با یک میلیارد تومان کجا سرمایه گذاری کنیم؟

با یک میلیارد تومان کجا سرمایه گذاری کنیم؟

به دست آوردن یک میلیارد سرمایه کار آسانی نیست اما سرمایه گذاری با یک میلیارد به مراتب کار سخت‌تری خواهد بود. این روزها گزینه های مختلفی برای سرمایه گذاری پیش روی همه ما وجود دارد. زمانی که حجم دارایی‌ها قابل توجه باشد، انتخاب گزینه سرمایه گذاری سخت خواهد شد. در این مقاله به بررسی راهکارهای سرمایه گذاری با مبالغی در محدوده یک میلیارد تومان خواهیم پرداخت.

برای ثبت نام در بهترین کارگزاری های بورسی

برای سرمایه گذاری با یک میلیارد تومان چه گزینه‌هایی پیش روی ماست؟

با یک میلیارد چه کنم؟ این سوال در ذهن افراد زیادی شکل گرفته است. بازارهای اقتصادی دائما در حال فراز و نشیب هستند و انتخاب بهترین محل برای سرمایه‌گذاری اهمیت زیادی دارد. در ادامه گزینه‌های سرمایه گذاری با یک میلیارد تومان را بررسی خواهیم کرد.

ملک و مسکن

ملک و مسکن
ملک و مسکن

تا چند سال پیش می‌توانستیم با یک میلیارد تومان ملک‌های ارزشمندی را خریداری کنیم اما متاسفانه در طول دو سال گذشته بازار مسکن دچار تورم افسارگسیخته‌ای شده است. به همین دلیل شانس خرید یک خانه یا زمین مناسب با مبالغی در حدود یک میلیارد تومان چندان زیاد نیست.

بنابراین سرمایه گذاری با 1 میلیارد تومان در بازار مسکن پیشنهاد مطلوبی نیست؛ زیرا باید به سراغ زمین‌ها یا خانه‌های اطراف شهر یا مناطق ضعیف رفت که احتمالا روند رشد طولانی و پرریسکی خواهند داشت.

طلا و دلار

طلا و دلار
طلا و دلار

افراد زیادی معتقدند خرید دلار یا طلا بهترین سرمایه گذاری با مبلغ یک میلیارد تومان است. کافی است بازدهی دلار در سال ۱۴۰۰ را بررسی کنید تا متوجه شوید رشد این دارایی روند قابل قبولی نداشته است. رشد قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ کمتر از ۱۰ درصد بوده است. علاوه بر این نوسان‌های شدید این دارایی باعث ایجاد هیجان‌های مقطعی زیادی شده است. طلا نیز روند مطلوبی نداشته است و تنها در مقاطعی به واسطه افزایش قیمت انس جهانی، رشدهای ضعیفی به ثبت رسانده است.

ارزهای دیجیتال و بازار جهانی

ارزهای دیجیتال و بازار جهانی
ارزهای دیجیتال و بازار جهانی

گزینه بعدی بازارهای جهانی و ارزهای دیجیتال است. ارزهای دیجیتال در سال ۱۳۹۹ رشدی حیرت‌انگیز را ثبت کردند اما وضعیت این دارایی‌های دیجیتال در سال ۱۴۰۰ فاجعه‌بار بود. نوسان‌های شدید، غیرقابل پیش‌بینی بودن، ابهامات و کلاهبرداری و … باعث شده رمزارزها گزینه مناسبی برای پیشنهاد سرمایه گذاری با یک میلیارد تومان نباشند. بازارهای جهانی و اروپایی مثل فارکس یا بورس آمریکا هم پس از تورم شدید ایالات متحده خسارت‌های سنگینی را متحمل شدند.

بورس ایران

بورس ایران
بورس ایران

بورس ایران دیگر پاسخ برای سوال «با یک میلیارد کجا سرمایه گذاری کنم؟» است. بورس ایران از سال ۱۳۹۸ روندی پرفراز و نشیب داشته است. بسیاری از افراد سودهای قابل توجهی برداشت و اشخاص زیادی هم زیان‌های شدیدی را تجربه کردند. در این میان سرمایه‌گذارانی که از صندوق‌های سرمایه‌گذاری استفاده کردند ضررهای کنترل‌شده‌تری داشتند و البته سود کمتری هم در مقایسه با سرمایه‌گذاری مستقیم برداشت کردند. برخی اشخاص هم که به سراغ سبدگردان‌ها رفته‌اند، تجربه نسبتا خوبی از سرمایه‌گذاری در بورس ایران داشته‌اند.

سبدگردانی؛ بهترین سرمایه گذاری با یک میلیارد تومان

بسیاری از سرمایه‌گذاران به دنبال افرادی معتمد و کاربلد هستند تا مدیریت دارایی‌هایشان را به آن‌ها بسپارند. بازارهای مالی پر از فرصت‌های سودآوری هستند اما برای استفاده از این فرصت‌ها باید زمان و دانش کافی داشت. تسلط به تحلیل تکنیکال، فاندامنتال، تکنیک‌های مدیریت ریسک و کنترل احساسات و ده‌ها توانایی دیگر پیش‌نیازهای انجام معاملات در بازارهای مالی است.

سبدگردانی
سبدگردانی

واضح است که اکثر سرمایه‌گذاران همه این مهارت‌ها را ندارند. بسیاری از سرمایه‌گذاران در مشاغل دیگری فعالیت می‌کنند و زمانی برای یادگیری این تکنیک‌ها ندارند. بنابراین بهترین راه اعتماد به توانایی‌های افراد متخصص و باتجربه است. سبدگردانی یکی از بهترین راهکارهای سرمایه گذاری با یک میلیارد تومان است. با سرمایه‌گذاری در سبدگردانی دیگر نیازی به صرف انرژی و زمان نیست و به راحتی می‌توان از فرصت‌های بازار مالی استفاده کرد. در حال حاضر شرکت‌های سبدگردانی مختلفی در حوزه بورس ایران فعال هستند. شما با مراجعه به صفحه رسمی سبدگردانی سیگنال می‌توانید سرمایه‌گذاری در این حوزه را به راحتی و به صورت آنلاین شروع کنید.

مزیت سرمایه‌گذاری از طریق سبدگردانی

سبدگردانی بورس ایران مزیت‌های مختلفی دارد. علاوه بر صرفه‌جویی در زمان و انرژی، سود سرمایه‌گذاری در سبدها بیشتر از سرمایه‌گذاری مستقیم یا خرید صندوق‌ها است. همچنین در صورت ریزش بازار زیان ایجاد شده سرویس سبدگردانی کمتر خواهد بود. سبدگردانی را می‌توان به خرید صندوق‌هایی اختصاصی تشبیه کرد که کارشناسان خبره‌تری مسئولیت مدیریت دارایی را برعهده دارند و سرمایه‌گذاران سود بیشتر و ضرر کمتری تجربه خواهند کرد. از دیگر مزیت‌های سبدگردانی می‌توان به جانماندن از تورم اشاره کرد. در سال‌های اخیر سود سبدگردانی معمولا بیشتر از تورم سالانه بوده است. گرچه بازدهی سبدگردانی گاهی نسبت به برخی بازارهای دلاری کمتر بوده است اما همچنان جزو روش‌های پرسود سرمایه‌گذاری در بلندمدت محسوب می‌شود. اعتبار بالا، رسمیت، دسترسی آسان، مراکز مختلف سرویس‌دهی و … از دیگر مزیت‌های این روش سرمایه‌گذاری است.

مقایسه سبدگردانی بورس ایران با سبدگردانی سایر بازارهای مالی

سبدگردانی بازارهای مالی خارج از ایران چالش‌های فراوانی خواهد داشت. شرکت‌های معدودی به طور رسمی اقدام به سبدگردانی در بازارهای مالی خارج از ایران می‌کنند. علاوه بر این پلتفرم‌های بین‌المللی دائما محدودیت‌هایی برای کاربران و شرکت‌های ایرانی ایجاد می‌کنند. بنابراین احتمال ایجاد مشکلات مختلف در زمان نقد کردن سرمایه یا حتی واریز وجه وجود دارد.

شرکت‌های سبدگردانی بورس ایران سال‌ها است شروع به کار کرده‌اند. بین سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ که بورس ایران روزهای پرنوسانی را سپری کرد، سبدگردان‌ها سودهای قابل توجهی را برداشت کردند و در زمان ریزش بازار نیز توانستند بخش زیادی از دارایی‌ها را نقد کنند. لازم به ذکر است اکثر سبدگردان‌ها حداقل مبلغی برای شروع سرمایه‌گذاری تعیین کرده‌اند که معمولا یک میلیارد تومان است. از همین جهت سبدگردانی یکی از بهترین گزینه‌ها برای سرمایه گذاری با ۱ میلیارد تومان است.

سخن پایانی

در حالی که اقتصاد ایران روزهای سختی را سپری می‌کند، انتخاب گزینه‌ای مناسب برای سرمایه گذاری با یک میلیارد تومان کار آسانی نیست. مسکن، بورس ایران، بورس‌های بین‌المللی، رمزارزها، خودرو، دلار، طلا  و … از جمله گزینه‌های سرمایه‌گذاران است. انتخاب بهترین سرمایه گذاری با ۱ میلیارد تومان کار آسانی نیست اما با بررسی داده‌های آماری و روندهای گذشته متوجه می‌شویم مشارکت در سبدگردانی راهی منطقی، معتبر، آسان و البته پربازده محسوب می‌شود.  

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • کسی که یک میلیارد داشته باشد حتما بلد است که چه کاری با این پول بکند لطفاً یاد بدهید که چه جوری یک میلیارد را به دست اوریم

  • سرمایه گذاری در بورس حتی یا سید گردان بی فایده است
    در حاضر بورس کاهشی هست
    سید گردان هم کاری نمی تواند انجام دهد
    صندوق با در آمد ثابت روش مناسب ترس است
    البته این نظر شخصی بنده لست