10 صندوق سرمایه گذاری برتر در زمستان 98 کدام بودند؟

10 صندوق سرمایه گذاری برتر در زمستان 98 کدام بودند؟

در این گزارش پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری در زمستان سال 98 را بررسی کرده و 10 صندوق سرمایه گذاری برتر آخرین فصل سال 98 را رتبه‌بندی می‌کنیم.

داغ ترین زمستان بورس ایران

رشد 45 درصدی ماحصل عملکرد بازار سرمایه در آخرین فصل سال بود. شاخص کل بورس در زمستان 98 بالاترین بازدهی را کسب کرد.

در دی ماه 98 حجم نقدینگی پول در بازار سرمایه به طرز خیره کننده ای افزایش یافت. همین مسئله باعث رشد همگانی سهام شد و قیمت ها با شتابی بیش از پیش به راه خود ادامه دادند. البته ناگفته نماند که حجم سرمایه ورودی در بورس در مقایسه با سال گذشته کاملا دگرگون شده بود و فصول دیگر نیز با شکستن رکورد همراه بودند اما با شروع فصل زمستان رشد قابل توجهی دیده شد.

طبق آمار بازدهی شاخص کل در فصول مختلف بازار سرمایه در بهار 98 حدودا 30 درصد رشد کرد. رشد بهاری بازار بورس نوید سالی پر رونق را برای بازار سهام می داد. در تابستان 98 همین بازدهی دومرتبه به دست آمد و باز هم در سه ماه دوم سال98 نیز 30 درصد رشد رخ داد. پاییز 98 فصل استراحت بازار و اصلاح قیمت ها بود. در فصل پاییز 98 رشد شاخص کل به عدد 17 درصد اکتفا کرد.

زمستان 98 با اینکه همراه با ریسک های مختلفی نظیر انتخابات مجلس، تشدید تحریم ها، شیوع ویروس کرونا در جهان، کاهش قیمت نفت و… بود اما بر خلاف نظر کارشناسان مالی، بهترین بازدهی را داشت به طوری که شاخص کل در زمستان 98 توانست 45 درصد رشد را تجربه کند.

جمع جبری بازدهی فصول مختلف سال 98 بازدهی 122 درصدی را نشان می دهد اما این عدد برای بازدهی سال 98 درست نیست چراکه باید سود مرکب را در محاسبات وارد کرد. با این توضیح سال 98 با رشدی شگفت انگیز و بهتر از سایر بازار های مالی 187 درصد بازدهی را به ثبت رساند.

بهترین صندوق های سرمایه گذاری در زمستان سال 98 کدام بودند؟

بهترین صندوق های سرمایه گذاری در زمستان سال 98 کدام بودند؟

در این گزارش به بررسی بهترین صندوق های سرمایه گذاری از نظر سودسازی و میزان بازدهی می پردازیم و بهترین صندوق های سرمایه گذاری در فصل زمستان 98 را مورد مطالعه قرار می دهیم.

زمستان 98 با دی ماهی شروع شد که حجم نقدینگی وارد شده به بازار سرمایه را بیشتر از حد تصور نشان می داد. در پایان اولین ماه از فصل زمستان 98، بازار سرمایه رشد 16 درصدی داشت و تقریبا افت نسبی در پاییز 98 را جبران کرد. در ادامه بهمن ماه 98 تداوم رشد دوباره شد و با رشد 17 درصدی به کار خود پایان داد.

اما اسفند ماه 98 پر فراز و نشیب ترین ماه برای بازار سرمایه بود به طوری که شاخص کل حدود 20 درصد رشد کرد اما با فشار عرضه کنندگان نهایتا 10 درصد از راه رفته را برگشت و به بازدهی ماهانه 10 درصدی رضایت داد.

یکی از راه های انتخاب مطلوب برای سرمایه گذاری، بررسی عملکرد گذشته است. از همین رو در سیگنال گزارشات عملکرد صندوق های سرمایه گذاری را برای مخاطبان گرامی تهیه می کنیم.

در این گزارش برترین صندوق های سرمایه گذاری بر اساس آخرین اطلاعات سه ماه منتهی به تاریخ 29 اسفند ماه سال 1398 مشخص شده اند.

انواع صندوقهای سرمایه گذاری در چهار طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی، صندوق های مختلط و صندوق های طلا تقسیم بندی شده اند.


رتبه بندی 10 صندوق سرمایه گذاری برتر با درآمد ثابت

بازدهی در برترین صندوقهای سرمایه گذاری درآمد ثابت شباهتی کم نظیر به صندوق های سرمایه گذاری سهامی در بهترین حالت های بازار سهام دارد. بازدهی های بالا در این نوع صندوق ها از قدرت سودسازی این ابزارهای مالی کم ریسک در بازار سرمایه حکایت دارد.

صندوق سرمایه گذاری صنعت و معدن در سه ماه زمستان 98 توانست 15درصد سود سازی داشته باشد. این میزان بازدهی در حالی رخ داد که خالص ارزش دارایی های این صندوق نسبت به فصل گذشته، 3 برابر شده است.


رتبه بندی 10 صندوق سرمایه گذاری برتر سهامی

بدیهی است در فصلی که بازار سهام بالاترین بازدهی را داشته است، صندوق های سرمایه گذاری سهامی، بهترین بازدهی ها را کسب کرده باشند.

صندوق سرمایه گذاری مشترک توسعه ملی در زمستان 98 بیش از 52 درصد رشد داشت که در جایگاه سوم 10 صندوق برتر قرار گرفت. بازدهی این صندوق نسبت به فصل قبل سه برابر شده است. در پاییز 98 بازدهی صندوق سرمایه گذاری مشترک توسعه ملی 17 درصد بود که با رشد سه برابری به 52 درصد رسیده است. چنین تغییراتی برای سرمایه گذاران و مدیران سرمایه گذاری بسیار حائز اهمیت است.

