کارگزاری بورس چیست و چگونه بهترین کارگزاری را انتخاب کنیم؟

معمولا تازه واردان به بازار بورس، برای پیدا کردن یک کارگزاری بورس مناسب سوالات زیادی دارند و نیاز دارند تا درباره خدمات کارگزاری بیشتر بدانند همین موضوع باعث می شود وقت زیادی از آن ها گرفته شود و با تاخیر فعالیت سرمایه گذاری خود را شروع کنند. این مقاله کمک می کند تا درباره کارگزاری بورس بیشتر بدانید و بتوانید بهترین کارگزاری را انتخاب کنید.

کارگزاری بورس چیست و کارگزار (Broker) در بورس کیست؟

سرمایه‌­گذاری در بورس و خرید و فروش سهام با پول انجام می‌شود( که برای سود آوری بیشتر نیاز به آموزش بورس دارید) اما نه به این صورت که هر سرمایه گذار بتواند سهام را مستقیما خودش بخرد و از حساب بانکی شخصی‌اش پرداخت کند. بلکه واسطه‌ای به اسم کارگزاری وجود دارد که می­تواند این بستر امن را برای مبادلات فراهم آورد.

کارگزاری­‌ها شرکت­هایی هستند که پل ارتباطی میان سرمایه­‌گذاران و شرکت بورس و اوراق بهادار را ایجاد می­‌کنند. هر شخص برای شروع سرمایه‌­گذاری در بورس نیاز دارد که ابتدا به سراغ یک کارگزاری رفته و از طریق آن اقدام به خرید و فروش سهام و سرمایه­‌گذاری در بورس کند.

هر شرکتی هم نمی‌تواند همینطور الکی برای اینکه کارگزاری شود اقدام کند و ابتدا باید مجوزهای لازم را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت کند. بعد از آن می‌تواند فعالیت‌هایی را در جهت ارائه خدمات به مشتریان بورس و بازارهای خارجی انجام دهد.

چطور در کارگزاری ثبت نام کنیم؟


گام اول : دریافت کد سجام


برای ثبت نام در کارگزاری لازم است که حتما کد احراز هویت سجام داشته باشیم. گرفتن کد سجام عملیات آسانی است. با مراجعه حضوری به یک دفتر پیشخوان دولت و یا از طریق سایت صدور سجام (Sejam.ir) می شود این کد را دریافت کرد. بعضی از اپلیکیشن های مالی نیز این خدمت را دارند. کد سجام یک شناسه احراز هویت است و برای هر فرد تنها یکبار صادر می شود.

بعد از ثبت نام کد سجام، باید احراز هویت سجام انجام شود. احراز هویت به صورت حضوری انجام می شود یعنی برای تطبیق اطلاعات و تکمیل ثبت نام باید به دفتر یک کارگزاری و یا یک شعبه دفتر پیشخوان دولت مراجعه کنید.


گام دوم : ثبت نام در کارگزاری


بعضی از دفاتر پیشخوان دولت عملیات ثبت نام در کارگزاری ها را انجام می دهند با توجه به شلوغی کارگزاری ها ممکن است وقت زیادی برای تکمیل این مرحله لازم باشد ولی حتما نیاز نیست که به دفاتر کارگزاری مراجعه شود چون تمام مراحل ثبت نام در دفاتر پیشخوان نیز قابل انجام است.


گام سوم : تکمیل ثبت نام


برای ثبت نام در کارگزاری لازم است یک سری از مدارک شناسایی را همراه داشته باشید. این مدارک شامل اصل و کپی شناسنامه، اصل و کپی کارت ملی می شود.

نکته قابل توجه این است که می توان برای احراز هویت سجام و ثبت نام در کارگزاری هم زمان به کارگزاری یا دفتر پیشخوان مراجعه کرد و نیازی به دو بار مراجعه جداگانه نیست.

چطور در کارگزاری ثبت نام کنیم؟

پیش از این در مقاله‌ای مفصل تمامی موارد بالا را توضیح داده‌ایم که می‌توایند از لینک زیر به آن دسترسی داشته باشید.

کد سهامداری چیست؟

کد سهامداری یا کد بورسی شناسه ای واحد است که کارگزاری در اختیار هر فرد قرار می دهد و از تعدادی حرف و عدد تشکیل شده است. هر شخص حقیقی یا حقوقی به وسیله ی این کد شناسایی می شوند. 
کد سهامداری اشخاص حقیقی معمولا به صورت سه حرف ابتدایی نام خانوادگی و 5 عدد در کنار آن تعریف می شود. این کد معمولا در صفحه معاملاتی هر فرد سرمایه گذار دیده می شود. برای دریافت سود نقدی سهام این کد لازم است. در صورت عدم مشاهده کد سهامداری در صفحه معاملاتی می توانید با کارگزاری خود در خصوص دریافت کد سهامداری تماس بگیرید.

آیا می شود بدون کارگزاری در بورس فعالیت کرد؟

این سوال ممکن است برای شما پیش آمده باشد که می شود بدون کارگزاری در بورس فعالیت کرد؟  پاسخ منفی است. زمانی که می خواهیم «سپرده گذاری» را شروع کنیم باید از طریق یک بانک افتتاح حساب کنیم یعنی به یکی از شعب بانک مراجعه کنیم. اینجا بانک به عنوان یک نهاد واسطه‌ای بین ما و کسانی که به پول نیاز دارند عمل می کند. یعنی بانک واسطه ای است بین کسانی که قصد سپرده گذاری دارند و کسانی که می خواهند از خدمات سپرده گذاری (وام، سود بانکی و..) استفاده کنند. حال برای شروع «سرمایه گذاری» در بورس هم حتما لازم است که به یک کارگزاری که نقش واسطه بین خریداران و فروشندگان را دارد، مراجعه کنیم.

چطور بدون کارگزاری سهام بخریم؟

خرید سهام هایی که زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار ایران ارائه می شوند باید حتما از طریق کارگزاری اتفاق بیفتد. اگر تجربه خرید سهامی را دارید که برای خرید آن نیازی به استفاده از کارگزاری نبوده است و یا شنیده اید که فردی با مراجعه مستقیم به شرکتی، سهام آن را خریداری کرده است. آن شرکت زیر نظر سازمان بورس فعالیت نمی‌کندطبیعتا خرید و فروش آن سهام پشتوانه قانونی ندارد و به همین دلیل ممکن است سرمایه گذاران را بعد از مدتی به درد سر بیاندازد.

کارگزاری های بورس چه خدماتی ارائه می‌دهند؟

کارگزاری ها موظف هستند تا اطلاعات دقیق در اختیار سرمایه گذاران قرار دهند تا امکان سرمایه‌گذاری  برای افراد حقیقی و حقوقی به وجود بیاید. یعنی افراد و یا نهادها بتوانند با استفاده از خدمات کارگزاری ها، (که همان ارائه اطلاعات لحظه به لحظه و تغییرات بازار بورس است) سهام شرکت های مختلف را خرید و فروش کنند.

خدمات کارگزاری ها چیست؟

همه کارگزاری ها سیستم معامله آنلاین دارند یعنی برای خرید و فروش سهام نیازی به مراجعه حضوری به کارگزاری نیست و فقط با استفاده از سایت و یا اپلیکیشن های معاملاتی می شود به صورت آنلاین خرید و فروش کرد.


سامانه معاملات آنلاین


قبلا برای معامله در بازار بورس حتما باید به صورت حضوری انجام می شد یعنی سرمایه گذاران باید حتما مراحل مربوط به خرید و یا فروش سهام (پر کردن فرم های مخصوص و…) را به صورت حضوری انجام می دادند الان چند سالی است که سامانه معاملات آنلاین این امکان  را ایجاد کرده که به صورت اینترنتی و بدون معطلی و آنی معاملات بورسی انجام شوند. در حال حاضر اکثر سرمایه گذاران در بازار بورس از این روش برای خرید و فروش استفاده می کنند.


سامانه معاملات آفلاین


بازار بورس هر روز (از شنبه تا چهارشنبه) بین ساعت 8:30 تا 12:30 فعال است و می شود به صورت آنلاین در آن فعالیت کرد. در غیر این ساعت ها نمی شود در این بازار خرید و فروش انجام داد. سامانه معاملاتی آفلاین به ما کمک می کند تا در هر ساعتی از شبانه روز معامله دلخواه خود را سفارش بدهیم تا در صورتی که بازار (در زمانی که فعال است) به آن قیمت رسید، از طرف ما معامله انجام بشود.

در این روش پس از ثبت معامله آفلاین مجدد ارزش معامله را با سرمایه گذار چک می شود. اگر سهم و قیمت مورد نظر سهامدار تایید شود بعد از آن خرید و یا فروش اتفاق می افتد.


اعتبار معاملاتی


کارگزاری ها بسته به شرایط و سابقه معاملاتی سرمایه گذاران، به آنان اعتبار پرداخت می کنند. اعتباری که کارگزاران به سرمایه گذاران پرداخت می کنند مشابه وام در سیستم بانکی است. مبلغ اعتبار بسته به نوع کارگزاری و اعتبار مالی سرمایه گذار متفاوت است و معمولا بدون سود است و سرمایه گذار موظف است با سرمایه گذاری درست در بازار بورس، مبلغ دریافت شده را برگرداند.


تحلیل، مشاوره و آموزش


یکی دیگر از خدمات کارگزاری ها ارائه تحلیل تکنیکال و مشاوره سرمایه گذاری به کاربران است. کارشناسان مالی و بورس در دفاتر کارگزاری ها حضور دارند تا در صورتی که سرمایه گذاران نیاز به مشاوره داشته باشند بتوانند به آنان مراجعه کنند علاوه بر این دوره های آموزشی تحلیل بورس در کارگزاری ها برگزار می شود. بعضی از کارگزاری ها این دوره ها را به صورت آنلاین هم برگزار می کنند.


صندوق سرمایه گذاری و سبد گردانی


بعضی از کارگزاری ها از ابزارهای جدید سرمایه گذاری استفاده می کنند یکی از این ابزارها صندوق سرمایه گذاری است که می توان با استفاده از سامانه کارگزاری در این صندوق ها، سرمایه گذاری کرد. می دانیم که برای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری باید از طریق  سایت و یا سامانه ثبت نام آن صندوق ها اقدام کرد. استفاده از خدمات کارگزاری ها احتمالا آسان‌تر و متمرکز تر از حالت عادی است.

اگر برای سرمایه گذاری وقت کافی و یا تخصص ندارید می توانید سرمایه گذاری خود  را به سبدگردان‌ها بسپارید. سبدگردان‌ها افرادی متخصص و مورد تایید سازمان بورس هستند. یکی دیگر از خدمات کارگزاری ها معرفی سبدگردان به افرادی است که نیاز به این خدمت دارند.

چگونه بهترین کارگزاری بورس را انتخاب کنیم؟

همانطور که بانک دریچه ورود مردم به دنیای سپرده‌گذاری است و جایی است که در حفظ امنیت سرمایه مردم به آن‌ها کمک می‌کند و در کنارش تسهیلات دیگری هم در اختیارشان می‌گذارد، دریچه ورود سرمایه گذاران به دنیای بورس و سهام هم کارگزاری‌ها هستند. بنابراین انتخاب بهترین کارگزاری بورس، یکی از دغدغه‌های مهم سرمایه‌گذاران خواهد بود.

بانک‌های زیادی در ایران فعال هستند که با انواع تسهیلاتی که در اختیار سپرده‌گذاران خود می گذارند با هم رقابت دارند و مردم بر اساس همین تسهیلات، بانک مناسب خود را انتخاب می‌کنند. این رقابت درمورد کارگزاری‌ها هم صدق می‌کند و سرمایه‌گذاران با در نظر گرفتن شرایط و ویژگی‌های هر کارگزاری می‌توانند کارگزاری مناسب خود را انتخاب کنند.

انتخاب بهترین کارگزاری مثل هر انتخاب دیگری بستگی به شرایط خودمان دارد. یعنی من اول باید بدانم چه نیازهایی دارم و بعد با توجه به آن ها بهترین گزینه پیش رویم را انتخاب کنم و طبیعتا انتخاب بهترین کارگزاری برای هر فردی فرق دارد.

بعضی از کارگزاری ها بیشتر روی خدمات دهی به مشتریان حقوقی تمرکز دارند و بعضی دیگر برای سرمایه گذاران حقیقی وقت و انرژی بیشتری می گذارند. برای انتخاب کارگزاری در نظر گرفتن این موضوع به ما کمک می کند تا کارگزاری با شرایط و خدمات مناسب خودمان را پیدا کنیم.

چگونه بهترین کارگزاری بورس را انتخاب کنیم؟

در حال حاضر 108 کارگزاری در کشور فعالیت می‌کنند که مجوزهای لازم را دارند، اما برای اینکه بتوانیم از بین این تعداد، بهترین کارگزاری را انتخاب کنیم، باید تعدادی فاکتور را بررسی کنیم.

ویژگی های یک کارگزاری خوب چیست؟

همانطور که گفتیم برای انتخاب کارگزاری نمی شود برای همه یک نسخه واحد پیچید. کارگزاری ها خدمات متفاوتی دارند که هر کدام با توجه به شرایط خودشان آن خدمات را ارائه می دهند. دانستن درباره انواع این خدمات برای انتخاب یک کارگزاری خوب به ما کمک می‌کند.


کارگزاری باید در دسترس باشد


این روزها اکثر کارگزاری­ها این امکان را برای مشتریان خود فراهم کرده­اند که به صورت غیرحضوری و آنلاین بتوان با آن­ها در ارتباط بود و خرید و فروش خود را به راحتی انجام داد. حتی کارهایی از قبیل مشاوره، درخواست و سایر کارهای مالی با وجود دسترسی به حساب مالی اشخاص، کاملا غیرحضوری و از طریق کارگزاری قابل انجام می باشد.

درست است که این ویژگی یکی از مزیت­های یک شرکت کارگزاری خوب محسوب می شود، اما بهتر است که به سراغ کارگزاری­ای برویم که در شهر محل سکونت ما هم شعبه­ی فیزیکی داشته باشد و امکان دسترسی به آن به­راحتی انجام شود.

خوبی وجود شعبه­ی فیزیکی این است که رفت و آمد حضوری به آن برای همگان امکان پذیر است و در مواقعی که اخلالی در پاسخگویی غیرحضوری به­وجود می­آید، می‌توان با مراجعه­ی حضوری به شعبه، مشکل را برطرف کرد. هم­چنین هرقدر یک کارگزاری شعب بیشتری در شهرهای مختلف داشته باشد، نشان دهنده‌ی اعتبار و قدمت آن شرکت به حساب می آید.


گارگزاری باید معتبر و قابل اعتماد باشد


یکی از ویژگی­های اساسی و مهم برای انتخاب یک کارگزاری مناسب، معتبر بودن آن است. یکی از راه‌های ساده و قابل اعتماد برای انتخاب یک کارگزاری مناسب، سر زدن به سایت بورس اوراق و بهادار و دیدن شرکت‌های معتبر در آنجاست.

این لیست بر اساس اعتبار و رتبه بندی شرکت­های کارگزاری بورس مرتب شده و مرجع مناسبی برای انتخاب آن‌هاست. سازمان بورس لیست کارگزاری‌ها را بر اساس معیارهای مختلف مثل ارزش کل معاملات، بیشترین حجم معاملات آنلاین و… منتشر کرده که با استفاده از این اطلاعات می توان آن کارگزاری را که بیشتر به معیارها و شرایط ما نزدیک است، انتخاب کنیم.


گارگزاری باید سامانه معاملات بر خط (آنلاین و آفلاین) داشته باشد


باتوجه به اینکه این روزها تمام کارها به صورت آنلاین انجام می­شود، یک شرکت کارگزاری معتبر بورس بهتر است مجهز به بیش از یک یا چند سامانه آنلاین باشد که اگر زمانی یکی از سامانه‌ها به مشکل خورد یا دچار قطعی شد، بتوان با استفاده از سامانه­ی دیگر، معامله مورد نظر را انجام داد.

البته این سامانه‌ها به جز معامله استفاده‌های دیگری هم دارند. با استفاده از این سامانه‌ها می‌توان کارهایی از قبیل ثبت سفارشات، مشاهده گردش حساب، مشاهده سبد سهام، درخواست واریز و انتقال پول را به صورت آنلاین انجام داد و بدین ترتیب دیگر نیاز به حضور فیزیکی نیست.

این سامانه‌ها به صورت آنلاین در ساعات کاری بورس فعالیت می‌کنند. یعنی در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:30 الی 12:30. در خارج از این ساعات می‌توان به صورت آفلاین وارد سامانه شد و از آن استفاده کرد که توسط شرکت کارگزاری بورس، بررسی و پیگیری خواهد شد.


کارگزاری باید خدمات قابل توجهی را در حوزه‌­های مختلف ارائه دهد


بین تعداد زیاد کارگزاری‌هایی که فعال هستند، باید رقابت زیادی هم در جذب مشتریان بیشتر وجود داشته باشد. همانطور که بانک‌ها برای جذب مشتریان، خدماتی جزئی ولی جذاب و مختص به خودشان دارند تا مشتریان را جذب کنند، کارگزاری‌ها هم هر کدام خدمات و تسهیلاتی مخصوص به خودشان دارند که هر کدام برای دسته‌ای از مشتریان جذاب هستند.

ویژگی های یک کارگزاری خوب چیست؟

به عنوان مثال بانکی که اینترنت بانک یا موبایل بانک با کاربری راحتتر و پوشش خدمات بیشتری داشته باشد، برای برخی جذابتر است. یا بانکی که وام با سود کمتری می‌دهد، یا بانکی که شعبه‌های مدرن‌تر و شیک‌تری دارد. از این دست تسهیلات در بین کارگزاری‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تخفیف کارمزد

گارگزاری‌ها این واسطه‌گری در معاملات را به صورت رایگان انجام نمی‌دهند و در عوض آن مبلغی را به صورت کارمزد دریافت می‌کنند. مقدار کارمزد درصدی از حجم معاملات است که بین کارگزاری‌ها متفاوت است.

بنابراین یکی از چیزهایی که مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار می‌­گیرد، میزان نرخ کارمزد در معاملاتی است که با شرکت‌های کارگزاری انجام می‌دهند. هرقدر این مبلغ مناسب‌تر باشد، رغبت برای انتخاب شرکت کارگزاری، بیشتر می‌شود.

کارمزد هر معامله حدود 1.5 درصد (خرید و فروش) است که از این عدد کارگزارها تقریبا 0.76 درصد را به عنوان کارمزد دریافت می کنند. کارگزاری ها می توانند به دلخواه خودشان به بعضی از مشتری ها، (بسته به حجم معامله) از مبلغ کارمزد تخفیف بدهند. به همین دلیل انتخاب کارگزاری که متناسب با شرایط معاملات شما فعالیت می کند اهمیت دارد.

 • پاسخگویی، مشاوره و آموزش رایگان

سرمایه‌گذاران برای داشتن یک سرمایه‌گذاری خوب، نیاز به اطلاعاتی پایه و بنیادی در شاخه‌های مختلف بورس و روش‌های سرمایه‌گذاری دارند. یکی از خدماتی که یک شرکت کارگزاری مناسب می‌تواند به سرمایه‌گذاران ارائه دهد، داشتن مشاورانی مجرب برای پاسخ به سوالات و ابهامات آن­ها است.

