سامانه پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو سال 1401

سامانه پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو سال 1401

سامانه مالیات نقل و انتقال خودرو به تازگی توسط پلیس راهور و سازمان امور مالیاتی کشور طراحی، اجرا و رونمایی شده است. تا پیش از این برای انجام تمامی امور انتقال سند خودرو، مثل پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو، خریدار و فروشنده موظف به حضور در دفاتر اسناد رسمی بودند. اما از این پس، برای پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو دیگر نیازی به حضور در دفاتر اسناد رسمی نخواهد بود. حالا کنترل پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو به وسیله پلیس راهور و همکاری دفاتر اسناد رسمی انجام می‌شود. دفاتر اسناد رسمی تنها بر پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو نظارت خواهند داشت.

مالیات خرید و فروش خودرو چیست؟

برخی از اموال و دارایی‌ها مشمول مالیات می‌شوند. این بدان معناست که برای خرید و فروش بعضی از دارایی‌ها، باید کسری از ارزش آن را به دولت پرداخت کنیم. ماشین و ملک از جمله مواردی هستند که مالیات شاملشان می‌شود. در صورتی که اشخاص مالیات خانه یا خودرو خود را پرداخت نکنند، نمی‌توانند این دارایی‌ها را به افراد دیگر فروخته و انتقال بدهند.

پرداخت مالیات خودرو در سال 1401 چه تغییری کرده است؟

تا قبل از تصویب قانون جدید، روال پرداخت مالیات به این شرح بود. خریدار و فروشنده پس از انجام معامله و تعویض پلاک به دفترخانه‌های ثبت سند رسمی مراجعه می‌کردند. 60% از مبلغی که فروشنده پرداخت می‌کرد برای مالیات در نظر گرفته شده و مابقی برای حق سند و حق دفتردار منظور می‌شد. اما در سیستم جدید، پرداخت مالیات در اولویت قرار گرفته است. حالا مالیات پیش از تعویض پلاک و انجام معامله پرداخت می‌شود. با این روش دیگر هیچ فروشنده‌ای نمی‌تواند از زیر پرداخت مالیات خودرو خود شانه خالی کند. تغییر دیگری که در سیستم جدید اتفاق افتاده، حذف حق دفتردار است.

سامانه پرداخت مالیات خودرو

برای پرداخت مالیات ماشین خودتان تنها کافی است به سامانه اینترنتی مربوطه، به نشانی my.tax.gov.ir مراجعه فرمایید.

نحوه پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

  • برای شروع مراحل پرداخت مالیات خودرو، پیش از هر کاری وارد سایت سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی cartransfer.tax.gov.ir شوید.
نحوه کار با سامانه پرداخت مالیات خودرو cartransfer.tax.gov.ir 
| سیگنال | isignal.ir
  • از سه گزینه بالا، اولین مورد، «مودی مالیاتی(فروشنده)» را انتخاب کنید.
درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی | سیگنال | isignal.ir
  • اگر پیش از این در سامانه ثبت نام نکرده‌اید؛ ابتدا سربرگ ثبت نام را انتخاب کرده و با وارد کردن نام و نام خانوادگی، کد ملی، مشخص کردن ملیت، تاریخ تولد و کد تفکیک انسان از رباط، ثبت نام خود را به ثمر برسانید.
  • سپس مجدد به سر برگ ورود بازگشته، کد ملی، کلمه عبور و عبارت تصویر امنیتی را وارد کادرهای مشخص شده فرمایی. در این مرحله یک رمز یکبار مصرف 6 رقمی از سمت سامانه به شماره موبایل شما ارسال خواهد شد. این رمز را داخل کادر درج کرده و با کلیک بر روی دکمه آبی رنگ «ورود به سامانه» وارد پنل کاربری خود در سامانه مالیات نقل و انتقال خودرو ایران شوید.
  • زمانی که با موفقیت و بدون مشکل وارد سامانه شدید، از منو ارائه شده در سمت راست، گزینه «مالیات بر نقل و انتقال خودرو» را انتخاب کنید.
  • در مرحله بعد، مجدد از ستون سمت راست، گزینه «نقل و انتقال جدید» را پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید. حالا در این بخش، می‌توانید مالیات نقل و انتقال خودرو خودتان را پرداخت کنید.

هزینه مالیات نقل و انتقال خودرو چقدر است؟

بر اساس اعلامیه منتشر شده، از 13 دی ماه سال 1400 پلیس راهنمایی و رانندگی وظیفه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو را بر عهده خواهد داشت. بنابراین از این به بعد، پرداخت مالیات انتقال خودرو به صورت آنلاین و اینترنتی انجام خواهد شد.

مالیات نقل وانتقال خودروهای خارجی وارداتی 2% ارزش آن ماشین‌ها محاسبه خواهد شد و مالیات انتقال خودروهای داخلی 1% ارزش آن‌ها خواهد بود. این قانون در خرداد ماه سال 1400 تصویب شده و از 13 دی ماه به مرحله اجرا گذاشته شده است.

هزینه مالیات نقل و انتقال خودرو چقدر است؟ | سیگنال | isignal.ir

تعویض پلاک و پرداخت مالیات انتقال خودرو

چنانچه قصد تعویض پلاک ماشین و همچنین پرداخت مالیات انتقال خودرو خود را دارید؛ ابتدا به سامانه نوبت دهی مراجه کنید. در این صفحه، پیش از آن که نوبت خود را دریافت کنید، به سایت پرداخت مالیات بروید.

پس از پرداخت مالیات انتقال خودرو مجوز تعویض پلاک به شما داده خواهد شد. حالا مجدد به سایت نوبت دهی بازگشته و نوبت خود را دریافت کنید. می‌توانید به جای استفاده ازسامانه جدید پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو به سایت سازمان امور مالیاتی هم رجوع کرده و در حالت خود اظهاری نسبت به پرداخت حق مالیات وسیله نقلیه خود اقدام کنید.

مقایسه هزینه نقل و انتقال 9 خودرو در مراکز تعویض پلاک و دفاتر اسناد

مدل خودروهزینه انتقال در دفاتر اسنادهزینه انتقال در مراکز تعویض پلاک
پژو پارس مدل ۱۴۰۰3 میلیون و 181 هزار تومان1 میلیون و 671 هزار تومان
تیبا مدل 14002 میلیون و 379 هزار تومان1 میلیون و 302 هزار تومان
برلیانس h330 اتومات مدل 13963 میلیون و 295 هزار تومان1 میلیون و 725 هزار تومان
سمند LX بنزینی مدل 13982 میلیون و 438 هزار تومان1 میلیون و 327 هزار تومان
پژو 206 تیپ دو مدل 13931 میلیون و 398 هزار تومان899 هزار تومان
تندر L90 ای دو، LP مدل 13952 میلیون و 410 هزار تومان1 میلیون و 315 هزار تومان
دناپلاس مدل 13983 میلیون و 371 هزار تومان1 میلیون و 761 هزار تومان
رنوساندرو اتوماتیک مدل 1396 3 میلیون و 82 هزار تومان1 میلیون و 975 هزار تومان
سوناتا LF مدل 201914 میلیون و 593 هزار تومان9 میلیون و 475 هزار تومان

مالیات نقل و انتقال کدام خودروها بیشتر است؟

هزینه مالیات انتقال خودرو به کارکرد و سال تولید آن ماشین هم بستگی دارد. به عنوان مثال اگر شما قصد فروش ماشینی را داشته باشید که تولید همین امسال است و صفر به حساب می‌آید، مبلغ بیشتری به عنوان مالیات بر دوش شما خواهد افتاد. در واقع هر چه خودرو قدیمی‌تر، مالیات انتقال آن هم تا حدودی کمتر.

بنابراین اگر قصد فروش ماشینی را دارید که سال اول تحویل از رهن شرکت خودروساز را پشت سر می‌گذارد، ملزم به پرداخت هزینه بیشتری با عنوان مالیات نقل و انتقال خودرو و محضر هستید. حتما شنیده‌اید که برگ سبز حکم سند را دارد؛ اما اگر نمی‌خواهید در آینده برای فروش ماشین شما دردسری به وجود بیاید؛ حتما مالیات نقل و انتقال خودرو را پرداخت کرده و سند قطعی محضری آن را در دست داشته باشید.

نحوه محاسبه مالیات خودرو

همان‌طور که در چند سطر قبل توضیح دادیم؛ مالیات هر وسیله نقلیه‌ای با وسیله دیگر به تناسب شرایط متفاوت است. به صورت کلی مالیات خودروهای خارجی 2% ارزش ماشین و مالیات خودروهای ایرانی 1% آن وسیله نقلیه محاسبه می‌شوند. با این حال میزان کارکرد ماشین هم در پایین یا بالا رفتن مالیات موثر است.

مالیات نقل و انتقال کدام خودروها بیشتر است؟  | سیگنال | isignal.ir

آیا امکان حذف مالیات انتقال خودرو وجود دارد؟

شاید برای شما هم این سوال به وجود آمده باشد چرا باید بابت خرید خودرویی که استفاده شخصی داشته و جهت دلالی خرید و فروش نمی‌شود مالیات پرداخت کرد؟ مالیات خودرو موضوعی است که در تمامی کشورها توسط دولت و به صورت سالانه گرفته می‌شود.

اخیرا بحثی در خصوص پذیرش برگ سبز خودرو به عنوان سند قطعی به وجود آمده بود. اما این موضوع هنوز به قطعیت نرسیده و نهای نشده است؛ بنابراین اگر قصد خرید و فروش ماشین را دارید، حتما جهت پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو اقدام کنید. امکان حذف مالیات انتقال خودرو تقریبا نزدیک به صفر است؛ چرا که طبق قانون، مالیات جز جدایی ناپذیر خرید و فروش خودرو می‌باشد و ارتباطی با ثبت محضری یا بود و نبود سند قطعی ندارد.

استعلام پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

  • اگر قصد دارید از پرداخت شدن یا نشدن مالیات یک خودرو اطمینان حاصل کنید؛ مجدد به سایت cartransfer.tax.gov.ir مراجعه فرمایید. در بین 3 گزینه موجود، بر روی «استعلام پرداخت مالیات» کلیک کنید.
استعلام پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو
  • در صفحه بعد تنها با وارد کردن «شماره پلاک ماشین»، «کد ملی صاحب خودرو» و «کد امنیتی» موجود در باکس مشخص شده، می‌توانید به راحتی استعلام مالیات نقل و انتقال خودرو را دریافت کنید.
برای مشاهده اخبار پیش فروش، مقایسه قیمت و راهنمای خرید و فروش خودرو به وب سایت سیگنال مراجعه یا اپلیکیشن سیگنال را نصب کنید.

سوالات متداول

برای ورود به سایت پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو به چه اطلاعاتی نیاز است؟

ورود به سامانه پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو به داده‌های زیادی از مالک ماشین نیاز ندارد. کد ملی، شماره موبایل و تاریخ تولد تنها اطلاعاتی است که جهت ورود به این سامانه نیاز خواهید داشت.

اولین مرحله برای پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو چه اقدامی است؟

اولین گام برای آغاز این پروسه، ورود و ثبت نام در سایت سازمان امور مالیاتی به نشانی https://my.tax.gov.ir/ است.

آیا برای خرید ماشین صفر هم باید مالیات پرداخت کرد؟

خرید ماشین صفر از کارخانه شامل مالیات نمی‌شود اما اگر پس از مدتی قصد فروش ماشین خود را داشته باشید، ملزم به پرداخت مالیات خواهید بود.

خرید و فروش چه ماشین‌هایی مالیات ندارد؟

تنها وسایل نقلیه‌ای که برای خرید و فروش نیازی به پرداخت مالیات نقل و انتقال ندارند، خودروها و موتورسیکلت‌هایی هستند که یا پلاک نظامی دارند و یا در مناطق آزاد تجاری صنعتی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

چه محدودیت‌هایی برای بدهکاران مالیاتی ایجاد می‌شود؟

بزرگ‌ترین مشکل و محدودیت برای کسانی که بدون پرداخت مالیات به خرید و فروش ماشین می‌پردازند؛ ثبت شدن نام آن‌ها در لیست بدهکاران دولتی است. این افراد تا زمانی که بدهی خود را با دولت صاف نکنند، حق خروج از کشور را نخواهند داشت.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *