نحوه خرید و فروش سهام در بورس (راهنمای گام به گام)

نحوه خرید و فروش سهام در بورس (راهنمای گام به گام)

برای ورود به انواع بازار سرمایه، اول از همه باید انجام معاملات در آن بازار را یاد بگیریم. خرید و فروش در بازار سهام یا بورس اوراق بهادار هم اصولی دارد که هر سرمایه‌گذار باید قبل از ورود یاد بگیرد. در این مقاله نحوه خرید و فروش سهام در بورس را بصورت گام به گام شرح می‌دهیم.

مراحل خرید و فروش سهام در بورس بصورت آنلاین

برای اینکه بتوانید در بورس ایران سهمی بخرید، سود کنید و سپس سهم را بفروشید، باید یکسری مراحل بسیار ساده را طی کنید. مراحل خرید و فروش سهام در بورس بصورت گام به گام به شرح زیر هستند:

 1. دریافت کد بورسی و ورود به سامانه معاملات آنلاین
 2. شارژ کردن حساب کارگزاری
 3. جست و جو کردن نام نماد بورسی مورد نظر
 4. ثبت سفارش خرید سهم
 5. تایید سفارش و اضافه شدن سهم به پرتفوی سرمایه‌گذار
 6. ثبت سفارش فروش و فروختن سهم
 7. دریافت وجه و واریز به حساب بانکی
بیشتر بخوانید
مرحله به مرحله تا آموزش بورس به صورت کامل

در ادامه هریک از این مراحل را به تفصیل با هم بررسی می‌کنیم.


کد بورسی گرفتید؟

گام اول – ب بسم‌ا… در آغاز خرید و فروش سهام، داشتن کد بورسی است که در مقاله «نحوه دریافت کد بورسی» مراحل اقدام و دریافت آن را گفتیم. حالا فرض می‌کنیم شما این مقاله را قبلا خوانده‌اید و کد بورسی را هم گرفته‌اید و منتظرید که یک نفر دعوتتان کند به بازار تا خرید و فروش را شروع کنید.

از همین تریبون ورودتان به جمع سرمایه‌گذاران بازار سهام را تبریک عرض می‌کنیم و برای ادامه مسیر و سود بردن از آن، آرزوی موفقیت می‌کنیم.

فرقی نمی‌کند از طریق کدام کارگزاری اقدام کرده باشید، این کارگزاری برایتان کد بورسی صادر می‌کند و پس از آن می‌توانید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبوری که مشخص شده، وارد پنل معاملاتی خود شوید.

هر کارگزاری سامانه آنلاینی برای معاملات آنلاین کاربران خود طراحی کرده است که می‌توانند با ورود به آن و وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور خود، وارد دنیای خرید و فروش سهام شوند. دسترسی به این سامانه‌های آنلاین و در نتیجه خرید و فروش سهام، از طریق سایت یا اپلیکیشن کارگزاری‌ها امکان پذیر است.

ثبت نام آنلاین در کارگزاری و دریافت کد بورسی
چطور سهام بخرم؟ - خرید و فروش سهام در بورس
عکس – ورود به حساب کارگزاری

برخی از این سامانه‌های آنلاین عبارتند از: سامانه های معاملاتی کارگزاری مفید شامل ایزی تریدر، مفید تریدر و آنلاین پلاس، سامانه‌های آنلاین کارگزاری تدبیرگران فردا شامل اکسیر، پرانا و سهام یاب، سامانه‌های آنلاین کارگزاری مبین سرمایه شامل آنلاین پلاس و سامانه آنلاین کارگزاری آگاه با نام آسا تریدر.


شارژ دارید؟

گام دوم – از آنجایی که تازه وارد بورس شده‌اید، چیزی برای فروش ندارید و تنها می‌توانید سهام بخرید. برای خرید سهام هم نیاز به پول دارید که البته اینطور نیست که سهام را بخرید و بعد پرداخت آنلاین کنید! باید قبل از خرید حسابتان شارژ داشته باشد. برای شارژ حسابتان سه راه پیش رو دارید:

1- شارژ آنلاین از حساب بانکی یا پرداخت شتابی یا واریز آنی

در این روش می‌توانید حسابتان را به همان شکل پرداخت اینترنتی و با داشتن رمز دوم پویا شارژ کنید. همانطور که در این عکس دیده می‌شود، سقف واریز وجه 50 میلیون تومان است، بنابراین اگر برنامه‌ای برای خریدهای بیشتر از این مقدار دارید باید یا در چند روز متوالی اقدام کنید و یا از چند کارت بانکی استفاده کنید.

واریز آنی - خرید و فروش سهام در بورس
عکس – واریز آنی

در واریز وجه لازم نیست حتما از همان حساب بانکی که هنگام دریافت کد بورسی معرفی کرده‌اید استفاده کنید و می‌توانید از هر حساب بانکی که دارید واریز را انجام دهید. اما هنگام برداشت وجه و نقد کردن سهام، تنها باید از همان حساب استفاده کرد.

درگاه پرداخت اینترنتی را هم احتمالا زیاد دیده‌اید، اما برای یادآوری تصویر زیر همان جایی است که می‌توانید حسابتان را به صورت اینترنتی یا شتاب شارژ کنید:

درگاه پرداخت اینترنتی - خرید و فروش سهام در بورس
عکس – درگاه پرداخت اینترنتی

2- فیش واریز نقدی به صورت ثبت فیش

این روش برای کسانی که می‌خواهند حسابشان را با پول نقد شارژ کنند طراحی شده است. یعنی ممکن است شرایطی پیش بیاید یا هنوز افرادی وجود داشته باشند که واریز نقدی را به واریز اینترنتی ترجیح بدهند و برای این گروه چنین امکانی ایجاد شده است.

فیش واریز نقدی به صورت ثبت فیش - خرید و فروش سهام در بورس
عکس – ثبت فیش

همانطور که در تصویر پیداست، سرمایه‌گذار باید به بانک مراجعه کند و مبلغ نقد را به حساب کارگزاری واریز کند و بر اساس اطلاعات واریزی که انجام داده، قسمت‌های خالی این صفحه را پر کند. به این ترتیب شارژ حساب انجام می‌شود.

3- اتصال حساب کارگزاری به حساب بانکی

در این روش سرمایه‌گذاران می‌توانند حساب خود را به حساب بانکی متصل کنند و خرید و فروش را از همان حساب بانکی انجام دهند و نیازی به مرحله واسطه شارژ کردن نداشته باشند. این روش تنها برای دو بانک ملت و سامان در دسترس است و برای استفاده از این امکان باید در یکی از این دو بانک حساب داشته باشید.


نماد من کو؟ جست و جوی نام نماد بورسی مورد نظر

گام سوم – برای اینکه بتوانید نماد مورد نظرتان را که می‌خواهید بخرید یا در مراحل بعدی بفروشید، پیدا کنید، باید از قسمت بالای صفحه و در کادر جستجو نام نماد را بنویسید و دکمه ذره‌بین را بزنید تا پیدا شود.

جست و جوی نام نماد بورسی مورد نظر - خرید و فروش سهام در بورس
عکس – جست و جوی نام نماد

حالا که نماد پیدا شده، با کلیک بر روی آن می‌توانیم اطلاعات مربوط به نماد را ببینیم، اطلاعاتی مانند جدول عرضه و تقاضا، مشخصات نماد، نمودار روند سهام و اطلاعات حجم خرید و فروش حقیقی و حقوقی.

به عنوان مثال در عکس بالا نماد فرابورسی “ذوب” را سرچ کرده‌ایم (ذره بین در قسمت دایره قرمز رنگ) و اطلاعات این نماد در تایم معاملاتی به ما نشان داده می‌شود.


چطور سهام بخرم؟ خرید سهام در بورس

گام چهارم – حالا که هم حسابتان شارژ دارد و هم نماد مورد نظرتان را پیدا کرده‌اید و به خرید آن مطمئن هستید، باید آستین بالا بزنید و توکل بر خدا کنید و به مقدار لازم سهم بخرید.

در صفحه نماد دو گزینه خرید و فروش وجود دارد. گزینه خرید را که سبز رنگ است انتخاب می‌کنیم و دست به کار می‌شویم.

چطور سهام بخرم؟ - خرید و فروش سهام در بورس
عکس – خرید سهم در بورس

در بالای این صفحه دو کادر آبی و قرمز وجود دارد که کادر آبی به کادر تقاضا و کادر قرمز به کادر عرضه شناخته می‌شود. به عبارتی کادر آبی کادری است که بالاترین قیمت‌های سفارشات خرید در آن ثبت می‌شود و در مرحله خرید مورد توجه است. کادر قرمز هم کادری است که پایین‌ترین قیمت‌ها برای فروش در آن ثبت می‌شود. به این ترتیب اگر قیمت‌های ثبت شده در این دو کادر با هم جور شوند، خرید و فروش انجام می‌شود.

با بررسی کادر عرضه و تقاضا و قیمت‌های ارائه شده توسط دیگر خریداران و فروشندگان، می‌توانید تصمیم بگیرید که خریدتان را با چه قیمتی انجام دهید و به مرحله بعد که کادر زرد رنگ است بروید.

در این کادر می‌توانید دو جور ثبت سفارش انجام دهید، یا میزان سرمایه‌ای را که دارید وارد کنید (در این روش سامانه تعداد سهم را بر اساس سرمایه‌تان محاسبه می‌کند) و یا تعداد سهمی که می‌خواهید بخرید.

کادر قیمت هم مربوط به قیمت مد نظر شما برای خرید هر سهم این نماد است، پس باید سعی کنید قیمتی در بازه روز (مثبت و منفی 5 درصد قیمت پایانی) که منجر به خرید می‌شود را پیشنهاد دهید.

راستی حواستان به کادر نارنجی باشد! در معاملات سهام، کارگزاری هم برای انجام معاملات کارمزد دریافت می‌کند، در این کادر قیمت سر به سر با در نظر گرفتن این هزینه نوشته شده است. یعنی قیمت پیشنهادی شما برای خرید هر سهم 11.202 ریال است، اما با در نظر گرفتن کارمزد کارگزاری، هر سهم 11.365 ریال تمام می‌شود.


تکمیل سفارش خرید و اضافه شدن سهم به پرتفوی

گام پنجم – بعد از زدن دکمه خرید اگر حساب شما شارژ داشته باشد و مبلغ خریداری شده شما از حداقل مبلغ قابل قبول (100 هزار تومان) بیشتر باشد، زیر همین کادر سفارش خرید شما به شکل زیر ثبت می‌شود. به عنوان مثال در عکس زیر سفارش خرید نماد “غگل” با حجم 500 سهم و به قیمت 6556 ریال ثبت شده که قیمت آخرین معامله انجام شده روی این نماد 6029 ریال بوده است.

ثبت سفارش خرید - خرید و فروش سهام در بورس
عکس – ثبت سفارش خرید

پس از ثبت سفارش خرید، اگر در قیمت و حجم تعریف شده فروشنده‌ای پیدا بشود خرید شما تکمیل می‌شود، اما از کجا بفهمیم سهم مورد نظر بطور کامل خریداری شده است؟ کافی است در همان صفحه کارگزاری از منوی سمت راست گزینه “پرتفوی لحظه‌ای” را انتخاب کنید، تا تمامی نمادهای خریداری شده توسط شما، قیمت خرید، قیمت آخرین معامله و سود و زیانتان نمایش داده شود.

اضافه شدن سهم به پرتفوی - خرید و فروش سهام در بورس
عکس – پرتفوی لحظه ای

چطور سهامم را بفروشم؟ فروش سهام در بورس

گام ششم – بعد از اینکه مدتی در بازار سهام فعالیت کنید و خرید انجام دهید، با توجه استراتژی معاملاتیتان به مرحله‌ای می‌رسید که باید برخی از سهم‌هایتان را بفروشید. فروش سهام به چند دلیل صورت می‌گیرد، یا سهام مورد نظر به سوددهی که هدفتان بوده رسیده، یا سوددهی‌اش را از دست داده و توی سراشیبی ضرر افتاده، یا به پول نقد نیاز دارید و می‌خواهید پولتان را از بازار خارج کنید و یا سهامی با پتانسیل سوددهی بیشتر بخرید.

