روش‌های سود دهی صندوق‌‌های سرمایه گذاری به سرمایه‌گذاران

روش‌های سود دهی صندوق‌‌های سرمایه گذاری به سرمایه‌گذاران

یک سرمایه‌گذار وقتی از سرمایه‌گذاری‌اش راضیست که بتواند سود حاصل از آن را در دوره‌های مختلف دریافت کند؛ این موضوع باعث می‌شود سود دهی سرمایه‌گذاری را بیشتر احساس کند. سود دهی صندوق های سرمایه گذاری مانند سرمایه گذاری در سهام، از 2 روش سود به دست می‌آید و بین سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود.

صندوق‌های سرمایه گذاری به چند روش به سرمایه‌گذاران خود سود می‌دهند؟

مثل سرمایه‌گذاری در یک سهم که می‌تواند دو نوع سود داشته باشد صندوق های سرمایه گذاری هم دو نوع سود دارند، این دو روش شامل سودهای نقدی دریافتی (روی سهام و اوراق بهادار موجود در سبد دارایی­‌های صندوق) و سودهای سرمایه‌ای ناشی از افزایش قیمت سهام است.

سودهای ناشی از افزایش قیمت سهام اغلب خودشان از دو قسمت جداگانه به دست می‌آیند، یکی عایدات حاصل از فروش دارایی­‌ها(سهام و سایر اوراق بهادار) و دیگری سود حاصل از تغییر قیمت دارایی‌های صندوق که خود را ب­صورت افزایش قیمت واحدهای سرمایه­‌گذاری صندوق نشان می­‌دهند.

صندوق های سرمایه گذاری به چند روش به سرمایه‌گذاران خود سود می‌دهند؟

بنابراین مجموع سود دهی صندوق های سرمایه گذاری از سه روش زیر خواهد بود:


سود نقدی هر واحد سرمایه گذاری


صندوق های سرمایه گذاری مقدار درآمد یا سود نقدی که بابت سهام و اوراق قرضه موجود در سبد دارایی‌های خود به دست می‌آورند را به عنوان درصدی از ارزش خالص دارایی (NAV) اعلام و در طول سال و به صورت دوره‌ای، به سرمایه‌گذاران خود پرداخت می‌کنند. نرخ بازده نقدی هم از تقسیم این مبلغ پرداختی، بر قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری به دست می‌آید.

به عنوان مثال اگر ارزش هر واحد سرمایه گذاری یک صندوق 100 هزار تومان بوده باشد و در پایان دوره، هر واحد 6 هزار تومان سود نقدی داشته باشد، نرخ بازده نقدی آن از تقسیم 6 هزار تومان بر 100 هزار تومان به دست می‌آید.


عایدات سرمایه‌ای ناشی از دارایی‌های فروخته شده


این عایدات نتیجه فروش اوراق بهادار داخل سبد صندوق، به مبلغی بیشتر از بهای تمام شده آن‌ها هستند. یعنی صندوق بخشی از اوراق بهادار داخل سبد را فروخته و به همین دلیل مقداری سرمایه نقدی دارد که در پایان دوره بین تمام سرمایه گذاران تقسیم و به نسبت تعداد واحدهایی که دارند، پرداخت می‌کند.


عایدات سرمایه‌ای از محل دارایی‌های موجود


این عایدات حاصل از افزایش قیمت اوراق بهادار داخل سبد صندوق هستند، ولی آن اوراق بهاداری که هنوز به فروش نرسیده‌اند. افزایش قیمت این اوراق در افزایش قیمت واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق تاثیر می‌گذارند و به عنوان سود به سرمایه گذاران پرداخت می‌شود.

نحوه محاسبه سود صندوق‌های سرمایه گذاری

در مجموع می‌توانیم بازده کل یک صندوق سرمایه گذاری را به شکل فرمول زیر هم بنویسیم:

نحوه محاسبه سود صندوق های سرمایه گذاری

سود دهی همه صندوق های سرمایه گذاری از این سه بخش است، اما صندوق‌ها مدل تقسیم سود متفاوتی دارند که به نوع صندوق بستگی دارد. چنانچه صندوقی پرداخت دوره‌ای داشته باشد، باید قوانین تقسیم سود مربوطه را در امیدنامه خود قید کند. این قانون تحت عنوان «پرداخت‌های دوره‌ای به سرمایه‌گذاران» و معمولا در سومین فهرست امیدنامه آمده است. مدیر صندوق هم موظف است ظرف دو روز کاری بعد از پایان هر دورۀ پیش‌بینی شده برای پرداخت نقدی سود، مبلغ قابل پرداخت به سرمایه‌گذاران را مطابق امیدنامه محاسبه و به حساب سرمایه‌گذارانی که تا پایان آن دوره مالک واحدهای سرمایه‌گذاری بوده‌اند، واریز کند.

سود دهی انواع صندوق‌‌های سرمایه‌ گذاری چگونه است؟

پرداخت دوره‌ای در سه نوع صندوق سرمایه‌گذاری سهامی، مختلط و با درآمد ثابت عموما به شکل زیر است:پرداخت سود در صندوق های مختلط


اکثر صندوق های مختلط پرداخت دوره‌ای ندارند، اما صندوق سرمایه گذاری کوثر یکی از صندوق های سرمایه گذاری مختلط است که پرداخت سود دوره‌‌ای دارد و مقطع زمانی آن هر 6 ماه یک بار و در روز پایانی ماه است. سود قابل تقسیم در پایان هر دورۀ تقسیم سود، برابر مجموع مبالغ بند الف و ب است که در امیدنامه آن نوشته شده است:

 1. 12 درصد از ارزش مبنای واحدهای سرمایه گذاری در پایان دوره تقسیم سود
 2. سودهای سهام تحت تملک صندوق که طی دوره تقسیم سود نقدا دریافت شده‌اند.

