طلای سفید چیست و چه تفاوتی با طلای زرد و نقره دارد؟

طلای سفید چیست و چه تفاوتی با طلای زرد و نقره دارد؟

این روزها جواهرات به دو صورت زرد و سفید در بازار موجود هستند و هریک طرفداران خود را دارند. بسیاری به خرید طلای زرد به دلیل درخشندگی بیشتر آن علاقه‌مند هستند و برخی طلای سفید را ترجیح می‌دهند. شاید شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که خرید طلای سفید بیشتر با سلیقه‌تان جور است. احتمالا این سوالات هم برای شما پیش آمده باشد که اصلا طلای سفید چیست؟ چگونه ساخته می‌شود؟ تفاوت طلای سفید با طلای زرد چیست؟ و … در این مطلب می‌خواهیم با هم بیشتر با طلای سفید و ویژگی‌های آن آشنا شویم.

به چه چیزی طلای سفید می‌گویند؟

در اواخر دهه 20 و 30 میلادی جواهرات ساخته شده از طلای سفید اولین بار بر سر زبان‌ها افتاد و تا به امروز توانسته طرفداران بسیاری را به خود جذب کند.

قبل از اینکه توضیحات در رابطه با طلای سفید را آغاز کنیم بهتر است بدانیم آلیاژ یعنی چه؟ آلیاژ در واقع ترکیبی از فلزات با یکدیگر یا با سایر عناصر نافلزی است که خواص متفاوتی از عناصر تشکیل دهنده خود دارد.

طلای سفید آلیاژی از طلا است که از ترکیب آن با حداقل یک فلز سفید رنگ به دست می‌آید. آلیاژهایی که در ساخت طلای سفید استفاده می‌شوند اغلب پالادیوم، روی، مس، نیکل، منگنز و نقره هستند.

رنگ نهایی طلای سفید ناشی از روکش کردن آن با فلز رودیم است. در واقع از آنجا که طلای سفید جلا و درخشندگی خود را بعد از مدتی از دست می‌دهد، یک لایه فلز رودیم روی سطح آن می‌کشند که باعث درخشندگی آن می‌شود. همچنین با اضافه کردن مقداری مس به طلا هم می‌توان طلای صورتی رنگ تولید کرد.

افراد زیادی فکر می‌کنند طلای سفید در طبیعت وجود دارد و قابل استخراج است، در حالی که با توجه به مطالب ذکر شده در بالا طلای سفید، آلیاژی از طلا است که از ترکیب آن با فلزات سفید رنگ بدست می‌آید. برای ساخت طلای سفید بیشتر از پلاتین و نقره استفاده می‌شود.

جدیدترین تحلیل ها و اخبار بازار طلا و سکه در اپلیکیشن سیگنال

خواص و ویژگی‌های طلای سفید

طلای خالص بسیار نرم است، بنابراین برای افزایش استحکام فلزات دیگری را به آن اضافه می‌کنند. به عنوان مثال برای طلای زرد از فلز مس استفاده می‌شود.

خواص و ویژگی‌های طلای سفید بسته به نوع فلزی که در آن استفاده شده متفاوت بوده و به شرح زیر است.

طلای سفید چیست

اگر در ساخت طلای سفید از نیکل استفاده شده باشد، به دلیل سخت بودن نیکل محصول نهایی جنسی سخت دارد و بیشتر برای ساخت حلقه، سنجاق، گیره و زنجیر مناسب است.

طلای سفیدی که با استفاده از پالادیوم ساخته می‌شود، نرم و انعطاف پذیرتر است و بیشتر برای ساخت جواهرات و سنگ‌های قیمتی از آن استفاده می‌شود.

همچنین به منظور افزایش استحکام و وزن ممکن است در ساخت طلای سفید از نقره، مس و پلاتین هم استفاده شود. طلای سفید را برای جلای بیشتر با روکشی از رودیوم می‌سازند، که این روکش پس از گذشت 12 الی 18 ماه از بین رفته و باید مجددا آن را تمدید کرد.

کد طلای سفید چیست؟

نام کدهایی که بر روی طلا و یا طلای سفید حک می‌شوند، انگ نام دارند. در برخی مواقع نیز از حرف اول لاتین رنگ طلا برای کد آن‌ها استفاده می‌شود. برای مثال، حرف w برای کد طلای سفید با استفاده از رنگ آن‌ها نوشته می‌شود. کد طلای سفید می‌تواند براساس دو نوع پارامتر 1000 و روش کامل واحد یا 24 باشد. البته ممکن است روش‌های دیگری هم برای کد طلای سفید وجود داشته باشند. با این حال، تنها دو روش رایج برای مشخص کردن کد طلای سفید وجود دارد.

عیار طلای سفید چند است؟

عیار طلا نشان‌دهنده خلوص آن است و در واقع وزن طلای استفاده شده برای ساخت قطعه در هر 1000 گرم است. به عنوان مثال عیار سکه بهار آزادی 22 از 24 (900 از 1000) است یعنی از 1000 گرم آلیاژ استفاده شده برای ساخت سکه بهار آزادی 900 گرم آن طلا است و مابقی فلزات دیگر مانند مس.

بالاترین عیار طلای سفید موجود در بازار 18 است. عیار 18 از 24 (750 از 1000) یعنی 18 قسمت طلا و 6 قسمت فلزات دیگر تشکیل دهنده آلیاژ طلای سفید هستند. همچنین عیار جواهراتی که با طلای زرد هم ساخته می‌شود 18 است.

لازم به ذکر است که طلای سفید در عیارهای 14 و 12 نیز در بازار موجود است که جنس آن‌ها محکم‌تر، جلای کمتر و قیمت پایین‌تری نسبت به طلای 18 عیار دارند.

متداول‌ترین ترکیب‌های آلیاژی برای ساخت طلای سفید کدامند؟

در حال حاضر متداول ترین ترکیب‌هایی که برای ساخت طلای سفید استفاده می‌شود به شرح زیر است:

 • آلیاژ طلا – پالادیوم – نقره (طلا: 750، پالادیم: 200 ، نقره: 50)
 • آلیاژ طلا – نیکل – مس – روی (طلا: 750 ، نیکل: 135 ، مس: 85 ، روی: 30) که از نیکل برای افزایش استحکام از مس برای افزایش چکش خواری و از روی برای جلوگیری از زنگ زدن مس در این ترکیب استفاده شده است. این آلیاژ قیمت پایین‌تری نسبت به آلیاژ قبلی (طلا – پالادیوم – نقره) دارد و ممکن است باعث حساسیت پوستی و جوش زدن بشود.
 • آلیاژ طلا – آلومینیوم (78.49 طلا و مابقی آلومینیوم) از این ترکیب برای ساخت طلای ارغوانی رنگ استفاده می‌شود.
 • طلا – ایندیم (46.17 طلا و 53.83 ایندیم) برای ساخت طلای آبی رنگ.

طلای سفید چه تفاوتی با طلای زرد دارد؟

علاوه بر رنگ تفاوت‌های دیگری بین طلای سفید و طلای زرد وجود دارد؛ این تفاوت‌ها عبارتند ز:

 • طلای زرد راحت‌تر از طلای سفید خراشیده می‌شود و جنس نرم‌تری دارد، زیرا در ساخت طلای سفید از فلزات محکم‌تری استفاده می‌شود.
 • برای حفظ جلا می‌توانید طلای زرد را پولیش کنید اما اینکار یک لایه از طلای شما را از بین می‌برد، اما در طلای سفید اگر هم خراش بوجود ییاید می‌توانید قطعه را با رادیوم پر کنید و سطح را بازیابی نمایید.
 • همانطور که در متن هم اشاره شد آلیاژی که برای سخت طلای سفید استفاده می‌شود با طلای زرد متفاوت است.
 • ترکیبات طلای سفید ممکن است باعث حساسیت‌های پوستی شود اما طلای زرد این مشکل را کمتر دارد.
طلای سفید چه تفاوتی با طلای زرد دارد؟

