گواهی سپرده طلا چیست و چگونه می‌توان گواهی سپرده سکه طلا خرید؟

گواهی سپرده طلا چیست و چگونه می‌توان گواهی سپرده سکه طلا خرید؟

یکی از روش‌های کمتر شناخته شده برای سرمایه گذاری، گواهی سپرده سکه طلا است. در این مطلب می‌خواهیم به چیستی گواهی سپرده سکه طلا ، مزایا و نحوه خرید آن را بررسی کنیم تا بیشتر با آن آشنا شویم. اما قبل از ورود به مبحث اصلی، شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که اصلا گواهی سپرده چیست و به چه دردی می‌خورد؟

منظور از گواهی سپرده چیست؟


ماهیت گواهی سپرده در زیرمجموعه اوراق بهادار قرار دارد. این گواهی به صاحب آن، این حق را می‌دهد که سود سپرده را دریافت نماید. تاریخ سررسید و یک نرخ سود ثابت از جمله اطلاعات لازمی هستند که در گواهی سپرده درج و نوشته می‌شوند. به طور کلی، گواهی سپرده در دسته‌ی مهم‌ترین و جوان‌ترین نوع ابزارهای مالی است. نقل قولی که در ادامه آمده، ارزش گواهی سپرده را شرح می‌دهد:

گواهی سپرده ابزاری مالی است که شخص دارنده این گواهی روی دارایی سپرده‌گذاری شده مالکیت دارد. گواهی سپرده انواع مختلفی دارد، برخی از انواع گواهی‌های سپرده قابلیت انتقال به غیر دارند، یعنی مالک این اوراق در صورتی که بخواهد می‌تواند سپرده خود را با قیمتی توافقی به شخص دیگری بفروشد.

خبرگزاری بازار

اما در مورد گواهی سپرده طلا این قضیه بالعکس است. یعنی اوراق گواهی سپرده سکه امکان انتقال به غیر را ندارند و تنها به شخصی که با مشخصات اوراق تطبیق داشته باشد، تحویل داده می‌شوند. بنابراین در صورت گم شدن یا دزدیده شدن این اوراق مشکلی پیش نمی‌آید و یکی از مزیت‌های گواهی‌های سپرده طلا همین اطمینان و عدم وجود دغدغه و نگرانی از دزدیده شدن است.

جدیدترین تحلیل ها و اخبار بازار طلا و سکه در اپلیکیشن سیگنال

گواهی سپرده سکه طلا چیست؟


گواهی سپرده سکه طلا یکی از ابزارهای مالی است که از سال 94 برای افزایش امنیت و آرامش خاطر سرمایه‌گذاران، کشف قیمت رسمی سکه و شفافیت به وجود آمد. همانطور که در بالا گفته شد، گواهی سپرده اوراقی است که دارنده آن نسبت به دارایی ذکر شده در آن مالکیت دارد.

بنابراین گواهی سپرده سکه طلا یک گواهی است که بیانگر مالکیت صاحب آن به سکه‌های طلایی است. این گواهی در انباری سپرده‌گذاری شده، پشتوانه این مالکیت هم رسیدی است که پس از تحویل توسط انباردار به سرمایه‌گذار داده می‌شود. به همین دلیل، مقدار طلای خریداری شده و مکان انبار در گواهی سپرده سکه طلا باید آورده شود.

بیشتر بخوانید
خرید سکه در بورس

چگونه می‌توان گواهی سپرده سکه طلا خرید؟


خرید و فروش گواهی سپرده طلا به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم قابل انجام است. اما احتمالا این سوال در ذهنتان پیش آمده است که اصلا منظور از سرمایه گذاری مستقیم و غیرمستقیم چیست؟

سرمایه گذاری مستقیم به سرمایه‌گذاری گفته می‌شود که خود شما بصورت مستقیم و بدون استفاده از شخص ثالثی سهام مورد نظر خود را خرید و فروش می‌کنید. به عنوان مثال تصمیم می‌گیرید وارد بازار بورس شوید، خودتان سهام بخرید و سود کنید.

سرمایه‌گذاری غیرمستقیم اما نقطه مقابل سرمایه‌گذاری مستقیم است و زمانی اتفاق می‌افتد که شما به واسطه شخصی ثالث سرمایه‌گذاری می‌کنید و مدیریت دارایی خود را به شخص دیگری می‌سپارید. قابل درک‌ترین مثال برای سرمایه گذاری مستقیم بازار بورس و سرمایه‌گذاری غیرمستقیم صندوق‌های سرمایه‌گذاری است.