پرداخت سود در صندوق های با درآمد ثابت


یکی از دلایلی که سرمایه‌گذاران به این صندوق‌ها علاقه دارند، همین پرداخت سودهای دوره‌ای است که بازه زمانی آن در صندوق‌های مختلف متفاوت است. مثلا برخی از صندوق های با درآمد ثابت پرداخت سود ماهانه دارند، برخی 3 ماهه، برخی 6 ماهه و …

به عنوان مثال صندوق سرمایه گذاری امین آشنا ایرانیان یک صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت است که پرداخت سود دوره‌ای آن ماهانه و روز 25ام هر ماه انجام می‌شود. این سود همان تفاوت ارزش خالص روز واحدهای سرمایه گذاری با قیمت مبنای واحدهاست که متناسب با تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری هر سرمایه‌گذار، به حساب او واریز می‌شود.

نکته: در همه صندوق های سرمایه گذاری، بعد از این که سود دوره‌ای پرداخت می‌شود، ارزش خالص هر واحد به قیمت مبنا تغییر می‌کند و این موضوع باعث تعدیل قیمت واحدها و سرازیر شدن سرمایه‌گذاری‌های جدید به صندوق می‌شود.

نتیجه‌گیری

در این مطلب شما را با انواع روش‌های سود دهی صندوق های سرمایه گذاری آشنا کردیم. در هنگام انتخاب صندوق سرمایه گذاری حتما با توجه به روحیه خود عمل کنید. اگر بدنبال دریافت سودهای دوره‌ای مانند بانک‌ها هستید صندوق‌های با درآمد ثابت و مختلط برای شما مناسب هستند. اما اگر دیدی بلند مدت برای سرمایه‌گذاری‌های خود در صندوق‌ها دارید و بدنبال دیافت سود ماهانه نیستید صندوق‌های سهامی با توجه به بازدهی خوبی که دارند برای شما مناسب هستند.

البته ذکر این نکته مهم است که ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق‌های در سهام نسبت به دو نوع دیگر بیشتر است. شما کدام نوع سود دهی صندوق های سرمایه گذاری را ترجیح می‌دهید؟ نظرات خود را با سیگنال در میان بگذارید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام وقت بخیر
  من حدود ۹ ماه پول به یک کارگزاری برای خرید و فروش سهام دادم تو این مدت سودی بهم ندادن و بعد ۹ماه به پول نیاز داشتم درخواست کردم که بامن تسویه کنن مبلغی که برام واریز کردن از سرمایه اولیه که داده بودم بهشون ۱۰میلیونم کمتر بود یعنی هیچ سودی تو این ۹ ماه نکرده بود که هیچ ۱۰ میلیونم کم شده بود امکان داره چنین چیزی ؟

 • سلام،اگر سهام صندوق ثابت سپاس رو بخرم وروز ۱۵ هرماه قبل از اینکه مبلغ سهم کم بشه بفروشم،سود اون ماه بهم تعلق میگیره؟وسوال دیگه من شماره حساب به سجام دادم واسه سود صندوق ثابت دوباره باید شماره حساب بدم ؟یا به همون حساب واریز میشه؟

  • سلام، در صورتی که واحدهای صندوق را قبل از تاریخ تقسیم سود بفروشید، سود شما در قیمت هر واحد نهفته است و شامل پرداخت سود نقدی نخواهید شد. سود دوره ای صندوق ها به شماره حساب ثبت شده نزد سجام یا در برخی موارد به شماره حساب ثبت شده نزد کارگزاری واریز می شود

 • سلام به دلیل اینکه قبلا من عضو هیات مدیره یک شرکت بودم بخاطر بدهی مالیاتی اون شرکت حسابهای من ازجمله بورس بسته شده آیا اگه در این صندوقها سرمایه گذاری کنم میتونن حسابم را بلوکه یا برداشت کنن؟ ممنون

  • سلام، کلیه صندوق های سرمایه گذاری تابع قوانین جاری کشور هستند و در صورت صدور حکم مبنی بر توقیف دارایی، این حکم اجرا خواهد شد

 • سلام من چند واحد از صندوق پیشتاز مفید صدور کردم بازدهی صندوق از ابتدای تاسیس بیش از ۳۲۰۰۰ درصد هست که میگن به خاطر سود مرکب این مقدار بازدهی میده
  سوال من
  اگر فردی ۱۰ واحد از ابتدای تاسیس خریداری کرده باشه و من ۱۰ واحد الان خریداری کنم اگر بعد از یکسال قیمت ابطال هر واحد ۱۰۰۰۰۰ تومن افزایش پیدا کنه سود هر دو مون طی این یکسال به یک اندازه سود میکنیم یا اونیکه از ابتدا سرمایه گذاری کرده ؟
  سود مرکب این وسط برای اونیکه از ابتدا سرمایه گذاری کرده چطور محاسبه میشه ؟
  چون قیمت ابطال که برای هر دو یکی هست
  راهنمایی لطفا
  سپاس از راهنمایی تون موفق باشید

  • سلام دوست عزیز
   برای فهم سود مرکب باید قیمت صدور رو در نظر بگیرید. وقتی قیمت صدور متفاوت هست قطعا بازدهی هم در یک بازه مشخص برای دو نفر متفاوت میشه. سود مرکب از سرمایه گذاری مجدد از محل سود سرمایه گذاری قبلی حاصل میشه. اگه فردی که از ابتدا 10 واحد خریده، سودش رو در زمان خرید شما خارج کنه، بازدهی سالانه هر دو مثل هم میشه.

 • سلام خسته نباشیدمیخاستم بدونم صندوق فارابی یکم سودش ماهانه است ونمیخام واحدی را بفروشم ولی گذینه ای داره به نام سرمایه گذاری مجدد داره که من فقط ۳۰ درصدانتخاب کردم که برام واحدبخره و۸۰ درصدسودنصیبم میشه درسته این همان سودمرکب من تازه دراین صندوق سرمایه گذاری کردم وهرهفته که میگذره ارزش NAV صندوق بارشدبورس بیشترمیشه ممنون ازشما

 • منظور از بازده یک ماهه گذشته صندوق برای مثال اگر امروز 23/3/1400 باشه از 23/2/1400 هست یا منظور کل ماه اردیبهشته ؟
  برای محاسبه بازده از کدوم قیمت استفاده میشه ؟ صدور یا ابطال یا آماری

  • سلام دوست عزیز
   بازدهی بر اساس عملکرد واقعی صندوق سنجیده میشه. قیمت آماری هم عملکرد واقعی صندوق است. منظور از بازدهی ماهانه هم بازدهی نقطه به نقطه است نه ماه خاصی. یعنی از 23 ماه قبل تا 23 این ماه. در سایت صندوق ها و صفحه اختصاصی صندوق ها در سایت سیگنال می تونید تاریخ مدنظرتون رو وارد کنید و بازدهی صندوق در اون دوره رو ببینید.

   • الان برای مثال صندوق درآمد ثابت پادش سرمایه بهگزین قیمت اماری
    23/3/1400 993,325 ریال هست
    و 23/2/1400 1001269 ریال خب این منفیه چرا تو سایت شما محاسبه شده بازده ماهانه 1.67% ؟

   • دوست عزیز بازدهی صندوق های سرمایه گذاری در سیگنال از سایت اختصاصی صندوق ها گرفته میشه و مسئولیت درست یا غلط بودن اطلاعات به عهده منتشر کننده خواهد بود.

 • با سلام ، مدت چهار ماه هست كه در يكي از صندوق هاي سهامي در سه مرحله با سه قيمت مختلف خريد سهم داشته ام ، از آنجايي كه سود دريافتي حاصل از تفاوت قيمت صدور و ابطال سهم مي باشد ، لطفا راهنمايي بفرماييدكه قيمت ميانگين سه مرحله صدور مبناي اعمال سود يا ضرر مي باشد يا تكنيك ديگري وجود دارد و آيا با توجه به دوره زيان دهي صندوق هاي سهام ، مي توان از تكنيك ميانگين گيري براي كاهش ضرر استفاده كرد. با تشكر

  • سلام دوست عزیز
   بازدهی شما بر اساس میانگین قیمت خریدتون محاسبه میشه.

 • با سلام
  من سهام وبوعلی را داشته ام و 4300 سهم سود بمن اضافه شده اما قابلیت فروش را ندارم تا چه زمانی این مقدار سهم بلوکه شده در پرتفوی من؟لطفا راهنمایی بفرمایید

 • سلام لطف کنین صندوق هایی که روی سود کسب شده هم سود میدن معرفی کنین؟سود مرکب

  • سلام
   همه صندوق هایی که تقسیم سود دوره ای دارند این امکان رو به سرمایه گذار می دهند که اگر مایل بود مبلغی از حساب سرمایه گذاریش برداشت نشه و سرمایه گذاری مجدد بشه.

 • سلام، امکان محاسبه سود از طریق بازدهی وجود داره؟
  چون اکثراً میزان بازدهی رو نوشتن و نمیدونم چطوری سود هر سهم رو حساب کنم.

  • سلام
   از اون جایی که ممکن است در هر صندوق سیاست مدیران صندوق فرق داشته باشه بهتره که با روابط عمومی صندوق ها تماس بگیرید.

 • با سلام و تشکر از مطالب ارزنده شما
  سوال من این است که،وقتی تقسیم سود ۳۰ ام هر ماه باشد،اگر فردی ۲۹ ام ماه سهام اون صندوق را بخره سود کامل ماه بهش تعلق می گیره
  لطفا توضیح بدید
  ممنون

  • سلام دوست عزیز
   بله سود تعلق میگیره ولی با توجه به اینکه در روزهای آخر خریداری شده، قیمت خرید بالاست و سود زیادی در مقایسه با سایر سرمایه گذاران عاید فرد نخواهد شد.

 • سلام
  صندوق سرو رو فروش زدم فقط پول حاصل از فروش هر صندوق به حساب اومده
  پس سود رو چطوری میدن؟

  • سلام
   سود یا ضرر در این صندوق فقط حاصل از اختلاف قیمت بین خرید و فروش است.

 • سلام، سود پرداختی توسط صندوق های درآمد ثابت ماهیانه چند درصد هستش ؟

 • اینجور که فهمیدم صندوق سرمایه گذاری امین آشنا ایرانیان ،با سودی که به صورت دوره ای میده،سه نوع سود میده این که خیلی خوبه،تازه فهمیدم چقدر اپ سیگنال معرکس.

 • باسلام وتشکر
  آیا داشتن و یا نداشتن ضامن نقد شوندگی معیلری برای ارزش گذاری صندوق ها محسوب میشود ؟

  • سلام
   خیر
   این مورد برای ارزشگذاری صندوق ها کاربردی نداره و فقط میتونه یک امتیاز برای سرمایه گذار در هنگام انتخاب صندوق مورد نظر به حساب بیاد.

 • سلام . من میخواهم در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک افران و سرو سرمایه‌گذاری کنم . آیا سودی که بین صفر تا چهار و نیم ماهیانه اعلام شده اتوماتیک به حساب من در کارگزاری واریز میشود

  • سلام دوست عزیز
   صندوق سرو و افران تقسیم سود دوره ای ندارند.

 • سلام. بنده ابتدا تشکر کنم به خاطر حوصله ای که خرج میکنین و وقتتون رو در اختیار ما قرار میدید بنده میخواستم تو صندوق مشترک نقش جهان سرمایه گزاری کنم و هر ماه تقریبا 800 هزار تومن سهام بخرم الان سود این چجوری به من تعلق میگیره. و یه سوال دیگه بنده رفتم داخل سایتشون و سود یه ساله از تاریخ 18/5/98تا تاریخ 18/5/99. 937درصد بوده و سود بازار ساده 697درصد بوده الان میخواستم ببینم کدوم سود ه بنده تعلق میگیره. یه سوال دیگه ایا میشه همزمان تو چند صندوق حساب داشت وسهام خرید ببخشید سوالام زیاد اخه بنده میخوام تازه وارد بشم شرمنده ممنون

  • سلام دوست عزیز
   امیدواریم که مطالب سیگنال براتون مفید باشه. بله میشه همزمان در چند صندوق مختلف سرمایه گذاری کرد.
   سود در صندوق های سهامی نظیر نقش جهان از اختلاف بین قیمت خرید و فروش واحدهاست. شما میتونید در هر زمان به ارزش روز واحدها از صندوق، واحد خریداری کنید فقط باید دقت داشته باشید که ممکن است در آینده قیمت واحدها بیشتر یا کمتر شود.

 • سلام جسارتا ميخواستم ببينم صندوق سپر كه بازگشايي ميشه و به محض بازگشايي ميشه كل سهم رو يجا بفروشيم؟ چون تو پيام ناظرش يجا خوندم كه قابل فروش نيست؟ ممنون ميشم جوابمو بدين برام خيلي مهم و حياتيه

  • سلام
   معمولا زمان بازگشایی صندوق ها بعد از پذیره نویسی دو تا سه هفته بعد می باشد. بله میتونید در زمان بازگشایی صندوق کل سرمایه تون رو نقد کنید.

  • چرا باید یجا بفروشی مگه مریض بودی خریدی که بعد بازگشایی کل سهم یجا بفروشی 😡

 • سلام خسته نباشید من در یک صندوق سرمایه گذاری بانک با پرداخت سود ماهانه حدود سه سال پیش مبلغ ۶۰ ملیون سرمایه گذاری کردم الان قیمت هر سهم اون صندوق از ۱۰۰ تومن به ۲۰۰۰ تومن رسیده میخواستم بدونم اگر که الان بخوام برداشت کنم سود دیگه ای غیر از سود ماهانه ثابتی ک برداشت کردم بهم تعلق میگیره؟

  • سلام
   این موارد رو باید از صندوق جویا بشید چراکه ممکن است سیاست پرداخت سود و نحوه محاسبه سود در صندوق ها با هم فرق داشته باشه.

 • سلام و خسته نباشید ببخشید میشه در مورد روش سود دهی صندوق گنجینه بیمه دی توضیح بدید من در امیدنامه ای که از این صندوق خوندم چیزی متوجه نشدم ماهانه سود پرداخت میکنند یا چند ماه یکبار و اینکه آیا گنجینه بیمه دی سوددهی مرکب هم دارند؟

  • سلام دوست عزیز
   این صندوق پرداخت سود دوره ای نداره و سرمایه گذار از اختلاف قیمت خرید و فروش بهره می برد.

 • سلام وقتتون بخير بنده تازه وارد بورس شدم و تازه كارم به محض ورود صندوق درامد ثابت سپر پذيره نويسي شد و من١٧ ميليون تومان خريدم يعني در واقع ١٧٠٠٠ سهم ميخواستم ببينم با توجه به اماتور بودن بنده و عدم اطلاعات كافي ،بعد از يك ماه و بازگشايي صندوق سپر چند درصد سود عايد بنده ميشود با تشكر🙏

  • سلام دوست عزیز
   این صندوق از نوع با درآمد ثابت است و بازدهی آن مشابه سایر صندوق های درآمد ثابت می باشد. (تقریبا مشابه سپرده بانکی)

 • سلام وقت بخیر
  درمورد صندوق سهامی سود های که به سرمایه گذار تعلق می گیرد سود مرکب هستن یا خیر ؟

  • سلام
   بله اگه به سودهای کسب شده در صندوق دست نزنید مثا سهام عادی سود مرکب روش میاد.

 • وقتی این صندوق را در بورس می خریدم سود دوره ای به چه حسابی واریز می شود آیا لازم است شماره حساب خود را حضوری به یکی از شعب صندوق اعلام کنیم یا لازم نیست؟

  • سلام . بهتره قبل از اقدام به سرمایه گذاری در صندوق با آن تماس بگیرید و این مورد رو بپرسید.

 • سلام
  لطفا در مورد صندوق جهان نما اگر ممکنه راهنمایی بفرمایید.با تشکر

  • سلام صندوق به این نام در بازار سرمایه فعالیت نمیکنه.

 • سلام آیا امکان داره شخصی که در صندوق سهامی سرمایه گزاری کرده است بطور ماهانه تعدادی از واحد های خود را ابطال نماید؟ یا برای کسب درآمد ماهانه باید در صندوق های با سود دوره ای سرمایه گزاری کرد؟

 • سلام و احترام
  کلمات شاخصی و مشترک که اول نام بعضی صندوقها میباشد به چه معناست ؟ و فرق بورس با فرا بورس ؟
  با تشکر فراوان از سایتتون

  • سلام دوست عزیز… صندوق های شاخصی به نوعی از صندوق ها عنوان میشه که برای پیروی از شاخص کل طراحی شده اند. مشترک هم یک کلمه عمومی برای صندوق هاست. بورس و فرابورس در تعریف سازمان بورس به طبقه بندی شرکت های مختلف تعلق داره.

 • سلام و با تشکر از سایت خوب و مفیدتون
  آیا تقسیم سود دوره ای در صندوقهای سهامی جدای از سودی که به عنوان افزایش قیمت واحد زمان ابطال نسبت به زمان صدور ، است ؟ اگر اینطور باشد صندوقهایی که سود پرداخت میکنند بهتر باید باشد
  با تشکر

  • سلام . خیر اینطور نیست که این صندوق ها بهتر باشند. نحوه مدیریت صندوق در بازدهی نهایی اون موثره

 • سلام آیا صندوق سرمایه گذاری در سهام ممکنه رشد منفی شدید(مثلا بالای ۲۰درصد) در سال داشته باشد؟

  • سلام دوست عزیز… صندوق های سهامی ریسک زیادی دارند و تابع نوسانات بازار بورس هستند. در صورتی که بورس ریزش کنه و ارزش سهام افت کنه ممکن هست صندوق های سهامی نیز بازدهی منفی داشته باشند. این امر کاملا طبیعی و متناسب با ماهیت بازار های مالی ست.

 • سلام وقت بخیر
  ببخشید بنده 9 واحد از یکی از صندوق ها خریداری کردم به ارزش 49.500.000 تومان
  ارزش هر واحد اون زمان 5.300.000 تومان بود الان بعد از گذشت یک ماه شده 6.866.000 تومان
  توی کاردکس بنده نوشته 25 درصد بازدهی داشته بعد از یک ماه.. میخواستم ببینم علاوه بر اختلاف قیمت خرید و فروش واحد هام 25 درصد سود بهم تعلق گرفته با همون افزایش نرخ واحد ها سودم شده 25 درصد؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام دوست عزیز… این سود بازدهی عملیاتی هر واحد است.

 • با سلام،ممنونم از مطالب مفیدتون یه سوال داشتم ساعت معامله صندوق های با درامد ثابت چه ساعتیه؟

  • سلام دوست عزیز… صندوق های ETF با درآمد ثابت در ساعت معاملاتی معمول بازار سهام از ساعت 9 تا 12.30 قابل معامله می باشند.

 • با سلام خدمت شما سوال داشتم از شما سود سالانه میانگین صندوق های سرمایه سهامی در یک سال حدود ۳۰۰ درصد هستش این سود یعنی من اگر ۲۰۰ میلیون واحد بخرم بعد یک سال ۳۰۰ درصد سود نصیبم میشه ؟

 • سلام من اگر از طریق آساتریدر واحدهای صندوقهای درآمد ثابت etf با تقسیم سود ماهانه را خریداری کنم تقسیم سود این واحدهای خریداری شده چطوری است

  • سلام دوست عزیز .. برای دریافت سود های دوره ای با صندوق تماس بگیرید.

 • صندوق درامد ثابت گنجینه آینده روشن که etf و قابل معامله در بورس هست اگر از طریق بورس بخریم چجور به ما سود میده؟؟؟ چون بعد هر ماه دوباره قیمت رو برمیگردونند.

  • سلام دوست عزیز… برای دریافت سود باید شماره حساب تون رو به صندوق اعلام کنید.

 • سلام. من تعدادکمی سهام صندوق ثابت با نماد سپاس رو از طریق کارگذاری خرید کردم.تقسیم سود این صندوق 15 هر ماه هست ولی هنوز مبلغی به حساب من واریز نشده.البته من هر سهم رو حدود 10200 خریدم که الان شده 10023 ! یعنی چون قیمت سهم کم شده سودی تعلق نگرفته؟ممنون اگه لطف کنید پاسخ بدید.

  • سلام دوست عزیز… برای دریافت سود از صندوق حتما باید شماره حسابی از خودتون را با تماس با صندوق به اونها اعلام کنید. موفق باشید.

 • ممنونم از پاسختون
  اما خب توی پرتفوی خودش با توجه به قیمت پایانی و سودی که ما کردیم حساب میکنه.یعنی روز اپل پنج بخوریم روز دوم با یه پنج دیگه سودمون ده نیست میشه ده و ۲۵ صدم.ولی تو صندوق سهامی ما یه سهم خریدیم که هر روز ارزشش تغییر میکنه نه سودش.
  من اینجوری متوجهش شدم اگه بشه روشنم کنین ممنون میشم

  • ارزش واحد های سرمای گذاری در صندوق بر اساس سودی که در سهام کسب کردن محاسبه میشه.

 • سلام احترام چند سوال داشتم ممنون میشم پاسخ دهید . سوال اول اینکه چگونه سهام عدالت را در صندوق ها سرمایه گذتری کنیم ممنون میشم ریزه کاریهاشو توضیح بدید. وسوالی دیگه هم اینه که چگونه به صندوقهای معتبر مختلط با پرداخت دوره دسترسی داشته باشیم؟

  • سلام دوست عزیز.. در صورتی که سهام عدالت رو بفروشید میتونید در هر صندوقی که مایل باشید سرمایه گذاری کنید. جهت اطلاع از صندوق های مختلط با پرداخت سود به این لینک مراجعه کنید.

  • سلام دوست عزیز… باید شماره حساب خودتون رو به صندوقی که در اون سرمایه گذاری کردید ارائه بدید.

 • سلام خدمت ادمین های خوب سایت سیگنال
  ببخشید به سوالی داشتم ، من راجع به معجزه سود مرکب خیلی خوندم و خوشحالم که تو بورس چنین چیزی هست
  چیزی که ذهنمو مشغول کرده اینه که شنیدم صندوقهای سهامی سود مرکب نمیدن ! برای مثال من خودم تو ارزش کاوان آینده پولمو گذاشتم ، الان خیلی حسرت میخورم که اگه سود مرکب بهم تعلق نگیره ، و حس میکنم نمیارزه.
  آیا اشتباه هستش چیزی که بهم گفتن یا درسته؟
  ممنون از سایت خوبتون

  • سلام دوست عزیز… سود مرکب به معنای سرمایه گذاری مجدد از محل سود های قبلی ست و این مورد در صندوق های سهامی وجود داره.

 • سلام و خسته نباشید خدمت تیم حرفه ای سیگنال
  ببخشید اگر بنده یه تعداد واحد از صندوق بالفرض همیان سپهر در تاریخ 1399/03/15 خریداری کنم با توجه به اینکه تاریخ تاسیس صندوق 1393/05/06 باشه و هر شش ماه یکبار تقسیم سود داشته باشه،با توجه به تاریخ خریداری توسط بنده باید کی انتظار تقسیم سود رو داشته باشم؟سپاس

 • سلام من تو اکسیر یکم فارابی سرمایه گذاری کردم- چطور میتونم همون مبلغ رو ببرم تو صندوقهای دیگه؟

  • سلام دوست عزیز… باید به صندوق فعلی درخواست ابطال بدهید و در صورت مورد نظر صدور انجام بدید.

 • باسلام واحترام خدمت کارشناس محترم
  آیا محاسبات ماشین حساب بازدهی که در سایت بیشتر صندوقها موجود است درست ومطابق با اندازه ی سرمایه گذاری است
  مثلا اگر ۱۰۰۰۰۰۰۰ ریال در فیلد مقدار سرمایه گذاری در بازه زمانی مشخص مثلا یک ماه قبل وارد کنم درنتیجه سود ونرخ سودراوجمع سود وسرمایه گذاری را نشان درفیلدها نشان میدهد.درست است؟

  • سلام دوست عزیز… بازدهی ماشین حساب صندوق ها بر اساس عملکرد گذشته صندوق است.

 • سلام و دستمریزاد به همت شما
  من سوالی برام ایجاد شد آیا صندوقی وجود داره که سود خودش رو دوباره واحد بخره؟ یعنی من صندوقی سرمایه‌گذاری کنم و سود دوره خودش رو خود به خود واحد جدید بخره؟

  • سلام دوست عزیز… بله این امکان در صندوق های تقسیم سود دوره ای دارند وجود داره.

 • با سلام.آيا درصد بازدهي ماهانه يا 3 ماهه يا سالانه نسبت مستقيم با قيمت صدور يك واحد هر صندوق دارد. يعني بعنوان مثال اگر بازدهي ماهيانه يك صندوق 50 درصد و قيمت صدور 1 ميليون تومان باشد و در مقطع بعدي بازدهي به 35 درصد برسد قيمت صدور كاهش مي يابد؟

  • سلام دوست عزیز… در صورتی که صندوق تقسیم سود نداشته باشه، ارتباطی بین قیمت هر واحد و بازدهی وجود نداره و صرفا با توجه به فعالیت صندوق در بازار سرمایه قیمت هر واحد تغییر خواهد کرد.

 • سلام. آیا صندوقهای سهامی سود مرکب هم دارن؟ مثلا اگه ۵ میلیون در صندوق بذاریم به صورت تصاعدی رشد میکنه؟ و آیا این محاسبه سود مرکب ماهیانه است یا سالیانه؟

  • سلام دوست عزیز… سود مرکب به معنای استفاده از سود سرمایه گذاری های گذشته برای سرمایه گذاری مجدد است. در صندوق ها به دلیل اینکه سودهای دریافتی صندوق از محل سرمایه گذاری های مختلف در ارزش صندوق تاثیرگذار است پس میتوان گفت که قدرت سود مرکب در صندوق ها وجود دارد.

 • با سلام من از دو سال قبل درصندوق بهگزین 20 میلون ازطریق موسسه نور سهم داشتم هر ماه 370 هزار سود میداد امسال دو بار سود 75 درصد و110 درصد داد وقتی زنگ زدم پرسیدم گفتن بیشتر سود کرده سوالم اینه پارسال که بورس اینهمه رشد کرده چراندادند

  • سلام دوست عزیز… استراتژی تقسیم سود در صندوق های مختلف، بستگی به مدیریت آنها دارد.

 • با تشکر از مطالب ارزنده سایت شما خواهشمندم به سوال بنده پاسخ کارشناسی داده شود اگر در هر زمانی به عنوان مثال من دو روز دیگه نسبت به عضویت در یک صندوق اقدام نمایند ارزش هر واحد صندوق پریونیت معادل ۶ میلیون و پانصد باشد به طوری که این ارزش هر واحد در صندوق دیگری یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان میباشد و به صلاح آزاد آیا این ارزش هر واحد می‌تواند در تصمیم گیری من یا اندازه صندوق تاثیر گذار باشد دو آیا در زمان مغزی ماه ۱۰ ماه یک سال بعد ارزش هر واحد صندوق تغییری ایجاد خواهد شد و من در برابر کاهش هر واحد صندوق متضرر خواهم بود و یا نه با سود پرداختی و ارزش هر واحد صندوق در مجموع در محاسبات من سود انگیزشی خوبی را خواهم داشت به طوری که اگر ارزش هر واحد کاهش یابد سود پرداختی را تهاتر نموده و عملاً من دچار یک نوع نوع ثبات و رکود در سود خواهم شد ممنونم سپاسگزارم منتظرم.

  • سلام دوست عزیز…قیمت واحدهای سرمایه گذاری به حجم دارایی های صندوق بستگی داره و برای انتخاب صندوق زیاد مورد توجه قرار نمیگیره. برای انتخاب صندوق مناسب باید موارد مختلفی که برای شما بهتر است رو در نظر بگیرید. این لینک برای شما مفید خواهد بود. دقت کنید که سرمایه گذاری در صندوق های سهامی ریسک زیادی داره و ممکن است با کاهش قیمت های واحدها سرمایه اصلی شما کم بشه. صندوق ها تابع نوسانات بورس هستند و تضمینی برای پایداری سودها وجود نداره.

 • سلام
  صندوق های سرمایه گذاری سهامی چگونه دارایی خود را افزایش می دهند(تعداد سهم خود را)

  • سلام دوست عزیز… صندوق ها با سرمایه های جدیدی که دریافت می کنند اقدام به خرید سهام می کنند .

 • سلام.اولا تشکر بابت مطالب ارزنده و مفیدتون
  ثانیا یه سوال داشتم و اون اینکه صندوق امید توسعه نحوه تقسیم سودش ماهیانست یا به شکل دیگری؟متاسفانه در سایت خود صندوق نتونستم جوابم رو پیدا کنم.ممنون از راهنماییتون

  • سلام دوست عزیز…صندوق امید توسعه تقسیم سود ماهانه دارد. برای اطلاع از نحوه محاسبه و پرداخت سود با روابط عمومی صندوق تماس بگیرید. طبق آخرین اطلاعاتی که ما داریم 3 درصد از ارزش مبنای واحد سرمایه گذاری رو جهت محاسبه سود پرداختی در نظر گرفته است.

 • سلام
  پس چه سودی به صاحبان صندوق می رسد
  یا اینکه که آیا کل سود بین سرمایه گذران تقسیم می شود آیا درصدی به عنوان کارمزد هم کسر می شود

  • سلام دوست عزیز…. سرمایه گذاران میتوانند از سودهای دوره ای صندوق ها(در همه صندوق ها وجود ندارد) یا افزایش قیمت واحد های سرمایه گذاری بهره ببرند.

 • با عرض سلام و خسته نباشید .. بنظرتون صندوق هایی که سود دوره ای میدن، در کل سودشون کمتر از صندوق های دیگه نمیشه؟چون بخشی از سود به صورت نقدی به سرمایه گذار پرداخت میشه و از چرخه سوددهی خارج میشه .. در کل اگه به دریافت سود دوره ای نیاز نداشته باشیم به نظر شما بهتره تو صندوق های دیگه که سود دوره ای ندارن سرمایه گذاری کنیم؟ و یه سوال دیگه .. برای انتخاب صندوق، این که سودسال های اخیرش رو در نظر بگیریم معیار انتخاب خوبیه؟

  • سلام، درسته. این نوع از صندوق ها بیشتر مناسب افراد ریسک گریز هستند و طبیعتا سوددهی کمتری نسبت به صندوق هایی دارند که از سود مرکب استفاده میکنند. برای انتخاب صندوق خوب پیشنهاد میشه بازدهی صندوق را در بازه های زمانی یک ساله به بالا مد نظر قرار بدیدو بنابراین بله، بازدهی سالانه معیار خوبی هست. البته معیارهایی مختلفی برای انتخاب یک صندوق خوب وجود داره که قبلا در این مقاله تمامی این فاکتورها به تفصیل بررسی شده.

 • سلام، من اخیرا تحقیقاتی درباره صندوقهای با سود ثابت انجام دادم و دیدم صندوقهایی که نسبت به سایر صندوقها، بازدهی بیشتری داشتن و سودهای خوبی توزیع کردن و همچنان میکنن ظرفیتشون تکمیل شده و سرمایه‌گذار نمی‌پذیرن

  • سلام، طبیعتا صندوق هایی که بازدهی بیشتری داشتند برای سرمایه گذاران جذاب تر هستند و افراد بیشتری رو به خودشون جذب می کنند. در این شرایط باید منتظر باشید تا صندوق تعداد واحدهای سرمایه گذاریشو افزایش بده یا امکان صدور واحد مجددا فراهم بشه. که در اینصورت در سایت صندوق اعلام خواهد شد.

 • سلام من ۱۰ واحد سرمایه در صندوق رشد سامان کردم.
  امیدنامه رو خوندم اما خیلی سنگین بود و خوب متوجه نشدم
  میشه توضیح بدین نحوه تقسیم سود رو؟ و اینکه بعد از برداشت سود واحدها، ارزش هر واحد چه طور حساب میشه؟ بعد سود که واریز میشه، دوباره ۱۰ واحد دارم یا کمتر یا بیشتر؟ اون واحدها هم به قیمتی که ابتدا خریدم هست یا تغییر کرده؟؟
  ممنون

  • سلام، این صندوق هر سه ماه یکبار تقسیم سود داره. بعد از تقسیم سود به اندازه سود تقسیمی ارزش NAV واحدها کاهش پیدا میکنه. 10 واحد شما همیشه سر جاشون هستند مگر اینکه واحد بیشتری بخرید. با توجه به قیمت واحدها سرمایه شما افزایش پیدا میکنه.

 • سلام، سرمایه گذارها علاوه بر سود نقدی از افزایش NAV هم متنفع میشن درسته؟ مثلاً‌ اگر NAV یک صندوق الان ۱۰۰ هزارتومن هست و به مرور زمان با رشد صندوق NAV هم افزایش پیدا کنه و بشه ۱ میلیون تومان، اگر سرمایه گذار بخواد واحدهای صندوقش بفروشه از این افزایش متنفع میشه. با این اوصاف آیا کم بودن قیمت NAV برای صندوقی که در حال رشده نسبت به صندوقی که رشد خودش رو کرده میتونه فاکتور مثبت باشه در انتخاب اون صندوق؟

  • سلام و وقت بخیر، نمیشه به عنوان یک معیار مطلق در نظر گرفت. همه چیز وابسته به مدیریت صندوق و پرتفوی سرمایه گذاریش داره. فاکتورهای مهم برای انتخاب یک صندوق سرمایه گذاری خوب در این مقاله گفته شده.

 • سلام و ممنون بابت مطالب مفیدتون
  به نظرتون با سرمایه گذاری در صندوق سهامی که هیچ گونه پرداخت دوره ای نداره چطور میشه سیو سود کرد؟

  • سلام، میتویند به ارزش سودی که روی اصل سرمایتون اومده واحدهاتون رو ابطال کنید.

 • با سلام
  صندوق سهامی ای که تقسیم سود داره و این سود 7.5 درصد ارزش مبنای واحدهای سرمایه گذاری هستش ینی چی دقیقا؟ آیا اگه سود مرکب داشت از صندوق های با بازدهی نزدیک خودش بهتر بود؟

  • سلام، ارزش مبنا 100 هزار تومنه پس یعنی به ازای هر واحد 7500 تومان سود بهتون پرداخت میشه که رقم قابل ملاحضه ای نیست. این صندوق ها بیشتر بازدهیشون از اختلاف قیمت خرید و فروش واحدهاست.

   • سلام محاسبه ی سود صندوق کارگذاری بانک کشاورزی به چه صورت انجام میشه چیزی که من متوجه شدم ۴/۵ درصد سود میده ماهانه به اضای هر واحد من ۱۳۰ میلیون میخوام بزارم یعنی ۴/۵ درصد که گفته رو در تعداد سهم ضرب میکنه میشه ماهی ۶ به همین صورت هست و اینکه اصل پول جاش امنه هز وقت بخوام میتونم بردارم درضمن تو امیدنامه هم گفته حداقل سود پرداختی ۱۸ درصد هست یعنی اگه یه ماه سوددهی نداشته باشه ماهی ۱۸ درصد رو که میده بهم دیگه؟

   • سلام، در رابطه با نحوه محسابه بازدهی صندوق های سرمایه گذاری قبلا در مقاله ای صحبت کردیم که میتونید از این لینک مطالعه کنید. اون 18 درصدی که داخل امیدنامه بوده اگر صندوق از نوع درآمد ثابته احتمالا بازدهی سالانست.

 • سلام صندوق مشترک البرز سود هرماه میده یا چند ماه یه بار؟؟

  • سلام. این صندوق در آخر هر ماه پرداخت سود ماهیانه داره.

 • ضمن تشکر، اینطور که متوجه شدم سود صندوقهایی که توزیع سود ندارند، با توجه به اینکه به مبلغ سرمایه اضافه میشه، قاعدتاً باید به صورت تصاعدی بالا بره؛ بنابراین سود نهایی اونها باید بیشتر از سودی باشه که در یک دوره زمانی توسط سایت صندوق اعلام میشه؛ به عبارت دیگه سهامدار هم از رشد سهم خودش سود می بره و هم از سود مستقیمی که به این سهم در یک دوره زمانی مشخص تعلق می گیره؛ درسته؟ نکته دیگه این که در صندوقهایی که توزیع سود دارند، بعد از توزیع سود قیمت هر سهم به چه صورتی در میاد؟ آیا به قیمت صدور ابتدای دوره پرداخت سود برمی گرده؟

  • سلام و عرض ادب. بطورکلی صندوق های سرمایه گذاری به دو صورت سود عاید سرمایه گذارانشون می‌کنند، یا از طریق افزایش قیمت ابطال واحدها یا با تقسیم سود. البته برخی از صندوق ها که تقسیم سود دارند هم قسمتی از سود شخص رو براش واریز می‌کنند و قسمتی رو به ارزش nav واحدها اضافه می‌کنند. صندوق هایی که تقسیم سود دارند پس از پرداخت سود قیمت ابطال واحدها به اندازه سود تقسیمی کم میشه و به قیمت ابتدایی برمیگرده.

