بایننس کوین (BNB) چیست؟ هر آنچه درباره ارز دیجیتال صرافی بایننس باید بدانید

بایننس کوین (BNB) چیست؟ هر آنچه درباره ارز دیجیتال صرافی بایننس باید بدانید

بایننس کوین (نماد اختصاری: BNB) یک ارز دیجیتال رمزپایه است که در ابتدا به عنوان یک توکن ERC-20 توسط صرافی ارز دیجیتال بایننس (Binance) صادر شد، اما متعاقبا به بلاک چین اختصاصی خود با عنوان “Binance Chain” منتقل گردید که بر خلاف اتریوم از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی کند. این ارز رمزنگاری شده وظایف حیاتی بسیاری در اکوسیستم صرافی بایننس ایفا می کند که از آن جمله میتوان به پرداخت کارمزد معاملات، هزینه های صرافی، هزینه لیست شدن ارزهای مختلف و بسیاری موارد دیگر اشاره نمود.

صرافی Binance یک صرافی ارز دیجیتال است که بستری برای تجارت بیش از 100 ارز رمزنگاری شده را فراهم می کند. از اوایل سال 2018 میلادی Binance از نظر حجم معاملات به عنوان بزرگترین صرافی ارزهای رمزپایه در جهان در نظر گرفته میشود. Binance Coin توکن محلی این صرافی است که با میزان کل عرضه 200 میلیون BNB در بازار ارزهای دیجیتال معامله می شود.

مزایای استفاده از Binance Coin عبارتند از:

 1. پرداخت کارمزد معاملات در صرافی بایننس و بهره مندی از تخفیفات ویژه
 2. شرکت در عرضه اولیه توکن هایی که توسط پلتفرم Launchpad بایننس برگزار می شود
 3. پرداخت هزینه های آنلاین پس از افزایش میزان پذیرش توسط فروشندگان و پلتفرم های معاملاتی مختلف
 4. استفاده از بایننس کوین در صرافی غیرمتمرکز Binance DEX

تاریخچه ارز رمزپایه بایننس کوین

صرافی Binance عرضه اولیه سکه (ICO) خود را به میزان 100 میلیون توکن از تاریخ 26 ژوئیه تا 3 جولای 2017 میلادی اجرا نمود. در این عرضه اولیه هر یک اتریوم (ETH) با 2,700 BNB و هر یک بیت کوین (BTC) با 20,000 BNB قابل معاوضه بود. تمام توکن های BNB قبل از ICO ایجاد شده و ظرف مدت مشخص شده به فروش رسیدند.

چانگ پنگ ژائو مدیرعامل بایننس
چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao)؛ مدیرعامل صرافی ارز دیجیتال بایننس

این برنامه ICO تعیین نمود که 10 درصد عرضه کل معادل 20 میلیون توکن BNB به سرمایه گذاران اولیه (angel investors)، مقدار 40 درصد معادل 80 میلیون توکن به تیم مؤسس و 50 درصد یا 100 میلیون باقیمانده نیز از طریق فرآیند ICO به شرکت کنندگان مختلف ارائه شود. در این مرحله صرافی Binance توانست حدود 15 میلیون دلار سرمایه اولیه جمع آوری کند. سرمایه جمع آوری شده به سه روش مختلف مورد استفاده قرار گرفت:

 • 35 درصد از بودجه برای ساخت پلتفرم Binance و انجام بروزرسانی سیستم مورد استفاده قرار گرفت.
 • 50 درصد از بودجه برای برندینگ و بازاریابی Binance مورد استفاده قرار گرفت.
 • 15 درصد از بودجه برای هزینه های ضروری ذخیره شد.

بایننس کوین چگونه کار می‌کند؟

همانطور که گفته شد یکی از مزایای بایننس کوین دریافت تخفیف هنگام پرداخت کارمزد معاملات است. زمانی که در صرافی بایننس معامله می کنید، هر معامله مشمول کارمزدی به میزان 0.1 درصد کل ارزش معامله می شود. می توانید این مبلغ را با دارایی های دیجیتالی خودتان پرداخت کنید یا می توانید انتخاب کنید که این کار با استفاده از BNB انجام شود.

اگر ارز رمزپایه BNB را برای این کار انتخاب کنید، مشمول تخفیف خواهید شد. در نتیجه اگر زیاد در این صرافی معامله می کنید بهتر است که کارمزدها را با استفاده از BNB پرداخت کنید. البته توجه کنید که این تخفیف در چارچوب یک برنامه زمان بندی از پیش تعیین شده در دسترس خواهد بود و هر سال از تخفیف کمتری بهره مند خواهید شد؛ بطوریکه در سال اول 50 درصد، سال دوم 25 درصد، سال سوم 12.5 درصد و سال چهارم 6.25 درصد شامل حال کاربران خواهد شد. لازم به ذکر است که از آغاز سال پنجم (مورخ 30 تیر ماه 1400) هیچ تخفیفی (0 درصد) برای استفاده از بایننس کوین هنگام پرداخت کارمزد معاملات در نظر گرفته نمی شود.

بایننس کوین چگونه کار می‌کند؟

از آنجا که نرخ تخفیف با گذشت زمان کاهش می یابد، انتظار می رود ارزش BNB نیز همراستا با آن کاهش یابد. برای مقابله با این استهلاک، Binance از فرآیندی به نام “سوزاندن سکه” یا “Coin Burn” استفاده می کند. مطابق مقاله سفید بایننس کوین هر سه ماه یکبار این عملیات انجام می شود که طی آن صرافی Binance بر اساس حجم کلی معاملات مقادیری از کوین های BNB را میسوزاند تا در نهایت مجموعاً 100 میلیون کوین BNB را نابود کند.

در حقیقت هدف نهایی سوزاندن کوین ها تثبیت قیمت BNB با گذشت زمان است. تا ماه اکتبر سال 2019 میلادی، بایننس 9 مرحله از سوزاندن کوین های BNB را با موفقیت طی نموده است. طی این مراحل در مجموع 14,525,153 BNB به ارزش تقریبی 170 میلیون دلار سوزانده شد که میزان کل عرضه بایننس کوین را 7.26 درصد کاهش داد.

BNB را نمی توان استخراج کرد؛ زیرا برنامه توزیع همه توکن های آن در زمان عرضه اولیه سکه تنظیم شده است. بنابراین اگر می خواهید مقداری بایننس کوین داشته باشید باید آن را از طریق صرافی های ارز دیجیتال خریداری کنید. با اینکه BNB ارز رمزپایه بومی پلتفرم Binance میباشد، اما می توان آن را در سایر صرافی ها از جمله Bancor ،IDEX و Gate.io نیز معامله کرد.

قیمت بایننس کوین (BNB) از ابتدا تا کنون

آلت کوین ها (Altcoins) بسیاری از سرمایه گذاران بازار ارزهای دیجیتال را در سال 2018 میلادی نااُمید کردند. خوشبختانه صرافی Binance یک مدل تجاری خوب دارد که معامله گران را به ادامه استفاده از BNB برای پرداخت کارمزد معاملات ترغیب می کند. این امر تا حد زیادی قیمت این ارز رمزپایه را بالا نگه داشته است؛ زیرا معامله گران بجای دلار تتر یا هر استیبل کوین دیگری در حساب خود BNB نگهداری می کنند.

BNB در ابتدا حدود 0.10 دلار قیمت داشت و قیمت آن به یکباره در اواخر سال 2017 میلادی تا سطح 2.80 دلار رشد نمود. این ارز رمزنگاری شده سال 2018 شروع خوبی را با 10 دلار آغاز کرد و تا هفته دوم ژانویه قیمت آن به 24.46 دلار افزایش یافت. اما پس از اصلاح بازار، طی 24 ساعت ارزش آن تقریباً 30 درصد کاهش یافت.

