تفاوت صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت با سپرده بانکی

تفاوت صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت با سپرده بانکی

همه سرمایه‌ای دارند که برای روز مبادا کنار گذاشته باشند. البته سعی کرده‌اند این سرمایه را به نحوی ذخیره کنند که بهتر است. هم از نظر امنیت و هم از نظر حفظ ارزش. برخی طلا و ارز خریده‌اند، برخی زمین و ملک، برخی هم گذاشته‌اند توی بانک. این مقاله برای آن‌هایی است که بانک را انتخاب کرده‌اند، آیا راهی مشابه بانک ولی بهتر از آن وجود ندارد؟ به عبارتی به نظرتان بانک بهتر است یا صندوق سرمایه گذاری؟ در این مقاله تفاوت صندوق سرمایه گذاری با سپرده بانکی را بررسی می‌کنیم.

بانک، مطمئن اما کم بازده

بانک‌ها را قدیم‌الایام برای حفظ امنیت سرمایه‌های نقد مردم ساخته شدند، از آن زمان سرقت‌های مسلحانه فیلم‌های وسترن و چند موسسه مالی و اعتباری غیرمجاز که بگذریم، بقیه بانک‌ها این وظیفه را به خوبی انجام داده‌اند. حتی در کنار حفظ امنیت، آپشن‌های دیگری هم داشته‌اند، مثلا سود سالیانه، پرداخت تسهیلات به صورت وام، قرعه‌کشی‌هایی با جوایز نفیس و ارزنده و …

از طرف دیگر بانک‌ها پوشش دهنده تمام و کمال ریسک بوده‌اند. یعنی کسی که پولش را می‌گذاشت توی بانک خیالش از بابت اینکه هر وقت پولش را بخواهد می‌تواند آن را بردارد راحت بود. پس تا اینجا می‌دانیم بانک‌ها یک سری قابلیت دارند که مهمترین‌شان همین پایین بودن ریسک است.

خب، حالا اگر گزینه دیگری باشد که ریسکش به همان مقدار ریسک بانکی، ولی سود بیشتری داشته باشد، باز هم سرمایه‌گذاری در بانک را ترجیح می‌دهید و حاضرید سرمایه‌تان باز هم توی بانک بماند؟ برای شروع سوددهی بانک را بررسی می‌کنیم و بعد از آن سراغ گزینه پیشنهادی و مقایسه آن با بانک می‌رویم.

سود سپرده های بانکی چقدر است؟

بیشترین سود سپرده بانکی در سال 1400 که توسط بانک مرکزی اعلام شده بود، 18 درصد برای حساب بلند مدت یک ساله بوده است.

بر اساس آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سودهای بانکی به این شرح است؛
سپرده کوتاه‌مدت عادی (کارت‌های بانکی): ۱۰ درصد
با سررسید یک‌سال: ۱۶ درصد
با سررسید ۲ سال: ۱۸ درصد
بنابراین بیشترین نرخ سود بانکی در سال 1400؛ به شکل زیر بوده است:

بانکسود کوتاه مدت (درصد)
آینده ۲۰
سامان ۱۹
حکمت ایرانیان ۱۸
سپرده بلند مدت بانک آینده ۱۸
ایران زمین ۱۸
اقتصاد نوین ۱۸
انصار ۱۸
پارسیان ۱۸
پاسارگاد ۱۸
تجارت ۱۸
توسعه صادرات ۱۸
خاورمیانه ۱۸
دی ۱۸
سپه ۱۸
سرمایه ۱۸
سینا ۱۸
شهر ۱۸
صادرات ۱۸
صنعت و معدن ۱۸
بانک قوامین ۱۸
بانک کارآفرین ۱۸
بانک کشاورزی ۱۸
بانک گردشگری ۱۸
بانک مسکن ۱۸
بانک ملت ۱۸
بانک ملی ۱۸
بانک مهر اقتصاد ۱۸
پست‌بانک ۱۸
بانک توسعه تعاون ۱۸
بانک رفاه کارگران ۱۸
موسسه اعتباری نور ۱۸
موسسه مالی و اعتباری کوثر ۱۸

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت چقدر است؟

آن گزینه دیگر سرمایه‌گذاری، صندوق های سرمایه گذاری بودند که قرار شد بعد از بررسی سودهای بانکی، سود صندوق‌های سرمایه‌گذاری را بررسی کنیم. در ایران چند مدل صندوق سرمایه گذاری وجود دارد، اما شبیه‌ترین نوع آن‌ها به بانک که از لحاظ ریسک و امنیت سرمایه‌گذاری تقریبا در یک سطح قرار دارند، صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت هستند.

به همین دلیل است که این نوع صندوق‌ها طرفداران بیشتری نسبت به دیگر انواع صندوق‌ها دارند.

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت چقدر است؟

مهم ترین تفاوت صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت با بانک بازدهی آن است.

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت سود ماهیانه و تقریبا ثابتی را به سرمایه‌گذاران خود می‌دهند و برخی از آن‌ها این سود را در دوره‌های یک ماهه، سه ماهه و … پرداخت می‌کنند.

برای همین است که نزدیک‌ترین گزینه سرمایه‌گذاری به بانک‌ها محسوب می‌شوند و اگر بخواهند سود سپرده‌گذاری را با سود سرمایه‌گذاری کنند، سراغ این صندوق‌ها می‌روند.

