شرایط وام ودیعه مسکن؛ جزئیات جدید وام مستاجری

شرایط وام ودیعه مسکن؛ جزئیات جدید وام مستاجری

اگر شرایط وام ودیعه مسکن 1402 را داشته باشید، می‌توانید جزو مشمولان دریافت قرار بگیرید. یکی از شرایط جدید وام ودیعه مسکن مستاجران این است که این تسهیلات تنها به مستاجران پرداخت می‌شود و بازپرداخت تسهیلات اجاره خانه توسط مستاجران انجام خواهد گرفت. (در حالی که از شرایط وام ودیعه مسکن در سال گذشته این بود که تسهیلات اجاره نامه به موجر و مستاجر پرداخت می‌شود.). مبلغ وام ودیعه مسکن در سال ۱۴۰۲ احتمالا تا ۲۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کند.

براساس جدیدترین اعلامیه‌‌های منتشرشده، نرخ سود 13 درصدی به جزئیات وام مستاجران اضافه شد. برای خواندن سایر جزئیات ودیعه مسکن ابتدا ویدئوی زیر را نگاه کنید. سپس، در ادامه‌ی این مطلب همراه ما باشید.

مبلغ وام ودیعه مسکن چقدر است؟
مبلغ وام اجاره نامه مسکن در سال 1402 برای تهران، مراکز استان‌ها و سایر نقاط شهری: ۱۰۰، ۷۰ و ۴۰ میلیون تومان است اما نمایندگان مجلس با افزایش تا ۲۰۰ میلیون تومان موافقت کرده‌اند.

شرایط جدید وام ودیعه مسکن مستاجران


شرایط وام ودیعه مسکن مستاجران از آن جهت اهمیت دارد که تنها افراد مشمول می‌توانند برای ثبت نام وام ودیعه مسکن اقدام کنند. به بیانی دیگر، شرایط جدید وام ودیعه مسکن مستاجران باید با آیین نامه قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مطابقت داشته باشد. یکی از شرایط این است که درخواست کننده، متاهل و یا سرپرست خانواده باشد. سایر شرایط را در ادامه می‌خوانید:

 1. متاهل یا سرپرست خانوار باشید.
 2. اجاره نامه رسمی داشته باشید.
 3. تاریخ اجاره نامه باید تا پایان زمان ثبت نام ودیعه مسکن باشد.

برای پذیرش نهایی وام ودیعه مسکن مستاجران لازم است که دو هفته بعد از زمان معرفی به بانک، اسناد و مدارک لازم را به بانک تحویل بدهید و ضامن‌ها را معرفی کنید.

در بخش زیر، هر کدام از 3 شرایط ثبت نام وام ودیعه مسکن با جزئیات کامل اشاره می‌کنیم تا موفق به دریافت این تسهیلات شوید.

1- شرایط وضعیت تاهل متقاضی برای وام ودیعه مسکن مستاجران

وضعیت تاهل متقاضی جزو شرایط وام ودیعه مسکن مستاجران می‌باشد که از سوی دولت معرفی شده است. شرایط استفاده از وام ودیعه مسکن از آن جهت از سوی دولت اعلام شده که تمامی مستاجران بدون داشتن آن‌ها نمی‌توانند مشمول این تسهیلات باشند. بنابراین:

 • با تقسیم مستاجران به دو گروه متاهل و مجرد، افراد متاهل در اولویت شرایط وام مستاجری قرار می‌گیرند.

همچنین، براساس الزامات اعلام شده از سوی وزارت راه و شهر سازی، متقاضیان گرفتن وام ودیعه مسکن باید متاهل و یا سرپرست خانوار باشند. در نتیجه:

 • افراد مجردی که سرپرست خانوار نیستند، نمی‌توانند تسهیلات اجاره نامه را دریافت کنند.

با همین وجود، اطلاعیه‌های رسمی که از سوی وزارت راه و شهر سازی منتشر شده که 2 گروه استثنا دارد. این دو گروه استثنا (حتی اگر مجرد باشند و سرپرست خانوار هم نباشند) با شرایط زیر می‌توانند اقدام به دریافت این تسهیلات کنند:

 • زنان مجرد و بالای 35 سالی که با خانواده زندگی نمی‌کنند. (یا در واقع، خودسرپرست هستند.)
 • مردانی که قبلا سرپرست خانواده بوده‌اند؛ اما هم‌اکنون، به دلیل طلاق یا فوت همسر مجرد هستند.

2- شرایط اجاره نامه وام مستاجری

وام ودیعه مسکن و شرایط اجاره نامه آن را به دقت بررسی کنید تا در از پذیرش نهایی وزارت راه و شهرسازی قرار بگیرید و به بانک معرفی شوید. (لازم به ذکر است که این شرایط در سایت tem.mrud.ir هم معرفی شده‌اند.)

اگر اجاره نامه یکی از دو شرایط زیرا را داشته باشد، مورد تایید وزارت راه و شهر سازی است:

 • در دفتر اسناد رسمی و توسط سردفتر اسناد رسمی تنظیم شده باشد.
 • در سامانه ایران املاک ثبت شده باشد و کد رهگیری دریافت کرده باشید.

لازم می‌دانیم این نکته را یادآوری کنیم که ثبت کردن قراردادهای اجاره در سایت ثبت و معاملات کشور فقط از طریق صاحبان دفاتر املاکی که مجوز آن را دارند؛ امکانپذیر است. در نتیجه، تمامی افراد یا تمامی مراکز آنلاین نمی‌توانند اقدام به ثبت قراردادهای اجاره در این سایت کنند.

3- شرایط زمان قراداد اجاره برای وام ودیعه مستاجران

گفتنی است که با در نظر گرفتن شرایط زمان قرارداد اجاره در کنار شرایط خود اجاره نامه و وضعیت تاهل می‌توانید برای دریافت وام ودیعه اقدام کنید.

 • اگر قرارداد اجاره فرد متقاضی تسهیلات ودیعه مسکن حداکثر تا پایان زمان ثبت نام این وام، منعقد شده باشد؛ این فرد واجد شرایط است.

برای مثال، اگر انعقاد قرارداد در بازه زمانی بعد از پایان ثبت نام وام ودیعه مسکن باشد، شما جزو مشمولین نیستید.

شرایط وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲


با توجه به افزایش شدید اجاره‌بها در اواخر سال ۱۴۰۱ و اوایل سال جاری، متقاضیان انتظار دارند افزایش قابل توجهی در مبلغ وام مستاجری ۱۴۰۲ اعمال شود. گرچه روند ثبت‌نام وام مستاجری ۱۴۰۲ هنوز تغییراتی نداشته اما احمد دنیا مالی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از افزایش وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲ خبر داد.

او اعلام کرد رئیس جمهور در جلسه شورای عالی مسکن، دستور افزایش این تسهیلات را صادر کرده است و در هفته‌های آینده جزییات بیشتری منتشر خواهد شد. افرادی که می‌خواهند این تسهیلات را با مبلغ جدید دریافت کنند، باید منتظر زمان ثبت نام وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲ بمانند.

البته با گذشت چند ماه از سال ۱۴۰۲، به دلیل محدودیت منابع بانک‌ها هنوز مبلغ این وام افزایش پیدا نکرده است.

آخرین اخبار وام ودیعه و دیگر وام‌ها در اپلیکیشن سیگنال

مبلغ وام مستاجری ۱۴۰۲ چقدر است؟


جزییات و شرایط وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲ هنوز اعلام نشده است و مشخص نیست که دقیقا وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲ چقدر است و چه زمانی تغییرات اعمال خواهد شد. بنابراین افرادی که تا پیش از این برای دریافت تسهیلات مستاجری اقدام کرده‌اند، با قوانین، مبلغ و شرایط سال گذشته وام دریافت خواهند کرد. در هفته‌های گذشته

تا پیش از این مبلغ وام ودیعه برای تهران ۱۰۰، مراکز استان‌ها ۷۰ و سایر کلان‌شهرها ۴۰ میلیون تومان بوده است. باز پرداخت وام ودیعه مسکن هم مطابق سال گذشته و در اقساط ۵ ساله است. با این حال نمایندگان مجلس با افزایش مبلغ وام ودیعه مسکن تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان موافقت کرده‌اند. بدین ترتیب مبلغ وام مستاجری برای تهران ۲۰۰ میلیون تومان، کلان‌شهرها ۱۵۰ میلیون تومان و سایر کلان‌شهرها ۱۰۰ میلیون تومان خواهد بود.

متقاضیان برای ثبت‌نام باید ابتدا وارد وب‌سایت tem.mrud.ir شوند و سپس از نوار بالایی گزینه «ثبت‌نام وام ودیعه مسکن» را انتخاب کنند. البته آدرس این وب‌سایت در ماه‌های گذشته به saman.mrud.ir تغییر پیدا کرده است. با این حال متقاضیان با ورود به هر دو وب‌سایت می‌توانند فرایند ثبت نام برای وام مستاجری را انجام دهند.

چگونه وام ودیعه مسکن بگیریم؟


برای دریافت وام ودیعه مسکن مستاجران باید ابتدا به سایت saman.mrud.ir مراجعه کرده و پس از ثبت‌نام در سایت و ارسال مدارک، منتظر اعلام نتیجه نهایی باشید. از طریق همین سامانه زمان و بانک دریافت وام به متقاضیان اعلام خواهد شد.

تمام مراحل ثبت‌نام و پیگیری به صورت اینترنتی بوده و پس از معرفی بانک، باید به صورت حضوری برای دریافت وام اقدام نمایید.

شرایط ضامن برای وام ودیعه مسکن


وام ودیعه جزو وام‌هایی است که برای دریافت آن به معرفی ضامن نیاز دارید. از آنجایی که هر بانک، شرایط ضامن وام ودیعه مسکن را موارد متفاوتی در نظر گرفته است، به طور قطع نمی‌توانیم به شرایط ضامن اشاره کنیم. علاوه براین، اعلامیه‌ای مبتنی بر شرایط ضامن وام برای ودیعه مسکن در سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن اعلام نشده است. به محض اعلام شرایط عمومی ضامن وام مسکن، این مطلب را بروزرسانی می‌کنیم.

سود مبلغ وام ودیعه مسکن مستاجران چند درصد است؟ (وام مستاجران چند درصد است؟)


در ابتدا، درصد سود وام ودیعه مسکن 1401، ۱۸ درصد اعلام شد. در تیر 1401، خبری بر مبنای کاهش سود 18 درصدی به 13 درصدی تسهیلات ودیعه مسکن منتشر شد. این خبر در بخش زیر آمده است:

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی نیز از تصویب کاهش ۵ درصدی نرخ سود این تسهیلات در جلسه شورای عالی سران قوا خبر داده بود؛ به گفته وزیر راه، ۵ درصد از نرخ سود وام ودیعه مسکن یارانه محاسبه و از ۱۸ به ۱۳ درصد کاهش می‌یابد.

مهرنیوز

هنوز جزییات سود وام مستاجران ۱۴۰۲ مشخص نشده است اما این احتمال وجود دارد که رقم سود از ۱۸ به ۲۳ درصد افزایش پیدا کند.

جزئیات وام ودیعه مسکن (مدارک لازم و زمان ثبت نام)


در جزئیات وام ودیعه مسکن ذکر شده است که مبلغ این وام در بازه 40 الی 100 میلیون تومان است که در بخش پایانی به آن پرداختیم. جزئیات وام ودیعه مسکن 1402 شامل مدارک وام ودیعه مسکن (برای فرد متقاضی) و مهلت ثبت نام در آن سامانه است که در بخش زیر به آن اشاره کرده‌ایم:

1- زمان ثبت نام وام ودیعه مسکن 140۲

زمان ثبت نام وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲ از خرداد امسال آغاز شده و هنوز زمان پایان اعلام نشده است.

پیرو تصمیم دولت برای پرداخت تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن در سال ۱۴۰۲ به مستأجران، ثبت‌نام برای دریافت تسهیلات مذکور از ساعت ۱۰ صبح روز پنجشنبه دوازدهم خردادماه از طریق سامانه وزارت راه و شهرسازی به نشانی http://saman.mrud.ir (سامانه ثبت نام نهضت ملی مسکن) آغاز می‌شود.

خبرگزاری ایمنا

2- مدارک لازم برای وام ودیعه مسکن مستاجران چیست؟

مستاجران برای دریافت کمک ودیعه باید تمامی مدارک وام ودیعه مسکن را در سایت tem.mrud.ir بارگذاری کنند. مدارک لازم برای وام ودیعه مسکن مستاجران در لیست زیر آمده است:

 • مدارک شناسایی مستاجر (شناسنامه – کارت ملی)
 • اجاره نامه رسمی و ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات (قولنامه مسکن)
چطور وام فرزند‌آوری بگیریم؟ (مبلغ، جزئیات و شرایط)

مبلغ و اقساط وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲


مبلغ وام مستاجری در سال گذشته، 30 میلیون کمتر از لیست زیر اعلام شده بود. اما در سال جدید، 30 میلیون تومان به مبلغ وام مستاجران اضافه شد. در جدول زیر، مبلغ و اقساط وام ودیعه مسکن 1402 برای شهر تهران، کلانشهرها و سایر شهرها، سود و مدت بازپرداخت آن‌ها به صورت زیر آمده است: (جدول زیر بر اساس سود ۱۸ درصد و نحوه محاسبه در سال ۱۴۰۱ می‌باشد.)

مبلغ وام ودیعه مسکنشهرمدت بازپرداختمبلغ اقساط ماهیانه
100 میلیون تومانتهران5 ساله2,275,000 تومان
70 میلیون تومانکلانشهرها5 ساله1,592,000 تومان
40 میلیون تومانسایر شهرها5 ساله910,000 تومان

سوالات متداول

مدارک لازم برای وام ودیعه مسکن چیست؟

شناسنامه و کارت ملی مستاجر به همراه اجاره نامه رسمی و ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات جزو مدارک لازم برای وام ودیعه مسکن هستند.

شرایط وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲ چیست؟

یکی از شرایط وام ودیعه مسکن مستاجران این است که افراد متاهل و سرپرست خانوار باشند.

جزئیات وام مستاجران 1402 چیست؟

زمان ثبت نام برای وام ودیعه مسکن به ترتیب از 26 خرداد سال تا 30 آذر سال جاری است. مدارک لازم برای وام ودیعه همان اجاره نامه و مدارک شناسایی فرد متقاضی است.

آیا کسانی که وام ودیعه مسکن گرفتن دوباره میتونن بگیرن؟

برای دریافت دوباره وام ودیعه باید وام قبلی به طور کامل تسویه شود. بنابراین افرادی که یک بار وام دریافت کرده‌اند و هنوز در حال پرداخت اقساط هستند، نمی‌توانند برای دریافت مجدد وام مستاجری اقدام کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات بانک و بیمه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام. با توجه به افزایش مبلغ وام ها، از چه تاریخی بانک ها مبلغ وام رو بروز می کنند؟

 • اگر وام ودیعه بگیرم بعدا میتونم از تسهیلات مسکن ملی و غیره استفاده کنم؟

 • با سلام و خسته نباشید من وام ودیعه ثبت نام کردم و حائز شرایط هم نوشته شدم الان باید کجا برم چکار باید کنم که زودتر وام بگیرم منمنون میشم راهنمایی کنید.
  با تشکر

 • سود وام بانکی سالانه حساب میشه یا یک سود برای اتمام مبلغ وام هستش

  • سلام به کسانی که مسکن ملی ثبت نام کرده‌اند ولی در حال حاضر مستاجر هستند وام مسکن مستأجری تعلق میگیرد .با سپاس

 • سلام چرابه روستا نمیدن روستا که بیشتراحتیاج داره چون توانش رونداشتن شهراجاره کنن