عرضه اولیه (IPO) چیست ؟

امروزه بورس به دلیل فرصت های سودآوری بالقوه خود به یکی از جذاب ترین گزینه های سرمایه گذاری برای مردم تبدیل شده است. یکی از این فرصت ها خرید و فروش عرضه اولیه ها است.

ما در این مقاله از بخش آموزش بورس به این موضوع می پردازیم که عرضه اولیه چیست و چرا تا این حد برای سرمایه گذاران جذاب است. همچنین بررسی می کنیم که ایا عرضه اولیه ها فاقد ریسک هستند یا به عبارتی ایا تمام انها قابل اعتمادند؟

عرضه اولیه چیست؟

برای این که شما بتوانید سهام شرکتی را در بازار بورس خرید و فروش کنید، ان شرکت باید وارد بازار بورس شده باشد و قوانین و مقرراتی که سازمان بورس تعیین کرده است را رعایت کند. به بیان دیگر ان شرکت باید در بورس پذیرش شود.

فرض کنید شرکتی با رعایت قوانین سازمان بورس توانسته وارد بازار سهام شود. حال باید سهام خود را برای اولین بار عرضه کند. به اولین روزی که سهام ان شرکت در بورس برای عموم مردم عرضه می شود، عرضه عمومی اولیه (initial public offering) یا به طور عامیانه عرضه اولیه می گویند.

با عرضه اولیه نه تنها شرکت ها می توانند وارد بورس شوند بلکه سهامداران می توانند ارزش واقعی سهام شرکت را تعیین کنند. از ان جا که عرضه اولیه در قیمتی کمتر از ارزش اصلی خود ارایه می شود، سهامداران بعد از رشد قیمت، زمانی که به نظرشان قیمت به محدوده منصفانه رسید، می توانند با فروش سهام خود، قیمت اصلی سهام شرکت را تعیین کنند.

نکته مهم و قابل توجه این است که « عرضه اولیه » بودن هیچ ربطی به قدمت شرکت ندارد و شرکت هایی با سابقه کار بالا هم می توانند تازه وارد بازار بورس شوند. در این مقاله نکات مهم خرید عرضه اولیه را مرور می کنیم.

چرا باید عرضه اولیه بخریم؟

اکثر عرضه اولیه هایی که وارد بازار شده اند سودده بوده اند. بازده نسبتا بالا در کوتاه مدت، بزرگترین دلیلی است که هم افراد مبتدی و هم حرفه ای ها تمایل زیادی به خرید عرضه اولیه ها دارند.

معمولا عرضه اولیه ها کمتر از ارزش ذاتی خود سهم، قیمت گذاری می‌شوند و همین موضوع برای سرمایه گذار جذابیت ایجاد می کند چون احتمال افزایش قیمت سهم و رسیدن به ارزش ذاتی آن زیاد است. یعنی انتظار می رود که عرضه اولیه ها سود آور باشند و بازده خوبی در کوتاه مدت داشته باشند.

سهم هر فرد از عرضه اولیه چطور مشخص می شود؟

معمولا قبل از شروع ثبت سفارش عرضه اولیه، حداکثر تعداد سهام قابل خریداری توسط هر کد حقیقی و حقوقی اعلام می شود اما معمولا با توجه به مشارکت بالا تعداد سهام کمتری به هر کد اختصاص می یابد. تعداد سهام تخصیص یافته به هر کد معاملاتی با توجه به فرمول زیر محاسبه می شود.

تعداد سهام اختصاص یافته به هر کد

آیا می‌توان تعداد و قیمت دلخواه را برای عرضه اولیه ثبت کرد؟

برای خرید عرضه اولیه‌ها باید سفارش خود را در سقف قیمت اعلام شده بگذارید، زیرا اکثر سرمایه‌گذاران سفارش خود را در سقف قیمت ثبت می‌کنند.

دقت کنید که معمولا حجم تقاضا بسیار زیاد است (فرض کنید دو میلیون کد حقیقی و حقوقی درخواست خرید عرضه اولیه دارند) بنابراین اگر شما سفارش خود را حتی یک ریال کمتر ثبت کنید، احتمال اینکه سهمی به شما برسد بسیار کم می‌شود.

اما شاید فردی نخواهد حداکثر تعداد سهمی که اعلام شده را خرید کند. در این جا این سوال پیش می‌آید که امکان خرید تعداد سهم کمتری از سقف تعیین شده وجود دارد؟ جواب مثبت است. اگر شما تعداد کمتری از سقف را ثبت کنید، همان تعداد یا درصدی از آن سهم به شما تعلق خواهد گرفت. یعنی سهم شما از عرضه اولیه کم می شود اما مشکلی در خرید آن وجود ندارد.

آیا برای خرید عرضه اولیه قانون حداقل مبلغ وجود دارد؟

همانطور که می دانید طبق قانون سازمان بورس، هر سرمایه گذار برای خرید هر سهم باید حداقل مبلغ 500 هزار تومان بپردازد. اما شاید این سوال برای شما به وجود بیاید که آیا برای خرید عرضه اولیه هم باید حداقل 500 هزار تومان پرداخت کرد؟ اگر بر اساس روش ثبت سفارش هر نفر تنها بتواند 200 هزار تومان خرید کند چه؟ آیا خرید او حذف می‌شود؟

باید بگویم خیر. عرضه اولیه شامل قانون “حداقل خرید” نمی شوند. بنابراین شما می توانید مالک هر مقدار سهمی شوید که به شما تخصیص داده شده است، چه آن مبلغ بیش تر از 500 هزار تومان باشد و چه کمتر. دقت کنید که چون سهم هر فرد در خرید عرضه اولیه مشخص است و کسی بیشتر از آن مقدار نمیتواند خرید کند، سفارش عرضه اولیه دارای “سقف خرید” است.

چطور از عرضه اولیه ها باخبر شویم؟

طبق قانون سازمان بورس خبر ورود یک سهام جدید یا همان عرضه اولیه حداقل 48 ساعت قبل باید در بخش اطلاعیه های سایت بورس و یا فرابورس (بسته به نماد عرضه شده) قرار بگیرد و اطلاع رسانی شود. علاوه بر این در سایت سیگنال می توانید از آخرین اخبار عرضه اولیه ها و تحلیل آن ها به صورت منظم و به روز شده با خبر شوید.

همچنین با نصب اپلیکیشن سیگنال و فعال کردن نوتیفیکشن اطلاع رسانی عرضه اولیه ها می توانید، از آخرین وضعیت عرضه اولیه ها، زمان شروع ثبت سفارش و گزارش آن ها باخبر شوید.

برای فعال کردن نوتیفیکیشن کافیست با مراجعه به بخش سهام در اپلیکیشن سیگنال، به سربرگ عرضه اولیه بروید و “از عرضه اولیه بعدی باخبرم کن” را فعال کنید.

کی می‌توان سفارش خرید عرضه اولیه را ثبت کرد؟

زمان ثبت سفارش عرضه اولیه از قبل مشخص نیست و در همان روز عرضه توسط ناظر اعلام می‌شود که معمولا بین ساعت 10 تا 12 همان روز انتخاب می‌شود. (این بازه زمانی تحت شرایط خاصی قابل تمدید است و می تواند افزایش یابد که در صورت تغییر، از طریق ناظر اطلاع رسانی خواهد شد.)

با استفاده از کد انلاین می توانید در همان ساعات مشخص شده سفارش خود را ثبت کنید اما اگر می خواهید از کد افلاین استفاده کنید، می توانید از قبل تعداد سهام مد نظر خود را ثبت کنید تا در زمان شروع معاملات درخواست شما انجام شود. تفاوتی که عرضه اولیه با دیگر سهم ها دارد این است که در همان پنل انلاین کارگزاری می توان سفارش را به صورت افلاین نیز ثبت کرد.

با توجه به اینکه در روز عرضه اولیه، درگاه های بانکی با ترافیک بالایی مواجه هستند، بهتر است از روزهای قبل، موجودی حساب خود را به اندازه سرمایه مورد نیاز برای خرید عرضه اولیه، افزایش دهیم تا در بازه زمانی ثبت سفارش با مشکل مواجه نشویم.

از فردای روز عرضه اولیه، خرید و فروش سهام به شکل عادی دنبال می شود و شما می توانید مجدد سفارش خرید را ثبت کنید اما تجربه نشان داده است که به دلیل مکانیزم عرضه و تقاضای بازار، احتمال این که سهمی به شما برسد کم است.

