هشتگ‌های داغ

مزایای صندوق سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران در ایران چیست؟

مزایای صندوق سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران در ایران چیست؟

يكي از اهداف تشكيل صندوق‌های سرمایه‌گذاری، جذب سرمایه‌های خرد و کلان افرادی است که حرفه اصلی آنها خارج از بازار سرمایه است. در این مقاله در وب سایت سیگنال به بررسی مزایای صندوق سرمایه گذاری که باعث شده طیف وسیعی از سرمایه‌گذاران به آن جذب شوند، خواهیم پرداخت.

سرمایه‌گذاری برای افراد معنای متفاوتی دارد زیرا افراد شرایط زندگی، درآمد و سرمایه متفاوتی دارند. همه دوست دارند پول‌شان را در چرخه اقتصاد و تولید کشور به گردش درآورند تا هم نقش مثبتی در رونق اقتصادی کشور داشته باشند و هم در سود کسب و کارها شریک شوند.

انتظار درآمدی و سود افراد نیز با هم فرق می‌کند. نمی‌شود از یک جوان بیست و پنج ساله و یک بازنشسته شصت و پنج ساله انتظار داشت که منابع مالی خودشان را به یک صورت، در یک جا و با یک میزان ریسک سرمایه‌گذاری کنند.

میزان ریسک‌پذیری افراد در نوع سرمایه‌گذاری که انتخاب می‌کنند تاثیرگذار است. جوان‌ترها معمولا قدرت ریسک‌پذیری بالاتری دارند و می‌توانند در دارایی‌هایی سرمایه‌گذاری کنند که پتانسیل سوددهی بیشتری دارند در حالی که مسن‌تر‌ها ممکن است کسب سود کم و مطمئن را ترجیح بدهند.

شعار صندوق‌های سرمایه‌گذاری: «وحدت، قدرت می‌آفریند»

سرمایه‌گذاری جمعی روشی جالب و چند وجهی است که برای تمام افراد با میزان سرمایه متفاوت پیشنهادهای مناسبی ارائه می‌کند. همانطور که سرمایه‌داران بزرگ در این بازار فعال هستند، افراد با سرمایه‌ای خرد نیز می‌توانند به راحتی وارد این بازار شوند و سود کسب کنند.

مزایای صندوق سرمایه گذاری در ایران

صندوق‌ سرمایه گذاری با توجه به ویژگی‌های منحصر بفردی که دارد دارای مزایای زیادی است. در این مقاله ما 10 مورد از مزایای صندوق سرمایه گذاری را مورد بررسی قرار می‌دهیم که عبارتند از:

مزیت 1: تنوع در صندوق‌ های سرمایه ‌گذاری

مزایای صندوق سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران در ایران چیست؟

یکی از مزایای صندوق سرمایه گذاری تنوع در دارایی‌هایی است که در آن سرمایه‌گذاری می‌کند. همه ما وقت و دانش لازم برای پیدا کردن بهترین روش سرمایه‌گذاری را نداریم. این کار نیاز به صرف وقت و هزینه دارد. اینکه بدانیم در چه زمانی وارد بازار بشویم چه میزان از سرمایه‌مان را درگیر کنیم و کی از بازار خارج بشویم تا بتوانیم سود کسب کنیم. سرمایه‌گذاری و ورود موفق به بازار سرمایه فعالیتی تخصصی و مهارتی حرفه‌ای ست.

صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری دارای تنوع زیادی هستند و به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. بعضی از صندوق‌ها برای کسانی مناسب‌اند که قصد دارند از سرمایه‌گذاری خود سود منظم و ثابت دریافت کنند. برخی دیگر مناسب کسانی است که می‌خواهند با پذیرش ریسک بالاتر فرصت بهره بردن از سودهای بیشتر را برای خود فراهم کنند.

بعضی دیگر از صندوق‌ها نیز حد وسط را گرفته‌اند، در سایر تقسیم‌بندی‌ها، صندوق‌هایی را داریم که در کالاهای مختلف مثل طلا، زمین و ساختمان یا محصولات کشاورزی و… سرمایه‌گذاری می‌کنند. افراد با خرید واحدهای این صندوق‌ها می‌توانند به جای ورود مستقیم به بازار، به صورت غیرمستقیم از نوسانات قیمت کالای مورد نظرشان در بازار سرمایه استفاده کنند.

مزیت 2: مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها در صندوق های سرمایه‌گذاری

مزایای صندوق سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران در ایران چیست؟

یکی دیگر از مزایای صندوق سرمایه گذاری مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط افراد متخصص مدیریت می‌شوند که سرمایه را در بازارهای مالی مختلف به جریان می‌اندازند.

بررسی تمام فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بازار و انتخاب بهترین زمان برای ورود به معاملات، برای افراد غیرحرفه‌ای کاری زمان بر است که نیاز به مطالعه و دانش قبلی دارد. ورود مستقیم به بازار سرمایه برای افراد عادی بسیار خطرناک است و ممکن است اصل سرمایه آن‌ها نیز به خطر بیفتد.

شناسایی بازار سرمایه و کسب سود از آن آرزوی هر فردی است، اما نمی‌توان همیشه به این امیدوار بود که برترین سهم بازار به ما رخ نشان دهد. هیچ وقت نمی توانیم بصورت کاملا اتفاقی با دقت یک تیرانداز حرفه‌ای، هدف اصلی را نشانه بگیریم، پیروزمندانه در سکوی اول بایستیم و پرچم افتخار تکان دهیم!

موفقیت حاصل دانش و تجربه است. قطعا احتمال موفقیت افرادی که با تمرکز بالا بازار را رصد می‌کنند و حرفه اصلی‌شان معامله‌گری است خیلی بیشتر از افراد عادی است. صندوق  سرمایه گذاری این امکان را به افراد عادی می‌دهد تا بتوانند با خیال راحت و با شرایط مختلف از حداکثر ظرفیت بازار استفاده کنند.

مزیت 3: شفافیت اطلاعات در صندوق‌های سرمایه‌گذاری

مزایای صندوق سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران در ایران چیست؟

یکی دیگر از مزایای صندوق سرمایه گذاری داشتن کارنامه‌ای شفاف و قابل اعتماد است.صندوق‌های سرمایه‌گذاری جزو ابزارهای نوین مالی در کشور هستند و تفاوت‌های عمیقی با سایر ابزارهای پولی که به ویژه در شبکه پولی کشور طی دهه‌های گذشته تبلیغ شده‌اند، دارند.

شفافیت بسیار بالای صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از مهم‌ترین دلایلی است که سرمایه‌گذاران مختلف از هر قشری را به خود جذب کرده‌ است. ارزش دارایی‌های سرمایه‌گذاری شده در صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس، هر دو دقیقه و غیرقابل معامله‌ها، هر روز اعلام و منتشر می‌شود.

علاوه بر این، صندوق‌های سرمایه‌گذاری موظف به ارائه گزارش‌های منظم از ریز معاملات و نحوه سرمایه‌گذاری‌های خود هستند. این امر در بستر قوانین شفاف و سخت‌گیرانه سازمان بورس انجام می‌گیرد. برای مثال در انتهای هر ماه صندوق‌های سرمایه‌گذاری گزارشی از تمام سرمایه‌گذاری‌های انجام شده و تغییرات احتمالی در ارزش دارایی‌ها ارائه می‌کنند.

به راحتی می‌توان از طریق سایت اختصاصی هر صندوق سرمایه‌گذاری، به اطلاعات مدنظر خود دست پیدا کرد و برای انجام سرمایه‌گذاری در آنها اقدام نمود. بنابراین می‌توان با خیال راحت و بدون دغدغه در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کرد.

مزیت 4: بازده مناسب صندوق های سرمایه گذاری

مزایای صندوق سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران در ایران چیست؟

ورود به بازار سرمایه همیشه با ریسک است. سرمایه‌گذاران در برابر ریسکی که می‌پذیرند انتظار بازده متناسب هم دارند. یکی از مهم‌ترین مزایای صندوق سرمایه گذاری بازده مناسبی است که برای سرمایه‌گذار به ارمغان می‌آورند. متوسط بازدهی صندوق های سرمایه گذاری در یک سال اخیر برابر با 81.6 درصد بازده مثبت بوده است. این عدد به این معناست که اگر در تمام صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در کشور سرمایه‌گذاری می‌کردید به طور میانگین با این بازدهی روبرو می‌شدید. در تکانه‌های مختلف اقتصادی، انتخاب محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری که به واسطه آن بتوان بازده مناسبی کسب کرد و ارزش دارایی‌ها را در برابر تورم حاکم بر جامعه حفظ نمود، اهمیت دو چندان می‌یابد.

برای اطلاع از میزان بازدهی صندوق های سرمایه گذاری و مقایسه آن‌ها می‌توانید از اطلاعات موجود در وب سایت سیگنال استفاده کنید.

