بهترین روش سرمایه گذاری در بورس چیست؟

بهترین روش سرمایه گذاری در بورس چیست؟

 اگر قصد افزایش و یا حفظ سرمایه تان را داشته باشید و بخواهید جایی سرمایه گذاری کنید، اولین گزینه پیشنهادی همه یا خرید طلا و سکه و ارز است یا زمین و خانه و خودرو! احتمالا خیلی کم پیش بیاید که یکی از اطرافیان‌مان با روش سرمایه گذاری در بورس آشنا باشد و آن را پیشنهاد کند.

به جز طلا و ارز، بقیه گزینه‌های سرمایه گذاری مرسوم کالای مصرفی هستند. کالای مصرفی کالایی است که مردم از آن استفاده می‌کنند، یعنی درست است که ماشین می‌خرند تا سرمایه‌شان حفظ شود و با افزایش تورم کم ارزش نشود، ولی رویش چادر نمی‌کشند و نمی‌گذارند توی پارکینگ، بلکه همزمان از آن استفاده هم می‌کنند.

این در حالی است که خرید کالای مصرفی، یک انتخاب اشتباه برای سرمایه گذاری است. چرا که این کالاها نیاز معیشتی و مصرفی مردم هستند و افزایش تقاضا باعث افزایش قیمت آن‌ها، و در نتیجه ایجاد مشکل برای مردم می‌شود. یعنی اگر قیمت ماشین روز به روز در حال افزایش است، به این دلیل نیست که مثل طلا، قیمت جهانی آن زیاد می‌شود، بلکه به دلیل افزایش درخواست مردم برای خرید است و وقتی فروشنده ببیند مردم در هر حالتی طالب این کالا هستند، قیمت را زیاد می‌کند.

در این حالت یک احساس کاذب بُرد کردن برای آن‌هایی که آن کالا را خریده‌اند به وجود می‌آید و بقیه هم مشتاق سرمایه گذاری در همین بازار می‌شوند! این یعنی افتادن در چرخه سرمایه گذاری اشتباه که فقط شرایط خرید را برای بقیه مردم سختتر می‌کند.

سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری یعنی چه؟

سرمایه گذاری یعنی با قسمتی از دارایی‌مان که فعلا نیازی به آن نداریم، کالا یا اوراق بهاداری بخریم که امیدوار به رشد ارزش آن در آینده هستیم. خرید کالا که می‌شود همان خرید طلا، ارز، مسکن و… و خرید اوراق بهادار شامل خرید اوراق مشارکت، سهام و… است.

تنها سختی مسیر ورود به بورس نداشتن اطلاعات کافی درباره این بازار است که ما در بخش آموزش بورس به آن پرداخته ایم. یعنی مثل خرید طلا نمی‌توانید بروید طلافروشی، تابلوی قیمت روز طلا را نگاه کنید و بعد تنها دغدغه‌تان انتخاب یک تکه طلای کم اجرت باشد! بلکه برای شروع سرمایه گذاری در بورس باید اطلاعات اولیه‌ای درباره انواع بورس و ویژگی‌های آن داشته باشید و جواب چند سوال ابتدایی را بدانید.

برای سرمایه گذاری در بورس چقدر سرمایه لازم است؟

برای سرمایه گذاری به روش‌های سنتی یا همان خرید کالا، لازم است یک سرمایه حداقل چند میلیون تومانی داشته باشیم و این تصور اشتباه به وجود می‌آید که سرمایه گذاری در بازار بورس هم به همین شکل است. در حالی که برای شروع فعالیت در بازار بورس و خرید سهام، با 500 هزارتومان هم کارتان راه می‌افتد!

بهتر است با خودتان فرض کنید همین سرمایه اندکی را هم که وارد بورس کرده اید، هزینه ثبت نام یک کلاس آموزشی است. در این نوع نگاه با هر معامله و تصمیمی که می گیرید در حال یادگیری هستید این روش برای یادگیری و شروع سرمایه گذاری خیلی کاربردی‌تر است.

