عرضه اولیه (IPO) چیست ؟

امروزه بورس به دلیل فرصت های سودآوری بالقوه خود به یکی از جذاب ترین گزینه های سرمایه گذاری برای مردم تبدیل شده است. یکی از این فرصت ها خرید و فروش عرضه اولیه ها است.

ما در این مقاله از بخش آموزش بورس به این موضوع می پردازیم که عرضه اولیه چیست و چرا تا این حد برای سرمایه گذاران جذاب است. همچنین بررسی می کنیم که ایا عرضه اولیه ها فاقد ریسک هستند یا به عبارتی ایا تمام انها قابل اعتمادند؟

عرضه اولیه چیست؟

برای این که شما بتوانید سهام شرکتی را در بازار بورس خرید و فروش کنید، ان شرکت باید وارد بازار بورس شده باشد و قوانین و مقرراتی که سازمان بورس تعیین کرده است را رعایت کند. به بیان دیگر ان شرکت باید در بورس پذیرش شود.

فرض کنید شرکتی با رعایت قوانین سازمان بورس توانسته وارد بازار سهام شود. حال باید سهام خود را برای اولین بار عرضه کند. به اولین روزی که سهام ان شرکت در بورس برای عموم مردم عرضه می شود، عرضه عمومی اولیه (initial public offering) یا به طور عامیانه عرضه اولیه می گویند.

با عرضه اولیه نه تنها شرکت ها می توانند وارد بورس شوند بلکه سهامداران می توانند ارزش واقعی سهام شرکت را تعیین کنند. از ان جا که عرضه اولیه در قیمتی کمتر از ارزش اصلی خود ارایه می شود، سهامداران بعد از رشد قیمت، زمانی که به نظرشان قیمت به محدوده منصفانه رسید، می توانند با فروش سهام خود، قیمت اصلی سهام شرکت را تعیین کنند.

نکته مهم و قابل توجه این است که « عرضه اولیه » بودن هیچ ربطی به قدمت شرکت ندارد و شرکت هایی با سابقه کار بالا هم می توانند تازه وارد بازار بورس شوند. در این مقاله نکات مهم خرید عرضه اولیه را مرور می کنیم.

چرا باید عرضه اولیه بخریم؟

اکثر عرضه اولیه هایی که وارد بازار شده اند سودده بوده اند. بازده نسبتا بالا در کوتاه مدت، بزرگترین دلیلی است که هم افراد مبتدی و هم حرفه ای ها تمایل زیادی به خرید عرضه اولیه ها دارند.

معمولا عرضه اولیه ها کمتر از ارزش ذاتی خود سهم، قیمت گذاری می‌شوند و همین موضوع برای سرمایه گذار جذابیت ایجاد می کند چون احتمال افزایش قیمت سهم و رسیدن به ارزش ذاتی آن زیاد است. یعنی انتظار می رود که عرضه اولیه ها سود آور باشند و بازده خوبی در کوتاه مدت داشته باشند.

سهم هر فرد از عرضه اولیه چطور مشخص می شود؟

معمولا قبل از شروع ثبت سفارش عرضه اولیه، حداکثر تعداد سهام قابل خریداری توسط هر کد حقیقی و حقوقی اعلام می شود اما معمولا با توجه به مشارکت بالا تعداد سهام کمتری به هر کد اختصاص می یابد. تعداد سهام تخصیص یافته به هر کد معاملاتی با توجه به فرمول زیر محاسبه می شود.

تعداد سهام اختصاص یافته به هر کد

آیا می‌توان تعداد و قیمت دلخواه را برای عرضه اولیه ثبت کرد؟

برای خرید عرضه اولیه‌ها باید سفارش خود را در سقف قیمت اعلام شده بگذارید، زیرا اکثر سرمایه‌گذاران سفارش خود را در سقف قیمت ثبت می‌کنند.

دقت کنید که معمولا حجم تقاضا بسیار زیاد است (فرض کنید دو میلیون کد حقیقی و حقوقی درخواست خرید عرضه اولیه دارند) بنابراین اگر شما سفارش خود را حتی یک ریال کمتر ثبت کنید، احتمال اینکه سهمی به شما برسد بسیار کم می‌شود.

اما شاید فردی نخواهد حداکثر تعداد سهمی که اعلام شده را خرید کند. در این جا این سوال پیش می‌آید که امکان خرید تعداد سهم کمتری از سقف تعیین شده وجود دارد؟ جواب مثبت است. اگر شما تعداد کمتری از سقف را ثبت کنید، همان تعداد یا درصدی از آن سهم به شما تعلق خواهد گرفت. یعنی سهم شما از عرضه اولیه کم می شود اما مشکلی در خرید آن وجود ندارد.

آیا برای خرید عرضه اولیه قانون حداقل مبلغ وجود دارد؟

همانطور که می دانید طبق قانون سازمان بورس، هر سرمایه گذار برای خرید هر سهم باید حداقل مبلغ 500 هزار تومان بپردازد. اما شاید این سوال برای شما به وجود بیاید که آیا برای خرید عرضه اولیه هم باید حداقل 500 هزار تومان پرداخت کرد؟ اگر بر اساس روش ثبت سفارش هر نفر تنها بتواند 200 هزار تومان خرید کند چه؟ آیا خرید او حذف می‌شود؟

باید بگویم خیر. عرضه اولیه شامل قانون “حداقل خرید” نمی شوند. بنابراین شما می توانید مالک هر مقدار سهمی شوید که به شما تخصیص داده شده است، چه آن مبلغ بیش تر از 500 هزار تومان باشد و چه کمتر. دقت کنید که چون سهم هر فرد در خرید عرضه اولیه مشخص است و کسی بیشتر از آن مقدار نمیتواند خرید کند، سفارش عرضه اولیه دارای “سقف خرید” است.

چطور از عرضه اولیه ها باخبر شویم؟

طبق قانون سازمان بورس خبر ورود یک سهام جدید یا همان عرضه اولیه حداقل 48 ساعت قبل باید در بخش اطلاعیه های سایت بورس و یا فرابورس (بسته به نماد عرضه شده) قرار بگیرد و اطلاع رسانی شود. علاوه بر این در سایت سیگنال می توانید از آخرین اخبار عرضه اولیه ها و تحلیل آن ها به صورت منظم و به روز شده با خبر شوید.

همچنین با نصب اپلیکیشن سیگنال و فعال کردن نوتیفیکشن اطلاع رسانی عرضه اولیه ها می توانید، از آخرین وضعیت عرضه اولیه ها، زمان شروع ثبت سفارش و گزارش آن ها باخبر شوید.

برای فعال کردن نوتیفیکیشن کافیست با مراجعه به بخش سهام در اپلیکیشن سیگنال، به سربرگ عرضه اولیه بروید و “از عرضه اولیه بعدی باخبرم کن” را فعال کنید.

کی می‌توان سفارش خرید عرضه اولیه را ثبت کرد؟

زمان ثبت سفارش عرضه اولیه از قبل مشخص نیست و در همان روز عرضه توسط ناظر اعلام می‌شود که معمولا بین ساعت 10 تا 12 همان روز انتخاب می‌شود. (این بازه زمانی تحت شرایط خاصی قابل تمدید است و می تواند افزایش یابد که در صورت تغییر، از طریق ناظر اطلاع رسانی خواهد شد.)

با استفاده از کد انلاین می توانید در همان ساعات مشخص شده سفارش خود را ثبت کنید اما اگر می خواهید از کد افلاین استفاده کنید، می توانید از قبل تعداد سهام مد نظر خود را ثبت کنید تا در زمان شروع معاملات درخواست شما انجام شود. تفاوتی که عرضه اولیه با دیگر سهم ها دارد این است که در همان پنل انلاین کارگزاری می توان سفارش را به صورت افلاین نیز ثبت کرد.

با توجه به اینکه در روز عرضه اولیه، درگاه های بانکی با ترافیک بالایی مواجه هستند، بهتر است از روزهای قبل، موجودی حساب خود را به اندازه سرمایه مورد نیاز برای خرید عرضه اولیه، افزایش دهیم تا در بازه زمانی ثبت سفارش با مشکل مواجه نشویم.

از فردای روز عرضه اولیه، خرید و فروش سهام به شکل عادی دنبال می شود و شما می توانید مجدد سفارش خرید را ثبت کنید اما تجربه نشان داده است که به دلیل مکانیزم عرضه و تقاضای بازار، احتمال این که سهمی به شما برسد کم است.

آیا کارگزاری برای ما عرضه اولیه می‌خرد؟

همانطور که گفته شد، چون عرضه اولیه گزینه جذابی برای سرمایه گذاران است، تعداد مراجعه کنندگان در این روز بالاست و این می تواند مشکلاتی به وجود آورد. مثلا به دلیل ترافیک بالای سایت های کارگزاری شما نتوانید عرضه اولیه بخرید. یا اصلا کاری برایتان پیش بیاید که نتوانید یا فراموش کنید که در ساعات مشخص شده، سفارش خود را ثبت کنید. در این زمان کارگزاری ها وارد میدان می شوند و با خرید خودکار عرضه اولیه کار را برای شما آسان می کنند.

خرید خودکار عرضه اولیه ها به روش های مختلفی انجام می شود. در بعضی کارگزاری ها اگر شما موجودی کافی داشته باشید، بدون این که سفارش خود را ثبت کنید، عرضه اولیه در سقف قیمت و سقف تعداد برای شما خریداری می شود. (البته این حالت نیازمند یک قرارداد قبلی است.) دقت کنید که اگر موجودی حساب شما کافی نباشد، درخواست شما ثبت نمی شود. برخی کارگزاری ها از قبل مقدار نقدینگی مورد نیاز را بلوکه می کنند تا در زمان ثبت سفارش چنین مشکلی بوجود نیاید. با استفاده از بعضی کارگزاری ها نیز میتوانید از دو روز قبل سفارش عرضه اولیه را ثبت کنید. در این صورت، سفارش شما در روز عرضه بدون مراجعه به پروفایل خود ثبت خواهد شد.

عرضه اولیه ها چقدر ریسک دارند؟

عرضه اولیه ها چقدر ریسک دارند؟

ریسک عرضه اولیه ها با توجه به اقبالی که نسبت به آن وجود دارد معمولا کم است. اما باید همیشه توجه داشت که صرف اینکه عرضه اولیه را تهیه می کنیم ضمانتی برای کسب سود نیست و باید به شرایط بازار، صنعتی که سهام در آن فعالیت می کند و مشخصات شرکت توجه کرد.

مطالعه گزارش عرضه اولیه هایی که از ابتدا سال 98 ارائه شده اند می تواند اطلاعات مفیدی درباره سود آوری، میزان مشارکت و… در اختیار ما قرار دهد.