همچنین در صندوق سرمایه گذاری مشترک کارگزاری بانک ملی ایران ارزش خالص دارایی های تحت مدیریت صندوق دوبرابر شده است.

آمار بلند مدت بازدهی ها در صندوق های سهامی همواره یادآور نحوه مدیریت کلان و نگاه حرفه ای مدیران آن صندوق است.

اما در بین صندوق های سرمایه گذاری سهامی باید صندوق ارزش کاوان آینده را پدیده صندوق های سهامی نامید. این صندوق قبلا هم مورد توجه کارشناسان ما در سیگنال قرار گرفته بود در زمستان 98 بالاترین بازدهی را داشت و 58.8 درصد رشد کرد.


رتبه بندی 10 صندوق سرمایه گذاری برتر مختلط

رشد چشمگیر بازدهی ها در صندوق های مختلط نیز در زمستان 98 قابل توجه است. با مقایسه ساده ای بین صندوق های درآمد ثابت و صندوق های سهامی، مشاهده می شود که صندوق های مختلط به طور تقریبی میانگین بازدهی این دو نوع صندوق بوده اند.

رتبه نام صندوق درصد بازدهی فصلی
اول کارگزاری بانک تجارت 33.75
دوم ثروت آفرین پارسیان 33.19
سوم ارمغان یکم ملل 32.09
چهارم نیکوکاری ایتام برکت  31.66
پنجم نیکوکاری میراث ماندگار پاساگاد 31.23
ششم یکم نیکوکاری آگاه 29.16
هفتم مشترک کوثر 27.43
هشتم مشترک سپهر آتی 26.64
نهم مشترک پارس 25.73
دهم توسعه ممتاز 25.07

در زمستان 98 بازدهی صندوق سرمایه گذاری کارگزاری بانک تجارت نسبت به فصل قبل 2.5 برابر شده است. این صندوق با ثبت بازدهی 33.75 درصدی در صدر جدول 10 صندوق مختلط ایستاد.

خالص ارزش دارایی ها در صندوق سرمایه گذاری مشترک کوثر نسبت به فصل گذشته 2.5 برابر شده است. اما صندوق های نیکوکاری افزایش زیادی در ارزش دارایی ها نداشتند.


رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا

زمستان 98 برای بازار طلا و سکه پربازده ترین فصل سال بود. به طوری که بازدهی فصلی صندوق های طلا در زمستان 98 از بازدهی کلی آنها در سال 98 نیز بیشتر بود.

در فصل زمستان 98 خالص ارزش دارایی ها در صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای لوتوس 1.5 برابر شد. همچنین این صندوق با 42.43 درصد بازدهی، بهترین صندوق طلا لقب گرفت.

خالص ارزش دارایی ها در صندوق سرمایه گذاری پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان، 2.2 برابر و در صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتني بر سکه طلاي مفيد 1.5 برابر شد.

صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیان در زمستان 98 با عدم تغییر ارزش خالص دارایی ها به کار خود پایان داد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • با سلام
  برخی از صندوق های سرمایه گذاری توی گزارش های ماهیانه اصلا جز ده صندوق برتر ماههای فصل زمستان نیستند در حالی که این صندوق ها در رتبه بندی ده صندوق برتر فصل زمستان جایگاه دارند. بعنوان مثال صندوق هستی بخش آکاه توی هیچ کدام از ماههای دی و بهمن و اسفند جز ده تا صندوق برتر نیست ولی جایگاه ششم فصل رو اینجا بهش اختصاص دادی

  • سلام دوست عزیز.. موردی که گفتید بررسی شد و مشکلی نبود. موفق باشید.

 • سلام چرا صندوق مشترک البرز در امد ثابت جزو برترینهای ۹۸ نیست اما تو فروردین و اردیبهشت جزو ۱۰ تا برتر می باشد؟

  • سلام دوست عزیز… این صندوق تغییر ماهیت داشته و از رتیه بندی ها حذف شده است.

 • سلام. داخل سایت fipiran صندوق سهامی بانک توسعه تعاون رده ششم هست اما اینجا اثری ازش نبود. میشه بنده رو راهنمایی بفرمایید

  • سلام دوست عزیز. بازدهی نقطه به نقطست. احتمالا تاریخ ها با هم متفاوت بوده.

 • سلام. لطفا در خصوص سرمایه‌گذاری در صندوق امین آشنا، اگر امکان دارد توضیحاتی بیان نمایید. در ضمن ریسک سرمایه گذاری در این صندوق چقدر است؟ با تشکر فراوان از برنامه و سایت خوب شما

  • سلام، این صندوق از نوع درآ»د ثابت و کم ریسک هست. برای سرمایه گذاری در صندوق یا باید بصورت حضوری به شعب صندوق مراجعه کنید یا از طریق سایت صندوق و آنلاین درخواست صدور واحد بدید.

  • سلام دوست عزیز. به زودی گزارشی در این مورد منتشر میکنیم. با ما همراه باشید.

 • سلام خسته نباشید
  لطفا درمورد پرداخت سود صندوق های درامد ثابت هم مطلب بنویسید ک چجوریه ماهانه کامل پرداخت میشه یا سیو سود دارن و اینکه برای هر صندوق چجوریه
  این مطلبیه ک خیلیا دنبالشن و خداییش وقت نمیشه دونه دونه چک کنیم

  • سلام دوست عزیز. قبلا مطلبی در این رابطه منتشر شده که میتونید از این لینک مشاهده کنید.