صندوق بازارگردانی چیست و چگونه کار می کند؟

صندوق بازارگردانی چیست و چگونه کار می کند؟

در مقالات قبل از اهمیت حضور یک بازارگردان برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری گفتیم، اینکه اگر صندوق‌ها بازارگردان داشته باشند، اوضاع صندوق در نقد شوندگی خوب است و همین موضوع یکی از عوامل کارآمدی صندوق محسوب می‌شود. جالب است بدانید صندوق‌هایی وجود دارند که کارشان بازارگردانی سهام شرکت‌هاست و صندوق بازارگردانی نامیده می‌شوند.

بازارگردانی سهم چیست؟

بازارگردانی، فعالیتی است که با هدف کاهش دامنه نوسانات قیمت اوراق بهادار و تامین نقدشوندگی آن توسط کارگزار انجام می شود. شرکت‌های کارگزاری ریسک داشتن تعداد مشخصی سهام یا اوراق بهادار را به منظور تسهیل معاملات آن اوراق بر عهده می‌گیرند.

برای اینکه بازار سهام به بازاری شفاف، کارا و کارآمد تبدیل شود، نیاز به بازارگردان دارد تا نقدینگی لازم را تامین کند. بازار سرمایه پیش از این از رکن بازارگردان در اوراق مشارکت و صکوک و به طور کل اوراق با درآمد ثابت استفاده می‌کرد، اما در حوزه سهام یا بازارگردانی وجود نداشت یا اگر وجود داشت ناموفق بود. بعد از تجربه موفق رکن بازارگردانی در دنیا و اثبات کارآمدی آن، صندوق های اختصاصی بازارگردانی به وجود آمدند و فعالیت خود را آغاز کردند.

تعریف صندوق بازارگردانی

تعریف صندوق بازارگردانی

صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی یکی از تجربه‌های موفق دنیا در حوزه سرمایه‌گذاری است که در کشورهای مختلف اجرا می‌شود. هدف این صندوق جمع کردن سرمایۀ سرمایه‌گذاران حقوقی و خرید و فروش اوراق بهادار در چارچوب آن اوراق و مطابق با امیدنامه است.

صندوق‌های بازارگردانی برای دور کردن بازار سرمایه از نوسانات شدید به وجود آمده‌اند تا سهام را متعادل نگه دارند و مانع از ایجاد صف خرید و فروش شوند و در عین حال ارزش سهام را به ارزش ذاتی آن نزدیک کنند. بنابراین صف‌های خرید و فروش بی‌مورد از بین می‌روند و به روان شدن معاملات کمک می‌کنند که در نتیجه آن، قدرت نقدشوندگی سهام بالا می‌رود و از دست کاری قیمت سهام توسط برخی سودجویان بازار جلوگیری می‌شود.

صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی چگونه کار می‌کند؟

صندوق های بازارگردانی مقداری از سهام شرکت‌هایی که در بازار سرمایه فعال هستند را در اختیار دارند و با آن‌ها خرید و فروش انجام می‌دهند. البته هدفشان از این خرید و فروش، متعادل نگه داشتن ارزش سهام آن شرکت و جلوگیری از قفل شدن بازار آن بوسیله ایجاد صف خرید و فروش است. به همین دلیل کارمزد معاملات این صندوق‌ها بسیار پایین است و سازمان بورس برای حمایت از آن‌ها، در کارمزد معاملاتشان 80 درصد تخفیف داده است.

مطابق ماده ۳۳ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر، تمام نقل ‌و انتقالات اوراق بهادار که توسط بازارگردانان دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می‌شوند، از پرداخت مالیات مقطوع نیم درصد معاف هستند.

 این صندوق‌ها اصولا توسط خانواده‌ای از سهام که مرتبط به هم هستند ایجاد و توسط خود آن‌ها اداره می‌شوند. به عنوان مثال گروه سهام شرکت‌های زیر نظر بانک ملت، یک صندوق بازارگردانی ایجاد می‌کند تا با بازارگردانی سهام این شرکت‌ها، ارزش سهام آن‌ها را حفظ کند و همچنین سودجویان نتوانند در تغییر ارزش ذاتی سهام دخالت داشته باشند. این صندوق‌ها با هدف سوددهی ایجاد نمی‌شوند اما نتیجه‌ای که به دنبال دارند، سوددهی سهام شرکت‌های حاضر در صندوق خواهد بود.

مزایای صندوق بازارگردانی چیست؟

مزایای صندوق بازارگردانی چیست؟

هرچند سرمایه‌گذاران این صندوق‌ها فقط افراد حقوقی هستند، اما برای سرمایه‌گذاران حقیقی هم به طور غیرمستقیم مزایایی به همراه دارند. زیرا شرکت‌هایی که وارد این صندوق‌ها می‌شوند سهام خود را در بازار بورس و برای افراد حقیقی ارائه داده‌اند و چنانچه صندوق های بازارگردانی برای ثابت ماندن ارزش سهام این شرکت‌ها تلاش کنند، سرمایه‌گذاران حقیقی هم از آن سود می‌برند. از دیگر مزایای این صندوق‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش کارمزد و هزینه‌های معاملات صندوق به ‌واسطه معافیت‌های در نظر گرفته‌ شده
 • کاهش محدودیت‌های اعطای اعتباردهی و تسهیلات به صندوق با عنایت به اساسنامه آن
 • در اختیار قرار دادن ایستگاه معاملاتی برای انجام معاملات

لیست صندوق‌های بازارگردانی

در حال حاضر 38 صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی در کشور فعال هستند که مشتری آن‌ها فقط شرکت‌های حقوقی می‌باشند.

از جمله این صندوق‌ها می‌توان صندوق بازارگردانی مفید، صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی هوشمند آبان، صندوق بازارگردانی گروه دی، صندوق بازارگردانی ملت، صندوق بازارگردانی اکسیر سودا و … را نام برد.

برای مشاهده لیست صندوق‌های بازارگردانی و انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری می‌توانید از اطلاعات موجود در صفحه صندوق‌های سرمایه‌گذاری سایت سیگنال استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

نقدشوندگی رکن بسیار مهمی در بازار سرمایه‌گذاری است، به همین دلیل برخی از شرکت‌ها وارد صندوق های اختصاصی بازارگردانی می‌شوند تا خیالشان از جهت تامین نقدینگی مورد نیاز و نقدشوندگی سهامشان راحت باشد.

صندوق های اختصاصی بازارگردانی شاید مزیت مستقیمی برای افراد حقیقی نداشته باشند، اما باعث ثبات بازار سرمایه و افزایش اطمینان سرمایه‌گذاران به بازار می‌شوند. بنابراین سرمایه‌گذاران می‌توانند سهام شرکت‌های عضو این صندوق‌ها را با ارزش ذاتی خریداری کنند و نگران نوسانات شدید آن نباشند.

صندوق بازارگردانی ابزار مالی نوین به منظور افزایش نقدشوندگی از طریق بازارگردانی برای افراد حقوقی است. نظر شما در رابطه با این صندوق‌ها چیست؟ پیشنهادات خود را با سایت سیگنال در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • اگر صف فروش هم وجود نداشته باشد.. بازگردان ها… مبلغ ویا در صد ثابتی از صندوقها، دریافت می‌کنند.؟. این درصد ویا مبلغ چقدر است؟

 • سلام
  من شرکتی دارم که میخوام بازار گردانی انجام بدم میخوام بدونم صندوق بازار گردان در زمان هایی که وجه آزاد برای صندوق بازار گردان گذاشته میتواند این وجه آزاد رو در صندوق های درآمد ثابت سرمایه گذاری کنه ؟ ممنون میشم سریع اطلاع بدید

  • سلام دوست عزیز
   شما باید از خدمات سبدگردانی اختصاصی استفاده نکنید.

