ردپای بلک راک در سقوط لونا

بلک راک یک شرکت خدمات مالی چند ملیتی است،که در زمینه سرمایه‌گذاری، مدیریت ثروت دارایی و سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کند و با دارایی تحت مدیریت حدود 10 تریلیون دلار، به‌عنوان بزرگترین شرکت مدیریت دارایی جهان شناخته می‌شود.
شرکت بلک راک ” Black Rock ” را راب کاپیتو ” Rob Kapito ” و لری فینک ” Larry Fink ” در سال ۱۹۸۸ با نام قانونی Black Rock Inc و جمع‌آوری سرمایه ۱۳ میلیارد دلاری در شهر نیویورک آمریکا تأسیس کردند. این شرکت مالی آمریکایی در کمتر از ۳۰ سال از زمان تأسیس تاکنون، از هیچ به بزرگ‌ترین شرکت مدیریت دارایی در جهان تبدیل شد.

معرفی شرکت بلک راک ” Black Rock “

معرفی شرکت بلک راک  Black Rock

بلک راک با شعار “ما برای شما اینجای هستیم” ” We’re here for you ” کار سرمایه‌گذاری خود را در پیش گرفته است. از ابتدا راه در سال 1988 بلک راک توسط فینک و شوارتزمن اداره می‌شد و در سال 1994 با به وجود آمدن اختلافاتی، شوارتزمن سهم خود را به طور کامل فروخت و مدیریت بلک راک ” BlackRock ” با 53 میلیارد دلار دارایی در اختیار فینک قرار گرفت؛ شوارزتمن بعدها از این کار خود به عنوان “اشتباه قهرمانانه ” یاد کرد.

BlackRock & Wall Street

شرکت بلک راک در سال 1999 با قیمت هر سهم 14 دلار در بورس نیویورک عرضه شد و تا پایان همان سال 165 میلیارد دلار دارایی را تحت مدیریت خود درآورد؛ این رشد بیشتر از 300 درصدی در طی تنها 5 سال، تماما در کارنامه فینک ثبت شده بود. مردی که 100 میلیون دلار در شرکت First Boston ضرر کرده بود، حالا یادگرفته بود چطور ریسک خود را مدیریت کند و اکنون بلک راک ” Black Rock ” بزرگترین دلیل موفقیت خود را همین چینش پرتفو و مدیریت ریسک “علاءالدین” می‌داند.
در سال 2004 BlackRock ” بلک راک ” با در اختیار گرفتن هلدینگ State Street Research & Management به مبلغ 325 میلیون دلار نقد و 50 میلیون دلار سهام، اولین خرید بزرگ خود را به ثبت رساند و بعد از آن شرکت‌های بزرگ دیگری را هم تحت اختیار خود گرفت.

Black Rock & Crisis 2008

Black Rock & Crisis 2008

در بحبوحه بحران مالی سال 2008 ایالت متحده، سهام کمپانی بلک راک ” Black Rock ” با ریزش بیش از 60% از قیمت 250 دلار به محدوده قیمتی 90 دلار رسید. اما در همان بحران فینک به خوبی توانست با مدیریت درست، بلک راک ” BlackRock ” را از بحران نجات داده و با دولت ایالات متحده قرار داد ببندد. در واقع قرار داد دولت با Black Rock علاوه بر کمک به دولت برای کنترل بحران، به بلک راک ” Black Rock ” قدرت نفوذ در سیستم دولتی و تعیین برخی سیاست ها را می‌داد.
به صورتی که در سال 2016 در صورت انتخاب هیلاری کلینتون به عنوان رییس جمهور، شخص فینک بنیان‌گذار بلک راک ” BlackRock ” به احتمال بسیار زیاد به عنوان وزیر خزانه داری انتخاب می‌شد.

بلک راک ” Black Rock ” و نفوذ به عمق کابینه دولت

در سال 2009 و درست یکسال بعد از بحران و انعقاد قرارداد با دولت، بلک راک ” Black Rock ” شرکت Global Investors را خرید و به عنوان بزرگترین شرکت مدیریت پول در جهان شناخته شد.
روابط بلک راک ( Black Rock ) با دولت ایالت متحده باعث به‌وجود آمدن یک انحصار و تضاد منافع با شرکت‌های دیگر شده و به عقیده بسیاری بلک راک ( BlackRock ) با سرمایه‌گذاری گسترده در شرکت‌هایی که در یک حوزه فعالیت می‌کنند موجب عدم رقابت آن‌ها و انحصار و در نتیجه زیان مشتریان می‌گردد.

بلک راک ” Black Rock ” و تاثیرش بر دنیا

بلک راک " Black Rock " و تاثیرش بر دنیا

این سوالیست که امروزه بسیاری از فعالان و سیاست‌مداران از خود می‌پرسند: آیا بلک راک صاحب دنیاست؟!
این موضوع که بلک راک ” Black Rock ” در اروپا و دیگر قاره های دنیا سرمایه‌گذاری عظیمی کرده و با پرتفوی گسترده خود، به خوبی ریسک خود را مدیریت می‌کند، نحوه تصمیم‌گیری و تصمیمات آن برشرکت‌های مختلف و گاها تضاد آن‌ها با منافع ایالات متحده نگران کننده است؛ به خصوص این موضوع و تاثیرش در شرکت‌های اروپایی و کارمندانشان نمود بیشتری پیدا می‌کند.

بلک راک ” Black Rock ” و سرمایه گذاری در چین

بلک راک ” Black Rock ” به عنوان اولین کمپانی مدیریت دارایی جهانی لقب گرفت که توانست درکشور چین مجوز ایجاد یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک را بگیرد و در صنعت زغال سنگ این کشور پرتفوی گسترده‌ای دارد. هم‌چنین بلک راک ” Black Rock ” مالک 7.5% از سهام بیمه پینگ است که آن را به دومین سهامدار بزرگ این شرکت تبدیل می‌کند.

بلک راک ” Black Rock ” و رویکردهای جدید

بلک راک " Black Rock " و رویکردهای جدید

فینک در سال 2020 در نامه سرگشاده خود به سرمایه‌گذاران، پایداری زیست محیطی را به عنوان هدف اصلی تصمیمات آینده بلک راک ” Black Rock ” اعلام کرد و برنامه هایی را برای فروش 500 میلیون دلار سرمایه‌گذاری زغال سنگ را فاش کرد.
با این حال این موضوع با رویکردهای این شرکت در سرمایه‌گذاری و اهدافی که در عمل در پیش گرفته هم‌خوانی ندارد، به صورتی که در حال حاضر بلک راک ” Black Rock ” جزء سه سهامدار برتر تولید کننده نفت ( جزء توتال ) به حساب می‌آید و از طرفی در میان 10 سهامدار برتر 7 تا از 10 تولیدکننده بزرگ زغال سنگ قرار دارد.
در حال حاضر این شرکت دارایی هنگفت 10 تریلیون دلاری را مدیریت می‌کند و شاید در بحران بعدی به راحتی با دستکاری بازار ها و تغییر سیاست ها بتواند چنین سرمایه‌ای را چند برابر کند؛ این موضوع که اخیرا تمام دنیا متوجه یک بحران غذایی گسترده در آینده شده، به شدت نظر کمپانی بلک راک ” Black Rock ” را جلب کرده و شاید در آینده این شرکت جزء بزرگترین سهامداران شرکت‌های غذایی در سراسر دنیا باشد.

بلک راک و حافظه تاریخ ” Black Rock and the Memory of History “

بلک راک و حافظه تاریخ " Black Rock and the Memory of History "

بک راک ” Black Rock ” می‌تواند بازارها را دستکاری کند، شاید این کمپانی حتی بتواند برخی سیاست ها رو تغییر دهد و احتمالا از بسیاری از کشورها قدرتمندتر باشد، اما حافظه تاریخی نمودار ها مانع فراموشی اتفاقات و رویدادهای گذشته می‌شود.
به طور خلاصه هر تفکری که مدیران و مسئولان بلک راک ” Black Rock ” در صدد اجرای آن باشند، اثر و ردپای آن بر صفحه چارت می‌ماند و با تشخیص صحیح این ردپاها می‌توان محل‌های تقریبا دقیقی را چه از بعد زمانی و چه قیمتی، بر روی چارت مشخص نمود.
حتی با یک تحلیل صحیح، می‌توان پیش‌بینی نسبتا دقیقی از آینده داشت، از برخی حوادث و اتفاقات آن سریعتر از بقیه افراد با خبر شد و در نتیجه می‌توان از تهدیدها فرار کرد و یا گاها آن‌ها را تبدیل به فرصت نمود.

نمودار تحلیل تکنیکال بلک راک Black Rock؛ تایم فریم ماهانه نماد -M- BLK

نمودار تحلیل تکنیکال بلک راک Black Rock؛ تایم فریم ماهانه -M- BLK
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا را کلیک کنید

از نمودار فوق می‌توان اطلاعات بسیار جالبی استخراج کرد، با توجه به صعود بلک راک ” BLK ” احتمالا تا اواخر سال 2023 ما شاهد رونق بازارهای سهام ایالات متحده و کریپتوکرنسی باشیم. با نگاهی عمیق‌تر می‌توان از این علت اینطور معلول را اینطور در نظر گرفت که شاید جنگ روسیه و اوکراین در روزهای آخر خود به سر می‌برد. در جهت مخالف اما دارایی‌های کم ریسک مانند طلا ریزشی خواهند بود.
مشخصا در نمودار، سال 2024 بسیار حیاتی طلقی شده است. احتمالا جهان در سال 2024، با یک بحران جدید و جدی، مانند جنگ یا یک بیماری همه گیر مواجه گردد و آن طور که از نمودارها پیداست تا سال 2028 با چنین رکودی همراه خواهیم بود؛ بعد از آن حداقل تا 10 سال بعد یعنی سال 2040 در یک دوره رونق خواهیم بود.

در واقع یکی از مهم‌ترین موضوعات در امر سرمایه‌گذاری تحلیل تکنیکال می‌باشد. بدون داشتن دید درست تکنیکالی ممکن است در امر سرمایه‌گذاری با مشکل مواجه گردیم. همین امروز از چارت سهام بلک راک ” Black Rock ” تنها با علم تکنیکال اطلاعاتی استخراج شد که شاید با هیچ مدلی از تحلیل‌های دیگر اعم از بنیادی و اقتصادی، قابل استخراج نبود.

پرسش و پاسخ

شما چه فکر می‌کنید؟!
آیا شرکتی مانند کمپانی بلک راک ” Black Rock ” می‌شناسید؟!
برداشت شما از تحلیل کمپانی بلک راک ” Black Rock ” چه بود؟!
به نظر شما بحران بعدی که جهان را به رکود اقتصادی خواهد برد؛ چه چیزی خواهد بود؟!
منتظر نظرات زیبای شما زیر همین پست هستیم

برچسب‌ها
بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران