افزایش سرمایه چیست و انواع افزایش سرمایه کدامند؟

هر ساله در بورس خبرهایی مبنی بر افزایش سرمایه شرکت‌ها است و احتمالا برای شما و خیلی‌های دیگر هم این سوال پیش آمده باشد که افزایش سرمایه چیست، انواع افزایش سرمایه کدامند و چه تاثیری بر روی قیمت و تقاضای سهم دارند؟ بسیاری نیز می‌خواهند بدانند که چه شرکت‏‌هایی افزایش سرمایه دارند؟ و آیا خرید سهام شرکتی با پتانسیل افزایش سرمایه توجیه دارد؟ از آن جایی که مهم‏ترین دغدغه سایت سیگنال، پاسخ دادن به سوالات شما در خصوص بازار سرمایه است، قصد داریم این موضوع را با هم بررسی کنیم.

منظور از افزایش سرمایه چیست؟

قبل از شروع صحبت درباره افزایش سرمایه، ابتدا بهتر است بدانیم که تعریف سرمایه چیست.

سرمایه عددی است که به عنوان آورده سهامداران، در اداره ثبت شرکت‏‌ها و به عنوان سرمایه شرکت ثبت شده است. بعضی افراد به اشتباه فکر می‏‌کنند سرمایه شرکت همان دارایی‌هایش است یا سرمایه و دارایی با هم برابرند. در حالی که هر دو فکر اشتباه است. علتش هم این است که مثلا اگر شرکتی در شروع فعالیت خود یک میلیارد سرمایه ثبت کند، به مرور و پس از فعالیت خود، اموالی را خرید و فروش می‌‏کند.

بنابراین ممکن است قیمت آن اموال تغییر کند یا شرکت به هر دلیلی ضرری متحمل شود و یا از خرید و فروش چیزی سود کند. همه این خرید و فروش‏‌ها و سود و زیان‌ها‏ دارایی شرکت محسوب می‏‌شوند. بنابراین بعد از 10 سال، دیگر عدد دارایی‌‏های شرکت به اندازه سرمایه‌‏ای که روز اول ثبت کرده است، نیست.

پس سرمایه رقمی است که در اداره ثبت شرکت‏‌ها به ثبت رسیده. شرکت‌ها با طی کردن یکسری مراحل قانونی می‌توانند رقم سرمایه ثبت شده خود نزد اداره ثبت شرکت‌ها را افزایش دهند که به این فرآیند افرایش سرمایه گفته می‌شود. این افزایش سرمایه می‌تواند از روش‌های مختلفی مانند: طرح‌های توسعه شرکت‌ها، تجدید ارزیابی در دارایی‌های شرکت، آورده نقدی و سودهای انباشته شرکت افزایش یابد که در ادامه با هم هریک را بررسی می‌کنیم.

منظور از افزایش سرمایه چیست؟

مراحل افزایش سرمایه شرکت‌ها

برای اینکه افزایش سرمایه یک شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت شود، نیاز به طی کردن مراحل زیر است:

 1. ابتدا هیئت مدیره شرکت افزایش سرمایه را پیشنهاد می‌دهد و تصویب می‌کند.
 2. بعد حسابرس با توجه به مفروضات ذکر شده افزایش سرمایه را بررسی می‌کند و در صورت عدم وجود ایراد آن را تایید می‌کند. در این مرحله حسابرس می‌تواند تمام یا قسمتی از افزایش سرمایه را تایید کند.
 3. مرحله بعد شرکت مدارک و مستندات افزایش سرمایه خود را برای اداره ثبت شرکت‌ها و سازمان بورس ارسال می‌کند.
 4. مرحله بعد تاییدیه سازمان بورس است. سازمان بورس با توجه به مستندات ارسالی بخشی یا همه افزایش سرمایه اعلام شده را تایید می‌کند.
 5. پس از آن اطلاعیه صدور مجوز افزایش سرمایه روی سایت کدال منتشر می‌شود که نشان می‌دهد سازمان بورس با آن موافقت کرده است.
 6. بعد از آن تاریخی برای مجمع فوق‌العاده شرکت مشخص می‌شود تا درمورد میزان افزایش سرمایه و قیمت جدید هر سهم تصمیم‌گیری کنند. اگر می‌خواهید در افزایش سرمایه شرکت کنید باید حتما قبل از تاریخ مجمع سهامدار شرکت باشید. (حتی اگر یک روز قبل از مجمع سهام شرکت را خریداری کنید باز هم افزایش سرمایه به شما تعلق می‌گیرد.)
 7. بعد از آن یک آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق‌العاده روی سایت کدال درج می‏شود که در آن شرکت تمامی سهام‌دارانش را برای تصمیم‏گیری در خصوص افزایش سرمایه دعوت کرده که در آن آدرس و زمانی که می‏خواهد مجمع برگزار شود نوشته شده است.
 8. پس از آن، تصمیمات مجمع عمومی فوق‌العاده بر روی سایت کدال درج می‏‌شود که در آن مبلغ افزایش سرمایه و درصد افزایش سرمایه به طور قطعی اعلام می‌‏شود و افزایش سرمایه شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت می‌شود.

حالا شاید این سوال برایتان پیش بیاید که شرکت‏‌ها به چه دلیل افزایش سرمایه می‏‌دهند؟ پاسخ این سوال در انواع افزایش سرمایه نهفته است.

انواع افزایش سرمایه کدامند؟

به طور کلی انواع افزایش سرمایه به 4 نوع تقسیم بندی می‌شوند:

1. افزایش سرمایه از آورده نقدی و مطالبات حال شده

2. افزایش سرمایه از محل سود انباشته یا اندوخته

3. افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی‏‌های شرکت

4. افزایش سرمایه از محل صرف سهام یا سلب حق تقدم

شرکت‏‌ها می‏‌توانند یک یا ترکیب چند مورد از افزایش سرمایه را همزمان داشته باشند.

نکته: طبق قوانین جدید سازمان بورس در افزایش سرمایه از نوع سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها، در صورتی که افزایش سرمایه کمتر از 200 درصد باشد، سهم شرکت بدون ثبت در مرجع ثبت شرکت‌ها قادر به بازگشایی خواهد بود. در غیر اینصورت سهام شرکت بعد از ثبت شرکت ها می‌تواند بازگشایی شود، همچنین این بازگشایی شامل سهام جایزه می‌باشد.

انواع افزایش سرمایه کدامند؟

افزایش سرمایه از آورده نقدی و مطالبات حال شده

یکی از انواع افزایش سرمایه ، آورده نقدی و مطالبات حال شده است، شرکت‏‌ها در حین کار کردن بنا به دلایل متفاوتی نیازمند پول نقد می‌‏شوند. یعنی مثلاً ممکن است بخواهند فضای تولید خودشان را بزرگ‏تر کنند یا سرمایه در گردش خود را افزایش دهند.

در این حالت شرکت دو راه برای تامین مالی خود دارد، یا از بانک وام بگیرد و یا از سهامدارانش بخواهد سرمایه‌گذاری جدید داشته باشند. واضح است که راه دوم مطلوب‌تر است. چرا که اگر از بانک وام بگیرد باید مبلغ اصلی را به همراه سودی که دارد، به بانک برگرداند.

بنابراین شرکت‏‌ها ترجیح می‌دهند این پول را از طریق سرمایه‏‌گذاری مجدد سهامداران دریافت کنند. به این نوع افزایش سرمایه، افزایش سرمایه از آورده نقدی می‌‏گویند. در افزایش سرمایه از نوع آورده نقدی سهامی با عنوان حق تقدم منتشر می‌شود، احتمالا این سوال برایتان پیش آمده باشد که منظور از حق تقدم چیست؟

حق تقدم چیست؟

در افزایش سرمایه از نوع آورده نقدی ترتیبی اتخاذ شده تا کسانی که تا قبل از مجمع فوق العاده سهامدار شرکت مربوطه بوده‌اند نسبت به سایرین برای شرکت در افزایش سرمایه تقدم داشته باشند، به همین دلیلی سهامی از طرف شرکت منتشر می‌شود که به آن‌ها سهام حق تقدم می‌گویند.