 • سلام ممنون از مطالب مفیدتون .. ببخشید من یه سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی بفرماید.. بنده ۲۰ تمن پول دارم میخوام تو صندوق های سرمایه گذاری در سهام .سرمایه گذاری بکنم برای مدت ۱۲ سال و به هیچ عنوان قصد برداشت سود رو ندارم و میخوام که اون سودهای که بهم تعلق میگیره رو دوباره تبدیل به واحد سرمایه گذاری بکنم .. سوالم اینه که صندوق های سرمایه گذاری در سهام این کارو انجام میدن .. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • سلام و عرض ادب. بله، با سرمایه گذاری در صندوق ها شما از سود مرکب بهره میبرین. یعنی ارزش NAV شما با گذشت زمان افزایش پیدا میکنه و از سودتون سود میبرید. پیروز باشید.

 • سلام کجا باید ثبت نام کنیم درامد ثابت مثلا 5000000 سودش چقده ماهانه سرمایه اولیه چقدمیخاد سود شرایط بدش یاخوبش سودش چقده

 • سلام؛
  خسته نباشید،
  1- با سرمایه گذاری توی صندوق های ETF درآمد ثابت با سود دوره ای، سود این سرمایه گزاری به کدوم حساب ریخته میشه؟ حساب بانکی خودم یا حساب موجود در کارگزاری (یا همون قدرت خرید)؟
  2- نمودار برخی از صندوق های درآمد ثابت ETF رو که نگاه میکردم، مشاهده کردم که بعضی ها توی یه دوره ای بدون سود دوره ای بودند و بعد از یه مدتی با سود دوره ای شدند. آیا امکان داره که یه صندوق سیاست خودش رو تغییر بده؟
  3- آیا صندوق سهامی و یا مختلط با پرداخت سود دوره ای داریم؟

  • سلام و عرض ادب.
   1. به حسابی که در کارگزاریتون تعریف کردید واریز میشه.
   2. بله. بسیاری از صندوق ها پرداخت سود نداشتن و در مجمع تصمیم به پرداخت سود میگیرن و بالعکس.
   3. بله صندوق سهامی و مختلط با پرداخت سود هم داریم.
   لیست کامل صندوق های سرمایه گذاری با پرداخت سود رو میتونید از این لینک مشاهده کنید.

 • سلام ،صندوق درآمد ثابتی وجود داره که دوره ای سه ماهه 19درصد سود بده؟؟

 • سلام،مثلا من30 تمن در صندوق درآمد ثابت سرمایه گذاری کنم و سود دوره ای سه ماه اش تقریبا 19 درصد باشه بعد از اتمام دوره 19درصد کامل واریز میشه؟کارمزدصندوق ها چقدره؟

  • سلام دوست عزیز. بستگی به چند عامل داره. اول اینکه صندوقی که انتخاب کردید پراخت سود دوره ای داشته باشه، دوم اینکه دوره پرداخت سود در این صندوق سه ماهه باشه و سوم اینکه صندوق سیو سود نداشته باشه (برخی از صندوق ها یک قسمت از سود رو براتون واحد میخرن و بقیشو واریز میکنند) اگر تمامی این شرایط برقرار باشه بله باید 19% سود برای شما واریز بشه.

 • پرداخت سود از صندوقهای etf به حساب معرفی شده سهامدار به کارگزاری صورت میگیره ؟

  • سلام دوست عزیز. به شماره حسابی که در کارگزاریتون ثبت شده واریز میشه.

 • سلام
  ممنون بابت مطلب مفید تون
  لطفا در نرم افزار، در قسمت مشخصات هر صندوق نحوه و دوره تقسیم سود هر صندوق را هم اضافه کنید

  • سلام و درود. پیشنهاد شما در آپدیت‌های بعدی مدنظر ما خواهد بود. پیروز باشید.

 • سلام
  عمدتا صندوق ها و شعب آنها در تهران متمرکز هستن. از آنجا که بخشی از مراحل ثبت نام و صدور واحدهایی سرمایه‌گذاری حضوری است. برای افراد ساکن سایر استانها راهکار چیست؟ آیا همه صندوق ها این شکلی هستن یا راهی جز مراجعه حضوری به صندوق ها هم وجود دارد؟

  • سلام و عرض ادب. باید با سایت اختصاصی صندوق انتخابیتون تماس بگیرید برخی از صندوق ها امکان ثبت نام آنلاین هم به کاربر میدن.

 • سلام .یه سوال. مثلا ما به میزان 100 میلیون تومان سهام یک صندوق سرمایه گذاری سهامی اگر بخریم با ارزش روز هر واحد 451 هزار تومان و به مدت 119 روز نگهداری کنیم و در نهایت به قیمت هر واحد 632 هزار تومان بفروش برسونیم. توی این مدت چقدر سود به ما تعلق گرفته؟ و اینکه در زمان فروش باید مثل سهام عادی منتظر خریدار باشیم یا خود شرکت خریداری میکنه همشون. ممنون میشم پاسخ بدید

 • با سلام خدمت شما جناب آذری وبا تشکر از مطالب مفیدتان. سوالی از خدمت شما داشتم ایا در صندوق های سهامی سود مرکب هم به سهامداران تعلق میگیره یاخیر باتشکر از شما.

  • سلام، سپاس از لطف شما. بله از اونجا که سود صندوق های سهامی از اختلاف قیمت خرید و فروش واحدهایه صندوق هست بنابراین سود مرکب محسوب میشه.

 • سلام لطفا تعدادی بیشتر صندوق سهامی که پرداخت دوره‌ای دارد رو ذکر کنید ممنونم از اپلیکیشن خوبتون

  • سلام، سپاس از نظر شما، به زودی مطلبی کامل در مورد صندوق های سرمایه گذاری با پرداخت سود دوره ای در قسمت آموزش ها اضافه میشه. با ما همراه باشید.