بورس چیست؟ آشنایی با سرمایه گذاری در بازار بورس

بورس چیست؟ آشنایی با سرمایه گذاری در بازار بورس

واژه بورس در فضای اقتصادی این روزها، یک واژه آشناست، اما اگر از کسی بپرسید بورس چیست؟ شاید نتواند توضیح دقیقی از آن بدهد. به عبارتی بازار بورس را همه می‌شناسند اما نه آنطور که باید. بنابراین در این مقاله سعی کرده‌ایم شما را با بازار بورس در ایران آنچنان که باید، آشنا کنیم.

بازار بورس ، گزینه‌ای خوب برای حفظ ارزش پول

طبق بررسی های صورت گرفته خیلی‌ها تنها راه سرمایه‌گذاری که سراغ دارند سپرده‌گذاری در بانک‌ها است. دلیل تمایل بیشتر افراد به سپرده‌گذاری در بانک‌ها عدم آشنایی آن‌ها با گزینه‌های دیگر سرمایه‌گذاری است.

ترس از دست دادن سرمایه هم یکی دیگر از دلایل احتمالی است که معمولا مانع ورود افراد به سایر گزینه‌های سرمایه گذاری می‌شود. شاید شما هم به دلیل شناخت کم یا ترس از دست دادن سرمایه سوالات زیادی در مورد بورس داشته باشید.

هرچه شناخت ما از گزینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری بیشتر شود در شرایط خاص اقتصادی کشور می‌توانیم سرمایه گذاری های هدفمندتر و سومندتری داشته باشیم.

همه می‌دانیم با توجه به تورم فعلی کشور سرمایه گذاری در بانک گزینه عاقلانه ای نیست چون ارزش سرمایه‌ای که از دست می‌رود بیشتر از سودی است که به دست می‌آید. برای شروع بهتر است با مفهوم بورس آشنا شویم.

بورس یا بازار سهام چیست؟

بورس را در یک تعریف بسیار ساده، می‌توانیم یک بازار در نظر بگیریم. همانطور که در بازار، انواع کالا در قبال پول معامله می‌شوند، در بورس نیز دارایی‌های مختلفی معامله می‌شوند. با این تفاوت که می‌توانیم بورس را یک بازار رسمی و دائمی بنامیم.

رسمی از این جهت که قانونی است و قوانین مخصوص به خودش را دارد و دائمی از این جهت که محدود به زمان خاصی نیست و به طور دائم فعال است.

به علاوه اینکه با گسترش فناوری ارتباطات و اینترنت، محدودیت خرید و فروش برداشته شده و سرمایه‌گذاران می‌توانند از طریق اینترنت و بدون مراجعه حضوری معامله کنند.

بازار بورس یا بازار سهام چیست؟

انواع دارایی های قابل معامله

به صورت کلی دارایی ها به دو دسته دارایی‌های مالی و دارایی‌های غیرمالی تقسیم می شوند.


دارایی‌های غیرمالی (واقعی)


همانطور که از نام این گروه مشخص است، این دارایی‌ها فیزیکی هستند و شامل زمین، ملک، خودرو و انواع دیگر کالاها می‌شوند. همچنین ارزش این دارایی‌ها به برخی خصوصیات مادی و فیزیکی آن‌ها بستگی دارد.


دارایی های مالی


این گروه شامل آن دسته از دارایی‌هاست که فیزیکی نیستند ولی ارزشمندند حقی قانونی برای صاحب خود به همراه دارند. از این گروه می‌توان پول نقد، سپرده‌های بانکی، سهام، اوراق مشارکت و … را نام برد.

ارزش این دارایی‌ها برخلاف دارایی‌های غیر مالی، ناشی از خصوصیات مادی و فیزیکی آن‌ها نیست و به پشتوانه دارایی دیگری تعیین می‌شود.

به عنوان مثال فرض کنید برگه سهام شرکتی را در اختیار دارید، خود برگه به تنهایی ارزشی ندارد؛ اما همین برگه نشان دهنده مالکیت شما بر قسمتی از سهام شرکت است.

به این ترتیب در سود و زیان آتی شرکت سهیم می‌شوید. همین تغییرات در میزان سود و زیان، باعث می‌شود ارزش دارایی شما تغییر کند.

دارایی‌هایی که در بورس معامله می‌شوند، از نوع دارایی‌های مالی هستند.

سرمایه گذاری در بورس یکی از مهمترین مهارت های مالی است که باید به آن مسلط باشیم. پس چرا برای یادگیری این مهارت تلاش نکنیم؟

انواع بازار بورس در ایران

بر اساس قانون بازار اوراق بهادار که در آذرماه سال 1384 به تصویب رسیده، وظایف متعددی برعهده بازار بورس اوراق بهادار است که مهمترین آن نظارت بر بورس‌های مختلف است.

وظیفه هر بورس هم فراهم کردن بستری مناسب برای معامله نوع خاصی از دارایی‌هاست. بسته به دارایی مورد معامله در هر کدام از آن‌ها، به 4 گروه دسته‌بندی می‌شوند:

انواع بازار بورس در ایران

بورس اوراق بهادار


بورس اوراق بهادار بازاری متشکل و رسمی است که در آن دارایی‌های مالی مثل سهام، اوراق مشارکت و … تحت ضوابط خاص و معین معامله می شوند. بیشتر سرمایه گذاران در این بخش از بورس فعال هستند.

بطورکلی هر گاه از بورس صحبت می‌شود منظور بورس اوراق بهادار است.

ویژگی بارز بورس اوراق بهادار شرایط پذیرش شرکت‌هاست. بطوری که پذیرش شرکت‌ها در بورس اوراق بهادار نیازمند رعایت شرایط و استاندارهای خاص سازمان بورس است.

شرکت‌های سهامی عام تا شرایط مد نظر سازمان بورس را نداشته باشند نمی‌توانند وارد بورس شوند. این استاندارها و الزامات خاص سازمان بورس باعث شده که شفافیت اطلاعاتی در این بازار نیز نسبت به سایر بازارها بیشتر باشد.

البته شرکت‌هایی که امکان ورود به بازار بورس اوراق بهادار را ندارند، می‌توانند وارد بازار فرابورس شوند.

شرایط ورود به فرابورس راحت‌تر است و از این جهت شفافیت اطلاعات در آن کمتر و بنابراین ریسک معاملات در آن بیشتر است. با این حال اگر شرکتی در فرابورس فعالیت داشته باشد، می‌تواند نظر مثبت سازمان را جلب کند و بعد وارد بازار بورس شود.


بورس کالا


همانطور که از آن این بازار پیداست، در آن دارایی‌های فیزیکی معامله می‌شوند. در این بورس عرضه‌کنندگان کالای خود را عرضه می‌کنند، سپس این کالا کارشناسی و قیمت‌گذاری می‌شود و بعد از ارزش‌گذاری از طریق کارگزاران فروخته می‌شوند. بنابراین کارگزاران واسطه فروش بین عرضه‌کنندگان و خریداران هستند.

در بورس کالا اغلب کالاهای خام و اساسی مانند گندم، پنبه، برنج، زعفران، برخی فلزات اساسی و … معامله می‌شوند.

پس از بازنگری و تصویب قانون بازار اوراق بهادار در سال 1384 سرانجام بورس کالا فعالیت خود را از ابتدای مهرماه سال 1386 آغاز کرد.    


بورس انرژی


بورس انرژی نسبت به سایر بورس های فعال در ایران بورس جوانی محسوب می‌شود که در آن حامل های انرژی (نفت، گاز، برق و سایر حامل های انرژی) و اوراق بهادار مبتنی بر کالاهای ذکر شده معامله می‌شوند. بورس انرژی در اسفند ماه 1391 بطور رسمی فعالیت خود را با معاملات برق، قطران و زغال سنگ آغاز کرد.


بورس ارز


در این بازار خرید و فروش ارزهای خارجی انجام می شود. در حال حاضر این نوع از بورس در ایران فعال نیست.

مزایای سرمایه گذاری در بورس چیست؟

همین که بازار بورس توانسته بین فعالیت‌های اقتصادی مردم جا باز کند و توسعه خوبی در اقتصاد ایران داشته باشد، نشان می‌دهد نسبت به دیگر بازارهای مالی برتری‌ها و مزایایی دارد که باعث شده سرمایه‌گذاران به آن جذب شوند. مزایایی که به طور خلاصه عبارتند از:

مزایای سرمایه گذاری در بازار بورس چیست؟
 • امکان سرمایه گذاری در بورس با مبالغ کم و محدود
 • شفافیت اطلاعات
 • نقدشوندگی بالا
 • گزینه های متنوع سرمایه گذاری
 • حفظ سرمایه در برابر تورم
 • بازار قانونی و شرعی
 • کسب بازدهی بالاتر

حال که در مورد بازدهی و کسب سود به عنوان یک مزیت در بورس صحبت شد شاید برای شما نحوه سود بردن در بورس کمی مبهم باشد و به دنبال این سوال باشید که:

نحوه به دست آوردن سود در بازار بورس چگونه است؟

سهامدارن از دو طریق در بورس سود به دست می آورند:


افزایش قیمت سهام (بازده سرمایه ای)


بازدهی است که سرمایه گذار از محل افزایش قیمت سهام کسب می کند.


دریافت سود نقدی (بازده نقدی)


اگر شرکت های بورسی در پایان سال مالی سود آور باشند درصدی از این سود را بین سهامداران خود تقسیم می کنند. میزان پرداخت سود به سیاست های آن شرکت بستگی دارد.

فرض کنید سرمایه گذاری سهام شرکت ایران خودرو را به مبلغ 500 تومان خریداری کرده است و قصد دارد آن را به مدت یک سال نگه داری کند.

اگر در طول دوره سرمایه گذاری شرکت 50 تومن سود به سهامدار پرداخت کند و قیمت سهم نیز به 700 تومن برسد بازده سرمایه گذار از محل افزایش قیمت 40% و از محل دریافت سود نقدی 10% می شود. در مجموع سرمایه گذار از محل خرید سهام ایران خودرو 50% بازدهی کسب نموده است.

نحوه سرمایه گذاری و ورود به بازار بورس

برای ورود به بازار بورس باید کد بورسی یا کد معاملاتی داشته باشید. این کد در واقع عددی برای شناسایی شما در این بازار است و هر سرمایه‌گذار کد مخصوص به خودش را دارد. برای دریافت این کد هم باید به سن قانونی رسیده باشید و به یک کارگزار رسمی مراجعه کنید. بطورکلی برای شروع سرمایه گذاری در بورس و دریافت کد بورسی باید مراحل زیر را بصورت گام به گام طی کنید:

 1. اعتبارسنجی در سامانه سجام
 2. مراجعه به یک کارگزاری و ثبت نام در آن
 3. صدور کد معاملاتی یا بورسی

ورود به بازار بورس و شروع معاملات در آن به همین سادگی نیست! برای اینکه بتوانید سرمایه‌گذاری خوبی داشته باشید و بازدهی بیشتری از آن نصیبتان شود، باید دانش و تجربه کافی از معاملات در این بازار داشته باشید.

آیا سرمایه گذاری در بازار بورس خوب است؟

بعضی از افرادی که در بازار بورس تجربه فعالیت داشته اند از ورود به این بازار راضی نیستند. معمولا وقتی عملکرد ما در موضوعی در سطح انتظارمان نباشد ناراضی خواهیم بود.

خیلی‌ها هیجانی و بدون آموزش مناسب وارد بازار می‌شوند پس طبیعی است که ناراضی خارج شوند. همین موضوع اهمیت آموزش صحیح را چند برابر می‌کند. ما سعی می‌کنیم به شما تصویری واقعی از بورس ارائه دهیم که به دور از بزرگ نمایی یا سیاه‌نمایی باشد.

پس از مطالعه مقالات سیگنال، شما می توانید بهترین تصمیم را بگیرید. شما می توانید سوالات و یا نظرات خود درباره بازار بورس و یا تجربیات شخصیتان را با ما در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • رسول ق

  ممنون، مطلب بسیار خوبی بود.

  لطفاً در مورد سرمایه گذاری در بورس انرژی هم مطلب بذارید تا بیشتر آشنا شویم…

  • مهدیه جوادی

   حتما در مطالب بعدی درباره سرمایه گذاری در بورس انرژی به صورت کامل صحبت می کنیم.

  • م دریابار

   از زحمات بی نظیر شما کمال تشکر را دارم
   حداقل با صندوقهای سرمایه‌گذاری و نحوه کار بورس تا حدی آشنا شدم.پیگیر اطلاعات خوبتان هستم

 • عبدالرضا معتمدی

  سلام
  تقدیر و تشکر از زحمات خیرخواهانه و خداپسندانه مدیریت و کارکنان محترم سایت سیگنال ???

  • مهدیه جوادی

   ممنون از شما کاربر گرامی امیدوارم مقاله سرمایه گذاری در بورس به شما کمک کرده باشد

 • علیرضا

  آموزش بورس کجا باید یاد گرفت

  • مهدیه جوادی

   بورس رو میشه هم به صورت خودخوان از طریق سایت ها و مقالات مختلف (صفحه آموزش سیگنال هم جزو این منابع هست)، یاد بگیرید و هم از طریق موسسات معتبری که زیر نظر سازمان بورس فعالیت می کنند. برای شروع فعالیت سرمایه گذاری در بورس ایران لازم هست که یک سری از مبانی و اطلاعات اولیه رو حتما داشته باشید

 • سلام. آیا صندوق های سرمایه گزاری در سهام هم سود نقدی سهام نمادهای خریداری شده را به اعضای صندوق پرداخت می کنند؟

  • بهادر آذری

   سلام، تعداد کمی(حدود یک یا دوتا) از صندوق های سهامی پرداخت سود نقدی ب این صورت رو دارن ک ب صورت سالانه پرداخت میکنن و مابقی صندوق ها سود نقدی سهام های خریداری شده رو روی ارزش هرواحد صندوق میکشند. در هر صورت سرمایه گذار این سود رو از دست نمیده و ارزش هرواحد صندوقش افزایش پیدا میکنه.

 • ممنون از مطالب عالی

 • واقعا مطلب خوب مفید بود .

 • عباس مطلب زاده

  سلام خدا قوت
  ممنون از اپلیکیشن خوبتون.
  اول اینکه میشه راهکار ورود به بورس رو توضیح بدید که چجوری میشه وارد عمل شد و رفت بورس. متظورم اینه حتما باید حضوری به جایی مراجعه کنیم برای سرکایه گذاری.
  و دوم اینکه اپلیکیشنی هست که بشه باهاش سهام خرید و فروش کرد؟

  • مهدیه جوادی

   خوشحالیم که مطالعه مقاله آشنایی با سرمایه گذاری در بورس برای شما مفید بوده است. برای شروع فعالیت در بورس باید از کارگزاری کد معاملاتی دریافت کنید که می توانید با مطالعه مقاله خدمات کارگزاری چیست؟ تمام نکات شروع فعالیت در بورس را یاد بگیرید.
   بله کارگزاری ها سامانه معاملاتی همراه دارند که می توان با استفاده از گوشی هوشمند سهام خرید و فروش کرد

 • ناشناس

  سلام بهترین اپ در مورد سرمایه گذاری هست دستتون درد نکنه و همیشه سلامت باشید

  • مهدیه جوادی

   سلام کاربر عزیز خوشحالیم که مقاله آشنایی با سرمایه گذاری در بورس برای شما مفید بوده است

 • دلشاد پياب

  سلام
  چه وقت باید سهاممان راکه خریده ایم بفروشیم وچقدر منتظر بمانیم؟ ، حداقل سودیکه برای فروش یک سهم باید در نظر گرفت چند است ؟

  • بهادر آذری

   سلام، کاربر گرامی سوال شما خیلی کلی محسوب می شود. زمان خرید و فروش و مدت نگهداری سهم به استراتژی معاملاتی خود شما وابسته است.

 • حسن نجفی لاهرود

  سلام ممنون

 • سلام
  تشکر از توضیحات شما
  حالا برای سرمایه گذاری در بازار بورس از چه طریق باید وارد شویم . در شهر ما ( فارس ، کازرون ) محل خاصی برای این کار نیست .‌

  • مهدیه جوادی

   کاربر عزیز برای شروع سرمایه گذاری در بورس باید کد معاملاتی دریافت کنید که این کد توسط کارگزاری ها برای افراد صادر می شود
   اگر در شهر محل سکونت شما کارگزار وجود ندارد می توانید از وب سایت کارگزاری های فعال و نزدیک به شهر خودتان استفاده کنید مراحل دریافت کد معاملاتی و ثبت نام در کارگزاری را می توانید اینجا بخوانید.

 • علی رضایی

  سلام من مقداری سهام در بورس دارم که ازطریق شرکت داده شده است. سوالم این است که چگونه وارد بخش داد وستد شوم و سود بکنم. در واقع برای ورود چگونه عمل کنم؟ بااحترام

  • مهدیه جوادی

   کاربر عزیز، شما اول باید بدانید سهامی که به شما اعطا شده است چه نوع سهمی است. آیا قابل معامله در بورس و یا فرابورس است؟ اگر جواب سوال مثبت باشد باید از طریق کارگزاری معتبر کد معاملاتی دریافت کنید و فعالیت تان را در بورس شروع کنید

 • علی رضایی

  سلام اینفورگرافی ورود به بخش داد وستد را میشه لطف کنید.

