ارزش خالص دارایی (NAV) چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

سرمایه‌گذاری می‌کنیم که چه؟ سوال مسخره‌ای به نظر می‌رسد! هیچکس سرمایه‌گذاری نمی‌کند که پولش را بریزد دور، همه سرمایه‌گذاری می‌کنیم تا ارزش دارایی‌هایمان را افزایش دهیم. پس لازم است با مفهوم ارزش خالص دارایی یا (NAV) آشنا شویم.

NAV مخفف چیست؟

NAV مخفف کلمه Net Asset Value به معنای ارزش خالص دارایی است. و در واقع نشان‌دهنده کل خالص ارزش دارایی‌های صندوق سرمایه‌گذاری می‌باشد. این شاخص را می‌توان معیاری استاندارد شده برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری قلمداد کرد که می‌توان از آن به منظور انجام مقایسه صندوق‌های سرمایه‌گذاری از لحاظ عملکردی استفاده کرد.

NAV هر واحد صندوق سرمایه گذاری چیست؟

آشنایی با این مفهوم نسبتا ساده اهمیت زیادی دارد و می‌تواند یکی از ملاک‌های ارزیابی عملکرد صندوق‌ها در نظر گرفته شود. سرمایه‌گذاران با خرید واحدهای سرمایه‌گذاری در دارایی‌های صندوق سهیم می‌شوند، پس لازم است ارزش دارایی‌هایشان در صندوق را بدانند. مخصوصا اگر ارزش این دارایی‌ها با توجه به شرایط بازار همواره در حال تغییر باشد؛ همانطور که می­دانید بخشی از دارایی‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری به سهام شرکت‌ها اختصاص یافته که با نوسان روزانه سهام، بالا و پایین می‌روند.

بنابراین دارایی‌های صندوق به صورت روزانه ارزش­‌گذاری و به شکل ارزش خالص دارایی (NAV) محاسبه می‌شوند که برای اطلاع سرمایه‌گذاران از ارزش واقعی واحدهایی که خریداری کرده‌اند، ارزش خالص هر واحد صندوق در انتهای هر روز و بر اساس قیمت پایانی دارایی‌های آن محاسبه و از طریق سایت اختصاصی صندوق گزارش می‌شود.

فرمول محاسبه NAV هر واحد صندوق

اگر بدهی‌های صندوق که شامل بدهی به کارگزاری‌ها بابت خرید سهام و بدهی به ارکان صندوق می‌شود را از دارایی‌های صندوق کم کنیم، کل خالص ارزش دارایی‌های صندوق به دست می‌آید که اگر حاصل را بر تعداد کل واحدهای صندوق (واحدهای سرمایه‌گذاری نزد سرمایه‌گذاران) تقسیم کنیم، ارزش خالص هر واحد یا NAV هر واحد صندوق به دست می‌آید.

فرمول محاسبه NAV ارزش خالص دارایی

برای مثال اگر ارزش روز دارایی‌های یک صندوق 100 میلیارد تومان باشد و میزان بدهی‌های آن نیز 4 میلیارد تومان، ارزش خالص دارایی‌هایش 96 میلیارد تومان است. حال اگر صندوق دارای 800 هزار واحد باشد، ارزش خالص هر واحد صندوق 120 هزار تومان می‌شود.

مثال nav

البته NAV ملاکی برای ارزیابی کامل عملکرد یک صندوق سرمایه‌گذاری نیست و باید موارد دیگری مثل بازده و ریسک صندوق نیز در نظر گرفته شوند و بعد از مقایسه آن‌ها با شاخص بورس و دیگر صندوق‌های مشابه، سرمایه‌گذاری انجام شود.

محاسبه NAV در اکسل

اگر قصد محاسبه ارزش خالص دارایی صندوقی که در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید را با استفاده از اکسل دارید، باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • با توجه به فرمول قبلی برای بدست آوردن مقدار صورت کسر باید مقدار مجموع بدهی‌های صندوق را از مجموع دارایی‌ها کسر کنید، اما سرمایه‌گذاران به این مقادیر دسترسی ندارند. حاصل کسر این دو مقدار از یکدیگر NAV کل (کل خالص ارزش دارایی‌ها) صندوق است. مقدار NAV کل بصورت روزانه محاسبه و در سایت اختصاصی صندوق‌های سرمایه‌گذاری گزارش می‌شود. پس مقدار صورت کسر برابر با مقدار NAV کل گزارش شده در سایت صندوق‌ها است.

کل خالص ارزش دارایی‌ها = مجموع بدهی‌های صندوق – مجموع دارایی‌ها

 • برای بدست آوردن مخرج کسر باید تعداد کل واحدهای باطل شده صندوق تا امروز را از مقدار کل واحدهای صادر شده صندوق تا امروز کسر کنید. این مقادیر نیز در سایت اختصاصی صندوق‌ها بصورت روزانه گزارش می‌شود.

تعداد واحدهای صندوق = تعداد واحدهای ابطال شده تا امروز – تعداد واحدهای صادر شده تا امروز

بنابراین فرمول بالا بصورت زیر می‌شود:

محاسبه NAV در اکسل

قیمت صدور و ابطال چیست؟

NAV مخفف چیست؟

در هر بازاری شما با خریدار  هستید یا فروشنده، در صندوق‌های سرمایه‌گذاری صدور به معنی خرید و ابطال به معنی فروش است.

قیمت صدور و ابطال واحدها نیز بر مبنای ارزش خالص هر واحد (NAV) تعیین می‌شوند و هم‌جهت با آن تغییر کرده و در نهایت سود یا زیان هر سرمایه‌گذار را مشخص می‌کنند.


NAV صدور چیست؟


به پولی که سرمایه گذاران برای خرید واحدهای جدید پرداخت می‌کنند، NAV صدور گفته می‌شود و اندکی بیشتر از ارزش خالص هر واحد (NAV هر واحد) است. این تفاوت به این دلیل است که مدیر صندوق در خرید اوراق بهادار جدید باید هزینه‌ای را بابت کارمزد پرداخت کند و برای اینکه این کارمزد به سرمایه‌گذاران قدیمی تحمیل نشود، از سرمایه‌گذاران جدید دریافت می‌شود.


NAV ابطال چیست؟


همچنین اگر سرمایه‌گذاری به پول نقد احتیاج داشته باشد و بخواهد واحدهایش را بفروشد، قیمت واحدها به صورت NAV ابطال محاسبه می‌شود. NAV ابطال با فرض کسر هزینه‌های مربوط به معاملات از بهای فروش دارایی‌های سبد تعیین می‌شود و مبنای خالص پرداخت به شخص قرار می‌گیرد. یعنی در NAV ابطال هزینه کارمزد معاملاتِ فروش، در نظر گرفته می‌شود و از ارزش خالص هر واحد کسر می‌شود. بنابراین NAV ابطال معمولا کمتر یا مساوی NAV هر واحد است.

قیمت آماری واحدهای صندوق یا NAV آماری چیست؟

گاهی به دلیل وجود شرایط خاص و محدودیت‌هایی که در بورس اوراق بهادار وجود دارد، تعدادی از سهام بورسی موجود در سبد اوراق بهادار صندوق، قابلیت نقدشوندگی ندارند. در چنین شرایطی برخی از سهم‌ها با صف فروش یا صف خرید همراه می‌شوند.

بنابراین قیمت اعلام شده در تابلوی معاملاتی، قیمت واقعی و منصفانه نیست. بنابراین به مدیر صندوق اختیاراتی داده شده است تا بتواند قیمت برخی سهم‌های موجود در سبد سرمایه‌گذاری را تا حدودی تعدیل کند و NAV جدیدی محاسبه شود که مبنای تعیین قیمت صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری قرار ‌گیرد.

برای اینکه سرمایه‌گذاران بدانند این تعدیل چقدر بوده، صندوق‌ها موظفند در کنار اعلام NAV صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری، NAV آماری را نیز اعلام کنند. NAV آماری یک مبنای مقایسه‌ای است و در آن آخرین قیمت بسته شدن سهام، بدون اعمال تعدیل مدیر است، یعنی همان قیمتی که روی تابلوی معاملاتی اعلام شده است.

اگر مدیر قیمت هیچ‌یک از سهام موجود در سبد سرمایه‌گذاری صندوق را تعدیل نکرده باشد، NAV آماری و ابطال باهم برابر و مقداری از NAV صدور کمتر هستند.

نتیجه‌گیری

گفته شد که خالص ارزش دارایی‌های صندوق یا NAV یکی از معیارهای استاندارد برای مقایسه عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری با یکدیگر است. با استفاده از گزارش‌های تحلیلی سایت سیگنال می‌توانید عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید تا بهترین صندوق سرمایه گذاری را انتخاب نمایید. اگر گزارش‌های تحلیلی ما را دنبال می‌کنید، نظرات خود را با سایت سیگنال در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام خواستم ببینم nav صندوقهای سهامی و طلا بر اساس قیمت آخرین معامله در لحظه آپدیت میشن یا قیمت پایانی؟

  • سلام، قیمت nav صندوق ها عموما براساس قیمت پایانی دارایی های موجود در پورتفوی هر صندوق محاسبه می شود

 • سلام… نفرمودید.. دامنه تعدیل در شرایط خاص. چنددر صد. قیمت ابطال می‌تواند… باشد… آیا این تعدیل، زیان هنگفتی به سرمایه گذار وارد نمی‌کند.. ممنون….

 • سلام مازاد ارزش سرمایه گذاری نسبت به بهای تمام شده فرمولش چیه

 • سلام لطفا روش ابطال را توضیح بدید چجوری باید ابطال کنیم یه صندوق را

 • با سلام و تشکر از سایت خوبتان
  خود صندوق ها چه مسئولیتی در قبال NAV دارند مثلا صندوق دارایکم که امروز با قیمت پایانی 14340 تومن بسته شد NAV اش 20620 تومن بود یعنی 30 درصد کمتر از NAV معامله می شود. اگر قیمت هر واحد صندوق که بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود و این مستقل از NAV صندوق عمل می کند پس این NAV به چه دردی می خورد؟؟؟؟

  • سلام دوست عزیز
   صندوق دارا یکم وضعیتی استثنایی داره و این سوال برای ما هم به وجود اومده بود. در مصاحبه ای با مدیر صندوق دارا یکم علت این قضیه رو جویا شدیم. شما میتونید متن کامل رو از این لینک بخونید.

 • سلام
  خسته نباشید
  ببخشید چرا صندوق دارا دوم ، امکان ابطال نداره و فقط بر اساس قیمت روی تابلو معامله میشه؟
  مگه صندوق نیست؟

  • سلام دوست عزیز
   صندوق های ETF از روی NAV معامله نمی شوند بلکه عرضه و تقاضا در بازار قیمت معاملات آن را تعیین می کند.

 • سلام وقت بخیر
  در خصوص قیمت آماری nav بطور مثال صندوق کوثر یکم مبلغ آماری بالاتر از صدور و ابطال می‌باشد
  با توجه به بسته بودن صدور صندوق بمدت طولانی هنگام تقسیم سود در پایان سال مالی قیمت آماری درنظر گرفته میشود یا قیمت nav ابطال؟
  ممنون از شما

  • سلام دوست عزیز
   این مورد بستگی به تصمیم مدیران صندوق دارد.

 • با سلام سوالم این که اگر صندوقی قیمت صدور و ابطال بالاتر از قیمت اماری باشه نشاند دهنده وضعیت بد صندوق هست؟

  • سلام
   خیر نمیشه به طور کلی به این شکل استنباط کرد.

 • سوالم این که اگر در صندوق با درامد ثابت قیمت آماری پایینتر از قیمت ابطال باشه در این صندوق چقدر ریسک سرمایه گذاری است.ایا زیاد بودن اختلاف بین قیمت اماری و قیمت ابطال خطرناک است یا نه؟

  • سلام
   بله وجود داره. به آموزش های قسمت بورس و سهام مراجعه کنید.

 • ضمن تشکر از سایت خوبتون و مطالب مفید و کاربردی که میذارید ، سوالی داشتم :
  آیا NAV صدور و ابطال صندوق ها میتونن دچار تغییر بشن؟
  مثلا اگر NAV صدور صندوقی به مقدار خیلی کم بالاتر از NAV ابطال آن صندوق باشد ، مثلا بعد از مدت یک سال آیا با ابطال واحد اون صندوق حتما ضرر میکنه سرمایه گذار؟

  • سلام دوست عزیز
   NAV صدور در حالت طبیعی همیشه کمی بالاتر از NAV ابطال است و این مسئله به دلیل احتساب کارمزدهای صندوق می باشد. در طول مدت یک سال قیمت واحدها و NAV صدور و ابطال تغییر میکنه.

 • آیا NAV ابطال صندوق ها مقدار ثابتیه؟
  مثلا اگر واحدهای یه صندوقی رو با NAV صدور بالاتر از NAV ابطال خریداری کنیم، در بلندمدت (مثلا بعد از یکسال) وقتی که بخواهیم واحدها رو بفروشیم حتما ضرر می کنیم؟
  با تشکر از مطالب مفید سایت سیگنال

 • سلام وقت بخیر
  خواستم بپرسم که قیمت شروع معاملات صندوقهای ETF در هر روز بر اساس قیمت nav تعیین میشود یا همانند سهام بر اساس قیمت پایانی در روز قبل؟؟؟

  • سلام دوست عزیز
   قیمت این صندوق ها بر اساس قیمت پایانی روز قبل خواهد بود.

 • سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  اما چرا بعضی سهم ها بالاتر از NAV و بعضی پایین تر معامله میشن؟
  دلیلش چی میتونه باشه؟

 • سلام وقت بخیر
  در. رابطه با پرداخت سود دوره ای در پایان سال مالی صندوق اگر قبل از سررسید سال مالی اقدام به ابطال واحدها کنیم آیا هیچ سودی تعلق نخواهد گرفت؟
  ممنون

  • سلام دوست عزیز
   این موارد در اساسنامه و امیدنامه صندوق ذکر می شود و از آنجا که ممکن است صندوق ها با هم تفاوت داشته باشند بهتر است با روابط عمومی صندوق تماس بگیرید.

 • سلام خسته نباشید
  وقتی اولین قیمت مثلا ۱۲۸۹۰۰ هست ولی navابطال ۸۵۵۵۰ هست ، این به چه معناس؟
  در صندوقهای طلا، این دو عدد در صندوقهای مختلف متفاوتند
  این اختلاف زیاد باشه نشانه ی چیست
  کم باشه نشانه ی چیست؟

  • سلام دوست عزیز
   این مسئله به دلیل فشار زیاد تقاضاکنندگان و عرضه کنندگان در صندوق هایETF اتفاق می افتد و تغییرات قیمت صندوق را غیرمنطقی جلوه می دهد. بدیهی ست در صورتی که قیمت معامله از NAV صندوق بالاتر باشد ریسک زیادی برای خریداران صندوق ایجاد می شود و در صورتی که قیمت معامله از NAV صندوق پایین تر باشد برای خریداران جذاب تر خواهد بود چراکه در این حال قیمت صندوق زیر ارزش ذاتی آن قرار دارد.

 • سلام صندوق زرین پارسیان روز 17 شهریور قیمت ابطال رو به طور ناگهانی به 8 درصد زیر قیمت nav کاهش داد و ما ضرر زیادی کردین و دارایی مان به شدت کاهش پیدا کرد. آیا این کار قانونی است؟ آیا امکان دارد دوباره به حالت قبل برگردد؟

 • سلام. لطفا وضعیت زیر را تحلیل بفرمایید: وضعیتی که قیمت آماری هر واحد سرمایه گذاری بیشتر از قیمت صدور هر واحد می باشد، بعنوان مثال قیمت آماری ۲۳ میلیون ریال و قیمت صدور ۲۲ میلیون ریال می باشد.

  • سلام
   در این صورت قیمت خرید صندوق از ارزش ذاتی آن کمتر است.

 • سلام ای کاش مینوشتید چطور باید صندوق رو بخرم از چه سایتی از کار گزاری یا اپلیکیشن ممنونم

 • اگر قیمت سهام یک صندوق که در بورس معامله می شود کمتر از قیمت ناو ابطال باشد که در سایت صندوق نوشته شده، آیا سهم این صندوق برای خرید مناسب نیست؟ چون دارد کمتر از ارزش ذاتی سهم، خرید و فروش می شود.

  • سلام
   در فرض سوال شما خرید این صندوق کمتر از ارزش ذاتی آن خواهد بود و برای خریداران جذاب است اما برای فروشندگان نه.

 • سلام
  ببخشید چگونه ارزش دارایی ها و بدهی ها رو پیدا کنیم؟
  منظورم اینه که چگونه از کدال درباره این استفاده کنم

  • سلام به سایت صندوق مراجعه کنید و صورتهای مالی رو ببینید.

 • سلام ، بنده دارایکم را 27ت خرید کردم . الان یک ماه بیشتره که منتظر بازگشایی وبملت هستم ، آیا ممکنه با باز شدن ملت ، nav به 40ت برسه ، اما همچنان 19 تا 22معامله بشه؟؟ایا الان که قیمت تابلو ۱۷ت و قیمت ابطال ۲۷ ، آیا میتوانم روی ۲۷ از صندوق پول بگیرم؟؟ متشکرم

  • سلام دوست عزیز
   اینده قیمت ها رو نمیشه پیشبینی کرد. در صندوق دارا یکم هم شما فقط میتونید به قیمت معاملاتی روی تابلو خرید و فروش کنید نه قیمت صدور و ابطال.

 • سلام اگر دوره پرداخت یک صندوق ثابت مثلا 20 ام ماه باشد فرضا من 18 ام کل واحد ها رو ابطال بزنم آیا هیچ سودی به روزهای ماقبل تعلق نمی گیره؟

  • سلام
   قیمت هر واحد قبل از پرداخت سود و در نزدیکی روز تقسیم سود به اوج خودش میرسه و شما میتونید از افزایش قیمت هر واحد استفاده کنید. بنابراین سود تقسیمی به شما تعلق نمیگیره اما تقریبا به همون اندازه (متناسب با فاصله ای که از روز تقسیم سود هست) سود میکنید.

 • سهام دارایکم را درذینفان سرمایه درنمادخودم نمیبینم در صورت امکان درست کنید کدسهامدارمن01656خوش

  میباشد

  • سلام دوست عزیز
   این مسئله رو باید از کارگزاری تون جویا بشید.

 • اگر NAV ابطال مقدارش از صدور وقیمت پایانی بیشتر باشد تکلیف چیست؟

  • سلام
   در این صورت ریسک زیادی متوجه معامله گران می باشد.

 • لطفا بفرمایید ناو صندوقهایی مثل شستا و صبا را کجا میتوانیم ببینیم . tsemce فقط دارا و آگاس و … نشون میده .

  • سلام دوست عزیز
   شستا و صبا صندوق های سرمایه نیستند بلکه شرکت های سرمایه گذاری هستند.

 • سلام در مورد دارا یکم میخواستم بدانم که چرا در صورتی که قیمت ناو ۲۸ هزار تومان هست نمیتوانیم ۲۸ هزار تومان بفروشیم حتی ۲۷ هزار تومان هم سیستم قبول نمیکند چرا ؟؟

  • سلام، معاملات بر اساس میزان عرضه و تقاضا انجام میشه که با توجه به عرضه زیاد قیمت این صندوق کاهش پیدا کرده(قیمت NAV با قیمت معامله تفاوت زیادی پیدا کرده)

 • سلام وخسته نباشید خدمت دست اندر کاران اپلیکشن فوق العاده سیگنال .کاس چند نمونه از صندوق های مناسب سرمایه گزاری رو جهت پیشنهاد در این قسمت ذکر میکردین.با تشکر

 • سلام. لطفا بفرمایید برای مشخص شدن نام افرادی که سهامدار دارایکم هستند. ازچه طریق یاسایت مراجعه کنیم. سپاسگزارم.

  • سلام در صورتی این صندوق رو داشته باشید در درگاه ذینفعان بازار سرمایه قابل رویت می باشد. به این لینک مراجعه کنید.

 • سلام ممنون از مطالب کاربردی که در اختیار ما قراردادید .در مورد NAV صندوقها یه تغییراتی بوجود اومده در مقابل حتی ۱ واحد شاخص کل منفی بشه NAV صندوقها بشدت افت میکنه ولی در مقابل ۵۰ هزار مثبت شاخص فقط اندکی رشد می کنند .

  • سلام
   منظورتون دقیقا چه تغییراتیه؟
   nav رو ارزش سهام صندوق معرفی میکنه.

 • سلام
  قیمت nav صندوق دارایکم بیشتر از قیمتی است که سهام خرید و فروش می شود.
  آیا قیمت خرید و فروش مبنا قرارداده می شود یا قیمت nav؟
  اگر من 200سهام دارایکم خود را بخواهم بفروشم باید براساس قیمت تابلو انجام بدهم یا nav؟

  • سلام
   شما فقط میتونید روی قیمتی که داره معامله میشه سهام خودتون رو بفروشید. اگه قیمت معامله از NAV کمتر باشه در واقع شما دارید سهام رو به زیر ارزش واقعی اون میفروشید

 • سلام .امروز صندوق دارا یکم ۳۷۰۰۰۰ریال در بورس خریدوفروش میشود در صورتیکه navآن ۲۶۰۰۰۰ ریال است آیا اگر من مثلا یک واحد از صندوق را بفروشم ۳۷۰۰۰۰ ریال را به حساب من میریزند یا ۲۶۰۰۰۰ ریال؟برای خرید که مشخص است باید ۲۷۰۰۰۰ ریال را بدهم.متشکرم

  • سلام
   زمانی که قیمت معامله صندوق از قیمت NAV فاصله میگیره، چه برای خرید و چه برای فروش رقم های متفاوتی خواهد بود. بنابراین برای خرید هم همون قیمتی که روی تابلو هست رو میتونید خریداری کنید.

 • چرا قیمت صدور صندوق ها باهم متفاوته؟؟؟
  کدو بهتر‌ قیمت صدور بالاتر یا پایین تر؟؟؟

  • سلام دوست عزیز… قیمت صدور واحد های هر صندوق به میزان دارایی اون بستگی داره

 • با سلام
  من صندوق خریداری کردم و بعد از یک ماه دوباره خرید داشتم که گواهی قبلیم رو باطل کرد و همه صندوقهای جدید و یک ماه پیشم با یه گواهی جدید و تاریخ جدید صادر کرد
  الان سوالم اینه که صندوقهای قدیمی هم باید از این تاریخ گواهی جدید سه ماه بگذره تا جریمه نشم یا تاریخ خرید مدنظره
  و اگه مقداری از صندوقهای بفروشم صندوقهای باقیمانده دوباره گواهی جدید میخوره و باید سه ماه دیگه صبر کرد

  • سلام دوست عزیز… تصمیم صندوق های مختلف در این خصوص متفاوت است و بعضی ها جریمه دارند و بعضی دیگر نه.

 • سلام به تازگی در صندوقی سرمایه گذاری کردم که navصدور حدود۱۰۳ هزارتومان بود.یعنی هروقت بخوام ابطال بزنم(بیشتر از۳ماه) و اون زمان ارزش navکمتر یا مساوی صدورباشه و با احتساب مالیات درواقع خیلی متضرر میشم؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام دوست عزیز… در این مدت شما سود دوره ای دریافت می کنید

 • اگر در یک صندوق سرمایه گذاری، قیمت آماری خیلی بیشتر از قیمت ابطال و حتی قیمت صدور باشد چه معنایی دارد؟ وضعیت آن صندوق بد است یا خوب؟

  • سلام دوست عزیز… قیمت آماری نشون دهنده ارزش گذاری دارایی های صندوق در روز می باشد. برای بررسی وضعیت صندوق باید دلیل این اختلاف و موارد مختلف دیگه رو در نظر گرفت.

 • سلام. با تشکر. برای من سیگنال یکی از مطمئن ترین راههای کسب اطلاع است.دراینجا اگر نحوه ی محاسبه ی ناو راهم میفرمودید خوب بود.ایا برای خریدار فاصله ی بیشتر یا کمتر ارزش ذاتی وبازار ی سهم بهتر است یا برعکس؟

 • با سلام و عرض ادب خدمت کارشناس محترم (1) زمانی که بازار دارای شیب صعودی و نزولی شدید میباشد(ترندقوی) در صندوق های سرمایه گذاری سهامی(ETF) چند درصد ارزش خالص دارای نمایش داده شده در تابلو مربوط به ارزش دارایی صندوق میباشد و چند درصد مربوط به فشار عرضه و تقاضا میباشد؟ (2) در شرایط معمولی (ترند عادی) این درصد چه عددی را میباشد؟

  • سلام دوست عزیز..1- به هیچ عنوان نمیشه این مورد رو مشخص کرد. 2-بهتر است قیمت تابلو نزدیک ارزش خالص دارایی ها باشد

 • واقعا جاداره بعنوان یه تازه وارد بورس تشکر ویژه کنم از عوامل سیگنال که انقد ساده و رسا مطالب رو توضیح میدن