بصورت کلی پیشنهاد ما این است که اگر در ابتدا راه سرمایه گذاری هستید از وارد کردن سرمایه زیاد به بازار بورس پرهیز کنید. ورود فرد مبتدی با سرمایه زیاد به بورس، دقیقا مثل این است که بخواهیم رانندگی را با یک اتومبیل گران قیمت بیاموزیم!

 چه کسانی می توانند در بورس سرمایه گذاری کنند؟

روش سرمایه گذاری

همه افراد جامعه بدون هیچ محدودیت تحصیلی مرتبط و بدون نیاز به تخصص حرفه‌ای در زمینه مالی، می‌توانند در بورس سرمایه گذاری کنند. سرمایه گذاران در بورس، از نظر هویتی به دو دسته تقسیم می‌شوند:


سرمایه گذاری حقیقی


همه افراد بالای 18 سال می‌توانند به صورت آنلاین در بورس سرمایه گذاری کنند. افراد زیر 18 سال، باید به صورت آفلاین و حضوری وارد بازار بورس شوند. سرمایه گذاران حقیقی همگی افرادی مثل من و شما هستند که هویت مستقلی دارند و به صورت فردی سرمایه گذاری می‌کنند.


سرمایه گذاری حقوقی


در مقابل سرمایه گذاری حقیقی، سرمایه گذاری حقوقی وجود دارد. در واقع سرمایه گذاران حقوقی، موسسات و نهادهایی هستند که به دنبال ایجاد ثروت برای ذی نفعان خود هستند. این سرمایه گذاران حجم بالایی از منابع مالی را در اختیار دارند که همین موضوع باعث می شود تاثیر زیادی در بازار سرمایه داشته باشند. بانک ها، شرکت های بیمه، صندوق های بازنشستگی، شرکت های تامین سرمایه، صندوق های سرمایه گذاری و … از مهمترین سرمایه گذاران حقوقی فعال در بازار سرمایه محسوب می شوند.

انواع روش سرمایه گذاری در بورس چیست؟

انواع روش سرمایه گذاری در بورس چیست؟

برای سرمایه گذاری در بورس، می‌توانیم هم خودمان به صورت شخصی دست به کار شویم و هم از تخصص افراد حرفه‌ای در این زمینه استفاده کنیم. بنابراین روش‌های سرمایه گذاری به دو دسته سرمایه گذاری مستقیم و سرمایه گذاری غیر مستقیم تقسیم می شوند.


سرمایه گذاری مستقیم


سرمایه گذاری مستقیم وقتی است که ما به صورت فردی وارد بازار سرمایه گذاری می‌شویم و مستقیما از طریق کارگزاری معامله می کنیم. یعنی تمام مسئولیت، تحلیل تکنیکال، تصمیم‌گیری، سرمایه گذاری و سود حاصل از آن، به عهده خودمان است.


سرمایه گذاری غیر مستقیم


یکی از دلایلی که باعث می‌شود افراد از ورود به بازار بورس بترسند، اطلاعات کمی است که از آن دارند. سود کردن در بازار بورس به تخصص کافی و صرف زمان برای پیگیری مداوم بازار نیاز دارد. برای همین واسطه‌هایی به وجود آمده‌اند که با استفاده از دانش افراد متخصص و حرفه‌ای در این بازار، سرمایه متقاضیان را روی بهترین سهم‌ها سرمایه گذاری می‌کنند.

سرمایه گذاری غیرمستقیم یعنی سرمایه‌مان را در اختیار فرد یا نهاد واسطه‌ای قرار دهیم تا به جای ما سرمایه گذاری کنند. این فرد می‌تواند یک سبدگردان یا یک نهاد مثل صندوق سرمایه گذاری باشد.

 در روش‌ سرمایه گذاری غیرمستقیم معمولا میزان ریسک سرمایه گذاری کمتر می‌شود و در عوض سودآوری کمتری هم نسبت به سرمایه گذاری مستقیم دارد.

بهترین روش سرمایه گذاری در بورس چیست؟

انتخاب بهترین روش سرمایه گذاری برای هر فرد به عواملی مثل میزان شناخت بازار، تجربه، دانش فنی و توانایی مدیریت استرس و هیجان  بستگی دارد. علاوه بر این ریسک پذیری افراد با هم متفاوت است. اما قسمت جذاب ماجرا این است که برای هر فرد با هر میزان ریسک پذیری، ابزار سرمایه‌گذاری مناسبی طراحی شده است.

انتخاب روش سرمایه گذاری مناسب، یک انتخاب کاملا شخصی است که برای افراد مختلف فرق دارد؛ نکته قابل توجه این است که « بازده و ریسک رابطه مستقیم دارند.» یعنی هرچه بازده روشی بالاتر است به همان میزان نیاز به ریسک پذیری بالاتری دارد.

بهترین روش سرمایه گذاری در بورس چیست؟

چطور در بورس سرمایه گذاری کنیم؟

اولین قدم برای سرمایه گذاری در بورس، دریافت کد احراز هویت یا سجام است. برای دریافت کد سجام می‌توان از دو روش حضوری و غیرحضوری اقدام کرد. یعنی می‌توان هم با مراجعه به شعب دفاتر پیشخوان دولت و هم به صورت آنلاین و از طریق سایت‌های معتبری مثل سایت کارگزاری‌ها یا بعضی از اپلیکیشن‌های مالی، برای دریافت کد سجام اقدام کرد.

قدم بعدی انتخاب یک کارگزاری مناسب است. کارگزاری‌ها نقش واسط را بین سرمایه‌گذار و بازار سهام دارند و برای خرید و فروش سهام در بورس، حتما باید از طریق یک کارگزاری اقدام کنید.

بعد از انتخاب کارگزاری و ثبت نام، باید مرحله احراز هویت سجام را سپری کنید که به صورت حضوری انجام می‌شود. بنابراین یا باید به دفتر همان کارگزاری که انتخاب کرده‌اید مراجعه کنید، یا به یکی از شعب پیشخوان دولت که با کارگزاری مورد نظر همکاری دارد. نتیجه این دو روش یکی است و در هر دو حالت، بعد از گذشت چند روز، کد کاربری خرید و فروشِ سرمایه‌گذاری برای شما (مربوط به پنل خرید و فروش) فعال می‌شود.

در شرایطی که نیاز کشورمان رشد اقتصادی است، شاید ایده‌آل‌ترین روش سرمایه گذاری، سرمایه گذاری در بازار بورس باشد. به این دلیل که در بازار بورس، سهام شرکت‌ها و کارخانجات وجود دارد و سرمایه گذاران با خرید سهام آن‌ها، در پیشرفت و توسعه آن‌ها سهیم می‌شوند و با گردش سرمایه در این بازار، به صنعت و اقتصاد کشور کمک می‌شود.

جالب است بدانید سودآوری و بازده سرمایه گذاری در بورس، بیشتر از دیگر روش‌های مرسوم سرمایه گذاری مثل مسکن، طلا و ارز است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • علیرضا دلپذیر

  میخواهیم پولدار بشم

  • به امید خدا و پشتکار خودت ، چرا که نه فقط یه شام باید بدی هااا

 • محمود مشگینی

  با تشکر از سیگنال
  میشه در برنامه هاتون شرایطی وجود داشته باشه که سهامهای پر بازده هم معرفی بشه تا خرید با ریسک کمتر ی انجام بشه. ممنون

  • مهدیه جوادی

   سلام کاربر عزیز
   بله، به زودی مقالات معرفی پر بازده ترین سهام ها روی سایت قرار می گیرند در حال حاضر می توانید از جدول صفحه سهام پربازده ترین سهم ها را به صورت لحظه ای ملاحظه کنید

 • متشکر از اطلاعات خوبی که دادین.