آیا کارگزاری برای ما عرضه اولیه می‌خرد؟

همانطور که گفته شد، چون عرضه اولیه گزینه جذابی برای سرمایه گذاران است، تعداد مراجعه کنندگان در این روز بالاست و این می تواند مشکلاتی به وجود آورد. مثلا به دلیل ترافیک بالای سایت های کارگزاری شما نتوانید عرضه اولیه بخرید. یا اصلا کاری برایتان پیش بیاید که نتوانید یا فراموش کنید که در ساعات مشخص شده، سفارش خود را ثبت کنید. در این زمان کارگزاری ها وارد میدان می شوند و با خرید خودکار عرضه اولیه کار را برای شما آسان می کنند.

خرید خودکار عرضه اولیه ها به روش های مختلفی انجام می شود. در بعضی کارگزاری ها اگر شما موجودی کافی داشته باشید، بدون این که سفارش خود را ثبت کنید، عرضه اولیه در سقف قیمت و سقف تعداد برای شما خریداری می شود. (البته این حالت نیازمند یک قرارداد قبلی است.) دقت کنید که اگر موجودی حساب شما کافی نباشد، درخواست شما ثبت نمی شود. برخی کارگزاری ها از قبل مقدار نقدینگی مورد نیاز را بلوکه می کنند تا در زمان ثبت سفارش چنین مشکلی بوجود نیاید. با استفاده از بعضی کارگزاری ها نیز میتوانید از دو روز قبل سفارش عرضه اولیه را ثبت کنید. در این صورت، سفارش شما در روز عرضه بدون مراجعه به پروفایل خود ثبت خواهد شد.

عرضه اولیه ها چقدر ریسک دارند؟

عرضه اولیه ها چقدر ریسک دارند؟

ریسک عرضه اولیه ها با توجه به اقبالی که نسبت به آن وجود دارد معمولا کم است. اما باید همیشه توجه داشت که صرف اینکه عرضه اولیه را تهیه می کنیم ضمانتی برای کسب سود نیست و باید به شرایط بازار، صنعتی که سهام در آن فعالیت می کند و مشخصات شرکت توجه کرد.

مطالعه گزارش عرضه اولیه هایی که از ابتدا سال 98 ارائه شده اند می تواند اطلاعات مفیدی درباره سود آوری، میزان مشارکت و… در اختیار ما قرار دهد.

عرضه اولیه را کی بفروشیم؟

اگرچه عرضه اولیه برای سرمایه گذاران جذاب است اما پس از مدتی، تقاضا برای این سهم نیز به تدریج کاهش می‌یاید که اصطاحا گفته می‌شود “سهم متعادل شده است“. از آن به بعد قیمت سهام به عملکرد شرکت وابسته خواهد بود.

در نتیجه نمیتوان زمان دقیق برای فروش عرضه اولیه مشخص کرد زیرا عملکرد شرکت، استراتژی سرمایه گذاران و موارد دیگری در زمان فروش سهام موثر هستند و این زمان برای افراد مختلف، متفاوت است.

هر سرمایه گذار می تواند سهام خود را برای کوتاه مدت یا بلند مدت نگهداری کند و در هر زمان که شرایط را مناسب ارزیابی کرد همه یا مقداری از سهام عرضه اولیه خود را بفروشد.

آیا می‌توان به شرکت هایی که عرضه اولیه دارند اعتماد کرد؟

لازم به ذکر است که عرضه اولیه شرکت‌ها به معنای تازه کار بودن آنها نیست بلکه نشان‌دهنده این است که مجوز معامله سهام این شرکت‌ها در بورس، به تازگی صادر شده است. پس صرف این که شرکتی عرضه اولیه ارایه می دهد دلیل بر عدم اطمینان به انها نیست.

عرضه اولیه می‌تواند توسط شرکت‌های دولتی و خصوصی انجام شود، اگر صورت‌های مالی شرکت مذکور به سازمان بورس ارایه شود و از سد قوانین این سازمان عبور کند.

افزایش مشارکت در خرید عرضه اولیه ها در امسال

اکثر عرضه اولیه ها حداقل 20 تا 30 درصد سوددهی داشته اند به همین دلیل هم برای افراد مبتدی و هم حرفه ای ها جذاب هستند. از ابتدا امسال تقاضا برای خرید عرضه اولیه ها افزایش پیدا کرده است تا جایی که رکورد مشارکت در خرید در چند عرضه اولیه اخیر، پی در پی شکسته شد که این نشانه ورود افراد جدید به بازار بورس است.

روش خرید عرضه اولیه چگونه است؟

همه عرضه های اولیه های فعلی بورس و فرابورس به روش « بوک بیلیدینگ » یا « ثبت سفارش » ارائه می شوند. در عرضه اولیه به روش « بوک بیلدینگ » اولویت با بیشترین قیمت است و در صورت ثبت سفارش با قیمت کمتر ممکن است سهمی به شما تعلق نگیرد.

 به همین دلیل برای اینکه حتما بتوانید عرضه اولیه بخرید بهتر است سفارش خود را در سقف بازه قیمتی تعیین شده، ارسال کنید. همچنین در این روش الویت زمانی ثبت سفارش اهمیتی ندارد. یعنی شخصی که در انتهای بازه زمانی مشخص شده، سفارش خود را ارسال می کند با شخصی که در ابتدای بازه زمانی سفارش خود را ارسال کرده هیچ تفاوتی ندارند. تنها کافیست سفارش خرید عرضه اولیه در بازه زمانی تعیین شده با موفقیت ثبت شود.

مفاهیم و اصطلاحات بورسی خرید عرضه اولیه

روش خرید عرضه اولیه چگونه است؟

اگر به تازگی قصد فعالیت در بازار بورس و خرید «عرضه اولیه» را دارید اصطلاحات و مفاهیم زیر احتمالا به دردتان می خورد.

ساعت ثبت سفارش خرید عرضه اولیه چیست؟

زمان ثبت سفارش عرضه اولیه از قبل مشخص نیست و در همان روز عرضه توسط ناظر اعلام می شود که معمولا بین ساعت 10 تا 12 همان روز انتخاب می شود. این بازه زمانی تحت شرایط خاصی قابل تمدید است و می تواند افزایش یابد در صورت تغییر از طریق ناظر اطلاع رسانی می شود.

با توجه به اینکه در روز عرضه اولیه درگاه های بانکی با ترافیک بالایی مواجه هستند بهتر است حساب معاملاتی خود را از روزهای قبل، به میزان سرمایه مورد نیاز عرضه اولیه افزایش دهیم تا در بازه زمانی ثبت سفارش با مشکل مواجه نشویم.

قیمت آخرین معامله چیست؟

قیمت آخرین معامله قیمتی است که برای آخرین بار سهم در آن قیمت معامله شده است.

قیمت پایانی سهام چیست؟

قیمت پایانی، میانگین موزون قیمت های معامله شده سهم در طی یک روز معاملاتی است که دامنه نوسان سهم در ابتدای روز بعد بر اساس آن تعیین می شود.

دامنه نوسان (بازه قیمتی) چیست؟

منظور از دامنه نوسان حداکثر افزایش یا کاهشی است که یک سهم می تواند در طی یک روز معاملاتی تجربه کند. دامنه نوسان اکثر سهام بازار بورس و فرابورس 5 درصد می باشد. یعنی یک سهم می تواند در بازه -%5 تا +5% در طی یک روز نوسان کند. این دامنه نوسان برخی از سهم های بازار مثل سهم های بازار پایه متفاوت است.

صف خرید چیست؟

در بازار بورس خریداران و فروشندگان قیمت سهام را مشخص می کنند. اگر تقاضای خرید سهمی بیشتر از فروش آن باشد باعث می شود که قیمت سهم بالا برود و اگر تقاضای فروش سهمی بالاتر از تقاضای خرید آن باشد  قیمت سهم پایین می آید.

زمانی که تقاضا برای یک سهم در بازار به اندازه ای بالا می رود که خریداران بسیاری تمایل دارند سهم را در بالاترین قیمت ممکن خریداری کنند و در مقابل فروشنده ای حاضر نباشد سهام خود در سقف قیمتی به فروش برساند در اصطلاح صف خرید تشکیل می شود.

به عنوان مثال، شکل زیر دفتر سفارشات سهام « بیمه آسیا » در اپلیکیشن سیگنال را نشان می دهد. همان طور که می بینید تعداد 30 خریدار در مجموع حاضرند 1.095 میلیون سهم را در سقف قیمت روزانه (6.290 ریال) بخرند و در مقابل فروشنده ای نیز حاضر به فروش سهم در این قیمت نمی باشد. در این حالت به اصطلاح صف خرید تشکیل شده است.

صف خرید چیست؟

صف فروش چیست؟

زمانی که عرضه در یک سهم به اندازه ای بالا برود که فروشندگان حاضر باشند در پایین ترین قیمت ممکن سهام خود را به فروش برسانند و در مقابل هیچ خریداری حاضر نباشد در کف قیمتی سهام را از فروشندگان آن بخرد در اصطلاح صف فروش تشکیل می شود.

به عنوان مثال شکل زیر دفتر سفارشات سهام بانک اقتصاد نوین در اپلیکیشن سیگنال را نشان می دهد. همان طور که مشاهده می کنید 515 فروشنده در مجموع حاضرند 9.693 میلیون سهم را در کف قیمتی 3.094 به فروش برسانند و در مقابل خریداری نیز حاضر به خرید سهم در این قیمت نمی باشد.

صف فروش چیست؟
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • ناشناس

  ممنون از اطلاع رسانی شما

 • ناشناس

  بسیار ممنون از مطالب باارزشتون،منظور از عرضه اولیه چیست؟باتشکر

  • روح الله سلطانی

   خواهش می کنم. همان طور که توی متن نوشته شده به شرکتی که قرار است برای اولین بار سهام آن در بازار بورس عرضه شود عرضه اولیه گفته می شود.

 • ربابه نوروزی

  با عرض سلام وخسته نباشید و مطالب آموزنده شما ایابرای خریددرمنزل می توان ازهرکارتی استفاده کنیم یا تنها ازکارت معرفی شده استفاده کنیم چگونه می توان به صورت برخط یااینترنتی خریدکم انجام دهم باتشکرازشما مسئولین محترم

  • بهادر آذری

   سلام و درود، با ثبت نام در یکی از کارگزاری ها و داشتن کد فعال بورسی به راحتی میتونید از هرجا که دسترسی به اینترنت داشته باشید خرید سهام بازار بورس رو انجام بدید.

 • مجید حسینی

  باسلام
  خیلی آموزنده و ساده بیان نمودید
  ممنونم از شما

  • بهادر آذری

   سلام، ممنون از نظرتون. با سیگنال همراه باشید.

 • سعید منصورسمائی

  سلام و عرض ادب
  خیلی خیلی ممنون بابت سایت و اَپ خوب سیگنال
  در مورد نحوه فعال سازی notification اَپ برای عرضه اولیه ها سوال داشتم که از کدوم قسمت باید انجام ش بدم!؟

  • بهادر آذری

   سلام و درود. برای فعال سازی notification عرضه اولیه، ابتدا به قسمت سهام مراجعه کنید و بعد از اون در سربرگ عرضه اولیه ” از عرضه اولیه بعدی با خبرم کن ” رو فعال کنید. با سپاس از همراهی شما

 • ناشناس

  سلام علیکم
  ممنون از اطلاعات مختصر و کاربردی تون.
  انشاالله موفق باشید.
  یا علی

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، سپاس از همراهی شما.

 • با سلام.اپلیکیشن بسیار کاربردی وخوبی دارین تبریک به سازندگانش.امیدوارم روز به روز بهتر بشه.
  من دارم خیلی چیزاازش یاد میگیرم.

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. سپاس از نظر و همراهی شما.

 • سلام و عرض ادب
  برای فعال سازی notification عرضه اولیه شماره تلفن میخاد ، آیا هزینه ای کم میکنه از شارژ سیم کارت ؟ خیلی ممنون

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. خیر، هیچ هزینه ای از شما کسر نخواهد شد. موفق و پرسود باشید

 • مجید ماتک

  عالی است.

 • عالی بسیار ممنون، خسته نباشین

 • عباس محمدپور

  ممنون از اطلاع رسانی خوبتون به زبان ساده و کاربردی🙏

  • کارشناس تیم سیگنال

   سپاس از لطف و توجه شما. رضایت شما باعث خوشحالی ماست. موفق و پرسود باشید.

 • سلام خواستم از برنامه تون تشکر کنم واقعا عالیه

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. سپاس از لطف و نظر شما. با سیگنال همراه باشید.

 • امیر ایرانی

  درود بر شما و برنامه بسیار خوبتون
  فقط اگه امکان ویبره گوشی را فعال کنید موقع فعال شدن عرضه اولیه عالی میشه

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. سپاس از نظرتون. پیشنهادتون مدنظر ما قرار خواهد گرفت.

 • علی حمزه ای

  سلام وخسته نباشید
  میخواستم بدونم تعداد سهم قابل عرضه همون روز عرضه اولیه اعلام میشه یازودتر؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. قبل از عرضه اولیه حداکثر تعداد سهامی که هر شخص می تواند بخرد اعلام می شود.

 • محمد هوشیار

  از اطلاع رسانی به موقع شما عزیزان متشکرم

 • ناشناس

  P بر E به چه مهناست؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. نسبت p/e در واقع انتظارات سرمایه گذار از بازدهی آینده را نشان می دهد. یعنی یک سرمایه گذار حاضر است به ازای هر 1 ریال بازدهی که بدست می آورد، چند ریال پرداخت کند.

   • عاطفه عبادی

    یعنی هر چه p,e کمتر باشه بازدهی سهامی ک خریدیم بیشتره؟؟ سرمایه کمتر بازده بیشتر

   • کارشناس تیم سیگنال

    پی به ای کمتر به معنای ریسک کمتره، نمیشه به طور قطع گفت بازدهی بیشتر میشه.

 • مصطفی معصومی

  سلام خدا قوت
  میشه راهنمایی کنید،چیکار کنیم که کارگذار بطور خودکار عرضه اولیه سهام ها رو واسمون خریداری کنه
  اگه شدنی هست،کدوم کارگذاری ها انجام میدن،از کجا فعال میشه

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. این مورد رو بهتره از کارگزاری‌ها سوال کنید. ولی تا جایی که ما اطلاع داریم کارگزاری مفید به صورت خودکار خرید انجام می دهد. موفق و پرسود باشید.

 • مهناز افشار

  ممنون.بسیار عالی بود توضیحاتتون

 • مصطفی معصومی

  خیلی ممنون از برنامه خوبتون
  {بطور خودکار انجام شد}
  آرمان تدبیر

 • ناشناس

  سلام.مطالبتون برای من که تازه میخواهم شروع کنم بسیار عالی است

 • ناشناس

  سلام. بسیار عالی

 • علی نژاد

  سپاس گذار ار اطلاع رسانی مفید شما
  عالی بود.

 • غلامرضا

  با سلام خیلی خوب و مفید بود

 • خسروانی

  باسلام
  واقعا از مطالب روان و ساده و کامل تون در باره بورس به عنوان یک تازه وارد به عرصه بورس نهایت تشکر رو دارم خسته نباشید.

 • ف،صداقت دوست

  سلام ،برای بار اول میخوام سهام بخرم ،گفتن عرضه اولیه ها رو بخریم بهتره،چه طور میتونم خرید بزنم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. بعد از دریافت کد فعال بورسی وارد پلتفرم کارگزاری خودتون بشید و اونجا با جست و جوی نام نماد عرضه اولیه شده سفارش خودتون رو ثبت کنید.

 • حمید ادبی اردکانی

  سلام. کوتاه،عالی و کاربردی

 • من تازه وارد بورس شدم رمز حسابمو اگه کاگذاری داشته باشه مشکلی پیش میاد یا ن باید رمزمو داشته باشه

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. اینجور مواردو بهتره از خود کارگزاری سوال کنید. موفق و پیروز باشید.

 • ناشناس

  ممنون . واقعا کارتون درسته👌

 • ناشناس

  بسیار عالی،تازه وارد بورس شدم و این توضیحات خیلی کمکم میکنه…. سپاس

 • علی اکبر چوپانی

  واقعا خوبه خیلی مراحل را تصویری نشان دهید

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام. پیشنهادتون حتما مدنظر ما خواهد بود. با سیگنال همراه باشید.

 • ناشناس

  نظرتان را درباره سباقربفرمائید

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. درخواست شما مد نظر تحلیلگران ما قرار خواهد گرفت. در حال حاضر میتونید تحلیل برخی از نمادهای درخواستی کاربران رو در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil مشاهده کنید.

 • درود بر تیم پرتلاش و خلاق سیگنال.خواستم بدونم آیا یک شرکتی با عرضه اولیه سهامش در واقع تبدیل به شرکت سهامی عام میشه.چون حجم خیلی از این عرضه اولیه ها فقط ۵ درصد سهام شرکت هست.یعنی با عرضه ۵ درصد از سهامش به عموم مردم این دیگه الان یک شرکت سهامی هست

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، بله. یک شرکت قبل از اینکه وارد بورس بشه باید شرکت سهامی عام باشه. شرکت با عرضه اولیه سهام هم از معافیت مالیاتی برخوردار می شود و عرضه اولیه یعنی برای اولین بار مورد قیمت گذاری قرار می گیردند.

 • حمیدرضاکرملی

  عالي

 • صابر میکال

  سلام خسته نباشین
  اگه میشه بازم از مفاهیم این نمادها بزارین که خودنه سایت برای ما اماتورها راحتتر باشه

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. در قسمت آموزش هر بازار ما سعی کردیم مفاهیم بنیادی اون بازار رو به ساده ترین زبان ممکن توضیح بدیم. بهتون پیشنهاد میکنم سری به صقحات آموزشی ما بزنید.

 • سلام ..خرید عرض اولیه بهتره یا خرید سهام؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. این کاملا بستگی به استراتژی شما داره و تصمیم گیرنده خود شما هستید. با خرید عرضه اولیه احتمال سود شما بسیار زیاده اما نباید انتظار سود زیادی هم داشته باشید اما با خرید سهام دیگه ممکنه بیشتر سود کنید و البته ریسک بیشتری هم داره.

 • سلام چگونه نوتیفیکشن رو فعال کنیم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و وقت بخیر. ابتدا به سربرگ سهام برید در اونجا سربرگ عرضه اولیه رو انتخاب کنید. سپس نوتیفیکیشن ” از عرضه اولیه با خبرم کن ” رو فعال کنید. بهتون پیشنهاد میکنم قبل از اینکار حتما اپ رو به آخرین نسخه آپدیت کنید.

 • محمدطیب جمالی

  خیلی عالی بود ممنون

 • امید قربانی

  سلام ممنون از لطفتون بابت اطلاعات کامل و جامعی که در اختیار ما قرار دادین

 • ناشناس

  چه موقع می توان عرضه اولیه خریدار ی شده رافروخت

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و وقت بخیر. عرضه اولیه ها به این دلیل که زیر ارزش واقعی قیمت گذاری میشن سود ده هستند و معمولا تا چند روز بازدهی مثبت دارند. فروش سهم خریداری شده کاملا بستگی به خودتون داره، شما میتونید هر زمان که تشخیص دادین به سود مورد نظر رسیدید سهمتون رو بفروش بگذارید. موفق و پرسود باشید.

 • علیرضا آزادبخت

  تشکر میکنم بابت اطلاعاتی که در اختیار ما میزارین

 • مهدی نورافکن

  ممنون از اپلیکیشن بسیار خوبتون

 • سلام
  ثبت نام در اپلیکیشن سیگنال انجام نمیشه وهمچنین
  نوتیفیکشن اعلام عرضه اولیه با اختلال مواجه هست وفعال نمیشه
  لطفن رسیدگی بفرمایین،،

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. این مشکل در حال پیگیری هست. امیدواریم به زودی حل بشه. با ما همراه باشید.

 • سیروس سبزی

  ممنون ازاطلاعات با ارزشتون

 • روزبه خسر

  اوکی سیگنال عالیه

 • اکبر سلطانی

  با سلام و خسته نباشید
  ممنون از برنامه بسیار خوبتون
  فقط چرا آیکن خرید اولیه برای من فعال نمیشه لطفا جواب بدين با سپاس فراوان.

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. این قسمت فعلا مشکل داره و کارشناسان فنی ما در حال رفع این مشکل هستند. امیدواریم به زودی رفع بشه. با سیگنال همراه باشید.

 • ناشناس

  عالی

 • نورالدین افضلی

  ممنون از اطلاعات کافی اپلیکیشن

 • صادق صانعی

  با سلام
  با تشکر آزادی برنامه بسیار خوب سیگنال من به تازگی کد بورسی گرفتم امید وارم با کمک سیگنال بتونم پر سود باشم
  تشکر ویژه از عوامل محترم و زحمتکش سیگنال

 • ناشناس

  سلام خسته نباشید
  ببخشید هنوز کارشناسان فنی مشکل نوتیفیکیشن ازعرضه اولیه با خبرم کن را رفع نکردند؟چون خیلی وقته؟!

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. این مشکل هنز در حا پیگیری و رفع باگه. امیدواریم به زودی برطرف بشه. با سیگنل همراه باشید.

 • سلام خسته نباشید بابت مطالب بسیار ساده و گویا در مورد تازه واردان به بازار بورس
  قسمت اطلاع سهام اولیه گذینه اطلاع رسانی که فعال میکنم خطای با مشکل روبرو شد رو ظاهر میکنه
  ممنون میشم راه حلی رو بیان کنید تشکر از تیم سیگنال

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. سپاس از محبت و همراهیتون. اپ رو به آخرین نسخه بروز رسانی کنید سپس دکمه عرضه اولیه رو یکبار روشن و دوباره خاموش کنید. احتمالا مشکلتون برطرف بشه.

 • سیدابراهیم حسینی

  اشتباها دستم خورد روی دو ستاره و دیگه نشد ویرایشش کنم.
  واقعا مطالبتون فوق العاده بود و کاملا مفید واقع شد

 • مهرداد بازگیر

  سلام خسته نباشید ببخشید ایا خرید عرضه اولیه سقف داره یا هر کسی هر مقدار که بخواد میتونه خرید کنه؟؟؟؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. سقف برای هر عرضه اولیه تعیین میشه و امکان خرید بیشتر از اون مقدار در روز عرضه وجود نداره.

 • داوداسکندری

  باسپاس فراوان

 • داوداسکندری

  عالی بود سپاسگزارم ، پایدار

 • عذر میخوام،اینکه نوشتید 30 نفر مایلند 1/095 میلیون سهم رو به قیمت 6/290 بخرند،،،این 30 نفر یعنی ،30 کد باهم اتفاق نظر دارند که به این قیمت بخرند?

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. بله دوست عزیز. هر سرمایه گذار یک کد بورسی منحصر بفرد داره. بنابراین 30 کد هم درسته.

 • دهقانی

  خیلی خوب اراعه شده مطالب

 • امین قلی پور

  واقعا عالی است

 • محمد زارع

  سلام برای خرید عرضه اولیه باید پول توحساب کاربری باشه.من نمیخوام سهام ها رو بفروشم.چطور میتونم از بانکم پول ببرم به حساب کاربری.
  چون موقع خرید عرضه اولیه خرید از بانک نمیزنه

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. بعضی از کارگزاری ها حتی اگر مانده حسابتون منفی باشه براتون بصورت خودکار عرضه اولیه میخرند سپس حسابتون بدهکار میشه. اگه برای شما این اتفاق نمیفته میتونید درخواست بدید. برای شارژ حساب هم کافیه از قسمت واریز وجه مبلغ رو به حساب کارگزاریتون واریز کنید تا بتونید سهم مورد نظرتون رو بخرید.

 • حمید فاضلی زاده

  سلام..بسیار ممنون از توضیحات زیبایتان…بهترین موقع برای فروش عرضه اولیه ای ک خریداری کرده ام چ موقع میباشد؟؟؟؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. بستگی به استراتژی معاملاتی شما داره و خرید و فروش هر سهمی با تصمیم خودتون انجام میشه. هروقت حس کردید به سودی که میخواستید رسیدید میتونید سهمتون رو بفروشید.

 • سلام وقتتون بخیر، جسارتا initial public offering
  درست میباشد.

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. سپاس از دقت شما. اصلاح شد.

 • متشکر‌

 • ممنون از راهنمایی و آموزش های ارائه شده

 • اصغرکاوه

  ممنون ازراهنمایی بسیارواضح ودقیقتان

 • غلامرضا فقیه

  عالی

 • ناصرقائدی

  توضیحات بسیار واضح وخیلی قابل درک بود
  سپاس

 • ناشناس

  با عرض سلام و خسته نباشید
  با اپلیکیشن سیگنال هم میشه خرید و فروش کرد تو بورس یا نه؟
  ممنون از مطالب خوب و مفیدتون

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و وقت بخیر خدمت شما. خیر در حال حاضر اماکن خرید و فروش با اپ سیگنال وجود نداره.

 • محمدرضا حسین نژاد

  نرم افزار سیگنال به خوبی توانسته است مفاهیم اساسی و بنیادی اقتصادی را به صورت فراگیر آموزش دهد و با توجه به نام سال جهش تولید می تواند یک نرم افزار کاربردی در این زمینه باشد با تشکر

 • عبدالرحیم مهدوی فرد

  ممنون از اطلاع رسانی

 • حمیدرضا طیبی

  من تازه واردم و هنوز تو کارگذاری ثبت نام نکردم،واقعا از مطالبی که گذاشتید دارم لذت میبرم،سپاس

 • امین زارعی

  سلام,هر چی میخام تیک(از عرضه اولیه باخبرم کن) رو فعال کنم هی میگه مشکلی پیش اومده,الان چندوقته همینو میگه!

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. این قسمت فعلا مشکل داره و در حال رفع باگ هست. با ما همراه باشید.

 • ناشناس

  سلام
  بسیار آموزنده و ساده مطالب رو بیان نمودید
  سپاس گزارم

 • فرزانه حزباوی

  سلام و خسته نباشید باید کجا سهم بخرم بخرم اصلا بلد نیستم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. برای ورود به بورس باید کد بورسی داشته باشید، قبلا مقاله ای از نحوه دریافت کد بورسی منتشر کردیم میتونید از این لینک مطالعه کنید.

 • مهرداد لطفی زاده

  بینهایت سپاسگزارم بابت مطالب ارزنده و سودمندتان.نصب این برنامه و مطالعه روزانه را به همه عزیزان توصیه میکنم.

 • افشین سعیدی

  ممنونم از این جزئیات

 • ناشناس

  اطلاعات بسیار جامع ورسا

 • ضرغام عسگری بهزاد

  باسلام مطالب بسیار آموزنده میباشد.ولی اگر هر پاراگراف آموزشی همراه با عکسی از صفحه معاملاتی باشد بازدهی بیشتری دارد…ممنون

 • جواد لری فریدونی

  عالیه متن هاتون اگه بتونم از طریق ایمیلم با شما در ارتباط باشم جهت آموزش ممنون میشم

 • خسته نباشید عالی بود

 • نخجوان

  عالیست

 • ناشناس

  واقعا مطالبش مفید و کاربردی هستن

 • کارشناس تیم سیگنال

  سلام و عرض ادب. مطلبی مجزا برای صف خرید و فروش قبلا منتشر شده که میتونید از این لینک مطالعه کنید.

 • محمد یوسف امیری

  سلام و سپاس از مطالب خوبتون ان شاءالله در پناه حضرت حق تندرست و مانا باشید

 • کریم عامری فخر

  با سلام
  ممنون از اطلاعات مفیدی که جهت شفاف سازی مسائل بارگذاری کردید.
  سپاس

 • ناشناس

  واقعا خوبه برنامتون و اطلاعات مفید و کاربردی در اختیار مخاطب قرار میده

 • ناشناس

  مطالب مفیدی بود تشکر

 • سلام خسه نباشید.اگه من عرضه اولیه ای بخرم ک سقفش1م باشه رو اقدام کنم وب من 700ت برسه ایا میتونم از این 700ت بعدا ی مقداریشو بفروشم ی مقدارشو نگه دارم؟؟؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. بله میتونید و مشکلی وجود نداره.

 • اعظم رحمتی

  خوب بود

 • اعظم رحمتی

  آیا نگه داشتن طولانی سهام اولیه موردی ندارد

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام. خیر، بستگی به استراتژی معاملاتی شما داره.

 • رضا رضازاده

  سلام.آیا امکان خرید چند عرضه اولیه متفاوت بایک کد بورسی در بازه زمانی مشخص مثلا ۲ یا ۳ ماهه امکان پذیر هست؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرص ادبو بله مشکلی نیست میتونید با یک کد بورسی هم نمادی رو هر چند باز که خواستید بخرید و بفروشید.

 • مهدی الماسی

  سلام، وقت بخیر
  وقتی عرضه اولیه خریدیم بعد از چند روز باز هم میتونیم از همون سهام مجدد خرید کنیم؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. شما از فرادای روز عرضه اولیه میتونید سفارش خرید بزارید اما امکان اینکه سهم بهتون برسه کمه.

 • وظایفی

  سلام من تازه امروز کد بورسی گرفتم میتونم عرضه اولیه بگیرم یا باید یه تایمی بگذره

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. خرید عرصه اولیه، سهام حق تقدم و صندوق های سرمایه گذاری مشکلی نداره و میتونید بخرید.

 • قاسم نژاد

  بسیارخوب وآموزنده بود.سپاس

 • اعظم رحمتی

  بسیار ممنونیم ازبا اطلاعات خوب منون

 • Mohammadreza

  من هفده سالم هست ایا میتوانم کد بورسی بگیرم ؟ یا باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشم؟؟ واقعا به بورس علاقه مندم و همش مقاله میخوانم و میخوام با صد تومان وارد شم تا یکی دوسال تجربه کسب کنم و بعدش پول بیشتر طزریق کنم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام. برای داشتم کد آنلاین باید به سن قانونی برسید. در حال حاضر میتویند کد بورسی آفلاین داشته باشید.

 • سلام خسته نباشی
  ببخشید میتونم با چند کار گزاری چند عرضه اولیه بخرم یا نه.فقط ی بار میشه. مثلا با مفید ی بار بخرم با اگاه یا فارابی هم ی بار.ممنون میشم جواب بدین‌

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، خیر. برای هر کد بورسی فقط یکبار امکان خرید عرضه اولیه فراهمه.

 • علیرضا طاهرایرانی

  بسیار عالی و آموزنده بود

 • ناشناس

  مقاله عالی بود. ممنون از حسن نیت شما

 • وحید ا

  واقعه مطالبتان عالیه دیگه برا سرمایه گذاری تازه واردهای امثال من نیاز نیشت کلاسم برن

 • هوشنگی

  احسنت .بسیار عالی

 • غلامرضا نورزاد

  مفید بود.

 • ممنون از راهنماییتان

 • محمد رزمی

  لطفا در خصوص عرضه اولیه ها بیشتر توضیح دهید باتشکر از شما وتیم کارشناسی

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. در این مطلب سعی کردیم توضیحات کافی رو داشته باشیم، اما در آینده بیشتر این مبحث رو پوشش خواهیم داد. با ما همراه باشید.

 • ناشناس

  مطالب بسیار عالی بود.ممنونم بابت راهنمایی.خدا قوت

 • با سلام
  من ب تازگی وارد بورس شدم این که میگن حداقل نقدینگی در عرضه اولیه 4 میلیون هست یعنی برای خرید سهام باید حتما 4 میلیون پول داشته باشیم؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. خیر ، هر عرضه اولیه متفاوته و اینکه شما حتما نباید حداکثر قیمتی که عنوان میشه خرید کنید، میتونید کمتر هم سفارش خرید بزارید و مشکلی وجود نداره.

 • محمدرضا زندیه

  سلام
  درود و خسته نباشید خدمت سازندگان برنامه سیگنال
  کم میش میاد کار تر و تمیز توی این روزا آدم ببینه
  علاقه من برای شرکت در بازار بورس با نصب برنانه شما بیشتر شده خدا قوت یا علی

 • باسلام وخسته نباشید.مطالبتون عالی است
  فقط یک سوال داشتم اینکه در یک روز چه تعداد معامله میتوان انجام داد؟واینکه آیامیتوان مقداری از سهام را فروخت و بخشی از سهام را نگه داشت؟
  ممنون ازشما

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. محدودیتی وجود نداره. بله، میتونید بخشی از سهامتون رو بفروشید و بقیشو نگه دارید.

 • ناشناس

  سلام من ی سوال از صف خرید و فروش دارم چطوری بپرسم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیر، همینجا میتونید سوالتون رو مطرح کنید. در خدمت هستیم.

 • با سلام
  واقعا ممنون از اپلیکیشن بسیار کاربردیتان که این همه اطلاعات رو رایگان در اختیار قرار میدین

 • سید محمود

  سلام . ممنون از اطلاع رسانی خیلی خوب شما . موفق و سربلند باشید.

 • ناشناس

  عالی بود

 • حامدبیات

  اپلیکیشن سیگنال با این مقاله های خوب و کارساز واقعاً برای من یکی به مانند پدری دلسوز است که رهنمود های کاسبی را به بهترین شکل ممکن آموزش میدهد 🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋
  یک دنیا ازتون ممنونم بروبچه های اپلیکیشن سیگنال 🙏🙏🌹🌹🌹🌹🌹🌹

 • اصغر احمدی

  سلام مطالب رسا وقابل درک بود ممنون.
  .