عرضه اولیه را کی بفروشیم؟

اگرچه عرضه اولیه برای سرمایه گذاران جذاب است اما پس از مدتی، تقاضا برای این سهم نیز به تدریج کاهش می‌یاید که اصطاحا گفته می‌شود “سهم متعادل شده است“. از آن به بعد قیمت سهام به عملکرد شرکت وابسته خواهد بود.

در نتیجه نمیتوان زمان دقیق برای فروش عرضه اولیه مشخص کرد زیرا عملکرد شرکت، استراتژی سرمایه گذاران و موارد دیگری در زمان فروش سهام موثر هستند و این زمان برای افراد مختلف، متفاوت است.

هر سرمایه گذار می تواند سهام خود را برای کوتاه مدت یا بلند مدت نگهداری کند و در هر زمان که شرایط را مناسب ارزیابی کرد همه یا مقداری از سهام عرضه اولیه خود را بفروشد.

آیا می‌توان به شرکت هایی که عرضه اولیه دارند اعتماد کرد؟

لازم به ذکر است که عرضه اولیه شرکت‌ها به معنای تازه کار بودن آنها نیست بلکه نشان‌دهنده این است که مجوز معامله سهام این شرکت‌ها در بورس، به تازگی صادر شده است. پس صرف این که شرکتی عرضه اولیه ارایه می دهد دلیل بر عدم اطمینان به انها نیست.

عرضه اولیه می‌تواند توسط شرکت‌های دولتی و خصوصی انجام شود، اگر صورت‌های مالی شرکت مذکور به سازمان بورس ارایه شود و از سد قوانین این سازمان عبور کند.

افزایش مشارکت در خرید عرضه اولیه ها در امسال

اکثر عرضه اولیه ها حداقل 20 تا 30 درصد سوددهی داشته اند به همین دلیل هم برای افراد مبتدی و هم حرفه ای ها جذاب هستند. از ابتدا امسال تقاضا برای خرید عرضه اولیه ها افزایش پیدا کرده است تا جایی که رکورد مشارکت در خرید در چند عرضه اولیه اخیر، پی در پی شکسته شد که این نشانه ورود افراد جدید به بازار بورس است.

روش خرید عرضه اولیه چگونه است؟

همه عرضه های اولیه های فعلی بورس و فرابورس به روش « بوک بیلیدینگ » یا « ثبت سفارش » ارائه می شوند. در عرضه اولیه به روش « بوک بیلدینگ » اولویت با بیشترین قیمت است و در صورت ثبت سفارش با قیمت کمتر ممکن است سهمی به شما تعلق نگیرد.

 به همین دلیل برای اینکه حتما بتوانید عرضه اولیه بخرید بهتر است سفارش خود را در سقف بازه قیمتی تعیین شده، ارسال کنید. همچنین در این روش الویت زمانی ثبت سفارش اهمیتی ندارد. یعنی شخصی که در انتهای بازه زمانی مشخص شده، سفارش خود را ارسال می کند با شخصی که در ابتدای بازه زمانی سفارش خود را ارسال کرده هیچ تفاوتی ندارند. تنها کافیست سفارش خرید عرضه اولیه در بازه زمانی تعیین شده با موفقیت ثبت شود.

مفاهیم و اصطلاحات بورسی خرید عرضه اولیه

روش خرید عرضه اولیه چگونه است؟

اگر به تازگی قصد فعالیت در بازار بورس و خرید «عرضه اولیه» را دارید اصطلاحات و مفاهیم زیر احتمالا به دردتان می خورد.

ساعت ثبت سفارش خرید عرضه اولیه چیست؟

زمان ثبت سفارش عرضه اولیه از قبل مشخص نیست و در همان روز عرضه توسط ناظر اعلام می شود که معمولا بین ساعت 10 تا 12 همان روز انتخاب می شود. این بازه زمانی تحت شرایط خاصی قابل تمدید است و می تواند افزایش یابد در صورت تغییر از طریق ناظر اطلاع رسانی می شود.

با توجه به اینکه در روز عرضه اولیه درگاه های بانکی با ترافیک بالایی مواجه هستند بهتر است حساب معاملاتی خود را از روزهای قبل، به میزان سرمایه مورد نیاز عرضه اولیه افزایش دهیم تا در بازه زمانی ثبت سفارش با مشکل مواجه نشویم.

قیمت آخرین معامله چیست؟

قیمت آخرین معامله قیمتی است که برای آخرین بار سهم در آن قیمت معامله شده است.

قیمت پایانی سهام چیست؟

قیمت پایانی، میانگین موزون قیمت های معامله شده سهم در طی یک روز معاملاتی است که دامنه نوسان سهم در ابتدای روز بعد بر اساس آن تعیین می شود.

دامنه نوسان (بازه قیمتی) چیست؟

منظور از دامنه نوسان حداکثر افزایش یا کاهشی است که یک سهم می تواند در طی یک روز معاملاتی تجربه کند. دامنه نوسان اکثر سهام بازار بورس و فرابورس 5 درصد می باشد. یعنی یک سهم می تواند در بازه -%5 تا +5% در طی یک روز نوسان کند. این دامنه نوسان برخی از سهم های بازار مثل سهم های بازار پایه متفاوت است.

صف خرید چیست؟

در بازار بورس خریداران و فروشندگان قیمت سهام را مشخص می کنند. اگر تقاضای خرید سهمی بیشتر از فروش آن باشد باعث می شود که قیمت سهم بالا برود و اگر تقاضای فروش سهمی بالاتر از تقاضای خرید آن باشد  قیمت سهم پایین می آید.

زمانی که تقاضا برای یک سهم در بازار به اندازه ای بالا می رود که خریداران بسیاری تمایل دارند سهم را در بالاترین قیمت ممکن خریداری کنند و در مقابل فروشنده ای حاضر نباشد سهام خود در سقف قیمتی به فروش برساند در اصطلاح صف خرید تشکیل می شود.

به عنوان مثال، شکل زیر دفتر سفارشات سهام « بیمه آسیا » در اپلیکیشن سیگنال را نشان می دهد. همان طور که می بینید تعداد 30 خریدار در مجموع حاضرند 1.095 میلیون سهم را در سقف قیمت روزانه (6.290 ریال) بخرند و در مقابل فروشنده ای نیز حاضر به فروش سهم در این قیمت نمی باشد. در این حالت به اصطلاح صف خرید تشکیل شده است.

صف خرید چیست؟

صف فروش چیست؟

زمانی که عرضه در یک سهم به اندازه ای بالا برود که فروشندگان حاضر باشند در پایین ترین قیمت ممکن سهام خود را به فروش برسانند و در مقابل هیچ خریداری حاضر نباشد در کف قیمتی سهام را از فروشندگان آن بخرد در اصطلاح صف فروش تشکیل می شود.

به عنوان مثال شکل زیر دفتر سفارشات سهام بانک اقتصاد نوین در اپلیکیشن سیگنال را نشان می دهد. همان طور که مشاهده می کنید 515 فروشنده در مجموع حاضرند 9.693 میلیون سهم را در کف قیمتی 3.094 به فروش برسانند و در مقابل خریداری نیز حاضر به خرید سهم در این قیمت نمی باشد.

صف فروش چیست؟
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام عرضه اولیه اخزا ۹۰۷۱ رو هر زمان خواستیم می تونیم بفروشیم آخه نوشته سر رسید ۱۴۰۲/۷؟

 • سلام
  ببخشید برای خرید تعداد سهام بالا از عرضه اولیه چگونه میتونم از محدودیت خرید گذر کنم؟

  • سلام، در تمام نمادها برای خرید سهام با تعدادی بیشتر از سقف مجاز باید خرید را طی چند درخواست انجام بدید، معمولا پنل های معاملاتی گزینه ای تحت عنوان تقسیم سفارشات در نظر گرفته شده است

 • با سلام من نمیتونم نه چیزی بخرم نه بفروشم به چه دلیل؟؟

 • دمتون گرم کارشناسی واطلاع رسانی شما عالیست ممنون از راهنمایی سیگنال

  • با سلام
   پس از اتمام فرآیند تخصیص واحدهای صندوق، به پرتفو اضافه خواهد شد.

 • با سلام
  من اخیرا دیدم که سهام عرضه های اولیه مثل بقیه سهام ها وقتی به سود 50% میرسند بسته میشوند و کنفرانس و اطلاعیه میزارن و بعد دو روز باز میشوند اما بعد از باز شدن شدیدا منفی شده و کلا تبدیل به صف فروش میشوند.
  آیا این یک امر معموله یا کاملا بستگی به شرکت یا شرایط بازار داشته؟

  • سلام، برگزاری کنفرانس یه امر قانونیه که همیشه انجام میشده اما وضعیت سهم بعد از بازگشایی کاملا به وضعیت بازار بستگی داره

 • من میخواهم که تحلیل ها و چیزی های که آدمو حرفه ای بکنم را یاد بگیرم چکار بکنم

  • سلام، برای این کار باید اول با مفاهیم اصلی بورس شروع نید، بعد سراغ اصول تحلیل برید و در نهایت بعد از آشنایی کامل با یک مبحث تحلیلی بار ها و بارها اونو تمرین کنید

 • سلام
  میخواستم بدونم اگه بخوابیم یه سهام یا عرض اولیه را بفروشیم چه مدت طول می‌کشه بفروش بره

  • سلام، درخواست فروش به محض اینکه خریداری حاضر به خرید سهام به قیمت ارائه شده توسط شما باشه انجام میشه

 • با عرض درود و خسته نباشید
  از اینکه با توضیحات ساده و روان راهنمایی میکنید سپاسگزارم

 • ممنون بابت اپلیکیشن بسیارعالی و جامع مخصوصا برای تازه واردها

  • سلام، از طریق پنل معاملاتی کارگزاری خودتون اقدام کنید

 • واقعا مطالبتون با ساده ترین زبان ممکن نوشته شده و این خیلی عالیه .خسته شدم از بس با اصطلاحات پیچیده و نامفهوم روبرو میشم. سیگنال واقعا سیگناله !!!

 • سلام ممنون از راهنمائی شما اگر حسابمون شارژ باشه بصورت خودکارعرضه اولیه خرید میشه برامون

  • با سلام
   برخی از کارگزاری ها امکان خرید خودکار عرضه اولیه را فراهم کرده اند.

