نحوه ورود به بورس کالا و دریافت کد بورس کالا

نحوه ورود به بورس کالا و دریافت کد بورس کالا

پس از آشنایی با بورس کالا و مزایای آن حالا نوبت به آن رسیده تا با نحوه ورود به بورس کالا و دریافت کد بورس کالا، آشنا شویم. در بازار بورس کالا برای این که بتوانیم به معاملات دسترسی داشته باشیم، باید ابتدا کد معاملاتی خود را دریافت کنیم. کد معاملاتی، کد سهامداری یا کد بورسی یک کد منحصر بفرد است که هر فرد برای سرمایه گذاری در بورس و استفاده از مزایای این بازار به آن نیاز دارد. ما در این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا با نحوه ثبت نام و دریافت کد معاملاتی برای فعالیت در بورس کالا آشنا شوید.

مراحل و شرایط ورود به بورس کالا و دریافت کد معاملاتی بورس کالا


نحوه ورود به بورس کالا و دریافت کد معاملاتی باید به ترتیب مراحل زیر را طی کنید:

 • مرحله اول: ثبت اطلاعات در سامانه سجام
 • مرحله دوم: احراز هویت غیر حضوری سجام
 • مرحله سوم: ثبت نام در کارگزاری

در ادامه هر یک از این مراحل را به تفصیل شرح می‌دهیم.

برای ثبت نام آنلاین در کارگزاری کلیک کنید

مرحله اول: ثبت نام در سجام

اولین گام برای ورود به بازار بورس کالا این است که در سامانه سجام ثبت نام کنید. با این ثبت نام، شما یک بار اطلاعات خود را در سیستم ثبت می‌کنید و نیازی به ثبت اطلاعات تکراری در هر مرحله ورود به نهادهای مالی یا تغییر کارگزاری نیست. هم‌چنین می‌توانید اطلاعات خود را شامل اطلاعات بانکی و ارتباطی به‌راحتی ویرایش کنید و نیازی به مراجعه حضوری به دفاتر کارگزاری نداشته باشید.

توجه: برای ورود به بورس اوراق بهادار نیز، اولین گام ثبت نام در سامانه سجام است. بنابراین اگر قبلا در سامانه سجام ثبت نام کرده‌اید و کد بورسی دریافت کرده‌اید، دیگر نیازی به این کار نیست. ثبت نام در سجام فقط یکبار کافی است.

برای ثبت نام در سامانه سجام می توانید به سایت سجام به آدرس اینترنتی  sejam.ir مراجعه کرده و مراحل را مطابق با دستورالعمل زیر تکمیل کنید:

 1. روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.
 2. بیانیه‌ای که روی صفحه می‌آید را تایید و به صفحه اصلی ثبت نام وارد شوید.
 3. گزینه سبز رنگ ثبت نام در سجام را انتخاب کنید و بعد از وارد کردن شماره تلفن همراه خود و کد امنیتی، کلید دریافت کد تایید را بزنید تا کد 4 رقمی به شماره تلفن همراه شما پیامک شود. بعد از وارد کردن این کد و تایید شدن آن، به مرحله بعد می‌روید.
 4. در این مرحله گزینه مشتری حقیقی را انتخاب کنید و پس از وارد کردن تابعیت و کد ملی به مرحله بعد بروید.
 5. در این‌جا باید هزینه ثبت نام در سامانه سجام را که 10 هزار تومان است، به صورت اینترنتی پرداخت کنید.
 6. بعد از این که مبلغ را پرداخت کردید و تایید شد، فرم‌های مورد نیاز شامل اطلاعات هویتی، ارتباطی و مالی خود را مطابق با موارد خواسته شده تکمیل کنید.
 7. در مرحله آخر و وقتی که اطلاعات‌تان به طور کامل ثبت شد، یک کد رهگیری برایتان ارسال می‌شود که باید آن را تا زمان احراز هویت غیر حضوری سجام نگه دارید.
مراحل دریافت کد معاملاتی بورس کالا

مرحله دوم: احراز هویت سجام

بعد از ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد پیگیری باید احراز هویت خود را تکمیل کنید. برای انجام فرآیند احراز هویت کافیست اپلیکیشن سیگنال را از گوگل پلی، کافه بازار، مای کت یا سیب اپ دانلود کرده و مراحل احراز هویت را تکمیل کنید.

پیش‌تر گفتیم که اگر کد بورسی داشته‌اید و قبلا در سجام احراز هویت کرده‌اید، دیگر نیازی به انجام این مرحله نیست.

برای این کار باید یک سری شرایط داشته باشید تا انجام احراز هویت برای شما امکان پذیر باشد، این شرایط به شرح زیر هستند:

 • متقاضی باید بالای 18 سال سن داشته باشد.
 • متقاضی باید دارای کارت ملی هوشمند یا رسید آن باشد.
 • فرد متقاضی باید شخص حقیقی و ایرانی باشد.
 • فرآیند ثبت نام و احراز هویت باید توسط فرد متقاضی انجام شود و تمامی مدارک ارسالی (عکس، فیلم، امضا و …) معتبر و مربوط به متقاضی باشد.
 • حجاب اسلامی توسط کلیه احراز شوندگان رعایت شود.
 • احراز هویت غیر حضوری برای هر کد ملی صرفا یک مرتبه امکان پذیر است.
 • دسترسی به این بخش صرفاً از داخل کشور و برای کاربران داخلی مجاز است.

 پس از احراز هویت، پیامی به شما نمایش داده می‌شود که نشان دهنده تایید اطلاعات و ثبت هویت شما به عنوان یکی از فعالان بازار سرمایه است، همچنین حداکثر تا یک هفته کاری بعد از تکمیل فرآیند احراز هویت کد بورسی برای شما ارسال می‌شود.

در مقاله احراز هویت با اپلیکیشن سیگنال ، آموزش گام به گام و تصویری نحوه احراز هویت را دریافت کنید.

مرحله دوم ورود به بورس کالا ، احراز هویت سجام

مرحله سوم: ثبت نام در کارگزاری

حال که شما به عنوان یک سرمایه‌گذار ثبت شدید، می‌توانید به یکی از دو روش آنلاین یا حضوری در کارگزاری دلخواه خود ثبت نام و با افتتاح حساب، معاملات خود را آغاز کنید. دقت داشته باشید که با توجه به اهمیت پشتیبانی در فرآیندهای مربوط به ثبت و انجام معاملات، کارگزاری را انتخاب کنید که پشتیبانی مناسبی ارائه دهد.

برای ثبت نام آنلاین در کارگزاری کلیک کنید

با توجه به اینکه کارگزاران بورس بخش زیادی از اطلاعات مورد نیاز برای ثبت نام شما را از طریق سجام دریافت می‌کنند، برای دریافت کد معاملات فیزیکی بورس تنها به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • تصویر امضا در زمینه سفید و واضح(اجباری)
 • تصویر پشت و رو کارت ملی (اختیاری)
 • تصویر صفحات اول، دوم و آخر شناسنامه (اختیاری)
 • مجوز فعالیت(اختیاری)
 • مدارک ثبت نام در سامانه امور مالیاتی(اختیاری)
 • مدارک ثبت نام در سامانه جامع انبارها(اختیاری)

قدم بعدی ثبت نام آنلاین در کارگزاری مورد نظر است. در حال حاضر همه کارگزاران فعال در حوزه بورس کالا از یک سامانه واحد برای ثبت نام آنلاین استفاده می‌کنند که در ادامه روند ثبت نام در آن را به شما آموزش خواهیم داد.

آموزش ثبت نام آنلاین بورس کالا


بعد از انتخاب کارگزاری مورد نظر و ورود به صفحه ثبت نام آنلاین با تصویر زیر مواجه خواهید شد. در این صفحه با انتخاب گزینه “اخذ کد آنلاین در بورس کالا” ابتدا شرایط و مدارک مورد نیاز برای شما نمایش داده می شود و با تایید این موارد به مرحله ی اول منتقل خواهید شد.

در اولین مرحله باید کد ملی و شماره موبایل خود را وارد کنید. ضمنا برای دریافت اطلاعات از طریق سجام تیک پایین صفحه را بزنید.

در ادامه باید کد دریافتی از سامانه سجام را وارد کنید.