صندوق های درآمد ثابت نسبت به دیگر انواع صندوق های سرمایه گذاری کم ریسک‌تر هستند و به همین میزان سوددهی کمتری نیز دارند. با این حال معمولا سوددهی آن‌ها نسبت به بانک ها بیشتر است و برای این موضوع می‌توان به جدول زیر که نشان دهنده میزان سوددهی برخی از صندوق های با درآمد ثابت که پرداخت سود ماهانه دارند (تا پایان شهریور ماه 1400) استناد کرد:

گفتنی است که از بین تمام صندوق های با درآمد ثابت، 60 صندوق پرداخت سود دوره ای در بازه زمانی یک ماهه دارند. نمودار زیر هم مربوط به برترین صندوق های با درآمد ثابت است که در یکسال گذشته بیشترین سود را ساخته اند:

البته لازم به ذکر است که میزان سوددهی همه صندوق‌ها با هم برابر نیست و ممکن است یک صندوق عملکرد خوبی داشته باشد و سود بالایی را کسب کند، از طرف دیگر ممکن است صندوقی عملکرد مناسب نداشته و سوددهی‌اش از سود سالیانه بانک‌ها کمی پایینتر شود. با این حال میانگین سوددهی صندوق های درآمد ثابت در سال گذشته 21.25 درصد بوده است.

همچنین باید بدانید که برخی از صندوق های درآمد ثابت پرداخت سود ندارند و سرمایه‌گذار تنها از افزایش قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق سود می‌برد. یعنی واحد سرمایه گذاری را به قیمتی می‌خرد و بعد از مدتی که قیمت آن افزایش یافت می‌تواند بفروشد و از این طریق سود ببرد.

بنابراین برای انتخاب صندوقی که به طور منظم سود پرداخت می کند باید دقت کرد. شما می توانید از اینجا اسامی همه صندوق های سرمایه گذاری که پرداخت سود دوره ای دارند را ببینید.

به این ترتیب سرمایه‌گذاری در صندوق های درآمد ثابت نیز اندکی ریسک دارد، ولی این ریسک در مقابل میزان سوددهی آن‌ها قابل اغماض است. یعنی ممکن است کسی سوددهی کمتر از بانک چند صندوق خاص را ببیند، اما از طرف دیگر باید میزان سوددهی خیلی بیشتر چند صندوق دیگر را هم مورد توجه داشته باشد.

به علاوه اینکه از بین 91 صندوق درآمد ثابت فعال در کشور تنها 14 صندوق سوددهی سالیانه کمتر از 15 درصد داشته‌اند.

صندوق های سرمایه گذاری بانک‌ها

پس از بررسی تفاوت صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت با بانک، در کنار صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، صندوق های سرمایه بانکی هم برای کسانی که به دنبال سرمایه‌گذاری کم ریسک هستند، پیشنهاد می‌شوند. این صندوق‌ها به طور مفصل در مقاله «آشنایی با صندوق های سرمایه گذاری بانک» معرفی شدند.

در آنجا گفتیم که این صندوق‌ها توسط بانک یا موسسات مالی تاسیس می‌شوند و از انواع مختلف صندوق‌های سهامی، مختلط و درآمد ثابت هستند. برای همین بانک مورد نظر پشتیبان نقدشوندگی این صندوق‌ها هستند و از این بابت خیال سرمایه‌گذاران راحت است.

در جدول زیر میزان بازدهی سالانه سال 1399 چند صندوق درآمد ثابت که توسط کارگزاری‌های مرتبط با بانک‌های کشور ایجاد شده‌اند، آورده‌ایم:

قدرت و سرعت نقدشوندگی

یکی از فاکتورهای مهم برای سرمایه‌گذاران، قدرت نقدشوندگی است. کسی که پولش را در بانک می‌گذارد می‌تواند هر زمان که نیاز پیدا کرد، سرمایه‌اش را برداشت و خرج کند. سرعت نقدشوندگی بانک‌ها در حد کارت به کارت اینترنتی یا برداشت از عابر بانک سریع و آنی است.

اما این موضوع در صندوق‌های سرمایه‌گذاری (تمام انواع آن) به این سرعت نیست و بسته به صندوق، بین یک تا چند روز کاری زمان می‌برد.

البته قدرت نقدشوندگی صندوق‌ها هم مانند بانک‌هاست و سرمایه‌گذاران از این جهت هیچ نگرانی نخواهند داشت و مشکل فقط زمان واریز وجه نقد به حسابشان است که بین یک تا چند روز کاری زمان می‌برد.

نتیجه‌گیری

حالا که تفاوت صندوق سرمایه گذاری با سپرده بانکی را بررسی کردیم، اگر قصد گرفتن وام از سپرده‌گذاری در بانک ندارید، یا حتی به این فکر کرده‌اید که وام بگیرید و وام را بگذارید در حساب بانکی تا با سود ماهیانه آن قسط‌های وام را بدهید و در نهایت مبلغ وام برای خودتان بماند، بهتر است کمی دست نگه دارید و به گزینه‌های بهتر سرمایه‌گذاری که تفاوت چندانی با بانک ندارند ولی سوددهی بیشتری عایدتان می‌شود هم فکر کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • باسلام من مقدار ۱۰ میلیون داخل صندوق فراز اندیش گذاشتم ماهانه چقدر سود واریز میشه به حسابم

 • صندوق سرمایه گذاری با درامد ثابت گنجینه امید ایرانیان اصل پول را ضمانت میکند

 • نظرتون در مورد صندوق توسعه اعتماد زرین چی هست ؟؟ گفتن مبلغی ک در صندوق بزارید ب مقدار همون مبلغ بعد از چهار ماه وام دریافت میکنید ۴ درصد علاوه بر وام پول خودمون روم برمیگدونن ینی هم وام هم پولی ک گذاشتیم….ب نظر شما قابل اعتماد هست؟؟

  • سلام دوست عزیز
   این صندوق جزو موسسات مالی و اعتباری ست نه یک صندوق سرمایه گذاری در بازار سرمایه. مجوزات موسسات مالی و اعتباری را باید از بانک مرکزی جویا بشید.

