سبدگردانی چیست؟ | تفاوت سبدگردانی و صندوق سرمایه گذاری

سبدگردانی چیست؟ | تفاوت سبدگردانی و صندوق سرمایه گذاری

با توجه به طبیعت نوسانی بازار بورس تخصیص همه سرمایه به یک سهم ریسک بسیار بالایی دارد. برای همین سرمایه‌گذاران روی چند سهم سرمایه‌گذاری می‌کنند و به اصطلاح یک سبد سرمایه گذاری تشکیل می‌دهند. سبدی که نیاز به مدیریت یا سبدگردانی دارد.

سبدگردانی کار ساده‌ای نیست، جابه‌جا کردن سرمایه بین چند سهم و خرید و فروش آن‌ها، طوری که ریسک پایین، سود بالا و ضرر کمترین مقدار باشد، این کار نیاز به دانش و تجربه و صرف وقت دارد. برای همین شاید بعد از سال‌ها سرمایه‌گذاری و تحمل ضررهای سخت، بشود گفت یک نفر می‌تواند سبدگردان باشد و سبدگردانی کند.

تعریف سبدگردانی

سبدگردانی به انگلیسی (Portfolio Management Service) عبارت است از: «تصمیم به فروش، خرید و یا نگهداری اوراق بهادار به نام سرمایه‌گذار معین توسط سبدگردان، در قالب قراردادی مشخص، به منظور کسب سود برای سرمایه‌گذار.» اما سبدگردانی به زبان ساده یعنی یک سبدگردان مسئولیت مدیریت سهام سرمایه‌گذار را بر عهده می‌گیرد و به نیابت از او و با استفاده از دانش و تجربه‌ای که دارد، عملیات خرید، فروش و نگهداری سهم یا اوراق بهادار را انجام می‌دهد به همین دلیل به سبدگردانی مدیریت پرتفوی نیز گفته می‌شود.

سبدگردان تلاش می‌کند سهام و اوراق بهادار را به گونه‌ای خرید و فروش کند که سرمایه‌گذار بیشترین سود و کمترین ضرر را ببرد، چرا که درآمد سبدگردان نیز به میزان سود سرمایه‌گذار بستگی دارد.‌

لازم به ذکر است که سبدگردان یک شخص حقوقی است، نه حقیقی. در حال حاضر هم فقط کارگزاری‌ها و چند شرکت سبدگردانی از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز فعالیت دارند، پس قبل از سپردن سرمایه به یک سبدگردان، باید از داشتن مجوز رسمی او اطمینان پیدا کرد.

شرایط سبدگردانی

شرایط سبدگردانی

سبدگردان وظیفه دارد پیش از خرید سهام برای سرمایه‌گذار، از مقدار ریسک پذیری او اطلاع پیدا کند تا بداند چگونه سبدی برای سرمایه‌گذار بچیند که رضایت بیشتری داشته باشد. بر اساس این ریسک پذیری، سبدگردان میزان خرید سهام از بازار بورس یا سایر اوراق بهادار را سازمان دهی می‌کند. توافقات بین سبدگردان و سرمایه‌گذار و همچنین درصد سودی که نصیب سبدگردان می‌شود، در قالب یک قرارداد بین سبدگردان و سرمایه‌گذار ثبت می‌شود.

مواردی از قبیل میزان تعهدات سبدگردان در قبال سرمایه‌گذار، میزان کارمزدی که سرمایه‌گذار به ازای دریافت خدمات باید به سبدگذار پرداخت کند و نحوه گزارش دهی سبدگردان به سرمایه‌گذار نیز در این قرارداد ذکر می‌شوند.

همچنین میزان حداقل سرمایه برای سبدگردانی است که از طرف شرکت سبدگردان تعریف می‌شود.

به عنوان مثال یک نمونه قرارداد سبدگردانی می‌‌تواند شرایط زیر داشته باشد:

 • قرارداد یکساله است و امکان فسخ آن طی این مدت وجود دارد.
 • سود سبدگردان 10% از سود بدست آمده برای سودهای بالای 20% است
 • قرارداد در شرکت سبدگردانی تحت نظارت سازمان بورس منعقد خواهد شد.

حداقل سرمایه برای سبدگردانی چقدر است؟

حداقل میزان سرمایه برای بهره‌مندی از خدمات سبدگردانی توسط شرکت سبدگردان مشخص می‌شود. بنابراین نمی‌توان عدد قطعی برای حداقل میزان سرمایه اعلام نمود زیرا هر شرکت سبدگردان با توجه به سیاست‌های مالی که دارد حداقل میزان سرمایه متفاوتی را تعریف می‌کند. اما حداقل سرمایه معمولا یک میلیارد تومان به بالا می‌باشد.

درصد سود سبدگردانی چقدر است؟

سود سبدگردانی عددی مطلق نیست زیرا بازار بورس غیرقابل پیش‌بینی است پس نمی‌توان سود تضمین‌شده‌ای را برای آن تعریف کرد. بنابراین سازمان بورس به هیچ شرکت سبدگردانی اجازه تضمین سود را نمی‌دهد و اگر شرکتی این کار را بکند کاملا غیرقانونی است.

با این حال اغلب شرکت‌های سبدگردان سعی می‌کنند سودی بالاتر از سود بانکی را برای سرمایه‌گذار محقق کند، زیرا در غیر این صورت سودی به سبدگردان تعلق نمی‌گیرد. (میزان سود باید بیشتر از مقداری از پیش تعیین شده باشد تا مقداری از آن به شرکت سبد گردان تعلق بگیرد.) بنابراین مدیران شرکت‌های سبدگردانی حداکثر تلاش خود را برای کسب سود انجام می‌دهند.

ساختار هزینه و کارمزد سبدگردانی

سبدگردان بابت ارکان، هزینه‌ای از سرمایه‌گذار دریافت نمی‌کند؛ یعنی هزینه مدیریت، حسابرس و نرم افزار که صندوق سرمایه‌گذاری از سرمایه‌گذاران دریافت می‌کند، به عهده سبدگردان است.

اما سبدگردان متناسب با عملکرد سبد از سرمایه‌گذار کارمزد می‌گیرد. کارمزد شامل یک نرخ ثابت کوچک بابت مدیریت سبد به علاوه یک نرخ متغیر به شرط عبور از یک درصد سود است.

این توافق هم در قرارداد اولیه ثبت می‌شود. به عنوان مثال نمونه‌ای از شرکت‌های سبدگردانی برای سرمایه‌های بیش از 1 میلیارد و 500 میلیون تومان کارمزد ثابت را دریافت نمی‌کند. و همچنین کارمزد متغیر آن برای سود زیر 20% نیز دریافت نمی‌شود.

برای سودهای بالای 20% میزان سود هرچقدر که باشد اختلاف آن با 20% محاسبه شده و 20% از آن مقدار اختلاف به کارگزاری تعلق می‌گیرد. برای بیان ساده‌تر این شرایط را با مثالی عددی بررسی می‌کنیم.

فرض کنید شما 2 میلیارد تومان در این شرکت سبدگردانی سرمایه‌گذاری نموده‌اید. اولا به این دلیل که سرمایه شما بیش از یک میلیارد و 500 میلیون است کارمزد ثابتی از شما دریافت نمی‌کند.

حال فرض کنید پس از یکسال 50% سود کرده‌اید و سرمایه شما 3 میلیارد تومان شده است. با این حساب اختلاف بین 50% تا 20% محاسبه شده (یعنی 30%) و 20% از این 30% (20%*30%) یعنی 6% در اختیار شرکت سبدگردان قرار می‌گیرد.

مزایای سبدگردانی اختصاصی چیست؟

مزایای سبدگردانی اختصاصی چیست؟

شاید بتوان گفت تمام مزایای این روش سرمایه‌گذاری به میزان دانش و تجربه سبدگردان در مقابل سرمایه‌گذار برمی‌گردد، مزایای سبدگردانی اختصاصی عبارتند از:


عدم نیاز به تصمیم‌گیری در استراتژی سرمایه‌گذاری:


این مزیت مخصوص کسانی است که دانش کافی برای سرمایه‌گذاری ندارند و از طرف دیگر می‌خواهند از سود بازار سهام عقب نمانند. این گروه می‌توانند سرمایه‌شان را در اختیار سبدگردان قرار دهند تا او بهترین سرمایه‌گذاری را انجام دهد. البته صندوق‌های سرمایه‌گذاری هم این مزیت را دارند، اما روش‌شان فرق می‌کند.


سرمایه‌گذاری بدون دغدغه و بی‌نیاز از صرف وقت برای معاملات:


سرمایه‌گذاری در بازار سهام نیازمند رصد لحظه‌ای است تا در صورت نیاز، خرید و فروش انجام شود و میزان سود به حداکثر و میزان زیان به حداقل ممکن برسد. اما همه نمی‌توانند به مقدار لازم وقت بگذارند، پس سپردن کار به سبدگردان می‌تواند همان نتیجه را داشته باشد.


ریسک کمتر و مدیریت سرمایه بهتر:


یک سبدگردانِ خوب می‌داند سرمایه را به چه سهامی تخصیص دهد و مدیریت کند تا ریسک سرمایه‌گذاری به حداقل برسد و مدیریت سرمایه به نحو احسن انجام شود.


پتانسیل کسب سود معقول:


از آنجایی که درآمد سبدگردان ارتباط مستقیمی با سود سرمایه‌گذار دارد و به صورت درصدی است، سرمایه‌گذار می‌تواند مطمئن باشد از اینکه سبدگردان تمام تلاشش را برای سود حداکثری او می‌کند. همچنین اگر سود سالیانه سرمایه‌گذاری از سود بانکی کمتر باشد، سبدگردان کارمزد متغیر را از مشتری دریافت نمی‌کند.

استفاده از خدمات سبدگردانی مناسب چه افرادی است؟

تمامی افراد حقیقی و حقوقی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بورس و سایر اوراق بهادار و کسب سود هستند اما وقت و دانش کافی برای ورود به بازارهای مالی را ندارند، می‌توانند با استفاده از دانش متخصصان شرکت‌های سبدگردانی در کنار شغل اصلی خود بدون صرف وقت در این بازارها نیز سرمایه‌گذاری کنند.

تفاوت سبدگردانی و صندوق سرمایه‌گذاری

تفاوت سبدگردانی و صندوق سرمایه گذاری

مهمترین تفاوت سبدگردانی با صندوق‌های سرمایه‌گذاری این است که در سبدگردانی خود سرمایه‌گذار مالک سهام و اوراق بهادار خریداری شده در سبد سهامش است و سبدگردان به وکالت از او عملیات خرید و فروش را انجام می‌دهد، در حالیکه در صندوق های سرمایه گذاری، سرمایه‌گذار به صورت غیرمستقیم مالک سهام و اوراق بهادار خریداری شده توسط صندوق است و مدیر صندوق با جمع آوری سرمایه‌های سرمایه‌گذاران، خرید و فروش انجام می‌دهد.

در سبدگردانی یک سبد بصورت اختصاصی به هر فرد تخصیص داده می‌شود در واقع یک سبد متشکل از سرمایه فقط یک فرد است. اما در صندوق‌های سرمایه‌گذاری سرمایه افراد مختلف (نه یک فرد) جمع آوری شده و در صندوق قرار می‌گیرد.

هزینه‌های خدمات سبدگردانی به این علت که بصورت اختصاصی برای شما سرمایه‌گذاری انجام می‌دهند بالاتر از صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که سرمایه بصورت جمعی می‌باشد و هزینه‌های آن بین افراد تقسیم می‌شود.

سبدگردان خرید و فروش را بسته به ریسک پذیری شخص سرمایه‌گذار انجام می‌دهد که مختص خود اوست، در حالی که مدیر صندوق، خرید و فروش را با توجه به سود و زیان و ریسک پذیری کل سرمایه‌گذاران صندوق انجام می‌دهد و معمولا خرید با پایین‌ترین ریسک را در نظر می‌گیرد.

 یک تفاوت دیگر این دو روش سرمایه‌گذاری در حداقل مقدار سرمایه‌گذاری است. در صندوق‌های سرمایه‌گذاری با خرید یک واحد سرمایه‌گذاری که در صندوق‌های با درآمد ثابت حدود 100 هزار تومان است، می‌توان وارد بازار سرمایه‌گذاری شد، در حالی که برای استفاده از خدمات یک سبدگردان معمولا، نیاز به سرمایه‌گذاری حداقل 1 میلیارد تومان است. بنابراین اگر وقت و دانش و پول کمی برای شروع دارید، صندوق‌های سرمایه‌گذاری گزینه بهتری برای ورود به بازار هستند.

تفاوت بعدی مربوط به دریافت کارمزد و درصد سود است. دریافت کارمزد و سود سبدگردان همانی بود که پیش‌تر گفته شد، اما تقسیم سود در صندوق‌ها به میزان واحدهای سرمایه‌گذاری که سرمایه‌گذار خریداری کرده است بستگی دارد و به همان نسبت تقسیم می‌شود. خرید و فروش سهام و اوراق بهادار در صندوق‌ها به صورت جمعی و تقسیم سود هم به شکل جمعی صورت می‌گیرد. بنابراین مدیر صندوق از سود سرمایه‌گذاران برای خودش برنمی‌دارد و هزینه خدماتش را تنها به صورت کارمزد دریافت می‌کند.

انتخاب بهترین شرکت خدمات سبدگردانی

شرکت‌های سبدگردانی عملکرد متفاوتی در بازده‌های زمانی مختلف دارند، ممکن است عملکرد یک شرکت در یک بازه بسیار خوب بوده باشد اما در بازه‌ای دیگر عملکرد خوبی نداشته باشد. بنابراین برای انتخاب بهترین گزینه باید از شرکت انتخابی خود بخواهید که میزان بازدهی شرکت در بلند مدت مثلا یک بازه زمانی چهار یا پنج ساله را در اختیار شما قرار بدهد و با توجه به گذشته صندوق تصمیم بگیرید.

در حال حاضر سبدگردان کارگزاری مفید، سبدگردان آسمان، کاریزما، آگاه، مفید، الماس، هدف، سهم آشنا و … از جمله شرکت‌های سبدگردانی خوب ایران هستند.

نحوه سرمایه‌گذاری در شرکت‌های سبدگردانی

برای شروع سرمایه‌گذاری در شرکت‌های سبدگردانی ابتدا باید شرکت مورد نظر خود را انتخاب کنید. بسیاری از کارگزاری‌ها در حال حاضر مجوز سبدگردانی دارند. بنابراین باید به کارگزاری مطمئن که دارای مجوز است مراجعه و قرارداد همکاری امضا نمایید.

این قرارداد بطور رسمی و مطابق با فرمت ارسالی سازمان بورس و اوراق بهادار است و بین شرکت سبدگردانی و سرمایه‌گذار بسته می‌شود.

پس از انعقاد قرارداد کد بورسی برای سرمایه‌گذار صادر می‌شود، این کد بنام سرمایه‌گذار است اما شرکت سبدگردان با استناد به قرارداد فی مابین با اختیار خود معاملات را با آن کد بورسی انجام می‌دهد.

نتیجه‌گیری

سبدگردانی یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در بازار سهام و اوراق بهادار بصورت اختصاصی برای هر فرد و با استفاده از دانش تیمی متخصص است. یعنی سبد سهام با توجه به میزان ریسک پذیری سرمایه‌گذار پر می‌شود که در عین حال می‌تواند از دانش و تجربه یک متخصص استفاده کند.

این روش در کنار صندوقهای سرمایه‌گذاری دو ابزار مالی نوین برای سود‌آوری افرادی است که وقت و دانش کافی برای سرمایه‌گذاری مستقیم ندارند. با توجه به مطالب بیان شده در این مقاله، انتخاب شما چیست؟ صندوق سرمایه گذاری یا سبدگردانی؟ نظرات خود را با سایت سیگنال در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • ناشناس

  با سلام سرمایه گزاری در صندوق های سهامی بهتر است یاسبد گردانی اختصاصی.

  • بهادر آذری

   سلام، سبدگردانی اختصاصی چون بصورت اختصاصی برای یک فرد انجام میشه هزینه های بیشتری در بر داره و معمولا سرمایه اولیه بیشتری میخواد (در بعضی از شرکت های سبدگردانی یک میلیارد تومان به بالا) اما در صندوق های سرمایه گذاری چون همه چیز بین تعداد زیادی از افراد سرشکن میشه هم ارزون تره و هم با سرمایه های کم هم میشه در صندوق ها سرمایه گذاری کرد.

 • برداشت من این هست شاید سبدگردان بدلیل اختصاصی بودن سرمایه گذاری برای هر شخص، بتونه سود بیشتری نسبت به صندوق دربیاره. هرچند کارمزد سبدگران بیشتر از صندوقه، اما چون کارمزدش صرفا از سود بدست میاد، قاعدتا باید انگیزه بیشتری برای سودسازی داشته باشه. اما نهایتا نتونستم نتیجه بگیرم کدوم بهتره؟ ضمن اینکه این سوال کماکان وجود داره که آیا سبدگردانها حداقل سود بانکی رو میتونن تامین کنن یا نه (هرچند بدون تضمین). اگر چنین چیزی در عمل باشه، منطقا ورود به صندوقهای سود ثابت توجیه پیدا نمیکنه.

  • بهادر آذری

   سلام، بله از لحاظ بازدهی سبدگردانی اغلب سود بیشتری داره. اما یک اینکه هزینه های بیشتری دریافت میشه از سرمایه گذار چون سبدگردانی اختصاصی برای فرد انجام میشه. دو اینکه حداقل پولی که شرکت های سبدگردانی برای سبدگردانی اختصاصی قبول میکنن یک میلیارد تومان به بالاست این در حالیه که شما با 100 هزار تومان هم در بعضی از صندوق ها میتونید سرمایه گذاری کنید و واحد سرمایه گذاری بخرید. نکته دیگه اینکه هزینه ها در صندوق سرمایه گذاری مشترک بین سرمایه گذاران سرشکن میشه و بطور قابل توجهی کاهش پیدا میکنه. اگر سرمایه شما زیاده (بالای یک میلیارد) سبدگردانی گزینه خوبیه اما اگر اینجور نیست بهترین گزینه صندوق های سرمایه گذاری هستند.

   • طبق جدیدترین آمار تلفنی که همین چند روز پیش، شخصا از 24 شرکت سبدگردان رسمی گرفتم، چهار شرکت، سرمایه 50 و 100 میلیون هم قبول میکنند، دو شرکت، سرمایه 250 و 300 میلیون، و مابقی حداقل 500 میلیون می پذیرند.
    سوال همیشگی و البته مهم اینه : [[[ الان ]]] با سرمایه مثلا 50 یا 100 میلیون، با شرایط فعلی بازارها، با لحاظ تمام تفاوتها و مزایا و معایب، مشخصا صندوق (سود ثابت/سهام) بهتره یا سبدگردان؟

