آشنایی با بازار طلا و روش های سرمایه گذاری و خرید طلا در ایران

آشنایی با بازار طلا و روش های سرمایه گذاری و خرید طلا در ایران

هرگاه به خرید هدیه ای ارزشمند و نه صرفا گران برای عزیزانمان فکر می­کنیم همیشه یکی از گزینه های جذاب پیش رو طلا است. در این مطلب از سایت سیگنال می‌خواهیم شما را با بازار طلا ، اهمیت خرید و نگهداری آن و روش‌های سرمایه گذاری در این بازار آشنا کنیم.

چرا همیشه از طلا به عنوان یکی از محبوب ترین گزینه‌های سرمایه گذاری یاد می‌شود؟

از گذشته های بسیار دور طلا و جواهرات همواره به عنوان یکی از محبوب ترین روش‌های کسب درآمد و افزایش سرمایه به شما می‌آمده است. حتی با وجود آمدن روش‌های مدرن و امروزی‌تر برای سرمایه گذاری از جمله بازار بورس، صندوق های سرمایه گذاری، ارزهای دیجیتال و … از محبوبیت طلا و سکه کاسته نشده و امروزه شاهدیم که بسیاری از افراد جامعه سرمایه خود را به خرید طلا و سکه اختصاص می‌دهند.

این فلز گرانبهای جهانی از آن جهت که در سالیان متمادی همیشه دارای افزایش ارزش بوده، برای خانم ها به عنوان یک پشتوانه زندگی و برای مردها به عنوان کالایی سرمایه ای برای پوشش ریسک های اقتصادی به حساب می‌آمده است.

علت این تمایل هوشمندی بازار طلا در واکنش به حوادث سیاسی واقتصادی، قابلیت نقدشوندگی، آسانی نگهداری و مطرح بودن آن به عنوان یک کالای سرمایه ای امن بوده است.

البته موارد یاد شده هیچگاه از چشم سیستم های کلان اقتصادی جهان پنهان نمانده و طلا همواره به عنوان ضربگیر ریسک های سیاسی و اقتصادی جهانی  مورد توجه حاکمیت ها قرار گرفته است.

آن چه موجب ارزش ذاتی طلا شده است خواص شیمیایی، فیزیکی، روانی، اقتصادی و قابلیت چکش خواری آن است که با توجه به این قابلیت می‌توان آن را به اشکال نفیس زینتی تبدیل کرد.

جدیدترین اخبار طلا و سکه در اپلیکیشن سیگنال

تاریخچه طلا و سکه در ایران و جهان

اگر بخواهیم بطور مختصر تاریخچه طلا و جواهرات را در ایران و جهان بررسی کنیم، موارد زیر را می‌توان به عنوان نقاط عطف تاریخی این فلز گرانبها در نظر گرفت:

 • – طلا (برگرفته شده از کلمات Gold در زبان آنگلوساکسون‌ها، Aurum در زبان لاتین و Jval در زبان سانسکریت) از دوران باستان شناخته شده است و انسان‌ها به با ارزش بودن آن پی برده‌اند.
 • – 4000 سال قبل از میلاد مسیح، برای اولین بار هندی‌ها در کتاب مقدس خود از طلا نام برده‌اند.
 • – قدیمی‌ترین معدن طلا کشف شده (در 4000 سال قبل از میلاد مسیح) متعلق به سومریان و در منطقه بین النهرین بوده است.
 • – براساس اکتشافات تاریخی زرگری بین سال‌های 2654 الی 2685 میلادی در مصر مرسوم بوده. براساس این یافته‌ها کشف اولین معادن طلا در مصر (منطقه نیل آبی) به 2200 سال قبل از میلاد برمی‌گردد.
 • – گنجینه‌های پیدا شده از مقبره فراعنه مصر تاییدکننده مرسوم بودن زرگری در این کشور در دوران باستان است.
 • – سکه طلا برای اولین بار در دوره هخامنشیان توسط داریوش کبیر ضرب گردید که به اصطلاح به آن “داریک” گفته می‌شد، همچنین در دوران ساسانیان استفاده از طلا و سکه رواج زیادی داشت.
 • – در زبان پارسی باستان به جای طلا از واژه “زرنه” استفاده می‌شده است. ایرانی‌ها از عبارت اختصاری A.U.R برای واژه طلا استفاده می‌کرده‌اند که برگرفته از کلمه Aurum به معنی طلوع است.
 • – امروزه با گذشت سالیان متمادی از کشف طلا و معادن آن، هنوز هم از این فلز گرانبها چه به عنوان وسیله‌ای زینتی و چه برای حفظ ارزش پول در برابر تورم استفاده می‌شود.
چرا همیشه از طلا به عنوان یکی از محبوب ترین گزینه‌های سرمایه گذاری یاد می‌شود؟

آیا سرمایه گذاری در طلا خوب است؟ چرا باید طلا بخریم؟

کارشناسان براین باورند همیشه سرمایه گذاری در طلا به علت جذابیت های موجود می­تواند بخشی از سبد سرمایه گذاری افراد باشد بخصوص زمانی که بازارهای موازی مانند مسکن خودرو و یا سود بانکی جذابیتشان کاهش میابد.

همچنین فعالان بازار سرمایه جهت پوشش ریسک های موجود دربازار سرمایه از پشتوانه ی طلا جهت پوشش ریسک معاملاتشان استفاده میکنند.

موارد زیر پنج دلیل اصلی برای پاسخ به این سوال که ” چرا باید طلا بخریم؟ ” هستند:


حفظ ارزش سرمایه در برابر تورم


در 35 سال گذشته قیمت طلا همواره رو به افزایش بوده و روندی صعودی داشته است. در نتیجه فردی که طلا میخرد می‌داند که ارزش پول او در بلند مدت حفظ خواهد شد.


نقدشوندگی خوب طلا و سکه


طلا در مقایسه با سایر بازارهای مالی خرید و فروش آسان‌تری دارد، در نتیجه پول شما زودتر نقد می‌شود و دیگر نگران فروش سکه‌های خود و نقد کردن پولتان نیستید.


دارایی دوران سخت


طلا از قدیم به عنوان دارایی روزهای سخت شناخته می‌شود، به طلا شاخص ترس یا Fear Index گفته می‌شود به این دلیل که در شرایط بد اقتصادی جامعه قیمت طلا دچار نوسان شده و افزایش می‌یابد.


زیبایی و ارزش


طلا علاوه بر ارزشی که دارد به عنوان کالای زینتی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد و در واقع مایه فخر و ثروت است و کالایی لوکس به شما می‌آید، اگر شما فردی باشید که طلای زیادی دارد از شما به عنوان شخصی ثروتمند در عامه یاد می‌شود.


ایجاد تنوع در سبد دارایی‌ها


معمولا حرکت قیمتی طلا برخلاف سایر دارایی‌ها است، به این دلیل از این فلز گزانبها به عنوان بیمه سبد سرمایه گذاری استفاده می‌شود تا در صورت مساعد نبودن شرایط اقتصادی طلا ارزش دارایی‌های شما را حفظ کند.

انواع روش‌ های سرمایه گذاری و خرید طلا در ایران

انواع روش‌ های سرمایه گذاری و خرید طلا در ایران

بطورکلی خرید و فروش طلا از 5 روش در دنیا مرسوم است، که این 5 روش شامل موارد زیر است:

 1. 1. خرید فیزیکی
 2. 2. بورس کالا (گواهی سپرده و قراردادهای آتی)
 3. 3. صندوق های سرمایه گذاری طلا
 4. 4. خرید سهام شرکت‌های معدنی
 5. 5. بازار فارکس

امکان استفاده از دو مورد آخر (خرید سهام شرکت‌های معدنی و بازار فارکس) در ایران وجود ندارد. هریک از 3 مورد دیگر را در ادامه به اختصار شرح می‌دهیم.


بازار فیزیکی طلا


محبوب ترین روش خرید طلا در کشور ما بصورت فیزیکی است. خرید فیزیکی طلا شامل خرید سکه – شمش طلا و زیورآلات (طلای 24 عیار، 18 عیار، 17 عیار) می‌شود.

زیورآلات طلا به علت هزینه های مختلف از جمله هزینه اجرت ساخت مالیات بر ارزش افزوده وهمچنین کاهش ارزش هنگام فروش نمی­تواند به عنوان گزینه ای جذاب جهت سرمایه گذاری در طلا محسوب شود.

طلای دست دوم وآبشده هم با توجه به نکات تخصصی خرید و فروش آن کمتر به سرمایه گذاران بازار طلا توصیه می­شود مگر افراد آشنا به بازارو اصول اولیه زرگری.

شاید بتوان از مسکوکات طلا از جمله سکه تمام بهارآزادی  نیم سکه ربع سکه سکه های بانکی و…. به عنوان آسانترین  و در عین حال یکی از مطمئن ترین روش های سرمایه گذاری در بازار طلای فیزیکی یاد کرد.


بورس کالا


خرید طلا در بورس کالا به دو روش امکان‌پذیر است.

 1. 1. قراردادهای آتی
 2. 2. گواهی سپرده طلا

قراردادهای آتی چند سالی است که در بورس کالای ایران ایجاد شده‌اند. منظور از قرارداد آتی قصد خرید کالایی در آینده با قیمت تعیین شده و مشخصات دقیق در زمان حال است. این قرادادها جذابیت‌های زیادی دارند ولی با این حال کمتر شناخته شده‌اند و برای خرید سکه از این روش نیاز به شناخت و دانش کافی است.

همچنین گواهی سپرده کالایی یک ورقه بهادار است که فرزند خلف طلا می‌­باشد که تفاوت مهم آن عدم جلای طلایی آن  و مزیت آن سهولت در نگهداری آن می‌­باشد.


بازار اوراق و صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا


یکی دیگر از روش‌های مطمئن و ساده برای سرمایه‌گذاری در بازار طلا صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا هستند. این روش همانطور که بیان شد به علت پوشش ریسک های نگهداری طلا توسط برخی از سرمایه گذاران بازار طلای داخلی مورد استفاده قرار می­گیرد.

در حال حاضر 4 صندوق سرمایه گذاری طلا در ایران فعالیت می‌کنند که همه آن‌ها از نوع قابل معامله در بورس هستند. یعنی برای خرید واحدهای این صندوق‌ها باید به کارگزاری مراجعه کرده و کد معاملاتی دریافت کنید، تا بتوانید بصورت آنلاین و مانند سهام عادی بازار بورس واحدهای صندوق ها ی طلا را خریداری کنید.

برای آشنایی بیشتر با صندوق طلا و نحوه عملکرد آن پیشنهاد می‌شود حتما لینک زیر را مطالعه کنید:

چگونه به قیمت طلا بصورت لحظه ای و آنلاین دسترسی داشته باشیم؟

چگونه به قیمت طلا بصورت لحظه ای و آنلاین دسترسی داشته باشیم؟

هدف هر فردی از خرید طلا و سرمایه گذاری در آن حفظ ارزش پول و افزایش سرمایه است. بنابراین پس از خرید طلا با استفاده از هریک از روش‌های ذکر شده در بالا، باید روزی پول‌های خود را نقد کنید.

در نتیجه دسترسی به مرجعی معتبر و آنلاین برای آگاهی از قیمت لحظه ای طلا و سکه و نوسانات آن و اینکه کی از بازار خارج شوید و کی وارد آن شوید اهمیت زیادی دارد. سایت سیگنال مرجعی معتبر برای پیگیری قیمت لحظه ای طلا و سکه (قیمت طلای امروز، طلای آبشده، انواع سکه) است. شما با استفاده از دیتای صفحه طلا سایت سیگنال و تحلیل های تکنیکال طلا و سکه تهیه شده توسط تحلیل‌گران تیم سیگنال به راحتی می‌توانید با بازار طلا و سکه بیشتر آشنا شده و سرمایه گذاری آگاهانه‌تری در این بازار داشته باشید. با ما همراه باشید و نظرات خود را در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای طلا و سکه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • قیمت طلای۱۸عیار شما که دیروز و امروز 11559000 بود اما من خودم دیروز در بازار طلا بودم و قیمت۱۱۷۰۰۰۰بود.لطف میکنید پاسخ بدید ممنون

  • سلام دوست عزیز
   همواره در بازارهای مختلف برای قیمت یک کالا حدود 1-3 درصد تفاوت وجود دارد

   • سلام سکه هنگام فروش افت دارد یا همان با قیمت خرید روز است ؟

 • با سلام آیا خرید طلای شکسته را توصیه میکنید؟ و اینکه رابطه قیمت انس جهانی با قیمت داخلی به چه صورته؟چون شنیدم در ایران عکس هم عمل میکنن

  • باسلام
   قیمت طلای جهانی با قیمت طلای داخلی رابطه ی مستقیم دارد
   ولی از آنجایی که قیمت دلار هم در قیمت طلا در داخل کشور نقش دارد
   گاها بازارساز جهت کنترل و تعادل بازار با افزایش قیمت اونس دلار را کاهشی میکند و یا بالعکس
   به همین خاطر شاید این گونه به نظر آید که عکس هم رفتار میکنند.