 • ممنون عالی بود. فقط رده بندی کارگزاری هارو نمیشه خودتون هم بذارید به روز؟

 • سلام خسته نباشید با تشکر از مطالب خوبتون میخواستم بپرسم من نمیتوانم حساب خودم شارژ کنم کسی دیگه می‌تونه با حساب خودش حسابم منو شارژ کنه

  • سلام، پرداخت وجه به حساب کارگزاری از طریق کلیه کارتهای عضو شتاب قابل انجام هست

 • سلام خسته نباشید
  یک سوالی از شما داشتم مگر نباید برای خرید صف فروش باشد تا فروشنده برای خرید زیاد باشد تا ما بتوانیم انرا سریعتر خریدار کنیم یا برعکس
  پس چرا باید صف خرید بیشتر باشد تا بتوانیم سریعتر بخریم؟
  لطفا راهنمایی کنید
  انشاالله سلامت باشید

  • سلام، صف خرید وقتی شکل میگیره که تعداد خریدار ها خیلی بیشتر از فروشنده ها بشه و عملا امکان خرید کم میشه، صف فروش هم زمانی هست که تعداد فروشنده ها زیاد میشه و عملا امکان فروش کم میشه

 • سلام و وقت بخیر. اونموقع که داریم تقاضای خرید عرضه اولیه میدیم باید پول تو حسابمون باشه یا هر وقت که درخواست پذیرفته شد باید پول بریزیم به حسابمون؟

  • سلام دوست عزیز این مورد بستگی به کارگزاری تون داره. بعضی از کارگزاری ها درصورتی که حساب تون شارژ نداشته باشه هم خرید میزنن و بعد از این که حساب تونو شارژ کردین مبلغ مورد نظر رو کم میکنن . بعضی از کارگزاری ها هم در صورتی که حسابتون شارژ نداشته باشه خرید نمیکنن یا به اندازه حسابتون خرید میکنن ن لزوما به اندازه حداکثر میزان خرید. بنابراین بهتره این مورد رو از کارگزاری تون جویا بشید.

 • سلام
  باتشکر از شما وبرنامه خوب سیگنال
  منطور از حجم شناور چیه؟

  دوم اینکه در چه زمانی یک فرد مبتدی با راحت ترین روش میتواند سهام خرید نماید .
  ممنون از شما
  سید یعقوبی

  • سلام، سهام شناور به درصدی از سهام شرکت گفته میشه که مالکان اون ها معمولا قصد مشارکت در مدیریت و نگهداری سهامو برای طولانی مدت ندارند

 • سلام من کارایه سجام کافینت انجام داده گفتن این نرم افزار دانلود کن ارز اولیه بخر ،موقعه ی خریدارز اولیه نیاز ب نام کاربری و رمز هس؟؟

  • سلام دوست عزیز بله برای خرید عرضه اولیه هم نیاز به ثبت نام در کارگزاری و دریافت نام کاربری و رمز عبور دارید.

 • کاش قبل از اینک متحمل ضرر بشیم این مقاله رو تا اخر مرور کنیم

 • عرضه اولیه چه زمانی وارد پرتفوی میشود؟
  من عرضه اولیه خریدم ولی وارد پرتفوی نشده و هنوز دز قسمت سفارش فعال هستش

  • سلام دوست عزیز عرضه اولیه ها معمولا تا یک روز کاری بعد وارد پرتفوی سهامدار میشن. در صورتیکه سهم وارد پرتفوی تون نشد از طریق کارگزاری تون پیگیری کنید.

 • سلام ممنون از سایت خوبتون اگه بخوام تابلو خوانی و تحلیل کندلها را یاد بگیرم باید چکار کنم

 • سلام ممنون ازاطلاعات خوبتون.ثبت سفارش عرضه اولیه روچجوری انجام بدیم؟

 • با عرض سلام وخسته نباشید من چن روزه که دارم عرضه اولیه میخرم سفارشم ثبت میشه ولی بعد از چن ساعت پولم برمیگرده، نمیتونم بخرم راهنمایی کنید

  • سلام، دقت کنید که در صورتی که درخواست شما وارد صف خرید یا فروش بشه، باید اول درخواست تمام افرادی که قبل از شما اقدام کردند انجام بشه تا بعد نوبت شما برسه

 • سلام.پرتفوی با پرتفوی لحظه ای چه فرقی داره؟
  معنی بلوکه شده
  و قدرت خرید چیه ؟
  کدام قسمت رو بعنوان سرمایه برای خرید ارز اولیه بدانیم؟
  چطور در کارگزاری ارز اولیه بخریم
  با تشکر از شما

  • سلام، پورتفو لیست دارایی های شماست و پورتفو لحظه ای خدماتی هست که کارگزاری ها برای اینکه بدونید دارایی های شما در این لحظه چقدر سود داشتند ارائه میدن، وقتی درخواست خرید میدید تا زمانی که وضعیت درخواست شما مشخص بشه پول مربوط به اون درخواست بلوکه میشه، قدرت خرید مبلغی هست که د راون لحظه میتونید برای خرید استفاده کنید، در زمان ثبت سفارش عرضه اولیه یا هر سهم دیگه ای بر اساس قدرت خرید در اون لحظه تصمیم بگیرید، برای آشنایی با روش خرید عرضه اولیه ها هم پیشنهاد میکنم به ویدیو آموزشی ای که در این مورد تهیه کردیم و از طریق اپلیکیشن، آپارات و اینستاگراممون منتشر کردیم مراجعه کنید

 • سلام خسته نباشید واقعا عالی هستید.سوال من اینه که برای خرید همه نمادها باید حتما۵۰۵ هزار تومان هزینه کرد .؟و اینکه اگر عرضه اولیه خریدیم .توی روزهای اینده بخواهیم سهم بیشتری ازش بخریم ،اینجا هم باید ۵۰۵ هزار تومان بدیم یا اینکه نه حتی یک دونه سهم رو هم می تونیم بخریم.در کل سوال من در مورد خرید کردن سهم از نماد های بورسی هست که به چه قیمت و تعدادی می شه خرید کرد .ممنون می شوم با زبان گویا تون بهم پاسخ بدید .چون هرچی تعداد یا قیمت کمتر از ۵۰۵ هزار تومان می زنم اخطار محدوده می ده.

  • سلام، برای ثبت سفارش خرید شما حتما باید بیشتر از 500 هزار تومان سفارش بدید، البته این محدودیت در مورد عرضه اولیه(فقط در روز عرضه) صادق نیست

 • سلام ودرود خدمت شما
  خواستم بدونم حساب کاربری موجودی نداشته باشه بعد عرض اولیه برام خرید زده شده باشه باتوجه ب این موجودی نداشتم.. اگر مبلغی واریز کنم داخل حساب کاربری م جهت خرید سهام مورد نظری که میخام از این مبلغی که واریز شده برداشت میشه یا تا اون ارز اولیه رو نفروشم طلبشون برنمیدارن..ممنون میشم راهنمایی کنید باتشکر

  • سلام، در صورتی که حساب شما بدهکار شده باشه، هر مبلغی که پرداخت کنید اول به عنوان تسویه بدهی در نظر گرفته میشه

 • سلام. ممنون از شما. ببخشید کارگزاری مبین سرمایه خرید وفروش عرض اولیه میکنه یا نه؟ ودر کل عملکردش چطوره؟

  • سلام، شما از طریق تمام کارگزاری ها میتونید در عرضه اولیه ها شرکت کنید

 • سلام ،گفتید شرکتهایی که استاندارد لازم دارند پذیرفته میشوند وعرضه اولیه صادر میکنند پس چطور شرکتهای فرابورسی هم میتوانند؟

  • سلام، شرکت های فرابورسی هم استانداردهای مربوط به این بازار رو رعایت میکنند تا بتونن وارد بازار بشن و عرضه اولیه داشته باشند

 • سلام وقت بخیر عرضه اولیه خرید کردم ازمن پول کم شد ولی دوروز بعد پول برگشت علت چیست ممنون

 • سلام. عرضه اولیه ها که چهرشنبه خریداری شده در پروتفوی با زیان مشخص شده یعنی چی؟؟؟

  • سلام، این مشکل به دلیل تغییر قیمت در زمان عرضه اولیه است و با شروع اولین روز معاملاتی اصلاح میشه

 • اگه بخایم اموزش کار توصفحات گرگزاری مون رو یادبگیریم چه سایتی باید مراحعه کنیم؟کارگزاری اقتصاد بیدار آموزشی نزاشتن

  • سلام، معمولا خودکارگزرای ها این آموزش رو ارائه میدن، اگر توی سایتشون نبود از طریق وب سرچ کنید احتمالا به نتیجه خواهید رسید

 • سلام خیلی مچکرم بابت برنامه خوبتون
  آیا کدمعاملاتی همون کد بورسی هست؟

 • دورودخیلی آموزنده بودوباتشکرفراوان نسبت کارشناس های آگاه که درموردتهیه وکلیه مسائل روزدررابطه باکلیه بازارهای سرمایه کمک میکنید باتشکرفراوان

 • خسته‌نباشید!
  به چه صورتی باید بیشترین میزان سفارش سهم رو در عرضه اولیه داشته باشیم؟
  یا فقط درخواست میدیم؟

 • سلام یه سوال داشتم میخاستم بدونم برای خرید عرضه اولیه وارد چ سایتی باید بشم ؟؟
  از طریق نرم افزار سیگنال میشه عرضه اولیه خرید
  راهنماییم کنید لطفا

  • سلام، برای خرید این سهام باید به سایت کارگزاری خودتون مراجعه کنید

 • سلام ببخشید میشه یه مطلب آموزشی در مورد خود هر سهام بگذارید مثلا نماد هر سهام رو که انتخاب میکنیم صفحه ای باز میشه که شامل نمودار و قیمت خرید و فروش و… هست اینو توضیح بدین ممنونم

 • سلام برای خرید هر سهم قیمت های متفاوتی وجود داره ایا فرقی می کنه گرانتره رو بخریم یا ارزانتره؟

 • سلام . مطلب بسیار مفیدی بود. به نظر میاد با استفاده از برنامه ی سیگنال می توان همه ی آموزش های مورد نیاز بازار بورس را یاد گرفت.
  دستتان درد نکنه خسته نباشید.

 • با سلام خسته نباشید. من سوالی داشتم در مورد عرصه اولیه ها این ک حدااکثر و سقف درصد سودی ک یک عرصه اولیه میتونه بده تا چ مقدار هست؟! ایا مقدار مشخصی داره یا ن تا هر وقت حتی سال ها نگهداری بشه باز هم سود خواهد دا؟! یا این ک درصد و سودش بعد مدتی متوقف میشه؟! ممنون میشم اگ پاسخ بدید🌹🌹

 • واقعا دمتون گرم که رایگان اینهمه اطلاعات در اختیار مردم می گذارین خسته نباشین

 • سلام برنامه شما سیگنال خرید و فروش چجوری میده که کدوم سهام کی بخری کی بفروشی

 • باسلام باتشکر ویزه از ارائه نطالب خوب و‌معیدی که در اختیار ما قرار داده اید من تازه وارد بورس شدم لطفا راهنمایی کنید در ابتدا چه کارهایی باید انجام بدم برای بازده بهتر
  ممنون از لطف شما 🙏🙏

 • سلام و عرض ادب خدمت شما بزرگواران
  بنده قبلا سهامی رو در یک کارگزاری به فروش رسونده م ودارای کد بورسی نیز هستم حال سوال بنده اینه که ۱_ آیا برای ورود به بورس نیاز هست مجدد به کارگزاری مراجعه کنم
  ۲_ چطور بایستی سرمایه نقدی خودم رو جهت خرید سهام افزایش بدم. ممنون از پاسخ شما

  • سلام، برای انجام هر گونه معامله در بورس باید این کار از طریق یک کارگزار انجام بشه

 • سلام خیلی ممنون از مطالب خوبتون🌷
  فقط یه سوال داشتم،اگه یک سهم به صف فروش تبدیل بشه و فروشنگان سهم خودشون رو با با کمترین قیمت بفروشن خب این که به نفع خریداران هست میتونن سهم رو با قیمت کمتری بخرن در عوض سود بیشتری داشته باشن.چطور کسی تو صف فروش که کمترین قیمت سهام هست،سهام رو خریداری نمیکنه؟

  • سلام، در اکثر موارد اکثر افراد اینطور استدلال میکنند که قیمت سهم بیشتر از حد بالا رفته و صبر میکنند تا یه مدت افت کنه و بتونن در قیمت های جذابتری خریداری کنند

 • من کد بورسی ندارم ثبت نام کردم احراز هویت هم با برنامه سیگنال شدم برای دریافت کد بورسی حتما باید کارگزاری برم آنلاینی نمیتونم کدبورسی بگیرم؟؟

  • سلام، بعضی از کارگزاری ها خدمات صدور کد رو به صورت آنلاین انجام میدن، برای اطلاع از این خدمات با نزدیک ترین شعبه کارگزاری مورد نظرتون تماس بگیرید

 • با سلام
  راجع به این اصطلاحات بایستی ساده تر توضیح داده بشه و با مثال

 • سلام من عرضه اولیه ابادا رو خریدم اما الان تو پتفوی من نیست سیصد تومن اعتبارشم ازم کم شده نوشته بلوکه شده یعنی عرضه اولیه رو ازدست دادم

 • سلام وقت بخیر.اگه ممکنه نحوه خرید دستی عرضه اولیه در کارگزاری مفید رو تو توضیح بدید.در گارگزاری آگاه نوار زرد بالای برنامه میاد ولی تو مفید هیچی نیست.اگه توضیح بدید ممنون میشم.

  • سلام، برای این کارگزاری در صورتی که از خرید خودکار استفاده نمیکنید در زمان ثبت سفارش وارد پنل بشید و با جست و جو و انتخاب نماد مورد نظرتون درخواست خرید رو کامل کنید

 • من عرضه اولیه سفارش خرید زدم فقط تو سفارشات ثبت شد حالا هم بعد ساعت ۱۲حذف شد لطفا راهنمایی کنید اگه موفق نبوده پولم کی برم

 • سلام.از راهنمایی هاتون ممنونم.من تازه دارم ورود میکنم.خواستم ببینم کجا میتونم حضوری برم و اموزش های لازم رو ببینم.به طور کامل و جامع

 • سلام در مثال صف فروش که توضیح دادید زیر عدد ۵۱۵،نوشته ۳ اون چیه؟و در قسمت خریدم نوشته ۱، میشه توضیح بیشتر بدید در مورد عدد ۳ در قسمت فروش و عدد ۱ در قسمت خرید
  یعنی الان یه نفر حاضره بخره سهام رو؟

 • سلام وقت بخیر
  ببخشید من دیشب توی کارگزاری مفید سفارش خرید ی سهامی رو زدم امروز ک چک کردم دیدم برام خرید نزده علتش چیه؟

  • سلام، برای سفارش در زمانی به جز زمان انجام معاملات باید از سفارش آفلاین استفاده کنید

 • باسلام و خسته نباشید .ببخشید من با نرم افزار شما کد بورسی گرفتم ولی توی مفید که ثبت نام کردم کد ملی تایید نمیکنه چکار باید بکنم؟؟؟؟

  • سلام، بعد از احراز هویت از طریق سیگنال در سجام باید اول در سایت کارگزاری مورد نظرتون ثبت نام کنید و بعد به روشی که اون ها اعلام میکنند احراز هویت کارگزاری رو انجام بدید. این احراز هویت با احراز هویت سجام فرق میکنه و توسط کارگزار، نماینده کارگزار یا دفاترپیشخوان انجام میشه

 • سلام برای فروش ارز اولیه ها چه زمان وبا چه قیمتی وارد کنیم من برای خرید سقف زدم ولی همان ابتدا منفی زد سود کف گرفته بودن میشه راهنمایی کنید

  • سلام، خرید شما درست بوده و با توجه به پرداخت کارمزد معاملات در یکی دو روز اول شاید پورتفو لحظه ای برای شما ضرر نشان بده که بعد از چند روز درست میشه

 • با سلام لطفا در مورد دارایی های دوم هم مطلب بزارید ممنونم🙏🙏

  • سلام، از بخش سهام روی سربرگ عرضه اولیه کلیک کنید و گزینه “از عرضه اولیه بعدی با خبرم کن ” را فعال کنید

 • سلام با تشکر از اپ خوبتون .در خرید عرضه اولیه چطور باید بفهمیم ک سفارشمون ثبت شده یا ن ؟؟

  • سلام، برای اطلاع از وضعیت سفارشهای خرید میتونید در پنل کارگزاری از گزینه تاریخچه(وضعیت) سفارشات استفاده کنید

 • باسلام و عرض خسته نباشید خدمت نویسنده محترم مقاله با تشکر از انتشار مقاله خوبتان در صورت امکان در مقاله های بعدی نسبت به توضیح بیشتر و تخصصی تر اقدام فرمایید با تشکر

  • سلام، اصطلاح سر خطی یعنی ثبت درخواست خرید یا فروش سهمی که احتمال میره با صف خرید یا فروش باز بشه قبل از سایرین

 • سلام میخواستم بدونم خرید عرضه اولیه فقط همون مقداری که در اولین عرضه بصورت مساوی بین سهامداران تقسیم میشه برای سود دهی کفایت می‌کنه یا اینکه از روز بعدش بریم درخواست خرید مجدد با قیمت بالاتر انجام بدیم و اینکه تا چه مدت بعد میتونیم سهام بیشتری ازش بخریم که ریسک کمی داشته باشه

  • سلام، این که در روزهای بعدی بخرید یا نه به خود شما بستگی دارد اما مسلما هرچه سهام بیشتری داشته باشید تا زمانی که قیمت سهم در حال افزایش هست سود بیشتری می کنید

 • باسلام. من حسابم رو در کارگزاری آگاه صد تومان شارژ کردم و بدون هیچگونه خریدی کارگزاریم رو به مفید تغییر دادم. حالا چه جوری صد تومانم رو به پرتفوی مفید انتقال بدم.

  • سلام، تنها روش انتقال دارایی های نقدی درخواست دریافت اون از کارگزار اول و پرداخت اون به حساب کارگزاری دوم هست

 • بسیار ممنون و تشکر دارم بابت اطلاعات عالی و مفیدتون.بازم سپاسگذارم.

 • در مطالب آموزشی گفته میشه عرضه ‌های اولیه به قیمت اسمی یعنی ۱۰۰ تومان داده می‌شوند. اما عرضه‌های اولیه که اخیرا ما گرفتیم قیمتهای بالاتر و متفاوت دارند‌. دلیلش چیه؟

  • سلام، قیمت اسمی 100 تومانی برای قیمت اولیه در نظر گرفته میشه اما ما عرضه های اولیه رو با قیمتی نزدیک به قیمت بازار اون ها میخریم(معمولا در زمان عرضه اولیه قیمت سهم را نزدیک به 70 تا 80 درصد قیمت بازاری در نظر میگیرند)

 • سلام.خسته نباشید.از کدام قسمت باید اطلاع رسانی عرضه اولیه رو فعال کرد؟

  • سلام، در اپلیکیشن سیگنال بعد از ورود با نام کاربری خودتان به بخش سهام، سربرگ عرضه اولیه برید و گزینه “از عرضه اولیه بعدی با خبرم کن” را فعال کنید

 • اگر عرضه اولیه را پیش خرید کنیم باز هم نیاز است در روز و ساعت عرضه کاری انجام دهیم

  • سلام، در صورت استفاده از سفارش آفلاین نیازی به انجام سفارش در روز عرضه اولیه نیست

 • با سلام سوالی داشتم آیا امکان خرید سهام عرضه اولیه دو روز قبل از عرضه آن سهم از طریق سفارش خرید از کارگزاری وجود دارد ؟

  • سلام، بله اکثر کارگزاری ها امکان خرید آفلاین عرضه اولیه ها رو به محض انتشار اطلاعیه عرضه اولیه فعال میکنند و شما میتونید از این امکان استفاده کنید

 • سلام ببخشید بنده کد فعال بورسی گرفتم می خواهم سهام لیزینگ پارسیان که جدیدا عرضه شده بخرم لطفا راهنمایی فرمایید.متشکرم

 • مطا لب رو بسیار عالی وبا مثال های قابل هم برای تازه وارد
  ین بیان کردید از لطف وانتقال دانش شما وهمکاران گرامی
  نهایت تشکر وقدردانی رودارم

 • با سلام و تشکر از مطالب بسیار ارزنده تون .
  من ، عرضه اولیه سیتا را خرید کردم ، ولی در ۱.۴۳٪ قرمز شده ،چکار کنم تا در موارددیگر ، این مشکل پیش نیاد ؟ باتشکر

  • سلام، این موضوع به دلیل کارمزد معاملات هست و کاملا طبیعیه

 • با عرض سلام وادب
  باتشکر فراوان از توضیحات ساده وروان
  ممنون میشم همیشه اینجوری زیر دیپلم صحبت بکنین…

 • سلام درودخدا برشما بخاطر برنامه و توضیحات ارزنده وکاملتان خیلی ممنون گفت:

  سلام درود خدا برشما خیلی عالی واقعا آموزنده است سپاس

 • سلام می خواستم بدونم امکان تغییر یاویرایش درخواست ارز اولیه وجود داره

  • سلام، بله تا زمانی که مهلت ثبت سفارش تمام نشده باشد امکان ویرایش درخواست وجود دارد

 • سلام برای فروش عرضه اولیه هم توضیحاتی میدین آیا فروش توسط کارگزاری اعلام میشه یا باید خودمون بفروشیم کی و چه زملنی

 • سلام خسته نباشید ببخشید عرضه اولیه سیتا نقدینگی مورد نیازش ۱۲۶۰۰۰۰۰ هستش اما پیشبینی شده که حدود ۵۴۰ تومن به هر کد اختصاص پیدا کنه،حالا سوال من اینه اگر من مثلا ۶۰۰ تومن سفارش بدم ممکنه به من تعلق نگیره چون حداکثر مبلغ رو وارد نکردم؟