مزیت 5: صرفه جویی ناشی از مقیاس

مزایای صندوق سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران در ایران چیست؟

صرفه‌جویی ناشی از مقیاس یکی دیگر از مزایای صندوق سرمایه گذاری است. اگر در یک سفر دوستانه هرکسی بخواهد خودش برای خرید لوازم عمومی سفر، زمان بگذارد و هزینه‌های مختلفی مثل حمل و نقل را بپردازد؛ در کل هزینه جمعی بیشتر خواهد شد.

در حالی که اگر فقط یک نفر به نمایندگی از سایر افراد، اقدام به تامین لوازم مورد نیاز سفر نماید، هزینه‌های جمعی کمتر شده و زمان کمتری هم خواهد گرفت.

  اینکه شما یک نفر را نماینده خودتان می‌کنید یعنی صرفه جویی در مقیاس انجام داده‌اید.

سرمایه‌گذاری در صندوق های سرمایه گذاری نیز به دلیل صرفه جویی ناشی از مقیاس، کم هزینه‌تر از سرمایه‌گذاری های فردی است.

چرا که هزینه به‌کارگیری نیروهای متخصص، گردآوری و تحلیل اطلاعات و گزینش سبد بهینه اوراق بهادار بین همه سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود و هزینه سرانه هر سرمایه‌گذار کاهش می‌یابد.

علاوه بر این، صندوق سرمایه‌گذاری از جانب سرمایه‌گذاران، کلیه حقوق اجرایی مربوط به بورس از قبیل دریافت سود سهام و کوپن اوراق بهادار را انجام می‌دهد و در نتیجه هزینه سرانه هر سرمایه‌گذار برای انجام سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد.

مزیت 6: به حداقل رساندن ریسک سرمایه‌گذاری

مزایای صندوق سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران در ایران چیست؟

کاهش ریسک سرمایه‌گذاری یکی از مهم‌ترین مزایای صندوق سرمایه گذاری محسوب می‌شود.روش های مختلفی برای کم کردن ریسک ورود به بازارهای سرمایه وجود دارد. مهم‌ترین و اولین اصل سرمایه‌گذاری موفق این است که در بازاری خاص سرمایه‌گذاری نکنیم و یا به اصطلاح همه تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد نگذاریم. با این کار اگر یکی از سبدها سقوط کند و تخم مرغ‌هایش بشکند، سبدهای دیگری هست که هنوز بتوانیم با تکیه بر موجودی آن‌ها ضرر وارد شده را جبران کنیم!

صندوق‌ها بر اساس مدل سرمایه‌گذاری خود در دارایی‌های مختلفی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

در سرمایه‌گذاری انفرادی تعداد تخم‌مرغ‌ها کمتر از وقتی است که در یک سرمایه‌گذاری جمعی وارد می‌شوید. در این صورت سرمایه‌گذاری انفرادی امکان انتخاب گزینه‌های بیشتر را از شما می‌گیرد و مجبور می‌شوید دارایی‌تان را در تعداد کمی از سبدها قرار دهید.

قدرتی که سرمایه‌گذاری جمعی به مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌دهد در اینجاست که امکان انتخاب سبدهای متنوع تر را پیدا می‌کنند. در نتیجه ریسک کلی سرمایه‌گذاری‌ها کاهش پیدا می‌کند. این مسئله به خصوص زمانی خودش را به خوبی نشان می‌دهد که بازار سرمایه با افت جریان نقدینگی همراه باشد.

در این زمان صندوق‌هایی که هوشمندانه در صنایع و بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری کرده‌اند می‌توانند از افت ارزش سرمایه‌گذاری‌شان در امان بمانند.

بنابراین شما با خرید واحدهای سرمایه‌گذاری یک صندوق سرمایه‌گذاری، در آنِ واحد در ده‌ها شرکت مختلف سرمایه‌گذاری می‌‌‌کنید.

مزیت 7: تبدیل سرمایه های خرد به سرمایه‌گذاری‌ کلان

مزایای صندوق سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران در ایران چیست؟

شما با صرف سرمایه‌ای اندک هم می‌توانید از مزایای صندوق سرمایه گذاری بهره‌مند شوید. صندوق‌های سرمایه‌‌گذاری با تجمیع سرمایه‌های خرد، قدرت این را پیدا می‌‌کنند که از مزایای یک سرمایه‌گذاری در مقیاس بزرگ بهره ببرند و از طرف سرمایه‌گذاران این پول‌ها را در انواع اوراق بهادار مثل سهام و اوراق با درآمد ثابت کوتاه مدت و بلند مدت سرمایه‌گذاری می‌کنند.

