بنر اندیشه صبا در مقالات

شرایط وام ودیعه مسکن – جزئیات مدارک لازم و اقساط وام مستاجران

شرایط وام ودیعه مسکن – جزئیات مدارک لازم و اقساط وام مستاجران

اگر شرایط وام ودیعه مسکن 1401 را داشته باشید، می‌توانید جزو مشمولان دریافت قرار بگیرید. یکی از شرایط جدید وام ودیعه مسکن مستاجران این است که این تسهیلات تنها به مستاجران پرداخت می‌شود و بازپرداخت تسهیلات اجاره خانه توسط مستاجران انجام خواهد گرفت. (در حالی که از شرایط وام ودیعه مسکن در سال گذشته این بود که تسهیلات اجاره نامه به موجر و مستاجر پرداخت می‌شود.)

براساس جدیدترین اعلامیه‌‌های منتشرشده، نرخ سود 13 درصدی به جزئیات وام مستاجران اضافه شد. برای خواندن سایر جزئیات ودیعه مسکن ابتدا ویدئوی زیر را نگاه کنید. سپس، در ادامه‌ی این مطلب همراه ما باشید.

مبلغ وام ودیعه مسکن چقدر است؟
مبلغ وام اجاره نامه مسکن در سال 1401 برای تهران، مراکز استان‌ها و سایر نقاط شهری: ۱۰۰، ۷۰ و ۴۰ میلیون تومان

شرایط وام ودیعه مسکن به مستاجران


شرایط وام ودیعه مسکن مستاجران از آن جهت اهمیت دارد که تنها افراد مشمول می‌توانند برای ثبت نام وام ودیعه مسکن اقدام کنند. به بیانی دیگر، شرایط جدید وام ودیعه مسکن مستاجران باید با آیین نامه قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مطابقت داشته باشد. یکی از شرایط این است که درخواست کننده، متاهل و یا سرپرست خانواده باشد. سایر شرایط را در ادامه می‌خوانید:

 1. متاهل یا سرپرست خانوار باشید.
 2. اجاره نامه رسمی داشته باشید.
 3. تاریخ اجاره نامه باید تا پایان زمان ثبت نام ودیعه مسکن باشد.

برای پذیرش نهایی وام ودیعه مسکن لازم است که دو هفته بعد از زمان معرفی به بانک، اسناد و مدارک لازم را به بانک تحویل بدهید و ضامن‌ها را معرفی کنید.

در بخش زیر، هر کدام از 3 شرایط ثبت نام وام ودیعه مسکن با جزئیات کامل اشاره می‌کنیم تا موفق به دریافت این تسهیلات شوید.

1- شرایط وضعیت تاهل متقاضی برای وام ودیعه مسکن

وضعیت تاهل متقاضی جزو شرایط وام ودیعه مسکن مستاجران می‌باشد که از سوی دولت معرفی شده است. شرایط استفاده از وام ودیعه مسکن از آن جهت از سوی دولت اعلام شده که تمامی مستاجران بدون داشتن آن‌ها نمی‌توانند مشمول این تسهیلات باشند. بنابراین:

 • با تقسیم مستاجران به دو گروه متاهل و مجرد، افراد متاهل در اولویت شرایط وام مستاجری قرار می‌گیرند.

همچنین، براساس الزامات اعلام شده از سوی وزارت راه و شهر سازی، متقاضیان گرفتن وام ودیعه مسکن باید متاهل و یا سرپرست خانوار باشند. در نتیجه:

 • افراد مجردی که سرپرست خانوار نیستند، نمی‌توانند تسهیلات اجاره نامه را دریافت کنند.

با همین وجود، اطلاعیه‌های رسمی که از سوی وزارت راه و شهر سازی منتشر شده که 2 گروه استثنا دارد. این دو گروه استثنا (حتی اگر مجرد باشند و سرپرست خانوار هم نباشند) با شرایط زیر می‌توانند اقدام به دریافت این تسهیلات کنند:

 • زنان مجرد و بالای 35 سالی که با خانواده زندگی نمی‌کنند. (یا در واقع، خودسرپرست هستند.)
 • مردانی که قبلا سرپرست خانواده بوده‌اند؛ اما هم‌اکنون، به دلیل طلاق یا فوت همسر مجرد هستند.

2- شرایط اجاره نامه وام ودیعه مسکن مستاجران

وام ودیعه مسکن و شرایط اجاره نامه آن را به دقت بررسی کنید تا در از پذیرش نهایی وزارت راه و شهرسازی قرار بگیرید و به بانک معرفی شوید. (لازم به ذکر است که این شرایط در سایت tem.mrud.ir هم معرفی شده‌اند.)

اگر اجاره نامه یکی از دو شرایط زیرا را داشته باشد، مورد تایید وزارت راه و شهر سازی است:

 • در دفتر اسناد رسمی و توسط سردفتر اسناد رسمی تنظیم شده باشد.
 • در سامانه ایران املاک ثبت شده باشد و کد رهگیری دریافت کرده باشید.

لازم می‌دانیم این نکته را یادآوری کنیم که ثبت کردن قراردادهای اجاره در سایت ثبت و معاملات کشور فقط از طریق صاحبان دفاتر املاکی که مجوز آن را دارند؛ امکانپذیر است. در نتیجه، تمامی افراد یا تمامی مراکز آنلاین نمی‌توانند اقدام به ثبت قراردادهای اجاره در این سایت کنند.

3- شرایط زمان قراداد اجاره برای وام مستاجران

گفتنی است که با در نظر گرفتن شرایط زمان قرارداد اجاره در کنار شرایط خود اجاره نامه و وضعیت تاهل می‌توانید برای دریافت وام ودیعه اقدام کنید.

 • اگر قرارداد اجاره فرد متقاضی تسهیلات ودیعه مسکن حداکثر تا پایان زمان ثبت نام این وام، منعقد شده باشد؛ این فرد واجد شرایط است.

برای مثال، اگر انعقاد قرارداد در بازه زمانی بعد از پایان ثبت نام وام ودیعه مسکن باشد، شما جزو مشمولین نیستید.

شرایط ضامن برای وام ودیعه مسکن


وام ودیعه جزو وام‌هایی است که برای دریافت آن به معرفی ضامن نیاز دارید. از آنجایی که هر بانک، شرایط ضامن وام ودیعه مسکن را موارد متفاوتی در نظر گرفته است، به طور قطع نمی‌توانیم به شرایط ضامن اشاره کنیم. علاوه براین، اعلامیه‌ای مبتنی بر شرایط ضامن وام برای ودیعه مسکن در سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن اعلام نشده است. به محض اعلام شرایط عمومی ضامن وام مسکن، این مطلب را بروزرسانی می‌کنیم.

وام ودیعه مسکن چند درصد است؟ (وام مستاجران چند درصد است؟)


در ابتدا، درصد سود وام ودیعه مسکن 1401، 18 درصد اعلام شد. در تیر 1401، خبری بر مبنای کاهش سود 18 درصدی به 13 درصدی تسهیلات ودیعه مسکن منتشر شد. این خبر در بخش زیر آمده است:

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی نیز از تصویب کاهش ۵ درصدی نرخ سود این تسهیلات در جلسه شورای عالی سران قوا خبر داده بود؛ به گفته وزیر راه، ۵ درصد از نرخ سود وام ودیعه مسکن یارانه محاسبه و از ۱۸ به ۱۳ درصد کاهش می‌یابد.

مهرنیوز

جزئیات وام ودیعه مسکن (مدارک لازم و زمان ثبت نام)


در جزئیات وام ودیعه مسکن ذکر شده است که مبلغ این وام در بازه 40 الی 100 میلیون تومان است که در بخش پایانی به آن پرداختیم. جزئیات وام ودیعه مسکن 1401 شامل مدارک وام ودیعه مسکن (برای فرد متقاضی) و مهلت ثبت نام در آن سامانه است که در بخش زیر به آن اشاره کرده‌ایم:

1- زمان ثبت نام وام ودیعه مسکن 1401

زمان ثبت نام وام ودیعه مسکن ۱۴۰۱ از 26 خرداد سال جاری تا تا 30 آذر ماه سال جاری است. هنوز شرایط ثبت نام جاماندگان ودسعه مسکن مشخص نیست.

پیرو تصمیم دولت برای پرداخت تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن در سال ۱۴۰۱ به مستأجران، ثبت‌نام برای دریافت تسهیلات مذکور از ساعت ۱۰ صبح روز پنجشنبه دوازدهم خردادماه از طریق سامانه وزارت راه و شهرسازی به نشانی http://saman.mrud.ir (سامانه ثبت نام نهضت ملی مسکن) آغاز می‌شود.

خبرگزاری ایمنا

2- مدارک لازم برای وام ودیعه مسکن مستاجران چیست؟

مستاجران برای دریافت کمک ودیعه باید تمامی مدارک وام ودیعه مسکن را در سایت tem.mrud.ir بارگذاری کنند. مدارک لازم برای وام ودیعه مسکن مستاجران در لیست زیر آمده است:

 • مدارک شناسایی مستاجر (شناسنامه – کارت ملی)
 • اجاره نامه رسمی و ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات (قولنامه مسکن)

اقساط و مبلغ وام ودیعه مسکن ۱۴۰۱


مبلغ وام مستاجری در سال گذشته، 30 میلیون کمتر از لیست زیر اعلام شده بود. اما در سال جدید، 30 میلیون تومان به مبلغ وام مستاجران اضافه شد. در جدول زیر، مبلغ و اقساط وام ودیعه مسکن 1401 برای شهر تهران، کلانشهرها و سایر شهرها، سود و مدت بازپرداخت آن‌ها به صورت زیر آمده است:

مبلغ وام ودیعه مسکنشهرمدت بازپرداختمبلغ اقساط ماهیانه
100 میلیون تومانتهران5 ساله2,275,000 تومان
70 میلیون تومانکلانشهرها5 ساله1,592,000 تومان
40 میلیون تومانسایر شهرها5 ساله910,000 تومان

سوالات متداول

مدارک لازم برای وام ودیعه مسکن چیست؟

شناسنامه و کارت ملی مستاجر به همراه اجاره نامه رسمی و ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات جزو مدارک لازم برای وام ودیعه مسکن هستند.

شرایط وام ودیعه مسکن ۱۴۰۱ چیست؟

یکی از شرایط وام ودیعه مسکن مستاجران این است که افراد متاهل و سرپرست خانوار باشند.

جزئیات وام مستاجران 1401 چیست؟

زمان ثبت نام برای وام ودیعه مسکن به ترتیب از 26 خرداد سال تا 30 آذر سال جاری است. مدارک لازم برای وام ودیعه همان اجاره نامه و مدارک شناسایی فرد متقاضی است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات بانک و بیمه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران