بنر اندیشه صبا در مقالات

حساب وکالتی چیست؟ | افتتاح حساب وکالتی ( سایپا ، ایران خودرو ، بورس کالا)

حساب وکالتی چیست؟ | افتتاح حساب وکالتی ( سایپا ، ایران خودرو ، بورس کالا)

حساب وکالتی یکی از عبارت‌های پرتکرار این روزهای مردم شده است. دقیقا همانند سال 98-99 که مردم به خاطر رونق بازار بورس به سمت سرمایه گذاری در این بازار رفتند. همانطور که در آن سالها عبارت هایی همچون سجام و کد بورسی بسیار پرتکرار شده بود. این روزها هم با رونق گرفتن بورس کالا، شما هم ممکن است زیاد این عبارت را شنیده باشید . چراکه در حال حاضر امکان خرید خودرو از بورس کالا هم ممکن شده است. و این نوع از حساب، برای هردوی این موارد لازم و ضروری است.

اگر شما هم برایتان سوال پیش آمده باشد که حساب وکالتی چیست و چطور انجام میشود؟ در این مقاله سعی کردیم به تمامی این سوالات پاسخ دهیم. همراه ما بمانید:

جدید ترین اخبار پیش فروش و فروش فوق العاده ایران خودرو و سایپا در سیگنال

حساب وکالتی چیست؟

حساب وکالتی یا حساب وکالتی بورس کالا تفاوتی با یکدیگر ندارند و هردو به یک معنا به کار می روند. این حساب برای انجام معاملات در بورس کالا استفاده می شود. و حسابی است که به حساب معاملاتی مشتری لینک میشود. در این حالت، مشتریان می توانند برای واریز وجه لازم برای انجام معاملات خود در بورس کالا، در یکی از بانک های منتخب حساب کنند.

افتتاح حساب وکالتی برای خرید خودرو ؛ کمک میکند که به جای شارژ اکانت مالی خود ، وجه به طور مستقیم از حساب کاربری شما برداشت شود.

برای افتتاح حساب وکالتی آنلاین، لازم است مراحل و فرم های مرتبط را کامل کنید. در این حالت، به کارگزاری مودرنظر خود این اختیار را می‌دهید تا وجوه موردنیاز برای سفارش‌ها را مستقیما در حساب بانکی مشتری مسدود کند. بعد از انجام معامله، این وجه مسدودی به حساب کارگزاری منتقل می شود. درصورتیکه معامله ای انجام نشود، این وجه از مسدودی خارج خواهد شد.

بر اساس دستورالعل های ثبت سفارش که در بورس کالا ذکر شده است؛ کلیه نقل و انتقالات وجوه بین کارگزار و مشتری باید از طریق انتقال بین حساب های بانکی کارگزاری و مشتری انجام شود . روش های دیگر برای انتقال وجه در بورس کالا ممنوع است. به همین دلیل که حساب وکالتی راهی برای انتقال وجه پیش پرداخت به حساب کارگزاری است.

افتتاح حساب وکالتی بورس کالا چطور انجام میشود؟

اگر شما متقاضی خرید خودرو از بورس کالا هستید، می توانید با روش زیر اقدام به باز کردن حساب کنید.

ابتدا به سایت Ebgo.ir مراجعه کنید. روی بخش کارگزاری های فعال کلیک کنید تا بتوانید کارگزاری موردنظر خود را انتخاب کنید.

بعد از انتخاب کارگزاری مدنظر خود، به سامانه EBGO هدایت خواهید شد. در این صفحه روی گزینه اخذ کد آنلاین بورس کالا کلیک کنید . در مرحله بعدی به ترتیب مشخصات فردی، اطلاعات نشانی و اطلاعات مالی خود را وارد کنید. همچنین لازم است مدارک موردنیاز را در سامانه بارگزاری کنید.

بعد از اتمام این مراحل، حالا نام شما برای دریافت کدبورسی ثبت شده است. در این مرحله میتوانید در بخش اطلاعات بانکی، معرفی نامه خود را دریافت کنید. سپس با در دست داشتن آن به بانک مربوطه مراجعه کرده و اقدام به باز کردن حساب برای بورس کالا کنید.

بعد از دریافت معرفی نامه، لازم است بار دیگر به سامانه EBGO مراجعه کنید. سپس از بخش اعلام شماره حساب وکالتی مشخصات حساب خود را در اختیار کارگزاری موردنظر خود قرار دهید.

در حال حاضر نیز تنها بانک های ملت، کشاورزی، تجارت، توسعه صادرات، سامان، رفاه کارگران، صنعت و معدن، پاسارگارد ، اقتصاد نوین ، شهر و ملی وظیفه انجام فرایند وکالتی کردن را دارند.

افتتاح حساب وکالتی ایران خودرو چطور انجام میشود؟

برای افتتاح حساب وکالتی ایران خودرو در جهت ثبت نام ایران خودرو ، لازم است بدانید که این اقدام تنها برای طرح های پیش فروش خودرو انجام میشود. و متقاضیان طرح جوانی جمعیت و طرح تعویض خودروهای فرسوده نیاز به انجام این کار نیستند.

در همین راستا متقاضیان این طرح لازم است برای افتتاح حساب مراحل زیر را طی کنند:

متقاضیانی که از دارا بودن شرایط عمومی ثبت نام مطمئن هستند؛ لازم است به بانک‌های عامل ِ معرفی شده مراجعه کنند. این بانک ها برای طرح پیش فروش خودرو ایران خودرو به ترتیب بانک ملی، ملت، تجارت، سپه و صادرات است. پس از آن متقاضیان می توانند اقدام به افتتاح حساب نمایند.

بعد از تعریف حساب وکالتی در بانک‌های اعلامی، متقاضیان باید هم به صورت حضوری به شعب این بانک‌ها مراجعه کنند. در زیر سامانه و سایت هر یک از این بانک‌های عامل ذکر شده است:

سامانه https://car.farava.ir ( برای بانک تجارت)

سامانه https://firoozeh.bmi.ir/signin ( برای بانک ملی)

سامانه https://bastam.bankmellat.ir/bastam/start (برای بانک ملت)

سامانه https://sep.bsi.ir/Sign/ (برای بانک صادرات)

و سامانه https://ebanksepah.ir/ (لاگین در سایت بانکداری اینترنتی بانک سپه برای بانک سپه)

بعد از اتمام فرایند وکالتی شدن حساب در بانک‌های اعلام شده و استعلام موجودی حساب توسط شرکت ایران خودرو، اطلاعات متقاضی در جهت مجاز شدن به ثبت نام ظرف 2 الی 3 روز کاری به شرکت ایران خودرو ارسال میشود.

برای افتتاح حساب وکالتی نیاز به احراز هویت در سجام دارید. اگر تاکنون این کار را انجام ندادید؛ می توانید با مراجعه به سایت یا اپلیکیشن سیگنال، احراز هویت غیرحضوری سجام را با سرعت و سهولت انجام دهید.

افتتاح حساب وکالتی سایپا چطور انجام میشود؟

اگر شما متقاضی خریدخودرو در طرح پیش فروش خودرو هستید، برای ثبت نام سایپا و خرید خودرو از این کمپانی باید از روش زیر برای باز کردن حساب برای خرید خودروهای سایپا اقدام کنید:

ابتدا علاوه بر امکان مراجعه حضوری به دو بانک ملی و تجارت، با مراجعه به سایت car.farava.ir ( برای بانک تجارت) و سایت https://firoozeh.bmi.ir/signin ( برای بانک ملی) مراجعه کرده و اقدام به افتتاح حساب کنید.

بعد از ثبت نام در سایت بانک های اعلام شده از سوی شرکت خودروسازی ، لازم است برای خرید خودروهای شرکت سایپا، وجه موردنظر را تا تاریخ مشخص شده در بخشنامه سایپا واریز کنید.

سوالات متداول:

حساب وکالتی چیست؟

حسابی که برای خرید کالا از بورس کالا استفاده می شود. در این حساب، شما مبلغ موردنیاز برای ورود به بازار بورس کالا را در این حساب قرار میدهید و به کارگزاری خود وکالت می دهید که تا پایان معامله، این وجه مسدود شود. در صورت انجام معامله این پول از حساب شما برداشت خواهد شد و در صورت انجام نشدن معامله، پول شما از حالت مسدودی خارج خواهد شد.

افتتاح حساب وکالتی چطور انجام میشود؟

ابتدا لازم است برای باز کردن حساب وکالتی از طریق سامانه EBGO مراجعه کنید و معرفی نامه دریافت کنید. در مقاله اطلاعات تکمیلی درباره نحوه افتتاح حساب وکالتی شرح داده شده است.

شرایط افتتاح حساب وکالتی بورس کالا چیست؟

انجام احراز هویت سجام، دریافت نامه درخواست از یکی از کارگزاری های معتبر بورس و داشتن حساب سپرده کوتاه مدت یا پس انداز جزو شروط اصلی باز کردن حساب وکالتی بورس کالا است.

بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • من قبلاً حسابمو وکالتی کردم یکماه پیش والان دو روزه فقط پول به حساب واریز کردم ‌‌اجاره ثبت نام نمیده

 • سلام برای ثبت نام وکالتی حتما باید از درگاه بانکی که حساب داریم ثبت نام کنیم یا از سایت هم میشه ممنونم

 • باسلام.
  ایا بایک حساب وکالتی امکان ثبت نام برای شرکت ایرانخودرو وشرکت سایپا بصورت غیر همزمان میشه استفاده کرد ؟
  یا اینکه برای هرشرکت باید یک حساب وکالتی جداگانه درست کرد؟

 • سلام وقت بخیر
  آیا امکان وکالتی کردن دو حساب جداگانه در دو بانک مختلف امکان پذیر هست؟

 • سلام و ممنون از سایت وزین isignal.کاش میشد هر فرد فقط یک حساب وکالتی داشته باشه نه اینکه برای خرید از ایران خودرو،سایپا و بورس کالا جداگانه حساب وکالتی افتتاح نمود

 • آیا میشه یه حساب رو همزمان برای دو منظور (بورس کالا و ایران خودرو) وکالتی کرد؟

 • سلام میشه همون حساب وکالتی که برای بورس کالا گرفتیم برای ایران خودرو هم معرفی کنیم؟

 • با سلام
  آیا حسابی که در بانک ملی وکالتی باز میکنیم،بزای ایران خودرو هم قابل استفاده است؟
  در صورت عدم استفاده از قرعه کشی سایپا؟

 • حساب وکالتی که برای بورس کالا ایجاد کردم را میتونم برای قرعه کشی ایران خودرو هم استفاده کنم؟ یا باید یکی دیگه ایجاد کنم؟

 • همون حسابی که برای بورس کالا وکالتی شده رو میشه برای ایرانخودرو هم وکالتی کرد؟حساب بانک صادارت

  • سلام من نوبت قبل برای ایران خودرو حساب وکالتی زدم.الان برای ثبت نام میگه شما اون حساب رو وکالتی کردید ولی نمیتونم در سایت ایران خودرو ماشین ثبت نام کنم؟ چرا؟

 • ایا حساب وکالتی که قبلاً در بورس داشتم با همان میشه ثبت نام کرد

 • سلام . ببخشید من حساب وکالتی بورس کالا رو باز کردم . در کارگزاری مفید . همین حساب وکالتی رو میشه برای خرید ماشین از سایپا هم بدم یا نه باید حساب جدا باز کنم .ممنون

  • سلام
   من حساب وکالتی ایران‌خودرو داشتم و برنده نشدم(زد رزرو) الان می‌خوام همون حساب رو برای سایپا وکالتی کنم آیا ممکنه؟یا باید حتما برم یه حساب دیگه تعریف کنم برای سایپا؟

   • مگه ایران خودرو ثبت نام بدون قرعه کشیش شروع شده ک برای شما زده رزرو ؟؟

 • با سلام و خسته نباشيد. آيا معرفي يک حساب وکالتي همزمان براي بورس کالا و گروه سايپا امکانپذير مي باشد و يا بايد حسابهاي جداگانه معرفي کرد؟