طلای آب شده چیست و خرید آن چه مزایایی دارد؟

طلای آب شده چیست و خرید آن چه مزایایی دارد؟

این روزها خرید طلا و سکه به علت نقدشوندگی خوب، سرمایه گذاری مطمئن، بازدهی خوب و حفظ ارزش پول با گذشت زمان به یکی از گزینه‌های جذاب برای مردم تبدیل شده است. خرید و فروش طلا در ایران به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. از متداول‌ترین روش‌های خرید طلا در ایران می‌توان خرید فیزیکی طلا، سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا و سپرده‌های طلا را نام برد. در میان روش‌های خرید فیزیکی طلا، طلای آب شده دارای محبوبیت زیادی است. در این مطلب شما را با طلای آب شده، مزایایی که دارد و نحوه خرید آن آشنا می‌کنیم.

جدیدترین تحلیل ها و اخبار بازار طلا و سکه در اپلیکیشن سیگنال

طلای آب شده چیست؟

به طلایی که ذوب شده است، طلای آب شده می‌گویند. حالا ممکن است این طلای آب شده از ذوب کردن شمش بدست آمده باشد یا طلا و جواهرات قدیمی و دست دوم. طلای آب شده (به انگلیسی: Solid Gold) مخلوطی از طلا و فلزات دیگر است تا به آلیاژ دلخواه برسد.

طلای آب شده اغلب از ذوب کردن طلای متفرقه (Scrap Gold) بدست می‌آید. منظور از طلای متفرقه جواهرات دست دوم و شکسته‌ای است که به طلا فروشی‌ها می‌فروشیم. طلافروشان برای اینکه این نوع از طلاها بلا استفاده نماند و دوباره وارد چرخه مالی شود، آن‌ها را به کارگاه ارسال کرده و در آنجا با کوره‌های مخصوص ریخته‌گری طلا و جواهرات ذوب می‌کنند تا طلای ذوب شده بدست بیاید.

طلای آب شده چیست؟

شکل و ابعاد طلای آب شده چگونه است؟

طلای ذوب شده می‌تواند به هر شکل و ابعادی باشد و قانون خاصی برای مشخص کردن شکل و ابعاد آن وجود ندارد. متداول‌ترین شکل طلای آبشده بصورت مکعب است. مفتولی بودن شکل طلای ذوب شده به طلاسازان کمک می‌کند تا هر اندازه طلا برای مصنوعات طلا لازم دارد، قیچی کرده و آبشده باقیمانده را دست نخورده باقی بگذارد. به علاوه حمل و نقل طلای ذوب شده به شکل مفتول برای عموم مردم و همچنین طلا فروشان راحت‌تر از اشکال دیگر آن است.

طلای آبشده چند عیار است؟

همانطور که قبلا گفت طلای ذوب شده اغلب از ذوب کردن جواهرات فرسوده بدست می‌آید. از آنجایی که عیار جواهرات و مصنوعات طلا در ایران 18 (750 از 1000) است، طبیعتا عیار آب شده هم 18 است، البته ممکن مقدار آن کمی کمتر یا بیشتر باشد.

طلای آب شده چند عیار است؟

اگر بخواهند عیار طلای آبشده را بالاتر از 18 ببرند، در هنگام ذوب از سکه‌های 22 عیار هم استفاده می‌کنند یا بالعکس اگر بخواهند عیار طلای ذوب شده از 18 کمتر شود در هنگام ذوب از فلزات دیگر مانند نقره و مس هم استفاده می‌کنند.

عیار طلای آب شده را چگونه مشخص می‌کنند؟

همانگونه که گفته شد چون برای ساخت طلای ذوب شده از طلا و جواهرات و فلزات مختلف استفاده می‌شود امکان دارد عیار آن بیشتر یا کمتر از 18 باشد. حتما از خودتان می‌پرسید پس چگونه می‌شود عیار آب شده را بدست آورد؟

 برای تخمین عیار طلای آب شده، کمتر از نیم گرم از آن را با قیچی مخصوص اینکار می‌برند و به ری‌گیری می‌دهند، تا پس از انجام آزمایش‌هایی روی این قطعه عیار آن مشخص شود. سپس ری‌گیری قطعه آزمایش شده را در پاکتی گذاشته و تحویل می‌دهد. همچنین شماره‌ رسیدی که روی پاکت و قبض ری‌گیری ثبت شده را بر روی آبشده درج می‌کند و انگ می‌زند.

