مجمع شرکت سهامی چیست؟

یکی دیگر از بخش‌های مهم در بحث آموزش بورس آشنایی با مجمع شرکت سهامی می‌باشد. وقتی صاحبان یک سهم دور هم جمع می شوند، مجمع شرکت سهامی تشکیل می شود. تمام سهامدارن شرکت می توانند در مجمع شرکت حضور پیدا کنند. هر سهامداری که مایل به حضور در جلسه مجمع می باشد باید با مراجعه به شرکت مجوز ورود به مجمع را دریافت کند. معمولا فقط سهامدارانی حق حضور در مجمع را دارند که مجوز ورود دریافت کرده باشند.

شرکت های سهامی مجامع مختلفی دارند که در هر کدام از این مجامع از طریق رای گیری تصمیمات مختلفی گرفته می شود.

برای رسمیت یافتن هر کدام از این مجامع حضور عده ای از سهامداران الزامی است. یعنی اگر تعداد افراد حاضر در جلسه مجمع به حد نصاب تعیین شده در قانون نرسد جلسه مجمع رسمیت نمی یابد و به زمان دیگری موکول می شود. همچنین اگر در مجمع عمومی نتوانند نسبت به موضوعی تصمیم گیری کنند هیئت رئیسه مجمع با تصویب مجمع عمومی می تواند اعلام تنفس کند و ادامه جلسه مجمع را به روز دیگری موکول کند. تاریخ جلسه بعدی مجمع نمی تواند از دو هفته تجاوز کند.

 بی اطلاعی از قوانین و شرایط مجامع شرکت های بورسی اغلب باعث می شود که برخی از سهامدارن دچار سردرگمی بشوند. در این مقاله بعد از آشنایی با انواع مجامع درباره آنچه قبل و بعد از برگزاری مجمع برای سهام ما اتفاق می افتد، می پردازیم.


انواع مجمع شرکت های سهامی


مجمع عمومی موسس

مجمع عمومی عادی

مجمع عمومی فوق العاده

انواع مجامع شرکت های سهامی

مجمع عمومی موسس


همان طور که از اسم این مجمع می توان برداشت کرد مجمع عمومی موسس مجمعی است که در هنگام تشکیل یک شرکت سهامی برای اولین بار برگزار می شود. در مجمع عمومی موسس حضور عده ای از پذیره نویسان که حداقل نصف سرمایه شرکت را تعهد نموده باشند ضروری است.

طبق قانون و مقررات بازار سرمایه، وظایف مجمع عمومی موسس به قرار زیر است:

 1. رسیدگی به گزارش موسسین و تصویب آن و همچنین احراز پذیره نویسی کلیه سهام شرکت
 2. تصویب طرح اساسنامه شرکت و در صورت لزوم اصلاح آن.
 3. انتخاب اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت.
 4. تعیین روزنامه کثیر الانتشاری که هرگونه دعوت و اطلاعیه بعدی برای سهامداران تا تشکیل اولین مجمع عمومی عادی در آن منتشر خواهد شد.

طبق قانون تنها شرکت های سهامی که چند سال از فعالیت آن ها گذشته باشد می توانند وارد بورس شوند. پس مجمع عمومی موسس یک شرکت سهامی قبل از ورود به بورس تشکیل شده است و ما هیچ گاه شاهد بسته شدن سهم خود برای برگزاری مجمع عمومی موسس نخواهیم بود.


مجمع عمومی عادی


مجمع عمومی عادی حتما سالی یک بار تشکیل می شود. در این مجمع باید حداقل دارندگان بیش از نصف سهام شرکت حضور یابند تا جلسه مجمع عمومی عادی رسمیت یابد. اگر در اولین دعوت حد نصاب لازم حضور نیافتند مجمع برای بار دوم دعوت خواهد شد و با حضور هر عده از صاحبان سهام جلسه رسمیت می یابد.

مهم ترین وظایف جلسه مجمع عمومی عادی به شرح زیر است:

رسیدگی به ترازنامه و صورت سود و زیان سال مالی قبل، صورت دارایی، مطالبات و دیون شرکت و صورت حساب دوره و عملکرد سالیانه شرکت   

بررسی گزارش مدیران و بازرسان شرکت

انتخاب مدیران و بازرسان شرکت

تصویب صورت های مالی و میزان سود نقدی تقسیمی بین سهامداران (DPS)

تعیین پاداش مدیران

تعیین روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی ها و اطلاعیه های شرکت تا مجمع عمومی عادی بعدی در آن انتشار خواهد یافت.

مجمع عمومی عادی می تواند نسبت به کلیه امور شرکت به جز آن چه که در صلاحیت دو مجمع دیگر (مجمع عمومی موسس و مجمع عمومی فوق العاده) است تصمیم بگیرد. تصمیمات مجمع عمومی عادی همیشه با اکثریت نصف به علاوه یک آراء حاضر در جلسه مجمع معتبر خواهد بود مگر در مورد انتخاب مدیران و بازرسان شرکت که اکثریت نسبی کافی خواهد بود.

طبق قانون تجارت شرکت های سهامی موظف هستند حداکثر تا 4 ماه پس از پایان سال مالی، مجمع عمومی عادی سالیانه خود را برگزار نمایند. به عنوان مثال شرکتی که پایان سال مالی آن انتهای اسفندماه است تا پایان تیر ماه سال بعد فرصت دارد تا مجمع عمومی عادی سالیانه خود را برگزار کند و اگر انتهای سال مالی شرکتی پایان شهریور ماه باشد این شرکت تا انتهای دی ماه فرصت دارد.


مجمع عمومی فوق العاده


برخلاف مجمع عمومی عادی که باید حداقل سالی یکبار برگزار شود الزامی در برگزاری مجمع عمومی فوق العاده وجود ندارد. به عبارتی تا نیاز نباشد این مجمع تشکیل نمی شود. تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده همواره به اکثریت دو سوم آراء حاضر در جلسه رسمی معتبر خواهد بود.

افزایش یا کاهش سرمایه شرکت، تغییر در اساسنامه، تغییر محل شرکت و انحلال شرکت از مهم ترین موضوعاتی است که در جلسه مجمع عمومی فوق العاده مطرح می شود.


مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده


مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده یک مجمع عمومی عادی به حساب می آید. اما در برخی موارد نام این مجمع باعث سردرگمی برخی از سهامداران می شود. همان طور که پیش تر گفتیم مجمع عمومی عادی باید 4 ماه پس از پایان سال مالی تشکیل گردد که به آن مجمع عمومی عادی سالیانه گفته می شود. اما مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده سالانه نیست و در مواقع مورد نیاز تشکیل می گردد. به طور مثال انتخاب اعضای هیئت مدیره هر دو سال یک بار صورت می گیرد. چون این مجمع سالانه برگزار نمی گردد به آن مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده گفته می شود.

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده

نکته ها:


 • شرکت های سهامی باید قبل از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه خود گزارشات حسابرسی شده خود را منتشر کنند یعنی شرکتی نمی تواند بدون انتشار صورت های مالی سالانه حسابرسی شده خود مجمع را برگزار کند.         
 • شرکت باید حداقل 10 روز قبل از برگزاری مجمع سهامداران خود را مطلع نماید. در آگهی دعوت به مجمع که در سایت کدال منتشر می شود از کلیه سهامداران، وکیل یا قائم مقام قانونی صاحب سهم و همچنین نماینده یا نمایندگان اشخاص حقوقی دعوت می گردد تا در جلسه مجمعِ شرکت حضور بهم رسانند. دستور جلسه، تاریخ و آدرس دقیق محل برگزاری مجمع نیز در این آگهی قید می گردد.
 • نماد معاملاتی شرکتی که قرار است مجمع خود را برگزار کند باید در روز مجمع و روز کاری قبل از مجمع بسته باشد.

مثال برای مجمع عمومی عادی


به عنوان مثال شرکت ایران خودرو با نماد معاملاتی خودرو در تاریخ 20/04/1398 آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی خود را در سایت کدال منتشر کرد. در این آگهی از کلیه سهامدارن دعوت به عمل آمد که در تاریخ 31 تیرماه برای برگزاری مجمع حضور بهم رسانند. همان طور که مشخص است بین تاریخ مجمع و آگهی دعوت حداقل 10 روز فاصله ای که گفتیم وجود دارد. از آن جایی نماد خودرو برای برگزاری مجمع سالیانه خود باید روز کاری قبل از مجمع و روز مجمع بسته باشد. لذا ناظر بازار در تاریخ 29/04/1398 اطلاع رسانی کرد که در پایان معاملات امروز نماد معاملاتی خودرو جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه خود متوقف خواهد شد. بنابراین اگر قصد ندارید با شرکتی به مجمع بروید دو روز قبل از برگزاری مجمع آخرین فرصتی است که می توانید سهام خود را به فروش برسانید.


تصمیمات مجمع شامل چه کسانی می شود؟


تصمیماتی که در مجامع شرکت های سهامی گرفته می شود مشمول کلیه سهامدارانی خواهد بود که قبل از برگزاری مجمع سهامدار سهم بوده اند. حتی اگر بعد از برگزاری مجمع سهام خود را بفروشید باز هم مشمول تصمیماتی خواهید بود که در مجمع گرفته شده است. به عنوان مثال سهام نوری که در تابستان امسال برای اولین بار در بازار بورس عرضه شد چند روز پس از عرضه اولیه برای برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه خود بسته شد.

در مجمع عمومی تصویب شد که به ازای هر سهم 6.500 ریال سود نقدی تقسیم شود. این سود متعلق به کسانی بود که تا روز مجمع سهامدار سهم بودند. حتی اگر یک سرمایه گذار سهم خود را بعد از برگزاری مجمع نیز به فروش می رسانید باز هم این سود متعلق به او بود نه کسی که سهم را خریده بود.


قوانین پرداخت سود نقدی و بازگشایی نماد


طبق قانون تجارت شرکت های سهامی حداکثر تا 8 ماه فرصت دارند سود نقدی تصویب شده در مجمع را به سهامداران پرداخت کنند. زمان و بانک پرداخت کننده سود تحت گزارشی با عنوان زمانبندی پرداخت سود در سایت کدال منتشر می شود

 • نماد شرکتی که برای برگزاری مجمع متوقف شده است پس از برگزاری مجمع و انتشار گزارش تصمیمات مجمع آماده بازگشایی خواهد بود. در صورتی که ناظر تایید کند نماد معاملاتی از حالت متوقف به حالت مجاز تغییر می کند و سهم قابل معامله خواهد شد. اگر دلیل برگزاری مجمع یک شرکت سهامی اخذ تصمیماتی از قبیل تصویب صورت های مالی، تقسیم سود و افزایش سرمایه باشد سهم به صورت حراج ناپیوسته و بدون محدودیت دامنه نوسان بازگشایی خواهد شد. اما اگر دلیل برگزاری مجمع موضوعی مثل انتخاب اعضای هیئت مدیره باشد سهم با محدودیت دامنه نوسان بازگشایی خواهد شد.

تغییر قیمت سهام بعد از برگزاری مجمع


به عنوان مثال قیمت پایانی سهم فولاد مبارکه قبل از برگزاری مجمع 4.288 ریال بود. همچنین قیمت آخرین معامله در روز بعد از مجمع 4.120 ریال بود. با اینکه قیمت آخرین معامله از قیمت پایانی کوچکتر بود و باید درصد تغییر قیمت سهم منفی نمایش داده می شد اما +%3.08 در صفحه سایت TSE و صفحات کارگزاری نمایش داده می شد. دلیل این احتلاف سود تقسیمی باز می گردد. اگر در مجمع شرکتی سود نقدی (DPS) تقسیم شود قیمت سهم به میزان سود تقسیمی کاهش می یابد.

سود تقسیمی – قیمت پایانی قبل از مجمع = قیمت

در مجمع فولاد تصویب شد که به هر سهم 300 ریال سود نقدی تقسیم شود. بنابراین قیمت 3.997 در روز بعد از مجمع، مبنای محاسبات قرار می گیرد و درصد تغییر قیمت سهم بر این اساس محاسبه می شود.

3998 = 300 – 4288

بنابراین درصد تغییر قیمت به صورت زیر محاسبه می شود.

سود تقسیمی - قیمت پایانی قبل از مجمع = قیمت

همان طور که گفته شد شرکت های سهامی حداکثر تا 8 ماه فرصت دارند که سود نقدی تصویب شده در مجمع را به سهامداران پرداخت کنند. بر همین اساس شرکت فولاد در گزارش زمانبندی پرداخت سود عنوان کرد که سهامداران می توانند از تاریخ 01/06 سود نقدی خود را دریافت کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام
  ببخشید چه جوری میتونم عضو کانال خصوصی تون که توی تلگرام هست بشم

 • بببخشید دو تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین
  ۱. اگر ما مثلا ۵ روز قبل از تشکیل مجمع سهامی رو بخریم یود به ما تعلق میگیره؟
  ۲.اگر در مجمع سالیانه حضور پیدا نکنیم مشکلی برای دریافت سود به وجود میاد؟
  با تشکر از زحمات شما

  • سلام دوست عزیز، سوال اول، بله، تنها شرط دریافت سود اینه که در روز برگزاری مجمع سهامدار شرکت باشین.
   سوال دوم، خیر، لزومی برای حضور در جلسات مجمع وجود نداره.

 • با سلام خدمت تیم سیگنال
  ببخشید من چند تا سوال دارم ممنون میشم جواب بدین👇
  1.ما اگر سهمی رو داشته باشیم و موقع مجمع سالیناش رسیده باشه اگه در مجمع حضور پیدا نکنیم مشکلی برای دریافت سود به وجود میاد؟
  ۲. اگر ما سهمی رو مثلا ۵ روز قبل از مجمع سالیانه خرید کرده باشیم سود نقدی به ما تعلق میگیره؟

  • سلام دوست عزیز تنها شرط دریافت سود اینه ک در روز مجمع سهام دار شرکت باشین. نیازی به حضور در جلسات مجمع نیست.

 • باسلام لطفا بفرمائید که بعد از عرضه اولیه با چند روز فاصله زمانی میشه اون سهم عرضه شده رو درتعدادبالا خرید؟

 • باسلام لطفا بفرمائید که بعد از عرضه اولیه با چند روز فاصله زمانی میشه اون سهم عرضه شده رو درتعدادبالا خرید؟

 • سلام
  در مورد دارا دوم، وقتی گفتن 20 درصد تخفیف داره، نسبت به قیمت چ روزی و دقیقا نسبت ب کدوم قیمت محاسبه میشه؟
  (مگه الان قیمت هر سهم صندوق دارا دوم روی 10 هزار تومن بسته نشده، خب دقیقا این 20 درصد به چ دردی میخوره؟)
  ممنون از اپ خوبتون

  • سلام، این تخفیف در قیمت گذاری سهام (قیمت سهام شرکت ها برای ارائه به صندوق) و نسبت به قیمت روز4 شهریور لحاظ میشه

 • ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت تمامی دوستان دست اندرکارسیگنال
  من هرروزه برای خرید در تایم ۸و۳۰دقیقه تا ظهر اقدام می کنم ثبت سفارش برام زده نمیشه ارور میده میزنه خارج از محدوده تعریف شده
  اما خریدهام ثبت سفارش نمیشه
  همه رو جواب میده خارج از محدوده تعریف شده
  لطفاً راهکار ارایه بدهید سپاسمندم

  • سلام، در زمان ثبت سفارش به محدودیت های موجود در مورد قیمت و تعداد سهام دقت کنید، در صورتی که تمام موارد درست وارد میشه و همچنان مشکل حل نشده از پشتیبانی کارگزاری بخواید تا موضوع رو براتون بررسی کنند

 • ضمن سلام و خدا قوت به برنامه ریزان سیگنال؛
  درخواست من از شما این است که لطف بفرمایید اپلیکشن سیگنال را در نسخه لپ تاپ هم طراحی و ارائه دهید تا ما هم بتوانیم به راحتی با لپ تاپ کار کنیم.
  ممنون و تشکر از زحمات شما عزیزان.

