مزایای صندوق های سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران در ایران چیست؟

مزایای صندوق های سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران در ایران چیست؟

هیچ آدم عاقلی بی دلیل پول و سرمایه اش را دست کسی نمی دهد به این هوا که سود بگیرد. محلی که در آن سرمایه گذاری می کند باید ویژگی هایی داشته باشد که سرمایه گذار را تشویق به سرمایه گذاری کند. برای همین بد نیست مزایای صندوق های سرمایه گذاری را مرور کنیم.

سرمایه‌گذاری برای افراد معنای متفاوتی دارد زیرا افراد شرایط زندگی، درآمد و سرمایه متفاوتی دارند. همه دوست دارند پول‌شان را در چرخه اقتصاد و تولید کشور به گردش درآورند تا هم نقش مثبتی در رونق اقتصادی کشور داشته باشند و هم در سود کسب و کارها شریک شوند.

انتظار درآمدی و سود افراد نیز با هم فرق می‌کند. نمی‌شود از یک جوان بیست و پنج ساله و یک بازنشسته شصت و پنج ساله انتظار داشت که منابع مالی خودشان را به یک صورت، در یک جا و با یک میزان ریسک سرمایه‌گذاری کنند.

میزان ریسک‌پذیری افراد در انتخاب محل سرمایه گذاری آن‌ها تاثیرگذار است. جوان‌ترها معمولا قدرت ریسک‌پذیری بالاتری دارند و می‌توانند در دارایی‌هایی سرمایه‌گذاری کنند که پتانسیل سوددهی بیشتری دارند در حالی که مسن‌تر‌ها ممکن است کسب سود کم و مطمئن را ترجیح دهند.

شعار صندوق‌های سرمایه‌گذاری: «وحدت، قدرت می‌آفریند»

سرمایه‌گذاری جمعی شرایطی فراهم می کند تا همه افراد با هر میزان سرمایه ای، بتوانند از آن استفاده کنند. همانطور که سرمایه‌داران بزرگ در این بازار فعال هستند، سرمایه‌ داران خرد هم می‌توانند به راحتی وارد این بازار شوند و سود کسب کنند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری چه مزیت‌هایی ایجاد می‌کنند؟

صندوق‌ سرمایه گذاری با توجه به ویژگی‌های منحصر بفردی که دارد دارای مزایای زیادی است. در این مقاله 10 مورد از مزایای صندوق های سرمایه گذاری را بررسی می‌کنیم که عبارتند از:

تنوع در صندوق‌ های سرمایه ‌گذاری

مزایای صندوق های سرمایه گذاری - تنوع در صندوق‌ های سرمایه ‌گذاری

یکی از مزایای صندوق های سرمایه گذاری تنوع در دارایی‌هایی است که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. همه ما وقت و دانش لازم برای پیدا کردن بهترین روش سرمایه‌گذاری را نداریم. این کار نیاز به صرف وقت و هزینه دارد. به علاوه اینکه بدانیم چه زمانی وارد بازار شویم چه میزان از سرمایه‌مان را درگیر کنیم و کی از بازار خارج شویم تا بتوانیم بیسترین سود را کسب کنیم. سرمایه‌گذاری و ورود موفق به بازار سرمایه فعالیتی تخصصی و مهارتی حرفه‌ای است.

صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری تنوع زیادی دارند و به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. بعضی از صندوق‌ها برای کسانی مناسب‌اند که قصد دارند از سرمایه‌گذاری خود سود منظم و ثابت دریافت کنند. برخی دیگر مناسب کسانی هستند که می‌خواهند با پذیرش ریسک بیشتر فرصت بهره بردن از سودهای بالاتر را برای خود فراهم کنند، بعضی دیگر از صندوق‌ها نیز حد وسط را گرفته‌اند.

در سایر تقسیم‌بندی‌ها، صندوق‌هایی داریم که در کالاهای مختلف مثل طلا، زمین و ساختمان یا محصولات کشاورزی و… سرمایه‌گذاری می‌کنند. افراد با خرید واحدهای این صندوق‌ها می‌توانند به جای ورود مستقیم به بازار، به صورت غیرمستقیم از نوسانات قیمت کالای مورد نظرشان در بازار سرمایه استفاده کنند.

مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها در صندوق های سرمایه‌گذاری

مزایای صندوق های سرمایه گذاری - مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها در صندوق های سرمایه‌گذاری

یکی دیگر از مزایای صندوق سرمایه گذاری مدیریت حرفه‌ای دارایی‌هاست. صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط افراد متخصص مدیریت می‌شوند که سرمایه را در بازارهای مالی مختلف به جریان می‌اندازند.

بررسی تمام فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بازار و انتخاب بهترین زمان برای ورود به معاملات، برای افراد غیرحرفه‌ای کاری زمان بر است که نیاز به مطالعه و دانش قبلی دارد. ورود مستقیم به بازار سرمایه برای افراد عادی بسیار خطرناک است و ممکن است اصل سرمایه آن‌ها نیز به خطر بیفتد.

شناسایی بازار سرمایه و کسب سود از آن آرزوی هر فردی است، اما همیشه نمی‌توان امیدوار بود که بهترین سهم بازار به ما رخ نشان دهد. هیچ وقت نمی توانیم بصورت کاملا اتفاقی با دقت یک تیرانداز حرفه‌ای، هدف اصلی را نشانه بگیریم، پیروزمندانه در سکوی اول بایستیم و پرچم افتخار تکان دهیم!

موفقیت حاصل دانش و تجربه است. قطعا احتمال موفقیت افرادی که با تمرکز بالا بازار را رصد می‌کنند و حرفه اصلی‌شان معامله‌گری است خیلی بیشتر از افراد عادی است. صندوق  سرمایه گذاری این امکان را به افراد عادی می‌دهد تا بتوانند با خیال راحت و با شرایط مختلف از حداکثر ظرفیت بازار استفاده کنند.

شفافیت اطلاعات در صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری

مزایای صندوق های سرمایه گذاری - شفافیت اطلاعات در صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری

یکی دیگر از مزایای صندوق سرمایه گذاری داشتن کارنامه‌ای شفاف و قابل اعتماد است.صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از ابزارهای نوین مالی در کشور هستند و تفاوت‌های عمیقی با سایر ابزارهای پولی که به ویژه در شبکه پولی کشور طی دهه‌های گذشته تبلیغ شده‌اند، دارند.

شفافیت بسیار بالای صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از مهم‌ترین دلایلی است که سرمایه‌گذاران مختلف از هر قشری را به خود جذب کرده‌ است. ارزش دارایی‌های سرمایه‌گذاری شده در صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در آموزش بورس، هر دو دقیقه و غیرقابل معامله‌ها، هر روز اعلام و منتشر می‌شود.

علاوه بر این، صندوق‌های سرمایه‌گذاری موظف به ارائه گزارش‌های منظم از ریز معاملات و نحوه سرمایه‌گذاری‌های خود هستند. این امر در بستر قوانین شفاف و سخت‌گیرانه سازمان بورس انجام می‌گیرد. برای مثال در انتهای هر ماه صندوق‌های سرمایه‌گذاری گزارشی از تمام سرمایه‌گذاری‌های انجام شده و تغییرات احتمالی در ارزش دارایی‌ها ارائه می‌کنند.

به راحتی می‌توان از طریق سایت اختصاصی هر صندوق سرمایه‌گذاری، به اطلاعات مدنظر خود دست پیدا کرد و برای انجام سرمایه‌گذاری در آنها اقدام نمود. بنابراین می‌توان با خیال راحت و بدون دغدغه در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کرد.

بازده مناسب صندوق های سرمایه گذاری

مزایای صندوق های سرمایه گذاری - بازده مناسب صندوق های سرمایه گذاری

ورود به بازار سرمایه همیشه همراه با ریسک است. سرمایه‌گذاران در برابر ریسکی که می‌پذیرند انتظار بازده مناسب هم دارند. یکی از مهم‌ترین مزایای صندوق سرمایه گذاری بازده مناسبی است که برای سرمایه‌گذاران به ارمغان می‌آورند.

متوسط بازدهی صندوق های سرمایه گذاری در یک سال 99 برابر با 150 درصد بازده مثبت بوده است. این عدد به این معناست که اگر در تمام صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در کشور سرمایه‌گذاری می‌کردید به طور میانگین چنین سودی نصیبتان می‌شد. در تکانه‌های مختلف اقتصادی، انتخاب محل مناسب برای سرمایه‌گذاری که به واسطه آن بتوان بازده مناسبی کسب کرد و ارزش دارایی‌ها را در برابر تورم حاکم بر جامعه حفظ نمود، اهمیت دو چندان می‌یابد.

برای اطلاع از میزان بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری و مقایسه آن‌ها می‌توانید از اطلاعات موجود در وب سایت سیگنال استفاده کنید.

صرفه جویی ناشی از مقیاس

مزایای صندوق های سرمایه گذاری - صرفه جویی ناشی از مقیاس

صرفه‌جویی ناشی از مقیاس یکی دیگر از مزایای صندوق سرمایه گذاری است. اگر در یک سفر دوستانه هرکسی بخواهد خودش برای خرید لوازم عمومی سفر، زمان بگذارد و هزینه‌های مختلفی مثل حمل و نقل را بپردازد؛ در کل هزینه جمعی بیشتر از زمانی خواهد شد که فقط یک نفر به نمایندگی از بقیه، لوازم مورد نیاز سفر را تهیه کند. اینکه شما یک نفر را نماینده خودتان قرار دهید یعنی صرفه جویی در مقیاس انجام داده‌اید.

سرمایه‌گذاری در صندوق های سرمایه گذاری هم به دلیل صرفه جویی ناشی از مقیاس، کم هزینه‌تر از سرمایه‌گذاری های فردی است. چرا که هزینه به‌کارگیری نیروهای متخصص، گردآوری و تحلیل اطلاعات و گزینش سبد بهینه اوراق بهادار بین همه سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود و هزینه سرانه هر سرمایه‌گذار کاهش می‌یابد.

علاوه بر این، صندوق سرمایه‌گذاری از طرف سرمایه‌گذاران، همه هزینه‌های اجرایی مربوط به بورس مثل دریافت سود سهام و کوپن اوراق بهادار را انجام می‌دهد و در نتیجه هزینه سرانه هر سرمایه‌گذار برای انجام سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد.

به حداقل رساندن ریسک سرمایه‌گذاری

مزایای صندوق های سرمایه گذاری - به حداقل رساندن ریسک سرمایه‌گذاری

کاهش ریسک سرمایه‌گذاری یکی از مهم‌ترین مزایای صندوق سرمایه گذاری است. روش های مختلفی برای کم کردن ریسک ورود به بازارهای سرمایه وجود دارد. مهم‌ترین و اولین اصل سرمایه‌گذاری موفق این است که در بازاری خاص سرمایه‌گذاری نکنیم و یا به اصطلاح همه تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد نگذاریم. با این کار اگر یکی از سبدها سقوط کند و تخم مرغ‌هایش بشکند، هنوز سبدهای دیگری هست که بتوانیم با تکیه بر موجودی آن‌ها ضرر وارد شده را جبران کنیم!

صندوق‌ها بر اساس مدل سرمایه‌گذاری خود در دارایی‌های مختلفی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

در سرمایه‌گذاری انفرادی تعداد تخم‌مرغ‌ها کمتر از وقتی است که در یک سرمایه‌گذاری جمعی وارد می‌شوید. در این صورت سرمایه‌گذاری انفرادی امکان انتخاب گزینه‌های بیشتر را از شما می‌گیرد و مجبور می‌شوید دارایی‌تان را در تعداد کمی از سبدها قرار دهید.

قدرتی که سرمایه‌گذاری جمعی به مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌دهد در این است که امکان انتخاب سبدهای متنوع تر را پیدا می‌کنند. در نتیجه ریسک کلی سرمایه‌گذاری‌ها کاهش پیدا می‌کند. این مسئله به خصوص زمانی خودش را به خوبی نشان می‌دهد که بازار سرمایه با افت جریان نقدینگی همراه باشد.

در این زمان صندوق‌هایی که هوشمندانه در صنایع و بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری کرده‌اند می‌توانند از افت ارزش سرمایه‌گذاری‌شان در امان بمانند.

بنابراین شما با خرید واحدهای سرمایه‌گذاری یک صندوق سرمایه‌گذاری، در آنِ واحد در ده‌ها شرکت مختلف سرمایه‌گذاری می‌‌‌کنید.

تبدیل سرمایه های خرد به سرمایه‌گذاری‌ کلان

مزایای صندوق های سرمایه گذاری - تبدیل سرمایه های خرد به سرمایه‌گذاری‌ کلان

شما با صرف سرمایه‌ای اندک هم می‌توانید از مزایای صندوق سرمایه گذاری بهره‌مند شوید. صندوق‌های سرمایه‌‌گذاری با تجمیع سرمایه‌های خرد، قدرت این را پیدا می‌‌کنند که از مزایای یک سرمایه‌گذاری در مقیاس بزرگ بهره ببرند و از طرف سرمایه‌گذاران این پول‌ها را در انواع اوراق بهادار مثل سهام و اوراق با درآمد ثابت کوتاه مدت و بلند مدت سرمایه‌گذاری می‌کنند.

از طرف دیگر تجمیع سرمایه‌ها به صندوق‌های سرمایه‌گذاری این امکان را می‌دهد که قدرت چانه‌زنی خود را با نهادهای مالی مختلف نظیر بانک‌ها افزایش دهند و سود بالاتری برای سرمایه‌گذاران خود بسازند.

سرمایه گذاری آسان

مزایای صندوق های سرمایه گذاری - سرمایه گذاری آسان

یکی دیگر از مزایای صندوق‌ سرمایه‌گذاری استفاده از راهی میانبر برای انجام یک سرمایه‌گذاری اصولی و حرفه‌ای است.

تنها کاری که لازم است انجام دهید، انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری مناسب است. بقیه کارها خودش انجام می‌شود. موسسات رتبه‌بندی مختلفی برای ارزیابی عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری وجود دارد که با مراجعه به آن‌ها می‌توانید صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلف را با هم مقایسه کنید و انتخاب نهایی خود را انجام دهید.

نقدشوندگی بالا

مزایای صندوق های سرمایه گذاری - نقدشوندگی بالا

یکی از اصلی‌ترین مزایای صندوق سرمایه گذاری نقدشوندگی بالای آن است. همه سرمایه‌گذاری‌ها یک روز باید نقد شوند و به هدف از پیش تعیین شده خودشان برسند. چالش اصلی این است که آیا می‌توانید هر زمان که خواستید سرمایه خود را نقد کنید یا نه؟ برای مثال اگر در دارایی‌های فیزیکی مثل زمین و ساختمان سرمایه‌گذاری کرده‌ باشید و حالا بخواهید سرمایه‌تان را نقد کنید یا دست کم قسمتی از سرمایه تان را برداشت کنید، آیا می‌توانید به راحتی اینکار را انجام دهید؟

سهولت در خرید و فروش دارایی در کمترین زمان، بدون تغییر قابل ملاحظه در قیمت آن از جمله فاکتورهای انتخاب سرمایه‌گذاری مناسب است. اگر سرمایه‌گذار احتمال می‌دهد که در طول دوره سرمایه‌گذاری خود ممکن است به پول نقد احتیاج پیدا کند باید در دارایی‌هایی سرمایه‌گذاری کند که از نقدشوندگی بالایی برخوردار بوده و قابلیت تبدیل به پول نقد در کمترین زمان و با کمترین هزینه را دارا باشد.

حتی در بازار بورس و معاملات سهام نیز همیشه قابلیت نقدشوندگی وجود ندارد. گاهی اوقات ممکن است سهام شرکت‌ها به دلایل مختلف به حالت تعویق درآیند و متوقف شوند. یا هنگام خرید و فروش سهام‌تان گرفتار صف‌های خرید و فروش شوید و نتوانید سرمایه‌تان را به ارزش روز، نقد کنید.

قبل از سال 1386 سرمایه‌گذاران صرفا می‌توانستند سهام شرکت‌ها را معامله کنند اما امروزه که بیشتر از دویست صندوق سرمایه‌گذاری مختلف در کشور فعالیت می‌کنند، سرمایه‌گذاران بدون نگرانی و با آسودگی خاطر می‌توانند بعد از آشنایی با نحوه سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری، در بازار سهام سرمایه‌گذاری نموده و دیگر دغدغه نقدشوندگی سهام‌شان را نداشته باشند.

ضامن نقد‌شوندگی در صندوق های سرمایه گذاری

مزایای صندوق های سرمایه گذاری - ضامن نقد‌شوندگی در صندوق های سرمایه گذاری

ضامن نقد شوندگی یکی از ارکان و مزایای صندوق‌ سرمایه ‌گذاری است. اهمیت ضامن نقدشوندگی در این است که وجود یک شرکت حقوقی موجب افزایش نقدشوندگی واحدهای یک صندوق سرمایه‌گذاری می‌شود تا تحت هر شرایطی، سرمایه‌گذار بتواند واحدهای سرمایه‌گذاری خود را به فروش برساند و این اطمینان را داشته‌باشد که هر زمان تصمیم به ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری خود گرفت، تقاضا برای آن وجود دارد. به زبان ساده‌تر یعنی هر موقع که بخواهیم می‌توانیم سرمایه‌مان را به سادگی و بدون درد سر نقد کنیم.

البته وجود ضامن نقدشوندگی از الزامات تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری نمی‌باشد و بعضی از صندوق‌ها به صورت اختیاری این ویژگی را دارند، همراه کردن یک شرکت حقوقی مثل بانک‌ها برای ضامن نقدشوندگی در صندوق می‌تواند اطمینان بیشتر و ریسک‌پذیری کمتری به همراه داشته باشد.

نتیجه‌گیری

در دنیای امروز و با توجه به مشکلات اقتصادی بسیاری از افراد جامعه می‌خواهند وارد بازار سرمایه شوند اما به علت نداشتن دانش و وقت کافی این کار را نمی‌کنند.

 با توجه به مزایای صندوق سرمایه‌گذاری می‌توان به این نتیجه رسید که بهترین راه‌کار برای این افراد استفاده از صندوق‌های سرمایه گذاری و بهره‌مندی از مزایای آن‌ها است.

آیا شما نیز برای کسب سود علاقه‌مند به بهره‌گیری از مزایای صندوق سرمایه گذاری بدون صرف وقت و هزینه بالا هستید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • استفاده کردم، متشکرم. من دوسالی هست که‌در کارگزاری مفید در صندوقهای پیشتاز ،پیشرو ،وسهام سرمایه گزاری کردم. در حالیکه در بازار سهام شرکت‌های مختلف تا امروز بیش از ۵۰ درصد سرمایه ام را از دست دادم ، ولی بخشی از خسارت توسط پیشتاز وپیشرو جبران یا ثابت باقی ماند.

 • سلام بنده به نوبه خودم به اساتید محترم ، کارشناسان عزیز، و کارگزاران به تامین زحمت کش قدردانی مینمایم و خسته نباشی میگویم ، بنده جزو از خورده گذاری سرمایه هستم ، مثلا صندوق امید توسعه ، پیشتاز ، ممتاز ، پیشرو ، یا این خورده گذاری موفق میشم ادامه بدهم؟؟ ، سپاسگزارم از همه شماها

  • دقیقا درسته بله اگر سعی و تلاش کنید
   با اراده به سمت هدفتون پیش برید حتما موفق میشید

 • با سلام و خسته نباشید من در صندوق پیشتاز و پیشرو صندوق سهامی مفید سر مایه گزاری نمودم میخواستم از جناب عالی سوال نمایم آیا به این صندوقها افزایش سهم هم تعلق میگیرد مثلا من 250 سهم از یه صندوق دارم آیا افزایش سهم این صندوق من که 250 بوده آیا زیاد میشود یا اینکه فقط افزایش سرمایه تعلق خواهد گرفت .ممنونم از زحمات شما و ممنونم که پاسخگو هستید .

  • سلام دوست عزیز
   در صورتی که خرید جدیدی از صندوق نداشته باشید تعداد واحدهاتون بیشتر نمیشه. افزایش سرمایه هم در قیمت نهایی واحدهای سرمایه گذاری صندوق منعکس میشه.

 • با سلام من چند ماه پیش با مقدار کم در یکی از صندوقها سرمایه گزاری کردم همزمان در بورس هم مستقیم وارد شدم با این که کلاس هم میرفتم ولی آنچنان موفق نبودم ولی تو این مدت اون مقدار سرمایه در صندوق وضع بهتری داشت حالا مدتیه کم کم از بعضی سهام در بورس خارج میشم و در صندوق مورد نظر وارد شدم.

 • باسلام.توکارگذاری مفید واگاه صندوق هاییی هستن‌که بازدهیشون تو یه سال بالای ۲۰۰درصده،بنظرتون عاقلانه هست.ایامیشه روشون‌حساب کرد؟؟ممنون

  • سلام دوست عزیز
   همه صندوق ها زیر نظر سازمان بورس هستند. شما میتونید در سیگنال بازدهی همه صندوق های سهامی رو ببینید.

  • سلام
   به گزارش های تحلیلی سیگنال در بخش صندوق ها مراجعه کنید.

 • با سلام و خسته نباشید.،تشکر از مطالب مفیدتون
  خواستم ببینم با چه مبلغی میشه شروع کرد؟

  • سلام دوست عزیز
   در اساسنامه و امیدنامه صندوق دقیق ذکر شده. معمولا به حداقل به ارزش یک واحد سرمایه گذاری کافیه.

 • کاش کسایی که وارد این بازار شدن و ب قول خودشون خونشون رو فروختن و بد بخت شدن!!! کاش یخرده مطالعه میکردن و پولشون رو توی صندوق سرمایه گذاری میذاشتن

 • با عرض سلام و خسته نباشید ،درصد رشد و سود دهی صندوق های سهامی را خود صندوق ها اعلام میکنند یا کارشناسان شما بررسی میکنند؟چون خیلی از مردم ناراضی هستند و میگند که درصد رشد و سود سرمایه ها رو دروغ اعلام میکنند.

  • سلام
   بازدهی صندوق اعلامی نیست بلکه عملکردی ست. یعنی صندوق مظابق عملکردش یه درصد بازدهی رو کسب می کنه و همون رو اعلام میکنه. به صورت دستوری و غیرواقعی نیست بلکه بر اساس دارایی های صندوق است.

 • سلام وقت بخیر
  من میخواستم بدونم اگر من ۳ میلیون تومان داخل صندوق درآمد ثابت با بازدهی ۸۲ درصد بذارم با مدت سرمایه گذاری ۱ ماه چقدر سود برای من داره و پولم رو داخل صندوق های درآمد ثابت بذارم بهتره یا داخل بانک؟

  • سلام
   صندوق های درآمد ثابت بازدهی مشخصی ندارند. بنابراین بازدهی 82 درصدی که گفتید مورد تایید نیست. برای محاسبه سود ماهانه میتونید گذشته صندوق رو بررسی کنید.

 • باسلام
  سوال من راجع به نقد شدن صندوق هاست
  برای مثال اگر ما توی یه صندوق سهامی سرمایه گزاری انجام بدیم بعد ببینیم بورس داره دچار ریزش میشه و رفته تو اصلاح
  آیا ما میتونیم واحدها رو ابطال کنیم یا ما هم قادر نیستیم ابطال کنیم و دوباره در کف قیمتی واحدهارو بخریم؟
  با توجه به اینکه ضامن نقد شوندگی ندارند

  • سلام دوست عزیز
   قدرت نقدشوندگی در صندوق ها به دلیل جریان بالای وجوه نقد خوب است و این مورد به اندازه صندوق و مدیریت آن برمی گردد.

 • .. سلام درصورت سرمایه گذاری در صندوق سهامی میشودهرماه مقداری از سودرابرداشت کرد

 • سلام توضیحات عالی و به جا بود…فقط یک سوال داشتم از بین صندوق های سهامی پر بازده ترین صندوق کدوم هستش؟ممنون

 • با سلام
  من صد تومان توی صندوق نقش جهان گذاشتم ، هر وقت سرمایم نگاه میکنم میبینم که کمتر شده ، یعنی دارم ضرر میکنم؟

 • سلام
  ممنون از اطلاعات خوب سیگنال
  سوال اول اینکه با این همه مزیت صندوق ها چرا اکثر مردم به صورت مستقیم وارد بورس میشن؟ و این یعنی که اگه تجربه و مطالعه زیادی داشته باشیم و بصورت مستقیم وارد بورس بشیم میتونیم سود بهتری بدست بیاوریم؟
  سوال دوم هم اینکه کارمزد صندوق ها چطور برای ما محاسبه میشود؟

  • سلام دوست عزیز
   متاسفانه صندوق های سرمایه گذاری به درستی به عموم مردم معرفی نشده و همچنین ساختار صندوق ها برای جذب سرمایه زیاد درست طراحی نشده. سود سرمایه گذاری به صورت مستقیم، بستگی به مهارت فرد داره و میتونه از بازدهی صندوق هم بیشتر باشه چون صندوق ها با کنترل ریسک منطقی فعالیت می کنند و طبیعتا بازده شون هم کنترل شده است اما یک فرد میتونه ریسک زیادی انجام بده و بازده زیادی هم کسب کنه.
   برای اطلاع از کارمزد صندوق ها به این لینک مراجعه کنید.

 • سلام و خدا قوت
  ببخشید بجز صندوقهای Etfباقی صندوقها رو نمیشه معامله کرد و در کمتر از یکسال معامله کرد؟
  و آیا اگر صندوقی سود ماهانه بده اونوقت از ارزش واحد کم میشه؟

  • سلام دوست عزیز
   سایر صندوق ها رو هم میشه در بازه زمانی کمتر از یکسال معامله کرد. اگه صندوقی تقسیم سود دوره ای داشته باشه، به همون اندازه از ارزش واحدهاش کم میشه.

 • سلام
  از زحماتی که میکشین و مطالب رو در اختیار عموم میذارین سپاسگزارم . خدا خیرتون بده که راهنمائی میکنید.

 • باسلام خسته نباشید لطفا صندوقهای دارای سود بهتر جهت سرمایه گذاری مع رفی بفرمایید

  • سلام
   به گزارش های تحلیلی کارشناسان سیگنال در خصوص صندوق ها مراجعه فرمایید.

 • سلام والله ان چیزی که من خواندم اگردرعمل همینه خیلی جالب چرادرصندوق های سرمایه گذاری. سرمایه نکنیم چون این صندوق ریسک کمتری دارند ممنون

 • سلام
  اینکه میفرمایید صندوق های سرمایه گذاری برای بلند مدت مناسب هستند
  منظور از بلند مدت چه مقدار زمان است؟
  ممنون از شما

  • سلام دوست عزیز.. معمولا بلند مدت رو برای زمان های بیشتر از یک سال در نظر میگیرند.

 • سلام و درود جهت سرمایه گزاری در صندوق از کجا باید شروع کنیم

 • سلام و عرض ادب و احترام … سال ۷۲ سی و چهار سهم از اوراق بهادار سهامی عام سپه خریداری کردم و چند روز پیش اصل سند رو پیدا کردم حالا باید چیکار کنم آیا به درد بخور هست ؟ یا جایی مراجعه کنم ؟ ممنونم از شما

  • سلام
   مدارک تون رو به شرکت سپرده گذاری مرکزی ارائه بدید.

 • باسلام.چگونه میشودعضوصندوق های سرمایه گذاری شد ودرآن ثبت نام نمود؟

 • سلام صندوق درامد ثابت مشترک صبا هدف که برای سبدگردانی هدف مطمعن یا نه اصلا اعتبار دارن که سرمایه خورده نشه اگر ورشکست شدن

  • سلام
   این شرکت جزو نهادهای مالی دارای مجوز در بازار سرمایه کشور است.

 • سلام،من تازه وارد بورس شدم و در صندوق های سرمایه گذاری شرکت کردم وتو این چند روز فقط ضررداده آیا سهم خود را بفروشم یا زمان نیاز دارد؟

 • سلام آیا سود صندوق های etf هم مثل سهام بقیه شرکت ها بصورت سود مرکب محاسبه میشه

 • سلام وقت بخیر ببخشید من میخوام در صندوق مشترک نقش جهان و مشترک کارگزاری بانک ملی ایران سرمایه گذاری کنم میشه در امیدنامه نوشته حداقل واحد سرمایه گذاری مثلا ۱۰۰۰۰ واحد هست این درسته؟یعنی با مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان نمیتونم سرمایه گذاری کنم؟

  • سلام دوست عزیز… برای سرمایه گذاری در این صندوق ها معمولا خرید حداقل یک واحدسرمایه گذاری کفایت می کنه. برای اطلاعات بیشتر با روابط عمومی صندوق تماس بگیرید.

 • سلام و خسته نباشید . من سهام عدالت دارم و روش مستقیم رو انتخاب کردم قصدی که دارم اینه که تمام سهامم رو به صندوق سرمایه گذاری واگدار کنم که سبد گردان هست مثل صندوق دی در واقع منظورم اینه که تمام سهام عدالتم و سود
  سالیانه اش سبدگردانی بشن اونهایی که فایده ندارن فروخته بشن و وارد سبد گردانی بشن ولی نمیدونم سود واحدهای فروخته شده الان قبل اسفند به من تعلق میگیره یا نه و دوما نمیدونم کلا چطور این کار رو انجام بدم میشه راهنمایی کنید

  • سلام دوست عزیز… برای وارد کردن سرمایه به صندوق های سرمایه گذاری به جز محدودیت های سازمان بورس مورد خاصی وجود نداره. شما میتونید سهام عدالت یا هر دارایی دیگه رو بفروشید و در هر صندوقی که مایل هستید وارد کنید. برای نحوه ورود به صندوق ها به این لینک مراجعه کنید.

 • سلام ممنون بابت اطلاعات مفیدتون سوالی ک دارم اینه ۳۰ میلیون پول دادم میخوام بزارم صندوق تا اطلاعات بیشتری در مورد بورس بگیرم‌ فقط این ک پولمو چن تا صندوق پخش کنم یا یک صندوق با بازدهی بالارو انتخاب کنم بعد قرارداد هایی ک این صندوق ها برای ابطال میبندن سر موعد قرار داد اگر بخوام ابطال کنم سرمایم سریع نقد مییشه؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  • سلام دوست عزیز… شما میتونید سه صندوق سهامی انتخاب کنید. نقدشوندگی صندوق ها مشکل خاصی نداره و معمولا در اولین فرصت نقد میکنند.

 • باسلام و تشکر از توضیحات خوبتان. اگر ممکن است راجع به نحوه برگشت اصل سرمایه و نحوه محاسبه سود در مدت مشخص در صندوقهای با درآمد ثابت و مختلط توضیح دهید.چون صندوقهای قابل معامله در بورس که کاملا مثل شرکتهای بورسی هستند و همه با فرایند آن آشنا هستند اما صندوقهای درآمد ثابت و مختلط برای اکثر افراد مبهم هستند.خلاصه اینکه چه عایدی و با چه مکانیزمی به سرمایه گذاران در این دو صندوق تعلق میگیرد

  • سلام برای آشنایی بیشتر با انواع صندوق های سرمایه گذاری به بخش آموزش صندوق های مراجعه کنید و اطلاعات جامعی از هر نوع صندوق را در مقاله آموزشی اختصاصی آن بیابید.

 • با سلام
  من تازه وارد بورس شدم و هیچ آشنایی با بورس ندارم قصد دارم در صندوق های سرمایه گذاری شرکت کنم که بازم متأسفانه نمیدونم کدوم صندوق رو انتخاب کنم ممنون میشم راهنمایی کنید در کدوم صندوق سرمایه گذاری کنم
  ریسک پذیری رو هم میپذیرم

  • سلام دوست عزیز… شما میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر به گزارش های تحلیلی صندوق ها در سیگنال مراجعه کنید.

