حساب وکالتی چیست؟ زمان افتتاح حساب وکالتی سامانه یکپارچه در مرحله دوم

حساب وکالتی چیست؟ زمان افتتاح حساب وکالتی سامانه یکپارچه در مرحله دوم

حساب وکالتی یکی از عبارت‌های پرتکرار این روزهای مردم شده است. برای ثبت‌نام خودرو در سامانه یکپارچه باید نسبت به افتتاح حساب وکالتی اقدام کرد. در ابتدا تنها چند بانک امکان وکالتی کردن حساب برای خرید خودرو را فراهم کرده بودند اما در مدت کوتاهی بیش از ۲۰ بانک، شرایط وکالتی کردن حساب بانکی را به خدمت خود اضافه کردند. خوشبختانه وکالتی کردن حساب به صورت آنلاین در چند دقیقه ممکن است. اکثر بانک‌ها نیز شرایط افتتاح حساب وکالتی آنلاین را میسر کرده‌اند. اگر شما هم برایتان سوال پیش آمده باشد که حساب وکالتی چیست و چطور انجام میشود؟ در این مقاله سعی کردیم به تمامی این سوالات پاسخ دهیم. همراه ما بمانید:

جدید ترین اخبار پیش فروش و فروش فوق العاده ایران خودرو و سایپا در سیگنال

حساب وکالتی چیست؟

وکالتی نوعی از حساب بانکی است که به شرکت، مجموعه یا فرد دیگری اجازه برداشت پول، بدون نیاز به تایید مالک اصلی را می‌دهد. زمانی که شما نسبت به افتتاح حساب وکالتی سامانه یکپارچه اقدام می‌کنید، در حقیقت به وزارت صمت اجازه داده‌اید در صورت صلاحدید، مبلغ مورد نظر را از حساب شما برداشت کند. برای مثال ثبت‌نام‌‌کنندگان طرح اسفند ۱۴۰۱ ایرانخودرو مبلغ ۱۳۰ میلیون تومان در حساب شده برای ایران خودرو بلوکه کردند. شرکت ایرانخودرو پس از قرعه‌کشی، مبلغ را از حساب برندگان این طرح برداشت و سپس برای تکمیل مابقی وجه برای متقاضیان پیامک ارسال کرد.

زمان افتتاح حساب وکالتی سامانه یکپارچه در اردیبهشت

روند وکالتی کردن حساب برای سامانه یکپارچه ممکن است تغییراتی داشته باشد. مهدی تقدسی، مدیر سامانه یکپارچه، اعلام کرد متقاضیان ثبت‌نام در دور دوم تا زمان اعلام شرایط از افتتاح حساب وکالتی آنلاین یا حضوری خودداری کنند. به گفته مدیر سامانه یکپارچه ابتدا می‌بایست وضعیت متقاضیان دور اول تعیین تکلیف شود و سپس شرایط ثبت‌نام از طرف وزارت صمت ابلاغ گردد. با توجه به تغییرات برنامه دور اول هنوز نمی‌توان زمان دقیقی برای شروع مرحله دوم مشخص کرد.

متقاضیان در دور قبل برای ایجاد حساب وکالتی سامانه یکپارچه، به صورت حضوری یا آنلاین به «سازمان حمایت از مصرف‌کننده» وکالت برداشت از حساب را می‌دانند. باید دید در دور دوم نیز روند وکالتی کردن حساب به همین صورت خواهد بود یا خیر.

وکالتی کردن حساب برای سامانه یکپارچه

زمان افتتاح حساب وکالتی برای مرحله دوم خرید خودرو از سامانه یکپارچه مشخص نیست اما با توجه به اظهارات مدیر این سامانه، ابتدا باید منتظر اعلام نتایج نهایی دور اول باشیم. پس از اعلام نتایج احتمالا مهلتی برای انصراف مجدد هم در نظر گرفته خواهد شد. بعد از اتمام مرحله اول، شرایط شروع مرحله دوم فروش خودروهای ایرانی در سامانه یکپارچه اعلام می‌شود.
بنابراین بعید است مرحله دوم از اواسط اردیبهشت آغاز شود. پیش‌تر تاریخ ۱۶ اردیبهشت برای شروع مرحله دوم اعلام شده که بود که به علت تغییرات برنامه مرحله اول، به زمان دیگری موکول شد. به نظر می‌رسد در خوش‌بینانه‌ترین حالت در هفته پایانی اردیبهشت شاهد شروع ثبت‌نام مرحله دوم باشیم. این احتمال وجود دارد که مرحله دوم به خرداد ماه نیز موکول شود. بنابراین مهلت افتتاح حساب وکالتی آنلاین یا حضوری نیز در همان زمان (شروع ثبت‌نام دور دوم) خواهد بود.

حساب وکالتی سامانه یکپارچه چیست؟

برای افتتاح حساب وکالتی سامانه یکپارچه باید به سایت یا پلتفرم خدمات اینترنتی بانک مورد نظر مراجعه کرد. پس از تایید شماره حساب و شماره تلفن همراه، حساب مورد نظر را به سامانه یکپارچه معاملات خودرو معرفی خواهد شد. بدین صورت عملیات افتتاح آنلاین حساب وکالتی در عرض چند دقیقه به اتمام خواهد رسید. لازم به ذکر است طبق اعلام سخنگوی وزارت صمت، وکالتی کردن حساب بانکی برای ثبت‌نام خودرو از طریق سامانه یکپارچه ضروری است.

دقت داشته باشید در زمان وکالتی کردن حساب بانکی، باید «سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان» را به عنوان سازمان دارای وکالت معرفی کنید. معمولا در سایت و فرم اینترنتی گزینه‌های دیگری مثل ایرانخودرو و سایپا مشاهده می‌شود. این گزینه‌ها برای ثبت‌نام مستقیم در طرح‌های شرکت‌های خودروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای طرح‌های سامانه یکپارچه نباید انتخاب شود. بسیاری از کاربران که قصد خرید خودرو از این سامانه را دارند دچار این اشتباه می‌شوند. برای مثال فردی که می‌خواهد خودروی سمند از سامانه یکپارچه خریدرای کند، باید حساب را برای سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان وکالتی کند.

طبق آخرین مصوبه وزارت صمت، وکالتی کردن حساب بانکی برای متقاضیان عادی و مادران دارای دو فرزند اجباری است.

اسامی بانک‌های حساب وکالتی سامانه یکپارچه به شرح زیر است:

آیندهاقتصاد نوینکشاورزیمهر ایرانملت
ملیسپهپاسارگادرفاهصادرات
صنعت و معدنتجارتمسکنگردشگریسینا
پست بانکایران زمینشهررسالتکار‌افرین
موسسه اعتباری مللپارسیانتوسعه تعاوندیسرمایه
موسسه اعتباری نور

همان طور که ذکر شد، برای وکالتی کردن حساب باید به سایت خدمات اینترنتی بانک مورد نظر مراجعه کرد. برای مثال برای وکالتی کردن حساب ملت، باید وارد سامانه بستام شوید.

افتتاح حساب وکالتی ایران خودرو چطور انجام میشود؟

جهت افتتاح حساب وکالتی ایران خودرو برای ثبت نام ایران خودرو ، لازم است بدانید که این اقدام تنها برای طرح های پیش فروش خودرو و فروش فوری مستقیم انجام میشود. در همین راستا متقاضیان این طرح لازم است برای افتتاح حساب مراحل زیر را طی کنند:

متقاضیانی که از دارا بودن شرایط عمومی ثبت نام مطمئن هستند؛ لازم است به بانک‌های عامل ِ معرفی شده مراجعه کنند.

بعد از وکالتی کردن حساب در بانک‌های اعلامی، متقاضیان باید هم به صورت حضوری به شعب این بانک‌ها مراجعه کنند. در زیر سامانه و سایت هر یک از این بانک‌های عامل ذکر شده است:

سامانه https://car.farava.ir ( برای بانک تجارت)

سامانه https://firoozeh.bmi.ir/signin ( برای بانک ملی)

سامانه https://bastam.bankmellat.ir/bastam/start (برای بانک ملت)

سامانه https://sep.bsi.ir/Sign/ (برای بانک صادرات)

و سامانه https://ebanksepah.ir/ (لاگین در سایت بانکداری اینترنتی بانک سپه برای بانک سپه)

بعد از اتمام فرایند وکالتی شدن حساب در بانک‌های اعلام شده و استعلام موجودی حساب توسط شرکت ایران خودرو، اطلاعات متقاضی در جهت مجاز شدن به ثبت نام ظرف 2 الی 3 روز کاری به شرکت ایران خودرو ارسال میشود.

وکالتی کردن حساب برای سایپا چطور انجام میشود؟

اگر شما متقاضی خریدخودرو در طرح پیش فروش خودرو هستید، برای ثبت نام سایپا و خرید خودرو از این کمپانی باید از روش زیر برای باز کردن حساب برای خرید خودروهای سایپا اقدام کنید:

ابتدا علاوه بر امکان مراجعه حضوری به دو بانک ملی و تجارت، با مراجعه به سایت car.farava.ir ( برای بانک تجارت) و سایت https://firoozeh.bmi.ir/signin ( برای بانک ملی) مراجعه کرده و اقدام به افتتاح حساب کنید.

بعد از ثبت نام در سایت بانک های اعلام شده از سوی شرکت خودروسازی ، لازم است برای خرید خودروهای شرکت سایپا، وجه موردنظر را تا تاریخ مشخص شده در بخشنامه سایپا واریز کنید.

حساب وکالتی بورس کالا چیست؟

حساب وکالتی بورس کالا یک تقاوت جزئی و مهم با وکالتی کردن حساب برای سامانه یکپارچه، سایپا و ایران خودرو دارد. این حساب برای انجام معاملات در بورس کالا استفاده می شود و حسابی است که به حساب معاملاتی مشتری لینک میشود. در این حالت، مشتریان می توانند برای واریز وجه لازم برای انجام معاملات خود در بورس کالا، در یکی از بانک های منتخب حساب کنند. افتتاح حساب وکالتی بورس کالا نیازمند مراجعه حضوری به بانک است. این در حالی است که وکالتی کردن حساب برای سامانه یکپارچه وزارت صمت یا حتی شرکت‌های ایرانخودرو و سایپا نیازی به مراجعه حضوری ندارد.

تبدیل حساب به حالت وکالتی برای خرید خودرو ؛ کمک میکند که به جای شارژ اکانت مالی خود ، وجه به طور مستقیم از حساب کاربری شما برداشت شود.

برای وکالتی کردن آنلاین حساب، لازم است مراحل و فرم های مرتبط را کامل کنید. در این حالت، به کارگزاری مودرنظر خود این اختیار را می‌دهید تا وجوه موردنیاز برای سفارش‌ها را مستقیما در حساب بانکی مشتری مسدود کند. بعد از انجام معامله، این وجه مسدودی به حساب کارگزاری منتقل می شود. درصورتیکه معامله ای انجام نشود، این وجه از مسدودی خارج خواهد شد.

بر اساس دستورالعل های ثبت سفارش که در بورس کالا ذکر شده است؛ کلیه نقل و انتقالات وجوه بین کارگزار و مشتری باید از طریق انتقال بین حساب های بانکی کارگزاری و مشتری انجام شود . روش های دیگر برای انتقال وجه در بورس کالا ممنوع است. به همین دلیل که حساب وکالتی راهی برای انتقال وجه پیش پرداخت به حساب کارگزاری است.

وکالتی کردن حساب برای بورس کالا چطور انجام میشود؟

اگر شما متقاضی خرید خودرو از بورس کالا هستید، می توانید با روش زیر اقدام به باز کردن حساب کنید.

برای تبدیل حساب به حالت وکالتی نیاز به احراز هویت در سجام دارید. اگر تاکنون این کار را انجام ندادید؛ می توانید با مراجعه به سایت یا اپلیکیشن سیگنال، احراز هویت غیرحضوری سجام را با سرعت و سهولت انجام دهید.

ابتدا به سایت Ebgo.ir مراجعه کنید. روی بخش کارگزاری های فعال کلیک کنید تا بتوانید کارگزاری موردنظر خود را انتخاب کنید.

بعد از انتخاب کارگزاری مدنظر خود، به سامانه EBGO هدایت خواهید شد. در این صفحه روی گزینه اخذ کد آنلاین بورس کالا کلیک کنید . در مرحله بعدی به ترتیب مشخصات فردی، اطلاعات نشانی و اطلاعات مالی خود را وارد کنید. همچنین لازم است مدارک موردنیاز را در سامانه بارگزاری کنید.

بعد از اتمام این مراحل، حالا نام شما برای دریافت کدبورسی ثبت شده است. در این مرحله میتوانید در بخش اطلاعات بانکی، معرفی نامه خود را دریافت کنید. سپس با در دست داشتن آن به بانک مربوطه مراجعه کرده و اقدام به باز کردن حساب برای بورس کالا کنید.

بعد از دریافت معرفی نامه، لازم است بار دیگر به سامانه EBGO مراجعه کنید. سپس از بخش اعلام شماره حساب وکالتی مشخصات حساب خود را در اختیار کارگزاری موردنظر خود قرار دهید. در حال حاضر نیز تنها بانک های ملت، کشاورزی، تجارت، توسعه صادرات، سامان، رفاه کارگران، صنعت و معدن، پاسارگارد ، اقتصاد نوین ، شهر و ملی وظیفه انجام فرایند وکالتی کردن را دارند.

سوالات متداول:

حساب وکالتی چیست؟

حسابی که برای خرید خودرو از سامانه یکپارچه، شرکت ایران خودرو و سایپا و همچنین خرید خودرو یا کالا از بورس کالا استفاده می‌شود. در این حساب، شما مبلغ موردنیاز برای خرید خودرو را بلوکه می‌کنید و به شرکت یا سازمان مورد نظر یا کارگزاری وکالت می دهید که تا پایان معامله، این وجه مسدود شود. در صورت انجام معامله این پول از حساب شما برداشت خواهد شد و در صورت انجام نشدن معامله، پول شما از حالت مسدودی خارج خواهد شد.

افتتاح حساب وکالتی چطور انجام میشود؟

برای وکالتی کردن حساب باید به سایت خدمات اینترنتی بانک مورد نظر مراجعه کرد. برای بورس کالا هم ابتدا لازم است از طریق سامانه EBGO معرفی نامه دریافت کنید.

شرایط افتتاح حساب وکالتی بورس کالا چیست؟

انجام احراز هویت سجام، دریافت نامه درخواست از یکی از کارگزاری های معتبر بورس و داشتن حساب سپرده کوتاه مدت یا پس انداز جزو شروط اصلی باز کردن حساب وکالتی بورس کالا است.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام..دراسفند ماه حساب وکالتی صادرات درخردادماه حساب کشاورزی وکالتی .ولی.هیج گونه پیامی در یافت نکردم..خواهشندمرااگاه کنید

 • سلام خدمت همگی
  من حساب بانک ملیمو با ۱۰۰ میلیون پول وکالتی کردم خب
  الان حساب بانک صادراتمم زدم وکالتی کردم ولی پولی توش ندارم
  الان دوتا حسابمو وکالتی کردم مشکلی تو ثبت‌نام پیش میاد؟؟!

 • من قبلاً حسابمو وکالتی کردم یکماه پیش والان دو روزه فقط پول به حساب واریز کردم ‌‌اجاره ثبت نام نمیده

 • سلام برای ثبت نام وکالتی حتما باید از درگاه بانکی که حساب داریم ثبت نام کنیم یا از سایت هم میشه ممنونم

 • باسلام.
  ایا بایک حساب وکالتی امکان ثبت نام برای شرکت ایرانخودرو وشرکت سایپا بصورت غیر همزمان میشه استفاده کرد ؟
  یا اینکه برای هرشرکت باید یک حساب وکالتی جداگانه درست کرد؟

 • سلام وقت بخیر
  آیا امکان وکالتی کردن دو حساب جداگانه در دو بانک مختلف امکان پذیر هست؟

 • سلام و ممنون از سایت وزین isignal.کاش میشد هر فرد فقط یک حساب وکالتی داشته باشه نه اینکه برای خرید از ایران خودرو،سایپا و بورس کالا جداگانه حساب وکالتی افتتاح نمود

 • آیا میشه یه حساب رو همزمان برای دو منظور (بورس کالا و ایران خودرو) وکالتی کرد؟

 • سلام میشه همون حساب وکالتی که برای بورس کالا گرفتیم برای ایران خودرو هم معرفی کنیم؟

 • با سلام
  آیا حسابی که در بانک ملی وکالتی باز میکنیم،بزای ایران خودرو هم قابل استفاده است؟
  در صورت عدم استفاده از قرعه کشی سایپا؟

 • حساب وکالتی که برای بورس کالا ایجاد کردم را میتونم برای قرعه کشی ایران خودرو هم استفاده کنم؟ یا باید یکی دیگه ایجاد کنم؟

 • همون حسابی که برای بورس کالا وکالتی شده رو میشه برای ایرانخودرو هم وکالتی کرد؟حساب بانک صادارت

  • سلام من نوبت قبل برای ایران خودرو حساب وکالتی زدم.الان برای ثبت نام میگه شما اون حساب رو وکالتی کردید ولی نمیتونم در سایت ایران خودرو ماشین ثبت نام کنم؟ چرا؟

 • ایا حساب وکالتی که قبلاً در بورس داشتم با همان میشه ثبت نام کرد

  • سلام.ببخشید من دو تا حساب وکالتی دارم .بانک صادرات و مهر ایران .که یکیش ۱۰۰تومن داره.و مسدود شده ایا شرایط ثبت نام دارم ؟

 • سلام . ببخشید من حساب وکالتی بورس کالا رو باز کردم . در کارگزاری مفید . همین حساب وکالتی رو میشه برای خرید ماشین از سایپا هم بدم یا نه باید حساب جدا باز کنم .ممنون

  • سلام
   من حساب وکالتی ایران‌خودرو داشتم و برنده نشدم(زد رزرو) الان می‌خوام همون حساب رو برای سایپا وکالتی کنم آیا ممکنه؟یا باید حتما برم یه حساب دیگه تعریف کنم برای سایپا؟

   • مگه ایران خودرو ثبت نام بدون قرعه کشیش شروع شده ک برای شما زده رزرو ؟؟

   • سلام علیکم
    باعرض ادب واحترام
    بنده قبلا درطرح خودرو فرسوده شرکت ایران خودروشرکت کردم.وبرنده نشدم.الان چطوردراین طرح یکپارچه بایدشرکت کنم؟
    ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید🙏

 • با سلام و خسته نباشيد. آيا معرفي يک حساب وکالتي همزمان براي بورس کالا و گروه سايپا امکانپذير مي باشد و يا بايد حسابهاي جداگانه معرفي کرد؟