 • با سلام
  لطفا اگه امکانش هست بخش دوم چگونگی سرمایه گذاری طلا که همان بورس کالا می باشد را بیشتر توضیح بدهید من منظور شمارا متوجه نشدم

   • سلام در زمان اوج طلا خریدیم اگر می فروختم ودر بانک می گذاشتیم قسمتی از ضرر جبران می شد.به نظر شما در این شرایط چه کنیم؟

 • سیگنال خیلی عالیه و کاربلد هست تو حوزه تجارت الکترونیک بقیه اداشو درمیارن❤️✌️

 • با سلام و احترام
  چند وقت پیش مراجعه کردم به طلافروشی و طلای ابشده خریدم صاحب طلافروشی فقط یه برگه بهم داد. سوال من اینه : ایا این برگه همون گواهی طلا است ؟ و اینکه چه جوری اینو برا مشتری می خره ؟؟

  • باسلام
   ممنون
   خیر
   اون برگه به معنای گواهی سپرده ی طلا که در بورس وجود دارد، نیست.

   • سلام آیا بازار طلای آنلاین واقعی هست میگین روزی میشه چقدر سود کرد حتی با پول کم دو ملیون هم میشه شروع کرد

  • باسلام
   به آموزش های بازار طلای سیگنال مراجعه بفرمایید.

 • سالام
  چطوری باید وارد اتی کالا بشم واسه خرید طلاوسکه الان کدبورسی آنلاین دارم که خریدفروش سهام انجام میدم ولی خرید طلا نداره که یه راهنمایی بکند لطفا که چطوری واز کجا خرید انجام بدم

  • باسلام
   برای بورس کالا بایستی کد بورسی این بازار را از کارگزاری دریافت کنید
   امکان خریدو فروش صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر طلاو سکه با کد سهام امکان پذیر می باشد.

  • سلام
   نهاد قانونی برای معاملات کاغذی(فردایی) وجود ندارد.

 • چرا علیرغم اینکه تو این مدت قیمت طلا هرروز درحال افزایش است ولی صندوق های طلا منفی میشن؟

  • سلام
   در بلند مدت قیمت طلا در بازار آزاد با قیمت صندوق های طلا مشابه است اما در کوتاه مدت با توجه به تفاوت ماهیت صندوق های طلا با سایر ابزارهای بازار طلا ممکن است اختلافی در میزان بازدهی ها مشاهده شود.

 • سلام
  ضمن تشکراز ارائه مطالب خوب
  آیا اصطلاح خرید سکه دربازاربورس همان خرید سهم ازصندوق های با پشتوانه طلا هست؟
  روش سرمایه گذاری عنایت بفرمایید.

  • سلام
   خرید طلا در بورس دو نوع است. صندوق های طلا و سپرده های سکه بانکی
   روش سرمایه گذاری با کد بورسی و از طریق کارگزاری به صورت آنلاین می باشد.

 • ممنون ازاپلیکیشن جذابتون
  برای خریدصندوقهای طلانیازبه کدبورسی کالاداریم؟؟یاهمان کدبورسی که توبازاربورس وفرابورس معامله مكنیم برای خریدصندق طلاکافیه؟؟؟

  • سلام دوست عزیز
   همون کد بورسی که دارید کافیه و نیاز به کد بورسی جدیدی نیست.

 • برنامه تون خیلی عالی من تازه باهاش آشنا شدم خدا کنه بتونم از برنامه تون خوب استفاده کنم در کار وکسبم

 • لطفا راهنمای نمایید که بتونم از طریق بورس طلا ویا رایج در ایران خرید و فروش نمایم

 • سلام خسته نباشید. قیمت محصولات ترکیه رو چجوری باید حساب کنم هر لیر ترکیه ۳۸۰۰۰ ریال ایرانه قیمت محصول ترکیه رو باید ضرب در این عدد کنم چجوری حساب کنم
  ممنون میشم پاسخ بدین

  • باسلام
   اگر نرخ محصول را بر حسب لیر دارید
   بله
   برای بدست آوردن قیمت ریالی آن کافیست در نرخ برابری لیر به ریال ضرب نمایید.

 • کم و زیاد شدن ارزش هر سهم صندوق به عرضه و تقاضا آن بستگی داره یا به افزایش قیمت طلا؟؟؟؟الان بورس فقط به عرضه و تقاضا وابستع شده که باید به ماهیت و دارایی و سود شرکت ارزش هر سهمش بالا و پایین بشه

  • باسلام
   افزایش قیمت طلا معمولا موجب افزایش تقاضا درین صندوق ها و کاهش قیمت طلا موجب افزایش عرضه ها درین صندوق ها میشود

 • سلام از نظر شما کدوم صندوق بهتره طلا یا صندوقهای دیگه. اگه میشه اسم یکی دو تا از اونا رو بگید به هر حال شما اهل فن هستید. ممنون

  • باسلام
   جهت دریافت پاسخ سوال خود مطالب تحلیل صندوق های سیگنال را میتوانید دنبال بفرمایید.

 • سلام. بر سیگنال عزیز. ما نوع دیگه از سرمایه گذاری طلا داریم سرمایه گذاری بر معادن طلا که درسهام شرکت‌های معدنی در پرتفوشرکت معدنیها اومده..

  • باسلام
   برای عموم که آگاهی به خصوصیات طلای اصلی وفرعی ندارند با توجه به امکان تقلب در طلای آبشده وکارکرده و همچنین راحت تر بودن وبیشتر بودن دسترسی به مراکز خریدو فروش سکه، سکه مناسب تر میباشد.

 • با سلام دلیل اینکه نمودار طلای جهانی در تکنیکال نمیتوانم با موبایل ببینم چیست و نرم افزار سیگنال بابت کامپیوتر از چه سایتی دانلود و نصب کنم

  • سلام، اپلیکیشن سیگنال فقط نسخه موبایل دارد و برای دسترسی به مطالب در محیط وب میتونید از سایت isignal.ir استفاده کنید

 • در مورد ثبت نام در سامانه سجام برای بچه های زیر ۱۸ سال سوال داشتم

 • سلام.
  داخل کارگزاری چطور میشه سهم از واحد های صندوق سرمایه گذاری طلا رو سفارش داد؟

  • با سلام
   معاملات بورس کالا از ساعت 13:00 الی 15:30 می باشد. می توانید با جستجوی صندوق های پشتوانه طلا نسبت به خرید واحدهای صندوق اقدام نمایید

  • باسلام
   جهت دریافت پاسخ سوال خود میتوانید به بخش تحلیل های طلا وارز سیگنال مراجعه نمایید.

 • سلام ایا الان بهترین وقت برای سرمایه گذاری با این تورم افزایش قیمت هر روزه.. طلا بخرم موافقید

 • با سلام،
  من تصمیم گرفتم ۲۰ درصد از حقوقم رو در صندوق طلا موجود در بورس سرمایه گذاری کنم، چطوری میتونم بفهمم کدوم صندوق بهتره، سایت همه ی اونها رو نگاه کردم رقم دقیق سود پرداختی رو ننوشتن،آیا معتبر هستند، سرمایه گذاری در این صندوق ها بهتره یا طلای فیزیکی؟
  با تشکر

  • سلام
   برای انتخاب صندوق های برتر میتونید از گزارش های تحلیلی کارشناسان ما در سیگنال استفاده کنید.
   دقت داشته باشید که صندوق های طلا تقسیم سود دوره ای ندارند.

 • سلام این سکه امامی و طلا ۱۸ عیار که بخوام با بورس بخرم (کد معاملاتی و …همچی دارم حتی عرضه اولیه هم دارم )
  چی بنویسم تا سکه امامی و طلای ۱۸ عیار بخرم

  • سلام
   نام صندوق مبتنی بر طلای مورد نظر خود یا جهت خرید سکه نام نماد مربوط به سکه های بانکی را جستجو نمایید.

 • با سلام . ایا قیمت طلا همچنان نزولی خواهد بود یا این که موقتیه و دوبا ه افزایشی میشه؟؟

  • با سلام
   لطفا گزارش های تحلیلی بخش طلا و سکه را دنبال کنید.

  • سلام تاکنون اجماع نظر تحلیلگران جهانی بر صعود قیمت اونس جهانی بوده است

  • باسلام
   چراکه برای خرید آن باید به انگ وعیارش توجه داشته باشید چرا که امکان تقلب وجود دارد.

 • سلام آیا با روند صعودی قیمت سکه آیا مقرون به صرفه هست با این قیمت بالا سکه خرید کنیم در حال حاضر؟

  • باسلام
   جهت دریافت پاسخ سوال خود میتوانید به بخش تحلیل های طلا وارز سیگنال مراجعه نمایید.

  • باسلام
   این صندوق ها به منظور نگه داری طلا می باشند

 • باسلام و سپاس فراوان از کارشناسان تیم سیگنال

  طلا تا چقدر روند نوزولی داره بنظر شما عزیزان تا ۷۰۰۰ت احتمال روند نوزولی داره

  باتشکر

  • باسلام
   جهت اطلاع از روند بازار طلا میتوانید به تحلیل های بخش طلا وارز سیگنال مراجعه نمایید.

 • سلام آیا به تاریخ امروز و وضعیت بازار خرید طلا توجیه اقتصادی دارد؟

  • باسلام
   جهت آگاهی از تحلیل های بازار طلا وارز میتوانید به تب تحلیل طلا و ارز سیگنال مراجعه فرمایید.

  • سلام
   شما میتونید طلای فیزیکی رو بفروشید و با سرمایه خودتون واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها رو خریداری کنید.

 • با سلام و تشکر از سایت عالیتان ،
  آیا من با کد بورسی و حساب کارگزاری که می توانم در بازار سرمایه بورس و فرابورس معامله بکنم می توانم صندوق های طلا را هم معامله بکنم ؟ اگر جواب مثبت باشد لطفا نام صندوق ها را بر حسب حروف الفبا ذکر بفرمائید تا شبه ای ایجاد نشود سپاسگزارم

  • سلام دوست عزیز… بله برای معامله صندوق های طلا باید کد بورسی داشت. فقط ساعت معاملات صندوق های طلا متفاوت است و از ساعت 13 تا 15.30 دقیقه خواهد بود. نماد صندوق های طلا؛ زر، گوهر، طلا ، عیار می باشند.

 • باسلام نماد این صندوقها را میتونید نام ببرید که در کارگزارهایی پیدا کنیم

  • سلام
   نماد صندوق های طلا؛ طلا، گوهر، زر، عیار می باشد

 • سلام سرمایه گذاری در صندوق طلا موقع فروش سهم صندوق به نرخ روز طلا محاسبه میشه.

  • سلام دوست عزیز… قیمت صندوق های طلا در بورس کالا مشخص میشه و بر اساس دارایی صندوق و عرضه و تقاضا مشخص میشه.

 • با سلام و خسته نباشید خدمت اساتید فن از اطلاعات به روز شما سپاسگذارم 👌👌👌

 • سلام.چطور میتونم در صندوق های سرمایه گذاری طلا استفاده کنم؟؟

  • سلام دوست عزیز… میتونید صندوق های طلا رو با استفاده از کد بورسی و از حساب کارگزاری تون معامله کنید

 • باسلام وعرض خسته نباشید
  من میتونم با سهام عدالت طلا بخرم همینجوری بمونه.دست نزنم؟

 • باسلام به فرض اگه من واسه شروع سه میلیون طلا بخوام تو بورس سرمایه گذاری کنم بعد سه سال سرمایم چقد میشه با تشکر

  • باسلام
   جهت آگاهی از روند قیمت های بازار طلا وارز میتوانید به تحلیل های طلا وارز سیگنال مراجعه فرمایید.

 • سلام ضمن تشکر از آموزشهای ارزنده سایت وزین سیگنال ، آیا طلای فیزیکی مانند ساعت تمام طلا را نیز میتوان سپرده گذاری کرد و برایش گواهی سپرده گرفت؟ چگونه؟

  • سلام و عرض ادب. بله، میتونید در مقاله آموزشی ما با عنوان گواهی سپرده طلا چیست از این لینک به جواب سوالتون برسید.