 • با سلام و تشکر بابت مطالب عالیتون ، سوال بنده این هستش که شما فرمودین صندوق های سبدگردانی برای افراد حقیقی قابل خرید نیست ، اما در قسمت صندوق ها این صندوق ها وجود دارن و قیمت خرید یا ابطال براشون گذاشتن برای افراد حقیقی ، مانند اختصاصی بازارگردانی پست بانک ایران ، اختصاصی بازارگردانی توسعه معادن و فلزات آرمان یا اختصاصی بازارگردانی آگاه و چندین صندوق دیگه ، اینا وقتی به سایت صندوقشون برید قابلیت خرید واحد ها برای افراد حقیقی وجود داره و در قسمت مقایسه صندوق ها هم هستن ، ممکنه در این خصوص منو راهنمایی کنید چون فرمودین صندوق های بازارگردانی قابل خرید نبستن برای افراد حقیقی؟ ممنونم

  • سلام دوست عزیز
   ماهیت وجودی صندوق های بازارگردانی برای روان کردن معاملات سهام مشخصی هست که در امیدنامه صندوق اومده. سایت صندوق ها چون مشابه هم هستند گزینه سرمایه گذاری رو داره ولی صندوق های بازارگردانی برای افراد حقیقی خرد قابل استفاده نیستند. افراد حقیقی که داخل مجموعه همون صندوق هستند میتونند واحدهای صندوق رو با ضوابط و مقدار مشخصی داشته باشند. مثلن مدیر صندوق پست بانک ایران خودش میتونه واحد بخره اما این واحد از نوع واحدهای عادی نیست بلکه واحد ممتاز صندوق هست که ساز و کارش متفاوت است. در کل اعلام قیمت صندوق های بازارگردانی و قرار داشتن اسامی این صندوق ها به معنای این نیست که حتما می شه اونها رو خرید و فروش کرد بلکه برای مقایسه و سنجش عملکرد مدیران صندوق ها مفید می باشد.

 • سلام روز بخیر سوالی که من داشتم اینه که آیا ناشرانی که برای بازارگردانی سهم خودشون با یک صندوق بازار گردانی اختصاصی قرارداد می بندند و بالطبع مالک یونیت های صندوق می شن باید این یونیت ها رو که به نوعی سهم خزانه محسوب می شه در پایان سال مالی بفروشند یا اصلا همچین محدودیتی نداریم ممنون

  • سلام دوست عزیز
   شرکتی که با یک صندوق بازارگردانی قرارداد می بندد مالک یونیت های آن صندوق نمی شود. چراکه صندوق بازارگردانی می تواند همزمان چند سهم مختلف را بازارگردانی کند. وظایف صندوق بازارگردانی و نحوه عملکرد اون در مطلب بالا کامل شرح داده شده است.

 • بازار گردانی با هزینه ی معاملاتی نزدیک به صفر در بازار کارا (خصوصا اطلاعاتی) معنی داره وگرنه جز رانت وقلع و قمع کردن سرمایه ی مردم عادی چیزی دیگه ای نیست. چیزی که مشاهده میشه. کی می خوایم بفهمیم که فروض هر دیدگاهی چقد مهمه، خدا میدونه.

 • سلام
  بااین حساب شرکت های که سهامشان را به صندوق های بازار گردانی سپرده اند .دیگر از سود شارپی خبری نیست؟

  • سلام خیر . بازارگردان ها وظیفه متعادل کردن قیمت ها در بازار رو به عهده دارند.

 • با سلام
  اگر بازارگردان از نوسان جلوگیری میکنه پس سرمایه گذاری دیگه چه معنایی میتونه داشته باشه!!!؟؟؟؟؟؟
  بازار گردان با این تعریف عملا مقابل سود دهی یه سهم رو میگیره.
  و در شرایط حاضر ارزش اکثر سهم ها بیشتر از ارزش ذاتی اون سهمه، و واین یعنی عملا اعلان جنک با مردم

  • سلام، بازارگردان کمک میکنه که نقد شوندگی سهم حفظ بشه و تغییری در روند سهم ایجاد نمیکنه

 • سلام
  وقتی که تو مشخصات یک صندوق سهامی بازده سالانه رو 50 درصد اعلام کرده ینی اصل پول ما بعد یک سال یک و نیم برابر میشه ؟

  • سلام
   بازدهی های اعلام شده مربوط به گذشته صندوق هاست و تضمینی برای آینده وجود نداره.

 • سلام منم وسپهر دارم سی در صد سود داده بفروشم یا بمونه ، این بازار گردانی به نفع ما هست یا ضررمون ممنون .

 • سلام
  با اطلاع این پیام جدید که واسه بازگردانی سهام وسپهر داده شده
  ما چکار کنیم
  بفروشیم یا نگه داریم؟
  لطفا راهنمایی کنید موندم چکار کنم
  مرسی

 • سلام من الان این پیام رو دیدم نمیدونم چیکار کنم آیا سهمم رو بفروشم؟ چون تا الان 25 درصد سود داشته
  به اطلاع می‌رساند؛ بر اساس اطلاعیه شماره ۲۱۴۷/الف/۹۹ مورخ ۱۳۹۹/۰۷/۰۸ این شرکت، بازارگردانی سهام شرکت سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرات (وسپهر۱) با دامنه نوسان روزانه قیمت مطابق با دامنه مجاز نوسان قیمت در بازار‌های اول و دوم فرابورس ایران با استفاده از روش بازارگردانی مبتنی بر حراج در بازار اول فرابورس ایران اعلام گردیده است. لازم به ذکر است اعمال آغاز بازارگردانی سهام شرکت سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرات (وسپهر۱) از روز شنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۷/۱۲ صورت می پذیرد. برای اطلاع از جزئیات بیشتر می توانید به اطلاعیه مذکور واقع در وب سایت رسمی شرکت فرابورس ایران مراجعه فرمائید. مدیر عملیات بازار فرابورس ایران

  • سلام دوست عزیز
   عرضه های اولیه در بلند مدت سود خوبی دارند.

 • سلام عرض می کنم . عذر میخام سوال شاید بی ربط به موضوع این صفحه باشه . در انواع صندوق ها ، ایتمی بنام /مبتنی بر طلا (etf)/ و جود داره . سرمایه گذاری در این صندوق ممکن هست یا خیر . و سوال بعد اینکه آیا ریسک از بین رفتن اصل سرمایه (منظورم تاثیرات از نوسانات بازار سهام یا مثلا خرید و فروش در صندوق های سهامی)داره ؟ ممنون

  • سلام دوست عزیز
   بله در صندوق های طلا میتونید با داشتن کد بورسی وارد بشید. ممکن است بخشی از سرمایه در بازه ای تحت تاثیر قرار بگیره و کاهش پیدا کنه ولی احتمال از بین رفتن سرمایه در صندوق ها صفر است.

 • با سلام و تشکر از مطالب که گردآوری فرمودید . گفتید که فقط حقوقی ها می تونند سرمایه گذاری کنند یعنی اگه شرکت داشته باشیم امکان سرمایه گذاری وجود داره ؟ و سوالی دیگر اینکه اگه بعنوان شرکت می تونیم سرمایه گذاری کنیم آیا امکان از بین رفتم اصل سرمایه هم وجود داره مثل سهامی یا مختلط ؟ سپاسگزارم

  • سلام دوست عزیز
   حقوقی های مشخصی با هدف بازارگردانی سهام مشخصی در این صندوق ها فعالیت می کنند. بنابراین هر شرکت حقوقی نمیتونه در این صندوق ها سرمایه گذاری کنه. این صندوق های ماهیتا سهامی هستند و ریسک صندوق های سهامی را دارند. به هر حال باید توجه داشت که تاسیس این صندوق ها طوری ست که اجازه ورود افراد حقیقی و حقوقی دیگه رو ندارند.

 • سلام سیگنال عزیز.. چجوری باید صندوق های سرمایه گذاری پیداکنیم که حد اقل یه بازگردان داشته باشه امکانش هست یه پست هم بزارین صندوق هایی که بازگردان دارن

  • سلام دوست عزیز
   تمام صندوق های قابل معامله در بورس یا etfها، رکن بازارگردان دارند.

 • چرا بعضی از شرکت ها مدت طولانی هیچ خریدی از طرف حقوقی ها و یا صندوق ها انجام نمی شود، مثل نماد ددام که انگار یک شرکت مرده و خنثی است، در صورتی که هم از پی بر ای پایینی برخورداره، هم ای پ اس نسبتا بالایی هم داره ( لااقل در تابلو و سایت کدال اینطور دیده میشه).. آیا این دسته شرکتها ورشکسته و صورت وضعیت آنها بطور کلی عوام فریبی است؟

 • سلام
  آیا افراد حقیقی میتونن واحدهای این صندوق های بازارگردانی را خریداری و سرمایه گذاری کنند.

 • سلام
  برای اینکه بتونیم عضو این صندوق بشیم و از بازدهی و سوددهی بیشتر اون نسبت به صندوق های سهامی بهره مند بشیم ظاهرا باید شرکتی رو ثبت کنیم تا به عنوان افراد حقوقی تبدیل بشیم مثلا ثبت شرکت حتی یک نفره؟آیا بعد از این مرحله و داشتن شرکت و شماره ثبت آن می توانیم عضو این صندوق ها شویم؟
  با احترام

  • سلام دوست عزیز
   سرمایه گذاران این صندوق ها از قبل مشخص هستند. حقوقی هایی که صندوق را تاسیس می کنند سرمایه گذاران اصلی آن هستند. برای اطلاعات بیشتر میتونید با یکی از این صندوق ها تماس بگیرید.

 • سلام
  فرمودین برای ورود حقیقی به این صندوق کسی واردش میشه که سهم قابل توجهی رو بخره و به عنوان یکی از مدیران وارد میشه، فرضا من چند درصد از سهام های موجود در صندوق رو بخرم از طریق خود صندوق، به عنوان مدیر و بازار گردان وارد این صندوق ها میشم و بعد با همون کد حقیقیم بازار گردانی میکنم یا یک کد حقوقی بهم تعلق میگیره و سهامم به اون کد منتقل میشه برای بازار گردانی؟ چون اگر من با کد حقیقیم وارد بشم به عنوان یکی از مدیران صندوق در اون صورت معاملات من جزو حقیقی ها در تابلوی یک سهم نمایش داده میشه نه حقوقی

  • سلام دوست عزیز
   صندوق ارکان و مدیران سرمایه گذاری مشخصی داره و سرمایه گذاران صندوق نمیتونند به دلیل اینکه در صندوق درصدی رو در اختیار دارند خودشون اقدام به معاملات بکنند. پیشنهاد می کنم اساسنامه و امیدنامه یک صندوق بازارگردانی رو که در سایت صندوق موجو هست، مطالعه بفرمایید.

 • سلام ، یعنی به عنوان مثال صندوق بازارگردانی سپهر صادرات فقط از سهم های بانک صادرات پشتیبانی میکنه ؟ یا هر شرکتی توی بورس باشه میتونه تو این صندوق سرمایه گذاری کنه ؟
  و سوال دیگه اینکه کلیه خرید و فروش حقوقی ها توسط بازارگردان انجام میشه ؟

  • سلام
   سهم های تحت کنترل صندوق های بازارگردانی در سایت صندوق ها وجود داره. در بازار بورس حقوقی های مختلفی وجود دارند و بازارگردان ها به عنوان یکی از حقوقی ها نقش روان کردن معاملات را در نمادهای از پیش تعریف شده را به عهده دارند.

 • با سلام و عرض ادب
  مطالب بسیار مفید و بدرد بخوری بود. سپاسگزارم

 • با سلام. آیا از سود واحدهای سهامی هم میشه نوسان گرفت و سیو سود کرد؟ مثلا زمانی که واحدها در حال سود هستن نگهداریم و زمانی که کل بازار بورس به مشکل بخوره و سود واحد صندوق از ارزشش کم بشه بفروشیم تا زمانی که دوباره رشد کنه دوباره واحد صندوق را بخریم؟ آیا به صرفه هست این کار؟

  • سلام دوست عزیز… شما میتونید هر زمان که مایل بودید تعداد واحدهاتون رو افزایش یا کاهش بدید. این مسئله به تحلیل شما و انتظاراتتون بستگی داره.

 • سلام ایا نمادی مثل بیمه نوین که دارای صندوق بازار گردان باشد دیگر انتظار رشد شارپ در یک بازار صعودی را نمی توان از ااین نماد داشت؟

  • سلام دوست عزیز… بعضی از سهم ها بازارگردان دارند. این رکن در سهم باعث روان شدن معاملات و متعادل شدن قیمت به سمت ارزش ذاتی سهم می باشد.

 • شما تو همین مقاله گفتید که صندوق های سبد گردانی مخصوص حقوقی هاست و افراد حقیقی نمیتونن در این صندوقها سرمایه گذاری کنن
  ولی من به سایت چندتاشون سر زدم ، واحدهاشون برا حقوقی و حقیقی قابل خرید و فروشه
  حتی تو سیگنال لیستشون موجوده و خودتون تو قسمت صندوق های سرمایه گذاری خاص درج کردید،
  لطفا راهنمایی کنید با توجه به این مطلب میشه پولمون رو در این صندوق ها سرمایه گذاری کنیم یا
  چون من مقایسه کردم سودشون از صندوقهای سهامی بیشتره
  اگه اشتباه میکنم لطفا راهنمایی بفرمایید
  متشکر از زحمات شما و همه عوامل سایت خوب سیگنال

  • سلام دوست عزیز.. حقیقی هایی که در صندوق های بازارگردانی هستند در واقع مدیران صندوق هستند. مشتری حقیقی در صورتی میتونه در این صندوق ها سرمایه گذاری کنه که سهم زیادی از صندوق در اختیار داشته باشه. طبق بررسی های ما امکان سرمایه گذاری های عادی و معمول در صندوق های بازارگردانی وجود نداره. موفق و پیروز باشید.

 • سلام
  الان تو لیست صندوقهای سرمایه گذاری سبدگردانی واحدها قابل خرید و فروش حقیقی هستند.
  از نرم افزار سیگنال لیست قابل مشاهده هست
  میشه لطفا توضیح بدین

  • سلام دوست عزیز… متاسفانه متوجه سوال شما نشدیم لطفا مجددا با دقت بیشتری سوالتون رو مطرح بفرمایید

 • سلام. بازارگردان ها با کد حقیقی معامله انجام میدهند یا کد حقوقی؟ یعنی معاملات انها در بخش حقیقی نشان داده میشند یا حقوقی ؟
  با سپاس

 • سلام خسته نباشید میخواستم بدونم افرادحقیقی هنوز نمیتوند تو این صندق ها سرمایه گذاری کند؟

  باتشکر منتظر جواب شما هستم

  • سلام، خیر. این نوع از صندوق فقط قابل سرمایه گذاری برای اشخاص حقوقیه.

 • سلام.یعنی نمیشه تو این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کرد؟؟؟
  این صندوق‌ها سود ماهیانه نمی‌دن ؟

  • سلام، صندوق ‌های بازارگردانی فقط مخصوص افراد حقوقی است نه حقیقی. اگر قصد سرمایه گذاری دارید می‌تونید انواع دیگر صندوق های سرمایه گذاری رو انتخاب کنید. برای آشنایی با انواع صندوق های سرمایه گذاری پیشنهاد میکنم مقاله آموزشی ما با عنوان “ انواع صندوق‌های سرمایه گذاری در ایران ” را حتما مطالعه کنید.

 • ممنون من هر جا دنبال مطلبی برای صندوقای بازار گردانی گشتم چیز خوبی پیدا نکرده بودم مرسی

  • سلام، سپاس از شما. پس حتما مطالب آموزشی دیگمون هم دنبال کنید