چگونه می‌توان گواهی سپرده سکه طلا خرید؟

بنابراین با توجه به مطالب ذکر شده، خرید سپرده سکه طلا به دو روش زیر قابل انجام است:

 • خرید مستقیم گواهی سپرده سکه طلا از بورس کالا
 • خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا

در ادامه هریک از این دو روش را بصورت مجزا شرح می‌دهیم.

خرید گواهی سپرده سکه طلا در بورس کالا

بورس کالا مانند بورس اوراق بهادار بازاری است که در آن یکسری کالای مشخص شده تحت قوانین خاصی خرید و فروش می‌شوند. از جمله کالاهای قابل معامله در بورس کالا می‌توان زعفران، پنبه، زیره و سکه طلا را نام برد.

از سال 1394 خرید و فروش گواهی سپرده سکه طلا در بورس کالا بصورت رسمی آغاز شد. پس جهت خرید و فروش گواهی سپرده طلا بصورت مستقیم باید کد فعال بورسی داشته باشید.

برای دریافت کد بورسی ابتدا باید در سامانه سجام اعتبارسنجی شوید، سپس در یکی از کارگزاری‌ها ثبت‌ نام کرده و کد بورسی دریافت کنید. پس از دریافت کد بورسی با مراجعه حضوری به کارگزار یا بصورت آنلاین به راحتی می‌توانید گواهی سپرده طلا خریداری کنید.

خرید و فروش گواهی سپرده طلا دقیقا مانند سهام است، یعنی باید سفارش خرید یا فروش ثبت کنید و پس از آن تعداد واحدهای معاملاتی مورد نظر خود را معامله کنید.

زمان معاملات گواهی سپرده سکه طلا در بورس کالا از ساعت 13:00 الی 15:30 می‌باشد و از ساعت 12:30 تا 13 نیز مرحله پیش‌گشایش معاملات انجام می‌شود. سکه‌های مورد معامله در بورس کالا باید مورد تایید انبار باشد. سکه‌های مورد تایید انبار باید همگی سکه تمام بهار آزادی با عیار 22 (درصد خلوص 900 از 1000) و وزن 8.133 گرم باشند.

ارزش هر برگه گواهی سپرده طلا برابر با 0.1 یک سکه طلا است، یعنی برای خرید یک سکه کامل تمام بهار آزادی باید 10 گواهی سپرده بخرید. به عنوان مثال اگر قصد خرید 6 سکه تمام بهار ازادی را دارید، باید 60 گواهی سپرده بخرید. به بیان ساده هر تعداد سکه که قصد خرید آن را دارید ضرب در 10 کنید.

در زمان نگارش این مطلب قیمت هر سکه بهار آزادی 5,100,000 تومان بوده با این حساب قیمت هر گواهی سپرده طلا برابر با 510,000 تومان بوده است. لازم به ذکر است که قیمت سکه در بورس کالا دامنه نوسان 5 درصد دارد.

برای دسترسی به اطلاعات لحظه‌ای معاملات گواهی سپرده طلا باید به سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران مراجعه کنید و با جستجوی عبارت “سکه” به این اطلاعات دسترسی داشته باشید.

خرید گواهی سپرده سکه طلا در بورس کالا

سکه‌های خریداری شده به کدام انبار سپرده می‌شوند؟

سکه‌های خریداری شده توسط گواهی سپرده طلا در انبار بورس کالا نگهداری می‌شوند. مکان انبار بورس کالا بسته به اینکه گواهی سپرده خود را از کدام بانک خریده‌اید، فرق دارد.

اگر گواهی سپرده طلای شما مربوط به بانک رفاه باشد، سکه‌های خریداری شده شما به خزانه‌داری پردیس بانک رفاه واقع در میدان ونک تهران سپرده می‌شود. در حال حاضر امکان خرید گواهی سپرده طلا از بانک های صادرات، رفاه، ملی، صادرات و سامان وجود دارد.

نکته جالب توجه این است که با استفاده از این ابزار نوین مالی، شما می‌توانید برای آرامش خاطر سکه‌های طلای خود را به یکی خزانه‌های ذکر شده بسپارید و گواهی آن را دریافت کنید یا گواهی سپرده خود را تبدیل به طلای فیزیکی کنید.


