شرکت سرمایه گذاری استانی چیست و چه تفاوتی با صندوق های سرمایه گذاری دارد؟

آیا شما هم یکی از میلیون ها نفری هستید که سهام عدالت به آن ها تعلق گرفته است؟ آیا مایل به فروش سهام عدالت خود هستید یا قصد نگهداری آن را دارید؟ بنظر شما کدام روش آزاد سازی سهام عدالت، امکان فروش آن را تسهیل کرده است، روش مستقیم یا غیر مستقیم؟ بر اساس آمار سازمان خصوصی سازی کشور، حدود 49 میلیون نفر، یعنی بیش از نیمی از افراد جامعه، سهام عدالت دارند. در این بین حدود29  میلیون نفر روش غیر مستقیم و 20 میلیون نفر روش مستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کرده اند. در این مقاله می‌خواهیم بیشتر با روش آزادسازی غیرمستقیم سهام عدالت یعنی ” شرکت های سرمایه گذاری استانی ” آشنا شویم.

انواع روش‌های آزادسازی سهام عدالت

در روش مستقیم، افراد می توانند بدون واسطه برای معامله یا نگهداری سهام عدالت خود تصمیم بگیرند. برای فروش دو روش در اختیار سهامداران می باشد، مراجعه به بانکی که در سامانه سهام عدالت ثبت کرده اند و سود سهام عدالت طی این سال ها به حساب سهامدار در آن بانک واریز می‌شده است یا استفاده از سامانه معاملات آنلاین کارگزاری که فرد در آن حساب کاربری دارد. در حال حاضر امکان فروش کل سهام در این روش وجود ندارد و سهام داران می توانند سهام خود را به صورت پله ای بفروش برسانند. پرداخت سود در این روش به صورت سالیانه و توسط شرکت هایی که مالک سهام آن ها هستید، انجام می شود.

اما در روش مدیریت غیر مستقیم، سهامی به افراد داده نمی شود بلکه سهام افراد در اختیار شرکت سرمایه گذاری استانی قرار می گیرد و هر فرد به اندازه دارایی خود در سهام عدالت، مالک بخشی از سهام شرکت سرمایه گذاری استانی خواهد شد. در این روش افراد می توانند پس از این که شرکت سرمایه گذاری استانی مربوطه وارد بازار بورس شد، کل سهام خود را بفروش برسانند. پرداخت سود در این روش نیز به صورت سالیانه و توسط شرکت سرمایه گذاری استانی انجام می شود.

اطلاعات بیشتر درباره نحوه فروش سهام عدالت در دو روش مستقیم و غیر مستقیم را می توانید در این لینک> آموزش فروش سهام عدالت بخوانید.

اما موضوع جالب توجهی در مورد افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند، وجود دارد. این روش مانند این است که شرکت سرمایه گذاری استانی تعدادی سهم از شرکت های مختلف فعال در بازار بورس را خریداری کرده باشد. سپس ترکیب مشابهی از کل سهم های خریداری شده را به صورت سبد های کوچک درآورده و در اختیار افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند، قرار داده است.

این سازوکار بسیار شبیه به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری است. در صندوق های سرمایه گذاری افراد اقدام به خرید واحد های صندوق کرده و این واحد ها در واقع همان سبد های کوچک سهام هستند که ترکیب تمام آن ها یکی است و افراد می توانند با خرید آن ها در صندوق ها سرمایه گذاری کنند. به دلیل این شباهت، ممکن است افراد زیادی این دو نهاد را اشتباه بگیرند. ما در ادامه به تفاوت ها و ویژگی های خاص هر کدام از این دو نهاد می پردازیم.

تفاوت صندوق های سرمایه گذاری و شرکت های سرمایه گذاری استانی

صندوق سرمایه گذاری یک نهاد فعال در بازار بورس است که امکان سرمایه گذاری غیر مستقیم را برای افرادی که وقت یا دانش کافی برای فعالیت در بازار بورس ندارند، فراهم می کند. صندوق ها بسته به اهداف و بازاری که در آن سرمایه گذاری می کنند، به انواع مختلفی از جمله صندوق های درآمد ثابت، صندوق های سهامی، صندوق های مختلط، صندوق های طلا، صندوق های جسورانه و غیره تقسیم بندی می شوند. افراد برای سرمایه گذاری در صندوق ها می توانند واحد های صندوق را خریداری کنند. صندوق ها توسط افراد حرفه ای در بازار سرمایه مدیریت می شوند و مزیت های عمده ای مانند تنوع بخشی به سبد سهامدار، کاهش هزینه معاملات، کاهش ریسک، شفافیت اطلاعاتی و نقد شوندگی بالا دارند.

با توجه به این که آموزش های کاملی درباره صندوق ها در سیگنال آورده ایم، پیشنهاد می کنیم در صورتی که در مورد هر موضوعی، از انواع صندوق تا ارکان آن و نحوه سرمایه گذاری در صندوق یا تاسیس آن، دچار ابهام بودید، به سربرگ اموزشی صندوق ها سر بزنید.

علاوه بر این، شرکت های سرمایه گذاری استانی نیز یکی از نهاد های مالی فعال در بورس هستند که به تازگی وارد این بازار شده اند و هدف آن ها مدیریت سهام عدالت می باشد. اولین شرکت سرمایه گذاری استانی که وارد بازار بورس شد، شرکت استانی خراسان جنوبی با نماد «وسخراج» بود. در حال حاضر تمام شرکت های استانی دیگر نیز در بازار درج نماد شده اند و کم کم قابل معامله نیز خواهند شد.

تفاوت صندوق های سرمایه گذاری و شرکت های سرمایه گذاری استانی

در ادامه مهم ترین تفاوت هایی که می توان برای این دو نهاد بورسی برشمرد را لیست کرده ایم:

 • سابقه فعالیت در بورس: اولین تفاوت این دو نهاد مدت زمان ورود و فعالیت آن ها به بازار بورس است. صندوق های سرمایه گذاری جز نهاد های قدیمی تری نسبت به شرکت های سرمایه گذاری محسوب می شوند چراکه از سال 1388 وارد این بازار شدند. اما شرکت های سرمایه گذاری استانی تازه وارد هستند. اگر چه این شرکت ها پیش از این نیز به مدیریت سهام عدالت می پرداختند اما وارد بازار بورس نشده بودند و جز نهاد های غیر بورسی به شمار می آمدند.
 • نحوه مدیریت: یکی دیگر از تفاوت های این دو نهاد شیوه مدیریت آنهاست. اغلب صندوق های سرمایه گذاری به صورت فعال مدیریت می شوند. یعنی صندوق اقدام به خرید و فروش سهام شرکت های مختلف می کند. درنتیجه ترکیب دارایی های صندوق قابل تغییر است. اما شرکت های سرمایه گذاری استانی مدیریت منفعل دارند. یعنی سهامی را از شرکت های دیگر خریداری نمی کنند و سهامداران خرید و فروش را تنها روی همان سهام موجود انجام می دهند. برای سرمایه گذاری در این شرکت ها چیزی به نام واحد وجود ندارد و سرمایه گذاران می توانند سهام شرکت را خریداری کنند.
 • قابلیت نقد شوندگی: در صندوق های سرمایه گذاری، واحد های صندوق معامله می شوند. با صدور و ابطال این واحد ها می توان وارد صندوق یا از آن خارج شد. حتی اگر هیچ خریداری برای واحد های صندوق وجود نداشته باشد برخی از صندوق ها، خودشان واحد ها را از فروشنده خریداری می کنند. بنابراین در اغلب اوقات سرمایه گذاران در صندوق ها مشکلی برای خرید و فروش و نقد کردن سرمایه خود ندارند. اما در شرکت های سرمایه گذاری موضوع به این راحتی نیست. سهامداران برای این که بتوانند سهام خود را بفروشند باید حتما خریداری وجود داشته باشد. خود شرکت سهام سهامداران را خریداری نخواهد کرد. بنابراین نقد شدن سرمایه سهامدار ممکن است زمان بر و کمی مشکل شود.
 • سهام قابل معامله: صندوق های سرمایه گذاری تنها مجاز به خرید و فروش سهام شرکت های بورسی می باشند. اما شرکت های سرمایه گذاری استانی هم در شرکت های بورسی و هم در شرکت های غیر بورسی سرمایه گذاری کرده اند. به گزارش بررسی شرکت های بورسی سهام عدالت مراجعه کنید. در این گزارش نام تمام 36 شرکت بورسی حاضر در سبد سهام عدالت به همراه تعداد سهم و سود هر سهامدار آمده است. (به طور کلی سهام عدالت شامل سهام 49 شرکت می باشد که 36 شرکت بورسی و 13 شرکت غیر بورسی هستند.)

لیست شرکت های سرمایه گذاری استانی

اطلاعات مربوط به شرکت های سرمایه گذاری استانی را می تواندی در سایت tsetmc.com مشاهده کنید. شکل زیر تعدادی از شرکت های استانی در این سایت را نشان می دهد.

لیست شرکت های سرمایه گذاری استانی
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • خواهشا کمی با جزییات بیشتری ریسک و ریوارد خرید سهام این شرکتها رو بفرمایید و بر اساس چه توجیهی یه خریدار برای خرید سهام این شرکتها استناد و اقدام به خرید کند

  • سلام دوست عزیز
   شرکت های استانی شامل سهام عدالت هستند و طبیتا ریسک شون معادل رشد و افت ارزش سهام عدالت می باشد.

 • سلام ایا با خرید سهام شرکتهای استانی ایا اینده روشنی برای سهامداری این شرکتها وجود داره؟

 • سلام میخواستم بدونم چطوری میتونم سهام عدالت ام رو بفروشم،وارد سایت فارابی هم شدم ولی گزینه ایی چیزی واسه این موضوع پیدا نکردم،اگه ممکنه یه راهنمایی دقیق بفرمایید که چگونه حالا چه غیر حضوری ویا در نهایت حضوری میشه این کار انجام داد، سپاس.

  • سلام، فروش سهام عدالت در روش مستقیم از طریق سامانه های فروش کارگزاری ها انجام میشود

 • سلام، آیا شرکت های سرمایه گذاری استانی در مجمع عمومی سود تقسیم می کنند؟ و درصد آن ممکنه چقدر باشه

  • باسلام به همگی من مددجو هستم ولی از اونموقع تا الان هیچ سهامی نه گرفتم نه هم ثبت نام کردمه ؟ برای داشتن سهام کی و به کجا باید مراجعه کنم ؟

   • سلام، در صورتی که در گذشته این سهام به شما تعلق گرفته باشد، در حال حاضر مالک سهام شرکت سرمایه گذاری استان خود هستید، اما در صورتی که مشمول این طرح نبوده اید و در حال حاضر مددجو هستید، باید منتظر تعیین تکلیف طرح جاماندگان سهام عدالت باشید

 • سلام
  وقت بخیر
  من تو صحفه سهامم یه سهامی با نام وسزنجان دارم این سهام مربوط به چی میشه؟
  به سهام عدالت ربطی داره؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام، این نماد مربوط به شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان زنجان هست

 • سلام وقت بخیر
  من تو یک صحفه بورسی سهامی با نام وسزنجان دارم این سهام چیه؟
  این سهام مربوط به سهام عدالت میشه؟

 • سلام سهام عدالت من وارد بورس شده ولی تعداد سهامم کم تر از اصلشه چرااا بقیه اش کجا رفته؟؟؟

 • سلام
  امروز سهام سرمایه گذاری استان گیلان را خریدم بنظر دوستان این نوع سهام ها برای بلند مدت خوب هستن و آیا هر سال تقسیم سود دارن و امکان نوسان قیمتی مثبت هم دارن
  اگر راهنمایی کنید سپاسگزار میشم
  با تشکر

 • سلام من سهام عدالتمو توی سامانه سعدی فروختم دو ماهی میشه ولی فروش نرفته میشه من لغو کنم بیارم تو صندوق استانی خوزستان هستم و چطور باید بیارم و چرا فروش نمیره همش زده در صف معامله

  • سلام
   خیر نمیشه به این دلیل که انتخاب روش مستقیم یا غیرمستقیم در مدیریت سهام عدالت قابل تغییر نمی باشد.

 • سلام,چرا p/eشرکتهای سرمایه گذاری استانی سهام عدالت متفاوت است حتی وقتی چند شرکت با یک قیمت معامه میشوند ؟سوال دوم:دریافت eps و dpsاین شرکتها چگونه است؟3:چه عواملی رو باید برای خرید این گونه صندوقها در نظر بگیریم؟با تشکر

  • سلام دوست عزیز
   عامل عرضه و تقاضا ممکن است در قیمت نهایی دو شرکت مختلف تفاوت ایجاد کند. هنوز راهی برای دریافت سود نقدی معرفی نشده است اما احتمالا به شماره حسابی که در سجام معرفی کردید واریز میشه. برای معامله این شرکت ها باید به بررسی وضعیت معاملات اونها از نظر حجم معاملات و قدرت خریدار و فروشنده نگاه کنید و شرکت های حاضر در آنها را برای سود سازی در آینده مناسب بدونید. بهتره در این زمینه از مشاوران سرمایه گذاری کمک بگیرید.

 • سلام وقت بخیر ببخشید شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان فعال شده میشه لطفا راهنمایی کنید پطور میتونم سهام عدالتم رو که غیر مستقیم هست از طریق این شرکت بفروشم مرسی از سایت خوبیتون

  • سلام دوست عزیز برای فروش سهام باید در سامانه سجام ثبت نام کنید و کد پیگیری تونو دریافت کنید. سپس می تونید از طریق سیگنال به صورت غیر حضوری فرایند احراز هویت رو تکمیل و کد بورسی تونو هم دریافت کنید. در نهایت با ثبت نام در کارگزاری نام کاربری و رمز عبور در اختیارتون قرار می گیره و به سامانه معاملات دسترسی خواهید داشت. با توجه به این که سهام دار شرکت سرمایه گذاری استانی هستین می تونید با کمک این لینک سهام تونو بفروشید.

 • سلام من سهام سرمایه گذاری استاني کهگیلویه و بویراحمد خریدم اما هرچه فروش میزنم فروش نمیره چکار باید بکنم

 • من سهام عدالت دارم آزاد سازی نکردم الان به صورت شرکت سرمایه گذاری استانی وسصفها در بورس عرضه شده و من خودم کد بورسی دارم و در سه کارگزاری معامله میکنم آیا از طریق گزینه ی تغییر کارگزار ناظر میتوانم وسصفها را در پرتفوی یکی از کارگزاری هایم انتقال بدهم ؟؟؟ و 30/ 60 % از کل دارایی های وسصفها را معامله کنم لطفا راهنمایی کنید

 • افزایش سرمایههای زیر مجموعه سهامهای بورسی وغیر بورسی به چه صورت در سرمایه گذاریهای استانی نمود پیدا میکند؟

  • سلام
   احتمالا در قیمت شرکت ها سرمایه گذاری استانی اعمال می شود.

 • سلام شرکت سپرده گذاری سیستان و بلوچستان به چه شکله آیا میتوان روش غیر مستقیم رو معامله کرد

 • ایا این تعداد سهمی به هر فرد داده میشود ۱۰۰٪ می توان فروخت یا۶۰٪اونو میشه فروخت

 • سلام
  من حدودا یکماهه که سهام عدالتم رو برای فروش گذاشتم ولی هنوز به فروش نرفته.
  چون این سهام توی صف فروش هست.
  خواستم بپرسم که آیا این صندوقهای سرمایه گذاری استانی هم ملزم به داشتن بازارگردان هستند یا نه؟ میشه به فروششون امید داشت یا نه؟
  ممنون میشم اگه جواب بدین. با تشکر

 • سلام.بنده سهام شرکت وسمازن(مازندران)دارم.خواستم بدونم سهام شرکت سرمایه گزاری استانی کی قابل معامله میشه؟و کی وارد پرتفوی میشه؟
  ایا مشخص شده تعداد سهمی که به هر شخص تعلق میگیره چقدره؟

  • سلام دوست عزیز نماد مورد نظر در حال حاضر قابل معامله هست و میتونید جزییات تخصیص سهم رو در پرتفوی کارگزاری تون ببینید.

 • با سلام و خسته نباشید .من با روش غیر مستقیم که به صورت پیش فرض برام فعال شده میخواستم سهام رو بفروشم الان هم تو تغییر ناظر کارگزاری رو هم دادم اما سهم هام به پرتفوی انتقال پیدا نمیکنه شرکت سرمایگذاری استان لرستان الان که بورس وارد شد چیکار باید بکنم لطفا یه کم راهنمایی کنید با تشکر

  • سلام دوست عزیز از طریق کارگزاری پیگیری کنید که چرا سهام تون وارد پرتفوی نمیشه. برای اشنایی با نحوه فروش سهام عدالت هم این لینک رو ببینید.

 • سلام خسته نباشید . بنده کافی نت دارم ، بعضی از افراد که روش غیر مستقیم سهام عدالت رو انتخاب کردن تغییر کارگزار ناظر رو ثبت میکنیم و سهام در پرتفوی آنها نمیاد . باید چکار کنیم . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .

  • سلام دوست عزیز این مشکل رو از طریق کارگزاری پیگیری کنید.

 • درود بر شما
  خرید این سهام ها در بلند مدت سود آور است
  میشه به عنوان سرمایه گذاری به آن نگاه کرد
  سپاس از شما

 • سلام
  دو سوال داشتم .
  1_ آیا سرمایه گذاری استانی حداقل قیمت سهام را تضمین می‌کند که با کاهش ارزش سهامهای بورس و غیر بورس کل دارایی به خطر نیافتد؟
  2- در این نوع سرمایه گذاری استانی آیا به سهام ها سالانه بابت سود و یا جایزه و یا هر عنوان دیگر سهام ها با افزایش سرمایه داده میشود ؟
  ممنونم عوامل و نیروی انسانی سیگنال

  • سلام دوست عزیز
   1-تضمینی برای سود آوری و حفظ اصل سرمایه نیست چون سهام ریسک زیادی داره.
   2-به نظر میرسه که این شرکت ها سود سالانه تقسیم خواهند کرد در این مورد اطلاعات دقیقی منتشر نشده است.

 • سلام ، ایا فقط کسانی که روش غیر مستقیم مدیریتت سهام عدالت رو انتخاب کردند میتونند سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی رو خرید و فروش کنند یا کسی مثل من که روش مستقیم رو انتخاب کرده هم میتونه این نوع سهام رو خرید و فروش کنه ؟

  • سلام . همه افراد حتی کسانی که سهام عدالت ندارند میتونند نماد بورسی شرکت های سرمایه گذاری استانی رو خرید و فروش کنند.

 • سلام
  سهام وسمركز خريدم اما حتي با كمترين قيمت هم به فروش نميره علت چيست و ايا سودي بهش تعلق ميگيره

  • سلام دوست عزیز در صورتی که عرضه یک سهم افزایش پیدا کنه و سهم در صف فروش قرار بگیره، فرایند فروش میتونه با مشکل همراه بشه. در این زمان سهم سودی از افزایش قیمت کسب نمیکنه ولی ممکنه مجمع شرکت سود تخصیص بده. اطلاعات بیشتر رو در این لینک مطالعه کنید.

 • سلام سهام عدالت به روش غیرمستقیم استان سیستان و بلوچستان کی می تونیم بفروشیم

 • من ازطریق کارگزارم سهام یه شرکت سرمایه گذاری استانی روخریدم وقتی میخام بفروشم پیام میده موجودی کافی نیست علتش چیه وچطوربایدحلش کرد.

  • سلام، از طریق درگاه یکپارچه ذینفعان تعداد دارایی خودتونو چک کنید و در صورت مغایرت بین دارایی در کارگزاری و این درگاه موضوعو از طریق پشتیبانی کارگزاری پیگیری کنید

 • سلام وقت بخیر
  من سهام عدالت غیر مستقیم دارم متاسفانه هر روز سفارش فروش میذارم فروش نمیره علت چیه ؟

  • با سلام
   شاید صندوق سرمایه گذاری استانی خود در وضعیت صف فروش قرار گرفته است.

 • سلام.ببخشید میخواستم بدونم شرکت سرمایه گذاری وسکرشا که وارد بورس شده هنوز واسه فروختن سهام فعال نشده؟؟؟

 • سلام چرا کسی که سهام صندوق استانی خریدمی کنند روزانه مثل بورس درصد معامعلات به سهام اضافه نمی شود در صورتی که نماد استان هم فعال است

 • سلام آیا انهایی که روش مسقیم انتخاب کردند می توانند از طریق صندوق های استانی سهام عدالت خود را وارد پرتفوی کنند؟

 • سلام،ببخشید میخواستم بپرسم که شرکت سرمایه گذاری استانیه خوزستان،نمادش درج شده تو بورس
  ولی میخوام بدونم چه زمانی قابل معامله میشه که بتونیم بصورت غیرمستقیم بفروشیم،ممنون میشه به سؤالم جواب بدی

 • سلام وقت بخیر
  برای خرید و فروش سهام های سرمایه گذاری استانی (وسیزد . وسمرکز و …)هیچ محدودیتی وجود نداره و احتمال داره برای چند ماه آینده قیمت هر سهم افزایش پیدا کنه

 • سلام الان من روش غیر مستقیم انتخاب کردم و سهام وسیلام مربوط به استان ایلام بهم تعلق گرفته رو چجوری میتونم بفروشم؟ تو سامانه سجام زده کارگزار ناظر تعیین نشده

  • سلام
   باید احراز هویت سجام انجام بدین.
   در یک کارگزاری ثبت نام کنید و بعد نماد وسیلام رو با هماهنگی کارگزاری وارد پرتفوی کنید تا بتونید معامله کنید.

 • سلام ببخشید شرکت استانی خوزستان در بورس پذیرفته شده پس پرا تا الان نماد ان باز نشده که ما بتونیم سهام عدالت غیر مشتقیم خودمونو بفروشیم و کی این نماد خوزستان باز میشه اخه پرا باید توی همچیز خوزستان اخر باشه ……………………..

 • سلام…من امروز از طریق کارگذاری مثه سایر سهمای دیگ سهم وسکرشا رو خریداری کردم میخواستم بدونم نحوه فروشش هم مثل سهمای دیگه است؟!هنوز تو پرتفویم نیومده ولی پول رو کم کرده

  • سلام دوست عزیز خرید و فروش سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی هم مثل بقیه سهم ها هست.

 • سلام آیا شما سرمایه گزاری و خرید این دسته از سهام را توصیه میکنید؟ امکانش هست یه تحلیلی داشته باشین.با تشکر

 • سلام اکثر کارگذاری ها سهام استانی نمیخرن نماد وسمرکز چندتا کارگذاری عوض کردم اما بازم حتی بعد تغیر کارگزار ناظر تو پورتفوی نیومده باید چیکار کنم کارگذاری میشناسید که سهام استانی غیر مستقیم بخره؟

 • با سلام و خسته نباشید
  من از سهم وسزنجان دارم و درج شده و معامله شروع شده
  ولی تغییر کارگزار ناظر رو که میزنم به دارایی ها اضافه نمیشه
  چطوری میتونم بفروشم؟؟

  • سلام، برای اضافه کردن این سهام به پورتفو از طریق پشتیبانی کارگزاری پیگیری کنید

 • سلام ممنون از اطلاع رسانی عالی شما.
  به نظر شما سهام شرکت استانی آینده ای خوبی دارن؟ با تشکر

 • سلام
  میشه تعیین کارگزار ناظر برای شرکت های سرمایه گذاری استانی (سهام عدالت غیرمستقیم) آموزش بدید.

 • سلام آيا شرکت های سرمایه گذاری استانی هم تقسیم سود و سهام جایزه دارند؟ و برای خرید سهام اين شرکت ها حتما باید شرکت استان خودمون رو بخریم یا فرقی نمی کند سهام شرکت استان های دیگه هم میشه خرید و معامله کرد؟

  • سلام، این شرکت ها بعد از ورود به بورس مثل هر شرکت دیگه ای عمل میکنند

 • با سلام و تشکر از اطلاعات ارزنده ای که ارائه میفرمایید چرا بازدهی سهام آگاس بعد از افزایش تعداد به چهار برابر در رنک بازدهی تنزل پیدا کرده

  • سلام دوست عزیز
   این مشکلی ست که از طرف صندوق باید برطرف بشه تا بازدهی ها واقعی باشه.

 • ببخشید چه زمانی میتونم بفهمم که شرکت استانی خودم فعال شده و میتونم سهام عدالتم رو معامله کنم

  • سلام
   باید منتظر اعلام سازمان بورس باشید. در سیگنال هم اخبار به محض انتشار، قرار میگیره.

 • ببخشید میخواستم ببینم نماد شرکت خوزستان در بورس فعال شد و غیر مستقیم سهام عدالت شخص قابل معامله هست ممنونم

  • سلام
   نمادش در بورس اومده ولی فعلا قابل معامله نیست.

 • ببخشید نماد شرکت خوزستان سهام عدالت در بورس درج شده و ایا قابل معامله هست

  • سلام
   بله درج شده. نماد “وسخوز” مربوط به شركت سرمایه گذاری استان خوزستان می باشد. این نماد هنوز قابل معامله نیست.

  • سلام، تا این لحظه این شرکت در بورس درج شده اما هنوز معاملات آن شروع نشده است

 • سلام من سهام غیر مستقیم استان لرستان رو دارم که به تازگی وارد بورس شده. ولی وقتی میخوام از طریق کارگزاری بفروشم پیغام میده که سهام عدالت ندارم. میشه لطفا راهنمایی کنید.

  • سلام دوست عزیز
   باید از شرکت سپرده گذاری مرکزی پیگیری کنید.

 • سلام میشه سهام این شرکت ها را در بورس خرید و فروش کنیم ؟یعنی امکان معامله سهماشون برای همه افراد هست؟

  • سلام دوست عزیز
   بله میشه. مثلا الان نماد وسخراج که مربوط به شرکت سرمایه گذاری استان خراسان جنوبی ست رو میتونید معامله کنید.