 • درود.
  کارتون خیلی درست و خوبه. دقیق و منظمین. از نرم افزار خیلی راضی هستم و بانک اطلاعاتی که در اختیار کاربران قرار میدین بسیار با ارزشه
  خدا قوت

 • باعرض سلام و خسته نباشید خدمت تمامی عزیزانی که در این سایت اپلیکیشن فعالیت دارند و به مردم درجهت اطلاعات سواد اقتصادی خدمت می کنند.
  مطالب جالب و کاربردی بود.باتشکر

 • سلام خسته نباشید… میخواستم بپرسم که سهم با نماد شوینده رفت مجمع.. بعداز مدتی درکنار سهم سودی به مبلغ92000تومان بابت سود مجمع دادن ولی قابل برداشت نیست…. برای برداشت این مبلغ باید چکار کرد

  • سلام دوست عزیز، بهتره این مشکل رو از طریق کارگزاری تون پیگیری بفرمایید.

 • با سپاس فراوان از مدیران و سازندگان اپ سیگنال
  واقعا اپ سیگنال عالی و کاربردی هستش
  بسیار برای بنده موثر و آموزنده بوده

  با سپاس فراوان

 • بسیار مفید کاربردی بود
  لطفا در خصوص نحوه محاسبه شاخص کل و مبنای محاسبه آن توضیح بفرمائید

  • سلام دوست عزیز، برای اشنایی بیشتر با شاخص ها می تونید از این لینک استفاده کنید.

  • سلام دوست عزیز برای اشنایی با نحوه دریافت سود تقسیمی میتونید از این لینک کمک بگیرید.

 • باعرض سلام و خسته نباشید خدمت کارشناسان خوب سیگنال..نحوه محاسبه جایزه سهام چگونه است ? ممنون میشم

  • سلام دوست عزیز ممنون از همراهی شما، برای اشنایی با سهام جایزه می تونید از این لینک کمک بگیرید.

 • ضمن تشکر از راهنماییهای خوب وعالی سوالی داشتم من 9500 سهم شرکتی دارم 2.5 برابر افزایش سرمایه داشت پارس دارو برگه افزایش بنا است برام میل شود سجام هم در حال ثبت نام هستم آیا میتوانم کل سهام 2300 سهم را بفرشم یا باید برگه دستم برسد. با کد سهام داری بتنهایی میتوانم بفروشم یا سجام را باید طی کنم متشکرم از زحمات موفق باشید

  • سلام دوست عزیز، بستگی به نوع افزایش سرمایه تون داره.

 • فروشنده سهام که تاتاریخ برگزاری مجمع عادی سالیانه صاحب سهم بوده باتوجه به فرمایش شما که صاحب سودسالیانه است اگر پس از برگزاری مجمع بفروشدباچه مکانیزمی سود سالیانه را دریافت میکند

  • سلام دوست عزیز، تنها ملاک دریافت سود حاصل از فعالیت های یکسال شرکت این است که در روز برگزاری مجمع، سهام آن شرکت نزد شما باشد.

 • سلام ببخشید برای دریافت سود مجمع چه مراحلی رو باید طی کنیم ؟

  • سلام دوست عزیز، برای اشنایی با نحوه دریافت سود مجمع می تونید از این لینک کمک بگیرید.

   • سلام میشه لطف کنید بگید چرا توی ایران سهام ممتاز ممنوعه

 • سلام روز بخیر چطوری میتونم با این برنامه سهام دولتی بخرم و سهام خود را چک کنم؟؟؟

  • سلام دوست عزیز برای اشنایی با نحوه خرید و فروش می تونید از این لینک و برای مشاهده سبد دارایی تون از این لینک استفاده کنید.

 • با عرض سلام و خسته نباشید دو تا سوال داشتم؟
  1- اگر دو روز قبل از برگزاری مجمع سهام خریداری شود آیا سودی که مجمع در نظر می گیرد شامل این سهامدار هم می شود؟
  2- تو مطالب گفته که شرکت تا 8 مهلت دارد که سود سهام را به سهامدار پرداخت کند آیا سهامدار اگر تو این مدت سهام را بفروشد باز هم می تواند سود سهام را دریافت کند یا تا موقع واریز سود سهام باید صبر کند
  ممنون

  • سلام دوست عزیز، بله تنها ملاک دریافت سود مجمع اینه که روز برگزاری مجمع، سهام ان شرکت نزد شما باشد. به زودی مقاله ای در این باره منتشر خواهد شد.
   پس از مجمع، فروش سهم مانعی ندارد و خللی در سود دریافتی رخ نخواهد داد. ملاک سهامدار بودن قبل از برگزاری مجمع شرکت است. با ما همراه باشید.

 • باسلام وخداقوت محضر اساتید گرامی برای تجزیه وتحلیل یک سهم جهت خرید یا فروش چگونه از پارامترهای Eps وp/eوحجم مبنا وسود سالانه وماهانه واینکه از کدام گروه درچه زمانی از سال میشه سود بیشتر کسب نمود چگونه اطلاعاتمو بیشتر کنم واگرمقدور بود نماد ثنظام را برای امروز تحلیل کنید ممنون میشم باتشکر

  • سلام دوست عزیز، می تونید از تحلیل های بخش سهام استفاده کنید. به زودی مقالات اموزشی در این باره منتشر خواه شد. در مورد نماد درخواستی تون، باید به تیم تحلیل منتقل بشه تا در صورت امکان تحلیل نماد درخواستی شما منتشر بشه. با ما همراه باشید.

 • آیا اگر کسی موقعی که سود نقدی را اعلام میکنند نرود از بانک بگیرد این سود میسوزه یا برای سهامدار میماند

  • سلام دوست عزیز، هر زمان بعد از اعلام شرکت جهت دریافت سود مراجعه کنید می تونید سود را دریافت کنید.

 • سلام.خسته نباشید.من سهم سبزوا سال ۸۴ خریدم واوایل سال ۹۴رفتم سندش گرفتم که تقریبا نصف به سهامم اضافه شده بود.چطورمیتونم بفهمم که ایا بازهم سهام اضافه شده تواین پنج سال….ممنون

  • سلام دوست عزیز، اگر تو سجام ثبت نام کردین میتونید از طریق درگاه ذینفعان بازار سرمایه سبد تون رو ببینید. برای اطلاعات بیشتر از این لینک استفاده کنید.

 • سلام، نماد ساوه تقسیم سود انجام داده و تو پرتفوی لحظه ای حسابم مبلغ سود مجمع درج شده سوالم اینه که درج شدن مبلغ سود به معنی دریافت سوده یا باید برای دریافت سود شماره حساب به شرکت معرفی کنم، ممنونم

  • سلام دوست عزیز، اگه محل درج سود در قسمت سود نقدی ثبت شده باشد، باید سود نقدی را در موعد مقرر از بانک های معرفی شده توسط شرکت با به همراه داشتن کد بورسی و کارت ملی دریافت کنید.
   روش دیگر دریافت سود نقدی اعلام شماره حساب به امور سهام شرکت جهت واریز سود می باشد

 • سلام وقت بخیر
  سهامدار تاکی وقت دارد سود تخصیص داده شده رو از بانک بگیرد
  یا اصلا متوجه سودش نشود قضیه چی میشه

  • سلام دوست عزیز، هر زمان بعد از اعلام شرکت جهت دریافت سود مراجعه کنید می تونید سود را دریافت کنید.

 • ما خوشحالیم که شما هستین..ممنونیم..نه تنها ممنونیم بلکه تبلیغ کننده شما هم‌هستیم
  ادامه بدین لطفا

 • با سلام و تشکر از زحمات ، اطلاعات موجود خیلی خوب دسته بندی و ارائه شده و تقریبا حاوی کلیه اطلاعات مورد نیاز جهت ورود به بورس می باشد .با تشکر از گروه کارشناسی سیگنال

 • – بعد از جلسه مجمع عمومی سالانه به چه شرطی سهام حق تقدم به سهامداران تعلق میگیره؟ 2-در صورتی که سهام حق تقدم تعلق بگیره به منظور خرید هر سهم به ارزش صد تومان چقدر مهلت داریم؟

  • سلام، به این شرط که تا روز قبل مجمع سهامدار شرکت بوده باشید حتی اگر دقیقا روز قبل مجمع سهم را بخرید حق تقدم به شما تعلق خواهد گرفت. معمولا بازه 60 روزه وقت داده میشه تا به ازای هر سهم 100 تومان واریز کنید.

 • ضمن عرض سلام و خسته نباشید تشکر می کنم از دست اندرکاران سیگنال بابت اطلاعات مفیدی و قابل مفهم

 • سلام خسته نباشید اگه کس سهامی رو بخره و ب مدت ۲ سال خریدو فروش هم نکنه وبخاد باسود سهامش باز سهام بخره چکار باید بکنه

  • سلام، باید قسمتی از سهمتون رو بفروشید بعد با مبلغ بدست اومده سهام دیگه خریداری کنید.

  • سلام دوست عزیز. سعی میکنیم مطالب مهم تر رو همراه با پادکست منتشر کنیم. با ما همراه باشید.

 • سلام خسته نباشید
  تقاوت بین سهام جایزه و سهام حق تقدم در چیست و چگونه میشود سهام حق تقدمو را ب سهام معمولی شرکت تبدیل کرد (میزان مبلغ واریزی و شماره حساب شرکت را چگونه پیدا کنیم؟!؟)

  • سلام، در صورت خرید حق تقدم با واریز مبلغ 100 توامن حق ها به سهم تبدیل می شود
   به چه شماره حسابی و حداکثر زمان تو سایت کدال نوشته است
   شرکت به شرکت متفاوته

 • باسلام وخسته نباشیداموزش واطلاعات خوبی گذاشتیدمخصوصاامسال من که تازه وارد‌بورس شدیم خیلی عالی بود پاینده موفق باشید تشکر

 • اینکه میگن سرمایه خود را قبل از مجمع برداشت کنید و بعد از مجمع دوباره خرید کنید درست است لطفا در این زمینه راهنمایی بفرمائید ممنون

  • سلام دوست عزیز. هرکسی با توجه به استراتژی شخص واهداف مد نظر خود تصمیم به شرکت در مجمع می گیرد. خیلی از شرکت ها بعد از مجمع رشد خوبی راتجربه کرده اند وبعضی شرکت ها خیر.

 • با سلام و تشکر از اطلاعات مفید و کاربردی خوبی که در اختیار عموم قرار میدهید.
  از طرفی تشکر از تیم نرم افزاری خوب شما برای طراحی این اپلیکیشن زیبا و کاربردی.

 • سلام. با تشکر از مطالب خیلی خوب و قابل فهمی که ارائه میکنید.
  یه سوال اینکه، گزارشات حسابرسی صورت های مالی شرکت های سهامی در کجا منتشر میشود؟

  • سلام دوست عزیز. صورت ای مالی شرکت ها در سامانه کدال منتشر میشه و میتونید بهشون دسترسی داشته باشید.

 • سلام
  خیلی ممنونم از اطلاعاتی که در اختیار میگذارید.
  یک نکته به ذهنم رسید.
  در مورد مثال آخر اعداد و ارقام به نظرم درست نمیاد.
  گفته شده که قیمت پایانی سهم فولاد ۴۲۸۸ ریال بوده و در مجمع تصویب شده که ۳۰۰ ریال سود نقدی به هر سهام پرداخت بشه.
  همچنین قیمت سهم بعد از مجمع ۳۹۹۷ ذکر شده.
  در حالی که تفاوت ۴۲۸۸ و ۳۰۰ عدد ۳۹۸۸ میشه.
  اشتباه تایپی رخ داده یا من نکته‌ای رو متوجه نشدم؟

  متشکرم

  • سلام و درود. سپاس از دقت و توجه شما. اشتباه تایپی بود و اصلاح شد. با ما همراه باشید.