بعد از وارد کردن کد سجام، اطلاعات شما از این سامانه دریافت و برای شما نمایش داده می شود. در این مرحله مشخصات فردی، اطلاعات نشانی، اطلاعات شغلی و اطلاعات مالی شما نمایش داده خواهد شد و در هر بخش می‌توانید به اصلاح یا تکمیل موارد خواسته شده بپردازید.

در مرحله اطلاعات بانکی، مشخصات حساب معرفی شده به سجام برای شما نمایش داده خواهد شد. دقت کنید که برای فعالیت در بازارفیزیکی بورس کالا به یک حساب وکالتی نزد یکی از بانک های ارائه شده در این بخش نیاز دارید. با این وجود در صورتی که هنوز حساب وکالتی مربوط به کارگزاری مورد نظر خود را افتتاح نکرده‌اید می‌توانید با کلیک روی نام بانک مورد نظر معرفی نامه مربوط به افتتاح حساب را دریافت کنید و بعد از تکمیل ثبت نام، شماره حساب خود را به کارگزاری اعلام کنید.

بعد از اعلام شماره حساب یا دریافت معرفی نامه نوبت به ارسال مدارک مورد نیاز می رسد.

در نهایت باید تعهدات مربوط به درخواست کد معاملاتی را تایید کنید. دقت کنید که برای فعالیت در بازار فیزیکی بورس کالا تنها تیک مربوط به همین بازار را فعال کنید.

با تایید این تعهدات فرآیند ثبت نام شما تکمیل خواهد شد و باید منتطر تایید اطلاعات توسط کارگزاری و دریافت نام کاربری و رمز عبور خود بمانید.

معرفی حساب وکالتی به بورس کالا


همانطور که در فرآیند ثبت نام گفته شد معرفی حساب وکالتی به کارگزاری برای فعالیت در این بازار الزامی است اما داشتن این حساب در زمان ثبت نام الزامی نبود. شما می‌توانید بعد از تکمیل ثبت نام، با استفاده از معرفی نامه دریافتی برای افتتاح حساب وکالتی اقدام کنید و بعد از افتتاح حساب، مشخصات آن را به اطلاع کارگزاری برسانید. برای ثبت اطلاعات حساب وکالتی کافیست بعد از ورود به همان سامانه مورد استفاده در بخش ثبت نام، اینبار روی گزینه “اعلام شماره حساب وکالتی در اختیار” کلیک کنید.

در ادامه با وارد کردن کد ملی و شماره تماس، یک رمز یکبار مصرف برای شما ارسال می شود که با وارد کردن آن به صفحه ثبت اطلاعات حساب منتقل خواهید شد.

در این مرحله کافیست اطلاعات حساب خواسته شده را وارد و گزینه تایید نهایی را ثبت کنید.

با اعلام شماره حساب وکالتی به کارگزاری فرآیند ثبت نام بورس کالا برای شما تکمیل شده است و آماده انجام اولین معامله در بورس کالا خواهید بود.

انواع کد معاملاتی در بورس کالا


برای ورود به بورس کالا به طور کلی ۳ نوع کد معاملاتی در این بازار وجود دارد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

 • کد معاملاتی عام: کدی است که برای خرید و فروش گروه یا کالایی خاص ایجاد نشده است. دارندگان این کد می‌توانند تمام کالاهای پذیرفته شده در بورس کالا را خرید و فروش کنند.
 • کد معاملاتی خاص: این کد برای یک یا چند کالای خاص استفاده می‌شود. دارندگان این کد می‌توانند تنها یک یا چند کالای خاص را خرید و فروش کنند.
 • کد معاملاتی خاص گروه: این کد برای خرید و فروش یک گروه کالای خاص ایجاد شده است. دارندگان این کد می‌توانند تمام کالاهای پذیرفته شده در یک گروه کالایی خاص را خرید و فروش کنند.

کد معاملاتی عام توسط مسئول پذیرش صادر می‌شود. وی نهایتا تا ۳ روزکاری فرصت دارد تا برای کد معاملاتی شما تصمیم بگیرد. اگر مدارک‌ تان کامل باشد، مسئول پذیرش باید کد را صادر کند. در غیر این‌صورت، عدم کفایت مدارک ارائه شده را به کارگزاری گزارش می‌دهد.

کد معاملاتی خاص و کد معاملاتی خاص گروه نیز توسط کمیته پذیرش مشتریان صادر می‌شوند. دبیر کمیته نهایتا تا ۱۰ روز کاری فرصت دارد تا گزارش کارشناسی خود را در مورد احراز یا عدم احراز شرایط دریافت کد به همراه مستندات مربوطه به کمیته ارائه دهد. سپس کمیته تا ۵ روز کاری پس از دریافت مستندات، می‌تواند نظر کتبی خود را به شما اعلام کند. شما نیز تا ۱۰ روز کاری بعد از تاریخ ابلاغ تصمیم کمیته، فرصت دارید تا اگر اعتراضی دارید، آن را به کمیته به بورس اعلام کنید.

نحوه دریافت کد معاملاتی بر خط قراردادهای آتی

اگر کد بورسی اوراق بهادار را داشته باشم آیا می‌توانم از همان کد برای بورس کالا استفاده کنم؟

سهام‌دارانی که در سامانه سجام ثبت نام و احراز هویت کرده و دارای کد بورسی اوراق بهادار هستند، می‌توانند در همه زیرمجموعه‌های بورس کالا به جز بازار مشتقه فعالیت کنند.

به طور کلی برای فعالیت در بازار مشتقه دو حالت وجود دارد:

 • اگر می‌خواهید در بازار آتی معامله کنید باید کد معاملاتی مخصوص این بازار را از کارگزاری دریافت کنید. همچنین یک سامانه معاملاتی جدید نیز به شما معرفی خواهد شد که متفاوت از سامانه معاملاتی سهام می‌باشد. پس برای فعالیت در این بخش هم نیاز به کد معاملاتی جدید و هم نیاز به سامانه معاملاتی جدید دارید.
 • اما اگر می‌خواهید در بازار اختیار، معامله کنید تنها کافیست به کارگزاری خود مراجعه کرده و فرم‌های مخصوص اختیار معامله را پر کنید. در این حالت کد معاملاتی جدید برای شما صادر نمی‌شود و کارگزاری تنها دسترسی شما به معاملات اوراق اختیار را فراهم می‌کند. در نتیجه شما می‌توانید بوسیله همان کد معاملاتی سهام و از طریق همان سامانه معاملاتی که به خرید و فروش سهام می‌پردازید، اوراق اختیار را نیز معامله کنید.

سوالات متداول ثبت نام و ورود به بورس کالا


آیا می‌توان از وکیل یا نماینده قانونی استفاده کرد؟

وکیل یا نماینده قانونی شخص حقیقی یا حقوقی در صورتی می‌تواند موضوع پذیرش را پیگیری کند که سند رسمی وکالت از موکل خود داشته باشد و مدارک شناسایی خود را نیز به بورس کالا ارائه دهد.

یکسال پیش کد بورس کالا را دریافت کرده‌ام. آیا می‌توان هم‌چنان از آن استفاده کنم؟

بر اساس تصمیمات کمیته پذیرش مشتریان، کد معاملاتی مشتریانی که بیش از ۶ ماه در بورس فعالیت نداشته‌اند، غیر فعال می‌شود و فعال شدن مجدد آن منوط به ارائه مدارک می‌باشد.

حساب وکالتی چیست؟

حساب وکالتی، حسابی در اختیار بورس است که پیش از اولین خرید باید به حساب کارگزار خریدار متصل شده باشد. این حساب پیش از هر بار خرید جهت ثبت سفارش، لازم است به میزان تعیین شده توسط بورس کالا موجودی داشته باشد، که معمولا ۱۰٪ ارزش سفارش با قیمت پایه است.