نماد حق تقدم سهام شرکت‌ها همان نماد سهام عادی شرکت است که حرف “ح” به آخر آن اضافه شده است. به عنوان مثال نماد بورسی شرکت لبنیات کالبر در بورس “غالبر” است و نماد حق تقدم آن “غالبرح” می‌باشد. سرمایه گذاران سهم از سه روش می‌توانند از حق تقدم خود استفاده کنند که در ادامه توضیح خواهیم داد.

مطالبات حال شده چیست؟

مطالبات حال شده طلبی است که سهامداران شرکت به هر نحوی از شرکت دارند. در زمان افزایش سرمایه، سهامداران می‌‏توانند به جای این که پول وارد شرکت کنند؛ از آن پولی که از شرکت طلب داشتند بردارند. مثلا قرار می‌‏شود که همه سهامداران برای افزایش سرمایه نفری 1 میلیون تومان به حساب شرکت بریزند. در اینجا سهامداری که از شرکت طلب دارد می‏‌تواند اعلام کند که سهم واریزی او از روی طلبش برداشته شود. معمولا شرکت‌‏ها افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران را با هم انجام می‌دهند. اما شرکت می‌‏تواند افزایش سرمایه را فقط از یکی از حالات انجام دهد. البته از آنجایی که همه سهامداران از شرکت طلبکار نیستند یا همه سهامداران نمی‌‏خواهند وجه نقد وارد شرکت کنند؛ معمولا این دو را با هم ترکیب می‌‏کنند.

چگونه از حق تقدم افزایش سرمایه استفاده کنیم؟

پس از برگزاری مجمع فوق العاده و تصمیم گیری در رابطه با افزایش سرمایه، آگهی مبنی بر مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام بر روی سایت کدال منتشر می‏‌شود که در آن گفته شده هر سهامدار تا چه تاریخی فرصت دارد به ازای هر سهم حق تقدمی که به او تعلق گرفته مبلغ اسمی به ازای هر سهم سهم یعنی 1000 ریال پول را به شماره حسابی که داده شده واریز کند. برای این کار طبق قانون تجارت، معمولا 60 روز مهلت داده می‌‏شود که به آن دوره استفاده از حق تقدم می‏‌گویند. به عنوان مثال اگر به شما 100 سهم حق تقدم تعلق گرفته باید مبلغ 100000 ریال تا تاریخ مشخص شده واریز کنید.

سهامدار در این موقعیت می‏‌تواند 3 کار انجام دهد:

1- در این بازه 60 روزه مبلغ مورد نظر را به حساب شرکت واریز کند (1000 ریال برای هر سهم) تا بعد از انجام معاملات سهام حق تقدم به میزان پولی که واریز کرده به شکل سهام عادی به پرتفوی او اضافه ‌شود.

2- اگر نخواهد در افزایش سرمایه شرکت کند، می‌‏تواند در همان بازه 60 روزه آن را به شخص دیگری بفروشد.

3- اگر نه پول واریز کند و نه حق تقدم را بفروشد، خود شرکت بعد از 60 روز حق تقدم را به قیمتی نزدیک قیمت روز بازار می‌‏فروشد و مبلغ پس از کسر قیمت اسمی (1000 ریال) از هر سهم و کارمزدهای مربوطه به حساب سرمایه گذار منتقل می‌شود.

فرمول محاسبه افزایش سرمایه از آورده نقدی و تاثیر آن بر قیمت سهم

وقتی مجوز افزایش سرمایه صادر شد، شرکت‏‌ها به افرادی که در حال حاضر سهامدار هستند ابلاغ می‌کنند که می‏‌خواهند میزان مبلغ مشخصی افزایش سرمایه داشته باشند. قیمت جدید هر سهم و ارزش حق تقدم هر سهم، از طریق فرمول زیر به دست می‌آید:

فرمول افزایش سرمایه از آورده نقدی - آشنایی با انواع افزایش سرمایه

به عنوان مثال اگر شرکتی بخواهد 200 درصد افزایش سرمایه داشته باشد و قیمت هر سهم قبل از افزایش سرمایه 6000 ریال باشد، شرکت هم از هر سهامدار مبلغ 1000 ریال به ازای هر سهم درخواست ‌کند. به این ترتیب قیمت جدید هر سهم و ارزش حق تقدم آن به شکل زیر محاسبه می‌شود:

مثال افزایش سرمایه از آورده نقدی - آشنایی با انواع افزایش سرمایه

افزایش سرمایه از محل سود انباشته یا اندوخته

شرکت‏‌ها هر سال در جلسه مجمع عمومی سود و زیان خود را مشخص می‌‏کنند. یعنی ابتدا درآمدهای خود را مشخص، سپس هر آنچه هزینه کرده‏‌اند از درآمدها کسر می‏‌کنند. هر آن چه از پول باقی بماند سود شرکت محسوب می‌‏شود.

سپس مجمع سهامداران تصمیم می‏‌گیرند که بخش یا تمام سود را بین سهامداران تقسیم کنند. طبق قانون تجارت شرکت ها موظف هستند سالیانه درصدی از سود خود را نزد خود نگهداری شوند. این سود در حسابی تحت عنوان سود انباشته در صورت‌های مالی شرکت ثبت می شود.

 افزایش سرمایه از محل سود انباشته یا اندوخته - انواع افزایش سرمایه

اغلب شرکت‌هایی که سود انباشته خوبی دارند، افزایش سرمایه خود را از این روش انجام می‌دهند و با این کار منابع جدید خود را تامین مالی می‌کنند. بنابراین در این روش بر خلاف روش قبل عملا نقدینگی جدیدی وارد شرکت نمی‌شود. به این دلیل که سرمایه گذاران در این روش پولی برای سهام جدید خود پرداخت نمی‌کنند به سهامی که به این روش به سهامدار تعلق می گیرد، سهام جایزه هم گفته می شود.

قیمت تعدیل شده سهم بعد از این نوع افزایش سرمایه از فرمول زیر محاسبه می‌شود:

فرمول افزایش سرمایه از محل سود انباشته - آشنایی با انواع افزایش سرمایه

مثلا فرض کنید قیمت سهام یک شرکت 4000 ریال باشد، اگر این شرکت 60 درصد افزایش سرمایه از این نوع داشته باشد، قیمت جدید هر سهم از فرمول بالا به دست می‌آید:

مثال افزایش سرمایه از محل سود انباشته - آشنایی با انواع افزایش سرمایه

همانطور که از مثال پیداست، افزایش سرمایه باعث کاهش قیمت هر سهم می‌شود، اما از طرف دیگر به تعداد سهام سرمایه‌گذار نیز به میزان 60 درصد اضافه می‌شود. یعنی اگر یک سرمایه‌گذار قبل از افزایش سرمایه 1000 سهم 4000 ریالی داشت، حالا 1600 سهم 2500 ریالی دارد. همان طور که گفته شد به 600 سهم اضافه شده به پرتفوی بعد از تعدیل قیمت به اصطلاح ” سهام جایزه ” هم گفته می‌شود.

دلایل شرکت ها برای افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تاثیر آن بر روی سهم

 • زیاد کردن حساب سرمایه، به شرکت نوعی اعتبار می‌‏بخشد. (منظور همان حساب سرمایه شرکت در اداره ثبت شرکت‏هاست)
 • قیمت سهم کوچک‏تر می‏‌شود و علاقه خریداران به آن بیشتر می‌‏شود. همین دلیل می‌‏تواند باعث رشد قیمت سهم شود.

افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی‏‌های شرکت

یکی دیگر از انواع افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی دارایی ها است. شرکت‏‌ها در حساب‏‌های حسابداری خود هر دارایی که خریداری می‏‌کنند را به همان ارزش و قیمتی ثبت می‏‌کنند که در روز اول خریده‏‌اند. اما با گذشت زمان به ارزش این دارایی‌ها افزوده می‌‏شود، اما در ساختار حسابداری لحاظ نمی‏‌شود.‌

یعنی مثلا اگر یک زمین به قیمت یک میلیارد خریده شود، در سیستم حسابداری آن را به همان قیمت یک میلیارد ثبت ‌می‏‌کنند، با اینکه بعد از 20 سال آن زمین ممکن است 100 میلیارد بیارزد.

بر اساس قوانین یک راه وجود دارد که می‏‌شود این ارزش‏‌ها را به روز کرد و به آن تجدید ارزیابی دارایی‏‌ها می‌‏گویند. ارزش روز ملک یا چیزی که داریم را حساب می‌کنیم و مثلا یک میلیارد را به 100 میلیارد تغییر می‌‏دهیم. در اینجا 99 میلیارد اضافه ارزش دارایی در حساب‏های حسابداری پدید می‌آید که به آن مازاد تجدید ارزیابی می‏‌گویند.  

افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی‏‌های شرکت - انواع افزایش سرمایه

یکی از دیگر از انواع افزایش سرمایه این است که مبلغ مازاد تجدید ارزیابی را به حساب سرمایه منتقل کنند. به این به روز کردن حساب سرمایه، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی می‌‏گویند. در افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، شرکت دارایی های ثابت مشهود خود را نظیر زمین، ساختمان، ماشین آلات و تجهیزات و … را مورد تجدید ارزیابی قرار می‌دهند. با این کار ارزش دارایی های شرکت در ترازنامه به روز می‌شود. در این روش هم مانند روش قبل نقدینگی جدیدی وارد شرکت نمی‌شود.

در این قسمت یک مبحث پرداخت مالیاتی و ماده 141 قانون تجارت معافیت مالیاتی وجود دارد که فعلا به آن نمی‌‏پردازیم. مهم این است که فعلا بیشتر شرکت‏‌ها از پرداخت مالیات معاف هستند و به همین دلیل بسیاری از شرکت‏‌ها از این طریق افزایش سرمایه می‌‏دهند.

تاثیر افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی‌‏های شرکت بر روی سهم

در این نوع افزایش سرمایه نیز قیمت سهم کوچک می‌‏شود. این کوچک شدن قیمت سهام سبب می‌‏شود که علاقه سهامداران به خرید سهم‌‏هایی با این نوع افزایش سرمایه زیاد شود. چرا که ارزان بودن سهم به خودی خود سبب رشد قیمتی سهم در کوتاه مدت می‏‌شود.

همچنین این سهم به شکل سهم جایزه، به اندازه درصد افزایش سرمایه و تعداد سهمی که سهامدار از قبل داشته است، به پرتفوی او اضافه می‌‏شود.


افزایش سرمایه از محل صرف سهام یا سلب حق تقدم

در انواع افزایش سرمایه این نوع در بازار بورس باب نیست و تا به الان از آن استفاده نشده است. صرف سهام یعنی فروش سهام به قیمتی بالاتر از قیمت اسمی سهم.

یعنی وقتی شرکت‏‌ها افزایش سرمایه می‏‌دهند، مبلغی بیش از قیمت ارزش اسمی سهام شرکت از سهامدار مطالبه می‏‌کنند. یعنی شرکت حق تقدم را بر اساس ارزش اسمی نمی‏‌دهد، بلکه مبلغی مازاد بر ارزش اسمی هم از سهامداران بابت افزایش سرمایه دریافت می‏‌کند. 

در افزایش سرمایه از محل صرف سهام، سهامداران به ازای هر حق تقدم 1000 ریال به حساب شرکت نمی‏‌ریزند. بلکه بیش از این مبلغ را واریز می‌کنند، مثلا 1500 ریال. این مازاد پرداختی سهامداران به نوعی مطالبات آن‏ها از شرکت می‌‏شود که می‏‌توانند در زمان تشکیل مجمع، آن را از شرکت بخواهند.

بهترین نوع افزایش سرمایه کدام است؟

این که بگوییم کدام یک از انواع افزایش سرمایه ‏ها خوب است یا بهترین نوع افزایش سرمایه چیست، سوال درستی نیست. چرا که هر کدام از این نوع افزایش سرمایه‏ ها در جایگاه خودشان خوب هستند و حتی می‏‌توان گفت پاسخ این سوال منوط به نوع سرمایه‏‌گذاری شماست؛ اینکه کوتاه مدت سرمایه‌‏گذاری کرده‌‏اید یا بلند مدت؟

اما به طور کلی می‌‏توان گفت افزایش سرمایه از آورده‌های نقدی، به این دلیل که پول جدید و بدون بهره وارد شرکت می‏‌کند، برای شرکت جذاب‌تر است و سبب رشد و توسعه آن می‏‌شود. اما بازدهی و آثار آن در بلند ‏مدت دیده می‌‏شود.

با این حال نکته منفی این نوع افزایش سرمایه این است که شرکت حدود 4 ماه درگیر حق تقدم و فروش حق تقدم ‏های استفاده نشده خواهد بود. به همین دلیل عموماً رشد قیمت سهم بعد از حداقل 4 ماه اتفاق می ‏افتد، اما قطعا آن رشد می ‏تواند تا سال‏ ها ادامه‏‌دار باشد و برای سهامدارانی که سرمایه‌گذاری بلند مدت می‏ کنند، مفید باشد.

بهترین نوع افزایش سرمایه کدام است؟

در افزایش سرمایه از محل سود انباشته یا اندوخته، چون قرار نیست بابت سهام جایزه پولی بدهند و خیلی سریع سهام‏ ها وارد پرتفویشان می‏‌شود و آن معطلی حق تقدم 4 ماهه را ندارد، برای سهامداران جذاب تر است. اما اگر دقت کنید هیچ تغییر خاصی در شرکت ایجاد نمی‏ شود. یعنی شرکت همان بوده که هست، نه دارایی ‏اش افزوده شده و نه برنامه‏ ای برای توسعه دارد؛ فقط سرمایه ‏اش اضافه شده است.

در مورد افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‏ ها هم در نگاه اول می‌‏توان آن را اتفاق مثبتی دانست چون ارزش واقعی دارایی‏‌ها و سرمایه شرکت مشخص می‏‌شود. البته این که شرکتی زیان ‏ده از این نوع افزایش سرمایه استفاده کند یا یک شرکت معمولی، در بازدهی سهام تاثیرگذار است؛ زیرا خاصیتی شبیه سود انباشته دارد که سهم به لحاظ قیمتی کوچک‏تر می‌‏شود و شاید جذاب‏ ترین نکته‌‏اش برای بازار سرمایه همین باشد. اما خب در این شرکت نیز اتفاق خاصی رخ نمی‏‌دهد و می‏‌شود گفت به دارایی‌‏اش افزوده نشده و برای آینده چیزی ندارد.

معمولا شرکت‏های درگیر ماده 141 از محل تجدید ارزیابی افزایش سرمایه می‏ دهند. هرچند می ‏دانیم شرکت‏هایی که از طریق سود انباشته افزایش سرمایه می ‏دهند، از یک عقبه پر سود برخوردارند، پس این نوع افزایش سرمایه از این لحاظ می ‏تواند مورد توجه باشد.

افزایش سرمایه به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

همانطور که پیش از این هم اشاره کردیم، افزایش سرمایه به کسانی تعلق می‌گیرد که تا روز قبل از برگزاری مجمع فوق العاده سهامدار آن شرکت باشند، یعنی حتی اگر یک روز قبل از مجمع شما سهام شرکت مربوطه را خریداری کرده باشید در افزایش سرمایه شرکت می‌کنید.

چند نکته در مورد افزایش سرمایه

 • هر کدام از انواع افزایش سرمایه‌ ها باعث کاهش قیمت سهام آن شرکت می‌شود، اما ارزش دارایی سهامداران تغییر نمی‌کند، چرا که در تعداد سهام او جبران می‌شود. یعنی ارزش هر سهم او کم می‌شود ولی در عوض تعداد سهامش بیشتر می‌شود.
 • کوچک شدن قیمت هر سهم می‌تواند در جذب سرمایه گذاران جدید تاثیر داشته باشد و آن‌ها را به سرمایه‌گذاری در این سهام جذب کند. این موضوع باعث افزایش تقاضا و در ادامه، بالا رفتن قیمت سهام شرکت می‌شود که به نفع سرمایه‌گذاران سابق خواهد بود. البته این موضوع قطعی و همیشگی نیست و ممکن است تقاضای سهم افزایش نیابد و در عوض عرضه سهام زیاد شود که این موضوع باعث کاهش قیمت جدید سهام خواهد شد.
 • در برخی از موارد شرکتها اقدام به افزایش سرمایه ترکیبی می کنند. مثلا بخشی از آن از محل سود انباشته و بخش دیگر از طریق آورده نقدی سهامداران انجام می شود. برای محاسبه قیمت سهم در این روش، باید فرمول دو روش مذکور را با یکدیگر تلفیق کنید.
 • قیمت‌هایی که با استفاده از فرمول‌های ذکر شده بدست می‌آیند، قیمت تئوریک سهم هستند و براساس عرضه و تقاضا این قیمت‌ها ممکن است بیشتر یا کمتر از عدد بدست آمده باشد.

کدام شرکت‏‌ها افزایش سرمایه دارند؟

هر شرکتی که مشمول موارد هر کدام از انواع افزایش سرمایه باشد، با دادن درخواست افزایش سرمایه می‌تواند افزایش سرمایه داشته باشد. البته افزایش سرمایه الزاما در پایان سال اتفاق نمی‌افتد. به عنوان مثال نماد ختوقا که قرار بود افزایش سرمایه آن در پایان سال 98 انجام شود، بابت شیوع ویروس کرونا به سال آینده موکول شد.

چگونه به اخبار افزایش سرمایه و لیست افزایش سرمایه شرکت های بورسی دسترسی داشته باشم؟

حالا شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که از کجا به اخبار افزایش سرمایه شرکت ها دسترسی داشته باشم؟

جواب بسیار ساده است، شما با استفاده از اخبار و گزارشات بخش تحلیل تکنیکال می‌توانید از آخرین اخبار مربوط به افزایش سرمایه شرکت‌ها مطلع شوید تا در صورت علاقه در آن‌ها شرکت کنید.

حرف آخر

با اینکه افزایش سرمایه می‌تواند اتفاق خوبی در جهت توسعه و پیشرفت شرکت و در نتیجه افزایش قیمت سهام و سوددهی سرمایه‌گذاران باشد، اما به طور قطعی نمی‌توان این رشد را تضمین کرد. چه بسا موردی پیش بیاید و افزایش عرضه و عدم رغبت سرمایه‌داران به سهام آن شرکت باعث شود قیمت جدید سهام پس از افزایش سرمایه کاهش یابد و به این ترتیب ضررده شوند. اما در مجموع می‌توان گفت افزایش سرمایه اتفاق مثبتی است و معمولا باعث سوددهی سرمایه‌گذاران آن سهم شده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام : تشکر میکنم بابت مطالب آموزنندتان ، ویدیوی بالا رو اگر امکان داره قابل دانلودش کنید ممنون میشوم

 • سلام من سهام کتوکا داشتم رفت مجمع افزایش سرمایه از نوع اورده مطاللبات حال بعد الان کتوکاح بهم داده ولی بستس باید چیکار کنم

  • سلام دوست عزیز
   حق تقدم این سهم به زودی باز خواهد شد و شما میتوانید ان را معامله کنید

   • میتونم مبلغ اسمی رو پرداخت کنم و سهام رو نگه دارم؟چجوری؟

 • سلام فسازان افزایش سرمایه از نوع ترکیبی داشت الان هم سهام جایزه بهمون تعلق میگیره هم حق تقدم؟

 • با سلام و خسته نباشید.استاد عزیز لطفا سوال بنده رو جواب بدین.در کدام نوع از افزایش سرمایه نیازی نیست پولی پرداخت کنیم سهام جایزه مال کدام نوعداز افزایش سرمایه هسش.

  • سلام و وقت بخیر غیر از افزایش سرمایه از محل آورده سهامدران، در باقی موارد لازم نیست پولی پرداخت شود

 • سلام
  سهم آریا ساسول رو دارم افزایش سرمایه _ سود انباشته رو در تاریخ ۹۹/۱۰/۲۹ ثبت کرده بعد از ۴ ماه هنوز به پرتفوم اضافه نشده
  تغییر کارگزاری رو زدم درست نشد
  با کارگزاری تماس گرفتم گفتن هنوز تبدیل به سهام نشده
  امکانش هس در این مورد توضیح بفرمایید. تشکر

  • سلام دوست عزیز، شما می تونید به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه مراجعه کنید. اگر سهام جایزه نماد مذکور در سبدتون نبود پس ثبت شده در غیر این صورت هنوز به سبد افراد حقیقی اضافه نشده است.

 • سلام من سهام حفاری دارم، توی پرتفو نوشته دارایی 4485 بعد توی سبد سهام نوشته تعداد سپرده گذاری 4485، تعداد سهام 7746، این رو میشه توضیح بدید که چرا اینجوری هست؟؟

  • سلام دوست عزیز در مورد این نماد با توجه به این که افزایش سرمایه 73 درصد بوده و این مقدار زیر 200 درصد هست، بنابراین میزان افزایش سرمایه هنوز به سبد شما اضافه نشده. صبر کنید تا افزایش سرمایه ثبت و مابقی سهام به سبدتون اضافه بشه.

 • سلام وقتتون بخیر،میخواستم بدونم وقتی سهام جایزه تعلق میگیره ولی هنوز قابل معامله نیست،ممکن هست تا چند ماه هم همینطور باقی بمونه،پس اگر توی این چند ماه اوضاع بازار بد باشه اون سهام جایزه هم ارزششون با شاخص منفی کم میشه؟

  • سلام دوست عزیز سهام جایزه تا زمانی که ثبت نشه قابل معامله نیست و ارزشش هم تغییر نمیکنه.

 • سلام و عرض ادب خدمت کارشناس سیگنال
  یه سوالی داشتم خدمتتون
  من تو یه شرکت هستم داره افزایش سرمایه ۳۳۵۰درصدی داره بعضیها میگن شرکت تا ۲ماهطول می کشه باز شه ولی من شرکتهای دیگه هم دیدم همین ماه قبل افزایش سرمایه ۹۰۰ درصدی یا کمتر داشته تو ۱هفته تا دوهفته باز شده شرکت من هم میتونه در دوهفته یا کمتر بازگشایی شه بعد از افزایش سرمایه؟؟

  • سلام، سرعت ثبت افزایش سرمایه به عملکرد شرکت در طی کردن فرآیند قانونی بستگی داره و نمیشه برای اون بازه زمانی خاصی را مشخص کرد

 • سلام و‌ وقت بخیر.نماد غزر الان افزایش سرمایه از سود انباشته داره.من غزر رو قبلا فروختم و الان ندارم.آیا اگه روزشنبه غزر بخرم،افزایش سرمایه شامل حال من میشه؟و این افزایش سرمایه دقیقا کِی انجام میشه و سهم از چه زمانی تا چع زمانی بسته میشه؟پیشاپیش از جواب های شما ممنونم.

  • سلام دوست عزیز مزایای افزایش سرمایه در صورتی به شما تعلق میگیره که در روز مجمع سهامدار شرکت باشین. تصمیم گیری در مورد افزایش سرمایه در روز مجمع اتفاق میفته و نماد مربوطه یک روز کاری قبل از برگزاری مجمع بسته میشه. اطلاعات بیشتر رو می تونید در این لینک مطالعه کنید.

  • سلام دوست عزیز در حال حاضر شرکت اطلاعیه ای مبنی بر افزایش سرمایه اعلام نکرده است.

 • با سلام میخواستم بدونم معمولا در افزایش سرمایه تا کی سهام اصلی شرکت بسته میشه؟

  و تاکی سهام حق تقدم بسته میمونه

  • سلام دوست عزیز، این موضوع با توجه به نوع افزایش سرمایه می تونه متفاوت باشه. شما می تونید اطلاعیه های مربوط به بازگشایی نماد مورد نظرتون و حق تقدم رو در سایت کدال مطالعه کنید.

 • سلام مطالب افزایش سرمایه خیلی اموزنده ومفیدبود.دستتون دردنکنه اماچیزی که متوجه نشدم این بودکه اول مجمع فوق العاده افزایش سرمایه رو موافقتشو اعلام میکند بعدسازمان بورس اجازه میدهد ویااول سازمان مجوزمیدهدوبعد مجمع فوق العاده افزایش سرمایه موافقت را اعلام میکند.ممنون از لطفتان

  • سلام دوست عزیز ممنون از همراهی شما
   در این مورد اول هیئت مدیره پیشنهاد افزایش سرمایه رو میده. پس از بررسی ها این موضوع به اطلاع اداره ثبت شرکت ها و سازمان بورس می رسه. اگه سازمان بورس تایید کنه اطلاعیه افزایش سرمایه در سایت کدال منتشر میشه و در نهایت مجمع فوق العاده تشکیل میشه تا در مورد میزان افزایش سرمایه و سایر موضوعات تصمیم گیری بشه.

 • اخیرا افزایش سرمایه فملی شرکت کردم دارایی من نصف شده و پیزی بهم اضافه نشده ایا زمان میبره اضافه شدن؟در افزایش سرمایه شتران هم این بلا بر سرم اومد پولم نصف شد ولی چیزی بهم اضافه نشد؟الان بیش از یکماه گذشته.ممنون

  • سلام دوست عزیز باید منتظر باشین تا افزایش سرمایه ثبت بشه. اگه افزایش سرمایه ثبت شد و میزان سهام افزایش پیدا نکرد، از طریق درگاه ذینفعان بازار سرمایه سهم رو بررسی کنید و با استفاده از تغییر کارگزار ناظر سهم رو به پرتفوی تون انتقال بدین.

 • سلام الان دقیقاسه ماه از افزایش سرمایه شپنا میگذره وانوز جایزه اش تو پرتفی اصلی نیومده وقابل فروش نیس والان تازگی هم افزایش سرمایه داره باید چیکارکرد

  • سلام دوست عزیز تغییرات مربوط به افزایش سرمایه این نماد تا چند روز اتی در پرتفوی سرمایه گذاران اعمال خواهد شد. در صورت بروز مشکل از طریق کارگزاری تون پیگیری بفرمایید.

 • واقعا دست مریزاد مطالب جذاب وجالب ودرعین حال قابل فهم برای هر قشری بود

 • سلام وقت بخیر
  آیا مدت زمان سهام داری در افزایش سرمایه ها تاثیر داره؟

  • سلام دوست عزیز خیر، افزایش سرمایه به کسانی تعلق می‌گیرد که تا روز قبل از برگزاری مجمع، سهامدار آن شرکت باشند، یعنی حتی اگر یک روز قبل از مجمع شما سهام شرکت مربوطه را خریداری کرده باشید در افزایش سرمایه شرکت می‌کنید.

 • سلام من سهم گشان دارم قبل از اینکه سهم جهت افزایش سرمایه بسته بشه ۵۳درصد سود بودم الان در پرتفوی لحظه ای با ۴۷ درصد ضرر میبنیم
  میشه بفرمایید چه اتفاقی افتاده؟
  چون سهم وبانک هم داشتم بعداز افزایش سرمایه تا زمانی که سهم بعد از افزایش سرمایه باز نشد هیچ اتفاقی در سود زیان بوجود نیامد

  • سلام دوست عزیز پرتفوی لحظه ای رو معیار قرار ندین. وقتی شرکتی افزایش سرمایه میده در قبال افزایش میزان سهم، قیمت ان کاهش پیدا میکنه و پرتفوی لحظه ای تنها کاهش قیمت رو نشون میده.

 • با سلام.آیا تعداد سهامی که در افزایش سرمایه اضافه می شوند قابل فروووش هستند یا نه؟ و اگر هستند بعد از چند روز میشه هم سهام اصلی و هم سهام جایزه رو فروخت.ممنون

  • سلام، در مواردی که افزایش سرمایه با استفاده از سهام جایزه انجام شده، تعداد سهام شما مستقیما افزایش پیدا میکنه اما معامله اون ها بعد از ثبت ممکن میشه که گاهی چند ماه زمان میبره، البته در این بازه سهام اصلی قابل معامله هستند

 • با سلام عرض ادب سوالی دارم که جوابشو نمیتونم یافت کنم متاسفانه

  افزايش سرمايه از محل سود انباشته به مبلغ 420 ميليارد ريال آورده نقدي و مطالبات به مبلغ 2,078 ميليارد ريال این الان چطوری درصدش حساب میشه؟

  • سلام دوست عزیز محاسبه قیمت سهام پس از افزایش سرمایه به قیمت پایانی ان قبل از افزایش سرمایه و درصد افزایش سرمایه بستگی داره. لطفا مقاله رو مجددا مطالعه بفرمایید، روش محاسبه قیمت سهام پس از افزایش سرمایه به طور کامل توضیح داده شده.

 • سلام وقت بخیر
  اگر بعد از مجمع و بازگشایی سهم از افزایش سرمایه از محل انباشته همه سهام رو بفروشیم باز هم سهام جایزه در پرتفو میشینه؟ چون جایی نوشته بود چندتا سهم رو باید نگه داریم تا سهام جایزه توی پرتفو بشینه ، اگر اینطوره حالا که فروختیم راه حل چیه میتونیم ی تعدادی بخریم تا سهام جایزه بشینه توی پرتفو؟

  • سلام دوست عزیز، بله. ولی ممکنه این مقدار به لیست سهام شما در کارگزاری منتقل نشه. در اینصورت می تونید از گزینه تغییر کارگزار ناظر استفاده کنید.

 • با سلام. من سهم حق تقدمی را خریده ام که از اول مال خودم نبوده. حالا بعد از مهلت تعیین شده برای واریز فیش، بر سر سهمی که خریده ام چه اتفاقی می افتد؟

  • سلام، قوانین حق تقدم برای شما و تمام کسانی که این اوراق توسط شرکت به آن ها داده شده به صورت یکسان اجرا می شود.

 • سلام چند روز بعد از تایید افزایش سرمایه معمولا طول میکشه تا سهم بسته بشه؟؟؟
  الان بیمه آسیا افزایش سرمایش تایید شده میخوام بدونم چه موقع بسته و اعمال میشه؟

 • سلام
  من سهام شتران داشتم از قبل افزایش سرمایه،،،، چند روزی بعد از افزایش سرمایه اشتباهی تمام سهام رو فروختم آیا سهام جایزه که از افزایش سرمایه به سرمایه گذار داده میشه به من هم تعلق می گیره؟

  • سلام، افزایش سرمایه ها شامل حال تمام کسانی که در روز مجمع افزایش سرمایه، سهامدار شرکت بوده اند می شود

 • سلام.
  یک مطلبی برام روشن نیست.
  در افزایش سرمایه از سود انباشته،
  سهامداری که ۱۰۰۰ سهم ۱۰۰۰ تومانی داره بعد از محاسبه و کاهش قیمت هر سهم و افزایش تعداد هر سهم ( مثلا ۲۰۰۰ سهم ۵۰۰ تومانی )عملا چیزی بهش اضافه نمیشه. پس اون پولی که از طریق سود بوجود اومده، نصیب سهامدار نمیشه. منصفانه ست؟

  • سلام، در این روش پولی که به عنوان سود در نظر گرفته شده بوده، به جای هزینه صدور سهام پرداخت میشه

 • سلام خدا قوت کارشناس عزیز
  سوال من در مورد پذیره نویسی عمومی شرکت هاست آیا به کسی که سهام اون نماد را نداره تعلق
  میگیره یا نه؟
  اگه تعلق می گیرد
  آیا به همان اندازه که برای سهام دار سود داره برای من هم سود داره

  • سلام دوست عزیز همه میتونن در پذیره نویسی شرکت کنن و هر فردی که قبل از برگزاری مجمع مالک سهام باشه، سود بهش تعلق میگیره.

 • سلام.بعدازافزایش سرمایه،ارزش سهم پایین میاد وتعدادسهم بیشترمیشه.سوالم اینه که چراتعدادسهم من به تعدادسپرده من اضافه نمیشه وجداست ونمیشه فروختش.