تشخیص طلا سفید از نقره

تشخیص طلا سفید از نقره اهمیت بسیار زیادی دارد. این اهمیت را می‎توان از تفاوت قیمت چشم‌گیر بین این دو نوع فلز مشاهده کرد. اولین راهی که می‌توانید طلا سفید را از نقره تشخیص بدهید، بررسی حالت چکش خوار بودن آن‌ها است. طلای سفید دارای خاصیت چکش‌پذیری بالایی است. در حالی که نقره به سادگی تغییر شکل نمی‌دهد. در ضمن، طلای سفید، حداکثر تا 75 درصد می‌تواند خلوص داشته باشد. در مقابل، نقره حداکثر تا 99.99 درصد خلوص دارد. یکی دیگر از تفاوت‌های بارز میان طلای سفید و نقره، کدها و اعدادی است که برای آن‎ها درج می‌شود. به طور کلی، از انگ یا کد k برای طلای سفید و از 925 یا s925 برای نقره استفاده می‌شود.

چگونه طلای سفید را از نقره تشخیص دهیم؟

طلای سفید و نقره از لحاظ ظاهری بسیار شبیه هم هستند و برای بسیاری از افراد تشخیص این دو از یکدیگر سخت است. باید بدانید با وجود شباهت ظاهری این دو تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند که این تفاوت‌ها به شرح زیر است:

 • طلای سفید آلیاژ است که از ترکیب سایر فلزات با طلا بدست می‌آید اما نقره یک عنصر خالص است.
 • ارزش طلای سفید به علت کمیاب‌تر بودن، بیشتر از نقره است.
 • طلای سفید نسبت به نقره مقاومت بیشتری نسبت به خراش دارد.
 • طلای سفید در مقایسه با نقره مقاومت بیشتری در برابر زنگ زدگی دارد.
 • طلای سفید با رودیم پوشش داده می‌شود در حالیکه برای نقره از لایه‌ای استفاده نمی‌شود.
 • طلای سفید خاصیت چکش خواری بیشتری دارد و راحت‌تر از نقره می‌توان روی آن حکاکی کرد.
 • علامت‌گذاری این دو با هم متفاوت است. طلای سفید با عیار و قیراط و نقره فقط با عیار علامت‌گذاری می‌شوند.
 • ته رنگ نقره بیشتر مایل به خاکستری است در حالی که رنگ طلای سفید ممکن است کمی به زردی یا خاکستری بزند.
 • علاوه بر اهداف زینتی و تزئینی، از نقره در پزشکی، شیرینی پزی و مهندسی نیز استفاده می‌شود. در عوض، طلای سفید فقط در جواهرات یا دیگر وسایل زینتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • جواهرات ساخته شده از نقره می‌توانند تا 99.9% درصد خلوص داشته باشند در حالی که بیشترین درصد خلوص طلای سفید 75% یا همان 18 عیار است.
چگونه طلای سفید را از نقره تشخیص دهیم؟

با وجود تمامی این تفاوت‌ها بهترین راه تشخیص نقره و طلا سفید، شماره‌ای است که در داخل آن حک شده است.

به کدهایی که روی طلا و نقره زده می‌شود اصطلاحا «انگ» گفته می‌شود. اغلب محصولات نقره با استاندارد استرلینگ (Sterling) ساخته می‌شوند، بنابر این روی آنها در کنار شماره عیار، حرف S نیز دیده می‌شود مثلا روی آنها کد «925» یا «S925» انگ می‌شود. انواع محصولات طلا هم با کد K انگ می‌شوند. مانند «18K» یا «21K». در مواردی انگ طلا مانند نقره با واحد 1000 عیار می‌شود، مانند «750» یا «925». در برخی مواقع به اختصار رنگ طلا را نیز بر فلز انگ می‌کنند مانند «YG18K» یا «PG75018K» و یا «WG21K»طلا سفید با حرف W، طلا زرد با حرف Y و طلا صورتی را Pink یا P انگ می‌کنند.

تشخیص طلای سفید از استیل

تشخیص طلای سفید از استیل به دلیل عدم سوء استفاده از خریداران بسیار لازم و ضروری است. راه‌های متعددی برای تشخیص طلای سفید از استیل وجود دارد که نگرانی‌های شما را برطرف می‌کند.

تشخیص طلای سفید از استیل با آهنربا

طلای استیل به راحتی جذب آهنربا می‌شود. این درحالی است که طلای سفید اصلا جذب آهنربا نخواهد شد. این موضوع درباره نقره خالص هم صدق می‌کند. در صورتی که در نقره و یا طلا، ناخالصی وجود داشته باشد، با نزدیک کردن آهنربا می‌توان دید که جذب می‌شود.

تشخیص طلای سفید از استیل با استقامت در آب

طلای سفید به دلیل وزن زیادی که دارد، به زیر آب فرو می‌رود. اگر طلا از نوع تقلبی باشد، به دلیل سبک بودن بر روی سطح آب قرار می‌گیرد.

تشخیص طلای سفید از استیل با بررسی بدنه آن

پس از گذشت حداکثر یک ماه از مصرف طلای تقلبی و طلای سفید، متوجه خواهید شد که کدام نوع را خریداری کرده اید. اگر بدنه طلای سفید دچار تغییر رنگ شده بود، از نوع اصل و مرغوب نیست. در صورتی که طلای شما از نوع اصل باشد، هیچ نوع اثری از تغییر رنگ مشاهده نخواهید کرد.

تست طلای سفید اصل با سرامیک (بدون لعاب)

تست طلای سفید اصل را می‌توانید با ساییدن آن بر روی سطح سرامیکی امتحان کنید. اگر بعد از ساییدن طلای سفید بر روی سرامیک، اثری از آن باقی مانده بود؛ می‌توان گفت که طلای سفید از نوع تقلبی است. در غیر اینصورت، طلای سفید از نوع اصل است.

تست طلای سفید با خش انداختن سکه مسی

زمانی که طلای سفید از نوع اصل باشد، سکه مسی بر روی آن اثر نمی‌گذارد. این در حالی است که طلای تقلبی در اثر ساییده شدن با سکه مسی، خودش خش برمی‌دارد.

تست طلای سفید با اسید نیتریک

تست طلای سفید با اسید نیتریک نمی‌تواند باعث تغییر شکل، رنگ و ظاهر طلای سفید اصل باشد. در صورتی که تست کردن طلای تقلبی با اسید نیتریک موجب تغییر رنگ آن از سفید به سبز خواهد شد.

تفاوت طلای سفید با پلاتین چیست؟

یکی دیگر از فلزهای گرانبهایی که با طلای سفید زیاد اشتباه گرفته می‌شود، پلاتین است. ظاهر این دو فلز گرانبها بسیار شبیه به هم است. با این وجود تفاوت‌های اساسی با هم دارند که این تفاوت‌ها شامل موارد زیر است:

 • پلاتین درخشندگی بیشتری نسبت به طلای سفید دارد، زیرا رنگ آن بصورت طبیعی سفید است.
 • مقاومت پلاتین بیشتر از طلای سفید است.
 • طلای سفید زودتر از پلاتین کدر می‌شود.
 • چگالی پلاتین بیشتر از طلای سفید است.
 • پلاتین از طلای سفید کمیاب‌تر است، بنابراین قیمت آن هم بیشتر از طلای سفید است.
 • درجه خلوص پلاتین بیشتر از طلای سفید است.
 • حساسیت پلاتین نسبت به عوامل خارجی کمتر از طلای سفید است.
تفاوت طلای سفید با پلاتین چیست؟

در حالت عادی تشخیص این دو فلز گرانبها از یکدیگر از روی ظاهر سخت است، بارزترین تفاوتی که در هنگام خرید این دو برای تشخیص بهتر باید به آن توجه کرد، تفاوت در قیمت این دو نسبت به وزن آن‌ها است. گفته شده که پلاتین نسبت به طلای سفید قیمت بیشتری دارد.

قیمت طلای سفید و پلاتین

قیمت طلای سفید و پلایتن با یکدیگر یکسان نیست. چون پلاتین برای تغییر رنگ طلای سفید استفاده می‌شود. به همین خاطر، قیمت طلای سفید نسبت به قیمت پلاتین، کمتر است. البته در برخی از ماه‌های سال، قیمت پلاتین نسبت به قیمت طلای سفید، تغییرات زیادی دارد.

محاسبۀ قیمت طلای سفید

برای محاسبه قیمت طلای سفید باید قیمت و ارزش سایر فلزهای دیگر را در نظر گرفت. پلادیوم و رودیوم می‌تواند روکش نازکی بر روی طلای سفید باشند. البته در بعضی از موارد از مس و یا نقره هم استفاده می‌شود که استقامت نقره افزایش پیدا کند. از ظاهر جواهرات ساخته شده با نقره هم می‌توان تشخیص داد که مقدار مس بیشتر است یا مقدار نقره. در صورتی که رنگ طلای سفید، حالت گلبهی و سرخ داشته باشد، مقدار استفاده شده از مس درون آن بیشتر است. در صورتی که مقدار نقره بیشتر باشد، حالت سرخ رنگ طلای سفید کمتر خواهد بود.

قیمت طلای سفید چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت طلا سفید بستگی به وزن و عیار آن دارد، همانطور که گفته شد طلای سفید در عیارهای 18، 17، 14 و 12 در بازار موجود است. قیمت یک گرم طلای سفید 18 عیار از فرمول زیر بدست می‌آید:

قیمت طلای سفید چگونه محاسبه می‌شود؟

برای بدست آوردن قیمت نهایی باید وزن طلای سفید خریداری شده را در عدد بدست آمده از فرمول بالا ضرب کنیم.

قیمت طلای 925

زمانی که از طلای 925 حرف زده می‌شود، بدین معنا است که یک پوشش نازک از طلا بر روی نقره کشیده شده است. نام دیگر طلای 925، نقره استرلینگ می‌باشد. در حقیقت، زمانی که از طلای 925 حرف زده می‌شود، 92.5 درصد از آن از نقره می‌باشد و 7.5 درصد دیگر از سایر فلزات تشکیل شده است. 7.5 درصد دیگر از فلزات به منظور افزایش استحکام نقره استفاده می‌شوند.

برای محاسبه قیمت طلای 925، ابتدا سنجیده می‌شود که چه مقدار طلا برای ساخت بدنه آن استفاده است. در این حالت، عیار طلا هم مورد سنجش قرار می‌گیرد. سپس، قیمت طلا براساس گرم محاسبه می‌شود. قیمت نقره 925 هم براساس تناسب قیمت نقره 999 انجام می‌شود. سرانجام، قیمت نقره و طلا و سایر فلزها با یکدیگر جمع می‌شوند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای طلا و سکه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • اگر به دنبال سرمایه گذاری پرسود در طلا هستید طلاسی بهترین پلتفرمه برای خرید و فروش طلای خام و بدون اجرته شما میتوانید به مبلغ دلخواه طلا خریداری کنید حداقل خریدو فروش طلا 50 هزار تومانه

 • اگرروی انگشترs_steel
  K_Tنوشته شده باشدچه نوع جنسی هست طلا طلای سفید نقره و…کدام؟

 • واقعا عالی دمتون گرم اطلاعات خیلی مفیدی رو ارائه میدین ممنونم

 • بسیار عالی.آخرش مفهوم این اعداد و حروف رو روی طلا و نقره رو فهمیدم

 • خیلی ممنون بار اول بود که معنی ومفهوم عیار فهمیدم و در خرید طلا بیشتر دقت میکنم

 • عالی بود .خیلی ممنون
  مطالب توی بخش های دیگه هم عالیست
  دمتون گرم. خدا قوت