در این مرحله واضح است که باید به جای گزینه خرید، گزینه فروش را انتخاب کنید و بعد از آن، به میزان نیاز یا قصدی که از فروش دارید، کادر تعداد و قیمت را مانند مرحله خرید پر کنید. اما این بار حواستان باشد که دارید سهامتان را می‌فروشید! پس باید سعی کنید به بیشترین قیمت بفروشید.

چطور سهامم را بفروشم؟ - خرید و فروش سهام در بورس
عکس – فروش سهام در بورس

باز هم حواستان به کادر نارنجی باشد! این بار هم کادر نارنجی همان قیمت تمام شده برای هر سهم را نشان می‌دهد. یعنی اگر شما بخواهید هر سهم را به 11.202 بفروشید، با احتساب کارمزد کارگزاری، قیمت تمام شده برای هر سهم 11.042 می‌شود. یعنی این قیمت برای هر سهم به حساب شما واریز می‌شود.

کادر نارنجی در زمان فروش میزان سود شما را هم نشان می‌دهد، یعنی هر مقدار که قیمت کادر نارنجی در زمان فروش از قیمت کادر نارنجی در زمان خرید بیشتر باشد، شما به همان میزان سود کرده‌اید.


برداشت پول – چطور شارژ حسابم در کارگزاری را به حساب بانکی واریز کنم؟

گام هفتم – برای اینکه بتوانید مبلغ داخل حساب کارگزاری خود را به حساب بانکی‌تان منتقل کنید که بتوانید آن را در بازاری جز بازار سهام خرج کنید، باید از منوی سامانه، گزینه تقاضای وجه را انتخاب کنید.

برداشت پول - خرید و فروش سهام در بورس
عکس – برداشت وجه

صفحه‌ای باز می‌شود که همان بالا سه گزینه وجود دارد شامل سه تاریخ و محدودیت برداشت. این تاریخ‌ها معمولا از سه روز کاری بعد شروع می‌شوند که کارگزاری می‌تواند وجه مورد نظرتان را به حسابتان واریز کند. البته بستگی به کارگزاری هم دارد و ممکن است از دو روز یا یک روز کاری بعد شروع شوند.

به همه روزهایی که بازار سهام فعال است، یعنی همه روزهای هفته به جز پنج‌شنبه و جمعه و ایام تعطیل رسمی، روز کاری می‌گویند.

شما یکی از این تاریخ‌ها را انتخاب می‌کنید و بر اساس حداکثر مبلغ قابل برداشت، مبلغ مورد نظرتان را در کادر مبلغ وارد می‌کنید. پس از انتخاب شماره حسابی که در زمان ثبت نام به کارگزاری داده بودید و سپس ثبت درخواست، می‌توانید منتظر واریز وجه به حسابتان باشید. لازم است یادآوری کنیم که دریافت وجه فقط از طریق همان حساب بانکی که داده بودید صورت می‌گیرد، در مرحله واریز وجه بود که می‌توانستید از هر حساب بانکی استفاده کنید.

حرف آخر

حالا که خرید و فروش سهام در بورس را یاد گرفتید، نیاز به آشنایی بیشتر با بازار بورس و کسب تجربه در این بازار دارید. برای یادگیری هم زیاد عجله نکنید، مقالات آموزشی سیگنال را در کنار تحلیل‌های هر سهم دنبال کنید تا کم‌کم به یک سرمایه‌گذار زبده در بازار سهام تبدیل شوید که خودش می‌تواند بازار را رصد و سهام خوب را شناسایی کند.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام مقاله تون عالی بود تقریبا هرچیزی که میشد گفت رو پوشش دادید ممنونم 👍👍
  یه سوال هم داشتم اینکه به نظر شما بهترین زمان برای فروش سهام چه موقه هست؟ من یه رپورتاژ داشتم میخوندم که توی اقتصاد ژورنال میگفت بهترین زمان فروش 10 دقیقه قبل از بسته شدن بازار هست.
  خواستم با یه سایت تخصصی هم مطرح کنم ببینم این درسته؟ ممنون میشم پاسخ بدید ❤️🙏

 • با سلام من میخوام هرچه ازسهام عدالتم که الان آزاده وقیمتش خوبه را بفروشم خواهش میکنم کمکم کنید

 • سلام . یه جمله در قسمت چطور سهام بخریم خوندم که خیلی جالبه و آن اینکه نوشتید وقتی نماد را پیدا کردید حالا باید آستین بالا بزنید و به خدا توکل کنید و بخرید .
  درسته که توکل به خدا هست ولی حقیقتا در بورس ایران هیچ تحلیل و تفسیری پاسخ نمیده مگر توکل به خدا .

  • باسلام من از۴پالایشگاهاصفهان تهران بندر عباس تبریز ۵میلیون خرید کردیم هنوز هیچ مشخس نیست ازکجابپرسم

 • باسلام
  در موقع فروش یکی از سهام در پرتفوی آیا تمامی سهام را بفروشیم یا آیا بهتر است مقدار کمی از سهام را نگه بداریم ؟
  نگه داشتن مقدار کم سهام اگر یک شرکتی می خواهد سود سهام اختصاص دهد به تمامی سهام تعلق می گیرد(هم به سهام فروخته شده و هم سهام باقیمانده) یا به همان مقدار کم سهام مانده سود سهام تعلق می گیرد! خواهشمند است راهنمایی فرمائید.

  • بنام خدا
   به سهام مانده یا به کل سهام قبل از فروش سود تعلق میگیرد؟

 • سلام.بعد از ثبت درخواست فروش ایا وجه آنی به قدرت خرید من اضافه خواهد شد یا باید منتظر خریدار بمونم تا کسی بیاد وسهمم رو بخره ؟

  • سلام، معامله در صورتی انجام می شود که یک خریدار، سهام شما را با قیمت ثبت شده بخرد

  • سلام دوست عزیز
   امکان خرید و فروش فعلا در اپلیکیشن وجود ندارد اما در نسخه های بعدی این امکان به اپلیکیشن اضافه خواهد شد

 • با عرض سلام من با اجازه تانی خواهم یکصر هزار از سهام بانک پارسیان رابفروشم کد بورسی هم دارم چکار باید انجام دهم و پولش چه گونه به کارت من واریز میشه؟ با سپاس و درود مجدد

 • بسیار روان و قابل فهم برای افراد مبتدی و کمال تشکر از تمامی عوامل

 • با سلام و تشکر ،توضیحاتان مفید و قابل استفاده بود . برای من که اولین بار وارد بورس و سهام شدم بسیار مفید واقع شد. فقط اگر امکان دارد در باره جدول معاملات توضیح بیشتری بدهید ممنون می شویم . مثلا حجم مبنا و یا حجم معملاتی و….. . با تشکر عبداله زاده

 • با سلام
  دوستان اگر سهمی به تعداد 30000عدد به قیمت 1000هزار تومان خریده باشی و در روز بعد رو 600فروختی و بعد چند دقیقه رو 500خریده باشی همون تعداد فرقی نکرده چقدر تو معامله ضرر کردم

  • سلام
   شما علاوه بر ضرری که کرده اید مبلغی به عنوان کارمزد و مالیات در هر معامله پرداخت میکنید که برای محاسبهی دقیق باید این کارمزد را نیز در نظر بگیرید

 • سلام ممنون اگر به سوالم جواب بدید
  اگر به تعدادی که ما میخایم سهم بخریم کسی پیدا نشه که بفروشه چی میشه؟ مثلا ما میخایم 2000سهم بخریم ولی بیشترین مقداری که یکی میخاد بفروشه 500تاس اونوقت چی میشه؟ 500تاخرید میشه بقیش میمونه یا کلا هیچی؟

  • سلام، 500سهم از یک فرد خریداری می‌شود و بقیه‌ی سفارش در انتظار فروشنده‌ی دیگر قرار می‌گیرد

  • سلام خسته نباشید میخواهم سهام عدالت را بفروشم خیلی نیاز دارم دخترم مریض هست نارسایی کلیه داره تو را خدا کمکم بکنید چطور بفروشم با تشکر

 • آیا از ایران هم قادر به خرید سهام های خارجی مثل نَزدَک هستیم یا خیر ؟ متشکرم

  • سلام
   بله یک تعداد از بروکرها به کاربران خود امکان معامله‌ی سهام‌ها را نیز می‌دهند

  • سلام میخام بدونم تو کدوم کارگزاری ثبت نام کردم چیکار کنم؟؟

 • سلام وقت بخیر،من از بورس و سهام اصلا سردرنمیارم،اما یه آقایی ۲سال داره از صفحه من استفاده میکنه و خرید فروش میکنه،درصورتی که به من گفت بزار تو بورس ثبتنامت کنم و برات ارز اولیه بخرم،الان متوجه شدم خودش با صفحه من کار میکنه،آیا میتونم از دستش شکایت کنم؟

  • سلام، با توجه به ابعاد حقوقی این مساله، پیشنهاد میکنیم که با یک مشاور حقوقی مشورت کنید

 • سلام
  وقتی نمادی تو پرتفوی لحظه ای علامت قرمز داشته باشه در اون صورت خریدو فروشش چه طوریه؟

 • سلام بسیار عالی بود
  یه سوال ممنون میشم جواب بدید من خیلی وقت پیش برنامه سیگنال رو نصب کردم زمان ثبت نام می‌نویسه مشکل ارتباط با سرور میشه مشکل رو پیگیری کنید

  • سلام دوست عزیز، بخش ثبت نام در اپلیکیشن در حال بروز رسانی هست. در حال حاضر شما می تونید بدون تکمیل این بخش، از کلیه خدمات اپلیکیشن استفاده کنید.

 • درود بر مدیریت و پرسنل شریف سیگنال، چنانچه حین انجام معامله به مشکل برخوردم چگونه و از کدام مرجعی کمک و راهنمایی بگ؟

  • سلام، در این شرایط پشتیبانی کارگزاری یکی از بهترین گزینه ها برای رفع مشکل هست

 • سلام
  چرا سیستم به من اجازه فروش سهام را در نرخی پایینتر از نرخ کف فروش نمیدهد ایا من اختیار فروش سهام خود به هر قیمتی را ندارم؟ و اینکه نرخ کف فروش چگونه تععین میشود

  • سلام، سفارش هایی که اعتبار یک روزه دارند تنها در بازه مجاز روزانه ثبت می شوند، این بازه بر اساس دامنه قیمت روزانه و نسبت به قیمت پایانی آخرین روز معاملاتی محاسبه می شود

 • سلام خسته نباشید
  بنده ثبت نامم را انجام دادم برای فهمیدن کارگزاری چه باید کرد

 • باسلام .بنده سهام را میفروشم و توسط بورس تایید میشود ولی دراصل معامله ای صورت نمیگیرد و پولی به عنوان بستانکار نمایش داده نمیشود وسپس بعد از چند ساعت میزند پایان اعتبار لطفا راهنمایی کنید دلیل آن چیست

 • سلام. در مورد قیمت هر سهم در قسمت خرید و فروش، سقف و کف قیمت تعیین کردن. آیا خرید و فروش در سقف و یا کف همیشه صورت میگیره یا بستگی به عرضه و تقاضا داره؟

  • سلام دوست عزیز، هر نماد با توجه به میزان عرضه و تقاضا، می تونه در سقف یا کف قیمتی یا هر عددی در این بازه معامله بشه.

  • سلام، این گزینه برای استفاده از قیمت بهترین سفارش خرید یا فروش تعبیه شده است

 • برای ثبت سفارش خرید بیشتر از یک روز باید کجا صفحه خرید را کلیک کنم.ممنون

 • بسیار عالی بود و از این بابت خوشحالم که با شما در تماس و ارسال پیام کوتاه باشم

 • سلام ببخشید من تو کارگزاری بانک سپه سهام دارم الا کد بورسی ندارم و چطوری باید نام کاربری رو بگیرم از کجا اگه بگیرم سهامم میاد یا نه

  • سلام دوست عزیز برای اشنایی با نحوه ورود به بازار بورس می تونید از این لینک کمک بگیرید.

 • سلام و خسته نباشید
  آیا تعداد سهام کم مثلا یک سهام رو چطوری میشه فروخت من چخزر یک سهام ازش باقی مانده ولی نمیتونم بفروشم میگه خارج از معامله میباشد چکار باید کنم

 • ببخشید من اگه بخوام یک سهم مثل بساما رو امروز بخرم میتونم همون روز هم بفروشم در کارگزاری مفید

 • سلام ،۱۵۰۰شارژکردم تا غسالم بخرم اماتعداد ۲۲۰میزنم میزنه خارج ازمحدوده معامله یعنی با۱۵۰۰نمیتونم هیچ سهمی بخرم

  • سلام دوست عزیز به خاطر کارمزد معاملات، کمی مبلغ رو بالاتر بزنید. اگه مشکل حل نشد از طریق کارگزاری تون پیگیری کنید.

 • من وقتی گزینه فروش زدم نوشت وضعیت گروه نمادبرای ثبت سفارش مجاز نمی‌باشد میشه راهنمایی کنید ممنون

  • سلام دوست عزیز باید اطلاعیه های نماد مدنظرتون رو بخونید تا دلیل مجاز نبودن ثبت سفارش رو متوجه بشین.

 • سلام
  میخواستم بپرسم اگه امروز سهام و برای فروش بذارم و به. فروش نره باز باید فردا دوباره فروش بزنم؟ یا اینکه. اگر یکبار فروشو. ثبت کنم سهمم هرروز. خودکار میره تو صف فروش تا زمانی که به فروش برسه؟

  • سلام دوست عزیز سفارش خرید یا فروش سهم تا پایان همون روز معاملاتی اعتبار داره و برای روزهای بعدی باید مجددا ثبت بشه.

 • سلام
  لطفا بفرمایید که در خصوص داناح به بانک ملت مراجعه کردم پس از بررسی اعلام می‌کنند که با کد بورس شما ثبت نشده لطفا راهنمایی فرمایید
  با تشکر بذرافشان

  • سلام دوست عزیز بهتره با امور سهام شرکت تماس بگیرید.

 • من وقت زیادی رو توی بورس بودم اما توی این مدت فقط خرید انجام داده بودم اما توی فروش تجربه ای نداشتم ممنون از مطلبی ک گزاشتین واقعا اموزنده بود

 • سلام وقت بخیر ممنون از اطلاعات مفید که در اختیار همگان میگذارید…کدوم قسمت باید مقدار سودی که رو سهامم اومده رو ببینم

  • سلام دوست عزیز ممنون از همراهی شما، برای اشنایی با نحوه دریافت سود میتونید از این لینک کمک بگیرید.

 • سلام من میخواستم بدونم چطوری میتونم سهام پالایشی یکم که قبلا خرید کردم از طریق بانک توی کارگزاری ببینم ممنون میشم راهنماییم کنید

 • با سلام خدمت عزیزانی که به تازگی وارد بورس شدند.
  یک نکته که برای خرید و فروش یک سهم باید مورد بررسی قرار بگیرد – حمایت و مقاومت سهم است – قبل از خرید حتماً حتماً نقاط حمایت و مقاومت سهم را در نظر بگیرید تا سود خوبی کنید – در مورد حمایت و مقاومت جستجو کنید و یاد بگیرید –
  موفق باشید.

 • سوال من این ست ۱۷۹۵سهم از سهام شرکت سیلام دارم قصد فروش ان را دارم ..ایا همان تعدادی که دارم را وارد کنم یا سقفی برای فروش در هر روز برای هر سهمی که دارم هست برای خرید چطور؟

 • سلام من میخوام سهام بخرم از ساعت 8:30 تا 12:30 هر تایمی که میرم ارسال سفارش بزنم بهم اخطار محدودیت زمانی میده و میگه باید بین 8:30 تا 12:30 سفارش بدید . مشکلش چیه ؟

 • یسری سهم دارم ک قیمتشون زیر دویست تومنه.طبق قانون جدید باید سهام هایی ک میفروشم ارزششون بالای500 تومن باشه. خب من الان اینارو چیکار کنم؟ میشه همرو با هم فروخت؟

  • سلام، در این موارد میتونید باقیمانده سهام هر شرکتو به صورت یکجا و در یک سفارش بفروشید

 • در مورد خرید و فروش سهام های کدار توضیحی دارید؟؟؟؟ اینارو به هر مبلغ و هرتعدادی میشه خرید ولی فروششون توی لیست فروش نمیاد

 • سلام ممنون از آموزش خوبتون
  میخواستم بدونم چطوری میتونم بفهمم چه سهامی الان زمان خریدشه ؟
  قصد دارم بین سهام وملی و پترول یکی رو بخرم ولی نمی دونم درست هست یا نه
  شما کدومو پیشنهاد میدید ؟

 • سلام ۲۵سهم پالایش راخریدم بعدازمدتی فروختم.یک تیک خوردولی فروش نرفته.تکلیف چیست

  • سلام، این سهام هنوز قابل معامله نشده است و سفارش فروش شما اجرا نشده

 • سلام وقت بخیر من سهامم رو یرا فروش گذاشتم میگه ارزش بیش از سقف مجاز باید چطوری درستش کنم ؟

 • سلام میخواستم سهامو بفروشم اما هی به من پیام موجودی حسابه شما کافی نیست میگه باید موجودی داشته باشم تا بفروشم

 • مواردتوضیحی در ارتباط با خرید وفروش سهام برام مفید بود

 • سلام و عرض ادب بنده از سهمی 800 تا خریدم الان بعد از مدتی در پرتفوی لحظه ایی 1400 تا سهم نمایش داده ولی در پرتفوی همان 800 تاس این یعنی چی و اگه نکته ایی هست ممنون میشم بهم بگید

  • سلام، ملاک تعداد دارایی پورتفو و درگاه یکپارچه ذینفعان است

 • سلام
  تازه به بازار بورس وارد شدم چند تا سهام خریدم الان یکی از سهام که تو سرازیری افتاده رو چند روزه میخوام کل سهام رو بفروشم درخواست میدم ثبت میشه اما فروش نمیره و منقضی میشه چرا بیاد چکار کنم

 • سلام
  بسیار کامل و مفید ممنون از زحمات شما با آرزوی موفقیت برای همه…

 • ببخشید یه سواله دیگه ای هم دارم !
  اینکه آیا وقتی که عرضه اولیه به بازار میاد از قبل باید سفارش بدیم یا همون لحظه خرید کنیم ؟؟
  میشه کمک کنید جریانش چجوریه
  حدالامکان کامل بگید ممنون 😘

  • سلام دوست عزیز ما رو در ویدئو های اموزشی دنبال کنید.

 • سلام
  من وقتی بچه بودم برام سهام خریداری شده و الان میخوام بفروشم.کد بورسی هم دریافت کردم.آیا الان باید بازم حسابمو شارژ کنم؟

  • سلام، برای فروش نیازی به شارژ حساب نیست، صرفا باید این سهام وارد پورتفو کارگزاری شما بشن تا بتونید اون ها رو بفروشید

 • باسلام ببخشید در برنامه مفید آنلاین قسمت پیش نویس برای خرید و فروش در چه قسمتی هست من نمی توانم پیداکرده و استفاده کنم .متشکرم

 • چرادر قسمت خرید وفروش سهام درانلاین مفید تابلو خوانی وجود ندارد ولی درای ی ترایدر هست؟

 • سلام ممنون خیلی جامع وکامل توضیح دادید فقط اگر ممکنه یه آموزش کامل تحلیل تکنیکال وکار کردن باابزارهای مخطلفرو هم یا بصورت خصوصی ویاجمعی تدارک ببینید که ما مبتدیا بتونیم آموزش ببینیم ممنون

  • سلام دوست عزیز ممنون از همراهی شما
   شما می تونید با مراجعه به بخش ویدئو ها در اپلیکیشن سیگنال، اموزش های مورد نظرتون رو پیدا کنید.

 • سلام ممنون از آموزشهاتون خیلی مفید بود من عرضه اولیه خریده بودم حدود ۱ ماه پیش الان نمیتونم بفروشم مینویسه موجودی سهام کافی نیست

  • سلام، احتمالا تعدادی که برای فروش وارد کردین بیشتر از تعداد سهامی بوده که برای شما خریداری شده

 • من وقتی فروش رو میزنم میزنه در هسته معاملات ثبت شد ولی به فروش نمیره کی میدونه چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید

 • سلام میخواستم بدونم محدوده زمانی فروش سهام مدنظرو چطور بفهمیم ؟

 • سلام من گزینه تقاضای وجه را زدم ولی پول به حسابم واریز نشد بلکه به حساب بانک تجارت شعبه البرز جهت چک به شماره فلان که اصلا خبر ندارم واریز شد واقعا این دیگه چه وضعشه؟

  • سلام دوست عزیز این مشکل رو از طریق کارگزاری تون و بانک مربوطه پیگیری کنید.

 • سلام خوب هستین ببخشید.بعضی نماد ها هستن که جایگاهشون در بازار دوم معاملات بورس هستن.برای خریددیا فروش اون سهم باید یه برنامه یا سامانه خاصی رو دنبال کنیم یا همین پرتفوی که داریم امینحا میاد.اخه من سهن دارم ولی یک هفته دیگه به بورس میاد و نوشته در بازار دوم بورسه

  • سلام، در معامله سهام حاضر در بازارهای مختلف بورس و فرابورس هیچ تفاوتی وجود نداره

 • سلام در صورت فروش سهم پول به صورت پیش فرض به حساب کارگزاری اضافه میشود یا حساب بانکی

  • سلام، در فروش سهم، پول به قدرت خرید کارگزاری اضافه میشه اما در صورت درخواست وجه از کارگزاری ، پول به حساب ثبت شده در کارگزاری واریز میشه

 • سلام وقت بخیر .من یه سوال داشتم وقتی سهمی میفروشی و بعد در قسمت استعلام وضعیت سفارش میزنه دارای خطا تعدا از سفارش های در حال انجام بیشتر منظورش چیه یعنی فروش نمیره باید حذفش کنی دوباره فروش بزنیش

  • سلام، در مواردی که ثبت درخواست با خطا مواجه میشه اون سفارش انجام نخماهد شد و باید مجددا درخواست بدید

 • سلام بسیار عالی بود فکر کنم اولین مشکل کاربران همینه وبسیار خوب توضیح داده شده ممنون

 • سلام میخواستم بدونم بعد از اینکه کد بورسی و رمز عبور گرفتیم وارد معملات بورس شدیم نمیشه از پول همون سهام عدالتمون حسابمون شارژکنیم و خرید و فروش انجام بدیم یا حتما باید دوباره 500تومن پول به حسابم واریز کنم؟ اگه اینجوریه پس اون اصل سهام عدالتم که الان تقریبا هفده میلیون و خوردی می ارزه کجاست یا چه استفاده ای ازش میشه؟؟

  • سلام، در حال حاضر امکان اضافه کردن سهام عدالت به پورتفو کارگزاری ها وجود نداره، شما میتونید در صورت تمایل سهام عدالت خودتونو بفروشید و از درآمد حاصل از آن حساب کارگزاری خودتونو شارژ کنید

 • سلام، در پرتفوی لحڟه ای ایزی تریدر مفید سهمی که فروحته ایم چطور میشه حذفش کنیم از راهنمایی شما ممنونیمـ

  • سلام دوست عزیز صفحه تون رو reload کنید خودش حذف میشه.

 • من ی سهام رو بخام بخرم مینویسه ثبت سفارش با موفقیت انجام شد منتظر پاسخ باشید ولی میرم تو صفحه سفارشات سفارشم اونجا نیامد و پولی هم از من کم نشده و به خاطر همین نمیتونم سهامی بخرم لطفا یکی راهنماییم کنه باید چیکار کنم ….

  • سلام دوست عزیز اگر سهمی که خرید می کنید در صف خرید نیست یا این مشکل برای همه نماد ها وجود دارد، برای رفع مشکل باید از طریق کارگزاری تون پیگیری کنید.

  • باسلام
   بله
   البته به این مبلغ، مالیات هم اضافه می شود ( در حدود 1000-1500 تومان). حداقل مبلغ 501500 تومان را شارژ نمایید.

 • سلام خسته نباشبد یک سوال داشتم وقتی که درخواست فروش سهامی رو میزنی همون موقع میشه برداشت زد یا باید صبر کنی تا فروش بره

  • سلام، به محض انجام معامله امکان ثبت درخواست برداشت وجه وجود دارد

 • با سلام
  بابت مطالب بسیار آموزنده و کاربردی و وقت و حوصله ای که میذارید کمال تشکر رو دارم.

  • سلام، برای این کار باید در سجام ثبت نام و احراز هویت کنید، از یک کارگزاری نام کابری و رمز عبور بگیرید و بعد از انتقال این سهام به کارگزاری مورد نظر ، اونو از طریق اون کارگزاری بفروشید

 • سلام
  اگه در خرید کمترین مبلغ رو بزنیم چه اتفاقی میفته؟
  منظور از نقطه تعادلی چیست ؟
  من این کار رو به اشتباه کردم و خریدم تو لیست سفارشم هست پولم کم شده ولی هیچ اتفاقی تا الان نیوفتاده

  • سلام، به جز عرضه اولیه(در روز عرضه) در تمام موارد فقط از قیمتی که مورد نظرتون هست و سهم د رحال معامله در اون قیمت هست استفاده کنید و اجباری به استفاده از قیمت های سقف یا کف نیست

 • سلام من کد معاملاتیم آمده ولی میرم سایت کاگزاری رمز عبور میخواد میرم تو سایتش ثبت نام کنم دوباره همون مراحل کد معاملاتی میاد

  • سلام دوست عزیز برای دسترسی به سامانه معاملات باید در کارگزاری دلخواه خود ثبت نام کنید. ثبت نام در کارگزاری و احراز هویت سجام دو فرایند مجزا هستنند.

 • سلام.من میخام خرید بزنم میگه ارزش سفارش شما کمتر از حداقل ارزش سفارش مشخص شده است،ینی چی🙄🙄🙄

 • بسیار خوب و جزئیات هم بریزه کاری توضیح داده شده فقط عیب کوچکش ریزبودن فونت هست که برای چشمهای ضعیف ایجادخطا میکند

 • بسیار عالی و کامل توضیح دادید.ممنونم.من اپلیکیشن سیگنال را دارم خوب است.اما اگر تحلیل سهم ها بیشتر شود و آموزش صفر تا صد بورس و تحلیل تکنیکال هم برای افراد مبتدی گذاشته شود در اپلیکیشن بسیار عالی است که خودمان بتوانیم نمودار هر سهم را رسم کنیم و سود و ضررمان از آن سهم را بفهمیم .ممنونم.

 • سلام.ممنون بابت توضیح کاملتون
  من تازه کارم و یه سوال واسم پیش اومده..اینکه وقتی وضعیت بازار قرمزه هم میشه سهممونو بفروشیم یا فقط زمانی ک وضعیت سبزه؟

  • سلام، به جز مواردی که یک سهم در صف فروش گیر میکنه شما در هر شرایطی میتونید سهامتونو بفروشید

 • باسلام.
  می خواستم بدونم الان نماد دولتی دارادوم رو بخریم؟ الان کدام عرضه اولیه برای خرید خوبه؟
  ممنون از پاسخ شما

 • با سلام و تشکر
  لطفاً در مورد نحوه دقیق قیمت دهی خرید و فروش هم توضیح دهید

 • باعرض سلام وخسته نباشید
  من یک تازه وارد هستم در سجام و کارگزاری ثبت نام کردم کد بورسی و سامانه معاملاتی هم دریافت کردم ولی میخواهم از روش غیر مستقیم در بورس سهام خریداری کنم باید چه کارکنم؟
  با تشکر از زحمات شما…

  • سلام، برای سرمایه گذاری غیر مستقیم در بورس باید از صندوق های سرمایه گذاری یا خدمات شرکت های سبدگردانی استفاده کنید

 • هر چقدر تلاش می کنم سهام های فولاد و خودرو و… که سود های زیادی را دارند را نمی توانم خریداری کنم ُ به نظر شما حل مشکل چیست ؟؟

 • سلام ممنون از اطلاعات خوبتون یه سوال داشتم کد بورسی من دست یه آشنا برام سهام میخرید الان که خودم میخوام فعالیت کنم میگه کارگزاریت رو باید عوض کنی چون اون بدهی داره و اگه اونجا کار کنی باید یه میلیون از حسابت برداشت میشه آیا این درسته و چرا اینطوریه الان میشه عوض کرد کارگزاری؟ هزینه ای برام داره؟

  • سلام، در صورتی که به کارگزاری بدهی داشته باشید باید این بدهی تسویه بشه

 • سلام.
  ببخشید میشه نحوه خرید دارادوم از کارگذاری مبین سرمایه راتوضیح دهید.
  ممنون

 • سلام من کد بورسی دارم ولی هر چقدر سفارش خرید میدم برام ثبت نمیشه

  • سلام دوست عزیز این مشکل رو از طریق کارگزاری تون پیگیری کنید.

 • سلام میتونیم مبلغی رو در حساب کارگزاری واریز کنیم و در انجا بماند تا موقعط که میخوایم خرید انجام بدیم مثلا من امروز 50 ملیون شارژ کنم و توی هفته بعد یا ماه بعد سهام بخرم شارژ کردن حساب کارگزاری از طرف من بعد با مشکل برخورد نمی کنه

  • سلام، هیچ محدودیتی در این زمینه ندارید و هر زمان که خواستید میتونید اکانت کارگزاری خودتونو شارژ کنید

 • سلام وقت تون بخیر ببخشبد من با اپ پرداخت موبایلی دارا یکم خریدم ولی در سهام پنل کارگزاری م موجود نیستن . جریان چیه ؟؟؟ اگه میشه خواهش میکنم جواب ایمیل کنید . خیلی خیلی ممنون

  • سلام، برای انتقال این سهام به پورتفو کارگزاری باید درخواست تغییر کارگزار ناظر بدید

 • نمادی که جلوی نام شرکت و….علامت احتیاط دارد به چه دلیل باید موقع خریدقوانین خریدبااحتیاط را قبول کرد?

 • سلام برای ورود نام کاربری با رمز می‌خواد ک من میزنم میگ نادرست در صورتی ک جفتش همونی هسش ک خودم گزاشتم

 • سلام و خسته نباشید . بنده بعد از ثبت نام در بورس متوجه شدم کد بورسی 2 تا از سهامم اشتباه و سهامهای فوق غیرفعال است . با راهنمایی نمایندگی بورس ، درخواست اصلاح را در تاریخ 1399/5/12 ارسال کردم ولی تاکنون هیچ پاسخی به درخواست فوق داده نشده و در حالت جدید است .
  بنظر شما چقدر طول می کشه جواب بدهند و اگر جوابی دریافت نکنم چکار کنیم ؟
  با تشکر

  • سلام، در این مورد میتونید از طریق کارگزاری پیگیری کنید تا مشکل حل بشه

 • سلام و عرض ادب… میشه بفرمایین من با گوشی باید وارد چه سایت یا برنامه ای بشم که شروع به خرید و فروش بکنم..؟ ممنون

  • سلام دوست عزیز کارگزاری ها سامانه های معاملاتی متفاوتی دارن. به سایت کارگزاری تون مراجعه کنید و از سامانه دلخواه تون استفاده کنید. موفق و پرسود باشید.

  • سلام دوست عزیز وارد سامانه معاملاتی بشین. در قسمت واریز و برداشت وجه به درگاه متصل خواهید شد.

 • باسلام.امکانش هست که انجام خریدوفروش سهام روبه عهده کا رگزاری که انتخاب کردیم بذاریم؟یعنی یه وکیل برامون به حساب بیاد؟

  • سلام، خود کارگزرای ها خرید و فروش رو انجام نمیدن و برای این کار باید از خدمات شرکت های سبدگردان استفاده کنید

 • با سلام وتشکر از زحمات شما کارشناس محترم. بنده میخواستم بپرسم بعد از اینکه احراز هویت کردم کد عددی پنج رقمی همراه
  با سه حروف فارسی برام ارسال شده که این حروف هیچ مطابقتی با اسم یا فامیلی من ندارد برای دریافت رمز عبور ویانام کاربری باید حتما با گارگذاری تماس بگیریم یا رمز عبور که خودم هنگام ثبت نام دادیم ومیتونم وارد کنم

  • سلام دوست عزیز نام کاربری و رمز عبور رو باید از کارگزاری دریافت کنید.

 • سلام. لطفا جواب بدید. من برای سهام عدالت تو سجام ثبت نام کردم. حالا نوشته در انتظار احراز هویت. بعد رفتم سایت بانک ملی احراز هویت کنم. نمیدونم نوع بورس کدوم رو انتخاب کنم. بورس و فرابورس-کالا-انرژی
  در ضمن نمیدونم بانک ملی رو که انتخاب کردم، انتخاب درستی است؟من شنیدم بانک ها با کاگزاری های دیگه متفاوت اند. لطفا راهنمایی کنید. خیلی ممنون

 • خریدوفروش ثبت سفارش به زبان ساده واضح وطریق آنلاین وآفلاین را آموزش بدهید متشکرم

  • سلام، حداقل مبلغی برای واریز به حساب وجود نداره اما برای خرید سهام عادی حداقل مبلغ سفارش خرید 500 هزار تومان هست

 • سلام من چند سهم به صورت تراکنش دستی فروش زدم با تایم مشخص هم سهما تز پرتفوی دیده نمیشه هم از سبد بان تازه مبلعش کسر شده و گزارش سفارشارم نشون نمیده چرا؟

 • سلام
  ممنون که مطالبتان را خیلی کامل و روشن بیان می کنید.
  لطفا در خصوص خرید سهام خارجی و سرمایه گذاری معتبر خارجی هم راهنمایی بفرمائید

 • سلام خسته نباشید . ببخشید من تازه واردم و یک سوال داشتم.
  من امروز فروش سهامی رو ثبت کردم ولی صف فروش بود و سهامم تا پایان ساعت معاملاتی فروش نرفت و جلوی سهام نوشته شد سفارش منقضی شد و ساعت سفارش گزاری فلان و….
  میخاستم بدونم الان سفارشم کلا لغو شده یا فردا ادامه همین فروش انجام میشه؟
  من میخوام لغوش کنم کلا

  • سلام، تمام سفارش هایی که در طول روز انجام نشه، در شروع روز معاملاتی بعدی پاک میشن

 • سلام با تشکر از راهنمایی های خوب شما ببخشید برای خرید سهم در بورس چگونه کد افلاین را وارد کنیم که خرید ما بعد در ساعت معامله انجام شود

  • سلام، در صورتی که درخواستی به صورت آفلاین ثبت بشه در اولین روز معاملاتی به صورت خودکار اعمال میشه

 • سلام وخسته نباشید.من تازه واردم ولی دارای مقدارزیادی سهام قدیمی هستم .میخواهم مقداری ازآن راتبدیل به سرمایه کنم¿باید یکماه صبرکنم.ممنون

  • سلام دوست عزیز این قانون فعلا اجرا نمیشه و شما می تونید هر زمان که مایل بودین معامله کنید.

 • ببخشید من تو بورس ازطریق سهام عدالت ثبت نام کردم والان چند تا سهام شرکت خریدم ولی الان میخوام ا سهام شرکت هامو بفروشم نمیشه چیکار باید بکنم الان نماد شرکت هایی که سهم خریدم باز است متوقف هم نیستش چیکار باید بکنم لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

 • سلام برای خرید سهام یعنی حتما باید سهامی ک میخریم پانصد هزار تومان بشه تا بتونیم بخریم مبالغ کمتر امکان خریدش نیست برای خرید مبالغ کمتر چکار باید بکنیم

  • سلام دوست عزیز بله حداقل مبلغ سرمایه گذاری در بورس ۵۰۰ هزار تومان هست. البته این محدودیت برای عرضه اولیه ها وجود نداره و سرمایه گذاران میتونن هر تعداد که مایل هستن خرید کنن. برای اشنایی بیشتر با عرضه اولیه ها این لینک رو مطالعه کنید.

 • ی توضیح درباره صفه بورس میشه بدین
  ب اصطلاح حرفB ب چه معنیه .یا این اعداد

  • سلام، در سامانه های معاملاتی معمولا از حرف B به جای میلیارد استفاده می کنند

 • سلام .من سهام پدرخش دارم میخواستم بفروشم ولی حضوری کجا میتونم اقدام کنم بفروش. خراسان زندگی میکنم .ممنون میشم راهنمایی کنین.

  • سلام، برای فروش سهام باید از خدمات کارگزاری ها استفاده کنید

 • سلام.خسته نباشین.ممنون از آموزش خوبتون.من تازه وارد بورس شدم به زحمت تونستم یه تعداد سهام بخرم وقتی برای خرید تلاش میکنم پیغام این مقدار معامله خارج از محدوده تعریف شده میباشد برام میاد درحالی که پول هم دارم

  • سلام، احتمالا تعداد وارد شده برای خرید بیشتر از محدوده مجاز برای اون سهم هست

 • من هنگام پرداخت شتابی وسط کار قبل پرداخت ادمدم بیرون الان تو لیست ثبت شده و همش میگه خطا نمیتونم دوباره پرداخت انجام بدم

 • سلام،
  چطور میتوانم سفارش خریدم رو پیگیری کنم؟
  بعد از گذشت سه روز هنوز مبلغ به مانده قابل برداشت حساب انتقال داده نشده

 • سلام بسیارمفیدوارزنده بود.ممنون از طراحان وگردآورندگان برنامه خوب سیگنال.

 • سلام ممنونم از توضیحات جامع و مفید تون
  خوشبختانه حالا همه چیز را در مورد بورس از شما آموختم

 • استاد سلام ، ممنونم از آموزش بسیار کامل و جامع که ارایه فرمودید . سوالی از حضورتان دارم آیا قیمت ثبت شده برای خرید و فروش در معاملات یک روز قابل تغییر است یا فقط یکبار مجاز به ثبت قیمت هستیم ممنونم از زحمات و لطف جنابعالی .

  • سلام، شما بعد از ثبت درخواست خرید یا فروش تا زمانی که این درخواست انجام نشده میتوانید قیمت و تعداد سهام وارد شده رو ویرایش کنید

 • بسیار عالی وکامل.وقابل فهم.سپاس از راهنمایی و زمانی که گذاشتید

  • سلام، در حال حاضر حاقل مبلغ قابل سفارش در بورس 500 هزار تومان است، البته با این مبلغ میتونید در عرضه اولیه ها شرکت کنید

 • ممنونم از راهنمایی اماتور ها چه سهامی رو بخرن بهتره

 • باسلام خدمت کارشناس محترم سیگنال.من در کارگزاری آگاه ثبت نام کردم وکد معاملاتی گرفتم الان باید چکار کنم که که هم نام کاربری ورمزعبور بگیرم که بعد حسابم را شارژ کنم آیاباید به همان کارگزاری بروم یا به دفتر پیشخوان

  • با سلام
   در صورت دریافت کد معاملاتی می توانید خرید و فروش را انجام دهید.
   جهت اطلاع از نحوه خرید و فروش سهام روی این لینک کلیک کنید.

 • با سلام و عرض ادب اگر قصد فروش سهمی را داشته باشیم ولی هیچ خریداری نباشه و همه فروشنده باشند باید چه کار کرد تا سهم رابه قیمت خوب بفروشیم

  • با سلام
   باید تا متعادل شدن سهم صبر کنید.
   در صورت خرید سهم ارزنده، سهامداری گزینه مناسب تری خواهد بود.

 • سلام خیلی مفید وعالی بود خسته نباشید دست گلتون درد نکنه که بطور ساده آموزش دادید.
  انشالله که قسمت های بعدی هم ادامه داشته باشند.

 • با سلام و احترام، ممنون از اطلاعات بسیار مفید و آموزنده شما.
  اگ موضوعات آموزشی دسته بندی یا گروه بندی بشه بنظرم اثر بخشی بیشتری داره. باز هم سپاس

 • ممنون از مطالب خوب وآموزندتون ب لطف شما تونستیم متوجه شیم ک اصلا بورس چیه

 • ممنون از توضیحات خوبتون. یه سوال دارم. حتما بایدزیر نظر کارگزاری باشیم.؟ اینقد دیگه ازین کارگزاری و ازون کارگزاری بد میگن. اذیت میکنن.مخصوصا مفید و سعدی نمیدونم کدومو انتخاب کنم. لطفا راهنمایی کنید؟

  • سلام، بریا خرید و فروش سهام در بازار سرمایه شما حتما باید از خدمات یک کارگزاری استفاده کنید

 • باسلام برای خرید و فروش سهام از کجا بدونیم که سهامی برای فروش هستش که ما بتونیم بخریم و چه تعدادی و در فروش سهام باید منتظر بمونیم که سهامی که درخواست فروش دادیم یکی پیدا بشه بخره یا ک نه وقتی فروش می‌زنیم همون لحظه به قدرت خرید اظافه میشه

 • سلام پدرم سال ۷۴سهام دارن در بانک ملی و مارگارین و میخوان بفروشن نمیدونیم چه جوری بفروشیم اگه امکانش هست راهنمایی کنین مچ

  • با سلام. کد سجام و کد بورسی خود را دریافت کنند سپس امکان خرید و فروش سهام برای ایشان فراهم خواهد شد.
   شما می توانید اطلاعات لازم را از این لینک کسب کنید.

 • سلام با خرید سهام بعد حتما باید برگه اصلی سهامت را از کارگذاری بگیری ممنون میشم جواب بدید

  • سلام، خیر الزامی در این زمینه وجود نداره، همچنین کارگزاری ها برگه سهام صادر نمیکنند

 • سلام بنده کد بورسی ام را گرفتم اما کارت ملیم قدیمی هستش، راه دیگری هستش؟ آیا بدون احراز هویت هم امکان فعالیت وجود داره؟

  • سلام، برای انجام معاملات حتما باید احراز هویت بشید، در این شرایط به دفاتر پیشخوان مراجعه کنید

 • سلام .من سهامم وفروختم حالا میخوام برداشت کنم .ولی توی تقاضای وجه مبلغ حداکثر ۲هزار تومان هستش ولی قدرت خریدم بیشتره ومبلغقدرت خریدمو میخوام برداشت کنم باید چیکار کنم

 • سلام مطالبتون آموزنده بود من بورس ثبت نام کردم حسابم شارژ کردم و چندتا عرضه اولیه هم اتومات خریداری شده اما خرید عرضه اولیه تا کی ادامه داره و چیکار کنم دیگه خریداری نشه و اینکه چطور بفهمم چقدر این خرید سود داشته و یا ضرر.ممنون

  • سلام، در صورتی که نمیخواید خرید عرضه اولیه به صورت خودکار انجام بشه کافیه این گزینه رو از قسمت توافق نامه ها غیر فعال کنید

 • سلام و تشکر
  آیا میشه با کارت و حساب شخص دیگری، حساب کارگزاری خودم را شارژ کنم؟

  • سلام، در پرداخت وجه به کارگزاری محدودیتی وجود نداره و با هر کارتی این کار امکان پذیر هست

 • سلام خسته نباشید.خواستم فقط ازتون بابت توضیحات وبرنامه خوبتون تشکر کنم.واقعاحرف نداره.خیلی ممنونم ازتون

 • سلام من تازه وارد بورس شدم میخوام برای شروع عرضه اولیه بگیرم ولی به دیده بانی نمیاد نمیدونم چرا

 • سلام ببخشید موقع ورود کلمه رمز و کلمه کاربری منظور چیست ؟کد ملی ؟کد بورسی؟موقع ثبت نام تنها کد بورسی داده شده کدام باید بزنیم؟

  • سلام، منظور نام کاربری و رمز عبوری هست که کارگزرای بعد از تکمیل ثبت نام برای شما پیامک و ایمیل میکنه

 • با سلام ممنون از توضیحات خودتون. من امروز یک سهام خرید کردم ولی هنوز تو پورتفوی من ثبت نشده .یعنی خرید من کامل نشده چون در آخرین لحظات خرید کردم

 • سلام اگه بخواهیم سرمایه گذاری غیر مستقیم انتخاب کنیم چه نتیجه ای می بینیم؟

 • سلام،‌ تو ایزی تریدر من نمیتونم تعداد سهام مورد نظر رو به صورت دستی وارد کنم. چه برای فروش چه برای خرید. یعنی تعداد پیشفرض وجود داره کلا براشون؟ یعنی من مثلا 100 سهم داشته باشم نمیتونم انتخاب کنم که 20سهمش رو بفروشم؟ ممنون میشم راهنماییم کنین.

  • سلام، امکان انتخاب هر تعدادی از سهام برای فروش وجود داره

 • سلام من فقط میخوام چند ملیون پول سرمایه‌گذاری کنم نمی‌خوام سهام بخرم و بفروشم باید چکار کنم منظورم در بورس هست کد بورسی هم دارم

  • سلام، در این شرایط از خدمات صندوق های سرمایه گذاری استفاده کنید

 • من سهام از قبل دارم و در کارگزاری هم ثبت نام کردم کد بورسی هم دارم ولی میخواهم سهام خودم رو بفروشم چطور اینکار را انجام بدم

 • سلام خسته نباشید من سهامی خریداری کردم و پس از اینکه خریدم اون سهم تو پرتفوی لحظه ایی اومد اما از ح شارژ حساب کارگزاری ام کم نشد و داخل پرتفوی اصلی هم نیومد .

 • با سلام، آیا برای گرفتن کد بورسی پسرم که 12 سالشه، بعنوان ولی از حساب بانکی خودم برای ثبت نام سجام میتونم استفاده کنم یا باید حساب بانکی مجزا برای فرزندم باز کنم….؟! با تشکر.

  • سلام، حساب بانکی باید به نام فرد متقاضی کد بورسی باشه، حتی برای افراد زیر 18 سال

 • وااای خیلی ممنون. گمونم هیچ سایتی اینارو توضیح نداده بود. همه رفته بودند یکراست سر تحلیل تکنیکال و فاندامنتال و ….. دستتون درد نکنه . ممنونم

 • سلام
  پدرم قبل از این ثبت نام کارگزاری و اینا سهام داشت بعد از تکمیل ثبت نام تو مفید تو قسمت تغییر ناظر دو سهامشو زدن ولی تو پرتفویش فقط یکی اومد
  و اون یکی سهامم تو پرتفوی لحظه ای نمیاد ممنون میشم راهنماییم کنین

  • سلام دوست عزیز اگر این سهم وارد پورتفو نشده باید از طریق درگاه یکپارچه ذینفعان بررسی کنید ببینید تغییر کارگزار انجام شده یا نه.

 • با سلام
  مقالتون عاااااالی بود
  زبانی کاملا ساده و. روان و قابل فهم
  احسنت👏👏👏 بر وجودتان

 • سلام بعد از دریافت کد بورسی چطور وارد ایزی تیدر شویم رمز رو از کجا بگیریم

  • سلام دوست عزیز، بعد از دریافت کد بورسی به کارگزاری مراجعه کنید تا نام کاربری و رمز عبورتون رو دریافت کنید و وارد سامانه معاملات کارگزاری بشید.

 • سلام من سهام امین و شاروم خریدم امروز رفتم پرتفوی خودم چک کردم هیچی نبود تازه از حسابمم کسر شده چرا؟

  • سلام دوست عزیز به دلیل خطایی که از طرف بعضی از کارگزاری ها اعلام شده این دو سهم هنوز وارد پرتفوی عده ای از سرمایه گذاران نشده.

 • با سلام مقالات آموزشی تیم سیگنال بسیار مفید وآموزنده و برای مبتدی ها راحت و کاربردی است. ازشما سپاسگذارم.

 • سلام من . بازنشسته شرکت نفت هستم و از طریق شرکت من سهامدار ونفت دارم و کد بورسی هم به من دادن . حالا چطور میتونم سهامم رو بفروشم یا خودم با کد بورسی خودم کار کنم لطفا راهنمایی بفرمایید

  • سلام دوست عزیز به کارگزاری دلخواه تون مراجعه کنید تا نام کاربری و رمز عبورتون رو دریافت کنید و وارد سامانه معاملات کارگزاری بشید.

 • سپاس از اموزش جامع‌تون
  برای خرید های عرضه ی اولیه که معمولا قیمت سهم پایین تر از حد مبلغ قابل قبوله خرید انجام میشه؟

  • سلام دوست عزیز بله عرضه اولیه ها شامل حداقل مقدار خرید نمیشن.

 • سلام آقا ممنون دم شما گرم تازه کد بورسی گرفتم و بورس برام خیلی گنگ و مجهول است تشکر از اطلاعات شما جهت یک معامله خوب چگونه مراحل آموزش را بگذرام مثل تابلو خوانی و خرید و تحقیق های موجود در مورد نمادها ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام دوست عزیز ممنون از همراهی شما با سیگنال
   شما میتونید از ویدئو های اموزشی سهام در سایت و اپلیکیشن سیگنال استفاده کنید.

 • سلام..به قسمت خرید میرم و تعداد سهم مورد نظرم رو مشخص میکنم و خرید رو میزنم ولی هیچ خریدی برام انجام نمیشه…البته چند روز پیش ظاهرا انجام شد و از حسابم برداشت شد ولی دوباره به حسابم برگشت داده شد!!!!
  چرا نمیتونم خرید کنم بااینکه حسابم شارژ هست؟؟
  تعداد ۱۰۰۰تا سهم رو زدم ۱۵۰سهم زدم ۸۰سهم زدم ولی هیچی به هیچی!!!
  فقط عرض اولیه که توافق نامشو تایید کردم برام میخره!!!
  باتشکر از جوابی که میدید و زحماتی که میکشید.

  • سلام دوست عزیز حداقل مبلغ سرمایه گذاری در بورس ۵۰۰ هزار تومان هست. در صورتی که مبلغ خرید شما بیشتر از این مقدار بوده و موفق به خرید نشدین مشکل رو از طریق کارگزاری تون پیگیری کنید.

 • من داراي ٨٠٠٠ سهم از سهام يه شركت هستم ؛ بخوام تو بازار بورس عرضه كنم چكار بايد بكنم

  • سلام دوست عزیز در صورتی که کد بورسی دارین، به کارگزاری دلخاه تون مراجعه کنید تا نام کاربری و رمز عبورتون رو دریافت کنید و وارد سامانه معاملات کارگزاری بشید. در غیر اسنصورت با استفاده از این لینک میتونید کد بورسی تونو دریافت کنید.

 • ممنون بابت توضیحات کاملتون
  من وقتی سهم بعضی از نماد هارو میخرم در پرتفوی نشون نمیده یعنی دلیلش همین طور که گفتید این هست که هنوز فروشنده
  پیدا نشده ؟؟؟

  • با سلام. این امکان وجود دارد که قیمت درخواستی شما با قیمت ثبت شده روی تابلو تفاوت داشته است.

 • ممنون از سایت خوبتون هر جا گشتم مطالب ایقد ساده و روان توضیح نداده بودن فقط اگه میشه لطف کنید در مورد مطالبی که در صفحه یک نماد هست مثل حجم معامله حجم مبنا و ….. بیشتر توضیح دهید یا راهنمایی کنید کدوم قسمت سایت پیدا کنم ممنون

  • سلام دوست عزیز ممنون از همراهی شما با سیگنال
   به زودی مطالب تکمیلی در این مورد هم در دسترس کاربران عزیز قرار خواهد گرفت.

 • باتشکر از سامانه که طراحی. کردین بسیار توضیحات جامع وخوبی قراردادین که بصورت صریح ودقیق فرد رو راهنمایی می‌کنه .خیلی خوبه.ازنظر بروز بودن هم عالیه

 • سلام
  این که حداقل سفارش 500 هزار تومان است ما باید تمام این 500 هزار تومان را صرف خرید سهام از یک نماد کنیم یا میشه از چندین نماد خرید کرد و مجموع بالای 500 هزار تومان باشد؟

  • با سلام. حداقل میزان خرید سهم (500 هزار تومان + کارمزد معامله) است.
   در ثبت سفارش عرضه اولیه ها این محدودیت وجود ندارد.

 • سلام من سهام اولیه برام فعال بود امروز تو سفارشاتم ثبت شده و یع مقداری از پولم بلوکه شده اما تو پرتفوی ثبت نشده میشه توضیح بدید واینکه از کجا بفهمیم برای سهام اولیه که فردا میاد موجودیم کافیه؟

  • سلام دوست عزیز عرضه اولیه امین و شاروم به دلیل خطای برخی از کارگزاری ها در پرتفوی سهامداران نمایش داده نمیشه. اما این موضوع به زودی رفع خواهد شد.
   قبل از عرضه اولیه ها نقدینگی لازم برای انها اعلام میشود و موجودی حساب کارگزاری شما نیز در صفحه کارگزاری تون نشون داده میشه.

  • سلام دوست عزیز در گزینه برداشت وجه در صفحه کارگزاری تون میتونید اطلاعات کارتی که در اختیار کارگزاری تون قرار دادین رو ببینید.

 • ممنون از راهنماییتون
  میخوام خرید انجام بدم فقط این گزینه میاد حجم معامله خارج از محدوده مباشد
  مشکل کجاس من از کجا بدونم چه حجمی خارج از محدوده نیست؟

  • سلام دوست عزیز حداقل مبلغ سرمایه گذاری در بورس ۵۰۰ هزار تومان هست البته به جز عرضه اولیه ها.

 • سلام
  من چند سال سهام یه موسسه مالی رو خریدم
  تازه عضو یه کارگزاری شدم
  ولی سهامی که دارم رو نمی بینم تا بفروشم
  فقط عرضه های اولیه که خریده شده رو میبینم
  چطور باید سهامم رو بفروشم؟

  • سلام دوست عزیز برای انتقال سهام به کارگزاری جدید باید از گزینه کارگزار ناظر استفاده کنید. برای اشنایی با این قابلیت این لینک رو مطالعه کنید.

 • سلام چگونه میتونم ببینم سهام دارم یا نه خرید کردم از آپ ولی چیزی ندارم

  • سلام دوست عزیز شما میتونید سبد دارایی تونو در پروفایل کارگزاری تون و در درگاه ذینفعان بازار سرمایه ببینید. برای اشنایی با این درگاه این لینک رو مطالعه کنید.

 • فوق العاده زیبا و جالب و خیلی واضح توضیح دادین متشکرم دوست عزیز

 • خیلی خوبه همه چیتون
  فقط کاشکی بگین ب ترتیب کدوم مقالات رو مطالعه بکنیم ک حالت آموزشی داشته باشه و گام ب گام بریم جلو
  واسه ما تازه واردا
  تشکر

 • با درود و خسته نباشید
  بسیار عالی توضیح دادین. سپاس
  فقط لطف کرده بفرمائید برای فروش سهام باید سرخطی بزنیم یا در طول تایم معاملاتی هم میشه درخواست و انجام داد.؟

  • سلام دوست عزیز ممنون از لطف شما، امکان خرید و فروش در بازه معاملات 9-12.5 امکان پذیر است و نیاز ی به سرخطی زدن نیست.

 • در هنگام خرید چرا باید بالاترین قیمت را انتخاب کنیم؟
  اگر به هنگام خرید پایین ترین قیمت را خریداری کنیم، چه اتفاقی می افتد؟

  • سلام دوست عزیز شما باید با بررسی کادر های عرضه و تقاضا و قیمت پایانی و… قیمتی رو ثبت کنید که منجر به خرید بشه. این قیمت لزوما بالاترین قیمت یا پایین ترین قیمت نیست.

 • با سلام و تشکر از مطالب کامل و جامع که توضیح دادید. آیا امکان تغییر نوع کارت بانکی که موقع ثبت نام انجام دادیم،وجود دارد؟مثلا من موقع دریافت کد بورسی،بانک صادرات را اعلام کردم،اما الان میخوام بانک دیگری را معرفی کنم

  • سلام دوست عزیز به قسمت ویرایش اطلاعات در سایت سجام مراجعه کنید و تغییرات مدنظرتون رو اعمال کنید.

 • سلام برای اولین بار در بورس شرکت کردم و برنامه شما خیلی بهم کمک می کنه .وقتی می خواهم طبق اموزشهای همین صفحه از شرکتی سهامی بخرم به تعداد خیلی کم مثلا ۵ تا می گه خارج از محدوده تعریف شده است .می خواستم بدونم این محدوده تعریف شده کجا ست و من چکار کنم وقتی می خواهم در تعداد خیلی کم خرید یا فروش کنم؟؟ممنون از راهنماییتان.

  • سلام دوست عزیز حداقل مبلغ سرمایه گذاری در بورس ۵۰۰ هزار تومان است البته به جز عرضه اولیه ها. برای اشنایی با عرضه اولیه این لینک رو مطالعه کنید.

 • سلام
  من تاريخ برداشت پول رو برای امروزتعیین کرده بودم و تیک خورده ک انجام شده ولی هنوز چیزی ب حسابم واریزنشده،میخواستم بدونم چیکارباید بکنم

  • سلام دوست عزیز از طریق کارگزاری تون پیگیری بفرمایید.

 • سلام،چندروزی‌است‌سر‌تایم‌خریداری‌میکنم‌وپولم‌بلوکه‌
  میشه،ولی‌بعدازچند‌ساعت‌‌خریدهام‌منقضی‌میشه‌وپولم‌بر
  میگرده‌ممنون‌میشم‌راهنمایی‌کنید

  • سلام دوست عزیز این مشکل رو از طریق کارگزاری تون پیگیری کنید.

 • بارک الله ، بالاخره یه سایت پیدا شد که توضیح درست و درمون بده. ممنون از شما.

 • خیلی عالی بود.ببخشید بخایم سهامایی که موفق ترن توبورس خریداری کنیم کدوم قسمت سیگنال راهنمایی میکنه

  • سلام دوست عزیز برای اطلاع از وضعیت سهم ها میتونید مقالات تحلیلی سیگنال رو مطالعه کنید.

 • سلام ببخشید یک سوال موقع خرید حداقل مبلغی که باید خرید کنیم ۵۰۰ هزار تومنه آیا موقع فروش هم حداقل مبلغ و حداقل تعداد سهم برای فروش تعریف شده؟

  • سلام دوست عزیز خیر برای فروش محدودیتی وجود نداره.

 • سلام چطور میشه سهام خریداری شده و ثبت شده منقضی می شود

  • سلام دوست عزیز این موضوع رو از کارگزاری تون جویا بشین.

 • سلام وقت بخیر من تازه شروع کردم هنوز وارد بازار بورس نشدم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام دوست عزیز میتونید از مقالات اموزشی و تحلیلی سیگنال استفاده کنید.

 • سلام و درود
  من یک قسمت رو متوجه نشدم. از جدول قیمت پایانی و دیروز و بالا و پایین چطور بفهمم قیمتی که برای سهام پیشنهاد میدم کدومه؟ قیمتی که منجر به خرید سهام مد نظرم بشه

  • سلام دوست عزیز در بازه قیمتی مجاز روزانه در هر قیمتی که شما اقدام به خرید یا فروش کنید، در صورت رسیدن قیمت معاملات به قیمت مد نظر شما، این خرید یا فروش انجام خواهد شد.

 • دیگه داشتم از سرمایه گذاری تو بورس بخاطر بلد نبودن ناامید می شدم …
  خیلی ممنون از آموزش عالیتون

 • سلام مطالب خیلی مفید بودن …یه سوال داشتم اینکه ما سهم ما چه سود کرده باشه چه ارزشش کم شده باشه …در نهایت هر تعداد سهام ما به قیمت سربه سر معامله میشه؟؟؟

  • سلام دوست عزیز معاملات چه سودده باشن چه ضررده در قیمت سربه سر انجام میشه.

 • سلام نمیدونم چرا میخوام وارد برنامه ایزی تریدر بشم میزنه رمز بانام کاربری مطابقت نداره

  • سلام دوست عزیز این مشکل رو از طریق کارگزاری تون پیگیری کنید.

 • سلام مطالب آموزنده وجالب بود. هروقت مشکلی پیش میاید دوباره مطالب رو باز خوانی میکنم.

 • برای مبتدی بسیار خوبه ولی کمی در مورد تحلیل و ….. نیز مطلب قرار دهید باتشکر

 • سسلام علیکم

  من تازه به جمع بورسی ها قرار گرفتم و با توجه به اینکه در اولین معامله ام باید 500 به بالا باشه و فردا هم عرضه اولیه انجام میشه و تعداد ارزش سهام تعلق گرفته به هر نفر به200 هزار تومن هم نمیرسه آیا اتوماتیک سفارش خرید عرضه اولیه منو انجام میده

  • سلام، محدودیت 500 هزار تومانی در خرید عرضه اولیه ها اعمال نمیشه و با هر مبلغی میتونید خرید کنید

 • درودبرشما وباتشکرفراوان از راهنمایی های عالی شما .امیدوارم موفق و موید باشید.

 • عالی من که خیلی از این توضیحات استفاده کردم و بسیار بدردم خورد
  ممنون

 • سلام عالی بود. لطفا در مورد چه سهمی خوب است و سود کنیم رو برام بفرستید به ایمیلم .یا بهتر بگویم روش سهام خوب چگونه بخرم

  • سلام دوست عزیز… درخواست شما به تیم تحلیلی سیگنال منتقل شد.

 • سلام و ممنون بابت اطلاعات و نقاله های عالیتان .لطفا در خصوص تعیین قیمت خرید وفروش سهام در میان قیمتهای عرضه و تقاضا توضیح بفرمائید

 • ضمن تشکر ازبرنامه خوبتان . درصورت امکان لطفا ویدئودرمورد چکونگی خریدوفروش سهام دراین برنامه سیگنال بارگذاری فرمایید. متشکرم

 • با سلام، آیا واسه فروش سهام محدویت وجود داره؟
  منظورم مبلغ فروش سهام هستش، چون من کلی سهام خرد و عرضه اولیه دارم که ارزششون کمتر از ۱۰۰ هزار تومانه، با تشکر

 • سلام وقت بخیر برای فروش سهم حداقل مبلغ برای فروش همان پانصدهزارتومان هست؟

 • بسیار عالی بود ولی کاش در ارتباط با اعداد و ارقامی که در صفحه هستن میزان سود یا ضرر ما هستن ونهوه جدول خوانی نیز بیشتر اموزش میدادین

 • سلام ممنون از گروه فهیم سیگنال که آموزش ساده و بنیادی برای بهره‌برداری بیشتر در بورس ارائه می‌نماید سپاسگذارم

 • میشه در اولین خرید فقط یه عرضه اولیه که در اون روز ارائه می شه رو بخریم یا حتما باید حد اقل 500 تومن خرید داشته باشیم؟

  • سلام، محدودیت خرید 500 هزار تومانی برای عرضه اولیه ها وجود ندارد

 • خیلی خوب و ارزشمند بود امیدوارم بصورت عملی هم بتوانم استفاده نمایم.

 • واقعا عالی هستید تموم سوالات ذهنی منو تک ب تک جواب دادین با مقاله هاتون

 • واقعا خیلی خوب و عالی توضیح دادین مرسی از کادر زحمت کش سیگنال ممنونم

 • متشکرم تنها سایتی که به این قشنگی مفهوم بورس و معاملات را رسوند سپاسگزارم

 • سلام و عرض ادب خدمت عزیزانی که زحمت کشیدند مطالب آموزنده و مفیدی بود با تشکر فراوان

 • سلام از مطالب خوب ومفیدی که گذاشتید بسیار استفاده نمودم.ممنون

 • باسلام و خسته نباشید.امکانش هست رایگان سهم هایی رو برای مبتدی ها معرفی کنید که بتونن زمان مناسب بخرند و بفروشن؟؟؟

 • سلام می‌بخشید اگه سهمی رو بخریم ولی در صف بمونه پولش برگشت داده میشه همون روز ؟

  • سلام اگه سهم خریداری نشه در حساب شما باقی میمونه

 • عالی و مفید بود.در صورت امکان در مورد تحلیل سهام هم آموزش داده شود عالیتر میشود.

 • سلام.ممنون از توضیحات
  من قیمت سهم انتخاب میکنم مثلا ۲۳۲۰ ریال و خرید میزنم.ولی وقتی میرم پورتفو رو چک میکنم میبینم قیمت رو برام بالاتر زده مثلا ۲۳۷۰ ریال..
  ممنون میشم توضیح بدین🙏🙏

 • سپاس از همه زحمات بی دریغتان
  بسیار آموزنده بود
  در پناه یزدان باشید

  • سلام دوست عزیز، حداقل مبلغ سرمایه گذاری در بورس 500 هزار تومان هست.

 • سلام بابت چرا در زمان فروش سهام پیام شما ممنوع المعامله میباشید چاره چیست به پولم نیاز دارم

  • سلام دوست عزیز، بهتره برای رفع این مشکل با کارگزاری تون تماس بگیرید.

 • سلام من 17 سالمه ،سجام ثبت نام کردم در قسمت نماینده قانونی هم مشخصات (ولایت) پدرم را دادم
  در مفید و فارابی هم ثبت نام کردم ، بعد از احراز هویت کد بوریسم اومد و پدرم ولایتاً قرارداد مفید و فارابی را جای من امضا کرد
  الان می‌خوام بدونم حسابم آفلاین میشه یا آنلاین ؟

  • سلام دوست عزیز، افراد زیر 18 سال تنها می تونن از طریق ولی شون کد افلاین دریافت کنن. برای اطلاعات بیشتر این لینک رو مطالعه بفرمایید.

 • با سلام و احترام من از سالها قبل کد بورسی ۸رقمی رو دارم امکان خرید وفروش با این کد هست یا نه؟ یا دوباره باید تو سجام ثبت نام کنم.ممنون اگه پاسخ بدید

  • سلام دوست عزیز در حال حاضر چه افرادی که از قبل کد بورسی داشته‌اند چه افرادی که درخواست صدور کد بورسی دارند، باید یکبار در سامانه سجام ثبت نام و مراحل احراز هویت را طی کرده باشند.

 • سلام روز بخیر توضیحات خوبه ولی من میخوام سهام بفروشم و تمام مراحل انجام میدم ولی در نهایت خطای ممنوعیت معامله سهام جهت فروش سهام رو می ده و کارم نهایی نمی شه. امکان داره جهت رفع ممنوعیت معامله سهام توضیح بفرمائید؟

  • سلام دوست عزیز، این مشکل رو از طریق کارگزاری تون پیگیری بفرمایید.

  • سلام دوست عزیز، بعد از دریافت کد بورسی به کارگزاری مراجعه کنید تا نام کاربری و رمز عبورتون رو دریافت کنید و وارد سامانه معاملات کارگزاری بشید.

 • با سلام و خسته نباشید ممنون از مطالب بسیار مفیدی که ارائه کرده‌اید . خیلی عالی بود

 • توضیحات خیلی مفید بود سپاسگذارم.
  اگر بخواهیم شماره حساب اولیه در سجام رو بعدها تغیر بدیم امکانش هست یا خیر؟

  • سلام دوست عزیز به سایت سجام مراجعه کنید. در قسمت «ویرایش اطلاعات قبلی» می تونید اطلاعات تون رو ویرایش کنید.

 • ممنون از برنامه خوبتون واقعا تمام مطالبتون عالی هست و خیلی خوب توضیح دادین🌷🌷🌷🌷🌷

 • من میتونم همه سهامم رو بفروشم در این صورت پول چه موقع به حسابم واریز میشه

  • سلام دوست عزیز برای اینکه بتوانید مبلغ داخل حساب کارگزاری خود را به حساب بانکی‌تان منتقل کنید که بتوانید آن را در بازاری جز بازار سهام خرج کنید، باید از منوی سامانه، گزینه تقاضای وجه را انتخاب کنید.
   صفحه‌ای باز می‌شود که همان بالا سه گزینه وجود دارد شامل سه تاریخ و محدودیت برداشت. این تاریخ‌ها معمولا از سه روز کاری بعد شروع می‌شوند که کارگزاری می‌تواند وجه مورد نظرتان را به حسابتان واریز کند. البته بستگی به کارگزاری هم دارد و ممکن است از دو روز یا یک روز کاری بعد شروع شوند.

 • سلام……..خیلی عالی بود یک فرمول کامل وکافی بود سه روز است سهام سیتا را انتخاب وثبت کرده ام باشارژ حساب کابریم ولی هیچ خبری ازادامه آن نیست بایدچه .کرد آیا نباید کارگزاری اقدام به منظور کردن سهام بنام اینجانب کند اشکال از کارگزاری سرمایه ودانش است یا ازمن

 • سپاس از مطالب آموزنده اي كه (به جرات ميتوانم بگويم از بهترينهاست )در اختيار ما قرار دادين.

 • سلام صب بخیر من تازه وارد بازار بورس شدم چه سهم هایی واسه خرید خوبن خرید حدودا باید چقد باشه ؟

  • سلام دوست عزیز، خرید و فروش سهام به استراتژی سرمایه گذاری شما بستگی داره. برای اطلاع بیشتر از وضعیت سهم ها میتونید از فیلتر های بخش سهام در اپلیکیشن سیگنال کمک بگیرید. موفق باشید.
   حداقل مبلغ سرمایه گذاری در بورس 500 هزار تومان هست.

 • سلام خسته نباشد میشه لطفا راهنماییم کنید که من تمام کارای بورسی انجام دادم اما چون چیزی سر در نمیاریم از بورس یه آشنایی پیدا کردم که کارهای خریو فروش برام انجام میده با یوزر پس من بعد اینکه سود کردم ٪ خودش برمیداره سوال من اینه که میشه اعتماد کرد از خود سایت واریز یا برداشت به حساب خودش انجام بده یا سوال کلی اینه که این کار بکنم یا نه!؟

  • سلام دوست عزیز به طور کلی بهتره اطلاعات شخصی هر فرد نزد خودش محفوظ بمونه.

 • ممنون از توضیح کامل شما. من تازه وارد بورس شدم و دیروز نمیدونستم شارژ حساب بورسی یعنی چی فکر کرده بودم که همون حساب بانکی من پول داخلش باشه کافیه که متاسفانه یک عرضه اولیه خوب رو از دست دادم ولی الان با توضیحات شما کاملا یاد گرفتم

 • با سلام خدمت شما
  من تازه وارد بورس شدم و کد بورسی گرفتم کد کاربری و رمز عبور هم برایم امده ولی وقتی وارد شدم در پرتفوی من سهام عدالت من نشان داده نشده است لطفاً راهنمایی بفرمایید می‌خوام سهام عدالت خود را ببینم

  • سلام دوست عزیز برای اشنایی با نحوه انتقال سهام عدالت و مشاهده ارزش ان می توانید از این لینک و این لینک استفاده کنید.

 • سلام ممنون از توضیحات عالیتون یه سوال داشتم من رمز کارگزاریمو وکد بورسیمو به یکی از دوستان دادم واسم خرید وفروش کنه مشکلی پیش نمیاد

  • سلام دوست عزیز، بهتره اطلاعات شخصی هر فرد نزد خودش محفوظ بمونه.

 • سلام
  وقتی شما سهامدار نمادی هستی و بعد اون نماد افزایش سرمایه میده این افزایش سرمایه چطور به حساب شما وارد میشه.
  مثلا چند وقت پیش ایران خودرو نمادش بسته شد و 1800 درصد افزایش سرمایه داد. این افزایش سرمایه کی و چگونه وارد حساب سهامدار میشود.
  ممنون

  • سلام دوست عزیز، شما میتونید اطلاعات لازم در مورد افزایش سرمایه رو در این لینک مطالعه بفرمایید.

 • سلام ممنون از توضیحات عالیتون یه سوال داشتم من رمز کارگزاریمو کدبورسیمو به یکی از دوستام دادم تا برام خرید وفروش کنه مشکلی ندارن؟

  • سلام دوست عزیز، بهتره اطلاعات شخصی هر فرد نزد خودش محفوظ بمونه.

 • با سلام و ممنون از توضیحات کاملتون.
  وقتی سهام رو میذارم برای فروش این خطا رو میده: سهامداربر روي اين سهم ممنوع المعامله مي باشد.
  علت چی میتونه باشه.

 • سلام وقت شما بخیر
  من امروز با بالا ترین قیمتی که ثبت شده بود سهام یه بانک رو‌ خریداری کردم
  تو قسمت سفارشات تیک سبز خورده ولی هنوز تو قسمت پرتفوی چیزی ثبت نشده
  در ضمن هزینه از حساب کسر شده و به صورت بلوکه در اومده
  این به این معنی که در اولین فرصت وارد پرتفوی خواهد شد یا مشکلی داره؟
  ممنونم از لطف شما

  • سلام دوست عزیز، تا روز کاری بعد صبر کنید در صورت برطرف نشدن مشکل را با کارگزاری مطرح کنید.

 • سلام من در مفید دومشکل دارم ا-ازنماد های بورس وفرابورس قیمت پایین بودخریدکردم وتاریخ لغو بعد ازانجام زدم زمانی که من خریدم قیمت ۱۰۲۷۱۳ریال بود که الان گران شده حالا نه میشه حذف کرد ویرایش هم نمیشه ۲- هرنمادی را که میخام بفروشم میگه شما ممنوع المعامله هستید لطفا راهنمایی کیند

  • سلام دوست عزیز، این مشکل رو از طریق کارگزاری تون پیگیری بفرمایید.

 • سلام
  من ثبت سفارش خرید سهم رو انجام میدم ولی بعد از پایان روز هیچ سهمی برای من خرید نمیشه
  چطور می تونم سفارش مطمئنی رو بدم که حتما خرید انجام بشه؟

  • سلام دوست عزیز، این مشکل رو از طریق کارگزاری تون پیگیری بفرمایید.

 • سلام. ازکجا بفهمیم صندوقی که انتخاب کردیم حقیقی است یا حقوقی. آخه بعضی‌هایش میگه بازارگردانه.

  • سلام
   صندوق های بازارگردانی حقوقی هستند. در سیگنال می تونید از قسمت صندوق ها تقسیم بندی های مختلف از جمله این مورد رو مشاهده کنید.

 • سلام.
  ببخشید سهام عرضه اولیه رو در کارگزاری مفید میتوان پیش خرید کرد؟؟

  • سلام دوست عزیز، برای اطلاع از خدمات کارگزاری ها به سایت ان ها مراجعه بفرمایید.

 • سلام وقت بخیر
  دوتا سوال دارم از خدمتتون
  1- آیا من میتونم هم کد معاملاتی آنلاین داشته باشم و هم کد معاملاتی آفلاین؟
  من کارگزاری مفید را انتخاب کردم
  2- اگر درست متوجه شده باشم: برای خرید سهام باید پول به حساب “مفید” واریز کنم و بعدش خرید انجام بدهم. زمانی که من بانک ملت یا سامان حساب دارم و قصد خرید میکنم، آیا مبلغ بازهم به حساب “مفید” واریز میشود؟

  • سلام دوست عزیز، کد بورسی افلاین برای افرادی هست که به سن قانونی نرسیده اند.
   شما برای خرید سهم باید ابتدا حساب کارگزاری خودتون رو شارژ کنید.

 • سلام من سهم میخرم از پولمم کم میکنه ولی بعد مدتی همان پولی ک کم شده دوباره میاد تو حسابم و خریدی ک انجام دادم مثل اینکه لغو میشه باید چیکار کنم راه حلی نداره؟

  • سلام دوست عزیز، این مشکل رو از طریق کارگزاری تون پیگیری بفرمایید.

 • سلام وقت بخیر
  من یه سؤال دارم اگه لطف کنید جواب بدین ممنون میشم
  من ارز اولی پیزد رو خریدم الان میخوام بفروشمش,بین ساعت۸تا۱۲درخواست میدم میزنه خارج از زمان,وقتیم از ساعت۱۲:۳۵به بعد درخواست میدم میزنه گروه اجازه انجام معامله نمیدهد,میخواستم ببینم برا فروش چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • سلام دوست عزیز، این سهم از اوایل هفته بابت برگزاری مجمع عمومی سالیانه متوقف شده و قابل معامله نیست.

 • میخاهم شماره حساب و شبا که ابتدای ثبت نام داده ام عوض کنم باید چیکار کنم؟

  • سلام دوست عزیز، برای ویرایش اطلاعات تون می تونید از سایت سجام استفاده کنید و همچنین با کارگزاری تون تماس بگیرید.

 • سلام
  چراهروقت تعداد واحداهاروانتخاب میکنم
  مثلا نمادخودرو400تومنه کیف پولمم200هزارتومن شارژه منم500واحد خریدمیزنم ولی میزنه معامله خارج از محدوده تعرفه تعیین شده میباشد

  من ازکجابفهمم تعرفه چقدره؟
  یامیزنه خارج از محدوده زمانی میباشد
  چطور میتونم خریدکنم تاحالاموفق نشدم میشه راهنمایی کنید؟؟؟

  • سلام دوست عزیز، در خرید و فروش سهام بایستی کارمزد کارگزاری رو هم در نظر بگیرید.

 • سلام میشه در مورد کسانی که با سهام عدالت وارد بورس شدند توضیح بدید

  • سلام دوست عزیز، می تونید از این لینک و دیگر مقالات اموزشی و تحلیلی در مورد سهام عدالت در سایت سیگنال استفاده کنید.

 • سلام خیلی خوب بود
  فقط یه سوال واسه خرید و فروش حتما باید دیپلم داشته باشیم

  • سلام دوست عزیز، خیر قانون حداقل مدرک تحصیلی برداشته شده. تمام علاقه مندان به بازار بورس می تونن سهام خرید و فروش کنن.

 • سلام امروز چند بار اقدام به خرید سهم کردم در پایان هیچ سهمی برای من وجود ندارد در ضمن شارژ من منفی هم شده لطفا راهنمایی کنید چگونه شارژ از دست رفته بر می گردد.

  • سلام دوست عزیز، این مشکل رو از طریق کارگزاری تون پیگیری بفرمایید.

 • سلام..من کدبورسیم رو دریافت کردم ولی کد،کاربری و رمز رو که میگید از کجا باید بگیرم؟؟؟

  • سلام دوست عزیز، بعد از دریافت کد بورسی به کارگزاری مراجعه کنید تا نام کاربری و رمز عبورتون رو دریافت کنید و وارد سامانه معاملات کارگزاری بشید.

 • سلام . من از بانک ها etf خریداری کردم . چطوری سهم رو به کارگزاری سامان ک کد بورسی دارم انتقال بدم؟،

  • سلام دوست عزیز… باید به کارگزاری درخواست تغییر کارگزار ناظر بدهید.

 • سلام وعرض ادب
  ممنون توضیحات شما تکمیل
  خداخیرتان بده
  فقط مانده که یادبگیربم چه سهامی بخریم

  از100000تومان کمتر نمی تونیم سهم بخریم؟؟

  • سلام دوست عزیز، هر سرمایه گذار برای خرید هر سهم باید حداقل مبلغ 500 هزار تومان بپردازد.

 • سلام خسته نباشید با سهام عدالت چطور میشه خرید و فروش سهم انجام داد؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام دوست عزیز… شما میتونید سهام عدالت رو بفروشید و با مبلغش سهام بخرید!

 • سلام وقت بخیر
  اینکه حداقل باید 500 هزارتومان حساب شارژ داشته باشه فقط برای خرید یک سهم از یک شرکت می باشد؟؟

  • سلام دوست عزیز، بله برای خرید هر سهم به جز عرضه اولیه ها باید 500 هزار تومان اختصاص داده بشه.

 • Vpn روشن بود به کارگزار پول واریز کردم از حسابم کسر شده ولی تو کارگزاری نیومده باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید

  • سلام دوست عزیز، بهتره این موضوع رو از طریق کارگزاری تون پیگیری بفرمایید.

 • سلام میخاستم ببینم چطوری میشه کل معاملاتی که انجام دادیم و کلا چقر خریدیم و چند فروختیم و چقدر سود کردیمو بدست بیاریم توی ۱۰ ماهو

  • سلام دوست عزیز، شما می تونید از درگاه ذینفعان بازار سرمایه استفاده کنید. برای اشنایی با این درگاه می تونید از این لینک استفاده کنید.

 • سلام اقا اینو توضیح بدید من نمیخام با واریز تو بورس شرکت کنم من میخام با سهامی ک تو سبدم هست با خرید و فروش کنم باید چیکار کنم

  • سلام دوست عزیز، شما می توانید از تیتر های “چطور سهام بخرم؟” و “چطور سهام بفروشم؟” در همین مقاله استفاده کنید. موفق باشید

 • سلام خسته نباشید اطلاعاتی که در اختیارمان می گذارد بسیار خوب و مفید است ، سپاس از شما و همکاران

 • تشکر بابت مطالب مفیدتون ،
  سوالی ذهنم رو‌مشغول کرده ضمانت امانتداری مبالغ واریز شده به حساب کارگزاریها و عدم دستکاری اون توسط کارگزاریها چیست؟
  آیا واریز آنی همون سندیت رو برای انتقال پول به حساب کارگزاری داره که از طریق فیش انحام میشه؟

  • سلام دوست عزیز، کارگزاری ها ضمانت هایی رو برای انجام تعهدات و امانت داری نزد سازمان بورس و بانک مرکزی دارند. برای شارژ حساب تون هم تفاوتی نداره که از چه روشی استفاده کنید.

 • سلام زمانی که بخوایم سهام خرید کنیم باید کمترین قیمتی که داخل کادر آبی زده رو وارد کنیم و زمانی که بخوایم بفروشیم باید بیشترین قیمتی که ارائه دادند وارد کنیم و برای خریدو فروش به قیمت پایانی هم توجه کنیم یعنی اونو وارد کنیم.

 • سلام، ممنون از راهنمایی خوبتون، اینکه میگن سهام اولی ها سود خوبی داره و باید خرید چقد صحت داره؟

  • سلام دوست عزیز، برای اطلاع از وضعیت عرضه اولیه ها می تونید از این لینک و دیگر مقالات اموزشی و تحلیلی سایت سیگنال استفاده کنید.

 • سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  ببخشد حداکثر مبلغ برداشت یعنی چی
  نمیتونم کل موجودی مون رو برداشت کنیم؟

  • سلام دوست عزیز، حداکثر مبلغ هر تراکنش 50 میلیون تومان هست. این محدودیت از طرف بانک ها اعمال شده نه کارگزاری ها. بنابراین برای تراکنش های بیشتر از این مقدار می تونید به کارگزاری تون مراجعه کنید.

 • سلام مطالعه هفت گامی را که توضیح داده بودید برای خرید و فروش در بورس بسیار مفید بود تشکر