صفر تا صد سرمایه‌گذاری در صندوق‌های مختلف

در تاریخ 16 شهریور سال جاری بود که مجوز صدور و ابطال برخط صندوق‌های سرمایه‌‌گذاری توسط برخی اپلیکیشن و سامانه‌ها تایید شد تا سرمایه‌گذاران بتوانند آسان‌تر از قبل، در بیش از 300 صندوق سرمایه‌گذاری فعالیت کنند. سرمایه‌گذارانی که هر ماه تصمیم می‌گیرند پول خود را در یک یا چند صندوق، سرمایه‌گذاری کنند اما هیچگاه نمی‌دانند دقیقا باید از کجا شروع کنند!

سامانه‌‌‌هایی نظیر رسام، زیرساخت‌هایی الکترونیکی هستند که مورد تایید سازمان بورس بوده و مجوز ارسال برخط، صدور و ابطال واحدها را از مدیر صندوق‌های مذکور دریافت کرده اند و همچنین قابلیت نقد شوندگی بالایی دارند.

به همین بهانه در این مقاله تصمیم گرفتیم به معرفی سامانه‌ای بپردازیم که تمامی مسیر شروع و پایان سرمایه‌گذاری را در اختیار شما قرار داده و این راه را برایتان هموار کرده است. رسام!

سامانه سرمایه گذاری آنلاین رسام

ثبت‌نام برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های مختلف

تاکنون سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها دو مشکل اساسی داشت. اول آن که باید مدارک هویتی خود را برداشته و حضورا به دفاتر صندوق‌ها مراجعه می‌کردید تا بتوانید فرآیند ثبت‌نام را تکمیل کنید. دوم؛ آن که اگر قصد سرمایه‌گذاری در دو صندوق مختلف را داشتید، یا به هر دلیلی تصمیم می‌گرفتید صندوق خود را عوض کنید، باید دوباره فرآیند ثبت‌نام را در صندوق‌های بعدی و بعدی تکرار می‌کردید.

سامانه رسام برای جلوگیری از تکرار این فرآیند و ایجاد دردسرهای اضافی برای سرمایه‌گذاران اقدام به همپوشانی فرآیندها کرده است. یعنی کافیست تنها یکبار ثبت‌نام کنید تا بتوانید در صندوق‌های دلخواه خود سرمایه‌گذاری کنید.

مزایای سامانه رسام چیست؟

اولین سوالی که هر سرمایه‌گذار از خود می‌پرسد این است که بر روی کدام صندوق، سرمایه‌گذاری کنم؟ پاسخ به این سوال برای هر شخص متفاوت است. برخی سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیرند و ترجیح می‌دهند برروی صندوق‌های خطرپذیر هزینه کنند. در مقابل هم هستند افرادی که الویتشان صندوق‌های کم ریسکی همانند درآمد ثابت است.

رسام، از همان ابتدا با شما همراه می‌شود. این سامانه با ارائه لیستی از تمامی صندوق‌های سرمایه‌گذاری، این فرصت را به کاربران داده، تا به راحتی به اطلاعات همه صندوق‌ها اعم از سهامی، مختلط، درآمد ثابت و غیره، دسترسی داشته باشند.

کاربران در سامانه رسام می‌توانند صندوق‌ها را با یکدیگر مقایسه کنند و اولین گام که مهمترین چیز در سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود را درست بردارند. تمامی رویه‌های صدور و ابطال را به صورت برخط انجام دهند و میزان سود و زیان واحدهای خود را بررسی کنند.

در ادامه به بررسی جزئیات و خدمات ارائه شده سامانه معاملات رسام می‌پردازیم. پس تا پایان همراه ما باشید و تنها با چند کلیک، در صندوق‌های منتخبتان سرمایه‌گذاری کنید.

جامع ترین سامانه معاملات صندوق های سرمایه گذاری

برای دسترسی به بخش‌های مختلف سامانه رسام ابتدا بایستی در سایت ثبت‌نام و بر روی گزینه ورود کلیک کنید.

ورود به سامانه رسام

در ابتدای ورود شما به سامانه، در صفحه ابتدایی (خانه) لیست صندوق‌ها به تفکیک درآمدثابت، مختلط، سهامی و یا همه برایتان نمایش داده خواهد شد.

سامانه رسام - خانه

حساب کاربری

در بخش حساب کاربری، با کلیک بر روی گزینه اطلاعات کاربری، مشخصات فردی، حساب بانکی و مدارک هویتی شما قابل مشاهده است. در صورتی که قصد تغییر شماره حساب بانکی خود را داشته باشید، باید از طریق سامانه سجام بروزرسانی‌ها را انجام دهید.

سایت رسام-اطلاعات کاربری

در بخش تغییر کلمه عبور نیز می‌توانید پسوردی که با آن وارد رسام می‌شوید را عوض کنید.

سایت رسام- تغییر رمز عبور

رویه صدور در سامانه رسام

با انتخاب گزینه سفارش‌ها از کادر سمت راست، چهارگزینه خرید، فروش، سفارش‌ها و سرمایه‌گذاری مجدد از محل سود مشخص خواهد شد. برای صدور واحد مورد نظر خود بایستی ابتدا به «خانه» از بخش سمت راست سامانه رفته و صندوق مورد نظرتان را انتخاب کنید. سپس بر روی گزینه صدور کلیک کرده تا خرید واحد در بخش سفارش‌ها برای شما فعال شود.

برای مثال ما بر روی صندوق درآمد ثابت امین آشنا ایرانیان کلیک می‌کنیم. پس از انتخاب صدور صندوق مورد نظر، صفحه‌ای به صورت زیر برایتان نمایش داده خواهد شد که در سمت راست، نام صندوق سرمایه‌گذاری منتخب مشاهده می‌شود.

سایت رسام- رویه صدور

برای صدور واحد، بر روی گزینه خرید، کلیلک کنید تا پنجره‌‎ای مشابه تصویر زیر برایتان نمایش داده شود. با وارد کردن مبلغ سرمایه‌گذاری در باکس مربوطه، تعداد واحد تقریبی خرید برای شما مشخص خواهد شد. با توجه به اینکه قیمت صدور براساس دو روز کاری آتی نهایی می‌شود ممکن است تعداد واحد خریداری شده، افزایش یا کاهش داشته باشد.

سایت رسام- خرید واحد

در صورتی که مبلغ واریزی شما بیشتر از قیمت صدور باشد، مابقی پول طی 72 ساعت آینده به حساب شما واریز خواهد شد. در صورتی هم که مبلغ شما کمتر از قیمت صدور هر واحد باشد، سفارش، رد شده و هزینه به حساب شما بازگردانده می‌شود. بنابراین سعی کنید در هنگام خرید واحدها، میزان مبلغ واریزی بیشتر از قیمت صدور همان روز باشد.

رویه ابطال

پس از فعال شدن بخش صدور و ابطال واحدها از بخش خانه، با انتخاب گزینه فروش واحد، صفحه‌ای همانند تصویر زیر برای شما نمایش داده خواهد شد. با توجه به واحدهایی که قبلا از این صندوق خریداری کرده‌اید، تعداد واحدهای قابل فروش، براساس قیمت ابطال همان روز مشخص خواهد شد.

رویه ابطال- سامانه رسام

نمایش سفارش‌ها

با انتخاب این گزینه، لیست تمامی فعالیت‌های صدور و ابطال واحدهای شما همراه با نام صندوق مربوطه، تاریخ درخواست و ثبت خرید و یا فروش، وضعیت و شناسه نمایش داده خواهد شد.

در کنار تمامی این اطلاعات، نحوه پرداخت شما برای خرید واحد(پرداخت از طریق درگاه بانکی و یا فیش واریزی) نیز مشخص شده است. در انتهای هر سطر در بخش جزئیات جدول سفارشات نیز، می‌توانید به اطلاعاتی نظیر تعداد واحد و مبلغ کل سفارش شما در صندوق، قیمت صدور و مبلغ واریزی دسترسی پیدا کنید.

سایت رسام-سفارش

سرمایه‌گذاری مجدد

با ورود به «سرمایه‌گذاری مجدد از محل سود»، با فعال کردن مجوز، با توجه به درصدی که خودتان مشخص می‌کنید، در تقسیم سودهای دوره ای صندوق به صورت اتوماتیک، برای شما صدور ثبت می‌شود. با غیرفعال سازی مجوز صدور،کل مبلغ سود تعلق گرفته به حساب بانکی شما واریز خواهد شد.

سرمایه گذاری مجدد

گردش حساب

با انتخاب گردش حساب، به تاریخ اعمال سود براساس تعداد واحدهای خریداری شده ، بدهکاری و بستانکاری به همراه نام بانک، در قالب فایل اکسل و فرمت‌های قابل چاپ، دسترسی خواهید داشت.

گردش حساب

سرمایه گذاری‌های من

در این بخش، اسامی صندوق‌هایی که در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اید به همراه تعداد واحدهای صدور آن‌ها لیست شده است. میانگین ارزش خرید هر واحد صندوق و مجموع سود نقدی دریافتی طی دوره، به همراه ارزش فعلی دارایی شما در آن صندوق نیز مشخص، و سود و یا زیان شما در هرکدام از صندوق‌ها نیز محاسبه شده است.

سرمایه گذاری من- سامانه رسام

در قسمت پایین بخش سرمایه‌گذاری‌های من نیز، نمودار دایره‌ای نشان‌دهنده وضعیت دارایی ها، برای مقایسه ساده‌تر صندوق‌ها ایجاد و قابل دسترسی است.

نمودار دارایی-سامانه رسام

پیام‌ها

باکس پیام‌ها نیز برای ارتباط کاربران با تیم پشتیبانی سامانه رسام ، ارائه شده که با استفاده از این بخش می‌توانید با تیم سامانه در حوزه‌های معاملاتی، مالی و عمومی ارتباط برقرار کنید.

پشتیبانی سامانه رسام

جمع‌بندی

ورود با آگاهی و اطمینان به بازارهای مالی یکی از پیش‌نیازهای اساسی سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها است. سامانه رسام با ارائه درگاهی امن همراه با رابط کاربری ساده، این فرصت را در اختیار تمامی افرادی قرار داده که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هستند.

اتصال رسام به صندوق‌های سرمایه‌گذاری، به کاربران اجازه می‌دهد تا به صورت آنلاین، رویه صدور و ابطال واحدهای خود را انجام دهند. همچنین در صورت هرگونه ابهام به راحتی با پشتیبانی سامانه تماس برقرار کنند.

سوالات متداول

برای ثبت‌نام در سامانه رسام به چه مدارکی نیاز دارم؟

تنها به کد ملی و شماره تلفن ثبت شده در سامانه سجام نیاز دارید.

آیا برای ثبت‌نام در سامانه رسام باید فرآیند ثبت‌نام و احراز هویت سجام را پشت سر گذاشته باشم؟

بله، اطلاعات شما از سامانه سجام دریافت خواهد شد. بنابراین قبل از ثبت‌نام در سامانه رسام بایستی فرآیند ثبت‌نام و احراز هویت سجام خود را تکمیل کرده باشید.

آیا برای استفاده از خدمات رسام باید در کارگزاری ثبت‌نام کنم؟

خیر، نیازی به ثبت‌نام در کارگزاری نیست.

آیا شماره موبایل ثبت شده در رسام باید با شماره موبایل ثبت شده در سجام یکی باشد؟

بله، هر دو شماره باید یکی باشند.

ایا شماره کارت بانکی ثبت شده در سامانه رسام و سامانه سجام باید یکی باشند؟

خیر، لزومی به یکی بودن آن‌ها نیست اما هر دو شماره کارت ثبت شده باید به نام شخص باشد.

برای تغییر شماره حساب چه اقدامی باید انجام بدهم؟

در صورتی که قبلا سفارشی را از طریق سامانه معاملات برای صندوقی ثبت کرده باشید، جهت تغییر شماره حساب باید از طریق صندوق مربوطه اقدام کنید. در صورتی که قصد تغییر شماره حساب خود در سامانه معاملات رسام را دارید، باید شماره حساب خود را در سامانه سجام تغییر داده سپس به پشتیبانی سامانه معاملات رسام اطلاع دهید.

برای ویرایش مشخصات فردی چه کاری باید انجام دهم؟

برای تغییر اطلاعات فردی باید ابتدا اطلاعات خود را در سجام ثبت کرده، سپس تغییرات مربوطه را به پشتیبانی سامانه معاملات رسام اطلاع دهید.

صدور واحدهای سرمایه‌گذاری به چه نرخی انجام می‌شود؟

درخواست صدور واحدها توسط کاربران به صورت آنی به صندوق مربوطه ارسال می‌شود. با این حال قیمت صدور اعمال شده برای سرمایه‌گذار، بر اساس روز انجام سفارش توسط صندوق می‌باشد.
معمولا در صندوق‌های سهامی و مختلط صدور واحدها به نرخ قیمت صدور دو روز کاری بعد و در صندوق‌های درآمد ثابت به نرخ قیمت صدور یک روز کاری بعد انجام می‌شود.

ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری به قیمت چه روزی انجام می‌شود؟

درخواست ابطال واحدها توسط کاربران به صورت آنی به صندوق مربوطه ارسال می‌شود اما قیمت ابطال اعمال شده برای سرمایه‌گذار، بر اساس روز انجام سفارش توسط صندوق می‌باشد.
معمولا ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری با ارزش خالص دارایی‌های روز کاری بعد، به شرط ثبت درخواست تا قبل از ساعت 16:00 صورت می‌گیرد.

پس از ابطال واحدها، چقدر طول می‌کشد تا وجه مربوطه به حساب سرمایه‌گذار واریز شود؟

معمولا ظرف 48 ساعت، مبلغ به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود.

کمترین و بیشترین مبلغی که می‌توان برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها استفاده کرد، چه میزان است؟

کمترین مبلغ به اندازه خرید یک واحد صندوق است. درنتیجه مبلغ ریالی آن برای صندوق‌های مختلف متفاوت است.
حداکثر مبلغ نیز همان سقف مبلغ واریز اینترنتی برابر با 50 میلیون تومان می‌باشد.

برای مبالغ بیشتر از 50 میلیون چگونه واریز انجام دهم؟

در صورتی که بخواهید بیشتر از 50 میلیون تومان واریز کنید، می‌توانید با حضور در بانک مبلغ مورد نظر خود را به شماره حساب‌های اعلام شده در سایت واریز کرده و فیش واریزی مربوطه را در سامانه بارگذاری کنید.

باقیمانده مبلغ سرمایه‌گذاری در چه زمانی به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود؟

پس از انجام سفارش و صدور واحدها توسط صندوق، باقیمانده مبلغ ظرف مدت یک روز کاری بعد به حساب شما واریز خواهد شد.

کارمزد سامانه رسام چقدر است؟

کارمزد وابسته به مبلغ و تعداد واحدها بوده و معمولا 0.0005 ارزش صدور می‌باشد. این مبلغ حدودا بین 2000 تا 25000 تومان خواهد بود.

اطلاعات صندوق‌ها هر چند وقت یکبار بروزرسانی می‌شود؟

اطلاعات صندوق‌ها در تمامی روزهای کاری هفته بروزرسانی می‌شود.

برچسب‌ها
بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • سلام
   صندوق های سرمایه گذاری زیر نظر سازمان بورس فعالیت میکنند و از سال 85 که فعالیت خود را در بازار سرمایه شروع کردند تا به الان هیچ موردی اتفاق نیفتاده که صندوق، عدم توانایی در پرداخت سرمایه شخص سرمایه گذار داشته باشد، ازین نظر میتوان با اعتماد بالا در صندوق ها، سرمایه گذاری کرد.
   بهترین صندوق سرمایه گذاری را میتوانید از طریق رتبه بندی هوشمند صندوق های سرمایه گذاری سیگنال پیدا کنید.

  • سلام دوست عزیز
   لطفا با شماره پشتیبانی در سایت رسام در ارتباط باشید.