آموزش هم یکی از خدماتی است که می‌­تواند در غالب برگزاری دوره­های آموزشی یا ارائه‌­ی مقالات آموزشی از جانب شرکت کارگزاری ارائه شود تا مشتریانش بتوانند تصمیمات بهتری در زمینه خرید سهام داشته باشند.

 • بسته پیشنهادی سبد سهام

یک کارگزاری با ارائه­ی سبدهای پیشنهادی سهام به سرمایه‌گذاران خود، این امکان را فراهم می­‌کند که تصمیم ­گیری برای آن‌ها راحت‌تر شود و تجربه­‌ی خرید انواع مختلف سهام را در یک بسته داشته باشند. این موضوع، قابلیت تحلیل شخصی آن‌ها را در برخورد با انواع سهام بالا برده و اطمینان بیشتری میان کارگزار و سرمایه­‌گذار ایجاد می‌­کند.

 • اهدای اعتبار به کاربران

برخی از کارگزاری‌ها در ازای معاملاتی که مشتریانشان انجام می‌دهند، به آن‌ها اعتبار هدیه می‌دهند. این اعتبار هدیه به شکل یک کیف پول است که کارگزاری در اختیار مشتریان خوش حسابی که گردش معاملاتی بیشتری دارند قرار می‌دهد تا هر زمان که خواستند خرید انجام دهند، نگرانی کمبود اعتبار نباشند.

کارگزاری‌ها حتی در شرایطی که برای دادن این اعتبار در نظر گرفته‌اند نیز با هم رقابت دارند. مثلا یک کارگزاری شرایط را سختگیرانه در نظر گرفته و یک کارگزاری به راحتی اعتبار هدیه می‌دهد، یا یک کارگزاری این اعتبار بدون هیچ هزینه کارمزد یا هزینه مالی در اختیار مشتریانش قرار می‌دهد.

 • وصول راحت وجه برداشتی

در قسمت آموزش خرید و فروش سهام گفتیم که اگر سرمایه‌گذاری تصمیم به برداشت اعتبار خود داشته باشد و بخواهد آن را به حساب بانکی خود انتقال دهد، کارگزاری سه تاریخ را برای واریز ارائه می‌دهد تا سرمایه‌گذار یک کدام را انتخاب کند و این تاریخ‌ها معمولا از سه روز کاری بعد شروع می‌شوند. حال اگر یک کارگزاری شرایط بهتری در مقدار نقدینگی داشته باشد، می‌تواند این سه روز را به دو یا یک روز کاهش دهد. بنابراین وجه نقد زودتر به حساب سرمایه گذار واریز می‌شود و این یک مزیت محسوب می‌شود.

بعضی از کارگزاری ها این امکان را دارند که مستقیما به حساب مشتری متصل شوند تا در مواقعی که نیاز به خرید و یا فروش آنی هست بدون درد سر انتقال وجه به حساب و شارژ بشود معاملات را انجام داد. امکان اتصال به حساب مشتری جزو امکانات بعضی از کارگزاری ها است اگر فکر می کنید احتمال دارد در همچین شرایطی قرار بگیرید اتصال به حساب بانکی یک امتیاز برای انتخاب کارگزاری مناسب شما محسوب می شود.

 • سرعت بالای سامانه آنلاین

سرمایه گذاری در بازار بورس و سهام آنقدر رقابتی شده که سرعت انجام معاملات نقش مهمی در سود یا زیان آن دارد. بنابراین کارگزاری‌ها سعی می‌کنند سامانه‌هایی طراحی کنند که سرعت انجام معاملات در آن‌ها بهینه باشد و سرمایه‌گذاران با مشکل قطعی، از دسترس خارج شدن یا کندی سامانه مواجه نشوند. بنابراین سامانه کارگزاری یکی از ملاک‌های مهم برای انتخاب است که سرمایه‌گذاران باتجربه از اهمیت ویژه آن مطلع هستند.

 • تسهیل خرید «عرضه اولیه»

در روزهایی که عرضه اولیه سهامی در بازار بورس ارائه می شود افراد زیادی برای خرید سهام عرضه اولیه ها اقدام می کنند و تقاضا خرید بسیار بالا می رود. همین افزایش تقاضا باعث شلوغی کارگزاری ها و مراجعه همزمان افراد به سایت باعث کاهش کیفیت خدمات اینترنتی کارگزاری ها می‌شود. برای حل این مشکل بعضی از کارگزاری ها این امکان را ایجاد کرده اند که از چند روز قبل بتوان به صورت خودکار خرید عرضه اولیه را انجام داد. یعنی در صورتی که حساب سرمایه گذار شارژ کافی برای خرید عرضه اولیه را داشته باشد دیگر لازم نیست در روز عرضه وارد سامانه شود و درخواست خرید ثبت کند چون سیستم بصورت خودکار این کار را انجام می دهد.

رتبه بندی کارگزاری های بورس

یکی از روش‌های انتخاب کارگزاری مناسب مطالعه گزارشات کارگزاری ها در سایت سازمان بورس است.

سازمان بورس به صورت مرتب لیست کارگزاری ها را بر اساس معیارهای مختلف مثل ارزش کل معاملات، بیشترین حجم معاملات آنلاین و.. ارائه می دهد که با استفاده از این اطلاعات می توان کارگزاری که بیشتر به معیارها و شرایط ما نزدیک است را پیدا کنیم. در حال حاضر 108 کارگزاری فعال در کشور وجود دارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • مهرداد طاهریان

  متشکرم

 • سلام من در ثبت نام سجام کد شعبه بانک را نمیدونستم و ناچارا کد شعبه را عدد یک زدم آیا برای آینده مشکلی بوجود میاره؟؟؟

  • مهدیه جوادی

   کاربر عزیز، برای پاسخ سوال تان بهتر است به بخش سوالات متداول سایت سجام مراجعه کنید

 • باسلام اینجانب دارای مدرک تحصیلی دیپلم ناقص است و دارای کد اقتصادی میباشد مدت 20 سال هست که در حوزه مسکن فعالیت میکنم آیا می توانم وارد بورس شوم وبصورت آنلاین فعالیت کنم باتشکر

  • بهادر آذری

   سلام. حداقل مدرک تحصیلی مورد قبول برای سرمایه گذاری در بورس دیپلم است. بنابراین امکان این کار برای شما فراهم نیست.

 • با سلام وعرض ادب واحترام .سوال بنده این بود .که کد سجام چیست وکد بورس چیست؟ لطفن تحلیل رو بصورت روشن بفرمایید.

