بنر اندیشه صبا در مقالات

طرح تعویض خودرو فرسوده 1401- ثبت نام و شرایط اسقاط

طرح تعویض خودرو فرسوده 1401- ثبت نام و شرایط اسقاط

طرح تعویض خودرو فرسوده سال 1401 با خودروی نو، یکی از راه‌های دولت برای رفع مشکلات محیط زیستی است. اجرای طرح تعویض خودروی فرسوده 1401 می‌تواند باعث بهبود آلودگی شهرها و کاهش مخاطرات سلامتی افراد جامعه شود. مصرف سوخت بسیار بالای ماشین های فرسوده و قدیمی باعث هزینه‌های بسیار زیاد در جامعه می‎شود.  به همین علت دولت‌ها سعی می‌کنند راه‌حلی برای این مساله پیدا کنند.

به همین منظور نیز سرپرست ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت سازمان راهداری در اطلاعیه ای از آخرین اخبار طرح جایگزینی خودروهای فرسوده خبر داد.

مرحله جدید پیش فروش خودرو در طرح تعویض خودرو فرسوده ، از روز پنجشنبه 13 بهمن ماه 1401 ساعت 14 آغاز خواهد شد. ثبت نام مالکان خودروهای فرسوده تا 10 روز ادامه داشته و نهایتا در پایان روز شنبه 22 بهمن ماه به اتمام خواهد رسید.

از همین رو، در ادامه این یادداشت به بررسی طرح تعویض خودرو فرسوده و ثبت نام خودرو فرسوده دو شرکت خودروسازی ایران خودرو و سایپا و شرایط ثبت نام در این طرح  خواهیم پرداخت.

طرح تعویض خودرو فرسوده سال 1401 ایران خودرو

به منظور اسقاط خودروهای فرسوده، تمامی مالکان خودروهای داخلی مدل 1385 به بعد که موفق به دریافت اخذ معاینه فنی نشدند و به عبارتی فرسوده هستند، می‌توانند با مراجعه به سایت ثبت نام خودرو فرسوده ایران خودرو به آدرس esale.ikco.ir مراجعه کنند. پس از تعیین نوع خودرو ، ثبت نام خودرو فرسوده ایران خودرو را تکمیل کنند.

ثبت نام خودرو فرسوده ایران خودرو

 1. بعد از مشخص شدن واجدین شرایط ثبت نام طرح تعویض خودرو فرسوده از سوی سازمان مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور، افراد برای طی کردن فرایند ثبت نام تعویض خودرو و قرعه لازم است در سامانه یکپارچه فروش خودرو به نشانی sale.iranecar.com مراجعه کنند.
 2. بعد از مشخص شدن منتخبین طرح تعویض خودرو فرسوده ایران خودرو  و احراز هویت افراد مشمول طرح تعویض خودرو فرسوده، افراد می‌توانند اقدام به تکمیل اطلاعات خود در این سامانه نمایند.
 3. پس از برنده شدن در قرعه کشی ایران خودرو، متقاضیان تنها ظرف حداکثر 2 ماه می‌توانند فرایند تعویض خودروی فرسوده خود را بر اساس ضوابط ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور اجرا نمایند.
 4. متقاضیان واحد شرایطی که در قرعه کشی ایران خودرو برنده شدند، باید قبل از اسقاط خودروی فرسوده در مرکز اسقاط، با تنظیم اقرارنامه هرگونه  ادعایی در خصوص نحوه استفاده از گواهی اسقاط صادر شده (در سامانه مدیریت حمل و نقل و سوخت) و ارزش آن را از خود سلب و ساقط نمایند.
 5. متقاضیان فقط در یک بخشنامه و فقط در یک شرکت خودروسازی می‌توانند برای ثبت نام خودرو فرسوده اقدام کنند.
 6. آن دسته از دارندگان خودروهای فرسوده که تمایل دارند وجه خودروی فرسوده یا ارزش لاشه یا امتیازات مربوط به گواهی اسقاط را از مرکز اسقاط دریافت کنند، نمی‌توانند در طرح ثبت نام خودرو فرسوده ایران خودرو شرکت کنند.

طرح تعویض خودروهای فرسوده سایپا 1401

شرکت سایپا نیز همانند ایران خودرو، وعده هایی برای بازسازی ناوگان خودروهای فرسوده شرکت خود ارائه کرده است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

شرایط سایپا برای ثبت نام خودرو فرسوده:

 1. مالکین خودروهای از رده خارج شده که تمایل به شرکت در قرعه کشی سایپا را دارند، ابتدا بایددر سامانه یکپارچه خودرو، اقدام به ثبت نام نمایند.
 2. لازم است همگی متقاضیان شناسه منحصر به فرد (VIN)، شماره شاسی خودرو و شماره موتور و همچنین مشخصات فردی مانند نام، نام خانوادگی و کد ملی را نیز در سامانه یکپارچه فروش ثبت کنند.
 3. پس از انتخاب افراد مشمول طرح تعویض خودروی فرسوده با نو و احراز هویت آنان، افراد می‌توانند به تکمیل ثبت نام خود بپردازند.
 4. مالکین پس از برنده شدن در قرعه کشی سایپا، موظف هستند تا حداکثر 2 ماه  به مراکز اسقاط خودرو مراجعه کنند.
 5. از آنجایی که مسئولیت انتخاب واجدین این طرح بر عهده ستاد مدیریت حمل و نقل کشور بوده و شرکت سایپا هیچگونه مسئولیتی در این راستا نخواهد داشت، و همچنین گواهی اسقاط خودرو متعلق به کارخانه سازنده است، متقاضیان واجد شرایط که در این قرعه کشی انتخاب میشوند و اقدام به اسقاط خودروی خود می‌کنند، هیچگونه ادعایی در خصوص صدور و نحوه استفاده از گواهی اسقاط صادره در سامانه ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت نخواهند داشت.
 6. متقاضیانی که در هر مرحله از فرآیند ثبت نام سایپا تا تحویل خودروی جدید، حائز شرایط و ضوابط قانونی و ابلاغی در بخشنامه نباشند، از ادامه فرایند باز خواهند ماند و مجری طرح خودروساز هیچ تعهدی در قبال آن‌ها نخواهند داشت.
 7. از آنجایی که تمامی متقاضیان موظف به ثبت اطلاعات خودروی فرسوده هستند، هرگونه عواقب ناشی از  تاخیر در فرایند اسقاط و ثبت نام خودروی جایگزین بر عهده متقاضی خواهد بود.
 8. قیمت خودرو جایگزین توسط گروه خودروسازی سایپا معادل قیمت مصوب فروش در زمان واریز وجه است.
 9. متقاضیان خودروی فرسوده که میخواهند وجه خودروی فرسوده یا ارزش لاشه یا امتیازات گواهی اسقاط را از مراکز اسقاط دریافت نمایند، نمیتوانند در طرح ثبت نام خودرو فرسوده سایپا شرکت کنند.

مدارک مورد نیاز ثبت نام طرح خودرو فرسوده

مدارک ثبت نام طرح خودرو فرسوده از طرف سازمان مدیریت حمل و نقل و سوخت سازمان راهداری به شرح زیر اعلام شد:

 • سند قطعی یا سند وکالتی خودرو فرسوده
 • کلیه مستندات خودرو مانند : پرداخت خلافی ، عوارض شهرداری و مالیات
 • ثبت مشخصات مالک در سامانه نوسازی خودرو های فرسوده
 • ثبت سایر مشخصات خودرو در سامانه نوسازی خودرو های فرسوده از قبیل : رنگ خودرو ، شماره شاسی ، شماره موتور ، شماره انتظامی

مراحل ثبت نام در طرح تعویض خودرو فرسوده 1401

 1. متقاضیان در ابتدا لازم است به نشانی   sale.iranecar.com و یا saipa.iranecar.com   مراجعه و  برای  ثبت نام خودرو های سایپا نسبت به انتخاب محصول موردنظر خود اقدام کنند . پس از انتخاب نوع طرح فروش، لازم است که اطلاعات هویتی خود را ثبت و نسبت به ایجاد یا ویرایش پروفایل خود اقدام نمایند. متقاضیان همچنین میتوانند قبل از انتخاب خودرو و قبل از انتخاب روش فروش نیز نسبت به ایجاد پروفایل در سایت فروش یکپارچه خودرو اقدام کنند.
 2. متقاضی باید اطلاعات خودرو فرسوده خود را ثبت و تأیید کند. پذیرش تبعات ناشی از عدم ثبت اطلاعات صحیح برعهده متقاضی است.
 3. در پایان فرآیند ثبت نام در سامانه یکپارچه فروش خودرو، به متقاضی (مالک خودروی فرسوده) کد پیگیری اختصاص داده می‌شود. بنابراین در صورتیکه تعداد متقاضیان طرح جایگزینی خودروهای فرسوده، بیش از ظرفیت فروش باشد، مراسم قرعه کشی ایران خودرو انجام شده و به منتخبین نهایی از طریق ورود به سایت فروش اینترنتی sale.iranecar.com و یا saipa.iranecar.com و نیز دریافت پیامک اطلاع رسانی می‌گردد. 
 4. فرد منتخب باید ظرف مهلت حداکثر دو ماه، فرآیند اسقاط خودرو فرسوده خود را انجام داده و پس از ثبت تایید راهور در سیستم ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت مبلغ لازم برای ثبت نام ایران خودرو را از طریق سایت فروش اینترنتی ایران خودرو به نشانی esale.ikco.ir  و یا saipa.iranecar.com واریز کند. در صورت عدم واریز وجه، ثبت نام متقاضی ابطال شده و تعیین تکلیف گواهی اسقاط صادر شده توسط ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور انجام می گیرد.

چه خودروهایی فرسوده محسوب می‌شوند؟

خودروها معمولا  بر حسب نوع کارکرد (تاکسی ، اتوبوس درون شهری -برون شهری ، خودرو شخصی ، موتور سیکلت و …) عمر مفیدی برای کارکردشان در نظر گرفته می‌شود.

بنا بر ابلاغیه ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت اگر بخواهیم نگاهی دقیق تر به  سن از کار افتادگی خودرو ها در ایران بیندازیم، میتوان جدول زیر را برای سن فرسودگی ماشین‌های در حال تردد در نظر گرفت:

نوع خودروسن فرسودگی
خودرو های سواری20 سال
خودرو های سواری دولتی15 سال
تاکسی10 سال
مینی بوس15 سال
اتوبوس شهری10 سال
اتوبوس برون شهری15 سال
کامیون کشنده25 سال
وانت15 سال
موتور سیکلت10 سال

 شرایط اسقاط خودروهای فرسوده چیست ؟

همانطور که در ابتدا گفته شد عوامل مختلفی در فرآِیند اسقاط کردن خودرو موثر است مانند:

 • مصرف سوخت
 • میزان آلایندگی
 • پایین بودن سطح ایمنی خودرو
 • و..

برای اینکه یک خودرو وارد فرآیند اسقاط شود و جزو خودرو های از کارافتاده به حساب بیاید لازم است که  صاحب خودرو هزینه‌ای معادل 7 میلیون تومان بابت اسقاط بپردازد. بعد از طی کردن مراحلی که در ادامه خواهیم گفت، صاحب خودروی از کار افتاده و اسقاطی می‌تواند از تسهیلات 50 تا 70 میلیون تومانی اختصاص داده شده به خودروی فرسوده را دریافت کند.

در حال حاضر دو طرح برای اسقاط خودرو های فرسوده مطرح است.

طرح نقدی خودروهای فرسوده

طبق تصمیمی که دولت برای از رده خارج کردن خودرو های فرسوده گرفته 2 راه پیشنهاد شده است. در راه اول که “طرح نقدی” گفته می‌شود ، دولت بعد از ارزیابی لاشه خودروهایی که در مراکز اسقاط خودرو از بین رفته‌اند، مبلغی با عنوان ارزیابی لاشه خودرو به صاحبان ماشین پرداخت خواهد کرد. اما سوال اینجاست که دقیقا چه نوع خودروهایی شامل طرح نقدی خواهند شد؟ .

چه خودرو هایی شامل طرح نقدی میشوند :

برای اطلاع از خودروهایی که شامل طرح نقدی می‌شود بد نیست نگاهی به جدول زیر بیندازید:

نوع خودروسال ساخت
خودرو سواری1361 تا 1385
وانت بار1361 تا 1385
مینی بوس1370 به قبل
اتوبوس1370 به قبل
کامیون1370 به قبل

مراحل ثبت نام طرح نقدی خودرو های فرسوده

مرحله 1 : ثبت نام در مراکز اسقاط خودرو به آدرس www.khodrofarsoodeh.com/register

مراحل ثبت نام طرح نقدی خودرو های فرسوده

مرحله 2 : فراخوانی از طرف مراکز اسقاط خودرو

مرحله 3 : واریز وجه معادل خودرو فرسوده به حساب صاحب خودرو  جایگزین اسقاط خوردو های فرسوده

در این طرح همان طور که از اسمش پیداست خودرو فرسوده با خودرو نو جایگزین می‌شود و پس از طی کردن مراحل اسقاط خودرو که بالاتر به آن اشاره کردیم، با دریافت تسهیلات خرید خودرو به واسطه معرفی خودرو سازان  میتوانند خوردو جایگزین خودرو فرسوده خود را دریافت کنند. نکته مهم در طرح جایگزین و یا تعویض خودرو فرسوده با خودرو های نو این است که ؛ مطابق آیین نامه خودرو ساز ممکن است مدارکی بیشتر از مشتریان درخواست شود ، که به همین دلیل پیشنهاد میشود حتما قبل از شروع فعالیت تعویض خودرو فرسوده از خودرو ساز مورد نظر در آیین نامه مربوطه را دریافت کنید.