دریافت فیزیکی سکه


مالکان گواهی سپرده سکه طلا یک روز پس از خرید سپرده از بورس کالا می‌توانند به خزانه‌داری بانک مربوطه مراجعه کرده و با ارائه گواهی سکه‌های خود را دریافت کنند. ساعات کاری انبارهای تحویل سکه از 8 صبح تا 16 بعد از ظهر است.


تحویل سکه به خزانه


شما حتی می‌توانید سکه‌های خود را که بصورت فیزیکی خریده‌اید به همراه مدارک شناسایی خود به خزانه یکی از بانک‌ها ببرید و در ازای تحوبل آن‌ها پس از یک روزکاری و اعتبارسنجی سکه‌ها، قبض انبار دریافت کنید. پس از دریافت این قبض از طریق کارگزاری یا بصورت آنلاین می‌توانید نسبت به فروش آن اقدام کنید و مبلغ مربوطه پس از یک روز قابل برداشت از حساب خواهد بود.

کارمزد و هزینه‌های خرید گواهی سپرده سکه طلا از بورس کالا

هزینه‌های خرید و نگهداری سکه از طریق بورس کالا به شرح زیر است:

 • در هنگام تحویل به ازای هر سکه مبلغ 2000 تومان جهت کارشناسی سکه دریافت می‌شود.
 • هزینه انبارداری برای هر سکه و به ازای هر روز 70 تومان می‌باشد.
 • کارمزد معاملات سکه در بورس کالا نیز برابر با 0.125% ارزش معامله است.
 • مالیاتی به خرید سکه از طریق بورس کالا تعلق نمی‌گیرد.

نکته: تمامی هزینه‌ها و کارمزدهای ذکر شده در بالا در زمان نگارش این متن به این میزان بوده است و ممکن است در اطلاعیه‌های آینده‌ی بورس کالا تغییر کند.

خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری طلا

گفتیم که خرید گواهی سپرده طلا به دو صورت امکان‌پذیر است، بصورت مستقیم و غیرمستقیم. سرمایه‌گذاری مستقیم در سپرده سکه طلا که همان خرید از بورس کالا است، حال به سراغ نحوه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در گواهی سپرده طلا به وسیله صندوق های سرمایه گذاری می‌رویم.

خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری طلا - گواهی سپرده سکه طلا

صندوق سرمایه‌گذاری یکی از ابزارهای نوین مالی است که پول سرمایه‌گذاران خرد را جمع کرده و توسط تیمی متخصص در حوزه بازارهای مالی بصورت کلان در سهام، اوراق با درآمد ثابت، سپرده‌های بانکی، سپرده‌های طلا و … سرمایه‌گذاری می‌کند.

صندوق‌های سرمایه گذاری طلا 70 الی 95 درصد از دارایی خود را در سپرده گواهی طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند و مابقی را به اوراق با درآمد ثابت کم ریسک مانند سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت، اوراق قرضه و … می‌سپارند.

در ایران 4 صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر طلا فعالیت می‌کنند که همه آن‌ها از نوع قابل معامله (ETF) هستند. منظور از قابل معامله صندوقی است که واحدهای آن در بورس قابل خرید و فروش هستند. صندوق‌های طلا به این دلیل که یک کالا را مورد معامله قرار می‌دهند، در بورس کالا قابل معامله هستند.

برای آشنایی بیشتر با صندوق های مبتنی بر طلا پیشنهاد می‌شود، مقاله زیر را مطالعه کنید:

مزایای خرید گواهی سپرده سکه طلا چیست؟

از جمله مزیت‌های خرید گواهی سپرده طلا موارد زیر را می‌توان نام برد:

 • از بین رفتن ریسک‌های سرقت، تقلبی بودن سکه فیزیکی و احساس امنیت خاطر
 • قابلیت خرید و فروش بصورت آنلاین و عدم نیاز به مراجعه حضوری
 • کامزد کم معاملات بورس کالا نسبت به خرید فیزیکی سکه. خرید فیزیکی سکه در بازار 1 الی 2 درصد کارمزد دارد در حالیکه کارمزد خرید گواهی سپرده طلا از بورس کالا 0.125 درصد است. (یعنی کامزد خرید و فروش با هم 0.25 درصد است.)
 • معافیت مالیاتی گواهی سپرده‌های طلا
 • انتقال سرمایه به بازاری قانونی و شفاف
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای طلا و سکه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام اگر گواهی سپرده سکه خریداری کنیم و بخواهیم برای چند سال نگه داریم با توجه به تاریخ انقضایی که دارند چگونه می توانیم آن را تمدید کنیم؟ باتشکر

 • آقا گواهی سپرده سکه طلا بخریم یا بریم تو صندوق طلا سرمایه گذاری کنیم؟ صندوق یا بورس کالا(سکه) کدام سود بیشتری دارد؟

  • سلام دوست عزیز
   صندوق های طلا به دلیل مدیریت حرفه ای که دارند ریسک سرمایه گذاری کمتری هم دارند.

