وام ودیعه مسکن + شرایط و نحوه ثبت‌نام

وام ودیعه مسکن + شرایط و نحوه ثبت‌نام

تهیه ودیعه مسکن همیشه یکی از دغدغه های اجاره نشینان خصوصا ساکنان شهرهای بزرگ بوده است. این دغدغه با شیوع کرونا و افزایش قابل توجه قیمت مسکن (و بالطبع آن اجاره بهای منازل مسکونی) شدت بیشتری یافت. در نهایت سال گذشته ستاد ملی مقابله با کرونا طی مصوبه ای با هدف حمایت از مستاجران، اعطای وام ودیعه مسکن را در دستور کار بانک ها قرار داد. حالا و بعد از گذشت نزدیک به یک سال از شروع این طرح، این ستاد یکبار دیگر ارائه این وام را در دستور کار قرار داده است. بر اساس مصوبه ستاد، مبلغ وام ودیعه مسکن در سال 1400 افزایش یافته و به حداکثر 70 میلیون تومان رسیده است.

مبلغ وام ودیعه مسکن 1400

بر اساس مصوبه سال 1400، سقف مبلغ وام ودیعه مسکن در سال جاری با افزایش 20میلیون تومانی در تهران از 50 به 70 میلیون تومان رسید. این افزایش برای سایر کلان شهرها و شهرهای کشور مطابق جدول زیر اعمال شده است.

منطقه شهریشهر تهرانسایر کلانشهرهاسایر شهرها
سقف تسهیلات(میلیون تومان)704025

در این دسته بندی منظور از سایر کلانشهرها، شهرهای مشهد، اصفهان، کرج، شیراز،تبریز، قم، اهواز، کرمانشاه است. در نظر داشته باشید که مبلغ ارائه شده سقف تسهیلات است و این امکان وجود دارد که با توجه به شرایط یا محل درخواست مبلغ قابل دریافت تغییر کند.

شرایط ثبت نام وام ودیعه مسکن

برای دریافت این وام متقاضی باید در اولین قدم به سامانه جامع اقدام ملی مراجعه و در بخش ثبت نام تسهیلات کمک ودیعه ثبت نام کند. برای شروع این فرآیند متقاضی باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • متقاضیان دریافت این تسهیلات می‌بایست متاهل یا سرپرست خانوار باشند
 • متقاضیان می‌بایست دارای اجاره‌نامه رسمی یا اجاره‌­نامه ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات و دارای کد رهگیری باشند
 • تاریخ انعقاد اجاره‌­نامه واحد مسکونی می­‌بایست مربوط به شش ماهه نخست سال 1400 باشد
 • چنانچه متقاضی تا حداکثر دو هفته از تاریخ معرفی به شعب بانکی نسبت به تکمیل مدارک خود و ضامنین اقدام نکند، نسبت به رد درخواست متقاضی اقدام می‌­گردد
 • داشتن فرم (ج) سبز
 • نداشتن سابقه مالکیت از سال 1384 به بعد
 • داشتن سابقه 5 سال سکونت در شهر مورد تقاضا

مبلغ اقساط و سود وام ودیعه مسکن

وام ودیعه مسکن با سود سالیانه 13 درصد به متقاضیان اختصاص پیدا خواهد کرد. این وام در سال گذشته به دو روش قابل دریافت بوده است. در روش اول مبلغ مورد نظر در اختیار مالک قرار میگرفت و مستاجر در طول مدت اقامت تنها سود و کارمزد وام را به صورت ماهیانه پرداخت میکرد. در نهایت نیز با اتمام مهلت قرارداد اصل مبلغ به بانک پرداخت میشد.

در روش دوم مستاجر وام را مستقیما دریافت و در ازای آن به صورت ماهانه با اقساط سه ساله، کل مبلغ را به بانک بازپرداخت می‌کرد.

با توجه به اخبار منتشر شده شرایط وام نسبت به سال قبل تغییر چندانی نداشته و در نتیجه این انتظار وجود دارد تا روش دریافت نیز به همان صورت باشد هر چند که در حال حاضر در سامانه جامع اقدام ملی مسکن، تنها به روش اول اشاره شده است.

شرایط ضامن وام ودیعه مسکن

در سال گذشته بیشترین تمرکز بر عدم نیاز به ضامن در تسهیلات کمتر از 15 میلیون تومان و درخواست چک، سفته یا یک ضامن در سایر تسهیلات بود اما امسال و با توجه به افزایش سقف وام، این شرایط تغییر خواهد کرد. البته تاکنون شرایط جدید توسط سامانه ارائه نشده اما با توجه به شرایط و قوانین شبکه بانکی احتمالا متقاضیان این وام به حداقل یک ضامن معتبر(بر اساس معیارهای ارائه دهنده تسهیلات) نیاز خواهند داشت.

آموزش تصویری ثبت نام وام ودیعه مسکن

برای ثبت نام این وام در صورتی که شرایط ارائه شده را دارید، ابتدا وارد سامانه جامع اقدام ملی شوید و روی گزینه ثبت نام تسهیلات کمک ودیعه کلیک کنید.

وام ودیعه مسکن + شرایط و نحوه ثبت‌نام
آموزش تصویری ثبت نام وام ودیعه مسکن

بعد از انتخاب گزینه “متن بالا را مطالعه کرده و می پذیرم” به صفحه زیر منتقل خواهید شد. در این صفحه کد ملی و شماره موبایل خود را وارد کرده و به مرحله بعد بروید.

وام ودیعه مسکن + شرایط و نحوه ثبت‌نام
آموزش تصویری ثبت نام وام ودیعه مسکن

در ادامه همزمان با ورود به صفحه بعد، یک کد با عنوان “کد احراز هویت ” برای شما پیامک خواهد شد که در مراحل بعد به آن نیاز دارید. در صفحه جدید مشخصات فردی خود را تکمیل و به مرحله بعد بروید.

وام ودیعه مسکن + شرایط و نحوه ثبت‌نام
آموزش تصویری ثبت نام وام ودیعه مسکن

در این مرحله اطلاعات مربوط به افراد تحت تکفل خود را وارد کنید.

وام ودیعه مسکن + شرایط و نحوه ثبت‌نام
آموزش تصویری ثبت نام وام ودیعه مسکن

در نهایت بعد از تکمیل مرحله قبل و تایید پیش‌نمایش ارائه شده در گام بعدی از شما درخواست می شود تا کد ارسال شده به شماره همراه ثبت شده در مرحله اول را وارد کنید. با ثبت این کد درخواست شما ثبت شده و مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در صورت تایید اطلاعات شما می‌توانید برای تعیین بانک و شعبه مورد نظر جهت دریافت تسهیلات اقدام کنید.

وام ودیعه مسکن + شرایط و نحوه ثبت‌نام
آموزش تصویری ثبت نام وام ودیعه مسکن
اطلاع از آخرین تحلیل‌ها و آموزش‌های مربوط به بازارهای مالی بصورت روزانه از طریق وبسایت و اپلیکیشن سیگنال

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام.برج ۷ ثبت نام کردم و شعبه بانک هم انتخاب کردم با مدارک رفتم بانک که برای یکماه بعد بهم نوبت دادن.سر موعد با مدارک و ضامن رفتم که گفتن کلا کنسل شده و به کسی وام نمیدیم.دولت محترم بیاد توضیح بده آخه یعنی چی مسخره کردن مردم و خودشون رو

 • باسلام بنده بانک ملت رو انتخاب کردم همه مدارکم جورکردم ضامنم هم بردم امضا زد پول رو ۲روزبعدش ریختن به حساب دوباره همون لحظه برداشت کردند متصدی زنگ زد گفت بانک رو عوض کردی؟اسم از سیستم ماحذف شده منتظرباش هرموقع اعتباراختصاص دادند بانک رو مجددا انتخاب کن پول رو واریزکنیم الان دقیقا یکماهه اعتبار تخصیص ندادن به بانک ملت

 • چند ماهه ثبت نام کریدم هر وقت میریم بانک میگه یا نوبت باشید یا دولت فعلا بوجه ای نداده یا فعلا کنسل شده اخه نمیخاین بدین چرا اذیت میکنین

  • سلام دوست عزیز، وام ودیعه مسکن تنها به تهران، کلان شهرها و سایر شهرها تعلق می‌گیرد.

 • سلام وقت بخیر.بنده ملک پدرم را اجاره کرده ام و مستاجر ایشان هستم میتوانم از طریق اجاره نامه وام ودیعه دریافت کنم؟

 • در ثبت نام کمک ودیعه مسکن مستاجران برای افرادزیرهیجده سال ک شماره شناسنامه ندارند چ باید نوشت؟