همه چیز در مورد صندوق های ETF دولت – معرفی صندوق “واسطه‌گری مالی یکم”

همه چیز در مورد صندوق های ETF دولت – معرفی صندوق “واسطه‌گری مالی یکم”

صندوقهای سرمایه گذاری بعنوان ابزاری جهت کاهش ریسک ورود به بازار سرمایه در سراسر دنیا شناخته می شوند از این رو استفاده از آن در میان سهامداران خرد که اطلاعات تخصصی از وضعیت کلان بازار ندارند شایع است. سرمایه گذاری در صندوقها از طریق خرید واحدهای هر صندوق امکان پذیر است. صندوقهای ETF همانند سهام عادی در بورس قابل خرید و فروش هستند. این صندوقها می توانند از انواع درآمد ثابت، سهامی، مختلط یا مبتنی بر طلا باشند.

مزایای صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF)

مزایای صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس یا ETF عبارتند از:

 • مهمترین مزیت و تفاوت این صندوقها در مقایسه با سایر صندوقهای سرمایه گذاری مشترک، قدرت نقدشوندگی بالای آنهاست.
 • معافیت مالیاتی معاملات واحدها
 • متنوع سازی با حذف هزینه و صرف زمان اندک
 • سادگی، سهولت و سرعت در معامله بورس مانند سهام عادی
 • کاهش زمان تسویه نسبت به سایر صندوقها
 • خرید و فروش آنلاین واحدهای صندوق
 • نداشتن دامنه نوسان برای معامملات روزانه

علت واگذاری سهام شرکتهای دولتی چیست؟

پایه اصلی نظام های اقتصادی در دنیا مبتنی بر تعداد زیاد مشارکت کنندگان در بازار است. اجماع تحلیلگران اقتصادی براین است که حوزه دخالت دولتها در امور تجاری و کسب و کارها باید محدود شود و به منظور افزایش کارایی در اقتصاد و افزایش بهره وری، بالا بردن گرایش به پس انداز و درنهایت ایجاد ثروث و اشتغال ضروری است که بخش خصوصی در یک اقتصاد رقابتی فعالیت کند. خصوصی سازی اهداف مهمی را در حوزه های مالی و اقتصادی دنبال می کند از این رو لازم است که دستیابی به این اهداف و نتایج همواره مورد ارزیابی قرار گیرد. یکی از بازارهایی که دولت می تواند شرکت های خود را درآن واگذار کند بازار سرمایه است.

تصمیم دولت برای واگذاری باقیمانده سهام خود در شرکتهای فعال بازار سرمایه درحالی از سال گذشته مطرح بوده که مردمی کردن اقتصاد، تعمیق بازار سرمایه، ایجاد امکان دسترسی آحاد مردم کشور به بازار سرمایه و انتفاع عامه مردم از رشد این بازار، عواملی در جهت تسریع این موضوع در این روزها شده است. پیش بینی می شود در شرایط فعلی مشارکت عمومی مردم در خرید سهام دولتی چشمگیر باشد.

علت واگذاری سهام شرکتهای دولتی چیست؟

صندوق های سرمایه گذاری ETF دولتی چه هستند؟

با توجه به سیاستهای اقتصادی دولت مبنی بر گسترش خصوصی سازی و اتخاذ تصمیم واگذاری بخش بزرگی از سهام شرکتهای دولتی به عموم مردم، مصوب شد در گام اول سهام متعلق به دولت از سهام بانکهای صادرات، ملت، تجارت و همچنین شرکتهای بیمه البرز و بیمه اتکایی امین از طریق ایجاد صندوق سرمایه گذاری با نام “صندوق واسطه گری مالی یکم” به افراد حقیقی واگذار گردد.

این واگذاری با همکاری معاونت اموربانکی، بیمه و شرکتهای دولتی وزارت امور اقتصاد و دارایی، سازمان بورس اوراق بهادار و سازمان خصوصی سازی صورت پذیرفته است.

فواید صندوق های سرمایه گذاری ETF دولت

همانطور که شرح داده شد صندوقهای سرمایه گذاری واسطه های مالی هستند که منابع مالی اشخاص و شرکتها را جمع آوری کرده و در سبد متنوعی از اوراق بهادارسرمایه گذاری می کنند. افرادی که سهام صندوقهای سرمایه گذاری را می خرند همان مالکان یا سهامداران هستند. مبلغ حاصل از سرمایه گذاری این افراد امکان خرید اوراق بهاداری از قبیل سهام یا اوراق بدهی را برای صندوق ها فراهم می آورد. یک صندوق سرمایه گذاری به  دو طریق می تواند از این اوراق پول بدست آورد، 1- دریافت سود تقسیمی 2- از طریق افزایش ارزش خود اوراق .

از طرف دیگر واحدهای این صندوقها در طول روز همانند سهام در بازار معامله می شود و در طول ساعات و روزهایی که بازار معاملات سهام باز است می توان یک یا چند واحد از صندوق ETF را خرید یا چند واحد از آن را فروخت.

همچنین مزیت معافیت مالیاتی بالقوه، سرمایه گذاری در این صندوقها و بنوعی کم هزینه تر بودن از دیگر ویژگی های این مدل سرمایه گذاری در بازار سرمایه است. علاوه بر آن این صندوقها می توانند ابزاری باشند که دولت را از بنگاهداری شرکتها خارج کند.

مزایای طرح ETF دولت

این طرح برای دولت، مردم و بازار سرمایه مزایایی دارد. منابع حاصل از فروش این سهام در طرح‌ها و پروژه های عمرانی، توسعه، بازسازی و بهسازی در حوزه بهداشت و درمان، کمک به بخش مولد و محرک اقتصاد و … استفاده می شود که خود می تواند منجر به رونق و حتی جهش تولید ملی گردد.

این عرضه بزرگ منجر به تعمیق بازار سرمایه و افزایش نقدشوندگی آن می گردد که درنهایت موجب افزایش کارایی بازار سرمایه می شود. در نهایت اجرایی شدن این طرح برای مردم نیز مزایایی دارد. مردم عملاً می توانند نقدینگی خود را به مسیر درست و بازاری مولد هدایت کنند و از مزایای این تخفیف نیز استفاده نمایند.

مراحل واگذاری صندوق های سرمایه گذاری دولتی

بر اساس تصمیمات دولت، باقیمانده سهم دولت از سهام ۱۳ شرکت بورسی در قالب واحد‌های سه صندوق قابل معامله در بازار سرمایه، در اولویت واگذاری  قرار  دارد.

 • در این میان صندوق اول تحت عنوان صندوق مالی به عرضه سهام گروه بانکی و بیمه‌ای می‌پردازد که باقی مانده سهام دولت در بانک‌های صادرات، ملت و تجارت و همچنین باقیمانده سهام دولت در سهام بیمه البرز و بیمه اتکایی امین واگذار خواهد شد.
 • گروه دوم صندوق‌های قابل معامله پالایشی‌ها هستند که در این نوع صندوق نیز باقیمانده سهام دولت در پالایشگاه‌های تبریز، اصفهان، بندرعباس و تهران عرضه خواهد شد.
 • در گروه سوم نیز صندوق‌های خودرویی و فلزی شامل باقی‌مانده سهام دولت در گروه خودرو و فلزات بوده که قرار است سهام ایران خودرو و سایپا و همچنین فولادمبارکه اصفهان و ملی مس ایران از طریق آن عرضه شود. زمانبندی واگذاری صندوقهای دوم و سوم متعاقبا اعلام می گردد.

مشخصات صندوق سرمایه گذاری واسطه گری مالی یکم

صندوق سرمایه گذاری واسطه گری مالی یکم اولین صندوق از نوع صندوق های ETF دولتی است که با نماد “دارا یکم” پذیره نویسی شده و جزییات این صندوق بشرح زیر می باشد. (نام اختصاری شرکتها در بورس را نماد گویند)

پذیره نویسی عملی است که بواسطه آن شخصی تعهد می کند قسمتی از سرمایه یک شرکت را تقبل کرده و در شرکت شریک شود.  پس از اتمام فرآیند پذیره نویسی باید مراحل مربوط به ثبت شرکت دنبال شود و پس از ثبت شرکت می تواند فعالیت خود را شروع نماید.

موضوع و حدود فعالیت صندوق واسطه گری مالی یکم

موضوع فعالیت صندوق مدیریت و نگهداری دارایی های اوراق بهادار صندوق و دریافت سودهای تقسیمی سهام موجود در سبد دارایی های صندوق در طول فعالیت آن است. منابع حاصل از پذیره نویسی در سهام بشرح جدول زیر سرمایه گذاری خواهد شد. موضوع فعالیت فرعی این صندوق، بازارگردانی واحدهای سرمایه گذاری همان صندوق می باشد.

موضوع و حدود فعالیت صندوق واسطه گری مالی یکم

وجوه نقد و سودهای تقسیمی مصوب و دریافت شده سهام موجود در صندوق براساس تصمیم مدیر صندوق صرف شرکت در افزایش سرمایه شرکتهای موجود در سبد صندوق، سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت، گواهی سپرده های بانک و یا پرداخت سود به سرمایه گذاران در صورت تصویب مجمع می شود.

سایت صندوق برای اطلاع از اخبار و رویدادها

 • http://fi1fund.com        

موسس  صندوق

 • وزارت امور اقتصاد و دارایی

مدیرصندوق

 • شرکت تامین سرمایه بانک مسکن

متولی صندوق

 • سازمان حسابرسی (متولی مسئولیت نظارت مستمر بر ارکان اداره کننده و ارکان نظارتی صندوق در اجرای صحیح مقررات و … بمنظور حفظ منافع سرمایه گذاران را برعهده دارد.)

حسابرس صندوق

 • موسسه حسابرسی شاخص اندیشان (حسابرس باید از درستی ثبت و نگهداری حسابهای صندوق مطمئن شود، گزارشهای عملکرد و صورتهای مالی صندوق را در مقاطع زمانی معین بررسی کرده و راجع به نآآآنها اظهارنظر نماید.

بازارگردان صندوق

 • این صندوق سرمایه گذاری رکن بازارگردان ندارد درحال حاضر 5% از منافع حاصل از پذیره نویسی به شکل نقد در صندوق باقی خواهد ماند و مدیرصندوق از این منابع جهت انجام عملیات بازارگردانی در قالب بازخرید واحدها بنام صندوق استفاده خواهد نمود.

حقوق دارندگان واحدهای سرمایه گذاری

 • هریک از دارندگان واحدهای سرمایه گذاری به نسبت واحدهای سرمایه گذاری خود در خالص داریی های صندوق سهیم اند، اما حق تصمیم گیری در مورد دارایی های صندوق در چارچوب اساسنامه آن منحصراً از اختیارات مدیر صندوق است. دارندگان سرمایه گذاری عادی در هر زمان پس از آغاز معاملات ثانویه می تواند مطابق مفاد مقررات اقدام به فروش واحدهای تحت تملک خود نماید.
مشخصات صندوق سرمایه گذاری واسطه گری مالی یکم

شرایط خرید واحدهای صندوق ETF  “دارایکم”

 • هر ایرانی می تواند تا سقف 2میلیون تومان از واحدهای این صندوق خریداری کند
 • حداقل تعداد واحدهای قابل خریداری توسط هر نفر 1 واحد
 • حداکثر تعداد واحدهای قابل خریداری توسط هر نفر  200واحد معادل 2میلیون تومان
 • واگذاری اولیه با سازوکار پذیره نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکانپذیر است.
 • محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد
 • پذیره نویسی صرفاً شامل اشخاص حقیقی ایرانی بوده و اشخاص حقوقی نمی توانند در پذیره نویسی شرکت نمایند.

نحوه خرید واحدهای صندوق ETF چگونه است؟

برای خرید واحدهای این صندوق دو راه کار وجود دارد:

راه اول: با استفاده از کد بورسی

بطور معمول برای سرمایه گذاری در بورس لازم است در سامانه سجام (سامانه جامع اطلاعات مشتریان) به نشانی sejam.ir  ثبت نام نموده و با کد رهگیری که از سامانه دریافت می کنید به یکی از دفاتر پیشخوان مورد تایید سامانه سجام مراجعه و احراز هویت نمایید. سپس در یکی از کارگزاری ها عضو شوید و نام کاربری و کلمه عبور برای دسترسی اختصاصی شما به سامانه آنلاین همان کارگزاری را دریافت نمایید. اگر قبلاً این مراحل را انجام داده اید یا قبلاً در بورس به خرید و فروش سهام پرداخته اید به مراجعه دوباره نیازی نداشته و با همان سامانه می توانید در پذیره نویسی این صندوق شرکت کرده یا درآینده واحدهای این صندوق را معامله نمایید.

راه دوم: با استفاده از کد ملی

برای اینکه امکان استفاده همگان در این سرمایه گذاری تسهیل شود طبق مصوبه سازمان خصوصی سازی افرادی که کد بورسی ندارند می توانند با کد ملی و از طریق مراجعه به  درگاههای غیرحضوری و یا مراجعه حضوری به یکی از بانکهای مسکن، سپه ، صادرات، تجارت، ملی، کشاورزی، رفاه کارگران و شعب قرض الحسنه مهر ایران نسبت به پذیره نویسی اقدام نمایند. (اطلاعات مورد نیاز برای پذیره نویسی عبارتند از نام و نام خانوادگی، شماره ملی، تاریخ تولد، نام پدر، کدپستی، شماره تلفن همراه و شماره شبای بانکی است) افرادی که از طریق راه دوم اقدام به ثبت نام می نمایند جهت امکان پذیر بودن معاملات باید درفرصت مناسب نسبت به ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی اقدام نمایند.

درگاه‌های غیرحضوری و حضوری بانک های منتخب برای پذیره نویسی واحدهای صندوق

لیست درگاه های حضوری و غیرحضوری بانکی برای پذیره نویسی واحدهای صندوق واسه گری مالی یکم به شرح جدول زیر است:

درگاه‌های غیرحضوری و حضوری بانک های منتخب برای پذیره نویسی واحدهای صندوق

سقف تعداد کل واحدهای سرمایه گذاری

تعداد واحدهای سرمایه گذاری عادی قابل پذیره نویسی  1،774،443،762واحدمی باشد که پس از پایان پذیره نویسی تعداد دقیق واحدهای سرمایه گذاری صندوق مشخص خواهد شد پس از پذیره  نویسی امکان صدور یا ابطال واحدهای سرمایه گذاری وجود ندارد.

ارزش هر واحد صندوق “واسطه گری مالی یکم”

 • مبلغ اسمی هر واحد 10 هزار تومان است.
 • پس از پایان مهلت پذیره نویسی، حداکثر طی 5روز کاری درخواست های پذیره نویسی اخذ شده از طرق مختلف تجمیع شده و پس از پالایش اطلاعات به هر کدملی حداکثر بمیزان 200واحد سرمایه گذاری اختصاص خواهد یافت. درصورتیکه مجموع ارزش ریالی درخواست های خرید بیش از ارزش سهام مدنظر جهت انتقال به صندوق (فزونی تقاضا بر عرضه) باشد واحدهای صندوق بروش تسیهم به نسبت به متقاضیان تخصیص می یابد.
 • درصورتیکه مطابق مقررات به هر دلیل برای پذیره نویسان واحد سرمایه گذاری صادر نشود و یا کمتر از میزان واریز شده صادر شود مدیرموظف است مابه التفاوت وجوه واریز شده را حداکثر ظرف 5روز کاری پس از پایان دوره پذیره نویسی مسترد نماید.
 • پس از اتمام پذیره نویسی و اخذ مجوز فعالیت توسط صندوق از سازمان بورس و اوراق بهادار، سهام موضوع فعالیت این صندوق با درنظر گرفتن 20درصد تخفیف نسبت به میانگین قیمت 30روزه نماد (منتهی به فراخوان واگذاری) مشروط بر اینکه  قیمت پس از اعمال تخفیف از 70% قیمت پایانی روز معاملاتی قبل از شروع پذیره نویسی کمتر نباشد، طی معاملات خارج از جلسه رسمی، به صندوق منتقل می شود. (بطور خلاصه معادل وجوهی که پذیره نویسی شده با توجه به نرخ ارزش گذاری ، به همان میزان از سهام مالکیت دولت در بانکها و بیمه های عنوان شده به مالکیت صندوق انتقال می یابد.)

مدت و زمان ثبت پذیره نویسی

 • از روز یکشنبه تاریخ 99/02/14 تا روز چهارشنبه 99/02/31
 • ساعت ثبت سفارش از طریق سامانه های معاملاتی  از ساعت 14:00 لغایت 16:00 هر روز تعیین شده است در انتهای هر روز سفارشات خرید جمع آوری شده و تمامی سفارشات باز از سامانه معاملاتی حذف خواهد شد. لذا متقاضیان در هر روز پس از پایان زمان سفارش گیری نمی توانند درخواست خرید خود را ویرایش یا حذف نمایند.

تاریخ شروع معاملات بر روی واحدهای صندوق

 • معاملات بر روی واحدهای سرمایه گذاری این صندوق سرمایه گذاری حداقل تا 2 ماه پس از اتمام مهلت پذیره نویسی امکان پذیر نمی باشد.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • ناشناس

  سلام. من متوجه نشدم سقف دو میلیون خرید برای هر صندوقه یا هر سه تا صندوق جمعشون نمیتونم بیشتر از دو ملیون خرید کنم. یعنی الان من میتونم هر صندوق دو میلیون بخرم (مجموع 6 میلیون)

 • محمد گبرلو

  آیا هر ایرانی میتواند هر سه صندوق را در زمانهای اعلام شده خریداری نماید یا فقط میتواند یک صندوق از سه صندوق را انتخاب نماید؟

 • سوال : آیا کسانی که سهام صندوق اول را با شرایطی که اعلام شده خریداری کنند؛ از خرید سهام صندوقهای دوم و سوم که متعاقبا اعلام می گردد؛ (با شرایط ویژه خرید سهام صندوق اول) محروم می گردند یا خیر؟
  ( آیا هر شخص می تواند با شرایط ویژه ای که اعلام گردیده؛ برای خرید سهام هر 3 صندوق، در زمان مقرر، اقدام نماید؟)

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، شرایط ثبت نام فعلا فقط برای صندوق اول اعلام شده و اطلاعات دقیقی در مورد نوع تخفیف ارائه شده برای سایر صندوق ها یا امکان بهره مند شدن افراد از تخفیف برای بیش تر از یک صندوق منتشر نشده

 • ایا فرقی میکنه در چه تاریخی از این بازه زمانی خرید کنیم ؟‌ قیمت هر واحذ تغییری میکنه ؟

 • ناشناس

  توضیحات خیلی خوبی بود. ممنون

 • فاطمه حسن زاده همدانی

  من از طریق کد بورس سهام دارا یکم خرید کردم ولی نشد در حال حاضر پول من هم بلوکه کرد لطفا پاسخ گو باشید

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، تا پایان ثبت نام پول شما بلوکه میمونه و بعد از تعیین تعداد سهام اختصاص پیدا کرده به شما این سهام به پورتفوی شما اضافه میشه

 • ناشناس

  سلام من نمیدونم چه جوری سهام بگیرم لطفا راهنمایی کنید

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، برای آشنایی با روش های خرید و فروش سهام (اینجا) کلیک کنید

 • محمد طاهری

  با سلام و سپاس از ارائه اطلاعات مفید شما
  سوالی از خدمت شما داشتم
  قرار هست که دولت طی 3 مرحله سهام خود را واگذار کند
  سقف 2 میلیون تومان برای اولین عرضه میباشد یا در مجموع 3 عرضه هر کد ملی سقف خرید تا دوملیون را دارد
  به عباذت ساده تر اگر من در این مرحله سقف 2 میلون را خرید نمودم ایا در 2 عرضه بعدی هم اجازه خرید مجدد دارم
  باسپاس

 • خدادادی

  سلام.۱۴ اردیبهشت ۲ میلیون تومان خرید زدم ،توسط سیستم معاملات حذف شد پولش هنوز به حسابم برنگشته و بلوکه مونده…علت چیه؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، تا پایان مهلت ثبت نام هر روز سفارشات بعد از ارسال به شرکت سرمایه گذاری مرکزی از سامانه حذف میشه و پول اون توسط کارگزار بلوکه میشه تا روزی که تعداد واحدهای هر فرد مشخص بشه

 • ناشناس

  با سلام و تشکر از شما یک سوال داشتم آیا مااز هر گروه میتوانیم حداکثر دو میلیون تومان سهم بخریم یا کلا از سه گروه دو میلیون تومان سهم میتونیم بخریم

 • محمد رضا البرزی

  سلام ببخشید من الان از ایزی تریدر خواستم بخرم ولی از دارای کل ام چیزی کم نشد یا سفارشم پاک شد از سفارش ات الان تونستم بخرم یا نه

 • غلامحسین بیرک ابادی

  خیلی عالی هست

 • محمد طاهر عباسپور

  خوبه

 • ناشناس

  سلام چطوری با کد بورسی خرید کنیم ممنون میشم راهنمایی کنید

 • مجید جلیلوند

  سلام و خسته نباشین
  بنده کد بورسی دارم ولی اشتباها از طریق درگاه غیرحضوری بانک ملی این صندوق را خریداری کردم میشه بفرمایید الان چکار کنم

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، نیازی به انجام کار خاصی نیست، بعد از اختصاص واحدهای صندوق به شما این دارایی به کد بورسی شما منتقل می شود

 • زینب بال افکنده

  سلام.خدا قوت.من طی ای چند روز از سامانه دارا یکم رو خرید کردم .وثبت شده .ولی متاسفانه ساعت سه شب با برگشت وجه و حذف خرید مواجه میشم.ممنون میشم راهنمایی کنید

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، در صورت استفاده از سامانه های معاملاتی بعد از ثبت سفارش شما شفارش حذف میشه، در نهایت تمام سفارش های ثبت شده تا پایان مهلت ثبت نام یکجا اعمال خواهد شد

 • ممنون از اطلاع رسانی دقیقتون

 • ناشناس

  ممنون از اطلاعات مفیدی که در اختیار ما قرار دادید

 • محمدعلی

  سلام
  بنده ۲ملیون تومان پول واریز کردم
  ورسیدازسامانه بانک صادرات دریافت کردم بعدا باید کجا برم
  هرکسی میدونه لطفا راهنمایی کنه
  ممنون میشم

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، بعد از ثبت واحدهای سرمایه گذاری دارایی شما از طریق سامانه سجام به شما نمایش داده خواهد شد

 • باسلام وتشکر از سیگنال عزیز. کسایی که میخان برای سهام صندوقeft دولتی پتروشیمی یاخودرو نام نویسی کنند چه تاریخی باید اینکار رو انجام بدن؟ الان فقط آغازپذیره نویسی بانک هاواون دوتا بیمه است؟ ما بایدصبرکنیم تا اعلام کنند؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، تاریخ قطعی عرضه این صندوق ها هنوز اعلام نشده است

 • محسن ترک

  سلام من در دو مرحله یکبار۲۰۰۰۰۰تومان از همراه بانک مهر ایران وباردوم ۲۰۰۰۰۰۰تومان ازاپلیکیش ایوادرساعت۲۳و۰۱بامدادپذیره نویسی کردم میخواهم بدانم مبلغ اضافی برمیگردد

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، بله تمام مبالغ پرداختی اضافی به حساب پرداخت کننده بر میگردد

 • علی مصطفوی

  سلام اگر بچه های زیر 18 سال بخواهندسهام را خرید وفروش کنند آیا می توانند کد بورسی بگیرند.روش معامله مسقیم برای بچه ها چگونه است؟

 • وحید کمالی

  تشکر از عوامل خوب و زحمتکش سیگنال بابت توضیحات دقیق و قابل فهمشون. عالی هستین.سیگنال بهترین نرم افزار بورسی هست از نظر من

 • ناشناس

  بسیار مطالب جامع و آموزنده ای بود.بسیار استفاده کردم

 • تشکر از راهنمایهایتان

 • از آنجایی که قرار است دولت سهام خود را در قالب سه صندوق سرمایه‌گذاری واگذار کند، منظور محدودیت خرید دو میلیون تومانی برای هر نفر در هر صندوق می باشد یا در مجموع سه صندوق؟

 • امیر حسین بیات

  با سلام
  اگه یه نفر روز اول پذیره نویسی و یه نفر دیگه روز آخر پذیره نویسی، درخواست بده، چه فرقی بین این دو تا هست؟ آیا تعداد سهم هایی که بهشون تعلق میگیره فرق میکنه؟ یا هزینه پرداختی؟
  دیر یا زود درخواست دادن مزیتی داره یا نه؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، هیچ فرقی بین کسی که روز اول ثبت نام کرده و کسی که روز آخر این کار رو انجام میده وجود ندارد

 • با تشکر از توضیحات خوب و مفیدترین
  افراد کمتر از ۱۸ سال میتونند پذیره نویسی کنند ولی چون به سن قانونی نرسیدن نمیتونند کد بورسی بگیرند
  حالا سوال اینکه چطور میتونند سهام خود رو بفروشند؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، برای این افراد کد آفلاین صادر میشه و والدین می تونند این سرمایه گذاری رو مدیریت کنند

 • سلام چرا من نمتونم سهام دارایکم خریداری کنم دو هفتس کد دریافت کردم

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، در صورتی که از طریق کارگزاری امکان ثبت نام ندارید از روش های دیگه مثل سایت بانک ها استفاده کنید

 • محمد تقي عباس پور

  سلام و عرض ادب …سود تقريبي اين صندوق در طول يك سال چقدر خواهد بود؟؟؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، میزان سود دهی وابسته به شرایط بازار هست و نمیشه پیش بینی دقیقی از اون داشت

 • محمدرضا

  ببخشید
  فرقی می کند امروز ثبت نام کنیم یا مثلا 30 اردیبهشت؟
  منظورم اینه که هر کی زودتر ثبت نام کنه بیشتر سود بهش تعلق می گیره؟

 • بهرامی

  سپاس

 • عالی بود ممنون

 • ناصر. م

  اطلاعات ارزنده و قابل استفاده ای ارایه دادید. سپاس

 • سیدحسن حجازیان

  توضیحات خیلی خوب و قابل استفاده برای همه.

 • باسلام وقت بخیر، من کد بورسی دارم بازم باید بانکهای مذکور مراجعه کنم، یا اینکه میتونم مثل بقیه سهامها از سهام دولت خریداری کنم؟ لطفا واضح راهنمایی کنید🙏
  سوال بعد اینکه آیا من میتونم برا اعضای خانوادم ک زیر دیپلم هستند،، کد بورسی بگیرم و خودم مستقیما براشون خرید و فروش سهام دولتی‌،، انجام بدم

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، افرادی که کد بورسی دارند می تونند از طریق سامانه معاملات یا بانک ها اقدام کنند و این دو روش تفاوتی ندارند
   بله برای همه افراد کد بورسی صادر میشه

 • ممنون توضیح کامل بود

 • سید محمد مهدی علوی

  سلام.
  من دوبار با یک کد ملی و از طریق دو بانک مختلف اقدام به پذیره نویسی کردم و در هر بار سقف مجاز یعنی دو میلیون تومان و در مجموع چهار میلیون تومان خریداری کردم.
  حالا تکلیف دو میلیون تومان اضافه چیست؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، فقط یکی از درخواست های شما انجام خواهد شد و درصورت کسر مبلغ اضافه این مبلغ به حساب شما بر خواهد گشت

 • ناشناس

  خیلی ممنون از اطلاعات دقیقتون

 • عالی
  درود بر سیگنال و دست اندر کاران!

 • سین الف

  از انجا که این اولین صندوق است و قراره فکر کنم سه تا صندوق دیگر هم معرفی بشه سوال من اینه که تو هر صندوق سقف دو میلیون تومان خرید هست یا مجموع تمام صندوقهای دولتی دو میلیون تومانه؟

 • بهرام سلیمانی

  سپاس
  بسیار روشن و گویا

 • عالیه سپاس از توضیح کامل و جامع

 • ناشناس

  سلام ایا امکان اینکه کمتر از ۲۰۰ سهم خریداری بشه هست ممنون از راهنمای شما

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، بله شما میتونید بین 10 هزار تومان تا 2 میلیون تومان درخواست خرید داشته باشید

 • ناشناس

  سلام ممنون از اطلاعات جامع و کامل سیگنال

 • حسن رعیتی

  سلام . تشکر .

 • من کد بورسی دارم ولی از طریق درگاه بانک صندوق را خریدم و در پرتفوی من چیزی نشان نمیده آیا مشکلی ایجاد نمیشه؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، مشکلی ایجاد نشده و بعد از ثبت واحد ها میتونید از طریق سجام یا کارگزاری این دارایی رو مشاهده کنید

 • ناشناس

  سیکنال همیشه به روز وعالی ممنون

 • ناصر قرائی مقدم

  ممنون وسپاس اززحمات شما عزیزان درکانال سیگنال،مطالب بسیارمفیدو راهگشاست

 • عالی بود

 • رضا دهقانی

  بسیار مفید و روان بود. ممنون

 • ابوالفضل احمدی

  سلام خسته نباشید. اگه همینجوری که توزیع میدین باشه خوبه

 • واقعا عالی بود تکلیف انهایی که کمتر از ۲۰۰ سهم‌دارند چگونه محاسبه میشود

 • بسیار جامع و مفید بود متشکرم

 • فیاض الله وردی

  توضیحات کامل است با تشکر

 • علیرضا

  اطلاعات خوبی ارائه شده بود

 • ناصر خواجه برج سفیدی

  آیا شخص میتواند خودش سهام خریداری شده بمبلغ دو میلیون تومان با ۲۰ در صد تخفیف را از شرکتی که خودش انتخاب میکند دریافت کند
  بطور مثال من میتوانم درخواست کنم فقط بانک صادرات بمن داده شود .؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، خیر شما امکان دسترسی به اصل سهام موجود در سبد سرمایه گذاری رو ندارید

 • دارابی

  دوست عزیز من به اسم دو تا فرزندم که به سن قانونی نرسیدن سهام خریدم. بعدا چطور میتونم براشون کد بورسی بگیرمو سهامشونو برای خرید و فروش وارد بورس کنم؟؟؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، بعد از ثبت نام در سامانه سجام جهت احراز هویت خودتون همراه با مدارک شناسایی بچه ها برای احراز هویت اقدام کنید، در نهایت کد معاملاتی آفلاین برای بچه ها صادر خواهد شد

