ثبت نام خودرو در بورس کالا + شرایط و نحوه خرید

ثبت نام خودرو در بورس کالا + شرایط و نحوه خرید

ثبت نام یا خرید خودرو در بورس کالا به منظور حذف طرح‌های قرعه کشی خودرو است. شرایط خرید خودرو در بورس به این صورت است که ثبت سفارش ماشین به صورت رقابتی است و اطلاعیه عرضه خودروها هم تنها از سوی سازمان بورس اعلام می‌شود.

اگر واجد شرایط باشید، تا ساعت 17 روز قبل از زمان عرضه می‌توانید قیمت پایه اعلام شده (براساس درصد پیش پرداخت) را به حساب وکالتی واریز کنید. (نحوه افتتاح حساب وکالتی را در اینجا بخوانید.)

در ویدئوی زیر، نحوه خرید خودرو از بورس کالا را به صورت مرحله به مرحله بررسی کردیم. اگر با دیدن ویدئو، باز هم سوال داشتید، در قسمت دیدگاه از کارشناسان ما، سوال خود را بپرسید.

برای خرید خودرو از بورس لازم است دو کد بورسی و کد معاملاتی بازار فیزیکی بورس کالا را داشته باشید. با کلیک بر روی گزینه زیر، می‌توانید کد معالاتی بورس کالا بگیرید.

دریافت کد معاملاتی بورس کالا در هر ساعت از شبانه روز

ثبت نام خودرو در بورس کالا و شرایط آن (در یک نگاه)


اگر جزو افراد واجد شرایط برای ثبت نام یا خرید خودرو از بورس کالا هستید، می‌توانید:

 1. وارد سایت بورس کالا خودرو ebgo.ir شوید.
 2. قیمت پایه را براساس درصد پیش پرداخت به حساب وکالتی واریز کنید.
 3. سپس، قیمت پیشنهادی را به کارشناس کارگزاری اعلام کنید تا مراحل اولیه ثبت سفارش انجام شود.
 4. اگر روند قیمت گذاری شما به گونه‌ای بود که خودرو به شما تعلق گرفت، نمایندگی تحویل خودرو را مشخص کنید.

(همانطور که گفتیم، شما باید شرایط ثبت نام خودرو در بورس را داشته باشید.)

افراد حقیقی این شرایط را دارند که در رده سنی 18 سال تمام باشند، در طرح‌های قبلی عرضه خودرو شرکت نکرده باشند و مراحل زیر را طی کرده باشند:

 1. ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی
 2. تکمیل ثبت نام در یکی از کارگزاری‌های ebgo.ir و دریافت کد بورس کالا
 3. دریافت معرفی نامه حساب وکالتی از سایت کارگزاری
 4. تبدیل حساب به حساب وکالتی (حضوری یا اینترنتی)

جریمه انصراف از خرید خودرو در بورس کالا چقدر است؟


موضوع جریمه انصراف از خرید خودرو در بورس براساس اعلام بورس کالا بدین صورت است که اگر شخصی از بورس کالا خودرو خریداری کرد و در مرحله نهایی منصرف شد؛ می‌بایست:

مجموعا ۵/۵ درصد از ارزش کل معامله را به عنوان خسارت یا هزینه فسخ معامله پرداخت کند.

چنانچه درخواست خرید خودرویی از بورس کالا تایید شود، اما خریدار قصد انصراف داشته باشد باید جریمه تعیین شده را پرداخت کند. مبلغ این جریمه شامل ۵ درصد از ارزش کل معامله است.

موضوع جریمه شدن متقاضیان انصرافی به همین نقطه، ختم نمی‌شود. زیرا، آن‌ها باید علاوه بر هزینه یاد شده، ۰.۵ درصد از ارزش کل معامله را هم باید به‌عنوان کارمزد دو سر معامله پرداخت کنند.

بنابراین افرادی که در مرحله نهایی خرید خودرو از بورس کالا منصرف شدند؛ باید مجموعا ۵/۵ درصد از ارزش کل معامله را به عنوان خسارت یا هزینه فسخ معامله پرداخت کنند.

قیمت خودروهای عرضه شده در بورس کالا


قیمت گذاری خودرو در بورس براساس حجم عرضه و میزان تقاضا انجام می‌شود. به هر میزان که تقاضای خرید ماشین در بورس بیشتر باشد؛ قیمت آن بالاتر از قیمت پایه معامله خواهد بود.

به طور کلی، شورای رقابت براساس فرمولی که مد نظر دارد؛ قیمت پایه‌ای خودرو را در بورس کالا مشخص می‌کند. پس از آن، متقاضیان، قیمت پیشنهادی خود را برای طرح عرضه خودرو پیشنهاد می‌دهند. در نهایت، براساس قیمتی که در سامانه بورس مطرح می‌شود؛ این خودروها فروخته می‌شوند.

مبالغ مالیات و عوارض و هزینه های جانبی که در ستون مشخصات در اطلاعیه عرضه بیان شده؛ باعث افزایش قیمت گذاری خودرو در بورس می‌شود.

همانطور که متوجه شدید، تفاوت قیمت خودرو در بورس کالا و بازار وجود دارد.

به ازای هر درصد از این مبالغی که با هم تفاوت دارند؛ تمهیداتی در نظر گرفته شده است که در بخش زیر می‌خوانید:

 • ۲۰ درصد این مبلغ برای توسعه حمل و نقل عمومی و جایگزینی خودروهای فرسوده
 • ۱۰ درصد برای افزایش کیفیت و کمیت تولید خودرو
 • ۲۰ درصد از این مبلغ برای تسهیلات به زوج‌های جوانی فاقد خودرو
 • ۵۰ درصد باقیمانده تحت عنوان تسهیلات قرض‌الحسنه برای تحقیق و توسعه به خودروسازان

نحوه خرید خودرو از بورس کالا | چگونه از بورس خودرو بخریم؟


نحوه خرید خودرو در بورس کالا به این صورت است که ابتدا به سامانه سجام مراجعه کرده و در این سامانه ثبت نام کنید. مراحل احراز هویت را به طور کامل انجام بدهید. با دریافت پیامک کد سجام باید یکی از کارگزاری‌های بورس کالا ثبت نام کنید. پس از مراجعه به ایبگو، کارگزار عامل را انتخاب کرده و سپس، روی اخذ کد آنلاین در بورس کالا کلیک و مراحل ثبت نام را انجام بدهید. پس از تکمیل اطلاعات شغلی، فردی، نشانی و مالی، نوبت به باز کردن یک حساب وکالتی در بانک می‌رسد.

در بسیاری از بانک‌ها، افتتاح حساب وکالتی به صورت آنلاین انجام می‌شود. در صورتی که بانک مورد نظر شما، مراحل افتتاح حساب وکالتی را به صورت اینترنتی انجام نمی‌دهد، برگه معرفی نامه به بانک را از مرحله آخر صدور آنلاین کد بورس کالا، اقدام به دریافت معرفی نامه برای حساب بورس کالا کنید. در این مرحله، کارگزاری لیستی از بانک‌ها را معرفی می‌کند و شما هم با انتخاب یکی از آن‌ها می‌توانید فرم درخواست حساب وکالتی را دریافت و با پر کردن فرم و بردن آن به بانک انتخابی، حساب وکالتی افتتاح کنید. بعد از دریافت کد پیامکی به سامانه صدور آنلاین کد بورس کالا مراجعه کنید و با انتخاب قسمت اعلام شماره حساب وکالتی یکبار دیگر، حساب وکالتی خود را تعیین کنید.

در نهایت با کد ملی و رمز عبور می‌توانید وارد سایت شوید و در قسمت خرید خودرو، اقدام به ثبت سفارش به مبلغ برابر یا چند درصد بیشتر از قیمت اعلام شده، کنید. تا ساعت 17 روز قبل از انجام معامله نسبت به واریز وجه اعلام شده، می‌توانید اقدام کنید. بعد از موفقیت در خرید خودرو 6 روز فرصت دارید تا تسویه کنید. تسویه در سه روز اول، بدون جریمه است و در سه روز دوم با اعمال جریمه خواهد بود. چنانچه موفق به خرید خودروی بورسی نشدید، وجه بلوکه شده در حساب وکالتی شما آزاد می‌شود.

در بخش زیر، مراحل ثبت نام خودرو در بورس را به ترتیب در 7 مرحله بررسی کردیم و لینک‌ سامانه‌هایی را که به آن‌ها نیاز دارید، در بخش‌های لازم قرار دادیم:

1- ثبت نام در سامانه سجام

ثبت نام در سجام، اولین مرحله خرید خودرو در بورس است. (زیرا، وارد کردن اطلاعات در سامانه سجام برای ثبت و بررسی اطلاعات افراد فعال در بازار سرمایه لازم و ضروری است.) بنابراین، به منظور جلوگیری از تخلف و سو استفاده، ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام و کد پیگیری آن را دریافت کنید تا شرایط خرید ماشین از بورس را داشته باشید.

برای شروع ثبت نام در سامانه سجام و احراز هویت، اپلیکیشن سیگنال را نصب کنید

2- ثبت نام در کارگزاری و دریافت کد بورسی

بعد از ثبت نام در سجام، نوبت به ثبت نام در کارگزاری و دریافت کد بورسی است.

برای دریافت کد بورسی از طریق این دکمه اقدام کنید:

3- دریافت کد بورس کالا

کد بورس کالا با کد بورسی متفاوت است. با این حال برای دریافت کد بورس کالا که الزامی است، می‌توانید از طریق دکمه زیر اقدام کنید.

بعد از پایان ثبت نام در بورس کالا از طریق کارگزاری‌های ebgo.ir یک برگه معرفی نامه بانکی دریافت می‌کنید. بعد از دریافت این معرفی نامه، لازم است به صورت حضوری به یکی از بانک‌های اعلام شده در کارگزاری مراجعه کنید و تبدیل حساب را انجام بدهید (اگر حساب بانکی ندارید، باید افتتاح حساب را انجام بدهید.)

برای ثبت نام در کارگزاری گنجینه سپهر، کلیک کنید:

4- باز کردن حساب وکالتی

مراحل افتتاح حساب وکالتی در بانک اعلام شده از کارگزاری مورد نظرتان در ebgo.ir را باید به صورت حضوری انجام بدهید. پس برگه معرفی نامه را که از مرحله قبل دریافت کردید، به همراه مدارک هویتی (کارت ملی و شناسنامه) به بانک ببرید تا این فرآیند انجام شود.

پس از تکمیل کردن مراحل افتتاح حساب وکالتی باید شماره حساب را در پنل کارگزاری خود وارد و ذخیره کنید. در اینصورت است که شما می‌توانید نسبت به پرداخت قیمت ماشین از بورس اقدام کنید.

5- واریز قیمت پایه

تا یک روز قبل از عرضه خودرو در بورس کالا لازم است قیمت پایه را براساس درصد پیش پرداخت (اعلام شده در اطلاعیه) به حساب وکالتی خود واریز کنید.

6- ثبت سفارش خرید خودرو در بورس

بعد از شارژ کردن حساب وکالتی، به همان کارگزاری گنجینه سپهر مراجعه کنید. راهنمای تصویری آن در بخش زیر آمده است:

ورود به صفحه اصلی کارگزاری بورس کالا

صفحه اصلی ورود به کارگزاری بورس کالا

مشاهده آخرین عرضه خودرو در بورس

مشاهده آخرین عرضه خودرو در بورس
مشاهده اطلاعات خرید خودرو از بورس کالا
ثبت سفارش خودرو در بورس کالا
تایید ثبت سفارش خودرو در بورس کالا

7- تعیین نمایندگی برای دریافت ماشین

بعد از تایید خرید خودرو توسط کارگزاری، نوبت به انتخاب یک نمایندگی برای تحویل گرفتن آن است. فرآیند تعیین نمایندگی خودرو از میان نمایندگی‌های مشخص شده را در همان کارگزاری انجام می‌دهید.

سوالات متداول


خرید خودرو در بورس کالا چگونه است؟

پس از دریافت کد بورسی و ثبت نام در کارگزاری باید حساب وکالتی خود را افتتاح و یک روز قبل از تاریخ اعلام عرضه، مبلغ پایه‌ای را به حساب وکالتی واریز کنید.

شرایط خرید خودرو از بورس کالا چیست؟

محدودیت‌ها و شرایط ثبت نام بورس کالا خودرو به صورت زیر است:
اشخاصی که در عرضه های قبلی بورس کالا، خودرو سواری خریدای کرده‌اند و همچنین از ابتدای سال 1398 از شرکت‌های خودروسازی موفق به خرید خودرو شده‌اند، امکان ثبت سفارش نخواهند داشت.
هر کد بورسی صرفا امکان یک ثبت سفارش را دارد.
ثبت سفارش برای اشخاص حقوقی مجاز نیست.
مهلت ثبت سفارش تا ساعت 17 روز قبل می‌باشد.
میزان پیش دریافت خرید خودرو از بورس کالا در هر اطلاعیه عرضه خودرو مشخص شده و برای هر خودرو متفاوت است. پس به اطلاعیه‌های ثبت نام توجه کنید.

