شاخص بورس(Stock index) چیست و چه کاربردی دارد؟

شاخص بورس(Stock index) چیست و چه کاربردی دارد؟

حتما در برنامه های خبری و یا در روزنامه ها درباره تغییرات شاخص بورس اوراق بهادار شنیده اید. اینکه شاخص بورس چند واحد رشد داشته و یا با افت مواجه شده است. با مطالعه این مقاله درباره شاخص بورس، انواع شاخص و تحلیل تکنیکال آن صحبت می‌کنیم.

شاخص ها ابزاری برای بررسی تغییرات هستند که در ارزیابی های اقتصادی یا اندازه گیری و تحلیل یک بازار قابل استفاده هستند. شاخص بورس نیز به عنوان یک شاخص با اهمیت، اندازه تغییرات قیمت سهام موجود در بازار بورس و اوراق بهادار را نشان می دهد.

در واقع، دلیل اهمیت شاخص بورس این است که سهام مبادله شده در بورس را بررسی می کند و اطلاعات کلی در مورد رشد یا افت بازار به ما ارائه می دهد.

 شاخص های سهام یکی از مهم ترین معیارهای سنجش عملکرد بورس هستند و به آن « دماسنج وضعیت اقتصادی کشورها » می گویند.

 دلایل اهمیت محاسبه شاخص های بازار سهام


پیش بینی حرکت های آتی بازار


تحلیل گران تکنیکال با استفاده از شاخص بورس اوراق بهادار می توانند حرکت های بعدی و جهت بازار را پیش بینی کنند. این شاخص برای ارزیابی آینده بازار بسیار با اهمیت است.


ارزیابی عملکرد مدیران شرکت های سرمایه گذاری


یکی از کاربردهای شاخص بورس برای ارزیابی عملکرد فعالیت مالی شرکت های سرمایه گذاری است. یعنی با مقایسه بازدهی سبد تحت مدیریت شرکت های سرمایه گذاری با شاخص بورس می شود بازده و میزان موفقیت آن شرکت را محاسبه کرد. شاخص بورس معیار خوبی برای ارزیابی موفقیت نهادهای سرمایه گذاری است.


نظارت بر صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر شاخص


بررسی شاخص بورس اوراق بهادار کمک می کند تا بتوان عملکرد صندوق های سرمایه گذاری شاخصی را بررسی کرد. چون با مقایسه عملکرد صندوق سرمایه گذاری شاخصی و شاخص کل سهام می توانیم بفهمیم که مدیریت صندوق چقدر توانسته کارکرد خود را به شاخص بورس نزدیک کند.


عملکرد آتی کل اقتصاد


یکی دیگر از کاربردهای شاخص  بورس اوراق بهادار بیان کننده وضعیت حال حاضر بورس است و عملکرد اقتصاد آن کشور در آینده را نشان می دهد.

انواع شاخص ها در بازار بورس اوراق بهادار


شاخص قیمتی


 همان طور که از نام آن مشخص است این شاخص مرتبط با قیمت سهام است و برآیند جهت حرکت قیمت های اوراق بهادار در بازار  را نشان می دهد.


شاخص نقدی


 این شاخص برآیند جهت حرکت بازده نقدی سهام یا همان (DPS)  است.


شاخص بازدهی کل


 این شاخص ها هم نشان دهنده برآیند جهت حرکت قیمت ها هستند و هم نشان دهنده جهت حرکت بازده نقدی.

اکثر تحلیل گران معمولا از شاخص قیمتی در تصمیم گیری های خود استفاده می کنند و برای آن ارزش بیشتری قائل هستند.

مهم ترین شاخص های بورس اوراق بهادار در ایران

انواع شاخص ها در بازار بورس اوراق بهادار

شاخص کل بورس (TEDPIX)


شاخص کل بورس تهران همان شاخصی است که معمولا در اکثر رسانه ها و اخبار نام آن را می شنوید و نشان دهنده میانگین تغییرات قیمت سهام شرکت های فعال در بازار بورس ایران است. شاخص کل بورس ایران با نام بین المللی TEDPIX شناخته می شود.