 • سلام وقتتون بخیر ممنون از مطالب خوب و مفیدتون
  من سهم وپاسار رو خریدم بعدش افزایش سرمایه انجام داد ولی نمیدونم از چه نوع افزایش سرمایه بوده و چ سهم جایزه ای ب من تعلق میگیرد ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام، برای دسترسی به این اطلاعات به سایت کدال مراجعه کنید

 • سلام
  افزايش سرمايه يك شركت كه قراره بصورت همزمان از محل سود انباشته به ميزان 80 درصد و همچنين از محل مازاد تجديد ارزيابي حدود 800 درصد هست به چه صورت محاسبه ميشه ؟ قيمت سهم قبل از بسته شدن را مثلا 7600 تومان در نظر بگيريد.

  • سلام دوست عزیز در افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، سهم به شکل سهم جایزه، به اندازه درصد افزایش سرمایه و تعداد سهمی که سهامدار از قبل داشته است، به پرتفوی او اضافه می‌‏شود. فرمول قیمت جدید هر سهم در افزایش سرمایه از محل سود انباشته نیز در مقاله آمده است.

 • با سلام
  در بعضی از سهام عدالت حق تقدم اعلام شد. باتوجه به اینکه من روش مستقیم را انتخاب کرده بودم با شرکتها تماس کرفتم تا نسبت به حق تقدم اقدام کنم ولی هیچ کدام حاضر به همکاری نشدند و گفتند به شما تعلق نمیکیرد.
  آیا همبنطور است ؟

  • سلام، تا زمانی که امکان انتقال سهام عدالت به پورتفو ها فراهم نشده باشد عملا این اوراق برای سهامداران هیچ کاربردی ندارد

 • عرض سلام و ادب اگر مبلغ اسمی سهمی در مدت تعیین شده واریز گردد و در آن بازه 60 روزه نیز همان تعداد سهم که برایش مبلغ اسمی 100 تومان واریز کرده را بفروشید آیا مبلغ واریزی برگشت داده میشود و یا به عنوان طلب باقی میماند؟

  • سلام دوست عزیز این موضوع رو از امور سهام شرکت جویا بشید.

 • نه مثلا بنده سهم وخارزم رو خریدم و از زمانی که خریدم فرضا تا الان 30% در سود هستم و سهم مثلا امروز میره به افزایش سرمایه در کدام افزایش سرمایه اون 30% من که از وقتی خریدم تا روز افزایش سرمایه داشته حذف میشه؟

  • سلام دست عزیز حذف نمیشه..قیمت تعدیل میشه ولی در عوض تعداد سهام زیاد میشه .سود شما تغییر نمی کنه و تحت تاثیر بازگشایی است.

 • در کدام نوع افزایش سرمایه سودی که سهامدار از قبل داشته بابت سهامداری صفر می شود؟چون به شخصه برام اتفاق افتاده

  • سلام، اگر منظورتون سود سالیانه سالهای قبله، در افزایش سرمایه از محل مطالبات این کار قابل انجامه، البته باید درخواست بدید

 • سلام
  صبا افزایش سرمایه 200درصدی داده
  قیمت سهم پایین اومده ولی حجم سهام در پرتفو افزایش نیافته
  خریدو فروششم باز شده
  اصولا چقد طول میکشه تا حجم هم افزایش ۲۰۰ در صدی

  • سلام دوست عزیز با توجه به این که افزایش سرمایه صبا از نوع آورده بوده است لذا حق تقدم به سهامداران تخصیص خواهد گرفت.

 • سلام خسته نباشید چرابعدا افزایش سرمایه شرکت پرتفوی اون سهم منفی میشه؟مثلاقبل افزایش سرمایه اون سهم پرتفوی ت منفی۲۰بوده الان شده منفی ۴۰؟ممنونم اگه جواب بدید خوشحال مبشم

  • سلام، بعد از افزایش سرمایه تعداد سهام شرکت بیشتر و قیمت آن ها در لحظه بازگشایی به همون نسبت کمتر میشه

 • سلام میشه لطفا راهنمایی کنید سهامی که

  83 درصد افزایش سرمایه از محل اورده نقدی با سلب حق تقدم دارد می خواستم ببینم این نوع افزایش سرمایه باعث افزایش تعداد سهام میشه و به نفع سهامدار هست یا نه ؟

  • سلام، در این روش معادل 83 درصد از تعداد سهام شما، حق تقدم به شما تعلق میگیرد و در صورتی که بخواهید آن ها را به سهام تبدیل کنید، باید به ازای هر حق تقدم مبلغ 100 تومان به حساب شرکت واریز کنید

 • سهمی که افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارد چند روز بسته میشود تقریبا؟

  • با سلام بستگی به میزان افزایش سرمایه اش داره معمولا بالای 200 درصد، 2 ماه بسته میشه زیر 200 درصد حداکثر یک ماه بسته میمونه

 • با سلام و خسته نباشید
  منظور از افزایش سرمایه در اختیار هیات مدیره چیست و به
  چه کسانی تعلق میگیرد

  • سلام، این جمله به این معناست که مجمع فوق العاده به هیئت مدیره این اختیارو میده تا روند افزایش سرمایه را پیگیری و در زمان مناسب اجرا کنند

 • سلام خسته نباشید ممنون از زحماتی که میکشید .یه سوال داشتم میخواستم بدونم شرکت کفپارس کی باز گشایی میشه؟

 • با سلام
  آیا افزایش سرمایه به سبد سهام عدالت کسانی که روش مستقیم رو انتخاب کردن تعلق میگیره؟

 • با سلام
  من سهام وبیمه دارم افزایش سرمایه دو مرحله ای داره که مرحله اولش انجام شده
  در حال حاضر مرحله دومش که به هیات مدیره تفویض شده در حال انجامه و مجوز سازمان بورس هم اومده رو کدال
  ضمنا افزایش سرمایه از آورده نقدی هستش و من بعد از مجمع فوق العاده سهام و خریدم
  آیا سهام حق تقدم به من تعلق میگره ؟

  • سلام دوست عزیز برای این که بتونید از مزایای مجمع استفاده کنید باید در روز برگزاری مجمع مالک سهام باشید.

 • خیلی سایت‌ها جواب این سؤال آزمون آنلاین رو اشتباهن ج نوشتن:

  در افزایش سرمایه از محل اندوخته کدام گزینه صحیح می‌باشد؟
  الف – حق تقدم دارد
  ب – کمتر از مبلغ اسمی بایستی پرداخت نماید
  ج – 1000 ریال مبلغ اسمی بابت افزایش سرمایه به شرکت پرداخت می‌شود
  د – حق تقدم ندارد

  از توضیحات خوب این مقاله مشخصه که گزینهٔ د صحیحه.

 • باسلام برای من آماتور خیلی جذاب ، ساده و قابل فهم توضیح داده شده است. بسیار ممنونم

 • با سلام
  چرا در افزایش سرمایه از محل سود انباشته ، دارایی افرادی که سهم را دارند بیشتر نمی شود. مثلا ما 1 سهم 1000 تومانی داریم بعد افزایش سرمایه 1000درصدی تعداد سهام ما می شود 10 سهم 100 تومانی و عملا باز هم سرمایه ما همان 1000 تومان است. مگر سرمایه شرکت 10 برابر نشده پس چرا سرمایه سهامداران 10 برابر نمی شود؟ و ثابت می ماند و فقط باید تعدیل شود و امید به بالارفتن پیدا کند؟ چرا همان اول نمی شود 10 سهم 1000 تومانی تا دارایی مان هم 10 برابر شود

  • سلام، در تمام افزایش سرمایه ها همیشه دارایی سهامدارها قبل و بعد از افزایش سرمایه ثابت هست و فقط تعداد سهام افزایش پیدا میکنه

 • بهترین برنامه ای که تا بحال دیدم و خیلی دارم ازش استفاده میکنم
  ممنون از تیم زحمتکش

 • سلام و خسته نباشید خدمت تیم برنامه سیگنال با برنامه بسیار عالی که ساختید
  میخواستم بدونم اگر من بلافاصله پس از افزایش سرمایه و باز شدن سهام آن را بفروشم پول استفاده از حق تقدم در روش افزایش سرمایه از آورده نقدی و تجدید ارزیابی ها شامل من هم می شود و پس از فروش بلافاصله پس از بازگشایی نماد به حساب ام واریز می گردد یا خیر
  و یه سوال دیگر داشتم اینکه در مدتی مثلا یک ماه که نماد سهام بسته می شود و پس از یک ماه بازگشایی می شود آیا شرکت آن سهام به من سود بسته بودن این یک ماه که من سودی دریافت نکردم را خواهد داد یا با قیمتی مناسب باز خواهد شد آن سهام تا من با گذاشتم پول ام در آن سهام ضرر نکنم یا خیر
  ممنون میشوم پاسخ دهید .

  • سلام دوست عزیز تنها ملاک استفاده از مزایای افزایش سرمایه این هست که در روز برگزاری مجمع شما سهامدار باشید. نحوه دریافت سود به شرکت بستگی داره و در اطلاعیه ای منتشر میشه.
   در مورد سوال بعدی، هیچ ضمانتی برای سود آوری وجود نداره. ذات بازار همراه با ریسکه هم امکان داره مثبت باز شه هم منفی.

 • عالی بود واقعا .تمام مطالب رو با دقت و حوصله توضیح دادین
  هیچ سوالی برام باقی نموند .تشکر از زحماتتون

 • سلام خسته نباشیدمن یک میلیون ازدارایکم که دفعه اول ارائه شدخریدم ولی اون موقع کدبورسی نداشتم واز طریق آپ خریدم الان چطوراونوبه پرتفوی خودم انتقال بدم ممنون

 • سلام
  من 29 تیر سهام وبملت رو خریدم و همون روز سهم متوقف شد. مجمع فوق العاده 31 تیر برگزار شد و افزایش 314 درصدی تصویب شد.
  سهام جایزه چه موقع به پرتفوی من اضافه میشه؟

  • با سلام پس از بازگشایی سهم، سهام جایزه شما به پورتفو اضافه خواهد شد.

 • سلام آقا من چطور میتونم کسی ک جواب این همه سوالات رو با حوصله و دقت وبا احترام میده رو پیدا کنم.؟واقعا خیلی مردی داداش.لطفا خودتون رو معرفی میکنید؟من حاظرم هر ماه درصدی از سود سهامم رو تقدیم شما کنم.چون خیلی مدیون شما هستیم.😘

  • سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که راضی هستید
   اعتماد شما باعث افتخار ماست.

 • واقعا تو عمر ۳۴ ساله ام یه همچین برنامه کامل و جامعی ندیده بودم.من همه چیز در مورد بورس و بازار بورس.سهام و غیره… رو از همین برنامه یاد گرفتم.واقعا خسته نباشید…امیدوارم همیشه خوب و عالی بمونه…

 • سلام با تشکر از توضیحات مفیدتان
  افزایش سرمایه سبزوار از کدام نوعه و تا کی باز میشه؟

 • باسلام خدمت مدیر محترم سیکنال
  مطالب مندرج در سیکنال بسیار عالی و باعث افتخار است موفق باشید

 • سلام. الان مثلا سایپا و ایران خودرو افزایش سرمایه دادن و یک ماه بسته بودن و پس از آن با قیمت دوبرابر باز شدند , سهام داراش 100درصد سود کردند درسته؟
  چه وقت افزایش سرمایه باعث میشه سهام با قیمت بالاتر باز بشه؟ و چه مقدار بالاتر باز میشه؟

  • سلام، درسته که این اتفاق برای این دو سهم افتاده اما الزامی نیست که همیشه این اتفاق بیوفته و قیمت سهام بعد از بازگشایی وابستگی مستقیم به وضعیت بازار داره

  • سلام دوست عزیز بله، عوامل زیادی در رشد سهام موثره مثل نوع صنعت و روند بازار و… که در روز بازگشایی بر میزان رشد یا افول سهام بعد از افزایش سرمایه تاثیر گذار است.

 • سلام امروزگفتن ساینا۷۵۰درصدافزایش سرمایه بش تعلق گرفته یعنی سرمایه مون هفت برابرمیشه

  • سلام دوست عزیز نحوه محاسبه قیمت جدید سهم پس از افزایش سرمایه در همین مقاله توضیح داده شده است. با بررسی قیمت سهم قبل و بعد از افزایش سرمایه، میزان سود سهامدار مشخص می شود.

 • عالی بود، ممنون
  قبلا خونده بودم درست متوجه نشده بودم
  مقاله شما رو که خوندم کامل متوجه شدم
  در پناه حق موفق باشید

 • اگر یک نماد افزایش سرمایه داشته باشه و اون نملد در درون سبد یک صندوق سرمایه گذاری باشه ایا صندوق سرمایه گذاری هم افزایش سرمایه پیدا میکند ؟!؟
  ممنون میشم جواب سوالمو بدید

 • با سلام
  ممنونم و خسته نباشید به دوستان زحمتکش سیگنال
  واقعا عالی و دقیق و بدون کم و کاستی
  ان شاءالله روز به روز مطالب آموزنده تر مفید تر از شما ببینیم

 • بسیار سودمند بود ممنونم از سیگنال
  سوالی که دارم اینکه در شرکت در بعضی از افزایش سرمایه ها شرکت با اعلام افزایش سرمایه شروع به رشد میکنه و قبل افزایش سرمایه سهم منفی میشه و افراد از شرکت در مجمع انصراف میدن آیا کار درستیه یا اشتباه میکنن چکار باید کرد
  ممنونم

  • سلام دوست عزیز، به طور کلی بررسی نوع و دلایل میزان افزایش سرمایه و تاثیرات آن بر سوداوری شرکت با توجه به قیمت سهم، به تصمیم گیری بهتر در مورد شرکت در افزایش سرمایه کمک شایانی می کند. اما در نهایت تصمیم گیری برای هر اقدامی در بازار سرمایه برعهده سرمایه گذاران عزیز می باشد.

 • درود.
  وبملت افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها داره. درست؟
  حالا این مجمع رفته یا نه؟
  بخریم؟ میان مدت یا بلند مدت؟
  اگه داریم بفروشیم؟

  • سلام دوست عزیز، خرید و فروش سهام به استراتژی سرمایه گذاری شما بستگی داره. برای اطلاع بیشتر از وضعیت سهم ها میتونید از فیلتر های بخش سهام در اپلیکیشن سیگنال کمک بگیرید. موفق باشید.

 • بهترین و قابل فهم ترین توضیح در مورد افزایش سرمایه بود. سپاس بیکران

  • طبق قوانین جدید سازمان بورس در افزایش سرمایه از نوع سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها، در صورتی که افزایش سرمایه کمتر از 200 درصد باشد، سهم شرکت بدون ثبت در مرجع ثبت شرکت‌ها قادر به بازگشایی خواهد بود. در غیر اینصورت سهام شرکت بعد از ثبت شرکت ها می‌تواند بازگشایی شود، همچنین این بازگشایی شامل سهام جایزه می‌باشد.

 • سلام سهم وبملت مجوز افزایش سرمایه گرفته ک اگ‌ درست متوجه شده باشم ینی تا روز تشکیل مجمع میشه سهم خرید و ب جمع افزایش سرمایه ها پیوست؟ یا خیر تا قبل خبرش هرکسی خریده شاملش میشه؟
  با تشکر

  • سلام دوست عزیز، اگر می‌خواهید در افزایش سرمایه شرکت کنید باید حتما قبل از تاریخ مجمع سهامدار شرکت باشید. (حتی اگر یک روز قبل از مجمع سهام شرکت را خریداری کنید باز هم افزایش سرمایه به شما تعلق می‌گیرد.)

 • عالی بود
  اگر امکان دارد نمودارها راهم توضیح دهید ممنون

 • با سلام یه سوالی داشتم..یکی از اقوام چهل سال پیش ۹۶۰۰۰ سهم شرکت ایرانخودرو رو داشته و الان میخواد بدونه قیمت این سهم برای فروش چقدره..

  • سلام دوست عزیز، برای مشاهده سبد دارایی تون می تونید از درگاه ذینفعان بازار سرمایه استفاده کنید. برای اشنایی با نحوه استفاده از این درگاه می تونید از این لینک کمک بگیرید.

 • سلام ومعادنح سهام خریدم تاریخ ۲۴ برج ۲ البته چند روز قبلش چرا بسته شده

  • سلام دوست عزیز، بهتره این مشکل رو از طریق کارگزاری تون پیگیری بفرمایید.

