اساسنامه و امیدنامه صندوق سرمایه گذاری چیست؟

اساسنامه و امیدنامه صندوق سرمایه گذاری چیست؟

درست مثل بروشوری که بعضی از شرکت‌ها و نهادها دارند تا توضیحات کاملی از کاری که انجام می‌دهند را در اختیار مخاطبان خود قرار دهند، صندوق های سرمایه گذاری هم توضیحاتی مفصل‌تر به همراه کلی قانون و تبصره و مهر تایید از سازمان بورس دارند که آن را به نام اساسنامه و امیدنامه صندوق سرمایه گذاری می‌شناسیم.

سازمان بورس و اوراق بهادار، تمام صندوق های سرمایه گذاری را موظف کرده اساسنامه و امیدنامه خود را در اختیار عموم قرار دهند تا مردم بتوانند قبل از سرمایه‌گذاری، از تمام ساز و کار صندوق مورد نظر اطلاع پیدا کنند. این موضوع یکی از مشخصه‌های شفافیت در عملکرد صندوق‌ها محسوب می‌شود.

اساسنامه صندوق سرمایه گذاری

اساسنامه هر صندوق مجموعه‌ای از ماده‌های قانونی است که برای عملکرد قانونی صندوق‌ها تنظیم شده و به تایید سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) رسیده است.

به عنوان مثال در ماده سوم تمام اساسنامه‌ها، هدف از تشکیل صندوق، جمع آوری وجوه از سرمایه‌گذاران، نحوه اختصاص آن‌ها به خرید انواع اوراق بهادار (که برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری انجام می‌شود)، مقدار بهره‌مندی سرمایه‌گذاران از صرفه جویی‌های ناشی از مقیاس و تامین منافع برای آن‌ها بیان شده است.

موضوع فعالیت صندوق هم در بند چهارم اساسنامه ذکر می‌شود، اینکه صندوق می‌خواهد سرمایه جمع شده از سرمایه‌گذاران را در چه مواردی سرمایه‌گذاری کند؛ مثلا در سپرده‌های بانکی، اوراق بهادار، بورس یا … . در اساسنامه‌ها بعد از عنوان قوانین کلی صندوق که معمولا ثابت هستند، تبصره‌های مربوط به هر کدام نیز ذکر می‌شود تا تمامی شرایط را دربرگیرد و مشکلی در انجام قوانین به وجود نیاید.

مواردی که در اساسنامه صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری ذکر می‌شود

در اساسنامه مواردی که به تصویب و تایید سازمان بورس رسیده و صندوق‌ها موظف به انجام آن‌ها هستند، ذکر می‌شود. به عنوان مثال مهم‌ترین مواردی که در اساسنامه ذکر می‌شوند عبارتند از:

 • حداقل و حداکثر میزان مشارکت در صندوق
 • حساب‌های بانکی صندوق و نظارت بر دریافت‌ها و پرداخت‌ها
 • ترکیب دارایی‌های صندوق
 • هزینه‌های صندوق
 • مرجع رسیدگی به تخلفات و اختلافات
 • مراحل پذیره نویسی و صدور واحد سرمایه گذاری
 • مراحل ابطال واحد سرمایه گذاری

نمونه اساسنامه صندوق سرمایه‌گذاری

در زیر نمونه‌ای از اساسنامه صندوق سرمایه‌گذاری را مشاهده می‌کنید و می‌توانید اساسنامه صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا را از لینک زیر دانلود نمایید:

نمونه اساسنامه صندوق سرمایه‌گذاری

اساسنامه صندوق سرمایه‌گذاری سهم آشنا


امیدنامه صندوق سرمایه گذاری

تفاوت اساسنامه و امیدنامه چیست؟ ممکن است تشابهات زیادی بین اساسنامه صندوق های سرمایه گذاری مختلف وجود داشته باشد و قوانین مشترکی داشته باشند، اما امیدنامه هر صندوق مخصوص به خودش است و در واقع مکمل اساسنامه است. در امیدنامه جزئیات ذکر می‌شود، مثلا اگر در اساسنامه ارکان صندوق عنوان و هر کدام تعریف شده‌اند و تبصره‌های مربوط به هر رکن نوشته شده باشد، در امیدنامه صندوق آن شخص حقیقی یا حقوقی که مسئولیت رکن را به عهده گرفته معرفی می‌شود. بنابراین معمولا حجم امیدنامه از اساسنامه کمتر است.

لازم است بدانید که مطالعه امیدنامه مهمتر از اساسنامه است و اطلاعاتی را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد تا بتوانند آگاهانه‌تر صندوق سرمایه گذاری مناسب خودشان را انتخاب کنند.

مواردی که در امیدنامه صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری ذکر می‌شود

امیدنامه صندوق اولین چیزی است که یک سرمایه‌گذار باید قبل از سرمایه‌گذاری در صندوق بخواند، بنابراین مهمترین موارد اساسنامه هم به صورت خلاصه و چکیده در آن ذکر می‌شود. مهم‌ترین مواردی که در امیدنامه ذکر می‌شوند به شرح زیر هستند:

 • استراتژی صندوق برای سرمایه‌گذاری وجوه سرمایه‌گذاران. مثلا برخی از صندوق‌ها، استراتژی سرمایه‌گذاری ارزشی را دنبال می‌کنند، برخی سهام رشدی خریداری می‌کنند و برخی دیگر از استراتژی‌های پرریسک‌تری شامل خرید سهام استفاده می‌کنند.
 • هزینه‌هایی که توسط سرمایه‌گذاران پرداخت می‌شود. این موارد شامل کارمزد مدیریت، کارمزد فروش، کارمزد بازخرید برای سهامی که طی دوره‌ای معین به فروش می‌روند و دیگر اطلاعات مرتبط هستند.
 • مهم‌ترین ریسک‌هایی که سرمایه‌گذاران طی سرمایه‌گذاری در صندوق با آن روبه‌رو خواهند شد. برای مثال در امیدنامه یک صندوق جهانی یا بین‌المللی، ریسک ارز، امکان برقراری محدودیت سرمایه توسط شرکت‌ها، خطر جنگ و دیگر ملاحظاتی که ارتباط کمتری با صندوق‌های داخلی دارند، توضیح داده خواهد شد.
 • اینکه صندوق سرمایه‌گذاری از اهرم استفاده می‌کند یا خیر.
 • اسامی مدیرانی که خود در صندوق سرمایه‌گذاری کرده‌اند و میزان سرمایه‌گذاری هر کدام.
 • میزان حقوق و دستمزد مدیران برای ارائه خدماتشان.
 • افراد ناظر و صاحبان اصلی صندوق، شامل مؤسساتی که اوراق بهادار را به نمایندگی از سرمایه‌گذاران اصلی به نام خود نگه‌داری می‌کنند.
 • اطلاعاتی در خصوص مدیران صندوق‌ها تا سرمایه‌گذاران بتوانند تشخیص دهند آیا این مدیران تجربه، اعتبار و دانش کافی برای مدیریت وجوه آن‌ها را دارند یا خیر.
 • نرخ گردش پرتفوی که می‌تواند به شما اطلاعاتی در خصوص کارایی مالیاتی صندوق بدهد.

نمونه امیدنامه صندوق سرمایه گذاری

در زیر نمونه‌ای از امیدنامه صندوق سرمایه‌گذاری را مشاهده می‌کنید همچنین می‌توانید امیدنامه صندوق سرمایه‌گذاری سهم آشنا را از لینک زیر دانلود نمایید:

نمونه امیدنامه صندوق سرمایه گذاری

امیدنامه صندوق سرمایه‌گذاری سهم آشنا

چگونه به اساسنامه و امیدنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری دسترسی داشته باشم؟

اساسنامه و امیدنامه هر صندوق به راحتی و به صورت آنلاین قابل دریافت است و کافی است کلمه امیدنامه یا اساسنامه را در کنار اسم صندوق مورد نظر جستجو کنیم تا به سایت صندوق و پی‌دی‌اف (pdf) تهیه شده برای هر کدام برسیم.

نتیجه‌گیری

در این مقاله با اساسنامه و امیدنامه صندوق سرمایه‌گذاری آشنا شدیم. گفتیم که اساسنامه و امیدنامه دستورالعمل صندوق‌ های سرمایه گذاری هستند که صندوق‌ها براساس آن‌ها عمل می‌کنند و موظف هستند اساسنامه و امیدنامه خود را در اختیار عموم بگذارند. اگر از مطالب آموزشی ما راضی هستید، نظرات خود را با سایت سیگنال در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
امتیازدهی
[تعداد: 6    میانگین: 5/5]

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات کاربران
 • مهرداد

  با سلام و تشکر از زحمات شما نسبت به اطلاعاتی که در اختیار گذاشتین .
  با تشکر مجدد از شما و سایت خوبتون

  • بهادر آذری

   سلام و درود. سپاس از همراهی شما.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
چهارشنبه
30 بهمن 1398