  • بهادر آذری

   سلام و درود. برای اینکه بدونید کد سجام چیه و چه تفاوتی با کد بورسی داره پیشنهاد میکنم به سایت سجام مراجعه کنید و قسمت سوالات متداول رو مطالعه کنید. منظور از کد بورسی، همون کدیه که بعد ثبت نام در یک کارگزاری به شما داده میشه تا با اون کد بتونید در بازار بورس ایران معامله انجام بدبد.

 • با سلام وعرض ادب واحترام. بنده سوال من این بود که بنده با موبایل واز سایت سیگنال از طرف کد سجام کل اطلاعاتم رو وارد کردم فقط کد بورس را وارد نکردم البته که ندارم وتا حالا هم برام اسمس نشد چکار باید بکنم ضمنن کد بورس با کد سجام چه فرقی باهم دارند برام تعریف کنید.با تشکر

  • بهادر آذری

   سلام و درود، برای داشتن کد بورسی فعال به سایت یکی از کارگزاری ها مراجعه و ثبت نام کنید. برای اینکه بدونید کد سجام چیه پیشنهاد من اینه که به سایت سجام سر بزنید و قسمت سوالات متداول رو مطالعه کنید.

 • بهرام عبدالرحمانی

  س. بسیار مفید بود

 • با سلام بنده سهام دار پدیده هستم.چندروز پیش پیام دادن که در سامانه سجام ثبت نام کنید و یک کد بورسی هم برای من ایجاد کرده بودن در صورتی که من شخصا به کارگزاری مراجعه نکرده و اصلا خبر نداشتم این کد بورسی ایجاد شده در کدوم کارگزاری میباشد و اصلا امکان هنچین کاری هست؟ باتشکر

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلاو و عرض ادب. برای اینجور موارد بهتر است با خود شرکت تماس بگیرید.

 • مهدی کریمی

  دم شما گرم واسه وقتی که گذاشتید و این اپلیکیشن فوق العاده سیگنال رو درست کردید
  خدا به همتون قوت بده . ممنونم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، سپاس از نظر و همراهی شما.

 • علی ابراهیمی

  سلام بنده حوزه اعتباع افغانستان هستم بنا به شرایط امکان ادامه تحصیل نبود زیر دیپلم هستم .بااین شرایط ایا امکان فعالیت در بازار بورس دارم .باتشکر

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و دورد. برای سرمایه گذاری در بورس ایران حداقل مدرک قابل پذیرش دیپلم است. سپاس از همراهی شما با تیم سیگنال

  • یونس جمشیدی

   سلام
   الان میتونی ثبت نام کنی این قانون که باید دیپلم داشته باشی برداشته شد

 • سلام از اینکه به این دقت و شفافیت و روانی آموزش های مرتبط با بورس و دیگر مباحث مالی و اقتصادی می پروازید واقعا متشکرم. خداوند بر توفیق و سلامتیتان بیفزاید

 • رسول کنعانی

  برنامه بسیار خوب و جامعی است

 • سلام. برای گرفتن کد سجام باید حساب بانکی داشته باشیم و چه بانک هایی؟؟ کلا حساب مخصوص برای بورس باید باز بشه؟؟
  ممنون از برنامه خوبتون

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. بله برای ورود به بورس باید شماره حساب داشته باشید.

 • سلام ببخشید من یک سربازم میخوام تو بورس شرکت کنم برا ثبت نام مدرک تحصیلیم لیسانسه ولی دسترسی به مدرکم ندارم الان من باید چیکار کنم ممنون میشم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و خسته نباشید. برای ثبت نام، اخیرا شرط مدرک تحصیلی حذف شده است. با این حال با کارگزاری مربوط تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 • ناشناس

  سلام .چرا برای ثبت نام از من مدرک تحصیلی نخواست؟

  • مهدی غلامی

   سلام چون این قانون حذف شد

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. به تازگی قانون مدرک تحصیلی برداشته شده و محدودیتی وجود نداره.

 • من عرضه اولیه کلر رو ثبت کردم ولی قیمتو اشتباه زدم برا همین کنسلش کردم . حالا دوباره میخام ثبت کنم نمیشه چیکار کنم؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. برای اینجور مشکلات بهتره با کارگزاریتون تماس بگیرید و از اون ها راهنمایی بخواهید.

 • محمدرضا عزیزی

  فکر کنم داخل مقاله افلاین و آنلاین رو اشتباه و جابه جا نوشتین و مقاله عالیه ای ممنون

 • ناشناس

  ازراهنمایی بسیارخوب شمامتشکرم

 • حسنعلی محمدی

  با سلام مطالب خوبی بود
  حالا کجا بدانیم کدام سهام بهتر خرید فروش می شود ممنونم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و وقت بخیر. میتونید از تحلیل های سهام سایت و اپ سیگنال برای تصمیم گیری بهتر استفاده کنید. البته تصمیم خرید و فروش هر نمادی با خود شماست و تحلیل های ما فقط از جنبه راهنمایی هستند.

 • پرویز زایری

  با سلام.آیا میتوان از این برنامه معامله ای انجام داد؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. خیر در حال حاضر امکان خرید و فروش در اپ سیگنال وجود نداره.

 • محمد مهدی غضنفری

  سلام
  ببخشید من کد سجام دارم. چطور میتونم سهام خرید و فروش کنم.

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. پس از دریافت کد سجام باید در یک کارگزاری ثبت نام کنید و کد فعال بورسی دریافت کنید. بعد از اون میتونید سهام بخرید.

 • پویا مجیدی

  سلام من ۱۵ سالمه وعلاقه دارم به بازار بورس . توی بورس میتونم سرمایه گذاری کنم یا خیر .
  مدرک مورد نیاز باید باشه

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام. امکان داشتن کد بورسی آفلاین برای افراد زیر 18 سال وجود داره. اما بهتره برای اطلاعات بیشتری با کارگزاری ها تماس بگیرید.

 • سمیه اسلامی

  باسلام ببخشید من از طریق اینترنت و دفتر پیشخوان مراحل عضویت در بورس رو رفتم وکد معاملاتی رو دریافت کردم ولی هنوز تایید نشده چقدر طول میکشه تایید شه؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. معمولا یک الی هفت روز کاری طول میکشه. بهتره از کارگزاریتون سوال کنید.

 • محمود وحدتی

  برای کسب اطلاعات اولیه و شناخت از بازار بورس و نحوه کار کارگزاریها و ثبت نام و سرمایه گزاری خوب بود

 • سلیمان نعیمی

  سلام و خیلی ممنون بابت برنامه مفیدتون. این اپ عالیه .
  آیا پس از ثبت نام در یک کارگزاری آیا امکان تغییر در کارگزاری وجود داره.
  مثلا اگه من در یک کارگزاری ثبت نام کنم و بعد مدتی متوجه بشم شرایطم با یک کارگزاری دیگه سازگارتره میدونم از کارگزاری اول منتقل بشم به اون یکی؟؟؟
  ممنون بابت شفافیت در گفتارتون

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. شما میتونید در چند کارگزاری ثبت نام کنید و مشکلی پیش نمیاد. پیروز باشید.

 • سلام اتباع غیر ایرانی هم میتونن تو بورس فعالیت کنن

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود بر شما. بله امکانش هست دوست عزیز.

 • سلام من کارای احراز هویت سجام و کارگزاریم رو از طریق دفترپیشخوان انجام دادم. حالا میگن بین دوهفته تایکماه تایید نهاییش صدور کد بورسی طول میکشه چرا؟؟؟ درحالی که ازطریق خود کارگزاری ظرف 24-48 ساعته انجام میشد.

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب خدمت شما. صدور کد بورسی 3 روز کاری باید زمان ببره. دو هفته تا یک ماه کمی غیرمنطقیه. پیشنهاد میکنم از کارگزاری ها اقدام کنید تا ظرف 48 ساعت کد بورسیتون صادر بشه.

   • متاسفانه کارگزاری توی مرکز استانه و هرموقع مراجعه کردم گفتن نوبتت نمیشه مجبور شدم ازطریق دفترپیشخوان اقدام کنن. اگه بیشتر از 72 ساعت طول بکشه خیلی بده که یه ایراده بزرگه چون همه که مستقیم با کارگزاری ارتباط ندارن

 • حسین افتخاری کرده ده

  من تمام مراحل را از کارگذاری مرکزی اینترنت انجام وکد سجام امد وبه دفاتر پیش خان رفتم ومراحل تکمیل شد بعداز یک ساعت پیامک کدمعاملاتی شما دربازار سرمایه اومد که شامل سه حرف وچند عدد هست حالا من چطوری در بازاربورس خریدو فروش کنم؟الان شرکت بایدانتخاب کنم؟شرکت مفید سایت رفتم وافتتاح حساب کردم ولی خبری نشد فقط پیامک کد امد وسپس برای. ثبت اطلاعات رفتم سایت نتیجه نگرفتم فک کنم پیشخوان شرکتی برام معرفی نکرده سوال کردم ج ندادن موندم چکار کنماز اول شروع کنم؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. شما در سامانه سجام ثبت نام نموده اید . اکنون باید یک کارگزاری را انتخاب نمایید وسپس اقدام به ثبت نام نمایید. کارگزاری روال ثبت نام خاص خودشان را دارند و معمولا بعد از ثبت نام در کارگزاری ظرف 48 ساعت کد بورسی برای شما صادر می‌شود.

 • فرق کد معاملاتی و کد بورسی چیه؟ من از طریق دفاتر پیشخوان احراز هویت سجامی و احراز هویت کارگزاریم رو انجام دادم. همون لحظه کد معاملاتی که شامل چند حرف و عدد بود اومد. الان میتونم فعالیتم رو شروع کنم یا باید از طرف کارگزاریم پیامکی مبنی بر تایید نهاییم بیاد؟ کارگزارم آگاهه

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. هردو یکی هستند. اگر در سجام ثبت نام کردید و سپس در کارگزاری هم ثبت نام کرده باشید و کد بورستون اومده باشه در حال حاضر از سایت کارگزای آگاه میتونید سهام خرید و فروش کنید و مشکلی نباید باشه.

   • کارگزار میگه فعلا بصورت تستی هستید و نمیتونید فعالیت کنید تا تایید بشید

   • کارشناس تیم سیگنال

    مشکلی نداره و معمولا ظرف 48 ساعت میتونید خرید و فروش کنید. باز هم بهتره با کارگزاری در تماس باشید.

 • حسن روحی

  سلام من شماره حسابی که موقع ثبت نام نوشتم را فراموش کردم کدوم حسابه میخواستم بدونم آیا قابل تغییره و چطوری

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. بله قابل تغییر هست. بهتره با کارگزاریتون تماس بگیرید تا راهنماییتون کنند. پیروز باشید.

 • سلام من اصل مدرک تحصیلیمو ندارم مشکلی پیش نیاد کپیشو دارم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. شرط مدرک تحصیلی برداشته شده و بدون مدرک هم میتونید وارد بورس بشید.

 • سلام خواستم بپرسم کسی که عضو یه کارگزاری باشه یا درحال احراز هویت توی یک کارگزاریه میتونه همزمان کارگزاری دیگه هم ثبتنام و احراز هویت کنه؟ همزمان میشه چند کارگزار داشت؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. بله امکان استفاده از چند کارگزاری هست و مشکلی نداره.

 • سلام. دوتا سوال داشتم اول اینکه ایا تغییر کارگزار ناظر کارمزد داره؟؟ دوم اینکه اگر مقداری از سهام یک نماد رو ازطریق کارگزاری الف خریداری کنیم سپس همون نماد رو بعدها مجددا با کارگزار ب خریداری کنیم کارگزارناظر کدوم کارگزاری میشه الف یا ب ؟ یا همچنین امکانی وجود نداره که یک نماد رو با دوتا کارگزاری خرید کرد

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. خیر کارمزدی دریافت نمیشه. هر سهامی که شما میخرید اولویت با کارگزاری است که بار اول خریداری نموده اید به عبارت دیگر هر سهامی که بار اول خریده اید در صورت خرید مجدد آن سهام توسط کارگزاری دیگر فردای آن روز میزان سهام خریداری شده به کارگزاری اول شما انتقال داده می‌شود.

 • هرزمان از 24 ساعت شبانه روز میشه ازطریق سامانه معاملات انلاین کارگزاریمون خرید و فروش سهام و ویرایش و درخواست عرضه اولیه و…. ثبت کنیم یا فقط در تایم اداری میشه از سامانه انلاین استفاده کرد؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. این موضوع کاملا بستگی به کارگزاریتون داره و در هر کارگزاری متفاوته.

 • فرق صفحه معاملاتی انلاین و افلاین که کارگزاری ها دارن چیه و هرکدوم چ کاربردی دارن؟ مثلا برای ثبت درخواست عرضه اولیه توی کدوم پنل و چه زمانی باید درخواست ثبت کنیم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. در معاملات آنلاین شما در لحظه و با توجه به عرضه و تقاضا اقدام به خرید و فروش می نمایید ولی در معاملات افلاین شما یک بازه یا یک قیمت را مشخص می نمایید که کارگزار شما در صورت معامله در آن قیمت اقدام به خرید وفروش نماید.

 • سلام من کارمند دولت هسنم برای فعالیت بورسی مشکلی برای کارم پیش نمیاد؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. نه دوست عزیز مشکلی از این بابت نیست. میتونید هر وقت خواستید سرمایه گذاریتون در بورس رو شروع کنید.

 • علیرضارنجبر

  سلام.من سوالی داشتم برای ثبت نام و اتمام مراحل ان باید،حتما در کارگزاری بورس حاضر بود؟؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و وقت بخیر. بله برای بار اول باید بصورت حضوری به کارگزاری مراجعه کنید پس از ثبت نام و دریافت کد بورسی به راحتی میتونید سهام مورد نظرتون رو خرید و فروش کنید.

 • ناشناس

  سلام‌کسی‌که‌‌ ازطریق بانکها در سالهای گذشته مقداری سهام سیمان خریده واز این طریق کدبورسی گرفته ایا نیاز به ثبت اطلاعات خود در سامانه سجام باید باشد

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. اگر از قبل کدبورسی دارید نیازی به ثب نام در سامانه سجام نیست.

 • ناشناس

  سلام ‌‌‌‌‌‌ببخشید هر نفر چند حساب سجام میتونه داشته باشه با شماره حساب متفاوت

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوس عزیز. خیر، امکانش نیست. هر شخص فقط یکبار در سجام احراز هویت میشه.

 • بینظیر و عااااااااااالی

 • سلام
  کد بورسی رو نیاید به کسی بگیم؟؟
  یعنی اگه به کسی بگیم می تونه از طرف ما خرید و فروش کنه؟؟؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. تا زمانی که کسی رمز عبور شمارو برای ورود به پلتفرم کارگزاری نداشته باشه مشکلی به وجود نمیاد.

 • سلام.درودبرشما.نویسنده این متن میتونه یه معلم عالی بشه.

 • وحید رحیمی

  ممنون از خدمات ارائه شده

 • امید تیموری

  باسلام درصورت تمایل امکان این هست که سهامدار کارگزاری خودا تغیردهد باسپاس از راهنمایی شما

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. بله شما میتونید در چند کارگزاری حساب داشته باشید و از این بایت مشکلی نیست.

 • حمید هدایت پور بایی

  سلام ثبت نام کردم 10000 کم شد ازحسابم چکارکنم الان سجام ثبت نام کردم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. بهتون پیشنهاد میکنم مقاله آموزشی ما با عنوان ” راهنمای گام به گام ورود به بورس ” رو مطالعه کنید. در این مقاله مراحل دریافت کد بورسی رو گام به گام و ساده توضیح دادیم.

 • دهقانی

  عالیست

 • علی شریفان

  سلام دوستان آیا شرایط سنی برای ورود به بورس وجود داره؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. برای سرمایه گذاری در بورس باید به سن قانونی (18 سال) رسیده باشید. با این حال اگر زیر 18 سال هم باشید میتونید کد بورسی آفلاین داشته باشید.

 • محمدرضا بیگدلی

  سلام و خسته نباشید
  من میخواستم بدونم که اگه کارت ملی نداشته باشم میتونم وارد بورس بشم و فعالیت کنم چون من هنوز به سنی نرسیدم که بتونم کارت ملی داشته باشم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام. دوست گرامی شرط دریافت کد بورس سن 18 سال می باشد، در غیر این صورت باید از طریق ولی یا قیم قانونی خود جهت دریافت کد بورسی اقدام نمایید.

 • حسن بسکابادی

  بارعرض سلام وخسته نباشیدخدمت شماعزیزان.مطالب بسیارمفیدوسازنده بود.دست همگی دست اندرکاران دردنکنه

 • سلام رتبه بندی کارگزار ها را از کجا دربیاوریم، متشکر

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. از این لینک میونید به رتبه بندی کارگزاری ها دسترسی داشته باشید.

 • ناشناس

  عالی

 • ثبت نام در سجام از طریق برنامه یا وب تاپ رایگان هست…. زیر دیپلم هم میتونند کد آنلاین بورسی بگیرند..

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. مبلغی بابت احراز هویت دریافت میشه. بله در حال حاضر امکان دریافت کد بورسی برای افراد زیر دیپلم هم هست.

 • با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما بزرگواران.اول میخواستم تشکر کنم ازشما بابت راهنماییهاتون و توضیحات کاملی که راجع به بورس تو سایت و اپلیکیشنتون گذاشتین.
  دوم اینکه من یه سوال داشتم و میخوام ببینم چرا من هر کاری میکنم نمیتونم وارد سایت سجام بشم و ثبت نام اولیه رو انجام بدم.حداقل پنج روزه که همه وقتها چه از سایت خودش و چه از لینکی که شما گذاشتین وارد میشم اما سایت سجام اصلا باز نمیشه که بخوام کد سجام بگیرم!!!

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب خدمت شما. سپاس از لطف و محبتتون. سایت مشکلی نداره احتمالا مشکل از اینترنت شماست. به آدرس sejam.ir مراجعه کنید.

 • بیگلری

  سلام .نعداد۸۶۰۰ سهم از یک شرکت را دارم و اگر بخواهم انها را بفروشم باید چکار کنم.در ضمن برگه ای که از ان شرکت دارم هم کارگزار خریدار نوشته شده است هم کد سهامدار.
  ممنون سپاسگزارم.

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. باید ابتدا در سایت سجام ثبت نام کنید سپس برای فعال کردن کد بورسی در کارگزاری ها اقدام کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارگزاری ها تماس بگیرید. پیروز باشید.

 • غلامرضامهرپویا

  سلام بنده تمام صفحات خریدسهام رادیدم به نظر شما اکنون ک طلا ودلار حبابی بزرگ تشکیل داده ایا بعدازعیدبهترنیست برای سهام خرید

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. خرید و فروش به استراتژی معاملاتی شما بستگی داره. میتونید از تحلیل های سیگنال برای راهنمایی و شناخت بهتر وضعیت بازارهای مختلف استفاده کنید. پیروز باشید.

 • سلام ممنونم از راهنماییتون من کد سجام گرفتم و فقط باید برم یه کارگزاری مراجعه کنم.فقط میخواستم بدونم اگه یه زمانی نخوام با اون کارگزاری ادامه بدم,آیا امکانش وجود داره که کارگزاریم رو عوض کنم یا نه؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. بله، امکانش هست که در چند کارگزاری هم ثبت نام کنید و مشکلی پیش نمیاد.

 • غلامرضا فقیه

  ممنون خیلی خوب

 • سلام
  از طرف شرکت مرکزی برای من یک پیامک اومده که کد معاملاتی شما در بورس اینه،
  منتها اون طور که شنیده بودم باید سه حرف اول فامیلیم بعلاوه ی چند عدد باشه
  اما این سه حرفی که برام اومده هیچکدوم از حروف فامیلیم نیست
  آیا این کد اشتباه برام ارسال شده؟
  ۲_ من دفعه ی اول که در سجام ثبت نام کردم با معرف کارگزاری آگاه بود که در آخر زد برخی اطلاعات اشتباه وارد شده
  بعد از چند روز خودم در سجام مستقیما ثبت نام کردم و حالا توی کارگزاریم میزنه که ثبت نام شما در کارگزاری موفق نبوده یعنی تکمیل نشده
  میدونید من باید چیکار کنم؟
  ممنونم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. اگر کد بورسیتون سه حرف اول فامیلیتون نیست اطلاعات شما در هنگام ثبت نام به اشتباه وارد شده. باید از کارگزاری پیگیری کنید تا راهنماییتون کنند.

 • سلام من دیپلم دارم ولی دانشگاه‌ هست الان که تعطیل هستند کپی مدرک دیپلم قبول میکنن؟؟؟؟؟؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. شرط مدرک تحصیلی برداشته شده و دیگه نیازی به مدرک ندارید.

 • مهدی خیامی

  سلام آیا میشود از یکی بیشتر کارگذاری کد بورسی گرفت

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. کدبورسی یکبار برای شما صادر میشه. اما میتونید در چند کارگزاری ثبت نام کنید و مشکلی از این بابت نیست.

 • با سلام و عرض احترام،ارائه مطالب از سوی شما بسیار خوب و روان بود و قابل درک بود، سپاس

 • زینب پیش دست

  سلام. میخواستم بدونم من امروز 5 فروردین 99 ثبت نام کردم . اگر فردا تایید هویت بشم در دفاتر و کد بورسی بگیرم میتونم بلافاصله اقدام به خرید سهام بکنم یا محدودیت یکماهه خرید و فروش که روزهای آخر سال وضع شد و آزمون اجباری هست ؟

 • محمد محمد پور

  سلام و خسته نباشید . من حدود ۲۰ روزه ثبت نام کردم و احراز هویت هم کردم اما هنوز هیچی کدی دریافت نکردم آیا واقعا خیلی طول میکشه یا مشکل در کار منه ؟ لطفا راهنمایی کنید؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. دو الی سه روز کاری زمان میبره تا کد بورسی شما فعال بشه، اگر بیشتر از این طول کشیده حتما پیگیر بشید.

 • حسن حیدری

  سلام
  آیا با یک کد سجام میتوان در دو کارگزاری ثبت نام نمود و همزمان هم سرمایه گذاری مستقیم داشت و هم در صندوق ها سرمایه گذاری نمود؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. بله، بعد از احراز هویت در سجام میتونید در چند کارگزاری ثبت نام کنید و مشکلی از بابت خرید واحدهای صندوق ها و سهام وجود نداره.

 • مجتبی رضایی

  من دوست دارم در بورس شرکت کنم ولی سرمایه ی من کم است ایا میشود

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. امکان ورود به بورس از مبلغ 100 هزار تومان به بالا وجود داره، پس بله میتونید.

 • ناشناس

  سلام ،روش خوبی است ممنون از راهنمایی که ارائه نمودید

 • واقعا عالی
  متشکرم

 • م ر کاس نژاد

  سلام
  اگرکد سهامداری داشته باشیم باز هم باید در سجام ثبت نام کنیم؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. بله، تمامی افرادی که قصد سرمایه گذاری در بازارهای مالی رو دارن باید یکبار در سامانه سجام احراز هویتشون انجام بشه.

 • سلام وقت بخیر
  ایا هر شخص فقط با یک کارگذاری میتونه فعالیت کنه یا همزمان میتوان در چند کارگذاری ثبت نام و فعالیت کرد؟؟؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. امکان ثبت نام در چند کارگزاری وجود داره.

 • علی تاجیک

  سلام خسته نباشید.من چند ساله نتونستم پیگیر سود سهامایی که دارم بشم حالا که تو سجام ثبت نام واحراز هویت شدم و کارگزار انتخاب کردم از طریق سجام این سودا به حسابم واریز میشه یا باید برم شرکت.

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. سود باید به حساب بانکی سجامتون واریز بشه، میتونید پیگیری کنید.

 • ر احمدی

  سلام خسته نباشید
  سهام رو چطور باید نقد کرد، یعنی من امروز به مقداری پول نیاز دارم، چطور میتونم از سهامم استفاده کنم؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، مشکلی در نقدشوندگی سهام وجود نداره، هروقت قصد نقد کردن پولتون رو داشتید میتونید از حساب کارگزاریتون درخواست وجه بزنید تا مبلغ مورد نظر به حساب بانکیتون واریز بشه.

 • افشین سعیدی

  اطلاعات کامل و مفید

 • سلام
  عالی بود.ممنون از مطالب مفیدتون
  ممنون از اپلیکیشن خوش ساخت و کاربردیتون
  خدا قوت

 • سلام و عرض ادب از مدیریت محترم و کلیه کارشناسان محترم سیگنال تشکر می کنم واقعا بهترین هستید

 • سلام‌وقت‌شما.بخیر.من‌‌کد‌پیگیریم‌تازه‌اومده.میخواستم‌ببینم‌رفتم‌دفترپیشخوان‌دولت‌برای‌اهراز‌هویت. خودم‌کارگزاری‌رو‌انتخاب‌میکنم‌‌ یا‌هر‌کدوم‌که‌دفتر‌پیشخوان‌بگه

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. میتونید خودتون بعد از دریافت کد پیگیری به کارگزاری برای احراز هویت مراجعه کنید، ولی اگر به دفتر پیشخوان هم مراجعه کنید اغلب دفاتر چند کارگزاری برای ثبت نام دارند و میتونید انتخاب کنید.

 • سلام خدمت دوستان و این اپلیکیشن عالی یک سوال داشتم در مورد اینکه من کارگزاریم مفیده و الان یک مدتی هست که میخوام پولم رو تبدیل کنم و واریز بشه به کارتم متاسفانه تاریخ انقضا کارتم تموم شده الان نمیشه کارت بگیرم و الان میخوام بخشی از سهامم رو به پول تبدیل کنم ایا روشی هست من بتونم شماره حسابی رو که در روز افتتاح حساب به کارگزاری معرفی کردم تغییر بدم که پول به حساب جدید واریز بشه چون الان در نرم افزار فقط همون حسابی که معرفی کردم هست در ضمن اگر هست لطفا لینکش رو بهم معرفی کنین واقعا گیر کردم کارگزاری هم چیز خاصی منو راهنمایی نکرده