 • باسلام وعرض ادب واحترام وخسته نباشید از توضیحات کامل وراهنماییهای ارزشمند شما پیشنهادی مبنی بر اضافه نمودن نمادهای من در سیگنال که میشه دیکر پارد هیچ کارگزاری یا کدال شد وهمین جا هر مسی نمادهای سهام خود را ویرایش،واز سیگنال ادامه خریر وفروش ورویت وضعیت نمادها شد ،سپاسگزارم پایدار باشید

 • سلام خدمت استاد عزیز
  سوالی داشتم در مورد اینکه چرا قدرت خرید بنده در حساب نزد کارگزاری منفی خورده مثال قدرت خرید -۱۷۵۰۰۰۰۰
  ممنون میشم جواب بدین

  • سلام دوست عزیز، بهتره این مشکل رو از طریق کارگزاری تون پیگیری بفرمایید.

 • سلام، درود برشما
  میشه یه بازه زمانی برای دیدگاه بلند مدت و کوتاه مدت تعریف کنید؟
  ایا تعداد دفعات افزایش سرمایه برای شرکتها در سال محدودیت داره؟
  تقریبا میشه گفت خرید سهم قبل از مجمع افزایش سرمایه احتمال اینکه منجر به سودهی شود بیشتر است تا زیان ده بشه؟
  ممنون از لطف شما

  • سلام دوست عزیز، 1. بازه زمانی بلند مدت معمولا برای بازه زمانی بالای یکسال در نظر گرفته میشه.
   2. بستگی به نوع افزایش سرمایه داره
   3. همه چیز به قیمت خریدو ارزندگی سهم بستگی دارد

 • سلام با تشکر از سایت خوبتون، سوال من اینکه الان دابور بعد از مجمع افزایش سرمایه باز شده که افزایش سرمایه ترکیبی داشته، من هزار تا سهم داشتم که 21 درصد افزایش سرمایه سود انباشته بهم 213 تا سهام جایزه داده و 340 تا حق تقدم واسه افزایش سرمایه آورده نقدی، حالا قیمت هر حق تقدم رو زده تقریبا 700 تومن، مگه نباید به قیمت خود سهم باشه؟

  • سلام دوست عزیز، پس پایان دوره معاملات حق تقدم، سهامدار می تواند با پرداخت مبلغ 100 تومان به ازای هر حق تقدم، حق تقدم خود را تبدیل به سهم کند

 • سلام
  وقتی شرکت افزایش سرمایه می‌دهد منطقی است که سرمایه سهامدارن تغییر نکند چون آنها در این افزایش سرمایه نقشی نداشتن اما وقتی سود نقدی پرداخت می‌شود چه؟ چرا در مورد پرداخت سود نقدی هم باز همان عملیات کم کردن از قیمت سهم و اضافه شدن به تعداد سهام سهامدارها انجام می‌شود؟ درحالیکه قاعدتاً سود نقدی تقسیم شده باید به دارایی سهامدارها اضافه شود.

  • سلام دوست عزیز، وقتی سود نقدی تقسیم شود، سود تقسیمی به تناسب تعداد سهام سهامدار قبل از مجمع، پرداخت می گردد و از قیمت سهم کم می شود

 • سلام.افزایش سرمایه زیر 200 وبالای200درصد هر کدام چند روز پس ازمجمع بسته میماند.

  • سلام دوست عزیز، بالای 200 درصد بستگی به ثبت در مرجع ثبت شرکت ها دارد.

  • سلام دوست عزیز، افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی بوده. برای اطلاعات بیشتر می تونید از این لینک و دیگر مقالات سایت سیگنال استفاده کنید.

  • سلام دوست عزیز، اطلاعیه های نماد رو می تونید در پروفایل تون در درگاه ذینفعان بازار سرمایه مشاهده کنید. برای اطلاعات بیشتر از این لینک کمک بگیرید.

 • سلام .بنده سهام شرکت وثوق داشتم که در افزایش سرمایه هم شرکت کردم.یه سوال داشتم ک از تعداد سپرده گذاری بنده کم شده و به تعدادم اضافه نشده .

  • سلام دوست عزیز، وقتی تعداد سهام در مرجع ثبت شرکت های ثبت شد. اول به پرتفوی سهامدار عمده افزوده و بعد به پرتفوی شما افزوده می شود.

 • سلام خسته نباشید واقعا برنامه سیگنال یک برنامه دوست داشتنی هست و خیلی میتواند به افراد تازه وارد کمک کند.تشکر میکنم از سازندگان پر قدرت این برنامه.مطالب خیلی کامل و جامع هستند واز این کانالهای تلگرامی که فقط بلد هستند از تازه واردها سوء استفاده کنندخیلی بهتر میباشد.خسته نباشید تیم دوست داشتنی سیگنال.🥰

 • یه سوال بعداز افزایش سرمایه که سهام ما ارزشش کم میشه و تعداد واحد ها بیشتر میشن مثال ۲۰۰۰تومان بعد از افزایش سرمایه مثال به ۱۰۰۰تومان کوچک میشه تو شاخص بورس سهام با منفی ۵۰درصد شروع میشه ؟؟؟؟

  • سلام دوست عزیز، خیر ربطی نداره. شاخص کل به صورت روزانه تغییر میکنه و بستگی به روز بازگشایی داره اگر مثبت باز شه، تاثیر مثبت و اگر منفی باشه تاثیر منفی داره.

 • سلام. در افزایش سرمایه از محل ارزیابی دارایی چه سودی متوجه سهامدار میشود؟ مثلا نماد خودرو 1800 درصد افزایش سرمایه داده است. این سود چگونه به سهامدار میرسد؟

  • سلام دوست عزیز، این سود به شکل سهم جایزه، به اندازه درصد افزایش سرمایه و تعداد سهمی که شما از قبل داشتین، به پرتفوی تون اضافه می‌‏شه.

 • سلام
  بسیار عالی بود
  سؤالی داشتم بیزحمت میشه پاسخ بدید:
  نماد غپینو از تاریخ 99/01/31 به دلیل افزایش سرمایه بسته شده،لطف میکنید بگید افزایش سرمایش از چه نوعی است و نمادش از چه تاریخی باز میشه.
  با تشکر و قدردانی از زحمات شما

  • سلام دوست عزیز، افزایش سرمایه از نوع تجدید ارزیابیهست و تا زمان ثبت در مرجع ثبت شرکت ها نماد باز نمی شود.

 • با عرض سلام مطالب عنوان شده مفید بود ممنون از آموزش ساده و روان و جامع شما عزیزان

 • مطالبتون مفید و عالی
  تشکر
  یه سوال داشتم منظور از تحلیل تکنیکال چی ؟؟

  • سلام دوست عزیز ممنون از لطف و همراهی شما با گروه سیگنال، تحلیل تکنیکال روش های پیشرفته برای پیش بینی قیمت ها به کمک وضعیت گذشته ی بازار هست.

 • معمولا پس از مجمع افزایش سرمایه بالای ۲۰۰درصد سهام شرکت قابل خرید وفروش می‌شود

 • ممنون از زحمات شما بابت اطلاعات مفیدی که در اختیار سهامدارن قرار میدهد.باتشکر آق

 • مطالب سیگنال بسیار عالی و کاربردی است از زحمات شما نهایت سپاس

 • سلام
  من سهم فولاد رو امسال خریدم ولی تاریخ مجمع فوق العادش ۹۸ بوده
  ولی ثبت تاییدش در کدال تازه اومده.
  ایا شامل من میشه؟
  بسیار ممنونم

  • سلام و عرض ادب. خیر، افزایش سرمایه شامل حال شما نمیشه.

   • سلام.به‌سهام‌فایرا‌من‌جایزه‌تعلق‌گرفت‌ولی‌به‌پرتفوی‌من‌اضافه‌نمیشود

   • سلام دوست عزیز با توجه به این که افزایش سرمایه زیر 200 درصد بوده، اضافه شدن سهام به پرتفوی تون کمی زمانبر هست.

 • باسلام،خدمت تیم زحمتکش سیگنال،دست مریزاد عالی بود،نرم افزاربسیارکامل وجامعی هست.