مقایسه ماهانه بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط با شاخص کل (30 شهریور تا 30 مهر)

مقایسه ماهانه بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط با شاخص کل (30 شهریور تا 30 مهر)

در این گزارش میزان بازدهی بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس مقایسه شده است.

رصد صندوق مختلط

صندوق های سرمایه گذاری مختلط، در میان صندوق های سرمایه گذاری با ریسک نسبتا متوسطی فعالیت می کنند. صندوق های سرمایه گذاری مختلط دارایی های تحت مدیریت شان را به دو دسته عمده تقسیم می کنند. این صندوق ها حدود نیمی از دارایی ها را در اوراق بهادار با درآمد ثابت که ریسک کمی دارند سرمایه گذاری می کنند و نیمی دیگر را در سهام پذیرفته شده در بازار سرمایه که ریسک بالایی دارند؛ به گردش در می آورند. از این رو عملکرد این صندوق ها برآیندی از دو ابزار مالی کم ریسک و پرریسک خواهد بود.

بخش اندکی از پرتفوی صندوق ها نیز به سپرده بانکی و وجوه نقد اختصاص می‌یابد. ریسک و بازده متناظر این صندوق ها نسبت به صندوق‌های درآمد ثابت بالاتر است؛ اما معمولا از صندوق های سهامی کمتر است. عملکرد صندوق‌های مختلط عمدتاً به پرتفوی سهام آنها و وضعیت کلی شاخص بازار سرمایه بستگی دارد. با توجه به اینکه شاخص کل، نبض بازار بورس و فرابورس است؛ می توان با معیار قرار دادن آن، صندوق های برتر از نظر نحوه عملکرد را مورد بررسی قرار داد.

مقایسه عملکرد بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط با شاخص کل بورس و فرابورس

مقایسه عملکرد بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط با شاخص کل بورس و فرابورس

صندوق های سرمایه گذاری “آرمان سپهر آشنا” و “نیکوکاری میراث ماندگار پاسارگاد” با ثبت بازدهی بالاتر از سایر صندوق ها، در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر قرار گرفته اند.

در ماه منتهی به 30 مهر 98 و در هفته هایی که از رشد بازار سهام کاسته شده و بازار سرمایه روند نزولی به خود گرفته است، شاخص کل بورس بازدهی 1.5% و شاخص کل فرابورس بازدهی 6.63- % را به ثبت رسانده است.

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط در مقایسه با شاخص کل نشان می دهد که این صندوق ها بازدهی بهتری نسبت به شاخص های بازار سرمایه داشته اند.

 صندوق های سرمایه گذاری مختلط با تخصیص حدود نیمی از دارایی های تحت مدیریت خود، به اوراق کم ریسک نظیر اوراق مشارکت با درآمد ثابت، در مقابل روند نزولی بازار سهام پایداری نشان داده اند.

با توجه به اینکه صندوق های مختلط با سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت نیمی از سرمایه گذاری های خود را به صورت مطمئن و کم ریسک انجام می دهند از این نظر مشابه بانک ها هستند. با نگاه به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط و مقایسه آن با سود سپرده های بانکی(حدود 20%سالانه) می توان در مورد سرمایه گذاری هایی که ریسکی بیشتر از بانک ها دارند، تصمیم گیری نمود. سرمایه گذارانی که مایلند ریسک کمتری در بازار بورس متوجه سرمایه شان شود، می توانند با خرید واحدهای این نوع صندوق‌ها از مدیریت حرفه ای صندوق های سرمایه گذاری مختلط بهره ببرند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
4 بهمن 1399