صندوق سرمایه گذاری سهامی چیست و چگونه کار می‌کند؟

صندوق سرمایه گذاری سهامی چیست و چگونه کار می‌کند؟

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در هنگام سرمایه‌گذاری میزان ریسک پذیری فرد است. صندوق های سرمایه گذاری سرمایه خرد را از افراد جمع‌آوری نموده و در دارایی‌های مختلف سرمایه گذاری می‌کنند، در نتیجه افراد با هر روحیه و سلیقه‌ای را به خود جذب می‌کنند. اگر شما فردی ریسک‌ پذیر هستید که برای رسیدن به سود بیشتر عواقب ناشی از ریسک کردن را متحمل می‌شود یکی از گزینه‌های مناسب سرمایه‌گذاری برای شما صندوق سرمایه گذاری سهامی است.

تعریف صندوق سرمایه گذاری سهامی

صندوق سهامی نوعی صندوق سرمایه گذاری مشترک است که اکثر سبد دارایی آن را سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تشکیل می‌دهد. این صندوق‌ها برخلاف صندوق‌ سرمایه گذاری با درآمد ثابت اغلب تقسیم سود دوره‌ای ندارند.

سود صندوق سهامی ناشی از تفاوت قیمت خرید و فروش واحدهای صندوق است یعنی سرمایه‌گذاران از افزایش قیمت واحدهای صندوق سود می‌برند و همان‌طور که ذکر شد این صندوق‌ها اغلب تقسیم سود دوره‌ای ندارند.

صندوق های سهامی کوچک معمولا بین 5 تا 50 هزار و صندوق های سهامی بزرگ بین 50 تا 500 هزار واحد سرمایه‌گذاری قابل انتشار دارند.

سیاست مالی این صندوق ها از جمله سوددهی، سیاست مدیریتی، ترکیب دارایی‌ها و … در امیدنامه آن‌ها ذکر شده است و بهتر است همیشه قبل از سرمایه گذاری در صندوق‌ها امیدنامه آن‌ها مطالعه بشود.

برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری سهامی باید به کارنامه صندوق در سال‌های قبل و میزان بازدهی آن توجه کرد.

این صندوق ها به دلیل سرمایه گذاری بخش اعظمی از سرمایه در بازار سهام نسبت به دیگر صندوق‌ها دارای ریسک بیشتری است و در نتیجه انتظار سود بیشتری نسبت به دارایی‌های با درآمد ثابت مانند سپرده‌های بانکی و اوراق مشارکت دارد.

بنابراین صندوق سهامی بیشتر مناسب افراد ریسک پذیر با دید سود در بلند مدت است. لازم به ذکر است که صندوق های سهامی معمولا ضامن نقدشوندگی ندارند.

نحوه عملکرد صندوق سرمایه گذاری سهامی

همان‌گونه که ذکر شد بخش اعظمی از دارایی‌های صندوق سهامی را سهام شرکت‌های بورسی تشکیل می‌دهد. بنابراین به علت نوسانات بازار بورس ریسک سرمایه‌گذاری در این نوع صندوق‌ها نسبت به سایر صندوق های سرمایه گذاری بیشتر است. در نتیجه قیمت واحدهای صندوق‌های سهامی دارای نوسان است و ممکن است در بازه‌های مختلف کوتاه مدت نزولی باشد اما همان‌گونه که ذکر شد این نوع از صندوق‌ها مناسب افراد با دید بلند مدت هستند و در بلند مدت قیمت واحد صندوق افزایش می‌یابد.

صندوق های سهامی در دوران رونق اقتصادی عملکرد مطلوبی دارند اما تضمینی برای عملکرد مطلوب صندوق‌های سهامی در دوران رکود اقتصادی وجود ندارد و حتی ممکن است این صندوق‌ها در دوران رکود زیان ده باشند.

البته ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که ریسک صندوق‌های سهامی با استفاده از مدیریت حرفه‌ای و بکارگیری دانش تخصصی قابل کنترل است و کاهش می‌یابد. اما بدلیل طبیعت نوسانی بازار سهام نمی‌شود مقدار ریسک این صندوق‌ها را صفر کرد.

همان‌طور که قبلا ذکر شد متداول‌ترین روش دسته بندی انواع صندوق سرمایه‌گذاری بر مبنای ترکیب دارایی‌های صندوق‌ها است.

صندوق سهامی 70 الی 95 درصد از سرمایه جمع آوری شده را در سهام و حق تقدم سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار سرمایه گذاری می‌کند و مابقی سرمایه به میزان 5 الی 30 درصد را در اوراق با درآمد ثابت مانند سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت و سایر دارایی‌های با درآمد ثابت سرمایه گذاری می‌کند.

سهاماوراق با درآمد ثابت
70 الی 95 درصد5 الی 30 درصد

نمودار زیر نشان‌دهنده ترکیب دارایی نمونه‌ای از صندوق سرمایه گذاری سهامی است:

صندوق سرمایه گذاری سهامی مناسب چه افرادی است؟

طبیعت بازار سهام به گونه‌ای است که در بلند مدت عملکرد بهتری دارد بطوریکه با صرف وقت و استفاده از دانش تخصصی در بلند مدت سود ده می‌باشد. بنابراین صندوق‌ های سهامی مناسب افرادی است که علاقه‌مند به سرمایه گذاری بلند مدت در بازار بورس و کسب بازدهی بالاتر نسبت به سرمایه‌گذاری در بانک هستند اما وقت و دانش کافی برای انجام این کار را ندارند.

مزیت صندوق سهامی نسبت به سرمایه گذاری مستقیم

برای سرمایه گذاری بصورت مستقیم در بازار بورس نیاز به مطالعه اخبار اقتصادی و بررسی صنایعی که در آن‌ها سرمایه گذاری نموده‌اید است و این کار نیاز به صرف وقت و دانش تخصصی برای تحلیل و پیش بینی قیمت‌ها و در نتیجه کسب سود دارد. در نتیجه سرمایه گذاری مستقیم ریسک بیشتری نسبت به سرمایه گذاری در صندوق سهامی دارد.

همچنین مدیریت صندوق های سرمایه گذاری توسط افراد متخصص در این حوزه انجام می‌شود بنابراین ریسک سرمایه گذاری برای افراد غیرحرفه‌ای تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

برای مشارکت در صندوق‌ سهامی چقدر سرمایه لازم است؟

برای سرمایه گذاری در صندوق‌های سهامی باید حداقل یک واحد یا یونیت سرمایه گذاری خریداری نمایید. واحد یا یونیت سرمایه گذاری کوچکترین جزء سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری است.

البته برخی از صندوق‌ها مقدار حداقل سرمایه گذاری را 10 واحد سرمایه گذاری (حدودا یک میلیون تومان) در نظر می‌گیرند. تمامی این موارد در اساسنامه و امیدنامه صندوق‌ها ذکر می‌شود.

مزایای صندوق سرمایه‌گذاری سهامی

مزایای صندوق سرمایه‌گذاری سهامی

مزایای صندوق سرمایه گذاری سهامی عبارتند از:

 • سود ده بودن در بلند مدت
 • حفظ ارزش سرمایه در مقابل تورم
 • استفاده از دانش تیمی متخصص برای سرمایه گذاری در بازار بورس.

بطور کلی ریسک و بازده با یکدیگر رابطه مستقیم دارند و افراد همیشه نسبت به میزان ریسک سرمایه گذاری خود توقع سودآوری دارند. این نوع از صندوق‌ها نسبت به سایر صندوق‌ها دارای ریسک بیشتری هستند و در نتیجه بازده مورد انتظار آن نیز بیشتر می‌باشد.

بازار سهام طبیعت نوسانی دارد اما در بلند مدت سود‌آور است. در نتیجه صندوق سهامی برای افرادی که می‌خواهند بصورت بلند مدت در بازار بورس سرمایه گذاری کنند و از آن سود ببرند گزینه مناسبی است.

از طرفی با سرمایه گذاری بلند مدت در صندوق های سهامی شما ارزش پول خود را در مقابل تورم حقظ کرده‌اید و با این کار سود بیشتری نسبت به سرمایه گذاری در بانک عاید شما می‌شود.

به علاوه با سپردن سرمایه به تیمی حرفه‌ای ریسک سرمایه گذاری خود را تا حد زیادی نسبت به سرمایه گذاری مستقیم کاهش داده‌اید.

نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق سهامی

امکان سرمایه گذاری در صندوق سهامی برای تمام افراد بالای 18 سال وجود دارد. برای این کار شما می‌توانید با ارائه مدارک و پر کردن فرم‌های مورد نیاز و با استفاده از سایت صندوق‌ها و یا با مراجعه حضوری به دفاتر صندوق، سرمایه گذاری خود را آغاز نمایید و واحد سرمایه گذاری خریداری کنید.

 در کدام صندوق سرمایه گذاری سهامی سرمایه گذاری کنیم؟

در کدام صندوق سرمایه گذاری سهامی سرمایه گذاری کنیم؟

در حال حاضر 194 صندوق سرمایه‌گذاری با شرایط و انواع مختلف (سهامی، بازارگردانی، مختلط و..) در بازار کشور فعال هستند که از این تعداد 64 صندوق سرمایه‌گذاری سهامی فعالیت می‌کنند.

برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری سهامی باید صندوقی را انتخاب کرد که با کمترین میزان ریسک و نوسان بازدهی بیشتری نسبت به متوسط بازار (شاخص) بدهد.

معیار انتخاب صندوق سهامی خوب بالاتر بودن بازده آن نسبت به بازده متوسط بورس است. به عنوان مثال اگر بازده متوسط در دو ماه اخیر بورس 12% بوده و صندوقی 18% سودده بوده باشد در واقع این صندوق نسبت به بازار بورس بازدهی بیشتری داشته است.

البته در هنگام انتخاب بهترین صندوق‌های سهامی به این نکته نیز باید توجه کرد که صندوقی مناسب است که نوسان کمی داشته باشد به این معنی که این‌گونه نباشد که صندوق در سه سال متوالی صندوق بیش از 70% برای سرمایه گذاران سود بسازد و در سال چهارم این میزان به 30% کاهش یابد.

بنابراین برای انتخاب بهترین صندوق‌های سهامی باید کارنامه صندوق‌ها و عملکرد آن‌ها را بررسی کنید. برای شناسایی 10 صندوق برتر می‌توانید در سایت سیگنال گزارش هفتگی، ماهانه و سالانه صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی مختلف را مشاهده و بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

نتیجه‌گیری

صندوق سهامی دارای ریسک بیشتری نسبت به صندوق های با درآمد ثابت و صندوق سرمایه گذاری مختلط است و در نتیجه بازده مورد انتظار بالاتری دارد.

اگر شما فردی ریسک پذیر و به دنبال سرمایه گذاری بلند مدت در بورس هستید و وقت و دانش کافی برای این کار را ندارید صندوق سهامی بهترین گزینه برای شما است.

آیا شما نیز این نوع صندوق‌ها را به سرمایه گذاری مستقیم در بورس ترجیح می‌دهید؟ سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

امتیازدهی
[تعداد: 49    میانگین: 4.3/5]

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات کاربران
 • ممنون مطلب خوبی بود. اگر پول زیادی نداشته باشیم، سرمایه گذاری صندوق سهامی بهتره یا عرضه اولیه؟

  • بهادر آذری

   سلام، عرضه اولیه ها معمولا برای سرمایه گذاری های کوتاه مدت و با هزینه کم به این دلیل که در زمان کوتاهی سود مطلوبی میدن میتونه گزینه بهتری باشه، اما اگر دید شما سرمایه گذاری بلند مدته صندوق های سهامی گزینه بهتری هستند.

 • امید همت پور

  با سلام و عرض تشکراز زحمات شما،لطف کنید بفرماییداگه مبلغی درحدود 5 میلیون در این صندوق سرمایه گذاری بشه بطور متوسط در سال چقدر سود میدهد؟

  • بهادر آذری

   سلام، ممنون از نظرتون. صندوق‌های سرمایه گذاری سهامی نسبت به سایر صندوق ها بازده مورد انتظار بالاتری دارند اما نمیشه به قطع عددی اعلام کرد شما باید به دنبال صندوقی باشید که با کمترین نوسان ممکن بیشترین بازده را به شما بده. برای این کار میتونید از گزارشات سایت سیگنال در رابطه با صندوق های سهامی استفاده کنید و پربازده ترین صندوق های سهامی رو شناسایی و انتخاب کنید.

 • سلام روش کار با این صندوق ها چجوریه؟
  از کجا باید بدونیم بفروشیم یا بخریم؟

  • بهادر آذری

   سلام، خرید و فروش سهام صندوق توسط مدیر صندوق و با استفاده از دانش تیمی متخصص انجام میشه شما نباید نگران خرید و فروش سهام باشید. اگر منظورتون اینه که کی واحد صندوق بخرید و کی بفروشید. خب توی چند سال اخیر بازدهی صندوق‌های سهامی اکثرا مثبت بوده هر موقع که واحد صندوق رو خریدید میتونید با بررسی میزان بازدهی صندوق بصورت دوره ای تصمیم بگیرید که چه موقعی واحدهاتون رو بفروشید. امکان داره بازدهی واحدها بعد از یکسال بیشتر از 200 درصد شده باشه امکان داره 40 یا 50 درصد بشه عدد مطلقی نیست. اما اگر حس کردید پولتون به اون میزان که دوست داشتید رسیده میتونید واحدهاتونو بفروشید.

 • سلام ممنون از پاسخ شما
  اینطور که من بررسی کردم نرخ صدور و ابطال صندوق ها بستگی به صعودی و نزولی بودن شاخص بورس داره که همین زمان صدور و ابطال نیاز به اطلاعات تخصصی داره تا بدونیم کی ابطال کنیم که ضرر ندهیم و با این وجود با سرمایه گذاری مستقیم در بورس چندان تفاوتی نداره

  • بهادر آذری

   صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای سرمایه گذاری‌های بلندمدت مناسب هستند نه کوتاه مدت، و در بلند مدت همیشه سود ده بودن. اگر شما ریسک پذیری کمی دارید میتونید از انواع دیگر صندوق ها مثل صندوق با درآمد ثابت یا مختلط استفاده کنید اما صندوق‌های سهامی در چند سال اخیر بیشترین بازده رو داشتن. برای آگاهی از تفاوت صندوق با سرمایه گذاری مستقیم هم پیشنهاد میکنم مقاله آموزشی مزایای صندوق های سرمایه گذاری رو حتما مطالعه کنید. تفاوت اصلی اینه که دیگه شما لازم نیست بدونید کدوم نماد بورسی رو کی بخرید و کی بفروشید تمام این کارهارو تیم صندوق انجام میده با این هدف که بیشترین سود رو کسب کنه حتی در شرایط افول بازار بورس. شما با چک کردن میزان بازدهی صندوق میتونین بفهمید که چقدر سود کردید و همونطور که گفته شد صندوق‌های سهامی اکثرا بازدهی بالایی دارند. میتونید از گزارش های تحلیلی سایت هم استفاده کنید.

 • رحمانی

  شما در این صفحه گفتید که صندوق های سهامی سود دوره ای ندارن اما در لینک زیر گفتید که به صورت 3ماه 6ماو 1ساله علاوه بر افزایش قیمت واحدهای صندوق، پرداخت سود دوره ای دارن دلیل این تفاوت چیست؟

  • بهادر آذری

   سلام، منظور ما اکثر صندوق های سهامی بوده که تقسیم سود ندارن. و ماهیتشون جوریه که سرمایه گذار از اختلاف قیمت خرید و فروش واحدها سود میبره. در همون لینک هم اگر دقت کنید تعداد صندوق های سهامی با پرداخت سود دوره ای خیلی کمتر از صندوق های با درآمد ثابته. اما اگر دوست داشته باشید میتونید صندوق سهامی انتخاب کنید که تقسیم سود داشته باشه. ممنون از دقت و توجه شما.

   • رحمانی

    سپاس از پاسخ تون. فقط یک سوال دیگه: پس با این شرایط این دسته از صندوق های سهامی علاوه بر تقسیم سود از راه افزایش قیمت خرید و فروش سهامشون تاثیرگذار هستن؟
    و در پایان دوره سوددهی دوباره به قیمت ارزش اسمی شون برمیگردن؟؟؟

   • بهادر آذری

    سلام، بله درسته. برای اینکه بدونید صندوق های سرمایه گذاری به چند روش به سرمایه گذاران خود سود می دهند پیشنهاد میکنم مقاله ما با عنوان ” روش های سوددهی صندوق های سرمایه گذاری به سرمایه‌گذاران “رو حتما مطالعه کنید. همچنین با مراجعه به سایت صندوق ها روی نمودار قیمت واحدهای صندوق این موارد رو به وضوح میتونید مشاهده کنید. که در هنگام تقسیم سود قیمت واحدها به ارزش اسمی برمیگرده.

