تحلیل بازار مسکن | جهشی دیگر در قیمت مسکن

تحلیل بازار مسکن | جهشی دیگر در قیمت مسکن

طبق گزارش بانک مرکزی، مسکن تهران درخردادماه معادل ۸.۴ درصد رشد قیمت را تجربه کرد، این رقم بالاترین رشد قیمتی مسكن در ۲۰ ماه اخیر است.

نمودار1: تورم ماهانه مسکن

مطابق نمودار فوق،‌ درحاليكه بازار مسكن در ابتداي سال،‌ با كاهش قيمت آغاز به‌كار كرد،‌ اما در ارديبهشت‌ و خردادماه رشدهاي بالايي را به خود ديد. آمار معاملات نيز نشان از اين دارد تقاضا در اين بازار در دوماه اخیر نسبتا بالا بوده است.

آیا بازار مسکن از رکود خارج شده است؟

معاملات بازار مسكن بعد از فروكش كردن انتظارات تورمي در نيمه‌ي دوم سال 99 به شدت كاهش يافت و دوره ركود اين بازار آغاز گرديد،‌ اما برخلاف دوره‌هاي گذشته كه عموما ركود معاملات حوالي سه‌سال-و حتي بيشتر-به طول مي‌انجاميد، ‌اين‌بار در كمتر از دو سال، هم تعداد معاملات و هم جهش قيمتي رخ داده است.

تحلیل همه‌ی بازارهای مالی را از سیگنال ببینید

نمودار2: روند تعداد معاملات مسکن

اگرچه معاملات بازار مسکن تقریبا به حوالی دوره‌های خروج از رکود خود رسیده، اما به دلیل پایین بودن قدرت خرید خانوار، به نظر نمی‌رسد این روند تداوم داشته باشد. مگر در حالتی که انتظارات تورمی تشدید شود و تقاضای سرمایه‌گذاری در این بازار اوج بگیرد.

قیمت اجاره همچنان افزایشی است؟

اما اين‌روزها بيش از قيمت مسكن،‌ اجاره‌بهاي آن اهميت دوچنداني يافته است. چرا كه خانوارهای کم‌درآمد و طبقات متوسط به پايين، عموما مستاجر هستند. بنابراين شوك‌هاي قيمتي در بازار اجاره قدرت خريد اين خانوارها را به شدت كاهش مي‌دهد. نمودار3 تورم نقطه‌ای قيمت و اجاره‌بهاي مسكن را به تصوير مي‌كشد(تورم نقطه‌اي هر ماه به معني افزايش قيمت‌ها در همان ماه به نسبت ماه مشابه سال قبل است)

نمودار3: تورم نقطه‌اي اجاره‌بها و قيمت مسكن
همانطور كه از نمودر فوق نيز كاملا مشهود است،‌ متاسفانه سرعت رشد اجاره‌بهاي مسكن بسيار بالاست و از اواسط سال گذشته رشد اجاره‌بها بر رشد قيمت مسكن پيشي گرفته است. همچنین آمار نشان از این دارد، با وجود رشد قیمت مسکن، اما همچنان این بازار از تورم عقب‌تر است و طبیعتا از ارزش دارایی سرمایه‌گذاران نیز کاسته می‌شود. در این شرایط می‌توان به دیگر ابزارهای مالی همچون صندوق‌های سرمایه‌گذاری رجوع کرد

تحلیل و رصد صندوق‌های سرمایه‌گذاری

مسير پيشِ روي قيمت مسكن

تقريبا همه‌ي شاخص‌هاي بازار مسكن نشان از اضافه‌جهش قيمت‌ها در اين بازار دارند. به معني دقيق‌تر،‌ قيمت مسكن بالاتر از قيمت‌هاي تعادلي خود قرار گرفته است. اما آيا اين بدان معني است كه بايد منتظر كاهش قيمت و يا عدم افزايش قيمت‌ها در این بازار باشي؟ ‌لزوما نه.

افزايش قيمت مسكن در دوماه اخير،‌ همچون ساير بازارهاي دارايي، ‌محصول افزايش انتظارات تورمي بوده است؛‌ بنابراين درصورتي‌كه اتفاق مثبتي در رابطه با مذاكرات برجامي رخ ندهد و در صورت عدم تعديل انتظارات،‌ دليلي براي كاهش سرعت رشد قيمت مسكن وجود ندارد. چرا که قیمت مصالح ساختمانی نیز هم‌پای قیمت‌های جهانی و تورم داخلی، رشد زیادی یافته‌اند.

برای مشاهده جدیدترین مقالات تحلیل و بررسی بازار مسکن به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
کارگزاری

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیگنال ارز دیجیتال سامانه ثنا قوه قضاییه