 • سلام وقت بخیر لطفا در مورد افزایش سرمایه هم مطلب بزارید آیا سهم هایی ک افزایش سرمایه گرفتن برای صاحب سهم سود دهی بیشتری داره و….

  • سلام و عرض ادب. پیشنهاد شما حتما در مطالب آموزشی بعدی مد نظر ما خواهد بود. با سیگنال همراه باشید.

 • سلام
  ببخشیداگه ما سهمی رو قبل از بسته شدن و افزایش سرمایه اش بخریم ولی در مجمع فوق العاده که افزایش سرمایه رو تصویب کرده بوده سهم رو نداشته باشیم آیا بازم مشمول مزایای افزایش سرمایه مثل سهام جایزه و حق تقدم میشیم یا خیر؟ مثلا سه روز قبل از بسته شدن نماد خریدم که قراره نماد بسته بشه و با قیمت پایینتر در اثر افزایش سرمایه باز بشه و قاعدتا تو مجمع فوق العاده ای که این افزایش سرمایه رو تصویب کرده نبودیم.

  • سلام دوست عزیز. برای اینکه سهم جایزه به شما تعلق بگیره باید در مجمع حضور داشته باشید، بنابراین به شما تعلق نمیگیره.

 • واقعا عالی بروز دقیق امیدوارم همینطور بمونید از همینجا از دست اندرکاران سیگنال تشکر خسته نباشید عرض میکنم امیدوارم موفق و پیروز باشید

  • سلام دوست عزیز. سپاس از لطف شما. رضایت شما باعث خشنودی ماست. با سیگنال همراه باشید.

 • سلام
  برای اینکه بفهمیم چه زمانی سود چه زمانی به حسابمون واریز میشه باید چکار کرد؟
  الان شود فملی کی واریز میشه؟

  • سلام و درود. سلام. به سایت کدال مراجعه کنید. زمان واریز سود و نحوه آن برای هر شرکت متفاوت است. با سپاس از همراهی شما.

 • اول باید تشکر کنم بابت این اطلاعات مفید
  و یه سوالی تو این مقاله برام پیش اومد اونم اینکه شما فرمودین مثلا قیمت هر سهم فولاد 4000 ریال و در مجمع تصمیم گرفته شده که 300 ریال سود به هر سهم تعلق پیدا کنه و قیمت از فردای مجمع شده 3700 ریال خب با این حساب این سودی که برای سهام بهمون تعلق میگیره از یه طرف هم خب قیمت هر سهممون به همون اندازه پایین اومده و اگر بخوای بفروشی باید 3700 ریال بفروشی که خب این به اون در میشه و کلا یعنی هیچ سودی نداشته یا اینکه من مطلب رو درست متوجه نشدم؟

  • عرض سلام خدمت شما. دارایی شما قبل و بعد از مجمع تغییر نخواهد کرد. سود شما بستگی به روز بازگشایی نماد دارد. اگر در مجمع خبرهای خوبی مخابره شود می تواند با گپ مثبت باز شود و شما سود خواهید کرد. البته حالت عکس هم ممکن است. امکان دارد در مجمع خبرهای خوبی مخابره نشود و در روز بازگشایی نماد با گپ منفی باز شود و شما متضرر شوید

 • با عرض سلام وظیفه خودم دانستم تااززحمات عزیزان در مجموعه سیگنال به خاطرارتقا سطح دانش جامعه دربازارسرمایه ‌‌‌تشکرکنم ؛به امیدموفقیت روزافزون شما ممنون

 • با سلام و تشکر از مدیران این سایت ، این سایت برروی موبایلم نصب هست که می توان اطلاعات لحظه به لحظه سهام. بورس را در زمان و آینده و گذشته بدست آورد و من خیلی از این نرم افزار اطلاع رسان راضیم توفیق شما همکاران و مدیران آرزوی ماست!

  • سلام و عرض ادب. سپاس از لطف شما. خوشحالیم که از برنامه ما راضی بودید. با سیگنال همراه باشید.