5 صندوق سرمایه گذاری برتر در تیرماه 1400

5 صندوق سرمایه گذاری برتر در تیرماه 1400

به گزارش سیگنال، در یک ماه گذشته (تیر ماه 1400) برترین صندوق های سرمایه گذاری در بازار سرمایه کشور صندوق های توسعه سرمایه نیکی 5.7% ، آهنگ سهام کیان 17.5 % ، آرمان سپهر آشنا 9.5% و طلای سرخ نو ویرا 5.9% به ترتیب در انواع درآمد ثابت، سهامی، مختلط و کالایی بوده است.

تابستان، بازار بورس را گرم تر کرد

شاخص کل بورس در تیرماه 1400 حدود 12 درصد رشد کرد. بعد از چرخش و واکنش مثبت بورس که در ماه قبل اتفاق افتاد، شاهد روند صعودی شاخص کل بورس و ارزش سهام بودیم. رشد 8.8 درصدی شاخص کل هموزن نشان می دهد که روند صعودی آغاز شده، بیشتر به دلیل افزایش قیمت سهم های شاخص ساز و اصلی بازار سرمایه بوده است.

اتفاق بسیار مهمی که با شروع تابستان 1400 در بازار بورس رخ داد این بود که پس از ماه ها، مجددا بازدهی بورس از بازارهای موازی نظیر ارز، طلا، مسکن و … پیشی گرفت. این رخداد می تواند برای سهامداران بازار سرمایه نکته مثبت و روشنی تلقی شود. از طرفی به دلیل افت تاریخی بورس در یک سال اخیر، نمی توان انتظار داشت که اقبال سرمایه گذاران به ورود و فعالیت در بورس همچون گذشته با تقاضا همراه باشد.

صندوق های سهامی در این مدت یک ماهه که رشد بورس در حال تثبیت بود، بازدهی های مختلفی داشتند ولی برترین صندوق های سرمایه گذاری، توانستند سودآوری بالاتری از بازدهی شاخص کل بورس داشته باشند.

در ادامه آمار و عملکرد صندوق های سرمایه گذاری را از پنجره بازدهی ماهانه در تیر ماه 1400 مورد تحلیل قرار می دهیم.

لازم به ذکر است، صندوق های سرمایه گذاری در چهار طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی، صندوق های مختلط و صندوق های کالایی (طلا و کشاورزی) تقسیم بندی شده اند.

تذکر: عملکرد گذشته صندوق ها تضمینی برای استمرار بازدهی آنها در ماه های آینده نیست.

برای مشاهده سایر گزارشات تحلیلی صندوق ها می توانید به این لینک مراجعه کنید.

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

عملکرد بهترین صندوق های درآمد ثابت در تیر ماه 1400 به شرح زیر است:

بازدهی صندوق های برتر از نوع با درآمد ثابت به طور میانگین حدود 4 درصد محاسبه شد که این میزان رشد یک درصدی را نسبت به ماه قبل نشان می دهد. بنابراین واضح است که رشد سهام در بازدهی صندوق های با درآمد ثابت نیز تاثیر مثبت می گذارد.

رتبهنام صندوق درآمد ثابتدرصد بازدهی ماهانه ( تیر 1400)
اولتوسعه سرمایه نیکی5.7
دوممشترک صبای هدف4.29
سومکوثر یکم4.23
چهارمسپر سرمایه بیدار3.73
پنجمیکم کارگزاری بانک کشاورزی3.41

صندوق های توسعه سرمایه نیکی و صبای هدف که رتبه های اول و دوم را کسب کرده اند جزو صندوق های کوچک می باشند. سرمایه گذاران باید دقت داشته باشند که با چه میزان سرمایه می خواهند وارد صندوق ها شوند و اندازه صندوق را جهت بررسی مورد توجه قرار دهند.

صندوق سرمایه گذاری سهامی

عملکرد بهترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی در تیر ماه 1400 به شرح زیر است:

بازدهی صندوق های برتر از نوع سهامی به طور میانگین حدود 15 درصد محاسبه شد. رشد 15 درصدی برترین صندوق های سهامی در حالی ثبت شد که در ماه گذشته این عدد در حوالی 12 درصد بود. بنابراین برترین صندوق های سهامی در طی 2 ماه بیشتر از سود بانکی بازدهی داشته است.

رتبهنام صندوق سهامیدرصد بازدهی ماهانه ( تیر 1400)
اولآهنگ سهام کیان17.5
دوممشترک یکم آبان16
سوممشترک کاریزما13.9
چهارمشاخصی کارآفرین13.9
پنجممشترک پیشتاز13.5

صندوق مشترک یکم آبان، تنها صندوقی ست که هم در لیست برترین صندوق های ماه گذشته با بازدهی 11 درصدی قرار داشت و هم در تیرماه با بازدهی 16 درصدی جای خود را در بین برترین صندوق های سهامی تثبیت کرده است.

این صندوق تحت مدیریت شرکت سبدگردان آبان فعالیت خود را از سال 93 آغاز کرده است. بازدهی این صندوق سهامی از آغاز فعالیت حدود 2000 درصد و بازدهی نقطه به نقطه سالانه آن منفی 26 درصد بوده است.

صندوق سرمایه گذاری مختلط

عملکرد بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در تیر ماه 1400 به شرح زیر است:

بازدهی صندوق های برتر از نوع مختلط به طور میانگین حدود 8.5 درصد بود که نسبت به ماه قبل، رشد 3.5 درصدی را نشان می دهد.

صندوق آرمان سپهر آشنا که با نماد “آسام” در بازار بورس فعالیت دارد با ثبت بازدهی 9.5 درصدی در رتبه نخست برترین صندوق های مختلط در تیرماه 1400 قرار گرفت.

رتبهنام صندوق مختلطدرصد بازدهی ماهانه ( تیر 1400)
اولآرمان سپهر آشنا9.5
دوممشترک پارس8.7
سومتوسعه ممتاز8.6
چهارممشترک آسمان خاورمیانه8
پنجممشترک گنجینه مهر7.9

صندوق های سرمایه گذاری کالایی

عملکرد بهترین صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا در تیر ماه 1400 به شرح زیر است:

دو ماه اخیر بازدهی صندوق های کشاورزی قابل توجه بوده است و به نظر می رسد قیمت این صندوق ها تحت تاثیر جو منفی حاکم بر بازار سرمایه اجازه رشد نیافته بود. اکنون با مثبت تر شدن فضای کلی بازار، این صندوق ها هم بازدهی نسبتا خوبی کسب می کنند.

در گروه دیگر دسته صندوق های کالایی، صندوق های طلا را داریم که در روندی خنثی گرفتار شده و پس از رشد اندکی که از ماه های قبل داشتند، متوقف شده و نوسان قابل توجهی ندارند.

اطلاعات بیشتر درباره آمار و عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در تیر ماه 1400 را در بولتن اختصاصی سیگنال بخوانید:

فایل پی دی اف بولتن ماهانه صندوق های سرمایه گذاری | تیرماه 1400

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام ، صندوق یکم آبان که بازدهی سالانه منفی 26 داشته و بازده ماهانه اش خوب بوده به نظرتون مناسب سرمایه گذاری نیست ؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   بهتر است برای بررسی صندوق ها بازدهی بلند مدت در نظر گرفته شود.

   • سلام ، خیلی از صندوق ها مخصوصا سهامی ها بازده منفی داشتند با این دیدگاه همه شون رد میشن برای سرمایه گذاری؟

   • کارشناس تحلیل بازار

    سلام دوست عزیز
    خیر. بازدهی در صندوق های سهامی باید با عملکرد شاخص کل بورس و عملکرد دیگران در بازار سهام مقایسه بشه. در این صورت خواهید دید که صندوق ها خیلی بهتر عمل کرده اند. اما بالاخره بازار سهام است و هم سود داره و هم ضرر

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
29 شهریور 1400