 • سلام به نظرتون برای سرمایه گذاری در صندوق ها دیر نشده
  من تازه کد بورسی گرفتم و می‌خوام از طریق صندوقهای سهامی وارد بازار بورس بشم ولی حس میکنم خیلی دیر شده .آیا اینطوریه؟
  ممنون از پاسخگویی شما

  • سلام دوست عزیز… بازدهی صندوق های سرمایه گذاری تابع نوسانات بازار سرمایه ست و اگه بازار بورس خوب باشه صندوق ها هم بازدهی های خوبی خواهند داشت.

 • سلام
  بعضی افراد تاثیر گذار جامعه اعتقاد دارند ‌که صندوقها با این سودها که می دهند مردم را اغفال گرده و هیچ و هیچ تضمینی وجود ندارد که این صندوقها مخصوصا غیر دولتی ها در یک بحران اقتصادی یا اجتماعی اصل سرمایه را هم قورت دهند . نظر شما چیست.متشکرم

  • سلام دوست عزیز… تا به حال هیچ موردی از تخلف صندوق ها در خصوص کلاهبرداری مشاهده نشده است. برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

 • سلام تفاوت صندوق های ای تی اف بورسی و صندوق های ای تی اف فرابورسی چی هست؟
  از نظر بازده و ریسک و غیره
  مرسی

  • سلام دوست عزیز… ما یک نوع صندوق ای تی اف بیشتر نداریم که در فرابورس هستند. در بورس صندوق های ای تی اف تعریف نمیشن.

 • سلام طبق مطالب در مورد صندوق ها، اطلاعات صدور و ابطال باید ساعت 2 به بعد همان روز در سایت صندوق به روز رسانی شود، چرا سایت صندوق قیمت صدور و ابطال دو روز یا یک روز قبل را ثبت میکنند؟
  آیا قانونی است اگر نیست چطور باید درباره ی این موضوع اعتراض کرد ؟
  یکی از صندوق ها بعد صدور ، 2 روز بعد تایید شد ولی بعد از یک هفته توی پنل من نشست واحد ها و دقیقا متوجه نشدم به قیمت کدام روز ثبت شد
  سئوال به طور قانونی وقتی صدور میزنیم بعد چند روز کاری باید تایید شود ؟
  بعد از تایید مدیر صندوق بعداز چند روز کاری باید واحد ها در پنل قرار بگیرد ؟
  و قیمت صدور برای ما روزی است که ما صدور میزنیم یا روزی است که مدیر صندوق تایید میزند ؟ دقیقا چه تاریخی باید باشد؟
  من از زمان صدور تا زمانی که نشست توی پنلم 7 روز کاری زمان برد آیا درست است؟
  برای ابطال هم همین روال یعنی 7 روز زمان میبرد به حساب ما واریز شود و قیمت ابطال ، قیمت ابطال آن روزی است که ما ابطال میزنیم یا زمانی که مدیر صندوق ابطال را تایید میکند قاونونش چیست؟ دقیقا بعد چند روز باید تایید شود ابطال ؟

  • سلام دوست عزیز… سازمان بورس نهاد ناظر بر صندوق هاست و رکن متولی در صندوق نیز به عنوان وکیل مردم در صندوق فعالیت میکنه. میتونید درخواستتون رو از طریق صندوق منتقل بفرمایید. قیمت صدور به قیمت روز کاری بعد خواهد بود. توصیه می کنیم قبل از اقدام به سرمایه گذاری با صندوق تماس بگیرید و جزئیاتی که مدنظرتون هست رو ازشون بپرسید. ممکن است یک صندوق تصمیم خاصی گرفته باشه و مثلا جریمه برای ابطال زودهنگام واحدها داشته باشه… بهتر است همه جوانب رو بررسی کنید.

 • با سلام،آیا صندوقهای قابل معامله با درآمد ثابت ،سود نقدی ماهانه بهشون تعلق میگیره؟

 • با سلام و تشکر خیلی از صندوق ها که من انتخاب کردم میزنه ظرفیت تکمیله، معمولا چقدر طول میکشه تا این مشکل برطرف بشه؟

 • سلام
  آیا زمان ریزش یا اصلاح بازار باز هم میتوان صندوق های etf را به راحتی فروخت

  • سلام دوست عزیز… با توجه به جریان وجوه نقد و وجود رکن بازارگردان در صندوق های ETF معمولا مشکلی از این بابت نیست.

 • سلام برلی سرمایه گذاری در صندوق البرز حداقل تعداد واحد صد هزار واحد است یعتی ما صدهزارواحد رو ضرب در قیمت یک واحد کنیم که حداقل سرمایه گذاری به دست بیاد؟

 • با سلام برای مبالغی در حد پنج میلیارد تومن صندوق سرمایه گذاری مناسبتر است یا سبدگردانی؟متشکرم

  • سلام دوست عزیز… بستگی به صندوق یا شرکت سرمایه گذاری داره. به طور مطلق نمیشه گفت کدوم بهتره. بهتر است بررسی جامعی درباره محدودیت ها و عملکرد گذشته صندوق ها و شرکت های سرمایه گذاری داشته باشید.

 • سلام ببخشید این صندوقها در قبال خدماتی که دارن به ما میدن چی گیرشون میاد ؟ درصدی از سود رو بر میدارن ؟ چند درصد ؟ در همه صندوقها یکسانه؟

 • سلام.ضمن تشکر از اطلاعات مفیدتان
  ایکاش نام شرکتها را میبردین؟ آیا برایتان مقدوره؛؛ نام صندوقهای ثابت و سهامی را به اولویت درآمد اعلان کنید ؟

  • سلام دوست عزیز… به گزارش های تحلیلی صندوق ها در سیگنال مراجعه کنید.

 • سلام . وقت بخیر
  اگه این همه مزیت داره و هیچ ریسکی نداره پس چرا همه توی صندوق های سرمایه گذاری عضو نمیشن ؟

 • تو قسمت بازده صندوق درصدی که زدید ماهیانه اس یا سالیانه؟
  با تشکر از شما که واسه ما وقت میذارید

 • سلام وخدت قوت بهترین صندوقهای سرمایه گذری در حال حاضر را معرفی کنید

 • مطالب تون بسیار مفید وآموزنده است متشکر ازوقت وانرژی که صرف میکنید .کاش هموطنان بااگاهی بیشتری وارد بازار سرمایه بشن تا علاوه برحفظ سرمایه وبردن سود در رشد اقتصاد سهم داشته باشند

 • سلام باعرض ادب
  می خواستم ازتون سوال کنم در مورد صندوق Etf ای که دولت جدیدا دارد می دهد
  من در این صندوق شرکت کردم ، دولت گفته است که می توانیم بعد از دوماه آن را بفروشیم آیا می توانم بیش از دوماه آن را نگه دارم و شامل سود مرکب می گردد؟
  احتمال اینکه من آن را 4 ماه دیگه بخواهم بفروشم هست و اینکه ممکن است خریداری آن موقع نباشد؟
  متشکرم از پاسخ گوییتان

  • سلام دوست عزیز… بله می تونید صندوق رو تا هر زمان که مایل باشید نگه دارید. مدت زمان اعلام شده، زمان قابل معامله شدن صندوق است.

 • با عرض سلام و ادب و احترام خدمت کارشناسان حرفه ایی تیم سیگنال بابت پاسخگویی به سوالات ذیل متشکرم (1) صندوق های سرمایه گذاری (سهامی) سود ناشی از عملکرد شرکت‌ها در آخر سال مالی به عنوان سود محقق شده را به چه صورت در گردش سرمایه گذاری صندوق قرار میدهند(2) با توجه به شرایط خاص کنونی بورس و زدن سقف های جدید، سرمایه گذاری(میلیارد تومان) را در شرایط جدید پیشنهاد میفرمایید یا منتظر ریزش شده و در اصلاح بازار (کف) اقدام به سرمایه گذاری شود (منظور از سرمایه گذاری (سهامی) افق 10 ساله میباشد)

  • سلام دوست عزیز…1-سود های شرکتی در پرتفوی صندوق ها جای میگیره . برای اطلاع از ریز اطلاعات میتونید صورت های مالی صندوق ها رو در دوره های مختلف مطالعه کنید. نهایتا سودهای دریافتی باعث رشد خالص ارزش دارایی های صندوق میشه. 2-سرمایه گذاری یک امر تخصصی ست و با توجه به شرایط فردی تصمیمات متفاوتی میتونه گرفته بشه. به طور کلی میشه گفت بازه بلند مدت برای سرمایه در بازار بورس ایران مثبت ارزیابی میشه.

 • با سلام وخسته نباشید میخواستم در رابطه با صندوق سرمایه گذاری ارزش کاروان آینده بدونم که شعبه ای در اهواز دارن؟

  • سلام دوست عزیز… دراین خصوص به سایت صندوق مراجعه کنید و با روابط عمومی صندوق تماس بگیرید.

 • با تشکر از توضیحات خوبی که دادید.
  سود صندوق سرمایه گزاری هر جند وقت به حساب واریز میشود وآیا سود ثابت دارد وتقریبا چند درصد
  است . باتشکر

  • سلام دوست عزیز… صندوق ها معمولا ماهانه یا سه ماهه یا شش ماهه یا یک ساله سود پرداخت می کنند. برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه نمایید.

 • با سلام و خسته نباشید.
  اگر یک صندوق سرمایه گذاری سالی (به فرض) در ماه گذشته ۷۰درصد و در سال گذشته ۴۰۰درصد سود کرده باشه، معناش این هست که فرضا اگر کسی ۱۰۰میلیون تومان واحد در اون صندوق خریداری کرده ، حالا ماهی ۷۰میلیون و سالی ۷۰۰میلیون تومان سود کرده؟
  با تشکر از سایت و اپلیکیشن بی نظیرتون

  • سلام دوست عزیز… نباید بازدهی ها رو به صورت مطلق در نظر بگیرید. بازدهی در صندوق های سهامی درست مثل سهام شرکتهای بورسی ست. ممکن است که در یک ماه بازدهی بالایی داشته باشد و در ماه دیگر بازدهی منفی کسب کند. بازدهی سالانه برآیند فعالیت صندوق است و بازدهی سرمایه گذار نیز در طی مدت یک سال برابر با همان برآیند خواهد بود.

 • سلام وقتتون بخیر
  آیا سرمایه گذاری درصندوق سرمایه گذاری بجزپرداخت سود مثلا ۱۸درصد به سرمایه اصلی ارزشی افزوده میشود

  • سلام دوست عزیز…بله در صورتی که افزایش واحدهای صندوق اتفاق بیوفته و قیمت صدور و ابطال واحد با هم اختلاف داشته باشند این امکان نیز وجود داره.

 • سلام وقت به خیر
  آیا بین صندوق های سرمایه گذاری، اینکه بانک باشد یا صندوق دیگری تفاوت میکنه؟
  مثلا اینکه آیا بانک ها مطمعن تر هستند؟
  و در حال حاضر در مورد صندوق قابل معامله فقط دو میلیون میشه سرمایه گذاری کرد از طریق بانک ها، سودش به چه صورت می‌شود؟

  • سلام دوست عزیز…تمام صندوق ها زیر نظر سازمان بورس فعالیت می کنند. یکی از معیارها قطعا مدیر صندوق است اما نمیشه گفت که بانک ها بهتر هستند یا نه. سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله محدودیت دو میلیونی نداره و به میزان مجاز صندوق میشه در اون وارد شد.

 • سلام صندوقی در ماشین حساب بازدهی مبلغ ۹۵ میلیون تومان سرمایه را در ۳۱ روز ۲۹ میلیون تومان سود برآورد میکند آیا این نتیجه منطقی و واقعی میباشد؟

  • سلام دوست عزیز… با توجه به رشد بازار سهام در روزهای اخیر این مقدار بازدهی منطقی ست.

 • با سلام یکی از مسولین گفتن اگر روش غیر مستقیم سهام عدالت را انتخاب کنید و سهام شما در صندوق استانی مدیریت بشه دیگر حق فروش سهم ندارید/این مطلب با نظر مطرح شده در سایت سیگنال تضاد داره بالاخره میشه سهام را فروخت یا خیر؟ سپاس از پاسخ

  • سلام دوست عزیز…مطالب منتشر شده در سیگنال مربوط به صندوق های سرمایه گذاری پذیرفته شده در بورس هست. سازوکار سهام عدالت با صندوق های سرمایه گذاری فرق میکنه.

 • سلام در مورد صندوق های سهامی و مختلط سود پول دوره ای به خود ما پرداخت میشه یا میره روی سرمایه‌مون؟

  • سلام دوست عزیز ..در زمان ثبت نام در صندوق شما این امکان رو دارید که دریافت سودتون رو انتخاب کنید. یا روی سرمایه تون اضافه بشه یا در حسابتون دریافت کنید.

 • سلام وقتتون بخیر،یه سوال برام پیش اومده ممنون میشم راهنمایی بفرمایید اگه ازیک کارگزاری(به عنوان مثال مفید) کد بورسی بگیریم میتونیم در صندوقیکه (به عنوان مثال صندوق مشترک مشترک بانک خاورمیانه) که مدیرش یه کارگزاری دیگه اس(به عنوان مثال کارگزاری بورسیران) واحد سرمایه گذاری خریداری کنیم؟

  • سلام دوست عزیز… بله مشکلی نداره. در ضمن برای خرید و فروش صندوق های مشترکی که قابل معامله در بورس نیستند مثل صندوق مشترک بانک خاورمیانه، نیاز به دریافت کدبورسی نیست و صرفا با احراز هویت در سجام میتونید در این صندوق ها سرمایه گذاری کنید.

 • سلام.ایا به هر دلیلی بورس سقوط کنه این صندوقها هم سقوط میکنن.نگرانی این روزها سقوط بورسه .لطفا راهنمایی کنین

  • سلام دوست عزیز… ممنون از سوال خوبی که برای ما فرستادید. بله در صورتی که بازار بورس ریزش کند صندوق ها هم تحت تاثیر قرار می گیرند. در این لینک به بررسی این امر پرداخته ایم. به طور کلی می توان گفت در صورت ریزش بازار بورس صندوق های سهامی بیشترین افت را خواهند داشت. سپس صندوق های مختلط و بعد هم صندوق های با درآمد ثابت که کمترین تاثیر را از ریزش خواهند داشت.

 • عالی بود اطلاعات خوبی در مورد صندوق ها گرفتم و حالا باید دنبال اون صندوق طلایی با ضامن نقد شوندگی بالا باشم😄

 • سلام و خسته نباشید ببخشید صندوق سرمایه گذاری در سهام اگه طی یک سال بازدهی خوبی داشته باشه میشه اعتماد کرد که همین روند ادامه دار باشد ؟
  ممنون که جواب می دهید

  • سلام، عملکرد خوب یک صندوق در یکسال تایید کننده سال بعد نیست. بهتره در سال های مختلف علکرد صندوق ها را مورد بررسی قرار بدید. اگر صندوقی در سال های مختلف بازدهی خوبی داشته باشه میشه گفت احتمالا در سال های بعد هم با توجه به مدیریت خوب صندوق بتونه عملکرد خوبی داشته باشه.

 • واقعا عالی عالی با این اطاعلاتتون امیدوار شدم برا بورس… ی دنیا ممنون

 • با سلام وتشکر از راهنمایی های خوب سایت شما اماهمچنان با تنوع بسیار زیاد صندوق ها و اشنایی نداشتن جهت انتخاب در صندوق ها ممنون میشم کمکم کنید

  • سلام، ما نمیتونیم صندوقی به شما پیشنهاد بدیم. پیشنهاد میشه با استفاده از گزارش های تحلیلی ما و این مقاله خودتون بهترین گزینه را انتخاب کنید.

 • به نظر من با تورم موجود و همچنین وجود ویروس کرونا در سراسر جهان،. بهترین سرمایه گذاری با ریسک پایین میباشد،

 • سلام خیلی ممنون بابت اطلاعات شفاف و کاملی که ارائه میدین…سوالی که داشتم اینه که سود هر ماه صندوق های درامد ثابت و سهام چقدره ؟؟؟مثلا با ۱۰ میلیون هر صندوق در ماه چقدر سود میدن؟؟؟

  • سلام دوست عزیز. عدد مشخص و مطلقی نمیشه برای تعریف کرد. برای دسترسی به بازدهی ها به صفحه صندوق های سرمایه گذاری در سایت سیگنال مراجعه کنید.

 • با درود ، بنده با 11 سال سابقه فعالیت مستقیم در بازار سرمایه ، در نهایت به خرید واحد از صندوق سرمایه گذاری اقدام نمودم.

 • سلام.این صندوقایی که قابلیت نقد شوندگی رو ندارن چجوری باید سرمایه مونو ازش خارج کنیم

  • سلام دوست عزیز. همه صندوق ها قابلیت نقدشوندگی دارد و در متن هم اشاره شد که این یکی از مزایاشون محسبو میشه. اگر منظورتون ضامن نقدشوندگیه باید بگم که ضامن نقدشوندگی یکی از ارکان صندوق های سرمایه گذاریه که داشتن اون الزامی نیست. کاری که انجام میده اینه که یک شخص حقوقی (بانک، کارگزاری، شرکت سرمایه گذاری و …) نقد شدن پول شما رو تضمین میکنه اما به این معنی نیست که صندوق هایی که ضامن نقدشوندگی ندارند خوب نیستند. تمامی صندوق های سرمایه گذاری با مجوز سازمان بورس تاسیس میشن و تحت نظارت سازمان بورس فعالیت می‌کنند و از لحاظ امنیت مالی گزینه های خوبی هستند

 • سلام،خسته نباشید، آیا صندوق هایی ک ضامن دارند تحت هر شرایطی ضمانت برگشت سرمایه رو داره(مثل بانکهای دولتی) یا بیشتر جنبه تبلیغاتی داره؟
  در مورد صندوقهایی که ضامن ندارند چطور؟در مورد اونها ضمانتی بابت برگشت سرمایه وجود داره یانه؟
  ممنون

  • سلام و عرض ادب. ضامن نقدشوندگی یکی از ارکان صندوق هاست که داشتنش الزامی نیست. صندوق ها همه تحت نظارت سازمان بورس فعالیت می‌کنند، بنابراین امنیت خوبی دارند. با این حال قبلا مقاله ای در رابطه با ضامن نقدشندگی در سایت سیگنال قرار گرفته که میتونید از این لینک مطالعه کنید.

  • سلام دوست عزیز. قبلا مقاله ای در این مورد منتشر کردیم که میتونید از اینجا بهش دسترسی داشته باشید.

 • مطالب عالی می باشد آیا صندوقی که ضمانت ندارد ولی درصد سودش بالاتر می باشد نسبت به صندوقی که ضمانت نقد شوندگی دارد ولی درصد سودش پایین تر است اولویت دارد یا ضامن نقد شوندگی فاکتور مهمی می باشد

  • سلام دوست عزیز. ضامن نقدشوندگی یکی از ارکان صندوق های سرمایه گذاریه که داشتن اون برای صندوق ها الزامی نیست. داشتن ضامن نقدشوندگی میتونه برای افرادی که ریسک پذیری کمی دارند و در سرمایه گذاری به دنبال حداکثر امنیت هستند گزینه ای مناسب باشه. اما به این معنی نیست که صندوقی که ضامن نقدشوندگی نداره خوب نیست.

 • سلام
  یک سوال
  وقتی بازده اکثر صندوقهای سهامی و مختلط رو تو چندسال گذشته چک میکنم، اغلب تا سال ۹۷ رشد بازدهی اونا ضعیف و تقریبا ثابت بوده . مثلاً در یکسال ارزش واحده یک صندوق از صدهزار تومان به صدوبیست هزار رسیده، ولی از سال ۹۷ تا الان اکثر صندوقها در یکسال بازدهی جهشی و قابل توجهی داشتند، مثلاً ارزش واحدها از ۲۰۰ هزار به ۶۰۰ هزار رسید ه.
  آیا این امر ناشی از وضعیت نابسامان کشوره و ممکنه سالهای آتی بازدهی صندوق ها مثل سالهای قبل ۹۷ ضعیف بشه؟ چون اینجوری باشه، چندان سرمایه‌گذاری تو صندوقها چنگی به دل نمیزنه!

  • سلام و عرض ادب. صندوق های سهامی و مختلط چون درصد زیادی از داراییشون رو به سهام بورسی تخصیص میدن وابستگی بیشتری به بازار بورس دارند و در سال 98 با شرایط مساعد بازار بورس این صندوق ها هم بازدهی خوبی نسبت به سال قبل داشتند. پیش بینی نمیشه از آینده کرد ولی تجربه نشون داده که در سال های اخیر صندوق ها همواره در حال رشد و بهتر شدن بودند.

 • سلام ممنون از مطالب خوبتون
  من150میلیون سرمایه دارم می‌خوام پنج ساله تو یکی از صندوقهای سهامی سرمایه گذاری کنم
  آیا کل سرمایه ام رو تو یک صندوق یا چند صندوق سرمایه گذاری کنم ؟چه زمانی وارد صندوق بشم آیا الان زمان مناسبه واسه خرید واحد
  واسه سرمایه گذاری پنج ساله صندوق مشترک بهتره یا قابل معامله؟
  نظر خودم صندوق مشترک فعلا صندوقهای مشترک بازدهی خوبی دارن
  بعدم من تو زاهدان زندگی میکنم بجز دفعه اولی ک باید حضوری مراجعه کنم دفعه بعد واسه صدورو ابطال واحدها هم نیازی به مراجعه حضوری است یا نه از طریق سایت میتونم این‌امور رو انجام بدم
  با سپاس فراواااااان از شما

 • سلام دستتون درد نکنه به نظر من الان بهترین گزینه سرمایه گذاری صندوق ها هستن

  • سلام و عرض ادب. سپاس از لطف و نظرتون. با سیگنال همراه باشید.

 • سلام خسته نباشید ی سوال داشتم
  داخل صندوق سهامی اگه 100 میلیون سهم بخریم و سود سالانش مثلا 150 درصد باشه ینی 150 میلیون سود میکنیم و با موجودیمون میشه 250 میلیون؟؟

 • سلام خسته نباشید
  داخل صندوق سهامی اگه 100 میلیون سهم بخریم و سود سالانش مثلا 150 درصد باشه ینی 150 میلیون سود میکنیم و با موجودیمون میشه 250 میلیون؟؟

 • سلام ممنون از مطالب خوبتون می خواستم ببینم امکانش هست بازدهی صندوق در یک ماه منفی هم بشه؟

  • سلام و درود، بله امکان منفی شدن بازده هم وجود داره.

 • سلام
  آیا الان سرمایه گذاری تو صندوق توسعه تعاون رو پیشنهاد میدین؟
  الان ک خیلی صعودی شده

 • سلام
  من می‌خوام توی صندوق سهامی توسعه تعاون سرمایه گذاری کنم ولی الان خیلی صعودی شده…بنظرتون آیا احتمال اینکه ارزش ریزش کنه هست؟
  کلا پیشنهادتون آیا خرید اینموقع هست؟
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  • سلام و درود. برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری بهتره عملکرد صندوق هارو در بلند مدت مدنظر قرار بدید اینکه یک صندوق در این ماه عملکرد فوق العاده ای داشته دلیل به تکرا این عملکر در آینده نیست. پیشنهاد میکنم از اول سال 98 عملکرد صندوق هارو بررسی کنید و صندوقی که کمترین نوسان رو داشته و معمولا در لیست بهترین صندوق ها جایی داشته رو انتخاب کنید.

