وام ازدواج ایثارگران، جانبازان و فرزندان شاهد و جانباز

وام ازدواج ایثارگران، جانبازان و فرزندان شاهد و جانباز

وام ایثارگران، جانبازان، فرزندان شاهد و جانبازان وام ها و تسهیلاتی هستند که به افراد جانباز، شاهد و ایثارگر و فرزندانشان در حوزه های مختلفی نظیر ازدواج، مسکن، خرید خودرو، خرید کالا، کارآفرینی، توسعه شغل و غیره تعلق می‌گیرد. بانک مرکزی موظف است تا به افراد واجد شرایط وام ایثارگری و جانبازی را پرداخت نماید.  

مبلغ وام ازدواج ایثارگری و جانبازی چقدر است؟

مبلغ وام ازدواج ایثارگری و جانبازی دو برابر وام ازدواج افراد دیگر است.  اگر زوجین هر دو شرایط دریافت وام ایثارگری و جانبازی را داشته باشند این وام به هر دو آن ها تعلق می‌گیرد. اگر یکی از زوجین شرایط را دارا بود وام به همان فرد تعلق می‌گیرد. برای دریافت این وام شرط سن هم وجود دارد یعنی اگر سن مرد کمتر از 25 سال و سن زن کمتر از 23 سال باشد به هر یک از زوجین  200 میلیون تومان وام ازدواج ایثارگری تعلق می‌گیرد. اگر شروط سنی در مورد یکی از زوجین زن یا مرد رعایت شده باشد مبلغ 200 میلیون تومان به یکی از زوجین تعلق می‌گیرد و دیگری 140 میلیون تومان دریافت می‌کند. در صورت نداشتن شروط سنی به هریک از زوجین مبلغ 140 میلیون تومان وام ازدواج ایثارگری تعلق می‌گیرد. نرخ سود وام ازدواج ایثارگری 4 درصد و مدت زمان بازپرداخت آن 7 سال است.

 • سقف تسهیلات: 200 میلیون تومان
 • نرخ سود: 4 درصد
 • مدت زمان بازپرداخت: 7 سال
 • نوع ضمانت: ضامن رسمی

شرایط متقاضیان تسهیلات ازدواج ایثارگری و جانبازی چیست؟

 •  متقاضی وام تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد.
 • تسهیلات این وام ازدواج صرفا شامل خود جانبازان، ایثارگران، آزادگان، فرزندان شاهد و جانبازان خواهد بود.
 • مبلغ این وام دو برابر وام ازدواج افراد عادی خواهد بود.
 • متقاضی ایثارگر همچون سایر متقاضیان وام ازدواج عادی باید در سامانه ثبت نام کند، ازدواج اول او باشد و حداکثر از تاریخ عقد به مدت دو سال فرصت استفاده از این تسهیلات را دارد.
 • وام ازدواج به جانبازان، آزادگان و فرزندان آنان بدون در نظر گرفتن درصد جانبازی و سابقه اسارت پرداخت خواهد شد.

چگونه برای تسهیلات ازدواج ثبت نام کنیم؟

متقاضی تسهیلات ازدواج ایثارگری و جانبازی همانند سایر افراد باید در سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به آدرس www. ve.cbi.ir ثبت نام نماید و در ادامه گزینه وضعیت ایثارگری را انتخاب نماید. تعیین وضعیت ایثارگری از طریق سامانه ازدواج تعبیه شده است و توسط کاربران شعب بانکی بررسی می‌گردد.

دستورالعمل اجرایی پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج ایثارگران

ماده 1- تسهيلات موضوع اين دستور العمل از محل منابع قرض الحسنه بانک هاي عامل و به ميزان دو برابر تسهيلات قرض الحسنه ازدواج براي افراد عادي پرداخت مي شود.

ماده 2- متقاضي ايثارگری مي تواند در سامانه ازدواج ثبت نام نمايد که همانند ساير متقاضيان ازدواج، قبلا از تسهیلات موصوف استفاده نکرده باشد.

ماده 3- با توجه به ماده (50) قانون جامع خدمات رساني به ايثارگران، افراد ايثارگر مشمول، صرفا شامل خود جانبازان، آزادگان و فرزندان آنان و فرزندان شاهد مي باشند.

ماده 4- مدت بازپرداخت تسهيلات موصوف، همانند ساير متقاضيان حداکثر 7 سال (84 ماه) مي باشد.

ماده 5- پرداخت تسهيلات موضوع اين دستورالعمل از زمان ابلاغ مصوبه قابل اجرا می باشد.

ماده 6- رعايت ساير شرايط و ضوابط اعطاي تسهيلات قرض الحسنه ازدواج براي اين تسهيلات الزامي مي باشد.

ماده 7- درراستای اجرای ماده 50 قانون خدمات رسانی به ایثارگران و اعطای وام ازدواج به خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران براساس بندهای (ز)، (ح) و (ط) ماده 1 دستور العمل قانون خدمات رسانی به ایثارگران ، درصورتی که استعلام وضعیت مشمولین مذکور در سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج جهت بهره مندی آنان از تسهیلات موصوف از طریق وب سرویس میان این بانک و بنیاد شهید (برای ازدواج دوم و در صورتیکه متقاضی در ازدواج قبلی از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بهره مند نگردیده باشد) مثبت درج گردد، مورد اقدام قرار می گیرد.

       ز ) خانواده شاهد: خانواده‌های معظمی که در راه اعتلای اهداف عالیه انقلاب اسلامی و مبارزه با دشمنان انقلاب یکی از اعضای خانواده‌شان (پدر، مادر، همسر، فرزند) شهید یا مفقودالاثر یا اسیر شده باشد.

       ح ) خانواده ایثارگران: خانواده‌های جانبازان و آزادگان که شامل همسر، فرزند و والدین آنها می‌شود.

       ط ) در صورت فوت جانبازان و آزادگان مشمول این قانون، خدمات و امتیازات مربوط، به خانواده تحت تکفل آنان تعلق می‌گیرد.

چه مدارکی برای دریافت وام ازدواج ایثارگری و جانبازی مورد نیاز است؟

 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی زوجین و ضامنین
 • اصل و کپی سند ازدواج
 • کد پستی ده رقمی و آدرس کامل محل سکونت زوجین
 • کد رهگیری ده رقمی دریافتی از سایت پس از مرحله ثبت نام

سؤالات متداول

1- چه کسانی شامل وضعیت ایثارگری می شوند و برای دریافت وام ازدواج ایثارگری چه باید کرد؟

جانبازان، آزادگان، فرزندان آنها و فرزندان شاهد طبق  ماده 50 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران  مشمول وضعیت ایثارگری می‌شوند. مشخصات متقاضیان حتما باید در یکی از مراکز بنیاد شهید و امور ایثارگری ثبت گردد. متقاضی باید از طریق سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج ثبت نام را انجام دهد و گزینه تعیین وضعیت ایثارگری را انتخاب نماید. تعیین وضعیت ایثارگری صرفا از طریق استعلام که در سامانه ازدواج تعبیه شده و توسط کاربران شعب انجام می‌شود، صورت می‌گیرد.

2- من در زمان ثبت نام وام ازدواج وضعیت ایثارگری خود را به اشتباه ندارم ثبت کرده ام. باید چکار کنم؟

اگر هنوز شعبه بانکی شما مشخص نشده باشد می‌توانید با مراجعه به سامانه تسهیلات ازدواج و قسمت ویرایش ثبت نام قبلی، اطلاعات خود را اصلاح و ویرایش کنید. اگر شعبه شما تعیین شده باشد با مراجعه به شعبه موضوع را با مسئول مربوطه در میان بگذارید تا با توجه به امکان استعلام آنلاین وضعیت ایثارگری در صورت صحت اطلاعات وضعیت شما را اصلاح نماید.

3- پس از ثبت نام به من خطا می دهد ” با توجه به استعلام آنلاین از بنیاد شهید، شما ایثارگر نمی باشید.”. چه کنم؟

اگر شما شامل وضعیت ایثارگری می‌شوید با مراجعه به یکی از مراکز بنیاد شهید و امور ایثارگری محل زندگی خود و پس از ثبت مشخصات خود در سیستم “سجایا” بنیاد شهید مجددا به شعبه تعیین شده مراجعه نمائید.

4-  استعلام وضعیت ایثارگری با خطا مواجه شده و وضعیت “ندارد” برای من ثبت می شود. آیا می توانم از بنیاد نامه بگیرم و به شعبه ارائه دهم؟

خیر – استعلام وضعیت ایثارگری متقاضیان مشمول صرفاً از طریق گزینه استعلام در سامانه ازدواج امکان پذیر می‌باشد.

5- ایثارگران شامل رزمندگان میشوند؟

خیر

6-  ببخشید سوالم در خصوص وام های ایثارگری هست ،ایا وام ازدواج برای فرزندان جانباز 5 درصد هم دوبرابر شامل میشه؟

بله. درصد جانبازی اهمیتی ندارد.

7-  آیا در صورت داشتن شرایط ایثارگری مبلغ مبلغ وام دو برابر می شود؟

بله. مبلغ وام ازدواج برای جانبازان، ایثارگران و فرزندان آنها و فرزندان شاهد دو برابر خواهد بود.

8-  بنده دارای کارت ایثار هستم ایا به بنده وام ازدواج دو برابری تعلق میگیرد ؟

به رزمندگان سهمیه ایثارگری وام ازدواج تعلق نمی‌گیرد.

9- برای دریافت وام ازدواج تاریخ عقد مهم است؟

بله. برای دریافت وام ازدواج تاریخ عقد مهم است و حداکثر دو سال بعد از تاریخ عقد وام به فرد تعلق می‌گیرد.

10-  سلام پدر بنده بازنشسته نیروی انتظامی هستن چند ماه در خارج از کشور اسیر گروهک های ترویستی بودن از نظر نیرو آزاده و جانباز هستن اما کد ایثارگری ندارن آیا میتونم وام خانواده آزاده رو بگیرم؟

هنگام ثبت نام در سامانه ازدواج گزینه ایثارگری را انتخاب نمائید اگر مورد تأیید باشد به صورت خودکار سیستم می‌پذیرد.

11- چنانچه در هنگام ثبت نام در سایت وام ازدواج، گزینه ایثارگری را بله بزنم ( در صورتی که مطمین نیستم به من وام ایثارگری تعلق می گیرد یا خیر) آیا مشکلی پیش می آید؟

تعیین وضعیت ایثارگری به صورت آنلاین انجام می‌شود، در صورتی که گزینه”بله” را بزنید به صورت خودکار آن را “خیر” می‌کند و برای ثبت نام شما مشکلی پیش نمی‌آید.

برچسب‌ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • من دوسال پیش وامم و گرفتم الان همسرم میخواد وام رو بگیره وام ازدواج ایثارگر چندتا ضامن باید داشته باشه؟

 • همسربنده فرزندجانبازهست وام ازدواج هردودوبرابرمیشه یافقط از همسرم ممنون میشم راهنمایی کنید بنده رو

  • دوست عزیز برای هر یک ازوجین یک ضامن معتبر نیاز است. البته به بانک مورد نظر هم بستگی دارد.

 • سلام. من یکبار ازدواج کردم و جدا شدم فرزند جانباز 25درصدم.ایا برا بار دوم به من وام تعلق میگیرد. من از وام ازدواج بنیادی استفاده نکردم ولی اون وام بدون سهمیه ایثارگری رو گرفتم همون موقع. ایا الان وام ایثارگری برای ازدواج به من تعلق میگیرد. چقد؟؟

  • دوست عزیز تعیین تعداد ضامنین به بانک پرداخت کننده وام بستگی دارد. ولی در حالت کلی به یک ضامن رسمی و معتبر برای هریک از زوجین مورد نیاز است.