 • علی جزایری

  مطالب آموزشی خیلی خوبند. سوال :در صورتیکه با چند کارگزار کار کنیم سهامی رو که توسط یک کارگزار می‌خریم آیا میتونیم تو پروفایل کارگزار دیگه هم ببینیم؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. خیر،امکانش نیست. می تونید در قسمت دیده بان سهام خود را مشاهده نمایید

 • سلام
  برای دریافت اطلاعیه عرضه اولیه ها کدفعال سازی موقع ثبت نام نمیاد! چیکار باید کرد؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، یکبار از حساب کاربریتون در اپ سیگنال خارج بشید و دوباره وارد بشید. سپس دکمه عرضه اولیه رو فعال کنید.

 • فریدون خدایی

  تشکر میکنم از برنامتون مطالب آموزنده ای داره من اولین باره وارد این برنامه شدم

 • امیر امینی

  عالی

 • ناشناس

  سلام قسمت نوتیفیکیشن عرضه اولیه رو خبرم کن برای من فعال نمیشه و همش خطا میزنه . چه کاری می تونم انجام بدم؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، سکبار از حساب کاربری خودتون در اپ سیگنال خارج و دوباره وارد بشید، تا مشکل برطرف بشه.

 • احسان امینی

  سلام . ممنون از اطلاعات خوب تون .
  من صف خرید و صف فروش رو ، درست متوجه نشدم . اگر میشه به یک مدل دیگری توضیح دهید

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام. پیشنهاد میکنم متنی که اختصاصی برای صف خرید و فروش نوشتیم رو از این لینک مطالعه کنید.

 • از آگاهی دادن مناسب شما کمال تشکر را دارم

 • ناشناس

  سلام وعرض ادب
  بسیار عالی بود سپاسگزارم

 • ناشناس

  با سلام خدمت دوستان واقعا دستتون درد نکنه ممنون از برنامه خوبتون.

 • خیلی ممنون ازراهنماییهای عالیتون

 • سید امین صالحی

  سلام و خدا قوت
  ممنون از راهنمایی ها و مطالب مفیدتون

 • حمید رضا محمودی پور

  عالی بود

 • من تازه وارد بازاره بورس شدم اطلاعات خیلی خوبی از متن نو شته شده کسب ‌رد ممنون

 • سید مسعود سجادی

  ممنون از اطلاعات تون استفاده کردم،حتما باهاتون ارتباط خواهن داشت

 • رضا همایونی

  عالیه ممنون از سازنده برنامه

 • ناشناس

  لطفا در مورد این که چه زمانی باید اقدام به فروش عرضه اولیه بکنیم توضیح بدین

 • ناشناس

  سلام خداوند توفیقتان دهد که در توفیق ملت ایران کوشش می‌نمایید حسینی

 • محمدرضا

  خیلی مطالب باارزش و مفیدی بودن دستتون درد نکنه فقط قبل از بکار بردن کلمات و اصطلاحات تخصصی اونارو به زبان ساده و حتی الامکان با مثال بگین ممنون

 • سلام من چجوری باید سهام بخرم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، نحوه خرید و فروش سهام رو از این لینک میتونید مطالعه کنید.

 • محمد دوست

  محاسبه حجم مبنا در بازار فعلی به چه صورت است

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. به زودی مقاله ای مفصل در رابطه با حجم مبنا و نحوه محاسبش منتشر میکنیم. با ما همراه باشید.

 • جلال نساجی ایلام

  عالی عالی*****

 • محمدمهدی

  با سلام و احترام
  ردیف های بعدی در صف خرید و فروش در شکل های بالا چه کسانی هستند؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، سفارش های خرید با بالاترین قیمت به ترتیب در صف بصورت نزولی قرار میگیرند و سفارشات فروش بالعکس کمترین قیمت سفارشات بالاتر قرار میگیرند.

 • علی‌رضا

  دمتون گرم. کارتون عالیه 💖

 • محمد با

  اینکه توی مقاله گفتید اگه قیمت سهم رو کمتر بزنیدتوی عرضه اولیه بهتون سهم نمیرسه رو ميشه یکم واضح تر توضیح بديد؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، به این علت که حجم تقاضا بسیار زیاده (فرض کنید دو میلیون کد حقیقی و حقوقی) و هرکدوم توی سقف قیمت سفارش میزارن حالا شما اگر حتی یک ریال هم کمتر سفارش بزارید احتمال اینکه بهتون سهمی برسه بسیار کم میشه.

 • علی صیامی

  سلام خسته نباشید خیلی ممنون ب خاطره برنانه خوبتون.من نمیدونم چجوری عرضه اولیه بخرم از کجا شرو کنم.اگه ممکنه راهنماییم کنید.

 • سیدمهرداد تاجدینی

  با سلام.آقا واقعا عالی بود.من در بورس تازه واردم ۱۰ روزه دنبال این مطالب می گردم.سپاس.

 • امین عطایی

  لطفا عرضه اولیه زودنر اعلام کنید تا فرصت بشه پول تامین کنیم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. در اپ کاشی سهام در قسمت عرضه اولیه گزینه از عرضه اولیه با خبرم کن رو فعال کنید تا بهتون اطلاع رسانی بشه

 • وافعا ممنون از اطلاع رسانی شما

 • علیرضا صفرفشندی

  سلام واقعا خوب و دسته بندی شدست مطالب…خداقوت به تیم سیگنال…

 • ناشناس

  خیلی خوب بود ممنون

 • توضیحات واضح بود ممنون

 • جالب بود

 • امین شکوهی

  واقعا عاااالی هست اطلاعاتوت
  مرسی و خسته نباشین

 • واقعا عالی بود.ممنون بابت بارگذاری این مطالب

 • فرشید قادری

  مختصر و مفید عالی بود

 • دارم سعی میکنم یاد بگیرم

 • ابوالفضل

  عالی بود

 • ناشناس

  واقعا‌عالی‌وبافهم‌سهل.ممنون

 • واقعا‌عالی‌وبافهم‌سهل.ممنون

 • ابراهیم رفیعی

  اموزش تان واقعا عالیه

 • بسیار عالی واقعا اطلاعات مفید وبه روز هست

 • علی حمیدی

  ممنون بسیا آموزنده بود

 • سلام چون تازه کارهستم وانلاین نمیتوانم خرید یا فروش کنم لطف کنید راهنمائی کنید

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، برای آشنایی با روش خرید و فروش سهام ( اینجا ) کلیک کنید

 • با تشکر از اطلاعات بسیار خوب و مفید و کاربردی
  فقط میخواستم بدونم این اپلیکیشن هزینه ای هم برای کاربر دارد یا خیر.

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. خیر، تمامی خدمات اپلیکیشن سیگنال بصورت رایگان در اختیاز کاربران قرار میگیره.

 • امید ریخته گر

  سلام. ممنون از مقاله های مفیدتون. من تازه قصد دارم وارد بازار بشم ولی فعلا میخام بخونم و بی گدار به آب نزنم. فقط یه سوال. با این توضیحاتی که فرمودین، برای خرید سهام عرضه اولی حداقل 100 هزار تومن کافی نیست دیگه درسته؟ هر چی دارایی بیشتر، بهتر.

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام دوست گرامی، برای خرید هر عرضه اولیه یک سقف خرید تعیین میشه که شما بیشتر از اون در روز عرضه نمی تونید درخواست خرید داشته باشید

 • سجاد جلیلیان

  سپاس از اطلاع رسانی شما

 • علی دربندی

  سلام وعرض ادب خواستم از زحمات تیم تشکر کنم سپاس فراوان

  • محمد برابادی

   خیلی ممنون از اطلاعات عالیتون

 • روح الله خاوری جابری

  عالی بود

 • منوچهر خزایری

  من در اپلیکیشن سیگنال، قسمت مربوط به اطلاع رسانی عرضه اولیه را فعال کردم ولی دیروز که سهام پگاه گیلان عرضه شد،به من اطلاع رسانی نشد

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، لطفا از قسمت تنظیمات گوشیتون مطمئن بشید که اپلیکیشن مجوز نمایش نوتیفیکیشن رو داره

 • موحدین

  عالی بود

 • داراب برزویی

  ممنونم از مطالب مفیدتان

 • بسیار متن روان ,ساده و قابل یادگیری مرسی مرسی

 • ناشناس

  با سلام وقتی گذینه از عرضه اولیه با خبرم کن رو فعال میکنم پیام قطع سرور میاد مشکل از کجاست

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام دوست عزیز، ابتدا نرم افزار رو به آخرین نسخه آپدیت کنید، بعد از اون یکبار از حساب کاربری خارج بشید و دوباره وارد بشید

 • ناشناس

  با سلام و عرض ادب ،
  وقتی گذینه از عرضه اولیه با خبرم کن رو فعال میکنم پیام قطع سرور میاد مشکل از کجاست ?