اگر از شما به عنوان حسابدار مغازۀ طلافروشی خواستند «انگ آبشده را بخوان» باید همان شماره‌ای که روی آبشده درج شده را بخوانید. علاوه بر انگ، نام ری‌گیری نیز روی آبشده کوبیده می‌شود.

عیار طلای آب شده را چگونه مشخص می‌کنند؟

منظور از طلای آب شده شرطی چیست؟

تا قبل از اینکه عیار طلای آبشده مشخص نشده باشد، به آن آب شده با عیار شرطی می‌گویند. یعنی آبشده ای که مبادله می‌شود اما عیار آن به شرط است. به شرط اینکه عیار آن در ری گیری طبق روشی که در بالا توضیح داده شد، اندازه گیری شود.

عیار طلاهای آب شده شرطی در صورت خرید از فروشندگان و افراد معتبر اغلب 750 (18 عیار) است، اما با عیارهای کمتر مثلا 740، 735 و … نیز توسط فروشندگان کم اعتبارتر فاکتور می‌شود.

عیار و وزن طلای آب شده را چگونه و کجا می‌نویسند؟

نوشتن عیار و وزن طلای آب شده به این شکل است که خطی افقی می‌کشند و در بالای آن وزن قطعه طلای ذوب شده به گرم و در پایین خط عیار آن را می‌نویسند.

در تصویر زیر سه قطعه طلای ذوب شده را مشاهده می‌کنید، وزن طلای آب شده در سمت راست حدود نیم کیلوگرم است. قطعه وسط هم که خودش به سه قطعه تقسیم شده (تا در جاهای مختلف استفاده شود) وزنی حدود نیم کیلوگرم دارد و قطعه سمت چپ که طلای آبشده‌ای نسبتا سبک و نازک است حدود 147 گرم وزن دارد.

عیار و وزن طلای آب شده را چگونه و کجا می‌نویسند؟

به عنوان مثال وزن و عیار سه قطعه آب شده عکس بالا را بصورت زیر می‌نویسند:

وزن و عیار طلای آب شده

روال بر این است که وزن‌ها را تا سه رقم اعشار می‌نویسند و رقم آخر همیشه صفر است، تا دو رقم اعشار هم نوشته شود درست است اما دلیل اینکار این است که چنین می‌نویسند و چنین می‌خوانند. این وزن و عیار به شکل گفته شده روی برچسبی نوشته شده و روی طلای آبشده چسبانده می‌شود، تا شخصی که سند را ثبت می‌کند از صحت عیار و وزن قطعه مطمئن شود.

برخی از بنکداری‌ها و عمده فروشی‌های طلا، سکه را مانند آب شده به فروش می‌رسانند. وزن هر سکه تمام بهار آزادی 8.133 گرم است و عیار آن 900 (22 عیار) می‌باشد. به عنوان مثال وزن و عیار 5 سکه بهار آزادی (40.660 گرم) را بصورت زیر می‌نویسند:

نوشتن وزن سکه طلا به روش طلای آب شده

نحوه محاسبه قیمت طلای آب شده

احتمالا حالا که با طلای آب شده، اشکال آن و عیارش آشنا شدید از خود می‌پرسید اگر روزی طلای آبشده خریدم ارزش آن را باید چگونه محاسبه کنم. پیش از این گفتیم که عیار آب شده اغلب 750 یا همان 18 عیار است. برای محاسبه هر گرم آب شده باید از فرمول زیر استفاده کنید:

نحوه محاسبه قیمت طلای آب شده

در زمان نوشتن این مقاله مظنه طلا برابر با 2,190,000 تومان بوده است، با این وجود قیمت یک گرم آب شده 18 عیار (750 گرم خلوص از 1000) برابر بوده است با:

مثالی برای محاسبه قیمت طلای آب شده

حال اگر عیار آب شده شما به عنوان مثال 740 باشد در مخرج کسر باید به جای 750 عدد 740 را قرار دهید.

محاسبه حباب طلای آب شده

حباب طلای آب شده به میزان عرضه و تقاضای بازار وابسته است. این حباب و اختلاف قیمتی، ناپایدار است و بعد از مدتی ممکن است که به حالت طبیعی خود بازگردد. در حقیقت، زمانی که قیمت عرضه و تقاضا با یکدیگر یکسان نباشد، محاسبۀ حباب طلای آب شده الزامی است. در غیر اینصورت، هیچ گونه مغایرتی در قیمت عرضه و تقاضا وجود ندارد و نیازی نیست که به محاسبۀ حباب طلای آب شده بپردازید. برای محاسبۀ حباب طلای آب شده نیاز است با دو نوع حباب آشنایی داشته باشید. حباب مثبت و منفی در بازار ممکن است پیش بیاید. در این بین، احتمال رخ دادن حباب مثبت طلای آب شده بیشتر است. حباب مثبت طلای آب شده زمانی پیش خواهد آمد که قیمت عرضه بیشتر از قیمت تقاضای آن باشد. حباب منفی طلای آب شده هم در زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت تقاضا بیشتر از قیمت عرضه آن باشد.

نحوه محاسبۀ حباب طلای آب شده همانند نحوه محاسبه قیمت یک گرم طلای آب شده است. با این تفاوت که در مخرج کسر باید عدد 900 را قرار بدهید. عددی که از این فرمول به دست می‌آید، قیمت یک گرم طلای 900 عیار است. در مرحله بعد، باید وزن طلای آب شده را در قیمت یک گرم طلای 900 عیار ضرب کنید. سپس، عدد به دست آمده را از قیمتی که طلا فروش به شما اعلام کرده است، کم کنید. آن چیزی که به دست می‌آید، حباب طلای آب شده است.

نمودار طلای آب شده

نمودار طلای آب شده براساس عملکرد 15 روزه، 1 ماهه، 3 ماهه و 6 ماهه ارائه می‌شود. میانگین شاخص، اختلاف روز جاری و درصد اختلاف روز جاری با میانگین می‌توانند با اعداد سبز رنگ و یا قرمز نشان داده شوند. در صورتی که این اختلاف از نوع صعودی باشد، نتایج نمودار از نوع سبز رنگ خواهند بود. در غیر اینصورت، نتایج با اعداد و ارقام قرمز نشان داده خواهند شد.

تفاوت طلای آب شده با طلای خام

یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های میان طلای آب شده با طلای خام در میزان عیارهای آن‌ها است. طلای آب شده همان طلای 18 عیار است که از ذوب طلای دست دوم به دست می‌آید. طلای خام همان طلای 24 عیار است. حتی طلای خام را همان شمش طلا می‌دانند. علاوه براین، طلای خام دارای درصد کمتری از ناخالصی‌ها است. در مقابل، طلای آب شده دارای درصد زیادی از ناخالصی‌ها همانند فلزات دیگر می‌باشد. نحوۀ معاملۀ طلای آب شده هم می‌تواند یکی از تفاوت‌های بارز میان این دو باشد. برای خرید طلای آب شده نیازی نیست تا هزینه‌ای اضافی را بابت اجرت آن پرداخت کنید. در مقابل، برای خرید طلای آب شده باید هزینه‌ای را برای اجرت پرداخت کنید. زمانی که طلای آب شده خریداری می‌کنید، می‌توانید مقدار بیشتری از طلا را داشته باشید. در صورتی که طلای خام خریداری کنید، به ناچار مجبور هستید تا هزینه‌ای را بابت اجرت پرداخت کنید. در این شرایط می‌توانید بخش کمتری از طلای خام را خریداری کنید. به طور کلی، طلای آب شده‌ای که نیاز به اجرت ندارد؛ برای سرمایه گذاری بهتر است.

مزایای خرید طلای آب شده چیست؟

اگر قبلا جواهرات زینتی یا سکه خریداری کرده باشید حتما می‌دانید که طلافروشان در هنگام فروش سکه و جواهرات مبالغی تحت عنوان حق ضرب (برای سکه)، اجرت ساخت و مالیات از شما دریافت می‌کنند. مهم‌ترین مزیت آب شده این است که هیچ کدام از این موارد شامل آن نمی‌شود. یعنی در هنگام خرید یک گرم آب شده در زمان نگارش این مطلب شما باید مبلغ 505 هزار تومانی که در فرمول بالا بدست آمد را پرداخت کنید و نه بیش‌تر.

مزیت دیگر طلای آب شده این است که می‌توانید آن را به هر شکلی در بیاورید. به عنوان مثال طرح خاصی از جواهرات زینتی مدنظرتان است که در بازار موجود نیست، اگر از قبل آب شده خریداری کرده باشید می‌توانید آن را به یک کارگاه طلاسازی بدهید تا به شکل دلخواه شما آن را تحویلتان دهد. با اینکار با یک تیر دو نشان زده‌اید. هم جواهر دلخواهتان را بدست آورده‌اید و هم چون قبلا آب شده را قبلا خریداری کرده‌اید در قیمت پایین‌تری نسبت به امروز توانسته‌اید از آن بهره ببرید.

 طلای آب شده بهتر است یا سکه؟

یکی از سوالات متداولی که اکثرا پرسیده می‌شود این است که طلای آب شده بخریم یا سکه؟ کدام بهتر است؟

باید بدانید که در این مورد بین سرمایه گذاران بزرگ هم اختلاف است. بسیاری خرید آب شده را کاری اشتباه می‌دانند چون عقیده دارند جای تقلب در آن زیاد است و چون عموم جامعه با آن آشنایی ندارند به راحتی می‌توانند توسط افراد سودجو متضرر شوند.

برخی دیگر هم خرید طلای اب شده را به این علت که مالیات و کارمزد به آن تعلق نمی‌گیرد پیشنهاد می‌کنند، این افراد عقیده دارند که با اینکار می‌توان طلای بیشتری پس انداز کرد.

با در نظر گرفتن هردوی این نظریه‌ها، باز هم به این علت که سکه طلا شناخته شده‌تر است و دسترسی به آن راحت‌تر می‌باشد، برای عموم افراد جامعه خرید سکه طلا به جای آب شده پیشنهاد می‌شود.

 طلای آب شده بهتر است یا سکه؟

دسترسی به قیمت لحظه‌ای و آنلاین انواع طلا و سکه در سایت سیگنال

برای دسترسی آسان و لحظه‌ای به قیمت روز انواع طلا و سکه می‌توانید به سایت سیگنال مراجعه  کنید و با استفاده از دیتای صفحه طلا در سیگنال از قیمت انواع طلا  مطلع شوید.

به علاوه با استفاده از آموزش‌های بازار طلا و تحلیل تکنیکال‌هایی که بصورت روزانه در این صفحه بارگذاری می‌شود می‌توانید چشم‌انداز بهتری از بازار طلا در اینده داشته باشید و منطقی‌تر تصمیم گیری کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای طلا و سکه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام
  من طلای آب شده خریدم به تاریخ ۱۶ مهر ۱۴۰۱ و موقع خرید طلا فروش یک درصد به قیمت روز طلا اضافه کرد و به من فروخت آیا این کار قانونی بوده ؟

   • از سایت گلدیکا بخرید…
    با این که اینترنتیه ولی مجوز داره و قانونی و مورد اطمینان هست.
    از بچه‌های دانشگاه شریف‌ان

   • منم از گلدیکا خریدم
    اولش اعتماد نداشتم
    کم میخریدم و تحویل میگرفتم
    الان دیگه گذاشتم پیششون‌مونده هر وقت لازم دارم یه مقدارش رو میفروشم پولش رو میریزن به حسابم
    نسبت به طلاین و بقیه معتبرتره
    هم مجوز دارن هم دفترشون داخل دانشگاه شریفه

   • کسب و کاری که میخواد از اسم دانشگاه برای خودش اعتبار بسازه… خجالت اوره

 • سلام خسته نباشید.داخل دیوار آگهی دیدم فروش طلای دست دوم ب قیمت مثلا۵۰ هزار بالای طلای اب شده
  این چجوریه بصرفس خریدش؟

   • سلام. من امروز طلای آب شده خریدم وباهام همون قیمت روز طلا رو حساب کرد باضافه ۱۵ هزارتومن اضافه درهرگرم. مثلا امروز هرگرم طلا ۲۱۶۵ بود که طلای آبشده رو به من داد هرگرم ۲۱۸۰ وگفت‌موقع خرید هم ۱۵ هزارتومن بالاتر میخریم. اوکیه؟؟

 • باسلام. منظور از مظنه بازار چیست و چطور میتوان قیمت آن را بدست اورد؟

 • سلام طلای زیرخاکی باطلای امروزی چه فرقی داره وازکجا میشه فهمید که این طلا از طلای زیرخاکی درس شده.؟

 • با سلام اطلاعات درباره خرید .فروش طلا تو اتاق معاملاتی می خواستم وی اتاق معاملاتی مطمن معرفی کنید با مسولیت خودم ممنون

  • سلام دوست عزیز
   هیچ اتاق معاملاتی از نظر تیم ما مطمئن نیست

 • مطالب بسیار مفیداست من طلام با جیوه مخلوط شد نصفش یه جا دادم با این که خرد شده بود زردش کرد منم به جاشس طلا برداشتم مابقی را یکسال بعد جای دیگه ای بردم گفت شرطی هیچی بهم نداد رفتم که طلا جاش بردارم خودش که نبود برادرش 50 تومان هم ازم گرفت گفت سرب است کاش میگفت مس است سرب قرمز میخواستم بدونم داریم

 • از شهرستان چند سال پیش طلای آبشده با فاکتور و شناسنامه خریدم الان در تهران نمیتوانم بفروشم ، میگویند از همان شهری که خریدی باید بفروشی و عیار شهر به شهر فرق می‌کند، چرا استانداری تعریف نشده ؟

  • باسلام
   اگر دارای انگ عیارسنجی میباشد
   برای فروش نباید مشکلی داشته باشید.
   و اگر انگ بر روی قطعه هک نشده است به یکی از مراکز معتبر و رسمی عیار سنجی مراجعه نمایید.

 • برای تحلیل ابشده ایا چارت رایگانی وجود دارد مثل سایت ره آورد یا خیر ؟؟؟؟

 • سلام.من میخام طلای اب شده بخرم چطوری استعلام بگیرم ببین درست هست یا ن؟

  • با سلام
   باید برروی قطعه طلا انگ ری گیری توسط مراکز عیار سنجی معتبر هک شده باشد و ترجیحا اگر تخصصی درین زمینه ندارید از خریدو فروش آبشده اجتناب کنید چرا که امکان تقلب وجود دارد.

   • ایامیشه سکه تمام روبخریم وتبدیل به طلای اب شده بکنیم ایاصرفه اقتصادی داره همچین کاری یاخیر

  • منی که تخصص ندارم و میخوام طلای اب شده بخرم کسی رو هم ندارم بهش بگم راه حل چیه از چ نظر میگید تقلب میکنن مثلا اگر انگ خورده و زنگ بزنیم آزمایشگاه بپرسیم و هم داخل سایت چک کنیم چه مشکلی داره؟!.

 • سلام آیا به هر مقدار که بخواهیم میتوانیم طلای آبشده داشته باشیم مثلا ۵ گرم یا حتما باید مقدار زیاد تری پرداخت کنیم

  • باسلام
   به علت نوسانات شدید قیمتی نیاز به مهارت بالایی در تحلیل و معامله گری دارد و همچنین پرریسک می باشد

  • سلام ممنون از مطلب عالی
   با توجه به‌ اینکه تقلب نباشه تو خرید طلا شکسته خریدن به صرفه تر هست یا طلا آب شده؟

 • سلام. باعرض سلام وخسته نباشید .یه سوال دارم خرید طلای آب شده فروشنده باید فاکتور بده ؟ چون من گرفتم فاکتور ندادن گفتن طلای آب شده فاکتور نمی خواد

  • باسلام
   بایستی انگ(همانطور که در این مقاله اشاره شده است) بر روی قطعه ی طلا هک شده باشد

 • سلام به عوامل سیگنال
  من از اپلیکیشن بازر برای خرید و فروش طلای آبشده استفاده می کنم به نظر شما میشه به این اپلیکیشن اعتماد کرد؟

 • سلام علیکم ورحمت الله
  از اطلاعاتی که میدهید ممنونم
  خیلی جالب است…

  • سلام وقت بخیر
   من در تاریخ30 بهمن 401 طلای آب شده خریدم هم 2درصد سود گرفتن هم اینکه اول پرداخت کردم و گفتند چند روز دیگه بیاید بگیرید که آماده بشه
   این تاخیر همه جا هست؟
   2درصد چرا گرفتن؟ چندجا هم پرسیدم همه گفتند 2درصد سود خودشون هست.

 • با سلام و احترام، ممنون از مطالب مفید و کاربردی و تشکر از زحمات دست اندر کاران محترم