  • مهدیه جوادی

   امیدواریم در مسیر سرمایه گذاری بورس موفق باشید

 • علی طالبی مقدم

  سلام وقت بخیر سپاس از اطلاعات خوبتون. بنده فقط یه سوال دارم آیا بدون آموزش و کلاس رفتن برای یادگیری سرمایه در بورس میتوانم در بورس سرمایه گذاری کنم وفقط به اطلاعاتی که دادین اکتفا کنم؟؟؟

  • مهدیه جوادی

   سلام کاربر گرامی
   آموزش هم می تواند با رفتن به کلاس در موسسات مجاز و حرفه ای اتفاق بیفتد و هم از طریق مطالعه مقالات و کتاب های معتبر یعنی برای موفقیت در سرمایه گذاری در بورس حتما لازم نیست در کلاس های آموزشی شرکت کنید بلکه با پشتکار و مطالعه می توان به نتایج خوبی دست پیدا کرد

   • عاطفت دوست

    سلام میشه کتاب هایی که واقعا به زبان راحتر و آموزش بهتر در مورد آموزش بورس و آموزش تحلیل تکنیکال هست رو معرفی کنید برام.با تشکر

   • کارشناس تیم سیگنال

    سلام. پیشنهاد ما برای مطالعه تحلیلی تکنیکال همون دو کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی و پشوتن مشهوری نژاد هست. موفق و پرسود باشید.

 • حسین هرمزی

  با ۲۰ میلیون بهترین کار برای درآمدزایی چیه؟

  • مهدیه جوادی

   کاربر عزیز، سایت سیگنال در زمینه سرمایه گذاری می تواند به شما کمک کند. اگر مبلغی پول دارید که تا یکسال آینده به آن نیاز فوری ندارید می توانید به سرمایه گذاری در بازارهای مختلف فکر کنید
   بهترین روش سرمایه گذاری استفاده از چند بازار مختلف است. یعنی همه سرمایه خودتان را در یک بازار سرمایه گذاری نکنید و سعی کنید سبد متنوعی داشته باشید.

   • سلام
    منظور از بازار های مختلف، « بورس، ارز، ساختمان، طلا و … » است، یا منظور از بازار های مختلف، «سهام، صندوق های مختلف» است؟

   • کارشناس تیم سیگنال

    سلام و عرض ادب. بازارهای مالی مختلف میتونه شامل طلا، ارز، صندوق، زمین و … باشه.

 • علیرضااسماعیلی

  ممنون از اطلاعات و راهنمائیهای خوبتون

  • مهدیه جوادی

   کاربر عزیز، خوشحالیم که مطالعه مقاله روش سرمایه گذاری در بورس برای شما مفید بوده است

 • امیرحسین اسحاقزهی

  سلام خسته نباشید میگم. با ۱۰۰ میلیون بهترین کار برای درآمدزای چیه؟؟؟

  • مهدیه جوادی

   سلام کاربر عزیز، اگر بخواهید به فعالیت معامله گری بپردازید و قصد کسب درآمد از پول تان را دارید باید بیشتر سراغ آموختن تحلیل تکنیکال بروید تا از نوسانات موجود در بازار بورس سود به دست آورید. این روش ریسک بالایی دارد اما اگر به اصول تحلیل مسلط شوید و وقت مناسبی را صرف این کار کنید می توانید به درآمد برسید

  • 09013344532

   داداش پولت بده تو بازار سود شصت درصد بگیر ینی ماهیانه شش میلیون بگیر چک.و سفته و سند برای تضمین پولت هم بگیر راحت پات بنداز رو پات بدون ریسک

 • سیامک حاجی حسین زاده

  عالی

 • اصغر جوادی

  با سلام و تشکر از برنامه خوبتون، لطفا مراحل بعد از این رو هم بفرمایید یعنی بعد از اینکه کارگزاری انتخاب کردیم و کد سجام هم گرفتیم و حضوری به کارگزاری هم رفتیم مرحله بعد چطوری باید خرید سهام انجام بدیم؟

  • روح الله سلطانی

   خرید و فروش سهام از طریق پنل معاملاتی کارگزاری شما انجام میشه. معمولا اکثر کارگزاری ها در خصوص نحوه ی خرید و فروش سهام کلیپ هایی تهیه کردن که می تونین از اون ها استفاده کنین. برای انتخاب سهام می تونین در کنار تحلیل های خودتون از بخش تحلیل سیگنال نیز استفاده کنین. البته تحلیل های ارائه شده سیگنال خرید و فروش محسوب نمیشن و به تنهایی مبنای تصمیم گیری قرار نگیرن.

 • سلام خسته نباشید. واسه سرمایه گذاری به غیراز بورس.
  سکه بهتره یا ارز
  با تشکر