  • سلام، شما میتونید به هر میزان که خواستید در محدوده مجاز درخواست خرید بدید و تا زمانی که از بالاترین قیمت مجاز استفاده کرده باشید به شما سهام تعلق خواهد گرفت

 • سلام. آیا محدودیتی در خرید سهام شرکتهای عرضه اولیه برای هر فرد وجود دارد یا خیر؟

  • سلام، بعد از عرضه اولیه محدودیت خاصبی در این سهام وجود ندارد

 • سلام، چطور میتونم متوجه بشم ک چه روزی عرضه اولیه انجام میشه؟¿؟

  • سلام، برای اطلاع از آخرین وضعیت عرضه اولیه ها در سیگنال گزینه “از عرضه اولیه بعدی باخبرم کن” را از بخش سهام فعال کنید

 • ممنون ازشما خیلی برنامه خوب وجامعی هست ممنون ازشما

  • سلام، هر کدام از این روش ها مزیت خودش را دارد اما با توجه به شلوغی سیستم های معاملاتی در طول روز روش آفلاین مطمئن تر عمل کرده

 • بسیار برنامه شما عالی وپرمحتوا و ساده وروان است، ممنون

 • سلام وقت بخیر و خدا قوت لطفا از مباحث تحلیل تکنیکال و بنیادی به همراه اموزش هم بزارید ممنون و خسته نباشید

 • با سلام خسته نباشید
  برای خرید عرضه اولیه چطور کارگزاری مربوط رو در جریان قرار بدم؟چون در اپلیکشن کارگزاری که دارم گزینه ای به اسم عرضه اولیه/پذیره نویسی اوراق وجود داره آیا ثبت سفارش در همین قسمت درسته؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 • برنامه خیلی خیلی خوبی هستش،فقط می تونم بگم ،دست مریزاد،خسته نباشین،خدا اجرتون بده‌.

 • بسیارعالییی..
  چقدر خوبه که نرم افزار سیگنال وحود داره..
  دستخوش توسعه دهندگان این اپ عاای

 • سلام خسته نباشید خیلی خیلی ممنون بابت راهنمایی خوبتون واطلاعات بهتر یه سوال داشتم خدمتتون من عرضه اولیه که خریدم آیا یه سال نگه دارم مشکلی داره ضرر می‌کنه یا نه آریا خریدم ممنون میشم راهنماییم کنین

  • سلام، سود دهی این کار به بازدهی کلی بازار بستگی داره اما معمولا سرمایه گذاری های طولانی مدت سوددهی مناسبی دارند

 • از مطالب ارزشمند سیگنال بسیار بهره میبرم ممنون از تلاشتان

 • درود خسته نباشید
  من نوتیفیکشن اعلام سهم اولی ها را فعال میکنم ولی مجدد که میام و چک میکنم میبینم که دوباره غیر فعال شده
  لطفا بررسی فرمایید
  با تشکر

  • سلام دوست عزیز… پیام شما به مسئولین عرضه اولیه منتقل شد.

 • اطلاعات بسیار مفیدی از خواندن مطالب شما به دست آوردم. متشکرم.

 • سلام و خسته نباشید،واقعا ممنون از اطلاع رسانیتون و اینکه مطالب رو بسیار واضح و شفاف و در حقیقت به زبان ساده توضیح میدید

  • سلام، عرضه اولیه ها مثل هر نماد دیگری از اولین روز بعد از عرضه قابل معامله هستند

 • با سلام
  ببخشید برا خرید یا فروش سهم ما باید قیمت بزاریم یا قیمت پایه خودش اعلام میشه که ما بخریم یا بعروشیم. یه مثال بزنید ممنون

  • سلام، در روز عرضه اولیه محدوده قیمت مجاز توسط بورس اعلام میشه و در روهای بعد این محدوده بر اساس قیمت پایانی روز قبل مشخص میشه

 • از سیگنال سپاسگزارم و امیدوارم که همیشه موفق باشید

 • سلام وقت بخیر.ببخشید تا وقتی کد بورسی پیامش نیاد نمیشه عرضه اولیه خرید؟

  • سلام، خیر تا زمانی که کد معاملاتی شما تایید نشده باشه امکان معامله ندارید

  • سلام، وارد سامانه معاملاتی مربوط به کارگزارتون بشید، معمولا آدرس مربوط به این صفحه در سایت کارگزار ذکر میشه

 • سلام.چهارشنبه گذشته یه عرضه اولیه بودسفارش دادم.باموفقیت انجام نشد .الان ۳میلیون ریالم بلوک شده.دلیل این بلوک چیه

  • سلام، شما صندوق دارا یکم رو خریداری کردید، این سهام بعد از ثبت صندوق به کد بورسی شما منتقل خواهد شد

 • با عرض سلام وخسته نباشید میخاستم بدونم کار گذاری چطور برای ما عرضه اولیه میخره ایا باید جای ثبت نام کنیم.

  • سلام، در برخی از کارگزاری ها این امکان فراهم شده که با تایید درخواست خودکار توسط شما، در صورت موجودی کافی در روز عرضه اولیه درخواست خرید برای شما صادر بشه

 • درود بر شما …
  بسیار عالی و آموزنده …
  طفا در خصوص افشا هم تو توضیح دهید مثل افشای الف یا ب و ….

  • سلام، در این زمینه در حال تهیه فایل های آموزشی هستیم به زودی این مقالات منتشر خواهد شد

 • سلام.. چرا موقع خرید عرضه اولیه باید سقف پول ما سه برابر ارزش سهامی باشد که به ما میدهند

  • سلام، الزامی به انجام سفارش به صورت دستی در حداکثر نقدینگی مجاز وجود ندارد اما این که تعداد سهام کمتر از حداکثر سفارش به هر نفر میرسه به دلیل مشارکت زیاد در عرضه اولیه و تقسیم سهام بین مشارکت کننده ها است

 • سلام و خسته نباشبد و ممنون از سایت خوبتون
  آیا اگر گزینه خودکار عرضه اولیه را بزنیم و ماکزیمم سقف خرید یک نماد بفرض ۲۰۰ هزار تومن باشد ولی مانده ما کمتر باشد و بخواهیم اندازه مانده مان برایمان خرید کند، بعد از ثبت سفارش خودکار عرضه اولیه میتوانیم تعداد را ویرایش کنیم و تعداد را طبق مانده خود تنظیم کنیم یا خیر چون گزینه خودکار را زدیم به اندازه حداکثر تعداد سقف خرید آن نماد برایمان خرید انجام میدهد؟

  • سلام، این موضوع به سیستم معاملاتی کارگزار بستگی داره و بهتره از خود کارگزار در این زمینه سوال بفرمائید

 • سلام
  یه سوال در مورد عرضه اولیه داشتم.سوالم این بود که بطور میانگین چقدر میشه در طول سال سهام عرضه اولیه خرید کرد؟چون با توجه به استقبال مردم از بورس میزان سهمی که به هر نفر از بابت عرضه اولیه شرکتها ارائه میشه کاهش پیدا کرده.مثلا اخرین عرضه ای که شد فقط ۱۴ سهم به هر سهامدار رسید

  • سلام، محدودیتی در تعداد عرضه اولیه ها یا مبلغ اون برای افراد وجود نداره و میشه در تمام عرضه اولیه های طول سال شرکت کرد

 • سلام
  ممنون از آموزش خوبتون
  آیا ممکنه ک عرضه اولیه ضرر هم داشته باشد!؟ چقدر احتمال داره!؟

  • سلام، معمولا عرضه اولیه ها با سود دهی همراه بوده اند. برای اطلاعات بیشتر در زمینه سود دهی عرضه اولیه ها تا امروز (اینجا) کلیک کنید

 • ممنون از توضیحاتی که درمورد عرضه اولیه دادید خیلی علی بود

 • سلام.عرضه اولیه رو چه زمانی(بهترین سود) میتونیم بفرشیم که خوب باشه

  • سلام، برای این موضوع نمیشه زمان خاصی مشخص کرد اما برای اطلاع از روند معاملات در تمام عرضه اولیه های گذشته (اینجا) کلیک کنید

 • سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما..من یه تازه وارد بورسم و دیروز اتفاقی با اپلیکیشن شما آشنا شدم و واقعا دارم استفاده میکنم.دستتون بی بلا🙏🏼🙏🏼🙏🏼🙏🏼🙏🏼

  • سلام، این موضوع مربوط به زمانی هست که هنوز در خواست سفارش توسط شما انجام شده اما سفارش به صورت قطعی انجام نشده و پول اون توسط کارگزار بلوکه شده

 • سلام
  ۳تا سوال داشتم
  من مبلغ ۱۰0 تومن داخل حسابم بود که بخاطر ارز اولیه پیزد ۹۸ تومن از حسابم بلوکه کرد و داخل ثبت سفارشات رفت داخل درحال ارسال سوال اولم اینه بلوکه شدن پول چیست و چه زمانی اتفاق میفتد؟سوال ۲ از کجا بفهمم ارز اولیه بهم تعلقگرفته یا ن و اگه تعلق گرفته باشه کی مشخص میکنه؟سوال ۳الان پول من بلوکه هست ۹۸ تومن ولی در قسمت ثبت سفارش چیزی سفارش ندارم یعنی داشتم تا ساعت ۱۲ ولی الان که ساعت ۲ هست مییینم ندارم ولی پولم‌بلوکه هست چرا توقسمت ثبت سفارش تو این ساعت برام چیزی نزده ولی پولم بلوکه هست

  • سلام، بعد از پایان زمان ثبت سفارش و تعیین تعداد سهمیه هر کد این سهام به پورتفوی افراد اضافه خواهد شد

 • سلام تو ارز اولیه قسمت سفارشات درحال ارسال به هسته معاملات یعنی چی؟؟؟

  • سلام، این موضوع مربوط به زمانی است که شما در خواست آفلاین دادین و کارگزار در زمان شروع ثبت سفارش به صورت خودکار درخواست شما رو ارسال میکنه

 • سلام واقعا ممنون از راهنمایی های جامع شما.برای من مبتدی که عرضه اولیه خریداری کردم چه زمان آن رابفروشم بهتره.؟؟؟

 • سلام وقت بخیر
  ممنون بابت نرم افزار خوب و کاربردی
  تو تمام نرم افزار های فارسی باید رتبه اول رو بدیم
  2تا سوال دارم ممنون میشم جواب بدین 🙏
  اول اینکه بهترین کار گزاری ها ک از لحاظ سرعت عمل و امکانات خوب ک عالی باشه چیه؟
  دوم اینکه نرم افزار یا رباتی سراغ دارین واسه خرید یا فروش سرخطی نفرات اولی؟