شرایط ثبت نام خودرو فرسوده

مرحله 1 : ثبت نام در سامانه اسقاط خودروهای فرسوده یا مراجعه به نمایندگی های خودرو سازی

مرحله 2 : تحویل خودرو فرسوده

مرحله 3: معرفی از طرف شرکت خودرو ساز به بانک

مرحله 4: دریافت وام خرید خودرو

مرحله 5 : دریافت خودرو جدید

سوالات متداول


چگونه ثبت نام خودرو فرسوده انجام دهیم؟

همانطور که در توضیحات ثبت نام خودرو فرسوده ایران خودرو و سایپا اشاره کردیم، مراحل ثبت نام اسقاط خوردو های فرسوده نیز به طور کامل توضیح داده شده است.

چگونه خودرو فرسوده را تعویض کنیم؟

همان طور که در متن توضیح داده شد ، در صورت داشتن شرایط (سنی) اسقاط خودرو فرسوده میتوان با مراجعه به سایت www.khodrofarsoodeh.com مراحل اسقاط خودرو و ثبت نام در این طرح را انجام داد.

سایت ثبت نام خودرو فرسوده چیست؟

میتوانید به سایت www.khodrofarsoodeh.com مراجعه و اقدام به ثبت نام کنید.

مهلت ثبت نام خودرو فرسوده؟

شرکت های خودرو ساز معمولا به صورت ماهانه طرح های خرید خودرو و همچنین طرح های جایگزین خودرو فرسوده را در سایت خود منتشر میکنند که مهلت ثبت نام در هر دوره معمولا بین 4 تا 5 روز میباشد.

برای اطلاع از آخرین اخبار حوزه خوردو اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • درود.من خودم بازنشسته ایران خودرو هستم ویک خودرو 206 مدل 85 دارم که از کارخانه از طریق تعاونی خاص مستقر که در خودکارخانه بود تحویل گرفتم وهنوزم سند اول بنام خودم است..آیا روی خودرو قیمت میگذارند والباقی آنرا برای خودرو دنا ویا بارس میگیرند؟یا شرایط دیگه ای داره؟

 • سلام من وانت پیکان فرسوده دارم میخواستم بدونم میتونم سواری ثبت نام کنم

 • سلام .اگه کسی دوتا ماشین داشته باشه یکی فرسوده باشه مشکلی برای ثبت نام پیش میاد؟

 • سلام ارادت من طرح تعویض خودرو فرسوده حدودا شش ماهه ثبت نام کردم ولی متاسفانه جوابی تا حالا دریا فت نکردم ممنون میشم پاسخ بدید

 • سلام اسم من تو قرعه در اومده فقط یکی بهم بگه قضیه وام چیه . ماشینی که میگیرن پولشو از قیمت ماشین صفر کم میکنند . یا خودرو فرسوده فقط امتیاز حساب میشه . پول کی باید بدیم .

 • سلام لطفا در خصوص اعلام نتایج ثبت نام خودرو فرسوده راهنمائی فرمائید.

 • باسلام .اگر خودرو فرسوده را تازه خریده باشیم امکان ثبت نام وجود دارد ؟قصد من تعویض خودرو هست .؟

 • سلام
  لطفا جواب سوال منو هم بدید
  آیا در طرح اسقاط و تعویض خودروهای فرسوده اگر مالک خودروی فرسوده دارای پلاک فعال دیگری به جز خودروی فرسوده اش باشد مانعی برای شرکت در قرعه کشی محسوب میشود ؟
  آیا داشتن پلاک فعال ناقض شرایط شرکت و ثبت نام در این طرح محسوب میشود؟

 • باسلام من هم چند وقتی هست دارم ثبت نام میکنم وپول کافی نت میدم اصلا خبری نیست کسی میدونه چرا

  • بنده 15 سال پیش ماشینمو دادم اسقاط کردند، متأسفانه تاکنون هیچ خودروئی سایپا به من نداده، و هرموقع به نمایندگی ها مراجعه کردم گفتند سایت بسته است، يعنی تو این 15 سال سایت باز نشده، دیگه خسته شدم

   • سلام من درطرح اسقاط ثبت نام کردم اما پشیمان شدم.چطور میتونم لغو کنم؟

  • سلام وقت بخیر.من یک خودرو فرسوده دارم که سال گذشته چند بار ثبت نام کردم ولی برنده نشدم،حالا سوالم اینه که امسال برای خودرو فرسوده ثبت نام میکنند؟ من در طرح یک پارچه شرکت کردم ،اگر در خودرو فرسوده هم ثبت نام کنم مشگلی برای طرح یکپارچه که ثبت نام کردم پیدا نمیشه؟

  • سلام …عزیزانیکه ثبت نام انترنتی خودرو فرسوده انجام دادن کسی تا به حال موفق شده از شرکتهای خودرو ساز خودرو تحویل بگیره …واگر گرفته لطفآ به ماهایکه بلا تکلیف موندیم راهنمایی کنه یه اطلاع رسانی کنه ..اینجور که ضاهرآ پیداست بنده ازبانک سوال کردم نحوه معرفی خودرو ساز به بانک ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون وام هست که دوتا ضامن میخواد ومبلغ وام هم به شرکت خودرو ساز واریز میشه …لطفآ عزیزانیکه بیشتر اطلاعی دارن جای دوری نمیره اطلاع رسانی کنید خدا خیرتون بده

 • سلام بنده فقط یک پیکان مدل ۷۹ دارم و پولی ندارم چطور میشه ماشین جدید بگیرم

 • سلام برا ثبتنام این طرح قرعه کشی خودرو فرسوده ایران خودرو موقع ثبتنام شماره پلاک میخاد ،باید تعویض پلاک انجام بدیم یا بعد از برنده شدن نیاز به پلاک هست

 • ایا گواهینامه میخاد واسه تعویض خودروی فرسوده
  چون واسه ثبت ماشین جدید سوال پرسیده گواهینامه دارین

 • هنوز بعد از ۳ ماه امکان واریز وجه نیست و تایید نمیکنن چرا هیچکس پاسخگو نیست هرجا هم مراجعه میکنیم و زنگ میزنیم به یکی دیگه پاس میدن

 • سلام ثبت نام کردم خودرو را اما کد پیگیری یادم نیست فراموش کردم چگونه دوباره بگیرم؟؟؟؟؟؟

 • سلام 4مهر بعداز پیامک و مدارک لازم خودرو فرسوده تحویل پارکینگ بهیاران نظیف بازیافت شد.ودر تاریخ 5ابان گواهی اسقاط و اقرار نامه سایپا تحویل اینجانب شد .از 5ابان تا امروز ک 26ابان هست میرم خودروساز میگه ستاد سوخت ستاد میگه راهور تایید نفرستاده در صورتیکه در گواهی اسقاط مهر های مسعول اسقاط هست.

  • سلام صبح بخیر جناب لطفا آخرین اخبار تحویل خودروتون را بیان کنید من قصد دارم خودرو فرسوده تحویل بدهم خودرو شما چی بود؟
   ممنون میشم

   • سلام من یک زبان مدل ۵۷ دارم شامل طرح میشود

  • سلام
   شما بعداز تحویل خودرو پول به حسابت واریز شد ؟
   از طرف مرکز اسقاط

   • سلام و خسته نباشید، خودرو های ساخت ۸۵ هم شامل طرح تعویض خودرو فرسوده میشن ؟

  • سلام .آخرین پیامی که بعدازانجام ثبت نام حدود یکماه پیش بعدازپرداخت460تومن برام ارسال شده اینه که همکاران ما از باهاتون تماس میگیرن تکلیفچیه

  • بنده خدا ، شما ماشین رو تحویل دادی و هنوزم هیچ خبری نیست ؟ تازه دارن پاسکاری میکنن بین ستاد و راهور و هیچ کدوم هم گردن نمیگیرن ، تا این طرح بخاد جا بیوفته و خودروساز اعلام امادگی کنه چندسالی طول میکشه ، این وسط فقط مردم چندسالی بدون ماشین میشن متاسفانه و کلی دوندگی و پشیمونی داره
   ایشالا که هر چه سریعتر خودروی جایگزین رو بهتون تحویل بدن 🙏🙏🙏🙏

   • سلام بنده یک خودرو برای طرح تعویض دارم ولی پلاک و سند به نام خودم نیست صاحب قبلی ماشین مهاجرت کردن اگه ازشون وکالت بگیرم میتونم ثبت نام کنم