شاخص کل بر مبنای ارزش بازاری سهام محاسبه می شود. یعنی وزن شرکت ها در تاثیر آن ها بر شاخص اهمیت دارد. تغییرات سهم های بزرگتر بازار مثل فولاد مبارکه، پارس، ایران خودرو، فملی و … که تعداد سهام و سرمایه آن ها بیشتر است بسیار تاثیرگذارتر از سهم های کوچک بازار هستند. به سهم های بزرگ تاثیرگذار، سهم های شاخص ساز می گویند.


شاخص کل قیمت (TEPIX)


شاخص قیمت سهام بر خلاف شاخص کل فقط تغییرات قیمت سهام فعال در بازار را در نظر می گیرد و سود نقدی (DPS) را لحاظ نمی کند. شاخص قیمت با نام بین المللی TEPIX شناخته می شود.

اکثر تحلیل گران فعال در بازار بورس از این شاخص برای تصمیم گیری استفاده می کنند و از نظر آن ها این شاخص نسبت به شاخص کل اطلاعات مهم تری در اختیار آن ها قرار می دهد.


شاخص هم وزن


در شاخص هم وزن دیگر بزرگی سهم ها اهمیت ندارد و سرمایه آن ها یکسان در نظر گرفته می شود. یعنی تمامی سهم های بازار به یک میزان بر رشد یا افت شاخص موثرند.

به عنوان مثال اگر یک سهم بزرگ مثل « فارس » یک درصد رشد کند به همان میزان بر شاخص هم وزن تاثیر می گذارد که یک سهم کوچک بازار مثل « وآوا » یک درصد رشد کند.

اگر شاخص کل مثبت و شاخص هم وزن منفی باشد تحلیل بازار چگونه است؟

همان طور که گفته شد سرمایه و بزرگی سهم ها در شاخص هم وزن اهمیت ندارد و تمام سهم ها به یک میزان بر افت یا رشد شاخص موثرند. پس وقتی شاخص هم وزن منفی است به این معناست که قیمت اکثر سهم های فعال در بورس کاهش داشته است.

اما برعکس شاخص هم وزن، سرمایه و بزرگی سهم ها برای شاخص کل مهم است. در نتیجه وقتی شاخص هم وزن منفی و شاخص کل مثبت است به این معناست که هرچند اکثر سهم های بازار منفی بوده اند اما سهم های بزرگ و شاخص ساز مثبت بوده اند که باعث شده اند شاخص کل رشد کند.


شاخص بازار اول و دوم


طی تقسیم بندی های سازمان، بورس به دو بازار اول و دوم تقسیم می شود که شاخص بازار اول به محاسبه تغییرات سهم های پذیرفته شده در بازار اول می پردازد و شاخص بازار دوم تغییرات سهم های پذیرفته شده در بازار دوم را نشان می دهد.

شاخص بازار اول و دوم

شاخص آزاد شناور


سهام آزاد شناور به سهامی گفته می شود که دارندگان آن آماده عرضه و فروش سهام خود در بورس هستند و قصد ندارند با حفظ سهام خود در مدیریت شرکت مشارکت کنند. سهام شناور هر سهم در صفحه در یک نگاه آن سهم در سایت Tsetmc نمایش داده می شود.

محاسبه شاخص آزاد شناور مشابه شاخص کل است با این تفاوت که تنها تغییرات سهام آزاد شناور را اندازه می گیرد.  نکته قابل توجه در مورد شاخص شناور آزاد این است که این شاخص به بخشی از بازار اهمیت می دهد که از نقدشوندگی بالاتری برخوردار است.


شاخص صنعت


شرکت های پذیرفته شده در بورس در صنایع مختلفی مثل بانک ها و موسسات اعتباری، محصولات شیمیایی، مواد و محصولات دارویی و … طبقه بندی می شوند. بورس تهران اقدام به محاسبه ی شاخص قیمت برای هر صنعت می کند که نحوه ی محاسبه آن مشابه شاخص کل می باشد.


شاخص 50 شرکت فعال تر


 50 شرکت فعال بازار بورس در دوره های سه ماهه تعیین می شوند. آن چه در انتخاب 50 شرکت بیشترین  اهمیت را دارد تعداد روزهای داد و ستد شرکت هاست. بورس تهران میزان نقدشوندگی یا فعالیت شرکت ها را ملاک اصلی برای گزینش 50 شرکت قرار داده است.