  • مهدیه جوادی

   کابر عزیز اگر واضح بفرمایید که چه اطلاعاتی نیاز دارید ما قطعا بهتر می توانیم به شما کمک کنیم.

 • ابراهیم

  سلام در مورد سود سهام
  یک سهم رو باید چه مدت نگهداریم تا سود شامل حال ما شود

  • مهدیه جوادی

   سلام، برای همه سهم ها نمی توانیم نسخه یکسانی بپیچیم و خروج از سهم کاملا به خود ما بستگی دارد. بهتر است قبل از ورود به هر معامله حد سود خودمان را مشخص کنیم و با نزدیک شدن به آن از سهم خارج شویم

 • باسلام وخسته نباشید سپاسگزارم ازاموزش ارائه شده لطفا بفرمایید که برای سرمایه گذاری دربورس بایدچگونه عمل کنم ممنون

 • سیدمحمد حسین‌زاده

  لطفا در مورد بورس هایی بجز اوراق بهادار مطالب بیشتری بگذارید.

  • مهدیه جوادی

   کاربر عزیز، این مقاله در حال نگارش است و به زودی به مطالب آموزشی سایت افزوده خواهد شد

 • سلام مکانی برای دانلود و کپی برداری از این مطالب اعلام کنید: سایت مقاله فیلم عکس پی دی آف و…

 • سلام
  تشکر میکنم بخاطر زحمات شما
  من می‌خوام یک میلیون تومان در بورس سرمایه گذاری کنم راهنمایی کنید دقیقا چیکار کنم

  • مهدیه جوادی

   کاربر عزیز، بهتر است از عرضه اولیه ها شروع کنید چون معمولا سهم هایی که برای اولین بار عرضه می شوند ریسک خیلی پایین و رشد خوبی دارند.

 • آرش وطنی

  سلام و عرض ادب
  مطالب کامل و جامع بود بسیار استفاده کردم ممنون

  • مهدیه جوادی

   خیلی ممنونم از اینکه نظرتان را با ما در میان گذاشتید

 • علی طالبی مقدم

  سلام میشه آز موبایل کد سجام بگیرم واز موبایل در خرید و فروش سهام کنم؟؟؟

  • وحید شیرازی

   سلام، بله شما میتونید با مراجعه به سایت کارگزاری مورد نظر ثبت نام و کد سجام هم از سایت سجام بگیرید و بعد از احراز هویت شروع با نام کاربری و رمز خود وارد سایت شوید و معامله کنید، در ضمن هنگام احراز هویت کپی یک مدرک تحصیلی خود را باید همراه داشته باشید، اپلیکیشن موبایل هم معمولا کارگزاری ها ارائه میدن… یا علی

 • محمد مهربان

  سلام
  تو فرم پذیرش قسمت نماینده قانونی رو حتما باید پر کنیم؟

  • روح الله سلطانی

   با سلام. احتمالا نیازی نباشد. اگر سوال خود را از مسئول پذیرش حاضر در کارگزاری بپرسید بهتر شما را راهنمایی خواهد کرد.

 • محمدشجاعي

  چگونه در بورس سرمايه گذاري کنيم در کجا ميشه اين کاررو کرد

 • سلام. مدرک دیپلم حتما باید داشته باشیم؟؟؟

  • مهدیه جوادی

   بله حداقل مدرک تحصیلی برای شروع سرمایه گذاری در بورس دیپلم است

  • یوسف عباس خواه

   داشتن مدرک تحصیلی چند وقتیه لغو شده و افراد بالای ۱۸ سال میتوانن ثبت نام کنند.

   • کارشناس تیم سیگنال

    سلام و درود. بله حرف شما کاملا درسته. موفق و پیروز باشید.

 • محسن صادقی پور

  من الان ڄه جوری واردبورس بشم وازکجا بدانم بااین نقدینگی کم که دارم در کجاسرمایه گذاری کنم باتشکر

  • مهدیه جوادی

   برای شروع سرمایه گذاری در بورس و آشنایی با مراحل ابتدایی آن بهتر است مقاله «سجام چیست » را مطالعه کنید

   • علی آدینه

    سلام برو توی اپلیکیشن آپ گزینه سجام رو بزن همه مواردش رو پرکن بعد دفترپیش خوان احرازهویت میشی وبعدش میری یکی از کارگزاری های منتخب ثبت نام وتمام

 • عالی بود خیییییلی ممنون ?
  منم میخوام بورس رو کامل یاد بگیرم و استارت بزنم ?

  • مهدیه جوادی

   خوشحالیم که مقاله سرمایه گذاری در بورس برای شما جذاب بوده موفق و پر سود باشید

   • حسین برزنونی

    من میخوام 10 میلیون تومان سرمایه گذاری کنم باید چکار کنم راهنمایی کنید لطفا

   • کارشناس بازار سهام

    سلام دوست عزیز به مقالات اموزشی و تحلیلی سایت سیگنال مراجعه بفرمایید. برای شروع می تونید از این لینک استفاده کنید.

 • ملیحه عسکری کوچی

  عالی هست

 • میرزایی

  با سلام و خسته نباشید ، واقعا مطالب ارا‌‌ئه شده برای کسانی مثل من خیلی مفیده ، سپاسگزارم.،?

 • ممنون از راهنمایی خوبتون و وقتی که گذاشتید
  پایدار و سربلند باشید

 • مطالب خوب و آموزنده بود

 • بی نهایت آموزنده ومفید میباشد.احسنت برشما

 • ابوالفضل

  سلام ممنون میشم اگر اموزش تحلیل تکنیکالم در برنامتون بزارین ممنون از اپ عالی دقیق و مفید

  • روح الله سلطانی

   با سلام. ممنون از پیشنهادتون. در اسرع وقت پیشنهاد شما رو بررسی می کنیم. با تشکر

 • ناشناس

  آموزنده ومفید ممنون

 • محمد جاویدی

  عالی هست

 • حمزه توکلی

  دوست دارم در بورس انرژی شاخه برق سرمایه گذاری کنم، اگ امکانش هست بنده را با راهنماییتون مستفیض بفرمایید.

  • مهدیه جوادی

   کاربر عزیز، برای سرمایه گذاری در بورس انرژی باید کد معاملاتی بورس انرژی دریافت کنید از تمایل به سرمایه گذاری در این زمینه را دارید می توانید سهام شرکت های نیروگاهی را در بورس اوراق بهادار تهیه کنید.

 • ممنون و خسته نباشید بابت مطالب خوب و مفید سایت خوبتون

 • علی اکبر قدرتی

  مطالب خوب و مفید بود ممنون

 • سپاس فراوان از زحمات شما

 • دو روزه دارم میخونم راجب بورس آخرم نفهمیدم چطوری باید بخرم پول کجا بدم یا این نرم افزاره که باهاش می خرن اسمش چیه ؟
  اقا ۸ ملیون داشته باشم میتونم شروعه خوبی داشته باشم

  • مهدیه جوادی

   کاربر عزیز برای شروع خوب است که مقاله «سجام چیست و چطور در کارگزاری ثبت نام کنیم» را مطالعه کنید
   برای شروع توصیه این است مبلغی را برای سرمایه گذاری در بورس انتخاب کنید که مدتی هیچ نیازی به آن ندارید و در صورتی که همه و یا بخشی از آن را از دست بدهید زندگی شخصی شما دچار اشکال نشود

 • کورش دهقان

  ممنون خیلی خوب بود

 • عبدالحسین الهایی

  سلام
  راهنمایی خوبیه ،قبلا بورس برایم خیلی مبهم بود
  من یک کشاورزم ،آیا میتوانم درهنگام برداشت محصول، جهت فروش آن وارد بورس شوم مثل گندم وشلتوک (برنج)لطفا راهنمایی کنید
  با تشکر

  • بهادر آذری

   با سلام خدمت شما همراه گرامی سیگنال، برای عرضه محصولات کشاورزی در بورس باید از طریق بورس کالا اقدام نمایید.

 • امیرخانلرزاده

  باسلام وقتتون بخیر…من با۵۰۰ هزارتومن بخام بیام توبورس چجوریه؟…کارمزدی چیزی بایدماهیانه پرداخت کنم؟….توصندوق های سهامی بزارم؟یه راهنمایی کوچولو لطفا

  • بهادر آذری

   سلام دوست عزیز، ممنونیم که نظرتون رو با سیگنال در میون گذاشتین. میزان سرمایه گذاری مسئله مهمیه و باید انتظارات خودتونو از سرمایه گذاری تون مشخص کنید. این مسئله به فاکتور های مختلفی مثل میزان درآمد، قدرت ریسک، سن، جنس، مدت زمان در نظر گرفته شده برای خواب سرمایه و … بستگی داره. در مورد کارمزد ها هم بدونید که همیشه کارمزد وجود داره ولی طوری نیست که هر ماه بخاین مبلغی پرداخت کنید. کارمزدهای سرمایه گذاری در هنگام خرید و فروش به سرمایه گذار تحمیل میشه و مقدارش بستگی به بازاری داره که واردش شدید. به طور کلی سرمایه گذاری مستقیم به دلیل اینکه معاملات شخصی رو زیاد میکنه کارمزد بیشتری داره ولی در سرمایه گذاری غیر مستقیم مثل صندوق های سرمایه گذاری، به دلیل صرفه جویی ناشی از مقیاس، در کل کارمزد ها خیلی کمتر میشه.

 • خلیل چلداوی

  مطالب خوبی هستن ولی اگه توضیحاتی بیشتری می دادید ممنون میشم

  • بهادر آذری

   سلام، سپاس از شما. با ما همراه باشید

 • وقتی سهام و خریداری کردیم خودمون تعیین میکنیم که چقدر نگه داریم؟شما گفته بودین اگر قصد نگهداری به مدت یک سال رو دارین میتونین از سود استفاده کنین…دوم اینکه سود دقیقا کی پرداخت میشه؟اخر سال؟

  • بهادر آذری

   با سلام و عرض ادب خدمت شما همراه گرامی سیگنال، زمانی که شما به عنوان یک معامله گر وارد بازار سهام میشید تمام تصمیمات برای خروج از سهم با خود شماست. ممکنه شما ترجیح بدین با سود زیادی که در مدت کوتاه بدست اومده از سهم خارج بشین یا اینکه برای بعضی از معاملاتتون سود کم در مدت طولانی تر رو ترجیح بدین. این مسائل کاملا شخصیه و بستگی به فاکتور های مختلفی داره. اما درباره تقسیم سود در بورس لازمه بدونید که تاریخ تقسیم سود ها در شرکت های مختلف فرق می کنه. برای اطلاع از تاریخ دقیق و اطلاعیه های مربوط به مقدار سود تقسیم شده، باید از سایت شرکتی که سهم رو خریداری کردین یا سایت کدال موارد رو دنبال کنید. به طور کلی به سرمایه گذاران توصیه میشه که به خرید و فروش های متوالی دست نزنند و سهم انتخابی خودشون رو به مدت طولانی نگه دارند تا هم از یک طرف از افزایش قیمت هر سهم در بازار استفاده کنند و هم از تقسیم سودی که شرکت از محل عملکرد خودش میسازه، بهره ببرند.
   در ضمن اطلاعیه های سایت کدال به زودی در اپلیکیشن سیگنال رونمایی میشه و شما میتونید به راحتی اطلاعات مورد نظرتون رو دریافت کنید.

 • مجیدپیریان

  درود برشما ممنون از توضیحاتتون

 • سامان رستمی

  سلام
  مثل همیشه عالی تمام مطالبتون به روز و مفید برنامتون عالی مرسی که هستین

  • بهادر آذری

   سلام، ممنون از شما، با ما همراه باشید.

 • حمید اله دادی

  بسیار عالی و مفید

 • علی سرخیل

  سپاس

 • رضا روزبهانی

  با سلام.
  ممنون از برنامه ی خوب و جامع و کامل سیگنال.
  موفق و پیروز و سلامت باشید ان شاءالله

  • بهادر آذری

   سلام، سپاس از شما. همراه ما باشید

 • محمد نظری

  بسیار عالی و مفید بود و کمال تشکر را دارم

 • بهرام عبدالرحمانی

  سلام. اینجانب بعنوان تازه وارد از برنامه و اطلاعات بسیار ارزشمندتان در جهت اگاهیم و افزودن اطلاعاتم در مورد وضع بازار و به ویژه بورس تشکر مینمایم .‌و آرزوی موفقیت شما عزیزان را می‌نمایم.

  • بهادر آذری

   سلام و درود، رضایت شما باعث خوشحالی ماست. ممنون از همراهیتون.

 • مسعود شاهمندی

  سلام
  ممنون از این آموزش مفیدتون پاینده و پیروز باشید

  • بهادر آذری

   سلام و درود، سپاس از همراهی شما. پاینده و پیروز باشید.

 • با سلام وتشکر از مطالب مفید
  چطور حد بالا وپایین وحد سود وضرر یک سهم رو بدست بیاوریم

  • بهادر آذری

   سلام، مشخص کردن این حدود بستگی به استراتژی و پلن معاملاتی شما داره و قانون مطلقی برای این کار وجود نداره.

 • نورالدین ملکزاده

  بسیار عالی

 • نوردین ملکزاده

  دستتون درد نکنه واقعا عالی بود

 • شهربانو

  برنامه ای بسیارعالی وخوب

  • ناشناس

   خسته نباشيد .امتحان که براي ورود به بورس گذاشتن يه مقدارتوضيح بدين واگرکسي قبول نشدبازميتونه امتحان بده يادوباره بايدثبت نام کنه وسوالات ازهمين توضيحات شماميادچطوريه؟ممنون

 • ناصر عیسی زاده

  من تازه اپلیکیشن را دانلود کردم عالی است

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام. با سیگنال همراه باشید.

 • Pouya.sarkhosh

  Killliii aliii boood .mrc

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، سپاس از نظر و لطف شما.

 • Pouya.sarkhosh

  مرسی

 • احمد شریفی

  اطلاعات بسیار جالبی کسب کردم

 • مجید حسینی

  Okخیلی آموزنده و مفید و کاربردی
  یک سیگنال ۲۰۰ درصد هم ….. میهمان کن

 • سید علی رضا فاتحی

  سلام
  در قسمت تحلیل تکنیکال این امکان وجود داره مثل سایت رهاورد365 به صورت اتوماتیک تنظیمات برای هر سهم ذخیره بشه!
  سپاس از لطف شما…

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. اگر روی چارت تغییر و تحلیلی انجام بدید تغییرات شما ذخیره میشه.

 • ابراهیم تردال

  بسیار آموزنده و عالی ممنون

 • لطفاً تحلیل سهام واحیا و شپنا را بروزرسانی کنید

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. درخواست شما به تیم تحلیل ما منتقل شد.

 • حمید رضا مبردی

  ممنون از توضیحات. لطفا در خصوص نحوه ورود به بورس برای مبتدیان مطالب بیشتری قرار دهید.

 • ممنون خیلی مفید و آموزنده…💛

 • حسين بوساكي

  خيلي عاليه خدا خيرتون بده

 • آموزش عالی تشکر

 • زانیار شریفی

  با سلام و خسته نباشید.
  ممنون بابت تلاشهاتون!
  یه سوال فنی:
  آیا میشه ضرورتا با توجه به EPS و نسبت P/E یک شرکت حدس زد که سود خوبی خواهد داشت سهم این شرکت؟؟ واینکه آیا P/E هرچه پایین تر باشه بهتره؟ اگه منفی بشه چی؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و دورد. بله هرچه نسبت P/E کمتر باشه بهتره. منفی شدن P/E اصلا معنی نداره. موفق و پرسود باشید.

 • داریوش قبادی

  با سلام و خسته نباشید و تشکر از برنامهیتان میخواستم دونم برای ثبت نام و اهراز هویت باید چه مدرک تحصیلی داشته باشیم و آیا سیکل می شود

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. حداقل مدرک تحصیلی برای ورود به بورس دیپلمه.

 • مرتضی روستا

  نحوه آموزش و اطلاع رسانیتون بسیار جالب هس از لطف ومحبت شما کمال تشکر را دارم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. سپاس از نظر شما. خوشحالیم که از برنامه ما رضایت دارید. پرسود و موفق باشید.

 • Moretezaomidi

  ممنون ازراهنمایی که کردین اطلاعات بیشتری درزمینه ی فرایندسرمایه گذا ری دربورس ارائه بهین ممنون میشم.

 • سلام من به تازگی وارد بورس شده ام چطور میتونم متوجه بشم چه سهی برای خرید مناسب هست یا نیست

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. میتونید از قسمت تحلیل های سهام سایت سیگنال استفاده کنید تا در تصمیم گیری به شما کمک کنه. البته طبق بیانیه سلب مسئولیتی که در اپ و سایت داریم این نمادهای بورسی صرفا جهت معرفی هستند و مسئولیت خرید و فروش اون‌ها به عهده خود شماست.

 • مرادعلی رحیمی

  سلام:ممنونم ازاین اطلاع رسانی شمادرموردبرس چون مردم آن قدرمعلومات جامع وکامل ازبرس نداردهرچه مردم دراین موردآموزش داده شودخیلی خوبه.