 • سلام ۵۰۰ هزادتومن کجابزارم بهتره؟واسه شروع بایدکارمزدی چیزی پرداخت کنم؟

  • سلام دوست عزیز، ممنونیم که نظرتون رو با سیگنال در میون گذاشتین. میزان سرمایه گذاری مسئله مهمیه و باید انتظارات خودتونو از سرمایه گذاری تون مشخص کنید. این مسئله به فاکتور های مختلفی مثل میزان درآمد، قدرت ریسک، سن، جنس، مدت زمان در نظر گرفته شده برای خواب سرمایه و … بستگی داره. در مورد کارمزد ها هم بدونید که همیشه کارمزد وجود داره ولی طوری نیست که هر ماه بخاین مبلغی پرداخت کنید. کارمزدهای سرمایه گذاری در هنگام خرید و فروش به سرمایه گذار تحمیل میشه و مقدارش بستگی به بازاری داره که واردش شدید. به طور کلی سرمایه گذاری مستقیم به دلیل اینکه معاملات شخصی رو زیاد میکنه کارمزد بیشتری داره ولی در سرمایه گذاری غیر مستقیم مثل صندوق های سرمایه گذاری، به دلیل صرفه جویی ناشی از مقیاس، در کل کارمزد ها خیلی کمتر میشه.

 • خب از کجا بفهمیم بین همه صندوق های سرمایه گذاری که وجود دارن، همشون هم گفتین این مزایا رو دارن، کدومشون از بقیه بهتره و توی کدوم صندوق سرمایه گذاری کنیم؟

 • سلام, مطالب خیلی خوب و آموزنده ای دارید, خیلی خوب میشد اگر علاوه بر مزایا, معایب صندوق های سرمایه گذاری هم بررسی میکردید. ممنون.

 • سلام
  با این همه تبلیغ این صندوقها چیز خاصی واسه عرضه ندارن زمانیکه بورس ریزش کنه شدیدا ضرر میدن یا اینکه سرمایت بذاری 1 سال بمونه اونوقت شاید سود کردی ولی به نظر من سرمایت رو روی مسکن بذاری بازدهی از این صندوقا بهتره

  • سلام و درود، این قضیه تا حد زیادی بستگی به نوع صندوق داره در رابطه با صندوق های سهامی که 70 الی 90 درصد دارایی هاشون سهام بورسه بله اما در مورد سایر صندوق ها مثل صندوق درآمد ثابت و مختلط که ریسکشونو با سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت کنترل می‌کنند تاثیرگذاری ریزش بورس خیلی کمتر به چشم میاد. ما صندوقی داشتیم که در عرض یکسال بیش از 400 درصد سود داده اما فکر نمیکنم مسکن انقدر سود ده بوده باشه.

  • نکته اول: بازار مسکن قابلیت نقد شوندگی پایینی داره.
   نکته دوم: برای ورود به بازار مسکن در حال حاضر حداقل سرمایه ۶۰۰ الی ۷۰۰ میلیون نیازه. و سرمایه ی خرد جایی در آن ندارد.
   نکته سوم: بازار حبابی مسکن، رشد ۵ سال آینده خود را در این ۲ سال اخیر انجام داده، و دیگر جایی برای رشد بیشتر نخواهد داشت.

 • با درود خدمت شما جناب آذری از مطالب مفیدتان برای علاقمندان به سرمایه گذاری دربازار سرمایه کمال تشکر را دارم. یه سوالی هم از جانب عالی دارم ایا در صندوقهای سهامی سود مرکب هم به سهامداران تعلق میکیره یا نه. با تشکر از شما

  • سلام، سپاس از لطف شما. بله از اونجا که سود صندوق های سهامی از اختلاف قیمت خرید و فروش واحدهایه صندوق هست بنابراین سود مرکب محسوب میشه.

 • خیلی ممنون من اول راهم و با خوندن مطالب بورس علاقه زیادی پیدا کردم به سرمایه گذاری در بورس یه سوال فقط از کجا میتونم بفهمم که کدوم صندوق با سرمایه کم منظور از کم زیر ۱میلیون هستش پیدا کنم تا سرمایه گذاری کنم،؟؟

  • سلام، سپاس از همراهی شما. برای سرمایه گذاری در صندوق ها باید حداقل 1 واحد سرمایه گذاری خریداری کنید قیمت هر واحد به نوع صندوق بستگی داره مثلا در صندوق های با درآمد ثابت قیمت یک واحد صندوق معمولا نزدیک به 100 هزار تومن است و در صندوق های سهامی قیمت هر واحد صندوق تا سقف 8 میلیون تومان هم میرسه البته این برای صندوق های غیرقابل معامله صدق میکنه. برای صندوق های قابل معامله در بورس طبق قانون سازمان بورس باید حداقل 100 هزار تومان واحد بخرید که این 100 هزار تومن متشکل از چندین واحد خواهد بود (نه یک واحد).صندوق هایی هم هستند که حداقل سرمایه گذاری قابل قبولشون 10 واحده تمامی این موارد به سیاست های صندوق بستگی داره. بنابراین بله امکانش هست. برای مشاهده قیمت واحد صندوق ها با مراجعه به صفحه صندوق های سرمایه گذاری سایت سیگنال و با استفاده از فیلتر کردن دیتا در قسمت قیمت صدور میتونید قیمت هر واحد صندوق رو مشاهده کنید سپس با اون صندوق تماس بگیرید.

 • سلام من زیاد سر رشته ندارم .میشه راهنمایی کنید کدوم صندوق و چگونه واسه سرمایه گذاری انتخاب کنم.با مبلغ ده تومن میشه؟سودش چجوری هست؟سپاس

  • سلام، برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری ابتدا باید با توجه به میزان ریسک پذیری که دارید تصمیم بگیرید کدوم نوع صندوق واسه شما مناسب تره اگر فردی ریسک پذیر هستید صندوق‌های سهامی و اگر فردی ریسک گریز هستید صندوق‌های با درآمد ثابت و مختلط را انتخاب کنید. بعد از انتخاب نوع صندوق باید کارنامه صندوق‌ها رو بررسی کنید و ببینید کدوم صندوق در بلند مدت بیشترین بازده رو داشته و حتما دقت کنید این بازدهی مستمر بوده باشه اینجوری نباشه که یک صندوق این ماه بسیار سودده باشه ولی ماه های گذشته سود چندانی نداشته بوده باشه. در چند سال اخیر بیشترین سود رو صندوق های سهامی و کمترین رو صندوق های با درآمد ثابت داشتن. که اینم برمیگرده به میزان ریسک پذیری شما اگر ریسک بیشتری کنید (صندوق سهامی) انتظار سود بالاتری هم دارید و بالعکس. بله با 10 میلیون تومان هم میشه. و ذکر این نکته هم مهمه که صندوق‌ها برای سرمایه گذاری در بلند مدت مناسب هستند نه کوتاه مدت. حتما سوالات خودتون رو با ما مطرح کنید. ممنون از همراهی شما.

   • درود،مگه میشه به اطلاعات 30روزه اعتماد کرد،مگه نمی گید بلند مدت؟؟

   • سلام، بهتره در بازه میان مدت و بلند مدت عملکرد صندوق ها را بررسی کنید. گزارش های ما شامل بازه های زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت هستند. هدف از گزارش های ما دادن دید خوب به سرمایه گذاران و افراد علاقه مند به صندوق هاست.

 • با سلام و تشکر از مطالب خوبتون،
  ایا سود صندوق های سرمایه گذاری با ریسک کمتر یا حتی از نوع درامد ثابت از بانک ها هم بیشتره؟

  • سلام، بله صندوق‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت در سال‌های اخیر اکثرا سود بیشتری نسبت به بانک داشته‌اند. با استفاده از دیتای سایت سیگنال می‌تونید میزان بازده صندوق‌های با درآمد ثابت رو مشاهده کنید و با بازدهی بانک‌ها مقایسه کنید و بهترین صندوق رو واسه سرمایه گذاری انتخاب کنید.

 • سلام, خیلی ممنون آموزش صندوق هاتون خیلی مفیده, اگر در رابطه با معایب صندوق های سرمایه گذاری هم توضیح بدید یا مطلبی بزارید خیلی بهتر میشه. ممنون ازتون

  • سپاس از نظر شما، در مقالات بعدی حتما این موضوع رو هم پوشش می‌دیم. با ما همراه باشید.

  • سلام، با تشکر از نظرتون. صندوق های سرمایه گذاری به عنوان یکی از ابزارهای نوین مالی و تحت نظارت سازمان بورس فعالیت می‌کنند بنابراین میشه از صندوق ها به عنوان روشی مطمئن برای سرمایه گذاری استفاده کرد.