شاخص 30 شرکت بزرگتر


شاخص30 شرکت بزرگتر شاخصی است که به صورت وزنی و براساس سهام شناور آزاد محاسبه می شود و عملکرد 30 شرکت بزرگ پذیرفته شده در بورس تهران را اندازه گیری می کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • محمد رضا سروش نیا

  خیلی عالی؛ تشکر از زحمات شما.
  اینکه من در منطق و ضرب و تقسیم ، احساس میکنم می توانم در آمدی داشته باشم( از سهام)ولی نمی توانم، چکار کنم؟ از تئوری رشته فیونانچی هم نتوانستم استفاده عملی کنم.

  • روح الله سلطانی

   خواهش می کنیم نظر لطف شماست.
   موفقیت در بورس نیازمند آموزش صحیح و کسب تجریه است. می توانید برای ارتقای دانش خود از مقالات آموزشی بارگذاری شده در سایت و اپلیکیشن سیگنال استفاده نمایید.

 • تشکر
  عالی بود

 • مطلب خوبی بود
  کاش چند مثال هم در هر بخش اضافه کنید

 • ساری اصلانی

  سلام خسته نباشید دستتون درد نکنه واقعا عالیه کاش می شد ستاره بیشتری میدانم جدا 5 ستاره کمه حداقل باید 10 ستاره به این برنامه خوب داد

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام. سپاس از لطف و نظر شما. خوشحالیم که از برنامه ما راضی هستید. با ما هرماه باشید.

 • عباس زمانیان

  بسیار عالی خصوصا بعد به روز رسانی فقط اگه میشه ابزار تحلیل تکنیکال هم داشته باشه

  • کارشناس تیم سیگنال

   سپاس از نظر شما. ابزار تحلیل تکنیکال در اپ موجوده بعد از رفتن به قسمت نمودار پیشرفته میتونید به ابزار تحلیل تکنیکال دسترسی داشته باشید.

 • یاسرعطایی

  باسلام متشکرم از برنامتون .اطلاعات فوق العاده ی عرضه میدید .متشکرم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و دورد. سپاس از نظر و لطف شما. امیدواریم همیشه بتونیم رضایت شمارو به همراه داشته باشیم.

 • ارمان ارمند

  با سلام و خسته نباشید
  من از همه مقالات و مطالبتون استفاده کردم و خیلی چیزا یاد گرفتم ممنون از زحماتتون.

 • جلال سعید

  باسلام. ممنون از ارا ئه مطالب مفید و کاربردی که میذارین اگه امکان داره مطالبتون را با مثال بیشتر به صورت عملیاتی مطرح بفرمایید.

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. سپاس از لطف و نظر شما. پیشنهادتون حتما در مقالات بعدی مورد توجه ما خواهد بود. موفق و پرسود باشید.

 • مسعود مطلوب

  عالی بود

 • ناشناس

  باسلام وتشکر از زحمت شما ممنونم لطفا چگونگی شکل گیری ارقام شاخص را تبیین فرماییددرحقیقت عملکرد فرمولی که عدد شاخص را پدید می اورد منظور بنده است

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. همونجور که گفته شد شاخص کل میانگین حرکت قیمت کل سهام موجود در بازار بورس است.

 • مرادیان

  بسیار سپاس گذارم،

 • ناشناس

  عالی هست

 • ناشناس

  ممنون از زحماتتون قابل استفاده بود

 • عبدالجبار روستایی

  عالی عالی عالی

 • سلام و سپاس،عالی بود،🙏🌷

 • حسن زارعی

  جالب نود زیاد

 • فرهادامین

  درود بر شما. از این که به سادگی توضیح میدهید وقابل درک می شود. سپاسگزارم. باتشکر ازشما

 • حبیب اله رومشکانی

  عالی بود اطلاعات خوبی کسب کردم

 • محمد مومنی

  سلام
  از این که چنین برنامه مفید وکاربردی را به رایگان در اختیار مردم قرار داده اید بسیار سپاسگزارارم.
  گاهگاهی در پیام های ناظر توقف نمادهایی را در بازار بورس شاهد هستیم .سوال من اینست که تکلیف کسانی که سهام این نمادهارا خریداری کرده اند چه میشود وسرمایه آنها چه بلایی سرش میآید؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. سپاس از لطف و محبت شما. سرمایه آنها تا بازگشایی بلوکه میشه، اما بعد از بازگشایی مشکلی نیست و میتونید پولتون رو پس بگیرید.

   • محسن سعدی

    آیا ممکنه یک نماد هیچوقت بازگشایی نشه؟!

