وظایف مدیر صندوق سرمایه گذاری چیست؟

وظایف مدیر صندوق سرمایه گذاری چیست؟

در مقاله‌ای که ارکان صندوق های سرمایه گذاری را معرفی کردیم، مدیر صندوق سرمایه گذاری را به مربی یک تیم فوتبال تشبیه کردیم که وظیفه مدیریت تیم و چیدن تاکتیک را به عهده دارد. در این مطلب می‌خواهیم توضیح مفصل‌تری از فعالیت‌ها و وظایف مدیر صندوق سرمایه گذاری داشته باشیم.

مدیر صندوق شاید مهمترین رکن یک صندوق سرمایه گذاری باشد که تمام امور عملیاتی صندوق را انجام می‌دهد. بر اساس مقرراتی که سازمان بورس وضع کرده، مدیر صندوق از بین نهادهای مالی که مجوزهای لازم را دارند، انتخاب می‌شود. این انتخاب بر عهده مجمع صندوق است که خود از اجتماع دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز تشکیل می‌شود.

شرایط مدیر صندوق سرمایه گذاری چیست؟

تمام وظایف و مسئولیت‌های مدیر صندوق و دیگر ارکان صندوق در اساسنامه هر صندوق سرمایه‌گذاری قید شده است تا سرمایه‌گذاران با وظایف هر کدام آن‌ها آشنا شوند و مسئولیت‌ها به صورت سندی مکتوب در دسترس باشد.

بعد از اینکه مدیر این سمت را قبول کند، هویت او در امیدنامه ذکر می‌شود و ظرف یک هفته بعد به تایید سازمان بورس می‌رسد و پس از آن بلافاصله در سایت صندوق منتشر می‌شود. با جستجوی نام صندوق سرمایه گذاری مورد نظر، می‌توانید اطلاعات شناسنامه‌ای صندوق از جمله نام مدیر صندوق را در همان صفحه اول ببینید.

وظایف مدیر صندوق سرمایه گذاری در مدیریت پرتفوی

مهمترین وظیفه مدیر صندوق سرمایه گذاری تصمیم گیری در مورد پرتفوی صندوق و ثبت و نگهداری رویدادهای مالی صندوق است. اینکه پرتفوی صندوق چه باشد یعنی اینکه سرمایه‌گذاری صندوق به شکلی باشد و سرمایه‌های جمع شده از سرمایه‌گذاران روی چه چیزهایی باشد. این موضوع تاثیر مستقیمی روی سود و زیان سرمایه‌گذاران دارد.

بنابراین مدیر صندوق موظف است حداقل 3 نفر شخص حقیقی را که در زمینه سرمایه‌گذاری و سبدگردانی خبره هستند را به عنوان گروه مدیران سرمایه‌گذاری معرفی کند. این گروه وظایفی دارند که آن‌ها را از طرف مدیر صندوق انجام می‌دهند:

 • سیاست گذاری و تعیین خط مشی سرمایه‌گذاری صندوق و تصمیم گیری درمورد اینکه چه زمانی اوراق بهادار یا سهام و دیگر اجزای پرتفوی خریداری، فروخته یا نگهداری شوند تا سوددهی صندوق در بیشترین حالت باشد.
 • تصمیم گیری درمورد اینکه صندوق در پذیره‌نویسی یا تعهد خرید اوراق بهادار در چارچوب مقررات اساسنامه و امیدنامه صندوق شرکت داشته باشد یا نه.
 • تعیین قیمت خرید و فروش اوراق بهادار صندوق با رعایت دستورالعمل مربوط به این موضوع که توسط سازمان بورس تصویب شده است تا بتوانند قیمت صدور، ابطال و ارزش خالص دارایی هر واحد سرمایه‌گذاری صندوق را مطابق با اساسنامه تعیین کنند.
 • تعیین حداکثر قیمت اوراق بهادار موضوع تعهد پذیره نویسی یا تعهد خرید.
 • انجام وظایفی که مدیر صندوق آن‌ها را به گروه سرمایه‌گذاری واگذار کرده است.
وظایف مدیر صندوق سرمایه گذاری در مدیریت پرتفوی

تصمیم گیری درمورد انجام هر یک از وظایف گروه سرمایه‌گذاری با اکثریت آرا صورت می‌گیرد و همچنین می‌توانند اختیار تام برخی از کارها را به عهده یکی از اعضای گروه بگذارند. مثلا اختیار تصمیم گیری درمورد خرید، فروش یا حفظ مالکیت دارایی‌های صندوق به یکی از اعضای گروه محول شود. البته مسئولیت هر کدام با تمام اعضای گروه است.

مدیر صندوق می‌تواند هرکدام از اعضای گروه مدیران سرمایه‌گذاری را در هر زمان که خواست عزل کند، با این شرط که همزمان مدیر سرمایه‌گذاری جایگزین را نیز معرفی کند.

وظایف اجرایی مدیر صندوق سرمایه گذاری

مدیر صندوق علاوه بر اموری که به مدیریت پرتفوی صندوق مربوط می‌شوند، کارهای اجرایی دیگری هم دارد که مهم‌ترین آن‌ها به قرار زیر هستند:

 • در اختیار گذاشتن یک فضای مناسب اداری که تجهیزات و امکانات لازم برای انجام امور صندوق را داشته باشد.
 • شرکت کردن در مراحل اجرایی صندوق مثل پذیره نویسی، صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری طبق اساسنامه صندوق
 • انجام کارهای اداری برای ثبت صندوق در مرجع ثبت شرکت‌ها و سازمان بورس و پیگیری دیگر امور اجرایی صندوق مانند درج آگهی در روزنامه رسمی کشور.
 • ثبت و نگهداری حساب هر سرمایه‌گذار، اینکه چه مبالغی پرداخت یا دریافت کرده و چه تعداد واحد سرمایه‌گذاری صادر یا ابطال شده دارد و مالک چه تعداد واحد است.
 • گزارش‌هایی را که متولی صندوق (همان شخص ناظر که مانند وکیلی از جانب سرمایه‌گذاران است) می‌خواهد را تهیه و برای او ارسال کند.
 • تعیین کارگزار یا کارگزاران صندوق که وظیفه خرید و فروش اوراق بهادار صندوق را به عهده دارند و نظارت بر کار آن‌ها.
 • اطلاع دادن نقل و انتقال اوراق بهادار صندوق بين كارگزاران به متولي صندوق تا حداکثر دو روز کاری پس از انجام آن
 • اطلاع به مدیر ثبت صندوق در مورد وجوه پرداختی به هر یک از سرمایه‌گذاران، تا حداکثر یک روز کاری پس از هر پرداخت
 • جمع‌آوري و نگهداري تمام مدارک مثبته مربوط به وقايع مالي صندوق، ثبت وقايع مالي صندوق طبق اصول، رويه‌ها و استانداردهای حسابداري و دستورالعمل‌های ابلاغی توسط سازمان و تهیه گزارش‌هاي مورد نياز بر اساس مفاد اساسنامه
وظایف اجرایی مدیر صندوق سرمایه گذاری
 • محاسبۀ ارزش روز، ارزش آماری، قیمت صدور و قیمت ابطال هر واحد سرمایه‌گذاری مطابق مفاد اساسنامه و سایر مقررات.
 • پاسخ دادن به سوالات سرمایه‌گذاران
 • تهیه نرم‌افزارها و سخت‌افزارهاي لازم براي اجراي اهداف و موضوع فعاليت صندوق و کنترل تنظیمات و محاسبات آن‌ها.
 • انجام تبليغات لازم براي معرفي صندوق به عموم مردم از هر راهی که خودش صلاح می‌داند.
 • تهیه گزارشی که در آن دلایل عدم نقدشوندگی دارایی‌های صندوق گفته شده و ارائه آن به متولی صندوق.
 • تصمیم‌گیری، انجام مذاکرات و توافق اولیه در خصوص مشارکت صندوق در تعهد پذیره‌نویسی یا تعهد خرید اوراق بهادار و انجام وظایف و مسئولیت‌های پیش‌بینی شده در اساسنامه درباره این زمینه
 • ثبت کارمزدهای تعلق گرفته به قرارداد تعهد پذیره‌نویسی یا تعهد خرید اوراق بهادار در حساب صندوق و دریافت و واریز آن صرفاً به حساب بانکی صندوق
 • دعوت از دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز که حق شرکت در مجمع را دارند تا مجمع صندوق در موقع مقتضی و در مورد صورت‌های مالی سالانه صندوق که باید حداکثر 10 روز کاری پس از اظهار نظر حسابرس راجع به صورت‌های مالی و گزارش عملکرد مربوطه تصویب شوند، برگزار شود.

ارزیابی عملکرد مدیریت صندوق های سرمایه گذاری

میزان کارایی یک مدیر صندوق سرمایه گذاری از مقایسه عملکرد او نسبت به فاکتور مورد نظر مشخص می‌شود. به عنوان مثال، هدف صندوق های شاخصی نزدیک شدن به یکی از شاخص های بازار سرمایه است، در حالی که ممکن است هدف یک صندوق درآمد ثابت رقابت با بازدهی سپرده‌های بانکی باشد. هدف اصلی مدیران صندوق های سرمایه گذاری دستیابی به بازدهی و عملکردی بهتر نسبت به فاکتور مورد نظر در یک سال است. بنابراین اگر صندوقی بازدهی مازاد نسبت به معیار مورد نظرش داشته باشد نشان‌دهنده مدیریت خوب آن و توجیه هزینه‌های صندوق است.

برای مقایسه انواع صندوق های سرمایه گذاری با بانک یا شاخص بورس می‌توانید از گزارش‌های تحلیلی صندوق‌ها تهیه شده توسط کارشناسان خبره سایت سیگنال استفاده کنید. به عنوان مثال گزارشی در رابطه با مقایسه سود صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت با بانک در پاییز 98 توسط تیم سیگنال تهیه شده، که می‌توانید از لینک زیر به آن دسترسی داشته باشید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • سلام دوست عزیز
   سوال شما مفهوم نیست. لطفا مجددا بفرمایید.

 • مدیر صندوق سرمایه گذاری زرین پارسیان در روز 17 شهریورر 99 به یکباره ارزش هر واحد صندوق را حدود 8 درصد کاهش داد و ما ضرر هنگفتی کردیم که به سختی قابل جبران لست آیا این کلر او قانونی است؟

  • سلام
   باید دلیل عملکرد صندوق رو ازشون بپرسید و از متولی صندوق پیگیری نمایید.

 • آیا صندوق سرمایه گذاری بدون داشتن مدید سرمایه گذاری معتبر است ؟

  • سلام همه صندوق های معتبر و زیر نظر سازمان بورس، مدیر دارند.