تحلیل بازار مسکن | آیا رشد قیمت مسکن تداوم می‌یابد؟

تحلیل بازار مسکن | آیا رشد قیمت مسکن تداوم می‌یابد؟

قیمت مسکن در تیرماه 1401 معادل 5.8 درصد رشد را تجربه کرد. این درحالی است که دو ماه قبل از آن نیز ارقامی بالاتر از این را به خود دیده بود.

تورم ماهانه مسکن
تحلیل همه‌ی بازارهای مالی را از سیگنال ببینید

سیگنال معاملات به بازار

آمار معاملات مسکن در فروردین 1401 تقریبا 3400 فقره بوده و تقاضایی برای مسکن وجود نداشت، اما با شکل‌گیری انتظارات تورمی و افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری، آمار معاملات به نحو قابل‌توجهی رشد کرد و رقم آن به حدود 14 هزار فقره در خردادماه نیز رسید.

سیگنال معاملات به بازار
تحلیل و رصد صندوق‌های سرمایه‌گذاری

اما آمارها نشان از این دارد که در تیرماه مجددا تعداد معاملات با کاهش 25 درصدی مواجه شده و به حدودا 10 هزار فقره رسیده است. به نظر می‌رسد تقاضای سفته‌بازانه در این بازار به نسبت دو ماه قبل از آن فروکش کرده است. اما این رقم همچنان در سطوح نسبتا بالایی قرار دارد.

رشد مسکن تا کجا ادامه دارد؟

آمار معاملات و جهش‌های قیمتی بازار مسکن نشان از این دارد که در حال حاضر تقاضای سرمایه‌گذاری در این بازار نسبتا بالا است و تا زمانی که سیاست‌های پولی توسط بانک مرکزی اصلاح نشود و قوانین صحیح در بخش مسکن توسط وزارت راه و شهرسازی اتخاذ نگردد، این روند هرچند با شدت کمتری می‌تواند تداوم یابد.

نکته حائز اهمیت این است که رشد قیمت مسکن همچنان از تورم عمومی عقب‌تر است و این موضوع نتیجه‌ی جهش‌های بالایی است که این بازار طی سال‌های 97 الی 99 تجربه کرد.

برای مشاهده جدیدترین مقالات تحلیل و بررسی بازار مسکن به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران