شاخص بورس(Stock index) چیست و چه کاربردی دارد؟

شاخص بورس(Stock index) چیست و چه کاربردی دارد؟

حتما در برنامه های خبری و یا در روزنامه ها درباره تغییرات شاخص بورس اوراق بهادار شنیده اید. اینکه شاخص بورس چند واحد رشد داشته و یا با افت مواجه شده است. با مطالعه این مقاله درباره شاخص بورس، انواع شاخص و تحلیل آن صحبت می‌کنیم.

شاخص ها ابزاری برای بررسی تغییرات هستند که در ارزیابی های اقتصادی یا اندازه گیری و تحلیل یک بازار قابل استفاده هستند. شاخص بورس نیز به عنوان یک شاخص با اهمیت، اندازه تغییرات قیمت سهام موجود در بازار بورس و اوراق بهادار را نشان می دهد.

در واقع، دلیل اهمیت شاخص بورس این است که سهام مبادله شده در بورس را بررسی می کند و اطلاعات کلی در مورد رشد یا افت بازار به ما ارائه می دهد.

 شاخص های سهام یکی از مهم ترین معیارهای سنجش عملکرد بورس هستند و به آن « دماسنج وضعیت اقتصادی کشورها » می گویند.

 دلایل اهمیت محاسبه شاخص های بازار سهام


پیش بینی حرکت های آتی بازار


تحلیل گران تکنیکال با استفاده از شاخص بورس اوراق بهادار می توانند حرکت های بعدی و جهت بازار را پیش بینی کنند. این شاخص برای ارزیابی آینده بازار بسیار با اهمیت است.


ارزیابی عملکرد مدیران شرکت های سرمایه گذاری


یکی از کاربردهای شاخص بورس برای ارزیابی عملکرد فعالیت مالی شرکت های سرمایه گذاری است. یعنی با مقایسه بازدهی سبد تحت مدیریت شرکت های سرمایه گذاری با شاخص بورس می شود بازده و میزان موفقیت آن شرکت را محاسبه کرد. شاخص بورس معیار خوبی برای ارزیابی موفقیت نهادهای سرمایه گذاری است.


نظارت بر صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر شاخص


بررسی شاخص بورس اوراق بهادار کمک می کند تا بتوان عملکرد صندوق های سرمایه گذاری شاخصی را بررسی کرد. چون با مقایسه عملکرد صندوق سرمایه گذاری شاخصی و شاخص کل سهام می توانیم بفهمیم که مدیریت صندوق چقدر توانسته کارکرد خود را به شاخص بورس نزدیک کند.


عملکرد آتی کل اقتصاد


یکی دیگر از کاربردهای شاخص  بورس اوراق بهادار بیان کننده وضعیت حال حاضر بورس است و عملکرد اقتصاد آن کشور در آینده را نشان می دهد.

انواع شاخص ها در بازار بورس اوراق بهادار


شاخص قیمتی


 همان طور که از نام آن مشخص است این شاخص مرتبط با قیمت سهام است و برآیند جهت حرکت قیمت های اوراق بهادار در بازار  را نشان می دهد.


شاخص نقدی


 این شاخص برآیند جهت حرکت بازده نقدی سهام یا همان (DPS)  است.


شاخص بازدهی کل


 این شاخص ها هم نشان دهنده برآیند جهت حرکت قیمت ها هستند و هم نشان دهنده جهت حرکت بازده نقدی.

اکثر تحلیل گران معمولا از شاخص قیمتی در تصمیم گیری های خود استفاده می کنند و برای آن ارزش بیشتری قائل هستند.

مهم ترین شاخص های بورس اوراق بهادار در ایران

انواع شاخص ها در بازار بورس اوراق بهادار

شاخص کل بورس (TEDPIX)


شاخص کل بورس تهران همان شاخصی است که معمولا در اکثر رسانه ها و اخبار نام آن را می شنوید و نشان دهنده میانگین تغییرات قیمت سهام شرکت های فعال در بازار بورس ایران است. شاخص کل بورس ایران با نام بین المللی TEDPIX شناخته می شود.

شاخص کل بر مبنای ارزش بازاری سهام محاسبه می شود. یعنی وزن شرکت ها در تاثیر آن ها بر شاخص اهمیت دارد. تغییرات سهم های بزرگتر بازار مثل فولاد مبارکه، پارس، ایران خودرو، فملی و … که تعداد سهام و سرمایه آن ها بیشتر است بسیار تاثیرگذارتر از سهم های کوچک بازار هستند. به سهم های بزرگ تاثیرگذار، سهم های شاخص ساز می گویند.


شاخص کل قیمت (TEPIX)


شاخص قیمت سهام بر خلاف شاخص کل فقط تغییرات قیمت سهام فعال در بازار را در نظر می گیرد و سود نقدی (DPS) را لحاظ نمی کند. شاخص قیمت با نام بین المللی TEPIX شناخته می شود.

اکثر تحلیل گران فعال در بازار بورس از این شاخص برای تصمیم گیری استفاده می کنند و از نظر آن ها این شاخص نسبت به شاخص کل اطلاعات مهم تری در اختیار آن ها قرار می دهد.


شاخص هم وزن


در شاخص هم وزن دیگر بزرگی سهم ها اهمیت ندارد و سرمایه آن ها یکسان در نظر گرفته می شود. یعنی تمامی سهم های بازار به یک میزان بر رشد یا افت شاخص موثرند.

به عنوان مثال اگر یک سهم بزرگ مثل « فارس » یک درصد رشد کند به همان میزان بر شاخص هم وزن تاثیر می گذارد که یک سهم کوچک بازار مثل « وآوا » یک درصد رشد کند.

اگر شاخص کل مثبت و شاخص هم وزن منفی باشد تحلیل بازار چگونه است؟

همان طور که گفته شد سرمایه و بزرگی سهم ها در شاخص هم وزن اهمیت ندارد و تمام سهم ها به یک میزان بر افت یا رشد شاخص موثرند. پس وقتی شاخص هم وزن منفی است به این معناست که قیمت اکثر سهم های فعال در بورس کاهش داشته است.

اما برعکس شاخص هم وزن، سرمایه و بزرگی سهم ها برای شاخص کل مهم است. در نتیجه وقتی شاخص هم وزن منفی و شاخص کل مثبت است به این معناست که هرچند اکثر سهم های بازار منفی بوده اند اما سهم های بزرگ و شاخص ساز مثبت بوده اند که باعث شده اند شاخص کل رشد کند.


شاخص بازار اول و دوم


طی تقسیم بندی های سازمان، بورس به دو بازار اول و دوم تقسیم می شود که شاخص بازار اول به محاسبه تغییرات سهم های پذیرفته شده در بازار اول می پردازد و شاخص بازار دوم تغییرات سهم های پذیرفته شده در بازار دوم را نشان می دهد.

شاخص بازار اول و دوم

شاخص آزاد شناور


سهام آزاد شناور به سهامی گفته می شود که دارندگان آن آماده عرضه و فروش سهام خود در بورس هستند و قصد ندارند با حفظ سهام خود در مدیریت شرکت مشارکت کنند. سهام شناور هر سهم در صفحه در یک نگاه آن سهم در سایت Tsetmc نمایش داده می شود.

محاسبه شاخص آزاد شناور مشابه شاخص کل است با این تفاوت که تنها تغییرات سهام آزاد شناور را اندازه می گیرد.  نکته قابل توجه در مورد شاخص شناور آزاد این است که این شاخص به بخشی از بازار اهمیت می دهد که از نقدشوندگی بالاتری برخوردار است.


شاخص صنعت


شرکت های پذیرفته شده در بورس در صنایع مختلفی مثل بانک ها و موسسات اعتباری، محصولات شیمیایی، مواد و محصولات دارویی و … طبقه بندی می شوند. بورس تهران اقدام به محاسبه ی شاخص قیمت برای هر صنعت می کند که نحوه ی محاسبه آن مشابه شاخص کل می باشد.


