معاملاتی آنلاین است که در حال حاضر برابر ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است.

مزایای صندوق سرمایه‌گذاری سهامی

مزایای صندوق سرمایه‌گذاری سهامی

مزایای صندوق سرمایه گذاری سهامی عبارتند از:

 • سود ده بودن در بلند مدت
 • حفظ ارزش سرمایه در مقابل تورم
 • استفاده از دانش تیمی متخصص برای سرمایه گذاری در بازار بورس.

بطور کلی ریسک و بازده با یکدیگر رابطه مستقیم دارند و افراد همیشه نسبت به میزان ریسک سرمایه گذاری خود توقع سودآوری دارند. این نوع از صندوق‌ها نسبت به سایر صندوق‌ها دارای ریسک بیشتری هستند و در نتیجه بازده مورد انتظار آن نیز بیشتر می‌باشد.

بازار سهام طبیعت نوسانی دارد اما در بلند مدت سود‌آور است. در نتیجه صندوق سهامی برای افرادی که می‌خواهند بصورت بلند مدت در بازار بورس سرمایه گذاری کنند و از آن سود ببرند گزینه مناسبی است.

از طرفی با سرمایه گذاری بلند مدت در صندوق‌های سهامی شما ارزش پول خود را در مقابل تورم حقظ کرده‌اید و با این کار سود بیشتری نسبت به سرمایه گذاری در بانک عاید شما می‌شود.

به علاوه با سپردن سرمایه به تیمی حرفه‌ای ریسک سرمایه گذاری خود را تا حد زیادی نسبت به سرمایه گذاری مستقیم کاهش داده‌اید.

نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق سهامی

امکان سرمایه گذاری در صندوق سهامی برای تمام افراد بالای 18 سال وجود دارد. برای این کار شما می‌توانید با مراجعه به سایت سیگنال و دریافت کد بورسی اقدام به سرمایه گذاری در این صندوق ها نمایید.

 در کدام صندوق سرمایه گذاری سهامی سرمایه گذاری کنیم؟

در کدام صندوق سرمایه گذاری سهامی سرمایه گذاری کنیم؟

در حال حاضر بیشتر از 200 صندوق سرمایه‌گذاری با شرایط و انواع مختلف (سهامی، بازارگردانی، مختلط و..) در بازار کشور فعال هستند که از این تعداد 80 صندوق سرمایه‌گذاری سهامی فعالیت می‌کنند.

برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری سهامی باید صندوقی را انتخاب کرد که با کمترین میزان ریسک و نوسان بازدهی بیشتری نسبت به متوسط بازار (شاخص) بدهد.

معیار انتخاب صندوق سهامی خوب بالاتر بودن بازده آن نسبت به بازده متوسط بورس است. به عنوان مثال اگر بازده متوسط در دو ماه اخیر بورس 12% بوده و صندوقی 18% سودده بوده باشد در واقع این صندوق نسبت به بازار بورس بازدهی بیشتری داشته است.

بنابراین برای انتخاب بهترین صندوق‌های سهامی باید کارنامه صندوق‌ها و عملکرد آن‌ها را بررسی کنید. برای شناسایی 10 صندوق برتر می‌توانید در سایت سیگنال گزارش هفتگی، ماهانه و سالانه صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی مختلف را مشاهده و بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

نتیجه‌گیری

صندوق سهامی دارای ریسک بیشتری نسبت به صندوق های با درآمد ثابت و صندوق سرمایه گذاری مختلط است و در نتیجه بازده مورد انتظار بالاتری دارد.

اگر شما فردی ریسک پذیر و به دنبال سرمایه گذاری بلند مدت در بورس هستید و وقت و دانش کافی برای این کار را ندارید صندوق سهامی بهترین گزینه برای شما است.

آیا شما نیز این نوع صندوق‌ها را به سرمایه گذاری مستقیم در بورس ترجیح می‌دهید؟ سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام
  صندوق سهامی چند درصد از پرتفوشو میتونه از واحدهای صندوقهای طلا مثل گوهر و زر و … بخره?
  ۲. آیا صندوقی هست که آزاد باشه در سرمایه گذاری و محدودیت درصد پرتفوی نداشته باشه و کلا بجای ما فکر کنه البته غیر از سبد گردانها?

 • سوددهی صندوقهای سهامی که در بورس قابل خرید و فروش هستند بهتر است یا انهایی که واحدهایشان را می فروشند

 • سلام من میخواهم در صندوق سهامی سرمایه گدازی کنم شرایط وچگوگگی ثبت نام را خواستم

 • سلام و عرض ادب. ممنونم ازآموزشهای بسیارخوبتون.
  اگربخواهیم صندوق سهامی(etf) بخریم، بایدسهام اونها رو توبازاربورس بخریم یا اینکه بایدبریم توسایتشون وواحدها شون بخریم؟

  • سلام
   برای خرید صندوق های etf حتما باید از طریق سامانه کارگزاری در بورس معامله انجام بدید و سایت صندوق برای خرید و فروش استفاده نمیشه.

  • صندوقهای سهامی ،جایی به عنوان بازرسی کل دارند که تخلفاتشان رو گزارش کنیم

 • با عرض سلام وخسته نباشید.من دوماه پیش تقریبا ۴۵۰میلیون گذاشتم در ۲ تا صندوق چون خودم اطلاعاتم از خریدوفروش نسبتا کمه.ولی روز به روز پولم داره کمتر میشه وتقریبا نصف شده چرا؟ممنون از راهنمایی وزحماتتون🙏

  • با سلام
   بازار سرمایه با ریزش مواجه شده است و صندوق ها نیز از این افت آسیب دیده اند.

  • سلام
   ریسک های مختلفی وجود داره ولی احتمال از دست رفتن کل سرمایه خیر .

 • سلام
  خسته نباشید
  اگر در مورد صندوق سهامی خاصی سوال داشته باشیم میتوانید راهنماییمون کنید؟

  • سلام دوست عزیز
   بفرمایید ما در حد توان همه سوالات رو جواب میدیم.

 • با سلام ممنون از راهنمایتون
  میخوام بدونم آیا ما هم در جریان ریز خرید فروش سهامی هستیم یانه

  • سلام دوست عزیز
   بله جزئیات معاملات در صورت های مالی صندوق منتشر میشه.

 • ممنون از مطالب خوب و ارزنده شما
  لطفا بفرمایید چه درصدی از سود صندوق به سرمایه گذار وچه درصدی به صندوق تعلق میگیره
  ممنون

  • سلام دوست عزیز
   بازدهی کسب شده با کسر کمی از آن که کارمزد صندوق است متعلق به سرمایه گذار خواهد بود. برای مطالعه بیشتر درباره هزینه های صندوق به این لینک مراجعه کنید.

 • آیاواحدخریداری شده صندوق سهامی راهروقت میشه فروخت یازمان لازم داره برای فروش?

 • آیاباخریدتریدازصندوق سهامی هروقت میشودآنرافروخت و خارج شدیابایدزمان مشخصی راصبرکردتامشمول جریمه نشویم?

  • سلام
   زمان فروش محدودیت خاصی نداره ولی برخی از صندوق ها مثلا برای فروش در کمتر از 90 روز درصدی رو به عنوان جریمه زودهنگام دریافت کنند.

 • سلام
  ۲ تا سوال داشتم.
  ۱- سودی که شرکت های بورسی موجود در صندوق پخش میکنند ، چه اتفاقی برای سود می افتد ؟ (یعنی صندوق سود چه کار میکند ، زیرا با افزایش قیمت سهام قیمت nav صندوق بالا میره ، اما سود چی میشه؟!)
  ۲- اگر شرکت های بورسی داخل صندوق افزایش سرمایه دهند ، چه اتفاقی برای صندوق میوفتد؟ (یعنی تعداد واحد هر شخص بعد از افزایش سرمایه شرکت های بیشتر میشه ، یا اینکه واحد ها ثابت هستند ؟! و تعداد سهام هر واحد بیشتر میشه ؟! یعنی چه اتفاقی میوفته؟)

  • سلام دوست عزیز
   هر اتفاقی که در سهام رخ بدهد در ارزش صندوق منعکس میشه.

  • سلام
   صندوق ETF قابل معامله در بورس می باشد و از طریق کارگزاری های بورس معامله می شود. این لینک را ببینید.

 • در صندوقهای سهامی ETFمحدودیت در خرید تعداد سهم و یا مبلغ سرمایه گذاری وجود دارد؟؟؟

  • سلام دوست عزیز
   حداقل میزان سرمایه گذاری به اندازه 500 هزار تومان است(طبق قانون سازمان بورس)
   برای مطالعه بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

 • سلام.برای مثال اگر 80 ملیون سرمایه داشته باشیم،بهتر است در یک صندوق سهامی که هر سهم آن 40 ملیون است انتخاب کنیم یا یک صندوق سهامی که هر سهم آن 1 ملیون ارزش دارد(که در حالت اول با 80 ملیون فقط 2 سهم 40 ملیونی میتوان خرید و در حالت دوم 80 سهم یک ملیونی)؟؟؟؟؟
  با تشکر از پاسخگویی شما

  • سلام دوست عزیز
   تعداد واحد بیشتر امکان مانور بیشتری به سرمایه گذار برای کنترل سرمایه اش رو میده ولی هیچ رابطه معناداری بین بازدهی صندوق و قیمت واحدها دیده نشده است.

  • سلام بازدهی گذشته این صندوق ها در سایت سیگنال اومده. به این لینک مراجعه کنید و از لیست صندوق ها بازدهی صندوق های مختلف رو ببینید.

 • سلام
  توی صندوق امید توسعه دوماه حساب دارم ،متاسفانه تو این روزها که بورس منفی هم نه تنها سودهایی که الان گرفتم صفر شده بلکه از ارزش پول هم داره کم میشه،چیکار کنم،بمونم یا پولم رو خارج کنم؟الان دو هفته هست فقط منفیه ،واقعا استرس گرفتیم

 • سلام.
  میخوام در صندوق سهامی ای سرمایه گذاری کنم که طرف قرارداد با کارگزاری‌ام نیست.
  چگونه امکان سرمایه گذاری تو این صندوق وجود داره؟

  • سلام
   شما باید صندوق های غیر بورسی رو انتخاب کنید. در سایت این صندوق ها در قسمت “شرایط ثبت نام” مراحل سرمایه گذاری نوشته شده است.

 • سلام.کارمزدهایی که صندوق های سهامی در امیدنامشون زدن،مثلا کارمزد مدیرو زده ۲درصد از ارزش روزانه سهام،اگر من ۱۰۰میلیون سرمایه گذاری کنم و ۱۰۰در صد صندوق بازدهی داشته باشد،
  چقدر از ۱۰۰میلیون(۱۰۰بازدهی)کارمزد مدیر است؟
  باتشکر خسته نباشید

  • سلام دوست عزیز
   دقت کنید که ارزش سهام صندوق به طور کلی محاسبه میشه نه فردی. یعنی مثلا کل دارایی هایی که در صندوق جمع شده و نوسان روزانه سهام داره، 2 درصدش رو مدیر برمیداره. به طور کلی کارمزدهای صندوق ها بسیار پایین است و تقریبا همون مقدار بازدهی کسب شده رو دریافت می کنید. برای اطلاع از ریزجزئیات و مقدار کارمزد بهتره با صندوق مدنظر تماس بگیرید چون برخی از صندوق ها در شرایط خاصی، تخفیف یا جریمه در نظر گرفته اند.

 • سلام خسته نباشید من در کل مبلغ ۲۰ ملیون پول دارم که تا دقیقا یکسال احتیاجی بهش ندارم حالا میخواستم اینو بدونم که اگرم به مثال من این مبلغو در صندوق مشترک نیکو کاری ندای امید ک طبق امار درصد رشد سالیانش ۱۳۴۷۶۱ بود یعنی مبلغ سپرده من موعد یکسال به همین درصد رشد قابل ابطاله

  • سلام دوست عزیز
   صندوق های نیکوکاری درصد های بازدهی نشان داده شده رو کسب می کنند اما به همون مقدار سود خالص نمی دهند. معمولا درصدی از بازدهی ها به امور نیکوکارانه اختصاص پیدا می کند. برای اطلاع بیشتر با روابط عمومی صندوق تماس بگیرید.

 • سلام و خسته نباشید
  میخواستم بدونم صندوق های سرمایه گذاری از سود حاصل از خرید سهام چند درصدشو خودشون بر میدارن و چند درصدشو به ما میدن؟؟؟؟
  آیا صندوق سود بیشتری به ما میده و یا خودمون بصورت انفردادی تو بورس سرمایه گذاری کنیم؟؟؟

 • ممنون از مقاله خوبتون
  به نظر شماتو این وضعیت اقتصادی برای سرمایه گذاری خرید ملک بهتر است یا سرمایه گذاری مثلا 10 ماهه در صندوق سهامی؟ممنون از راهنماییتان

 • سلام و خسته نباشید.تشکر از مطالب خوبتون.ببخشید من تا هفته دیگه مقداری پول دستم میاد و ب مدت شش ماه لازم ندارمش.بهترین سرمایه گذاری واس من چی میتونه باشه؟ایا صندوقای سهامی گزینه مناسبی هستند برای 6 ماه؟ 7 ماه پیش وارد بورس شدم خریدو فروش هایی داشتم ولی دانش کافی و جرات ریسک برای مبالغ بالا ندارم.پیشاپیش ممنون از راهنماییتون.

  • سلام دوست عزیز
   با توجه به توضیحاتی که دادید به نظر میرسه صندوق های سهامی میتونه برای شما گزینه خوبی باشه.

 • درود
  آیا بهتر است فرض کنید 25 میلیون تومن پول را در یک صندوق سهامی سرمایه گزاری کنم یا اینکه این مبلغ را در 2 یا 3 صندوق سهامی که سود خوبی داشتند سرمایه گزاری کنم؟
  سپاس

  • سلام
   بهتر است اصل تنوع در سرمایه گذاری رو جهت توزیع ریسک، در صندوق های سرمایه گذاری نیز اعمال کرد.

 • درود
  پرسش دیگه ام اینه که فرض بفرمایید بنده 25 میلیون تومن پول دارم و میخوام سرمایه گزاری بلند مدت در یکی از صندوق های سهامی بکنم , با این شرایط و مبلغ بالا آیا بهتر است سهام صندوق هایی مانند خبرگان سهام یا مشترک آبان که در مقاله دیگری بعنوان پر بازده ترین در تیر 99 معرفی کردید با قیمت هر سهم تقریبا 2.4 میلیون تومن بکنم(یعنی تقریبا ده سهم میتونم بخرم) یا اینه به سراغ صندوقهای با قیمت سهام پایین تر در بازه 20 هزار تومن تا 100 هزار تومن و…. بروم تا بتونم تعداد سهام بیشتری خریداری کنم؟؟ مدت مدنظرم برای سرمایه گزاری ده ساله است.
  سپاس

  • سلام دوست عزیز
   هیچ رابطه معناداری بین قیمت صدور یک صندوق و بازدهی آینده اون صندوق مشاهده نشده است. فقط اگه واحدهای یک صندوق ارزان تر باشه میتونید تعداد واحدهای بیشتری بخرید و در نتیجه مبلغ کمتری رو هم میتونید در صورت لزوم نقد کنید.

 • درود
  آیا با ثبت نام در یک کارگزاری مانند کارگزاری آگاه باید تنها در صندوق سهامی همان کارگزاری سرمایه گزاری کرد یا اینکه میشود در صندوق های سهامی کارگزاری های دیگر مانند فارابی و مفید و پارسیان و….هم با همان اکانت کارگزاری آگاه سهام خرید و سرمایه گزاری کرد؟
  سپاس

  • سلام . برای معامله صندوق های etf شما میتونید از هر کارگزاری که مایل هستید اقدام کنید.

 • مطلب مفید و موثری بود،ممنون
  حدود سه ماه قبل از طریق اپلیکیشن سهام دولتی خریداری کردم
  آیا الان میتونم برای صندوق سرمایه گذاری از اون استفاده کنم
  چطور میتونم اینکار رو بکنم؟؟

  • سلام دوست عزیز
   در حال حاضر امکان سرمایه گذاری از طریق سیگنال وجود نداره

 • سلام وقت بخیر
  اینکه میگید ضامن نقد شوندگی ندارد را میشود بیشتر توضیح دهید

 • سلام.ETF دارا یکم از جمله صندوق‌های سهامی بدون سود هست؟؟؟

 • با سلام
  چگونه بازدهی صندوقهای سهامی را در سالهای قبل بررسی کنم؟ حداقل در 5 سال اخیر

  • سلام
   میتونید این اطلاعات رو از سایت سیگنال در صفحه هر صندوق ملاحظه کنید.

 • صندوق سرمایه گذاری مشترک نقش جهان
  حد اقل تعداد واحد برای خرید چقدر میباشد؟

 • سلام وقت بخیر /
  برای شروع سرمایه گذاری در صندوق های سهامی ، حد اقل وجود داره برای خرید یا صدور واحد ؟ یا با هر قیمتی میشه وارد شد و ثبت نام کرد و واحد خرید کرد ؟ چون چندتا امید نامه رو که خوندم مثلا گفته بود حد اقل تعداد واحد برای شروع ۵۰۰۰ و اینکه هر واحد مثلا یک میلیون تومن قیمتش بود !

 • سلام و خسته نباشید خدمت کارشناس محترم
  شما فرمودید صندوق سرمایه گذاری سهامی برای سرمایه گذاری بلند مدت هست.. بلند مدت منظورتون حداقل چند سال هست؟

 • سلام.ببخشید چه درصدی از سود رو خود صندوق برمیداره؟به عبارتی کارمزد صندوق چقدر است؟!

 • سلام وقت بخیر
  سوال که داشتم در مورد باز دهی صندوق ها سهامی هستش.
  مثلا صندوق رشد سامان که صندوق سهامی هست سود یکماه گذشتش(۲۸ درصد) بوده
  حالا سوال من اینه :
  اگه یکماه پیش من ۵۰ میلیون سرمایه گذاری میکردم با توجه با ۲۸ درصد سود صندوق در ماه قبل،
  اصل و سود پول من ۶۴ میلیون میشد؟؟؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  با تشکر

  • سلام دوست عزیز
   محاسبه بازدهی ها یک امر ریاضی ست و پیچیدگی خاصی نداره. اگه سوال یا ابهامی در این باره دارید بفرمایید در خدمتتون هستیم

 • سلام الان برای مثال صندوق ارزش کاوان آینده قیمت هر واحد 159,309,594 ریال هست توی امیدنامه هم نوشته که حداقل سرمایه گذاری ۵۰۰۰ واحد این خیلی زیاد میشه خب چطوری میشه یک ملیون توش سرمایه گذاری کرد؟ لطفاً راهنمایی کنید

  • سلام دوست عزیز… حداقل میزان سرمایه گذاری در این صندوق به اندازه یک واحد سرمایه گذاری می باشد.

 • سلام وعرض ادب خدمت کارشناس محترم.من باهدف افزایش سرمایه می‌خوام صدمیلیون دریک صندوق سهامی سرمایه گذاری کنم.ولی درمشخصات صندوق نیکوکاری امیدمیزان بازدهی سالانه ۹۰۵/۵درصدذکرشده،بعدنوشته تنهابیست درصدسودبه سرمایه گذارپرداخت می‌شود.آیاهمه صندوقهاهشتاددرصدسودراخودشان برمیدارندوتنهابیست درصدسودبه سرمایه گذارمیدهند؟؟؟بااین وجودبرخی بانکهاهم بدون ریسک همین سودرامیدهند!آیاهمه صندوقهابه این شکل عمل میکنند؟؟ممنونم

  • سلام دوست عزیز
   خیر همه صندوق ها اینطور نیستند. صندوق های نیکوکاری با توجه به ماهیت خاصی که دارند چنین عملکردی دارند.

 • با سلام
  صندوق سپهر اول کارگزاری بانک صادرات از تاریخ ۱۴تیرماه دیگه بروزرسانی نشده ( حتی توی سایت خودشون) علت چیه؟ اتمام واحدهای سرمایه گذاری یا علت دیگه ای داره؟ ممنون میشم اگر اطلاع دارید بفرمایید

  • سلام
   این صندوق فعلا امکان صدور نداره و در سایت صندوق تجدید ساختارهای اجرایی به عنوان علت عنوان شده است.

 • سلام صندوق سهامی رشد سامان رو چک کردم نوشته بود حداقل ده واحد باید بخرید هر واحد یه میلیون و ششصد بود یعنی 16 میلیون باید بپردازم؟

  • سلام . بله اگه حداقل 10 واحد برای سرمایه گذاری لازم است باید 16 میلیون بپردازید

 • سلام.یه سوال از خدمت شما داشتم در مورد صندوق های سهامی که معمولا ریسک بیشتری دارند آیا پرداخت ماهانه سود دارند؟

  • سلام
   خیر .صندوق های سهامی به دلیل ماهیت نوسانی که دارند نمیتونند پرداخت سود مشخصی در دوره داشته باشند.

 • سلام. با این قانون جدید نوسان ده درصدی که برای صندوق های etf گذاشتن چی میشه ؟! باز هم صف خرید و فروش ندارن ؟! هر زمان که بخوایم نقد میشه پولمون ؟! هر زمان بخوایم میتونیم بخریم ؟ اگه امکانش هست توضیح بدین. تشکر

  • سلام دوست عزیز… رکن بازارگردان در صندوق های ETF وظیفه روان شدن معاملات رو به عهده داره. باید منتظر باشیم و ببینیم چگونه عمل خواهند کرد

 • سلام من میخوام دریک صندوق سرمایه گذاری کنم وقیمت واحدش 35ملیون هستش ولی پول من 20ملیون.
  پس من نمیتونم درابن صندوق سرمایه گزاری کنم ممنون میشم راهنمایی کنین

  • سلام دوست عزیز… خیر شما باید حداقل به اندازه یک واحد سرمایه گذاری، آورده داشته باشید.

 • سلام و خسته نباشید
  چرا وقتی بعد از اینکه سرمایه گذاری میکنیم در یک صندوق در گواهی که صادر میکنند مبلغ مبنا هر واحد نوشته میشه یعنی مبلغ فعلی هر واحد در نظر گرفته نمیشه؟ درباره این گواهی ها و مبلغ های مبنا توضیحی میفرمایید. سپاس

  • سلام دوست عزیز… مبلغ مبنا هر واحد طبق قانون سازمان بورس نوشته میشه و قیمت روز صندوق با نوسانات مختلف متغیر هست. مثل سهام که مبلغ مبنای هر سهم در بورس ایران برابر با 100 تومان است ولی ممکن است قیمت روز اون سهم در بازار 5000 تومان باشه.

 • باسلام،بااینکنه میدونم در صندوقهای سهامیetf واحد ها مانندسهام خریدوفروش میشون اما سوال من وخیلیهای دیگراین است که وفتیnavصندوق کمتر از مبلغ خرید وفروش است چگونه واحد بیشتر از nav فروخته میشود؟منظور اینه که وقتی هر واحد صندوق بطور مثال۱۳۵۰۰۰تومان خریدوفروش میشه وآخرینnavصندوق۱۳۰۰۰تومنه، چطور مبلغ۱۳۵۰۰ بفروش میرسه؟این ۵۰۰تومن اختلاف بین فروش ودارایی روز صندوق چی میشه؟بعضی اوقات هم عکس اینه یعنیnsv صندوق بیشتر از قیمت سهامه! این یعنی چی؟لطفأ توضیح دهید(.مگر قیمت ابطال همونnavنیست؟پس چگونه بیشتر فروش میره؟)
  باتشکر

  • سلام دوست عزیز… این اختلاف به دلیل فشار عرضه یا تقاضا به وجود میاد. NAV به معنای خالص ارزش دارایی صندوق است و بر اساس میزان ارزشی که در پرتفوی صندوق وجود دارد محاسبه می شود. اگر دارایی های صندوق تغییری داشته باشه NAV هم دچار نوسان میشه. قیمت خرید و فروش واحدهای یک صندوق طبیعتا باید نزدیک به NAV باشه تا معامله منطقی باشه. یعنی شما صندوقی رو به ارزش معین در امروز میخرید به این امید که NAV صندوق در آینده بیشتر بشه و بتونید از این تفاوت قیمت بهره ببرید. حالا در صورتی که قیمت خرید شما از NAV فعلی صندوق بیشتر باشه، ریسک سرمایه گذاری بیش از حد منطقی خواهد بود و چنین سرمایه گذاری توصیه نمیشه. موفق باشید.

 • سلام و خسته نباشید خدمت تمامی کارکنان سایت بی‌نظیر سیگنال
  ببخشید یه سوال؟! من کارنامه یه صندوق سهامی رو برسی کردم و این صندوق عملکرد قابل قبولی هم داره. می خواستم بپرسم تو صندوق سهامی امکان از دست اصل سرمایه هم وجود داره یانه؟؟!

  • سلام دوست عزیز… صندوق های سهامی در بازار سرمایه وارد می شوند و سهام شرکت ها را می خرند. ممکن است در بازه زمانی خاصی بازدهی صندوق به دلیل کاهش ارزش سهام کم بشه اما امکان صفر شدن سرمایه وجود نداره.

 • سلام وقت بخیر خدمت شما.ببخشید من چند سوال داشتم 1.اینکه صندوق های سهامی آیا وابستگی به دلار دارند؟
  2.این صندوق ها آیا همین طور رو به بالا می روند منظورم اینکه آیا زمانی که تحریم ها برداشته شد ارزش سهام این صندوق های سهامی سقوط می کنه؟
  ممنون که جواب بدید

  • سلام دوست عزیز… صندوق های سهامی به این دلیل که پرتفوی بورسی دارند، تابع نوسانات بازار بورس هستند. رشد یا افت صندوق های سهامی به بازار بورس بستگی داره.

 • سلام خسته نباشید
  در صندوق های سرمایه گذاری سهامی سود به صورت سالانه فقط پرداخت میشه یا یک ماهه، سه ماهه و …… هم میشه؟

  • سلام دوست عزیز… صندوق های سهامی عموما تقسیم سود ندارند.

 • باتشکر از راهنمایتان بنده با صندوق سهامی برای ریسک پذیری بیشتر و سود بیشتر در دراز مدت موافق هستم

 • سهم های مختلف یک صندوق که در مرحله عرضه اولیه هست ارتباط مستقیم دارن ؟

 • سلام, ممنون از اطلاعات مفیدتون,, درصد ضرر کردن در صندوق های سهامی حداکثر چقد هست براساس تجربه ای که دارین؟

  • سلام دوست عزیز… صندوق های سهامی تابع بازار بورس هستند و زمانی که بورس منفی بشه صندوق ها هم بازدهی منفی خواهند داشت. در بیش از یکسال اخیر، صندوق های سهامی بازدهی بسیار خوبی داشته اند.

 • با سلام و تشکر از سیگنالی های عزیز :
  صندوق های سهامی کوچک معمولا بین 5 تا 50 هزار و صندوق های سهامی بزرگ بین 50 تا 500 هزار واحد سرمایه‌گذاری قابل انتشار دارند. یعنی چی واحد سرمایه گذاری قابل انتشار دارند من متوجه نشدم
  بعد یک سوال دیگر اینکه در صندوق های سهامی نمی شود هر وقت به تمام یا قسمتی از پولمان احتیاج داشتیم پول رو برداریم

  • سلام دوست عزیز… محدودیتی در برداشت سرمایه از صندوق های سهامی وجود نداره و هر زمان که مایل باشید میتونید هر تعداد واحد سرمایه گذاری بخرید یا بفروشید. اندازه صندوق ها بستگی به سرمایه ثبت شده اونها داره و بر اون اساس سازمان بورس تعداد مشخصی واحد جهت صدور برای صندوق در نظر میگیره.

 • برادرم دومیلیون تومان جهت خریدصندوق سهامی بنام من واریزکرده هنوزدرسبدبورسم رویت نمیکنم راهنمایی کنید

  • سلام دوست عزیز…صندوق ETF دولتی هنوز قابل معامله نشده است. به محض اینکه این صندوق قابل معامله شود می توانید در پرتفوی خود مشاهده کنید.

  • سلام دوست عزیز… بله. صندوق هایی بوده اند که منحل شده باشند.

 • با درود
  بنده مبلغی پول موجود دارم و شناختم از بازار سرمایه در بورس در حد بسیار کمی میباشد.
  تا کنون سرمایه ام بقول کارشناس شما در بانک خاک میخورده ولی هم اکنون قصد دارم پولم رو از بانک خارج و پنجاه درصدش رو در بازار بورس سرمایه گزاری کنم.
  فردی ریسک پذیر میباشم و به سود دهی بلندمدت معتقد هستم و نیازی به درآمد ماهیانه از سرمایه گزاری ندارم و میتوانم مدتهای زیادی سرمایه ام را
  کاملا نادیده بگیرم.
  پیشنهاد کارشناس محترم در این زمینه برای اینجانب چه نوعی میباشد؟؟

  • سلام دوست عزیز… با توجه به توضیحاتی که شما فرمودید، صندوق سهامی برای شما پیشنهاد میشه. دقت داشته باشید که صندوق های سهامی دارای ریسک زیادی می باشند. عملکرد گذشته بازار سرمایه نشون داده که در بلند مدت سود ده خواهد بود. برای انتخاب صندوق مناسب به گزارش های تحلیلی سیگنال مراجعه کنید.

 • سلام
  اگر ده میلیون سرمایه کردیم وهمش ازبین رفت
  چه جوری در بلند مدت سود اور میشه؟

  • سلام دوست عزیز… ریسک سرمایه گذاری در سهام رو باید بپذیرید. ریسک صد در صد نزول ارزش قیمت ها تا کنون اتفاق نیافتاده است.

 • باسلام حداقل سرمایه گذاری برای صندوق های سهامی باید ب اندازه یک واحد صدور باشد یا با پولی کمتر از یک واحد هم میشه سرمایه گذاری کرد؟؟؟

  • سلام دوست عزیز… کمتر از یک واحد قابل سرمایه گذاری نیست.

 • سلام فرق صندوق های etfو دیگر صندوق ها چیه
  منظورم اینه صندوق هایی که خرید وفروش ان آنلاینه چه فرقی با صندوق های سهامی دیگست که باید حضور ی اقدام به صدور یا ابطال واحد کرد؟

  • سلام دوست عزیز… از نظر مدیریت و نوع صندوق تفاوتی ندارند فقط نحوه معاملاتشون فرق میکنه.

 • سلام ما که نمی تونیم حضوری تو صندوق های سهامی واحد بخریم چکار کنیم

 • سلام یه سوال داشتم:
  برفرض دو صندوق در یک سال ۴۰۰ درصد سود میدن، اگه ۱۰۰ میلیون پولمون رو یک سال بزاریم میشه ۵۰۰ میلیون.
  ولی اگه ۶ ماهه بزاریم و برفرض سود ۶ ماهه ۲۰۰ درصد باشه پولمون میشه ۳۰۰ میلیون، و اگه همه رو ابطال بزنیم و ۳۰۰ رو در صندوق دیگر سرمایه گذاری کنیم در ۶ ماه دوم با توجه به سود ۲۰۰ درصد حدودی، پولمون میشه ۹۰۰ میلیون.
  یعنی اختلاف قیمت ۴۰۰ میلیونی بین نگه داشتن یک ساله و ابطال ۶ ماهه؟
  اگه توی همون صندوق بعد از ابطال دوباره سرمایه گذاری کنیم چطور میشه؟ متوجه میشن؟

  • سلام دوست عزیز… صندوق های سهامی در بلند مدت بازدهی بهتری دارند. سود مرکب در سودسازی رو در نظر بگیرید.

 • مطالبتان بسیار ارزشمند و مفید است بنده صمیمانه از شما بزرگواران تشکر میکنم فقط یک سوال داشتم در مورد صندوقهای سرمایه گذاری علت تفاوت بسیار زیاد در میزان سود دهی این صندوقها چیست با توجه به حرفه ای بودن گردانندگان آنها

  • سلام دوست عزیز… در بازار سهام دیدگاه های مختلفی وجود داره و همه مثل هم فکر نمی کنند.

 • بادرود. من کامل مطالعه کردم. توضیحات بسیار شفاف و واضح پریا بودند. لذا کمال تشکر را دارم.

 • بعد از خرید از صندوق، نحوه ی نقد کردن چگونه است؟ باید منتظر مشتری بود یا خوده صندوق، مبلغ رو به مشتری می دهد؟

  • سلام دوست عزیز.. معمولا صندوق های سهامی قسمتی از سرمایه های خود را به صورت وجه نقد نگه داری می کنند تا بتوانند درخواست ابطال واحدهای سرمایه گذاری را برای سرمایه گذاران اجرا کنند.

 • سلام،تشکرویژه دارم بابت مطالب خیلی خوبی که مطرح می کنید.دوسوال دارم،ممنون میشم اگرپاسخ بدید.
  ۱-اگرظرفیت یک صندوق پربشه،چه پروسه ای بایدانجام بشه که سقف صدورواحدبرای صندوقی افزایش پیداکنه وچقدرزمان می بره؟
  ۲-بازدهی که ازسرمایه گذاری حاصل میشه روچطورمی توان به واحدهای جدیدتبدیل کرد؟واین کاراصلالزومی داره؟

  • سلام دوست عزیز… فرآیند افزایش سقف واحدها در صندوق ها بستگی به درخواست صندوق و ساز و کارهای اداری سازمان بورس برای رسیدگی به اون داره. میتونید با بازدهی به دست آمده واحد جدید بخرید. دقت داشته باشید در صندوق های سهامی افزایش قیمت در واحد ها اتفاق میافته و مثل سهام ارزش سرمایه شما بیشتر میشه.

 • سلام
  اینکه صندوقی تقسیم سود دوره ای ندارد یعنی چه؟
  یعنی مثلا اگر امروز صد میلیون بگذاریم هرموقع که صلاح دونستیم میتونیم اصل پول با سود رو بکشیم بیرون؟

  • سلام دوست عزیز… برای کسب اطلاعات پایه درباره صندوق ها مقالات آموزشی سیگنال رو دنبال کنید.

 • درود بر شما
  سوالم راجع به صندوق های سهامی ک تقسیم سود دوره ای ندارند است،
  سود وضرر بصورت روزانه محاسبه میشه؟
  و اینکه هرموقع بخواهیم میتونیم سود و یا قسمتی از اصل سرمایه رو بیرون بکشیم؟
  سپاس از پاسخگویی شما

  • سلام دوست عزیز…سود و ضرر در صندوق های سهامی با آخرین بروز رسانی صندوق مورد بررسی قرار میگیره. شما در صندوق تعداد مشخصی واحد خریداری می کنید و میتونید تعدادی از واحدها رو در زمان دلخواه بفروشید.

 • با سلام می خواستم بپرسم در صندوقهای سهامی اگر بیشتر از دو سال سرمایه گذاری کنی با توجه ماشین حساب بازدهی که در هر یک از سایت صندوقها وجود دارد سودی بسیار زیادتر از مبلغ سرمایه گذاری دریافت میکنی که به نظر غیر منطقی میآید که اگر درست باشه همه مردم پولش رو در این صندوق ها سرمایه گذاری میکنند و دیگر احتیاج به هیچ کاری ندارد

  • سلام دوست عزیز.. دقت داشته باشید که بازدهی صندوق های سهامی تابع نوسانات بورس است و در زمان هایی که وضعیت بازار سهام مطلوب نباشد، بازدهی این صندوق ها نیز مناسب نیست.

 • سلام. ممنون از مطلب خوبتون. از کجا متوجه بشیم سود ثابت صندوق های سهامی با درآمد ثابت چند درصد هست، در اپلیکیشن سیگنال مشاهده میشه که این صندوق ها دارای نوسان هستن علت نوسان سوددهی این صندوق ها چی هست مگه نباید یک سود ثابت بدهند؟

  • سلام، به صفحه صندوق های سرمایه گذاری سایت سیگنال مراجعه کنید در صفحه اصلی بازدهی صندوق های سرمایه گذاری را میتونید مشاهده کنید. عمده نوسان صندوق ها به علت نوسان بازار بورس است. قسمتی از پرتفوی انواع صندوق های سرمایه گذاری سهام بورسیه که با توجه به نوسانات بورس بازدهی صندوق هم میتونه تغییر کنه.

 • سلام
  من با یکی از صندوق ها (سرو) تماس گرفتم و پرسیدم چگونه سرمایه گذاری باید کرد
  گفتند نماد ما در بورس را جستجو و سهم را بخرید !
  اما شما فرمودید باید فرم تکمیل شده و مراحل طی شود
  ایا جایی اشتباه شده

  • سلام، درسته. صندوق سرو از نوع قابل معامله در بورس هست. برای خرید واحدهای صندوق قابل معامله کافیه کد بورسی داشته باشید و واحدها را مثل سهم عادی خریداری کنید. پیشنهاد میکنم مقاله صندوق ETF چیست سایت سیگنال را مطالعه کنید.

 • عرض ادب و احترام
  خواهش میکنم بفرمائید که در صندوق های با درآمد ثابت سود دوره ای به چه شکل تقسیم میشه
  یعنی در پایان ماه به حساب بانکی ما واریز میشه؟

  • سلام و عرض ادب. اگر صندوق پرداخت سود ماهیانه داشته باشه در تاریخ مشخص شده توسط صندوق، هر ماه سودتون به حسابی که در صندوق تعریف کردید واریز میشه.

 • سلام. من حدود۱۰۰ م میخواستم سرمایه گذاری کنم بیشتر برای آینده نهایتا۱-۲ ساله کدوم از صندوق ها در کل بهتره (درامد ثابت-مختلط – سهامی) نسبت ریسکم متوسط رو به بالا هست بیشتر ۱-افزایش سرمایه مدنظرمه و. ۲-اینکه صندوقی که ضامن نقدشوندگی نداره اعتبارشون کمتره یا نه تاثیری نداره؟
  ۳- اینکه قسمتی از صندوق ها بهش محسابه بازده داره مبلغی که سرمایه گذاری کردیم به نسبت سال قبل سودی تعلق گرفته بهش اونو در واقع پرداخت میکنن؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام، اگر ریسک متوسط رو به بالا دارید صندوق های مختلط و سهامی گزینه های خوبی برای افزایش سرمایه شما هستند. ضامن نقدشوندگی یک رکنه که داشتنش برای صندوق ها الزامی نیست. بسیاری از صندوق ها ضامنشون رو اعتباری که دارند میدونن.

 • باسلام وعرض ادب واحترام،دررابطه باصندوق های سهامی که میفرمایید تقسیم سود دوره ندارند، برای مثال صندوق بورسیران که قیمت صدورهر واحدتقریبا۱۳میلیون تومان هست و۳۵۸درصدبازدهی یکسال کذشته هست،اونطوری اگه بازدهی یکسال آینده اش هم همون۳۵۸درصد باشه قیمت صدور هرواحد بعدازیکسال میره میرسه به چهل وشش میلیون و پانصدوچهل هزارتومان(۱۳میلیون ×358درصد=قیمت صدوریکسال بعد هرواحد۴۶۵۴۰۰۰۰)اونطوری میشه؟لطفا راهنمایی کنید.باتشکر

  • سلام دوست عزیز. بله همینطور هست که شما می‌فرمایید. بازدهی صندوق های سهامی که پرداخت سود ندارن به ارزش nav واحدهاشون اضافه میشه.

 • سلام یه سوال داشتم آیا در صندوق های سهامی که بالاترین درصد ها را کسب کردند میتوان سهامی خرید یا باید کسی واحد خود را بفروشد بعد بتوان خرید یا در هر صورت میشه خرید
  2 بعضی از صندوق ها هر واحدشون خیلی قیمت ش بالاس مثلا تا ده میلیون تومان هم دیدم دلیل موفقیت انهادر سود است؟

  • سلام دوست عزیز. صندوق ها سقف واحد دارند اگر تعداد واحدهای صندوق تموم نشده باشه میتونید خرید کنید در غیر اینصورت باید کسی واحدهاشو بفروشه تا به شما واحد برسه.

 • متن شما موردپسند من هست ودوست دارم ریسک خرید صندوق سهام بکنم …

 • سلام خدمت شما ناظر محترم

  میشه لطف کنید چند تا صندوق سرمایه گذاری را برامون نام ببرید ؟؟؟

 • باسلام من میخواهم با 50 میلیون سرمایه گذاری شروع کنم در صندوق سهامی ایا کار درستیه باتشکر

  • سلام دوست عزیز. سعی کنید پولی که کناره هست رو سرمایه گذاری کنید و به توصیه های ما در این مقاله توجه کنید.

 • سلام صندوق توسعه تعاون در بندرعباس کارگزاری ندارد چیکار باید بکنیم آیا میشود در یک صندوق سرمایه گذاری کرد وبعد سهام توسعه تعاون خرید یعنی سرمایه رو نصف کنیم بهتر نیست

  • سلام دوست عزیز. با صندوق تماس بگیرید و ازشون درخواست کنید به شما دسترسی برای صدور واحد بصورت اینترنتی بدن. اگر امکانش باشه مستونید از طریق سایت صندوق اقدام به خرید واحد کنید.

 • با سلام بنده در کارگزاری ثبت نام کردم در حال حاضر چطور میشه آنلاین با تلفن همراه از طریق کارگزاری منتخب در صندوق های سرمایه گذاری سهامی سرمایه گذاری کرد؟!!

  • سلام و عرض ادب خدمت شما. اگر قصدتون سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله بوده کار درستی کردید. بعد از دریافت کد بورسی از طریق سایت یا اپ کارگزاریتون میتونید واحدهای این صندوق هارو خریداری کنید. اما اگر قصد خرید واحدهای صندوق های غیرقابل معامله رو دارید باید به یکی از شعب یا سایت صندوق انتخابی مراجعه کنید و سفارش صدور واحد ثبت کنید. پیروز باشید.

   • با سلام آیا واحدهای صندوقهای سهامی ETF در اپ کارگزاری همونا هستن که به شکل سهام با صف خرید و فروش و قیمت در بازه تعیین شده معامله میشوند؟یعنی اگر من بخوام پولم رو نقد کنم وارد صف خرید و فروش میشم؟

   • سلام دوست عزیز. خبر. هر نماد بورسی حتی اگر صندوق هم نباشه میتونه دچار صف خرید یا صف فروش بشه و این قضیه ربطی به صندوق ETF نداره.

 • سلام
  شما گفتید صندوق های سهامی سود دوره ای ندارند
  یعنی اگر من برای یک بازه 2 ماهه به پولم احتیاج ندارم و ضمنا ادم ریسک پذیرب هستم
  صندوق سهامی برای من گزینه مناسبی نیست؟
  میشه بگید چه صندوقی انتخاب کنم؟

  • سلام و درود. صندوق های سرمایه گذاری اغلب سود دوره ای ندارند و از اختلاف قیمت خرید واحدها با فروش اون‌ها به شما سود میرسه. بطورکلی صندوق های سرمایه گذاری بیشتر مناسب سرمایه گذاری میان مدت و بلند مدت هستند، اگر پولتون رو بعد از دو ماه بخواید نقد کنید امکان داره به شما 1 تا 5 درصد جریمه تعجیل در خروج از صندوق تعلق بگیره. بنابراین سرمایه گذاری دو ماهه پیشنهاد نمیشه.

 • سلام با تشکر.خواستم بدونم ک اگه صندوق سهامی خریدو فروش سهام انجام میده و از بالا رفتن قیمتا سود میبره توی چند روز هم میشع ب سود رسید پس چرا شما میگید ک بااید دید بلند مدت داشته باشیم؟

 • سلام خیلی ممنون از توضیحات خوبتون…صندق درامد ثابت چه طور ارزش پول در برابر تورم رو حفظ میکنه ..اینم ک مثل سپرده بانکی هست

 • سلام .من در شهرستان هستم آیا میتونم به صورت آنلاین در صندوق سرمایه گذاری ،ُسرمایه گزاری کنم یعنی حضوری نباشه

 • سلام،من با توجه به اینکه در شهرستان هستم عدم وجود صندوق که به آن بطور حضوری مراجعه کنم،میخواهم آنلاین واحد صدور کنم ،اما در سایت چند صندوق مثل ،بورسیران و دماسنج هیچ گذینه صدور آنلاین وجود نداشت میشه بیشتر راهنمایی کنید ،ممنون

  • سلام و عرض ادب. از قسمت ” ورود سرمایه گذاران ” (بالا سمت چپ سایت) میتونید درخواست صدور ثبت کنید. برای اطلاعات بیشتر بهتره با خود صندوق ها تماس بگیرید.

 • منظور از اینکه ضامن نقدشوندگی ندارند چیست؟ اگه من در یکی از این صندوق ها سرمایه گذاری کنم و هر در اولین ماه سرمایه گذاری ۱۵ درصد سود کنم می تونم ۱۵ درصد سودم رو بصورت پول نقد درخواست کنم. یعنی با توجه به سود ماهیانه که کسب میکنم، سودم رو بصورت پول نقد دریافت کنم.
  با تشکر

  • سلام و درود. ضامن نقدشوندگی یک رکنه که وجودش در صندوق ها ضروی نیست. حالا بعضی از صندوق ها این رکن رو دارن و بعضی دیگه نه. بهتون پیشنهاد میکنم مقاله آموزشی ما با عنوان ” ضامن نقدشوندگی چیست؟ ” رو حتما مطالعه کنید.

 • سلام خسته نباشد میخاستم بدونم با نوسان بازار قیمت واحد های صندوق های سهامی هم تغییر میکنه و بهترین زمان برای خرید واحد ها چ موقعی هست ممنون

  • سلام و درود. بله صندوق های سهامی چون 75 الی 95 درصد از پرتفوشون سهام بورسیه نسبت به نوسانات بازار واکنش نشون میدن. موفق و پیروز باشید.

 • سلام.ممنون بابت راهنمایی های مفیدتون. مبلغی پول دارم که احتیاجی بهش ندارم. تصمیم دارم برای مدت حداقل شش سال در یکی از صندوق های سهامی مورد نظرم سرمایه گذاری کنم. سوال من اینه که آیا میتونم در پایان هر سال مجددا قرار دادم رو تمدید کنم و مجددا پول اولیه و سودش رو برای سال بعد سرمایه گذاری کنم و این روند رو هر سال تکرار کنم؟ یا نه وقتی پول رو میذارم باید همون شش سال رو صبر کنم و فقط سود کل حاصل از پولم در طول شش سال رو بگیرم؟ امیدارم سوالم و شفاف پرسیده باشم.پیشاپیش ممنون از راهنماییتون

  • سلام و وقت بخیر خدمت شما. در زمان خرید واحد های سرمایه گذاری از هر صندوق، قراردادی که محدودیت زمانی داشته باشه بین شما و صندوق امضا نمیشه! بنابراین شما میتونید بعد از یک سال یا هر زمانی که نیاز داشتید اقدام به اخذ سرمایه تون بکنید. در صورتی که مایل نباشید سرمایه تون رو نقد کنید به طور خودکار سرمایه شما و سودش در چرخه سرمایه گذاری های جدید صندوق قرار میگیره و اگه رشدی صورت بگیره باز هم از اون بهره مند میشید. در نتیجه سود نهایی شما صرفا سود کل از سرمایه در طول شش سال خواهد بود.

 • سلام وقت بخیر
  در خرید و فروش مستقیم سهام بورس مجموعا حدود یک و نیم درصد کارمزد و مالیات کسر میشه یعنی مثلا سهمی رو 100 تومان بخریم و 101 تومان و ۵ ریال بفروشیم عملا سودی نکردیم
  درباره واحدهای سرمایه‌گذاری کارمزد به شکل هست؟ و همه صندوق ها یک مقدار کارمزد ثابت دارن؟
  سوال دیگه اینکه محدودیت در فروش واحدها نداریم؟ یعنی ممکنه در زمان فروش بگن باید خریدار باشه و وضعیت شبيه صف فروش سهام پیش بیاد

  • سلام و عرض ادب. برای آشنایی با هزینه ها و کارمزدهای صندوق سرمایه گذاری پیشنهاد میکنم مقاله ما با عنوان ” هزینه های صندوق سرمایه گذاری ” رو مطالعه کنید. محدودیت فروش وجود نداره و لازم نیست شما نگران صف خرید و فروش باشید، فقط کافیه درخواست ابطال واحدهاتون رو ثبت کنید.

 • شما در این صفحه گفتید که صندوق های سهامی سود دوره ای ندارن اما در لینک زیر گفتید که به صورت 3ماه 6ماو 1ساله علاوه بر افزایش قیمت واحدهای صندوق، پرداخت سود دوره ای دارن دلیل این تفاوت چیست؟

  • سلام، منظور ما اکثر صندوق های سهامی بوده که تقسیم سود ندارن. و ماهیتشون جوریه که سرمایه گذار از اختلاف قیمت خرید و فروش واحدها سود میبره. در همون لینک هم اگر دقت کنید تعداد صندوق های سهامی با پرداخت سود دوره ای خیلی کمتر از صندوق های با درآمد ثابته. اما اگر دوست داشته باشید میتونید صندوق سهامی انتخاب کنید که تقسیم سود داشته باشه. ممنون از دقت و توجه شما.

   • سپاس از پاسخ تون. فقط یک سوال دیگه: پس با این شرایط این دسته از صندوق های سهامی علاوه بر تقسیم سود از راه افزایش قیمت خرید و فروش سهامشون تاثیرگذار هستن؟
    و در پایان دوره سوددهی دوباره به قیمت ارزش اسمی شون برمیگردن؟؟؟

   • سلام، بله درسته. برای اینکه بدونید صندوق های سرمایه گذاری به چند روش به سرمایه گذاران خود سود می دهند پیشنهاد میکنم مقاله ما با عنوان ” روش های سوددهی صندوق های سرمایه گذاری به سرمایه‌گذاران “رو حتما مطالعه کنید. همچنین با مراجعه به سایت صندوق ها روی نمودار قیمت واحدهای صندوق این موارد رو به وضوح میتونید مشاهده کنید. که در هنگام تقسیم سود قیمت واحدها به ارزش اسمی برمیگرده.

 • سلام ممنون از پاسخ شما
  اینطور که من بررسی کردم نرخ صدور و ابطال صندوق ها بستگی به صعودی و نزولی بودن شاخص بورس داره که همین زمان صدور و ابطال نیاز به اطلاعات تخصصی داره تا بدونیم کی ابطال کنیم که ضرر ندهیم و با این وجود با سرمایه گذاری مستقیم در بورس چندان تفاوتی نداره

  • صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای سرمایه گذاری‌های بلندمدت مناسب هستند نه کوتاه مدت، و در بلند مدت همیشه سود ده بودن. اگر شما ریسک پذیری کمی دارید میتونید از انواع دیگر صندوق ها مثل صندوق با درآمد ثابت یا مختلط استفاده کنید اما صندوق‌های سهامی در چند سال اخیر بیشترین بازده رو داشتن. برای آگاهی از تفاوت صندوق با سرمایه گذاری مستقیم هم پیشنهاد میکنم مقاله آموزشی مزایای صندوق های سرمایه گذاری رو حتما مطالعه کنید. تفاوت اصلی اینه که دیگه شما لازم نیست بدونید کدوم نماد بورسی رو کی بخرید و کی بفروشید تمام این کارهارو تیم صندوق انجام میده با این هدف که بیشترین سود رو کسب کنه حتی در شرایط افول بازار بورس. شما با چک کردن میزان بازدهی صندوق میتونین بفهمید که چقدر سود کردید و همونطور که گفته شد صندوق‌های سهامی اکثرا بازدهی بالایی دارند. میتونید از گزارش های تحلیلی سایت هم استفاده کنید.

 • سلام روش کار با این صندوق ها چجوریه؟
  از کجا باید بدونیم بفروشیم یا بخریم؟

  • سلام، خرید و فروش سهام صندوق توسط مدیر صندوق و با استفاده از دانش تیمی متخصص انجام میشه شما نباید نگران خرید و فروش سهام باشید. اگر منظورتون اینه که کی واحد صندوق بخرید و کی بفروشید. خب توی چند سال اخیر بازدهی صندوق‌های سهامی اکثرا مثبت بوده هر موقع که واحد صندوق رو خریدید میتونید با بررسی میزان بازدهی صندوق بصورت دوره ای تصمیم بگیرید که چه موقعی واحدهاتون رو بفروشید. امکان داره بازدهی واحدها بعد از یکسال بیشتر از 200 درصد شده باشه امکان داره 40 یا 50 درصد بشه عدد مطلقی نیست. اما اگر حس کردید پولتون به اون میزان که دوست داشتید رسیده میتونید واحدهاتونو بفروشید.

 • با سلام و عرض تشکراز زحمات شما،لطف کنید بفرماییداگه مبلغی درحدود 5 میلیون در این صندوق سرمایه گذاری بشه بطور متوسط در سال چقدر سود میدهد؟

  • سلام، ممنون از نظرتون. صندوق‌های سرمایه گذاری سهامی نسبت به سایر صندوق ها بازده مورد انتظار بالاتری دارند اما نمیشه به قطع عددی اعلام کرد شما باید به دنبال صندوقی باشید که با کمترین نوسان ممکن بیشترین بازده را به شما بده. برای این کار میتونید از گزارشات سایت سیگنال در رابطه با صندوق های سهامی استفاده کنید و پربازده ترین صندوق های سهامی رو شناسایی و انتخاب کنید.

 • ممنون مطلب خوبی بود. اگر پول زیادی نداشته باشیم، سرمایه گذاری صندوق سهامی بهتره یا عرضه اولیه؟

  • سلام، عرضه اولیه ها معمولا برای سرمایه گذاری های کوتاه مدت و با هزینه کم به این دلیل که در زمان کوتاهی سود مطلوبی میدن میتونه گزینه بهتری باشه، اما اگر دید شما سرمایه گذاری بلند مدته صندوق های سهامی گزینه بهتری هستند.