طلای آب شده چیست و خرید آن چه مزایایی دارد؟

طلای آب شده چیست و خرید آن چه مزایایی دارد؟

این روزها خرید طلا و سکه به علت نقدشوندگی خوب، سرمایه گذاری مطمئن، بازدهی خوب و حفظ ارزش پول با گذشت زمان به یکی از گزینه‌های جذاب برای مردم تبدیل شده است. خرید و فروش طلا در ایران به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. از متداول‌ترین روش‌های خرید طلا در ایران می‌توان خرید فیزیکی طلا، سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا و سپرده‌های طلا را نام برد. در میان روش‌های خرید فیزیکی طلا، طلای آب شده دارای محبوبیت زیادی است. در این مطلب شما را با طلای آب شده، مزایایی که دارد و نحوه خرید آن آشنا می‌کنیم.

طلای آب شده چیست؟

به طلایی که ذوب شده است، طلای آب شده می‌گویند. حالا ممکن است این طلای آب شده از ذوب کردن شمش بدست آمده باشد یا طلا و جواهرات قدیمی و دست دوم. طلای آب شده (به انگلیسی: Solid Gold) مخلوطی از طلا و فلزات دیگر است تا به آلیاژ دلخواه برسد.

طلای آب شده اغلب از ذوب کردن طلای متفرقه (Scrap Gold) بدست می‌آید. منظور از طلای متفرقه جواهرات دست دوم و شکسته‌ای است که به طلا فروشی‌ها می‌فروشیم. طلافروشان برای اینکه این نوع از طلاها بلا استفاده نماند و دوباره وارد چرخه مالی شود، آن‌ها را به کارگاه ارسال کرده و در آنجا با کوره‌های مخصوص ریخته‌گری طلا و جواهرات ذوب می‌کنند تا طلای ذوب شده بدست بیاید.

طلای آب شده چیست؟

شکل و ابعاد طلای آب شده چگونه است؟

طلای ذوب شده می‌تواند به هر شکل و ابعادی باشد و قانون خاصی برای مشخص کردن شکل و ابعاد آن وجود ندارد. متداول‌ترین شکل طلای آبشده بصورت مکعب است. مفتولی بودن شکل طلای ذوب شده به طلاسازان کمک می‌کند تا هر اندازه طلا برای مصنوعات طلا لازم دارد، قیچی کرده و آبشده باقیمانده را دست نخورده باقی بگذارد. به علاوه حمل و نقل طلای ذوب شده به شکل مفتول برای عموم مردم و همچنین طلا فروشان راحت‌تر از اشکال دیگر آن است.

طلای آبشده چند عیار است؟

همانطور که قبلا گفت طلای ذوب شده اغلب از ذوب کردن جواهرات فرسوده بدست می‌آید. از آنجایی که عیار جواهرات و مصنوعات طلا در ایران 18 (750 از 1000) است، طبیعتا عیار آب شده هم 18 است، البته ممکن مقدار آن کمی کمتر یا بیشتر باشد.

طلای آب شده چند عیار است؟

اگر بخواهند عیار طلای آبشده را بالاتر از 18 ببرند، در هنگام ذوب از سکه‌های 22 عیار هم استفاده می‌کنند یا بالعکس اگر بخواهند عیار طلای ذوب شده از 18 کمتر شود در هنگام ذوب از فلزات دیگر مانند نقره و مس هم استفاده می‌کنند.

عیار طلای آب شده را چگونه مشخص می‌کنند؟

همانگونه که گفته شد چون برای ساخت طلای ذوب شده از طلا و جواهرات و فلزات مختلف استفاده می‌شود امکان دارد عیار آن بیشتر یا کمتر از 18 باشد. حتما از خودتان می‌پرسید پس چگونه می‌شود عیار آب شده را بدست آورد؟

 برای تخمین عیار طلای آب شده، کمتر از نیم گرم از آن را با قیچی مخصوص اینکار می‌برند و به ری‌گیری می‌دهند، تا پس از انجام آزمایش‌هایی روی این قطعه عیار آن مشخص شود. سپس ری‌گیری قطعه آزمایش شده را در پاکتی گذاشته و تحویل می‌دهد. همچنین شماره‌ رسیدی که روی پاکت و قبض ری‌گیری ثبت شده را بر روی آبشده درج می‌کند و انگ می‌زند.

اگر از شما به عنوان حسابدار مغازۀ طلافروشی خواستند «انگ آبشده را بخوان» باید همان شماره‌ای که روی آبشده درج شده را بخوانید. علاوه بر انگ، نام ری‌گیری نیز روی آبشده کوبیده می‌شود.

عیار طلای آب شده را چگونه مشخص می‌کنند؟

منظور از طلای آب شده شرطی چیست؟

تا قبل از اینکه عیار طلای آبشده مشخص نشده باشد، به آن آب شده با عیار شرطی می‌گویند. یعنی آبشده ای که مبادله می‌شود اما عیار آن به شرط است. به شرط اینکه عیار آن در ری گیری طبق روشی که در بالا توضیح داده شد، اندازه گیری شود.

عیار طلاهای آب شده شرطی در صورت خرید از فروشندگان و افراد معتبر اغلب 750 (18 عیار) است، اما با عیارهای کمتر مثلا 740، 735 و … نیز توسط فروشندگان کم اعتبارتر فاکتور می‌شود.

عیار و وزن طلای آب شده را چگونه و کجا می‌نویسند؟

نوشتن عیار و وزن طلای آب شده به این شکل است که خطی افقی می‌کشند و در بالای آن وزن قطعه طلای ذوب شده به گرم و در پایین خط عیار آن را می‌نویسند.

در تصویر زیر سه قطعه طلای ذوب شده را مشاهده می‌کنید، وزن طلای آب شده در سمت راست حدود نیم کیلوگرم است. قطعه وسط هم که خودش به سه قطعه تقسیم شده (تا در جاهای مختلف استفاده شود) وزنی حدود نیم کیلوگرم دارد و قطعه سمت چپ که طلای آبشده‌ای نسبتا سبک و نازک است حدود 147 گرم وزن دارد.

عیار و وزن طلای آب شده را چگونه و کجا می‌نویسند؟

به عنوان مثال وزن و عیار سه قطعه آب شده عکس بالا را بصورت زیر می‌نویسند:

وزن و عیار طلای آب شده

روال بر این است که وزن‌ها را تا سه رقم اعشار می‌نویسند و رقم آخر همیشه صفر است، تا دو رقم اعشار هم نوشته شود درست است اما دلیل اینکار این است که چنین می‌نویسند و چنین می‌خوانند. این وزن و عیار به شکل گفته شده روی برچسبی نوشته شده و روی طلای آبشده چسبانده می‌شود، تا شخصی که سند را ثبت می‌کند از صحت عیار و وزن قطعه مطمئن شود.

برخی از بنکداری‌ها و عمده فروشی‌های طلا، سکه را مانند آب شده به فروش می‌رسانند. وزن هر سکه تمام بهار آزادی 8.133 گرم است و عیار آن 900 (22 عیار) می‌باشد. به عنوان مثال وزن و عیار 5 سکه بهار آزادی (40.660 گرم) را بصورت زیر می‌نویسند:

نوشتن وزن سکه طلا به روش طلای آب شده

نحوه محاسبه قیمت طلای آب شده

احتمالا حالا که با طلای آب شده، اشکال آن و عیارش آشنا شدید از خود می‌پرسید اگر روزی طلای آبشده خریدم ارزش آن را باید چگونه محاسبه کنم. پیش از این گفتیم که عیار آب شده اغلب 750 یا همان 18 عیار است. برای محاسبه هر گرم آب شده باید از فرمول زیر استفاده کنید:

نحوه محاسبه قیمت طلای آب شده

در زمان نوشتن این مقاله مظنه طلا برابر با 2,190,000 تومان بوده است، با این وجود قیمت یک گرم آب شده 18 عیار (750 گرم خلوص از 1000) برابر بوده است با:

مثالی برای محاسبه قیمت طلای آب شده

حال اگر عیار آب شده شما به عنوان مثال 740 باشد در مخرج کسر باید به جای 750 عدد 740 را قرار دهید.

مزایای خرید طلای آب شده چیست؟

اگر قبلا جواهرات زینتی یا سکه خریداری کرده باشید حتما می‌دانید که طلافروشان در هنگام فروش سکه و جواهرات مبالغی تحت عنوان حق ضرب (برای سکه)، اجرت ساخت و مالیات از شما دریافت می‌کنند. مهم‌ترین مزیت آب شده این است که هیچ کدام از این موارد شامل آن نمی‌شود. یعنی در هنگام خرید یک گرم آب شده در زمان نگارش این مطلب شما باید مبلغ 505 هزار تومانی که در فرمول بالا بدست آمد را پرداخت کنید و نه بیش‌تر.

مزیت دیگر طلای آب شده این است که می‌توانید آن را به هر شکلی در بیاورید. به عنوان مثال طرح خاصی از جواهرات زینتی مدنظرتان است که در بازار موجود نیست، اگر از قبل آب شده خریداری کرده باشید می‌توانید آن را به یک کارگاه طلاسازی بدهید تا به شکل دلخواه شما آن را تحویلتان دهد. با اینکار با یک تیر دو نشان زده‌اید. هم جواهر دلخواهتان را بدست آورده‌اید و هم چون قبلا آب شده را قبلا خریداری کرده‌اید در قیمت پایین‌تری نسبت به امروز توانسته‌اید از آن بهره ببرید.

 طلای آب شده بهتر است یا سکه؟

یکی از سوالات متداولی که اکثرا پرسیده می‌شود این است که طلای آب شده بخریم یا سکه؟ کدام بهتر است؟

باید بدانید که در این مورد بین سرمایه گذاران بزرگ هم اختلاف است. بسیاری خرید آب شده را کاری اشتباه می‌دانند چون عقیده دارند جای تقلب در آن زیاد است و چون عموم جامعه با آن آشنایی ندارند به راحتی می‌توانند توسط افراد سودجو متضرر شوند.

برخی دیگر هم خرید طلای اب شده را به این علت که مالیات و کارمزد به آن تعلق نمی‌گیرد پیشنهاد می‌کنند، این افراد عقیده دارند که با اینکار می‌توان طلای بیشتری پس انداز کرد.

با در نظر گرفتن هردوی این نظریه‌ها، باز هم به این علت که سکه طلا شناخته شده‌تر است و دسترسی به آن راحت‌تر می‌باشد، برای عموم افراد جامعه خرید سکه طلا به جای آب شده پیشنهاد می‌شود.

 طلای آب شده بهتر است یا سکه؟

دسترسی به قیمت لحظه‌ای و آنلاین انواع طلا و سکه در سایت سیگنال

برای دسترسی آسان و لحظه‌ای به قیمت روز انواع طلا و سکه می‌توانید به سایت سیگنال مراجعه  کنید و با استفاده از دیتای صفحه طلا در سیگنال از قیمت انواع طلا  مطلع شوید.

به علاوه با استفاده از آموزش‌های بازار طلا و تحلیل تکنیکال‌هایی که بصورت روزانه در این صفحه بارگذاری می‌شود می‌توانید چشم‌انداز بهتری از بازار طلا در اینده داشته باشید و منطقی‌تر تصمیم گیری کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای طلا و سکه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • غلام حسینی

  سلام اطلاعات عالی هست

 • سید حسین حسینی ثالث

  با سلام و احترام، ممنون از مطالب مفید و کاربردی و تشکر از زحمات دست اندر کاران محترم

 • سجاد ورمقانی

  ممنون از اطلاعات خوبتان

 • سجاد ورمقانی

  سلام ممنون از اطلاعات خوبتان

 • محمد فیض

  سلام مطالب فوق‌العاده عالیست.تشکر میکنم از اساتید حرفه ای

 • محمدجواد باجلانی

  سلام علیکم ورحمت الله
  از اطلاعاتی که میدهید ممنونم
  خیلی جالب است…

 • نعمت اله جعفری

  سلام
  با تشکر از اطلاعات مفیدتان.
  تمام مطالبتان عالیه

 • بسیار خوب و مفید
  مثل همیشه

 • بسیار عالی

 • ابوالفضل. ک

  سلام به عوامل سیگنال
  من از اپلیکیشن بازر برای خرید و فروش طلای آبشده استفاده می کنم به نظر شما میشه به این اپلیکیشن اعتماد کرد؟

  • کارشناس بازار طلا و ارز

   باسلام
   از مراجع ذیربط استعلام بفرمایید

 • علی‌اوسط

  سلام،
  سپاس از توضیح عالی و ساده!

 • سلام. باعرض سلام وخسته نباشید .یه سوال دارم خرید طلای آب شده فروشنده باید فاکتور بده ؟ چون من گرفتم فاکتور ندادن گفتن طلای آب شده فاکتور نمی خواد

  • کارشناس بازار طلا و ارز

   باسلام
   بایستی انگ(همانطور که در این مقاله اشاره شده است) بر روی قطعه ی طلا هک شده باشد

 • سهیلا جعفری

  مطالبتون عالی بود متشکرم

 • ممنونم

 • بسیار عالی ، ممنون

 • عالی بود. ممنون

 • شاه بیکی

  بسیارمفید مختصر و آگاه کننده بود

 • حمیدرضا.ق

  سلام!توضیحات جامع وخوبی بود!متشکرم!موفق وپیروزباشید!

 • خالدمولودنژاد

  عالی۔بود۔

 • محمد معمورئی

  در بازار طلا نوسانگیری چطوریه

  • کارشناس بازار طلا و ارز

   باسلام
   به علت نوسانات شدید قیمتی نیاز به مهارت بالایی در تحلیل و معامله گری دارد و همچنین پرریسک می باشد

 • سلام آیا به هر مقدار که بخواهیم میتوانیم طلای آبشده داشته باشیم مثلا ۵ گرم یا حتما باید مقدار زیاد تری پرداخت کنیم

 • معصومه جباری

  سلام.من میخام طلای اب شده بخرم چطوری استعلام بگیرم ببین درست هست یا ن؟

  • کارشناس بازار طلا و ارز

   با سلام
   باید برروی قطعه طلا انگ ری گیری توسط مراکز عیار سنجی معتبر هک شده باشد و ترجیحا اگر تخصصی درین زمینه ندارید از خریدو فروش آبشده اجتناب کنید چرا که امکان تقلب وجود دارد.

 • عالی بود ممنونم از مطالب ارزندتون

 • ابوالفضل

  برای تحلیل ابشده ایا چارت رایگانی وجود دارد مثل سایت ره آورد یا خیر ؟؟؟؟

  • کارشناس بازار طلا و ارز

   باسلام
   در سیگنال چارت رایگان وجود دارد.

 • محمد عسگری

  از شهرستان چند سال پیش طلای آبشده با فاکتور و شناسنامه خریدم الان در تهران نمیتوانم بفروشم ، میگویند از همان شهری که خریدی باید بفروشی و عیار شهر به شهر فرق می‌کند، چرا استانداری تعریف نشده ؟

  • کارشناس بازار طلا و ارز

   باسلام
   اگر دارای انگ عیارسنجی میباشد
   برای فروش نباید مشکلی داشته باشید.
   و اگر انگ بر روی قطعه هک نشده است به یکی از مراکز معتبر و رسمی عیار سنجی مراجعه نمایید.

 • یعقوب جهانگیری

  ممنون از اطلاع رسانیتون

 • علی ابراهیمی متین

  سلام، مثل همیشه کامل و حرفه ای

 • علی نصیری

  مطالب بسیار مفیداست من طلام با جیوه مخلوط شد نصفش یه جا دادم با این که خرد شده بود زردش کرد منم به جاشس طلا برداشتم مابقی را یکسال بعد جای دیگه ای بردم گفت شرطی هیچی بهم نداد رفتم که طلا جاش بردارم خودش که نبود برادرش 50 تومان هم ازم گرفت گفت سرب است کاش میگفت مس است سرب قرمز میخواستم بدونم داریم

 • با ارزوی طلای گرمی۱۰هزارتومن

 • سپاس از توضیحات مفیدتان .

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
پنجشنبه
3 تیر 1400