   • بهادر آذری

    سلام. شرکت های سبدگردانی به این دلیل که برای یک شخص سبد تشکیل میدن به نسبت صندوق های سهامی سرمایه فرد رو در تعداد سهم کمتری سرمایه گذاری میکنند پس دارای ریسک بیشتری هستند و این اصل همیشه وجود داره که با افزایش ریسک بازده مورد انتظار هم افزایش پیدا میکنه. پس انتظار بازدهی بالاتری از سبدگردانی ها در این شرایط است. نکته دوم اینکه قیاس سبدگردانی با صندوق های درآمد ثابت درست نیست به این دلیل که صندوق های درآمد ثابت 75 الی 90 درصد ترکیب داراییشون اوراق با درآمد ثابته و بازدهیشون بیشتر قابل قیاس با بانک هاست (معمولا بالاتر از بانک). بنابراین اگر شما فردی با ریسک پذیری بالا هستید میتونید با این مقدار سرمایه شرکت های سبدگردانی رو انتخاب کنید و احتمالا بازدهی بالاتری براتون داشته باشه. نکته آخر اینکه شرکت های سبدگردانی هم مثل صندوق ها خوب و بد دارن معمولا بهترین شرکت های سبدگردانی اختصاصی مقدار حداقل سرمایه قابل پذیرششون بالاست. (1 میلیارد به بالا)

 • الان با توجه به اینکه رشد شارپ بازارها تمام شده و چشم انداز رکود، قویتر هست، اینطور بنظر میرسه که [شاید] درصد سود ثابت در سبد دارایی باید بیشتر باشه. در اینصورت ممکنه ورود به صندوقهای سهام یا سبدگردان چندان توجیه نداشته باشه. ضمن اینکه هیچ کدام از اینها تضمینی برای سودسازی حتی در حد سود بانکی (در شرایط فعلی) نمیدن! البته رشدهای جدید دلاری ممکنه کمی این چشم انداز رو دستخوش تغییر حتی مقطعی کنه.

  • بهادر آذری

   بله. کاملا درسته. با توجه به شرایط شاخص و اینکه بازار رشد قابل توجه خودشو کرده حرف شما بیراه نیست. صندوق های درآمد ثابت با توجه به ماهیت و ریسک کمی که دارند میتونه برای شما (اینجور که به نظر میرسه ریسک گریز هستید) مناسب تر از سایر گزینه ها باشه. در سال‌های گذشته برخی از صندوق ها (معمولا درآمد ثابت) حداقل سود تضمینی داشتن که جدیدا دیگه این قانون وجود نداره.

 • ناشناس

  سایت یا مرجعی مثه fipiran.com که برا بررسی سابقه صندوق هاست برای سبدگردان ها وجود داره ک بشه سابقشون و میانگین سودشونو بررسی کرد؟

  • بهادر آذری

   سلام خیر. چون سبدگردانی بصورت اختصاصی برای فرد انجام میشه امکان مقایسه آماری سبدگردانی ها کنار هم وجود نداره بنابراین مرجعی هم برای این کار وجود نداره.

 • حجت اله خداوردی

  با عرض سلام وخسته نباشید وتشکر از برنامه بسیار عالیتون نسبت به کدال اینها اشنا هستم ولی چطوری به این صندوقها اعتماد کنیم مطمءن باشیم که یکهو پولهامنو بالا نکشن و با توجه به اینکه سهامی هااکثرشون تعهد به نقد شوندگی ندارند!! با توجه به دزدیهای موسساتی که زیر نظر بانک مرکزی کار میکردن وپول مردمو حیف ومیل کردن خودتونم خبر دارین چطور میشه اعتماد کردایا سازمان بورس که داره تبلیغ این صندوقهارو میکنه پرداخت پول مردمو اگه صندقها بالابکشن تضمین میکنه توضیح کامل بدین لطفا

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. صندوق های سرمایه گذاری تحت نظارت سازمان بورس تاسیس میشن و فعالیتشون با نظارت سازمان بورس انجام میشه. بهتون پیشنهاد میکنم مقاله آموزشی ما با عنوان ” آیا صندوق های سرمایه گذاری مطمئن هستند؟ ” رو مطالعه کنید.

 • ناشناس

  سلام امکان ضرر تو سبد گردانی چند درصد؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. هیچ وقت با قطعیت نمیشه به این سوال جواب داد و کاملا برمیگرده به عملکرد مدیر و تیم سبدگردانی. اما چون بصورت اختصاصی برای شما انجام میشه اغلب سعی بر اینه که تا حد ممکن زیان ده نباشه.

 • ناشناس

  سلام، صندوق ها های سرمایه گزاری سهام چند درصد از سود رو برمیدارن؟؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. صندوق ها کارمزدی از سود برنمیدارن. سبدگردانی ها هستند که کارمزد برمیدارند.

 • امکان سبد گردانی با سرمایه کم وجود دارد

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. شرکت های سبدگردانی چون بصورت اختصاصی برای فرد سبدگردانی انجام میدن، معمولا مبالغ بالا رو قبول میکنن. اما با سرمایه کم میتونید پولتون رو به صندوق های سرمایه گذاری بسپارید.

 • مریم امیری

  عالی بود، مرسی

 • منصور حسن زاده

  سلام به بچه های با صفای سیگنال ،واقعا که دمتون گرم ،نفستون گرم ،دلتون حوش
  از اینجا که معلومه سرمایه گزاری در سبد گردانی ،فقط مختصه مایه دارهاست ، زیرا اکثرا سرمایه های بالای یک میلیارد میخان .
  پس ما کم بضاعتها نباید بهش فکر کنیم.

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام بر شما همراه گرامی… امیدواریم همیشه شاد و خوش روزی باشید

 • سلام عرض ادب.صندوق های سرمایه گذاری در سهام چگونه و یا به نحوی از سرمایه های افراد سود دریافت میکنند؟ ممنونم

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… صندوق های سرمایه گذاری با دریافت کارمزد از معاملات مشتریان، کسب درآمد می کنند.

 • سلام من مثلا 10 میلیون پول بزارم صندوقها میتونم هروقت خواستم بردارم یا یکسالست نمیتونم وردارم

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… مشکلی از بابت برداشت سرمایه در هر زمان وجود نداره

 • صندوق نوشته مثلا بازده 300درصد من 10میلیون بزارم یعنی 300 درصد سود میده و خودش چطوری سود میکنه پس از سود من چقد ورمیداره

  • کارشناس تحلیل بازار

   دوست عزیز بازدهی صندوق ها تابع نوسانات بازار بورس و سهام است و هزینه صندوق از کارمزد معاملات شماست.

 • حسین آقایی

  سلام. سوالی از حضورتون داشتم:
  آیا امکان دارد بین سرمایه گذار و سبدگردان تضاد منافع پیش بیاید؟ به عنوان مثال سبد سرمایه گذار محلی برای خالی کردن سهم های بد باشد یا بالعکس محلی برای برداشت سهم های خوب؟
  چه تضمینی وجود دارد که این اتفاق نیفتد؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… به نکته خوبی اشاره کردید. دقیقا امکان چنین چیزی وجود داره . به همین دلیل سرمایه گذاران خیلی باید دقت کنند که چه نهادی رو به عنوان سبدگردان انتخاب می کنند. در قوانین صندوق های سرمایه گذاری قانون تضاد منافع وجود داره که از بروز چنین مشکلی جلوگیری میکنه.

 • Hamid kafaei

  سلام مرسی از سایت خوبتون . واقعا مقایسه سبدگردان و صندوق سرمایه گذاریتون عالی و کاربردی بود

 • انصاری

  سلام و عرض ادب از اطلاعات جامع و خوبی که میدهید ایا سرمایه گذاری در صنوق های ضامن نقد شوندگی ندارند میتوان اعتماد کرد و بهترین صندوق سرمایه گذاری کدام است متشکرم

 • محسن خواجوی

  با سلام و خسته نباشی
  من حدود ۲ میلیاد در یکی از کارگزاری ها بصورت سبد گردان سرمایه گزاری کردم و یه صندوق هم توی همون کارگزاری دارم حدود ۷۰۰ میلیون تومان که سود دهیش مثل سبد گردان نیست البته صندوق رو قبل از سبد گردانی قرادرداد بسته بودم الان موندم چکار کنم . آیا همه سرمایه رو توی سبد بزارم یا نه؟

 • با سرمایه بالای ۵۰۰ میلیون سرمایه گذاری تو صندوق بهتره یا سبد گردان؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… به طور مشخص نمیشه یکی از این دو رو کاملا تایید یا رد کرد. چرا که صندوق های سرمایه گذاری مختلفی با اهداف و مدیریت های گوناگون فعالیت می کنند. همچنین شرکت هایی که خدمات سبدگردانی ارائه میدهند بسیار زیاد هستند و عملکرد آنها مشابه هم نیست. موفق باشید.

 • سلام و خسته نباشید چند جا در جواب کامنت دوستان اشاره فرمودید مبلغ قابل پذیرش در سبدگردان ها مبالغ بالای 1 میلیارد در حالیکه من مبلغ 500 میلیون به بالا رو شنیده بودم

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… سبدگردان ها بسیار مختلف هستند و عموما مبالغ زیاد رو قبول می کنند.

 • علی جنابی مطلق

  باسلام و عرض ادب و احترام
  سوال من از تیم کارشناسی معظم سیگنال برای وارد کردن ۱۵۰میلیون دارایی است که در بانک دارم و تصمیم گرفتم با مشاوره از شما ان را در صندوق سرمایه گذاری که شما معرفی میکنید وارد کنم زیرا با خواندن این مقاله متوجه شدم که این مقدار سرمایه برای صبد گردانی کم است، بنابراین با توجه به تجربه تیم سبگنال چه صندوق سرمایه گذاری را پیشنهاد میدهید، میزان ریسک بنده با توجه به شرایط حبابی امروز بورس کم است، بهترین صندوق سرمایه گذاری مطمئن با تضمین نقد شوندگی در بازده زمانی یکساله کدام است؟ با تشکر از شما (مطلق)

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… تصمیم به سرمایه گذاری در صندوق ها امر مطلوب و امنی ست. متاسفانه ما نمیتونیم صندوق خاصی رو پیشنهاد بدیم. با توجه به اینکه گفتید ریسک کم رو در نظر دارید میتوانید در چند صندوق مختلف سرمایه گذاری کنید. برای مثال در یک صندوق سهامی و دو صندوق مختلط و دو صندوق با درآمد ثابت. با مراجعه به بخش گزارشات تحلیلی سیگنال اطلاعات مناسبی رو دریافت خواهید کرد.

 • با سلام و عرض خسته نباشید من مدتی هستش ک در صندوق امید توسعه و همچنین پیشرو مبالغی سرمایه گذاری کردم ک حدودا ۱۵۰ میلیون میباشد در حال حاضر تمامی سودی ک برای این مبلغ اومده بود با منفی شدن بازار همه سود از بین رفت و با این توضیحاتی ک شما دادید در مورد سبد گردانها نظرم درو در مورد این صندوق ها تغیر داد میشه شما سبد گردان هایی ک با مبالغ زیر یک میلیارد رو جذب سرمایه میکنند رو معرفی کنید

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… در حال حاضر سیگنال پیشنهادی در این خصوص ندارد. موفق باشید.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
11 خرداد 1399