   • سلام چرا صندوق توسعه صادرات آرمانی که ۱۵ به ۱۵ هر ماه واریز سود را انجام میدهد در بعضی ماه ها به این صورت نیست…و با یک الی دو روز تاخیر این کار انجام میشود؟!

  • سلام این صندوق ها بر حسب شکایت و بدهی بسته میشود؟یا نمیتوان توقیف مال کرد؟

 • ببخشید اگه صد میلیون بزاریم تو صندوق سرمایه گذاری بانک توسعه تعاون بزاریم چقدر سود ماهیانش هستش؟؟

  • سلام دوست عزیز
   صندوق سرمایه گذاری بانک توسعه تعاون از نوع سهامی هست نه درآمد ثابت و تقسیم سود هم نداره.

 • سلام من توی صندوق کاردان بانک تجارت حساب باز کردم و گفتند ماه اول نمیتونم پول برداشت کنم و از ماه دوم قابل برداشت هست و حداقل سود درنظر گرفته شده هم گفتند 20 درصد هست، امکان اینکه از پولم کسر بشه که نیست؟
  من خیلی استرس دارم از اینکه پولمو توی این صندوق ها گذاشتم.
  ممنون میشم جوابمو بدید

 • در بین صندوق های با درآمد ثابت ،صندوقی وجود داره که تضمین ارزش مبنا داشته باشه؟ یعنی اگر نرخ ابطال پایینتر از ارزش مبنا باشه تفاوت توسط صندوق یا نقد شونده تضمین بشه

  • سلام دوست عزیز
   خیر چنین رکنی در صندوق ها وجود نداره اما معمولا ارزش nav صندوق های با درآمد ثابت تفاوت چندانی با نرخ ابطال پیدا نمیکنه

 • با سلام

  کارمند بانک توضیحات خیلی مبهمی داد مثلاً گفت چون تاریخ ثبت سند گواهی دقیقاً در سر ماه نبوده این مسأله پیش اومده!! بهم گفت باید ببینیم که چند واحد تعلق میگیره و همچنین میزان سود رو بین ۱۸ تا ۲۰ درصد گفت و گفت که ممکنه این سود بالا پایین بشه و همچنین روزهای تعطیل سودی تعلق نمی‌گیرد.
  من مبلغ ۵۰ میلیون تومان به صندوق سرمایه گذاری سپردم و در گواهی سند قید شده که ۴۸۱ واحد سرمایه‌گذاری بهم تعلق گرفته که هر واحد به ارزش ۱۰۰ هزار هست که میشه ۴۸،۱۰۰،۰۰۰ و ۱،۹۰۰،۰۰۰ تومان از مبلغ واریزی کمتره بهم گفت که این ۱،۹۰۰،۰۰۰ چند روز بعد به حساب شما ریخته میشه که اصلا بنظر منطقی نمیاد
  ببخشید از کجا باید فهمید که این گواهی سپرده دقیقا برای صندوق سرمایه‌گذاری هست و اینکه شما گفتی چه تفاوتی با صندوق می‌کنه؟

  • سلام دوست عزیز
   صندوق های سرمایه گذاری عملکرد شفاف و قابل ردیابی دارند. در سایت سیگنال(که برگرفته از دیتای سازمان بورس است) اسامی همه صندوق های سرمایه گذاری دارای مجوز اومده. شما اول ببینید به اسم چه صندوقی واحد خریداری کردید بعد به سایت اختصاصی اون صندوق مراجعه کنید و سابقه قیمتی واحد ها رو مشاهده کنید. در عین حال شخصا فکر می کنم چیزی که شما گرفتید صندوق سرمایه گذاری نیست. اگر اسم صندوق خاصی روی گواهی شما نوشته شده لطفا برای ما هم بفرستید تا بررسی کنیم. موفق باشید.

 • با سلام و خسته نباشید.

  من در بانک گردشگری در صندوق سرمایه‌گذاری حساب باز کردم. بهم گفتند گواهی سند رو چند روز بعد بیا و تحویل بگیر. ولی بعد از دو روز که برای سند گواهی مراجعه کردم در این سند مبلغ سرمایه گذاری قید نشده بود و واحد سرمایه‌گذاری با ارزش مبنایی رو در اون قید کرده بودند، ولی وقتی این اعداد رو درهم ضرب کردم چند میلیون تومان از مبلغی که در صندوق گذاشته بودم کمتر بود. وقتی از کارمند بانک توضیح خواستم گفت چند روز بعد باقیمانده مبلغ به حساب جاری ارسال میشه!!
  آیا واقعاً روال کار به این منواله؟ یعنی مبلغی که در صندوق می‌ذاری به اون اندازه واحد بهت تعلق نمیگیره؟
  چون اگر من میخواستم پولم به حساب جاری برگرده چرا پس اصلا اومدم اون رو توی صندوق سرمایه‌گذاری کردم! چون حساب جاری سودی تعلق نمی‌گیره.
  در ضمن هر واحد به ارزش صد هزار تومان هست و من با مبلغ رندی که گذاشتم دقیقا میشد بصورت رند واحد سرمایه‌گذاری بهم تعلق بگیره و علت اینکه چند میلیون تومان از پولی که واریز کردم به حساب جاری عودت داده بشه به چه علت هست؟ و چرا دقیقا اون مبلغ رو صرف خرید واحد سرمایه‌گذاری نکردند؟