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، متاسفانه در سامانه اطلاع رسانی مشکلی ایجاد شده و در حال پیگیری جهت رفع سریعتر مشکل هستیم، با ما همراه باشید

 • خسرو مرادی زاده

  عالی بسیار خوب

 • احسان رضایی

  ممنون از راهنماییتون

 • م.زجدی

  سلام خیلی عالی بود ممنون

 • عبدالحکیم دوگونچی

  خیلی خوب است.

 • عالی

 • سلام
  اینکه گفتین هر کد سقف داره برای خرید تعداد عرضه اولی ها حالا اگر مثلا سقف تعداد 100 باشه من درخواستمو 10 تا سهم با سقف قیمت بزنم، این تعداد که کمه تغییری توی احتمال رسیدن سهم به من میکنه یا نه؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، خیر این موضوع مشکلی ایجاد نمیکنه و مادامی که سفارش شما در محدوده تعداد سهم مجاز و با بالاترین قیمت، ثبت شده باشه عرضه اولیه به شما تعلق میگیره

 • محدقنبریان

  سلام وعرض ادب اگرخودسیگنال میتونست محل خریدوفروش سهام و معاملات باش خیلی خوب بود مثل دیگر کارگزاریها

 • الهام امیا

  عالیییی

 • الهام امیا

  متشکرم

 • ممنونم از شما عالی بود

 • ناشناس

  سلام.آیا در بورس یا هر بازار سرمایه گذاری دیگر موردی هست که با داشتن سهم، برای فروش نیازی به قرار گرفتن درصف فروش نباشه.و بشه به سادگی بخشی از پول سرمایه گذاری شده را برداشت کرد؟!

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، صف های خرید و فروش فقط در شرایط خاص ایجاد می شوند و در شرایط عادی شما میتونید دارایی هایتون رو به قیمتی که خریدارها مایل به معامله هستند بدون صف بفروشید

 • ناشناس

  عالی و فو العاده هست

 • ناشناس

  عالیه توضیحات دمتون گرم

 • امیر طاها

  وقتی صف خرید یا صف فروش ایجاد بشه،چه تاثیری روی قیمت سهام داره؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، صف خرید و فروش به معنای ایجاد تقاضا(عرضه) بیشتر از ظرفیت بازار هست و نتیجه اون افزایش(کاهش) قیمت تا زمان رسیدن قیمت به تعادل بین عرضه و تقاضا خواهد بود

 • ناشناس

  سلام مستفیض شدم

 • امید سابقی

  بسیار ممنون از اطلاعاته خوبتون

 • علی صادقی

  سلام نوتیفیکیشن عرضه اولیه رو چجوری و از کجا فعال کنیم؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، در نرم افزار سیگنال از قسمت سهام گزینه عرضه اولیه رو انتخاب کنید، بالای صفحه گزینه “از عرضه اولیه بعدی باخبرم کن” تعبیه شده است

 • ناشناس

  سلام وعرض ادب. من کدبورسی دارم.ولی دربرنامه آپ پول واریزکردم. ولی در برنامه حساب مفید واردنشده. ایراد نداره؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، اگر منظور شما خرید صندوق دارایکم هست، این صندوق در حال حاضر در مرحله ثبت نام هست و بعد از اتمام مهلت ثبت نام واحدهای این صندوق به پورتفوی شما اضافه خواهد شد

 • پهلوان نادعلب

  خیلی مطالب عالی هست

 • محمد رضائی

  چه موقع می‌توانیم عرض اولیه خود را بفروشیم

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، از اولین روز کاری بعد از عرضه اولیه هر زمان که قیمت سهم به محدوده مورد نظر شما رسید می تونید سهامتون رو بفروشید

 • ابوالفضل پورحداد

  با عرض سلام میخواستم توی بورس ثبت نام کنم باید کجا ثبت نام کنم

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، پیشنهاد میکنیم کار خودتون رو با مطالعه (این) مقاله شروع کنید

 • تشکر از مطالب خوبتون

 • امامداد قادری

  مطالب بسبار اموزنده. من هیچی سر در نمیاوردم. اما خیلی به زبان ساده وحرفه ای حرف برا گفتن داره. عالی عالی

 • شقایق کریمی

  سلام ممنون از برنامه کاربردیتون من تازه میخوام وارد بورس بشم الان یه سوالی که دارم اینه که این عرضه اولیه همونیه که تو اپلیکیشن اپ زده خریدعرضه سهام دولت یا فرق داره ؟؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، خیر این دو موضوع کاملا متفاوته، نرم افزار اپ در حال حاضر مشغول ثبت نام برای صندوق سرمایه گذاری دولت هست

 • شهر یا شمس

  سلام ممنون از اطلاعات لطف کنید آموزش تصویر ی را هم بگنجانید

 • محسن گلزاری

  سلام وقت بخیر طاعات قبول،،خرید سهام اف آی تی همان سهام اولیه دولت که بدون کدبورسی میشه خرید کدامن برای من تو این اپلیکشن بانک تجارت تنها چرا آمده برای انتخاب بقیه چیکار باید بکنم،ممنونم گلزاری

 • احمد خلج

  باسلام متشکرم از سازمان ایران که مرتب تحت کنترل است امیدوارم تمام شرکتها وسرمایه گذاران دربورس همچنان ازقانون بورس حمایت کنند.مچکرم خلج

 • حمزه محمدی

  وقتی صقف رو بزنی اون کل پول رو از حساب کم میکنه احتمالش هست ک پولی ک ب ان سهامی تخصص نداده شده رو ب حساب بر نگردونن؟؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، خیر هر مبلغی که اضافه گرفته شده باشه به حساب شما برمیگرده

 • سلام عرض اولیه از کجا خریداری کنیم

 • مهدی هاشمی

  ممنون

 • ناشناس

  واقعا ممنون خیلی شیوا و ساده مطالب رو بیان میکنید
  ..

 • جمشید رومیانی

  تشکر از توضیحات کاملتون

 • مجیدصفار

  باسپاس ازسایت خوبوتوضیحات عالی،.
  منم تازه واردبورس شدم وهنوزخوب متوجه نشدم ک مبلغ واسه عرضه اولیه رو چجوری پرداخت کنم،.
  البته درکار گزاری آگاه ثبت نام کردم و ایااطلاع رسانی بابت عرضه‌های اولیه صورت می‌گیرد یانه.
  ممنون

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، برای آشنایی با خرید و فروش سهام (اینجا) کلیک کنید

 • حاتم نظری

  عالی بود بسیار ممنونم

 • سید عبداله سیارپور

  عالی

 • امین پهلوانی

  درعرض اولیه هرنفرچندسهام می توانندبخرند

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، این موضوع بستگی به سرمایه شرکت ها داره و برای هر شرکت متفاوت هست

 • واقعا عالی توضیح داده شده .ممنون

 • ناشناس

  باسلام و تشکر مطالب خیلی خوبی بیان شده مخصوصا اگر تمام اصطلاحات روی تابلو نماد بورس را مثل مورد فوق توضیح می دادند بیشتر قابل تمجید بود. متشکر

 • با سلام خسته نباشید من تازه ب بورس معاملاتی ملحق شدم میشه در راستای عرضه اولیه کمکم کنید ک چ موقع عرضه اولیه بخرم

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، زمان عرضه اولیه ها از طریق اپلیکیشن سیگنال اطلاع رسانی میشه، کافیه گزینه “از عرضه اولیه بعدی با خبرم کن” را فعال کنید

 • سلام اطلاع رسانیتون خوب بود

 • سعیدازادی

  سلام ممنونم کامل وجامع بود

 • پورعباس

  عالی،من علاقه زیادی دارم در بورس سرمایه گذاری کنم و در حال حاضر تنها مرجع آموزشی من سیگنال هست،در کنار اموزش هایی که میدین از مثال های تصویری هم استفاده کنید خیلی یادگیری اسونتر میشه،دقیقا مثل همین بخش عرضه اولیه که چقدر مفهوم و روان بود،ممنون از زحماتتون و اپلیکیشن عالیتون

 • عالییییییییییی
  ممنون

 • مرتضی فراهانی فرهمند

  خیلی روان متوجه شدم…..

 • افشارابراهیمی

  سلام بی نهایت از شما تشکرکنم اصلأ از سهام هیچی نمی دانستم ولی با آموزش دقیق شما دارم یواش یواش راه می افتم باتشکر

 • با سلام ممنون از زحمتی که میکشید

 • حسین طایفه

  با توجه و راهنمایی خوب آموزش مجازی خرید و فروش بصورت حرفه ای بزارید بهتر است

 • ناصرنوری

  امروزعرضه اولیه داریم؟؟؟گفتید خساپا عرضه اولیه است؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، خیر خساپا عرضه اولیه نیست

 • بسیار بسیار عالی

 • غلامرضاصفدری

  با سلام به زحمت کشان سیگنال .بسیارمفیدواموزنده برای افراد مبتدی است

 • صمد افشاری

  ممنونم از توضیحات کامل

 • سید مهدی علوی

  سلام وقت بخیر
  ممنون بابت نرم افزار خوب و کاربردی
  تو تمام نرم افزار های فارسی باید رتبه اول رو بدیم
  2تا سوال دارم ممنون میشم جواب بدین 🙏
  اول اینکه بهترین کار گزاری ها ک از لحاظ سرعت عمل و امکانات خوب ک عالی باشه چیه؟
  دوم اینکه نرم افزار یا رباتی سراغ دارین واسه خرید یا فروش سرخطی نفرات اولی؟

 • صدیق ایزدی نژاد

  سلام واقعا ممنون از راهنمایی های جامع شما.برای من مبتدی که عرضه اولیه خریداری کردم چه زمان آن رابفروشم بهتره.؟؟؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، برای آشنایی بیشتر با این موضوع(اینجا) کلیک کنید

 • مهدی هاشمی

  سلام تو ارز اولیه قسمت سفارشات درحال ارسال به هسته معاملات یعنی چی؟؟؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، این موضوع مربوط به زمانی است که شما در خواست آفلاین دادین و کارگزار در زمان شروع ثبت سفارش به صورت خودکار درخواست شما رو ارسال میکنه

 • مهدی هاشمی

  سلام
  ۳تا سوال داشتم
  من مبلغ ۱۰0 تومن داخل حسابم بود که بخاطر ارز اولیه پیزد ۹۸ تومن از حسابم بلوکه کرد و داخل ثبت سفارشات رفت داخل درحال ارسال سوال اولم اینه بلوکه شدن پول چیست و چه زمانی اتفاق میفتد؟سوال ۲ از کجا بفهمم ارز اولیه بهم تعلقگرفته یا ن و اگه تعلق گرفته باشه کی مشخص میکنه؟سوال ۳الان پول من بلوکه هست ۹۸ تومن ولی در قسمت ثبت سفارش چیزی سفارش ندارم یعنی داشتم تا ساعت ۱۲ ولی الان که ساعت ۲ هست مییینم ندارم ولی پولم‌بلوکه هست چرا توقسمت ثبت سفارش تو این ساعت برام چیزی نزده ولی پولم بلوکه هست

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، بعد از پایان زمان ثبت سفارش و تعیین تعداد سهمیه هر کد این سهام به پورتفوی افراد اضافه خواهد شد

 • ناشناس

  سلام.اگر سهمی خریداری نشه و بزنه مبلغ بلوکه شده یعنی چی؟؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، این موضوع مربوط به زمانی هست که هنوز در خواست سفارش توسط شما انجام شده اما سفارش به صورت قطعی انجام نشده و پول اون توسط کارگزار بلوکه شده

 • ابولقاسم جاویدی شیرازی

  سلام مارا ساده ترراهنمائی کنید

 • سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما..من یه تازه وارد بورسم و دیروز اتفاقی با اپلیکیشن شما آشنا شدم و واقعا دارم استفاده میکنم.دستتون بی بلا🙏🏼🙏🏼🙏🏼🙏🏼🙏🏼

 • عباس ابراهیم وند

  سلام منظور از صف فروش چیشت؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، برای آشنایی با این موضوع (اینجا) کلیک کنید

 • عباسعلی قلیزاده

  سلام.عرضه اولیه رو چه زمانی(بهترین سود) میتونیم بفرشیم که خوب باشه

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، برای این موضوع نمیشه زمان خاصی مشخص کرد اما برای اطلاع از روند معاملات در تمام عرضه اولیه های گذشته (اینجا) کلیک کنید

 • شاهپور رضاپور

  ممنون از توضیحاتی که درمورد عرضه اولیه دادید خیلی علی بود

 • محمد جمالی

  سلام
  ممنون از آموزش خوبتون
  آیا ممکنه ک عرضه اولیه ضرر هم داشته باشد!؟ چقدر احتمال داره!؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، معمولا عرضه اولیه ها با سود دهی همراه بوده اند. برای اطلاعات بیشتر در زمینه سود دهی عرضه اولیه ها تا امروز (اینجا) کلیک کنید

 • فرید احمدی

  ممنون..کارتوون عالیه

 • سلام
  یه سوال در مورد عرضه اولیه داشتم.سوالم این بود که بطور میانگین چقدر میشه در طول سال سهام عرضه اولیه خرید کرد؟چون با توجه به استقبال مردم از بورس میزان سهمی که به هر نفر از بابت عرضه اولیه شرکتها ارائه میشه کاهش پیدا کرده.مثلا اخرین عرضه ای که شد فقط ۱۴ سهم به هر سهامدار رسید

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، محدودیتی در تعداد عرضه اولیه ها یا مبلغ اون برای افراد وجود نداره و میشه در تمام عرضه اولیه های طول سال شرکت کرد

 • ناشناس

  سلام و خسته نباشبد و ممنون از سایت خوبتون
  آیا اگر گزینه خودکار عرضه اولیه را بزنیم و ماکزیمم سقف خرید یک نماد بفرض ۲۰۰ هزار تومن باشد ولی مانده ما کمتر باشد و بخواهیم اندازه مانده مان برایمان خرید کند، بعد از ثبت سفارش خودکار عرضه اولیه میتوانیم تعداد را ویرایش کنیم و تعداد را طبق مانده خود تنظیم کنیم یا خیر چون گزینه خودکار را زدیم به اندازه حداکثر تعداد سقف خرید آن نماد برایمان خرید انجام میدهد؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، این موضوع به سیستم معاملاتی کارگزار بستگی داره و بهتره از خود کارگزار در این زمینه سوال بفرمائید

 • علی مصدقی

  سلام.. چرا موقع خرید عرضه اولیه باید سقف پول ما سه برابر ارزش سهامی باشد که به ما میدهند

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، الزامی به انجام سفارش به صورت دستی در حداکثر نقدینگی مجاز وجود ندارد اما این که تعداد سهام کمتر از حداکثر سفارش به هر نفر میرسه به دلیل مشارکت زیاد در عرضه اولیه و تقسیم سهام بین مشارکت کننده ها است

 • رضادارابی

  درود بر شما …
  بسیار عالی و آموزنده …
  طفا در خصوص افشا هم تو توضیح دهید مثل افشای الف یا ب و ….

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، در این زمینه در حال تهیه فایل های آموزشی هستیم به زودی این مقالات منتشر خواهد شد

 • موسی بابایی

  باسلام
  ازاطلاعات خلاصه ومفیدتون ممنونم

 • با عرض سلام وخسته نباشید میخاستم بدونم کار گذاری چطور برای ما عرضه اولیه میخره ایا باید جای ثبت نام کنیم.

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، در برخی از کارگزاری ها این امکان فراهم شده که با تایید درخواست خودکار توسط شما، در صورت موجودی کافی در روز عرضه اولیه درخواست خرید برای شما صادر بشه

 • باسلام
  مطالب ارائه شده خیلی ساده و آموزنده بود

 • ناشناس

  بسیارعالی اطلاعات مفیدی بود

 • سلام.چهارشنبه گذشته یه عرضه اولیه بودسفارش دادم.باموفقیت انجام نشد .الان ۳میلیون ریالم بلوک شده.دلیل این بلوک چیه

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، شما صندوق دارا یکم رو خریداری کردید، این سهام بعد از ثبت صندوق به کد بورسی شما منتقل خواهد شد

 • عهدیه عسکرزاده شیرازی

  ممنون بابت راهنایاتون

 • من که متوجه نشدم تو چه سایتی برم خرید انجام بدم

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، وارد سامانه معاملاتی مربوط به کارگزارتون بشید، معمولا آدرس مربوط به این صفحه در سایت کارگزار ذکر میشه