   • کارشناس بازار سهام

    سلام دوست عزیز معمولا اینطور نبوده

 • خیلی ممنون از توضیحاتتون و زحماتی که میکشید. ولی اگه برای هر بخش از توضیحات یه عکسی قرار بدید یا یه مثال تصویری تو غالب عکس قرار بدید تو مقاله هاتون خیلی ماثرتر میشه

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و سپاس از همراهی شما. پیشنهادتون حتما در مقالات بعدی مدنظر ما قرار خواهد رفت. موفق باشید.

 • این مبحث خیلی سنگین بود
  نیاز به توضیح بیشتر و مطالعه چندباره داره

 • عالی و مفید

 • ی سوال میگم سود نقدی یا (DPS) بعد گذشت چه مدت به صاحب سهام تعلق میگیرد

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام. بستگی به شرکت داره ولی حداکثر تا یکسال سود به صاحب سهم تعلق میگیره.

   • با سلام
    با کسب اجازه از استاد محترم
    سود نقدی طبق قانون تجارت حداکثر تا ۸ ماه باید پرداخت بشه(قسمت اخیر ماده 240 ” لایحه ” آخرین مهلت هیات مدیره برای پرداخت به سود سهام داران بعد از تصویب مجمع عمومی را هشت ماه در نظر گرفته است. در اساسنامه شرکت ها می توان مهلت کوتاه تری برای پرداخت سود سهام تعیین کرد)

 • تعریف من از سیگنال:
  بی نظیر، دقیق، کارآمد

 • محمد حسنی

  بسیار عالی است و قابل درک سپاسگزارم

 • احمد فتاحی

  باسلام
  اینکه اخبار ميگن شاخص کل در پایان سومین روز از هفته معاملاتی جاری, افت چهار هزار و ۱۴۲ واحدی را پشت سرگذاشت و با قرارگیری در کانال ۵۶۹ هزار و ۷۶۱ واحد به کار خود پایان داد.یعنی چه؟افت شاخص سود سهام هست؟ باضرر سهام؟ باعرض تشکر

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. شاخص میانگینی از حرکت قیمتی سهام در اون روزه وقتی شاخص مثبت بوده یعنی در اون روز بیشتر نمادها سود ده بودند و بالعکس.

 • احمد فتاحی

  اپلیکیش بسیار عالی ومفیدومختصر هست ولی حیف که من سن وسال وسوادم کم ميارم
  با تشکر

 • جمشید ایرجی

  با سلام، من با ۶۳ سال دست دست کردن تاز ه میخوام شروع کنم و وارد بورس بشم، آموزشها و اپلیکیشنتون عالیه دستتون درد نکنه، الان که نمیتونم ولی اگر رشدی کردم صد در صد شما رو فراموش نخواهم کرد.

 • ناشناس

  با تشکر، عالی بود

 • محسن روزبهانی

  عالی

 • مطالب فوق العاده آموزنده ومفیده خدا اجرتان دهد

 • احسان اریامتین

  سلام ممنون از برنامه خوبتون فقط اگر میتونستید به شکل تصویری هم توضیح بدید ممنون میشیم

 • احسان کشاورزی

  اپلیکیشن سیگنال واقعا اطلاعات و علم ادم رو در مورد بورس بجز بالا بردن در ذهن ادم طبقه بندی هم میکنه و با استفاده از ان میتونیم اعتماد به نفس و یک یادگیری مطمئن رو تجربه کنیم ممنونم از زحمات شما .

 • علی تیزرو

  عرض سلام و خسته نباشید
  خداقوت
  خداوند حافظ شما باشد الهی

 • سید امین صالحی

  عالی
  خدا قوت

 • غلامرضا

  بسیارخوب وعالی ، من حدود10 است که بصورت آنلاین معامله میکنم وتابحال هیچ کلاس آموزش بورسی هم نرفتم ولی از مطالب تئوریک شما بهره مند شدم با سپاس اززحماتتان

 • عالی بود

 • بنده تازه واردم اگر مطالب آموزشی را بیشتر کنید بخصوص در مورد خرید و فروش سهم ممنون میشم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، قبلا مقاله ای در رابطه با نحوه خرید و فروش سهام منتشر کردیم میتونید از این لینک مطالعه کنید.

 • حجت اسدی

  بسیار عالی

 • امیر طاها

  سلام
  یک نفر بهم گف که پول بده تا سهم بگیری،من سیگنال میدم.
  منظور چیه؟

  • کارشناس بازار سهام

   سلام دوست عزیز سیگنال دادن به معنای اعلام قیمت و زمان خریدو فروش سهام هست.

 • ناشناس

  سلام اگه میشه درمور
  P
  Eهم بگید

 • محمود مشکی پور

  مطالب بسبار مهم وجالبی بود .از زحمات شما کمال تشکر را دارم . موفق باشید

 • مجید ماتک

  با سلام من چند ماهه که فعالیت بورسی دارم با مطالعه مطالب پایه ای بورس را در سیگنال تجربه کردم و دیدگاه خوبی از بورس پیدا نمودم به همه دوستان بورسی و غیر بورسی خودم این اپلیکیشن را معرفی کرده ام.عالی…

 • سید اصغر

  ممنون مطالب خوبیه ارایه کردید

 • محمد کاظمی

  سلام بسیار عالی
  فقط اگه میشه مثال رو هم اضافه کنید تو هر بخش
  ممنون از تلاشتون و برنامه بسیار عالی سیگنال

 • سلام.لطفا فرمول محاسبه شاخص کل رو بنویسید. مثلا وقتی میگن شاخص یک میلیون شده یعنی چی؟ نمیخوام بگید مثلا از ۹۰۰ رسیده به یک میلیون یعنی ده درصد رشد کرده. مفهوم عدد شاخص چیه. ممنون مچکرم

  • کارشناس بازار سهام

   سلام دوست عزیز، شاخص کل نشون دهنده میانگین بازدهی سرمایه گذاران هست. هم عدد و هم تغییرات اون به نوبه خود مهم هستند.

 • رضا رضایی

  ممنون اززحمات شما برنامه خیلی عالی است

 • مرتضی فراهانی فرهمند

  بسیار خوب تشکر

 • خوب بود تشکر و ممنون

 • با عرض سلام و تشکر از برنامه خوب سیگنال

  لطفا کنید بگید که شاخص ها در چه وضعیتی باشن فرصت خوبی برای خرید و یا فروش هست که سودهی بیشتر و ضرر کمتری داشته باشه
  تشکر🙏🌺

  • کارشناس بازار سهام

   سلام دوست عزیز، شاخص یک نماگری از کل بازار است. می توانید به منظور بررسی کل بازاز از ابزارهای تکنیکال برای بررسی شاخص کل استفاده نمایید.

 • سلام خسته نباشید .سوالی داشتم که شاخص کل در بورس وقتی بالا میرود چرا قیمت اکثر سهامها پایین میاد و به چه عددی برسد ایاتفاق می افتد ؟ آیا عدد مشخصی دارد یا متغیر است؟چون من به تازگی وارد شدم در دوماه اخیر دیدم که هر وقت شاخص به یک میلیون رسیده 90 درصد سهام شرکتها با کاهش قیمت مواجه شده ؟میشه زحمت بکشید و منو در این خصوص راهنمایی کنید

  • کارشناس بازار سهام

   سلام دوست عزیز، شاخص کل به بزرگی یا کوچک بودن شرکت مربوط است. شاخص هموزن معیار مناسب تری برای بررسی کلیت بازار است

 • کیومرث احمدی

  سیگنال بسیار ارزشمند است و از تیمی که این برنامه ی کاربردی را راه اندازی کرده کمال تشکر و قدر دانی را دارم.

 • اصغر محمودی

  سپاس

 • سمیه ولی زاده

  ممنون از توضیحات خوبتون🌺🌺🌺🙏

 • غلامرضا رفیعی

  سلام.بسیار آموزنده بود.ممنون از شما

 • رضوان دری

  با سلام خیلی ممنون از مطالب مفید تون اگه میشه دامنه ی اموزشی سهام را بیشتر کنید چون اپلیکیشن سیگنال خیلی عالی ان شااله عالی تر هم بشه

 • خوب ومفید بود

 • درود بر شما واقعا زیبا شفاف و در کل عالی بود

 • حزباوی

  باسلام واحترام
  درود وسپاس از زحمات شما، واقعا توضیحاتی که ارائه کردید کاملا شفاف ،قابل فهم ، مفید وکاربردی بودند ، آرزوی موفقیت وسلامتی برای شمادارم‌.

  متشکرم،

 • باسلام.
  با توجه به ساده وروان بودن مطالب کلیدی بسیار مفید وآموزنده بود وجای تشکر ودست مریزاد دارد.سپاس

 • سایتتون عالیه ولی بعضی قسمتاتون آموزش صوتی نداره

 • سالار آزور

  با سلام، خیلی عالی.تشکر
  کاش برای هر بخش یکی دو مثال میزدین تا بهتر موضوع رو درک میکردیم.👍

 • فرح ناز رضایی

  ممنون از مقاله مفید و کاملتون

 • حبیب غفاری

  اطلاعات عمومی مفید ارائه فرمودین دستتون درد نکنه

 • مهرداد

  اطلاعات مختصر و مفیدی ارائه دادید.

 • مهرداد

  تشکر میکنم امیدوارم موفق باشید

 • مهرداد بدیعی

  بسیار عالی و مفید بود با تشکر و سپاس فراوان

 • حجت اکرمی

  سیگنال حرف نداری👍👍

 • محمود ابراهیمیان

  این مقاله خیلی تخصصی بود اگر به صورت عامیانه تر توضیح داده بشه خیلی بهتره

 • عالی بود👏👏

 • محبوبه ورشوی

  منظور از دارا یکم و دارا دوم چیست؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز برای اشنایی با صندوق های ETF این لینک رو مطالعه کنید.

 • سمانه عامری

  با سلام و احترام.توضیحات خیلی جامع و کامل هستند اما گاها اگر ‌از مثالهای بیشتری استفاده‌کنید فهم مطالب برای کسانی‌ مثل من که ِآماتور هستند بسیار راحت تر‌میشود.سپاس از وقتی‌که میذارید.

 • متشکرم

 • احسان قاسمی

  با عرض سلام خسته نباشید خدمت همه دست اندرکاران برنامه خوب سیگنال ،موفق باشید

 • مصطفی مسعود

  ممکنه یه سهامی بخریم و ان سهم روزانه دائم کاهش داشته باشه و سرمایه مون به صفربرسه

  • کارشناس تیم سیگنال

   با سلام
   در بازار داخلی ایران قیمت هیچ سهمی به صفر نرسیده و سرمایه شما هیچگاه به صفر نخواهد رسید. شاید زیان کنید اما صفر شدن امکان پذیر نخواهد بود.

 • رضا اکبری

  سلام
  ضمن تشکر از زحماتتون
  لطفا بفرمائید تغییرات شاخص از چه سالی شروع شده و سال مبنا چه سالی بوده و با چه تعداد شرکت بوده

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، اولین داده های موجود برای شاخص کل مربوط به سال 71 هست

 • خداشکر عبادی

  خیلی ممنون سپاسگزارم

 • حامد افشین

  سلام
  هر واحد شاخص کل نشان دهنده ی چیه؟ یعنی وقتی شاخص کل چهارده هزار واحد ریزش داشته یعنی بطور میانگین هر سهم چه مقدار ضرر داشته؟ اصلا مبنای هر واحد شاخص چیه و چطور مخاسبه میشه و به چه معناست؟
  ممنون

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز شاخص کل یک معیار بازدهی کل هست که در مورد قیمت و سود سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس صحبت میکنه. شرکت های بزرگ تر وزن بیشتری در شاخص کل دارن. مثلا ممکنه سهام چند شرکت بزرگ رشد کنه و شاخص کل مثبت بشه اما سهام خیلی از شرکت های کوچک رشد منفی داشته باشه. بنابراین نمیشه از تغییرات شاخص کل برای بررسی تک سهم ها استفاده کرد. این معیار باید برای بازدهی کل بازار استفاده بشه.

 • علیرضا داداشی

  با سلام افزایش قیمت واحدی منظور چیه مثلا می گه شاخص بورس به 2000000 دو میلیون واحد رسید فرمولش چیه

  • کارشناس تیم سیگنال

   باسلام شاخص کل معیار بازدهی هست و در مورد قیمت و سود سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس صحبت میکنه. عدد شاخص اهمیت زیادی نداره و بیشتر تغییرات اون مهمه. وقتی گفته میشه شاخص کل یک درصد رشد داشته یعنی میانگین بازدهی کل سهم های موجود در بازار یک درصد بوده.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
29 فروردین 1400