سبدگردانی چیست؟ | تفاوت سبدگردانی اختصاصی و سایر روشهای سرمایه گذاری چیست؟

سبدگردانی چیست؟ | تفاوت سبدگردانی اختصاصی و سایر روشهای سرمایه گذاری چیست؟

با توجه به طبیعت نوسانی بازار بورس تخصیص همه سرمایه به یک سهم ریسک بسیار بالایی دارد. برای همین سرمایه‌گذاران روی چند سهم سرمایه‌گذاری می‌کنند و به اصطلاح یک سبد سرمایه گذاری تشکیل می‌دهند. سبدی که نیاز به مدیریت یا سبدگردانی دارد.

سبدگردانی کار ساده‌ای نیست، جابه‌جا کردن سرمایه بین چند سهم و خرید و فروش آن‌ها، طوری که ریسک پایین، سود بالا و ضرر کمترین مقدار باشد، این کار نیاز به دانش و تجربه و صرف وقت دارد. برای همین شاید بعد از سال‌ها سرمایه‌گذاری و تحمل ضررهای سخت، بشود گفت یک نفر می‌تواند سبدگردان باشد و سبدگردانی کند.

تعریف سبدگردانی

سبدگردانی به انگلیسی (Portfolio Management Service) عبارت است از: «تصمیم به فروش، خرید و یا نگهداری اوراق بهادار به نام سرمایه‌گذار معین توسط سبدگردان، در قالب قراردادی مشخص، به منظور کسب سود برای سرمایه‌گذار.» اما سبدگردانی به زبان ساده یعنی یک سبدگردان مسئولیت مدیریت سهام سرمایه‌گذار را بر عهده می‌گیرد و به نیابت از او و با استفاده از دانش و تجربه‌ای که دارد، عملیات خرید، فروش و نگهداری سهم یا اوراق بهادار را انجام می‌دهد به همین دلیل به سبدگردانی مدیریت پرتفوی نیز گفته می‌شود.

سبدگردان تلاش می‌کند سهام و اوراق بهادار را به گونه‌ای خرید و فروش کند که سرمایه‌گذار بیشترین سود و کمترین ضرر را ببرد، چرا که درآمد سبدگردان نیز به میزان سود سرمایه‌گذار بستگی دارد.‌

لازم به ذکر است که سبدگردان یک شخص حقوقی است، نه حقیقی. در حال حاضر هم فقط کارگزاری‌ها و چند شرکت سبدگردانی از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز فعالیت دارند، پس قبل از سپردن سرمایه به یک سبدگردان، باید از داشتن مجوز رسمی او اطمینان پیدا کرد.

ثبت‌نام سبدگردان اختصاصی

شرایط سبدگردانی

شرایط سبدگردانی

سبدگردان وظیفه دارد پیش از خرید سهام برای سرمایه‌گذار، از مقدار ریسک پذیری او اطلاع پیدا کند تا بداند چگونه سبدی برای سرمایه‌گذار بچیند که رضایت بیشتری داشته باشد. بر اساس این ریسک پذیری، سبدگردان میزان خرید سهام از بازار بورس یا سایر اوراق بهادار را سازمان دهی می‌کند. توافقات بین سبدگردان و سرمایه‌گذار و همچنین درصد سودی که نصیب سبدگردان می‌شود، در قالب یک قرارداد بین سبدگردان و سرمایه‌گذار ثبت می‌شود.

مواردی از قبیل میزان تعهدات سبدگردان در قبال سرمایه‌گذار، میزان کارمزدی که سرمایه‌گذار به ازای دریافت خدمات باید به سبدگذار پرداخت کند و نحوه گزارش دهی سبدگردان به سرمایه‌گذار نیز در این قرارداد ذکر می‌شوند.

همچنین میزان حداقل سرمایه برای سبدگردانی است که از طرف شرکت سبدگردان تعریف می‌شود.

برای مشاروه رایگان با ما تماس بگیرید

به عنوان مثال یک نمونه قرارداد سبدگردانی می‌‌تواند شرایط زیر داشته باشد:

 • قرارداد یکساله است و امکان فسخ آن طی این مدت وجود دارد.
 • سود سبدگردان 20% از سود بدست آمده برای سودهای بیشتر از نرخ مانع است (اگر سود سبد سرمایه گذاری از یک حد معینی کمتر باشد سبدگردان کارمزد نمی گیرد که به آن نرخ مانع گفته می شود و کارمزد سبدگردان از سود بیش از نرخ مانع محاسبه می شود)
 • قرارداد در شرکت سبدگردانی تحت نظارت سازمان بورس منعقد خواهد شد.

حداقل سرمایه برای سبدگردانی چقدر است؟

حداقل میزان سرمایه برای بهره‌مندی از خدمات سبدگردانی توسط شرکت سبدگردان مشخص می‌شود. بنابراین نمی‌توان عدد قطعی برای حداقل میزان سرمایه اعلام نمود زیرا هر شرکت سبدگردان با توجه به سیاست‌های مالی که دارد حداقل میزان سرمایه متفاوتی را تعریف می‌کند. اما حداقل سرمایه معمولا یک میلیارد تومان به بالا می‌باشد.

درصد سود سبدگردانی چقدر است؟

سود سبدگردانی عددی مطلق نیست زیرا بازار بورس غیرقابل پیش‌بینی است پس نمی‌توان سود تضمین‌شده‌ای را برای آن تعریف کرد. بنابراین سازمان بورس به هیچ شرکت سبدگردانی اجازه تضمین سود را نمی‌دهد و اگر شرکتی این کار را بکند کاملا غیرقانونی است.

با این حال اغلب شرکت‌های سبدگردان سعی می‌کنند سودی بالاتر از سود بانکی را برای سرمایه‌گذار محقق کند، زیرا در غیر این صورت سودی به سبدگردان تعلق نمی‌گیرد. (میزان سود باید بیشتر از مقداری از پیش تعیین شده باشد تا مقداری از آن به شرکت سبد گردان تعلق بگیرد.) بنابراین مدیران شرکت‌های سبدگردانی حداکثر تلاش خود را برای کسب سود انجام می‌دهند.

کارمزد سبدگردانی

سبدگردان بابت ارکان، هزینه‌ای از سرمایه‌گذار دریافت نمی‌کند؛ یعنی هزینه مدیریت، حسابرس و نرم افزار که صندوق سرمایه‌گذاری از سرمایه‌گذاران دریافت می‌کند، به عهده سبدگردان است.

اما سبدگردان متناسب با عملکرد سبد از سرمایه‌گذار کارمزد می‌گیرد. کارمزد شامل یک نرخ ثابت کوچک بابت مدیریت سبد به علاوه یک نرخ متغیر به شرط عبور از یک درصد سود است.

این توافق هم در قرارداد اولیه ثبت می‌شود. به عنوان مثال نمونه‌ای از شرکت‌های سبدگردانی برای سرمایه‌های بیش از 10 میلیارد تومان کارمزد ثابت را دریافت نمی‌کند. و همچنین کارمزد متغیر آن برای سود زیر 20% نیز دریافت نمی‌شود.

برای سودهای بالای 20% میزان سود هرچقدر که باشد اختلاف آن با 20% محاسبه شده و 20% از آن مقدار اختلاف به کارگزاری تعلق می‌گیرد. برای بیان ساده‌تر این شرایط را با مثالی عددی بررسی می‌کنیم.

فرض کنید شما 2 میلیارد تومان در این شرکت سبدگردانی سرمایه‌گذاری نموده‌اید. طبق قرارداد سبدگردانی، سالانه دو درصد کل این مبلغ را بعنوان کارمزد ثابت می پردازید.

حال فرض کنید پس از یکسال 50% سود کرده‌اید و سرمایه شما 3 میلیارد تومان شده است. با این حساب اختلاف بین 50% تا 20% محاسبه شده (یعنی 30%) و 20% از این 30% (20%*30%) یعنی 6% در اختیار شرکت سبدگردان قرار می‌گیرد.

مزایای سبدگردانی اختصاصی چیست؟

مزایای سبدگردانی اختصاصی چیست؟

شاید بتوان گفت تمام مزایای این روش سرمایه‌گذاری به میزان دانش و تجربه سبدگردان در مقابل سرمایه‌گذار برمی‌گردد، مزایای سبدگردانی اختصاصی عبارتند از:


عدم نیاز به تصمیم‌گیری در استراتژی سرمایه‌گذاری:


این مزیت مخصوص کسانی است که دانش کافی برای سرمایه‌گذاری ندارند و از طرف دیگر می‌خواهند از سود بازار سهام عقب نمانند. این گروه می‌توانند سرمایه‌شان را در اختیار سبدگردان قرار دهند تا او بهترین سرمایه‌گذاری را انجام دهد. البته صندوق‌های سرمایه‌گذاری هم این مزیت را دارند، اما روش‌شان فرق می‌کند.


سرمایه‌گذاری بدون دغدغه و بی‌نیاز از صرف وقت برای معاملات:


سرمایه‌گذاری در بازار سهام نیازمند رصد لحظه‌ای است تا در صورت نیاز، خرید و فروش انجام شود و میزان سود به حداکثر و میزان زیان به حداقل ممکن برسد. اما همه نمی‌توانند به مقدار لازم وقت بگذارند، پس سپردن کار به سبدگردان می‌تواند همان نتیجه را داشته باشد.


ریسک کمتر و مدیریت سرمایه بهتر:


یک سبدگردانِ خوب می‌داند سرمایه را به چه سهامی تخصیص دهد و مدیریت کند تا ریسک سرمایه‌گذاری به حداقل برسد و مدیریت سرمایه به نحو احسن انجام شود.


پتانسیل کسب سود معقول:


از آنجایی که درآمد سبدگردان ارتباط مستقیمی با سود سرمایه‌گذار دارد و به صورت درصدی است، سرمایه‌گذار می‌تواند مطمئن باشد از اینکه سبدگردان تمام تلاشش را برای سود حداکثری او می‌کند. همچنین اگر سود سالیانه سرمایه‌گذاری از سود بانکی کمتر باشد، سبدگردان کارمزد متغیر را از مشتری دریافت نمی‌کند.

استفاده از خدمات سبدگردانی مناسب چه افرادی است؟

تمامی افراد حقیقی و حقوقی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بورس و سایر اوراق بهادار و کسب سود هستند اما وقت و دانش کافی برای ورود به بازارهای مالی را ندارند، می‌توانند با استفاده از دانش متخصصان شرکت‌های سبدگردانی در کنار شغل اصلی خود بدون صرف وقت در این بازارها نیز سرمایه‌گذاری کنند.

تفاوت سبدگردانی و صندوق سرمایه‌گذاری

تفاوت سبدگردانی و صندوق سرمایه گذاری

مهمترین تفاوت سبدگردانی با صندوق‌های سرمایه‌گذاری این است که در سبدگردانی خود سرمایه‌گذار مالک سهام و اوراق بهادار خریداری شده در سبد سهامش است و سبدگردان به وکالت از او عملیات خرید و فروش را انجام می‌دهد، در حالیکه در صندوق های سرمایه گذاری، سرمایه‌گذار به صورت غیرمستقیم مالک سهام و اوراق بهادار خریداری شده توسط صندوق است و مدیر صندوق با جمع آوری سرمایه‌های سرمایه‌گذاران، خرید و فروش انجام می‌دهد.

در سبدگردانی یک سبد بصورت اختصاصی به هر فرد تخصیص داده می‌شود در واقع یک سبد متشکل از سرمایه فقط یک فرد است. اما در صندوق‌های سرمایه‌گذاری سرمایه افراد مختلف (نه یک فرد) جمع آوری شده و در صندوق قرار می‌گیرد.

هزینه‌های خدمات سبدگردانی به این علت که بصورت اختصاصی برای شما سرمایه‌گذاری انجام می‌دهند بالاتر از صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که سرمایه بصورت جمعی می‌باشد و هزینه‌های آن بین افراد تقسیم می‌شود.

سبدگردان خرید و فروش را بسته به ریسک پذیری شخص سرمایه‌گذار انجام می‌دهد که مختص خود اوست، در حالی که مدیر صندوق، خرید و فروش را با توجه به سود و زیان و ریسک پذیری کل سرمایه‌گذاران صندوق انجام می‌دهد و معمولا خرید با پایین‌ترین ریسک را در نظر می‌گیرد.

 یک تفاوت دیگر این دو روش سرمایه‌گذاری در حداقل مقدار سرمایه‌گذاری است. در صندوق‌های سرمایه‌گذاری با خرید یک واحد سرمایه‌گذاری که در صندوق‌های با درآمد ثابت حدود 100 هزار تومان است، می‌توان وارد بازار سرمایه‌گذاری شد، در حالی که برای استفاده از خدمات یک سبدگردان معمولا، نیاز به سرمایه‌گذاری حداقل 1 میلیارد تومان است. بنابراین اگر وقت و دانش و پول کمی برای شروع دارید، صندوق‌های سرمایه‌گذاری گزینه بهتری برای ورود به بازار هستند.

تفاوت بعدی مربوط به دریافت کارمزد و درصد سود است. دریافت کارمزد و سود سبدگردان همانی بود که پیش‌تر گفته شد، اما تقسیم سود در صندوق‌ها به میزان واحدهای سرمایه‌گذاری که سرمایه‌گذار خریداری کرده است بستگی دارد و به همان نسبت تقسیم می‌شود. خرید و فروش سهام و اوراق بهادار در صندوق‌ها به صورت جمعی و تقسیم سود هم به شکل جمعی صورت می‌گیرد. بنابراین مدیر صندوق از سود سرمایه‌گذاران برای خودش برنمی‌دارد و هزینه خدماتش را تنها به صورت کارمزد دریافت می‌کند.

سبدگردانی اختصاصی بدلیل پایین تر بودن دارایی سبد، نسبت به دارایی صندوقهای سرمایه گذاری چابک تر بوده و راحت تر می تواند نسبت به ورود و خروج به سهام اقدام نماید.

انتخاب بهترین سبدگردانی

شرکت‌های سبدگردانی عملکرد متفاوتی در بازده‌های زمانی مختلف دارند، ممکن است عملکرد یک شرکت در یک بازه بسیار خوب بوده باشد اما در بازه‌ای دیگر عملکرد خوبی نداشته باشد. بنابراین برای انتخاب بهترین گزینه باید از شرکت انتخابی خود بخواهید که میزان بازدهی شرکت در بلند مدت مثلا یک بازه زمانی چهار یا پنج ساله را در اختیار شما قرار بدهد و با توجه به گذشته صندوق تصمیم بگیرید.

در حال حاضر سبدگردان ترنج، اندیشه صبا، فیروزه، آرکا و … از جمله شرکت‌های سبدگردانی خوب ایران هستند.

نحوه سرمایه‌گذاری در شرکت‌های سبدگردانی

برای شروع سرمایه‌گذاری در شرکت‌های سبدگردانی ابتدا باید شرکت مورد نظر خود را انتخاب کنید. برای ثبت نام در بهترین شرکتهای سبدگردانی به قسمت ثبت نام سبدگردانی سیگنال مراجعه نموده و با انتخاب سبدگردان و تکمیل فرمها و بارگذاری مدارک ، قرارداد سبدگردانی ایجاد نمایید.

این قرارداد بطور رسمی و مطابق با فرمت ارسالی سازمان بورس و اوراق بهادار است و بین شرکت سبدگردانی و سرمایه‌گذار بسته می‌شود.