 • سلام خسته نباشید عالی بود
  ممنون

 • داریوش

  ممنون از اطلاعت کاملی که در اختیار گذاشتید.
  ولی مشخص نشده ( هر نفر میتواند فقط دو میلیون خرید کند ) …..کی سود پذیره نویسی را دریافت میکند؟

 • ناشناس

  واقعا سیگنال کارش حرف نداره اطلاعاتش درست وتکمیله باسپاس

 • میثم عامری

  بسیار سپاسگزارم

 • سلام یعنی هر وقت ثبت نام کنی دو ماه بعد شروع به خرید و فروش میکنه یا اینکه کلا دو ماه اینده است

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، دو ماه بعد از پایان مهلت پذیره نویسی این صندوق قابل معامله خواهد بود

 • مهدی تقی زاده

  ممنون
  سوالاتی که داشتم رفع شد

 • سلحشور

  نوشتین تا دو ماه بعد از پایان مهلت پذیره نویسی معاملات صورت نمیگرد

  یعنی عملا تا دو ماه نه سود میکنیم و نه ضرر

  یا اینکه تا دو ماه حق فرروش رو نداریم؟؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، تا دو ماه شما امکان خرید و فروش این صندوق رو ندارید

 • ناشناس

  سلام . میشه از هر سه صندوق ۲ تومن خرید کرد ؟

 • حمید حیدری

  سلام دوس عزیز من بااستفاده از کد ملی اقدام به خرید کردم حالا جهت استعلام و پیگیری خرید خودم با استفاده از کدوم سامانه امکان پذیر میباشد

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، بعد از پایان ثبت نام و ثبت واحدهای سرمایه گذاری این واحد ها از طریق سامانه سجام قابل بررس هستند

 • ناشناس

  سلام بعدازخریدسهام چگونه ازسودش خبردارشیم اصلاچطوریه سودش

 • حمید کشاورزی

  سلام.خیلی ممنون.توضیحات کاملیه.

 • ناشناس

  ایا کودکان هم می توانند ثبت نام کنند و چگونه می توانند بفروشند

 • ناشناس

  سلام من بوسیله اپلیکیشن آپ ثبت نام کرده ام ولی امروز رمز و پسورد سهام برایم از کارگزاری امده است خواستم ببینم کی دارایکم وارد لیست سهامم میشود

 • داریوش باقری

  باتشکر از عوامل اجرایی سیگنال
  مطالب عالی و کامل بود
  باتشکر از زحمات

 • سلام بنده کد بورسی هم دارم ولی از درگاه اپلیکیشن آپ این سهام را خریداری کردم آیا مشکلی ایجاد نمیشود

 • خوب است

 • سلام، یه سوال؟ آیا در هر دوره پذیره نویسی(یکم و بعدی ها پتروشیمی و خودرو) میشه تا 2میلیون خرید کرد یا جمع کل نباید بیشتر از 2میلیون باشه؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، محدودیت اعلام شده مربوط به این صندوق هست و برای سایر صندوق ها تاثیری ندارد

 • عباس آدابی

  سلام من یک چیز رو متوجه نشدم ،اینکه درامد یعنی سود این صندوق ها ثابت هست یا متغییر

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، سود این صندوق ها در تغییر ارزش دارایی های اون هاست

 • ناشناس

  عالی بود
  یعنی فقط،دریک صندوق میتوان ETFخرید یادرهرسه هم زمان؟

 • مهری ع

  متشکرم از توضیحات خیلی خوبتون .مرسی

 • اصغر زنگنه

  سلام‌ سود این صندوق ها به چه شکل است و مثل بانک ماهیانه مبلغ ثابتی واریز میشود یا به قول گونه دیگر است

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، خیر این صندوق سرمایه گذاری سهامی هست و سود دوره ای ندارد

 • برآبادی

  سلام ممنون از توضیحات کاملتون

 • من پدیره نویسی etfرو ثبت نام کردم فقط پیام برداشت از حساب بانک اومد نه پیامی نه چیزی
  قبض پرداخت میکنی یه پیام میاد دوتومن پدیره نویسی کردم هیچی نیومده؟؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، فعلا در مرحله ثبت نام این صندوق هستیم، بعد از ثبت نام تعداد واحد های هر فرد مشخص میشه و به کد بورسی اون شخص منتقل میشه

 • ناشناس

  سلام دست شما درد نکنه مطالب بسیار ارزنده و قابل فهم بود خیلی ممنون از لطف شما

 • بابا ما هر چه از طریق کارگزار ثبت نام می کنیم نمیشه مگه نباید پول را مسدود کنند
  رد بورس ثبت و تایید میشه اما پول مسترد میشه چرا ؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، طبق اطلاعیه مسئول بلوکه کردن پول کارگزار هست، در صورت ابهام در مورد روش بلوکه کردن پول با کارگزار تماس بگیرید

 • سپیده عامری

  ممنون از اطلاعاتی که دادید سوال من این هست که آیا هر فرد حقیقی میتواند در هر سه گروه مبلغ ۲ میلیون تومان سرمایه گذاری کند یا خیر؟

 • رضازارعی قوشچی

  دمتون گرم محشره همه چی کامل وجامع. مرحبا درود به شرفتون

 • علیرضا

  سپاس. شرح جامع و کاملی بود

 • ارزش هر سهم برای خرید ۱۰۰۰۰۰ریال!؟!؟ واقعا در همین بازار بورس ارزش هر سهم قویترین سهام ها چند بوده که قیمت سهام این ورشکسته ها به این ارزش باشه، واقعا یعنی چه؟!

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، این قیمت هر واحد سرمایه گذاری هست که شامل تعدادی از سهام هرکدوم از این شرکت ها خواهد بود

 • ناشناس

  عالی بود

 • آیا میشود یک میلیون الان خرید کنیم یک میلیون دیگررادرمرحله بعد عرضه سهام خرید کنیم

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، شما در هر مرحله تا سقف تعیین شده هر مبلغی رو که خواستید می تونید خرید کنید

 • سیدجلال سیادتیان

  سلام من ازطریق سامانه آپ سهام راخریدم وکدبورسی هم دارم- الان هیچ مدرکی دال برخریدسهام ندارم فقط کدپیگیری رادریافت کردم باید چه کاری انجام دهم باتشکر

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، شما در این مرحله فقط در صندوق ثبت نام کرده اید، خرید شما بعد از پایان ثبت نام و تخصیص واحد ها به افراد قطعی خواهد شد

 • علیرضا چوبداری

  ممنون سیگنال به من قدرت ریسک مثبت داد..

 • بسیار ممنون از سیگنال اپلیکیشن بسیار بسیار خوب و عالی

 • عزیزنیسی

  خوب‌بود

 • ناشناس

  سلام از توضیحات خوبتان متشکرم
  سوال هر واحد به تفکیک شامل چند سهم از هر شرکت می شود در یک واحد ده هزار تومانی چند سهم بانک ملت چند سهم بانک صادرات چند سهم بانک تجارت چند سهم بیمه البرز و چند سهم بیمه اتکایی امین قرار دارد ؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، تعداد این سهام بعد از مرحله ثبت نام مشخص خواهد شد

 • ناشناس

  من دارم با نرم افزارها استفاده میکنم ولی خدای اینجوری اطلاع رسانی نمیکنن دست خوش سیگنال

 • ممنون ار توضیحاتتون

 • سلام
  خواستم بدونم که آیا هر شخصی که با کد ملی خودش دو میلیون ت خرید سهام دارایکم بکنه در مرحله دوم و سوم که فروش سهام پتروشیمی ها و خودروها هستش باز میتونه خرید سهام داشته باشه یا دیگه حق خرید نداره

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، امکان خرید خواهید داشت اما این که آیا تخفیف مجددا شامل حال شما میشه معلوم نیست

 • علی عباسی

  خب یک سوال اینجا مبهم است وقتی کسی با کد ملی سهم میخره کجا میتونه سهمشو ببینه و یا بفروشه؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، در سامانه سجام قابل مشاهده و از طریق کارگزاری قابل معامله خواهند بود

 • ناشناس

  ممنون بابت توضیحاتتون

 • م - م - ع

  اطلاعات بسیارخوبی بود ،ممنون

 • با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
  مشخص نیست سبدهای صنایع شیمیایی و صنایع خودرویی و فلزی کی پذیره‌نویسی میکنن؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، خیر تاریخ دقیق عرضه این صندوق ها مشخص نشده

 • علی سرابی

  سلام.
  من یک طلبه ام و لذت میبرم که سیگنال روی گوشیم نصبه🙏
  خیلی کاربردی و قابل تقدیره🤗
  ممنون از آگاهی وشفافیت دادنتون به مسائل اقتصادی…

 • کامل و عالی بود

 • محمدرضا

  توضیحات واقعا که کامل و مفید و جامع بودند،از عوامل زحمتکش سیگنال کمال تشکر و قدردانی را داشته و بهروزی و سربلندی برای شما عزیزان آرزومندم

 • سیدجواد موسوی

  سلام.من از طریق ۱_اپلیکیشن آپ مقدار دو میلیون تومان سهام دولتی خریداری نمودم.ضمنا کد بورسی هم از قبل داشته ام .چگونه میتوانم این سهام را در پروتفیل خودم داشته باشم.ممنون

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، بعد از اتمام ثبت نام و ثبت واحد های صندوق به صورت خودکار به پورتفوی شما وارد خواهد شد

 • آرش سلیمی

  سلام ممنون از توضیحات عالی تون قشنگ متوجه شدم فقط یک سوال کسی که کد بورسی نداره و از طریق درگاه های بانک پذیره نویسی میکنه بعدا که کد بورسی و کد معاملات آنلاین و بگیره این سهام چطوری به دارایی اش انتقال پیدا میکنه؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، این سهام وارد کد بورسی شما میشه و بعد از انتخاب کارگزار خود کارگزار اون رو به حساب معاملاتی شما منتقل خواهد کرد

 • ناشناس

  تشکراز برنامه خوبتون

 • علی سلیمانی

  سهام عدالت از چه زمانی قابل خریدوفروش است؟
  ممنون میشم پاسخ دهید
  اطلاعات فوق هم بسیار عالی بود

  • کارشنا