زمان خرید خودرو در بورس کالا چه زمانی است؟

برای اطلاع از زمان خرید خودرو در بورس کالا باید به سایت رسمی بورس کالا و بازار فیزیکی مراجعه کنید. پس از اعمال فیلترهای صنعتی و خودرو در یک بازه زمانی، اطلاعات مورد نیازتان را می‌توانید مشاهده کنید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • با سلام و احترام
  اگه شخصی دو سال پیش در طرح فروش سایپا تحویل یکساله شرکت کرده باشد و مورد قبول قرار گرفته ولی خودرو مبلغ واریز نکرده و تحویل نگرفته باشد میتواند در بورس کالا خودرو ثبت نام کند.
  با سپاس

 • آیا پسر زیر ۱۸ سال می‌تونه کد بورسی بگیره و خودرو از بورس خریداری کنه؟

 • با سلام و عرض ادب
  خواستم ببینم که برای ثبت نام طرح مادران آیا مادر باید کد بورس هم داشته باشد؟
  در ضمن چه وقت باید مرحله ثبت نام مشخصات فردی و انجام بدم ،یعنی الان که
  مرحله فروش نیست آیا میتوان ثبت نام اولیه و انجام دهیم که زمان انتخاب خودرو آمادگی داشته باشم؟
  ممنون میشم که راهنمایی فرمایید

 • سلام .مبلغ مسدودی در صورت خرید نکردن چقدر زمان میبره رفع مسدود ی شود

 • آیا پلاک هم بناممون باشه میتونیم ثبت نام‌کنیم؟
  آیا مبلغ پیشنهادی باید یکجا واریز شود؟

 • منی که خودرو در پیش فروش ثبت نام کردم میتونم در بورس کالا خرید کنم

  • شرایط خرید خودرو از بورس کالا به طور مفصل درهمین مقاله درج شده است.

 • افرادی که در بورس شرکت میکنند باید کمی با وجدان باشند و قیمتها را بالا نبرند تا منجر به سوء استفاده خودرو ها سازها و به ضرر متقاضیان نشود .

 • سلامفقط یک بار میشه از بورس ماشین خرید یا هر سال امکان پذیر هست

   • اگه ماشین به ناممون باشه باز میشه تو بورس ماشین ثبت کنیم

   • باسلام.شرایط خریدخودرو در بورس کالا درهمین مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.

 • سلام بنده مهر۹۷ایرانخودرو ثبت نام کردم اسفند ۹۸تحویل گرفتم ایامیتونم ثبت نام کنم؟اگه نمیتونم لطفا بگین ازچه تاریخی میتونم درحال حاضرماشین ندارم

   • سلام من سال ۹۸ ماشین کار کرده خریده ام،نه از ایرانخودرو یا سایپا الان پلاک فعال دارم میتونم ثبت نام بورس خودرو انجام بدم

  • آیا محدودیت داشتن پلاک فعال در این شرایط هست مثلا من یه ماشین فرسوده دارم

   • سلام من از سایپا سال 98 یک خودرو تحویل گرفتم و اشتباهان در طرح فروش 207

    2اسفند ماه ثبت نام کردم
    تو بورس آیا خود سیستم اجازه شرکت کردن منو نمیده یا اینکه خودم باید انصراف بدم راهنمایی کنید ممنونم

    جریمه نکن ؟

 • سلام کسی پلاک فعال داشته باشه گواهینامه نداشته باشه میتونه از بورس بگیره ماشین

  • آیاکسی که پلاک فعال داشته باشه و گواهینامه نداشته باشه میتواند دربورس خودروبخرد

 • سلام وقت بخیر،بنده سال ۹۹از شرکت سایپا خودرو تحویل گرفتم ایا میتوانم در بورس کالا خودر درخواست خرید بدهم؟؟

 • سلام اگر هم تیک بازارهای فیزیکی و هم تیک بازار مالی را بزنیم و در قسمت نوع فعالیت گزینه سایر را انتخاب کنیم آیا امکان خرید خودرو در بورس وجود داره ؟

  • سلام قیمت خودرو ۲۰۷ در بورس کالا ۱۸۵۵۰۰ هست کلا یا این مبلغ فقط پیش پرداخت هست وبا ید مبلغ دیگری واریز بشود

 • من به نامم یک ماشین وانت هست که از بازار آزاد خریدم میشه در بورس کالا یک سواری ثبت نام کنم

 • سلام ایا با همان حساب بانکی قبلی نمی توانیم خودرو سفارش بدهیم در بورس

 • با سلام
  افرادی که خودرو بدون قرعه کشی ثبت نام کرده باشند و موعد تحویلشان سال آینده از ایرانخودرو باشد، امکان خرید از بورس را دارند؟
  با تشکر

  • سلام اگر کسی خودروی شخی پلاک بنام خود دارد میتونه در بورس کالا یک دستگاه خودرو ثبت کند

   • بله ولی به شرطی که چهار سال گذشته از سایپا یا ایرانخودرو ماشین صفر به اسم خودتون تحویل نگرفته باشید

  • سلام
   آیا خرید خودرو از بورس نیاز به داشتن گواهینامه رانندگی است؟