در ادامه قیمت این ارز رمزنگاری شده سال 2018 میلادی روند صعودی داشت تا اینکه با آغاز سال جدید میلادی و در اولین روز سال 2019، قیمت بایننس کوین به مرز 5.89 دلار سقوط کرد. برای مشاهده قیمت BNB و استفاده از ابزار تحلیل تکنیکال میتوانید به لینک زیر در وب سایت سیگنال مراجعه نمایید:

نمودار پیشرفته قیمت BNB

جدول زیر بیشینه و کمینه قیمت بایننس کوین (BNB) را به همراه حجم معاملات روزانه و حجم بازار آن در تاریخ های ذکر شده نشان میدهد:

تاریخبیشترین قیمت روزانه BNBکمترین قیمت روزانه BNBحجم معاملاتحجم بازار
25 جولای 2017 0.115841 دلار 0.101531 دلار 145,269 دلار 11,520,267 دلار
1 سپتامبر 20172.39 دلار2.12 دلار 20,990,700 دلار 220,168,800 دلار
1 ژانویه 20188.70 دلار7.96 دلار 66,422,800 دلار854,444,160 دلار
1 جولای 201814.69 دلار14.14 دلار 38,434,400 دلار1,673,692,800 دلار
1 ژانویه 20196.19 دلار5.89 دلار 23,891,162 دلار794,641,454 دلار
1 جولای 201933.93 دلار31.69 دلار290,190,904 دلار4,647,821,414 دلار

ذخیره سازی بایننس کوین (BNB)

برای ذخیره سازی توکن های BNB میتوانید از کیف پول های دیجیتالی یا سخت افزاری استفاده نمایید. در زیر به معرفی لیستی از بهترین کیف پول های بایننس کوین (BNB) خواهیم پرداخت:


کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S


کیف پول بایننس کوین لجر نانو اس

Ledger Nano S یکی از کیف پول های محبوب در جامعه ارزهای دیجیتال است که بیش از 1000 ارز رمزپایه از جمله بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و بایننس کوین را پشتیبانی می کند. لجر نانو اس یک کیف پول سخت افزاری با امنیت بسیار بالا است که به شما امکان می دهد توکن های BNB خود را ذخیره، دریافت و ارسال کنید.

Ledger Nano S دارای ویژگی پشتیبان گیری و بازیابی است که باعث می شود آن را به یکی از بهترین کیف پول های BNB تبدیل کنید. یکی از ویژگی های اصلی کیف پول لجر صفحه نمایشگر OLED آن است که به شما امکان بررسی سریع و آسان کلیه تراکنش ها را می‌دهد. در عین حال تراکنش ها با فشار دادن دکمه ای فیزیکی که بر روی بدنه این کیف پول سخت افزاری تعبیه شده، تأیید می‌شوند.

با این حال یکی از انتقادات اصلی همواره به قیمت بالای کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S بوده است. در زمان نوشتن این مقاله قیمت لجر نانو اس 94 دلار است؛ بنابراین اگر به دنبال ذخیره سازی مقادیر کم ارز دیجیتال هستید باید بدانید خرید این کیف پول چندان به صرفه نخواهد بود.


کیف پول نرم افزاری Atomic


کیف پول بایننس کوین Atomic

کیف پول نرم افزاری Atomic یکی از بهترین و شناخته شده ترین گزینه ها برای نگهداری بایننس کوین و بیش از 300 ارز رمزپایه دیگر است که تعداد کاربران آن روندی صعودی دارد. لیست توکن های پشتیبانی شده توسط اتمیک معمولاً هر هفته بروزرسانی می‌شود. پس اگر کوین مورد نظر خود را در این کیف پول پیدا نکردید، مطمئن باشید به زودی به این لیست اضافه خواهد شد.

کیف پول Atomic به علت رابط کاربری مناسبی که دارد یکی از محبوب ترین کیف پول های دیجیتال محسوب می‌شود. این کیف پول علاوه بر سادگی قابلیت‌های دیگری از جمله ذخیره سازی غیرمتمرکز کلیدهای خصوصی و امکان استفاده از مبادلات اتمی (Atomic Swaps) را دارد. همچنین کاربران با استفاده از این کیف پول نرم افزاری می‌توانند کوین های BNB را با دیگر ارزهای دیجیتال معاوضه کنند این کار توسط پلتفرم های معاملاتی Changelly و ShapeShift انجام می‌شود.

کیف پول Atomic از سیستم عامل های ویندوز، مک، لینوکس و همچنین گوشی های همراه اندروید و iOS پشتیبانی می کند. جهت دانلود Atomic برای پلتفرم دلخواه خود می توانید روی لینک زیر کلیک کنید:

دانلود کیف پول Atomic


کیف پول موبایل Trust Wallet


کیف پول بایننس کوین Trust Wallet

Trust Wallet یکی از قابل اعتمادترین کیف پول های دیجیتالی در بین کاربران است؛ به خصوص از زمانی که صرافی ارز دیجیتال Binance کمپانی آن را ژوئن سال گذشته میلادی خریداری نمود. کیف پول Trust Wallet با افزودن آخرین نسخه اصلی شبکه BNB که با آن سازگار است، نقش خود را به عنوان کیف پول رسمی بایننس کوین ایفا نموده است. بنابراین کاربران می توانند بدون نگرانی در مورد امنیت، کوین های BNB خود را در آن ذخیره کنند.

Trust Wallet مجهز به یک مرورگر داخلی Web3 است که به شما امکان می دهد برنامه های غیرمتمرکز (DApps) را با امنیت بالا و بصورت یکپارچه اجرا کنید. این مکان برای برنامه های غیر متمرکزی است که استانداردهای سختگیرانه کیفیت و امنیت را رعایت می کنند و اجرای آنها در بالاترین سطح بهینه سازی شده است.

Trust Wallet تعدادی ویژگی های امنیتی را برای کمک به محافظت از دارایی های دیجیتالی شما در برابر هک شدن و سرقت ارائه می دهد. این ویژگی ها عبارتند از:

 • کلید خصوصی : نیازی نیست که کلید خصوصی خود را روی سرورهای Trust Wallet ذخیره کنید. در عوض می توانید آنها را به صورت محلی در دستگاه خود ذخیره کنید.
 • ناشناس بودن : شما می توانید Trust Wallet را بدون نیاز به ارائه اطلاعات شخصی، نصب و راه اندازی کنید. Trust Wallet همچنین قول می دهد هرگز هیچ یک از داده های خصوصی شما را در سرورهای خود ذخیره نکند.
 • متن باز بودن : می توانید کد Trust Wallet را بصورت آنلاین مرور کنید. همچنین این برنامه توسط کارشناسان Stateful به لحاظ امنیتی مورد بازرسی قرار گرفته است.
 • امکان تهیه پشتیبان : با تهیه نسخه پشتیبان از کیف پول طی مراحل راه اندازی می توانید کیف پول خود را در کمتر از 30 ثانیه با استفاده از فایل مربوطه بازیابی کنید.

کمپانی بایننس همراه با Trust Wallet در حال کار بر روی ویژگی های جالب جدید از جمله نظارت بر بازار، ایجاد شبکه های خصوصی سفارشی، شبکه های آزمایشی، یک DEX بومی و یکپارچگی عمیق با زیرساخت ارزهای دیجیتال است. این کیف پول از سیستم عامل های اندروید و iOS پشتیبانی می‌کند که می توانید نسخه های مختلف آن را از لینک زیر دانلود نمایید:

دانلود کیف پول Trust Wallet

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سپاس فراوان

 • امید مقدم

  سلام یه سوال داشتم توی پیدا نکردم..
  میخام بدونم کمیسیون صندوق های ETF در بایننس چنده روزانه یا ماهانه؟
  مثل
  BNBUP و یا BTCUP و اینا..

  • کارشناس ارزهای دیجیتال

   هر قرارداد کارمزد و سود متفاوتی داره که می تونید در صفحه مربوط به اون در بایننس پیداش کنید
   BNBUP و BTCUP قراردادهای بلند مدت با لوریج 4 برای رشد بیت کوین و بایننس کوین هستند

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
29 خرداد 1400