  • سلام دوست عزیز
   واضح است که سوال شما باید از مدیران صندوق پرسیده بشه فقط یک نکته رو دقت داشته باشید که حتما صندوق سرمایه گذاری خریده باشید چون بانک علاوه بر اینکه میتونن صندوق داشته باشند طرح های سرمایه گذاری دیگه ای هم دارند مثل سرمایه گذاری در گواهی های سپرده بانکی که تقریبا مشابه صندوق با درآمد ثابت است.

 • سلام من صندوق نوین پایدار سرمایه گذاری کردم مگه ثابت نیست 80 درصد و 20 درصد متغیر اما الان نزدیک 35 درصد پول از دست رفته چه جوریه

 • سلام به اعضای سیگنال
  من یه سرمایه دارم ولی به یه چیزی نیاز دارم که ماهانه ۱۰ درصد سود ماهیانه نه سالیانه
  میشه راهنمایی کنید .

  • سلام
   متاسفانه از چنین سرمایه گذاری اطلاع نداریم.

 • سلام.تو صندوق های سرمایه گذاری با درامد ثابت و صندوق سرمایه گذاری بانک‌ اون پولی که بهشون دادی کم که نمیشه ؟؟ یعنی اگه من ۱ تومن تو هر کدوم از اینا بزارم اگه ضرری بخورم پول مبنای من کم میشه یا نه فقط سودی که به من میده دچار ضرر میشه

  • سلام دوست عزیز
   معمولا اصل سرمایه تغییری نمیکنه فقط ممکنه در کوتاه مدت کمی کاهش پیدا کنه

 • سلام وقت بخیر
  برای مثال من 10میلیون را در یکی از صندوق ثابت قرار می دهم بە فرض ماهی 5%آیا سود من در ماە 50هزارتومان یا500هزار تومان میشە درماە؟؟

  • سلام
   در فرض شما سود ماهیانه در صورت پرداخت برابر با 500 هزار تومن است.

 • سلام وقت بخیر، من بیشتر از یک ماه که توی 4 تا صندوق درآمد ثابت etf سرمایه گذاری کردم، سه تاشون بازده دوره قبل رو واریز کردند ولی هنوز به حساب من چیزی واریز نشده، تا حالا چند بار به کارگزاری زنگ زدم که شماره شبای حسابم رو بفرسته به سپرده گزاری مرکزی، سپرده گزاری هم اصلا جواب تلفن نمیده، حضوری هم رفتم کارگزاری شعبه شیراز ولی میگن باید از خود تهران پیگیری کنی، لطفا راهنمایی بفرمایید که چطور میتونم پیگیری کنم؟

  • سلام
   با روابط عمومی صندوق ها و پشتیبانی کارگزاری تون تماس بگیرید.

 • سلام خسته نباشید
  صندوق سپهراول بانک صادرات سهامی می باشد یا ثابت؟
  در صورتی که ۲۰میلیون بگذارم چقدر سود دهی دارد؟

  • سلام این صندوق از نوع سهامی ست و بازدهی آن تابع بازدهی شاخص کل بورس است.

 • من دنبال صندوق یا بانکی هستم تا بصورت بلند مدت سرمایه گذاری کنم .و انتظار بالا ترین نرخ سودرا دارم. آورده من هم
  درابتدا، یک مبلغ بوده ودرادامه ماه به ماه به مبلغ سر مایه اولیه اضافه خواهم نمود . درعین حال توقع دارم هرماه سود سرمایه جدید به من پرداخت شود. آیا چنین موسسه ای هست !؟ لطفا معرفی بفرمایید.باتشکر

  • سلام
   ما مورد خاصی رو نمیتونیم پیشنهاد بدیم. شما میتونید از لیست صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابتی که تقسیم سود دوره ای دارند برای کسب اطلاعات بیشتر بهره بگیرید.

 • سلام ببخشید میشه بفرماید چرا بعضی صندوق ها مثل امین آشنا یکبار صدور یا ابطال هر واحدشون ریزش میکنه این امر برای کسی که بخواهد ابطال بزند از اصل پولش کم میشه و همراه با ضرره در حالیکه در مورد صندوق های درامد ثابت اینجور بنظر میامد که تغیری در اصل پول بوجود نمی اید

  • سلام دوست عزیز.. تمامی صندوق های درآمد ثابتی که پرداخت سود دوره ای دارند بعد از تاریخ پرداخت سود صندوق، به دلیل کاهش ارزش دارایی هاشون طبیعتا افت می کنند.

 • سلام سودهای صندوق ها که مثلا زدن این ماه ۱۳ درصد این سود مثل بانک ها حساب میشود؟
  مثلا ۱۰۰ میلیون میشه یک میلیونو سیصد؟

  • سلام
   فرمول محاسبه و پرداخت سود در صندوق ها متفاوت است. بهتر است با صندوق تماس بگیرید

 • با عرض سلام آیا صندوق های سرمایه گذاری هم به ما سود میدهد و هم ارزش اصل پول مارا حفظ میکند به عنوان مثال اگر ما در یک بانک پول خود را بگذاریم ماهیانه n تومان به ما سود میدهد ولی هنگام برداشت همان پولی را که گذاشته بودیم بر می داریم آیا در صندوق های سرمایه گذاری هم به همین منوال است یا ارزش پول مارا حفظ میکند؟مرسی

  • سلام
   بستگی به نوع صندوق داره. صندوق های سهامی تضمینی برای اصل سرمایه ندارند و ریسک زیادی دارند ولی صندوق های درآمد ثابت مثل بانک میمونن

 • سلام سودصندوق سرمایه گذاری مشترک توسعه ملی چگونه است ؟ سهامی است یا ثابت باتشکر

  • سلام صندوق مشترک توسعه ملی از نوع سهامی ست. بازده سالانه این صندوق تا به امروز 557.78 درصد بوده و از نظر مقایسه با سایر صندوق ها وضعیت متوسطی داره.

 • سلام، يعني هرچقدر قيمت هرواحد صدور صندوقي بالاتر باشه،سود اون صندوق هم بالاتره؟ يعني عملكرد اون صندوق بهتره؟ آيااين ملاك هست؟ صندوقي كه قيمت صدور هرواحدش حدود ٢ تومن هست، ميزان سودش كمتره؟ ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد

  • سلام
   خیر به هیچ وجه اینطور نیست. قیمت صدور ارتباطی با سودسازی صندوق نداره

 • سلام من میخواستم بدونم صندوقی رو‌شنیدم که میگن ۲۰ درصد تا ۹۰ درصد ماهیانه میدن این به چه شکله ؟؟

 • سلام و وقت بخیر
  1) آیا به صندوق های سود ثابت میشه اعتماد 100 درصدی کرد؟ مثل بانک ها (معیار اعتماد برای انتخاب صندوق ها باید چی باشه صرفا ضامن نقد شوندگی داشتن میتونه معیار اعتماد باشه یا نه)
  2ممکنه کل سپرده ها را بالا بکشن و فرار کنن؟ چون میخوام سرمایه ی زیادی وارد صندوق ثابت کنم میترسم اصل سرمایه ام به مشکل بخوره (با سودش کاری ندارم مهم اصل سرمایه ام هست) و کلاهبرداری کنن یا کل پول را بالا بکشن
  3) آیا به نظر شما عقلانی هست که سرمایه ی زیادی وارد صندوق های ثابت کنم از نظر کلاهبرداری و…
  4) ممکنه اصل پول سرمایه هم در صندوق ثابت کسر بشه با سود کاری ندارم اصل پول؟
  ممنونم زندگی من شده سیگنال 🙂

  • سلام دوست عزیز… صندوق های سرمایه گذاری نهادهای مالی واسط هستند که در بازار سرمایه فعالیت می کنند. برای اطمینان درباره صندوق ها به این لینک مراجعه کنید.
   میزان سرمایه ورودی کاملا شخصی ست و طبیعیه که ما نمیتونیم اظهارنظر دقیقی در این مورد داشته باشیم. در صندوق های با درآمد ثابت معمولا اصل سرمایه بدون تغییر میمونه و مثل حساب های بانکی سود کم و منظمی دریافت میشه.

 • سلام من در بانک سپه مقداری سپرده در نوویرا ذوب آهن با سود ثابت دارم البته هر ماه یعنی ماهیانه الان میخوام که نوع صندوق را تغییر بدهم با ریسک بیشتر و سود بیشتر. چه کار باید کرد

  • سلام دوست عزیز… گزارش های تحلیلی سیگنال خیلی میتونه در تصمیمات شما موثر باشه. با ما همراه باشید

 • سلام وقت بخیر، من توی چند تا صندوق etf با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کردم ولی قیمت خرید بر اساس قیمت سهم حساب شده نه نرخ صدور. میخواستم بدونم مگه نباید براساس نرخ صدور قیمت هر واحد برای من محاسبه بشه و در پایان دوره بر اساس اختلاف قیمت نرخ ابطال و قیمت مبنا به من سود تعلق بگیرد؟

 • با سلام در صندوق سرمایه گذاری که فعلا سهام آنها گران شده به عنوان مثال اگر از صندوق زرین پارسیان ۱۰۰ سهم یک ملیون تومانی هرکدام ۲ ملیون خریداری بشه با وجودیکه بانک پارسیان ضامن نقد شوندگی اون هست آیا در صورت افت قیمت بانک ضامن خرید سهام از من به قیمت اسمی یک ملیون خواهد بود یا ضامن قیمت خریداری شده ۲ ملیون؟

 • در صندوق سرمایه گذاری که فعلا سهام آنها گران شده به عنوان مثال اگر از صندوق زرین پارسیان ۱۰۰ سهم یک ملیون تومانی هرکدام ۲ ملیون خریداری بشه با وجودیکه بانک پارسیان ضامن نقد شوندگی اون هست آیا در صورت افت قیمت بانک ضامن خرید سهام از من به قیمت اسمی یک ملیون خواهد بود یا ضامن قیمت خریداری شده ۲ ملیون؟

  • در کامنت دیگری درباره ضامن نقدشوندگی به سوال شما پاسخ داده شد.

 • سلام در صندوق با درآمد ثابت در خصوص صندوق هایی که ضامن نقد شوندگی دارند مثل مشترک اندیشه فردا که ضامن اون بانک پاسارگاد هستش آیا اصل سرمایه تضمین شده و فقط ممکنه که نسبت به سود بانکی ضرری متوجه ما باشه؟
  مثلا اگر ۱۰۰ سهم به اندازه ۱۰۰ ملیون خریده باشیم در هر حال بانک پاسارگاد ضامن پرداخت اصل مبلغ هست؟

  • سلام دوست عزیز… ضامن نقدشوندگی اساسا وظیفه ش تضمین اصل سرمایه نیست بلکه این رو تضمین میکنه که هر زمان شما بخواهید سرمایه تون رو نقد کنید، منابعی جهت نقدشوندگی وجود داشته باشه.

 • سلام. ممنون از توضیحات مفیدتون. صندوقی که من میخوام توش پول بذارم گفته باید چارت اطلاعاتم در سجام رو تو واتس آپ براشون بفرستم. سوالم اینه آیا این کار درسته؟ با داشتن اطلاعات سجام و کد بورسی من، تخلف و مشکلی برای من پیش نمیاد؟ آیا اونها میتونن از این اطلاعات سو استفاده کنند؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام دوست عزیز… بعضی از صندوق ها برای راحت تر شدن ثبت نام افراد از شیوه های مختلفی نظیر شبکه های اجتماعی استفاده می کنند. در صورتی که صندوق مجوز سازمان بورس را داشته باشد می توان به آن اعتماد کرد.

 • باسلام.از توضیحات کارشناس سیگنال و روشنگری که میکنند بسیار ممنونم تقریبا میتونم بگم که اکثر پاسخ های شما به مردم را مطالعه کردم در همه ی قسمت های مجزای سیگنال ودعا گویتان بوده ام اما در این مورد خاص یعنی درصد بازدهی صندوق های ثابت که چند نفر به صورت ملموس سوال داشتند که چرا بین درصد اعلام شده ودریافتی انها تفاوت وجود دارد وشما با فرض و ارجاع به صندوق پاسخ دادید واینکه سیاست های صندوق ها فرق میکند این احساس بروز پیدا میکنه که درصد ها ی اعلامی فقط جهت تهییج وجذب افراد به سمت صندوق هاست یا شامل مدیران وعوامل ان میشود و الا دریافتی همان ۲۰تا ۲۳ درصد بیشتر نیست وبعد از مدت ها همراهی وعلاقه مندی به تحلیل های شما تردیدی در من ایجاد کرد پس لزوم در صد های اعلامی چیست وقتی در نهایت سرمایه گذار ۲۰ یا ۲۳درصد واصل سرمایه را دریافت میکند .یا من در اشتباه هستم.البته فقط صندوق های ثابت.ممنون

  • سلام دوست عزیز… درصدهای گفته شده در صندوق ها نوع و نحوه عملکرد صندوق رو نشون میده و این مسئله برای انتخاب بهترین صندوق برای سرمایه گذاران بسیار مهم می باشد. سیاست تقسیم سود هم در صندوق های مختلف متفاوت است و نمیشود مقایسه ای در این باره انجام داد.

 • سلام و وقت بخیر
  سوالی که داشتم خدمتتون اینه میخوام مبلغ هفتاد میلیون در صندوق مشترک آگاه سرمایه گذاری کنم
  خودشون توی سایت زدن قیمت صدور (ریال)393,518,519 و قیمت ابطال هر واحد 390,765,496 ریال و قیمت آماری هر واحد 390,932,165 ریال میباشد
  وقتی به ماشین حساب بازدهی مراجعه میکنم و مبلغ 700000000 ریال رو بعنوان سرمایه گذاری وارد میکنم مبلغ سرمایه گذاری شده رو 506,803,544 ریال نشون میده در حالیکه باید به ازای دو واحد که به من تعلق گرفته مبلغ (2*2586354) از 70 میلیون من کسر و مبلغ 694827292 رو نشون بده
  لطفا راهنمایی بفرمایید.
  ممنون.

  • سلام دوست عزیز… ماشین حساب بازدهی از روی عملکرد گذشته صندوق بازدهی رو نشون میده و تضمینی برای آینده نیست. مخصوصا برای صندوق های سهامی این مورد بستگی به وضعیت بورس داره. باید ببینید در تاریخ انتخابی قیمت هر واحد چقدر بوده . صندوق حداکثر تعداد واحدها رو به ازای مبلغ سرمایه گذاری شده در نظر میگیره و اگه به صورت واقعی در نظر بگیریم صندوق مبلغ اضافی رو به سرمایه گذاری برمیگردونه.

 • بنه یک سال است که مبلغ دویست میلیون تومان در صندوق فردای ایرانیان سپرده گذاشتم وماهانه هم سود میگیرم و هنوز به پولم دست نزدم الان پول من چقدر رشد داشته .م

  • سلام دوست عزیز… بازدهی شما معادل بازدهی سالانه صندوق است و سیاست تقسیم سود در صندوق هم تعیین کننده خواهد بود. سود شما به قیمت خرید و قیمت فعلی واحدها بستگی داره.

 • سلام و عرض خسته نباشید و ممنون از سایت خوبتان
  برای عضویت در صندوق های etf بهتر است از طریق سایت صندوق مراجعه کنیم یا از طریق بورس و خرید توسط کارگزاری.
  در رابطه با درامد ثابت ها، آیا افرادی که از طریق کارگزاری خرید کرده اند هم سود دریافت می کنند؟

  • سلام دوست عزیز
   صندوق های ETF رو صرفا میتونید از طریق بورس معامله کنید و سایت صندوق در مورد این صندوق ها اجازه صدور واحد مستقل از بورس نداره. بله دریافت سود در صندوق های درآمد ثابتی که تقسیم سود دوره ای دارند صورت میگیره.

  • سلام دوست عزیز… درخواست شما به تیم تحلیلی سیگنال منتقل شد.

 • سلام، وقت بخیر… من قصد خرید واحد از صندوق درآمد ثابت دارم، این صندوق ها علاوه بر سود سالیانه که به صورت ثابت، پرداخت میکنند، ارزش هر واحد هم افزایش پیدا میکند و از این طریق هم در هنگام ابطال واحد سود عاید سرمایه گذار میشود؟؟؟؟ صندوق نیکوکاری ندای امید هم به این صورت است؟؟؟؟

  • سلام دوست عزیز… صندوق ندای امید از نوع با درآمد ثابت نیست. معمولا صندوق های درآمد ثابت علاوه بر پرداخت سود دوره ای سود دیگه ای ندارند و به دلیل تقسیم سود، قیمت واحدهاشون ثابت میمونه.

 • با سلام و وقت بخیر،اگر برای یک صندوق با درآمد ثابت میزان بازدهی یک ماه گذشته 4 درصد بیان شده باشد، یعنی آیا به طور مثال برای مبلغ 100 میلیون سرمایه گذاری در این صندوق 4 میلیون بازده پرداخت میشود یا بنده دارم اشتباه میکنم و فرمول محاسبه این 4درصد به شکل دیگه هست؟ شک من به این خاطره که این میزان بازده حدودا 3 تا 4 برابر سود سپرده های بانکیه؟

  • سلام دوست عزیز.. بازدهی کسب شده توسط صندوق الزاما بین سرمایه گذاران تقسیم نمیشه. برای اطلاعات بیشتر با صندوق تماس بگیرید.

 • سلام اگه قیمت هر واحد صندوق در زمان خرید بفرض اینگه ۱۰۰تومان باشه ومن مبلغ ۵۰م رو سرمایه گذاری کنم وهرماه سودی مشخص دریافت میکنم حال بعد از یکسال قیمت هر واحد شد ۲۰۰تومان من بخوام سرمایه ام رو از صندوق خارج کنم با توجه به افزایش قیمت هر واحد من همون ۵۰م رو دریافت میکنم یا افزایش واحد شامل سرمایه ام میشه

  • سلام دوست عزیز… در فرض سوال شما از محل افزایش قیمت واحدها هم بهره می برید و سود میکنید.

 • سلام عزیز.من میخام درصندوق درآمدثابت سرمایه گذاری کنم.اما من تحقیق کردم‌گفتن صندوق سوددهیش اکثرا از ۱۵٪ تا۱۸٪ ماهیانه هستش.این حرف صحت داره؟

  • سلام دوست عزیز… یهترین منبع برای مقایسه صندوق های با درآمد ثابت گزارشات تحلیلی سیگنال و سایت صندوق هاست. سود ماهانه صندوق های با درآمد ثابت متغیر است و معادل سالیانه اون میتونه 15 تا 18 و یا بیشتر باشه.

 • سلام.لطفا راهنمایی کنید
  من ۵۰ میلیون دارم میخوام سرمایه گذاری کنم توی صندوق ثابت بورس.بعد یک سال پولم چقد میشه با در نظر گرفتن همه شرایطی که شما عرض کردین.با تشکر

  • سلام دوست عزیز… بازدهی مشخصی رو نمیشه پیش بینی کرد . شما میتونید با نگاه به عملکرد گذشته صندوق ها حدود سودسازی صندوق ها رو ببینید.

 • باسلام و خسته نباشید
  اگر شخصی به طور مثال سپرده ی پایدار سپهر صادرات به مبلغ 100 میلیون تومان که هر واحد 100 هزار تومن میباشد در دوسال پیش خریداری کرده باشد و سود آن را ماهیانه دریافت کرده باشد الان با این وضع بازار بورس اگر قصد ابطال قرارداد را داشته باشد ایا فقط همان اصل پول 100 میلیون تومان دریافت خواهد کرد؟
  درضمن صندوق سود ثابت بوده است
  با تشکر

  • سلام دوست عزیز… در فرض شما بله همون اصل سرمایه رو دریافت خواهد کرد.

 • میخوام درصندوق سرمایه گذاری ولی چون اولین باره ن میدونم باید چه کار کنم لطفا راهنمایی کنید

  • سلام دوست عزیز… برای اطلاع از چگونگی ثبت نام در صندوق سرمایه گذاری به این لینک مراجعه کنید.