برچسب‌ها
بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام من تمام مراحل رو انجام دادم و رمز عبور هم گرفتم اما وارد میشم هیچ فضایی برای انتخاب و خرید وجود نداره.پشتیبانی کارگزاری هم اصلا پاسخگوی تلفن نیست.تکلیف چیه

  • من هم تموم مراحل رو طی کردم کلی هیچ آیتمی برای انتخاب وجود نداره! لطفا کسی که اطلاعاتی داره در این زمینه، کمک کنه

   • سلام میتونم همون شماره حسابی رو که برای سجام معرفی کردم برای بورس کالا وکالتی کنم؟ یا حساب دیگه ای باید باز کنم

  • منم این مشکلو داشتم و متوجه شدم باید شماره حساب وکالتی رو هنگامی که تایید کردید دوباره به ebgo لاگین بشید تا از طرف سلام قراردادی برای شما بیاد که با زدن تیک موافقت، اصطلاحا قرارداد رو امضا کنید، سپس خواهید توانست وارد بشید و خرید خودتونو انجام بدید…

 • سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من برای گرفتن کد بورس کالا کار گزار انتخابی متفارت از کد بورس در معاملات سهام انتخاب کردم مشکلی داره؟؟چطوری میتونم کارگزار رو ویرایش کنم برای کد بورس کالا؟؟

 • سلام ببخشید نام کاربری و رمز عبور یا همون کد آنلاین چقد زمان میبرد تا بعد از ثبت نام آنلاین برامون ارسال بشه

 • سلام. کد بازار فیزیکی برام اومده ولی منتظر نام کاربری و رمز عبور بودم. میشه بگید اونم پیامک میشه واسم یا با همین کد باید وارد سامانه شد؟

  • باسلام من کد فیزیکی کالا برایم صادر شده ولی برای ورود چیزی بدستمان نرسیده لطفا راهنمای کنید

 • سلام
  ببخشید کد بازار فیزیکی برام آمده، ولی رمز وپسورد هنوز نیامده است، بايد صبر کنم…لطفا راهنمایی بفرمایید

  • سلام ببخشید نام کاربری و رمز عبور یا همون کد آنلاین چقد زمان میبرد تا بعد از ثبت نام آنلاین برامون ارسال بشه

 • سلام من قبلا تو بورس فعالیت داشتم الان هم برای بورس کالا ثبت نام کردم رمز و پسور از کجا بگیرم؟ یا برام پیامک میاد؟

 • بنده به اشتباه علاوه بر بازار فیزیکی بورس کالا تیک بازاهای مالی بورس کالا را هم زدم چطور میشه اون رو حذف کرد

 • سلام
  کد بورس کالا برام پیامک شده هم کد بازار فیزیکی و هم بازار مشتقه
  حالا از چه سایت یا درگاهی باید وارد انجام سفارش و معامله بشوم ؟

  • روش رفتن داخل صفحه بازار،پس از گرفتن کد بازار فیزیکی

 • سلام آیا برای خرید خودرو میشه برا ثبت قیمت کارگزار انجام بده؟ و کارگزار قیمتش بالا نمیزنه ؟ همون قیمت مچ شده در نهایت برای ما خرید میکنه؟

 • با سلام رمز عبور برای وارد شدن کارگذاری بورس کالا از کجا تهیه کنیم

 • سلام این جانب قصد خرید خودرو از بورس کالا دارم وحساب قبلا در بانک ملی داشتم ایا نیاز به چاپ معرفی نامه وارائه به بانک جهت تاییدیه دارم

 • با سلام كد بازار فيزيكي يرايم امده حالا چطور اقدام كنم براي سايت بورس خريد خودرو

  • کد بورسی کالا برایدهر کارگزاری متفاوت است؟؟ یا کلا هر فرد یک کد ثابت دارد؟

 • سلام و وقت بخیر. بنده ازکارگزاری آگاه کدبورسی دارم ومعامله میکنم. اما میخوام با کارگزاری ابراز واسه معاملات کالا کار کنم. آیا نیاز به سجام و دریافت کد بورسی از کارگزاری ابراز واسه معاملات کالا دارم ؟؟لطفن راهنمایم کنید..

 • سلام من کد بورس دارم خرید فروش سهام را انجام میدم و در سجام هم ثبت نام و احراز هویت شدم .چطور می تونم تو بورس کالا وارد شم برای خرید خودرو ؟

  • سلام، برای فعالیت در بورس کالا کافی است به یکی از کارگزاری های فعال در بورس کالا مراجعه کنید و کد معاملاتی مخصوص این بازار را دریافت کنید. در حال حاضر برخی از کارگزاری ها خدمات صدور این کد را به صورت آنلاین انجام می دهند

   • با سلام بعد از گرفتن كد بورسي كالا در كدام سايت براي خودرو ثبت نام كنيم؟

   • سلام، ثبت سفارش از طریق سامانه کارگزاری ها و با همان آدرسی که برای ثبت نام استفاده کرده اید انجام می شود

 • سلام کد بورسی کالا از یک کارگزاری دارم آیا میتونم از یک کارگزار دیگه داشته باشم یا تغییر دهم

 • درود برای ثبت نام حتما باید پروانه کسب یا کارت بازرگانی داشته باشیم؟ افراد عادی نمیتونن کد بگیرن.

  • سلام دوست عزیز
   نه نیاز به این مسائل نیست. فقط باید به کارگزاری که مجوز صدور کد آتی رو داره مراجعه کنید و مواردی که در این مقاله بهش اشاره شد رو انجام بدید.

 • سلام
  شرکت ما کد بورسی اوراق بهادار دارد الان می توانیم با اون کد بورسی سیمان و آهن آلات مصرفی خودمان را از بورس تهیه کنیم
  با تشکر

  • سلام، برای معامله در بورس کالا باید کد معاملاتی در بورس کالا تهیه نمایید
   در ضمن معاملات در بورس کالا بسته به نوع کد معاملاتی متفاوت است . و برای نوع کالا محدودیت هایی وجود دارد

   • با سلام میخاستم بدونم برای خرید صندوق نهال یا سحرخیز هم نیاز ب پر کردن فرم خاصی هست..؟ چون نمیتونم بخرم چرا؟ لطفن جواب بدین نمی دونم کجا باید بپرسم دیگه

   • سلام چطوری میشه اطلاعات اخذ کد بورسی رو ویرایش کرد و تیک بازار مشتقه رو برداشت؟
    یوزر و پسورد بورس کالا رو کارگزاری‌ها از طریق تلفن میدن؟

 • سلام من توسجام شرکت کردم میخواستم توبورس شرکت کنم چکارباید بکنم لطفا راهنمای کنید ممنون

  • سلام وقت بخیر کسی کہ یکسال پیش ازایران خودرو ماشین گرفتہ بود الان فروختہ میتونہ تو بورس کالا ھم برا خودرو ثبت نام کنہ؟

   • خیر . دوست من از سال 98به بعد اگر خودرو بنام شما خرید شده باشد امکان خرید از بورس کالا و کارخانه های خودرو سازی بنام خودتان را ندارید

 • سلام احراز هویت من فیلمم رو تایید نکرده بصورت پیام به من اطلاع دادن ولی صفحه احراز باز نمیشه چیکار کنم؟

  • سلام دوست عزیز شما می تونید اپلیکیشن سیگنال رو بروزرسانی کنید و بدون نیاز به پرداخت مجدد هزینه، فرایند احراز هویت سجام رو از گوشی خودتون یا فرد دیگری تکرار کنید.

 • سلام، با کد بورسی سهام میتونیم در بورس کالا و خرید ملک اقدام کنیم؟

 • سلام میشه به من کمک کنید بگید چطور صندوق پالایشی را میتونم بفروشم؟؟؟

 • سلام و روز خوش.با داشتن کد بورسی میتوان برای خرید خودرو در آینده اقدام کرد؟.

  • سلام دوست عزیز اگر خودرو وارد بازار اتی بشه نیاز به دریافت کد اتی هست.

 • سلام از توضیحاتتون ممنونم
  اینطور که متوجه شدم افراد عادی نمیتونن در بورس کالا معامله کنن درسته؟ حتما باید پروانه کسب داشته باشیم؟ و پروانه کسب هر حوزه ای مشکلی نداره؟

  • باسلام، بورس کالا از ۴ بازار فیزیکی، مالی، مشتقه و فرعی تشکیل شده که مدارک مورد نیاز در هر کدوم از انها تفاوت هایی باهم داره. به طور مثال بازار اتی نیاز به پروانه کسب نداره ولی ممکنه برای بازار دیگه ای مثلا بازار فیزیکی پروانه کسب نیاز باشه. بنابراین بهتره برای اطلاع از مدارک مورد نیاز هر زیربازار با کارگزاری تماس بگیرید.

 • درود برشما
  لطفا در مورد اوراق اختیار بیشتر توضيح بدین
  متشکرم