 • باسلام واحترام وتشکر از کارشناس محترم سیگنال
  چند سوال داشتم:
  ا- درتابلوی معاملات بورس برای خرید وفروش واحد صندوقهای etf بازه قیمت از یک(۱)تا دوبرابر قیمت ناو مجاز است این بازه چه معنی دارد مگر نباید قیمت بر اساس ناو ابطال که هردودقیقه نمایش میشود خرید وفروش صورت گیرد.
  ۲-آیا اگر خریدار بیش تر ازقیمت ناو درتابلوی بورس خرید کند ضرر میکند یا اگر فروشنده کمتر از ناو تابلو ی بورس بفروشد ضرر میکند؟
  ۳-آیا اگر با برنامه کاپا آفلاین کارگزاری آگاه درخواست خرید یا فروش واحدصندوق بدهیم مطمئن باشیم با قیمت مناسب معامله می کنیم
  ۴- تفاوت قیمت عرضه وتقاضا برای هرواحد صندوق درصورت مشخص بودن ناو غیراز حساب کارمزد صدور وابطال چه مفهومی دارد؟

  • سلام دوست عزیز…ممنونیم که همراه ما هستید.
   1-قیمت معاملاتی در صندوق های ETF تابع عرضه و تقاضاست و ممکن است قیمت تابلو از NAV ابطال فاصله بگیره.
   2-در صورتی که خریداری قصد داشته باشد بالاتر از NAV ابطال معامله کند باید توجه داشته باشد که این کار ریسک دارد و ممکن است در آینده باعث ضرر سرمایه گذار شود.
   3-در مورد انتخاب کارگزاری مناسب بورس و نحوه خرید و فروش صندوق ها، مقالات آموزشی سیگنال رو دنبال کنید.
   4-این اختلاف به معنای افزایش تقاضا یا شدت گرفتن عرضه در آن صندوق می باشد.
   موفق و پیروز باشید.

 • با سلام و تشکر از سایت خوب شما.
  سوالم این بود به طور مثال صندوق اگاه قیمت هر واحد از صندوق رو نوشته ۲۲۱/۵۵۶/۷۸۹ ریال. یعنی کسی که ۱۰ میلیون پول داشته باشه نمیتونه توی این صندوق سهام بخره؟؟؟ یا من مفهوم NAV رو بد متوجه شدم؟؟

  • سلام، بله درسته. اگر سرمایه شما ده میلیون تومانه طبیعتا نمیتونید واحدهای صندوقی که قیمت صدورشون 22 میلیون تومان هست را خریداری کنید.

 • سلام مدت فعالیت صندوق و پایان مدت فعلیت در انتخاب صندوق تاثیر گذاره ؟؟ صندوقی که 3 ماه از اعتبارش مونده معتبره یا نه

  • سلام، خیر. صندوق ها مجوز فعالیت از سارمان بورس دارند که این مجوز زمان دار هست. بعد از منقضی شدن باید مجوز تمدید بشه. اگر نگران این موضوع هستید میتونید از صندوق های ETF استفاده کنید که عمرشون نامحدوده یعنی مجوزشون همیشگیه و نیاز به تمدید نداره.

 • سلام،میخواستم بدونم ابطال واحد ها باید یکجا باشه؟یا میشه به تعداد دلخواه واحد ابطال کرد؟مثلا 40 واحد داشته باشیم بخوایم 10 واحدش رو ابطال بزنیم

  • سلام، میتونید کل واحدها یا قسمتی از واحدهاتون رو ابطال کنید و مشکلی وجود نداره.

  • سلام و عرض ادب. سپس از اطلاع رسانی شما. حتما پیگیری میشه. پیروز باشید.

 • لطفا در خصوص معامله زیر یا بالای قیمت NAV مطلب تهیه کنید یا توضیح مختصری همینجا بدید ، تشکر — منظورم زمانی هست که یه صندوق ETF زیر قیمت NAV معامله میشه به چه معنایی هست ؟!

  • سلام و عرض ادب. قیمت صندوق های ETF علاوه بر ارزش خالص هر واحد صندوق بر اساس هیجانات ناشی از فشار تقاضا و عرضه هم تغییر می‌کند و اون تفاوتی که شما میگید به این دلیله. پیروز باشید.

  • سلام، سپاس از شما. در صورت رضایت سایر مطالب آموزشی و تحلیلی ما رو دنبال کنید.