 • سلام
  صندوق های سرمایه گذاری ثابات ابن احتمال رو داره که درصد سود دهی اون منفی بشه؟ مثلا سرمایه کم شه؟
  ضمنا وقتی میگن ثابت خب چطور بدونیم حداقل سودی که تضمین میکنن چند درصده

  • سلام دوست عزیز… بله ممکن هست که در کوتاه مدت بازدهی صندوق های بادرآمد ثابت منفی بشه. اما در بلند مدت معمولا مثبت خواهد بود و در حد سپرده های بانکی و اوراق بدهی با درآمد ثابت می باشد. این صندوق ها سود مشخصی رو تضمین می کنند تنها برخی از صندوق ها سود پیش بینی شده ای دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر به گزارشات تحلیلی سیگنال مراجعه کنید.

 • سلام خسته نباشین
  من رفتم بانک آینده (گسترش فردای ایرانیان) سوال کردم سود چقدر میدن گفتن 20تا 23 درصد سالیانه ولی در داخل سایتشون در قسمت بازه صندوق برای یک ماهه گذشته زده 3.6 درصد و بازده یک سال 42.14 درصد
  یعنی اگه این بازده یک ماهه 100م سرمایه گذاری میکردیم باید 3600م واریز داشته باشن ولی گفتن 1750م واریز میشه این بقیه سود چی میشه حتی داخل ماشین حساب بازدهی هم میرم همون مبلغ 3600م نشان میده
  خیلی از صندوقها که تماس گرفتن همین سبک هستن از 20تا 30 درصد سالیانه
  پس بقیش سود چی میشه؟

  • سلام دوست عزیز… سیاست تقسیم سود در صندوق ها بستگی به تصمیم مدیران صندوق دارد. معمولا به صورت درصدی از ارزش مبنای هر واحد سرمایه گذاری سود قابل تخصیص رو محاسبه می کنند.

 • سلام چگونه باید حساب نزد صندوق ها باز کنم اگر ممکن است راهنمایی فرمائید سپاس گزارم تازه این برنامه را نصب کرده ام

 • درود.
  بنده قصد سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه رو دارم.
  اما ندیدم توی لیست برترین ها باشه.
  تأییدش میکنید؟

  • سلام دوست عزیز.. برای انتخاب صندوق ها باید عوامل مختلفی رو در نظر بگیرید. گزارشات تحلیلی صندوق ها به عنوان منبع مناسبی در اختیار سرمایه گذاران قرار دارد. موفق باشید.

 • با سلام ..
  میخاستم بدونم ایا میشود کارگزاری را عوض کرد .؟
  و سوال دوم اینکه ایا میشود غیر حضوری ،از طریق سایت کارگزاری را عوض کنیم ،چون من از شهرستانهای اطراف تهرانم ،برام مقدور نیست حضوری برم دفتر کارگزاری…خیلی متشکرم از دست اندکاران سایت خوب سیگنال

  • سلام دوست عزیز… این مورد رو از کارگزاری رو پیگیری نمایید.

 • با سلام.
  بعضی از صندوق ها در یک هفته ۷۰درصد سود داشتن
  یعنی اگر بفرض ۱۰۰میلیون تومان واحد خریده بودیم، ظرف یک هفته ۷۰ میلیون تومان سود کرده بودیم؟

  • سلام دوست عزیز… صندوق های سهامی تابع نوسانات بازار بورس هستند و ممکن است به دلایل مختلفی در بازه زمانی کوتاهی بازدهی بالایی کسب کنند.

 • باسلام ایا در صندوق های درامد ثابت سپرده ما ثابت هست وسودش تغیر میکنه یاهردو اونا متغیر هستند

  • سلام دوست عزیز… تعداد واحد های سرمایه گذاری که در اختیار سرمایه گذار قرار دارد ثابت است و قیمت آن متغیر می باشد.

 • سلام واقعا گزینه خوبیه ومن موافق اینم ک بجای سپرده گذاری در بانک در این صندوق ها سرمایه گذاری کنیم بخصوص برای کسانی خوبه ک قدرت ریسک پذیریشون پایینه.

 • وقتی میگین صندوق درآمد ثابت یعنی یه حداقلی رو که معادل نرخ سود بانک هست رو باید گارانتی کنه واگرنه با صندوق سهامی چه فرقی داره .سهامی که بازده اش بیشتره چرا باید کسی تو این صندوق سرمایه گزاری کنه وقتی احتمال سود پائینتر از سود بانکی هست و سودش از سهامی به مراتب پایینتر

  • سلام دوست عزیز.. صندوق های درآمد ثابت با دو نوع تقسیم سود و بدون تقسیم سود فعالیت می کنند و به دلیل اینکه در اوراق کم ریسک و سپرده های بانکی سرمایه گذاری می کنند، سود مطمئنی دارند. در زمان هایی که حتی بازار سهام منفی میشه این صندوق ها در امان هستند. صندوق های سهامی به دلیل اینکه بیشترین دارایی هاشون رو در سهام سرمایه گذاری می کنند، پر ریسک تر هستند. سود محقق شده در صندوق های بادرآمد ثابت در سال گذشته نشان داده که عملکرد صندوق ها بهتر از سپرده های بانکی بوده است.

 • سلام
  سایت بسیار مفیدی و جامعی دارید ممنون از زحمات شما
  بنده میخواهم در صندوق مشترک فردا سرمایه گذاری کنم
  باید چگونه اقدام کنم؟

 • با سلام خدمت اساتید محترم برای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری باید به کجا مراجعه کنم ؟ آیا مورد اطمینان هستند؟

  • سلام و عرض ادب. قبلا مقاله ای در رابطه با نحوه خرید واحدهای صندوق منتشر کردیم که میتونید از این لینک مطالعه کنید.