 • سلام خسته نباشید من ۲۹ سالمه فرزند جانبازم ۶ساله ازدواج کردم اما از وام ازدواج به فرزندان جانباز اطلاع نداشتم میخواستم ببینم شرایطی برای من هم هست بتونم وام خودمو بگیرم اگه راهی هست لطفا راهنمایی کنید؟ سپاس

  • دوست عزیز برای دریافت وام حداکثر باید دو سال از زمان عقد گذشته باشد و به شما تعلق نمی‌گیرد.

 • سلام خسته نباشید من همسر شهید هستم در ازدواج اول از وام استفاده نکردم الان ک ازدواج کردم میتونم از وام ایثارگران استفاده کنم کارت ایثارگران دارم

  • با سلام دوست عزیز برای اطمینان از این که وام به شما تعلق می‌گیرد در سامانه تسهیلات ازدواج، وضعیت ایثارگری را انتخاب نمایید.

  • با سلام دوست عزیز، خانواده ایثارگران شامل خانواده‌های جانبازان و آزادگان که شامل همسر، فرزند و والدین آنها می‌شود. همچنین شما می‌توانید در قسمت ثبت نام وضعیت ایثارگری را انتخاب نمایید در صورت مشمولی به شما تعلق خواهد گرفت.

 • سلام پدر من دارای کارت ایثار و بیشتر از دوسال حضور داوطلبانه در جبهه هستن . ایا این تغییری توی مبلغ وام ازدواج من میزاره؟

  • با سلام دوست عزیز، خانواده ایثارگران شامل خانواده‌های جانبازان و آزادگان که شامل همسر، فرزند و والدین آنها می‌شود. همچنین در حین ثبت نام در سامانه ازدواج وضعیت ایثارگری را انتخاب نمایید تا در صورتی که مشمول شوید به شما تعلق بگیرد.

 • سلام خسته نباشید من میخام وام ازدواج بگیرم پدرم ایثارگر هست بار اول که ثبت نام کردم گفتن تو سیستم ثبت نشده بعد پیگیر شدم واز ایثارگری سپاه نامه گرفتم برای بانک به بانک مراجعه کردم گفتن سیستمی ثبت میشه ثبت نام لغو شد دوباره ثبت نام کردم الان رو برگه ثبت نام اولیه باز زده ۷۰ تومن تو برگه تایین شعبه ایثارگریم ثبت میشه

  • سلام دوست عزیز، به بانک مورد نظر مراجعه کنید و همچنین می‌توانید در قسمت ویرایش ثبت نام قبلی در سامانه تسهیلات ازدواج وضعیت ایثارگری را انتخاب نمایید.

 • سلام من وام ازدواج ثبت نام کردم گزینه ایثارگری رو زدم ولی پیغام داد که شما ایثارگر نیستید
  الان که من وام ازدواج رو دریافت کردم هم میتونم اقدام کام برای وام ایثارگری یا نه چطور باید پیگیری کنم

  • با سلام، در زمان ثبت نام وام ازدواج اگر شما را به عنوان ایثارگر نپذیرند نمی‌توانید وام ازدواج ایثارگری را دریافت کنید.

 • قبلا میگفتن که اگه ازدواج بعد از سن چهل سالگی باشه دیگه وام تعلق نمیگیره؟ آیا شرط سنی برای گرفتن وام ازدواج ملاک است؟ در صورتی که ایثارگر باشد چطور؟

 • سلام پدرمن دارای کارت ایثار یا همان کارت کارکنان وظیفه هستن ایا وام ازدواج دوبرابر به من هم تعلق میگیرد

  • با سلام خدمت شما، خانواده های ایثارگر شامل خانواده‌های جانبازان و آزادگان ( شامل همسر، فرزند و والدین آنها )خواهند بود. در این صورت این وام به شما تعلق نخواهد گرفت.