هشتگ‌های داغ

صندوق سرمایه گذاری شاخصی چیست و چگونه کار می کند؟

صندوق سرمایه گذاری شاخصی چیست و چگونه کار می کند؟

هر روز در اخبار دیده و یا شنیده‌ایم که شاخص بورس امروز نسبت به روزهای گذشته در چه موقعیتی قرار گرفته است مثلا بالاتر یا پایین‌تر از میزان چند روز گذشته است. شاخص کل بازار بورس میانگین فعالیت کل نمادهای فعال در بورس است ولی شرکت‌های بزرگ که میزان دارایی بالاتری دارند تاثیر بیشتری در تغییرات شاخص دارند. به همین دلیل به این شرکت‌ها شاخص ساز می‌گویند. صندوق‌ سرمایه گذاری شاخصی براساس سرمایه‌گذاری در سهام‌های شاخص ساز بازار فعالیت می‌کند.

تعریف صندوق سرمایه گذاری شاخصی

صندوق های سرمایه گذاری شاخصی یکی از انواع صندوق های سرمایه گذاری هستند که هدف آن‌ها نزدیک شدن و پیروی از یکی از شاخص‌های بازار سرمایه است. یعنی هدف‌شان نزدیکی به یکی از بازارهای سرمایه است که این بازار در ایران معمولا بازار سهام انتخاب می‌شود و صندوق‌های شاخصی سعی دارند خودشان را به شاخص بورس نزدیک کنند.

صندوق های سرمایه گذاری شاخصی می توانند هر شاخصی که مناسب می دانند را به عنوان شاخص خود در نظر بگیرند مثلا شاخص طلا، بازار بورس، فروش خودرو و .. . اما تنها شاخص مورد اقبال برای فعالیت در صندوق های سرمایه گذاری در ایران شاخص بازار بورس است. این شاخص می‌تواند شاخص کل یا یکی دیگر از شاخص‌های بازار سهام باشد.

این صندوق‌ها بیشتر سرمایه‌شان را در بازارهای شاخص ساز مورد هدف شان سرمایه گذاری می‌کنند یا به بیان ساده تر صندوق سرمایه گذاری شاخصی که شاخص بازار بورس را انتخاب کرده است بیشتر از سهام نمادهای بزرگ و شاخص ساز بورس را تهیه می‌کند و در نتیجه فعالیت این نمادها در مجموع بسیار نزدیک به شاخص کل خواهد بود.

در این صندوق‌ها خرید و فروش بصورت مستمر انجام نمی‌شود، معمولا زمانی خرید انجام می‌گیرد که وجوهی وارد صندوق شده باشد و زمانی فروش انجام می‌گیرد که سرمایه گذاری از صندوق خارج شده باشد.

 در کشورهای غربی به خصوص آمریکا این نوع صندوق‌ها تعداد زیادی دارند. در کشور ما در حال حاضر تنها 3 صندوق سرمایه گذاری شاخصی فعال هستند.

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری شاخصی چگونه است؟

ترکیب دارایی‌های هر صندوق سرمایه‌گذاری نشان دهنده استراتژی آن صندوق است از این جهت صندوق‌های شاخصی بسیار شبیه به صندوق‌های سهامی هستند. تنها تفاوت ترکیب دارایی صندوق‌های سهامی و شاخصی در انتخاب سهام شرکت‌هاست. صندوق های شاخصی سهام شرکت های بزرگ فعال در بورس را خریداری می‌کنند در حالیکه استراتژی صندوق‌های سهامی  کسب سود از خرید هر نوع سهام موجود در بازار بورس است.

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری شاخصی

صندوق‌های شاخصی بیشتر حجم دارایی شان را روی سهام شرکت‌های بزرگ و شاخص ساز بورس و مابقی را در سپرده‌های با درآمد ثابت، اوراق قرضه و … سرمایه‌گذاری می‌کنند.

صندوق سرمایه گذاری شاخصی مناسب چه افرادی است؟

ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق های شاخصی از ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سهامی کمتر است و نسبت به دیگر انواع صندوق‌ها میزان مشارکت بیشتری در خرید سهام دارد. برای همین این نوع صندوق‌ها بیشتر مورد توجه افرادی قرار می‌گیرد که تمایل به سرمایه‌گذاری مطمئن در بازار بورس دارند.

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیشتر مورد توجه افرادی است که علاقمند به سرمایه گذاری در بازارهای سرمایه هستند اما وقت کافی برای بررسی دائمی بازار ندارند و یا تجربه کافی برای ورود مستقل به بازار را ندارند. صندوق‌های سرمایه گذاری به این دلیل که توسط افراد متخصص و با تجربه در این زمینه اداره می‌شوند برای سرمایه گذاری امن مناسب هستند.

مزایای صندوق سرمایه گذاری شاخصی چیست؟

بزرگترین مزیت صندوق‌های سرمایه گذاری شاخصی کاهش هزینه‌های سبدگردانی و مدیریت صندوق است. چون این نوع صندوق‌ها در نهایت باید شبیه به شاخص کل بازار بورس باشند در هزینه‌ها حداکثر صرفه‌جویی را انجام می‌دهند، تا از متوسط شاخص کل کمترین میزان انحراف را داشته باشند.

همچنین در این صندوق‌ها مدیریت نقشی غیرفعال دارد و ریسک مدیریت صندوق حذف می‌شود زیرا هدف مدیران رسیدن به سود نیست و آن‌ها سعی می‌کنند تا وزن اوراق موجود به شاخص مبنا نزدیک باشد.

ریسک‌ های صندوق‌های سرمایه گذاری شاخصی چیست؟

مزایا و ریسک صندوق های سرمایه گذاری شاخصی

چون بیشتر سرمایه‌گذاری صندوق های شاخصی بر روی اوراق بهادار بازار بورس است و این بازار وابسته به عوامل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است این ریسک وجود دارد که با کاهش قیمت این اوراق دارایی‌های صندوق کاهش پیدا کند و طبیعتا سرمایه افرادی که در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کرده اند نیز کاهش یابد.

علاوه بر این ممکن است واحدهای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها به دلیل نوسانات عرضه و تقاضا موجود در بازار تغییر کند یعنی با قیمت پایین‌تر و یا بالاتر از قیمت اصلی واحدها قرار گیرد.

معرفی صندوق‌های سرمایه گذاری شاخصی فعال

در حال حاضر سه صندوق سرمایه گذاری شاخصی در کشور فعال هستند.

صندوق شاخصی فیروزه (ETF)

صندوق شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه در سال 1393 زیر نظر سازمان بورس تاسیس شده است واحدهای سرمایه گذاری این صندوق قابل معامله در بورس و یا (ETF)  می‌باشند. بازدهی این صندوق از زمان تاسیس 270 درصد و بازده سالانه آن 95 درصد بوده است.

صندوق سرمایه گذاری شاخصی کارآفرین

شروع فعالیت صندوق شاخصی کارآفرین از سال 89 بوده و متولی این صندوق موسسه حسابرسی فریوران است. ضامن نقد شوندگی شاخصی کار آفرین بانک کار آفرین است. واحدهای این صندوق به صورت عادی عرضه می‌شود.

بازده سالانه شاخصی کار آفرین 68.54 درصد و از بازده از تاریخ تاسیس 607.52 درصد بوده است. در حال حاضر ارزش دارایی‌های این صندوق 24 میلیارد و 43 میلیون تومان ارزیابی شده است.

صندوق سرمایه گذاری شاخصی کاردان (ETF)

صندوق سرمایه گذاری شاخصی کاردان با نام تجارت شاخصی کاردان از سال 94 شروع به فعالیت کرده است متولی این صندوق «مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی» است این صندوق ضامن نقد شوندگی دارد و ضامن آن شرکت «تامین سرمایه کاردان» است. میزان بازدهی این صندوق در سال گذشته 101 درصد و از تاریخ تاسیس 243.88 درصد بوده است. در حال حاضر ارزش خالص دارایی این صندوق 41 میلیارد و 747 میلیون تومان ارزیابی شده است.

انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری شاخصی

همان‌گونه که گفته شد در ایران صندوق های شاخصی بر مبنای نزدیک شدن به شاخص بازار بورس فعالیت می‌کنند. بازار بورس دارای طبیعتی نوسانی است بنابراین برای انتخاب بهترین صندوق شاخصی باید کارنامه آن صندوق بصورت دوره‌ای را مد نظر قرار دهید.

برای بررسی گذشته صندوق های شاخصی و اطلاع از عملکرد آن‌ها می‌توانید از گزارش‌های تحلیلی موجود در وب سایت سیگنال استفاده کنید.

چگونه در صندوق سرمایه گذاری شاخصی سرمایه گذاری کنیم؟

بعضی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری به صورت (ETF) فعالیت می‌کنند یعنی به صورت سهام در بازار بورس عرضه می‌شوند که برای سرمایه گذاری در این صندوق ها مشابه خرید سهام، نیاز به داشتن کد معاملاتی بورس و عضویت در یک کارگزاری است. بعضی دیگر از صندوق‌های شاخصی نیز به حالت عادی عرضه می‌شوند. برای سرمایه گذاری در این صندوق‌ها می بایست از طریق دفتر نمایندگی آن‌ها و یا وبسایت رسمی‌شان اقدام به گشایش حساب نمود.

نتیجه‌گیری

در این مقاله با صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاخصی آشنا شدیم و 3 صندوق فعال در این زمینه را معرفی کردیم.

این صندوق ها با هدف انطباق با شاخصی مبنا فعالیت می‌کنند. بهتر است قبل از انتخاب صندوق شاخصی مورد نظر بازده آن‌ها را با هم مقایسه کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

آیا شما نیز به دنبال سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری شاخصی هستید؟ نظرات خود را با سیگنال در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
امتیازدهی
[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات کاربران
 • ممنون از مطلب بسیار خوبتون, سوالی داشتم اینکه آیا این صندوق های سرمایه گذاری امن هستند؟ چجوری میشه بهشون اطمینان کرد؟

  • بهادر آذری

   سلام، سپاس از شما. بله صندوق های سرمایه گذاری کاملا مطمئن هستند. شما برای اطمینان می تونید مقاله ما با عنوان “آیا صندوق های سرمایه گذاری مطمئن هستند؟” رو مطالعه کنید.

 • با عرض خسته نباشید.با توجه به توضیحات خوبتان به نظر شما آیا سرمایه‌گذاری در اینگونه صندوقها بهتر از صندوق های مختلط و سهامی میباشد؟و اینکه امکان ضرر و از دست رفتن اصل سرمایه وجود دارد؟ و به چه عواملی بستگی دارد؟

  • بهادر آذری

   سلام، سپاس از شما. هرکدام از صندوق‌های سرمایه گذاری شرایط و ویژگی‌های خاصی داره که با توجه به سلیقه و میزان ریسک پذیری افراد باید بهترین نوع صندوق رو انتخاب کرد. این انتخاب مطلق نیست که بشه گفت کدام نوع صندوق بهتره. صندوق‌های شاخصی ریسک کمتری نسبت به صندوق‌های سهامی دارند و میزان بازدهیشون چون براساس شاخص کل بازار بورس عمل می‌کنند بستگی به شرایط اقتصادی داره. برای انتخاب بهترین صندوق شاخصی باید عملکرد گذشته اون صندوق رو مورد بررسی قرار بدید. در مورد اصل سرمایه خیر. اصل سرمایه از دست نمیره.

 • سلام و وقت بخیر
  صندوق های شاخص مهور رو میدونستم چی هستن ولی نمیدونستم تو ایران هم داریم چون هیچ جا اسمی ندیدم، سایت شمارو تازه پیدا کردم مطالب بسیار مفید هستن، متشکرم

  • بهادر آذری

   سلام، سپاس از نظر شما. پس لطفا مقالات مارو دنبال کنید

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
28 مهر 1398