 • با سلام به زحمت کشان سیگنال .بسیارمفیدواموزنده برای افراد مبتدی است

 • با توجه و راهنمایی خوب آموزش مجازی خرید و فروش بصورت حرفه ای بزارید بهتر است

 • سلام بی نهایت از شما تشکرکنم اصلأ از سهام هیچی نمی دانستم ولی با آموزش دقیق شما دارم یواش یواش راه می افتم باتشکر

 • عالی،من علاقه زیادی دارم در بورس سرمایه گذاری کنم و در حال حاضر تنها مرجع آموزشی من سیگنال هست،در کنار اموزش هایی که میدین از مثال های تصویری هم استفاده کنید خیلی یادگیری اسونتر میشه،دقیقا مثل همین بخش عرضه اولیه که چقدر مفهوم و روان بود،ممنون از زحماتتون و اپلیکیشن عالیتون

 • با سلام خسته نباشید من تازه ب بورس معاملاتی ملحق شدم میشه در راستای عرضه اولیه کمکم کنید ک چ موقع عرضه اولیه بخرم

  • سلام، زمان عرضه اولیه ها از طریق اپلیکیشن سیگنال اطلاع رسانی میشه، کافیه گزینه “از عرضه اولیه بعدی با خبرم کن” را فعال کنید

 • باسلام و تشکر مطالب خیلی خوبی بیان شده مخصوصا اگر تمام اصطلاحات روی تابلو نماد بورس را مثل مورد فوق توضیح می دادند بیشتر قابل تمجید بود. متشکر

  • سلام، این موضوع بستگی به سرمایه شرکت ها داره و برای هر شرکت متفاوت هست

 • باسپاس ازسایت خوبوتوضیحات عالی،.
  منم تازه واردبورس شدم وهنوزخوب متوجه نشدم ک مبلغ واسه عرضه اولیه رو چجوری پرداخت کنم،.
  البته درکار گزاری آگاه ثبت نام کردم و ایااطلاع رسانی بابت عرضه‌های اولیه صورت می‌گیرد یانه.
  ممنون

 • وقتی صقف رو بزنی اون کل پول رو از حساب کم میکنه احتمالش هست ک پولی ک ب ان سهامی تخصص نداده شده رو ب حساب بر نگردونن؟؟

  • سلام، خیر هر مبلغی که اضافه گرفته شده باشه به حساب شما برمیگرده

 • باسلام متشکرم از سازمان ایران که مرتب تحت کنترل است امیدوارم تمام شرکتها وسرمایه گذاران دربورس همچنان ازقانون بورس حمایت کنند.مچکرم خلج

 • سلام وقت بخیر طاعات قبول،،خرید سهام اف آی تی همان سهام اولیه دولت که بدون کدبورسی میشه خرید کدامن برای من تو این اپلیکشن بانک تجارت تنها چرا آمده برای انتخاب بقیه چیکار باید بکنم،ممنونم گلزاری

 • سلام ممنون از اطلاعات لطف کنید آموزش تصویر ی را هم بگنجانید

 • سلام ممنون از برنامه کاربردیتون من تازه میخوام وارد بورس بشم الان یه سوالی که دارم اینه که این عرضه اولیه همونیه که تو اپلیکیشن اپ زده خریدعرضه سهام دولت یا فرق داره ؟؟

  • سلام، خیر این دو موضوع کاملا متفاوته، نرم افزار اپ در حال حاضر مشغول ثبت نام برای صندوق سرمایه گذاری دولت هست

 • مطالب بسبار اموزنده. من هیچی سر در نمیاوردم. اما خیلی به زبان ساده وحرفه ای حرف برا گفتن داره. عالی عالی

 • با عرض سلام میخواستم توی بورس ثبت نام کنم باید کجا ثبت نام کنم

  • سلام، پیشنهاد میکنیم کار خودتون رو با مطالعه (این) مقاله شروع کنید

  • سلام، از اولین روز کاری بعد از عرضه اولیه هر زمان که قیمت سهم به محدوده مورد نظر شما رسید می تونید سهامتون رو بفروشید

 • سلام وعرض ادب. من کدبورسی دارم.ولی دربرنامه آپ پول واریزکردم. ولی در برنامه حساب مفید واردنشده. ایراد نداره؟

  • سلام، اگر منظور شما خرید صندوق دارایکم هست، این صندوق در حال حاضر در مرحله ثبت نام هست و بعد از اتمام مهلت ثبت نام واحدهای این صندوق به پورتفوی شما اضافه خواهد شد

  • سلام، در نرم افزار سیگنال از قسمت سهام گزینه عرضه اولیه رو انتخاب کنید، بالای صفحه گزینه “از عرضه اولیه بعدی باخبرم کن” تعبیه شده است

 • وقتی صف خرید یا صف فروش ایجاد بشه،چه تاثیری روی قیمت سهام داره؟

  • سلام، صف خرید و فروش به معنای ایجاد تقاضا(عرضه) بیشتر از ظرفیت بازار هست و نتیجه اون افزایش(کاهش) قیمت تا زمان رسیدن قیمت به تعادل بین عرضه و تقاضا خواهد بود

 • سلام.آیا در بورس یا هر بازار سرمایه گذاری دیگر موردی هست که با داشتن سهم، برای فروش نیازی به قرار گرفتن درصف فروش نباشه.و بشه به سادگی بخشی از پول سرمایه گذاری شده را برداشت کرد؟!

  • سلام، صف های خرید و فروش فقط در شرایط خاص ایجاد می شوند و در شرایط عادی شما میتونید دارایی هایتون رو به قیمتی که خریدارها مایل به معامله هستند بدون صف بفروشید

 • سلام وعرض ادب اگرخودسیگنال میتونست محل خریدوفروش سهام و معاملات باش خیلی خوب بود مثل دیگر کارگزاریها

 • سلام
  اینکه گفتین هر کد سقف داره برای خرید تعداد عرضه اولی ها حالا اگر مثلا سقف تعداد 100 باشه من درخواستمو 10 تا سهم با سقف قیمت بزنم، این تعداد که کمه تغییری توی احتمال رسیدن سهم به من میکنه یا نه؟

  • سلام، خیر این موضوع مشکلی ایجاد نمیکنه و مادامی که سفارش شما در محدوده تعداد سهم مجاز و با بالاترین قیمت، ثبت شده باشه عرضه اولیه به شما تعلق میگیره

 • با سلام و عرض ادب ،
  وقتی گذینه از عرضه اولیه با خبرم کن رو فعال میکنم پیام قطع سرور میاد مشکل از کجاست ?

  • سلام، متاسفانه در سامانه اطلاع رسانی مشکلی ایجاد شده و در حال پیگیری جهت رفع سریعتر مشکل هستیم، با ما همراه باشید

 • با سلام وقتی گذینه از عرضه اولیه با خبرم کن رو فعال میکنم پیام قطع سرور میاد مشکل از کجاست

  • سلام دوست عزیز، ابتدا نرم افزار رو به آخرین نسخه آپدیت کنید، بعد از اون یکبار از حساب کاربری خارج بشید و دوباره وارد بشید

 • من در اپلیکیشن سیگنال، قسمت مربوط به اطلاع رسانی عرضه اولیه را فعال کردم ولی دیروز که سهام پگاه گیلان عرضه شد،به من اطلاع رسانی نشد

  • سلام، لطفا از قسمت تنظیمات گوشیتون مطمئن بشید که اپلیکیشن مجوز نمایش نوتیفیکیشن رو داره

 • سلام. ممنون از مقاله های مفیدتون. من تازه قصد دارم وارد بازار بشم ولی فعلا میخام بخونم و بی گدار به آب نزنم. فقط یه سوال. با این توضیحاتی که فرمودین، برای خرید سهام عرضه اولی حداقل 100 هزار تومن کافی نیست دیگه درسته؟ هر چی دارایی بیشتر، بهتر.

  • سلام دوست گرامی، برای خرید هر عرضه اولیه یک سقف خرید تعیین میشه که شما بیشتر از اون در روز عرضه نمی تونید درخواست خرید داشته باشید

 • با تشکر از اطلاعات بسیار خوب و مفید و کاربردی
  فقط میخواستم بدونم این اپلیکیشن هزینه ای هم برای کاربر دارد یا خیر.

  • سلام و عرض ادب. خیر، تمامی خدمات اپلیکیشن سیگنال بصورت رایگان در اختیاز کاربران قرار میگیره.

 • سلام چون تازه کارهستم وانلاین نمیتوانم خرید یا فروش کنم لطف کنید راهنمائی کنید

 • سلام واقعا خوب و دسته بندی شدست مطالب…خداقوت به تیم سیگنال…

 • لطفا عرضه اولیه زودنر اعلام کنید تا فرصت بشه پول تامین کنیم

  • سلام دوست عزیز. در اپ کاشی سهام در قسمت عرضه اولیه گزینه از عرضه اولیه با خبرم کن رو فعال کنید تا بهتون اطلاع رسانی بشه

 • با سلام.آقا واقعا عالی بود.من در بورس تازه واردم ۱۰ روزه دنبال این مطالب می گردم.سپاس.

 • سلام خسته نباشید خیلی ممنون ب خاطره برنانه خوبتون.من نمیدونم چجوری عرضه اولیه بخرم از کجا شرو کنم.اگه ممکنه راهنماییم کنید.

 • اینکه توی مقاله گفتید اگه قیمت سهم رو کمتر بزنیدتوی عرضه اولیه بهتون سهم نمیرسه رو ميشه یکم واضح تر توضیح بديد؟

  • سلام، به این علت که حجم تقاضا بسیار زیاده (فرض کنید دو میلیون کد حقیقی و حقوقی) و هرکدوم توی سقف قیمت سفارش میزارن حالا شما اگر حتی یک ریال هم کمتر سفارش بزارید احتمال اینکه بهتون سهمی برسه بسیار کم میشه.

 • با سلام و احترام
  ردیف های بعدی در صف خرید و فروش در شکل های بالا چه کسانی هستند؟

  • سلام، سفارش های خرید با بالاترین قیمت به ترتیب در صف بصورت نزولی قرار میگیرند و سفارشات فروش بالعکس کمترین قیمت سفارشات بالاتر قرار میگیرند.

  • سلام دوست عزیز. به زودی مقاله ای مفصل در رابطه با حجم مبنا و نحوه محاسبش منتشر میکنیم. با ما همراه باشید.

   • با سلام وقت بخیر
    وقتی میخواهم سهمی را بفرشم یا بخرم مینویسه خطا در ارسال tp
    مشکل چیه؟

 • خیلی مطالب باارزش و مفیدی بودن دستتون درد نکنه فقط قبل از بکار بردن کلمات و اصطلاحات تخصصی اونارو به زبان ساده و حتی الامکان با مثال بگین ممنون

 • سلام خداوند توفیقتان دهد که در توفیق ملت ایران کوشش می‌نمایید حسینی

 • لطفا در مورد این که چه زمانی باید اقدام به فروش عرضه اولیه بکنیم توضیح بدین

 • ممنون از اطلاعات تون استفاده کردم،حتما باهاتون ارتباط خواهن داشت

 • من تازه وارد بازاره بورس شدم اطلاعات خیلی خوبی از متن نو شته شده کسب ‌رد ممنون

 • با سلام خدمت دوستان واقعا دستتون درد نکنه ممنون از برنامه خوبتون.

 • سلام . ممنون از اطلاعات خوب تون .
  من صف خرید و صف فروش رو ، درست متوجه نشدم . اگر میشه به یک مدل دیگری توضیح دهید

  • سلام. پیشنهاد میکنم متنی که اختصاصی برای صف خرید و فروش نوشتیم رو از این لینک مطالعه کنید.

 • سلام قسمت نوتیفیکیشن عرضه اولیه رو خبرم کن برای من فعال نمیشه و همش خطا میزنه . چه کاری می تونم انجام بدم؟

  • سلام، سکبار از حساب کاربری خودتون در اپ سیگنال خارج و دوباره وارد بشید، تا مشکل برطرف بشه.

 • تشکر میکنم از برنامتون مطالب آموزنده ای داره من اولین باره وارد این برنامه شدم

 • سلام
  برای دریافت اطلاعیه عرضه اولیه ها کدفعال سازی موقع ثبت نام نمیاد! چیکار باید کرد؟

  • سلام، یکبار از حساب کاربریتون در اپ سیگنال خارج بشید و دوباره وارد بشید. سپس دکمه عرضه اولیه رو فعال کنید.

 • مطالب آموزشی خیلی خوبند. سوال :در صورتیکه با چند کارگزار کار کنیم سهامی رو که توسط یک کارگزار می‌خریم آیا میتونیم تو پروفایل کارگزار دیگه هم ببینیم؟

  • سلام دوست عزیز. خیر،امکانش نیست. می تونید در قسمت دیده بان سهام خود را مشاهده نمایید

 • اپلیکیشن سیگنال با این مقاله های خوب و کارساز واقعاً برای من یکی به مانند پدری دلسوز است که رهنمود های کاسبی را به بهترین شکل ممکن آموزش میدهد 🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋
  یک دنیا ازتون ممنونم بروبچه های اپلیکیشن سیگنال 🙏🙏🌹🌹🌹🌹🌹🌹

 • سلام . ممنون از اطلاع رسانی خیلی خوب شما . موفق و سربلند باشید.

 • با سلام
  واقعا ممنون از اپلیکیشن بسیار کاربردیتان که این همه اطلاعات رو رایگان در اختیار قرار میدین

  • سلام دوست عزیر، همینجا میتونید سوالتون رو مطرح کنید. در خدمت هستیم.

 • باسلام وخسته نباشید.مطالبتون عالی است
  فقط یک سوال داشتم اینکه در یک روز چه تعداد معامله میتوان انجام داد؟واینکه آیامیتوان مقداری از سهام را فروخت و بخشی از سهام را نگه داشت؟
  ممنون ازشما

  • سلام و عرض ادب. محدودیتی وجود نداره. بله، میتونید بخشی از سهامتون رو بفروشید و بقیشو نگه دارید.

 • سلام
  درود و خسته نباشید خدمت سازندگان برنامه سیگنال
  کم میش میاد کار تر و تمیز توی این روزا آدم ببینه
  علاقه من برای شرکت در بازار بورس با نصب برنانه شما بیشتر شده خدا قوت یا علی

 • با سلام
  من ب تازگی وارد بورس شدم این که میگن حداقل نقدینگی در عرضه اولیه 4 میلیون هست یعنی برای خرید سهام باید حتما 4 میلیون پول داشته باشیم؟

  • سلام دوست عزیز. خیر ، هر عرضه اولیه متفاوته و اینکه شما حتما نباید حداکثر قیمتی که عنوان میشه خرید کنید، میتونید کمتر هم سفارش خرید بزارید و مشکلی وجود نداره.

 • لطفا در خصوص عرضه اولیه ها بیشتر توضیح دهید باتشکر از شما وتیم کارشناسی

  • سلام دوست عزیز. در این مطلب سعی کردیم توضیحات کافی رو داشته باشیم، اما در آینده بیشتر این مبحث رو پوشش خواهیم داد. با ما همراه باشید.

 • واقعه مطالبتان عالیه دیگه برا سرمایه گذاری تازه واردهای امثال من نیاز نیشت کلاسم برن

 • سلام خسته نباشی
  ببخشید میتونم با چند کار گزاری چند عرضه اولیه بخرم یا نه.فقط ی بار میشه. مثلا با مفید ی بار بخرم با اگاه یا فارابی هم ی بار.ممنون میشم جواب بدین‌

  • سلام، خیر. برای هر کد بورسی فقط یکبار امکان خرید عرضه اولیه فراهمه.

 • من هفده سالم هست ایا میتوانم کد بورسی بگیرم ؟ یا باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشم؟؟ واقعا به بورس علاقه مندم و همش مقاله میخوانم و میخوام با صد تومان وارد شم تا یکی دوسال تجربه کسب کنم و بعدش پول بیشتر طزریق کنم

  • سلام. برای داشتم کد آنلاین باید به سن قانونی برسید. در حال حاضر میتویند کد بورسی آفلاین داشته باشید.

 • سلام من تازه امروز کد بورسی گرفتم میتونم عرضه اولیه بگیرم یا باید یه تایمی بگذره

  • سلام دوست عزیز. خرید عرصه اولیه، سهام حق تقدم و صندوق های سرمایه گذاری مشکلی نداره و میتونید بخرید.

 • سلام، وقت بخیر
  وقتی عرضه اولیه خریدیم بعد از چند روز باز هم میتونیم از همون سهام مجدد خرید کنیم؟

  • سلام و عرض ادب. شما از فرادای روز عرضه اولیه میتونید سفارش خرید بزارید اما امکان اینکه سهم بهتون برسه کمه.

 • سلام.آیا امکان خرید چند عرضه اولیه متفاوت بایک کد بورسی در بازه زمانی مشخص مثلا ۲ یا ۳ ماهه امکان پذیر هست؟

  • سلام و عرص ادبو بله مشکلی نیست میتونید با یک کد بورسی هم نمادی رو هر چند باز که خواستید بخرید و بفروشید.

 • سلام خسه نباشید.اگه من عرضه اولیه ای بخرم ک سقفش1م باشه رو اقدام کنم وب من 700ت برسه ایا میتونم از این 700ت بعدا ی مقداریشو بفروشم ی مقدارشو نگه دارم؟؟؟

 • واقعا خوبه برنامتون و اطلاعات مفید و کاربردی در اختیار مخاطب قرار میده

 • با سلام
  ممنون از اطلاعات مفیدی که جهت شفاف سازی مسائل بارگذاری کردید.
  سپاس

 • سلام و سپاس از مطالب خوبتون ان شاءالله در پناه حضرت حق تندرست و مانا باشید

 • سلام و عرض ادب. مطلبی مجزا برای صف خرید و فروش قبلا منتشر شده که میتونید از این لینک مطالعه کنید.

 • عالیه متن هاتون اگه بتونم از طریق ایمیلم با شما در ارتباط باشم جهت آموزش ممنون میشم

 • باسلام مطالب بسیار آموزنده میباشد.ولی اگر هر پاراگراف آموزشی همراه با عکسی از صفحه معاملاتی باشد بازدهی بیشتری دارد…ممنون

 • بینهایت سپاسگزارم بابت مطالب ارزنده و سودمندتان.نصب این برنامه و مطالعه روزانه را به همه عزیزان توصیه میکنم.

 • سلام و خسته نباشید باید کجا سهم بخرم بخرم اصلا بلد نیستم

  • سلام دوست عزیز. برای ورود به بورس باید کد بورسی داشته باشید، قبلا مقاله ای از نحوه دریافت کد بورسی منتشر کردیم میتونید از این لینک مطالعه کنید.

 • سلام,هر چی میخام تیک(از عرضه اولیه باخبرم کن) رو فعال کنم هی میگه مشکلی پیش اومده,الان چندوقته همینو میگه!

  • سلام دوست عزیز. این قسمت فعلا مشکل داره و در حال رفع باگ هست. با ما همراه باشید.

 • من تازه واردم و هنوز تو کارگذاری ثبت نام نکردم،واقعا از مطالبی که گذاشتید دارم لذت میبرم،سپاس

 • نرم افزار سیگنال به خوبی توانسته است مفاهیم اساسی و بنیادی اقتصادی را به صورت فراگیر آموزش دهد و با توجه به نام سال جهش تولید می تواند یک نرم افزار کاربردی در این زمینه باشد با تشکر

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  با اپلیکیشن سیگنال هم میشه خرید و فروش کرد تو بورس یا نه؟
  ممنون از مطالب خوب و مفیدتون

  • سلام و وقت بخیر خدمت شما. خیر در حال حاضر اماکن خرید و فروش با اپ سیگنال وجود نداره.

 • سلام..بسیار ممنون از توضیحات زیبایتان…بهترین موقع برای فروش عرضه اولیه ای ک خریداری کرده ام چ موقع میباشد؟؟؟؟

  • سلام و عرض ادب. بستگی به استراتژی معاملاتی شما داره و خرید و فروش هر سهمی با تصمیم خودتون انجام میشه. هروقت حس کردید به سودی که میخواستید رسیدید میتونید سهمتون رو بفروشید.

 • سلام برای خرید عرضه اولیه باید پول توحساب کاربری باشه.من نمیخوام سهام ها رو بفروشم.چطور میتونم از بانکم پول ببرم به حساب کاربری.
  چون موقع خرید عرضه اولیه خرید از بانک نمیزنه

  • سلام دوست عزیز. بعضی از کارگزاری ها حتی اگر مانده حسابتون منفی باشه براتون بصورت خودکار عرضه اولیه میخرند سپس حسابتون بدهکار میشه. اگه برای شما این اتفاق نمیفته میتونید درخواست بدید. برای شارژ حساب هم کافیه از قسمت واریز وجه مبلغ رو به حساب کارگزاریتون واریز کنید تا بتونید سهم مورد نظرتون رو بخرید.

 • عذر میخوام،اینکه نوشتید 30 نفر مایلند 1/095 میلیون سهم رو به قیمت 6/290 بخرند،،،این 30 نفر یعنی ،30 کد باهم اتفاق نظر دارند که به این قیمت بخرند?

  • سلام و عرض ادب. بله دوست عزیز. هر سرمایه گذار یک کد بورسی منحصر بفرد داره. بنابراین 30 کد هم درسته.

 • سلام خسته نباشید ببخشید ایا خرید عرضه اولیه سقف داره یا هر کسی هر مقدار که بخواد میتونه خرید کنه؟؟؟؟

  • سلام و عرض ادب. سقف برای هر عرضه اولیه تعیین میشه و امکان خرید بیشتر از اون مقدار در روز عرضه وجود نداره.

 • اشتباها دستم خورد روی دو ستاره و دیگه نشد ویرایشش کنم.
  واقعا مطالبتون فوق العاده بود و کاملا مفید واقع شد

 • سلام خسته نباشید بابت مطالب بسیار ساده و گویا در مورد تازه واردان به بازار بورس
  قسمت اطلاع سهام اولیه گذینه اطلاع رسانی که فعال میکنم خطای با مشکل روبرو شد رو ظاهر میکنه
  ممنون میشم راه حلی رو بیان کنید تشکر از تیم سیگنال

  • سلام دوست عزیز. سپاس از محبت و همراهیتون. اپ رو به آخرین نسخه بروز رسانی کنید سپس دکمه عرضه اولیه رو یکبار روشن و دوباره خاموش کنید. احتمالا مشکلتون برطرف بشه.

 • سلام خسته نباشید
  ببخشید هنوز کارشناسان فنی مشکل نوتیفیکیشن ازعرضه اولیه با خبرم کن را رفع نکردند؟چون خیلی وقته؟!

  • سلام دوست عزیز. این مشکل هنز در حا پیگیری و رفع باگه. امیدواریم به زودی برطرف بشه. با سیگنل همراه باشید.

 • با سلام
  با تشکر آزادی برنامه بسیار خوب سیگنال من به تازگی کد بورسی گرفتم امید وارم با کمک سیگنال بتونم پر سود باشم
  تشکر ویژه از عوامل محترم و زحمتکش سیگنال

 • با سلام و خسته نباشید
  ممنون از برنامه بسیار خوبتون
  فقط چرا آیکن خرید اولیه برای من فعال نمیشه لطفا جواب بدين با سپاس فراوان.

  • سلام دوست عزیز. این قسمت فعلا مشکل داره و کارشناسان فنی ما در حال رفع این مشکل هستند. امیدواریم به زودی رفع بشه. با سیگنال همراه باشید.

 • سلام
  ثبت نام در اپلیکیشن سیگنال انجام نمیشه وهمچنین
  نوتیفیکشن اعلام عرضه اولیه با اختلال مواجه هست وفعال نمیشه
  لطفن رسیدگی بفرمایین،،

  • سلام دوست عزیز. این مشکل در حال پیگیری هست. امیدواریم به زودی حل بشه. با ما همراه باشید.

  • سلام و وقت بخیر. عرضه اولیه ها به این دلیل که زیر ارزش واقعی قیمت گذاری میشن سود ده هستند و معمولا تا چند روز بازدهی مثبت دارند. فروش سهم خریداری شده کاملا بستگی به خودتون داره، شما میتونید هر زمان که تشخیص دادین به سود مورد نظر رسیدید سهمتون رو بفروش بگذارید. موفق و پرسود باشید.

 • سلام ممنون از لطفتون بابت اطلاعات کامل و جامعی که در اختیار ما قرار دادین

  • سلام و وقت بخیر. ابتدا به سربرگ سهام برید در اونجا سربرگ عرضه اولیه رو انتخاب کنید. سپس نوتیفیکیشن ” از عرضه اولیه با خبرم کن ” رو فعال کنید. بهتون پیشنهاد میکنم قبل از اینکار حتما اپ رو به آخرین نسخه آپدیت کنید.

  • سلام و درود. این کاملا بستگی به استراتژی شما داره و تصمیم گیرنده خود شما هستید. با خرید عرضه اولیه احتمال سود شما بسیار زیاده اما نباید انتظار سود زیادی هم داشته باشید اما با خرید سهام دیگه ممکنه بیشتر سود کنید و البته ریسک بیشتری هم داره.

 • سلام خسته نباشین
  اگه میشه بازم از مفاهیم این نمادها بزارین که خودنه سایت برای ما اماتورها راحتتر باشه

  • سلام و عرض ادب. در قسمت آموزش هر بازار ما سعی کردیم مفاهیم بنیادی اون بازار رو به ساده ترین زبان ممکن توضیح بدیم. بهتون پیشنهاد میکنم سری به صقحات آموزشی ما بزنید.

 • درود بر تیم پرتلاش و خلاق سیگنال.خواستم بدونم آیا یک شرکتی با عرضه اولیه سهامش در واقع تبدیل به شرکت سهامی عام میشه.چون حجم خیلی از این عرضه اولیه ها فقط ۵ درصد سهام شرکت هست.یعنی با عرضه ۵ درصد از سهامش به عموم مردم این دیگه الان یک شرکت سهامی هست

  • سلام، بله. یک شرکت قبل از اینکه وارد بورس بشه باید شرکت سهامی عام باشه. شرکت با عرضه اولیه سهام هم از معافیت مالیاتی برخوردار می شود و عرضه اولیه یعنی برای اولین بار مورد قیمت گذاری قرار می گیردند.

  • سلام و درود. درخواست شما مد نظر تحلیلگران ما قرار خواهد گرفت. در حال حاضر میتونید تحلیل برخی از نمادهای درخواستی کاربران رو در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil مشاهده کنید.

  • سلام. پیشنهادتون حتما مدنظر ما خواهد بود. با سیگنال همراه باشید.

 • بسیار عالی،تازه وارد بورس شدم و این توضیحات خیلی کمکم میکنه…. سپاس

 • من تازه وارد بورس شدم رمز حسابمو اگه کاگذاری داشته باشه مشکلی پیش میاد یا ن باید رمزمو داشته باشه

  • سلام و درود. اینجور مواردو بهتره از خود کارگزاری سوال کنید. موفق و پیروز باشید.

 • سلام ،برای بار اول میخوام سهام بخرم ،گفتن عرضه اولیه ها رو بخریم بهتره،چه طور میتونم خرید بزنم

  • سلام و درود. بعد از دریافت کد فعال بورسی وارد پلتفرم کارگزاری خودتون بشید و اونجا با جست و جوی نام نماد عرضه اولیه شده سفارش خودتون رو ثبت کنید.

 • باسلام
  واقعا از مطالب روان و ساده و کامل تون در باره بورس به عنوان یک تازه وارد به عرصه بورس نهایت تشکر رو دارم خسته نباشید.

 • سلام.مطالبتون برای من که تازه میخواهم شروع کنم بسیار عالی است

 • خیلی ممنون از برنامه خوبتون
  {بطور خودکار انجام شد}
  آرمان تدبیر

 • سلام خدا قوت
  میشه راهنمایی کنید،چیکار کنیم که کارگذار بطور خودکار عرضه اولیه سهام ها رو واسمون خریداری کنه
  اگه شدنی هست،کدوم کارگذاری ها انجام میدن،از کجا فعال میشه

  • سلام و عرض ادب. این مورد رو بهتره از کارگزاری‌ها سوال کنید. ولی تا جایی که ما اطلاع داریم کارگزاری مفید به صورت خودکار خرید انجام می دهد. موفق و پرسود باشید.

  • سلام و عرض ادب. نسبت p/e در واقع انتظارات سرمایه گذار از بازدهی آینده را نشان می دهد. یعنی یک سرمایه گذار حاضر است به ازای هر 1 ریال بازدهی که بدست می آورد، چند ریال پرداخت کند.

   • یعنی هر چه p,e کمتر باشه بازدهی سهامی ک خریدیم بیشتره؟؟ سرمایه کمتر بازده بیشتر

   • پی به ای کمتر به معنای ریسک کمتره، نمیشه به طور قطع گفت بازدهی بیشتر میشه.

 • سلام وخسته نباشید
  میخواستم بدونم تعداد سهم قابل عرضه همون روز عرضه اولیه اعلام میشه یازودتر؟

  • سلام و درود. قبل از عرضه اولیه حداکثر تعداد سهامی که هر شخص می تواند بخرد اعلام می شود.

 • درود بر شما و برنامه بسیار خوبتون
  فقط اگه امکان ویبره گوشی را فعال کنید موقع فعال شدن عرضه اولیه عالی میشه

  • سلام و عرض ادب. سپاس از نظرتون. پیشنهادتون مدنظر ما قرار خواهد گرفت.

  • سلام و عرض ادب. سپاس از لطف و نظر شما. با سیگنال همراه باشید.

  • سپاس از لطف و توجه شما. رضایت شما باعث خوشحالی ماست. موفق و پرسود باشید.

 • سلام و عرض ادب
  برای فعال سازی notification عرضه اولیه شماره تلفن میخاد ، آیا هزینه ای کم میکنه از شارژ سیم کارت ؟ خیلی ممنون

  • سلام و درود. خیر، هیچ هزینه ای از شما کسر نخواهد شد. موفق و پرسود باشید

 • با سلام.اپلیکیشن بسیار کاربردی وخوبی دارین تبریک به سازندگانش.امیدوارم روز به روز بهتر بشه.
  من دارم خیلی چیزاازش یاد میگیرم.

 • سلام علیکم
  ممنون از اطلاعات مختصر و کاربردی تون.
  انشاالله موفق باشید.
  یا علی

 • سلام و عرض ادب
  خیلی خیلی ممنون بابت سایت و اَپ خوب سیگنال
  در مورد نحوه فعال سازی notification اَپ برای عرضه اولیه ها سوال داشتم که از کدوم قسمت باید انجام ش بدم!؟

  • سلام و درود. برای فعال سازی notification عرضه اولیه، ابتدا به قسمت سهام مراجعه کنید و بعد از اون در سربرگ عرضه اولیه ” از عرضه اولیه بعدی با خبرم کن ” رو فعال کنید. با سپاس از همراهی شما

 • با عرض سلام وخسته نباشید و مطالب آموزنده شما ایابرای خریددرمنزل می توان ازهرکارتی استفاده کنیم یا تنها ازکارت معرفی شده استفاده کنیم چگونه می توان به صورت برخط یااینترنتی خریدکم انجام دهم باتشکرازشما مسئولین محترم

  • سلام و درود، با ثبت نام در یکی از کارگزاری ها و داشتن کد فعال بورسی به راحتی میتونید از هرجا که دسترسی به اینترنت داشته باشید خرید سهام بازار بورس رو انجام بدید.

 • بسیار ممنون از مطالب باارزشتون،منظور از عرضه اولیه چیست؟باتشکر

  • خواهش می کنم. همان طور که توی متن نوشته شده به شرکتی که قرار است برای اولین بار سهام آن در بازار بورس عرضه شود عرضه اولیه گفته می شود.