صندوق بازارگردانی چیست و چگونه کار می کند؟

صندوق بازارگردانی چیست و چگونه کار می کند؟

در مقالات قبل از اهمیت حضور یک بازارگردان برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری گفتیم، اینکه اگر صندوق‌ها بازارگردان داشته باشند، اوضاع صندوق در نقد شوندگی خوب است و همین موضوع یکی از عوامل کارآمدی صندوق محسوب می‌شود. جالب است بدانید صندوق‌هایی وجود دارند که کارشان بازارگردانی سهام شرکت‌هاست و صندوق بازارگردانی نامیده می‌شوند.

بازارگردانی سهم چیست؟

بازارگردانی، فعالیتی است که با هدف کاهش دامنه نوسانات قیمت اوراق بهادار و تامین نقدشوندگی آن توسط کارگزار انجام می شود. شرکت‌های کارگزاری ریسک داشتن تعداد مشخصی سهام یا اوراق بهادار را به منظور تسهیل معاملات آن اوراق بر عهده می‌گیرند.

برای اینکه بازار سهام به بازاری شفاف، کارا و کارآمد تبدیل شود، نیاز به بازارگردان دارد تا نقدینگی لازم را تامین کند. بازار سرمایه پیش از این از رکن بازارگردان در اوراق مشارکت و صکوک و به طور کل اوراق با درآمد ثابت استفاده می‌کرد، اما در حوزه سهام یا بازارگردانی وجود نداشت یا اگر وجود داشت ناموفق بود. بعد از تجربه موفق رکن بازارگردانی در دنیا و اثبات کارآمدی آن، صندوق های اختصاصی بازارگردانی به وجود آمدند و فعالیت خود را آغاز کردند.

تعریف صندوق بازارگردانی

تعریف صندوق بازارگردانی

صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی یکی از تجربه‌های موفق دنیا در حوزه سرمایه‌گذاری است که در کشورهای مختلف اجرا می‌شود. هدف این صندوق جمع کردن سرمایۀ سرمایه‌گذاران حقوقی و خرید و فروش اوراق بهادار در چارچوب آن اوراق و مطابق با امیدنامه است.

صندوق‌های بازارگردانی برای دور کردن بازار سرمایه از نوسانات شدید به وجود آمده‌اند تا سهام را متعادل نگه دارند و مانع از ایجاد صف خرید و فروش شوند و در عین حال ارزش سهام را به ارزش ذاتی آن نزدیک کنند. بنابراین صف‌های خرید و فروش بی‌مورد از بین می‌روند و به روان شدن معاملات کمک می‌کنند که در نتیجه آن، قدرت نقدشوندگی سهام بالا می‌رود و از دست کاری قیمت سهام توسط برخی سودجویان بازار جلوگیری می‌شود.

صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی چگونه کار می‌کند؟

صندوق های بازرگردانی مقداری از سهام شرکت‌هایی که در بازار سرمایه فعال هستند را در اختیار دارند و با آن‌ها خرید و فروش انجام می‌دهند. البته هدفشان از این خرید و فروش، متعادل نگه داشتن ارزش سهام آن شرکت و جلوگیری از قفل شدن بازار آن بوسیله ایجاد صف خرید و فروش است. به همین دلیل کارمزد معاملات این صندوق‌ها بسیار پایین است و سازمان بورس برای حمایت از آن‌ها، در کارمزد معاملاتشان 80 درصد تخفیف داده است.

مطابق ماده ۳۳ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر، تمام نقل ‌و انتقالات اوراق بهادار که توسط بازارگردانان دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می‌شوند، از پرداخت مالیات مقطوع نیم درصد معاف هستند.

 این صندوق‌ها اصولا توسط خانواده‌ای از سهام که مرتبط به هم هستند ایجاد و توسط خود آن‌ها اداره می‌شوند. به عنوان مثال گروه سهام شرکت‌های زیر نظر بانک ملت، یک صندوق بازارگردانی ایجاد می‌کند تا با بازارگردانی سهام این شرکت‌ها، ارزش سهام آن‌ها را حفظ کند و همچنین سودجویان نتوانند در تغییر ارزش ذاتی سهام دخالت داشته باشند. این صندوق‌ها با هدف سوددهی ایجاد نمی‌شوند اما نتیجه‌ای که به دنبال دارند، سوددهی سهام شرکت‌های حاضر در صندوق خواهد بود.

مزایای صندوق بازارگردانی چیست؟

مزایای صندوق بازارگردانی چیست؟

هرچند سرمایه‌گذاران این صندوق‌ها فقط افراد حقوقی هستند، اما برای سرمایه‌گذاران حقیقی هم به طور غیرمستقیم مزایایی به همراه دارند. زیرا شرکت‌هایی که وارد این صندوق‌ها می‌شوند سهام خود را در بازار بورس و برای افراد حقیقی ارائه داده‌اند و چنانچه صندوق های بازارگردانی برای ثابت ماندن ارزش سهام این شرکت‌ها تلاش کنند، سرمایه‌گذاران حقیقی هم از آن سود می‌برند. از دیگر مزایای این صندوق‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش کارمزد و هزینه‌های معاملات صندوق به ‌واسطه معافیت‌های در نظر گرفته‌ شده
 • کاهش محدودیت‌های اعطای اعتباردهی و تسهیلات به صندوق با عنایت به اساسنامه آن
 • در اختیار قرار دادن ایستگاه معاملاتی برای انجام معاملات

لیست صندوق‌های بازارگردانی

در حال حاضر 38 صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی در کشور فعال هستند که مشتری آن‌ها فقط شرکت‌های حقوقی می‌باشند.

از جمله این صندوق‌ها می‌توان صندوق بازارگردانی مفید، صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی هوشمند آبان، صندوق بازارگردانی گروه دی، صندوق بازارگردانی ملت، صندوق بازارگردانی اکسیر سودا و … را نام برد.

برای مشاهده لیست صندوق‌های بازارگردانی و انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری می‌توانید از اطلاعات موجود در صفحه صندوق‌های سرمایه‌گذاری سایت سیگنال استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

نقدشوندگی رکن بسیار مهمی در بازار سرمایه‌گذاری است، به همین دلیل برخی از شرکت‌ها وارد صندوق های اختصاصی بازارگردانی می‌شوند تا خیالشان از جهت تامین نقدینگی مورد نیاز و نقدشوندگی سهامشان راحت باشد.

صندوق های اختصاصی بازارگردانی شاید مزیت مستقیمی برای افراد حقیقی نداشته باشند، اما باعث ثبات بازار سرمایه و افزایش اطمینان سرمایه‌گذاران به بازار می‌شوند. بنابراین سرمایه‌گذاران می‌توانند سهام شرکت‌های عضو این صندوق‌ها را با ارزش ذاتی خریداری کنند و نگران نوسانات شدید آن نباشند.

صندوق بازارگردانی ابزار مالی نوین به منظور افزایش نقدشوندگی از طریق بازارگردانی برای افراد حقوقی است. نظر شما در رابطه با این صندوق‌ها چیست؟ پیشنهادات خود را با سایت سیگنال در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • ممنون من هر جا دنبال مطلبی برای صندوقای بازار گردانی گشتم چیز خوبی پیدا نکرده بودم مرسی

  • بهادر آذری

   سلام، سپاس از شما. پس حتما مطالب آموزشی دیگمون هم دنبال کنید

 • سلام.یعنی نمیشه تو این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کرد؟؟؟
  این صندوق‌ها سود ماهیانه نمی‌دن ؟

  • بهادر آذری

   سلام، صندوق ‌های بازارگردانی فقط مخصوص افراد حقوقی است نه حقیقی. اگر قصد سرمایه گذاری دارید می‌تونید انواع دیگر صندوق های سرمایه گذاری رو انتخاب کنید. برای آشنایی با انواع صندوق های سرمایه گذاری پیشنهاد میکنم مقاله آموزشی ما با عنوان “ انواع صندوق‌های سرمایه گذاری در ایران ” را حتما مطالعه کنید.

 • سلام خسته نباشید میخواستم بدونم افرادحقیقی هنوز نمیتوند تو این صندق ها سرمایه گذاری کند؟

  باتشکر منتظر جواب شما هستم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، خیر. این نوع از صندوق فقط قابل سرمایه گذاری برای اشخاص حقوقیه.

 • ناصر حمیدی

  سلام. بازارگردان ها با کد حقیقی معامله انجام میدهند یا کد حقوقی؟ یعنی معاملات انها در بخش حقیقی نشان داده میشند یا حقوقی ؟
  با سپاس

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… بازارگردان ها حقوقی هستند.

 • امیر مهدوی

  سلام
  الان تو لیست صندوقهای سرمایه گذاری سبدگردانی واحدها قابل خرید و فروش حقیقی هستند.
  از نرم افزار سیگنال لیست قابل مشاهده هست
  میشه لطفا توضیح بدین

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… متاسفانه متوجه سوال شما نشدیم لطفا مجددا با دقت بیشتری سوالتون رو مطرح بفرمایید

 • امیر مهدوی

  شما تو همین مقاله گفتید که صندوق های سبد گردانی مخصوص حقوقی هاست و افراد حقیقی نمیتونن در این صندوقها سرمایه گذاری کنن
  ولی من به سایت چندتاشون سر زدم ، واحدهاشون برا حقوقی و حقیقی قابل خرید و فروشه
  حتی تو سیگنال لیستشون موجوده و خودتون تو قسمت صندوق های سرمایه گذاری خاص درج کردید،
  لطفا راهنمایی کنید با توجه به این مطلب میشه پولمون رو در این صندوق ها سرمایه گذاری کنیم یا
  چون من مقایسه کردم سودشون از صندوقهای سهامی بیشتره
  اگه اشتباه میکنم لطفا راهنمایی بفرمایید
  متشکر از زحمات شما و همه عوامل سایت خوب سیگنال

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز.. حقیقی هایی که در صندوق های بازارگردانی هستند در واقع مدیران صندوق هستند. مشتری حقیقی در صورتی میتونه در این صندوق ها سرمایه گذاری کنه که سهم زیادی از صندوق در اختیار داشته باشه. طبق بررسی های ما امکان سرمایه گذاری های عادی و معمول در صندوق های بازارگردانی وجود نداره. موفق و پیروز باشید.

 • علیرضا

  سلام.ی سهم الان زده ک بازارگردانی داره یعنی چی؟؟؟؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… بعضی از سهم ها بازارگردان دارند. این رکن در سهم باعث روان شدن معاملات و متعادل شدن قیمت به سمت ارزش ذاتی سهم می باشد.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
11 خرداد 1399