شاخص 50 شرکت فعال تر


 50 شرکت فعال بازار بورس در دوره های سه ماهه تعیین می شوند. آن چه در انتخاب 50 شرکت بیشترین  اهمیت را دارد تعداد روزهای داد و ستد شرکت هاست. بورس تهران میزان نقدشوندگی یا فعالیت شرکت ها را ملاک اصلی برای گزینش 50 شرکت قرار داده است.


شاخص 30 شرکت بزرگتر


شاخص30 شرکت بزرگتر شاخصی است که به صورت وزنی و براساس سهام شناور آزاد محاسبه می شود و عملکرد 30 شرکت بزرگ پذیرفته شده در بورس تهران را اندازه گیری می کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
امتیازدهی
[تعداد: 111    میانگین: 4.4/5]

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات کاربران
 • محمد رضا سروش نیا

  خیلی عالی؛ تشکر از زحمات شما.
  اینکه من در منطق و ضرب و تقسیم ، احساس میکنم می توانم در آمدی داشته باشم( از سهام)ولی نمی توانم، چکار کنم؟ از تئوری رشته فیونانچی هم نتوانستم استفاده عملی کنم.

  • روح الله سلطانی

   خواهش می کنیم نظر لطف شماست.
   موفقیت در بورس نیازمند آموزش صحیح و کسب تجریه است. می توانید برای ارتقای دانش خود از مقالات آموزشی بارگذاری شده در سایت و اپلیکیشن سیگنال استفاده نمایید.

 • تشکر
  عالی بود

 • مطلب خوبی بود
  کاش چند مثال هم در هر بخش اضافه کنید

 • ساری اصلانی

  سلام خسته نباشید دستتون درد نکنه واقعا عالیه کاش می شد ستاره بیشتری میدانم جدا 5 ستاره کمه حداقل باید 10 ستاره به این برنامه خوب داد

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام. سپاس از لطف و نظر شما. خوشحالیم که از برنامه ما راضی هستید. با ما هرماه باشید.

 • عباس زمانیان

  بسیار عالی خصوصا بعد به روز رسانی فقط اگه میشه ابزار تحلیل تکنیکال هم داشته باشه

  • کارشناس تیم سیگنال

   سپاس از نظر شما. ابزار تحلیل تکنیکال در اپ موجوده بعد از رفتن به قسمت نمودار پیشرفته میتونید به ابزار تحلیل تکنیکال دسترسی داشته باشید.

 • یاسرعطایی

  باسلام متشکرم از برنامتون .اطلاعات فوق العاده ی عرضه میدید .متشکرم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و دورد. سپاس از نظر و لطف شما. امیدواریم همیشه بتونیم رضایت شمارو به همراه داشته باشیم.

 • ارمان ارمند

  با سلام و خسته نباشید
  من از همه مقالات و مطالبتون استفاده کردم و خیلی چیزا یاد گرفتم ممنون از زحماتتون.

 • جلال سعید

  باسلام. ممنون از ارا ئه مطالب مفید و کاربردی که میذارین اگه امکان داره مطالبتون را با مثال بیشتر به صورت عملیاتی مطرح بفرمایید.

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. سپاس از لطف و نظر شما. پیشنهادتون حتما در مقالات بعدی مورد توجه ما خواهد بود. موفق و پرسود باشید.

 • مسعود مطلوب

  عالی بود

 • ناشناس

  باسلام وتشکر از زحمت شما ممنونم لطفا چگونگی شکل گیری ارقام شاخص را تبیین فرماییددرحقیقت عملکرد فرمولی که عدد شاخص را پدید می اورد منظور بنده است

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. همونجور که گفته شد شاخص کل میانگین حرکت قیمت کل سهام موجود در بازار بورس است.

 • مرادیان

  بسیار سپاس گذارم،

 • ناشناس

  عالی هست

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
پنجشنبه
1 اسفند 1398