 • مهدی سجادپور

  سلام وقت بخیر
  در خرید و فروش مستقیم سهام بورس مجموعا حدود یک و نیم درصد کارمزد و مالیات کسر میشه یعنی مثلا سهمی رو 100 تومان بخریم و 101 تومان و ۵ ریال بفروشیم عملا سودی نکردیم
  درباره واحدهای سرمایه‌گذاری کارمزد به شکل هست؟ و همه صندوق ها یک مقدار کارمزد ثابت دارن؟
  سوال دیگه اینکه محدودیت در فروش واحدها نداریم؟ یعنی ممکنه در زمان فروش بگن باید خریدار باشه و وضعیت شبيه صف فروش سهام پیش بیاد

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. برای آشنایی با هزینه ها و کارمزدهای صندوق سرمایه گذاری پیشنهاد میکنم مقاله ما با عنوان ” هزینه های صندوق سرمایه گذاری ” رو مطالعه کنید. محدودیت فروش وجود نداره و لازم نیست شما نگران صف خرید و فروش باشید، فقط کافیه درخواست ابطال واحدهاتون رو ثبت کنید.

 • و.امیری

  سلام.ممنون بابت راهنمایی های مفیدتون. مبلغی پول دارم که احتیاجی بهش ندارم. تصمیم دارم برای مدت حداقل شش سال در یکی از صندوق های سهامی مورد نظرم سرمایه گذاری کنم. سوال من اینه که آیا میتونم در پایان هر سال مجددا قرار دادم رو تمدید کنم و مجددا پول اولیه و سودش رو برای سال بعد سرمایه گذاری کنم و این روند رو هر سال تکرار کنم؟ یا نه وقتی پول رو میذارم باید همون شش سال رو صبر کنم و فقط سود کل حاصل از پولم در طول شش سال رو بگیرم؟ امیدارم سوالم و شفاف پرسیده باشم.پیشاپیش ممنون از راهنماییتون

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و وقت بخیر خدمت شما. در زمان خرید واحد های سرمایه گذاری از هر صندوق، قراردادی که محدودیت زمانی داشته باشه بین شما و صندوق امضا نمیشه! بنابراین شما میتونید بعد از یک سال یا هر زمانی که نیاز داشتید اقدام به اخذ سرمایه تون بکنید. در صورتی که مایل نباشید سرمایه تون رو نقد کنید به طور خودکار سرمایه شما و سودش در چرخه سرمایه گذاری های جدید صندوق قرار میگیره و اگه رشدی صورت بگیره باز هم از اون بهره مند میشید. در نتیجه سود نهایی شما صرفا سود کل از سرمایه در طول شش سال خواهد بود.

 • میلاد رضایی

  سلام خسته نباشد میخاستم بدونم با نوسان بازار قیمت واحد های صندوق های سهامی هم تغییر میکنه و بهترین زمان برای خرید واحد ها چ موقعی هست ممنون

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. بله صندوق های سهامی چون 75 الی 95 درصد از پرتفوشون سهام بورسیه نسبت به نوسانات بازار واکنش نشون میدن. موفق و پیروز باشید.

 • منظور از اینکه ضامن نقدشوندگی ندارند چیست؟ اگه من در یکی از این صندوق ها سرمایه گذاری کنم و هر در اولین ماه سرمایه گذاری ۱۵ درصد سود کنم می تونم ۱۵ درصد سودم رو بصورت پول نقد درخواست کنم. یعنی با توجه به سود ماهیانه که کسب میکنم، سودم رو بصورت پول نقد دریافت کنم.
  با تشکر

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. ضامن نقدشوندگی یک رکنه که وجودش در صندوق ها ضروی نیست. حالا بعضی از صندوق ها این رکن رو دارن و بعضی دیگه نه. بهتون پیشنهاد میکنم مقاله آموزشی ما با عنوان ” ضامن نقدشوندگی چیست؟ ” رو حتما مطالعه کنید.

 • ناصر محمدی

  سلام،من با توجه به اینکه در شهرستان هستم عدم وجود صندوق که به آن بطور حضوری مراجعه کنم،میخواهم آنلاین واحد صدور کنم ،اما در سایت چند صندوق مثل ،بورسیران و دماسنج هیچ گذینه صدور آنلاین وجود نداشت میشه بیشتر راهنمایی کنید ،ممنون

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. از قسمت ” ورود سرمایه گذاران ” (بالا سمت چپ سایت) میتونید درخواست صدور ثبت کنید. برای اطلاعات بیشتر بهتره با خود صندوق ها تماس بگیرید.

 • ناصر محمدی

  سلام .من در شهرستان هستم آیا میتونم به صورت آنلاین در صندوق سرمایه گذاری ،ُسرمایه گزاری کنم یعنی حضوری نباشه

 • سلام خیلی ممنون از توضیحات خوبتون…صندق درامد ثابت چه طور ارزش پول در برابر تورم رو حفظ میکنه ..اینم ک مثل سپرده بانکی هست

 • سلام با تشکر.خواستم بدونم ک اگه صندوق سهامی خریدو فروش سهام انجام میده و از بالا رفتن قیمتا سود میبره توی چند روز هم میشع ب سود رسید پس چرا شما میگید ک بااید دید بلند مدت داشته باشیم؟

 • سلام
  شما گفتید صندوق های سهامی سود دوره ای ندارند
  یعنی اگر من برای یک بازه 2 ماهه به پولم احتیاج ندارم و ضمنا ادم ریسک پذیرب هستم
  صندوق سهامی برای من گزینه مناسبی نیست؟
  میشه بگید چه صندوقی انتخاب کنم؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. صندوق های سرمایه گذاری اغلب سود دوره ای ندارند و از اختلاف قیمت خرید واحدها با فروش اون‌ها به شما سود میرسه. بطورکلی صندوق های سرمایه گذاری بیشتر مناسب سرمایه گذاری میان مدت و بلند مدت هستند، اگر پولتون رو بعد از دو ماه بخواید نقد کنید امکان داره به شما 1 تا 5 درصد جریمه تعجیل در خروج از صندوق تعلق بگیره. بنابراین سرمایه گذاری دو ماهه پیشنهاد نمیشه.

 • بهرام خانی

  با سلام بنده در کارگزاری ثبت نام کردم در حال حاضر چطور میشه آنلاین با تلفن همراه از طریق کارگزاری منتخب در صندوق های سرمایه گذاری سهامی سرمایه گذاری کرد؟!!

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب خدمت شما. اگر قصدتون سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله بوده کار درستی کردید. بعد از دریافت کد بورسی از طریق سایت یا اپ کارگزاریتون میتونید واحدهای این صندوق هارو خریداری کنید. اما اگر قصد خرید واحدهای صندوق های غیرقابل معامله رو دارید باید به یکی از شعب یا سایت صندوق انتخابی مراجعه کنید و سفارش صدور واحد ثبت کنید. پیروز باشید.

   • با سلام آیا واحدهای صندوقهای سهامی ETF در اپ کارگزاری همونا هستن که به شکل سهام با صف خرید و فروش و قیمت در بازه تعیین شده معامله میشوند؟یعنی اگر من بخوام پولم رو نقد کنم وارد صف خرید و فروش میشم؟

   • کارشناس تیم سیگنال

    سلام دوست عزیز. خبر. هر نماد بورسی حتی اگر صندوق هم نباشه میتونه دچار صف خرید یا صف فروش بشه و این قضیه ربطی به صندوق ETF نداره.

 • ناشناس

  سلام صندوق توسعه تعاون در بندرعباس کارگزاری ندارد چیکار باید بکنیم آیا میشود در یک صندوق سرمایه گذاری کرد وبعد سهام توسعه تعاون خرید یعنی سرمایه رو نصف کنیم بهتر نیست

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. با صندوق تماس بگیرید و ازشون درخواست کنید به شما دسترسی برای صدور واحد بصورت اینترنتی بدن. اگر امکانش باشه مستونید از طریق سایت صندوق اقدام به خرید واحد کنید.

 • حامد رضایی

  باسلام من میخواهم با 50 میلیون سرمایه گذاری شروع کنم در صندوق سهامی ایا کار درستیه باتشکر

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. سعی کنید پولی که کناره هست رو سرمایه گذاری کنید و به توصیه های ما در این مقاله توجه کنید.

 • سلام خدمت شما ناظر محترم

  میشه لطف کنید چند تا صندوق سرمایه گذاری را برامون نام ببرید ؟؟؟

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
17 فروردین 1399