 • اینطور که متوجه شدم با کد بورسی معمولی نمیشه گواهی سکه یا سهام صندوق‌های طلا رو خرید و فروش کرد و باید حتما به صورت حضوری مراجعه کرد به کارگزاری و درخواست کد بورسی کالا داد

  • سلام دوست عزیز
   خیر اینطور نیست. با همین کد بورسی که دارید میتونید گواهی سپرده کالایی رو در بورس معامله کنید. کد بورس کالا برای بازار آتی لازمه.

 • سلام و درود ، میخواستم بدونم اگر کد بورسی نداشته باشیم آیا باز هم میتوانیم سکه فیزیکی به انبار بانک رفاه تحویل بدهیم و گواهی سپرده سکه بگیریم ؟ آیا در این حالت گواهی سپرده کاغذی تحویل میگردد ؟

  • سلام دوست عزیز
   این مسئله رو باید از بانک عامل جویا بشید.

 • با سلام
  این تاریخ سررسید که در روی نماد میخورد به چه معنی است؟
  مثلا
  سکه تمام بهارتحویلی 1روزه رفاه (سکه0012پ01)
  این ایا یعنی این نماد تا برج 12 سال1400 امکان معامله دارد؟
  وایا بعداز خرید حتمن میبایست رفت و سکه را تحویل گرفت یا اینکه تا برج12 وقت داریم؟
  میتونین شرح بدین به چه صورت میباشد
  با تشکر

  • سلام دوست عزیز، تاریخ سررسید اخرین تاریخی هست که نماد مربوطه امکان معامله داره. برای اشنایی بیشتر با معاملات گواهی سپرده می تونید به این لینک مراجعه کنید.

 • سلام شعب بانک هایی که توی شهرستان هستن و گواهی سکه میدن یا سکه فیزیکی رو میشه از اونجا تحویل بگیریم از کجا پیدا کنم؟ تو اینترنت سرچ زدم پیدا نشد

  • باسلام
   انبارهای سکه های بورسی معمولا در شهرستان ها وجود ندارد.

 • سلام .لطفا در مورد نوسان گیری در صندوقهای پایه طلا راهنمایی بکنید.یعنی اینکه وقتی طلا می خرم چطور نوسان گیری کنم چون اصلا قیمتها قابل پیش بینی نیست

  • سلام با استفاده از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال میتوانید به پیش بینی بازار بپردازید

 • سیگنال حرف نداره
  خیلی ساله ک با هم دوستیم🌹
  و از این دوستی و آشنایی خورسندم😘💕🌼

 • چجوریه که هنگام خرید گواهی سکه بصورت آنلاین و از طریق کارگزاری ، چندین نوع و از بانک های مختلف و با قیمت های مختلف وجود داره ؟ تفاوتشون چیه و کدوم بهتره ؟

  • باسلام
   تفاوت در قیمت به علت عرضه وتقاضا در گواهی های مختلف می باشد.
   همچنین تاریخ انقضا در گواهی های مختلف متفاوت میباشد.
   جهت اطلاعات بیشتر در مورد هر گواهی میتوانید به سایت بورس کالا با آدرس https://cdn.ime.co.ir/ مراجعه فرمایید.

 • سلام. خیلی خوب بود. لطفا سایتی که شعبه های بانک ملت، رفاه، صادرات،… (چه در تهران و چه در شهرستان) را جهت دادن گواهی سپرده معرفی میکنه را اعلام فرمایید.

 • سلام
  در مورد خرید و فروش سکه در بورس
  میشه من ، مثلا ماهی ۱۰ سهم سکه بخرم و هر وقت ۱۰۰ تا شد برم سکه رو از بانک مورد نظر تحویل بگیرم؟
  یا اینکه حد اقل خرید همون ۱۰۰ سهمه؟

 • سلام سیگنال عزیز… کارمزد خرید فروش صندوقهای طلا داخل بورس چقدره. مثل سهام 3درصده یا کمتر

  • سلام دوست عزیز
   کارمزد معامله صندوق های طلا 0.00115 است. یعنی مثلا اگه شما قصد سرمایه گذاری به ارزش 10 میلیون تومان داشته باشید، کارمزد معامله شما برابر با 11500 تومان خواهد بود.

 • ممنون از اطلاعات کاملی که در اختیار دوستان قرار میدهید.دعاگویتان هستیم.

 • سلام در روز منفی سهم لوتوس درخواست خرید 3 میلیون دادم برای شروع اما انجام نداد آیا مبلغ بیشتری باید وارد میکردم

  • باسلام
   حداقل مبلغ خرید همانند خرید سهام می باشد
   احتمالا مشکل دیگری وجود داشته است.

 • باسلام واحترام
  اگه گواهی سپرده طلا بخریم و سکه را بصورت فیزیکی دریافت نکنیم ، ( فقط در پورتفوی باشه) مشکلی پیش میاد ، من الان چند ماهه اینطوری خرید کردم ودنبال دریافت فیزیکی سکه نرفتم . مرسی از راهنماییتون

  • باسلام
   باید به سررسید گواهی ای که خریداری کرده اید، توجه فرمایید. تا زمان سررسید مهلت نگهداری وجود دارد.

 • ممنون خیلی کامل توضیح داشته‌اید فقط نی خواستم قیمت نگه داری سکه چقدر است برای سال ۹۹

 • سلام
  منظور از سررسید گواهی سکه چیست؟ وآیا در زمان سررسید گواهی باطل میشود؟

  • باسلام
   زمان دریافت سکه های خریداری شده می باشد.
   بله

 • واقعاً مطالب سایت شما کاربردی و دقیق و عالی هستن / سپاس از تیم سیگنال .

 • سلام
  منظور از سررسید سکه چیست؟ و اگر من تعدادی گواهی سکه بخرم تا چه مدت میتوانم نگهداری کنم؟آیا میتوانم بدون لزوم انجام عمل دیگری چندین سال گواهی سکه را داشته باشم؟

  • باسلام
   تا موعد سررسید گواهی میتوانید گواهی خود را نگهداری کنید.

 • با سلام واحترام و تشکر از راهنمایی ذی قیمت شما
  سوأل . در روش مستقیم خرید گواهی سپرده طلا که از طریق بورس صورت میگیرد . در هنگام فروش همان حالت سهام دارد اگه اینطور باشد گواهیهای صادره چطوری انتقال مالکیت میگردد.

 • سلام وقت بخیر
  قیمت هر سکه امامی برابر ۱۰۰گواهی هستش که شما نوشتید ۱۰ گواهی! ممنون میشم راهنمایی کنیدـ

 • سلام وقت بخیر
  با توجه به اختلاف قیمت گواهی سکه و سکه موجود در بازار، ما میتونیم برای کسب سود سکه فیزیکی رو به بانک بفروشیم با بالعکس؟

  • سلام
   بله امکان آربیتراژ در صورت ظرفیت داشتن انبار وممکن میباشد.
   همانند خرید سهام میباشد.

 • من حساب در کارگزاری مفید دارم و از طریق آپ ایزی تریدر در بورس فعالیت میکنم برای خرید گواهی سپرده طلا به صورت مستقیم چکار باید بکنم در کدام قسمت برنامه بورس کالا هست؟

  • با سلام لطفا مورد مربوطه را با کارگزاری خود مطرح کنید

 • سلام، من الان خارج هستم و تا ۹ یا ۱۰ سال آینده قصد بازگشت به کشور را ندارم، آیا من میتونم گواهی سکه بخرم، ممکن هست ؟ البته با در نظر گرفتن بعضی کارهای اداری که نیاز به حضور من دارد ولی برایم مقدور نیست. تشکر

  • باسلام
   در صورت داشتن کدبورسی، این امکلن وجود دارد.

 • سلام، ممنون از آموزش‌های خوبتون. سکه‌های جهت فروش در بورس کالا سکه‌های بهار آزادی (طرح قدیم) هستند یا سکه‌های امامی (طرح جدید)؟
  و اگر طرح قدیم هستند چرا اینقدر حتی از سکه‌های امامی بازار فیزیکی گران‌تر هستند؟ مزیت این سکه‌عای بورسی در این حده که چندصدهزار تومن هرکدام گران‌تر باشند؟؟

  • باسلام
   سکه امامی هستند و تفاوت در قیمتشان با توجه به عرضه وتقاضا و محدودیت دامنه نوسان در بورس میباشد.

 • با عرض سلام و خسته نباشید میشه راجب برنامه خرید و فروش سهام توضیح بدید و یا برنامه رو بهمون معرفی کنید ممنون میشم

 • با سلام و عرض ادب
  سوالی از خدمتتان داشتم آن شاءالله پاسخگو باشید !؟! نحوه خریداری چگونه است ؟آیا در شهرستانها نیز این امکان وجود دارد ؟(البته اگر آنلاین باشد مسلما وجود دارد) و حداقل مبلغ سپرده چقدر باید باشد ؟ و آیا اینکه هر چه طلا و سکه بالا رود این اوراق نیز بالا میرود :!؟! با تشکر ویژه ازشما بزرگواران

  • باسلام
   نحوه ی خریدو فروش گواهی سپرده طلا مانند سهام میباشد با این تفاوت که ساعات معاملاتی این گواهی ها متفاوت می باشد.
   بطور معمول نوساناتشان با بازار آزاد طلا و سکه همبستگی دارد.

 • آیا میشه گواهی سکه خرید و برای دریافت سکه فیزیکی به به خزانه مراجعه نکرد و به خرید و فروش پرداخت ؟برای سکه های خریداری شده هزینه نگهداری دریافت خواهد شد؟

  • باسلام
   بایستی به اطلاعیه های انبارهای معاملاتی توجه نمایید.
   بله
   هزینه ی انبارداری لحاظ میشود.

  • سلام
   نماد های صندوق های طلا در بورس: طلا، زر، گوهر، عیار

 • سلام ممنون از توضیحات کافی زیبا و اطلاع رسانی خوبی که انجام می دهید . همواره موفق باشید.

 • پس از خرید گواهی سپرده وثبت درپرتفوی ، دقیقا به منظور دریافت سکه می بایست چکارکرد ؟ حتما باید به کارگزاری جهت دریافت گواهی وسپس به محل نگهداری سکه رفت؟

 • با سلام و تشکر از شما بابت اطلاعات مفیدی که منتشر میکنید. سوال من اینه که مابه تفاوت خرید و فروش سکه بورسی و فیزیکی چقدر میتواند باشد و این تفاوت متاثر از چه عاملی است؟؟

  • با سلام و احترام
   تفاوت در قیمت ها صرفا متاثر از عرضه و تقاضا در دو بازار میباشد.

 • سلام ممنون بابت مطالب خوب سایت
  سوال داشتم :اگر من سپرده سکه بخرم و بخوام سپرده نگه دارم ولی نمیخوام برم سکه فیزیکی بگیرم و فقط گواهی سپرده که مثل سهام خریدم میخوام نگه دارم بعد 6 ماه مثلا بخوام بفروشم مثل سهام آیا شدنی ؟یا حتما باید حضوری رفت و برگه از انبارداری دریافت کرد؟؟؟؟

  • با سلام
   تا زمانیکه اطلاعیه ای از انبار مربوطه مبنی بر لزوم تعییت تکلیف گواهی خریداری شده صادر نگردیده است.امکان حفظ گواهی وجود دارد.
   درین باره به اطلاعیه های مربوطه توجه داشته باشید.

 • با سلام متن فوق عالی هستش.ولی چگونه می تونیم سکه هایی که به بانک دادیم رو تو بورس بفروشیم؟ اون موقع هر کس از بازار آزاد می تونه به قیمت پایینتر بخره چرا بیاد از بورس با قیمت بالاتر تهیه کنه؟

  • باسلام
   برخی از معامله گران بازار سهام به منظور پایین آمدن ریسک معاملات اقدام به خرید سکه ی بورسی در پلتفرم های معاملاتی خود مینمایند که این عمل خود موجب افزایش بیشتر طرف تقاضا و در نتیجه افزایش قیمت سکه های بورسی میشود.

 • ممنون از اطلاعات کامل و شفافتون سوالم اینه کدوم روش بهتره صندوق یا گواهی هم از لحاظ بازدهی هم ریسک

  • سلام دوست عزیز. هر دو جرو روش های کم ریسک سرمایه گذاری محسوب میشوند. انتخاب هرکدوم از این دو روش بستگی به روحیات شما و استراتژی معاملاتیتون داره. پیشنهاد میشه مقالات آموزشی ما رو مطالعه کنید تا با هردو به بیشتر آشنا بشید سپس خودتون بهترین گزینه رو انتخاب کنید.