از طرف دیگر تجمیع سرمایه‌ها به صندوق‌های سرمایه‌گذاری این امکان را می‌دهد که قدرت چانه‌زنی خود را با نهادهای مالی مختلف نظیر بانک‌ها افزایش دهند و سود بالاتری برای سرمایه‌گذاران خود بسازند.

مزیت 8: سرمایه گذاری آسان

مزایای صندوق سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران در ایران چیست؟

یکی دیگر از مزایای صندوق‌ سرمایه‌گذاری استفاده از راهی میانبر برای انجام یک سرمایه‌گذاری اصولی و حرفه‌ای است.

تنها کاری که لازم است انجام دهید، انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری مناسب است. بقیه کارها خودش انجام می‌شود. موسسات رتبه‌بندی مختلفی برای ارزیابی عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری وجود دارد که با مراجعه به آن‌ها می‌توانید صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلف را با هم مقایسه کنید و انتخاب نهایی خود را انجام دهید.

مزیت 9: نقدشوندگی بالا

مزایای صندوق سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران در ایران چیست؟

یکی از اصلی‌ترین مزایای صندوق سرمایه گذاری نقدشوندگی بالای آن است. همه سرمایه‌گذاری‌ها یک روز باید نقد شوند و به هدف از پیش تعیین شده خودشان برسند. چالش اصلی این است که آیا می‌توانید هر زمان که خواستید سرمایه خود را نقد کنید یا نه؟ برای مثال اگر در دارایی‌های فیزیکی مثل زمین و ساختمان سرمایه‌گذاری کرده‌ باشید و حالا بخواهید سرمایه‌تان را نقد کنید یا دست کم قسمتی از سرمایه تان را برداشت کنید، آیا می‌توانید به راحتی اینکار را انجام دهید؟

سهولت در خرید و فروش دارایی در کمترین زمان، بدون تغییر قابل ملاحظه در قیمت آن از جمله فاکتورهای انتخاب سرمایه‌گذاری مناسب است. اگر سرمایه‌گذار احتمال می‌دهد که در طول دوره سرمایه‌گذاری خود ممکن است به وجوه نقد احتیاج پیدا کند باید در دارایی‌هایی سرمایه‌گذاری کند که از نقدشوندگی بالایی برخوردار بوده و قابلیت تبدیل به پول نقد در کمترین زمان و با کمترین هزینه را دارا باشد.

حتی در بازار بورس و معاملات سهام نیز همیشه قابلیت نقدشوندگی وجود ندارد. گاهی اوقات ممکن است سهام شرکت‌ها به دلایل مختلف به حالت تعویق درآیند و متوقف شوند. یا هنگام خرید و فروش سهام‌تان گرفتار صف‌های خرید و فروش شوید و نتوانید به ارزش روز، سرمایه‌تان را نقد کنید.

قبل از سال 1386 سرمایه‌گذاران صرفا می‌توانستند سهام شرکت‌ها را معامله کنند اما امروزه که حدودا دویست صندوق سرمایه‌گذاری مختلف در کشور فعالیت می‌کنند، سرمایه‌گذاران بدون نگرانی و با آسودگی خاطر می‌توانند در بازار سهام سرمایه‌گذاری نموده و دیگر دغدغه نقدشوندگی سهام‌شان را نداشته باشند.

مزیت 10: ضامن نقد‌شوندگی در صندوق های سرمایه گذاری

مزایای صندوق سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران در ایران چیست؟

ضامن نقد شوندگی یکی از ارکان و مزایای صندوق‌ سرمایه ‌گذاری است. اهمیت ضامن نقدشوندگی در این است که وجود یک شرکت حقوقی موجب افزایش نقدشوندگی واحدهای یک صندوق سرمایه‌گذاری می‌شود تا تحت هر شرایطی، سرمایه‌گذار بتواند واحدهای سرمایه‌گذاری خود را به فروش برساند و این اطمینان را داشته‌باشد که هر زمان تصمیم به ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری خود گرفت، تقاضا برای آن وجود دارد. به زبان ساده‌تر یعنی هر موقع که بخواهیم می‌توانیم سرمایه‌مان را به سادگی و بدون درد سر نقد کنیم.

ضامن نقدشوندگی عملا یعنی نهاد تضمین کننده  تقاضا فروش از سوی صاحب واحد سرمایه‌‌گذاری، آن را براساس قیمت اعلامی در تابلوی بورس خریداری کند و پول آن ظرف 48 ساعت توسط ضامن پرداخت خواهد شد این اتفاق باعث می‌شود تا مشکل نبود مشتری که در فروش سهام مشاهده می‌‌شود به صورت کامل برطرف شود .

البته وجود ضامن نقدشوندگی از الزامات تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری نمی‌باشد و به صورت اختیاری بعضی از صندوق‌ها این ویژگی را دارند، همراه کردن یک شرکت حقوقی مثل بانک‌ها برای ضامن نقدشوندگی در صندوق می‌تواند اطمینان بیشتر و ریسک‌پذیری کمتری به همراه داشته باشد.

نتیجه‌گیری

در دنیای امروز و با توجه به مشکلات اقتصادی بسیاری از افراد جامعه علاقه‌مند به ورود در بازار سرمایه هستند اما به علت نداشتن دانش و وقت کافی این کار را نمی‌کنند. اما آیا راه‌کاری برای آن وجود ندارد؟

 با توجه به مزایای صندوق سرمایه‌گذاری می‌توان به این نتیجه رسید که بهترین راه‌کار برای این افراد استفاده از صندوق‌های سرمایه گذاری و بهره‌مندی از مزایای آن است.

آیا شما نیز برای کسب سود علاقه‌مند به بهره‌گیری از مزایای صندوق سرمایه گذاری بدون صرف وقت و هزینه بالا هستید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
امتیازدهی
[تعداد: 5    میانگین: 3.8/5]

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات کاربران
 • اگه همین‌طور که میگید باشه خوبه

  • بهادر آذری

   سلام، با تشکر از نظرتون. صندوق های سرمایه گذاری به عنوان یکی از ابزارهای نوین مالی و تحت نظارت سازمان بورس فعالیت می‌کنند بنابراین میشه از صندوق ها به عنوان روشی مطمئن برای سرمایه گذاری استفاده کرد.

 • سلام, خیلی ممنون آموزش صندوق هاتون خیلی مفیده, اگر در رابطه با معایب صندوق های سرمایه گذاری هم توضیح بدید یا مطلبی بزارید خیلی بهتر میشه. ممنون ازتون

  • بهادر آذری

   سپاس از نظر شما، در مقالات بعدی حتما این موضوع رو هم پوشش می‌دیم. با ما همراه باشید.

 • محمد د.ط.

  با سلام و تشکر از مطالب خوبتون،
  ایا سود صندوق های سرمایه گذاری با ریسک کمتر یا حتی از نوع درامد ثابت از بانک ها هم بیشتره؟

  • بهادر آذری

   سلام، بله صندوق‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت در سال‌های اخیر اکثرا سود بیشتری نسبت به بانک داشته‌اند. با استفاده از دیتای سایت سیگنال می‌تونید میزان بازده صندوق‌های با درآمد ثابت رو مشاهده کنید و با بازدهی بانک‌ها مقایسه کنید و بهترین صندوق رو واسه سرمایه گذاری انتخاب کنید.

 • راهنمای ها عالی هست .موفق باشید

 • ناشناس

  سلام من زیاد سر رشته ندارم .میشه راهنمایی کنید کدوم صندوق و چگونه واسه سرمایه گذاری انتخاب کنم.با مبلغ ده تومن میشه؟سودش چجوری هست؟سپاس

  • بهادر آذری

   سلام، برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری ابتدا باید با توجه به میزان ریسک پذیری که دارید تصمیم بگیرید کدوم نوع صندوق واسه شما مناسب تره اگر فردی ریسک پذیر هستید صندوق‌های سهامی و اگر فردی ریسک گریز هستید صندوق‌های با درآمد ثابت و مختلط را انتخاب کنید. بعد از انتخاب نوع صندوق باید کارنامه صندوق‌ها رو بررسی کنید و ببینید کدوم صندوق در بلند مدت بیشترین بازده رو داشته و حتما دقت کنید این بازدهی مستمر بوده باشه اینجوری نباشه که یک صندوق این ماه بسیار سودده باشه ولی ماه های گذشته سود چندانی نداشته بوده باشه. در چند سال اخیر بیشترین سود رو صندوق های سهامی و کمترین رو صندوق های با درآمد ثابت داشتن. که اینم برمیگرده به میزان ریسک پذیری شما اگر ریسک بیشتری کنید (صندوق سهامی) انتظار سود بالاتری هم دارید و بالعکس. بله با 10 میلیون تومان هم میشه. و ذکر این نکته هم مهمه که صندوق‌ها برای سرمایه گذاری در بلند مدت مناسب هستند نه کوتاه مدت. حتما سوالات خودتون رو با ما مطرح کنید. ممنون از همراهی شما.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
28 مهر 1398