پس از انعقاد قرارداد کد بورسی برای سرمایه‌گذار صادر می‌شود، این کد بنام سرمایه‌گذار است اما شرکت سبدگردان با استناد به قرارداد فی مابین با اختیار خود معاملات را با آن کد بورسی انجام می‌دهد.

نتیجه‌گیری

سبدگردانی یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در بازار سهام و اوراق بهادار بصورت اختصاصی برای هر فرد و با استفاده از دانش تیمی متخصص است. یعنی سبد سهام با توجه به میزان ریسک پذیری سرمایه‌گذار پر می‌شود که در عین حال می‌تواند از دانش و تجربه یک متخصص استفاده کند.

این روش در کنار صندوقهای سرمایه‌گذاری دو ابزار مالی نوین برای سود‌آوری افرادی است که وقت و دانش کافی برای سرمایه‌گذاری مستقیم ندارند. با توجه به مطالب بیان شده در این مقاله، انتخاب شما چیست؟ صندوق سرمایه گذاری یا سبدگردانی؟ نظرات خود را با سایت سیگنال در میان بگذارید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • با سلام و تشکر از زحماتتون
  میخاستم بدونم از کجا میتونم سبد گردون واسه حساب بورسیم پیدا کنم که مطمعن و کار بلد باشه

 • با سلام وتشکر از مطالب خوبتون
  اگر سبد گردان ضرر کند چی آیا سبد گردان در ضرر ما سهیم است یا فقط کارمزد رو دریافت نمی کنه؟

  • سلام، سبدگردان تضمینی برای سودآوری سرمایه گذاری نمی دهد و در نتیجه در صورت زیان، هیچ بخشی از آن را به عهده نمی گیرد

 • سلام
  با خوندن مقالات سوالاتی برام ایجاد شد
  1-با توجه به اینکه سود سبدگردان ها بستگی به عملکرد خودشون داره پس احتمال اینکه تلاش بیشتری کنن تا سود بیشتری برای ما بسازن بیشتره. اما صندوق های سرمایه گذاری چطور؟؟؟ این صندوق ها که تو سود ما شریک نیستن از کجا باید مطمئن باشیم که حداکثر تلاششون رو میکنن تا برای ما سود سازی کنن؟؟؟

  2-گفتین سبد گردان ها بستگی به قدرت ریسک هر کسی برای اون سبد سهامی تشکیل میدن. حالا این سبد سهام ثابت هست یا که با توجه به شرایط سود و ضرر سهام های داخل تغییر می‌کنند. یعنی اگه فلان سهام که تو سبد من هست اگر ضرر بده سبد گردان اون رو تغییر میده یا نه؟؟؟در کل توی سبد سهامی انتخاب شده برای من سبد گردان دائم در حال خرید و فروش هست یا سهام ها همان سهام های انتخاب شده در روز اول می باشند؟؟
  3-همین سوال دوم رو برای صندوق های سرمایه گذاری هم دارم.ایا اون ها هم داخل سبد سهامی که به ما میفروشن دائم در حال خرید و فروش و عوض کردن سهام های ضرر ده با سهام های سود ده هستند؟

  4-یه جا خوندم که کاربری از شما پرسیده بود که من باسبد گردان به توافق رسیدم ماهانه سود خودمو بگیرم. حالا ممکنه سبدگردان آخر ماه سهام های کم سود بخره تا سود من رو نده وشما هم در جواب گفته بودین بله این امکان وجود داره.حالا سوال من اینه چرا سبدگردان باید اینکارو بکنه. مگر نگفتین سود سبد گردان از سود سرمایه گذاره و هر چی بیشتر سود سازی کنه خودشم سود بیشتری میبره. پس چرا باید اینکارو کنه؟؟؟
  5-اینکه سبد سرمایه گذارها ممکنه محلی برای انباشتن سهام های بد باشه یعنی چی؟؟ لطفا بیشتر توضیح بدین.

  • سلام دوست عزیز
   1-واحدهای ممتاز صندوق ها رو خود موسسین صندوق نگهداری می کنند و همیشه خودشون ذی نفع هستند.
   2-استراتژی سرمایه گذاری سبدگردان ها مختلفه و باید از خودشون بپرسید.
   3-بله صندوق ها حتی ریز معاملات شون رو هم موظف هستند هر ماه یکبار در سایت شون منتشر کنند.
   4-استراتژی های سرمایه گذاری خیلی متفاوته و دلایل مختلفی برای تصمیمات سرمایه گذاری وجود داره.
   5-یعنی مثلا سبدگردان سهم های دیگر خودش رو از یک کد به کد شما بفروشه تا خودش از شر اونها خلاص بشه.

 • سلام
  آیا سبد گردان مستقیم به پول و حساب سرمایه گذار دسترسی دارد یا نه یعنی می‌تونه پولی برداشت کنه

  • سلام
   سبدگردان های رسمی برای مشتریان خود کد prx رسمی از سازمان بورس می خواهند و با توجه به تفاوت کارها در سبدگردان های مختلف بهتره که با خودشون صحبت کنید.

 • با سلام خدمت تیم سیگنال
  من بدم نمیاد که خودم تحلیل یادبگیرم و مدیریت داراییم رو انجام بدم ، ولی سوالم اینه که با توجه به اینکه سبد گردان ها افراد با تجربه تری هستند و با یک کارمزد کم اینکارو انجام میدن ، آیا صرف انرژی و یادگیری و مدیریت مستقیم توجیح داره؟ (برای سرمایه های کم تر از 200 میلیون)
  آیا اگه خود شخص معامله بلد باشه احتمال داره بتونه بیشتر از سبد گردان ها درآمد کسب کنه؟

  • سلام دوست عزیز
   سوال شما جواب مثبت یا منفی مشخصی نداره. هم میتوان بیشتر از سبدگردان سود کرد و هم ممکن است سود کمتری بدست آید.

  • سلام
   باید به سایت یا دفاتر شرکت های سبدگردان مراجعه کنید.

 • سلام به نظر میرسد سبد گردانی برای سرمایه زیاد خوبه ولی صندوقها برای سرمایه کم

  • سلام دوست عزیز
   برای شرکت هایی که خدمات سبدگردانی انجام می دهند، سایت و لیست متمرکزی وجود ندارد.

 • سلام خیلی وقته تحلیلی از صندوق ارزش کاوان اینده نگذاشتین ممنون میشم یک تحلیل بزارید با توجه به مقاومد دو میلیون واحدی بازار که ریسک سرمایه گذاری رو بالا برده

 • سلام قسمت مقایسه صندوق های سرمایه گذاری برای من کار نمیکنه چه ‌کار باید کرد؟
  این مشکل قبلا هم وجود داشت

 • من چندروزه واردبورس شدم‌ وسهام خریدم ولی چون دانششوندارم نمیتونم مدیریت کنم میخواستم بدونم میشه ازالان وارد صندوق سهامی بشم باسرمایه تقریبا بیست میلیون وسود صندوق به چه صورتی وتقریبا چنددرصد سرمایه ی شخص میشه ماهانه یاروزانه لطفا راهنماییم کنین باید چکارکنم

  • سلام بله میتونید وارد صندوق های سهامی بشید. سود صندوق های سهامی نوسانی ست و بستگی به وضع کلی بازار بورس داره

 • کسانی که سرمایه کم دارند و نمیتونند بدهند دست سبدگردان تو صندوق ها بزارن بهتره یا عرضه اولیه بخرند؟

 • سلام.
  چرا میگید امکان خوردن پول مردم در صندوقها و سبدگردانها نیست؟
  توجیه تونم اینه که صندوقها و سبدگردان ها زیر نظر سازمان بورس فعالیت میکنن و همه سرمایه گذاریهایشان جلوی چشم و زیر نظر بورس هست…
  خب مگه این صندوقها و موسسات که پول مردم خوردن زیر نظر بانک مرکزی و بازرسی های دیگه نبود که بزرگترین دزدیها انجام شد!؟
  پس لطفا انقدر مطمئن این مردم بدبخت اطمینان ندید که خیالشون راحت باش

  • سلام دوست عزیز… صندوق ها و موسسات مالی غیرمجاز که در سالهای اخیر فعالیت می کردند ارتباطی با صندوق های سرمایه گذاری ندارند. متاسفانه این تشابه اسمی ممکن است سرمایه گذار رو به اشتباه بندازه ولی حقیقت اینه که ساختار و عملکرد صندوق های سرمایه گذاری تفاوت های اساسی و بنیادین با موسسات مالی در گذشته داره. هدف ما در سیگنال کمک کردن به مخاطب برای شناخت بازارهای مختلف سرمایه گذاری ست و تصمیم گیری برای ورود به هر بازار به عهده هر شخص می باشد.

 • به نظرم هر دو خوبه ریسک صندوق کمتره ولی اگه اگاهی نسبت کارکرد و اوضاع سرمایه گذار و ۰۰۰ داشته باشیم سبد گردانی هم خوبه

 • با درود
  میخواستم بدونم در صورت سرمابه گذاری در صندوق های سهامی چند وقت بعدش میتونیم واحد باطل کنیم، سایتی برای مطالعه این موارد هست، آیا صندوق مشترک بورسیران معتبره؟

  • سلام دوست عزیز… سایت اختصاصی تمام صندوق های سرمایه گذاری معتبر هست و زیر نظر سازمان بورس فعالیت می کنند. این موارد رو میتونید در اساسنامه و امیدنامه صندوق مطالعه کنید.

 • سلام. خدا قوت. سوال من اینه که از لحاظ سود. کدوم صندوق سودی بیشتری میده؟

  • سلام دوست عزیز… به بخش گزارشات تحلیلی سیگنال مراجعه کنید.

 • سلام من امروز سهام خریدم مبلغ هم کم شد تو پرتفوی اومد عصر متوجه شدم سهامم تو پرتفوی نیست پولم هم برگشت شده علت چیست

  • سلام دوست عزیز… این موارد رو باید از کارگزاری جویا بشید.

 • سلام
  تشکر بابت مطالب خوب و مفیدتون
  به شرکت سبدگردان مراجعه کردم و توافق کردیم که هر ماه سود حاصله رو بردارم
  چه تضمینی وجود داره که شرکت سبدگردان چند روز مونده به سر ماه سهام های خوب رو بفروشه و بجایش سهام بد بخره

  • سلام دوست عزیز… سوال شما جواب دقیقی نداره. باید شرکت سبدگردان رو بررسی بفرمایید و از صحت ادعاشون مطلع بشید.

 • با سلام و احترام. آیا میشه صندوق های سرمایه گذاری که ETF هستند را بدون مراجعه حضوری به این صندوق ها مستقيما از سامانه بورس یه کارگزاری پس از دریافت شد بورس و انتخاب کارگزاری خرید یا حتما باید حضوری مراجعه کرد؟

  • سلام دوست عزیز… صندوق های ETF نیاز به مراجعه حضوری ندارند و از طریق کد بورسی به صورت آنلاین از پلتفرم کارگزاری قابل معامله هستند.

 • سلام وقت بخیر . بازدهی صندوق های سرمایه گذاری رو سیگنال رو اپلیکیشن گذاشته و میتونیم به روز چک کنیم ک چقدر بازدهی داشتند ولی اگه میشه بازدهی سبد گردانی ها رو میانگین اگه بزارید خیلی خوبه .. البته سبدگردانی چون اختصاصی و رو پرتفو شخص انجام میشه نمیشه گفت چقدر بازدهی داده برا همه . ولی چه جوری میشه فهمید ک چقدر بازدهی داشتند بین صندوق و سبد گردانی یکیو انتخاب کنیم . چون صندوق ها بازدهی یکسال خیلی خوبی داشتند بیشتراشون بالای 300 درصد سوددهی دادند . آیا سبدگردانی ها ک میگین بازدهی بیشتر از صندوق ها دارند یعنی بالای 300 درصد سود دادند ؟؟

  • سلام دوست عزیز… برای اطلاع از بازدهی سبدگردان ها با شرکت هایی که خدمات سبدگردانی ارائه می دهند تماس بگیرید.

 • با سلام و عرض خسته نباشید من مدتی هستش ک در صندوق امید توسعه و همچنین پیشرو مبالغی سرمایه گذاری کردم ک حدودا ۱۵۰ میلیون میباشد در حال حاضر تمامی سودی ک برای این مبلغ اومده بود با منفی شدن بازار همه سود از بین رفت و با این توضیحاتی ک شما دادید در مورد سبد گردانها نظرم درو در مورد این صندوق ها تغیر داد میشه شما سبد گردان هایی ک با مبالغ زیر یک میلیارد رو جذب سرمایه میکنند رو معرفی کنید

  • سلام دوست عزیز… در حال حاضر سیگنال پیشنهادی در این خصوص ندارد. موفق باشید.

 • باسلام و عرض ادب و احترام
  سوال من از تیم کارشناسی معظم سیگنال برای وارد کردن ۱۵۰میلیون دارایی است که در بانک دارم و تصمیم گرفتم با مشاوره از شما ان را در صندوق سرمایه گذاری که شما معرفی میکنید وارد کنم زیرا با خواندن این مقاله متوجه شدم که این مقدار سرمایه برای صبد گردانی کم است، بنابراین با توجه به تجربه تیم سبگنال چه صندوق سرمایه گذاری را پیشنهاد میدهید، میزان ریسک بنده با توجه به شرایط حبابی امروز بورس کم است، بهترین صندوق سرمایه گذاری مطمئن با تضمین نقد شوندگی در بازده زمانی یکساله کدام است؟ با تشکر از شما (مطلق)

  • سلام دوست عزیز… تصمیم به سرمایه گذاری در صندوق ها امر مطلوب و امنی ست. متاسفانه ما نمیتونیم صندوق خاصی رو پیشنهاد بدیم. با توجه به اینکه گفتید ریسک کم رو در نظر دارید میتوانید در چند صندوق مختلف سرمایه گذاری کنید. برای مثال در یک صندوق سهامی و دو صندوق مختلط و دو صندوق با درآمد ثابت. با مراجعه به بخش گزارشات تحلیلی سیگنال اطلاعات مناسبی رو دریافت خواهید کرد.

 • سلام و خسته نباشید چند جا در جواب کامنت دوستان اشاره فرمودید مبلغ قابل پذیرش در سبدگردان ها مبالغ بالای 1 میلیارد در حالیکه من مبلغ 500 میلیون به بالا رو شنیده بودم

  • سلام دوست عزیز… سبدگردان ها بسیار مختلف هستند و عموما مبالغ زیاد رو قبول می کنند.

 • با سرمایه بالای ۵۰۰ میلیون سرمایه گذاری تو صندوق بهتره یا سبد گردان؟

  • سلام دوست عزیز… به طور مشخص نمیشه یکی از این دو رو کاملا تایید یا رد کرد. چرا که صندوق های سرمایه گذاری مختلفی با اهداف و مدیریت های گوناگون فعالیت می کنند. همچنین شرکت هایی که خدمات سبدگردانی ارائه میدهند بسیار زیاد هستند و عملکرد آنها مشابه هم نیست. موفق باشید.

 • با سلام و خسته نباشی
  من حدود ۲ میلیاد در یکی از کارگزاری ها بصورت سبد گردان سرمایه گزاری کردم و یه صندوق هم توی همون کارگزاری دارم حدود ۷۰۰ میلیون تومان که سود دهیش مثل سبد گردان نیست البته صندوق رو قبل از سبد گردانی قرادرداد بسته بودم الان موندم چکار کنم . آیا همه سرمایه رو توی سبد بزارم یا نه؟

 • سلام و عرض ادب از اطلاعات جامع و خوبی که میدهید ایا سرمایه گذاری در صنوق های ضامن نقد شوندگی ندارند میتوان اعتماد کرد و بهترین صندوق سرمایه گذاری کدام است متشکرم

 • سلام مرسی از سایت خوبتون . واقعا مقایسه سبدگردان و صندوق سرمایه گذاریتون عالی و کاربردی بود

 • سلام. سوالی از حضورتون داشتم:
  آیا امکان دارد بین سرمایه گذار و سبدگردان تضاد منافع پیش بیاید؟ به عنوان مثال سبد سرمایه گذار محلی برای خالی کردن سهم های بد باشد یا بالعکس محلی برای برداشت سهم های خوب؟
  چه تضمینی وجود دارد که این اتفاق نیفتد؟

  • سلام دوست عزیز… به نکته خوبی اشاره کردید. دقیقا امکان چنین چیزی وجود داره . به همین دلیل سرمایه گذاران خیلی باید دقت کنند که چه نهادی رو به عنوان سبدگردان انتخاب می کنند. در قوانین صندوق های سرمایه گذاری قانون تضاد منافع وجود داره که از بروز چنین مشکلی جلوگیری میکنه.

 • صندوق نوشته مثلا بازده 300درصد من 10میلیون بزارم یعنی 300 درصد سود میده و خودش چطوری سود میکنه پس از سود من چقد ورمیداره

  • دوست عزیز بازدهی صندوق ها تابع نوسانات بازار بورس و سهام است و هزینه صندوق از کارمزد معاملات شماست.

 • سلام من مثلا 10 میلیون پول بزارم صندوقها میتونم هروقت خواستم بردارم یا یکسالست نمیتونم وردارم

  • سلام دوست عزیز… مشکلی از بابت برداشت سرمایه در هر زمان وجود نداره

 • سلام عرض ادب.صندوق های سرمایه گذاری در سهام چگونه و یا به نحوی از سرمایه های افراد سود دریافت میکنند؟ ممنونم

  • سلام دوست عزیز… صندوق های سرمایه گذاری با دریافت کارمزد از معاملات مشتریان، کسب درآمد می کنند.

 • سلام به بچه های با صفای سیگنال ،واقعا که دمتون گرم ،نفستون گرم ،دلتون حوش
  از اینجا که معلومه سرمایه گزاری در سبد گردانی ،فقط مختصه مایه دارهاست ، زیرا اکثرا سرمایه های بالای یک میلیارد میخان .
  پس ما کم بضاعتها نباید بهش فکر کنیم.

  • سلام بر شما همراه گرامی… امیدواریم همیشه شاد و خوش روزی باشید

  • سلام و عرض ادب. شرکت های سبدگردانی چون بصورت اختصاصی برای فرد سبدگردانی انجام میدن، معمولا مبالغ بالا رو قبول میکنن. اما با سرمایه کم میتونید پولتون رو به صندوق های سرمایه گذاری بسپارید.

 • سلام، صندوق ها های سرمایه گزاری سهام چند درصد از سود رو برمیدارن؟؟

  • سلام و عرض ادب. صندوق ها کارمزدی از سود برنمیدارن. سبدگردانی ها هستند که کارمزد برمیدارند.

  • سلام و درود. هیچ وقت با قطعیت نمیشه به این سوال جواب داد و کاملا برمیگرده به عملکرد مدیر و تیم سبدگردانی. اما چون بصورت اختصاصی برای شما انجام میشه اغلب سعی بر اینه که تا حد ممکن زیان ده نباشه.

 • با عرض سلام وخسته نباشید وتشکر از برنامه بسیار عالیتون نسبت به کدال اینها اشنا هستم ولی چطوری به این صندوقها اعتماد کنیم مطمءن باشیم که یکهو پولهامنو بالا نکشن و با توجه به اینکه سهامی هااکثرشون تعهد به نقد شوندگی ندارند!! با توجه به دزدیهای موسساتی که زیر نظر بانک مرکزی کار میکردن وپول مردمو حیف ومیل کردن خودتونم خبر دارین چطور میشه اعتماد کردایا سازمان بورس که داره تبلیغ این صندوقهارو میکنه پرداخت پول مردمو اگه صندقها بالابکشن تضمین میکنه توضیح کامل بدین لطفا

 • سایت یا مرجعی مثه fipiran.com که برا بررسی سابقه صندوق هاست برای سبدگردان ها وجود داره ک بشه سابقشون و میانگین سودشونو بررسی کرد؟

  • سلام خیر. چون سبدگردانی بصورت اختصاصی برای فرد انجام میشه امکان مقایسه آماری سبدگردانی ها کنار هم وجود نداره بنابراین مرجعی هم برای این کار وجود نداره.

 • الان با توجه به اینکه رشد شارپ بازارها تمام شده و چشم انداز رکود، قویتر هست، اینطور بنظر میرسه که [شاید] درصد سود ثابت در سبد دارایی باید بیشتر باشه. در اینصورت ممکنه ورود به صندوقهای سهام یا سبدگردان چندان توجیه نداشته باشه. ضمن اینکه هیچ کدام از اینها تضمینی برای سودسازی حتی در حد سود بانکی (در شرایط فعلی) نمیدن! البته رشدهای جدید دلاری ممکنه کمی این چشم انداز رو دستخوش تغییر حتی مقطعی کنه.

  • بله. کاملا درسته. با توجه به شرایط شاخص و اینکه بازار رشد قابل توجه خودشو کرده حرف شما بیراه نیست. صندوق های درآمد ثابت با توجه به ماهیت و ریسک کمی که دارند میتونه برای شما (اینجور که به نظر میرسه ریسک گریز هستید) مناسب تر از سایر گزینه ها باشه. در سال‌های گذشته برخی از صندوق ها (معمولا درآمد ثابت) حداقل سود تضمینی داشتن که جدیدا دیگه این قانون وجود نداره.

 • برداشت من این هست شاید سبدگردان بدلیل اختصاصی بودن سرمایه گذاری برای هر شخص، بتونه سود بیشتری نسبت به صندوق دربیاره. هرچند کارمزد سبدگران بیشتر از صندوقه، اما چون کارمزدش صرفا از سود بدست میاد، قاعدتا باید انگیزه بیشتری برای سودسازی داشته باشه. اما نهایتا نتونستم نتیجه بگیرم کدوم بهتره؟ ضمن اینکه این سوال کماکان وجود داره که آیا سبدگردانها حداقل سود بانکی رو میتونن تامین کنن یا نه (هرچند بدون تضمین). اگر چنین چیزی در عمل باشه، منطقا ورود به صندوقهای سود ثابت توجیه پیدا نمیکنه.

  • سلام، بله از لحاظ بازدهی سبدگردانی اغلب سود بیشتری داره. اما یک اینکه هزینه های بیشتری دریافت میشه از سرمایه گذار چون سبدگردانی اختصاصی برای فرد انجام میشه. دو اینکه حداقل پولی که شرکت های سبدگردانی برای سبدگردانی اختصاصی قبول میکنن یک میلیارد تومان به بالاست این در حالیه که شما با 100 هزار تومان هم در بعضی از صندوق ها میتونید سرمایه گذاری کنید و واحد سرمایه گذاری بخرید. نکته دیگه اینکه هزینه ها در صندوق سرمایه گذاری مشترک بین سرمایه گذاران سرشکن میشه و بطور قابل توجهی کاهش پیدا میکنه. اگر سرمایه شما زیاده (بالای یک میلیارد) سبدگردانی گزینه خوبیه اما اگر اینجور نیست بهترین گزینه صندوق های سرمایه گذاری هستند.

   • طبق جدیدترین آمار تلفنی که همین چند روز پیش، شخصا از 24 شرکت سبدگردان رسمی گرفتم، چهار شرکت، سرمایه 50 و 100 میلیون هم قبول میکنند، دو شرکت، سرمایه 250 و 300 میلیون، و مابقی حداقل 500 میلیون می پذیرند.
    سوال همیشگی و البته مهم اینه : [[[ الان ]]] با سرمایه مثلا 50 یا 100 میلیون، با شرایط فعلی بازارها، با لحاظ تمام تفاوتها و مزایا و معایب، مشخصا صندوق (سود ثابت/سهام) بهتره یا سبدگردان؟

   • سلام. شرکت های سبدگردانی به این دلیل که برای یک شخص سبد تشکیل میدن به نسبت صندوق های سهامی سرمایه فرد رو در تعداد سهم کمتری سرمایه گذاری میکنند پس دارای ریسک بیشتری هستند و این اصل همیشه وجود داره که با افزایش ریسک بازده مورد انتظار هم افزایش پیدا میکنه. پس انتظار بازدهی بالاتری از سبدگردانی ها در این شرایط است. نکته دوم اینکه قیاس سبدگردانی با صندوق های درآمد ثابت درست نیست به این دلیل که صندوق های درآمد ثابت 75 الی 90 درصد ترکیب داراییشون اوراق با درآمد ثابته و بازدهیشون بیشتر قابل قیاس با بانک هاست (معمولا بالاتر از بانک). بنابراین اگر شما فردی با ریسک پذیری بالا هستید میتونید با این مقدار سرمایه شرکت های سبدگردانی رو انتخاب کنید و احتمالا بازدهی بالاتری براتون داشته باشه. نکته آخر اینکه شرکت های سبدگردانی هم مثل صندوق ها خوب و بد دارن معمولا بهترین شرکت های سبدگردانی اختصاصی مقدار حداقل سرمایه قابل پذیرششون بالاست. (1 میلیارد به بالا)

 • با سلام سرمایه گزاری در صندوق های سهامی بهتر است یاسبد گردانی اختصاصی.

  • سلام، سبدگردانی اختصاصی چون بصورت اختصاصی برای یک فرد انجام میشه هزینه های بیشتری در بر داره و معمولا سرمایه اولیه بیشتری میخواد (در بعضی از شرکت های سبدگردانی یک میلیارد تومان به بالا) اما در صندوق های سرمایه گذاری چون همه چیز بین تعداد زیادی از افراد سرشکن میشه هم ارزون تره و هم با سرمایه های کم هم میشه در صندوق ها سرمایه گذاری کرد.